10هزار نیروی مهارتی غیر دانشگاهی در بخش پرستاری جذب می شوند/200 هزار پرستار کم داریم

به گزارش سایت استخدام ایران به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از وزارت بهداشت، محمد میرزابیگی در نخستین روز اجلاس مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور و سایر مراکز که صبح امروز در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد افزود: متأسفانه برای استخدام دولتی سقف وجود دارد اما در قالب این مجموعه که زیر مجموعه وزارت بهداشت است میزان حقوق مناسبی با لحاظ کردن بهره‌وری و کارانه در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت سهامدار این شرکت است و هیچ گونه انتفاع شخصی در این خصوص وجود ندارد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت با بیان اینکه شرح وظایف مشخصی برای این نیروهای جدید تعریف شده است اضافه کرد: حدود 33 شرح وظیفه برای آنها تعریف شده و بنا نیست که آنها پرستاری کنند و در وظایف پرستاران مداخله کنند.

میرزابیگی افزود: متأسفانه پرستار با تحصیلات دانشگاهی عهده‌دار بسیاری از فعالیتهایی است که به وظیفه وی در نظام سلامت تبدیل شده است و اینکه بخواهیم وظایف سنگین پرستار را کاهش دهیم آیا کار نامناسبی به نظر می‌رسد؟

وی با اشاره به برخی ادعاها مبنی بر انحصاری بودن تربیت این نیروها در مجموعه‌های خاص خاطرنشان کرد: این ادعا کذب است و تا کنون 5 تفاهمنامه با مجموعه های توانمند انجام شده تا به صورت آزمایشی نیروها را تربیت کنند و پس از حصول اطمینان تعداد نیروها را تعیین خواهیم کرد.

وی گفت: در دنیا و در زمینه آموزش پرستاری کشور ما جزء کشورهای برتر است اما در زمینه قرار گرفتن بر سر بالین بیماران وضعیت مناسبی نداریم.

ضرورت وجود نیروی کمک بهیار برای کمک به پرستاران

میرزابیگی با تأکید مجدد بر ضرورت وجود نیروی کمک بهیار در جهت کمک به پرستاران افزود: حضور این افراد می تواند باعث بالا بردن رضایت مردم و نیز پرستاران در ارائه خدمات مناسب شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت تصریح کرد: سطوح مختلف پرستاری طی جلسات مکرر با وزیر مشخص شده و حدود 5 ماه است که افزایش ظرفیت در دانشگاه ها را ابلاغ کرده‌ایم ضمن اینکه بر روی تحصیلات تکمیلی نیز تأکید داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه با کمبود حدود 200 هزار نفر نیروی پرستار و کمک پرستار مواجهیم، افزود: باید بتوانیم این نیروها را تربیت و تامین کنیم، ضمن اینکه اهتمام جدی وجود دارد تا پرستاران بیکار را نیز به کار گیریم اما به گونه ای عمل نمی‌کنیم که پرستار بیکار بیاید و کار کمک پرستار را انجام دهد بلکه باید بر انجام امور نظارت داشته باشد.

میرزابیگی گفت: از طریق تزریق پول و امکانات به یک سازمان به ازاء هر 10 درصد تنها 3 درصد افزایش بهره وری داریم اما اگر این منابع در عرصه نیروی کار هزینه شود به ازاء هر 10 درصد، 9 درصد افزایش بهره وری به وجود می آورد.

وی با اشاره به طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد گفت: دستورالعمل و فرمول ها تهیه و ابلاغ شده‌اند و تا پایان خرداد نیز نتایج اجرای این طرح جمع بندی می‌شود تا بازنگری و اصلاح شود اما باید توجه داشته باشیم که انجام این طرح، بسیار مثبت و سازنده است.

 

 

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.