قوه قضائیه قاضی جدید استخدام می کند

استخدام ایران : معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: با توجه به کمبود نیروی انسانی به احتمال زیاد روند جذب قضات در برنامه ششم توسعه ادامه می‌یابد.

به گزارش سایت استخدام ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی در نشست خبری افزود:‌ پیشنهاد جذب نیرو در برنامه ششم را داده ایم که امیدواریم تصویب شود.

وی ادامه داد: قطعا نیازی که ما به کادر اداری داریم کمتر از کادر قضایی نیست حتی گاهی بیشتر است اما جذب نیروی اداری فرآیند دیگری دارد اما درباره کادر قضایی ضوابط مخصوص قوه قضائیه است.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه درباره اینکه در طول برنامه پنج سال توسعه چند نفر بازنشسته شده اند، گفت: به طور معمول سالانه حدود 200 نفر از قضات از دستگاه قضایی خارج می شوند که در واقع یا بازنشسته و بازخرید می شوند و یا استعفا می دهند.

وی افزود : البته اکنون به علت ضرورت با درخواست های بازنشستگی ، بازخریدی و یا استعفا موافقت نمی کنیم.

امینی ادامه داد : با توجه به 10 هزار قاضی که در دستگاه قضا فعالیت می کنند این مقدار خروجی در سال طبیعی است .

وی گفت : قوه قضائیه برای پرکردن پست های خالی می تواند طبق برنامه پنجم توسعه سالانه 10 درصد نیرو جذب کند البته به شرطی که توان مالی دولت اجازه چنین کاری را بدهد .

امینی افزود: سالهای گذشته بیش از 2 هزار نفر نیروی اداری با شرکت در آزمون پذیرفته شدند اما به دلیل کمبود منابع و اعتبار لازم منتظر جذب هستند و هزار و 700 نفر نیز نیروی کار خدماتی منتظر جذبند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه با بیان اینکه تنها مانع کار، کمبود اعتبارات است گفت: دولت باید بودجه لازم را اختصاص دهد که اقداماتی صورت گرفته است تا در سال جدید این اعتبار تامین شود.

وی افزود: برای جذب قاضی تاکنون مشکلی نداشتیم اما برای جذب کادر اداری مشکل داریم چون اعتبار لازم طبق برنامه پرداخت نمی شود .

امینی درباره حضور قضات در شورای حل اختلاف نیز گفت: طبق قانون اکنون قضاتی در قالب کار در شورای حل اختلاف آنها را یاری می کنند چرا که نیاز است تصمیمات شوراهای حل اختلاف به رویت قاضی برسد.

وی با بیان اینکه اکنون از قضات دادگستری به صورت پاره وقت در شوراهای حل اختلاف استفاده می شود افزود : از سال گذشته این کار شروع شده است و 60 قاضی در اختیار شوراهای حل اختلاف گذاشتیم که این کار کیفیت صدور رای را بالا می برد .

امینی ادامه داد: امسال نیز حدود 100 نیرو در اختیار شوراها قرار خواهیم داد که در واقع از این هزار نیرویی که امسال جذب خواهد شد 10 درصد به شوراهای حل اختلاف اختصاص می‌یابد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه در ادامه درباره فعالیت قضات در بیرون دستگاه قضایی نیز گفت :‌ تعداد قضاتی که در بیرون از دستگاه قضایی اعم از دولت و یا در مجلس شورای اسلامی فعالیت می کنند حدود 37 نفر است .
وی افزود: تعداد آنها چشمگیر نیست اما این به آن معنا نیست که ما نیاز به آنها نداشته باشیم بلکه بخشی از نیروی ستادی به حضور قاضی نیازمند است.

امینی درباره جذب خانم‌ها به عنوان قاضی نیز گفت:‌ منع قانونی برای جذب خانم ها وجود ندارد اما طبیعی است که در جذب قاضی خانم محدودیت داریم و دستگاه قضایی به خدمات آقایان بیشتر از خانم‌ها نیاز دارد.

وی افزود:‌ اکنون حدود 650 تا 700 نیروی خانم در دستگاه قضایی اعم از دادیاری ، بخش مشاوره خانواده در کارهای ستادی و مستشاری فعالیت می کنند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که برخی از قضات به سمت وکیل شدن می روند گفت: اگر  وکیل و قاضی هر کدام کار حرفه ای خود را انجام دهند ، فرقی نمی کند که در این طرف میز باشد یا آن طرف، بلکه در مجموع به توسعه عدالت کمک می کند.

وی افزود : ما منعی نمی بینیم که قضات با تجربه ما در اختیار مردم قرار بگیرد و به کار وکالت بپردازد البته اصرار ما بر این است که اگر فردی می تواند کار قضایی کند او را نگه داریم اما اغلب آنها سالیان زیادی بالغ بر 30 سال در کار قضایی فعالیت کرده اند.

امینی درباره قضات رد صلاحیت شده نیز گفت : آن را باید از دادگاه انتظامی قضات پرسید اما همان‌طور که گفتم خروجی ما در سال حدود 200 نفر اعم از بازنشسته ، بازخرید و استعفاست.

وی درباره اینکه چه تفاوتی در جذب قضات در مناطق محروم و مناطق برخوردار وجود دارد افزود: هیچ تفاوتی در جذب و آموزش نیرو در این مناطق وجود ندارد و تبعیضی در این خصوص نیست فقط ممکن است ما برای مناطق محروم تسهیلاتی را قائل شویم تا نیرو به این مناطق برود در غیراین صورت تفاوتی وجود ندارد .

وی ادامه داد : مسلما یک‌سری امتیازات اعم از حقوق برای افراد در نظر گرفته می شود.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه درباره گزینش نیروها نیز گفت:‌ دستگاه قضایی سیستم گزینش خود را دارد و ملاک سیاسی به آن معنا مد نظر نیست و چنین شاخصی برای جذب در گزینش نداریم.

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.