نشست هم‌اندیشی اشتغال، کار و مهارت افزایی در اردبیل برگزار شد

استخدام ایران : به همت موسسه مدیران جوان خدمت و تلاش و با همکاری استانداری اردبیل، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و اداره کل ورزش و جوانان و با حضور جوانان فعال اردبیل پنجمین نشست هم‌اندیشی اشتغال، کار و مهارت افزایی با محوریت تجارت و توسعه در اردبیل برگزار شد.

به گزارش سایت استخدام ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، سیدحامد عاملی در ابتدا ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این نشست، با بیان اینکه افرادی که در طراحی استراتژیکی فعالیت می‌کنند باید پاسخگوی اقتصاد مقاومتی باشند، اظهار داشت: باید فرایندی طی شود که نتیجه آن، دست‌یابی به اقتصاد مقاومتی باشد بنابراین اقتصاد کشور ما باید به‌گونه‌ای طراحی شود که در طول 20 تا 30 سال رشد اقتصادی به 5 درصد رسیده‌ باشد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اردبیل با بیان اینکه اشتغال تابعی از رشد اقتصادی است به‌طوری که هر یک درصد رشد برای 100 هزار نفر اشتغال‌زایی ایجاد می‌‌کند، اعتبار لازم برای این میزان اشتغال را 60 هزار میلیارد تومان دانست و تصریح کرد: برای تأمین این مبلغ هنگفت باید دو سال سرمایه حاصل از فروش نفت را فقط در جهت اشتغال‌زایی صرف کنیم این درحالی است که استخدام ضداشتغال است به‌طوری که به ازای استخدام هر یک نفر، 10 فرصت شغلی در بخش خصوصی از بین می‌رود.

عاملی با تأکید بر ضرورت تکمیل زیرساخت‌های فعالیت در حوزه‌های ابتکار، خلاقیت، ایده‌پردازی، دانش‌بنیان، اندیشه و علم اضافه کرد: متأسفانه در سیستم‌های بانکی ما سرمایه علمی تعریف نشده بدین ترتیب با مخترعینی که پس از طی مراحل ثبت اختراع برای بهره‌مندی از تسهیلات به بانک‌ها مراجعه می‌کنند، برخورد خوبی صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه امروزه کشورهای دنیا با ایجاد دهکده جهانی به سمتی حرکت می‌کنند تا محصولات باکیفیت و دانش بالاتر را به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهند، اظهار داشت: همان‌طور که هر کشوری باید محصول را براساس مزیت نسبی خود تولید کند، در کشور ما نیز باید شرایطی فراهم شود تا بتوانیم بهترین و باکیفیت‌ترین کالاها را تولید کنیم و در بازار رقابت موفق ظاهر شویم.

وی در بخش دیگر سخنان خود برگزاری چنین نشست‌های تخصصی مسئولین با جوانان را حرکت خوش یمنی برای رشد، پیشرفت و تعالی کشور دانست و اظهار داشت: از اینکه جوانان استان اردبیل نسبت به سرنوشت خود و دیگران حساس هستند خوشحالم زیرا هر جامعه برای داشتن زندگی خوب باید به فکر نسل های آینده باشد چرا که برخی مشکلات به قدری سخت رفع می‌شوند که تنها راهکار آنها حساس بودن به سرنوشت خود و نسل آینده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل با اشاره به مشکلات ناشی از اقتصاد نفت محور کشور، تصریح کرد:  ثروت حاصل از نفت باید در راستای برطرف کردن مشکلات و رفع نیازهای کشور صرف می شد درحالی که هنوز مشکلات ما به جای مانده است، بنابراین جوانان باید نسبت به سرنوشت کشور حساس باشند و دیگران را نیز حساس کرده و نگاه سیستمی به مسائل داشته باشند.

عاملی با بیان اینکه گسترش گفتمان های توسعه و تجارت نیازمند حضور جوانان و حساس بودن آنها به سرنوشت و آینده کشور است، خاطرنشان کرد: جوانان ما به دنبال یافتن پاسخ این پرسش باشند که درآمد سالانه و رشد اقتصادی کشور طی فعالیت دولت حاضر یا سابق چه میزان افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه تلاش برای رشد اقتصادی جامعه به زندگی بهتر و رفاه عمومی منجر می شود، افزود:  افرادی که در مسیر توسعه فعالیت می کنند باید به فکر افزایش درآمدزایی و ارزش افزوده باشند و با نادیده گرفتن منافع شخصی از اتلاف سرمایه ملی جلوگیری کنند.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت:  ما نشست‌های هم اندیشی در حوزه جوانان، آسیب‌های اجتماعی، ازدواج، کنترل خشونت، کنترل آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی وغیره را از سه ماه مانده به برنامه‌های سه ماهه آخر سال در سطح استان آغاز کرده‌ایم.

شهرام فکری نگاه مجرمانه و تنگ نظری به بخش‌خصوصی، میل به واگرایی و عدم میل به همگرایی را از موانع توسعه استان عنوان کرد و با بیان اینکه بحث توسعه با مدیریت متمرکز سازگار نیست، تصریح کرد: برگزاری کارگاه‌های بوت کمپ و استارت آپ ویکند، کاریابی و اشتغال زایی از برنامه‌های اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل در حوزه جوانان و اشتغال در سال جاری است.

مشاور استاندار در امور جوانان نیز در ادامه ایا جلسه با بیان اینکه برای کمک به توسعه و پیشرفت جامعه ابتدا باید پاسخ این پرسش را دانست که برای توسعه و حرکت روبه جلوی کشور چه مدلی انتخاب شده است؟، مشکل بروکراسی در ساختار اداری کشور را یکی از موانع پیشرفت جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: بروکراسی اداری به عنوان سد معبر بسیاری از فعالیت های جوانان است درحالی که در میان مطالبات مردمی به این مسأله توجه خاصی نمی‌شود بنابراین لازم است ضرورت طرح چنین مطالبه ای را در سطح جامعه یادآور و متذکر شویم.

آرش بیک پور بر لزوم وجود نگاه نقادانه اشاره و تصریح کرد:  در صورت عدم وجود چنین فضایی شاهد فسادهای مالی کلانی خواهیم بود. از طرفی عنوان شدن کم‌کاری و یا تخلف در انجام وظایف و مسئولیت‌های دولتی از تکرار آن در آینده جلوگیری می‌کند.

در ادامه تعدادی از جوانان حاضر در این نشست به بیان مشکلات و مسائل موجود در زمینه صنعت، اشتغال، تسهیلات، برخورداری از حمایت از نخبگان، شرکت‌های دانش بنیان پرداختند.

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.