تغییر در شغل انبیا با طرح خرید خدمات آموزشی

طرح خرید خدمات آموزشی از سوی موسسات آموزشی، یکی از طرح‌های وزارت حساس آموزش و پرورش است که شاید سبب تغییراتی در شغل شریف معلمی شود.
استخدام ایران : تغییر در شغل انبیا با طرح خرید خدمات آموزشی

به گزارش سایت استخدام ایران به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، معلمی شغلی است که قرابت آن با شغل انبیاء برای همه مسلم است.

تعلیم و تعلم در فرهنگ دینی و اسلامی ما ایرانیان به مثابه عبادت است و این نزدیکی‌های معنایی و مفهومی همواره معلمان را در دفاع از شغل شریف‌شان یاری رسانده است.

خصوصی‌سازی مدارس طرحی است که در کشورهای توسعه‌یافته به اجرا درآمده اما اجرای این طرح در کشور ایران گویا شتاب‌زده در حال انجام است.

انتقادات فراوانی از سوی کارشناسانی که به نوعی در تعلیم و تربیت نقش دارند، بر این طرح وارد است؛ نخستین انتقاد این است که خصوصی‌سازی نباید در مدارس روستایی انجام شود چراکه ضربه سختی به نظام آموزشی در این مدارس وارد خواهد کرد و این در حالی است که در خراسان جنوبی که حتی شهرستان‌های آن با محرومیت دست و پنجه نرم می‌کنند در سال تحصیلی جدید شاهد آن هستیم که این طرح در مدارس روستایی استان کلید خورده است.

دیگر انتقاد وارده به این طرح از سوی عده‌ای از صاحب‌نظران، گزینش معلمانی است که حاضرند با دریافت کمترین حق‌الزحمه وارد نظام آموزشی شوند و چه بسا با آغاز به کار چنین معلمانی رو به خاموشی برود چراکه فردی که از لحاظ مالی تأمین نشود شاید قید خیلی از اعتقادها را بزند و این یعنی تابلوی ایست در مسیر پیشرفت کشور.

از دیگر نقدها می‌توان به نحوه گزینش افراد اشاره کرد، جوانانی که مدرکی گرفته و جویای کار هستند شاید در این طرح به دانشجویانی که سالیانی از عمر جوانی خود را در دانشگاه‌های تربیت مدرس و فرهنگیان به خدمت نظام آموزشی گرفته‌اند ارحجیت داده شوند و افراد کارآمد از تدریس در مدارس بازمانند.

مدارس روستایی اگر خصوصی شوند باید حداقل هزینه رفت و آمد معلمان و یا در صورت بیتوته، هزینه‌های اسکان و خوارک معلم تأمین شود در حالی که حقوق معلمان روستایی در این مدارس در خراسان جنوبی حداقل حقوق قانون کار و معادل 600 هزار تومان و تنها مزایای آنان برخورداری از بیمه است.

البته با بررسی طرح ممانعت از اشتغال بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی و با نظارت نیمه‌کاره آموزش و پرورش بر مدارس خصوصی، جای بسی شکر است که این طرح حداقل سبب اشتغال‌زایی تعدادی از جوانان خواهد شد، اما حضور معلمان آموزش‌ندیده و ناکارآمد همچنان سبب نگرانی بسیاری از والدین است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی که یکی از موافقان این طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت:‌ این طرح با عنوان خرید خدمات آموزشی کلید خورده و خصوصی‌سازی مدارس عنوانی اشتباه برای این طرح است.

عباس لامعی افزود: در طرح خرید خدمات آموزشی، آموزش و پرورش با موسسات آموزشی که مجوز دارند مانند موسسه سماء و امام حسین(ع) در خراسان جنوبی قرارداد بسته تا مدارس را در اختیار این موسسات قرار دهد.

وی بیان داشت: در این طرح نیروی انسانی زیر نظر آموزش و پرورش آموزش‌های لازم را فراگرفته و در مدارس مشغول به تحصیل می‌شوند.

استخدام 3800 نفر تحت پوشش طرح خرید خدمات آموزشی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: استخدام 3 هزار و 800 نفر تحت پوشش طرح خرید خدمات آموزشی در خراسان جنوبی تصویب شده است.

لامعی با بیان اینکه اعتباری معادل 2 میلیارد تومان بابت حقوق نیروهای انسانی استان در این طرح تأمین شده است، اذعان داشت: آموزش و پرورش به ازای به کارگیری هر معلم در طرح خرید خدمات آموزشی مبلغی معادل 600 هزار تومان بابت حقوق به موسسات آموزشی طرف قرارداد پرداخت می‌کند.

آموزش و پرورش خراسان جنوبی آماده واگذاری مدارس به موسسات است

وی ادامه داد: هر یک از 12 منطقه آموزشی در سطح استان که در رابطه با کمبود معلم اعلام نیاز کند، آموزش و پرورش از طریق واگذاری مدارس به موسسات آموزشی آماده همکاری است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه ادارات آموزش و پرورش استان هنوز نیاز قطعی خود را در این زمینه اعلام نکرده‌اند، گفت: امسال باید 542 معلم بازنشسته می‌شدند که با توجه به اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان هنوز حکم بازنشستگی آنان صادر نشده تا طرح رتبه‌بندی شامل حالشان شود.

این گفته مدیرکل آموزش و پرورش استان در حالی است که بسیاری از جوانان خراسان جنوبی به دلیل بیکاری در معرض خطر آسیب‌های اجتماعی جدی هستند و در آن سو افرادی با سابقه بیش از 30 سال خدمت، در صف دریافت مزایای اضافی مشغول به کارند.

مشکلی در تأمین نیروی انسانی مدارس شهری وجود ندارد

لامعی اذعان داشت: هدف طرح خرید خدمات آموزشی، مدارس روستایی هستند چراکه آموزش و پرورش در راستای تأمین نیروی انسانی مدارس شهری مشکلی ندارد.

وی افزود: در این راستا مدارس روستای قلعه‌زری به موسسه امام حسین(ع) سپرده شده و در ادامه طرح مدارس روستاهای سربیشه موردنظر هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه در بکارگیری معلمان از سوی موسسات نظارت کامل وجود دارد، تصریح کرد: مدرک تحصیلی نیروهای بکارگرفته شده حتما باید با رشته شغلی هماهنگ باشد، به عنوان مثال در مدارس ابتدایی نیروهایی با رشته‌های تحصیلی پیش‌دبستانی، علوم تربیتی و روانشناسی استخدام می‌شوند.

ارائه 300 ساعت آموزش بدو استخدام برای نیروهای جدید

لامعی افزود: معلمان بکارگرفته شده از سوی مرکز ارتقای منابع انسانی آموزش و پرورش 300 ساعت آموزش بدو استخدام دیده‌اند.

وی اجرای این طرح را در مدارس روستایی مثبت ارزیابی کرد و گفت: موسسات آموزشی می‌توانند امکانات آموزشی را به مدارس روستایی ببرند و سبب ارتقای تحصیل دانش‌آموزان شوند در حالی که اگر این مدارس به عهده آموزش و پرورش باشند امکانات موردنیاز در زمان طولانی‌تری تأمین خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: موسسات سماء و امام حسین(ع) تاکنون خدمات ارزنده‌ای به مدارس روستایی اهدا کرده‌اند به طوری که در ابتدا روستاییان با حضور این موسسات مقاومت می‌کردند.

لامعی خاطرنشان کرد: این طرح فعلاً در مدارس ابتدایی و روستایی اجرا می‌شود و اگر در دوره متوسطه نیز اعلام نیاز شود مشکلی در واگذاری این مدارس به موسسات نداریم.

آینده هر کشور به دست نسلی رقم می‌خورد که در نظام آموزشی آن کشور تربیت شده و قرار است چرخ مملکت به دست آنان بچرخد.

سوالی که می‌توان مطرح کرد این است که آیا برگزارکنندگان این طرح، نظرشان با تحصیل فرزندانشان در این مدارس چیست؟

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.