ترس استادان از کار بی کار شدن و بی خیالی مسئولان

به گزارش استخدام ایران به نقل از خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، چند وقتی است که بحث اخراج اساتید برخی از دانشگاه های بزرگ کشور مانند دانشگاه علم و صنعت و امیر کبیر مطرح شده است.
اما مساله ای که امروزه با آن مواجه هستیم، این است که افرادی که به مرتبه استادی نائل می شوند با هزار امید و آرزو و به امید اینکه بتوانند باری از دوش علمی کشور بردارند و کمکی برای اعتلای فرهنگ علم اندوزی داشته باشند، اقدام به درس خواندن و سپس درس دادن می کنند که بسیار مورد احترام و قابل تحسین است اما اخیرا ما با خبر شدیم که تعدادی از این اساتید در شرف اخراج هستند و نمیدانند که آینده آنها به کجا ختم میشود.
مسئله ای دیگر که در این مورد وجود دارد، این است که چرا اکثر اساتیدی که مورد اخراج واقع شده اند از دانشگاه های اسم و رسم دار است و از اخراج اساتید علمی کاربردی خبری نیست؟
البته این مورد قابل ذکر است که تعدادی از اساتید اخراجی از دانشگاه پیام نور هستند اما با توجه به نسبت اعضای هیئت علمی دانشگاه های بزرگ کشور چندان زیاد نیستند.
بلاتکلیفی استادان دانشگاه ها در هاله از از ابهام
در ابتدا ما به سراغ دکتر برخورداری، رئیس دانشگاه علم و صنعت تهران رفتیم و علت را از وی جویا شدیم، وی در خصوص مدت زمان قرار داد اساتید گفت: قرار داد اساتید، به صورت پیمانی ثبت شده است و هر سال تمدید می شود، اما ما امسال به جای قرار دادهای یکساله، قرار داد هایی 6 ماهه بستیم و تمامی این اساتید شامل 45 نفر می‌باشند.
برخورداری در همین خصوص ادامه می‌دهد: این اساتید شامل 3 دسته هستند، دسته اول اساتیدی هستند که باید 5 سال به صورت پیمانی کار کنند و سپس پس از تائید علمی اقدام به تدریس کنند و اگر حائز امتیاز علمی نشدند، قرار داد آن‌ها لغو می‌شود، اما دسته دوم که شامل 10 تا 11 نفر می‌شوند، کسانی هستند که باید طبق فراخوان جذب شوند ولی با فراخوان اقدام به ثبت نام نکرده‌اند ولی استخدام شده‌اند که این کار کاملا غیر قانونی بوده است و بنده با مسئولیت خودم، قرار داد آن‌ها را 6 ماه تمدید کردم تا کارهای اداری آن‌ها انجام شود و دچار مشکلی در آینده نشوند، اما دسته سوم، شامل 8 نفر بودند که 2 تا 3 سال کار کردند و هیئت جذب، عملکرد آن‌ها را ضعیف ارزیابی کرد و ما به آن‌ها 6 ماه زمان دادیم تا خود را نشان دهند و دچار مشکلی در آینده نشوند و ذکر این نکته ضروری است که اخراجی در کار نبوده است.
حرف هایی که با هم یک جور در نمی آیند
رضا دشتی یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت در خصوص اخراج اساتید می‌گوید: من در سال 90 اقدام به ثبت نام کردم و در مصاحبه عمومی و علمی دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شم ولی اخیرا بر خلاف تمام قوانین با ما قرار داد 6 ماهه بستند و هنوز تکلیف ما مشخص نیست.
دشتی ادامه می‌دهد: دانشگاه علم و صنعت روال قانونی جذب را قبول ندارد و جذب من بعد از 20 سال که گروه استاد جدید جذب نکرده است، باعث شد که به گروه بر بخورد و حتی از من آزمون کتبی که عرف نیست، نیز اخذ کردند و شاید به همین دلیل است که به دنبال حذف من هستند.
وی درباره بسته شدن قرار داد می‌گوید: الان شما اگر بخواهید با یک کارگر هم قرار داد امضا کنید حداقل به او 1 سال تضمین کار می‌دهید اما متاسفانه با ما که استاد دانشگاه هستیم، چنین رفتاری نشد و با ما قرار داد 6 ماهه منعقد کردند که توهین بسیار بدی به ما بود و شاید به خاطر این که ما وابسته به سازمانی نیستیم، آنقدر اذیتمان می‌کنند.
اخراج اساتید، آری یا خیر؟
دکتر زاهدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس در این خصوص گفت: ما با نشستی که با وزیر محترم علوم ،‌دکتر فرهادی داشتیم، این اطمینان را به ما داد که مشکلی در کار نیست و علی رغم قرار دادهای 6 ماهه مشکلی به وجود نخواهد آمد و برخی از این اساتید مجوز هیئت علمی را نداشته‌اند که باید هر چه زودتر این کار را انجام دهند.
زاهدی همچنین توضیح داد: اخراج این اساتید اصلا به علت‌های سیاسی و مشکلات مربوط به آن نبوده است و تمام این موارد شایعات کذب است.
به هر حال نکته‌ای که وجود دارد تا چند ماه دیگر امکان اخراج تعداد زیادی از اساتید جوان و خوب کشورمان وجود دارد و مطابق صحبت‌های معاونان وزارت علوم ما با وجود کمبود نیرویی که داریم اخراج این اساتید نیز به این مشکل دامن می‌زند پس باید فکری اساسی، هر چه زودتر برای این مشکل شود تا تعدادی از افراد فرهیخته این جامعه بیکار نشوند.
آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.