استخدام مربیان حق التدریس در سال ۱۴۰۰(کلیه اخبار)

جزئیات استخدام مربیان حق التدریس
استخدام مربیان حق التدریس در سال ۱۴۰۰(کلیه اخبار)
در این صفحه اخبار لحظه به لحظه استخدام مربیان حق التدریس اعلام میشود:

درخواست استمرار بکارگیری معلمان حق‌التدریس در آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش با توجه به نیاز به استمرار خدمت معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارتخانه مذکور پیشنهاد صدور مجوز برای استمرار بکارگیری آنها را به دولت ارائه کرده است.

به گزارش بازارکار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، براساس ماده (۶) آیین نامه اجرایی بند (۳) قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، مقرر شد مشمولان مواد (۴) و (۵) این آیین نامه (شامل مربیان پیش دبستانی، حق التدریسان غیرمستمر، آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی) که در آزمون پایان دوره و داخلی نمره قبولی را کسب نمی کنند، به همکاری آنان با آموزش و پرورش خاتمه داده شود.
با توجه به نیاز وزارت آموزش و پرورش به استفاده از خدمات مشمولان فوق در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، پیشنهاد این وزارتخانه مبنی بر اصلاح آیین نامه اجرایی مذکور به تصویب هیئت وزیران رسید و به موجب ماده (۶) آیین نامه اصلاحی، استمرار بکارگیری مشمولان که نمره قبولی در آزمون داخلی را کسب نکنند، در صورت نیاز صرفاً در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ مجاز شد.

از آنجا که وزارت آموزش و پرورش به استمرار خدمت مشمولان ماده (۶) آیین نامه فوق برای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ نیز نیاز دارد، پیشنهاد اصلاح ماده مذکور را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

لازم به ذکر است، این پیشنهاد در حال حاضر در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک در دست بررسی و تصمیم گیری است.

منبع : بازار کار


درخواست مربیان حق‌التدریسِ کانون برای تبدیل وضعیت و بهبود وضعیت معیشتی

جمعی از مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نامه‌ای درخواست تبدیل وضعیت و بهبود وضعیت معیشتی مربیان حق‌التدریسِ کانون را مطرح کرده‌اند.

به گزارش بازارکار به نقل از ایسنا، در این نامه آمده است: “به اطلاع می‌رساند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در اساسنامه خود یک شرکت دولتی وابسته به وزارت آموزش وپرورش است، سازمانی فرهنگی، آموزشی و تربیتی است که سال‌ها نام و عنوانش در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان این مرز و بوم درخشیده است و هنرمندان بزرگی از دامن پرمِهر آن برخاسته‌اند.
اما این خوشنامی حاصل سال‌ها تلاش مربیان زحمتکش و صبور مراکز کانون است. در این میان، تخصصی‌ترین بخش‌های کانون که آموزش‌های هنری و ادبی هستند توسط مربیان حق‌التدریسی انجام می‌شوند و کارگاه‌های اصلی و تخصصی کانون را فقط مربیان حق‌التدریسی برگزار می‌کنند.

این مربیان که بسیاری از آن‌ها با سابقه بیش از یک و دو دهه فعالیت در کانون همواره نسبت به آن‌ها کم‌لطفی صورت گرفته، سال‌هاست خواهان تبدیل وضعیت هستند و سال‌هاست با بیمه ناقص، حقوق اندک، بدون مزایایی مانند اضافه کار، حق اولاد و عائله‌مندی، حق بدی آب و هوا، حق مناطق مرزی، حق ایاب و ذهاب و پاداش و سنوات و تمام حقوق دیگر و با عیدی ناقص و ناچیز، با امید به استخدام و بهبود وضعیت، به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

نیروهای حق‌التدریسی کانون سال ۱۳۹۳ بدون هماهنگی و مشورت با آن‌ها عنوان «مربی حق‌التدریس» از حکم‌های کارگزینی‌شان حذف و عنوان «مربی پاره‌وقت» به آن‌ها اطلاق شد که در نتیجه باعث شد این مربیان زحمتکش همراه با معلمان حق‌التدریسی آموزش و پرورش تعیین و تبدیل وضعیت نشوند و مشمول هیچ طرح و لایحه‌ای برای تبدیل وضعیت و ساماندهی قرار نگیرند.

آیا سزاوار است مربیانی که در ماه، ۱۲۰ ساعت در خدمت یک سازمان هستند و شش روز در هفته در محل کار خود مشغول کارند یا مربیان ۳۰ ساعته و ۶۰ ساعته حق‌التدریس کانون، فارغ از ساعت کاری به صورت تمام وقت درخدمت کانون فعالیت کنند و عشق به تربیت و پرورش فرزندان این سرزمین اجازه ندهد ذهن خود را معطوف مشاغل دیگر کنند «مربی پاره‌وقت» نامیده شوند و از حقوق اولیه خود محروم باشند؟ حتی در این میان، مربیان حق‌التدریسی هستند که همسران‌شان یا خودشان از خانواده جانبازان، شهدا و ایثارگران هستند اما توجهی به مدارکِ آن‌ها نمی‌شود و دستِ این عده را نیز از هر چه راه‌های تبدیل وضعیت هست بسته‌اند. مربیان متخصص ادبی و هنری که بار اصلی فعالیت‌های تخصصی کانون را به دوش می‌کشند و هرکدام در رشته تخصصی خود بسیار آموزش‌دیده و باتجربه هستند اما شامل هیچ نوع حمایت مادی قرار نمی‌گیرند.

چگونه یک مربی آقا که مسئول تامین مخارج زندگی خانواده است درحالی که شش روز در هفته در خدمت کانون و بچه‌های عضو کانون است با این حقوق ناچیز، در این وضعیت دشوار تامین‌کننده مالی خانواده‌اش باشد؟ چگونه یک مربی که چندین سال است با عشق فعالیت کرده و حالا حتی برای استخدام در سایر دستگاه‌ها واجد شرایط سنی نیست با این سابقه و تخصص و حقوق اندک به فعالیت ادامه دهد؟ چرا یک مربی با بیش از ۲۰ سال سابقه در کانون از نظر حقوق و مزایا با مربیان بدو ورود و با سابقه‌های اندک هیچ تفاوتی نباید داشته باشد؟ در کدام سازمان و نهاد کشور این‌چنین سابقه و خدمت خالصانه یک کارمند نادیده انگاشته می‌شود؟

خوشبختانه سال ۹۸ حقوق و دستمزد همکاران رسمی و پیمانی کانون با افزایش حقوق ۵۰ درصدی همراه بود و سال ۹۹ نیز نیروهای قراردادی به اتفاق سایر همکاران رسمی و پیمانی افزایش‌های بیش از ۴۰ تا ۶۰ درصدی داشتند اما متاسفانه مربیان حق‌التدریسی هرگز شامل این افزایش حقوق‌ها نشدند! آیا این مربیان در سازمان کانون زحمت نمی‌کشند؟ یا مخارج زندگی‌شان متفاوت با سایر مردم ایران است و تورم و گرانی‌های موجود، شامل آن‌ها نمی‌شود؟

مربیان خانم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حق مرخصی زایمان ندارند و توجهی به نقش مادری آن‌ها نشده است و گاهی مجبور هستند در یک روز به دو تا سه مرکز در مکان‌های دور مراجعه کنند و کودکان خود را به سختی همراه ببرند یا در خانه تنها بگذارند.

هیچ هزینه ایاب و ذهابی هم برای این مربیان و مربیان آقا تعلق نمی‌گیرد. هیچ وقت، هیچ اضافه کار و حق ماموریتی برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و حتی حقوق آن‌ها در برخی استان‌ها در شرایط کرونایی ناقص و نصف پرداخت شده است آن هم با وجود فعالیت‌های مجازی فراوانِ این مربیان که نمود آن در سایت و سامانه‌های اینترنتی کانون و فضای مجازی عیان است.

در شرایط کرونایی مربیان حق‌التدریسی یا به زعمِ کانونی‌ها «مربیان پاره‌وقت» بار اصلی فعالیت‌های مجازی و آنلاین کانون را به دوش می‌کشند و سزاوار نیست این مربیانِ پرتلاش متواضعانه کارکنند و حقوق و مزایای مناسب دریافت نکنند.

عاجزانه درخواست داریم وضعیت معیشتی، تبدیل وضعیت و افزایش حقوق و مزایای ما را پیگیری کنید تا ما مربیان حق التدریس کانون پرورش فکری هم، مانند معلمان حق‌التدریسی آموزش وپرورش، نهضتی‌ها و حق‌التدریسی‌های سازمان‌های دیگر تبدیل یا تعیین وضعیت شویم چرا که ادامه زندگی درچنین شرایطی برای ما غیرممکن شده است.”

منبع : خبرگزاری ایسنا


وضعیت استخدام پیمانی معلمان حق‌التدریس

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش گفت: احکام “فوق‌العاده ویژه معلمان” با میانگین ۲۱ درصد صادر شد و به دلیل محدودیت‌های قانونی افزایش درصدها وجود نداشت.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ناصر سلیمانزاده در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور، درخصوص «ساماندهی نیروی انسانی» اظهار کرد: در رابطه با به کارگیری «نیروهای قرآنی، نهضت سوادآموزی و …»، بخشنامه‌ای تدوین شده که تا پایان این هفته به استان‌ها ارسال خواهد شد بر اساس این بخشنامه، تمام افرادی که «دوره‌های مهارت آموزی» را سپری کرده‌اند از ابتدای مهرماه استخدام خواهند شد.

وی افزود: افرادی که دوره‌های مهارت‌آموزی را تاکنون به پایان نرسانده‌اند، پس از اتمام این دوره‌ها به صورت پیمانی استخدام خواهند شد همچنین دوره آموزشی افرادی که امسال موفق به کسب نمره حدنصاب در آزمون اول مردادماه ۱۴۰۰ شده‌اند، از اول مهرماه آغاز خواهد شد.

سلیمانزاده گفت: با تلاش همکارانم در وزارت آموزش و پرورش، احکام «فوق‌العاده ویژه معلمان» با میانگین ۲۱ درصد صادر شد به دلیل محدودیت‌های قانونی افزایش درصدها وجود نداشت و بسیاری از همکاران از ابتدای مهر ارتقاء رتبه خواهند داشت و مناطق و شهرستان‌ها به‌زودی احکام مربوط را صادر خواهند کرد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش گفت: در برنامه‌ریزی ساماندهی نیروی انسانی، به‌کارگیری ۲۴ ساعت در هفته معلمان حق‌التدریس توصیه و تاکید می‌شود تا بلافاصله بتوانیم حکم استخدام افرادی که در مرحله سوم یا چهارم دوره‌های مهارت آموزی را با موفقیت سپری می‌کنند، صادر کنیم.

وی درخصوص نیروی انسانی سازمان تعلیم و تربیت گفت: نیروی انسانی «سازمان تعلیم و تربیت» با تصویب تشکیلات تفضیلی آن تامین خواهد شد و در استان و شهرستان‌ها از ظرفیت کارشناسان بخش پیش‌دبستانی و غیردولتی کمک خواهیم گرفت؛ در ضمن لایحه رتبه‌بندی معلمان همچنان در حال پیگیری است و به همکاران توصیه می‌شود در صورت امکان و نیاز مناطق استمرار خدمت داشته باشند تا بتوانند از مزایای مربوط بهره‌مند شوند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


وزارت آموزش و پرورش، استخدام حق التدریسی‌ها و نهضتی‌ها را فراهم کند

نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی از سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش خواست تا سازوکار استخدام حق التدریسی‌ها، نهضتی‌ها، معلمان پیش دبستانی‌ها و کارنامه سبزها را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «شهریار حیدری» در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در نطق میان دستور خود با تبریک به رییس جمهور منتخب وخطاب به وی گفت: مردم شما را به پاکدستی و شفافیت، فساد ستیزی، شایسته سالاری، عدالت و امیدآفرینی می‌شناسند و امیدواریم دولت شما پایانی باشد بر عدم شفافیت، فساد و رانت خواری، سلطه نالایقان بر مسوولیت‌ها، عدم اعتماد به جوانان و زنان در سپردن امور، عدم توزیع عادلانه منابع، سوء مدیریت منابع موجود، واگذاری مناصب بر اساس سطح رفاقت و و پایانی بر عدم توجه به توانایی اشخاص، سلاطین نهاده‌های دامی و سیمان، تبعیض و بی عدالتی در تقسیم مدیریت‌ها بین اقوام و مذاهب کشور باشید.
نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلان غرب در مجلس خطاب به رییس جدید قوه قضائیه افزود: از حضرتعالی تقاضا دارم که فضا برای افراد بد سابقه باز نشود و اجازه ندهید دست‌اندازی به بیت المال شکل بگیرد.

وی همچنین خطاب به وزیر نیرو گفت: بیشتر روستاهای حوزه انتخابیه به دلیل فرسودگی و عدم بازسازی توسعه شبکه توزیع آب، کمبود مخازن ذخیره آب و ایستگاه‌های پمپاژ و تصفیه خانه در کنار سدهای پر آب با قطعی‌های مستمر و جافرسای آب مواجه هستند و از منابع آب موجود نیز استفاده نمی‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از دستگاه قضا می‌خواهم نسبت به بازنگری و تحت پوشش قرار دادن ۷ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی جا مانده حوزه انتخابیه در طرح سامانه گرمسیری اقدام کنند تا کشاورزان منطقه از این اقدام منتفع شوند.

حیدری خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در اسرع وقت نسبت به اجرایی کردن قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین و برقراری حقوق رزمندگان با پرداخت حقوق مناطق جنگی به صورت کامل اقدام کنید.

وی ضمن تشکر از وزیر نفت برای موافقت با طرح پتروپالایش حوزه انتخابیه اظهار داشت: تقاضا دارم برای شروع عملیات اجرایی این طرح اقدام شود تا امید جوانان بیکار و پدر و مادران رنج دیده خاموش نشود.

نماینده مردم قصرشیرین از وزیر راه و شهرسازی هم خواست تا نسبت به تسریع فعالیت پروژه راه آهن کرمانشاه به خسروی نیز اقدام کند.

وی از هیات رییسه مجلس خواست تا برای تصویب طرح رتبه بندی معلمان با قید فوریت و خارج از نوبت اقدام کنند و خاطرنشان کرد: این طرح سبب می‌شود انتظار طولانی معلمان پایان یافته و بهبود شرایط معیشتی آنها را فراهم کند. همچنین از سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش می خواهم سازوکار جذب و استخدام حق التدریسی‌ها، معلمان نهضتی‌ها، پیش دبستانی‌ها و کارنامه سبزها را فراهم کند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


استخدام مجدد بازنشستگان به صورت حق التدریس

معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش، گفت: از معلمان خواسته‌ایم بازنشستگی خود را برای کسب رتبه‌بندی به تاخیر بیندازند.

به گزارش بازارکار، قاسم احمدی لاشکی، گفت: از معلمانی که سال آخر خدمت را دارند، خواسته‌ایم که بازنشستگی خود را به تعویق بیندازند تا بخشی از کسری معلمان نیز از این طریق جبران شود.
وی افزود: علاوه بر اینکه از معلمان بازنشسته نیز به عنوان اضافه کار، به صورت حق التدریس استفاده خواهیم کرد.
به گفته معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش، «رتبه‌بندی معلمان تنها مشمول معلمان شاغل می‌شود و بنابراین از معلمان ۳۰ سال خدمت خواسته‌ایم که بازنشستگی خود را برای بهره‌مند شدن از طرح رتبه‌بندی به تاخیر بیندازند.»

منبع : بازار کار


کمیسیون آموزش مجلس می‌خواهد معلمان سال ۹۱ تا ۹۹ را تعیین تکلیف کند

عضو کمیسیون آموزش گفت: این کمیسیون می‌خواهد معلمان وارد شده از سال ۹۱ تا ۹۹ را تعیین تکلیف کند؛ چراکه قانون استخدامی برای سال ۹۱ به بعد وجود ندارد.

مهدی اسماعیلی رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه قانون برای استخدام معلمان حق التدریسی، خرید خدمات، پیش دبستانی و نهضتی تا ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۱ تعیین تکلیف کرده است، گفت: کمیسیون آموزش می‌خواهد معلمان وارد شده از سال ۹۱ تا ۹۹ را تعیین تکلیف کند؛ چراکه قانون استخدامی برای سال ۹۱ به بعد وجود ندارد. بر این اساس با تدوین دستورالعمل، تعیین تکلیف به صورت قانونمند انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: حدود ۲۵۳ نفر از معلمان از تعیین تکلیف جا مانده‌اند که پس از تاریخ ۲۶ مهر ماه ۹۱ تا پایان همان سال یعنی از آبان ماه به بعد وارد این حوزه آموزش و پرورش شده بودند؛ در کمیسیون آموزش و تحقیقات طرحی را آماده می‌کنیم که این تعداد هم وارد همان گروه‌های پیشین شوند و تعیین تکلیفشان صورت بگیرد.

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار کرد: قرار شده با آقای احمدی لاشکی معاون حقوقی آموزش و پرورش صحبت کنیم و بررسی شود آیا این ۲۵۳ نفر را می‌توان با معلمان قرآنی هم تاریخ کنند یا نه. در حقیقت تجمیع این تعداد از معلمان همراه با ۷۰۰ نفر معلم قرآنی، مهرآفرین، جاماندگان و… که کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجوز تعیین تکلیفشان را داد، بررسی می‌شود. اگر آموزش و پرورش چنین پیشنهادی را نپذیرد، ۲۵۳ نفر معلم یاد شده مشمول ماده ۲۸ خواهند شد.

این نماینده یادآور شد: بر این اساس هر ساله و بر مبنای ردیف بودجه سازمان امور اداری و استخدامی، تعدادی از افراد وارد وزارت آموزش و پرورش می شوند که امسال، با ۲۵ هزار نفری که جذب آموزش و پرورش می‌کنند، تقریباً تعیین تکلیف معلمان تا همان تاریخ مذکور در سال ۹۱ انجام خواهد شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


جذب ۴۷۰ نیروی حق التدریس آبادان در آموزش و پرورش

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه نیروهای حق التدریس آبادان جذب شدند گفت: ۴۷۰ نیروی معلم حق‌التدریس استخدام شده و در حال گذراندن آموزش‌های دوره جدید هستند.

سیدمحمد مولوی یکشنبه در حاشیه جلسه بررسی لایحه رتبه بندی معلمان در اداره آموزش و پرورش آبادان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به تصویب کلیات لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان در مجلس ، در هفته‌های آینده در دستور کمیسیون تخصصی آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد لازم دانستیم با حضور معلمان، روسا، معاونین و کارشناسان ادارات آموزش و پرورش استان خوزستان جلسه‌ای تشکیل و مواد لایحه را مورد بررسی قرار دهیم و نقطه نظرات همکاران به صورت یک پیش‌نویس اعمال کنیم.
وی با بیان اینکه امید است نقطه نظرات معلمان در کمیسیون مطرح کنیم گفت: امیدواریم طرح لایحه رتبه‌بندی معلمان با رضایت‌مندی بهتری در کمیسیون به تصویب و جهت تصویب نهایی تقدیم به هیات رئیسه در صحن علنی مجلس شود.

مولوی با اشاره به پیشنهادات جامعه فرهنگیان آبادان گفت: باقی ماندن رتبه‌های قبلی ، در نظر گرفتن سابقه تجربی و مدرک تحصیلی فرهنگیان، حذف آزمون رتبه بندی، ثابت ماندن امتیاز تعجیل در مناطق محروم، جذب بازه زمانی سه ساله برای اجرای کامل رتبه بندی و اجرای کامل آن از فروردین ۱۴۰۰ و اختصاص بودجه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد ریالی برای اجرای کامل لایحه رتبه بندی طبق سند تحول بنیادین و قرار گرفتن همکاران در پنج رتبه از مهمترین پیشنهادات معلمان آبادان است.

وی کاهش حداکثر مدت توقف در رتبه‌ها به چهار سال( پیشنهاد دولت ۶ سال بود) را از دیگر پیشنهادات معلمان بیان کرد و گفت: شروع رتبه بندی از سال اول برای معلمانی که تازه وارد آموزش و پرورش می شوند و همچنین حذف ماده ۸ لایحه نظام رتبه بندی معلمان از دیگر پیشنهادات معلمان است که امیدواریم در دستور کار کمیسیون تخصصی آموزش، تحقیقات و فناوری قرار گیرد.

منبع : بازار کار


سه هزار نیروی حق‌التدریسی آموزش و پرورش مازندران تعیین تکلیف شدند

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران از تعیین تکلیف وضعیت استخدامی تمامی نیروهای این مجموعه تا پایان بهمن ماه امسال بر اساس برنامه وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران ، علیرضا سعدی پور روز یکشنبه در دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی و امور اداری قطب یک کشور در آمل افزود : تعیین تکلیف نیروهای حق‌التدریس و نیروهای نهضتی، مربیان پیش دبستانی، خرید خدمات، مربیان قرآنی و طرح امین تا پایان بهمن ماه امسال در آموزش و پرورش کشور، از افتخارات ماندگار و بزرگی خواهد بود که بسیاری از چالش‌های موجود در آموزش و پرورش را مرتفع خواهد کرد.
وی همچنین از تعیین تکلیف وضعیت استخدامی سه هزار و ۱۷۰ نفر از معلمان حق‌التدریس استان تاکنون خبر داد و گفت : امسال از طریق ماده ۲۸ آزمون استخدامی ۷۹۵ نیروی جدید جذب آموزش و پرورش مازندران شدند.

طبق آماری که آموزش و پرورش مازندران پیش از این ارائه کرد ، این استان در سال تحصیلی جاری چهار هزار و ۲۰۰ معلم حق التدریس دارد.

بر اساس مصوبه اردیبهشت ۹۸ هیات وزیران که به تصویب آیین نامه استخدام معلمین حق التدریسی ، پیش دبستانی و آموزشیاران شهرت دارد ، استخدام این افراد متناسب با میزان مجوز استخدام و اعتبار مصوب، فرآیند استخدام شامل شرکت و موفقیت در آزمون و طی دوره آموزشی انجام خواهد شد.

مرکز برنامه­‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش هم سال ۹۹ اعلام کرده بود که مربیان پیش­‌دبستانی دولتی، نیروهای خرید خدمات آموزشی و حق­‌التدریسان غیر مستمر، معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مشمول قانون اگر حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی دریافت کرده باشند، منعی برای ادامه روند استخدام برابر مصوبه دولت ندارند.

استخدام نیروهای حق التدریس یکی از برنامه های اصلی آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید بوده است به گونه ای که طبق اعلام اردیبهشت ماه امسال ، وضعیت ۱۰۰ هزار نفر از نیروهای این وزارتخانه در ماه های اخیر تعیین تکلیف شده که در ۱۵ سال گذشته بی سابقه بود و ۳۰ هزار نفر نیز تا ۲ ماه آینده تعیین تکلیف خواهند شد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران همچنین در این نشست با اشاره به کسب رتبه اول سازماندهی نیروهای انسانی کشور در سال گذشته ، گفت : برای تحقق اهدافی از جمله چابک‌سازی نظام اداری و رعایت حقوق شهروندی جلسات متعددی در قالب کمیته‌های توسعه مدیریت در ۳۳ شهرستان و منطقه آموزش و پرورش استان برگزار شد و در همین راستا آموزش نیروی انسانی در دستور کار قرار داشت.

وی افزود : امسال سه میلیون و ۷۳۴ هزار نفرساعت دوره های آموزشی برای فرهنگیان استان برگزار کردیم که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت آن به آموزش تولید محتوای الکترونیک در زیست بوم جدید اختصاص داشت.

سعدی پور با اشاره به اینکه امور اداری قلب تپنده آموزش و پرورش بوده و تاثیرگذاری آن بسیار زیاد است، گفت : همکاران ما در مدیریت منابع انسانی استان در سال ۹۹ برای برقراری حقوق و مزایای بیش از ۲ هزار بازنشسته تلاش‌های شایسته‌ای انجام دادند.

بر اساس آمار رسمی آموزش و پرورش مازندران ، ۳۸ هزار و ۸۸۱ فرهنگی در چهار هزار و ۸۶۵ مدرسه و ۲۵ هزار و ۹۵۲ کلاس درس مشغول تعلیم وتربیت ۵۵۳ هزار و ۲۵۰ دانش‌آموز هستند.

دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی و امور اداری قطب یک کشور با حضور مدیران منابع انسانی و امور اداری استان‌های گلستان، سمنان، گیلان، البرز، مازندران، تهران و شهرستان‌های تهران در مرکز رفاهی چلاو شهرستان آمل برگزار شد.

منبع : بازار کار


تکلیف وضعیت استخدامی معلمان تعیین می‌شود

طرح تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی می‌شود.

به گزارش ایلنا، نمایندگان از وزارت آموزش و پرورش خواستند که نیاز خود را اعلام کند تا درخصوص تعیین تکلیف تمامی گروه‌های معلمان از جمله حق التدریس، خرید خدمت، مربی پیش دبستانی، آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی و معلمان مدارس غیردولتی تصمیم‌گیری شود. سوابق همه این معلمان در نحوه استخدام آن‌ها محاسبه خواهد شد. این موضوع در حال حاضر در کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منبع : خبرگزاری ایلنا


احتساب سنوات حق‌التدریس همکاران فرهنگی توسط سازمان تامین اجتماعی

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش استان در خصوص سنوات معلمان تحت پوشش صندوق تامین اجتماعی دارای سوابق حق‌التدریس اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش بازارکار به نقل از اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه، در این اطلاعیه آمده است: در اجرای نامه شماره ۸/۷۱۰ – ۱۴۰۰/۳/۱۰معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش مبنی بر احتساب سوابق معلمان حق‌التدریس توسط سازمان تامین اجتماعی، طی نامه شماره ۷۱۰/۵۴۰۰۷۹۶۶/۵۶۱ ۱۴۰۰/۳/۵ این اداره کل به مدیریت‌ها و ادارات آموزش و پرورش استان ارسال و مقرر گردید مدیریت‌ها و ادارات آموزش و پرورش با در نظر گرفتن موارد ذیل نسبت به احصا و اعلام اطلاعات مشمولین اقدام نمایند:
۱ – صرفا معلمان حق التدریسی که در بازه زمانی ۱۳۶۷/۹/۱ لغایت ۱۳۸۸/۱/۱ به صورت حق‌التدریس اشتغال داشته و به استخدام آموزش و پرورش پذیرفته شده‌اند، مشمول این بخشنامه خواهند بود.

۲ – معلمانی که در مدارس غیردولتی اشتغال به‌کار داشته‌اند مشمول این بخشنامه نخواهند بود.

۳ – افراد مشمول که متقاضی احتساب سنوات مذکور می‌باشند، می‌بایست درخواست کتبی خود را از طریق مدیریت‌ها و ادارات آموزش و پرورش ارائه و سوابق آن‌ها صرفا طبق جدول پیوست و در قالب اکسل و حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۳/۱۰ به این اداره کل ارسال گردد.

۴ – همکاران ذی‌نفع جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادارات آموزش و پرورش محل خدمت خود مراجعه نمایند.

منبع : بازار کار


ابلاغ بخشنامه «احصا و اعلام سوابق معلمان حق التدریس»

از سوی معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع؛ بخشنامه «احصاء و اعلام سوابق معلمان حق التدریس» به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، ابلاغ شد.

به گزارش بازارکار به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش؛ در راستای اجرای سیاست‌های کلی دیوان عدالت اداری مبنی بر پیشگیری از شکایت کارکنان وزارت آموزش و پرورش با موضوع «احتساب سوابق غیر رسمی و پرداخت حق بیمه مربوطه»، بخشنامه «احصاء و اعلام سوابق معلمان حق التدریس» از سوی معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع؛ به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، ابلاغ شد.

بر اساس این گزارش، مسئولان استانی موظفند با در نظرگرفتن موارد ذیل، نسبت به احصاء و اعلام اطلاعات مشمولین اقدام نمایند:

صرفا معلمان حق التدریسی که در بازه زمانی ۱ آذر ۱۳۶۷ تا یکم فروردین ۱۳۸۸ به تدریس اشتغال داشته و به استخدام آموزش و پرورش پذیرفته شده اند، مشمول این بخشنامه خواهند بود.
معلمانی که در مدارس غیردولتی اشتغال به کار داشته اند، مشمول این بخشنامه نخواهند بود.
مقتضی است مدیران محترم ترتیبی اتخاذ نمایند تا نیرو‌های حقالتدریس مشمول این بخشنامه از طریق
رسانه‌های جمعی استان نظیر صدا و سیما، روزنامه‌های کثیرالانتشار و… مطلع و فراخوان شوند.
افراد مشمول که متقاضی احتساب سنوات مذکور می‌باشند، باید درخواست کتبی خود را ارائه و سوابق ایشان صرفا طبق جدول پیوست و در قالب فایل اکسل احصا و حداکثر تا تاریخ ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ از طریق اتوماسیون اداری به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و اموراداری ارسال گردد. در ضمن نیرو‌های مشمول صندوق بازنشستگی کشوری از نحوه انتقال کسور بین دو صندوق مطلع شوند و با آگاهی کامل درخواست ارایه نمایند.
باتوجه به این که تصمیمگیری درخصوص نحوه احتساب و پرداخت کسورات قانونی نیرو‌های مشمول به سازمان تامین اجتماعی، فقط در مورد افراد معرفی شده توسط استان‌ها و در قالب فایل اکسل پیوستی، انجام خواهد شد، بنابراین پس از ارسال فایل به سازمان تامین اجتماعی، اطلاعات، قابل اصلاح و ویرایش نبوده و اطلاع رسانی دقیق و موثر موردتاکید است.

منبع: بازارکار


ابلاغ قانون «تعیین تکلیف استخدام حق‌التدریسیها و آموزشیاران نهضت» +نیروهای مشمول

از سوی وزیر آموزش‌وپرورش؛ قانون «الحاق یک تبصره به بند ۲ ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش‌وپرورش» ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، «قانون الحاق یک تبصره به بند ۲ ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش‌وپرورش» مصوب ۱۲ بهمن ۹۹ مجلس شورای اسلامی به انضمام شیوه‌نامه مربوط، جهت اجرا و اقدام لازم ابلاغ شد.

نیروهای مشمول این قانون عبارتند از:

آموزشیاران نهضت سوادآموزی: فردی که با رعایت ضوابط و مقررات آموزشی و اداری با مجوز گزینش، گواهی آموزش تدریس بدو خدمت و شناسه تدریس در نهضت سوادآموزی از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته و حق‌التدریس خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت نموده و همکاری آنان هم‌اکنون ادامه دارد.

آموزش‌دهنده مستمر (دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی: آموزش‌دهندگانی که از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ به‌صورت مستقیم با نهضت سوادآموزی همکاری مستمر داشته و در هر دوره حداقل دو نفر سوادآموز را تحت پوشش قرار داده و حق‌الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت نموده و همکاری آنان هم‌اکنون ادامه دارد.

معلمان قرآنی: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی یا معادل حوزوی (حداقل کاردانی سطح یک حوزه) از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ صرفا دریکی از مدارس دولتی و یا دارالقرآن‌های دولتی تحت پوشش وزارت آموزش‌وپرورش بدون واسطه و مستقیم تحت عنوان مربی قرآنی یا معلم قرآن حداقل ۱۲ ساعت در هفته همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات دولتی و یا مشارکت‌های مردمی (سازوکار مدیر مدرسه یا مدیر دارالقرآن، انجمن اولیاء و مربیان) دریافت کرده باشند.

مدرسین طرح امین: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاه و یا معادل حوزوی (حداقل سطح یک) از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ طی تفاهم‌نامه منعقده یا معرفی‌نامه رسمی حوزه علمیه مراکز استان‌ها، حداقل ۱۲ ساعت در هفته با مدارس دولتی و در قالب مدرس طرح امین همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات حوزه علمیه یا آموزش‌وپرورش دریافت نموده باشند.

تبصره: آموزشیار و آموزش‌دهندگان مستمر (دو نفر و بالاتر) قبل از سال ۱۳۹۲(مشمولین بند ۱/۱ و ۲/۱) در صورت عدم شرکت در آزمون داخلی به تاریخ ۲۰ تیرماه ۹۹ و یا در صورت شرکت در آزمون مزبور و عدم کسب حدنصاب تعیین‌شده در تبصره (۲) ماده (۵) آیین‌نامه اجرایی بند (۳) قانون مذکور، در صورت تائید پرونده توسط کارگروه منطقه، استان و سازمان نهضت سوادآموزی می‌توانند در آزمون مجدد شرکت نمایند.

مواد آزمون:

با توجه به نیاز وزارت متبوع به آموزگار، آزمون داخلی موضوع این ماده صرفاً در رشته آموزگار ابتدایی برگزار خواهد شد.

مواد آزمون داخلی رشته شغلی آموزگاری در دو بخش عمومی و تخصصی به شرح ذیل تعیین می‌شود:

۱-۴-آزمون عمومی: این آزمون به‌صورت چندگزینه‌ای بوده و مواد آزمون عمومی شامل:

– فناوری اطلاعات مهارت‌های هفتگانه ICDL

– معارف اسلامی

– ریاضی و آمار مقدماتی

– زبان و ادبیات فارسی

– اطلاعات عمومی – هوش و توانمندی‌های ذهنی

– زبان انگلیسی عمومی

۲-۴-آزمون تخصصی: این آزمون به‌صورت چندگزینه‌ای است و مواد آزمون تخصصی شامل:

اصول و فلسفه تعلیم و تربیت

روان‌شناسی پرورشی

روش‌ها و فنون تدریس و اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا


برنامه های جذب معلم از طریق آزمون سراسری، آزاد و تعیین تکلیف معلمان حق التدریس

یارمحمد حسین بر درباره جذب معلم در وزارت آموزش و پرورش گفت: در سالجاری حدود ۸۰ هزار ردیف استخدامی در سازمان اداری استخدامی برای دانشجویان متعهد خدمت از طریق آزمون سراسری، آزاد و تعیین تکلیف معلمان حق التدریس جذب می‌شوند.

به گزارش بازارکار به نقل از برنا؛ کمبود نیرو در آموزش و پروش یکی از چالش‌های پیش رو محسوب می‌شود. در این زمینه اقدامات متعدد انجام شده است، اما هنوز جای کار دارد.
آموزش و پروش از کمبود نیرو رنج می برد
یار محمد حسین بر، مشاور وزیر آموزش و پرورش درباره کمبود معلم در وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار برنا گفت: در دوران متمادی وزارت آموزش و پرورش از کمبود نیرو رنج می‌برد. در گذشته بر اساس شاخص‌ها برای جذب نیرو تفاهم‌ها با سازمان اداری و استخدامی انجام نشده بود، اما از زمان ریاست محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش وضعیت منابع انسانی با سازمان اداری و استخدامی بررسی شد.

او افزود: بر اساس شاخص‌های مختلف همچون نسبت دانش آموز به گروه معلم کمبودها مورد بررسی قرار گرفته است.

کمبود ۱۹۷هزار کمبود معلم در مدارس کشور

این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون ۱۹۷ هزار کمبود معلم در این جلسات به تصویب رسید، تاکید کرد: از سال ۹۷ بدون سهمیه‌ها بیش از ۱۶۰ هزار ردیف استخدامی گرفته شده و بسیاری از این ردیف‌ها شامل دانشگاه فرهنگیان، استخدام آزاد از طریق برگزاری آزمون دستگاه‌های اجرایی و قانون تعیین تکلیف بود.

۵۰ هزار نفر واجد شرایط بازنشستگی به صورت سالانه

مشاور وزیر با بیان اینکه برای سال ۱۴۰۰ سهمیه جذب مناسب اخذ شده است، افزود: به باور بنده در وزارت آموزش و پرورش حل مشکل کمبود معلم کلید خورده است. این در حالی است که قبل‌تر اقدام برخی بر این باور بودند که آموزش و پرروش نیروی مازاد دارد. در چند سال اخیر به طور میانگین ۵۰ هزار نفر واجد شرایط بازنشستگی بودند. از سوی دیگر هم سالانه ۲۰۰ هزار دانش آموز به جمعیت کشور افزوده شد.

حسین بر با بیان اینکه کمبود معلم در شرایط کنونی اندک نیست، تصریح کرد: سالانه بیش از ۵۰ هزار ردیف استخدام اختصاص داده می‌شود مشکلات در زمینه جذب معلم را کاهش می‌دهد.

جذب ۸۰ هزار دریف استخدامی در سالجاری

مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: طی سالجاری حدود ۸۰ هزار ردیف استخدامی در سازمان اداری استخدامی برای دانشجویان متعهد خدمت که از طریق آزمون سراسری، آزاد و تعیین تکلیف معلمان حق التدریس جذب می‌شوند.

جذب معلم با شیوه‌های متعارف‌تر

او گفت: با شیوه‌هایی در مرکز برنامه‌ریزی می‌توان راهکارهایی اتخاذ و به این شکل هیچ کلاسی بدون معلم نماند. در آینده کمبود معلم از شیوه‌های متعارف‌تری برطرف می‌شود.

حسین بر با بیان اینکه در سالجاری بر اساس آزمون ماده ۲۸، ۳۳ هزار نفر باید دوره ببینند، افزود: باید این دوره‌ها به شکل کیفی برگزار شود. محتوای دوره با کیفیت است.

حسین بر درباره آموزش شیوه آزمون‌های آنلاین برای معلمان هم تاکید کرد: هر همکاری می‌تواند دوره‌های آموزشی را در سایت آموزش و پرورش بگذرانند. در صورت بروز هر گونه نارسایی دوره‌های دیگر هم برای آموزش معلمان برگزار می‌شود.

مشاور وزیر تصریح کرد: آموزش و پرورش با کیفیت آموزش‌ها را دنبال می‌کند.

منبع : خبرگزاری برنا


تعیین تکلیف ۱۴۵۰ نفر از مربیان پیش‌دبستانی، نهضت سوادآموزی و حق التدریسی

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان از تعیین تکلیف ۱۴۵۰ نفر از مربیان پیش‌دبستانی، نهضت سوادآموزی و حق التدریسی خبر داد.
به گزارش ایلنا از رشت، محمد رحمتی درباره نحوه جذب استخدام معلمان غیررسمی اظهار داشت: آزمون استخدامی معلمان سال گذشته یک بار برگزار و نتایج آن هم اعلام شد و منتخبان جهت گذراندن دوره‌های لازم به دانشگاه فرهنگیان معرفی شدند.

وی درمورد وضعیت مربیان پیش‌دبستانی، آموزش دهنده‌های نهضت سوادآموزی، خریدخدمات آموزشی و حق‌التدرسی‌ها هم گفت: تعداد زیادی از این معلمان یعنی حدود ۲ هزار و ۹۵۰ نفر در گیلان مشغول فعالیت بودند که تاکنون هزار و ۴۵۰ نفرشان تعیین تکلیف و جهت طی دوره پودمانی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با تاکید بر اینکه باقیمانده هزار و ۵۰۰ نفر از معلمان غیررسمی گیلان هم به زودی به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند، اظهار داشت: با احتساب این دسته از معلمان، تمام نیروهای مربیان پیش‌دبستانی، آموزش دهنده‌های نهضت سوادآموزی، خریدخدمات آموزشی و حق‌التدرسی‌ها در استان گیلان تعیین تکلیف می‌شوند.

رحمتی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم دارای اهمیت بسیار خاصی است؛ اظهار داشت: امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم در گیلان به شکل حضوری و با رعایت کامل فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

وی افزود: آنچه که تا امروز به ما اعلام شده این است که به غیر از پایه‌های نهم و دوازدهم امتحانات به شکل مجازی و غیرحضوری برگزار می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با بیان اینکه در جلسه اخیر ستاد ملی کرونا موضوع حضوری بودن امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم تصویب شد اظهار داشت: سلامتی دانش‌آموزان و معلمان برای ما بسیار مهم بوده و در اولویت قرار دارد بنابراین آموزش و پرورش در این مورد دغدغه دارد و تلاش بر این است امتحانات بدون کوچک‌ترین مشکلی برگزار شود.

رحمتی با اشاره به برنامه‌های آموزش و پرورش استان گیلان در هفته بزرگداشت مقام معلم به رغم شرایط کرونایی گفت: تجلیل از معلمان منتخب، دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار و همچنین گلباران مزار شهدا از جمله برنامه‌های امسال هفته بزرگداشت مقام معلم در گیلان بود.

منبع : خبرگزاری ایلنا


منتظر مجوز برای اعلام تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی هستیم

معاون حقوقی و پارلمانی آموزش و پرورش گفت: علاوه بر پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی که در حال نهایی شدن است، بخشی از ظرفیت باقی می ماند که منتظر مجوز برای اعلام تکمیل ظرفیت هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و پارلمانی آموزش و پرورش در برنامه چاپ اول حضور یافت و توضیحاتی پیرامون آخرین وضعیت جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش دادو گفت: امسال ۲۷ هزار و ۳۰۰ ظرفیت برای جذب نیروی انسانی از طریق آزمون استخدامی داشتیم که ۷۰ درصد نمره آزمون و ۳۰ درصد نمره مصاحبه آن‌ها مشخص شده است و در حال نهایی کردن کارها هستیم. علاوه بر پذیرفته‌شدگان بخشی از ظرفیت باقی می ماند که منتظر مجوز از سوی سازمان اداری استخدامی هستیم تا تکمیل ظرفیت اعلام کنیم.

وی درباره جذب و تعیین تکلیف نیروهای نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت و مربیان پیش دبستانی نیز گفت: قانونگذار ما را مکلف کرده بود تا پایان برنامه ششم ۸۸ هزار نفر از این گروه‌ها برای استخدام تعیین تکلیف شوند که امسال این مهلت به پایان می رسید و در حال حاضر ۵۵ هزار و ۴۹۷ نفر از این تعداد، تعیین تکلیف شدند و در حال گذراندن دوره مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان هستند؛ حدود ۳۰ هزار نفر باقی مانده اند که به زودی تعیین تکلیف خواهند شد.

معاون پارلمانی و حقوقی آموزش و پرورش بیان کرد: برای ۶ هزار آموزشیار نهضت و طرح امین هم به زودی آزمون برگزار می‌شود. ردیف استخدامی پابرجاست و اگر تا دو سه سال آینده همین روند را داشته باشیم، مشکل نیروی انسانی رفع خواهد شد. از سوی دیگر امسال ۲۰ هزار نفر را راهی دوره چهار ساله دانشگاه فرهنگیان کردیم.

وی تاکید کرد: چنددستگی در معلمان خوب نیست، اما متاسفانه این شرایط ایجاد شده است و در شرایط کنونی حدود ۲۰ هزار نفر معلم از طریق خرید خدمات داریم.

احمدی لاشکی درباره اجرای رتبه بندی معلمان تصریح کرد: امیدواریم که این طرح خارج از نوبت در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد و طی جلسه‌ای هم که دیروز با رئیس مجلس داشتیم، آقای حاجی میرزایی این موضوع را مطرح کردند. این رتبه بندی در ۵ درجه معلم پایه، معلم مربی، معلم حرفه‌ای، معلم سرآمد و معلم راهنما برای معلمان تعبیه شده است. در واقع در رتبه بندی نگاه ما به اجرای طرح معنوی است اما طبیعتاً با تغییر رتبه بندی به حقوق معلم هم اضافه می‌شود به طوریکه ۲۵ درصد از حقوق ثابت و فوق العاده مستمر به دریافتی اضافه خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


معلمان حق التدریس استان قزوین جذب می شوند

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: امسال تمام معلمان حق التدریس و نهضتی پیش از سال ۹۱ این استان جذب خواهند شد و از اول مهرماه هیچ معلم حق التدریس در مدارس نخواهیم داشت.

به گزارش ایرنا، حسنعلی اصغری روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته بزرگداشت معلم که در محوطه آموزش و پرورش برگزار شد ، افزود: همه برنامه های آموزش و پرورش استان بر اساس اسناد بالادستی به ویژه سند تحول بنیادین و در راستای تحقق ساحت های ۶ گانه استوار است.
وی اظهار داشت: زیربنایی ترین رویکرد سند تحول بنیادین ، تعلیم و تربیت بر اساس ساحت های ۶ گانه است و ما نیاز به آموزش و پرورش تمام ساحتی داریم چون این نوع تعلیم و تربیت انسان تمام ساحتی تربیت می کند و همه شاخص های ارزیابی در فعالیت های آموزشی و پرورشی با ملاک سند تحول بنیادین سنجیده می شود.
اصغری اضافه کرد:آموزش و پرورش قزوین با داشتن ۱۷ هزار و ۳۰۰ معلم، بالاترین نقش تربیتی را در جامعه ایفا می‌کند و با دارا بودن ۲۳۵ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی، سرمایه های انسانی ارزشمندی را باید برای آینده کشور تربیت کند.
وی با اشاره به جذب معلمان حق التدریس افزود: براساس قانون تبدیل وضعیت معلمان حق‌التدریس، وزارت آموزش و پرورش موظف شده است کلیه معلمان حق التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و مربیان پیش دبستانی که تا قبل از سال ۹۱ همکاری خود را آغاز کردند، استخدام کند .
این مسوول تصریح کرد: نیروهای حق التدریس و نهضتی استان که از سال ۹۱ با مجموع آموزش و پرورش استان همکاری داشتند یکهزار و ۷۴ شناسایی شدند که تا کنون یکهزارو یک نفر این افراد تعیین تکلیف شده و مابقی تا پایان اردیبهشت ماه امسال جذب خواهند شد.
اصغری خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی جدید هیچ معلم حق التدریس در مدارس استان وجود ندارد و تنها ۲۱۶ معلم خرید خدمت با ما همکاری می کنند که هیچ گونه تعهد استخدامی برای این افراد نداریم .
وی تاکید کرد: امسال هزار و ۵۰۰ نیروی جدید در مجموع آموزش و پرورش استان قزوین جذب خواهند شد که از این تعداد ۴۹۸ معلم جدید از طریق آزمون ماده ۲۸ و پس از گذراندن مدت آموزش از طریق دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش خواهند شد.
اصغری یادآور شد : سال گذشته برای جبران کمبود معلم در مدارس ۷۰ هزار ساعت اضافه کار از طریق معلمان بازنشسته و خرید خدمت در مدارس استان جبران شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت:اصلی ترین اولویت آموزش و پرورش مهارت آموزی دانش آموزان در مقاطع تحصیلی است که بیش از ۵۰ درصد باید در مدارس فنی حرفه ای و کاردانش مشغول به تحصیل هستند.
وی از افزایش هشت درصدی میزان پذیرش دانش آموزان در المپیادهای علمی خبر داد و افزود : علاوه بر این افزایش میران پذیرش المپیاد در مناطق محروم افزایش یافته است.
اصغری ادامه داد: آموزش و پرورش گسترده‌ترین دستگاه اجرایی استان قزوین است و رسانه‌ها باید برای بهتر شدن بازدهی این نهاد ما را همراهی کنند.
وی با قدردانی از زحمات معلمان برای آموزش به دانش آموزان در شرایط کرونایی، تصریح کرد: معلمان در ۱۴ ماهه گذشته تلاش‌های زیادی برای آموزش دانش آموزان انجام دادند و شاهد اقدامات خوب آن‌ها بودیم.
اصغری در ادامه با اشاره به هفته بزرگداشت مقام معلم افزود: همه ساله در راستای تجلیل از مقام شامخ فرهنگیان استان قزوین برنامه های متعدد فرهنگی اجرا می شود و امسال نیز با توجه به تداوم کرونا این برنامه ها عمدتا به شکل مجازی برگزار خواهد شد.
استان قزوین دارای ۲۳۵ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


احتمال برگزاری «آزمون استخدامی» آموزش و پرورش در خردادماه

علی الهیار ترکمن از احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد ماه خبر داد و گفت: پیشنهاد ما بر اساس نیازی که آموزش و پرورش دارد، صدور مجوز برای ۵۰ هزار نفر در هر دو شکل دانشجومعلمی و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که ترکیب را باید با سازمان اداری استخدامی نهایی و مشخص کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد ماه گفت: هنوز مجوز میزان جذب نیرو صادر نشده؛ پیشنهاد ما بر اساس نیازی که آموزش و پرورش دارد، صدور مجوز برای ۵۰ هزار نفر در هر دو شکل دانشجومعلمی و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که ترکیب را باید با سازمان اداری استخدامی نهایی و مشخص کنیم.

علی الهیار ترکمن درباره ساماندهی و جذب نیرو در سال تحصیلی آینده اظهار کرد: برای جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها که در قالب ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان مطرح است دو اقدام برای سال ۱۴۰۰ در دستور کار داریم. نخست اینکه بخشی از مجوزهای ما در سال گذشته به طور کامل استفاده نشد و حدود ۱۰ هزار نفر است که در اولین آزمون استخدامی که احتمالا خردادماه توسط سازمان سنجش برگزار می شود این ۱۰ هزار مجوز را اعلام و استفاده می کنیم.

وی افزود: مسیر دوم، مجوز استخدامی برای سال ۱۴۰۰ است و شامل دو بخش جذب از طریق کنکور برای پذیرش در دوره چهار ساله دانشجومعلمی دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی و جذب از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، یعنی آزمون استخدامی می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ما موارد را با سازمان اداری استخدامی مطرح و نیازهای خود را اعلام کرده ایم که در دست بررسی و طی فرایند صدور مجوز است گفت: بر اساس مجوزهای صادره که هم در دفترچه کنکور و هم دفترچه آزمون های استخدامی خواهد آمد علاقه مندان می توانند شرکت و وارد سیستم شوند.

الهیار افزود: پیشنهاد ما بر اساس نیازی که آموزش و پرورش دارد، صدور مجوز برای ۵۰ هزار نفر در هر دو شکل دانشجومعلمی و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که ترکیب را باید با سازمان اداری استخدامی نهایی و مشخص کنیم.

وی درباره وعده وزیر آموزش و پرورش مبنی بر به تعادل رسیدن و موازنه نیروی انسانی تا سال ۱۴۰۲ گفت: قسمت عمده نیاز به نیروی انسانی در آموزش و پرورش ناشی از خروج نیرو به علت بازنشستگی در سال های اخیر است که آن هم ناشی از سیاست های استخدامی در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ بود. از سال ۱۴۰۲ مشمولین بازنشستگی ما به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می کند. بنابراین با کاهش شیب بازنشستگی در آموزش و پرورش و استفاده از سازوکارهای جذب نیرو در چندسال اخیر، نیاز به نیرو طوری خواهد شد که در ورودی و خروجی تعادلی ایجاد می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: البته نیاز به نیرو در آموزش و پرورش را باید در دو طیف دنبال کنیم. نخست نیاز به نیروی آموزشی است که معلمان عمدتا از این مسیر جذب می شوند. دوم جذب نیرو در مشاغل تخصصی مانند مشاور، سرپرست کارگاه و مربی بهداشت است. درست است که نیاز آموزش و پرورش در بخش آموزشی ممکن است تعدیل شود اما در سایر مشاغل تخصصی همچنان برقرار است و سیاست ما کاهش نیست. گرچه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم روش های جذب نیرو را تعیین کرده و در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
چرایی عدم پرداخت حق التدریس اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ معلمان

الهیار درباره چرایی عدم پرداخت حق التدریس اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ معلمان گفت: ما با توجه به کارکرد معلمان باید پرداختی ها را انجام می دادیم. قطعا در برنامه آموزش و پرورش نیست که علی رغم کارکرد معلمان پرداخت آنها را تعویق بیندازد و یا به عدم پرداخت بکشاند. این مورد در دستورکار ماست ولی همانطور که قبلا هم اعلام کرده بودم در حال جمع آوری اطلاعات از استان ها هستیم که به تفکیک ارائه کنند و مبنای کار قرار بگیرد. بعد از جمع بندی اطلاعات و تایید کارکرد معلمان هرچه از حق التدریس سال های گذشته باقی مانده باشد پرداخت می شود. هنوز حدود ۹ استان اطلاعات را به ما اعلام نکرده اند که منتظر آن هستیم.
رتبه بندی جدید با قبلی تفاوتی با هم دارند؟

وی همچنین در پاسخ به اینکه برخی معتقدند رتبه بندی فعلی تفاوت چندانی با دوره قبل ندارد، آیا تایید می کنید؟ اظهار کرد: خیر تایید نمی کنم. رتبه بندی که در مجلس در دست بررسی است وجه تمایز مشخصی دارد. ما اعلام کردیم تمام اتفاقاتی که تحت عنوان رتبه بندی در سال های قبل افتاده به قوت خود باقی است و ضرایب ناشی از رتبه بندی که قرار است تصویب شود بر روی آنها اعمال می شود. تمام امتیازات قبلی به قوت خود باقی است و امتیازات جدیدی شکل می گیرد که تفاوتی را ایجاد می کند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: آنچه به عنوان قانون از مجلس خارج می شود قانونی چندوجهی است که هم جنبه های معیشتی را مدنظر قرار داده و هم جنبه های کیفی و ارتقای روش های یاددهی یادگیری. برای ایجاد انگیزه در معلمان حین تدریس، امتیازات مالی و غیرمالی را پیش بینی کرده ایم. دنبال این بودیم که در هفته معلم نهایی شدن رتبه بندی را اعلام کنیم اما هم فرایند تصویبش در دولت به عنوان لایحه و هم اعلام وصولش در مجلس با کمی تاخیر مواجه شد. نمایندگان اقبال زیادی دارند که رتبه بندی را زودتر به سرانجام برسانند اما هرزمانی که این قانون تصویب و ابلاغ شود با توجه به پیش بینی منابع مالی، تاریخ اعمالش از اول فروردین ۱۴۰۰ خواهد بود و مابه التفاوت ماههایی که پرداخت نشده به مشمولان پرداخت می شود.
تجمع ها نمی تواند در تفسیر قانون اثرگذار باشد
کارهای آموزش و پرورش کف خیابان مدیریت و برنامه ریزی نمی شود

وی درباره حل مشکل برخی از پذیرفته شدگان آزمون سال ۹۹ آموزش و پرورش که صاحب کارنامه سبز آزمون هستند و در روزهای گذشته مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند گفت: کارهای آموزش و پرورش کف خیابان مدیریت و برنامه ریزی نمی شود. ما به عنوان یک دستگاه اجرایی موظف به اجرای قانون هستیم. تجمع و پیگیری های این چنینی نمی تواند در تفسیر قانون اثرگذار باشد.

الهیار تاکید کرد که اگر افرادی حقوق مکتسبه ای داشته و یا آمادگی پذیرش حرفه معلمی را دارند حتما در برنامه ریزی های خود مد نظر قرار می دهیم. طوری نیست که بی تفاوت باشیم و عده ای بخواهند با تجمع اعمال فشار کنند و به خواسته های صنفی خود برسند. به عنوان دستگاه اجرایی موظف به اجرای قانون و عمل در چارچوب سهمیه هایی که به ما داده می شود، هستیم و طوری نیست که اختیار مبسوطی داشته باشیم و عده ای تجمع کنند و بگوییم چون اختیار داریم این کار را انجام می دهیم.

وی افزود: قطعا همه اینها در قالب مجوزهایی که به ما داده می شود و تکمیل ظرفیت هایی که می توانیم استفاده کنیم مدنظر است و آنهایی که حق برایشان ایجاد شده در اولویت اول قرار می گیرند. وظیفه ما شناسایی بهترین ها برای حرفه معلمی است. ما دستگاه اشتغال نیستیم و باید بهترین ها را برای حرفه معلمی انتخاب کنیم. تجمع را تایید نمی کنم که بتواند در شکل گیری خواسته های افرادی موثر باشد. ما در چارچوب قانون عمل می کنیم. ما از محل مجوزهای استفاده نشده و استخدام های جدید این افراد را در اولویت قرار می دهیم.

منبع : خبرگزاری موج


تمام ۸۸ هزار نفر مشمول قانون استخدامی معلمان تعیین تکلیف شدند

به گزارش بازارکار، قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش از تعیین تکلیف تمامی ۸۸ هزار نفر مشمول قانون الحاق تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس، خرید خدمات آموزشی، مربیان پیش دبستانی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، خبر داد.

احمدی لاشکی با اشاره به تلاش‌های وزارت آموزش‌وپرورش و همکاری ویژه سازمان امور اداری و استخدامی در مورد تعیین تکلیف نیرو‌های مشمول قانون الحاقی تبصره ۱۰ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف نیرو‌های حق التدریس، خرید خدمات آموزشی، پیش‌دبستانی و نهضت سوادآموزی، اظهار کرد: مشمولان این قانون که حدود ۸۸ هزار نفر بودند، در مرحله اول ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر و در مرحله دوم ۳۰هزار نفر از آنان تا پایان اسفندماه ۱۳۹۹ تعیین تکلیف شدند، این افراد در حال حاضر در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند و در صورت اَخذ نمرات قبولی در این دانشگاه، در آموزش‌وپرورش جذب خواهند شد.

وی در مورد ۳۰ هزار نفر باقی‌مانده مشمولان این قانون اظهار کرد: با پیگیری‌های وزیر آموزش و پرورش، مجوز لازم برای استخدام این افراد از سازمان امور اداری و استخدامی اَخذ شد که با هماهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و ارائه لیست نهایی از سوی استان‌ها، وارد دانشگاه فرهنگیان خواهند شد و پس از گذراندن دوره‌های آموزش مهارت‌های معلمی و اَخذ نمرات قبولی در این دانشگاه، جذب آموزش‌وپرورش خواهند شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: تمام مشمولان قانون الحاق تبصره ۱۰ ماده ۱۷ مجلس شورای اسلامی، تعیین تکلیف شده‌اند و مجوز‌های استخدامی آنان صادر شده است.

شایان‌ذکر است؛ قانون الحاقی تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف نیرو‌های حق التدریس؛ خرید خدمات آموزشی؛ پیش‌دبستانی و نهضت سوادآموزی، مصوب ۱۳ شهریور ۹۷ شامل تمام نیرو‌های حق التدریس، خرید خدمات آموزشی، پیش‌دبستانی و نهضت سوادآموزی می‌شود که حدود ۸۸ هزار نفر هستند و در مدارس دولتی قبل از سال ۱۳۹۱ مشغول به تدریس بوده اند.

منبع : بازار کار


تعیین تکلیف نهایی استخدام معلمان حق التدریس و نهضتی در بهار امسال

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تعیین تکلیف استخدام گروه های چهارگانه معلمان حق التدریس، نهضت سوادآموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان خرید خدمتی گفت: وضعیت تمام معلمانی که تا قبل از سال ۹۲ با ما همکاری کردند را روشن کردیم و در بهار همین امسال نهایی خواهد شد و دیگر تعهدی نسبت به گذشته نخواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی با اشاره به آخرین وضعیت ساماندهی نیروی انسانی و تعیین تکلیف استخدام گروه های چهارگانه معلمان حق التدریس، نهضت سوادآموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان خرید خدمتی اظهار کرد: در حال رسیدن به آرامش نسبی در مجموعه بزرگ آموزش و پرورش هستیم. وقتی تعهداتی برای استخدام ایجاد می شود باید سروسامان پیدا کند.

وی افزود: طبق قانون وضعیت تمام معلمانی که تا قبل از سال ۹۲ با ما همکاری کردند را روشن کردیم و در بهار همین امسال نهایی خواهد شد و دیگر تعهدی نسبت به گذشته نخواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: درباره معلمان در چهار گروه یاد شده که از سال ۹۲ به این سو با آموزش و پرورش همکاری می کنند مسیر جذب، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی است که از دو طریق آزمون سراسری و آزمون استخدامی طبق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، همه ساله میتوانند متناسب با ظرفیت تخصیصی، نیرو جذب کنند.

حاجی میرزایی با بیان اینکه به سمت جذب نیروی تربیت یافته، توانمند و دقیق نزدیک می شویم اظهار کرد: مصوبه ای در سال گذشته در زمینه نیروی انسانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده و بر اساس آن، در حال حاضر بر روی ضوابط معلمی در دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش کار می شود و به این ترتیب معتقدیم وضعیت نیروی انسانی آرامش و قرارِ بهتری خواهد گرفت و نیروهایی که با ما همکاری می کنند با اطمینان خاطر بیشتری می توانند به همکاری شان ادامه دهند و امنیت شغلی بیشتری داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در مصوبه آمده است که ضوابط صلاحیت معلمی باید توسط آموزش و پرورش تهیه و به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برسد و در هیئت وزیران مطرح شود. همچنین در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است که دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی می توانند از ظرفیت سایر دانشگاه ها استفاده کنند. اکنون از فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر در قالب ماده ۲۸ اساسنامه استفاده می کنیم اما استفاده از سایر ظرفیت دانشگاه ها در دست بررسی است.

وی همچنین با اشاره به تامین، تخصیص و مصرف منابع مالی در آموزش و پرورش گفت: نسبت منابع ما در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با گذشته افزایش یافته و سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه عمومی از ۱۰.۳ به بالای ۱۳ رسیده است و نشان می دهد وضعیت بودجه نسبت به گذشته وضعیت مناسب تری است. در حوزه تخصیص نیز سال گذشته بیش از ۱۴۰ درصد منابع دریافت کردیم که رقم بی سابقه ای بود تا بتوانیم مطالبات همکاران را بپردازیم. در حوزه تخصیص همه شهرستان ها را از نظر شاحص های کیفی و آموزشی رده بندی کردیم و تمرکز ما بر مناطق کمتر برخوردار است تا عدالت بیشتری برقرار شود.

حاجی میرزایی درباره جلسه هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور سراسری نیز توضیحاتی ارائه و عنوان کرد: موضوع جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور بود و پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش این بود که ۶۰ درصد نمره قبولی در کنکور را به سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد را به آزمون اختصاص دهند. در این باره مباحثی مطرح شد اما نوبت به تصمیم گیری نرسید زیرا ابعاد گوناگونی داشت. تصمیم گیری در این باره به جلسات آتی موکول شد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: نظام تعلیم و تربیت یک دوره ۱۲ ساله است که هدفش آماده کردن افراد برای دانشگاه نیست بلکه آماده کردن انسان ها برای زندگی کردن، فکر کردن، پرسشگری، توان خلاق برای حل مسائل داشتن و عنصر مفیدی برای جامعه بودن است؛ صرف نظر از اینکه بخواهد یا نخواهد به دانشگاه برود. باید به این صلاحیت ها اهمیت بیشتری دهیم.

وی در برنامه نگاه هفته وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: البته برای اینکه نگرانی در میان داوطلبان ایجاد نشود باید گفت که این تصمیم هرچه باشد برای سال ۱۴۰۲ خواهد بود و متوجه این کنکور و کنکور سال آتی نخواهد شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تبدیل وضعیت ۳۰ هزار نفر از مشمولان قانون استخدام حق‌التدریسیها و نهضتی ها

مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای تبدیل وضعیت ۳۰ هزار نفر از مشمولان قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با معرفی جهت گذراندن دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، در اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی وزارت آموزش‌وپرورش، مصوب ۱۳شهریور۹۷ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط (الحاقات بعدی)،

مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری، اطلاعیه مربوط به مشمولان قانون مذکور را که به استناد مجوز شماره ۳۸۹۲۶۰ مورخ ۱۳اسفند۹۹ سازمان اداری و استخدامی کشور، برای تبدیل وضعیت ۳۰۰۰۰ نفر از مشمولان که از سوی ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها جهت گذراندن دوره یک‌ ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معرفی‌شده‌اند، را اعلام کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


جزئیات تبدیل وضعیت ۳۰ هزار مشمول قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران اعلام شد

مرکز برنامه‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری، اطلاعیه مربوط به تبدیل وضعیت ۳۰۰۰۰ نفر از مشمولان قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، جهت گذراندن دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را اعلام کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی وزارت آموزش‌وپرورش، مصوب ۱۳شهریور۹۷ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط (الحاقات بعدی)،

مرکز برنامه‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری، اطلاعیه مربوط به مشمولان قانون مذکور را که به استناد مجوز شماره ۳۸۹۲۶۰ مورخ ۱۳اسفند۹۹ سازمان اداری و استخدامی کشور، برای تبدیل وضعیت ۳۰۰۰۰ نفر از مشمولان که از سوی ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها جهت گذراندن دوره یک‌ ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معرفی‌شده‌اند، را اعلام کرد.

پیوست‌های مربوط به این اطلاعیه را از اینجا دریافت نمایید.

منبع: سایت وزارت آموزش و پرورش


تعیین تکلیف مشمولان قانون تبدیل وضعیت در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش: همه مشمولان قانون تبدیل وضعیت در آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه نشست با مسئولان آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت: همه مشمولان قانون استخدام شامل نیرو‌های حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

حاجی میرزایی افزود: حدود دو سوم این نیرو‌ها وارد دانشگاه فرهنگیان شده‌اند و بقیه نیز در ماه‌های اول سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

وی اضافه کرد: همه مشمولان در دوره یکساله دانشگاه فرهنگیان شرکت می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش در مورد نیرو‌های نهضت سوادآموزی که فعالیت بعد از سال ۹۲ دارند نیز گفت: فعلاً استخدام در آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و آزمون‌های ماده ۲۸ است و قانونی برای این نیرو‌ها به تصویب نرسیده است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر


برگزاری آزمون مجدد برای استخدام معلمان

وزیر آموزش و پرورش گفت: معلمانی که در آزمون استخدام امسال پذیرفته نشده‌اند و یا به هر دلیلی موفق به شرکت در آن نشده‌اند می‌توانند در این آزمون که شاید بهار سال آینده برگزار شود شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محسن حاجی میرزایی گفت: شاخص‌های شرکت در آزمون استخدامی معلمان تفاوتی نکرده است و معلمان حق التدریس بعد از سال ۹۱ و نهضتی‌های فعال قبل از سال ۹۲ می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

وی افزود: مرحله اول حق التدریس معلمان ماه گذشته پرداخت شد و سازمان برنامه و بودجه به ما وعده داده است که بعد از پرداخت حقوق اسفند که در چند روز آینده خواهد بود مرحله دوم حق التدریس معلمان نیز پرداخت شود.

وزیر آموزش و پرورش به رتبه بندی معلمان نیز اشاره کرد و گفت: لایحه رتبه بندی معلمان در جلسه فردا یا هفته آینده هیات دولت مطرح می‌شود و پس از تصویب به مجلس ارائه خواهد شد.

حاجی میرزایی از خرید مجدد اردوگاه شهید باهنر تهران خبر داد و افزود: اردوگاه شهید باهنر در سال‌های گذشته به صورت اجاره به شرط تملیک واگذار شده بود.

وی خاطرنشان کرد: با پرداخت ۶ هزار میلیارد تومان این اردوگاه دوباره خریداری شد که آخرین قسط آن در ماه گذشته پرداخت و سند این اردوگاه به نام آموزش و پرورش صادر شد. اردوگاه شهید باهنر بخشی از تاریخ تعلیم و تربیت ایران است و بسیاری از دانش آموزان از این اردوگاه خاطرات خوبی دارند.

منبع : خبرگزاری مهر


معرفی ۲۵ هزار و ۴۹۷ مشمول استخدام به دانشگاه فرهنگیان

معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: تعداد ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر جهت گذراندن دوره به دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی معرفی شدند و عملا وزارت آموزش و پرورش مطابق با قوانین تعیین تکلیف مصوبه مجلس شورای اسلامی به تکلیف قانونی عمل کرده است

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به خبری در این خبرگزاری با عنوان اینکه «آموزش و پرورش بر خلاف قانون مصوب مجلس درباره استخدام معلمان رفتار می‌کند»، اعلاک کرد: وزارت آموزش و پرورش مطابق قانون تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ و قانون اصلاح تبصره مذکور مصوبه سوم شهریور ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی، مکلف بود که نیروهای پیش دبستانی، حق‌التدریسان غیر مستمر و خرید خدمات آموزشی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته‌اند و آموزشیاران و آموزش‌دهندگان تجمیعی که قبل از سال ۱۳۹۲ با نهضت سواد آموزی همکاری داشته‌اند با توجه به ارتباط رشته تحصیلی (منحصر به دوره متوسطه)، مقطع تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه‌ای و سنوات همکاری به عنوان معلم حق‌التدریس به‌کارگیری کند و بر همین اساس تا پایان سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ تا کنون بیش از ۵۸ هزار نفر از مشمولان قانون مزبور به عنوان نیروی حق‌التدریس در واحدهای آموزشی این وزارتخانه به‌کارگیری کرده است.

با ابلاغ قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ وزارت آموزش و پرورش مکلف شد در اجرای بند ۳ قانون مذکور و با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور و نظارت دو تن از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی قانون مزبور را تدوین کرده و هیات وزیران طی تصویب نامه شماره ۷۹۷۹۵.ت۵۶۶۱۰ه مورخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ آیین‌نامه اجرایی مربوط را به تصویب رساند.

همچنین در اجرای قانون مزبور و قانون تفسیر مصوب ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی و به منظور شناسایی افراد مشمول قانون، بخشنامه های شماره ۱۶۰۱۵۰ مورخ دوم آذر ۱۳۹۸ و ۱۴۰.۴۰ مورخ پنجم آذر ۱۳۹۹ با امضای وزیر آموزش و پرورش با موضوعیت شیوه‌نامه چگونگی ادامه روند استخدام و معرفی افراد مشمول قانون جهت گذراندن دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان در سقف مجوز استخدام ابلاغی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور جهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش ابلاغ و تعداد ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر جهت گذراندن دوره به دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی معرفی شدند و عملا وزارت آموزش و پرورش مطابق با قوانین تعیین تکلیف مصوبه مجلس شورای اسلامی به تکلیف قانونی عمل کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس


استخدام معلمان حق التدریس به طول می انجامد

طبق تعهد وزارت آموزش و پرورش استخدام معلمان حق التدریسی در مراحل مختلف تا ۱۴۰۰ یا در سال ۱۴۰۰ انجام می‌شود.
به گزارش اقتصادآنلاین، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: معلمان نهضتی، حق‌التدریسی، پیش دبستانی و خرید خدمتی تا سال ۱۴۰۰ مرحله به مرحله استخدام می‌شوند.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس عنوان داشت: طبق تعهد وزارت آموزش و پرورش استخدام مربیان پیش دبستانی، نهضتی و حق التدریسی در مراحل مختلف تا ۱۴۰۰ یا در سال ۱۴۰۰ انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه اکنون این افراد به شکل مرحله به مرحله به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند گفت: استخدام هر ۴ گروه مربیان نهضت سوادآموزی، حق‌التدریسی، خرید خدمتی و پیش دبستانی به شکل مرحله به مرحله صورت می‌گیرد.

منبع : اقتصادآنلاین


«معلمان نهضتی، حق‌التدریسی، پیش‌دبستانی و خرید خدمتی» تا سال ۱۴۰۰ استخدام می‌شوند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: معلمان نهضتی، حق‌التدریسی، پیش دبستانی و خرید خدمتی تا سال ۱۴۰۰ مرحله به مرحله استخدام می‌شوند.

محمدرضا احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت ، اظهار داشت: دولت سعی کرده نظر مجلس و منافع مردم را در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ مدنظر قرار دهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ که توسط دولت به مجلس ارائه شد تفاوت زیادی با لایحه قبلی داشته و دارای شرایط بهتری است.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی افزود: به دلیل اینکه دولت تقریباً خواسته‌های مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰ را برآورده کرده نمایندگان مجلس نیز کلیات این لایحه را تصویب کردند.

وی گفت: این بودجه به مدت ۴۸ ساعت در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار گرفته و روز یکشنبه مجدداً به صحن مجلس ارائه می‌شود تا توسط نمایندگان بررسی شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس عنوان داشت: باید در مورد حقوق‌ها عدالت برقرار شود تا هر کسی به اندازه توان و به نسبت کاری که دارد حقوق دریافت کرده و بتواند معیشت خود را تامین کند.

وی با بیان اینکه همسان‌سازی حقوق‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شده گفت: در این طرح سعی بر رعایت عدالت و همسان سازی حقوق افراد است تا افراد با مدارک علمی و سوابق یکسان و سایر موارد مشابه حقوق یکسانی دریافت کنند.

احمدی تصریح کرد: در لایحه بودجه سال آینده برای رتبه‌بندی معلمان اعتباراتی درنظر گرفته شد لذا دولت و مجلس در اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان اتفاق نظر داشته و ان‌شاالله بزودی اجرا می‌شود.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس عنوان داشت: طبق تعهد وزارت آموزش و پرورش استخدام مربیان پیش دبستانی، نهضتی و حق التدریسی در مراحل مختلف تا ۱۴۰۰ یا در سال ۱۴۰۰ انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون این افراد به شکل مرحله به مرحله به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند گفت: استخدام هر ۴ گروه مربیان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی، خرید خدمتی و پیش دبستانی به شکل مرحله به مرحله صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده مشکلات مربوط به سند مالی مربیان پیش دبستانی برطرف شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون مشکلی که در خصوص استخدام مربیان پیش دبستانی وجود دارد عدم تعلق کد به این افراد است افزود: در تلاش هستیم که این مشکل نیز برطرف شود تا منعی برای استخدام این افراد نیز وجود نداشته باشد.

منبع : خبرگزاری تسنیم


استخدام ۵۵ هزار معلم در وزارت آموزش و پرورش

آقای مهدی اسماعیلی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار صدا و سیما؛ درباره جذب و استخدام سهمیه دوم وزارت آموزش و پرورش؛ اظهار داشت: هشتاد هزار نفر از سال ۷۹ تا سال ۹۱ در آموزش پرورش مشغول به خدمت بودند که در قالب ۴ گروه از معلمان و بر اساس قانون؛ نیاز به تعیین تکلیف و استخدام داشتند که در سهمیه اول ۲۵ هزار نفر جذب شدند.

آقای اسماعیلی افزود: جذب ۳۰ هزار نفر نیز در دستور کار قرار دارد که بزودی استخدام خواهند شد؛ به این ترتیب تعداد این افراد یعنی ۵۵ هزار نفر در قالب نیرو‌های خدمات خرید خدمت؛ حق التدریس؛ پیش دبستانی و نهضت سوادآموزی جذب بدنه آموزش و پرورش می‌شوند.
وی اظهار کرد: ۲۵ هزار نفر دیگر نیز تا پایان برنامه ششم توسعه استخدام خواهند شد.
رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس ابراز امیدواری کرد: استخدام معلمانی هم که در تمامی سطوح از سال ۹۱ تا ۹۸ در مجموعه آموزش و پرورش فعال هستند (حدود یکصد هزار نفر) در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دارد تا ساز و کار قانونی برای آن‌ها ایجاد شود.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


شرط استخدام معلمان قرآنی

با موافقت نمایندگان مجلس، معلمان قرآن و امور فرهنگی و پرورشی (طرح امین) می توانند همزمان با برگزاری آزمون آموزشیاران نهضتی و شرکتی در این آزمون به استخدام آموزش و پرورش درآیند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۲ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، با پیشنهاد جبار کوچکی نژاد با ۱۵۲ رای موافق موافقت کردند که بر اساس این مصوبه معلمان قرآن و امور فرهنگی و پرورشی (طرح امین) می توانند همزمان با برگزاری آزمون آموزشیاران نهضتی و شرکتی در این آزمون به استخدام آموزش و پرورش درآیند.
نماینده پیشنهاد دهنده در این باره اظهار داشت: تعداد زیادی از افراد سال های زیادی است که در مدارس تحت عنوان مدرس قرآن، پرورشی و امور فرهنگی مشغول فعالیت هستند، اما هیچ امتیازی به آنها تعلق نمی گیرد، لذا پیشنهاد می شود این افراد نیز بتوانند در آزمون و در کنار آموزشیاران نهضتی شرکت نموده و در صورت کسب حدنصاب نمره و احراز شرایط ذکر شده در قانون به استخدام آموزش و پرورش دربیایند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


حذف شرط فیش حقوقی برای استخدام معلمان حق التدریس

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش از حذف شرط داشتن فیش حقوقی و سند مالی برای استخدام معلمان حق التدریس و مربیان پیش دبستانی خبر داد.

آقای قاسم احمدی لاشکی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما گفت: با اصلاح شیوه نامه استخدام، شرط داشتن فیش حقوقی برای استخدام معلمان حذف و دریافت اسناد فرهنگیان برای استخدام به ادارات آموزش و پرورش استان‌ها واگذار شده است.

وی گفت: با تایید کارگروه ۸ نفره از مدیران آموزش و پرورش استان و گزینش منطقه، این دسته از معلمان می‌توانند استخدام آموزش و پرورش شوند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش افزود: خیلی از معلمان حق التدریس و مربیان پیش دبستانی دهه ۷۰ تا ۸۰ هیچ سند مالی برای دریافت حقوق از آموزش و پرورش ندارند و برای استخدام با مشکل روبرو شده اند.

آقای احمدی لاشکی گفت: امسال ۲۵ هزار معلم حق التدریس و مربیان پیش دبستانی و نیرو‌های خدماتی به استخدام آموزش و پرورش در خواهند آمد.

وی افزود: براساس بودجه سال ۱۴۰۰، آموزش و پرورش موظف به فروش بخشی از اموال مازاد خود برای پرداخت مطالبات معلمان شده است که البته این قانون در بودجه سال ۹۹ هم بود، اما تاکنون ریالی از فروش اموال مازاد برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان در نظر گرفته نشده است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


خبر خوش معاون وزیر آموزش و پرورش به نیروهای حق‌التدریس

 معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: تا پایان ۱۴۰۰ برای همه نیروهای مشمول قانون تبصره ۱۰ ماده ۱۷ ردیف استخدامی گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، قاسم احمدی‌لاشکی عصر امروز در نشست با مدیران آموزش و پرورش استان گلستان اظهار داشت: حدود ۸۸ هزار نیروی حق التدریس در بدنه آموزش و پرورش فعال هستند که تا کنون برای ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر ردیف استخدامی گرفته و به دانشگاه فرهنگیان معرفی شدند.

وی گفت: باقی این افراد نگران نباشند، در جلسه دو شب قبل با وزیر آموزش و پرورش، وی از مکاتبه با رئیس‌جمهور در این زمینه خبر داد. این نیروها نگران نباشند و تا پایان ۱۴۰۰ برای همه آنان ردیف استخدامی گرفته می‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش گفت: حدود ۵۴۰ هزار کلاس درس در کشور داریم که ۱۱۰ هزار کلاس جدید باید ساخته شود.

وی بیان داشت: امسال با کمک مجلس و کمیسیون تلفیق ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ساخت مدرسه در سراسر کشور در نظر گرفته شده است.

احمدی لاشکی خاطرنشان کرد: در روستاها در قالب ۳۰ درصد مشارکت خیران و ۷۰ درصد مشارکت دولت و هم چنین در شهرها به صورت ۵۰ درصد ساخت مدارس در دستور کار قرار دارد.

منبع : خبرگزاری تسنیم


استخدام معلمان حق‌التدریس پیگیری می‌شود

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی به ایجاد یک سامانه برای ثبت اطلاعات مدارس غیرانتفاعی اشاره کرد و گفت: طرحی در مجلس تحت عنوان اصلاح موادی از قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در حال انجام است تا وضعیت مدارس غیرانتفاعی را سامان بخشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، مهرداد ویسکرمی در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار با مسوولان آموزش و پرورش لرستان جهت پیگیری مشکلات فرهنگیان طی روز گذشته، اظهار کرد: یکی از محورهای این جلسه موضوع مدارس غیرانتفاعی و حق و حقوق معلمان این مدارس بود که در ابتدا نمایندگان این معلمان نقطه نظرات خود را بیان کردند.

وی خاطرنشان کرد: طی ماه‌های اخیر سومین جلسه‌ای است که در این زمینه برگزار می‌شود، در جلسات گذشته مصوباتی داشتیم که در این جلسه مصوبات مرور و برخی که انجام نشده بود و تاکید کردیم تا جلسه آینده نسبت به انجام این بند از مصوبات اقدام شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی به ایجاد یک سامانه برای ثبت اطلاعات مدارس غیرانتفاعی اشاره و تصریح کرد: طرحی در مجلس تحت عنوان اصلاح موادی از قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در حال انجام است تا وضعیت مدارس غیرانتفاعی را سامان بخشد.

ویسکرمی بیان داشت: پیشنهادهای خوبی از جمله تاکید بر بیمه معلمان و پرداخت بیمه آن‌ها که از سال ۹۵ مصوب شده توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده به طور مستقیم یا تهاتر انجام شود تا بیمه این قشر از جامعه ناقص نماند، روی طرح گذاشتیم که در صحن علنی مجلس پس از بودجه در نوبت خود مطرح خواهد شد.

وی، ممنوع کردن هرگونه تعهد از معلمان که موجب تضییع حق آن‌ها شود را از دیگر پیشنهادات طرح برشمرد و گفت: امیدواریم با اصلاحاتی که در قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی گامی در جهت احقاق حقوق این قشر از جامعه برداشته شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی دیگر از پیشنهادات طرح، ایجاد سامانه ثبت اطلاعات مدارس غیرانتفاعی است که در طرح وجود دارد و برای تکمیل آن پیشنهاد بیمه و حقوق کارمنان در سامانه درج و قابل مشاهده شود تا موجب سوء‌استفاده نشود.

ویسکرمی، استخدام معلمان حق‌التدریس را دیگر محور جلسه عنوان و خاطرنشان کرد: در این زمینه از سوی برخی ابهامات و دغدغه‌هایی وجود داشت، اسامی عنوان شد که جهت بررسی تحویل دادیم.

وی اظهار داشت: نماینده برخی از این معلمان ابراز داشتند که استان بر اساس ظرفیت و تعداد مشمولین به تفکیک شهرستان امتیازبندی را انجام داده و امتیازات بالا را انتخاب کردند که بعدها از سوی وزارت آموزش‌وپرورش مکلف شدند که بالاترین امتیاز از استان را حساب کنند و این موجب تغییراتی شده است.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از مسوولان آموزش‌وپرورش استان خواسته شد که تا پنج‌شنبه گزارش مستند با رعایت اعتراض‌ها در خصوص بکارگیری معلمان حق‌التدریس اخیر ارائه کنند تا چنانچه اشتباهی صورت گرفته، اصلاح شود.

ویسکرمی با بیان اینکه معلمان انتظار دارند که نمایندگان مجلس به عنوان نهادی نظارتی این مطالبات را پیگیری کنند تا حقی از کسی ضایع‌ نشود، افزود: این مهم محقق نمی‌شود مگر با شفافیت و تاکید بنده در مورد آموزش‌وپرورش این است که ساختارها را بایستی مشخص و شفاف‌سازی انجام شود.

وی از استمرار جلسات با آموزش‌وپرورش جهت احقاق حقوق معلمان خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد اگر مجلس با طرح مذکور مطرح شده از سوی کمیسیون آموزش موافقت کرده اصلاحات افزوده شده انجام شود، معلمان دیگر به جهت حق و حقوق حق‌التدریسی و سوابق خود دغدغه‌ای نخواهند داشت.

منبع : خبرگزاری فارس


تعیین تکلیف وضعیت استخدام معلمین حق‌التدریس آموزش و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش پرورش استان آذربایجان شرقی اعلام کرد در اجرای قانون تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریس آموزش و آموزشیاران نهضت سواد آموزی، وضعیت استخدامی ۱۳۰۹ نفر در استان تعیین تکلیف شد.

کیانوش عطائی با اشاره به اینکه بعد از تصویب قانون، مجوزی برای تبدیل وضعیت این نیروها ابلاغ شده است گفت: سهم استان ما از مجموع سهمیه های استخدامی۱۳۰۹ نفر است که فرآیند بررسی مدارک وتطبیق با شرایط و ضوابط استخدامی طی شده است و خوشبختانه از روز سوم بهمن ماه معرفی این افراد برای گذراندن دوره یکساله آموزشی در دانشگاه فرهنگیان صادر شده است.
وی ادامه داد: در مجموع در استان ۳۵۰۰ نفر مشمول این قانون هستند و بجز ۱۳۰۹ نفر بقیه افراد در سال ۱۴۰۰ معرفی می شوند و جای هیچ نگرانی نیست و طبق قانون و در طول برنامه ششم توسعه وزارت آموزش و پرورش مکلف شده است تمام این افراد را طی سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تبدیل به رسمی کند و وضعیت مابقی این افراد در سال آتی بررسی و تبدیل وضعیت می شوند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: مدارک و مستندات مربوط به اشتغال مشمولان قانون در مرحله نخست از سوی کارگروه بررسی مدارک و مستندات مدیریت ها و ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها ،نواحی و مناطق استان مورد بررسی و تایید قرار گرفته و در مرحله دوم مدارک یاد شده از سوی کارگروه استانی بررسی مدارک و مستندات مشمولان قانون، به دقت بررسی، بازبینی و مورد اصطلاح قرار گرفته و در نهایت با توجه به سهمیه اختصاص یافته برای تبدیل وضعیت استخدامی و بر اساس امتیازات مکتسبه مشمولان، فهرست اسامی و مشخصات تعداد ۱۳۰۹ نفر از مشمولان قانون برای تبدیل وضع استخدامی به وزارت آموزش و پرورش ارسال و مورد تایید وزارت مذکور قرار گرفته است.

معاون پژوهش ،برنامه ریزی و توسعه منابع استان در ادامه افزود : باتوجه به اینکه در بررسی امتیازات مشمولان دقت لازم در مرحله اول از سوی کار گروه بررسی مدارک و مستندات شهرستان ها و مناطق و همچنین در مرحله دوم نیز از سوی کار گروه بررسی مدارک و مستندات اداره کل استان صورت گرفته است بنابراین جای نگرانی از بابت محاسبه امتیازات وجود ندارد و همین روال در سال آتی نیز برای نیروهای باقیمانده تداوم خواهد شد.
عطایی ضمن تبریک به نیروهایی که در زمره مشمولان تبدیل وضع استخدامی قرار گرفته اند به آنان توصیه نمود پس از دریافت معرفی به دانشگاه در اولین فرصت ممکن نسبت به تکمیل مدارک ثبت نام در دوره مهارت آموزی اقدام نمایند.

منبع : بازار کار


استخدام ۲۵ هزار معلم حق‌التدریس در سال جاری

وزیر آموزش و پرورش امسال ۲۵ هزار و ۵۰۰ نفر از همکاران حق‌التدریس در کشور تبدیل وضعیت می‌شوند، گفت: تلاش ما تحت پوشش قرار دادن دانش آموزانی است که در فرآیند تحصیل حضور ندارند و برای بازگشت آنها تمام تلاش خود خواهیم کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، محسن حاجی میرزایی در حاشیه جلسه ویدئو کنفرانس با روسای مناطق استان خوزستان گفت: همچنان که ستاد ملی کرونا اعلام کرد حضور دانش‌آموزان در مدارس با صلاحدید خانواده‌ها و به صورت اختیاری خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما موظف هستیم امکان آموزش را برای همه دانش آموزان فراهم کنیم، افزود: مدارس ما در سراسر کشور آمادگی پذیرش دانش آموزان را دارند و خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به مدارس از رعایت دستور العمل‌های بهداشتی اطمینان پیدا کنند.

حاجی میرزایی گفت: ما برای پایه‌های اول و دوم و دروس علمی هنرستان‌ها آموزش حضوری را بسیار ضروری می‌دانیم به دلیل اینکه ارائه این آموزش‌ها به‌صورت مجازی از کیفیت مناسبی برخوردار نخواهد بود؛ اما به دغدغه‌های ستاد ملی کرونا احترام می‌گذاریم از این رو اعلام کردیم که آموزش حضوری اختیاری است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: مهمترین تاکید ما در سال تحصیلی جاری این است که نباید حتی یک دانش آموز از آموزش دور بماند و جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل یکی از اولویت‌های مهم وزارت آموزش و پرورش است و با قوت دنبال می‌شود. حتی اگر دانش آموزی سال قبل ثبت نام کرده است و امسال در آموزش‌های مدرسه حضور ندارد، باید حتما پیگیری شود و مشکل دانش آموز را حل کنند. سازمان ثبت احوال طبق قانون مکلف است اطلاعات دانش آموزان و کد ملی آن‌ها را برای پیگیری در اختیار ما قرار دهد.

وی افزود: تمامی تلاش ما تحت پوشش قرار دادن دانش آموزانی است که در فرآیند تحصیل حضور ندارند و برای بازگشت آن‌ها به تحصیل تمامی تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.

حاجی میرزایی گفت: شرایط تبدیل وضعیت همکاران حق التدریس کاملا روشن است، ابلاغ شده و مراحل اجرایی آن در حال انجام است. بر اساس میزان سهمیه‌ای که امسال دریافت کردیم ۲۵ هزار و ۵۰۰ نفر از همکاران حق التدریس در کشور به ترتیب امتیازاتی که کسب کردند تبدیل وضعیت می‌شوند و بقیه نیز برای تبدیل وضعیت در سال‌های بعد در نوبت قرار می‌گیرند.

منبع : خبرگزاری دانشجو


مخالفت نمایندگان با برگزاری مجدد آزمون استخدام معلمان حق التدریس

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با برگزاری مجدد آزمون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مخالفت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، گزارش‌شور دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح یک فوریتی اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳/۶/۱۳۹۷به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۵/۷/۱۳۸۸ اصلاحات و الحاقات آن در در نشست جلسه علنی امروز نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت و با ۱۲۰ رای مخالف ۹۸ رای موافق و ۸ رای ممتنع از ۲۲۶ رای ماخوذه تصویب نشد.

در گزارش شور دوم کمیسیون آموزش درباره تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش آمده است:با توجه به شرایط خاص کرونایی در زمان مقرر شده جهت اخذ آزمون مربوطه در سال ۱۳۹۹، وزارت آموزش و پرورش مکلف است برای آن عده از آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی موضوع این بند، که در آزمون داخلی وزارت آموزش و پرورش شرکت نکرده اند و یا قبول نشده اند، صرفا برای یکبار آزمون داخلی را تجدید نماید.

طغیانی نماینده اصفهان در مخالفت با این طرح گفت: در مورد استخدام نیرو‌های حق التدریس، شرکتی ونهضت سود آموزی چنین بار در مجلس صحبت شده است با توجه به سیاست‌های کلی نظام و تاکید رهبر انقلاب جذب نیرو در آموزش و پرورش فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان انجام شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی بیان داشت:سند بنیادین آموزش و پرورش که به تعبیر رهبر انقلاب میثاق‌نامه همه ما در نظام تعلیم و تربیت است تاکید دارد که جذب نیرو در آموزش و پرورش فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان انجام شود.

طغیانی گفت: ما نمی‌توانیم تسلیم عده‌ای شویم که با تجمع در جلو مجلس می‌خواهند به خواسته خود برسند این کار درستی نیست.

وی تصریح کرد: آزمونی برگزار شد و اگر این افراد صلاحیت داشتند قبول می‌شدند و نمی‌توانیم برای قبول نشدن عده‌ای دوباره آزمون برگزار کنیم.

مسلم صالحی نماینده اقلید در موافقت با برگزاری مجدد آزمون برای تعیین تکلیف آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: نزدیک به ۱۵ سال است که دولت قول داده این افراد را استخدام کند و با هر بهانه‌ای استخدام را به تعویق انداخته است.

عضو کمیسیون اقتصادی گفت:این افراد در بدترین شرایط تدریس کرده اند و برخی از آن‌ها بیش از ۱۵سال سابقه دارند اگر معلمان خوبی نیستند چرا آموزش و پرورش از آن‌ها استفاده می‌کند.

صالحی گفت: با توجه به اینکه تا چند سال آینده نزدیک به ۳۰۰هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند دانشگاه فرهنگیان ظرفیت تربیت این تعداد نیرو را برای آموزش و پرورش ندارد.

نماینده دولت در مخالفت با این پیشنهادگفت: وزارت آموزش و پرورش به عنوان مهمترین نهاد در امر تعلیم و تربیت است و بحث نیروی انسانی برای ما اهمیت دارد آزمونی در تیر ماه امسال برگزار شد وبیش از ۲۴ هزار نفر شرکت کرده و ۱۷ هزار نفر آنان جذب شده اند و اکنون نمی‌توانیم برای بازماندگان از این آزمون مجددا آزمون برگزار کنیم.

علیرضا منادی رییس کمیسون آموزش در مخالفت با این پیشنهادگفت:گرچه ما از ابتدا مخالف برگزاری آزمون بودیم، اما اکنون آزمون برگزار شده و مخالف برگزاری مجدد آزمون هستیم.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر


نحوه استخدام معلمان حق التدریسی اعلام شد

وزارت آموزش و پرورش نحوه برگزاری دوره مهارت‌آموزی و استخدام ۲۵ هزار و ۵۰۰ معلم حق‌التدریسی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، مربیان پیش‌دبستانی و خرید خدمات آموزشی را اعلام کرد.

به گزارش روز دوشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش‌وپرورش مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۹۷مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط (الحاقات بعدی)، اطلاعیه نحوه برگزاری دوره مهارت‌آموزی و استخدام معلمین حق‌التدریسی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، مربیان پیش‌دبستانی و خرید خدمات آموزشی اعلام شد.

این اطلاعیه مربوط به مشمولین قانون مزبور که به استناد مجوز شماره ۷۱۱۰۴۱مورخ ۸ اسفند ۱۳۹۸سازمان اداری و استخدامی کشور برای تبدیل وضعیت ۲۵هزار و ۵۰۰نفر از مشمولین که از سوی ادرارت کل آموزش‌وپرورش استان‌ها جهت گذراندن دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی به دانشگاه‌ها معرفی‌شده‌اند، است.

بر اساس این اطلاعیه مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری آموزش و پرورش؛ اسامی مشمولین قانون، با کسب امتیاز لازم و در سقف ردیف‌های تخصیص‌ یافته(موضوع مجوز شماره۷۱۱۰۴۱مورخ۶ اسفند ۱۳۹۸ سازمان اداری ­و استخدامی کشور) که از سوی اداره کل آموزش­ وپرورش استان سهمیه خدمتی مورد تایید قرارگرفته از طریق مرکز برنامه­ ریزی منابع انسانی و امور اداری به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی ارسال‌شده است. معرفی‌شدگان این مرحله می‌توانند جهت گذراندن دوره یک ساله مهارت­ آموزی، طبق آیین­ نامه اجرایی بند (۳) قانون مزبور مصوب جلسه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ هیات وزیران به‌شماره ابلاغی ۷۹۷۹۵/ت۵۶۶۱۰هـ مورخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ اقدام کنند.

طبق این اطلاعیه افراد مشمول استخدام در این مرحله می­باید قبل ازجذب و تبدیل وضعیت، تاییدیه گزینش را کسب کنند. نحوه انجام مراحل گزینش مطابق قوانین و مقررات مربوط، متعاقباً از طریق دبیرخانه هیات مرکزی گزینش به افراد مشمول قانون اعلام می شود.

همچنین باتوجه به ضوابط عمومی استخدام، اخذگواهی صحت مزاج (آزمایشات و معاینات بدو استخدام) و عدم سوءپیشنه از مرجع مربوط قبل از پایان پودمان اول آموزشی(حداکثرتا مورخ ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰)، الزامی است.

براین اساس افراد مشمول قوانین فوق­ الذکر که به دلیل محدودیت در ردیف های استخدامی صادره ازسوی مراجع قانونی، امکان معرفی آنان برای گذراندن دوره مهارت­آموزی دراین مرحله فراهم نشده، در ادامه فرایند استخدام افراد مشمول، با رعایت قوانین ومقررات و اخذ مجوزهای قانونی لازم از مراجع ذیصلاح، برای تبدیل وضعیت آنان و معرفی به دوره یک ساله مهارت ­آموزی اقدام می شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا


تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران در مجلس بررسی می‌شود

تهران- ایرنا- تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی هفته بعد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، در دستور کار هفته بعد مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف و گزارش کمیسیون عمران درباره طرح جهش تولید و تامین مسکن (ارجاع از جلسه علنی) در جلسه علنی بررسی می‌شود.

همچنین گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل چهل و چهارم(۴۴) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل(۴۴) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن (اعاده شده از شورای. محترم نگهبان ۲) و گزارش کمیسیون فرهنگی در موردطرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه ورزش (اعاده شده از شورای محترم نگهبان ۱) و گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در موردلایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (۱۴) قانون صدور چک مصوب ۱۳۵۵ و اصلاحات بعدی آن از دیگر برنامه‌های نمایندگان در هفته آینده خواهد بود.

نمایندگان مجلس گزارش‌ شور دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح یک فوریتی اصلاح ماده الحاقی مصوب سیزدهم شهریور ۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب پانزدهم مهر ۸۸ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن را بررسی خواهند کرد.

گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور وگزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در موردلایحه موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه از دیگر برنامه های نمایندگان در هفته آینده خواهد بود.

همچنین گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در موردلایحه های معاهده معاضدت حقوقی متقابل در امور مدنی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل، معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل و پروتکل اصلاح موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه جهت معاضدت در پرونده‌های مدنی و جزایی از دیگر موضوعات قابل بحث نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

گزارش کمیسیون انرژی در موردلایحه نحوه واگذاری اموال، تاسیسات، ماشین‌آلات و هرگونه مالکیت مربوط به تاسیسات آب و فاضلاب وگزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در موردطرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هفته آینده در صحن بررسی می‌شود.

نمایندگان مجلس گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد:طرح جهش تولید دانش بنیان و گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح الحاق نه (۹) تبصره به قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را در هفته آینده در صحن علنی بررسی می‌کنند.

گزارش کمیسیون عمران در مورد لایحه تصویب اصلاحات کنوانسیون بین المللی استانداردهای آموزش، صدور گواهینامه و نگهبانی برای دریانوردان (اس‌تی‌اس دبلیو ۱۹۷۸ (۱۳۵۷) و گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه، در هفته پیش‌رو از سوی نمایندگان مجلس در جلسه علنی بررسی می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا


الحاقیه بخشنامه تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و نهضتی ها ابلاغ شد

الحاقیه بخشنامه تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، با ابلاغ این بخشنامه تکلیف معلمانی که اسناد مالی دریافت حقوق نداشتند، مشخص شد. در الحاقیه بخشنامه تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی آمده است:‌ پیرو بخشنامه مورخ ۱۵ آذر ۹۹ با موضوع شیوه نامه قانون تفسیر الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ مجلس شورای اسلامی، یک تبصره به جزء ۲-۶ بند (۶) و یک بند به عنوان بند (۱۶) به شیوه نامه مزبور الحاق می‌شود.

تبصره: در صورتی که مشمولین حق التدریس شاغل و دارای کد پرسنلی، امکان ارائه اسناد مالی دریافت حقوق از محل مشارکت‌های مردمی را نداشته باشند به شرط احراز همکاری آنها با آموزش و پرورش و دارا بودن سایر شرایط قانونی و تایید کارگروه منطقه و شهرستان و پذیرش مسئولیت قانونی صحت اطلاعات، در فهرست مشمولین تبدیل وضعیت قرار می‌گیرند؛ فهرست افراد مشمول این تبصره باید به تایید کارگروه و مدیرکل استان برسد.

همچنین در بخش دیگری از این الحاقیه آمده است: به منظور حصول اطمینان از اجرای صحیح و عادلانه قانون و تضمین حقوق ذینفعان، کارگروه استانی موضوع شیوه نامه مزبور موظف است نسبت به دریافت شکایات و اعتراضات احتمالی افراد اقدام و با بررسی کامل مدارک و مستندات ارائه شده توسط شاکی و احراز شرایط قانونی، پرونده جهت بررسی نهایی و طرح در کمیته سرمایه انسانی وزارت متبوع به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری ارسال شود.

 منبع: خبرگزاری ایسنا


۲۵هزار نیروی حق التدریسی آموزش و پرورش استخدام می شوند

معاون وزیر حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش ا ز جذب ۲۵ هزار و ۴۹۷ نیروی حق التدریسی و نهضت سواد آموزی تاپایان برنامه ششم توسعه استخدام می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم احمدی لاشکی ظهر سه شنبه در جلسه شورای معاونان اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی، با اشاره به قانون جذب نیروی‌های حق التدریس، نهضت سواد آموزی، خرید خدمت و پیش دبستانی افزود: اولین گروه از تبصره ۱۰ ماده ۱۷ از یک بهمن ماه سال ۹۹ راهی دانشگاه فرهنگیان می‌شود و پس از موفقیت در یک دوره یک ساله استخدام می‌شوند.

وی ادامه داد: در قالب این قانون ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر تا پایان برنامه ششم توسعه، جذب آموزش و پرورش خواهند شد که با اجرایی شدن آن بخشی از کمبود نیروی انسانی این وزارتخانه جبران می‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در ادامه گفت: آموزش و پرورش کشور ۱۰۰ هزار و ۴۷۶ میلیون ملک دارد که متاسفانه ۵۲ درصد املاک آموزش و پرورش فاقد سند است لذا رویکرد آموزش و پرورش ترسیع در مستندسازی این املاک است.

سرانه فضای آموزشی آذربایجان غربی ۴.۲ مترمربع است

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت: استان آذربایجان غربی طبق آخرین آمار سال ۱۳۹۵، با بیش از سه میلیون ۸۰۰ هزار نفر جمعیت، چهار درصد جمعیت کل کشور را داراست و با احتساب ۴۰ هزار کیلومتر دریاچه ارومیه دو درصد کل خاک ایران زمین را به خود اختصاص داده است.

مهین منافی ادامه داد: مرزی بودن استان ما به نوعی هم فرصت و هم تهدید برای ماست که بر طبق آن آسیب‌های فراوان اقتصادی و فر اجتماعی فرهنگی از جنگ‌ها نصیب ما شده است که نیاز به تمهیدات خاص دارد.

وی با بیان اینکه ۶۲۵ هزار دانش آموز استان در پنج هزار و ۸۰ مدرسه مشغول تحصیل هستند که از این تعداد ۳۰۲۹ مدرسه روستایی است، افزود: سرانه فضای استاندارد آموزشی برای هر دانش آموز ۸ متر مربع است در حالی که سرانه استان آذربایجان غربی ۴.۲ متر مربع است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان، آذربایجان غربی را از لحاظ تخصص بودجه و تامین نیروی انسانی جزو استان‌های لازم التوجه دانست و افزود: تحصیل ۳۳ هزار دانش آموز در مناطق عشایری و محرومیت ۱۰۸ هزار دانش آموز از آموزش مجازی گواه این ادعا است.

وی یادآور شد: هم اکنون تنها ۳۱ درصد از دانش آموزان استان در هنرستان‌ها مشغول تحصیل می‌باشند که باید به ۵۰ درصد برسد و این اختلاف به دلیل نبود هنرستان جدید و نبود امکانات و فضا در هنرستان‌های قدیم است که در ۳ برخی مواقع شیفته استفاده می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


تکلیف دوره آموزشی برای “استخدام معلمان حق‌التدریس” چه شد؟

معاون وزارت آموزش و پرورش درباره حل مشکل سند مالی برای استخدام معلمان حق‌التدریس و آغاز دوره‌های آموزشی آنها توسط دانشگاه فرهنگیان توضیحاتی داد.

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی و آغاز دوره‌های آموزشی آنها در دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: افراد مشمول استخدام ۴ گروه آموزش‌دهنده، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، خرید خدمات و پیش‌دبستانی‌ها بودند.

وی افزود: در شیوه‌نامه‌ای که برای استخدام این افراد آماده کردیم در بند ۶.۲ مشکل ایجاد شد چون سند مالی دریافت حقوق باعث شد ۹۵ درصد نیروهای پیش دبستانی دچار مشکل شوند و اعتراضاتی انجام شد بنابراین اصلاحیه‌ای را داشتیم که ابلاغ شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: ادارات کل براساس آخرین شیوه نامه اقدام می‌کنند، برای امسال سهمیه استخدام ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر را داریم که این سهمیه برای ۳۱ استان تقسیم شده است، هر استان سهمیه خود را می‌داند و براساس آن اقدام به شناسایی افراد مشمول می‌کند.

احمدی لاشکی گفت: دانشگاه فرهنگیان آماده پذیرش این افراد برای دوره یک ساله است و پس از کسب نمره قبولی در آزمون پایان دوره به استخدام در می‌آیند.

به گزارش تسنیم، استخدام ۴ گروه مشمول مربوط به افرادی است که تا قبل از سال ۹۱ با آموزش و پرورش همکاری می‌کردند و طبق اعلام محسن حاجی میرزایی؛ وزیر آموزش و پرورش، «استخدام معلمان غیررسمی سال ۹۲ به بعد منوط به شرکت آنها در آزمون استخدامی و قبولی در آن است. مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوند این است که سن‌شان افزایش پیدا کرده که افزایش سن را به سقف مجاز سن شرکت در آزمون اضافه می‌کنیم و می‌توانند با سن بیشتر در آزمون استخدامی شرکت کنند.»

الحاقیه بخشنامه تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از سوی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.

در این بخشنامه آمده است:‌ پیرو بخشنامه مورخ ۱۵ آذر ۹۹ با موضوع شیوه نامه قانون تفسیر الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ مجلس شورای اسلامی، یک تبصره به جزء ۲-۶ بند (۶) و یک بند به عنوان بند (۱۶) به شیوه نامه مزبور الحاق می‌شود.

تبصره: در صورتی که مشمولین حق التدریس شاغل و دارای کد پرسنلی، امکان ارائه اسناد مالی دریافت حقوق از محل مشارکت‌های مردمی را نداشته باشند به شرط احراز همکاری آنها با آموزش و پرورش و دارا بودن سایر شرایط قانونی و تایید کارگروه منطقه و شهرستان و پذیرش مسئولیت قانونی صحت اطلاعات، در فهرست مشمولین تبدیل وضعیت قرار می‌گیرند؛ فهرست افراد مشمول این تبصره باید به تایید کارگروه و مدیرکل استان برسد.

منبع : خبرگزاری تسنیم


استخدام ۱۹۷هزار معلم از میان نهضتی‌ها و حق‌التدریسی‌ها

احمد حسین فلاحی با اشاره به آغاز روند استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریسی از اول مهرماه ۹۹ گفت: با تصمیم مجلس و در راستای پاسخگویی به نیاز کشور برای استخدام ۱۹۷هزار معلم، قرار شد آموزش و پرورش از نیروهای حق التدریسی و نهضتی که بعد از سال ۹۱ فعالیت های خود را آغاز کرده اند، استفاده و استخدام آنها را در دستور کار قرار دهد.

اقتصادآنلاین – مهدی بیک؛ در شرایطی که پیش از این، تکلیف استخدامی نیروهای نهضتی و حق التدریسی قبل از سال۹۱ مشخص شده بود، این بار بر اساس اعلام سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس، استخدام آن دسته از نیروهای حق التدریس و نهضتی که بعد از سال۹۱ فعالیت های خود را در آموزش و پرورش آغاز کرده اند در دستور کار مجلس و دولت قرار گرفته است.

در همین خصوص، نماینده مردم همدان با اشاره به فرایند استخدامی این نیروها گفت: در حال حاضر آموزش و پرورش برای پاسخگویی به کمبودهایی که در مقاطع مختلف تحصیلی دارد، نیازمند حداقل ۱۹۷هزار معلم است. پیگیری های قبلی مجلس یازدهم در خصوص تعیین تکلیف نیروهای نهضتی و حق التدریسی ها در نهایت باعث شد تا تکلیف این دسته از معلمان که قبل از سال ۹۱ فعالیت های خود را آغاز کرده بودند، مشخص شود و این دسته از نیروها وارد فرایند استخدامی شدند. در مرحله بعد مجلس تصمیم گرفت تا برای جبران نیاز ۱۹۷هزار نفری آموزش و پرورش از نیروهای حق التدریسی و نهضتی که بعد از سال ۹۱ نیز فعالیت های خود را آغاز کرده اند، استفاده کند.

فلاحی در ادامه افزود: در واقع از این طریق هم به نیازهای آموزش و پرورش برای تکمیل کادر آموزشی و اداری پاسخ داده شده و هم به مطالبات ده ها هزار نفر از نیروهای نهضتی، حق التدریسی و …برای استخدام رسیدگی شده است. بنابراین کمبودهای آموزش و پرورش از طریق استخدام افراد ذیل ماده ۲۸، نهضتی ها، شرکتی ها، حق التدریسی ها و…تامین خواهد شد. سال آینده نیز دانشگاه فرهنگیان قول داده است ۵۲هزار معلم تحویل آموزش و پرورش بدهد تا بخشی از کمبودهای این حوزه پوشش داده شود. ادارات آموزش و پرورش در سراسر کشور از اول مهرماه روند به کارگیری این نیروها آغاز کرده اند و به زودی روند استخدامی آنها نیز طی خواهد شد.

منابع مالی مورد نیاز طرح رتبه بندی تامین خواهد شد
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار اقتصادآنلاین در این خصوص که آیا معلمان می‌توانند نسبت به اجرای طرح رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ امیدوار باشند؟ گفت: طرح رتبه بندی معلمان در ۵ رتبه و بعد از بررسی های دقیق کارشناسی به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال شده است تا تصمیم نهایی در خصوص آن اتخاذ شود. اما دولت با این بهانه که درگیر مشکلات بودجه است، هنوز تصمیمی در خصوص آن نگرفته است. مساله بعدی، مسائل مالی و منابع مورد طرح رتبه بندی است. دولت اعلام می کند که بودجه کافی برای اجرای کامل این طرح را ندارد و تا سال آینده حداکثر می تواند نیمی از معلمان را ذیل طرح رتبه بندی قرار دهد، اما کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است که این طرح باید به طور فراگیر اجرایی شود.

فلاحی در ادامه افزود: بر این اساس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، منابع مورد نیاز طرح را در بودجه سال۱۴۰۰ احصا و در قالب پیشنهاد به کمیسیون تلفیق ارائه خواهد داد. به نظرم با اجرای طرح رتبه بندی به یکی از مهم ترین مطالبات فرهنگیان پاسخ داده خواهد شد. البته دولت در برخی تبصره های بودجه به طور مبهم اعلام کرده که بخشی از منابع مورد نیاز طرح رتبه بندی را از طریق فروش سهام و …تامین خواهد کرد. اما نحوه تامین این منابع و چگونگی به کارگیری آن به طور شفاف تصویرسازی نشده است. مجلس تلاش خواهد کرد موضوع رتبه بندی به طور شفاف در بودجه تعیین تکلیف شود.


چهار هزار و ۲۰۰ معلم حق التدریس مازندران امسال استخدام می‌شوند

مدیرکل آموزش وپرورش مازندران از فعالیت چهار هزار و ۲۰۰ معلم حق التدریسی در استان خبر داد و گفت : تمامی این معلمان مشمول استخدام رسمی خواهند شد و تا پایان سال جذب می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران ، علیرضا سعدی پور در جلسه شورای معاونین آموزش و پرورش شهرستان فریدونکنار که با حضور معاون سوادآموزی استان برگزار شد ، استخدام نیروهای حق التدریس را یکی از اولویت های وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد.

وی گفت که تا پایان سال جاری همزمان با اتمام دوره زمانی برنامه ششم توسعه ، تمامی نیروهای حق التدریسی که در آموزش و پرورش خدمت می کنند جذب و استخدام می شوند.

استان مازندران پیش از آغاز سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ نیروی حق التدریسی داشت که به منظور تامین نیروی مورد نیاز یکهزار و ۶۰۰ نیروی جدید نیز در اختیار گرفت.

آموزش و پرورش مازندران حدود ۳۸ هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی دارد که از این تعداد ۲۱ هزار نفر معلم رسمی و حدود چهار هزار معلم حق التدریس و باقی نیروهای اداری هستند.

۱۸ اردیبهشت سال گذشته هیات وزیران طی جلسه ای آیین‌نامه استخدام معلمین حق التدریس، پیش دبستانی و آموزشیاران را تصویب و اعلام کرد که تا پایان برنامه ششم توسعه متناسب با میزان مجوز استخدام و اعتبار مصوب، فرآیند استخدام شامل شرکت و موفقیت در آزمون وطی دوره آموزشی انجام خواهد شد.

چندی پیش رییس مرکز برنامه­‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش هم اعلام کرده بود که مربیان پیش­‌دبستانی دولتی، نیروهای خرید خدمات آموزشی و حق­‌التدریسان غیر مستمر، معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مشمول قانون اگر حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی دریافت کرده باشند، منعی برای ادامه روند استخدام آنان وجود ندارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


حضور ۶۵۰۰ مدرس حق‌التدریس در دانشگاه فرهنگیان نقطه ضعف است

به گزارش گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، دهمین جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز دوشنبه اول دی‌ماه ۹۹ به صورت حضوری و نیمه حضوری در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ابتدای جلسه سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مصوبات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه جذب معلمان و ساماندهی مهدهای کودک اشاره کرد و اظهار داشت: کارپردازی‌های این مصوبات در جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور انجام شد که خوشبختانه در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

وی تاکید کرد: شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور یکی از شورای‌های تخصصی راهبری اجرای اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی است که تضمین کننده اجرایی شدن سند تحول آموزش و پرورش است.

عاملی خاطرنشان کرد: ما تجربه مثبتی از شوراهای تخصصی شورای عالی برای راهبری اسناد مهم مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم. به‌عنوان مثال سند نقشه جامع علمی کشور با وجود ستاد راهبری و برگزاری ۱۴۰ جلسه در اجرا موفق بوده و همین طور ستاد راهبری اجرای مهندسی فرهنگی کشور نیز با برگزاری ۷ جلسه و تصویب و ابلاغ ۲۶ مصوبه نیز موفق بوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مطالبه مقام معظم رهبری بر اجرایی‌سازی اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور نیز برای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش احیا شده است و در حوزه تصمیم‌سازی داخلی آموزش و پرورش دخالتی ندارد.

عاملی تصریح کرد: رویکرد شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی رویکردی وظیفه‌ای و همدلانه با هدف داشتن آموزش و پرورش با کیفیت است.

در ادامه جلسه علم‌الهدی دبیر شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور به ماده واحده نحوه «جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» اشاره کرد و گفت: در تبصره ۲ این ماده واحده بر گذراندن دوره مهارت آموزی یک ساله در دانشگاه فرهنگیان یا دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برای استخدام معلمان تصریح شده است.

دبیر شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور تاکید کرد: ارتقاء کیفیت آموزش و کیفیت تربیت معلم در دانشگاه فرهنگیان ضرورت دارد.

در ادامه حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان با توجه به دستور جلسه که به ارائه گزارش وضعیت دانشگاه فرهنگیان و برنامه‌های کیفیت بخشی و توسعه آن اختصاص داشت به ارائه گزارشی از وضع موجود این دانشگاه پرداخت و همچنین از حمایت‌ها و دغدغه‌های وزیر علوم برای دانشگاه فرهنگیان تقدیر و تشکر کرد.

وی با اشاره به تاریخچه تربیت معلم در کشور، خاطرنشان کرد: از ۱۰۷ سال پیش در کشور استفاده از معلمان کارآمد و شایسته مورد توجه و تاکید صاحبنظران تعلیم و تربیت ایران بوده است.

خنیفر به آمار جهانی درمورد تعداد دانشگاه‌های تربیت معلم و تعداد دانشجویان این دانشگاه‌ها در یک سال اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در کره جنوبی هر سال ۱۷هزار معلم نیاز دارد و دارای ۲۹ دانشگاه تربیت معلم است، ترکیه ۲۵هزار معلم در سال نیاز دارد و دارای ۱۵ دانشگاه تربیت معلم است، ژاپن ۶۵هزار معلم در یک سال نیاز دارد و ۷۰ درصد دانشگاه‌های آن دانشگاه‌های تربیت معلم است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود: این دانشگاه از سال ۱۳۹۷ بر روی ۱۰ شاخص‌ کلیدی عملکرد شامل جذب دانشجو، جذب مهارت آموز، محتوای درسی، توسعه رشته‌ای، اعضای هیات علمی، اعضای غیر هیات علمی، توسعه الکترونیکی، برنامه‌های فرهنگی، توسعه حرفه‌ای و تولید علمی تمرکز و برنامه‌ریزی داشته است.

وی درمورد شاخص جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان افزود: ۸هزار و ۷۵۰دانشجو در سال ۹۶، ۲۳هزار و ۶۵۰ دانشجو در سال ۹۷، ۲۴هزار و ۴۰۰ دانشجو در سال ۹۸ و ۲۵هزار و ۲۰۰ دانشجو در سال ۹۹ در این دانشگاه جذب شده‌اند که خوشبختانه از سال ۹۷ جذب دانشجو بر اساس نیاز کشور انجام شده است.

خنیفر یادآور شد: دانشگاه فرهنگیان از سال ۹۰ تا ۹۳ جذب مهارت آموز نداشته و خوشبختانه از سال ۹۴ تا کنون جذب مهارت آموز در این دانشگاه انجام شده است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: درصورت استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه فرهنگیان در جذب از ابتدای تاسیس این دانشگاه تا کنون می‌توانستیم بالغ بر ۳۰۰هزار معلم تحویل آموزش و پرورش دهیم.

وی از بازنگری محتوای درسی و برنامه‌های کارشناسی موجود در دانشگاه فرهنگیان از سال ۱۳۹۷ خبر داد و گفت: همچنین ۶ رشته کارشناسی جدیدالتاسیس از سال ۹۷ در این دانشگاه تدریس می‌شود.

خنیفر در مورد آمار جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه فرهنگیان یادآور شد: از سال ۹۳ تا کنون ۴۲۵ استخدام پیمانی در این دانشگاه انجام شده است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان پیرامون یاددهی و یادگیری الکترونیکی در دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: از شبکه اجتماعی شمیم (شبکه مجازی یادگیری معلمان)، ۱۰ سامانه یادگیری الکترونیکی مناطق دهگانه و شبکه اجتماعی شاد برای کاروزی و آموزش معلمان استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: ۲۶ نشریه علمی تخصصی، ۲۴۵ مقاله در حوزه علوم تربیتی، ۱۰۸ مقاله در حوزه علوم پایه و ۴۷۴ مقاله در حوزه علوم انسانی در دانشگاه فرهنگیان منتشر شده است که بر اساس اعلام سایت رتبه‌بندی uniref دانشگاه فرهنگیان در رتبه بندی دانشگاه‌های دولتی در سال ۱۳۹۹ دارای رتبه سوم بعد از دانشگاه تهران و فردوسی مشهد است.

به گفته خنیفر، کمبود اعضای هیئت علمی، فرسوده بودن ساختمان‌های دانشگاه، پراکندگی پردیس‌ها و مراکز، مشارکت ناکافی نهادهای موثر در تربیت معلم، عدم تخصیص مناسب و به موقع اعتبارات، تغییرات مکرر قوانین منابع انسانی، بالا بودن هرم سنی کارکنان دانشگاه و عدم تناسب لازم اعتبارات ابلاغی با برنامه‌های دانشگاه از جمله چالش‌های پیش‌روی دانشگاه فرهنگیان است.

در ادامه منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه به لحاظ تخصصی و توجه به نظر متخصصان امر تعلیم و تربیت قطعاً طرفدار تربیت معلم هستیم، اظهار داشت: برای شغل معلمی باید آموزش دیده شود چرا که عالم بودن و معلم بودن در کنار هم می‌تواند شخصیتی تاثیرگذار و موثر در تربیت نسل‌های آتی را ایجاد کند.

وی پیشنهاد داد: در سایر دانشگاه‌ها نیز چند واحد درسی برای آموزش مهارت معلمی در نظر گرفته شود.

غلامی با بیان اینکه دانشگاه‌ فرهنگیان در تعلیم و تربیت نقش موثری دارد، افزود: البته در حاشیه دانشگاه فرهنگیان نباید دانشگاه شهید رجایی را هم فراموش کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه باید دانشگاه در تراز تربیت معلم نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم، گفت: اگر تاکنون هر مشکلی در تحقق این امر وجود داشته، باید رفع کمبودها در برنامه اصلی قرار گیرد.

به گفته وزیر علوم دانشگاه فرهنگیان به لحاظ رتبه‌های علمی دچار چالش است و با اشاره به وضعیت استادان دانشگاه فرهنگیان، اظهار داشت: در دانشگاه فرهنگیان از بین ۸۵۵ عضو هیات علمی قریب به ۴۵۰ نفر مربی هستند؛ در ۲ سال گذشته در مرکز جذب مشکل تبدیل وضعیت برخی مدرسان به هیئت علمی را داشتیم و هنوز بیش از ۱۷۰ نفر متقاضی تغییر وضعیت هستند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه داشتن ۶ هزار و۵۰۰ مدرس حق‌التدریس در دانشگاه فرهنگیان نقطه ضعف است، تاکید کرد: نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه یک به ۹۳ است در حالی که در رشته‌های علوم انسانی این نسبت یک به ۳۰ است.

وی به امکانات و تجهیزات آموزشی با استفاده از فناوری‌های جدید اشاره کرد و گفت: در شرایطی قرار داریم که آموزش در سطوح مختلف از پیش دبستانی گرفته تا سطوح بالا آمیخته با فناوری است و باید دانشگاه فرهنگیان به ارتقاء سطح سواد فناوری و آموزش به روز معلمان توجه کند.

غلامی به نامه‌ خود به مقام معظم رهبری درمورد دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع اصلی پیشنهاد شده در نامه، تاکید بر استفاده از ظرفیت ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان بود و درخواست بنده این بود که وزارت آموزش و پرورش “همز‌مان” با پذیرش دانشجو معلم از دیپلم به جذب فارع‌التحصیلان دانشگاهی نیز اقدام کند، که در تهیه نامه به اشتباه از کلمه “به جای” استفاده شد و منجر به ایجاد شائبه شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان گفت: امید است که بتوانم سهم خود را در ارتقاء کیفی دانشگاه فرهنگیان ادا کنم.

عباس صدری مدیر دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران در ادامه با اشاره به عملکرد برنامه‌ریزی شده در تدوین برنامه راهبردی دانشگاه فرهنگیان گفت: در این برنامه پذیرش با ظرفیتی ۸۰ هزار نفری برای دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفته شده که امید است اجرایی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: موضوع PCK که اوایل تاسیس دانشگاه فرهنگیان به طور جدی دنبال می‌شد که اکنون‌ بستر بسیار عالی برای تحقق آن است.

مدیر دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران با تاکید بر اینکه برگزاری موضوع ارزشیابی صلاحیت‌های حرفه‌ای باید مورد توجه جدی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در این طرح پوشه کاری ۴ساله یا یکساله برای دانشجو معلمان در نظر گرفته می‌شد و از فعالیت هر دانشجو ارزیابی به عمل می‌آید.

در ادامه مهدی نوید ادهم مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین با اشاره به اینکه موضوع محتوای مراکز تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان مدت‌ها تغییر نکرده بود،خاطرنشان کرد: بعدها کارگروهی به نام کارگروه هماهنگی برنامه‌ریزی تربیت معلم برای ساماندهی این موضوع شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه در دانشگاه شهید رجایی موضوع تربیت مدیر هنرستان‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: در مورد اعضای هیئت علمی تربیت معلم هم این موضوع وابسته به آموزش عالی است.

مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین ادامه داد: کسی می‌تواند معلم تربیت کند که خودش سوابق کاری بالا یا کارورزی معلمی را تجربه کرده باشد.

دکتر نوید ادهم با اشاره به موضوع افزایش کمی دانشگاه فرهنگیان، گفت: در هیئت امنا گسترش کمی تایید نشد چرا که در تامین فضای آموزشی، استاد و تجهیزات مشکل وجود دارد و گهگاهی فشارها مدیران را سر دو راهی قرار می‌دهد تا جذب دانشجو و توسعه داشته باشند.

وی با اشاره به قانون متعهدین خدمت و ضرورت برخی تغییرات در آن، اظهار داشت: استخدام بودن دانشجویان تربیت معلم از بدو ورود به دانشگاه انگیزه درس خواندن را کاهش می دهد که برای اصلاح این شرایط آزمون اصلح را در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب کردیم اما این موضوع کافی نیست.

دکتر نوید ادهم تصریح کرد: باید قانونی تصویب شود که استخدام دانشجو منوط به بعد از آزمون اصلح و پذیرش در آن شود، لذا پرداخت حقوق به دانشجو طی مدت تحصیل برقرار باشد اما اگر در آزمون پذیرفته نشد امکان استخدام را نداشته باشد و فقط مدرک دانش آموختگی را دریافت کند.

در ادامه حجت‌الاسلام علیرضا صادق‌زاده قمصری عضو شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور اظهار داشت: انتظاری که از کیفیت تربیت معلم در کشور داریم با وضع موجود متفاوت است و درصد کمی از آن اتفاق افتاده است.

وی به برنامه راهبردی ۱۰ ساله دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: در این برنامه بر جذب بهینه از دانشجویان سایر دانشگاه‌ها که علاقه‌مند به شغل معلمی دارند، تاکید شده است.

حجت‌الاسلام صادق‌زاده تاکید کرد: مدیریت کل نظام تربیت معلم باید در اختیار دانشگاه فرهنگیان باشد. البته باید از ظرفیت دانشگاه‌های علوم تربیتی نیز استفاده شود.

در ادامه جواد محمدی دبیر هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی دانشگاه فرهنگیان تامین استاد برای این دانشگاه است، یادآور شد: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان با نسبت تعیین شده سازمان امور استخدامی برای برنامه ششم توسعه همخوانی ندارد.

وی پیشنهاد داد: برای جذب متقاضیان جذب هیئت علمی در دانشگاه فرهنگیان که سابقه تدریس نیز در این دانشگاه را دارند، تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

دکتر محمدی در ادامه بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های حوزه علمیه در تامین و تربیت معلم و افزایش همکاری‌های حوزه علمیه با دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر عاملی در جمع‌بندی جلسه اظهار داشت: سرمایه‌ علمی و اجتماعی کیفی برای دانشگاه فرهنگیان در حال شکل‌گیری است و خوشبختانه دانشگاه فرهنگیان در مسیر ارتقاء کیفی قرار دارد.

وی با تاکید بر اهمیت جذب هیئت علمی با کیفیت در دانشگاه فرهنگیان، تصریح کرد: عدم تناسب تخصص با حوزه تدریس اساتید دانشگاه فرهنگیان باید اصلاح شود و به یک هرم مطلوب از اساتید، دانشیاران و استادیاران دست پیدا کنیم.

عاملی اضافه کرد: در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان یک به ۹۳ است که باید به سمت نسبت ۲۰ تا ۲۵ حرکت کنیم. همچنین در حال حاضر تعداد اساتید حق‌التدریس بیش از ۶۰۰۰ نفر است و تعداد اساتید عضو هیئت علمی حدود ۸۰۰ نفر است که نیازمند اصلاح این روند نیز هستیم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه استاد مستقر منشاء آموزش، پژوهش و تربیت مفید و موثر خواهد بود و فضای علمی و آکادمیک موثر را خلق می کند، تصریح کرد: بدیهی است کارکرد عضو هیئت علمی صرفاً تدریس نیست تا با اساتید میهمان و حق‌التدریس قابل تامین باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: از ظرفیت دانشگاه‌های برتر کشور برای جذب هیئت علمی در دانشگاه فرهنگیان استفاده شود.

وی تاکید کرد: توسعه کمی دانشگاه فرهنگیان باید متناسب با شرایط طبیعی دانشگاه فرهنگیان طراحی شود چرا که اگر در حال حاضر با کمبود معلم مواجه هستیم اما بر اساس پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۰۴ وضعیت مطلوبی در حوزه تربیت معلم خواهیم داشت.

عاملی در پایان سخنان خود به تبصره ۲ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: مقرر شده است که ظرف مدت ۳ ماه روش استفاده از سایر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها برای جذب در مشاغل آموزشی وزارت آموزش و پرورش در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح شود.

منبع: خبرگزاری فارس


رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال انجام می‌شود

وزیر آموزش و پروش در صحن مجلس شورای اسلامی از پرداخت حق‌الزحمه معلمان حق‌التدریس و رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه علنی امروز ( سه‌شنبه ۲ دی) مجلس شورای اسلامی محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پروش از پرداخت حق الزحمه معلمان حق‌التدریس و رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال خبر داد.

منبع: خبرگزاری ایلنا


معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرد برای رفع کمبود نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش باید معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند.

مرکز پژوهش‌های مجلس: معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند

به گزارش خبرگزاری فارس، در مطالعات آموزش و فرهنگ، مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت، مطالعات حقوقی آمده است که طرح الحاق تبصره «۱۱» به ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با شماره ثبت ۱۸۹، مشکلات و مسائلی را در خصوص معلمان طرح خرید خدمات آموزشی موضوع ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) بیان داشته که مهم ترین آنها عبارتند از: مطالبات معوق معلمان خرید خدمتی، عدم پوشش بیمه ای کامل (۱۲ ماه)، تبعیض بیمه ای و حقوق و مزایا، ممنوعیت واگذاری مدارس دولتی طبق بند «الف» ماده (۲۸) قانون برنامه ششم، عدم رعایت اصول بیست ونهم و سی ام قانون اساسی، تبعیض ناروا، ایجاد فاصله طبقاتی و محرومیت از حقوق شهروندی و ممنوعیت واگذاری فعالیت های حوزه آموزش و تحقیقات و فرهنگ به بخش غیردولتی بر اساس تبصره «۲» بند «ج» ماده (۳) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل وچهارم قانون اساسی.

بر همین اساس، طرح مذکور برای رفع مسائل و مشکلات فوق و نیز رفع کمبود نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش، چنین پیشنهاد داده است که معلمان طرح خرید خدمات آموزشی که در سال های تحصیلی ۱۳۹۴- ۱۳۹۳ الی ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸ براساس ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به کار گرفته شده اند به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند.

از منظر کارشناسی، تصویب طرح مذکور به دلیل اشغال ردیف های استخدامی اختصاص یافته به وزارت آموزش و پرورش، سبب تضعیف دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی خواهد شد، به دلیل نبود سازوکار سنجش صلاحیت های حرفه ای و شغلی و سازوکار رقابتی جهت استخدام مشمولان، کیفیت آموزشی در مدارس به شدت کاهش خواهد یافت، مشمولان این طرح با توجه به سابقه چنین طرح هایی با نیازهای منطقه ای و جنسیتی وزارت آموزش و پرورش همخوانی کامل ندارد، تبعات منفی این طرح ها به سال ها و دهه های بعد کشیده خواهد شد، انتظار استخدام برای نیروهای شاغل در مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی ایجاد خواهد کرد، با توجه به هدف پوشش تحصیلی دانش آموزان لازم التعلیم مصرح در ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد … (۲)، حذف ردیف اعتباری این ماده می تواند سبب افزایش نرخ بازماندگی از تحصیل و ترک تحصیلی شود.

از منظر حقوقی نیز طرح مورد بحث به دلیل ایجاد بار مالی با اصول (۵۲)، (۵۳) و (۷۵) قانون اساسی، به دلیل ایجاد تبعیض میان متقاضیان استخدام در وزارت آموزش و پرورش با بند «۹» اصل سوم قانون اساسی، به دلیل ایجاد نظام اداری ناصحیح ناشی از ورود نیروهای غیرکیفی در نظام آموزش و پرورش با بند «۱۰» اصل سوم قانون اساسی، به دلیل عدم به کارگیری بهینه نیروی انسانی مغایر با بند «۳-۲» سیاستهای کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش ابلاغی مقام معظم رهبری، به دلیل نبود آزمون و سازوکار رقابتی مغایر با بند «۹» و «۱۰» اصل سوم قانون اساسی مبنی بر رفع تبعیض ناروا و ایجاد نظام اداری صحیح و نیز مغایر با منویات و مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر ایشان با روسا و مدیران آموزش و پرورش مبنی بر ورود نیروهای آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و پرهیز از ورود نیروی بی حساب و برف انباری به آموزش و پرورش است، بنابراین مغایر با اصل یکصدودهم قانون اساسی و بند «۱۵» سیاست‌های نظام قانونگذاری است. به علاوه مغایر ماده (۲۵) قانون برنامه ششم توسعه و نیازمند تصویب با دوسوم آرای نمایندگان مجلس است.

بنابراین با توجه به موارد پیش گفته و ضرورت تامین نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش، منطقی آن است که ردیف های مورد نیاز در اختیار دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی گذاشته شود تا بتوان به ارتقای وضعیت کیفیت آموزشی امیدوار بود و برای رفع مشکلات و مسائل بیمه ای و جبران خدمات معلمان خرید خدمات آموزشی موضوع ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به … (۲)، ضمن اعمال نظارت شدید بر عملکرد موسسات و شرکت های طرف قرارداد با وزارت آموزش و پرورش، می توان در برخی موارد به اصلاح و بازنگری قوانین و مقررات مرتبط با امور بیمه و جبران خدمات این گروه از معلمان اقدام کرد. بنابراین با توجه به همه ایرادهای مطروحه، پیشنهاد به رد کلیات طرح داده می شود.

منبع : خبرگزاری فارس


آغاز فرایند رسمی استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریسی

احمد حسین فلاحی از رویکردهای جدید مجلس و دولت برای حل مشکل استخدام نهضتی ها و حق التدریسی ها خبر داد و گفت: بر اساس این تصمیمات، موضوعاتی مانند سوابق تدریس در امتیازات استخدامی لحاظ و گروه های باقی مانده نیز به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

به گزارش اقتصادآنلاین نماینده مردم همدان با اشاره به آخرین تصمیمات کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای حل مشکل استخدام معلمان گفت: کمیسیون در خصوص استخدام معلمان، ۲برنامه را پیگیری می کند. نخست استخدام آن دسته از نیروهای نهضتی که قبل از سال ۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده اند در دستور کار قرار داد. این دسته از متقاضیان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کردند، اما نتوانستند در آزمون قبول شوند. برای حل مشکل این دسته از معلمان، یکی از نمایندگان طرح «اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش‌یاران نهضت» را به مجلس ارائه کرد که در آن پیشنهاد حذف آزمون استخدامی مطرح شده بود. مجلس نیز به حذف آزمون رای داد تا این پروسه به صورت رسمی مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد.
فلاحی در ادامه گفت: بعد از رای موافق مجلس، طرح به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارسال شد تا ساز و کاری قانونی برای حل مشکل استخدامی این دسته از متقاضیان تهیه شود. بر اساس نشستی که با حضور حاجی میرزایی، معاونان وزارتخانه و اعضای کمیسیون برگزار شد، در راستای تسهیل استخدام نیروهای نهضتی قرار شد موضوعاتی چون سوابق تدریس این دسته از متقاضیان در امتیازات استخدامی آنها لحاظ شود تا این گروه از نهضتی ها و حق التدریسی ها نیز به استخدام آموزش و پرورش درآیند. بنابراین گروه اول نهضتی های قبل از سال۹۱ با این سازو کار تعیین تکلیف و پروسه استخدامی آنها طی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این پرسش خبرنگاراقتصادآنلاین که تکلیف سایر گروه های متقاضی استخدام چه خواهد شد؟ گفت: تصمیم بعدی در خصوص سایر متقاضیانی است که فعالیت های خود را بعد از سال۹۱ آغاز کرده اند. بر اساس پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش در جلسه کمیسیون، هیاتی با مشارکت وزارت آموزش و پرورش، سازمان امور اداری و استخدامی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تصمیمات نهایی برای تعیین تکلیف این دسته از نیروهای نهضتی را برنامه ریزی و بعد از اعلام نظر مجلس، اجرایی می کنند. معتقدم با طراحی این مکانیسم استخدامی، بخش قابل توجهی از مشکلات استخدامی این دسته از متقاضیان استخدام نیز حل خواهد شد و فرایند جذب رسمی آنها آغاز خواهد شد.

فلاحی در بخش دیگری از گفتگو در خصوص سهم تحقیقات و فناوری در بودجه ۱۴۰۰گفت: در واقع سهم پژوهش، تحقیقات و فناوری در بودجه ۱۴۰۰ به هیچ عنوان با اسناد بالادستی و اهداف توسعه ای کشور همخوان نیست. در شرایطی که حجم مالی بودجه به نسبت سال قبل بیش از ۴۰درصد افزایش پیدا کرده، اما رشد ردیف های متمرکز پژوهش و فناوری در لایحه حدود ۱۱.۵درصد است. این در حالی است که سرمایه گذاری در حوزه هایی چون فناوری و پژوهش، یکی از ضرورت های اصلی برای رشد اقتصادی پایدار و مستمر است. این بی توجهی در بودجه در خصوص پارک های علم و فناوری و سایر بخش های مرتبط با تحقیقات نیز به عینه مشاهده می شود.

او در ادامه افزود:این در حالی است که بر اساس مفاد اسناد بالادستی تا پایان برنامه ششم توسعه در بحث مهارت های آموزشی و فناورانه، می بایست رشد بیش از ۵۰درصدی را شاهد باشیم، ولی متاسفانه نه تنها این هدف محقق نشده است، بلکه رشد ۴۰درصدی سالهای قبل نیز کاهش پیدا کرده و به ۳۶درصد رسیده است. یعنی حوزه های فناورانه، تحقیقاتی و پژوهشی نه تنها در مسیر رشد قرار نگرفته اند، بلکه دچار رشد منفی معکوس شده اند. البته این اعداد و ارقام مورد قبول نمایندگان قرار نخواهد گرفت و مجلس تلاش می کند این خلاهای بودجه ای را بر طرف کنند.
وعده وزیر آموزش و پرورش برای حل مشکلات شاد

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در خصوص معضلات شبکه شاد گفت: مشکلات شبکه شاد چند بعدی است. برخی از این مشکلات مربوط به وزارت آموزش و پرورش است و بخشی دیگری از معضلات نیز مرتبط با مشکلات زیرساختی مخابرات است. یکی از مشکلات، آنتن دهی در برخی روستاها و شهرهای کوچک است که به دلیل فرسودگی زیرساختها و تجهیزات مخابراتی ایجاد شده است. مناطق دیگری هستند که آنتن مخابراتی دارند اما پهنای باند اینترنت در آنجا وجود ندارد.ضمن اینکه دسته دیگری از دانش آموزان نیز هستند که ابزارآلات آموزشی ندارند. یعنی خانواده های محرومی هستند که موبایل و تبلت و گوشی برای استفاده از شبکه شاد ندارند. حل این مشکلات مشارکت مردم و مسئولان را در کنار هم می طلبد.

فلاحی در پایان افزود: در نهایت فراگیر ترین مشکلی که به دغدغه اصلی خانواده ها در خصوص شاد بدل شده، مرتبط با مشکلات نرم افزاری است که در این شبکه وجود دارد. مشکلاتی که باعث شده روند آموزشی دانش آموزان با اخلال مواجه شود. بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش شناسایی خلاها همچنان ادامه دارد تا سطح کیفی خدمات نرم افزار شاد افزایش پیدا کند. کمیسیون همچنان این مشکلات را رصد می کند تا در نهایت عدالت آموزشی برای همه اقشار و طبقات کشور فراهم شود.

منبع : اقتصاد آنلاین


جزئیات امتیازبندی و استخدام معلمان حق‌التدریسی‌ و آموزشیاران نهضت سوادآموزی

وزیر آموزش و پرورش، شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را ابلاغ کرد.
برخی از موارد مندرج در شیوه که اصلاح شده به شرح زیر است:

بندهای ۱.۶ ۱.۸ و ۱.۹ ذیل بند ۱ تعاریف و اصطلاحات پس از عبارت اعتبارات دولتی عبارت یا سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسسه یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده باشند) اضافه می‌شود.
متن زیر به تعاریف و اصطلاحات اضافه می‌شود:
نیروهای خرید خدمات آموزشی: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی قبل از سال ۹۱ از طریق موسسات و شرکت‌های طرف قرارداد با ادارات آموزش و پرورش تحت عنوان خرید خدمات آموزشی همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات دولتی یا سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسسه یا شرکت‌های طرف طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده باشند.)

ادامه همکاری پذیرفته‌نشدگان در آزمون به صورت حق‌التدریس

استمرار بکارگیری مشمولان تبصره بند ۳.۲ شیوه نامه موضوع ماده ۵ آیین نامه اجرایی که نمره قبولی در آزمون داخلی را کسب نکرده‌اند در صورت نیاز به صورت نیروی حق التدریس برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بلامانع است.

مصادیق تبصره بند ۴ اصلاح آیین نامه اجرایی موضوع تصویب نامه مورخ ۵ مهر ۹۹ هیئت وزیران به شرح زیر خواهد بود:

ساز و کار مدیر مدرسه: پرداخت حق الزحمه با تشخیص مدیر از حساب بانکی مجاز مدرسه به مربیان و نیروهای حق التدریس ( آموزشی ) به صورت جمعی یا فردی در چارچوب دستورالعمل‌های مالی مدارس و با تایید شورای مالی مدرسه از محل سرانه مدارس انجام شده باشد. ( ارائه اسناد هزینه‌ مربوطه و صورت حساب بانکی مورد تایید که ممهور به مهر و امضاء مدیر مدرسه باشد ) ضروری است.

ساز و کار انجمن اولیا و مربیان: پرداخت حق الزحمه از طریق انجمن اولیا و مربیان به مربیان و نیروهای حق التدریس ( آموزشی ) که به کارگیری آنها به موجب مصوبه رسمی انجمن اولیا و مربیان و عقد قرارداد کار داخلی از محل مشارکت‌های مردمی از حساب بانک مجاز انجمن اولیا و مربیان یا حساب بانکی مدرسه انجام شده باشد.

ساز و کار کارفرما، موسسات و شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش: به کارگیری نیرو در قالب قرارداد خرید خدمات آموزشی و پرداخت حق الزحمه آنان توسط کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش با ارائه اسناد مثبته مالی ( واریز به حساب بانکی ذینفعان ) و سوابق بیمه‌ای متناسب با دوره قرارداد و همکاری در آموزش و پرورش صورت گرفته باشد.

حضور آموزش دهندگان نهضت فقط در آموزگاری

معرفی مشمول این قانون جهت شرکت در دوره‌های آموزشی بر اساس نیاز مناطق آموزش و پرورش به رشته و دوره تحصیلی، جنسیت، سنوات خدمت و در سقف ظرفیت تخصصی و به ترتیب امتیازات فصلی خواهد بود و بر همین اساس نظر به اینکه مطابق با قانون تصویب قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ تمام مشمولان قانون اصلاح تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون موصوف مصوب ۳ شهریور ۹۵ شامل استخدام قرار گرفته‌اند، ادامه روند استخدام دارندگان مدرک کاردانی با شغل آموزگاری مطابق با رشته‌های تحصیلی منتشر شده در طرح طبقه بندی مشاغل معلمان بلامانع است و سایر مشمولین می‌توانند مطابق رشته تحصیلی و نیاز مناطق آموزش و پرورش و با رعایت طرح طبقه بندی مشاغل معلمان و سایر ضوابط مربوط به نسبت به تکمیل فرم امتیاز بندی جهت اعلام شغل اقدام کنند.

بر همین اساس رعایت موارد زیر الزامی است:

الف. بر اساس جدول امتیاز بندی ضمیمه این شیوه نامه و به ترتیب امتیازات فضلی، لیست همه واجدین شرایط قانون به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی به امور اداری ارسال شود.

ب. مبنای توزیع درون استانی بر اساس شدت نیاز در رشته و جنس و متناسب با امتیازات فضلی در سقف سهمیه تخصیصی سالیانه خواهد بود.

چگونگی محاسبه امتیازات

ج. در توزیع درون استانی و در سقف سهمیه‌های تخصیصی پس از آزمون پایان دوره آموزشی، وزن امتیازات فضلی افراد بر اساس ۷۰ درصد و وزن امتیازات آزمون پایان دوره ۳۰ درصد به عنوان معیار تعیین محل خدمت در نظر گرفته شود.

مشمولانی که به هر دلیل موفق به شرکت در آزمون داخلی نشده یا در صورت شرکت در آزمون حد نصاب تعیین شده در تبصره ۲ ماده ۵ آیین نامه اجرایی را کسب نکرده‌اند می‌توانند در آزمون مجددی که متعاقبا با برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد شرکت کنند.

رعایت اولویت سهمیه‌ایثارگران ۲۰ درصد و ۵ درصد و معلولین ۳ درصد الزامی است. چنانچه تعداد مشمولین ایثارگری بیش از سقف سهمیه‌های مورد نظر باشد تعیین افراد ایثارگر مشمول بر اساس امتیازات فصلی آنان خواهد بود.

در بند به بند ۴.۱ مشمولین بند ۱.۱۰ نیروهای خرید خدمات آموزشی نیز اضافه شود.

سوابق مشمولین بندهای ۱.۸ و ۱.۹ ( آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر دو نفر و بالاتر) که از سال ۷۹ تا قبل از سال ۹۲ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته و در آزمون داخلی موفق به کسب حد نصاب لازم شده نیز همانند سایر گروه‌های مشمول امتیاز بندی شده و توسط آن اداره کل جهت شرکت در دوره آموزشی به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و اداری معرفی شوند ضمناً با عنایت به اینکه افراد مورد نظر در آزمون داخلی در رشته آموزگار ابتدایی شرکت کرده‌اند صرفاً باید در شغل آموزگاری ابتدایی امتیاز بندی شوند.

شرایط جذب نیروهای کارمعین

حداکثر امتیاز سنوات خدمت در یک سال تحصیلی برای همه گروه‌های مشمول مطابق با فرم امتیاز بندی ۲۷ امتیاز است و حداکثر مدت احتساب سنوات خدمت در یک سال تحصیلی ۹ ماه است به گونه‌ای که امتیاز هیچ کدام از مشمولین در یک سال از ۲۷ امتیاز تجاوز نکند.

به استناد نامه ۳۰ مهر ۹۹ معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش مشمولین بندهای ۱.۶، ۱.۷ و ۱.۱۰ که قبل از سال ۹۱ آموزش و پرورش همکاری داشتند و در حال حاضر به عنوان نیروی قراردادی کار معین اشتغال به کار دارند در صورت ارائه مدارک و مستندات لازم و دارا بودن شرایط قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳ شهریور ۹۷ و قانون تفسیر قانون مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ ، تشکیل پرونده پس از تایید کارگروه منطقه و استان و تکمیل فرم امتیاز بندی آنان با اخذ درخواست کتبی مبنی بر اعمال قانون مزبور بلامانع است.

منبع : خبرگزاری تسنیم


ابلاغ شیوه‌نامه بخشی از قانون استخدام حق‌التدریسی ها و نهضتی ها

شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، پیرو شیوه‌نامه سال ۱۳۹۶؛ قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی به همراه تصویر تصویب‌نامه‌های مهر ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۶هیئت‌وزیران، موضوع اصلاح آیین‌نامه اجرایی بند ۳ قانون موصوف مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۹۷جهت اجرا و اقدام لازم ارسال و بر این اساس برخی از موارد مندرج در شیوه‌نامه مزبور به شرح پیوست اصلاح و ابلاغ شد.

برای مشاهده شیوه نامه اینجا کلیک نید

منبع : خبرگزاری ایسنا


جزئیات جدید از استخدام معلمان حق التدریس

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش خبری ۲۱ در تشریح جزئیات استخدام معلمان حق التدریس بیان کرد: حق التدریسی ها براساس تبصره ۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرایط مساوی در یک رقابت ملی که جذب آموزش و پرورش شوند، دارند؛ البته باید شرایط صلاحیت عمومی و تخصصی آنها احراز شود تا سوابق‌شان هم از بدو استخدام اعمال شود و اگر شرایط را احراز نکنند امکان جذب نخواهند داشت.

او افزود: برای جذب حق التدریسی ها یک محور این است که حتما از محل زندگی وارد شوند و دوم آنکه برای محل بومی جذب به کار گرفته شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مصوبه شورای عالی تاکید دارد که معلمان برای محل مورد نیاز از دانشگاه فرهنگیان جذب شوند یعنی اگر فرد از سایر استان‌ها برای استخدام اقدام کرد حتما در آن محل جذب شود؛ مثلا اگر یک نفر از استان تهران برای سیستان و بلوچستان اقدام کرد باید در آنجا بماند و خوبی آن به این معنا است که چرخش استعداد‌ها در کشور اتفاق بیفتد و جابجایی معلمان را تامین کنیم؛ در عین حال نیرو باید بومی باشد و تا پایان خدمت در همان استان ادامه خدمت دهد.

او اظهار کرد: متاسفانه به دلیل اینکه نظام مشخصی در جذب آموزش و پرورش وجود نداشته است تناسبی میان دانش آموزان و معلمان نیست و اکنون ۴۸ درصد دانش آموزان را دختران و ۵۲ درصد را پسران شامل می‌شوند، ولی در جذب معلمان ۶۰ درصد را خانم‌ها و ۴۰ درصد را آقایان شامل می‌شوند.

عاملی تصریح کرد: تناسب بین رشته فارغ التحصیلی و حوزه تدریس هم در آموزش و پرورش اختلال دارد، ۳۰ درصد معلمان که جذب آموزش و پرورش شده اند تناسب تخصصی ندارند که این موضوع حتما باید رعایت شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


تبدیل وضعیت مربیان حق‌التدریس انجام شده است

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس انجام شده است و همچنین امکان تدریس در بیش از ۳۲۰۰ کارگاه و آزمایشگاه فنی و حرفه ای برای اعضای حق التدریس وجود دارد.

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، حسین سلمانی مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای درباره موضوع مطالبات مردمی مبنی بر «لزوم بازگشت حق‌التدریسان فنی‌وحرفه‌ای به تدریس» گفت: در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کادر آموزشی شامل اعضای هیات علمی می شو ند که بکارگیری و استخدام آنها تابع ضوابط و مقررات خاص خود بوده و باید از طریق شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پس از طی فرایند مربوطه به عنوان هیات علمی بکارگیری شوند و به استناد بند (ذ) ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت متبوع مکلف به ساماندهی مربیان حق التدریس قبل از سال ۱۳۹۰ آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای بوده که بر این اساس پس از مکاتبات متعدد با سازمان اداری و استخدامی کشور، مجوز تبدیل وضعیت مشمولان قانون مذکور اخذ و نسبت به تبدیل وضعیت آنان به صورت عضو غیر هیات علمی پیمانی اقدام شده است لذا با توجه به مراتب فوق امکان بکارگیری آنها بعنوان کادر آموزشی (هیات علمی ) میسر نبوده و صرفاً بصورت عضو غیر هیات علمی (پیمانی ) و بر اساس مجوزهای صادره از سوی سازمان مذکور جذب شده اند و تبدیل وضع آنان به هیات علمی تابع ضوابط و مقررات خاص خود در آیین‌نامه استخدامی اعضای هیات علمی است.

وی افزود: احتساب سنوات غیر رسمی کارکنان دولت به عنوان سابقه خدمت دولتی در اجرای ماده ۱۵۱ قانون استخدامی کشوری و ۱۰۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، در صورتی که به صورت تمام وقت بوده باشد و کسورات مربوط را پرداخت کرده یا بنماید، امکان پذیر است لذا با توجه به اینکه خدمت تمام وقت کارکنان به استناد ماده ۲۸ آیین نامه استخدامی اعضای غیر هیات علمی ۴۰ ساعت در هفته است و متقاضیان فوق فاقد شرایط مذکور هستند، لذا احتساب ایام حق التدریس آنان به عنوان سابقه دولتی امکان پذیر نیست.

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای تصریح کرد: در بند (ذ) ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت علوم تحقیقات و فناوری مکلف به ساماندهی مربیان حق التدریس مشمول بوده است و در خصوص نوع استخدام و تبدیل وضعیت آنان تکلیفی را مشخص نکرده است ، لذا تبدیل وضعیت آنان بر اساس مجوزی که سازمان اداری استخدامی صادر نموده، صورت پذیرفته است.

سلمانی ادامه داد: به استناد مصوبه ۱۲ هیات امنای دانشگاه فنی و حرفه ای در ۲۵ آذرماه سال ۹۷ در خصوص شرح شغل و شرایط احراز پست سازمانی کارشناس آموزشی دانشگاه، متقاضیان در صورت احراز شرایط پست سازمانی فوق الذکر می توانند به امور تدریس در دروس کارگاهی و آزمایشگاهی (تئوری و عملی) در بیش از ۳۲۰۰ کارگاه و آزمایشگاه دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای بکارگیری شوند. همچنین با توجه به فراخوان‌های سالانه هیات علمی کلیه متقاضیان می توانند در فراخوان‌های مذکور شرکت کرده و پس از طی مراحل قانونی به عنوان عضو هیات علمی مشغول به کار شوند.

منبع : خبرگزاری فارس


مانع اجرای طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس بدون ضوابط ضروری شوید

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهگنیان یزد پردیس فاطمه الزهرا(س) در نامه‌ای نوشت: تصویب طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط معنایی جز زدن تیشه بر ریشه‌ی تربیتی کشور ندارد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بسیج دانشجویی دانشگاه فرهگنیان یزد پردیس فاطمه الزهرا(س) در نامه‌ای به نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی نوشت: تصویب طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط و عدم در نظر گرفتن آزمون استخدامی و گذراندن دوره‌های ذکر شده در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی معنایی جز زدن تیشه بر ریشه‌ تربیتی کشور ندارد.
متن این نامه به شرح زیر است:
نمایندگان محترم استان یزد در مجلس شورای اسلامی، سلام علیکم؛ ضمن عرض تبریک به مناسبت حلول ماه ربیع الاول و آغاز امامت و ولایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف همانگونه که مستحضر هستید طرح تعیین تکلیف استخدامی نیرو‌های حق التدریس طرح داغ و در دست بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات و صحنه علنی مجلس شورای اسلامی است که برای بار دوم به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع داده شده است و اکنون قرار است طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و به تصویب برسد. ما اکنون در سیستم آموزش و پرورش کشور و جذب معلمینی که به فرموده رهبر انقلاب اسلامی پایه ریز تمدن اسلامی هستند در یک پیچ تاریخ‌ساز قرار گرفتیم که باید با رای خود مسیر تاریخ تربیتی کشور را رقم بزنیم.

تصویب طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط و عدم در نظر گرفتن آزمون استخدامی و گذراندن دوره‌های ذکر شده در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی معنایی جز زدن تیشه بر ریشه‌ی تربیتی کشور ندارد. چرا که مهمترین عامل در تربیت انسان‌هایی با ملاک‌های اسلامی و الهی تنها به دستان هنرمند معلمانی رخ خواهد داد که فن و روش و علم و دانش آن را از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی آموخته باشند؛ زیرا به فرموده رهبر انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای در سال ۹۷ و در جمع دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان: «معلمی یک حرفه‌ای فنی است و یک کار هنری است یاد گرفتن لازم دارد شما معلمی را یاد می‌گیرید مراکز تربیت معلم که مهمترین آن فعلاً دانشگاه فرهنگیان است مرکز ثقل نظام آموزش و پرورش کشور هستند»

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در جریان کمبود حدود ۴۰۰ هزار معلم هست، اما بر خود لازم می‌داند که به شما نمایندگان عزیز و گرامی و منتخبین مردم استان یزد همانگونه که شما بزرگواران نیز درجریان هستید اعلام کند که وظیفه مجلس تنها دادن راهکار‌های و تسکین دهنده‌های موقتی جهت درمان درد بی معلمی نیست. از سال ۱۳۸۸ که این طرح در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است و تاکنون ۱۱ سال از آن می‌گذرد در طی این سال‌ها ۱۷ قانون در مورد موضوع آموزش و پرورش تصویب شده است که ۱۱ مورد آن مربوط به طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی است آیا در طی این یازده سال هیچ موضوع و معضل دیگری در دستگاه آموزش و پرورش وجود نداشته که به بزرگی و اهمیت این طرح بخواهد مطرح شود؟ رهبر انقلاب اسلامی در طی این ۳۰ سال و هر ساله در دیدار فرهنگیان سراسر کشور به موضوع تحول در دستگاه آموزش و پرورش اشاره می‌کند نقش مجلس در تحقق این مطالبه رهبری چیست؟ آیا وظیفه مجلس این نیست که طرح سوال کند که چرا در طی این یازده سال دولت‌های محترم به فکر برنامه‌ریزی در جهت جذب هدفمند معلمان از راه درست و قانونی آن نبوده اند؟

اکنون که در این شرایط اضطرار به کمبود شدید معلم قرار گرفته‌ایم تنها راهکار تصویب این طرح نیست، زیرا در صورت تصویب این طرح عده زیادی از معلمان به صورت برف انباری بدون درنظر گرفتن مهارت‌هایی که لازمه معلمی است وارد دستگاه آموزش و پرورش کشور می‌شوند که ضربه مهلکی بر بدنه آموزش و پرورش وارد خواهد زد.

موضوع دیگر این است که درباره ماده ۲۸ در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ذکر شده است که «بخشی از نیرو‌های خاص آموزش و پرورش در رشته‌هایی که امکان توسعه آن از طریق دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش از طریق دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه‌های علمیه مشروط به گذراندن دوره یکساله مهارت‌آموزی در دانشگاه بلامانع است» در این قسمت از قانون در مورد جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ چند شرط ذکر شده است. اول اینکه رشته‌هایی که امکان آن در دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد در صورتی که دانشگاه فرهنگیان در حال حاضر ۱۵ رشته دارد و ظرفیت آن وجود دارد مگر در زمینه‌های خاص که می‌توان از طریق ماده‌ی ۲۸ جذب کرد دوم اینکه این افراد باید دوره یک ساله مهارت آموزی را در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی طی کنند در صورتی که در چند سال اخیر مشاهده شده است که این دوره‌ها به شرایط غیر قابل توجیه از یک سال به شش ماه و سه ماه و یک ماه تقلیل یافتند و حتی بعضا به یک دوره کوتاه مدت چند روز بسنده کرده‌اند.

آیا با وجود این موارد پذیرش نیرو با شرایط عقلانی است؟ درمورد نیرو‌های حق التدریسی تنها بیان دلایل احساسی و ذکر سختی‌هایی که این نیرو‌ها در طی چند سال کار و عدم امنیت شغلی و … داشته اند دلایل منطقی در جهت تصویب این طرح نمی‌باشد، زیرا در جذب معلمان در جهت تربیت نیرو‌های طراز انقلاب اسلامی باید سنجه‌هایی معتبر‌تر و مهارت‌هایی در جهت تربیت انسان‌ها الهی تعریف شود.

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود در تاریخ ۱۱ /۶ /۹۹ فرمودند: «باید این باشد که حتی یک معلم از غیر این مسیر وارد آموزش و پرورش نشود ما دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه شهید رجایی را جوری ظرفیت سازی کنیم که همه معلمین به قدر کفایت بیایند از اینجا عبور کنند و وارد آموزش و پرورش شوند به عزیزان مجلس هم سفارش می‌کنم این طور نباشد که یک جور تصویب کنند که مثلاً یک جمعی یک وقت بی حساب به شکل برف انباری همین جوری وارد آموزش و پرورش بشوند؛ اینجور مصلحت نیست هر کاری انجام می‌گیرد ورودی معلمین باید از طریق این دو دانشگاه باشد» به نظر می‌رسد بهترین راهکار در شرایط فعلی رد این طرح است که صراحتاً در تناقض با بیانات رهبری است. ایشان در جمع فرهنگیان در سال ۱۳۹۸ فرمودند «دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی کما و کیفا باید توسعه پیدا کند». یکی از دلایلی که از ۷۵ هزار نفر نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش تنها ۲۰ هزار نفر یعنی کمتر از یک سوم از طریق کنکور به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی جذب شدند نبود زیرساخت‌ها و عدم توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان است که شما عزیزان در مجلس محترم باید مطالبه پیگیری و نظارت نمایید.

همچنین در صورت وجود اضطرار به جذب از این طریق حتماً گذشتن از فیلتر آزمون استخدامی و دوره‌های مهارت آموزی یکساله در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی و آزمون نهایی جهت بررسی صلاحیت‌های معلمی بهترین راهکار در شرایط فعلی می‌باشد.

ما دانشجو معلمان از شما عزیزان و منتخبان مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در خواست داریم که مانع تصویب این طرح شوید و مانند قبل به بیانات رهبر انقلاب اسلامی جامعه عمل بپوشانید و انقلابی و ولایی عمل کنید. امید است مصلحت خود را به مصلحت رهبر انقلاب گره بزنیم و ره پویان واقعی راه ولایت باشیم

منبع : خبرگزاری دانشجو


تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اصلاح شد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) با کلیات اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کرده و این طرح را به کمیسیون آموزش ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۹ مهر) مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش رد طرح اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۳ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۸۸/۷/۱۵ و اصلاحات و الحاقات بعدی با کلیات طرح موافقت کردند.

از ۲۴۹ نماینده حاضر در صحن پارلمان، ۱۵۱ نماینده رای موافق، ۸۳ نماینده رای مخالف و ۹ نماینده رای ممتنع به این طرح دادند.

متن ماده واحده به شرح ذیل است:

بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/۶/۱۳۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵/۷/۱۳۸۸ به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:

در بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/ ۶/ ۱۳۹۷به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، عبارت «پس از شرکت در آزمون داخلی که توسط آموزش و پرورش برگزار می‌گردد» حذف می‌گردد.

منبع : خبرگزاری فارس


اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون استخدامی معلمین حق‌التدریس تصویب شد

آئین نامه اجرایی قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با امضای معاون اول رئیس جمهور تصویب و ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۲ مهر ۱۳۹۹، با اصلاح آئین نامه اجرایی مربوط به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پررورش موافقت کرد.
به موجب اصلاحیه مذکور، مربیان پیش دبستانی، آموزشیار نهضت سوادآموزی و آموزش دهنده مستمر نهضت سوادآموزی مندرج در این آئین نامه، حق الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی یا سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی دریافت می‌نمایند.
همچنین براساس اصلاح آئین نامه یاد شده، به افرادی که طی سال‌های تحصیلی ۱۳۸۸-۱۳۸۷ و یا ۱۳۸۹-۱۳۸۸ با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی از طریق شرکت‌های خرید خدمات آموزشی با اداره کل آموزش و پرورش قرارداد مستقیم داشته و حقوق خود را از اعتبارات دولتی (شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت نموده اند، «خرید خدمات آموزشی» اطلاق می‌شود.
مصادیق مربوط به سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (سازکار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرار داد با آموزش و پرورش) در شیوه نامه موضوع ماده (۲) آئین نامه، ظرف یک ماه توسط وزارت تعیین و ابلاغ خواهد شد.
لازم به ذکر است، استمرار به کارگیری مشمولان مواد (۴) و (۵) این آئین نامه که نمره قبولی در آزمون داخلی کسب نکنند، در صورت نیاز آموزش و پرورش صرفاً در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، مانعی ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


اصلاح آیین‌نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت به ریاست جمشید انصاری، پیشنهادات بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت خانه های آموزش و پرورش و کشور، سازمان های نظام روان شناسی و مشاوره و اداری و استخدامی کشور مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت

به گزارش ایلنا، در این جلسه،‌ اعضای کمیته اصلی ضمن موافقت با اصلاح دو آیین نامه اجرایی «تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی» و «انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی»، با طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل دارای ضایعه ریوی مخالفت کردند. هم چنین، موضوع «تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره» و نیز لایحه «الزام زائران اربعین حسینی(ع) به پوشش بیمه مسافرتی» برای بررسی بیشتر به دستگاه های مربوطه ارجاع شد.

طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل دارای ضایعه ریوی

پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران درخصوص اجرای طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل در دستگاه های دولتی که دارای حداقل ۲۰ درصد ضایعه ریوی هستند، در کمیته اصلی، مطرح و با توجه به کفایت مقررات موجود از جمله آیین نامه دورکاری، بخشنامه سازمان اداری و استخدامی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ضرورتی به تصویب پیشنهاد تشخیص داده نشد و مقرر شد این بنیاد با استفاده از مقررات موجود، مراتب را پیگیری کند.

اصلاح آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

وزارت آموزش و پرورش با توجه به ضرورت تسریع در اجرایی نمودن مفاد آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی، متن اصلاحیه آیین نامه اجرایی مربوطه را به هیئت دولت ارائه نمود که این موضوع در جلسه اصلی، مطرح و با اصلاحاتی به تصویب رسید و برای تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

لایحه الزام زائران اربعین حسینی(ع) به پوشش بیمه مسافرتی

از جمله موضوعات مهم در ساماندهی مراسم راهپیمایی اربعین حسینی(ع)، ضرورت ایجاد پوشش بیمه ای و تامین خدمات درمانی و امدادی در طول مدت برگزاری است. از آنجایی که مسئولیت مدیریت و ساماندهی این مراسم به وزارت کشور محول شده، این وزارت طی سالیان اخیر بیمه زائرین اربعین را انجام داده ولی باتوجه به تاکید سازمان بازرسی کل کشور به مشخص شدن مبانی قانونی این امر، وزارت فوق لایحه قانونی الزام زائران مراسم اربعین حسینی به تحت پوشش قرار گرفتن بیمه حوادث و عمر را به هیئت دولت ارائه نمود.

این مسئله در کمیته اصلی، مطرح و مقرر شد موضوع در کارگروهی با مسئولیت دبیرخانه کمیسیون و با عضویت وزارت کشور، سازمان حج و زیارت، بیمه مرکزی و معاونت حقوقی رییس جمهور، بررسی و جزئیات متن با رویکرد ضرورت بیمه زائران در کلیه سفرهای زیارتی ماه محرم و صفر به عراق و پیش بینی تکالیف دستگاه های ذی ربط، تنظیم و نتیجه به کمیسیون ارائه شود.

تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره

سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به استناد قانون تشکیل این سازمان، تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره را به هیئت دولت ارائه نمود که این موضوع در جلسه اصلی،‌ مطرح و بنابر نظر اعضا به وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ارجاع شد تا این وزارت با تشکیل کارگروهی نسبت به تهیه متن جدید اقدام کند.

اصلاح آیین نامه انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی

سازمان اداری استخدامی کشور به منظور رعایت عدالت استخدامی، شایسته گزینی و جذب نیروی انسانی توانمند در دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و جلوگیری از انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی (مستثنی از قانون مذکور) به دستگاه های مشمول قانون مدیریت، پیشنهاد اصلاح عبارتی آیین نامه اجرایی این قانون درخصوص انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی را به هیئت دولت ارائه نمود.

این پیشنهاد در کمیته اصلی کمیسیون،‌ مطرح و مورد موافقت قرار گرفت،‌ لذا برای اخذ تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

لازم به ذکر است، پیشنهاد اصلاح آیین نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف و اختیارات و نحوه عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه نیز به دلیل کمبود وقت مورد بررسی قرار نگرفت.

گفتنی است،‌ جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک به ریاست جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و با حضور محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، ‌علی محمد فلاح زاده،‌ دبیر کمیسیون و دیگر نمایندگان وزارت خانه های کشور، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و دادگستری، سازمان های اداری و استخدامی کشور و حج و زیارت و بیمه مرکزی روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۹ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

منبع : خبرگزاری ایلنا


به کارگیری ۱۳۷ هزار معلم حق التدریس در سال تحصیلی جدید

مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش گفت: برای جبران کسری معلمان در سال تحصیلی پیش رو بیش از ۱۳۷ هزار معلم حق التدریس آزاد و شاغل به کارگیری خواهند شد.

به گزارش بازارکار، علی باقرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما از بکارگیری معاونان مدارس به جای معلمان خبرداد و افزود: امسال ۱۰ هزار نفر از معاونان مدارس نیز باید علاوه بر معاونت تدریس هم داشته باشند.
وی گفت: براساس اعلام مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی آموزش و پرورش امسال با کمبود ۱۹۷ هزار معلم روبرو هستیم که ۶۰ هزار نفر از این کمبود با تبدیل وضعیت نیرو‌های حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی و استخدام دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی و سایر دانشگاه‌ها تامین خواهد شد.
آقای باقرزاده افزود: بقیه کسری معلمان را از بکارگیری نیرو‌های حق التدریس و تدریس معاونان مدارس جبران خواهیم کرد.
وی به شبکه آموزش دانش آموزی «شاد» اشاره کرد و گفت: آموزش رسمی در مدارس تنها باید از طریق این شبکه انجام گیرد و طبق هماهنگی‌های انجام شده سرعت این شبکه بسیار بالا رفته است و هزینه اینترنت دانش آموزان در زمان استفاده از آن یک سوم شبکه‌های اجتماعی دیگر خواهد بود.
مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: موسسات آموزشی خصوصی حق حضور در شبکه آموزش دانش آموزی برای تبلیغ را ندارند.
آقای باقرزاده افزود: بخشنامه‌ای به مدارس ارسال کرده ایم که براساس آن شورا‌های مدارس موظفند دانش آموزان را در مناطق سفید و زرد بر مبنای مساحت کلاس و تعداد معلمان تقسیم بندی و به صورت یک روز در میان و یا نوبت صبح و عصر زمان بندی کنند.
وی تاکید کرد: دانش آموزان در کلاس‌های حضوری باید حداقل یک متر و نیم از یکدیگر فاصله داشته باشند بنابراین دانش آموزان در کلاس‌های پرجمعیت به دو یا سه گروه تقسیم شده تا فاصله گذاری حتما رعایت شود.
آقای باقرزاده تصریح کرد: ۲۷ هزار مدرسه در کشور داریم که تعداد دانش آموزان آن کمتر از ۳۵ نفر است و آموزش در این مدارس به صورت حضوری و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی خواهد بود.
وی ادامه داد: برای دانش آموزانی که به تلویزیون و شبکه آموزش دانش آموزی «شاد» دسترسی ندارند راهبران آموزشی درنظر گرفته ایم که هفته‌ای یکبار در منزل این دانش آموزان حاضر شده و به آن‌ها آموزش خواهند داد.
مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش یادآور شد: گذراندن دوره پیش دبستانی برای دانش آموزان اختیاری است و هیچ مدرسه‌ای نمی‌تواند دانش آموزان را به ثبت نام در این مراکز الزام کند و خانواده‌ها باتوجه به شرایط کرونایی می‌توانند آموزش‌های لازم را از مدرسه فراگرفته و به فرزند خود منتقل کنند.

منبع : بازار کار


استخدام ۷۲هزار و ۵۰۰ نفر در آموزش و پرورش

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از جذب ۷۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعم از معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی و فارغ التحصیلان دانشگاهی در آموزش و پرورش طی سال جاری خبر داد.

روح الله متفکرآزاد در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به عزم نمایندگان مردم برای تقویت مجموعه آموزشی و پرورشی کشور اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی با توجه به نیاز فعلی سیستم آموزش و پرورش به جذب معلم و نیز روند رو به افزایش این نیاز در سال های آینده، بررسی بندهایی چون تبصره ۱۰ ماده ۱۷ برای جذب معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی‌ها، پیش دبستانی ها و مربیان مهدکودک ها را در چند ماه گذشته در دستور کار خود قرار داده است.

وی جذب ۲۵هزار معلم از میان گروه های مشمول این تبصره را یکی از نتایج اقدامات مجلس یازدهم در این خصوص عنوان کرد و افزود: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش جذب شدگان از این طریق پس از گذراندن دوره ای یک ساله در دانشگاه فرهنگیان وارد چرخه آموزشی کشور خواهند شد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: علاوه بر این در جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، لزوم توجه و بهره گیری از نخبگان و فارف التحصیلان سایر دانشگاه ها در کنار خروجی های دانشگاه فرهنگیان نیز مطرح و مورد تاکید و تصویب قرار گرفت.

به گفته متفکرآزاد، در این جلسه و با موافقت وزارت آموزش و پرورش مصوب شد تا علاوه بر جذب ۲۰ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان و از طریق کنکور، ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر دیگر نیز با برگزاری آزمون آزاد بین فارغ التحصیلان کارشناسی و مقاطع بالاتر کل دانشگاه ها پس از گذراندن دوره آموزشی یکساله در دانشگاه فرهنگیان به عنوان نیروی آموزش و پروش استخدام شوند.

وی برگزاری این آزمون را در چهارچوب ماده ۲۸ عنوان کرده و گفت: طبق این ماده قانونی، جذب این تعداد از فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون نیاز به سابقه تدریسی و به منظور بکارگیری توان نخبگان و دانشگاهیان و تقویت بیش از پیش بنیه سیستم آموزشی کشور با تزریق افراد توانمند و علاقمند به حرفه شریف و مقدس معلمی صورت می گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه جدی به معیشت و منزلت فرهنگیان تاکید و تصریح کرد: بدون شک این امر می تواند موجب افزایش تمایل نسل جوان و به ویژه نفرات برتر کنکور و تحصیل کردگان نخبه دانشگاهی برای ورود به سیستم آموزش و پرورش شود، موضوعی که لازمه ارتقأ بیش از پیش چرخه آموزش به عنوان سنگ بنای رشد و تعالی کشور در همه عرصه هاست.

منبع : خبرگزاری فارس


نیروهای حق‌التدریسی تعیین تکلیف شوند

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: امروز ضرورت دارد نسبت به جذب حق التدریسی‌های قید شده در قانون تعیین تکلیف نیروهای حق التدریسی اقدام عاجل شود.

به گزارش خانه ملت، احمدحسین فلاحی با اشاره به کمبود نیروی آموزشی در وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: در حال حاضر کشور با کمبود ۱۹۷ هزار معلم برای سال تحصیلی جدید مواجه است.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون آموزش مجلس به شکل جدی به موضوع جذب معلم در سراسر کشور ورود کرده است، افزود: این کمبود معلم در حالی است که طی ۴ سال آینده این کمبود نیرو به ۶۲۰ هزار معلم خواهد رسید.
او تصریح کرد: متاسفانه دولت و آموزش و پرورش بر خلاف سیاست‌‎های کلی و اسناد بالادستی دانشگاه‌ فرهنگیان و تربیت معلم را تعطیل و محدود کرد و دانشگاه فرهنگیانی که باید سالیانه ۲۵ هزار معلم تربیت می‌کرد، این رقم به سه هزار نفر رسید.
فلاحی اضافه کرد: اگر از سال ۹۱ که ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان محدود شد، سالیانه ۲۵ هزار معلم تربیت شده بود تا آغاز سال تحصیلی ۹۹، حدود ۲۰۰ هزار معلم تربیت شده بود و امروز با کمبود ۱۹۷ هزار نفری معلم در کشور مواجه نبودیم.
او ریشه‌ اصلی مشکلات ایجاد شده در دانشگاه فرهنگیان را عدم جذب دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان و تعطیلی دانشگاه تربیت معلم برشمرد و گفت: امروز ضرورت دارد نسبت به جذب حق التدریسی‌های قید شده در قانون تعیین تکلیف نیروهای حق التدریسی اقدام عاجل شود.
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس یادآور شد: عدم جذب معلم از دانشگاه فرهنگیان موجب پایین آمدن کیفیت آموزش‌ها در کشور شده به طوریکه آموزش و پرورش ما امروز در دنیا رتبه ۱۲ دنیا را به لحاظ کیفیت آموزشی دارد که لازم است در این زمینه تلاش دوچندانی داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


مجوز استخدام ۲۵ هزار معلم برای سال تحصیلی جدید صادر شد

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش از اختصاص ۲۵ هزار ردیف استخدامی توسط سازمان امور استخدامی کشور در راستای اجرای قانون “تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس” برای سال تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، قاسم احمدی لاشکی درباره زمان اجرای قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سوادآموزی مصوب مجلس دهم، عنوان کرد: این قانون شامل سه گروه نیرو‌های پیش دبستانی، نیرو‌های شرکتی و خرید خدمات آموزشی و نیرو‌های نهضت سواد آموزی می‌‎شود که به تفکیک تشریفات قانونی هر گروه در حال اجرایی شدن است.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: نیرو‌های پیش دبستانی، نیرو‌های شرکتی و خرید خدمات آموزشی نیاز به آزمون نداشتند، ولی نهضتی آزمونی در تاریخ ۲۰ تیرماه دادند که نتایج آن نیز به زودی مشخص می‎شود.

وی اضافه کرد: افرادی که مشمول بازه زمانی تعریف شده در قانون می‎شوند باید پس از طی یک دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان به تناوب تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ جذب آموزش و پرورش شوند.

احمدی لاشکی یادآور شد: سازمان امور استخدامی امسال حدود ۲۵ هزار ردیف استخدامی برای این نیرو‌ها در نظر گرفته و مجموع نفراتی که مشمول قانون فوق می‌شوند، حدود ۵۵ هزار نفر است.

این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: بر این اساس مقرر شده تا پایان تابستان دوره‌های آموزشی برای ۲۵ هزار معلم در دانشگاه فرهنگیان برگزار شود تا معلمان پس از اخذ نمره قبولی در دانشگاه فرهنگیان برای سال تحصیلی جدید در کلاس‌ها حاضر شوند.

منبع : خبرگزاری دانشجو


تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت

رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.
این قانون که با عنوان طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزات آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، تصویب و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت به تایید شورای نگهبان رسید.

منبع : خبرگزاری ایسنا


قانون استخدامی معلمان حق التدریس در شورای نگهبان تایید شد

سخنگوی شورای نگهبان از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، سخنگوی شورای نگهبان از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.
عباسعلی کدخدایی با تبیین جزئیات این مصوبه گفت: طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی یکی دو نوبت میان مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که در نهایت با ایجاد اصلاحاتی در آن، اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نشناختند.
وی افزود: بر این اساس، این مصوبه مراحل و تشریفات قانونی اش را برای اجرا طی می‌کند و امیدواریم کمکی به معلمان پرتلاش حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باشد که از مدت‌ها پیش منتظر تعیین تکلیف استخدامشان بودند.
کدخدایی، طرح استفساریه تبصره بند الف ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر مصوبات شورای نگهبان برشمرد و گفت: این طرح که نخستین بار به شورای نگهبان ارسال شد ناظر به مدارک تحصیلی ایثارگران عزیز است که مغایر نبودنش با موازین شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد.
وی افزود: این طرح نیز پس از طی تشریفات قانونی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که با توجه به نزدیک شدن به اتمام این دوره از مجلس شورای اسلامی آیا طی شدن تشریفات قانونی اجرای این دو مصوبه طولانی‌تر از حد معمول نخواهد شد؟ تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با تاخیر در طی شدن تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبات ندارد و مسیر قانونی اش را طی خواهد کرد.
کدخدایی افزود: با ارسال این طرح‌ها به مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس آن را به رئیس جمهور ابلاغ می‌کند و رئیس قوه اجرایی نیز طبعاً آن را باید برای قانون شدن که تشریفات زمانی دارد و پس از آن لازم الاجرا می‌شود ابلاغ می‌کند.

منبع : خبرگزاری مهر


خبر خوش کدخدایی برای معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.

او با تبیین جزئیات این مصوبه عنوان کرد: طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی یکی دو نوبت میان مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که در نهایت با ایجاد اصلاحاتی در آن، اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نشناختند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بر این اساس، این مصوبه مراحل و تشریفات قانونی اش را برای اجرا طی می‌کند و امیدواریم کمکی به معلمان پرتلاش حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باشد که از مدت‌ها پیش منتظر تعیین تکلیف استخدامشان بودند.

کدخدایی، طرح استفساریه تبصره بند الف ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر مصوبات شورای نگهبان برشمرد و گفت: این طرح که نخستین بار به شورای نگهبان ارسال شد ناظر به مدارک تحصیلی ایثارگران عزیز است که مغایر نبودنش با موازین شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد. این طرح نیز پس از طی تشریفات قانونی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به نزدیک شدن به اتمام این دوره از مجلس شورای اسلامی آیا طی شدن تشریفات قانونی اجرای این دو مصوبه طولانی‌تر از حد معمول نخواهد شد؟ تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با تاخیر در طی شدن تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبات ندارد و مسیر قانونی اش را طی خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: با ارسال این طرح‌ها به مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس آن را به رئیس جمهور ابلاغ می‌کند و رئیس قوه اجرایی نیز طبعاً آن را باید برای قانون شدن که تشریفات زمانی دارد و پس از آن لازم الاجرا می‌شود ابلاغ می‌کند.

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان


استخدام ۲۵ هزار معلم حق‌التدریس از امسال

مدیرکل امور اداری تشکیلات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد امسال ۲۵ هزار نفر از معلمان حق التدریس استخدام خواهند شد.

به گزارش تسنیم، یارمحمد حسین بر درباره فرآیند استخدام معلمان حق‌التدریس بیان کرد: این معلمان باید تا پایان برنامه ششم توسعه به تدریج استخدام شوند و سازمان اداری و استخدامی برای امسال مجوز جذب ۲۵ هزار نفر را به آموزش و پرورش داده است.

وی افزود: فراخوان برای برگزاری آزمون ویژه آموزشیاران نهضت سوادآموزی اعلام شده است و بعد از برگزاری آزمون آنها در قالب فرم امتیاز بندی فرایند آموزش ۲۵ هزار نفر را از مهر ماه در دانشگاه فرهنگیان آغاز خواهیم کرد.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش درباره پرداخت حق التدریس معلمانی که در تعطیلات کرونایی مدارس به صورت مجازی فعالیت می‌کردند، عنوان کرد: همه معلمانی که تدریس مجازی داشتند، حق‌التدریس خود را دریافت می‌کنند که شامل ساعات حق‌التدریس نیروهای رسمی و حق‌التدریس آزاد می‌شود حق التدریس چون فعالیت آنها به جای کلاس درس در فضای مجازی انجام می‌شود.

طبق اعلام سازمان نهضت سوادآموزی، زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون اکنون امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

منبع :خبرگزاری تسنیم


نحوه استخدام نیروهای خرید خدمات آموزشی ، حق التدریسی و پیش دبستانی تعیین تکلیف شد

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان در پس اصلاح طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹) مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان به اصلاحات اعمال شده در طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.
متن اصلاح شده طرح مذکور بدین شرح است:
موضوع استفساریه آیا مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکتهای مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند؟
پاسخ: بلی. مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


مجلس نظر شورای نگهبان درباره تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس را تامین کرد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اردیبهشت) نظر شورای نگهبان درباره تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس را تامین کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اردیبهشت) نظر شورای نگهبان درباره تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس را تامین کردند.

نمایندگان با استفساریه تبصره (۱۰) ماده(۱۷) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کردند.

متن اصلاح شده طرح مذکور بدین شرح است:

موضوع استفساریه آیا مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکتهای مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می‌شوند؟

پاسخ: بلی. مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده‌اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند.

منبع : خبرگزاری فارس


آزمون استخدامی نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی خردادماه برگزار می شود

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشستی خبری بزرگداشت مقام معلم و در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکاردرباره استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: طبق مصوبه قانونی برای آموزشیاران و آموزش دهنده‌ها باید آزمون ورودی برگزار کنیم که در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شوند.

علی الهیار ترکمن افزود: قرار بود آزمون فروردین ماه باشد که به دلیل شرایط خاص کشور میسر نشد و هدف گذاری ما خرداد ماه است، مگر آنکه مصوبات ستاد کرونا کار را طور دیگری رقم بزند.
وی با اشاره به اینکه استخدام معلمانحق التدریس و آموزشیارن نهضت سوادآموزی مصوبه ومجلس شورای اسلامی است افزود: این در حالیست که ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای این گروه اخذ شده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار درباره حذف آزمون برای استخدام این نیروها نیز افزود: حذف آزمون در اختیار ما نیست و جزو مصوبات قانونی است. برای برگزاری آزمون استخدامی از طریق اساسنامه ماده ۲۸ نیز باید گفت که یکی از اصلی‌ترین نیازهای ما جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ است.
وی از پیگیری مجوزهای استخدامی از طریق دستگاه های ذیربط خبر داد و اعلام کرد: حجم و ترکیب این نیاز را به سازمان امور اداری واستخدامی استخدامی اعلام کردیم و امیدواریم مجوزها صادر شوند. فعلا در فرایند مذاکره هستیم و رقم نهایی شده را بعد از صدور اعلام می کنیم.

اختصاص ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش برای سرباز معلم

وی درباره سهمیه سربازمعلمان گفت: امسال اعزام نیروی سرباز کمی به دلیل شرایط موجود محدود شده و با وجود محدودیت‌ها، ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی داشتند و سهمیه ما را کاهش ندادند و ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش اختصاص دادند.

الهیار به بیان پیشینه‌ای از اجرای طرح رتبه بندی پرداخت و گفت: رتبه بندی یک فرایند طولانی را طی کرد. بحث پیگیری ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه برای رتبه بندی از مطالبات اصلی ما بود و این ماده به نحوی است که تفاوتی در نگاه به نوع رتبه بندی ایجاد می‌کند. یک نگاه نیازمند لایحه است و طبق نگاه دوم رتبه بندی می تواند از سوی دولت انجام بگیرد. در این قانون صراحتا دولت مکلف شده نظام رتبه بندی را تنطیم کند و مجلس آن را در قالب بودجه سنواتی به تصویب برساند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بحثی که از سال ۹۷ داشتیم این بود که رتبه بندی از طریق لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت اجرا شود؟. نهایتا قرار شد رتبه بندی از طریق مصوبه دولت اجرایی شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی «حق شغل» درنظرگرفته شده بود و در سال ۹۸ سه آیتم به عنوان رتبه بندی مورد افزایش قرارگرفت.

در مصوبه رتبه بندی ۹۸، پنج رتبه برای معلمان درنظر گرفته شد و عوامل امتیاز آور مشخص شدند که سابقه خدمت، توقف در یک رتبه و… از این جمله بود. این مصوبه از مهر ۹۸ با بودجه ۲۰۰۰ میلیاردی پیش بینی شده به اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه در پایان بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای را از سوی سازمان برنامه خطاب به دستگاه‌های اجرایی داشتیم که به استناد مصوبه سال ۹۳ نتوانسته بودند امتیازات فصل دهم را برای پرسنل خود افزایش دهند و اکنون مجاز به این افزایش تا سقف ۵۰ درصد هستند. در وزارت آموزش و پرورش این تحلیل صورت گرفت که حالا که سه آیتم فصل ۱۰ را برای معلمان با پیش شرط استفاده می‌کنیم اما سایر کارمندان بدون پیش شرط از آن بهره مند می‌شود؛ بیاییم و یکبار برای همیشه این آیتم ها را برای همه فرهنگیان اجرا کنیم.

الهیار ادامه داد: در واقع این سه آیتم برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصدافزایش یافته بود اما با این مصوبه برای سایر کارکنان بدون پیش شرط تا ۵۰ درصد افزایش می یافت. با جمع بندی صورت گرفته این کار را برای معلمان انجام دادیم و همه آیتم ها را برای معلمان تا ۵۰ درصد افزایش دادیم.

حقوق معلمان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نکته منفی این بود که تفاوت‌های رتبه‌ای معلمان نادیده گرفته شد و آنها که در رتبه ۴ و ۵ بودند کمتر مشمول بخشنامه سازمان برنامه شدند و اعتراضات بسیاری صورت گرفت عنوان کرد:
اما معتقدیم این مصوبه در عملیات اجرایی به ضرر معلمان تمام نمی‌شود و حقوقشان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

ارایه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی به معاون اول رئیس جمهور

وی همچنین با اشاره به آیتم فوق العاده ویژه گفت: این آیتم در قانون مدیریت خدمات کشوری برای کل کارکنان دولت تسری پیدا نمی‌کند و برای مشاغل خاص و تخصصی برقرار می‌شود و سازمان استخدامی آن را برقرار می کند. وزارت آموزش و پرورش قبلا در سال ۹۱ از ۱۲۴ شغل موجود، پیشنهاد برقراری ۳۵ شغل را ارسال کرده بود که مشاغل آموزشی هم در آن بودند اما سازمان استخدامی در آن زمان با ۱۶ شغل موافقت می کند و نیروهای آموزشی را خارج می کند و از سال ۹۱ مجوزی برای برقراری فوق العاده ویژه برای کارکنان آموزشی نداشتیم. به همین خاطر هم یک تفاوتی بین دریافتی نیروهای ستادی و آموزشی به وجود آمده بود که برای رفع این نقیصه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی را به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم.

الهیار ادامه داد: همزمان دکتر نوبخت در برنامه اینستاگرامی با معلمان این موارد را توضیح داد که در نهایت برخی اعتراض کردند که دیدار باید رو در رو باشد. با پیگیری‌های انجام شده یک برنامه حضوری با نمایندگان تشکل‌ها در ۲۸ فروردین در سازمان برنامه با نوبخت ترتیب داده شد. معلمان خواسته‌های خود را مطرح کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با برقراری فوق العاده ویژه معلمی بتوانیم این تفاوت را برطرف کنیم.

صدور احکام جدید معلمان در راه است

حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی تقریبا یکسان می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مقرر شد ما مجددا امتیازات مصوبه سال ۹۸ را به نحوی تغییر دهیم که همان تفاوت حرفه‌ای ناشی از رتبه بندی ۹۸ دوباره به احکام برگردد گفت: دیروز موافقت سازمان برنامه به ما ابلاغ شده و در حال نهایی کردن بارمالی آن هستیم و صدور احکام جدید فرهنگیان در راه است. به این ترتیب حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی یکسان خواهد شد و تفاوت معنی داری ندارد. تفاوتی هم در نحوه برخورداری از فوق العاده ویژه بین فرهنگیان و سایر کارمندان دولت نخواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه بزودی احکام را اصلاح خواهیم کرد اظهار کرد: خواهش می‌کنم جامعه فرهنگیان به خدمتگذاران خود اعتماد داشته باشند. در تحلیل این موضوع شتابزدگی صورت گرفت. ما همان زمان که تحت فشار بودیم این کار را دنبال می کردیم.
بحث دیگری را هم دنبال می کنیم. رتبه بندی به مطالبه جامعه فرهنگیان و مجلس تبدیل شده اما هر اقدامی که صورت می گیرد چالشی می‌شود و به این مطالبه مهم دارد کم توجهی می شود.

ارایه پیش نویس لایحه رتبه‌بندی به دولت تا شهریور ماه

وی افزود: درخواست ما این بود که یکبار برای همیشه رتبه بندی معلمان در چارچوب عملیاتی مشخص اجرا و حل و فصل شود و الگویی را با توجه به همه موازین رتبه بندی آماده و به مجلس ارائه دهیم و آن را تبدیل به قانون رتبه بندی کنیم. خوشبختانه این اقدام از سوی آموزش و پرورش مطرح و تشکل‌های فرهنگی نیز آن را در جلسه با دکتر نوبخت درخواست کردند که مورد موافقت سازمان استخدامی و سازمان برنامه قرار گرفت و مقرر شد یک کارگروه چهارجانبه با حضور نماینده تشکل‌ها شکل بگیرد که دوشنبه هر هفته این جلسه تشکیل می‌شود که ما نهایتا تا شهریور ماه پیش نویس لایحه رتبه بندی را به دولت ارائه می‌کنیم و دولت زمان کافی برای ورود آن به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد. اعضای این کارگروه مشخص شده اند.

عودت تفاوت بین رتبه‌بندی‌ها به فرهنگیان و ترمیم رتبه‌بندی

وی در پاسخ به اینکه آیا اعمال این فوق العاده ویژه به معنای احیا و بازگشت رتبه بندی به فیش‌های حقوقی است؟ گفت: ما رتبه بندی را حذف نکردیم، حذف رتبه بندی یعنی اینکه ما مبالغ افزوده شده از مهر ۹۸ را کسر کنیم یا جلوی آن را بگیریم. در اسفند ۹۸،فقط تفاوت‌ها یکسان شد که با اقدامات جدید و اصلاح ضرایب، تفاوت بین رتبه‌ها را باز می گردانیم و به نوعی ترمیم رتبه بندی صورت می گیرد.

منبع : بازار کار


رفع ایراد استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از رفع ایراد استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس برای استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریس خبر داد.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: دستور کار نخست نشست امروز کمیسیون به موضوع رفع ایراد “استفساریه استخدامی مشمولین تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس” اعاده شده از شورای نگهبان اخصاص داشت.
نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی تماس تلفنی و هماهنگی صورت گرفته با نماینده شورای نگهبان، ایراد این شورا به استفساریه برطرف و طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان برای تصویب در صحن به هیات رئیسه مجلس ارجاع شد.

وی اضافه کرد: این طرح قطعا در مجلس دهم به تصویب خواهد رسید و نیروهای حق التدریس و نهضتی از این بابت نگرانی نداشته باشند؛ با پیگیری‌های به عمل آمده طرح استفساریه فردا یا نهایتا هفته آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: دستور کار بعدی نشست امروز در خصوص نحوه هزینه کرد اعتبارات پژوهشی در دانشگاه‌های سراسر کشور بود که موانعی برای فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها ایجاد کرده است؛ در این راستا با دعوت از معاون پژوهشی وزارت علوم و نمایندگانی از دیوان محاسبات مجلس هماهنگی‌های لازم به عمل آمد تا مسیر پژوهشی در دانشگاه‌ها به ویژه برای هیات علمی با سهولت بیشتری همراه باشد.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


بالاترین سرانه معلمان حق التدریس متعلق به استان مرکزی است

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: این استان بالاترین سرانه حق التدریس را در کشور دارد به طوری که ۳۳ درصد کلاس ها توسط نیروهای حق التدریس اداره می‌شود.

شهریار فولاوند امروز سه شنبه ۲۶ فروردین در شورای آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به وجود ۲۵۰ مدرسه غیردولتی، ۵۰۰ آموزشگاه علمی آزاد و زبان و ۷۰۰ پیش دبستانی در سطح استان اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا، پس از ایجاد یک ثبات در روند تعطیلی مدارس، برخی معلمان در سطح استان مرکزی به صورت خودجوش آغاز به فعالیت آموزشی در فضای مجازی کردند اما این اقدام خودجوش ایراداتی همچون پراکنده بودن و عدم انسجام و فعالیت در بستر پیام رسان خارجی داشت.
وی افزود: وزارت آموزش و پرورش و به تبع آن استان مرکزی در صدد رفع این اشکال برآمد و در این زمینه سامانه‌ای تحت عنوان سامانه شاد طراحی کرده است، در ابتدا قرار بر فعالیت این سامانه از طریق پیام رسان داخلی بود اما با توجه به اینکه پیام رسان داخلی قادر به تامین و اختصاص این حجم IP نبود بنابراین با ایجاد وقفه، این برنامه به صورت یک اپلیکیشن و شبکه آموزشی مستقل و بدون نیاز به فضای دیگری ایجاد شد.
مدیرکل اموزش و پرورش استان مرکزی تصریح کرد: گفته می‌شود این طرح بزرگترین پروژه IT در خاورمیانه است و می تواند به عنوان یک ظرفیت خوب مورد استفاده قرار گیرد.
فولادوند با بیان اینکه امروز تلاش آموزش و پرورش بر گسترش دامنه اموزش در فضای مجازی است،گفت: حداکثر ۷۰ درصد دانش اموزان امکان استفاده از این فضا را دارند و مابقی به دلیل عدم پوشش اینترنت و در دسترس نبودن امکانات سخت افزاری، امکان استفاده از این اپلیکیشن را ندارند که برای این موارد اقداماتی صورت گرفته از جمله اینکه برخی معلمان به صورت داوطلبانه و با رعایت موارد بهداشتی اقداماتی را برای این دانش آموزان انجام می دهند.
مدیرکل اموزش و پرورش استان مرکزی اضافه کرد: امسال ۸۷۶ نفر از دبیران در استان واجد شرایط بازنشستگی هستند که پیش بینی می شود ۲۰۰ نفر از واجدین شرایط تقاضای استمرار خدمت داشته باشند.
فولادوند بیان کرد: ۲۴۳ مدرسه زیر ۱۰نفر در استان مرکزی فعالیت دارند که ۱۳۰ مدرسه کمتر پنج نفر دانش اموز دارد.

منبع : بازار کار


امشب حق‌التدریس معلمان واریز می‌شود

وزیر آموزش و پرورش نوشت: با همکاری بانک مرکزی واریز حق‌التدریس معلمان در ۲۸ استان امشب انجام می‌شود و در چند استان دیگر تا ششم فروردین این کار انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره واریز مطالبات حق‌التدریس معلمان نوشت: “وعده داده بودیم مطالبات حق‌التدریس فرهنگیان قبل از پایان سال پرداخت شود.

با دستور رئیس جمهور و تامین بودجه در ۲۹ اسفند این دو روز تمام تلاشمان را کردیم تا بدقول نباشیم.

با همکاری بانک مرکزی ۲۸ استان امشب انجام می‌شود و چند استان دیگر تا ششم فروردین ان‌شاءالله”.

به گزارش تسنیم، طبق گفته برخی استان‌ها، حق‌التدریس بهار ۹۸ و ۵ماهه نیمه دوم سال ۹۸ (مهر لغایت بهمن) واریز می‌شود.

منبع : خبرگزاری تسنیم


شورای نگهبان استفساریه تعیین تکلیف استخدام معلمین حق‌التدریسی را تایید نکرد

عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: این شورا طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخت.

متن توضیحات عضو حقوقدان شورای نگهبان به شرح ذیل است:
گزارش امروز مربوط به پنجاهمین جلسه شورای نگهبان در سال ۱۳۹۸ یعنی جلسه چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه است که برای بررسی چند مصوبه، در روز‌های کاری حساس و فشرده‌ رسیدگی به شکایات داوطلبان مجلس شورای اسلامی از سوی شورا برگزار شد.
۲ طرح و ۲ لایحه یعنی «طرح دوفوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف»، «لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار»، «لایحه الحاق توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار» و «طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۴» در دستور کار بود که با بررسی‌های صورت گرفته، سه دستور اول مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشده و تایید شدند.
با تایید «طرح دوفوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف»، مهلت اجرای این قانون برای یک سال دیگر نیز تمدید شد.
همچنین با تایید ۲ «لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار» و «لایحه الحاق توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار»، محدوده این منطقه آزاد تجاری- صنعتی به مقداری که در لایحه مشخص شده بود، توسعه پیدا کرد.
در خصوص دستور چهارم یعنی «طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی» نیز باید به این مساله اشاره نمود که بر اساس این مصوبه، معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از جمله (نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق‌التدریسی غیرمستمر و پیش‌دبستانی) که تا تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲۶ و همچنین آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی در قانون فوق‌الذکر که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده‌اند، مشمول استخدام ماده الحاقی می‌شدند که پس از بحث‌های فراوان، شورای نگهبان این موارد را تفسیر ندانسته بلکه قانون‌گذاری جدید دانست و در نتیجه از نظر شورا این استفساریه، در مقام توسعه دامنه قانون بوده و لذا مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخته شد.

منبع : خبرگزاری فارس


برگزاری آزمون حق‌التدریسی ها در ۲۲ فروردین ۹۹

الهیار ترکمن با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها افزود: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا ۱۰ اسفند ثبت نام و ۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت آموزش و پرورش، «علی الهیار ترکمن» در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: در سال جاری ۹۳ درصد منابع استانی تخصیص یافته است و در مجموع امسال گشایش‌های خوبی در حوزه مالی داشتیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش با بیان اینکه سه مرحله‌ای شدن تخصیص بودجه مشکلاتی را ایجاد کرده است، افزود: در سال ۹۸ بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب شده بود در حالی که بیش از ۴۸ هزار میلیارد نیازمندیم و امیدواریم تا پایان سال تخصیص ۱۱۰ درصدی محقق شود.
اضافه شدن ۳۵۰۰ میلیارد تومان به بودجه آموزش وپرورش
الهیار گفت: اقدامات خوبی را با همکاری کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی در حوزه بودجه آموزش و پرورش داشتیم و با پی‌گیری‌های انجام شده ۳ هزار و پانصد میلیارد تومان به سقف لایحه بودجه ما در سال ۹۹ اضافه خواهد شد.
وی ادامه داد: در راستای پیگیری سند تحول با هدف افزایش اثربخشی یک بسته اجرایی را تهیه کردیم تا از این طریق بتوانیم دسترسی به منابع مالی پایدار داشته باشیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش افزود: مدیران کل باید مسائل را به جد پیگیری کنند و منابع مالی را در محل خودش هزینه کنند تا در بازرسی‌ها دچار مشکل نشوند.
وی بیان کرد: سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برای ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی‌ آزمون ۳۰ هزار تومان دریافت می‌کند که باید براساس تفاهم‌نامه به مجری آزمون که دانشگاه شهید رجایی است بازگردانده شود.
لغو ثبت‌نام اسکان نوروزی فرهنگیان
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش از لغو ثبت‌نام اسکان سفرهای نوروزی ناشی از شیوع بیماری کرونا خبرداد و افزود: البته مراکز اقامتی و باشگاه‌های فرهنگیان از این مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا مستثنی هستند همچنین برگزاری هرگونه مراسم در تالارها ممنوع است و رستوران‌های آموزش و پرورش نیز باید بیش از پیش نکات بهداشتی را رعایت کنند.
برنامه‌‌ریزی برای ۷۵ هزار متقاضی در طرح مسکن فرهنگیان
وی متذکر شد: در طرح مسکن فرهنگیان ۳۲۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند که برای ۷۵ هزار متقاصی دارای شرایط برنامه‌ریزی‌ها شروع شده است در این راستا، ۲۳ هزار واحد مسکونی مهر را در برخی استان معرفی کردیم تا تحت شرایطی در قالب این طرح به فرهنگیان واگذار شود.
جزییات پرداخت وام به فرهنگیان
الهیار افزود: در ۱۳ استان املاک مازاد را معرفی کردیم لذا تغییرکاربری نیازمند رایزنی است، ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب ۲۰ هزار فقره وام اضطراری از طریق موسسه بانکداری اجتماعی رسالت بدون سود در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد همچنین عملکرد صندوق وام ضروری بسیار خوب بوده است، وام‌های بانک ملی نیز با سود ۱۲ درصد در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد بانک ملی فعلا دو هزار میلیارد تومان را به این موضوع تخصیص داده‌اند با پیگیری‌های انجام شده قرار است این مبلغ به چهار هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
وی لضافه کرد: وام مسکن از ۵۰ به ۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و زوج‌های فرهنگی نیز ۱۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: در حوزه امور اداری و تشکیلات، ساماندهی نیروی انسانی سال تحصیلی آینده را در دستور کار داریم. اجرای قانون استخدام حق‌التدریس‌ها نیز در دستور کار است در این طرح آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریس تحت شرایطی تبدیل وضعیت می‌شوند در این راستا نمایندگان مجلس نیز استفساریه‌ای را به قانون استخدامی این نیروها اضافه کرد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.
برگزاری آزمون حق‌التدریسی ها در ۲۲ فروردین ۹۹
وی با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها افزود: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا ۱۰ اسفند ثبت نام و ۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود لذا اگر افراد نتوانند در این آزمون موفق شوند به خدمت آن‌ها در آموزش و پرورش پایان می‌دهیم.
وی گفت: وضعیت نقل و انتقالات مطلوب نیست برای سال جاری باید براساس سامانه و براساس ضروریات انجام شود بنابراین در سال آینده نقل و انتقالات محدود و در موارد ضروری است نیاز آموزش و پرورش، اولویت ماست.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: برای ساماندهی نیروی انسانی کارها شروع شده است بیش از ۶۶ هزار نفر در سال آینده بازنشسته می‌شوند ۷ هزار دانشجو معلم فارغ‌التحصیل و ۱۲ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ جدب می‌شوند این در حالی است که ۵۰۰ هزار دانش آموز در سال آینده افزوده می‌شوند کار ساماندهی از اوایل آذرماه آغاز و تا شهریور سال آینده ادامه دارد.
کمبود ۱۷۹ هزار معلم‌ در مهر ۹۹
الهیار ادامه داد: بیش از ۱۷۹ هزار نیرو در مهر آینده کمبود خواهیم داشت که این کسری از طریق حق التدریس، تدریس معاونین و خرید خدمات آموزشی جبران خواهد شد.

فصل دهم قانون مدیریت به همه فرهنگیان تسری یافت

وی عنوان کرد : با وجود سختی‌ها، رتبه‌بندی را اجرایی کردیم و بر اساس افزایش امتیازات فصل دهم قانون خدمات کشوری که با هدف رفع تبعیص صورت گرفت این قانون را به همه فرهنگیان تسری دادیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: در اجرای فصل دهم قانون خدمات کشوری، مقتضی است اطلاع رسانی دقیق به فرهنگیان توسط ادارات انجام شود تا سوء برداشتی در این خصوص برای افراد به وجود نیاید.
وی افزود: در اجرای قانون مالی اخیر، افزایش ۵۰ درصدی خالص، دیدگاه درستی نیست این ضریب افزایش درسال آینده نیز افزایش می‌یابد.

منبع : خبرگزاری شبستان


استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست، گفت: نباید این انتظار و تصور غلط را در میان معلمان نسبت به مصوبه مجلس ایجاد کرد.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره روند اجرای قانون استخدام نیروهای حق التدریس، اظهار کرد: دولت در اجرای قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به نحوی عمل کرد که مجلس مجبور به تدوین استفساریه تبصره ۱۰ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش شد تا قانون به درستی اجرایی شود.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات نیروهای حق التدریس را برطرف کند، افزود: البته از سوی دیگر این تصور ایجاد که قانون مجلس سعی دارد تمامی نیروهای حق التدریس را به استخدام آموزش و پرورش در آورد که چنین چیزی ممکن نیست.
معلمان با چه شرایطی می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند؟
وی ادامه داد: در قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، قید شده معلمان در رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش، در مقطع تحصیلی و با جنسیت مورد نیاز آموزش و پرورش و نهایتا در استان و شهرستان مد نظر آموزش و پرورش این استخدام‌ها صورت گیرد.
میرزاده تصریح کرد: این در حالیست که برخی از شهرستان‌ها و استان‌ها در مقطع کنونی با نیروی مازاد مواجه هستند که جذب نیروی اضافه در این استان‌ها به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی‌‎رسد.
وی تاکید کرد: چنانچه کار کارشناسی دقیقی برای جذب نیروی انسانی صورت گیرد، آموزش و پرورش با استفاده از قانون موجود مورد تصویب مجلس می‎تواند نیازهای خود را برطرف کند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در مقطع کنونی نمی‌توان آموزش و پرورش را متهم به تخلف کرد، گفت: اما تعلل و سهل انگاری در قبال نیروی انسانی و قانون استخدام نیروهای حق التدریس مشهود است که ما را به وضعیت امروز رسانده و موجب نارضایتی معلمان حق التدریس شده است.


برگزاری آزمون حق‌التدریسی ها در ۲۲ فروردین ۹۹

الهیار ترکمن با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها افزود: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا ۱۰ اسفند ثبت نام و ۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت آموزش و پرورش، «علی الهیار ترکمن» در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: در سال جاری ۹۳ درصد منابع استانی تخصیص یافته است و در مجموع امسال گشایش‌های خوبی در حوزه مالی داشتیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش با بیان اینکه سه مرحله‌ای شدن تخصیص بودجه مشکلاتی را ایجاد کرده است، افزود: در سال ۹۸ بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب شده بود در حالی که بیش از ۴۸ هزار میلیارد نیازمندیم و امیدواریم تا پایان سال تخصیص ۱۱۰ درصدی محقق شود.
اضافه شدن ۳۵۰۰ میلیارد تومان به بودجه آموزش وپرورش
الهیار گفت: اقدامات خوبی را با همکاری کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی در حوزه بودجه آموزش و پرورش داشتیم و با پی‌گیری‌های انجام شده ۳ هزار و پانصد میلیارد تومان به سقف لایحه بودجه ما در سال ۹۹ اضافه خواهد شد.
وی ادامه داد: در راستای پیگیری سند تحول با هدف افزایش اثربخشی یک بسته اجرایی را تهیه کردیم تا از این طریق بتوانیم دسترسی به منابع مالی پایدار داشته باشیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش افزود: مدیران کل باید مسائل را به جد پیگیری کنند و منابع مالی را در محل خودش هزینه کنند تا در بازرسی‌ها دچار مشکل نشوند.
وی بیان کرد: سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برای ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی‌ آزمون ۳۰ هزار تومان دریافت می‌کند که باید براساس تفاهم‌نامه به مجری آزمون که دانشگاه شهید رجایی است بازگردانده شود.
لغو ثبت‌نام اسکان نوروزی فرهنگیان
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش از لغو ثبت‌نام اسکان سفرهای نوروزی ناشی از شیوع بیماری کرونا خبرداد و افزود: البته مراکز اقامتی و باشگاه‌های فرهنگیان از این مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا مستثنی هستند همچنین برگزاری هرگونه مراسم در تالارها ممنوع است و رستوران‌های آموزش و پرورش نیز باید بیش از پیش نکات بهداشتی را رعایت کنند.
برنامه‌‌ریزی برای ۷۵ هزار متقاضی در طرح مسکن فرهنگیان
وی متذکر شد: در طرح مسکن فرهنگیان ۳۲۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند که برای ۷۵ هزار متقاصی دارای شرایط برنامه‌ریزی‌ها شروع شده است در این راستا، ۲۳ هزار واحد مسکونی مهر را در برخی استان معرفی کردیم تا تحت شرایطی در قالب این طرح به فرهنگیان واگذار شود.
جزییات پرداخت وام به فرهنگیان
الهیار افزود: در ۱۳ استان املاک مازاد را معرفی کردیم لذا تغییرکاربری نیازمند رایزنی است، ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب ۲۰ هزار فقره وام اضطراری از طریق موسسه بانکداری اجتماعی رسالت بدون سود در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد همچنین عملکرد صندوق وام ضروری بسیار خوب بوده است، وام‌های بانک ملی نیز با سود ۱۲ درصد در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد بانک ملی فعلا دو هزار میلیارد تومان را به این موضوع تخصیص داده‌اند با پیگیری‌های انجام شده قرار است این مبلغ به چهار هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
وی لضافه کرد: وام مسکن از ۵۰ به ۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و زوج‌های فرهنگی نیز ۱۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: در حوزه امور اداری و تشکیلات، ساماندهی نیروی انسانی سال تحصیلی آینده را در دستور کار داریم. اجرای قانون استخدام حق‌التدریس‌ها نیز در دستور کار است در این طرح آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریس تحت شرایطی تبدیل وضعیت می‌شوند در این راستا نمایندگان مجلس نیز استفساریه‌ای را به قانون استخدامی این نیروها اضافه کرد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.
برگزاری آزمون حق‌التدریسی ها در ۲۲ فروردین ۹۹
وی با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها افزود: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا ۱۰ اسفند ثبت نام و ۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود لذا اگر افراد نتوانند در این آزمون موفق شوند به خدمت آن‌ها در آموزش و پرورش پایان می‌دهیم.
وی گفت: وضعیت نقل و انتقالات مطلوب نیست برای سال جاری باید براساس سامانه و براساس ضروریات انجام شود بنابراین در سال آینده نقل و انتقالات محدود و در موارد ضروری است نیاز آموزش و پرورش، اولویت ماست.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: برای ساماندهی نیروی انسانی کارها شروع شده است بیش از ۶۶ هزار نفر در سال آینده بازنشسته می‌شوند ۷ هزار دانشجو معلم فارغ‌التحصیل و ۱۲ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ جدب می‌شوند این در حالی است که ۵۰۰ هزار دانش آموز در سال آینده افزوده می‌شوند کار ساماندهی از اوایل آذرماه آغاز و تا شهریور سال آینده ادامه دارد.
کمبود ۱۷۹ هزار معلم‌ در مهر ۹۹
الهیار ادامه داد: بیش از ۱۷۹ هزار نیرو در مهر آینده کمبود خواهیم داشت که این کسری از طریق حق التدریس، تدریس معاونین و خرید خدمات آموزشی جبران خواهد شد.

فصل دهم قانون مدیریت به همه فرهنگیان تسری یافت

وی عنوان کرد : با وجود سختی‌ها، رتبه‌بندی را اجرایی کردیم و بر اساس افزایش امتیازات فصل دهم قانون خدمات کشوری که با هدف رفع تبعیص صورت گرفت این قانون را به همه فرهنگیان تسری دادیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: در اجرای فصل دهم قانون خدمات کشوری، مقتضی است اطلاع رسانی دقیق به فرهنگیان توسط ادارات انجام شود تا سوء برداشتی در این خصوص برای افراد به وجود نیاید.
وی افزود: در اجرای قانون مالی اخیر، افزایش ۵۰ درصدی خالص، دیدگاه درستی نیست این ضریب افزایش درسال آینده نیز افزایش می‌یابد.


شورای نگهبان استفساریه تعیین تکلیف استخدام معلمین حق‌التدریسی را تایید نکرد

عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: این شورا طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخت.

متن توضیحات عضو حقوقدان شورای نگهبان به شرح ذیل است:
گزارش امروز مربوط به پنجاهمین جلسه شورای نگهبان در سال ۱۳۹۸ یعنی جلسه چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه است که برای بررسی چند مصوبه، در روز‌های کاری حساس و فشرده‌ رسیدگی به شکایات داوطلبان مجلس شورای اسلامی از سوی شورا برگزار شد.
۲ طرح و ۲ لایحه یعنی «طرح دوفوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف»، «لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار»، «لایحه الحاق توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار» و «طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۴» در دستور کار بود که با بررسی‌های صورت گرفته، سه دستور اول مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشده و تایید شدند.
با تایید «طرح دوفوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف»، مهلت اجرای این قانون برای یک سال دیگر نیز تمدید شد.
همچنین با تایید ۲ «لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار» و «لایحه الحاق توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار»، محدوده این منطقه آزاد تجاری- صنعتی به مقداری که در لایحه مشخص شده بود، توسعه پیدا کرد.
در خصوص دستور چهارم یعنی «طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی» نیز باید به این مساله اشاره نمود که بر اساس این مصوبه، معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از جمله (نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق‌التدریسی غیرمستمر و پیش‌دبستانی) که تا تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲۶ و همچنین آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی در قانون فوق‌الذکر که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده‌اند، مشمول استخدام ماده الحاقی می‌شدند که پس از بحث‌های فراوان، شورای نگهبان این موارد را تفسیر ندانسته بلکه قانون‌گذاری جدید دانست و در نتیجه از نظر شورا این استفساریه، در مقام توسعه دامنه قانون بوده و لذا مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخته شد.


امشب حق‌التدریس معلمان واریز می‌شود

وزیر آموزش و پرورش نوشت: با همکاری بانک مرکزی واریز حق‌التدریس معلمان در ۲۸ استان امشب انجام می‌شود و در چند استان دیگر تا ششم فروردین این کار انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره واریز مطالبات حق‌التدریس معلمان نوشت: “وعده داده بودیم مطالبات حق‌التدریس فرهنگیان قبل از پایان سال پرداخت شود.

با دستور رئیس جمهور و تامین بودجه در ۲۹ اسفند این دو روز تمام تلاشمان را کردیم تا بدقول نباشیم.

با همکاری بانک مرکزی ۲۸ استان امشب انجام می‌شود و چند استان دیگر تا ششم فروردین ان‌شاءالله”.

به گزارش تسنیم، طبق گفته برخی استان‌ها، حق‌التدریس بهار ۹۸ و ۵ماهه نیمه دوم سال ۹۸ (مهر لغایت بهمن) واریز می‌شود.


بالاترین سرانه معلمان حق التدریس متعلق به استان مرکزی است

۳ روز قبل ۱۵ نظر

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: این استان بالاترین سرانه حق التدریس را در کشور دارد به طوری که ۳۳ درصد کلاس ها توسط نیروهای حق التدریس اداره می‌شود.

شهریار فولاوند امروز سه شنبه ۲۶ فروردین در شورای آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به وجود ۲۵۰ مدرسه غیردولتی، ۵۰۰ آموزشگاه علمی آزاد و زبان و ۷۰۰ پیش دبستانی در سطح استان اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا، پس از ایجاد یک ثبات در روند تعطیلی مدارس، برخی معلمان در سطح استان مرکزی به صورت خودجوش آغاز به فعالیت آموزشی در فضای مجازی کردند اما این اقدام خودجوش ایراداتی همچون پراکنده بودن و عدم انسجام و فعالیت در بستر پیام رسان خارجی داشت.
وی افزود: وزارت آموزش و پرورش و به تبع آن استان مرکزی در صدد رفع این اشکال برآمد و در این زمینه سامانه‌ای تحت عنوان سامانه شاد طراحی کرده است، در ابتدا قرار بر فعالیت این سامانه از طریق پیام رسان داخلی بود اما با توجه به اینکه پیام رسان داخلی قادر به تامین و اختصاص این حجم IP نبود بنابراین با ایجاد وقفه، این برنامه به صورت یک اپلیکیشن و شبکه آموزشی مستقل و بدون نیاز به فضای دیگری ایجاد شد.
مدیرکل اموزش و پرورش استان مرکزی تصریح کرد: گفته می‌شود این طرح بزرگترین پروژه IT در خاورمیانه است و می تواند به عنوان یک ظرفیت خوب مورد استفاده قرار گیرد.
فولادوند با بیان اینکه امروز تلاش آموزش و پرورش بر گسترش دامنه اموزش در فضای مجازی است،گفت: حداکثر ۷۰ درصد دانش اموزان امکان استفاده از این فضا را دارند و مابقی به دلیل عدم پوشش اینترنت و در دسترس نبودن امکانات سخت افزاری، امکان استفاده از این اپلیکیشن را ندارند که برای این موارد اقداماتی صورت گرفته از جمله اینکه برخی معلمان به صورت داوطلبانه و با رعایت موارد بهداشتی اقداماتی را برای این دانش آموزان انجام می دهند.
مدیرکل اموزش و پرورش استان مرکزی اضافه کرد: امسال ۸۷۶ نفر از دبیران در استان واجد شرایط بازنشستگی هستند که پیش بینی می شود ۲۰۰ نفر از واجدین شرایط تقاضای استمرار خدمت داشته باشند.
فولادوند بیان کرد: ۲۴۳ مدرسه زیر ۱۰نفر در استان مرکزی فعالیت دارند که ۱۳۰ مدرسه کمتر پنج نفر دانش اموز دارد.


رفع ایراد استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از رفع ایراد استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس برای استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریس خبر داد.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: دستور کار نخست نشست امروز کمیسیون به موضوع رفع ایراد “استفساریه استخدامی مشمولین تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس” اعاده شده از شورای نگهبان اخصاص داشت.
نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی تماس تلفنی و هماهنگی صورت گرفته با نماینده شورای نگهبان، ایراد این شورا به استفساریه برطرف و طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان برای تصویب در صحن به هیات رئیسه مجلس ارجاع شد.

وی اضافه کرد: این طرح قطعا در مجلس دهم به تصویب خواهد رسید و نیروهای حق التدریس و نهضتی از این بابت نگرانی نداشته باشند؛ با پیگیری‌های به عمل آمده طرح استفساریه فردا یا نهایتا هفته آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: دستور کار بعدی نشست امروز در خصوص نحوه هزینه کرد اعتبارات پژوهشی در دانشگاه‌های سراسر کشور بود که موانعی برای فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها ایجاد کرده است؛ در این راستا با دعوت از معاون پژوهشی وزارت علوم و نمایندگانی از دیوان محاسبات مجلس هماهنگی‌های لازم به عمل آمد تا مسیر پژوهشی در دانشگاه‌ها به ویژه برای هیات علمی با سهولت بیشتری همراه باشد.

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.