استخدام مربیان حق التدریس در سال ۹۹ (کلیه اخبار)

جزئیات استخدام مربیان حق التدریس
استخدام مربیان حق التدریس در سال ۹۹ (کلیه اخبار)
در این صفحه اخبار لحظه به لحظه استخدام مربیان حق التدریس اعلام میشود.

تکلیف دوره آموزشی برای “استخدام معلمان حق‌التدریس” چه شد؟

معاون وزارت آموزش و پرورش درباره حل مشکل سند مالی برای استخدام معلمان حق‌التدریس و آغاز دوره‌های آموزشی آنها توسط دانشگاه فرهنگیان توضیحاتی داد.

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی و آغاز دوره‌های آموزشی آنها در دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: افراد مشمول استخدام ۴ گروه آموزش‌دهنده، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، خرید خدمات و پیش‌دبستانی‌ها بودند.

وی افزود: در شیوه‌نامه‌ای که برای استخدام این افراد آماده کردیم در بند ۶.۲ مشکل ایجاد شد چون سند مالی دریافت حقوق باعث شد ۹۵ درصد نیروهای پیش دبستانی دچار مشکل شوند و اعتراضاتی انجام شد بنابراین اصلاحیه‌ای را داشتیم که ابلاغ شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: ادارات کل براساس آخرین شیوه نامه اقدام می‌کنند، برای امسال سهمیه استخدام ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر را داریم که این سهمیه برای ۳۱ استان تقسیم شده است، هر استان سهمیه خود را می‌داند و براساس آن اقدام به شناسایی افراد مشمول می‌کند.

احمدی لاشکی گفت: دانشگاه فرهنگیان آماده پذیرش این افراد برای دوره یک ساله است و پس از کسب نمره قبولی در آزمون پایان دوره به استخدام در می‌آیند.

به گزارش تسنیم، استخدام ۴ گروه مشمول مربوط به افرادی است که تا قبل از سال ۹۱ با آموزش و پرورش همکاری می‌کردند و طبق اعلام محسن حاجی میرزایی؛ وزیر آموزش و پرورش، «استخدام معلمان غیررسمی سال ۹۲ به بعد منوط به شرکت آنها در آزمون استخدامی و قبولی در آن است. مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوند این است که سن‌شان افزایش پیدا کرده که افزایش سن را به سقف مجاز سن شرکت در آزمون اضافه می‌کنیم و می‌توانند با سن بیشتر در آزمون استخدامی شرکت کنند.»

الحاقیه بخشنامه تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از سوی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.

در این بخشنامه آمده است:‌ پیرو بخشنامه مورخ ۱۵ آذر ۹۹ با موضوع شیوه نامه قانون تفسیر الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ مجلس شورای اسلامی، یک تبصره به جزء ۲-۶ بند (۶) و یک بند به عنوان بند (۱۶) به شیوه نامه مزبور الحاق می‌شود.

تبصره: در صورتی که مشمولین حق التدریس شاغل و دارای کد پرسنلی، امکان ارائه اسناد مالی دریافت حقوق از محل مشارکت‌های مردمی را نداشته باشند به شرط احراز همکاری آنها با آموزش و پرورش و دارا بودن سایر شرایط قانونی و تایید کارگروه منطقه و شهرستان و پذیرش مسئولیت قانونی صحت اطلاعات، در فهرست مشمولین تبدیل وضعیت قرار می‌گیرند؛ فهرست افراد مشمول این تبصره باید به تایید کارگروه و مدیرکل استان برسد.

منبع : خبرگزاری تسنیم


استخدام ۱۹۷هزار معلم از میان نهضتی‌ها و حق‌التدریسی‌ها

احمد حسین فلاحی با اشاره به آغاز روند استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریسی از اول مهرماه ۹۹ گفت: با تصمیم مجلس و در راستای پاسخگویی به نیاز کشور برای استخدام ۱۹۷هزار معلم، قرار شد آموزش و پرورش از نیروهای حق التدریسی و نهضتی که بعد از سال ۹۱ فعالیت های خود را آغاز کرده اند، استفاده و استخدام آنها را در دستور کار قرار دهد.

اقتصادآنلاین – مهدی بیک؛ در شرایطی که پیش از این، تکلیف استخدامی نیروهای نهضتی و حق التدریسی قبل از سال۹۱ مشخص شده بود، این بار بر اساس اعلام سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس، استخدام آن دسته از نیروهای حق التدریس و نهضتی که بعد از سال۹۱ فعالیت های خود را در آموزش و پرورش آغاز کرده اند در دستور کار مجلس و دولت قرار گرفته است.

در همین خصوص، نماینده مردم همدان با اشاره به فرایند استخدامی این نیروها گفت: در حال حاضر آموزش و پرورش برای پاسخگویی به کمبودهایی که در مقاطع مختلف تحصیلی دارد، نیازمند حداقل ۱۹۷هزار معلم است. پیگیری های قبلی مجلس یازدهم در خصوص تعیین تکلیف نیروهای نهضتی و حق التدریسی ها در نهایت باعث شد تا تکلیف این دسته از معلمان که قبل از سال ۹۱ فعالیت های خود را آغاز کرده بودند، مشخص شود و این دسته از نیروها وارد فرایند استخدامی شدند. در مرحله بعد مجلس تصمیم گرفت تا برای جبران نیاز ۱۹۷هزار نفری آموزش و پرورش از نیروهای حق التدریسی و نهضتی که بعد از سال ۹۱ نیز فعالیت های خود را آغاز کرده اند، استفاده کند.

فلاحی در ادامه افزود: در واقع از این طریق هم به نیازهای آموزش و پرورش برای تکمیل کادر آموزشی و اداری پاسخ داده شده و هم به مطالبات ده ها هزار نفر از نیروهای نهضتی، حق التدریسی و …برای استخدام رسیدگی شده است. بنابراین کمبودهای آموزش و پرورش از طریق استخدام افراد ذیل ماده ۲۸، نهضتی ها، شرکتی ها، حق التدریسی ها و…تامین خواهد شد. سال آینده نیز دانشگاه فرهنگیان قول داده است ۵۲هزار معلم تحویل آموزش و پرورش بدهد تا بخشی از کمبودهای این حوزه پوشش داده شود. ادارات آموزش و پرورش در سراسر کشور از اول مهرماه روند به کارگیری این نیروها آغاز کرده اند و به زودی روند استخدامی آنها نیز طی خواهد شد.

منابع مالی مورد نیاز طرح رتبه بندی تامین خواهد شد
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار اقتصادآنلاین در این خصوص که آیا معلمان می‌توانند نسبت به اجرای طرح رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ امیدوار باشند؟ گفت: طرح رتبه بندی معلمان در ۵ رتبه و بعد از بررسی های دقیق کارشناسی به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال شده است تا تصمیم نهایی در خصوص آن اتخاذ شود. اما دولت با این بهانه که درگیر مشکلات بودجه است، هنوز تصمیمی در خصوص آن نگرفته است. مساله بعدی، مسائل مالی و منابع مورد طرح رتبه بندی است. دولت اعلام می کند که بودجه کافی برای اجرای کامل این طرح را ندارد و تا سال آینده حداکثر می تواند نیمی از معلمان را ذیل طرح رتبه بندی قرار دهد، اما کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است که این طرح باید به طور فراگیر اجرایی شود.

فلاحی در ادامه افزود: بر این اساس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، منابع مورد نیاز طرح را در بودجه سال۱۴۰۰ احصا و در قالب پیشنهاد به کمیسیون تلفیق ارائه خواهد داد. به نظرم با اجرای طرح رتبه بندی به یکی از مهم ترین مطالبات فرهنگیان پاسخ داده خواهد شد. البته دولت در برخی تبصره های بودجه به طور مبهم اعلام کرده که بخشی از منابع مورد نیاز طرح رتبه بندی را از طریق فروش سهام و …تامین خواهد کرد. اما نحوه تامین این منابع و چگونگی به کارگیری آن به طور شفاف تصویرسازی نشده است. مجلس تلاش خواهد کرد موضوع رتبه بندی به طور شفاف در بودجه تعیین تکلیف شود.


چهار هزار و ۲۰۰ معلم حق التدریس مازندران امسال استخدام می‌شوند

مدیرکل آموزش وپرورش مازندران از فعالیت چهار هزار و ۲۰۰ معلم حق التدریسی در استان خبر داد و گفت : تمامی این معلمان مشمول استخدام رسمی خواهند شد و تا پایان سال جذب می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران ، علیرضا سعدی پور در جلسه شورای معاونین آموزش و پرورش شهرستان فریدونکنار که با حضور معاون سوادآموزی استان برگزار شد ، استخدام نیروهای حق التدریس را یکی از اولویت های وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد.

وی گفت که تا پایان سال جاری همزمان با اتمام دوره زمانی برنامه ششم توسعه ، تمامی نیروهای حق التدریسی که در آموزش و پرورش خدمت می کنند جذب و استخدام می شوند.

استان مازندران پیش از آغاز سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ نیروی حق التدریسی داشت که به منظور تامین نیروی مورد نیاز یکهزار و ۶۰۰ نیروی جدید نیز در اختیار گرفت.

آموزش و پرورش مازندران حدود ۳۸ هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی دارد که از این تعداد ۲۱ هزار نفر معلم رسمی و حدود چهار هزار معلم حق التدریس و باقی نیروهای اداری هستند.

۱۸ اردیبهشت سال گذشته هیات وزیران طی جلسه ای آیین‌نامه استخدام معلمین حق التدریس، پیش دبستانی و آموزشیاران را تصویب و اعلام کرد که تا پایان برنامه ششم توسعه متناسب با میزان مجوز استخدام و اعتبار مصوب، فرآیند استخدام شامل شرکت و موفقیت در آزمون وطی دوره آموزشی انجام خواهد شد.

چندی پیش رییس مرکز برنامه­‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش هم اعلام کرده بود که مربیان پیش­‌دبستانی دولتی، نیروهای خرید خدمات آموزشی و حق­‌التدریسان غیر مستمر، معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مشمول قانون اگر حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی دریافت کرده باشند، منعی برای ادامه روند استخدام آنان وجود ندارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


حضور ۶۵۰۰ مدرس حق‌التدریس در دانشگاه فرهنگیان نقطه ضعف است

به گزارش گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، دهمین جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز دوشنبه اول دی‌ماه ۹۹ به صورت حضوری و نیمه حضوری در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ابتدای جلسه سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مصوبات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه جذب معلمان و ساماندهی مهدهای کودک اشاره کرد و اظهار داشت: کارپردازی‌های این مصوبات در جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور انجام شد که خوشبختانه در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

وی تاکید کرد: شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور یکی از شورای‌های تخصصی راهبری اجرای اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی است که تضمین کننده اجرایی شدن سند تحول آموزش و پرورش است.

عاملی خاطرنشان کرد: ما تجربه مثبتی از شوراهای تخصصی شورای عالی برای راهبری اسناد مهم مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم. به‌عنوان مثال سند نقشه جامع علمی کشور با وجود ستاد راهبری و برگزاری ۱۴۰ جلسه در اجرا موفق بوده و همین طور ستاد راهبری اجرای مهندسی فرهنگی کشور نیز با برگزاری ۷ جلسه و تصویب و ابلاغ ۲۶ مصوبه نیز موفق بوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مطالبه مقام معظم رهبری بر اجرایی‌سازی اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور نیز برای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش احیا شده است و در حوزه تصمیم‌سازی داخلی آموزش و پرورش دخالتی ندارد.

عاملی تصریح کرد: رویکرد شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی رویکردی وظیفه‌ای و همدلانه با هدف داشتن آموزش و پرورش با کیفیت است.

در ادامه جلسه علم‌الهدی دبیر شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور به ماده واحده نحوه «جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» اشاره کرد و گفت: در تبصره ۲ این ماده واحده بر گذراندن دوره مهارت آموزی یک ساله در دانشگاه فرهنگیان یا دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برای استخدام معلمان تصریح شده است.

دبیر شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور تاکید کرد: ارتقاء کیفیت آموزش و کیفیت تربیت معلم در دانشگاه فرهنگیان ضرورت دارد.

در ادامه حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان با توجه به دستور جلسه که به ارائه گزارش وضعیت دانشگاه فرهنگیان و برنامه‌های کیفیت بخشی و توسعه آن اختصاص داشت به ارائه گزارشی از وضع موجود این دانشگاه پرداخت و همچنین از حمایت‌ها و دغدغه‌های وزیر علوم برای دانشگاه فرهنگیان تقدیر و تشکر کرد.

وی با اشاره به تاریخچه تربیت معلم در کشور، خاطرنشان کرد: از ۱۰۷ سال پیش در کشور استفاده از معلمان کارآمد و شایسته مورد توجه و تاکید صاحبنظران تعلیم و تربیت ایران بوده است.

خنیفر به آمار جهانی درمورد تعداد دانشگاه‌های تربیت معلم و تعداد دانشجویان این دانشگاه‌ها در یک سال اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در کره جنوبی هر سال ۱۷هزار معلم نیاز دارد و دارای ۲۹ دانشگاه تربیت معلم است، ترکیه ۲۵هزار معلم در سال نیاز دارد و دارای ۱۵ دانشگاه تربیت معلم است، ژاپن ۶۵هزار معلم در یک سال نیاز دارد و ۷۰ درصد دانشگاه‌های آن دانشگاه‌های تربیت معلم است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود: این دانشگاه از سال ۱۳۹۷ بر روی ۱۰ شاخص‌ کلیدی عملکرد شامل جذب دانشجو، جذب مهارت آموز، محتوای درسی، توسعه رشته‌ای، اعضای هیات علمی، اعضای غیر هیات علمی، توسعه الکترونیکی، برنامه‌های فرهنگی، توسعه حرفه‌ای و تولید علمی تمرکز و برنامه‌ریزی داشته است.

وی درمورد شاخص جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان افزود: ۸هزار و ۷۵۰دانشجو در سال ۹۶، ۲۳هزار و ۶۵۰ دانشجو در سال ۹۷، ۲۴هزار و ۴۰۰ دانشجو در سال ۹۸ و ۲۵هزار و ۲۰۰ دانشجو در سال ۹۹ در این دانشگاه جذب شده‌اند که خوشبختانه از سال ۹۷ جذب دانشجو بر اساس نیاز کشور انجام شده است.

خنیفر یادآور شد: دانشگاه فرهنگیان از سال ۹۰ تا ۹۳ جذب مهارت آموز نداشته و خوشبختانه از سال ۹۴ تا کنون جذب مهارت آموز در این دانشگاه انجام شده است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: درصورت استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه فرهنگیان در جذب از ابتدای تاسیس این دانشگاه تا کنون می‌توانستیم بالغ بر ۳۰۰هزار معلم تحویل آموزش و پرورش دهیم.

وی از بازنگری محتوای درسی و برنامه‌های کارشناسی موجود در دانشگاه فرهنگیان از سال ۱۳۹۷ خبر داد و گفت: همچنین ۶ رشته کارشناسی جدیدالتاسیس از سال ۹۷ در این دانشگاه تدریس می‌شود.

خنیفر در مورد آمار جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه فرهنگیان یادآور شد: از سال ۹۳ تا کنون ۴۲۵ استخدام پیمانی در این دانشگاه انجام شده است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان پیرامون یاددهی و یادگیری الکترونیکی در دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: از شبکه اجتماعی شمیم (شبکه مجازی یادگیری معلمان)، ۱۰ سامانه یادگیری الکترونیکی مناطق دهگانه و شبکه اجتماعی شاد برای کاروزی و آموزش معلمان استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: ۲۶ نشریه علمی تخصصی، ۲۴۵ مقاله در حوزه علوم تربیتی، ۱۰۸ مقاله در حوزه علوم پایه و ۴۷۴ مقاله در حوزه علوم انسانی در دانشگاه فرهنگیان منتشر شده است که بر اساس اعلام سایت رتبه‌بندی uniref دانشگاه فرهنگیان در رتبه بندی دانشگاه‌های دولتی در سال ۱۳۹۹ دارای رتبه سوم بعد از دانشگاه تهران و فردوسی مشهد است.

به گفته خنیفر، کمبود اعضای هیئت علمی، فرسوده بودن ساختمان‌های دانشگاه، پراکندگی پردیس‌ها و مراکز، مشارکت ناکافی نهادهای موثر در تربیت معلم، عدم تخصیص مناسب و به موقع اعتبارات، تغییرات مکرر قوانین منابع انسانی، بالا بودن هرم سنی کارکنان دانشگاه و عدم تناسب لازم اعتبارات ابلاغی با برنامه‌های دانشگاه از جمله چالش‌های پیش‌روی دانشگاه فرهنگیان است.

در ادامه منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه به لحاظ تخصصی و توجه به نظر متخصصان امر تعلیم و تربیت قطعاً طرفدار تربیت معلم هستیم، اظهار داشت: برای شغل معلمی باید آموزش دیده شود چرا که عالم بودن و معلم بودن در کنار هم می‌تواند شخصیتی تاثیرگذار و موثر در تربیت نسل‌های آتی را ایجاد کند.

وی پیشنهاد داد: در سایر دانشگاه‌ها نیز چند واحد درسی برای آموزش مهارت معلمی در نظر گرفته شود.

غلامی با بیان اینکه دانشگاه‌ فرهنگیان در تعلیم و تربیت نقش موثری دارد، افزود: البته در حاشیه دانشگاه فرهنگیان نباید دانشگاه شهید رجایی را هم فراموش کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه باید دانشگاه در تراز تربیت معلم نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم، گفت: اگر تاکنون هر مشکلی در تحقق این امر وجود داشته، باید رفع کمبودها در برنامه اصلی قرار گیرد.

به گفته وزیر علوم دانشگاه فرهنگیان به لحاظ رتبه‌های علمی دچار چالش است و با اشاره به وضعیت استادان دانشگاه فرهنگیان، اظهار داشت: در دانشگاه فرهنگیان از بین ۸۵۵ عضو هیات علمی قریب به ۴۵۰ نفر مربی هستند؛ در ۲ سال گذشته در مرکز جذب مشکل تبدیل وضعیت برخی مدرسان به هیئت علمی را داشتیم و هنوز بیش از ۱۷۰ نفر متقاضی تغییر وضعیت هستند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه داشتن ۶ هزار و۵۰۰ مدرس حق‌التدریس در دانشگاه فرهنگیان نقطه ضعف است، تاکید کرد: نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه یک به ۹۳ است در حالی که در رشته‌های علوم انسانی این نسبت یک به ۳۰ است.

وی به امکانات و تجهیزات آموزشی با استفاده از فناوری‌های جدید اشاره کرد و گفت: در شرایطی قرار داریم که آموزش در سطوح مختلف از پیش دبستانی گرفته تا سطوح بالا آمیخته با فناوری است و باید دانشگاه فرهنگیان به ارتقاء سطح سواد فناوری و آموزش به روز معلمان توجه کند.

غلامی به نامه‌ خود به مقام معظم رهبری درمورد دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع اصلی پیشنهاد شده در نامه، تاکید بر استفاده از ظرفیت ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان بود و درخواست بنده این بود که وزارت آموزش و پرورش “همز‌مان” با پذیرش دانشجو معلم از دیپلم به جذب فارع‌التحصیلان دانشگاهی نیز اقدام کند، که در تهیه نامه به اشتباه از کلمه “به جای” استفاده شد و منجر به ایجاد شائبه شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان گفت: امید است که بتوانم سهم خود را در ارتقاء کیفی دانشگاه فرهنگیان ادا کنم.

عباس صدری مدیر دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران در ادامه با اشاره به عملکرد برنامه‌ریزی شده در تدوین برنامه راهبردی دانشگاه فرهنگیان گفت: در این برنامه پذیرش با ظرفیتی ۸۰ هزار نفری برای دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفته شده که امید است اجرایی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: موضوع PCK که اوایل تاسیس دانشگاه فرهنگیان به طور جدی دنبال می‌شد که اکنون‌ بستر بسیار عالی برای تحقق آن است.

مدیر دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران با تاکید بر اینکه برگزاری موضوع ارزشیابی صلاحیت‌های حرفه‌ای باید مورد توجه جدی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در این طرح پوشه کاری ۴ساله یا یکساله برای دانشجو معلمان در نظر گرفته می‌شد و از فعالیت هر دانشجو ارزیابی به عمل می‌آید.

در ادامه مهدی نوید ادهم مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین با اشاره به اینکه موضوع محتوای مراکز تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان مدت‌ها تغییر نکرده بود،خاطرنشان کرد: بعدها کارگروهی به نام کارگروه هماهنگی برنامه‌ریزی تربیت معلم برای ساماندهی این موضوع شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه در دانشگاه شهید رجایی موضوع تربیت مدیر هنرستان‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: در مورد اعضای هیئت علمی تربیت معلم هم این موضوع وابسته به آموزش عالی است.

مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین ادامه داد: کسی می‌تواند معلم تربیت کند که خودش سوابق کاری بالا یا کارورزی معلمی را تجربه کرده باشد.

دکتر نوید ادهم با اشاره به موضوع افزایش کمی دانشگاه فرهنگیان، گفت: در هیئت امنا گسترش کمی تایید نشد چرا که در تامین فضای آموزشی، استاد و تجهیزات مشکل وجود دارد و گهگاهی فشارها مدیران را سر دو راهی قرار می‌دهد تا جذب دانشجو و توسعه داشته باشند.

وی با اشاره به قانون متعهدین خدمت و ضرورت برخی تغییرات در آن، اظهار داشت: استخدام بودن دانشجویان تربیت معلم از بدو ورود به دانشگاه انگیزه درس خواندن را کاهش می دهد که برای اصلاح این شرایط آزمون اصلح را در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب کردیم اما این موضوع کافی نیست.

دکتر نوید ادهم تصریح کرد: باید قانونی تصویب شود که استخدام دانشجو منوط به بعد از آزمون اصلح و پذیرش در آن شود، لذا پرداخت حقوق به دانشجو طی مدت تحصیل برقرار باشد اما اگر در آزمون پذیرفته نشد امکان استخدام را نداشته باشد و فقط مدرک دانش آموختگی را دریافت کند.

در ادامه حجت‌الاسلام علیرضا صادق‌زاده قمصری عضو شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور اظهار داشت: انتظاری که از کیفیت تربیت معلم در کشور داریم با وضع موجود متفاوت است و درصد کمی از آن اتفاق افتاده است.

وی به برنامه راهبردی ۱۰ ساله دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: در این برنامه بر جذب بهینه از دانشجویان سایر دانشگاه‌ها که علاقه‌مند به شغل معلمی دارند، تاکید شده است.

حجت‌الاسلام صادق‌زاده تاکید کرد: مدیریت کل نظام تربیت معلم باید در اختیار دانشگاه فرهنگیان باشد. البته باید از ظرفیت دانشگاه‌های علوم تربیتی نیز استفاده شود.

در ادامه جواد محمدی دبیر هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی دانشگاه فرهنگیان تامین استاد برای این دانشگاه است، یادآور شد: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان با نسبت تعیین شده سازمان امور استخدامی برای برنامه ششم توسعه همخوانی ندارد.

وی پیشنهاد داد: برای جذب متقاضیان جذب هیئت علمی در دانشگاه فرهنگیان که سابقه تدریس نیز در این دانشگاه را دارند، تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

دکتر محمدی در ادامه بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های حوزه علمیه در تامین و تربیت معلم و افزایش همکاری‌های حوزه علمیه با دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر عاملی در جمع‌بندی جلسه اظهار داشت: سرمایه‌ علمی و اجتماعی کیفی برای دانشگاه فرهنگیان در حال شکل‌گیری است و خوشبختانه دانشگاه فرهنگیان در مسیر ارتقاء کیفی قرار دارد.

وی با تاکید بر اهمیت جذب هیئت علمی با کیفیت در دانشگاه فرهنگیان، تصریح کرد: عدم تناسب تخصص با حوزه تدریس اساتید دانشگاه فرهنگیان باید اصلاح شود و به یک هرم مطلوب از اساتید، دانشیاران و استادیاران دست پیدا کنیم.

عاملی اضافه کرد: در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان یک به ۹۳ است که باید به سمت نسبت ۲۰ تا ۲۵ حرکت کنیم. همچنین در حال حاضر تعداد اساتید حق‌التدریس بیش از ۶۰۰۰ نفر است و تعداد اساتید عضو هیئت علمی حدود ۸۰۰ نفر است که نیازمند اصلاح این روند نیز هستیم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه استاد مستقر منشاء آموزش، پژوهش و تربیت مفید و موثر خواهد بود و فضای علمی و آکادمیک موثر را خلق می کند، تصریح کرد: بدیهی است کارکرد عضو هیئت علمی صرفاً تدریس نیست تا با اساتید میهمان و حق‌التدریس قابل تامین باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: از ظرفیت دانشگاه‌های برتر کشور برای جذب هیئت علمی در دانشگاه فرهنگیان استفاده شود.

وی تاکید کرد: توسعه کمی دانشگاه فرهنگیان باید متناسب با شرایط طبیعی دانشگاه فرهنگیان طراحی شود چرا که اگر در حال حاضر با کمبود معلم مواجه هستیم اما بر اساس پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۰۴ وضعیت مطلوبی در حوزه تربیت معلم خواهیم داشت.

عاملی در پایان سخنان خود به تبصره ۲ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: مقرر شده است که ظرف مدت ۳ ماه روش استفاده از سایر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها برای جذب در مشاغل آموزشی وزارت آموزش و پرورش در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح شود.

منبع: خبرگزاری فارس


رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال انجام می‌شود

وزیر آموزش و پروش در صحن مجلس شورای اسلامی از پرداخت حق‌الزحمه معلمان حق‌التدریس و رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه علنی امروز ( سه‌شنبه ۲ دی) مجلس شورای اسلامی محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پروش از پرداخت حق الزحمه معلمان حق‌التدریس و رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال خبر داد.

منبع: خبرگزاری ایلنا


معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرد برای رفع کمبود نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش باید معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند.

مرکز پژوهش‌های مجلس: معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند

به گزارش خبرگزاری فارس، در مطالعات آموزش و فرهنگ، مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت، مطالعات حقوقی آمده است که طرح الحاق تبصره «۱۱» به ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با شماره ثبت ۱۸۹، مشکلات و مسائلی را در خصوص معلمان طرح خرید خدمات آموزشی موضوع ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) بیان داشته که مهم ترین آنها عبارتند از: مطالبات معوق معلمان خرید خدمتی، عدم پوشش بیمه ای کامل (۱۲ ماه)، تبعیض بیمه ای و حقوق و مزایا، ممنوعیت واگذاری مدارس دولتی طبق بند «الف» ماده (۲۸) قانون برنامه ششم، عدم رعایت اصول بیست ونهم و سی ام قانون اساسی، تبعیض ناروا، ایجاد فاصله طبقاتی و محرومیت از حقوق شهروندی و ممنوعیت واگذاری فعالیت های حوزه آموزش و تحقیقات و فرهنگ به بخش غیردولتی بر اساس تبصره «۲» بند «ج» ماده (۳) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل وچهارم قانون اساسی.

بر همین اساس، طرح مذکور برای رفع مسائل و مشکلات فوق و نیز رفع کمبود نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش، چنین پیشنهاد داده است که معلمان طرح خرید خدمات آموزشی که در سال های تحصیلی ۱۳۹۴- ۱۳۹۳ الی ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸ براساس ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به کار گرفته شده اند به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند.

از منظر کارشناسی، تصویب طرح مذکور به دلیل اشغال ردیف های استخدامی اختصاص یافته به وزارت آموزش و پرورش، سبب تضعیف دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی خواهد شد، به دلیل نبود سازوکار سنجش صلاحیت های حرفه ای و شغلی و سازوکار رقابتی جهت استخدام مشمولان، کیفیت آموزشی در مدارس به شدت کاهش خواهد یافت، مشمولان این طرح با توجه به سابقه چنین طرح هایی با نیازهای منطقه ای و جنسیتی وزارت آموزش و پرورش همخوانی کامل ندارد، تبعات منفی این طرح ها به سال ها و دهه های بعد کشیده خواهد شد، انتظار استخدام برای نیروهای شاغل در مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی ایجاد خواهد کرد، با توجه به هدف پوشش تحصیلی دانش آموزان لازم التعلیم مصرح در ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد … (۲)، حذف ردیف اعتباری این ماده می تواند سبب افزایش نرخ بازماندگی از تحصیل و ترک تحصیلی شود.

از منظر حقوقی نیز طرح مورد بحث به دلیل ایجاد بار مالی با اصول (۵۲)، (۵۳) و (۷۵) قانون اساسی، به دلیل ایجاد تبعیض میان متقاضیان استخدام در وزارت آموزش و پرورش با بند «۹» اصل سوم قانون اساسی، به دلیل ایجاد نظام اداری ناصحیح ناشی از ورود نیروهای غیرکیفی در نظام آموزش و پرورش با بند «۱۰» اصل سوم قانون اساسی، به دلیل عدم به کارگیری بهینه نیروی انسانی مغایر با بند «۳-۲» سیاستهای کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش ابلاغی مقام معظم رهبری، به دلیل نبود آزمون و سازوکار رقابتی مغایر با بند «۹» و «۱۰» اصل سوم قانون اساسی مبنی بر رفع تبعیض ناروا و ایجاد نظام اداری صحیح و نیز مغایر با منویات و مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر ایشان با روسا و مدیران آموزش و پرورش مبنی بر ورود نیروهای آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و پرهیز از ورود نیروی بی حساب و برف انباری به آموزش و پرورش است، بنابراین مغایر با اصل یکصدودهم قانون اساسی و بند «۱۵» سیاست‌های نظام قانونگذاری است. به علاوه مغایر ماده (۲۵) قانون برنامه ششم توسعه و نیازمند تصویب با دوسوم آرای نمایندگان مجلس است.

بنابراین با توجه به موارد پیش گفته و ضرورت تامین نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش، منطقی آن است که ردیف های مورد نیاز در اختیار دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی گذاشته شود تا بتوان به ارتقای وضعیت کیفیت آموزشی امیدوار بود و برای رفع مشکلات و مسائل بیمه ای و جبران خدمات معلمان خرید خدمات آموزشی موضوع ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به … (۲)، ضمن اعمال نظارت شدید بر عملکرد موسسات و شرکت های طرف قرارداد با وزارت آموزش و پرورش، می توان در برخی موارد به اصلاح و بازنگری قوانین و مقررات مرتبط با امور بیمه و جبران خدمات این گروه از معلمان اقدام کرد. بنابراین با توجه به همه ایرادهای مطروحه، پیشنهاد به رد کلیات طرح داده می شود.

منبع : خبرگزاری فارس


آغاز فرایند رسمی استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریسی

احمد حسین فلاحی از رویکردهای جدید مجلس و دولت برای حل مشکل استخدام نهضتی ها و حق التدریسی ها خبر داد و گفت: بر اساس این تصمیمات، موضوعاتی مانند سوابق تدریس در امتیازات استخدامی لحاظ و گروه های باقی مانده نیز به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

به گزارش اقتصادآنلاین نماینده مردم همدان با اشاره به آخرین تصمیمات کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای حل مشکل استخدام معلمان گفت: کمیسیون در خصوص استخدام معلمان، ۲برنامه را پیگیری می کند. نخست استخدام آن دسته از نیروهای نهضتی که قبل از سال ۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده اند در دستور کار قرار داد. این دسته از متقاضیان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کردند، اما نتوانستند در آزمون قبول شوند. برای حل مشکل این دسته از معلمان، یکی از نمایندگان طرح «اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش‌یاران نهضت» را به مجلس ارائه کرد که در آن پیشنهاد حذف آزمون استخدامی مطرح شده بود. مجلس نیز به حذف آزمون رای داد تا این پروسه به صورت رسمی مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد.
فلاحی در ادامه گفت: بعد از رای موافق مجلس، طرح به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارسال شد تا ساز و کاری قانونی برای حل مشکل استخدامی این دسته از متقاضیان تهیه شود. بر اساس نشستی که با حضور حاجی میرزایی، معاونان وزارتخانه و اعضای کمیسیون برگزار شد، در راستای تسهیل استخدام نیروهای نهضتی قرار شد موضوعاتی چون سوابق تدریس این دسته از متقاضیان در امتیازات استخدامی آنها لحاظ شود تا این گروه از نهضتی ها و حق التدریسی ها نیز به استخدام آموزش و پرورش درآیند. بنابراین گروه اول نهضتی های قبل از سال۹۱ با این سازو کار تعیین تکلیف و پروسه استخدامی آنها طی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این پرسش خبرنگاراقتصادآنلاین که تکلیف سایر گروه های متقاضی استخدام چه خواهد شد؟ گفت: تصمیم بعدی در خصوص سایر متقاضیانی است که فعالیت های خود را بعد از سال۹۱ آغاز کرده اند. بر اساس پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش در جلسه کمیسیون، هیاتی با مشارکت وزارت آموزش و پرورش، سازمان امور اداری و استخدامی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تصمیمات نهایی برای تعیین تکلیف این دسته از نیروهای نهضتی را برنامه ریزی و بعد از اعلام نظر مجلس، اجرایی می کنند. معتقدم با طراحی این مکانیسم استخدامی، بخش قابل توجهی از مشکلات استخدامی این دسته از متقاضیان استخدام نیز حل خواهد شد و فرایند جذب رسمی آنها آغاز خواهد شد.

فلاحی در بخش دیگری از گفتگو در خصوص سهم تحقیقات و فناوری در بودجه ۱۴۰۰گفت: در واقع سهم پژوهش، تحقیقات و فناوری در بودجه ۱۴۰۰ به هیچ عنوان با اسناد بالادستی و اهداف توسعه ای کشور همخوان نیست. در شرایطی که حجم مالی بودجه به نسبت سال قبل بیش از ۴۰درصد افزایش پیدا کرده، اما رشد ردیف های متمرکز پژوهش و فناوری در لایحه حدود ۱۱.۵درصد است. این در حالی است که سرمایه گذاری در حوزه هایی چون فناوری و پژوهش، یکی از ضرورت های اصلی برای رشد اقتصادی پایدار و مستمر است. این بی توجهی در بودجه در خصوص پارک های علم و فناوری و سایر بخش های مرتبط با تحقیقات نیز به عینه مشاهده می شود.

او در ادامه افزود:این در حالی است که بر اساس مفاد اسناد بالادستی تا پایان برنامه ششم توسعه در بحث مهارت های آموزشی و فناورانه، می بایست رشد بیش از ۵۰درصدی را شاهد باشیم، ولی متاسفانه نه تنها این هدف محقق نشده است، بلکه رشد ۴۰درصدی سالهای قبل نیز کاهش پیدا کرده و به ۳۶درصد رسیده است. یعنی حوزه های فناورانه، تحقیقاتی و پژوهشی نه تنها در مسیر رشد قرار نگرفته اند، بلکه دچار رشد منفی معکوس شده اند. البته این اعداد و ارقام مورد قبول نمایندگان قرار نخواهد گرفت و مجلس تلاش می کند این خلاهای بودجه ای را بر طرف کنند.
وعده وزیر آموزش و پرورش برای حل مشکلات شاد

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در خصوص معضلات شبکه شاد گفت: مشکلات شبکه شاد چند بعدی است. برخی از این مشکلات مربوط به وزارت آموزش و پرورش است و بخشی دیگری از معضلات نیز مرتبط با مشکلات زیرساختی مخابرات است. یکی از مشکلات، آنتن دهی در برخی روستاها و شهرهای کوچک است که به دلیل فرسودگی زیرساختها و تجهیزات مخابراتی ایجاد شده است. مناطق دیگری هستند که آنتن مخابراتی دارند اما پهنای باند اینترنت در آنجا وجود ندارد.ضمن اینکه دسته دیگری از دانش آموزان نیز هستند که ابزارآلات آموزشی ندارند. یعنی خانواده های محرومی هستند که موبایل و تبلت و گوشی برای استفاده از شبکه شاد ندارند. حل این مشکلات مشارکت مردم و مسئولان را در کنار هم می طلبد.

فلاحی در پایان افزود: در نهایت فراگیر ترین مشکلی که به دغدغه اصلی خانواده ها در خصوص شاد بدل شده، مرتبط با مشکلات نرم افزاری است که در این شبکه وجود دارد. مشکلاتی که باعث شده روند آموزشی دانش آموزان با اخلال مواجه شود. بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش شناسایی خلاها همچنان ادامه دارد تا سطح کیفی خدمات نرم افزار شاد افزایش پیدا کند. کمیسیون همچنان این مشکلات را رصد می کند تا در نهایت عدالت آموزشی برای همه اقشار و طبقات کشور فراهم شود.

منبع : اقتصاد آنلاین


جزئیات امتیازبندی و استخدام معلمان حق‌التدریسی‌ و آموزشیاران نهضت سوادآموزی

وزیر آموزش و پرورش، شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را ابلاغ کرد.
برخی از موارد مندرج در شیوه که اصلاح شده به شرح زیر است:

بندهای ۱.۶ ۱.۸ و ۱.۹ ذیل بند ۱ تعاریف و اصطلاحات پس از عبارت اعتبارات دولتی عبارت یا سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسسه یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده باشند) اضافه می‌شود.
متن زیر به تعاریف و اصطلاحات اضافه می‌شود:
نیروهای خرید خدمات آموزشی: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی قبل از سال ۹۱ از طریق موسسات و شرکت‌های طرف قرارداد با ادارات آموزش و پرورش تحت عنوان خرید خدمات آموزشی همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات دولتی یا سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسسه یا شرکت‌های طرف طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده باشند.)

ادامه همکاری پذیرفته‌نشدگان در آزمون به صورت حق‌التدریس

استمرار بکارگیری مشمولان تبصره بند ۳.۲ شیوه نامه موضوع ماده ۵ آیین نامه اجرایی که نمره قبولی در آزمون داخلی را کسب نکرده‌اند در صورت نیاز به صورت نیروی حق التدریس برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بلامانع است.

مصادیق تبصره بند ۴ اصلاح آیین نامه اجرایی موضوع تصویب نامه مورخ ۵ مهر ۹۹ هیئت وزیران به شرح زیر خواهد بود:

ساز و کار مدیر مدرسه: پرداخت حق الزحمه با تشخیص مدیر از حساب بانکی مجاز مدرسه به مربیان و نیروهای حق التدریس ( آموزشی ) به صورت جمعی یا فردی در چارچوب دستورالعمل‌های مالی مدارس و با تایید شورای مالی مدرسه از محل سرانه مدارس انجام شده باشد. ( ارائه اسناد هزینه‌ مربوطه و صورت حساب بانکی مورد تایید که ممهور به مهر و امضاء مدیر مدرسه باشد ) ضروری است.

ساز و کار انجمن اولیا و مربیان: پرداخت حق الزحمه از طریق انجمن اولیا و مربیان به مربیان و نیروهای حق التدریس ( آموزشی ) که به کارگیری آنها به موجب مصوبه رسمی انجمن اولیا و مربیان و عقد قرارداد کار داخلی از محل مشارکت‌های مردمی از حساب بانک مجاز انجمن اولیا و مربیان یا حساب بانکی مدرسه انجام شده باشد.

ساز و کار کارفرما، موسسات و شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش: به کارگیری نیرو در قالب قرارداد خرید خدمات آموزشی و پرداخت حق الزحمه آنان توسط کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش با ارائه اسناد مثبته مالی ( واریز به حساب بانکی ذینفعان ) و سوابق بیمه‌ای متناسب با دوره قرارداد و همکاری در آموزش و پرورش صورت گرفته باشد.

حضور آموزش دهندگان نهضت فقط در آموزگاری

معرفی مشمول این قانون جهت شرکت در دوره‌های آموزشی بر اساس نیاز مناطق آموزش و پرورش به رشته و دوره تحصیلی، جنسیت، سنوات خدمت و در سقف ظرفیت تخصصی و به ترتیب امتیازات فصلی خواهد بود و بر همین اساس نظر به اینکه مطابق با قانون تصویب قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ تمام مشمولان قانون اصلاح تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون موصوف مصوب ۳ شهریور ۹۵ شامل استخدام قرار گرفته‌اند، ادامه روند استخدام دارندگان مدرک کاردانی با شغل آموزگاری مطابق با رشته‌های تحصیلی منتشر شده در طرح طبقه بندی مشاغل معلمان بلامانع است و سایر مشمولین می‌توانند مطابق رشته تحصیلی و نیاز مناطق آموزش و پرورش و با رعایت طرح طبقه بندی مشاغل معلمان و سایر ضوابط مربوط به نسبت به تکمیل فرم امتیاز بندی جهت اعلام شغل اقدام کنند.

بر همین اساس رعایت موارد زیر الزامی است:

الف. بر اساس جدول امتیاز بندی ضمیمه این شیوه نامه و به ترتیب امتیازات فضلی، لیست همه واجدین شرایط قانون به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی به امور اداری ارسال شود.

ب. مبنای توزیع درون استانی بر اساس شدت نیاز در رشته و جنس و متناسب با امتیازات فضلی در سقف سهمیه تخصیصی سالیانه خواهد بود.

چگونگی محاسبه امتیازات

ج. در توزیع درون استانی و در سقف سهمیه‌های تخصیصی پس از آزمون پایان دوره آموزشی، وزن امتیازات فضلی افراد بر اساس ۷۰ درصد و وزن امتیازات آزمون پایان دوره ۳۰ درصد به عنوان معیار تعیین محل خدمت در نظر گرفته شود.

مشمولانی که به هر دلیل موفق به شرکت در آزمون داخلی نشده یا در صورت شرکت در آزمون حد نصاب تعیین شده در تبصره ۲ ماده ۵ آیین نامه اجرایی را کسب نکرده‌اند می‌توانند در آزمون مجددی که متعاقبا با برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد شرکت کنند.

رعایت اولویت سهمیه‌ایثارگران ۲۰ درصد و ۵ درصد و معلولین ۳ درصد الزامی است. چنانچه تعداد مشمولین ایثارگری بیش از سقف سهمیه‌های مورد نظر باشد تعیین افراد ایثارگر مشمول بر اساس امتیازات فصلی آنان خواهد بود.

در بند به بند ۴.۱ مشمولین بند ۱.۱۰ نیروهای خرید خدمات آموزشی نیز اضافه شود.

سوابق مشمولین بندهای ۱.۸ و ۱.۹ ( آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر دو نفر و بالاتر) که از سال ۷۹ تا قبل از سال ۹۲ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته و در آزمون داخلی موفق به کسب حد نصاب لازم شده نیز همانند سایر گروه‌های مشمول امتیاز بندی شده و توسط آن اداره کل جهت شرکت در دوره آموزشی به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و اداری معرفی شوند ضمناً با عنایت به اینکه افراد مورد نظر در آزمون داخلی در رشته آموزگار ابتدایی شرکت کرده‌اند صرفاً باید در شغل آموزگاری ابتدایی امتیاز بندی شوند.

شرایط جذب نیروهای کارمعین

حداکثر امتیاز سنوات خدمت در یک سال تحصیلی برای همه گروه‌های مشمول مطابق با فرم امتیاز بندی ۲۷ امتیاز است و حداکثر مدت احتساب سنوات خدمت در یک سال تحصیلی ۹ ماه است به گونه‌ای که امتیاز هیچ کدام از مشمولین در یک سال از ۲۷ امتیاز تجاوز نکند.

به استناد نامه ۳۰ مهر ۹۹ معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش مشمولین بندهای ۱.۶، ۱.۷ و ۱.۱۰ که قبل از سال ۹۱ آموزش و پرورش همکاری داشتند و در حال حاضر به عنوان نیروی قراردادی کار معین اشتغال به کار دارند در صورت ارائه مدارک و مستندات لازم و دارا بودن شرایط قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳ شهریور ۹۷ و قانون تفسیر قانون مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ ، تشکیل پرونده پس از تایید کارگروه منطقه و استان و تکمیل فرم امتیاز بندی آنان با اخذ درخواست کتبی مبنی بر اعمال قانون مزبور بلامانع است.

منبع : خبرگزاری تسنیم


ابلاغ شیوه‌نامه بخشی از قانون استخدام حق‌التدریسی ها و نهضتی ها

شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، پیرو شیوه‌نامه سال ۱۳۹۶؛ قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی به همراه تصویر تصویب‌نامه‌های مهر ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۶هیئت‌وزیران، موضوع اصلاح آیین‌نامه اجرایی بند ۳ قانون موصوف مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۹۷جهت اجرا و اقدام لازم ارسال و بر این اساس برخی از موارد مندرج در شیوه‌نامه مزبور به شرح پیوست اصلاح و ابلاغ شد.

برای مشاهده شیوه نامه اینجا کلیک نید

منبع : خبرگزاری ایسنا


جزئیات جدید از استخدام معلمان حق التدریس

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش خبری ۲۱ در تشریح جزئیات استخدام معلمان حق التدریس بیان کرد: حق التدریسی ها براساس تبصره ۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرایط مساوی در یک رقابت ملی که جذب آموزش و پرورش شوند، دارند؛ البته باید شرایط صلاحیت عمومی و تخصصی آنها احراز شود تا سوابق‌شان هم از بدو استخدام اعمال شود و اگر شرایط را احراز نکنند امکان جذب نخواهند داشت.

او افزود: برای جذب حق التدریسی ها یک محور این است که حتما از محل زندگی وارد شوند و دوم آنکه برای محل بومی جذب به کار گرفته شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مصوبه شورای عالی تاکید دارد که معلمان برای محل مورد نیاز از دانشگاه فرهنگیان جذب شوند یعنی اگر فرد از سایر استان‌ها برای استخدام اقدام کرد حتما در آن محل جذب شود؛ مثلا اگر یک نفر از استان تهران برای سیستان و بلوچستان اقدام کرد باید در آنجا بماند و خوبی آن به این معنا است که چرخش استعداد‌ها در کشور اتفاق بیفتد و جابجایی معلمان را تامین کنیم؛ در عین حال نیرو باید بومی باشد و تا پایان خدمت در همان استان ادامه خدمت دهد.

او اظهار کرد: متاسفانه به دلیل اینکه نظام مشخصی در جذب آموزش و پرورش وجود نداشته است تناسبی میان دانش آموزان و معلمان نیست و اکنون ۴۸ درصد دانش آموزان را دختران و ۵۲ درصد را پسران شامل می‌شوند، ولی در جذب معلمان ۶۰ درصد را خانم‌ها و ۴۰ درصد را آقایان شامل می‌شوند.

عاملی تصریح کرد: تناسب بین رشته فارغ التحصیلی و حوزه تدریس هم در آموزش و پرورش اختلال دارد، ۳۰ درصد معلمان که جذب آموزش و پرورش شده اند تناسب تخصصی ندارند که این موضوع حتما باید رعایت شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


تبدیل وضعیت مربیان حق‌التدریس انجام شده است

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس انجام شده است و همچنین امکان تدریس در بیش از ۳۲۰۰ کارگاه و آزمایشگاه فنی و حرفه ای برای اعضای حق التدریس وجود دارد.

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، حسین سلمانی مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای درباره موضوع مطالبات مردمی مبنی بر «لزوم بازگشت حق‌التدریسان فنی‌وحرفه‌ای به تدریس» گفت: در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کادر آموزشی شامل اعضای هیات علمی می شو ند که بکارگیری و استخدام آنها تابع ضوابط و مقررات خاص خود بوده و باید از طریق شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پس از طی فرایند مربوطه به عنوان هیات علمی بکارگیری شوند و به استناد بند (ذ) ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت متبوع مکلف به ساماندهی مربیان حق التدریس قبل از سال ۱۳۹۰ آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای بوده که بر این اساس پس از مکاتبات متعدد با سازمان اداری و استخدامی کشور، مجوز تبدیل وضعیت مشمولان قانون مذکور اخذ و نسبت به تبدیل وضعیت آنان به صورت عضو غیر هیات علمی پیمانی اقدام شده است لذا با توجه به مراتب فوق امکان بکارگیری آنها بعنوان کادر آموزشی (هیات علمی ) میسر نبوده و صرفاً بصورت عضو غیر هیات علمی (پیمانی ) و بر اساس مجوزهای صادره از سوی سازمان مذکور جذب شده اند و تبدیل وضع آنان به هیات علمی تابع ضوابط و مقررات خاص خود در آیین‌نامه استخدامی اعضای هیات علمی است.

وی افزود: احتساب سنوات غیر رسمی کارکنان دولت به عنوان سابقه خدمت دولتی در اجرای ماده ۱۵۱ قانون استخدامی کشوری و ۱۰۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، در صورتی که به صورت تمام وقت بوده باشد و کسورات مربوط را پرداخت کرده یا بنماید، امکان پذیر است لذا با توجه به اینکه خدمت تمام وقت کارکنان به استناد ماده ۲۸ آیین نامه استخدامی اعضای غیر هیات علمی ۴۰ ساعت در هفته است و متقاضیان فوق فاقد شرایط مذکور هستند، لذا احتساب ایام حق التدریس آنان به عنوان سابقه دولتی امکان پذیر نیست.

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای تصریح کرد: در بند (ذ) ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت علوم تحقیقات و فناوری مکلف به ساماندهی مربیان حق التدریس مشمول بوده است و در خصوص نوع استخدام و تبدیل وضعیت آنان تکلیفی را مشخص نکرده است ، لذا تبدیل وضعیت آنان بر اساس مجوزی که سازمان اداری استخدامی صادر نموده، صورت پذیرفته است.

سلمانی ادامه داد: به استناد مصوبه ۱۲ هیات امنای دانشگاه فنی و حرفه ای در ۲۵ آذرماه سال ۹۷ در خصوص شرح شغل و شرایط احراز پست سازمانی کارشناس آموزشی دانشگاه، متقاضیان در صورت احراز شرایط پست سازمانی فوق الذکر می توانند به امور تدریس در دروس کارگاهی و آزمایشگاهی (تئوری و عملی) در بیش از ۳۲۰۰ کارگاه و آزمایشگاه دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای بکارگیری شوند. همچنین با توجه به فراخوان‌های سالانه هیات علمی کلیه متقاضیان می توانند در فراخوان‌های مذکور شرکت کرده و پس از طی مراحل قانونی به عنوان عضو هیات علمی مشغول به کار شوند.

منبع : خبرگزاری فارس


مانع اجرای طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس بدون ضوابط ضروری شوید

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهگنیان یزد پردیس فاطمه الزهرا(س) در نامه‌ای نوشت: تصویب طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط معنایی جز زدن تیشه بر ریشه‌ی تربیتی کشور ندارد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بسیج دانشجویی دانشگاه فرهگنیان یزد پردیس فاطمه الزهرا(س) در نامه‌ای به نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی نوشت: تصویب طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط و عدم در نظر گرفتن آزمون استخدامی و گذراندن دوره‌های ذکر شده در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی معنایی جز زدن تیشه بر ریشه‌ تربیتی کشور ندارد.
متن این نامه به شرح زیر است:
نمایندگان محترم استان یزد در مجلس شورای اسلامی، سلام علیکم؛ ضمن عرض تبریک به مناسبت حلول ماه ربیع الاول و آغاز امامت و ولایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف همانگونه که مستحضر هستید طرح تعیین تکلیف استخدامی نیرو‌های حق التدریس طرح داغ و در دست بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات و صحنه علنی مجلس شورای اسلامی است که برای بار دوم به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع داده شده است و اکنون قرار است طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و به تصویب برسد. ما اکنون در سیستم آموزش و پرورش کشور و جذب معلمینی که به فرموده رهبر انقلاب اسلامی پایه ریز تمدن اسلامی هستند در یک پیچ تاریخ‌ساز قرار گرفتیم که باید با رای خود مسیر تاریخ تربیتی کشور را رقم بزنیم.

تصویب طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط و عدم در نظر گرفتن آزمون استخدامی و گذراندن دوره‌های ذکر شده در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی معنایی جز زدن تیشه بر ریشه‌ی تربیتی کشور ندارد. چرا که مهمترین عامل در تربیت انسان‌هایی با ملاک‌های اسلامی و الهی تنها به دستان هنرمند معلمانی رخ خواهد داد که فن و روش و علم و دانش آن را از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی آموخته باشند؛ زیرا به فرموده رهبر انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای در سال ۹۷ و در جمع دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان: «معلمی یک حرفه‌ای فنی است و یک کار هنری است یاد گرفتن لازم دارد شما معلمی را یاد می‌گیرید مراکز تربیت معلم که مهمترین آن فعلاً دانشگاه فرهنگیان است مرکز ثقل نظام آموزش و پرورش کشور هستند»

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در جریان کمبود حدود ۴۰۰ هزار معلم هست، اما بر خود لازم می‌داند که به شما نمایندگان عزیز و گرامی و منتخبین مردم استان یزد همانگونه که شما بزرگواران نیز درجریان هستید اعلام کند که وظیفه مجلس تنها دادن راهکار‌های و تسکین دهنده‌های موقتی جهت درمان درد بی معلمی نیست. از سال ۱۳۸۸ که این طرح در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است و تاکنون ۱۱ سال از آن می‌گذرد در طی این سال‌ها ۱۷ قانون در مورد موضوع آموزش و پرورش تصویب شده است که ۱۱ مورد آن مربوط به طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی است آیا در طی این یازده سال هیچ موضوع و معضل دیگری در دستگاه آموزش و پرورش وجود نداشته که به بزرگی و اهمیت این طرح بخواهد مطرح شود؟ رهبر انقلاب اسلامی در طی این ۳۰ سال و هر ساله در دیدار فرهنگیان سراسر کشور به موضوع تحول در دستگاه آموزش و پرورش اشاره می‌کند نقش مجلس در تحقق این مطالبه رهبری چیست؟ آیا وظیفه مجلس این نیست که طرح سوال کند که چرا در طی این یازده سال دولت‌های محترم به فکر برنامه‌ریزی در جهت جذب هدفمند معلمان از راه درست و قانونی آن نبوده اند؟

اکنون که در این شرایط اضطرار به کمبود شدید معلم قرار گرفته‌ایم تنها راهکار تصویب این طرح نیست، زیرا در صورت تصویب این طرح عده زیادی از معلمان به صورت برف انباری بدون درنظر گرفتن مهارت‌هایی که لازمه معلمی است وارد دستگاه آموزش و پرورش کشور می‌شوند که ضربه مهلکی بر بدنه آموزش و پرورش وارد خواهد زد.

موضوع دیگر این است که درباره ماده ۲۸ در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ذکر شده است که «بخشی از نیرو‌های خاص آموزش و پرورش در رشته‌هایی که امکان توسعه آن از طریق دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش از طریق دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه‌های علمیه مشروط به گذراندن دوره یکساله مهارت‌آموزی در دانشگاه بلامانع است» در این قسمت از قانون در مورد جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ چند شرط ذکر شده است. اول اینکه رشته‌هایی که امکان آن در دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد در صورتی که دانشگاه فرهنگیان در حال حاضر ۱۵ رشته دارد و ظرفیت آن وجود دارد مگر در زمینه‌های خاص که می‌توان از طریق ماده‌ی ۲۸ جذب کرد دوم اینکه این افراد باید دوره یک ساله مهارت آموزی را در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی طی کنند در صورتی که در چند سال اخیر مشاهده شده است که این دوره‌ها به شرایط غیر قابل توجیه از یک سال به شش ماه و سه ماه و یک ماه تقلیل یافتند و حتی بعضا به یک دوره کوتاه مدت چند روز بسنده کرده‌اند.

آیا با وجود این موارد پذیرش نیرو با شرایط عقلانی است؟ درمورد نیرو‌های حق التدریسی تنها بیان دلایل احساسی و ذکر سختی‌هایی که این نیرو‌ها در طی چند سال کار و عدم امنیت شغلی و … داشته اند دلایل منطقی در جهت تصویب این طرح نمی‌باشد، زیرا در جذب معلمان در جهت تربیت نیرو‌های طراز انقلاب اسلامی باید سنجه‌هایی معتبر‌تر و مهارت‌هایی در جهت تربیت انسان‌ها الهی تعریف شود.

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود در تاریخ ۱۱ /۶ /۹۹ فرمودند: «باید این باشد که حتی یک معلم از غیر این مسیر وارد آموزش و پرورش نشود ما دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه شهید رجایی را جوری ظرفیت سازی کنیم که همه معلمین به قدر کفایت بیایند از اینجا عبور کنند و وارد آموزش و پرورش شوند به عزیزان مجلس هم سفارش می‌کنم این طور نباشد که یک جور تصویب کنند که مثلاً یک جمعی یک وقت بی حساب به شکل برف انباری همین جوری وارد آموزش و پرورش بشوند؛ اینجور مصلحت نیست هر کاری انجام می‌گیرد ورودی معلمین باید از طریق این دو دانشگاه باشد» به نظر می‌رسد بهترین راهکار در شرایط فعلی رد این طرح است که صراحتاً در تناقض با بیانات رهبری است. ایشان در جمع فرهنگیان در سال ۱۳۹۸ فرمودند «دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی کما و کیفا باید توسعه پیدا کند». یکی از دلایلی که از ۷۵ هزار نفر نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش تنها ۲۰ هزار نفر یعنی کمتر از یک سوم از طریق کنکور به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی جذب شدند نبود زیرساخت‌ها و عدم توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان است که شما عزیزان در مجلس محترم باید مطالبه پیگیری و نظارت نمایید.

همچنین در صورت وجود اضطرار به جذب از این طریق حتماً گذشتن از فیلتر آزمون استخدامی و دوره‌های مهارت آموزی یکساله در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی و آزمون نهایی جهت بررسی صلاحیت‌های معلمی بهترین راهکار در شرایط فعلی می‌باشد.

ما دانشجو معلمان از شما عزیزان و منتخبان مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در خواست داریم که مانع تصویب این طرح شوید و مانند قبل به بیانات رهبر انقلاب اسلامی جامعه عمل بپوشانید و انقلابی و ولایی عمل کنید. امید است مصلحت خود را به مصلحت رهبر انقلاب گره بزنیم و ره پویان واقعی راه ولایت باشیم

منبع : خبرگزاری دانشجو


تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اصلاح شد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) با کلیات اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کرده و این طرح را به کمیسیون آموزش ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۹ مهر) مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش رد طرح اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۳ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۸۸/۷/۱۵ و اصلاحات و الحاقات بعدی با کلیات طرح موافقت کردند.

از ۲۴۹ نماینده حاضر در صحن پارلمان، ۱۵۱ نماینده رای موافق، ۸۳ نماینده رای مخالف و ۹ نماینده رای ممتنع به این طرح دادند.

متن ماده واحده به شرح ذیل است:

بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/۶/۱۳۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵/۷/۱۳۸۸ به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:

در بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/ ۶/ ۱۳۹۷به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، عبارت «پس از شرکت در آزمون داخلی که توسط آموزش و پرورش برگزار می‌گردد» حذف می‌گردد.

منبع : خبرگزاری فارس


اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون استخدامی معلمین حق‌التدریس تصویب شد

آئین نامه اجرایی قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با امضای معاون اول رئیس جمهور تصویب و ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۲ مهر ۱۳۹۹، با اصلاح آئین نامه اجرایی مربوط به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پررورش موافقت کرد.
به موجب اصلاحیه مذکور، مربیان پیش دبستانی، آموزشیار نهضت سوادآموزی و آموزش دهنده مستمر نهضت سوادآموزی مندرج در این آئین نامه، حق الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی یا سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی دریافت می‌نمایند.
همچنین براساس اصلاح آئین نامه یاد شده، به افرادی که طی سال‌های تحصیلی ۱۳۸۸-۱۳۸۷ و یا ۱۳۸۹-۱۳۸۸ با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی از طریق شرکت‌های خرید خدمات آموزشی با اداره کل آموزش و پرورش قرارداد مستقیم داشته و حقوق خود را از اعتبارات دولتی (شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت نموده اند، «خرید خدمات آموزشی» اطلاق می‌شود.
مصادیق مربوط به سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (سازکار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرار داد با آموزش و پرورش) در شیوه نامه موضوع ماده (۲) آئین نامه، ظرف یک ماه توسط وزارت تعیین و ابلاغ خواهد شد.
لازم به ذکر است، استمرار به کارگیری مشمولان مواد (۴) و (۵) این آئین نامه که نمره قبولی در آزمون داخلی کسب نکنند، در صورت نیاز آموزش و پرورش صرفاً در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، مانعی ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


اصلاح آیین‌نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت به ریاست جمشید انصاری، پیشنهادات بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت خانه های آموزش و پرورش و کشور، سازمان های نظام روان شناسی و مشاوره و اداری و استخدامی کشور مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت

به گزارش ایلنا، در این جلسه،‌ اعضای کمیته اصلی ضمن موافقت با اصلاح دو آیین نامه اجرایی «تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی» و «انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی»، با طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل دارای ضایعه ریوی مخالفت کردند. هم چنین، موضوع «تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره» و نیز لایحه «الزام زائران اربعین حسینی(ع) به پوشش بیمه مسافرتی» برای بررسی بیشتر به دستگاه های مربوطه ارجاع شد.

طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل دارای ضایعه ریوی

پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران درخصوص اجرای طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل در دستگاه های دولتی که دارای حداقل ۲۰ درصد ضایعه ریوی هستند، در کمیته اصلی، مطرح و با توجه به کفایت مقررات موجود از جمله آیین نامه دورکاری، بخشنامه سازمان اداری و استخدامی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ضرورتی به تصویب پیشنهاد تشخیص داده نشد و مقرر شد این بنیاد با استفاده از مقررات موجود، مراتب را پیگیری کند.

اصلاح آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

وزارت آموزش و پرورش با توجه به ضرورت تسریع در اجرایی نمودن مفاد آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی، متن اصلاحیه آیین نامه اجرایی مربوطه را به هیئت دولت ارائه نمود که این موضوع در جلسه اصلی، مطرح و با اصلاحاتی به تصویب رسید و برای تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

لایحه الزام زائران اربعین حسینی(ع) به پوشش بیمه مسافرتی

از جمله موضوعات مهم در ساماندهی مراسم راهپیمایی اربعین حسینی(ع)، ضرورت ایجاد پوشش بیمه ای و تامین خدمات درمانی و امدادی در طول مدت برگزاری است. از آنجایی که مسئولیت مدیریت و ساماندهی این مراسم به وزارت کشور محول شده، این وزارت طی سالیان اخیر بیمه زائرین اربعین را انجام داده ولی باتوجه به تاکید سازمان بازرسی کل کشور به مشخص شدن مبانی قانونی این امر، وزارت فوق لایحه قانونی الزام زائران مراسم اربعین حسینی به تحت پوشش قرار گرفتن بیمه حوادث و عمر را به هیئت دولت ارائه نمود.

این مسئله در کمیته اصلی، مطرح و مقرر شد موضوع در کارگروهی با مسئولیت دبیرخانه کمیسیون و با عضویت وزارت کشور، سازمان حج و زیارت، بیمه مرکزی و معاونت حقوقی رییس جمهور، بررسی و جزئیات متن با رویکرد ضرورت بیمه زائران در کلیه سفرهای زیارتی ماه محرم و صفر به عراق و پیش بینی تکالیف دستگاه های ذی ربط، تنظیم و نتیجه به کمیسیون ارائه شود.

تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره

سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به استناد قانون تشکیل این سازمان، تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره را به هیئت دولت ارائه نمود که این موضوع در جلسه اصلی،‌ مطرح و بنابر نظر اعضا به وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ارجاع شد تا این وزارت با تشکیل کارگروهی نسبت به تهیه متن جدید اقدام کند.

اصلاح آیین نامه انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی

سازمان اداری استخدامی کشور به منظور رعایت عدالت استخدامی، شایسته گزینی و جذب نیروی انسانی توانمند در دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و جلوگیری از انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی (مستثنی از قانون مذکور) به دستگاه های مشمول قانون مدیریت، پیشنهاد اصلاح عبارتی آیین نامه اجرایی این قانون درخصوص انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی را به هیئت دولت ارائه نمود.

این پیشنهاد در کمیته اصلی کمیسیون،‌ مطرح و مورد موافقت قرار گرفت،‌ لذا برای اخذ تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

لازم به ذکر است، پیشنهاد اصلاح آیین نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف و اختیارات و نحوه عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه نیز به دلیل کمبود وقت مورد بررسی قرار نگرفت.

گفتنی است،‌ جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک به ریاست جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و با حضور محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، ‌علی محمد فلاح زاده،‌ دبیر کمیسیون و دیگر نمایندگان وزارت خانه های کشور، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و دادگستری، سازمان های اداری و استخدامی کشور و حج و زیارت و بیمه مرکزی روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۹ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

منبع : خبرگزاری ایلنا


به کارگیری ۱۳۷ هزار معلم حق التدریس در سال تحصیلی جدید

مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش گفت: برای جبران کسری معلمان در سال تحصیلی پیش رو بیش از ۱۳۷ هزار معلم حق التدریس آزاد و شاغل به کارگیری خواهند شد.

به گزارش بازارکار، علی باقرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما از بکارگیری معاونان مدارس به جای معلمان خبرداد و افزود: امسال ۱۰ هزار نفر از معاونان مدارس نیز باید علاوه بر معاونت تدریس هم داشته باشند.
وی گفت: براساس اعلام مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی آموزش و پرورش امسال با کمبود ۱۹۷ هزار معلم روبرو هستیم که ۶۰ هزار نفر از این کمبود با تبدیل وضعیت نیرو‌های حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی و استخدام دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی و سایر دانشگاه‌ها تامین خواهد شد.
آقای باقرزاده افزود: بقیه کسری معلمان را از بکارگیری نیرو‌های حق التدریس و تدریس معاونان مدارس جبران خواهیم کرد.
وی به شبکه آموزش دانش آموزی «شاد» اشاره کرد و گفت: آموزش رسمی در مدارس تنها باید از طریق این شبکه انجام گیرد و طبق هماهنگی‌های انجام شده سرعت این شبکه بسیار بالا رفته است و هزینه اینترنت دانش آموزان در زمان استفاده از آن یک سوم شبکه‌های اجتماعی دیگر خواهد بود.
مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: موسسات آموزشی خصوصی حق حضور در شبکه آموزش دانش آموزی برای تبلیغ را ندارند.
آقای باقرزاده افزود: بخشنامه‌ای به مدارس ارسال کرده ایم که براساس آن شورا‌های مدارس موظفند دانش آموزان را در مناطق سفید و زرد بر مبنای مساحت کلاس و تعداد معلمان تقسیم بندی و به صورت یک روز در میان و یا نوبت صبح و عصر زمان بندی کنند.
وی تاکید کرد: دانش آموزان در کلاس‌های حضوری باید حداقل یک متر و نیم از یکدیگر فاصله داشته باشند بنابراین دانش آموزان در کلاس‌های پرجمعیت به دو یا سه گروه تقسیم شده تا فاصله گذاری حتما رعایت شود.
آقای باقرزاده تصریح کرد: ۲۷ هزار مدرسه در کشور داریم که تعداد دانش آموزان آن کمتر از ۳۵ نفر است و آموزش در این مدارس به صورت حضوری و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی خواهد بود.
وی ادامه داد: برای دانش آموزانی که به تلویزیون و شبکه آموزش دانش آموزی «شاد» دسترسی ندارند راهبران آموزشی درنظر گرفته ایم که هفته‌ای یکبار در منزل این دانش آموزان حاضر شده و به آن‌ها آموزش خواهند داد.
مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش یادآور شد: گذراندن دوره پیش دبستانی برای دانش آموزان اختیاری است و هیچ مدرسه‌ای نمی‌تواند دانش آموزان را به ثبت نام در این مراکز الزام کند و خانواده‌ها باتوجه به شرایط کرونایی می‌توانند آموزش‌های لازم را از مدرسه فراگرفته و به فرزند خود منتقل کنند.

منبع : بازار کار


استخدام ۷۲هزار و ۵۰۰ نفر در آموزش و پرورش

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از جذب ۷۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعم از معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی و فارغ التحصیلان دانشگاهی در آموزش و پرورش طی سال جاری خبر داد.

روح الله متفکرآزاد در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به عزم نمایندگان مردم برای تقویت مجموعه آموزشی و پرورشی کشور اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی با توجه به نیاز فعلی سیستم آموزش و پرورش به جذب معلم و نیز روند رو به افزایش این نیاز در سال های آینده، بررسی بندهایی چون تبصره ۱۰ ماده ۱۷ برای جذب معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی‌ها، پیش دبستانی ها و مربیان مهدکودک ها را در چند ماه گذشته در دستور کار خود قرار داده است.

وی جذب ۲۵هزار معلم از میان گروه های مشمول این تبصره را یکی از نتایج اقدامات مجلس یازدهم در این خصوص عنوان کرد و افزود: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش جذب شدگان از این طریق پس از گذراندن دوره ای یک ساله در دانشگاه فرهنگیان وارد چرخه آموزشی کشور خواهند شد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: علاوه بر این در جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، لزوم توجه و بهره گیری از نخبگان و فارف التحصیلان سایر دانشگاه ها در کنار خروجی های دانشگاه فرهنگیان نیز مطرح و مورد تاکید و تصویب قرار گرفت.

به گفته متفکرآزاد، در این جلسه و با موافقت وزارت آموزش و پرورش مصوب شد تا علاوه بر جذب ۲۰ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان و از طریق کنکور، ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر دیگر نیز با برگزاری آزمون آزاد بین فارغ التحصیلان کارشناسی و مقاطع بالاتر کل دانشگاه ها پس از گذراندن دوره آموزشی یکساله در دانشگاه فرهنگیان به عنوان نیروی آموزش و پروش استخدام شوند.

وی برگزاری این آزمون را در چهارچوب ماده ۲۸ عنوان کرده و گفت: طبق این ماده قانونی، جذب این تعداد از فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون نیاز به سابقه تدریسی و به منظور بکارگیری توان نخبگان و دانشگاهیان و تقویت بیش از پیش بنیه سیستم آموزشی کشور با تزریق افراد توانمند و علاقمند به حرفه شریف و مقدس معلمی صورت می گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه جدی به معیشت و منزلت فرهنگیان تاکید و تصریح کرد: بدون شک این امر می تواند موجب افزایش تمایل نسل جوان و به ویژه نفرات برتر کنکور و تحصیل کردگان نخبه دانشگاهی برای ورود به سیستم آموزش و پرورش شود، موضوعی که لازمه ارتقأ بیش از پیش چرخه آموزش به عنوان سنگ بنای رشد و تعالی کشور در همه عرصه هاست.

منبع : خبرگزاری فارس


نیروهای حق‌التدریسی تعیین تکلیف شوند

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: امروز ضرورت دارد نسبت به جذب حق التدریسی‌های قید شده در قانون تعیین تکلیف نیروهای حق التدریسی اقدام عاجل شود.

به گزارش خانه ملت، احمدحسین فلاحی با اشاره به کمبود نیروی آموزشی در وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: در حال حاضر کشور با کمبود ۱۹۷ هزار معلم برای سال تحصیلی جدید مواجه است.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون آموزش مجلس به شکل جدی به موضوع جذب معلم در سراسر کشور ورود کرده است، افزود: این کمبود معلم در حالی است که طی ۴ سال آینده این کمبود نیرو به ۶۲۰ هزار معلم خواهد رسید.
او تصریح کرد: متاسفانه دولت و آموزش و پرورش بر خلاف سیاست‌‎های کلی و اسناد بالادستی دانشگاه‌ فرهنگیان و تربیت معلم را تعطیل و محدود کرد و دانشگاه فرهنگیانی که باید سالیانه ۲۵ هزار معلم تربیت می‌کرد، این رقم به سه هزار نفر رسید.
فلاحی اضافه کرد: اگر از سال ۹۱ که ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان محدود شد، سالیانه ۲۵ هزار معلم تربیت شده بود تا آغاز سال تحصیلی ۹۹، حدود ۲۰۰ هزار معلم تربیت شده بود و امروز با کمبود ۱۹۷ هزار نفری معلم در کشور مواجه نبودیم.
او ریشه‌ اصلی مشکلات ایجاد شده در دانشگاه فرهنگیان را عدم جذب دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان و تعطیلی دانشگاه تربیت معلم برشمرد و گفت: امروز ضرورت دارد نسبت به جذب حق التدریسی‌های قید شده در قانون تعیین تکلیف نیروهای حق التدریسی اقدام عاجل شود.
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس یادآور شد: عدم جذب معلم از دانشگاه فرهنگیان موجب پایین آمدن کیفیت آموزش‌ها در کشور شده به طوریکه آموزش و پرورش ما امروز در دنیا رتبه ۱۲ دنیا را به لحاظ کیفیت آموزشی دارد که لازم است در این زمینه تلاش دوچندانی داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


مجوز استخدام ۲۵ هزار معلم برای سال تحصیلی جدید صادر شد

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش از اختصاص ۲۵ هزار ردیف استخدامی توسط سازمان امور استخدامی کشور در راستای اجرای قانون “تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس” برای سال تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، قاسم احمدی لاشکی درباره زمان اجرای قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سوادآموزی مصوب مجلس دهم، عنوان کرد: این قانون شامل سه گروه نیرو‌های پیش دبستانی، نیرو‌های شرکتی و خرید خدمات آموزشی و نیرو‌های نهضت سواد آموزی می‌‎شود که به تفکیک تشریفات قانونی هر گروه در حال اجرایی شدن است.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: نیرو‌های پیش دبستانی، نیرو‌های شرکتی و خرید خدمات آموزشی نیاز به آزمون نداشتند، ولی نهضتی آزمونی در تاریخ ۲۰ تیرماه دادند که نتایج آن نیز به زودی مشخص می‎شود.

وی اضافه کرد: افرادی که مشمول بازه زمانی تعریف شده در قانون می‎شوند باید پس از طی یک دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان به تناوب تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ جذب آموزش و پرورش شوند.

احمدی لاشکی یادآور شد: سازمان امور استخدامی امسال حدود ۲۵ هزار ردیف استخدامی برای این نیرو‌ها در نظر گرفته و مجموع نفراتی که مشمول قانون فوق می‌شوند، حدود ۵۵ هزار نفر است.

این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: بر این اساس مقرر شده تا پایان تابستان دوره‌های آموزشی برای ۲۵ هزار معلم در دانشگاه فرهنگیان برگزار شود تا معلمان پس از اخذ نمره قبولی در دانشگاه فرهنگیان برای سال تحصیلی جدید در کلاس‌ها حاضر شوند.

منبع : خبرگزاری دانشجو


تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت

رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.
این قانون که با عنوان طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزات آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، تصویب و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت به تایید شورای نگهبان رسید.

منبع : خبرگزاری ایسنا


قانون استخدامی معلمان حق التدریس در شورای نگهبان تایید شد

سخنگوی شورای نگهبان از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، سخنگوی شورای نگهبان از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.
عباسعلی کدخدایی با تبیین جزئیات این مصوبه گفت: طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی یکی دو نوبت میان مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که در نهایت با ایجاد اصلاحاتی در آن، اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نشناختند.
وی افزود: بر این اساس، این مصوبه مراحل و تشریفات قانونی اش را برای اجرا طی می‌کند و امیدواریم کمکی به معلمان پرتلاش حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باشد که از مدت‌ها پیش منتظر تعیین تکلیف استخدامشان بودند.
کدخدایی، طرح استفساریه تبصره بند الف ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر مصوبات شورای نگهبان برشمرد و گفت: این طرح که نخستین بار به شورای نگهبان ارسال شد ناظر به مدارک تحصیلی ایثارگران عزیز است که مغایر نبودنش با موازین شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد.
وی افزود: این طرح نیز پس از طی تشریفات قانونی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که با توجه به نزدیک شدن به اتمام این دوره از مجلس شورای اسلامی آیا طی شدن تشریفات قانونی اجرای این دو مصوبه طولانی‌تر از حد معمول نخواهد شد؟ تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با تاخیر در طی شدن تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبات ندارد و مسیر قانونی اش را طی خواهد کرد.
کدخدایی افزود: با ارسال این طرح‌ها به مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس آن را به رئیس جمهور ابلاغ می‌کند و رئیس قوه اجرایی نیز طبعاً آن را باید برای قانون شدن که تشریفات زمانی دارد و پس از آن لازم الاجرا می‌شود ابلاغ می‌کند.

منبع : خبرگزاری مهر


خبر خوش کدخدایی برای معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.

او با تبیین جزئیات این مصوبه عنوان کرد: طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی یکی دو نوبت میان مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که در نهایت با ایجاد اصلاحاتی در آن، اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نشناختند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بر این اساس، این مصوبه مراحل و تشریفات قانونی اش را برای اجرا طی می‌کند و امیدواریم کمکی به معلمان پرتلاش حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باشد که از مدت‌ها پیش منتظر تعیین تکلیف استخدامشان بودند.

کدخدایی، طرح استفساریه تبصره بند الف ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر مصوبات شورای نگهبان برشمرد و گفت: این طرح که نخستین بار به شورای نگهبان ارسال شد ناظر به مدارک تحصیلی ایثارگران عزیز است که مغایر نبودنش با موازین شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد. این طرح نیز پس از طی تشریفات قانونی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به نزدیک شدن به اتمام این دوره از مجلس شورای اسلامی آیا طی شدن تشریفات قانونی اجرای این دو مصوبه طولانی‌تر از حد معمول نخواهد شد؟ تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با تاخیر در طی شدن تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبات ندارد و مسیر قانونی اش را طی خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: با ارسال این طرح‌ها به مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس آن را به رئیس جمهور ابلاغ می‌کند و رئیس قوه اجرایی نیز طبعاً آن را باید برای قانون شدن که تشریفات زمانی دارد و پس از آن لازم الاجرا می‌شود ابلاغ می‌کند.

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان


استخدام ۲۵ هزار معلم حق‌التدریس از امسال

مدیرکل امور اداری تشکیلات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد امسال ۲۵ هزار نفر از معلمان حق التدریس استخدام خواهند شد.

به گزارش تسنیم، یارمحمد حسین بر درباره فرآیند استخدام معلمان حق‌التدریس بیان کرد: این معلمان باید تا پایان برنامه ششم توسعه به تدریج استخدام شوند و سازمان اداری و استخدامی برای امسال مجوز جذب ۲۵ هزار نفر را به آموزش و پرورش داده است.

وی افزود: فراخوان برای برگزاری آزمون ویژه آموزشیاران نهضت سوادآموزی اعلام شده است و بعد از برگزاری آزمون آنها در قالب فرم امتیاز بندی فرایند آموزش ۲۵ هزار نفر را از مهر ماه در دانشگاه فرهنگیان آغاز خواهیم کرد.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش درباره پرداخت حق التدریس معلمانی که در تعطیلات کرونایی مدارس به صورت مجازی فعالیت می‌کردند، عنوان کرد: همه معلمانی که تدریس مجازی داشتند، حق‌التدریس خود را دریافت می‌کنند که شامل ساعات حق‌التدریس نیروهای رسمی و حق‌التدریس آزاد می‌شود حق التدریس چون فعالیت آنها به جای کلاس درس در فضای مجازی انجام می‌شود.

طبق اعلام سازمان نهضت سوادآموزی، زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون اکنون امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

منبع :خبرگزاری تسنیم


نحوه استخدام نیروهای خرید خدمات آموزشی ، حق التدریسی و پیش دبستانی تعیین تکلیف شد

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان در پس اصلاح طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹) مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان به اصلاحات اعمال شده در طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.
متن اصلاح شده طرح مذکور بدین شرح است:
موضوع استفساریه آیا مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکتهای مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند؟
پاسخ: بلی. مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


مجلس نظر شورای نگهبان درباره تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس را تامین کرد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اردیبهشت) نظر شورای نگهبان درباره تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس را تامین کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اردیبهشت) نظر شورای نگهبان درباره تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس را تامین کردند.

نمایندگان با استفساریه تبصره (۱۰) ماده(۱۷) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کردند.

متن اصلاح شده طرح مذکور بدین شرح است:

موضوع استفساریه آیا مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکتهای مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می‌شوند؟

پاسخ: بلی. مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده‌اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند.

منبع : خبرگزاری فارس


آزمون استخدامی نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی خردادماه برگزار می شود

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشستی خبری بزرگداشت مقام معلم و در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکاردرباره استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: طبق مصوبه قانونی برای آموزشیاران و آموزش دهنده‌ها باید آزمون ورودی برگزار کنیم که در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شوند.

علی الهیار ترکمن افزود: قرار بود آزمون فروردین ماه باشد که به دلیل شرایط خاص کشور میسر نشد و هدف گذاری ما خرداد ماه است، مگر آنکه مصوبات ستاد کرونا کار را طور دیگری رقم بزند.
وی با اشاره به اینکه استخدام معلمانحق التدریس و آموزشیارن نهضت سوادآموزی مصوبه ومجلس شورای اسلامی است افزود: این در حالیست که ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای این گروه اخذ شده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار درباره حذف آزمون برای استخدام این نیروها نیز افزود: حذف آزمون در اختیار ما نیست و جزو مصوبات قانونی است. برای برگزاری آزمون استخدامی از طریق اساسنامه ماده ۲۸ نیز باید گفت که یکی از اصلی‌ترین نیازهای ما جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ است.
وی از پیگیری مجوزهای استخدامی از طریق دستگاه های ذیربط خبر داد و اعلام کرد: حجم و ترکیب این نیاز را به سازمان امور اداری واستخدامی استخدامی اعلام کردیم و امیدواریم مجوزها صادر شوند. فعلا در فرایند مذاکره هستیم و رقم نهایی شده را بعد از صدور اعلام می کنیم.

اختصاص ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش برای سرباز معلم

وی درباره سهمیه سربازمعلمان گفت: امسال اعزام نیروی سرباز کمی به دلیل شرایط موجود محدود شده و با وجود محدودیت‌ها، ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی داشتند و سهمیه ما را کاهش ندادند و ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش اختصاص دادند.

الهیار به بیان پیشینه‌ای از اجرای طرح رتبه بندی پرداخت و گفت: رتبه بندی یک فرایند طولانی را طی کرد. بحث پیگیری ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه برای رتبه بندی از مطالبات اصلی ما بود و این ماده به نحوی است که تفاوتی در نگاه به نوع رتبه بندی ایجاد می‌کند. یک نگاه نیازمند لایحه است و طبق نگاه دوم رتبه بندی می تواند از سوی دولت انجام بگیرد. در این قانون صراحتا دولت مکلف شده نظام رتبه بندی را تنطیم کند و مجلس آن را در قالب بودجه سنواتی به تصویب برساند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بحثی که از سال ۹۷ داشتیم این بود که رتبه بندی از طریق لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت اجرا شود؟. نهایتا قرار شد رتبه بندی از طریق مصوبه دولت اجرایی شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی «حق شغل» درنظرگرفته شده بود و در سال ۹۸ سه آیتم به عنوان رتبه بندی مورد افزایش قرارگرفت.

در مصوبه رتبه بندی ۹۸، پنج رتبه برای معلمان درنظر گرفته شد و عوامل امتیاز آور مشخص شدند که سابقه خدمت، توقف در یک رتبه و… از این جمله بود. این مصوبه از مهر ۹۸ با بودجه ۲۰۰۰ میلیاردی پیش بینی شده به اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه در پایان بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای را از سوی سازمان برنامه خطاب به دستگاه‌های اجرایی داشتیم که به استناد مصوبه سال ۹۳ نتوانسته بودند امتیازات فصل دهم را برای پرسنل خود افزایش دهند و اکنون مجاز به این افزایش تا سقف ۵۰ درصد هستند. در وزارت آموزش و پرورش این تحلیل صورت گرفت که حالا که سه آیتم فصل ۱۰ را برای معلمان با پیش شرط استفاده می‌کنیم اما سایر کارمندان بدون پیش شرط از آن بهره مند می‌شود؛ بیاییم و یکبار برای همیشه این آیتم ها را برای همه فرهنگیان اجرا کنیم.

الهیار ادامه داد: در واقع این سه آیتم برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصدافزایش یافته بود اما با این مصوبه برای سایر کارکنان بدون پیش شرط تا ۵۰ درصد افزایش می یافت. با جمع بندی صورت گرفته این کار را برای معلمان انجام دادیم و همه آیتم ها را برای معلمان تا ۵۰ درصد افزایش دادیم.

حقوق معلمان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نکته منفی این بود که تفاوت‌های رتبه‌ای معلمان نادیده گرفته شد و آنها که در رتبه ۴ و ۵ بودند کمتر مشمول بخشنامه سازمان برنامه شدند و اعتراضات بسیاری صورت گرفت عنوان کرد:
اما معتقدیم این مصوبه در عملیات اجرایی به ضرر معلمان تمام نمی‌شود و حقوقشان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

ارایه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی به معاون اول رئیس جمهور

وی همچنین با اشاره به آیتم فوق العاده ویژه گفت: این آیتم در قانون مدیریت خدمات کشوری برای کل کارکنان دولت تسری پیدا نمی‌کند و برای مشاغل خاص و تخصصی برقرار می‌شود و سازمان استخدامی آن را برقرار می کند. وزارت آموزش و پرورش قبلا در سال ۹۱ از ۱۲۴ شغل موجود، پیشنهاد برقراری ۳۵ شغل را ارسال کرده بود که مشاغل آموزشی هم در آن بودند اما سازمان استخدامی در آن زمان با ۱۶ شغل موافقت می کند و نیروهای آموزشی را خارج می کند و از سال ۹۱ مجوزی برای برقراری فوق العاده ویژه برای کارکنان آموزشی نداشتیم. به همین خاطر هم یک تفاوتی بین دریافتی نیروهای ستادی و آموزشی به وجود آمده بود که برای رفع این نقیصه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی را به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم.

الهیار ادامه داد: همزمان دکتر نوبخت در برنامه اینستاگرامی با معلمان این موارد را توضیح داد که در نهایت برخی اعتراض کردند که دیدار باید رو در رو باشد. با پیگیری‌های انجام شده یک برنامه حضوری با نمایندگان تشکل‌ها در ۲۸ فروردین در سازمان برنامه با نوبخت ترتیب داده شد. معلمان خواسته‌های خود را مطرح کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با برقراری فوق العاده ویژه معلمی بتوانیم این تفاوت را برطرف کنیم.

صدور احکام جدید معلمان در راه است

حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی تقریبا یکسان می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مقرر شد ما مجددا امتیازات مصوبه سال ۹۸ را به نحوی تغییر دهیم که همان تفاوت حرفه‌ای ناشی از رتبه بندی ۹۸ دوباره به احکام برگردد گفت: دیروز موافقت سازمان برنامه به ما ابلاغ شده و در حال نهایی کردن بارمالی آن هستیم و صدور احکام جدید فرهنگیان در راه است. به این ترتیب حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی یکسان خواهد شد و تفاوت معنی داری ندارد. تفاوتی هم در نحوه برخورداری از فوق العاده ویژه بین فرهنگیان و سایر کارمندان دولت نخواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه بزودی احکام را اصلاح خواهیم کرد اظهار کرد: خواهش می‌کنم جامعه فرهنگیان به خدمتگذاران خود اعتماد داشته باشند. در تحلیل این موضوع شتابزدگی صورت گرفت. ما همان زمان که تحت فشار بودیم این کار را دنبال می کردیم.
بحث دیگری را هم دنبال می کنیم. رتبه بندی به مطالبه جامعه فرهنگیان و مجلس تبدیل شده اما هر اقدامی که صورت می گیرد چالشی می‌شود و به این مطالبه مهم دارد کم توجهی می شود.

ارایه پیش نویس لایحه رتبه‌بندی به دولت تا شهریور ماه

وی افزود: درخواست ما این بود که یکبار برای همیشه رتبه بندی معلمان در چارچوب عملیاتی مشخص اجرا و حل و فصل شود و الگویی را با توجه به همه موازین رتبه بندی آماده و به مجلس ارائه دهیم و آن را تبدیل به قانون رتبه بندی کنیم. خوشبختانه این اقدام از سوی آموزش و پرورش مطرح و تشکل‌های فرهنگی نیز آن را در جلسه با دکتر نوبخت درخواست کردند که مورد موافقت سازمان استخدامی و سازمان برنامه قرار گرفت و مقرر شد یک کارگروه چهارجانبه با حضور نماینده تشکل‌ها شکل بگیرد که دوشنبه هر هفته این جلسه تشکیل می‌شود که ما نهایتا تا شهریور ماه پیش نویس لایحه رتبه بندی را به دولت ارائه می‌کنیم و دولت زمان کافی برای ورود آن به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد. اعضای این کارگروه مشخص شده اند.

عودت تفاوت بین رتبه‌بندی‌ها به فرهنگیان و ترمیم رتبه‌بندی

وی در پاسخ به اینکه آیا اعمال این فوق العاده ویژه به معنای احیا و بازگشت رتبه بندی به فیش‌های حقوقی است؟ گفت: ما رتبه بندی را حذف نکردیم، حذف رتبه بندی یعنی اینکه ما مبالغ افزوده شده از مهر ۹۸ را کسر کنیم یا جلوی آن را بگیریم. در اسفند ۹۸،فقط تفاوت‌ها یکسان شد که با اقدامات جدید و اصلاح ضرایب، تفاوت بین رتبه‌ها را باز می گردانیم و به نوعی ترمیم رتبه بندی صورت می گیرد.

منبع : بازار کار


رفع ایراد استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از رفع ایراد استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس برای استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریس خبر داد.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: دستور کار نخست نشست امروز کمیسیون به موضوع رفع ایراد “استفساریه استخدامی مشمولین تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس” اعاده شده از شورای نگهبان اخصاص داشت.
نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی تماس تلفنی و هماهنگی صورت گرفته با نماینده شورای نگهبان، ایراد این شورا به استفساریه برطرف و طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان برای تصویب در صحن به هیات رئیسه مجلس ارجاع شد.

وی اضافه کرد: این طرح قطعا در مجلس دهم به تصویب خواهد رسید و نیروهای حق التدریس و نهضتی از این بابت نگرانی نداشته باشند؛ با پیگیری‌های به عمل آمده طرح استفساریه فردا یا نهایتا هفته آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: دستور کار بعدی نشست امروز در خصوص نحوه هزینه کرد اعتبارات پژوهشی در دانشگاه‌های سراسر کشور بود که موانعی برای فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها ایجاد کرده است؛ در این راستا با دعوت از معاون پژوهشی وزارت علوم و نمایندگانی از دیوان محاسبات مجلس هماهنگی‌های لازم به عمل آمد تا مسیر پژوهشی در دانشگاه‌ها به ویژه برای هیات علمی با سهولت بیشتری همراه باشد.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


بالاترین سرانه معلمان حق التدریس متعلق به استان مرکزی است

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: این استان بالاترین سرانه حق التدریس را در کشور دارد به طوری که ۳۳ درصد کلاس ها توسط نیروهای حق التدریس اداره می‌شود.

شهریار فولاوند امروز سه شنبه ۲۶ فروردین در شورای آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به وجود ۲۵۰ مدرسه غیردولتی، ۵۰۰ آموزشگاه علمی آزاد و زبان و ۷۰۰ پیش دبستانی در سطح استان اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا، پس از ایجاد یک ثبات در روند تعطیلی مدارس، برخی معلمان در سطح استان مرکزی به صورت خودجوش آغاز به فعالیت آموزشی در فضای مجازی کردند اما این اقدام خودجوش ایراداتی همچون پراکنده بودن و عدم انسجام و فعالیت در بستر پیام رسان خارجی داشت.
وی افزود: وزارت آموزش و پرورش و به تبع آن استان مرکزی در صدد رفع این اشکال برآمد و در این زمینه سامانه‌ای تحت عنوان سامانه شاد طراحی کرده است، در ابتدا قرار بر فعالیت این سامانه از طریق پیام رسان داخلی بود اما با توجه به اینکه پیام رسان داخلی قادر به تامین و اختصاص این حجم IP نبود بنابراین با ایجاد وقفه، این برنامه به صورت یک اپلیکیشن و شبکه آموزشی مستقل و بدون نیاز به فضای دیگری ایجاد شد.
مدیرکل اموزش و پرورش استان مرکزی تصریح کرد: گفته می‌شود این طرح بزرگترین پروژه IT در خاورمیانه است و می تواند به عنوان یک ظرفیت خوب مورد استفاده قرار گیرد.
فولادوند با بیان اینکه امروز تلاش آموزش و پرورش بر گسترش دامنه اموزش در فضای مجازی است،گفت: حداکثر ۷۰ درصد دانش اموزان امکان استفاده از این فضا را دارند و مابقی به دلیل عدم پوشش اینترنت و در دسترس نبودن امکانات سخت افزاری، امکان استفاده از این اپلیکیشن را ندارند که برای این موارد اقداماتی صورت گرفته از جمله اینکه برخی معلمان به صورت داوطلبانه و با رعایت موارد بهداشتی اقداماتی را برای این دانش آموزان انجام می دهند.
مدیرکل اموزش و پرورش استان مرکزی اضافه کرد: امسال ۸۷۶ نفر از دبیران در استان واجد شرایط بازنشستگی هستند که پیش بینی می شود ۲۰۰ نفر از واجدین شرایط تقاضای استمرار خدمت داشته باشند.
فولادوند بیان کرد: ۲۴۳ مدرسه زیر ۱۰نفر در استان مرکزی فعالیت دارند که ۱۳۰ مدرسه کمتر پنج نفر دانش اموز دارد.

منبع : بازار کار


امشب حق‌التدریس معلمان واریز می‌شود

وزیر آموزش و پرورش نوشت: با همکاری بانک مرکزی واریز حق‌التدریس معلمان در ۲۸ استان امشب انجام می‌شود و در چند استان دیگر تا ششم فروردین این کار انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره واریز مطالبات حق‌التدریس معلمان نوشت: “وعده داده بودیم مطالبات حق‌التدریس فرهنگیان قبل از پایان سال پرداخت شود.

با دستور رئیس جمهور و تامین بودجه در ۲۹ اسفند این دو روز تمام تلاشمان را کردیم تا بدقول نباشیم.

با همکاری بانک مرکزی ۲۸ استان امشب انجام می‌شود و چند استان دیگر تا ششم فروردین ان‌شاءالله”.

به گزارش تسنیم، طبق گفته برخی استان‌ها، حق‌التدریس بهار ۹۸ و ۵ماهه نیمه دوم سال ۹۸ (مهر لغایت بهمن) واریز می‌شود.

منبع : خبرگزاری تسنیم


شورای نگهبان استفساریه تعیین تکلیف استخدام معلمین حق‌التدریسی را تایید نکرد

عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: این شورا طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخت.

متن توضیحات عضو حقوقدان شورای نگهبان به شرح ذیل است:
گزارش امروز مربوط به پنجاهمین جلسه شورای نگهبان در سال ۱۳۹۸ یعنی جلسه چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه است که برای بررسی چند مصوبه، در روز‌های کاری حساس و فشرده‌ رسیدگی به شکایات داوطلبان مجلس شورای اسلامی از سوی شورا برگزار شد.
۲ طرح و ۲ لایحه یعنی «طرح دوفوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف»، «لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار»، «لایحه الحاق توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار» و «طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۴» در دستور کار بود که با بررسی‌های صورت گرفته، سه دستور اول مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشده و تایید شدند.
با تایید «طرح دوفوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف»، مهلت اجرای این قانون برای یک سال دیگر نیز تمدید شد.
همچنین با تایید ۲ «لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار» و «لایحه الحاق توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار»، محدوده این منطقه آزاد تجاری- صنعتی به مقداری که در لایحه مشخص شده بود، توسعه پیدا کرد.
در خصوص دستور چهارم یعنی «طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی» نیز باید به این مساله اشاره نمود که بر اساس این مصوبه، معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از جمله (نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق‌التدریسی غیرمستمر و پیش‌دبستانی) که تا تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲۶ و همچنین آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی در قانون فوق‌الذکر که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده‌اند، مشمول استخدام ماده الحاقی می‌شدند که پس از بحث‌های فراوان، شورای نگهبان این موارد را تفسیر ندانسته بلکه قانون‌گذاری جدید دانست و در نتیجه از نظر شورا این استفساریه، در مقام توسعه دامنه قانون بوده و لذا مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخته شد.

منبع : خبرگزاری فارس


برگزاری آزمون حق‌التدریسی ها در ۲۲ فروردین ۹۹

الهیار ترکمن با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها افزود: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا ۱۰ اسفند ثبت نام و ۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت آموزش و پرورش، «علی الهیار ترکمن» در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: در سال جاری ۹۳ درصد منابع استانی تخصیص یافته است و در مجموع امسال گشایش‌های خوبی در حوزه مالی داشتیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش با بیان اینکه سه مرحله‌ای شدن تخصیص بودجه مشکلاتی را ایجاد کرده است، افزود: در سال ۹۸ بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب شده بود در حالی که بیش از ۴۸ هزار میلیارد نیازمندیم و امیدواریم تا پایان سال تخصیص ۱۱۰ درصدی محقق شود.
اضافه شدن ۳۵۰۰ میلیارد تومان به بودجه آموزش وپرورش
الهیار گفت: اقدامات خوبی را با همکاری کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی در حوزه بودجه آموزش و پرورش داشتیم و با پی‌گیری‌های انجام شده ۳ هزار و پانصد میلیارد تومان به سقف لایحه بودجه ما در سال ۹۹ اضافه خواهد شد.
وی ادامه داد: در راستای پیگیری سند تحول با هدف افزایش اثربخشی یک بسته اجرایی را تهیه کردیم تا از این طریق بتوانیم دسترسی به منابع مالی پایدار داشته باشیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش افزود: مدیران کل باید مسائل را به جد پیگیری کنند و منابع مالی را در محل خودش هزینه کنند تا در بازرسی‌ها دچار مشکل نشوند.
وی بیان کرد: سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برای ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی‌ آزمون ۳۰ هزار تومان دریافت می‌کند که باید براساس تفاهم‌نامه به مجری آزمون که دانشگاه شهید رجایی است بازگردانده شود.
لغو ثبت‌نام اسکان نوروزی فرهنگیان
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش از لغو ثبت‌نام اسکان سفرهای نوروزی ناشی از شیوع بیماری کرونا خبرداد و افزود: البته مراکز اقامتی و باشگاه‌های فرهنگیان از این مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا مستثنی هستند همچنین برگزاری هرگونه مراسم در تالارها ممنوع است و رستوران‌های آموزش و پرورش نیز باید بیش از پیش نکات بهداشتی را رعایت کنند.
برنامه‌‌ریزی برای ۷۵ هزار متقاضی در طرح مسکن فرهنگیان
وی متذکر شد: در طرح مسکن فرهنگیان ۳۲۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند که برای ۷۵ هزار متقاصی دارای شرایط برنامه‌ریزی‌ها شروع شده است در این راستا، ۲۳ هزار واحد مسکونی مهر را در برخی استان معرفی کردیم تا تحت شرایطی در قالب این طرح به فرهنگیان واگذار شود.
جزییات پرداخت وام به فرهنگیان
الهیار افزود: در ۱۳ استان املاک مازاد را معرفی کردیم لذا تغییرکاربری نیازمند رایزنی است، ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب ۲۰ هزار فقره وام اضطراری از طریق موسسه بانکداری اجتماعی رسالت بدون سود در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد همچنین عملکرد صندوق وام ضروری بسیار خوب بوده است، وام‌های بانک ملی نیز با سود ۱۲ درصد در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد بانک ملی فعلا دو هزار میلیارد تومان را به این موضوع تخصیص داده‌اند با پیگیری‌های انجام شده قرار است این مبلغ به چهار هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
وی لضافه کرد: وام مسکن از ۵۰ به ۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و زوج‌های فرهنگی نیز ۱۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: در حوزه امور اداری و تشکیلات، ساماندهی نیروی انسانی سال تحصیلی آینده را در دستور کار داریم. اجرای قانون استخدام حق‌التدریس‌ها نیز در دستور کار است در این طرح آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریس تحت شرایطی تبدیل وضعیت می‌شوند در این راستا نمایندگان مجلس نیز استفساریه‌ای را به قانون استخدامی این نیروها اضافه کرد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.
برگزاری آزمون حق‌التدریسی ها در ۲۲ فروردین ۹۹
وی با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها افزود: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا ۱۰ اسفند ثبت نام و ۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود لذا اگر افراد نتوانند در این آزمون موفق شوند به خدمت آن‌ها در آموزش و پرورش پایان می‌دهیم.
وی گفت: وضعیت نقل و انتقالات مطلوب نیست برای سال جاری باید براساس سامانه و براساس ضروریات انجام شود بنابراین در سال آینده نقل و انتقالات محدود و در موارد ضروری است نیاز آموزش و پرورش، اولویت ماست.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: برای ساماندهی نیروی انسانی کارها شروع شده است بیش از ۶۶ هزار نفر در سال آینده بازنشسته می‌شوند ۷ هزار دانشجو معلم فارغ‌التحصیل و ۱۲ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ جدب می‌شوند این در حالی است که ۵۰۰ هزار دانش آموز در سال آینده افزوده می‌شوند کار ساماندهی از اوایل آذرماه آغاز و تا شهریور سال آینده ادامه دارد.
کمبود ۱۷۹ هزار معلم‌ در مهر ۹۹
الهیار ادامه داد: بیش از ۱۷۹ هزار نیرو در مهر آینده کمبود خواهیم داشت که این کسری از طریق حق التدریس، تدریس معاونین و خرید خدمات آموزشی جبران خواهد شد.

فصل دهم قانون مدیریت به همه فرهنگیان تسری یافت

وی عنوان کرد : با وجود سختی‌ها، رتبه‌بندی را اجرایی کردیم و بر اساس افزایش امتیازات فصل دهم قانون خدمات کشوری که با هدف رفع تبعیص صورت گرفت این قانون را به همه فرهنگیان تسری دادیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: در اجرای فصل دهم قانون خدمات کشوری، مقتضی است اطلاع رسانی دقیق به فرهنگیان توسط ادارات انجام شود تا سوء برداشتی در این خصوص برای افراد به وجود نیاید.
وی افزود: در اجرای قانون مالی اخیر، افزایش ۵۰ درصدی خالص، دیدگاه درستی نیست این ضریب افزایش درسال آینده نیز افزایش می‌یابد.

منبع : خبرگزاری شبستان


استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست، گفت: نباید این انتظار و تصور غلط را در میان معلمان نسبت به مصوبه مجلس ایجاد کرد.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره روند اجرای قانون استخدام نیروهای حق التدریس، اظهار کرد: دولت در اجرای قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به نحوی عمل کرد که مجلس مجبور به تدوین استفساریه تبصره ۱۰ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش شد تا قانون به درستی اجرایی شود.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات نیروهای حق التدریس را برطرف کند، افزود: البته از سوی دیگر این تصور ایجاد که قانون مجلس سعی دارد تمامی نیروهای حق التدریس را به استخدام آموزش و پرورش در آورد که چنین چیزی ممکن نیست.
معلمان با چه شرایطی می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند؟
وی ادامه داد: در قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، قید شده معلمان در رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش، در مقطع تحصیلی و با جنسیت مورد نیاز آموزش و پرورش و نهایتا در استان و شهرستان مد نظر آموزش و پرورش این استخدام‌ها صورت گیرد.
میرزاده تصریح کرد: این در حالیست که برخی از شهرستان‌ها و استان‌ها در مقطع کنونی با نیروی مازاد مواجه هستند که جذب نیروی اضافه در این استان‌ها به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی‌‎رسد.
وی تاکید کرد: چنانچه کار کارشناسی دقیقی برای جذب نیروی انسانی صورت گیرد، آموزش و پرورش با استفاده از قانون موجود مورد تصویب مجلس می‎تواند نیازهای خود را برطرف کند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در مقطع کنونی نمی‌توان آموزش و پرورش را متهم به تخلف کرد، گفت: اما تعلل و سهل انگاری در قبال نیروی انسانی و قانون استخدام نیروهای حق التدریس مشهود است که ما را به وضعیت امروز رسانده و موجب نارضایتی معلمان حق التدریس شده است.


برگزاری آزمون حق‌التدریسی ها در ۲۲ فروردین ۹۹

الهیار ترکمن با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها افزود: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا ۱۰ اسفند ثبت نام و ۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت آموزش و پرورش، «علی الهیار ترکمن» در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: در سال جاری ۹۳ درصد منابع استانی تخصیص یافته است و در مجموع امسال گشایش‌های خوبی در حوزه مالی داشتیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش با بیان اینکه سه مرحله‌ای شدن تخصیص بودجه مشکلاتی را ایجاد کرده است، افزود: در سال ۹۸ بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب شده بود در حالی که بیش از ۴۸ هزار میلیارد نیازمندیم و امیدواریم تا پایان سال تخصیص ۱۱۰ درصدی محقق شود.
اضافه شدن ۳۵۰۰ میلیارد تومان به بودجه آموزش وپرورش
الهیار گفت: اقدامات خوبی را با همکاری کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی در حوزه بودجه آموزش و پرورش داشتیم و با پی‌گیری‌های انجام شده ۳ هزار و پانصد میلیارد تومان به سقف لایحه بودجه ما در سال ۹۹ اضافه خواهد شد.
وی ادامه داد: در راستای پیگیری سند تحول با هدف افزایش اثربخشی یک بسته اجرایی را تهیه کردیم تا از این طریق بتوانیم دسترسی به منابع مالی پایدار داشته باشیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش افزود: مدیران کل باید مسائل را به جد پیگیری کنند و منابع مالی را در محل خودش هزینه کنند تا در بازرسی‌ها دچار مشکل نشوند.
وی بیان کرد: سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برای ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی‌ آزمون ۳۰ هزار تومان دریافت می‌کند که باید براساس تفاهم‌نامه به مجری آزمون که دانشگاه شهید رجایی است بازگردانده شود.
لغو ثبت‌نام اسکان نوروزی فرهنگیان
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش از لغو ثبت‌نام اسکان سفرهای نوروزی ناشی از شیوع بیماری کرونا خبرداد و افزود: البته مراکز اقامتی و باشگاه‌های فرهنگیان از این مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا مستثنی هستند همچنین برگزاری هرگونه مراسم در تالارها ممنوع است و رستوران‌های آموزش و پرورش نیز باید بیش از پیش نکات بهداشتی را رعایت کنند.
برنامه‌‌ریزی برای ۷۵ هزار متقاضی در طرح مسکن فرهنگیان
وی متذکر شد: در طرح مسکن فرهنگیان ۳۲۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند که برای ۷۵ هزار متقاصی دارای شرایط برنامه‌ریزی‌ها شروع شده است در این راستا، ۲۳ هزار واحد مسکونی مهر را در برخی استان معرفی کردیم تا تحت شرایطی در قالب این طرح به فرهنگیان واگذار شود.
جزییات پرداخت وام به فرهنگیان
الهیار افزود: در ۱۳ استان املاک مازاد را معرفی کردیم لذا تغییرکاربری نیازمند رایزنی است، ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب ۲۰ هزار فقره وام اضطراری از طریق موسسه بانکداری اجتماعی رسالت بدون سود در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد همچنین عملکرد صندوق وام ضروری بسیار خوب بوده است، وام‌های بانک ملی نیز با سود ۱۲ درصد در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد بانک ملی فعلا دو هزار میلیارد تومان را به این موضوع تخصیص داده‌اند با پیگیری‌های انجام شده قرار است این مبلغ به چهار هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
وی لضافه کرد: وام مسکن از ۵۰ به ۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و زوج‌های فرهنگی نیز ۱۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: در حوزه امور اداری و تشکیلات، ساماندهی نیروی انسانی سال تحصیلی آینده را در دستور کار داریم. اجرای قانون استخدام حق‌التدریس‌ها نیز در دستور کار است در این طرح آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریس تحت شرایطی تبدیل وضعیت می‌شوند در این راستا نمایندگان مجلس نیز استفساریه‌ای را به قانون استخدامی این نیروها اضافه کرد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.
برگزاری آزمون حق‌التدریسی ها در ۲۲ فروردین ۹۹
وی با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها افزود: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا ۱۰ اسفند ثبت نام و ۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود لذا اگر افراد نتوانند در این آزمون موفق شوند به خدمت آن‌ها در آموزش و پرورش پایان می‌دهیم.
وی گفت: وضعیت نقل و انتقالات مطلوب نیست برای سال جاری باید براساس سامانه و براساس ضروریات انجام شود بنابراین در سال آینده نقل و انتقالات محدود و در موارد ضروری است نیاز آموزش و پرورش، اولویت ماست.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: برای ساماندهی نیروی انسانی کارها شروع شده است بیش از ۶۶ هزار نفر در سال آینده بازنشسته می‌شوند ۷ هزار دانشجو معلم فارغ‌التحصیل و ۱۲ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ جدب می‌شوند این در حالی است که ۵۰۰ هزار دانش آموز در سال آینده افزوده می‌شوند کار ساماندهی از اوایل آذرماه آغاز و تا شهریور سال آینده ادامه دارد.
کمبود ۱۷۹ هزار معلم‌ در مهر ۹۹
الهیار ادامه داد: بیش از ۱۷۹ هزار نیرو در مهر آینده کمبود خواهیم داشت که این کسری از طریق حق التدریس، تدریس معاونین و خرید خدمات آموزشی جبران خواهد شد.

فصل دهم قانون مدیریت به همه فرهنگیان تسری یافت

وی عنوان کرد : با وجود سختی‌ها، رتبه‌بندی را اجرایی کردیم و بر اساس افزایش امتیازات فصل دهم قانون خدمات کشوری که با هدف رفع تبعیص صورت گرفت این قانون را به همه فرهنگیان تسری دادیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: در اجرای فصل دهم قانون خدمات کشوری، مقتضی است اطلاع رسانی دقیق به فرهنگیان توسط ادارات انجام شود تا سوء برداشتی در این خصوص برای افراد به وجود نیاید.
وی افزود: در اجرای قانون مالی اخیر، افزایش ۵۰ درصدی خالص، دیدگاه درستی نیست این ضریب افزایش درسال آینده نیز افزایش می‌یابد.


شورای نگهبان استفساریه تعیین تکلیف استخدام معلمین حق‌التدریسی را تایید نکرد

عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: این شورا طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخت.

متن توضیحات عضو حقوقدان شورای نگهبان به شرح ذیل است:
گزارش امروز مربوط به پنجاهمین جلسه شورای نگهبان در سال ۱۳۹۸ یعنی جلسه چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه است که برای بررسی چند مصوبه، در روز‌های کاری حساس و فشرده‌ رسیدگی به شکایات داوطلبان مجلس شورای اسلامی از سوی شورا برگزار شد.
۲ طرح و ۲ لایحه یعنی «طرح دوفوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف»، «لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار»، «لایحه الحاق توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار» و «طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۴» در دستور کار بود که با بررسی‌های صورت گرفته، سه دستور اول مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشده و تایید شدند.
با تایید «طرح دوفوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف»، مهلت اجرای این قانون برای یک سال دیگر نیز تمدید شد.
همچنین با تایید ۲ «لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار» و «لایحه الحاق توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار»، محدوده این منطقه آزاد تجاری- صنعتی به مقداری که در لایحه مشخص شده بود، توسعه پیدا کرد.
در خصوص دستور چهارم یعنی «طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی» نیز باید به این مساله اشاره نمود که بر اساس این مصوبه، معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از جمله (نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق‌التدریسی غیرمستمر و پیش‌دبستانی) که تا تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲۶ و همچنین آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی در قانون فوق‌الذکر که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده‌اند، مشمول استخدام ماده الحاقی می‌شدند که پس از بحث‌های فراوان، شورای نگهبان این موارد را تفسیر ندانسته بلکه قانون‌گذاری جدید دانست و در نتیجه از نظر شورا این استفساریه، در مقام توسعه دامنه قانون بوده و لذا مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخته شد.


امشب حق‌التدریس معلمان واریز می‌شود

وزیر آموزش و پرورش نوشت: با همکاری بانک مرکزی واریز حق‌التدریس معلمان در ۲۸ استان امشب انجام می‌شود و در چند استان دیگر تا ششم فروردین این کار انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره واریز مطالبات حق‌التدریس معلمان نوشت: “وعده داده بودیم مطالبات حق‌التدریس فرهنگیان قبل از پایان سال پرداخت شود.

با دستور رئیس جمهور و تامین بودجه در ۲۹ اسفند این دو روز تمام تلاشمان را کردیم تا بدقول نباشیم.

با همکاری بانک مرکزی ۲۸ استان امشب انجام می‌شود و چند استان دیگر تا ششم فروردین ان‌شاءالله”.

به گزارش تسنیم، طبق گفته برخی استان‌ها، حق‌التدریس بهار ۹۸ و ۵ماهه نیمه دوم سال ۹۸ (مهر لغایت بهمن) واریز می‌شود.


بالاترین سرانه معلمان حق التدریس متعلق به استان مرکزی است

۳ روز قبل ۱۵ نظر

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: این استان بالاترین سرانه حق التدریس را در کشور دارد به طوری که ۳۳ درصد کلاس ها توسط نیروهای حق التدریس اداره می‌شود.

شهریار فولاوند امروز سه شنبه ۲۶ فروردین در شورای آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به وجود ۲۵۰ مدرسه غیردولتی، ۵۰۰ آموزشگاه علمی آزاد و زبان و ۷۰۰ پیش دبستانی در سطح استان اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا، پس از ایجاد یک ثبات در روند تعطیلی مدارس، برخی معلمان در سطح استان مرکزی به صورت خودجوش آغاز به فعالیت آموزشی در فضای مجازی کردند اما این اقدام خودجوش ایراداتی همچون پراکنده بودن و عدم انسجام و فعالیت در بستر پیام رسان خارجی داشت.
وی افزود: وزارت آموزش و پرورش و به تبع آن استان مرکزی در صدد رفع این اشکال برآمد و در این زمینه سامانه‌ای تحت عنوان سامانه شاد طراحی کرده است، در ابتدا قرار بر فعالیت این سامانه از طریق پیام رسان داخلی بود اما با توجه به اینکه پیام رسان داخلی قادر به تامین و اختصاص این حجم IP نبود بنابراین با ایجاد وقفه، این برنامه به صورت یک اپلیکیشن و شبکه آموزشی مستقل و بدون نیاز به فضای دیگری ایجاد شد.
مدیرکل اموزش و پرورش استان مرکزی تصریح کرد: گفته می‌شود این طرح بزرگترین پروژه IT در خاورمیانه است و می تواند به عنوان یک ظرفیت خوب مورد استفاده قرار گیرد.
فولادوند با بیان اینکه امروز تلاش آموزش و پرورش بر گسترش دامنه اموزش در فضای مجازی است،گفت: حداکثر ۷۰ درصد دانش اموزان امکان استفاده از این فضا را دارند و مابقی به دلیل عدم پوشش اینترنت و در دسترس نبودن امکانات سخت افزاری، امکان استفاده از این اپلیکیشن را ندارند که برای این موارد اقداماتی صورت گرفته از جمله اینکه برخی معلمان به صورت داوطلبانه و با رعایت موارد بهداشتی اقداماتی را برای این دانش آموزان انجام می دهند.
مدیرکل اموزش و پرورش استان مرکزی اضافه کرد: امسال ۸۷۶ نفر از دبیران در استان واجد شرایط بازنشستگی هستند که پیش بینی می شود ۲۰۰ نفر از واجدین شرایط تقاضای استمرار خدمت داشته باشند.
فولادوند بیان کرد: ۲۴۳ مدرسه زیر ۱۰نفر در استان مرکزی فعالیت دارند که ۱۳۰ مدرسه کمتر پنج نفر دانش اموز دارد.


رفع ایراد استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از رفع ایراد استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس برای استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریس خبر داد.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: دستور کار نخست نشست امروز کمیسیون به موضوع رفع ایراد “استفساریه استخدامی مشمولین تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس” اعاده شده از شورای نگهبان اخصاص داشت.
نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی تماس تلفنی و هماهنگی صورت گرفته با نماینده شورای نگهبان، ایراد این شورا به استفساریه برطرف و طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان برای تصویب در صحن به هیات رئیسه مجلس ارجاع شد.

وی اضافه کرد: این طرح قطعا در مجلس دهم به تصویب خواهد رسید و نیروهای حق التدریس و نهضتی از این بابت نگرانی نداشته باشند؛ با پیگیری‌های به عمل آمده طرح استفساریه فردا یا نهایتا هفته آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: دستور کار بعدی نشست امروز در خصوص نحوه هزینه کرد اعتبارات پژوهشی در دانشگاه‌های سراسر کشور بود که موانعی برای فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها ایجاد کرده است؛ در این راستا با دعوت از معاون پژوهشی وزارت علوم و نمایندگانی از دیوان محاسبات مجلس هماهنگی‌های لازم به عمل آمد تا مسیر پژوهشی در دانشگاه‌ها به ویژه برای هیات علمی با سهولت بیشتری همراه باشد.

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.