اخبار اشتغال روستاییان در سال ۱۴۰۰(کلیه اخبار)

اخبار اشتغال روستاییان در سال ۱۴۰۰(کلیه اخبار)
اخبار اشتغال روستاییان

در این صفحه آخرین اخبار و استخدامهای مربوط به اشتغال روستاییان در اسرع وقت منتشر خواهد شد..!


همکاری بنیاد مسکن و صندوق کارآفرینی امید در اشتغال روستایی

به گزارش خبرگزاری فارس، مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و صندوق کارآفرینی امید در مورد اجرای طرح‌های توسعه پایدار اشتغال روستایی صبح امروز یکشنبه ۱۸ مهر سال ۱۴۰۰ در محل بنیاد مسکن برگزار شد.

بر مبنای جزییات این تفاهم‌نامه،صندوق کارآفرینی امید از محل منابع واگذارنده اعتبار نسبت به پرداخت تسهیلات به افراد معرفی شده از سوی بنیاد مسکن با هدف رفع محرومیت، توسعه کارآفرینی، ایجاد و حفظ اشتغال اقدام می‌کند.
مبلغ سقف تسهیلات پرداختی به افراد دارای شرایط، ۱۵۰ میلیون تومان بوده و بازپرداخت اقساط با در نطر گرفتن دوره تنفس ۶ ماهه حداکثر ۵۴ ماه است.همچنین نرخ کارمزد این تسهیلات ۴ درصد عنوان شده است.

منبع : خبرگزاری فارس


اشتغالزایی ۵۵۰ نفری صندوق کارآفرینی اسفراین در بخش روستایی

رئیس صندوق کارآفرینی اسفراین با اشاره به ایجاد ۵۵۰ شغل توسط این صندوق در حوزه روستایی و عشایری، گفت: صندوق کارآفرینی امید اسفراین ۲۷۰ شغل به صورت مستقیم ایجاد کرده است.

مسعود مسکنی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تسهیلات اشتغالزایی روستایی عشایری در اسفراین در مجموع ۱۶۶ فقره بوده که با اعتباری بالغ بر ۱۶۷ میلیارد ریال به سرانجام رسیده است.
رئیس صندوق کارآفرینی امید بیان کرد: صندوق کارآفرینی تا کنون توانسته ۱۵۵ درصد از اعتبارهای ابلاغی را جذب کند.
وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در صندوق، تصریح کرد: این صندوق علیرغم تمام مشکلات در سطح شهرستان توانسته بعد یکی از بانک‌های دولتی دومین پرداخت کننده تسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری باشد.
مسکنی خاطر نشان کرد: با توجه به سیاست گذاری‌های صندوق کارآفرینی تحت عناوین هر روستا یک محصول و روستای بدون بیکار، صندوق توانسته تا کنون با حضور در سه روستای سارمران، الست، سرچشمه و حسین آباد خانکور این اهداف را پیاده سازی نماید.
وی در پایان گفت: تسهیلات اشتغالزایی در حوزه‌های گردشگری ۶۳ فقره، کشاورزی ۳۳ فقره، صنعتی ۱۹ فقره و خدمات ۵۴ فقره بوده است.

منبع : خبرگزاری مهر


پرداخت ۹۰ درصد تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در اردبیل

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: نزدیک به ۹۰ درصد از منابع موجود اشتغال پایدار روستایی و عشایری در قالب تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شد.

بهروز رحیم زاده ۱۱ مهر در چهارمین جلسه کمیته فنی بررسی طرح های متقاضی تسهیلات پایدار روستایی و عشایری با تاکید به اینکه اولویت اول کمیته اتمام طرح های نیمه تمام با اعطای تسهیلات متمم است، افزود: طرح های متقاضی تسهیلات متمم باید حداقل ۶۰ درصد از پیشرفت فیزیکی برخوردار باشند.
وی ضمن تاکید بر لزوم تلاش دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل در جذب اعتبارات، به اهمیت ایجاد اشتغال پایدار توسط ارائه تسهیلات اشاره کرد و از دستگاه‌ها خواست تا به‌منظور عدم انحراف تسهیلات، نظارت لازم بر طرح‌های دریافت‌کننده تسهیلات را انجام دهند.
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با اشاره به محدودیت اعتبارات روستایی، از کلیه دستگاه‌های متولی خواست تا در انتخاب طرح‌ها، تعداد اشتغال ایجادی و بازدهی اقتصادی طرح را در اولویت قرار دهند.
رحیم زاده عنوان کرد: نزدیک به ۹۰ درصد منابع موجود اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان در قالب تسهیلات ارزان قیمت توسط بانک های عامل مصوب و پرداخت شده و بزودی به اتمام خواهد رسید.

منبع : بازار کار


پرداخت ۱۷۵ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی روستایی در رضوانشهر

 فرماندار رضوانشهر گفت: تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری این شهرستان با مشارکت دستگاه های حمایتی به میزان ۱۷۵ میلیارد ریال است.

محمودقاسمی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای حمایت از موضوعات اشتغال و اقتصاد حوزه روستایی و عشایر در سطح مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر، با همکاری بانک ها و مشارکت دستگاه های حمایتی، مبلغ ۱۷۵ میلیارد ریال به ۲۹۸ طرح با ظرفیت اشتغال ۴۰۵ نفر پرداخت شده است.

وی همچنین با قدردانی از صبر و حوصله همه مردم و کسانی که در این شرایط سخت اقتصادی کار آفرینی می کنند افزود: همه مدیران شهرستان در زمینه حمایت از تولید و اشتغال این مناطق تلاش مضاعف داشته باشند تا بتوانیم در جهت تحقق شعار سال مورد تاکید مقام معظم رهبری گام های موثری برداریم.

قاسمی در ادامه با اشاره به ۶۳۴ نفر ظرفیت اشتغال ابلاغی طی سال جاری برای این شهرستان یادآور شد: تا کنون با تلاش و پیگیری های بعمل آمده ۳۱۲ نفر از این میزان در سامانه رصد ثبت شده، بنابراین مدیران مربوطه نسبت به ثبت اشتغال ایجاد شده از سوی دستگاه ها در سامانه اقدام و در جهت تحقق سهمیه باقی مانده بیش از پیش تلاش نمایند.

فرماندار رضوانشهر خاطرنشان کرد: در بحث حمایت از واحدهای آسیب دیده از بیماری کرونا شصت و دو میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال، تسهیلات به ۷۹۳ نفر در قالب ۶۹۳ پرونده به واحدهای مربوطه جهت حفظ اشتغال تسهیلات پرداخت گردیده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


توانمندسازی و ایجاد اشتغال جوامع زنان روستایی

مدیر توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید گفت: توانمندسازی و ایجاد اشتغال جوامع زنان روستایی هدف اصلی صندوق‌های خرد محلی است

به گزارش بازارکار به نقل از روابط‌عمومی صندوق کارآفرینی امید استان اردبیل، خانم کشاورزفرد، در سفری یک‌روزه به استان اردبیل در روز شنبه، مورخ شهریورضمن بازدید از وضعیت نمونه‌ای از صندوق‌های خرد محلی حمایت و راه‌اندازی شده در روستاهای شهرستان مشگین‌شهر مسائل و موانع موجود را بررسی و تبیین کردند.
این بازدید که با حضور اردستانی مدیریت راهبردی صندوق‌های قرض‌الحسنه سازمان بسیج سازندگی، فرهنگ سرپرست صندوق استان اردبیل، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان مشگین‌شهر، مسئولان بسیج سازندگی و عوامل اجرایی صندوق‌های خرد محلی انجام شد؛ روند اجرایی صندوق‌های خرد محلی از محل تفاهم‌نامه مشترک صندوق کارآفرینی امید و بسیج سازندگی در روستاهای موئیل، بارزیل و کلی علیا از توابع شهرستان مشگین‌شهر بررسی و مشکلات موجود احصا و راهکارهای لازم ارائه شد.
طهماسب، فرهنگ سرپرست صندوق استان اردبیل ضمن ارائه گزارشی از عملکرد صندوق استان اردبیل در حمایت از صندوق‌های خرد محلی گفت: صندوق استان اردبیل از محل تفاهم‌نامه همکاری بسیج سازندگی تعداد ۲۲۵ صندوق خرد روستایی با اعتباری به مبلغ ۲۳۱میلیارد ریال حمایت مالی نموده است که از محل این حمایت‌ها برای ۴۶۲ نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ثابت فراهم شده است.
ناهید کشاورزفرد، مدیر توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید در این سفر با اشاره به حرکت جهادی و عملکرد مطلوب صندوق استان اردبیل در راه‌اندازی صندوق‌های خرد زنان روستایی گفت: طرح صندوق‌های خرد محلی از جمله طرح‌های استراتژیک‌محور صندوق کارآفرینی امید است و ازآنجاکه ماهیت صندوق‌های خرد محلی، توسعه‌ای بوده و علاوه بر تامین منابع مالی سایر خدمات توانمندسازی اقتصادی را نیز ارائه می‌کند، استفاده از این ابزار نقش مهمی در رفع نیازمندی‌های مالی مردم و توسعه مشاغل خرد به‌ویژه در روستاها و مناطق محروم خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه نتایج دوره‌های آموزشی برگزارشده در سطح استان‌ها در سال‌های قبل برای راه‌اندازی و ایجاد صندوق‌های خرد محلی امروز نمایان شده است، افزود: توانمندسازی جوامع زنان روستایی و ایجاد اشتغال و کسب درآمد هرچند ناچیز، کمک معیشتی برای جوامع محلی است.
وی اظهار کرد: صندوق کارآفرینی امید تاکنون قریب به ۴۰۰۰ صندوق خرد محلی با اعتباری بالغ بر ۳۰۰میلیارد تومان در سطح کشور ایجاد کرده است که از این محل برای ۱۲۰۰۰ نفر اشتغال ثابت فراهم شده و به کسب درآمد برای روستاییان عزیز منجر شده است.
مدیر توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید خاطرنشان کرد: نگاه ویژه دکتر نوراله‌زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید به صندوق‌های خرد محلی و کمک به راه‌اندازی کسب‌وکارهای خرد و مشاغل خانگی در جوامع روستایی از اهداف صندوق‌های خرد محلی است.

منبع : بازار کار


سه هزار طرح اشتغال روستایی در اردبیل به نتیجه رسیده است

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: سه هزار طرح اشتغالزای روستایی، عشایری و مناطق محروم در استان اردبیل اجرایی و عملیاتی شده است.

بهروز رحیم‌زاده یکم شهریور ماه در جلسه ستاد تسهیل در اردبیل اظهار کرد: در سال‌های اخیر و با اجرای طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی، عشایری و مناطق محروم پرداخت تسهیلات به متقاضیان انجام شده است.
وی تصریح کرد: با اجرایی شدن سه هزار طرح اشتغالزا در این بخش در سطح استان، ۱۰ هزار نفر فرصت اشتغال پیدا کردند تا با حضور در محل مناطق روستایی و عشایری بتوانند به تولید و همچنین چرخه اقتصادی این مناطق کمک کنند.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: در سال‌های اخیر با حمایت و همراهی مسئولان کشوری و استانی برای طرح‌های اشتغالزا در این بخش سه هزار میلیارد ریال منابع در سطح استان پرداخت شده که عمده این تسهیلات در بخش مشاغل خانگی و طرح‌های زودبازده و کوچک بوده است.
رحیم‌زاده افزود: در کنار پرداخت این تسهیلات در حمایت از اشتغال روستایی و همچنین جامعه عشایری با همکاری بانک‌ها ۹۶ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال منابع نیز به صورت مستمر در چهار سال اخیر پرداخت شده که عمده این تسهیلات با سود پایین بوده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: همچنان پرداخت تسهیلات برای طرح‌های اشتغالزا در این بخش به ویژه در مناطق محروم و روستایی ادامه دارد و ما امیدواریم با اجرایی شدن این طرح‌ها در بخش‌های کشاورزی، صنایع فرآوری و همچنین کشاورزی به صورت دامداری‌ها و صنایع بسته‌بندی بتوان به اهداف مورد نظر دست پیدا کرد.
رحیم‌زاده اضافه کرد: در کنار اجرای این طرح‌ها آموزش و مهارت‌آموزی‌ نیز با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای در اولویت بوده تا در جوار کارگاه‌ها، شهرک‌ها و نواحی صنعتی امکان آموزش و مهارت‌آموزی نیروها نیز به شکل مطلوب فراهم آید.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل بیان کرد: با تاکید استاندار اردبیل همچنان طرح‌های اشتغالزا در بخش‌های مختلف به بانک‌ها معرفی می‌شود و امسال نیز قرار است با حمایت بانک‌های عامل و همچنین منابع مورد نظر ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت این تسهیلات به متقاضیان ادامه پیدا کند.

منبع : بازار کار


جذب ۱۱۵ درصدی تسهیلات اشتغال روستایی در کهگیلویه و بویراحمد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد از جذب ۱۱۵ درصدی تسهیلات اشتغال روستایی در شهرستان کهگیلویه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کهگیلویه، آیت‌الله ارمغانی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رسالت وزارت کار در حوزه اشتغال فراهم کردن زیرساخت‌ها و بستر سازی ایجاد اشتغال، ساماندهی بازار کار، رصد فرصت‌های شغلی است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون سه هزار و ۳۶۵ مجوز در بخش مشاغل خانگی در شهرستان کهگیلویه صادر شده که از این تعداد یکهزار و ۶۷۲ متقاضی جهت دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شدند.

وی اضافه کرد: دولت برای بهبود فضای کسب و کار و حمایت از اشتغال بسته‌های حمایتی متنوعی از جمله طرح کارورزی، طرح یارانه حقوق و دستمزد، پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری، طرح مشوق‌های بیمه‌ای و ساماندهی مشاغل خانگی را در نظر گرفته است.

ارمغانی گفت: خوشبختانه شهرستان کهگیلویه با تلاش دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل موفق به جذب ۱۱۵ درصدی تسهیلات روستایی شده است.

سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد تعداد افراد بهره‌مند از یارانه حقوق و دستمزد در شهرستان کهگیلویه را ۱۷۹ نفر برشمرد و افزود: تاکنون ۴۴۸ نفر از محل مشوق‌های بیمه‌ای مشغول به فعالیت شد‌ه‌اند.

وی صیانت از نیروی کار را مهم خواند و ادامه داد: با انجام بازرسی‌های فنی و مستمر از همه کارگاه‌‌ها برای اجرای صحیح قانون کار از نیروی کار صیانت می‌کنیم.

منبع : خبرگزاری فارس


طرح های اشتغال در ۱۰۰ روستای مازندران اجرا می شود

مدیر صندوق کارآفرینی امید مازندران گفت: طی سه سال آینده در بیش از ۱۰۰ روستای استان طرح های اشتغال و کارآفرینی اجرا می شود.
محمدرضا حاتمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شناسایی ۳۰ مزیت روستایی در استان اظهار داشت: این طرح‌ها در بیش از ۱۵ روستای استان اجرا شده است.

وی با بیان اینکه بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای اجرای طرح‌ها در استان پرداخت شده است، افزود: این طرح‌ها منجر به اشتغال بیش از دو هزار نفر در روستاها شده است.

وی با عنوان اینکه در سال جاری بنا داریم طرح‌های اشتغال روستایی را به دو برابر افزایش دهیم، گفت: در برنامه سه سال آینده بنا داریم در بیش از ۱۰۰ روستا اشتغال ایجاد کنیم.

حاتمی با تاکید براینکه برای رسیدن به اشتغال پایدار باید از روستاها شروع کنیم، گفت: اشتغال در روستاها سبب مهاجرت معکوس به روستاها می‌شود و در این راستا مزیت‌هایی نظیر صنایع دستی، گل و گیاه، بومگردی، پرورش زنبور عسل، تولید پوشاک، سفالگری وغیره شناسایی شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


پرداخت ۵۰۶ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در استان مرکزی

مدیر صندوق کار آفرینی امید استان مرکزی گفت: ۵۰۶ میلیارد و ۵۴۱ میلیون ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری از سوی این صندوق در استان هشت سال اخیر پرداخت شده که اعطای این منابع مالی به معیشت و رونق اقتصادی روستاییان کمک کرده است.

«محمد امامی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۵۰۴ میلیارد و ۵۴۱ میلیون ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در این مدت به صندوق کار آفرینی امید استان مرکزی اختصاص یافت که ۱۰۰ درصد این اعتبارات برای حمایت از توسعه و اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری استان جذب شد.
وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری از خرداد ماه سال ۹۷ در صندوق کار آفرینی امید در کنار سایر بانک‌های عامل آغاز شد و با وجود محدودیت‌ها، صندوق کار آفرینی استان مرکزی پس از بانک کشاورزی رتبه دوم را در تعداد پرونده‌های پرداختی در استان به خود اختصاص داده‌ است.

مدیر صندوق کار آفرینی امید استان مرکزی خاطرنشان کرد: تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در سه دسته صنایع، خدمات و کشاورزی در اختیار متقاضیان قرار گرفته‌ است.

امامی، از پرداخت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات در راستای تحقق طرح هر روستا یک محصول در استان مرکزی خبرداد و گفت: یک‌هزار و ۵۰۰ میلیون ریال منابع مالی در این مدت به استان اختصاص یافت که ۱۰۰ درصد این اعتبارات در اختیار متقاضیان قرار گرفته‌ است.

وی ادامه داد: این منابع مالی در استان مرکزی برای حمایت از قالی‌بافی در روستاهای جیریای شهرستان اراک، کارگاه‌های یخچال سازی روستای دستجرده شهرستان شازند، تریکوبافی در روستای تلخاب شهرستان فراهان، تولید کفش در روستاهای امیرآباد و شیرین‌آباد شهرستان فراهان، توسعه کارگاه‌های منبت‌کاری و تولید مبل در روستای سمقاور شهرستان کمیجان، تولید و پرورش گل محمدی در روستای امیرآباد اراضی شهرستان محلات پرداخت شد.

امامی، اجرای طرح روستای بدون بیکار با هدف صنعتی سازی روستاها، افزایش توانمند سازی و ریشه کنی بیکاری در روستاها را از دیگر اقدامات صندوق کار آفرینی امید در دولت تدبری و امید عنوان کرد.

وی ادامه داد: ۲۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال تسهیلات نیز در راستای طرح روستای بدون بیکار توسط صندوق کار آفرینی استان مرکزی در دولت تدبیر و امید برای مهاجرت از شهرها به روستاها پرداخت کرد.

مدیر صندوق کار آفرینی امید استان مرکزی خاطرنشان کرد: هشت میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال در دولت تدبیر و امید برای فعالیت هرچه بیشتر صندوق‌های خرد محلی به صندوق کارآفرینی امید این استان اختصاص یافت که ۱۰۰ درصد این منابع مالی جذب و در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

امامی افزود: صندوق‌های خرد محلی از جمله منابع تامین سرمایه و اعتبار زنان تولید کننده روستایی در استان مرکزی است که علاوه بر تامین مالی سایر خدمات توانمند سازی اجتماعی را نیز به بانوان ارایه می‌کند.

وی، از پرداخت یک‌هزار و ۷۲۳ میلیارد و ۶۵ میلیون ریال تسهیلات در راستای تقویت مشاغل خرد و خانگی از سوی صندوق کار آفرینی استان مرکزی در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: این منابع مالی در قالب ۱۲ هزار و ۳۵۲ فقره تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

مدیر صندوق کار آفرینی امید استان مرکزی خاطرنشان کرد: یک‌هزار و ۷۶۴ میلیارد و ۳۶۹ میلیون ریال منابع مالی برای پرداخت تسهیلات و حمایت از مشاغل خرد و خانگی در این مدت به صندوق کار آفرینی این استان اختصاص یافت.

امامی، انعقاد تفاهم نامه‌های تسهیلاتی در راستای رفع مشکلات و نیازهای عمومی جامعه و نهادهای حمایتی را از دیگر اقدامات صندوق کارآفرینی امید عنوان کرد و افزود: صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی با انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌هایی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و سازمان حمایت از زندانیان از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون تعداد قابل توجهی از افراد تحت پوشش این نهاد ها را از طریق پرداخت تسهیلات اشتغال مورد حمایت قرار داده‌ است.

وی ادامه داد: ۹۷ میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال منابع مالی توسط صندوق کار آفرینی استان مرکزی در قالب ۲۱۶ فقره تسهیلات در این مدت در قالب تفاهم نامه با نهادهای حمایتی به افراد تحت پوشش این نهادها پرداخت کرده‌است.

مدیر صندوق کار آفرینی امید استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۴۲ میلیارد و ۱۵۴ میلیون ریال منابع مالی نیز در قالب ۲۱ هزار و ۱۳۰ فقره تسهیلات از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون در راستای رفع نیازهای ضروری و فوری اقشار آسیب پذیر جامعه توسط این صندوق پرداخت شده‌ است.

امامی افزود: این منابع مالی در قالب تسهیلات ضروری برای هزینه‌های درمان، کمک هزینه سکونت و اجاره مسکن، کمک هزینه و وام‌های معرفی شده در سفرهای استانی مقامات کشوری از جمله ریاست جمهوری به استان پرداخت کرده‌ است.

وی ادامه داد: ۱۵۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال منابع مالی نیز در قالب سه هزار و ۱۵۲ میلیون ریال تسهیلات ازدواج برای حمایت از تشکیل خانواده توسط صندوق کار آفرینی استان مرکزی به زوج‌های این استان پرداخت شده‌ است.

استان مرکزی با بیش از سه هزار واحد صنعتی، به‌عنوان قطب چهارم صنعت ایران و دومین قطب صنایع مادرتخصصی کشور مطرح است و به لحاظ تنوع در تولید در رتبه نخست کشور قرار دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


ایجاد ۲۸۰ هزار فرصت شغلی برای روستاییان

معاون اول رییس جمهوری گفت که از سال ۹۲ تاکنون و با پرداخت ۱۵۰ هزار میلیارد ریال وام از محل منابع صندوق توسعه ملی افزون بر ۲۸۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد.

اسحاق جهانگیری روز شنبه در مراسم بهره برداری از طرح‌های تولیدی و اشتغالزای روستایی گلستان در روستای عطاآباد بندرترکمن اظهار داشت: این تسهیلات با کارمزد چهار تا هشت درصدی به متقاضان پرداخت شده و امکان اعطای ۷۰ هزار میلیارد دیگر از این منابع وجود دارد.
وی بیان کرد: روستاییان امکان ارائه طرح‌های بزرگ‌ اشتغالزا به صندوق توسعه ملی ندارند و بر همین اساس برای کاهش بیکاری و افزایش سطح درآمد، مقام معظم رهبری با برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای این بخش موافقت کردند.

وی به اهتمام دولت تدبیر و امید برای فراهم کردن زیرساخت های ضروری در روستاها اشاره کرد و گفت: قبل از سال ۹۲ حدود ۱۴ هزار روستا به شبکه گاز سراسری متصل بود که این تعداد در حال حاضر به ۳۵ هزار روستا رسید.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: جلوگیری از مهاجرت به شهر و کاهش حاشیه نشینی و آسیب اجتماعی ناشی از آن پیامد فراهم بودن زیرساخت ها و امکانات ضروری در روستاها است.

وی به فعالیت ۳۰۰ کارگاه تولید مبل در روستای عطاآباد بندرترکمن اشاره کرد و گفت: در این واحدها افزون بر سه هزار نفر از اهالی این روستا و مناطق اطراف مشغول به کار هستند و این روستای پنج هزار نفره حتی یک بیکار هم ندارد

جهانگیری ادامه داد: حفظ اشتغال در عطاآباد در شرایط تحریم‌ ظالمانه آمریکا و شیوع ویروس کرونا قابل تحسین است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری صبح امروز شنبه به همراه تعدادی از وزیران برای افتتاح چند طرح و برگزاری نشست اقتصاد مقاومتی و دیدار با نخبگان از طریق فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان وارد گلستان شد.

افتتاح یک واحد صنعتی در شهرک صنعتی پنج پیکر بندرترکمن و تحویل یک خانه بازسازی شده سیل پارسال از دیگر برنامه های معاون اول رییس جمهوری در سفر یک روزه به گلستان است.

جهانگیری سپس در جلسه اقتصاد مقاومتی گلستان شرکت و تعدادی از پروژه‌های عمرانی و کشاورزی این استان را به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح خواهد کرد.

آخرین برنامه کاری سفر امروز معاون اول رییس جمهوری دیدار با نخبگان گلستان است.

گلستان با جمعیتی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، دارای ۳۵ شهر، ۱۳ شهرستان و حدود هزار روستا است.

منبع : بازار کار


ایجاد اشتغال برای ۶۸ هزار روستایی و عشایر با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت

معاون صندوق کارآفرینی امید کشور از ایجاد کارآفرینی برای ۶۸ هزار روستایی و عشایر جامعه هدف با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت خبر داد.

به گزارش بازارکار، اصحابی، معاون صندوق کارآفرینی امید کشور در حاشیه افتتاح یک طرح در اشتغالزایی برای ۶۸ هزار روستایی و عشایرشهرستان آبیک گفت: با اجرای قانون اشتغال توسعه روستایی و عشایری بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به جامعه هدف کار آفرین حوزه روستایی و عشایری پرداخت شده که و زمینه اشتغال ۶۸ هزار نفر را فراهم کرده است.
اصحابی افزود: در همین زمینه بیش از ۴۸ هزار طرح اشتغالزایی بررسی شده است.

او با اشاره به افتتاح ۱۲ طرح این صندوق در قزوین گفت: با پرداخت بیش از ۱۲ میلیارد تومان تسهیلات به استان قزوین ۱۲۰ فرصت شغلی برای جوانان این استان فراهم شده است.
اصحابی یکی دیگر از سیاست‌های اولویت دار صندوق کار آفرینی امید را توانمند سازی جامعه هدف روستا با ایجاد راه اندازی صندوق‌های خرد محلی روستایی افزود که تا به امروز بیش از ۲۵۰۰ صندوق در ۳۰ استان کشور راه اندازی شده است.
به گزارش صدا و سیمای قزوین معاون صندوق کارآفرینی امید کشور گفت: نزدیک به ۵۸ هزار نفر عضو این صندوق‌های بعد از توانمند سازی، مهارت آموزی و آموزش در بخش تولید خانگی و کارگاهی در حال فعالیت هستند.

منبع : بازار کار


اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های اشتغالزایی در روستاها

نماینده مردم اراک در مجلس بابیان اینکه زوج‌های جوان نابارور در روستاها به صورت رایگان درمان می‌شوند، گفت: ۳۲ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های اشتغالزایی در روستاها هزینه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدحسن آصفری در سفر به شهرستان کمیجان در جمع اهالی روستای اسفندان اظهار کرد: بیمه سلامت ملزم است به صورت رایگان افراد کم‌درآمد را بیمه کند؛ برخی دفاتر کارگزاری مبالغ را از اقشار آسیب‌پذیر دریافت کردند که خلاف قانون است.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه شاهد تصادفات ناگواری در کشور هستیم که افزایش جریمه‌های راهنمایی رانندگی در دستور کار قرار گرفت که ۲۰ درصد در اختیار دهیاری‌ها برای عمران و آبادی روستاها قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: ۳۲ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های اشتغالزایی در روستاها هزینه خواهد شد و امکان پرداخت تسهیلات به طرح‌های اشتغالزایی از ۵۰ میلیون تا ۵ میلیارد تومان وجود دارد.

آصفری افزود: دولت درآمدی برای ایجاد اشتغال ندارد و باید کارآفرینی در اولویت قرار گیرد؛ براساس آمارها ماهانه ۳۳ هزار میلیارد تومان بابت حقوق کارمندان دولت صرف می‌شود در حالی که بودجه عمرانی کشور ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است.

وی عنوان کرد: کارآفرینان با طرح اشتغالزایی و ۲۰ درصد آورده می‌توانند از طریق بانک کارآفرین و بنیاد برکت تسهیلات دریافت کنند که در بودجه سال آینده ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام‌های ۵۰ میلیون بابت طرح های اشتغالزایی کوچک به بنیاد برکت اختصاص یافته است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سال ۱۴۰۰ بانک کارآفرین ۳۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تسهیلات طرح‌های بزرگ در اختیار دارد.

آصفری ادامه داد: دهیاری‌ها باید نسبت به تشکیل تعاونی اقدام و اعتبارات را مدیریت و در راستای ایجاد اشتغال فعالیت کنند.

وی با اشاره به حمایت از اقشار کم‌درآمد افزود: زوج‌های جوان نابارور در روستاها می‌توانند به صورت رایگان با تایید کادر درمان محل زندگی خود روند درمان را دنبال کنند و در این زمینه بودجه خوبی در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در کمیسیون تلفیق مصوب شد که صنوف ملزم به پرداخت ۲۰ درصد مالیات شدند و مالیات کسانی که فرار مالیاتی داشتند، افزایش یافت.

آصفری یادآورشد: ۱۸ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل جاده آهنگران به کمیجان اختصاص یافته در حالی که اینترنت روستاهای شهرستان کمیجان نیز در حال پیگیری است.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


افتتاح بیش از ۸۰۰ طرح اشتغال روستایی در خراسان شمالی

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی از افتتاح بیش از ۸۰۰ طرح اشتغال روستایی همزمان با دهه فجر در استان خبر داد.

«مجید الهی راد» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بجنورد، ضمن گرامیداشت فرا رسیدن دهه مبارک فجر، گفت: به مناسبت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، ۸۹۱ طرح اشتغال روستایی در خراسان شمالی افتتاح می شود.

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی گفت: همچنین یک هزار و ۹۸۹ طرح اشتغال شهری نیز در این ایام در استان به بهره برداری خواهد رسید.

وی بیان کرد: در مجموع طی این دهه مبارک، دوهزار و ۸۸۰ طرح اشتغال با اعتباری بالغ بر ۱۲۴ میلیارد تومان ویژه مددجویان این نهاد افتتاح می‌شود.

الهی راد افزود: از این تعداد ۳۱۵ طرح در اسفراین، ۱۲۷ طرح در جاجرم، ۶۲۹ طرح در شیروان، ۷۳ طرح در گرمه، ۲۶۱ طرح در راز و جرگلان، ۲۳۰ طرح در فاروج، ۳۵۶ طرح در مانه و سملقان و حدود ۹۰۰ طرح نیز در بجنورد به بهر برداری می رسد.

وی اظهار کرد: این طرح ها با بهره‌گیری از روش‌های نو و دانش ‌بنیان و همچنین متناسب با شرایط بومی هر منطقه اجرا شده است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی سقف پرداختی‌های کمیته امداد برای هر شغل را ۵۰ میلیون تومان بیان کرد و گفت: حدود ۶ میلیارد تومان از اعتبارات از محل منابع داخلی کمیته امداد و باقی مانده نیز از محل منابع بانک های عامل استان پرداخت شده است

منبع : خبرگزاری شبستان


پرداخت ۲۸۴ میلیارد و۲۰۰میلیون تومان وام اشتغال روستایی در لرستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۲۸۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تهسیلات ارزان اشتغال روستایی طی سه سال گذشته در این استان پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا “علی آشتاب” روز یکشنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان افزود: این اعتبار به یک هزار ۳۰۷ طرح با ظرفیت اشتغال پنج هزار و ۴۴۰ نفر در استان لرستان پرداخت و عقد قرارداد شده است.
وی تاکید کرد: دستگاه های اجرایی و بانک های عامل نظارت دقیقی بر تعهدات اشتغال طرح‌های اشتغال روستایی استان داشته باشند تابه درستی در طرح مورد نظر هزینه شود.
وی اظهار داشت: تعهدات اشتغال طرح‌های اشتغال روستایی و عشایری و تولید این طرح های اقتصادی رصد و پیگیری شود و در صورت انحراف بعد از تذکر، برخوردهای لازم مطابق آیین نامه انجام گیرد.
آشتاب با اشاره به تعیین تکلیف اعتبارات باقی مانده و ابلاغ شده به طرح های بزرگ و دارای توجیه استان افزود: بانک های عامل و دستگاه های اجرایی نسبت به پرداخت تسهیلات لازم از محل اعتبارات ابلاغ شده سیل اقدام کنند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


انحراف تسهیلات اشتغال روستایی چهارمحال و بختیاری کمتر از ۵ درصد است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: نتایج نظارت‌های انجام شده گویای آن است که انحراف در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان کمتر از پنج درصد است.

حفیظ‌الله فاضلی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: چهارمحال و بختیاری در خصوص کمترین انحراف از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری از استانهای پیشتاز کشور به شمار می‌رود.
وی با اشاره به نظارت‌های مستمر بر روند جذب تسهیلات اشتغالزایی در استان، تصریح کرد: علاوه‌بر نظارت‌هایی که از سوی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌گیرد، روند جذب تسهیلات از سوی سیستم بانکی، کمیته عالی استانداری و سازمان بازرسی راستی‌آزمایی می‌شود.

فاضلی تصریح کرد: افرادی که انحراف آنها در راستی‌آزمایی محرز شود نه تنها باید تسهیلات دریافتی را با نرخ منابع بانکی بازگردانند بلکه جریمه نیز می‌شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری از جذب ۷۷ درصد از تسهیلات تخصیص یافته به استان در قالب اشتغال پایدار روستایی و عشایری خبر داد و گفت: از ۴۸۰ میلیارد تومان تسهیلات تخصیصی به استان تاکنون ۳۹۰ میلیارد تومان آن جذب شده است و بخشی از تسهیلات نیز در سیستم بانکی قرار دارد و پس از فرایند اداری به متقاضیان پرداخت می‌شود.

به گفته فاضلی، به سبب نرخ بالای بیکاری چهارمحال و بختیاری تسهیلاتی که در حوزه اشتغال روستایی و عشایری به استان تخصیص یافته رقم قابل توجهی بوده و توانسته است تا حد زیادی نرخ بیکاری را در این استان مهار کند به نحویکه طی ۲ سال اخیر به اشتغال حدود ۹ هزار نفر منجر شده است.

وی ابراز امیدواری کرد،با حمایت دولت، طرح‌های نیمه‌تمام اشتغالزایی استان که از پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی برخوردار شده است تا پایان دولت تکمیل و بهره‌برداری شود و از این طریق برای بخش قابل توجهی از جمعیت فعال و بیکار استان اشتغالزایی شود.

به گزارش ایرنا، بنا بر اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری در پاییز امسال با کاهش ۴.۲ درصدی نسبت به پاییز سال گذشته به ۱۱.۹ درصد کاهش یافته است.

چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان با جمعیتی افزون بر ۹۷۹ هزار نفر است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


سهم ۲۹ درصدی اشتغال روستایی از سبد اشتغال کشور

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از ۳ درصد به ۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است.
به گزارش روز دوشنبه بازارکار از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون در نشست گفت و شنود حقوق شهروندی که با حضور جمعی از فعالان وصاحبنظران عرصه حقوقی برگزار شد گفت: توجه به رضایت عموم مردم یکی از مهمترین اصول حاکم بر نظام جمهوری اسلامی است و بر همین اساس در وزارت تعاون تلاش کرده ایم در همه فعالیت ها، سیاست گذاری شهروند مدار حاکم باشد.
وی تاکید کرد: بر اساس قانون اساسی و قوانین آمره به رعایت حقوق شهروندی مکلف هستیم.

وزیر تعاون به تشریح عملکرد این وزارتخانه در حوزه حقوق شهروندی پرداخت و در حوزه رفاه عمومی به ایجاد پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان اشاره کرد و افزود: از طریق این پایگاه و ثبت اطلاعات واقعی از وضعیت عمومی مردم، گزارش های دقیق و روشنی را در اختیار سیاستگذاران حوزه رفاه اجتماعی قرار می دهیم.

وی افزود: حدود ۶۰ پایگاه اطلاعاتی در اختیاراین وزارتخانه قرار دارد و تمام اطلاعاتی که بر پایه کد ملی در کشور ثبت می شود در این پایگاه گردآوری شده است و بر پایه این اطلاعات می توانیم ۸۵ میلیون جمعیت کشور را در یک طبقه بندی روشن در ۱۰دهک مشخص دسته بندی کرده و از وضعیت اقتصادی آنها مطلع شویم.

شریعتمداری توجه جدی به مطالبه ۱۵ ساله مردم از طریق اصلاح دستمزد افراد دارای حقوق ثابت که در سال گذشته انجام شد را تلاش دیگری در راستای تحقق خواسته ها و مطالبات مردمی دانست و اظهار داشت: با۵۰ درصد افزایش حقوق کارکنان دولت و همسان سازی حقوق بازنشستگان، این مطالبه جدی و مغفول مانده، با اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع تحقق یافت.

تشکیل بیش از ۱۳ هزار تشکل کارگری و کارفرمایی در دولت تدبیر و امید

وزیر تعاون به اهمیت و ضرورت حضور تشکل ها و اتحادیه ها به عنوان نمایندگان مردم درتصمیم گیری‌ها نیز تاکید کرد و گفت: بر همین اساس، در دولت تدبیر و امید ۱۳ هزار و ۷۰۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در کشور ایجاد شده است.

وی به اقدامات متعدد این وزارتخانه در حوزه حقوق کودکان نیز اشاره کرد و گفت: با همکاری وزارت بهداشت، کودکان دارای سوء تغذیه شناسایی شدند و منابعی برای آنان اختصاص داده شد. علاوه بر این ۱۴۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل را نیز شناسایی کردیم که بخشی از آنها به دلیل مسائل مادی و بخشی نیز به دلیل معلولیت امکان تحصیل نداشتند و تلاش کردیم آنان نیز از این حق اساسی بهره مند شوند.

شریعتمداری درخصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه توجه به حقوق زنان سرپرست خانوار نیز اظهار داشت: در راستای توانمند سازی این قشر از جامعه نیز داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار تهیه و قدم‌های خوبی برداشته شده است.

وزیر تعاون تاکید کرد: به وضعیت معلولان نیز در این دولت توجه ویژه ای شده و از طریق تصویب قانون افراد دارای معلولیت در مجلس شورای اسلامی و پیش بینی منابعی سعی کردیم به طور ویژه ای به آنها رسیدگی کنیم، این منایع از سال اول با حدود یک هزار و صد میلیارد تومان آغاز شد و امروز به دو هزار میلیارد تومان منابع رسیده و علاوه بر منابعی که قبلاً در این ردیف ها مصرف می شد این منابع در اختیار معلولان قرار گرفت.

وی اظهارداشت: به روستاها به عنوان مرکز اصلی توسعه کشور توجه ویژه شد، گسترش و توسعه شبکه آب، برق، گاز، توسعه شبکه اینترنت و نیز توجه به مسئله اشتغال روستاها با اختصاص یک و نیم میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی نیز از دیگر برنامه هایی بود که در این دولت به اجرا گذاشته شد.

افزایش سهم اشتغال روستایی از ۳ به ۲۹ درصد در سبد اشتغال کشور

وزیر تعاون تصریح کرد: تا امروز و به شکل تمام شماری شده حدود ۲۵۰ هزار شغل در سطح روستاها به وجود آمده و سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از ۳ به ۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

شریعتمداری افزود: با ایجاد کانون‌های بوم گردی، مسئله مهاجرت معکوس به روستاها انجام شده است. علاوه بر این تا پیش از این دولت، تنها ۶۵۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار داشتند که با اختصاص نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان، پوشش بیمه اجتماعی روستاییان را در کشور به سه میلیون نفر افزایش داده ایم.

وی تصریح کرد: همچنین در حوزه زنانی که همسر خارجی داشتند امکان انتقال تابعیت برای فرزندان نیز انجام شده است.

وزیر تعاون ادامه داد: در حوزه روابط کار نیز تلاش کردیم تا رابطه کارگران و کارفرمایان بهبود یابد و درطی این دو سال ۳۰ سامانه جامع کار در سراسر کشور استقرار پیدا کرده که از طریق این سامانه ها، ارتباطات کارگر و کارفرما به صورت منطقی تر برقرار می شود.

از حضور وکلا در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف استقبال می‌کنیم

در ادامه این نشست، حاتم شاکرمی، معاون روابط کار گفت: هم اکنون این معاونت بسیاری از خدمات خود را و به ویژه در حوزه حقوق شهروندی به صورت الکترونیکی به جامعه کارگری و کارفرمایی ارائه می دهد.

وی به موضوع شفافیت اشاره کرد و گفت: از اصلاح آیین نامه تعیین اعضای حل اختلاف و حضور وکلا در هیات های تشخیص و حل اختلاف که در این جلسه مطرح شد استقبال می کنیم.

شاکرمی با بیان اینکه هم اکنون هفت مقاوله نامه در دولت تصویب شده است افزود: جمهوری اسلامی ایران تاکنون به ۱۴ مقاوله نامه بین المللی پیوسته است که البته این تعداد افزایش پیدا خواهد کرد.

راه‌اندازی اورژانس کسب و کار در دستور کار قرار دارد

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز به اقدامات این معاونت در حوزه زنان سرپرست خانوار و اشتغال پرداخت و گفت: راه اندازی اورژانس کسب و کار در دستور کار قرار دارد و در حال نهایی شدن است.

وی توضیح داد: از این اورژانس در دوره های اضطرار اقتصادی و طبیعی می توان استفاده کرد که توجه خاصی را به واحدهای کسب و کار دارد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال ادامه داد: در دوران کرونا ۲۰ هزار میلیارد تومان برای واحدهای کسب و کار وکارفرمایانی که به نوعی بتوانند از کارگران حمایت کنند اختصاص دادیم.

منصوری افزود: همچنین یک بسته سیاستی نیز در مورد به کارگیری اتباع خارجی وجود دارد که در یک رشته فعالیت های خاصی بتوانند کار کنند و تاکید بر حمایت از نیروی کار ایرانی است.

وی در خصوص منشور حقوق شهروندی نیز گفت: در این مورد دو نکته ویژه داریم و آن بحث مالکیت و حقوقی برای نیروی کار شهروندان در حوزه کار و اشتغال است که برای اولین بار نه از منظر بنگاه کسب و کار بلکه از منظر حقی که خود انسان دارد به آن پرداخته ایم و انسان محوری در آن به عنوان مسئله دیده شده است.

منصوری توضیح داد: در همه استان ها شاغلین و بیکاران زن سرپرست خانوار را به صورت تفکیک شده داریم. همچنین با هماهنگی معاونت زنان برای همه زنان سرپرست خانوار و جامانده از اشتغال و مشاغل خانگی یک برنامه فراگیر اجرا کرده ایم و به صورت پایلوت این برنامه در ۹ استان اجرا شد و هم اکنون در ۳۱ استان اجرای آن ادامه دارد.

منبع : بازار کار


اعطای تسهیلات بانکی به اشتغال روستایی در هرمزگان

به منظور حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری امسال به۲ هزار و۸۱۰ طرح تسهیلات بانکی پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خلیج فارس؛ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: به این طرح‌ها بیش از سه هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال پرداخت شده است که برای ۹هزار و ۱۷۴ نفر شغل ایجاد شده است.
هادی ابراهیمی افزود: با اجرای طرح حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، تاکنون چهار هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال وام بانکی به هرمزگان اختصاص یافته است.
این تسهیلات به واحد‌های فراوری کشاورزی وبسته بندی و صنایع دستی پرداخت می‌شود.
متقاضیان برای دریافت تسهیلات می‌توانند به سامانه کارا مراجعه کنند.

منبع : خبرگزاری صداوسیما 


چهار هزار و ۵۱۳ شغل پایدار روستایی در استان مرکزی ایجاد شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: چهار هزار و ۵۱۳ شغل پایدار در قالب طرح اشتغال روستایی دولت تدبیر و امید در مناطق کمتر برخوردار و روستانشین این استان ایجاد شده است.

«محمد تقی آبایی هزاوه» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در مدت ۲ و نیم سال اجرای این طرح، ۲ هزار و ۴۰۲ طرح اشتغال روستایی با تقاضای دریافت سه هزار و ۸۰۹ میلیارد و ۹۰۵ میلیون ریال در این استان دریافت شده است.

وی بیان کرد: ۲ هزار و ۳۵۰ مورد از این طرح‌ها با اعتبار سه هزار و ۱۱۱ میلیارد و ۳۴۸ میلیون ریال تاکنون مصوب شده که ۲ هزار و ۳۴۲ مورد با سه هزار و ۴۹ میلیارد و ۴۸ میلیون ریال نهایی و قرارد آن‌ها منعقد شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: طرح اشتغال روستایی اواخر سال کلید خورد و تاکنون ۲ هزار و ۳۳۷ طرح با اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۹۸۶ میلیارد و ۱۱۱ میلیون ریال در این راستا برای استان پرداخت شده است.

آبایی هزاوه عنوان کرد: بیشترین اشتغال ایجاد شده از این محل با یک‌هزار و ۲۶۲ نفر در روستاهای شهرستان اراک و کمترین اشتغال با ۱۱۹ نفر مربوط به شهرستان دلیجان بوده است.

وی گفت: کارنامه طرح اشتغال روستایی در این استان نمره قبولی دارد و با جدیت از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی بهره گرفته می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: طرح اشتغال فراگیر که در راستای تکالیف بند الف و ب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۶ در حال انجام است نیز دستاوردهای خوبی داشته اما باید در حوزه پرداخت تسهیلات تلاش بیشتری در استان حاصل شود.

آبایی هزاوه گفت: ۱۶۲ طرح اشتغال فراگیر با یک‌هزار و ۹۲۲ اشتغال و مبالغ تسهیلات درخواستی یک هزار و ۷۳۶ میلیارد و ۳۹۰ میلیون ریال در استان دنبال شده که ۷۵ طرح با ۳۱۲ فرصت شغلی موفق به دریافت ۲۷۸ میلیارد و ۶۸۸ میلیون ریال تسهیلات از محل این طرح‌ شده‌اند.

استان مرکزی با ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی بزرگ و گوچک دومین کانون صنایع مادر تخصصی کشور و چهارمین قطب صنعت کشور است.

این استان با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت از استان‌های مطرح در تامین درآمد سرانه ناخالص ملی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


۴۸۰ طرح اشتغال روستایی افتتاح شد

به گزارش روز دوشنبه بازارکار، «محمد شریعتمداری» در بیست و هفتمین برنامه جهش تولید که به افتتاح طرح‌های روستایی و عشایری اختصاص داشت، گفت: خدمات دولت در تامین زیرساخت‌ها در روستاها رنگین کمان زیبایی را به وجود آورده است و موجب ماندگاری روستاییان در روستاها شده است.

وی با اشاره به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به بیمه روستاییان و عشایر گفت: با وجود تشکیل نهاد بیمه اجتماعی‌ روستاییان در سال ۱۳۸۳ بیمه اجتماعی روستاییان مغفول مانده بود و در شروع دولت تدبیر و امید تنها ۱۵۶ هزار و ۱۳۶ خانوار تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر بودند و با هموار شدن مشکلات جمعیت تحت پوشش بیمه به یک میلیون و ۲۷۸ هزار و ۷۳۹ خانوار رسید و در واقع رشد ۹۵ درصد رشد داشت.
شریعتمداری افزود: در روز ملی روستاییان و عشایر گام بزرگ دیگری در تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی و اجرای نظام رفاهی برداشته شد و شرایطی فراهم می‌شود که تا هیچ نیازمندی از چتر پوشش بیمه تامین خارج نماند و یک هزار و ۴۲۵ میلیارد تومان منابع برای تامین سهم دولت برای بیمه روستاییان فراهم شد و در نتیجه ارائه خدمات برای یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر از خانوارهای روستایی کمتر برخوردار که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند فراهم می‌کند تا کمک حال این افراد در دوران پیری و ازکارافتادگی انها باشد.
وی اظهارداشت: سرانه دارایی‌های اعضای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان ‌عشایر در شروع دولت تدبیر و امید چهار میلیون تومان بود که این مبلغ هم اکنون به ۸۰ میلیون تومان رسیده است.
همچنین در این مراسم دستور ایجاد پوشش بیمه فراگیر یک میلیون و ۴۴۰ هزار خانوار جدید صادر شد و اولین کارت به یک خانواده روستایی ارائه شد.
وزیر تعاون درباره طرح اشتغال روستاییان و عشایر گفت: بدون اشتغال با وجود زیرساخت‌ها در کشور امکان حیات برای روستاییان میسر نیست و با توجه به اختصاص ۱.۵ میلیارد از صندوق توسعه ملی مبلغ ۲۲ هزار میلیارد تومان مربوط به اشتغال روستایی است تا کنون ۱۲ هزار میلیارد تومان به ۲۲ هزار و ۴۵۰ روستا و ۴۴۳ شهر برای اجرای ۱۳۵ هزار طرح فعالیت روستایی پرداخت شد تا موجبات ایجاد ۲۱۰ هزار اشتغال فراهم شود.
وی میزان انحراف طرح‌های اشتغال روستایی که توسط دیوان محاسبات انجام شده را ۴ درصد عنوان کرد.
وزیر تعاون اظهارداشت: در دولت تدبیر امید سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال کشور از سه درصد به ۲۹ درصد افزایش یافته است و ۳۸ درصد کارآفرینان زنان روستایی هستند.

منبع : بازار کار


توسعه اشتغال روستایی کهگیلویه وبویراحمد

به گزارش قدس آنلاین،حسین کلانتری پیش از ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران، افزود: طی دیداری با معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری مقرر شد تخصیص یکهزار و ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی با بهره کم به استان را داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مردم استان در مناطق روستایی ساکن هستند، خاطرنشان کرد: توسعه روستاها یک خط مشی مناسب جهت دست یافتن به توسعه پایدار است.

منبع : قدس آنلاین


ایجاد ۱۰ هزار و ۳۷۲ فرصت شغلی در روستاهای آذربایجان شرقی

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی از پرداخت بیش از ۲۲۲ میلیارد تومان تسهیلات برای ارتقای تولید و اشتغال پایدار در مناطق روستایی استان در سال‌های ۹۷ و ۹۸ خبر داد و گفت: از محل این تسهیلات ۱۰ هزار و ۳۷۲ فرصت شغلی جدید در روستاهای استان ایجاد شده است.

تقی کرمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: از محل قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری و تفاهم‌نامه معاونت توسعه روستایی با بانک‌های سینا و پارسیان نیز تاکنون بیش از ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای ۳۹۷۰ طرح پردخت شده است که نتیجه آن ایجاد ۸۵۰۰ فرصت شغلی در روستاهای استان بوده است.
وی اظهار داشت: از محل تسهیلات تفاهم‌نامه‌ای پست‌بانک برای خرید ماشین‌آلات و اجرای طرح‌های درآمدزا در دهیاری‌ها نیز استان آذربایجان شرقی با ۱۰۴ طرح و جذب ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده است.
کرمی از تهیه طرح مطالعاتی ارائه راهبرد عملی توسعه اشتغال در ۶۵ روستای منتخب استان با رویکرد اقتصاد و معیشت و با مشارکت مردم برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون، بیش از ۸۵۱ میلیارد تومان اعتبار برای دهیاری‌های استان و ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای روستاهای فاقد دهیاری در استان پرداخت شده است.
وی همچنین از ایجاد بستر لازم برای توسعه خدمات گردشگری با استفاده ازاعتبارات ویژه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خبر داد و گفت: در این راستا ۲۲ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های ۲۴ روستای هدف گردشگری استان هزینه شده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


پیش‌بینی ۲۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال پایدار روستایی

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: طبق مصوبه دولت و مجلس، ۲۲ هزار میلیارد تومان منابع اشتغال روستایی پیش‌بینی شده است که پرداخت این منابع همچنان ادامه دارد.

محمد امید روز دوشنبه در بازدید از ۲ واحد تولیدی پوشاک در ملایر اظهار داشت: توجه ویژه دولت تدبیر و امید به توسعه زیرساخت‌های روستایی همچون آب، برق، گاز، تلفن و راه و مهمتر از آنها تقویت مولفه اشتغال پایدار روستایی موجب شد طی سال‌های اخیر شاهد روند صعودی مهاجرت معکوس و رشد جمعیت روستایی باشیم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری بیان کرد: با توجه به کاهش آمار جمعیت روستایی از سال ۱۳۳۵، طبق آمار از سال ۹۶ تاکنون به صورت قطعی آمار جمعیت روستایی افزایش یافته است.
امید ظرفیت ملایر را در حوزه کار و تولید ویژه دانست و بیان کرد: با وجود این قابلیت‌ها، فصل جدیدی در شرایط کنونی این شهرستان برای توسعه اشتغال و تولید ایجاد شده است و ما نیز آمادگی لازم را برای همکاری داریم.
وی با اشاره به عزم جدی دولت در توسعه و ایجاد اشتغال به ویژه اشتغال پایدار روستایی گفت: استان همدان جزء استان‌هایی است که بهترین جذب را از محل اشتغال روستایی داشت و ۳۰ درصد بیشتر از سهمیه خود جذب کرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: مقرر شد این منابع را در سال جاری نیز برای جهش تولید، توسعه و گسترش دهیم.
امید با اشاره به ظرفیت خوب ملایر در حوزه مبل و منبت افزود: هماهنگی‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته و ما نیز برای توسعه این صنعت کمک می‌کنیم.
امید نگاه استاندار همدان و مدیریت فرماندار ویژه این شهرستان را تعاملی ارزیابی و بیان کرد: مقرر شد علاوه بر توسعه شهرک مبلمان منبت ملایر، برای احداث شهرک صنعتی پوشاک این شهرستان در قالب توسعه کارگاه‌ها و ارایه تسهیلات مورد نیاز همکاری خوبی همراه با صندوق کارآفرینی امید داشته باشیم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: شهرک پوشاک و دیگر شهرک‌های تخصصی ملایر الگوی خوبی برای سایر نقاط کشور در عرصه تولید و کار است و روحیه اشتغال پذیری این شهرستان زبانزد است.

دکتر امید تاکید کرد: بیشتر حوزه‌های ملایر بر محور توسعه است و ظرفیت‌های مستعد این شهرستان باید مورد استفاده قرار گیرد و شرایط آن برای توسعه مهیا است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری روز دوشنبه به ملایر سفر کرد و از کارگاه‌های خیاطی و پوشاک، واحدهای نمایشگاهی مبل و منبت، شهرک صنعتی مبلمان، بازار مبل ملایر، واحدهای مرواربافی و یک واحد دامداری بازدید کرد.


پرداخت ۵۱ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال روستایی در زنجان

صندوق کارآفرینی امید در زنجان برای ایجاد اشتغال روستایی ۷۲۲ فقره تسهیلات پرداخت کرده است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما مرکز زنجان ؛ مدیر صندوق کارآفرینی امید استان زنجان گفت: این صندوق با پرداخت ۷۲۲ فقره تسهیلات، برای ‌هزار و ۳۱۳ نفر در روستاهای استان اشتغال ایجاد کرده است. پرداخت ۵۱ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال روستایی در زنجان
بداللهی افزود: از ابتدای اجرای قانون اشتغال روستایی صندوق استان ۵۱۳ میلیارد ریال تسهیلات در این بخش برای متقاضیان استان پرداخت شده است.
گفت: این صندوق حامی کسب و کارهای خرد و کوچک ، توسعه زنجیره های تولید ، توزیع و فروش محصولات ، فعالیت و تولیدات شرکت های دانش بنیان ، صندوق های خرد محلی زنان روستایی ، توسعه تولید صنایع دستی، گردشگری و بوم‌گردی در استان است.
عبداللهی خاطر نشان کرد: اجرای طرح حمایتی هر روستا یک محصول و روستای بدون بیکار و حمایت از صندوق های خرد محلی در اولویت سیاست ها و اهداف صندوق کارآفرینی امید قرار دارد.
وی یادآوری کرد: به همین منظور بر اساس هدفگذاری صندوق کارآفرینی امید مقرر شده در هر شهرستان یک روستا به عنوان روستای هدف یکی از محصولات تولیدی و اشتغال باشد.
مدیر صندوق کارآفرینی امید استان زنجان گفت: در استان زنجان روستاهایی در بخش آبزی پروری، چاقو سازی و تولید نان بستنی فعالیت می کنند که این روستاها به مرحله ای رسیده اند که مصداق یک روستا یک محصول هستند و برنامه روستای بدون بیکار را نیز اجرا می کنند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


سهم اشتغال روستایی به ۲۵ درصد رسید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام پرداخت ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال روستایی، گفت: سهم اشتغال روستایی از ۳ به ۲۵.۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در نشست مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی روستائیان و عشایر گفت: منابع اشتغال روستایی و عشایری با نرخ‌های ۴، ۶ و ۱۰ رصد برای مناطق روستایی و شهر‌های زیر ۱۰ هزار نفر اختصاص می‌یابد.
وی همچنین گفت: از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تاکنون ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق صندوق توسعه روستایی و عشایری برای اشتغال به مناطق روستایی و عشایری و نیز شهر‌های زیر ۱۰ هزار نفر پرداخت شده است.
این روند سبب شده است سهم اشتغال روستایی از اشتغال ملی از ۳ درصد به ۲۵.۳ درصد افزایش یابد که این امر باعث ماندگاری جمعیت در روستا، جلوگیری از مهاجرت و حتی مهاجرت معکوس از شهر به روستا شده است، این طرح همچنان ادامه دارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای برخورداری از نظام حمایتی و بیمه‌ای اجتماعی روستائیان از ۱۵ سال قبل با تدبیر دولت وقت صندوق بیمه روستائیان و عشایر تشکیل شد و هدف هم افزایش ضریب نفوذ بیمه در روستا‌ها و عشایر و کمک به ماندگاری جمعیت و اشتغال و همچنین امید به بازنشستگی و حمایت برای دوران از کارافتادگی برای روستائیان است.
شریعتمداری همچنین گفت:‌ دولت تلاش کرد منابع صندوق روستایی و عشایر را صیانت کند و در این زمینه مجموع دارایی‌های این صندوق از ۱۳ هزار میلیارد تومان به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و تعداد افراد تحت پوشش صندوق بیمه روستایی و عشایر افزایش یافته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای صیانت از منابع صندوق روستایی و عشایر و جلوگیری از نوسان بازار، کمیته‌های سرمایه گذاری در این صندوق تشکیل شده است تا از سرمایه صندوق که متعلق به روستائیان است، حفاظت شود.
وی گفت: در راستای همسان سازی حقوق بازنشستگان صندوق روستایی و عشایری طرحی تهیه شده است و بر اساس آن برای همه کسانی که در یک سطح قرار دارند عدالت برقرار می‌شود و همسان سازی حقوق و مستمری‌های آنان انجام خواهد گرفت.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


اشتغالزایی برای ۴ هزار و ۸۰۰ نفر از طریق مشاغل روستایی در زنجان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان از پرداخت اعتبار ابلاغ شده در حوزه اشتغال روستایی به ۲ هزار و ۷۹۴ طرح خبر داد و گفت: این تعداد طرح در استان برای ۴ هزار و ۸۸۱ فرصت شغلی ایجاد کرده است.

محمدرضا یوسفی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: نظارت دقیق بر طرح‌های اشتغال روستایی در استان در حال اجرا است و براساس دستورالعمل نظارتی، طرح‌های روستایی باید مورد بازدید قرار گیرند و گزارش آن به مراجع ذی‌ربط اعلام شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان بر لزوم نظارت بر طرح‌های بهره‌مند از تسهیلات قانون اشتغال روستایی تاکید کرد و گفت: دستگاه‌های ذی‌ربط باید در این حوزه وارد عمل شوند.
وی افزود: بانک‌های عامل و دستگاه‌های اجرایی دخیل در این طرح بر اساس ضوابط و آیین‌نامه‌های قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی باید نظارت مستمر بر طرح‌های بهره‌مند از تسهیلات داشته باشند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: از اعتبار ابلاغ شده به ۲ هزار و ۷۹۴ طرح پرداخت شده و این تعداد طرح در استان زنجان برای ۴ هزار و ۸۸۱ فرصت شغلی ایجاد کرده است.
یوسفی با بیان اینکه طرح‌هایی که انحراف داشته‌اند، مورد بازرسی دوباره قرار می‌گیرند، ادامه داد: پرداخت تسهیلات به طرح‌های ثبت‌نام شده در سامانه کارا همچنان ادامه دارد.
وی به بازدید از طرح‌های روستایی برای اجرای درست آنها اشاره کرد و گفت: بازدید از طرح احداث و راه‌اندازی نیروگاه گازی حرارتی با ظرفیت ۲ مگاوات، مجموعه تفریحی رفاهی ابهر، دو طرح گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی، مجموعه ورزشی و تفریحی نیکیان از جمله اینها بوده است.

منبع : خبرگزاری فارس


اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سطح بخش روستایی از حدود سه درصد در اشتغال سالانه کشور به ۲۹ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای عیسی منصوری در گفتگو با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: البته با شیوع بیماری کرونا این آمار کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه می پذیریم تسهیلات، اشتغال ایجاد نمی کند و کاری که با تسهیلات آغاز شود تداوم ندارد اضافه کرد: در طرح اشتغال روستایی به حدود ۱۳۵ هزار طرح، تسهیلات پرداخت شد و نخستین بار نظارت چند لایه بر این تسهیلات وجود دارد.
آقای منصوری گفت: تاکنون ۴۸۰۰ طرح دارای انحراف شناخته شده اند که برخی از آنها اصلاح و ۶۰۴ میلیارد تومان پول برگردانده شد.
وی افزود: عده ای نیز به مراجع قضایی معرفی شده اند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به گزارشی که از بخش خبری مبنی بر انحراف تسهیلات طرح اشتغال روستایی پخش شد گفت: ما در این طرح تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی نداریم و سقف این تسهیلات ۱۵ میلیارد تومان است.
آقای منصوری درباره مطرح شدن خرید و فروش تسهیلات طرح اشتغال روستایی در گزارش خبری صدا و سیما گفت: در یک سال و پنج ماه گذشته، بانک ها منابع جدیدی نداشته اند که بخواهند وام جدیدی بدهند تا بر اساس آن خرید و فروش تسهیلات اتفاق بیفتد.
وی افزود: البته انحراف در این طرح، بدیهی است اما گزارش صدا و سیما طرح اشتغال روستایی را زیر سوال برد و رسانه باید اخلاق حرفه ای را رعایت کند.
آقای منصوری گفت: بخش کشاورزی ۶۷ درصد تسهیلات طرح اشتغال روستایی را به مبلغ یازده و نیم هزار میلیارد تومان تا مرحله چهارم به خود اختصاص داده ، البته بخش عمده ای از این ۶۷ درصد، صنایع تبدیلی است.
وی افزود: بخش زراعت و باغداری ۱۵ درصد تسهیلات پرداختی در بخش کشاورزی را به خود اختصاص داده است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با منابعی که اکنون به طرح اشتغال روستایی افزوده شده و به حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده، میزان هزینه شده در بخش کشاورزی زیر ۴۵ درصد است.
آقای منصوری افزود: از اواخر سال ۹۷ همه اطلاعات افرادی که تسهیلات این طرح را دریافت کرده اند به طور کامل روی سامانه وزارت کار ثبت شده است و امکان راستی آزمایی آن وجود دارد.
وی با بیان اینکه آمار اشتغال زایی را از مرکز آمار تحصیل نکرده ایم گفت: داده هایی که به آن استناد می کنیم داده های ثبتی است و بر اساس تمام شماری و کنترل چند لایه اعلام می کنیم چه مقدار اشتغال ایجاد شده است.
آقای منصوری افزود: نظارت بر گیرندگان تسهیلات، نظارت بر پرداخت شدن به موقع و درست تسهیلات از طرف بانک ها، وجود کمیته نظارت استانی با مسئولیت معاون استاندار و سامانه ناظر و سامانه شفافیت؛ مراحل نظارت بر اجرای طرح تسهیلات روستایی است.
وی گفت: با دو نفر از کسانی که در گزارش خبری صدا و سیما با آنها مصاحبه شده بود گفتگو کردیم و هر دو نفر اعلام کردند که تسهیلات را دریافت کرده و فعال هستند.

آقای روح الله ایزدخواه نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: گزارش ها نشان می دهد در ۲۰ سال گذشته بخشی از تسهیلاتی که در قالب طرح های اشتغال زایی پرداخت شده انحراف داشته است.
وی افزود: مشکل اشتغال؛ تامین منابع مالی نیست و اگر به منابع مالی نیز نیاز شود نباید از سیستم بانکی به این موضوع اختصاص یابد.
آقای ایزدخواه گفت: باید اشتغال را از زنجیره های کسب و کار آغاز کنیم زیرا کارآفرین، بازار و فناوری، کم نداریم اما تولید دوام ندارد.
وی اضافه کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تسهیلات پرداختی به طرح اشتغال روستایی نظارت می کند اما عطش کاذبی در بدنه دولت برای جذب سرمایه در استان ها وجود دارد.
آقای ایزدخواه گفت: در دولت دهم بانکی تسهیلات را برای اشتغال با نرخ ۱۲ درصد پرداخت کرد اما دولت دهم که تمام شد نرخ تسهیلات خود را به ۱۹ درصد افزایش داد و این موجب تعطیل شدن کارخانه و بیکار شدن کارگران آن شد.
وی با بیان اینکه مسیر کسب و کار باید هموار شود، افزود: اگر همه تسهیلات اشتغال روستایی به هدف رسیده باشد ۱۰ درصد جامعه روستایی را پوشش داده است.

آقای حجت ورمرزیار عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این برنامه گفت: در طرح اشتغال روستایی به ۱۰۹ هزار طرح یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار به علاوه آورده بانک ها، تسهیلات پرداخت شده است اما این ۱۰۹ هزار طرح هفت تا هشت درصد جمعیت فعال روستایی را پوشش می دهد.
وی افزود: به جز شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر حدود شش میلیون سرپرست خانوار روستایی و عشایری و هفت میلیون نفر جمعیت فعال اقتصادی روستایی داریم.
آقای ورمرزیار با بیان اینکه ۷۱ درصد پرداخت تسهیلات این طرح به بخش کشاورزی بوده است گفت: اعلام می کنند ۱۱۴ هزار نفر در این بخش در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ اشتغال ایجاد کرده اند در حالی که در سال ۹۷ هفت هزار و ۸۵۰ نفر در بخش کشاورزی فعال بوده اند.
وی افزود: ۲۹ درصدی که مرکز آمار اعلام کرده و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آن به عنوان آمار اشتغال روستایی استناد می کند به معنای افزایش اشتغال در این مناطق نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: ۴۴ درصد تسهیلات شش و صفر درصد این طرح را ۲۴۰۰ نفر دریافت کرده اند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای شفاف سازی اطلاعات مکانی این ۲۴۰۰ طرح را به اطلاع عموم برساند.
آقای ورمرزیار افزود: ۲۴۰۰ طرح هر کدام بیش از ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کرده اند در حالی که باید پرسید چند درصد روستائیان امکان فراهم کردن وثیقه برای این مبلغ را دارند؟
وی گفت: تسهیلات طرح اشتغال روستایی هفت درصد جمعیت اقتصادی روستاها را پوشش می دهد و نمی تواند اشتغال ۲۹ درصدی در این مناطق ایجاد کند.
آقای ورمرزیار افزود: واگذاری اجرای طرح اشتغال روستایی به وزارتخانه ای که شناختی از ماهیت روستاها نداشت و ماموریت آن توسعه روستایی نبود موجب شد این طرح خوب اجرا نشود زیرا مسئولیت توسعه روستایی با وزارت جهاد کشاورزی است.
وی در عین حال گفت: درباره میزان انحراف تسهیلات طرح اشتغال روستایی، محاسبه دقیقی انجام نداده ایم اما ۳۸ هزار آبادی بالای ۲۰ خانوار داریم که پرداخت تسهیلات به یک شرکت یا دو شرکت نمی تواند این روستاها را پوشش دهد.
موسی ویسی پور خبرنگار صدا و سیما در کهگیلویه و بویر احمد که گزارش انحراف تسهیلات طرح اشتغال روستایی را تهیه کرده بود نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: این گزارش بر اساس لیست پرداختی هایی که اداره کار منطقه در اختیار ما گذاشت و بر اساس آن، انحراف و غیرانحراف در آن مشخص شد تهیه شده است.
وی افزود: در این فهرست با ۱۵ میلیون تومان؛ ۵۰ نفر مشغول به کار شده اند که باید پرسید این چطور ممکن است؟

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


ایجاد ۷۳ درصد اشتغال روستایی در مشاغل خرد

مدیر پروژه سرمایه‌گذاری در طرح های اشتغال روستایی گفت: از مجموع ۲۴۶ هزار و ۷۴۹ اشتغال پیش بینی شده، تعداد ۱۸۱ هزار و ۷۴۹ اشتغال، مربوط به طرح های خرد است که ۷۳ درصد اشتغال را شامل می شود.

رامین اسدی، مدیر پروژه سرمایه‌گذاری در طرح های اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،درباره جزئیات ایجاد اشتغال در طرح های اشتغال روستایی گفت: بررسی آماری اندازه بنگاه (طرح) های پرداخت شده در طرح اشتغال روستایی [کمتر از ۱۰ نفر (خرد)، بین ۱۰ تا ۵۰ نفر (کوچک)، بین ۵۰ تا ۱۵۰ نفر (متوسط)، بیشتر از ۱۵۰ نفر (بزرگ)] در موسسات عامل نشان می دهد که ۶۳ درصد تسهیلات به طرح های خرد اختصاص داده شده است که تقریباً یک چهارم آن مربوط به طرح های حمایتی می باشد.
وی ادامه داد: از مجموع ۲۴۶ هزار و ۷۴۹ اشتغال پیش بینی شده، تعداد ۱۸۱ هزار و ۷۴۹ اشتغال، مربوط به طرح های خرد است که ۷۳ درصد اشتغال را شامل می شود. با توجه به آمار ۹۸ درصدی از تعداد طرح های کمتر از ۱۰ نفر (خرد)، می توان گفت تقریباً تمامی طرح های بهره مند شده از تسهیلات نهادهای حمایتی در این ردیف قرار دارند.
اسدی افزود: از مجموع ۱۳۴ هزار و ۱۵۲ نفر دریافت کننده تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری، تعداد ۴۷ هزار و ۶۳۰ نفر معادل ۳۶ درصد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. از مجموع دریافت کنندگان این تسهیلات تعداد ۷ هزار و ۱۲۶ نفر نیز تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر هستند که ۵ درصد را شامل می شوند.
وی ادامه داد: همچنین بررسی تفکیک جنسیتی طرح های بهره مند شده از تسهیلات موضوع قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری نشان می دهد، ۶۷ درصد جامعه آماری را مردان و ۳۳ درصد را زنان تشکیل می دهند. سطح تحصیلات متقاضیان در طرح های پرداخت شده نیز نشان می دهد این تسهیلات برای متقاضیان دیپلم و کمتر، معادل ۶۲ درصد می باشد.

منبع : بازار کار


ایجاد ۲۴۷ هزار شغل با تسهیلات ۱۲۰ هزار میلیاردی اشتغال روستایی

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد ۲۴۷هزار شغل با تسهیلات ۱۲۰هزار میلیاردی اشتغال روستایی خبرداد و گفت: ازبین طرح های ثبت نامی حدود ۱۳۶ هزار و ۴۲۱ طرح به ارزش حدود ۱۲۴ هزار و ۸۵۸ میلیارد ریال تایید و مصوب شد.

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، برنامه اشتغال روستایی از بهمن ماه سال ۹۶ با تلفیق منابع چهار موسسه عامل (بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید) با هدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری آغاز شده است و عملیات اجرایی آن از اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.
قرار بود این طرح که کمک به افزایش عدالت اجتماعی و رفع محرومیت، حفظ محیط زیست و ارزش های قومی، فرهنگی و اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت از اهداف اجرای آن است با پرداخت تسهیلات یارانه دار با اختصاص ۱.۵میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی آغاز شود تا با تخصیص مرحله‌ای منابع این صندوق به چهار موسسه عامل مجری طرح و تلفیق منابع داخلی بانک‌ها در مجموع معادل ریالی ۱۲هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و عشایری اختصاص یابد.
سابقه پرداخت تسهیلات به طرح های اشتغالی تا کنون موفقیت آمیز نبوده است، همین باعث شد تا هنگام آغاز این طرح برخی از کارشناسان معتقد بودند که طرح اشتغال روستایی هم مانند سایر طرح های اشتغالی موفقیت آمیز نخواهد بود، ولی طبق آمار مسئولان این طرح یکی از طرح های موفق در میان طرح های اشتغالی است چرا که علاوه بر ایجاد اشتغال جدید، باعث حفظ اشتغال موجود در سراسر کشور شده است.
عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تاکید بر اهمیت اجرای این قانون گفت: بر اساس قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، از محل منابع صندوق توسعه ملی معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار و معادل آن از منابع داخلی موسسات عامل اختصاص یافت که در پنج مرحله به حساب موسسات عامل واریز شده است.
وی با اشاره به کارنامه دو ساله اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری گفت: تاکنون بیش از ۱۶۹ هزار طرح توجیهی کسب و کار از سوی متقاضیان به سامانه کارا (سامانه ثبت تقاضای تسهیلات اشتغال) ارائه شده است که از این میزان پس از بررسی طرح‌ها توسط کمیته های فنی ملی، استانی و همچنین موسسات عامل در نهایت تاکنون حدود ۱۳۶ هزار و ۴۲۱ طرح به ارزش حدود ۱۲۴ هزار و ۸۵۸ میلیارد ریال تایید و مصوب شده است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از کل اعتبار ابلاغ شده طی مرحله اول تا چهارم به مبلغ ۱۳۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال، از بین طرح‌های مصوب به ۱۳۴ هزار و۱۷۵ طرح مبلغ ۹۹هزار و ۷۰۹ میلیارد ریال تسهیلات از سوی ۴ بانک عامل پرداخت شده است و بر اساس آنچه که صاحبان مشاغل در زمان ارائه طرح توجیهی خود ابراز کرده اند، این تعداد طرح مصوب برای ۲۴۷ هزار و ۱۳۵ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است.
به گفته منصوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی براساس آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با اجرای برنامه های توانمندسازی و مهارت آموزی نیروی کار و ترتیبات نهادی لازم برای پایداری اشتغال ایجاد شده، پیگیری اجرا و نظارت عملیاتی بر برنامه های اجرایی ملی و استانی توسعه اشتغال نقش اصلی و محوری را ایفا می کند.
آموزش متقاضیان بر اساس رسته فعالیت تخصصی مربوط، آموزش کارآفرینی به متقاضیان تسهیلات بانکی، ایجاد دسترسی دستگاه های ذی ربط به سامانه بازار کار، معرفی افراد جویای کار به کارآفرینان، تامین خدمات کلینیکی و مشاوره ای به متقاضیان، ایجاد هماهنگی بین بخشی در رسته هایی که دارای همپوشانی هستند، مانند گردشگری روستایی، صنایع روستایی و غیره، تمهید برای اتصال واحدهای اقتصادی به بازارهای ملی و بین المللی از طریق ایجاد نهادهای متناسب نیز از دیگر وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آیین نامه اجرایی این قانون هستند.
وی افزود: در قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد تا با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیات امنای صندوق، معادل ریالی یک میلیارد و ‌پانصد ‌میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی سپرده‌گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود

منبع : خبرگزاری تسنیم


جذب ۱۰۰ درصدی تسهیلات اشتغالزایی روستایی در ایلام

استاندار ایلام از جذب ۱۰۰ درصدی تسهیلات اشتغالزایی روستایی در ایلام خبر داد و گفت: ایلام در زمینه اشتغال جزو سه استان برتر کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم سلیمانی دشتکی ظهر جمعه در گفتگو با رسانه‌ها به مناسبت چهاردهم تیرماه سالگرد تصویب قانون تاسیس دهیاری‌ها و روز شهرداری اظهار کرد: پرواضح است که توسعه شهرها و روستاهای این سرزمین مرهون فداکاری و تلاش بی وقفه مجموعه مدیریت زحمتکشان بی ادعایی است که در قالب نهاد شهرداری و دهیاری فعالیت می‌کنند.
وی تصریح کرد: اهمیت و نقش سازنده روستا در امر تولید و اشتغال کشور تا آنجاست که با تایید مقام معظم رهبری یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در بدترین شرایط اقتصادی برای اشتغال روستائیان اختصاص می‌یابد.

وی افزود: این حکایت از توجه به روستاها و زمینه سازی برای ماندگاری در روستاها دارد.

استاندار ایلام افزود: در این راستا دولت تدبیر و امید نیز نگاه همه جانبه ای به توسعه و اشتغال روستایی در ابعاد مختلف دارد و در این بین استان ایلام با جذب ۲۹۲ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی (بیش از ۱۰۰ درصد سهم اختصاص یافته) در سال ۹۸ در ردیف سه استان برتر کشور قرار می‌گیرد.

سلیمانی دشتکی اضافه کرد: به یقین تقویت نقش و جایگاه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عنوان مدیریت‌های محلی در سطح کشور موجب ارائه دستاوردهای متنوع می‌شود و انعکاس این فعالیت‌ها و خدمات به سایر دستگاه‌ها، شهروندان و مردم در نهایت منتج به جلب رضایت آنان و مشارکت بیشتر و ایجاد هم افزایی در امور پیش روی این دو نهاد مهم و ارزشمند خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


از جذب تسهیلات اشتغالزایی روستایی تا رونق سرمایه‌گذاری خارجی

فرماندار خوسف گفت: طی سال گذشته بیش از صد میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی در شهرستان جذب شده است که از نظر میزان تسهیلات دریافت شده در استان پیشتاز بوده‌ایم.

محمد شفیعی، امروز سه شنبه ۱۰ تیر در شورای اداری شهرستان با بیان اینکه همراهی و همکاری مردم و مسئولین کلید حل بسیاری از مشکلات است، افزود: در بحث راه‌اندازی فرستنده‌های دیجیتال و تعویض شبکه‌های آب شرب با همکاری و همیاری دهیاری‌ها و مردم و مسئولین اقدامات بسیار خوبی صورت پذیرفته است.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه خوسف دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش کشاورزی است، افزود: عناب و گل نرگس دو محصول استراتژیک شهرستان است.
فرماندار خوسف اظهار کرد: طی یک سال اخیر بیش از ۸۰ رشته قنات و چشمه لایروبی و مرمت شده است که با پیگیری‌های انجام شده بیش از ۱۸۰۰ تن سیمان به صورت رایگان از طرف بنیاد علوی برای مرمت قنوات به شهرستان تخصیص داده شده است.
وی گفت: حمایت از اشتغال موجود و ایجاد شغل، مهم‌ترین دغدغه مسئولین در شهرستان است و دستگاه‌های اجرایی از هر گونه سرمایه‌گذاری در این بخش نهایت همکاری می‌کنند.
شفیعی اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد جمعیت شهرستان در مناطق روستایی ساکن هستند و در راستای حمایت از اشتغال در مناطق روستایی بیشترین میزان تسهیلات اشتغالزایی روستایی در شهرستان جذب شده است.
وی ادامه داد: طی سال گذشته بیش از صد میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی در شهرستان جذب شده است که از نظر میزان تسهیلات دریافت شده در استان پیشتاز بوده‌ایم.
فرماندار خوسف ادامه داد: کل اعتبارات تملک تخصیصی به شهرستان در سال گذسته حدود ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال بوده است که با توجه به مشکلات پیش روی شهرستان لزوم جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی بسیار اهمیت دارد.
شفیعی اظهار کرد: بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی در استان در خوسف جذب شده است که می‌توان به کارخانه چدن کویر خاوران، فولاد و نورد ، نیروگاه خورشیدی، بتن آماده اشاره کرد.
فرماندار خوسف ادامه داد: طی سال‌های گذشته مجتمع‌های دامداری در برخی نقاط در نظر گرفته شده که با توجه به اینکه اخذ مجوزها روند ساده تر دارد و می‌توان با راه‌اندازی آن‌ها در امر توسعه دامداری در برخی نقاط گام برداشت.
وی با اشاره به شیوع بیش از گذشته بیماری کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: مردم باید بیش از گذشته این بیماری را جدی گرفته و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
شفیعی اظهار کرد: با توجه به اینکه جمعیت شهرستان مسن بوده و تبعات بیماری کرونا برای این قشر بیشتر از بقیه بوده، خطرات بیماری در شهرستان بیستر از سایر شهرستان‌ها است.
فرماندار خوسف اظهار کرد: پیگیری مشکلات یک نکته بسیار مهم در رفع مشکلات مردم بوده و لازم است دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی بیش از گذشته پیگیر مشکلات باشند.
وی خاطرنشان کرد: سفر استاندار به شهرستان منشا اتفاقات بسیار خوبی در شهرستان شده است که هر کدام از این مصوبات به تنهایی توانسته است اعتبارات بسیار خوبی جذب کند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


جذب ۱۸۰ میلیارد ریال اعتبار اشتغال روستایی در بدره

فرماندار بدره میزان اعتبار جذب شده برای ایجاد اشتغال در حوزه روستایی این شهرستان را ۱۸۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تنها راه مناسب برای رشد اشتغال گسترش بخش خصوصی در تولید است که این اقدام با فراهم‌ کردن بستر مناسب برای رشد و تولید اجرایی خواهد شد.

یونس آزادی روز پنج شنبه در نشست شورای اداری شهرستان بدره اظهار داشت: در سال جهش تولید رویکرد اصلی ایجاد تولید و اشتغال با جلب مشارکت بخش خصوصی برای ایجاد فرصت های شغلی جدید در این شهرستان است.

وی افزود: ایجاد اشتغال مولد و مفید بر اساس ظرفیت‌های منطقه محور اقدام کارگروه اصلی شهرستان تا پایان سال‌جاری است که با جدیت و تلاش برای همکاری بخش‌خصوصی پیگیری می‌شود.

فرماندار بدره با بیان اینکه در بحث اشتغال اداری و دولتی با محدودیت های بسیار زیادی مواجه هستیم، یادآور شد: در زمینه جذب تسهیلات‌ و دریافت اعتبارات جهت توسعه و ایجاد اشتغال پایدار روستایی مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال در شهرستان جذب شده است.

آزادی اضافه کرد: تسهیلات و طرح های بنیاد برکت می تواند باعث ایجاد اشتغال پایدار و منبع درآمد خوبی برای جوانان روستایی در این شهرستان باشد.

وی گفت: در قالب طرح برنامه ریزی اشتغال مناطقی از جمله روستاهای آبچشمه، گچ کوبان، دول گلاب و شهر چشمه شیرین مشاغلی جهت دریافت تسهیلات تعریف و مشخص شده است.

فرماندار بدره ادامه داد: بخش اعظمی از زمین های کشاورزی این شهرستان مستعد کاشت غلات نبوده و باید الگوی کشت به سمت باغات و گیاهان دارویی تغییر پیدا کند.

آزادی افزود: در بحث اشتغال زایی اگر به سمت کشت محصولات و داروهای گیاهی پیش برویم در خصوص خرید محصولات با مشکل خاصی مواجه نبوده و متقاضی خرید تضمینی محصولات در استان موجود می باشد.

بدره در ۸۷ کیلومتری ایلام قرار دارد، این شهر تیرماه سال ۱۳۹۲ از بخش به شهرستان ارتقا یافت و دارای ۲ بخش مرکزی و هندمینی است.

منبع : بازار کار


اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال روستایی به لرستان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با اشاره به اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال روستایی به این استان گفت: توزیع ۹۰ درصد این اعتبارات تعیین تکلیف شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسد عبدالهی روز یکشنبه در کارگروه اشتغال لرستان با اشاره به اینکه ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال روستایی در سال جاری به استان اختصاص یافته است، اظهار داشت: در این راستا طرح‌های مشمول این اعتبار در سطح استان اولویت بندی شده است.
وی تصریح کرد: توزیع ۹۰ درصد این اعتبارات تعیین تکلیف شده و ۱۰ درصد مابقی نیز در حال پیگیری و تعیین تکلیف است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان ادامه داد: اولویت این طرح‌ها در زمینه گردشگری، گیاهان دارویی، صنعت سنگ و طرح‌های کشاورزی و گیاهان گلخانه‌ای در نظر گرفته شده است.
عبدالهی گفت: در سال گذشته ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال روستایی به لرستان تخصیص یافت که این اعتبار در قالب یک هزار و ۲۲۰ طرح اشتغال روستایی با ظرفیت اشتغالزایی پنج هزار نفر جذب شده است.
وی بر ضرورت بررسی بانک‌ها در زمینه توجیه اقتصادی طرح‌ها تاکید کرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی مربوطه شرایط واگذاری طرح‌ها را به سرمایه گذاران در مرحله نخست بررسی کنند تا از سرگردانی سرمایه گذاران پرهیز شود.

منبع : خبرگزاری مهر


پرداخت ۶۷۴میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در بندرعباس

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرماندار بندرعباس گفت: ۶۷۴میلیارد ریال وام بانکی به طرح‌های اشتغال و سرمایه‌ گذاری روستایی ظرف یکسال گذشته در بندرعباس پرداخت شده است.

حسین باباخانی یکشنبه شب در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان بندرعباس اظهار داشت: در این مدت ۹۵۰ طرح به بانک‌های ارسال شد که آنها به ۷۸۰ طرح وام بانکی اشتغال روستایی به متقاضیان پرداخت کردند.

وی ادامه داد: با تکمیل واجرای این طرحها اشتغال خوبی صورت خواهد گرفت که از بانک‌ها بابت این همراهی و پرداخت به موقع سپاسگزاریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از همراهی و همکاری خوب اصناف و واحدهای تولیدی در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی هم رضایت وجود دارد و اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی پیگیری لازم جهت بهره مندی کارگران همه صنوف از بیمه بیکاری در زمان کرونا را انجام می‌دهد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اجرای ۱۵۰۰ پروژه اشتغال روستایی در مازندران

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران گفت: سال قبل به هزار و ۵۰۰ پروژه اشتغال در روستاهای استان تسهیلات پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن خیریان پور پیش ازظهر یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به پرداخت تسهیلات در حوزه‌های مختلف برای ایجاد اشتغال در استان گفت: سال قبل از محل تسهیلات روستایی مبلغ حدود ۳۱۵ میلیارد تومان به هزار و ۵۱۹ طرح و از محل تسهیلات روستایی نهادهای حمایتی نیز حدود ۹۱ میلیارد تومان به تعداد دو هزار و ۲۵۳ طرح پرداخت شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران افزود: از محل تسهیلات اشتغال فراگیر, حدود ۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۳۰۲ طرح در سطح استان مازندران پرداخت شد.
خیریان پور با اشاره به ظرفیت‌های بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ گفت: با پیگیری‌های استانداری و همکاری بانک‌های عامل و تلاش دستگاه‌های اجرایی مرتبط مبلغ حدود ۱۴۸ میلیارد تومان به ۲۲ طرح بخش صنعت و مبلغ حدود ۱۰۶ میلیارد تومان به ۳۵۲ طرح بخش کشاورزی از محل بند الف تبصره ۱۸ تسهیلات پرداخت شد.
وی افزود: از همین محل مبلغ ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات برای نیروگاه برق مقیاس کوچک پرداخت شد که از مجموع ۵۳ نیروگاه مقیاس کوچک در دست برنامه ریزی استان، تعداد ۲۲ نیروگاه با حجم سرمایه گذاری هزار و۲۲۴ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده و مازندران حائز رتبه اول در بین ۳۱ استان کشور از این حوزه شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


2.3 هزار میلیارد ریال وام اشتغال روستایی در سمنان پرداخت شد

حبیب‌الله خجسته پور روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به جذب ۹۷ درصدی سهمیه بخش تسهیلات اشتغال روستایی استان سمنان، افزود: پرداخت وام از محل تسهیلات اشتغال روستایی به طرح‎های این بخش، ۲ هزار و ۶۰۱ شغل ایجاد کرد.

وی بیان کرد: یک هزار و ۳۰۷ طرح اشتغال روستایی با اعتبار ۲ هزار و ۶۰۴ میلیارد ریال در بانک‌های عامل برای ایجاد ۲ هزار و ۷۶۸ فرصت شغلی در استان سمنان مصوب شد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان به اعطای تسهیلات اشتغال‌آفرین و حمایتی اشاره و تصریح کرد: سهمیه تسهیلات حمایتی این استان ۳۹۵ میلیارد ریال است که تاکنون ۸۶ درصد آن جذب شد.

وی ادامه داد: ۸۶۹ طرح اشتغال‌آفرین با دریافت ۳۴۲ میلیارد ریال تسهیلات سبب فراهم شدن زمینه اشتغال برای ۸۶۶ نفر شد.

خجسته‌پور تاکید کرد: روند اعطای تسهیلات به ویژه تسهیلات حمایتی باید از سوی بانک‌های عامل استان سمنان با هدف توسعه اقتصادی و رونق کسب‌وکار تسهیل شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان، روستاها را یکی از پایگاه‌های اصلی تولید محصولات و قلب تپنده اقتصاد برشمرد و افزود: تقویت پایه‌های اقتصاد همراه با ایجاد فرصت شغلی برای جوانان روستایی، از مهمترین دستاوردهای توجه به روستاها است.

ایجاد اشتغال اهرمی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان

وی اظهارداشت: تسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری، یکی از سیاست‌های مطلوب دولت تدبیر و امید در چند سال اخیر برای توسعه همه جانبه کشور است.

خجسته‌پور، با بیان اینکه شناسایی فرصت‌ها و ظرفیت‌ها در ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی یکی از مهم‌ترین تقدم‌ها با هدف کاهش مهاجرت روستاییان در استان سمنان است، افزود: تسهیلات اشتغال روستایی به رسته‌های اولویت دار همچون بخش کشاورزی، فرآوری مواد معدنی و گردشگری در این استان ارایه می‌شود.

وی به معضل بزرگ مهاجرت روستاییان و خالی از سکنه شدن روستاها اشاره و بیان کرد: بر اساس تحقیقات، افزایش آسیب‌های اجتماعی از پیامدهای مهاجرت و سرریز جمعیت روستایی به حاشیه شهرها است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان یادآور شد: اجرای درست و اصولی طرح‌های اشتغالزایی با ایجاد فرصت‌های شغلی، نقش بسزایی در جلوگیری از مهاجرت دارد و گامی موثر در توسعه کشور محسوب می‌شود.

بر اساس آمارهای رسمی در حال حاضر استان سمنان، دارای ۸ شهرستان، ۲۰ نقطه شهری، ۱۵ بخش و ۳۱ دهستان با ۵۴۹ آبادی دارای سکنه است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


80 درصد تسهیلات اشتغال روستایی عشایری چهارمحال و بختیاری جذب شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال وبختیاری گفت: از مجموع ۴۳۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار اشتغال پایدار روستایی و عشایری تاکنون ۸۰ درصد این اعتبار معادل ۳۴۹ میلیارد تومان آن جذب شده است.
حفیظ‌الله فاضلی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با جذب این میزان اعتبار ۵ هزار ۱۱۹ طرح در مناطق روستایی و عشایری استان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: با ایجاد این طرح‌ها برای ۸ هزار و ۲۷۰ نفر در استان فرصت شغلی فراهم شده است.
فاضلی، سهم دستگاه‌های اجرایی در جذب مجموع اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان را ۳۶۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این میزان اعتبار تاکنون ۲۸۰ میلیارد تومان جذب شد، که منجر به راه‌اندازی ۲ هزار و ۶۹۹ طرح و ایجاد ۵ هزار و ۷۰۹ فرصت شغلی در استان شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: برای دستگاه‌های حمایتی نظیر کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز ۷۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است، که تاکنون ۶۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از این اعتبار را جذب کرده‌اند و برای ۲ هزار و ۵۶۱ نفر اشتغالزایی شده است.
۰به گزارش ایرنا، اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری از طرح‌های مهم دولت تدبیر و امید برای رونق اشتغالزایی در کشور به شمار می‌رود.
اجرای این طرح از پایان اسفند ۹۶ در این استان آغاز شده است و تاکنون ۸۰ درصد تسهیلات اختصاص یافته به این استان جذب شده است.
چهارمحال و بختیاری بیش از ۹۷۹هزار نفر جمعیت در ۱۰ شهرستان دارد که بخشی از این جمعیت در مناطق روستایی و عشایری هستند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


جذب ۹۹ درصد تسهیلات اشتغال روستایی ایلام

مدیر کارآفرینی و اشتغال تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام گفت: از مجموع ۲۸۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار ایجاد اشتغال روستایی تاکنون بیش از ۹۹ درصد معادل ۲۶۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در این استان جذب شده است.

احمد خانمحمدیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان اعتبار برای اجرای چهار هزار و ۴۳۸ طرح و اشتغال ۶ هزار و ۵۹۰ نفر جذب شده است.
وی افزود: این میران اعتبار سهم نهادهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر دستگاه های غیرحمایتی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی است.

خانمحمدیان یادآور شد: میزان تسهیلات نهادهای غیرحمایتی ۱۹۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است برای ۲ هزار و ۳۳۵ طرح با اعتبار ۱۸۴ میلیارد تومان و اشتغال چهار هزار و ۳۵۱ نفر پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: همچنین ۹۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت اشتغال روستایی، عشایر و سهم نهادهای حمایتی است.

مدیر کارآفرینی و اشتغال تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام گفت: این تسهیلات ارزان قیمت به سه هزار و ۱۰۲ طرح با اعتبار ۸۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و اشتغال ۲ هزار و ۲۳۹ نفر پرداخت شده است.

وی به تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به تفکیک بانک ها اشاره کرد و افزود: میزان تسهیلات در بانک توسعه تعاون۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با ۶۳۹ طرح، صندوق کارآفرینی امید ۶۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به یک هزار و ۳۳۴ طرح، بانک کشاورزی ۱۲۲ میلیارد تومان با یک هزار و ۹۷۵ طرح و پست بانک ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با ۴۹۰ طرح است.

خانمحمدیان یادآور شد: ۳۵ درصد این تسهیلات به مردان و مابقی به زنان پرداخت شده است.

مدیر کارآفرینی و اشتغال تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام به میزان مشارکت تعاونی ها اشاره کرد و گفت: ۱۲ درصد تسهیلات به تعاونی ها، هشت درصد به شرکت های خصوصی و ۸۰ درصد به افراد حقیقی پرداخت شده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


ایجاد ۳۱۶ اشتغال پایدار روستایی در شهرستان فراهان

سن خزایی‌پور در گفت و گو با ایرنا افزود: همچنین ۲ میلیارد ریال تسهیلات امسال در قالب اشتغال خانگی به ۱۹ طرح پرداخت شد که ۱۹ فرصت شغلی نیز به دنبال داشت.

وی بیان کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره) این شهرستان نیز امسال ۴۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات به جامعه هدف خود پرداخت کرد که ۱۳۲ فرصت شغلی جدید به دنبال داشته است.
خزایی‌پور اظهار داشت: شهرستان فراهان در حوزه اشتغال روستایی ظرفیت‌های برجسته‌ای دارد و متقاضیان، طرح‌های مهمی برای دریافت تسهیلات ارائه کرده‌اند.
شهرستان فراهان به مرکزیت شهر فرمهین بالغ بر ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۴۵ کیلومتری شمال اراک -مرکز استان مرکزی- واقع شده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


پرداخت بیش از ۲ هزار میلیارد ریالی تسهیلات به منظور اشتغال روستائیان در ایلام

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام گفت: تاکنون ۲ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به منظور اشتغال روستائیان در استان ایلام پرداخت شده است.

شکراله شیرخانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام ؛ گفت: از ابتدای شروع طرح توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری تاکنون تعداد ۴ هزار و ۳۸۲ طرح توسعه به مبلغ ۲ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.

او در رابطه با اینکه این تسهیلات زمینه اشتغال را برای چند نفر فراهم کرده است، اظهار کرد: میزان اشتغال اسمی این تعداد طرح ۶ هزار و ۵۱۵ نفر بوده است.

شیرخانی مطرح کرد: ارائه تسهیلات اشتغالزایی به روستائیان در مرحله اول سبب افزایش و حتی تثبیت اشتغال در این قشر از جامعه می‌گردد و همچنین می‌تواند سبب رونق تولید در مناطق روستایی و عشایری گردد و حتی می‌توانیم شاهد افزایش مهاجرت معکوس به روستا‌ها باشیم.

او در رابطه با میزان سود تسهیلات اشتغالزایی برای روستائیان بیان کرد: این تسهیلات برای روستا‌های مرزی با نرخ ۴ درصد، برای سایر روستا‌ها با سود ۶ درصد و برای سرمایه در گردش به صورت ۱۰ درصد پرداخت می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام افزود: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون اعتباری به صورت تجمیعی بدین منظور تخصیص داده شده که به بصورت ۱۰۰ درصدی عقد قرارداد انجام شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


ایجاد هشتمین صندوق اشتغال زنان روستایی در دامغان

سیدمحسن طباطبائیان گفت: هشتمین صندوق خُرد زنان روستایی فعال شهرستان دامغان در روستای خورزان افتتاح و فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، سیدمحسن طباطبائیان مدیر جهاد کشاورزی دامغان گفت: صندوق اشتغال زنان روستایی خورزان با صرف ۴۰۰ میلیون ریال و سرمایه گذاری ۷۰ میلیون ریال، فعالیت خود را در ۱۰ رشته آغاز کرد.
او افزود:هم‌اکنون هشت صندوق اشتغال خُرد زنان روستایی با عضویت ۲۵ نفر در هر صندوق در روستا‌های دامغان فعالیت دارند که فعالیت آن‌ها بیشتر در زمینه تولید محصولات خانگی است.
طباطبائیان بیان کرد: هر یک از صندوق‌های خُرد اشتغال‌زایی با دریافت تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریال راه اندازی شده است.
مدیر جهاد کشاورزی دامغان ادامه داد: ایجاد اشتغال بانوان و حمایت از روستاییان، مهم‌ترین اهداف تشکیل این صندوق‌ها است که می‌توانند نقش مهمی در راستای رفع نیاز‌های حمایتی جامعه زنان روستایی ایفا کنند.
او اظهارداشت: افزایش اشتغال در حوزه صنایع خرد و خانگی، تقویت زنان روستایی و همچنین ارتقای مهارت‌های فردی و اجتماعی از دیگر اهداف ایجاد این صندوق‌ها است.
طباطبائیان ایجاد این صندوق‌ها را عاملی برای ماندگاری مردم در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت آن‌ها به شهر‌ها دانست و گفت: با توانمند شدن بانوان و رونق گرفتن صنایع کوچک در روستا‌ها شاهد بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش اشتغال نیز در جامعه خواهیم بود.
مدیر جهاد کشاورزی دامغان از برگزاری جشنواره توانمندی صندوق اعتبار‌های خرد زنان روستایی دامغان در ماه گذشته خبر داد و افزود: هدف از برگزاری این جشنواره، توانمندسازی و انتقال تجربیات بوده است تا بتواند فراهم کننده زمینه ایجاد سرمایه‌گذاری در این زمینه نیز باشد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


240 هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از ایجاد ۲۴۰ هزار فرصت شغلی در روستاها طی یک سال و نیم اخیر خبر داد.

محمد امید در کارگاه تخصصی برنامه ریزی هوشمند و هدفمند جهت اشتغالزایی در مناطق روستایی و کمتر برخوردار که با حضور بیش از نمایندگان ۵۰ سازمان دولتی و غیردولتی برگزار شد افزود: یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی و معادل یک و نیم میلیارد از منابع بانکی باعث شد که در یک سال و نیم گذشته چیزی حدود ۲۴۰ هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شود.
وی در ادامه گفت: نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه اخیر در روستاهای کشور کارهای بزرگی را در زمینه زیرساخت ها انجام داده است که براساس آمارهایی که امروز در دست است شرایط روستاهای کشور با گذشته قابل مقایسه نیست.
امید ادامه داد: امروز از ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور همه آنها از برق، آب آشامیدنی سالم، بهداشت و مدرسه برخوردار هستند. این ۳۸ هزار روستا تقریبا بیش از ۹۶ درصد جمعیت روستایی را در خود جا داده است. یعنی روستاهایی که زیر ۲۰ خانوار در کشور داریم مجموعا کمتر از ۴ درصد جمعیت روستایی است. اگر به روستاهای بالای ۲۰ خانوار سرویس دهیم یعنی به بالای ۹۶ درصد از روستانشینان کشور خدمات داده ایم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: در کنار خدمات خوبی که دولت‌ها از اول انقلاب به روستاییان داده‌اند این دولت چند کار ویژه انجام داده است. یکی این که در عرصه بحث بهداشت روستاها و بیمه روستاییان کارهای خوبی انجام شده است و امروز همه روستاییان ما از بیمه درمانی برخوردارند. امروز ۲۵ درصد از روستاهای ما از بیمه‌های اجتماعی برخوردارند که بیش از ۷۵ درصد از سهم بیمه را دولت پرداخت می‌کند.
وی با بیان این که در بحث آموزش روستاییان شرایط با گذشته کاملا متفاوت است گفت: در همه روستاهای ۲۰ خانوار مرکز آموزشی، خانه بهداشت و مرکز جامعه سلامت داریم که خدماتی است که دولت در مجموعه روستاهای کشور ایجاد کرده است.
امید در ادامه افزود: در بحث گازرسانی به روستاها که نسبتا جدید است این دولت تا به امروز نزدیک به ۸۶ درصد روستاها را گازکشی کرده است که این کار باعث شده است که جلوگیری از قطع جنگل ها و درختان و آسیب به مراتع کشور شده است.
وی گفت: در زمینه IT و شبکه ملی اطلاعات ۹۷ درصد از روستاهای کشور به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کرده اند. همچنین در زمینه دسترسی به آب آشامیدنی سالم از محل منابع صندوق توسعه ملی در سالیان گذشته منابع خوبی را در تامین آب روستایی در نظر گرفتیم که هر هفته ده روستا به شبکه آبرسانی سالم کشور متصل می شوند
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان این که صد درصد روستاهای کشور آب دارند گفت: بیش از ۸۰ درصد از روستاهای کشور با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به شبکه آبرسانی سالم کشور متصل شده اند.
امید گفت: دولت بر این اعتقاد است که علاوه بر زیرساخت های روستاها باید به زیرساخت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آنها توجه شود. زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی روستاها برای دولت بسیار مهم بود بنابراین حدود سه میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی و منابع بانکی در اختیار اشتغال روستاها قرار گرفت که می تواند یک منبع خوبی برای صندوق های کوچک کارآفرینی باشد که مجلس هم مصوب کرد که این اعتبارات را حتی در سال آینده هم در اختیار داشته باشیم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: در کنار بحث توسعه اقتصادی روستاها دولت برای توسعه فرهنگی و اجتماعی روستاها کارهای بزرگی انجام داده است که یکی از برنامه های خوبی که انجام شد این است که در دوهفته گذشته مصوبه شورای عالی روستاها و عشایر کشور را که مرکب از همه سازمان ها و نهادهایی که هم در حاکمیت و هم در قالب وزارتخانه ها هستند را تصویب کردیم.
وی اضافه کرد: این شورا با دبیری معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری باعث می شود فعالیت های متعدد و بسیاری خوبی که در روستاها صورت می گیرد منسجم شده و در کنار هم قرار بگیرند. یکی از مشکلات ما در جامعه روستایی ایران داریم مراجع تصمیم گیری برای کار در روستاها متعدد است که نتوانسته بودیم هماهنگ کنیم که در قالب این شورای هماهنگی این اتفاق خواهد افتاد.
امید تاکید کرد: مصوبات شورای عالی روستاها و عشایر در حکم مصوبات هیات وزیران خواهد بود که بتواند اتفاق مهمی در عرصه روستاها است که بتواند تحول خوبی را ایجاد کند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خطاب به نمایند رییس دفتر توسعه سازمان ملل و نماینده رییس دفتر سازمان ملل ‌گفت: توجه دولت به روستاهای کشور در سال گذشته سهم اشتغال روستاییان در سبد اشتغال کشور در سطح کلان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد یعنی در سالهای گذشته در بهترین شرایط روستاها از سبد اشتغال کشور، ۵ درصد اشتغال در روستاها اتفاق می افتاد ولی در سال ۹۷ و ۹۸ تا به امروز بالای ۲۵ درصد از اشتغال ها در کشور در روستاها دارد اتفاق می افتد.
وی تاکید کرد: در کنار این موضوع سیر مهاجرت معکوس که دغدغه ای بود امروز در روستاهای ایران کم کم در حال اتفاق افتادن است.
امید گفت: در امتداد مسیری که برای توسعه روستاها در حال انجام است معاونت توسعه روستایی برنامه اصلی که در دستور کار خود دارد توسعه روستاها با کمک مردم محلی روستاها است یعنی استفاده از صندوق های خرد کارآفرینی بسیار مورد تاکید معاونت توسعه روستایی است.
کارگاه تخصصی برنامه ریزی هوشمند و هدفمند جهت اشتغالزایی در مناطق روستایی و کمتر برخوردار که با حضور بیش از نمایندگان ۵۰ سازمان دولتی و غیردولتی صبح امروز سه شنبه با حضور محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ، خانم اوکوچی دنیلز هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران و کلودیو پرویداس نماینده مقیم برنامه توسعه عمران سازمان ملل متحد و نمایندگان بیش از ۵۰ سازمان دولتی و غیردولتی در محل هتل سیمرغ تهران برگزار شد.

منبع : بازارکار


تسهیلات ۲۰۰ طرح اشتغال روستایی در دامغان پرداخت شد

علی اصغر مجد روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: بیش از ۳۸۰ میلیارد ریال تسهیلات در راستای اجرای طرح‌های اشتغال روستایی، عشایری و حمایتی برای ایجاد اشتغال در شهرستان دامغان پرداخت شد.

وی بیان کرد: از این میزان تسهیلات، ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار ویژه روستائیان بود که در قالب ۲۰۰ طرح پرداخت شد، ۸۰ میلیارد ریال نیز در قالب طرح حمایتی برای ۶۵ طرح بود که برای ۲۸۵ نفر شغل ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: این تسهیلات پرداختی مربوط به طرح‌های در دست اقدام امسال بود که تعدادی از طرح‌ها نیز در مرحله بررسی و تایید است.

وی همچنین به میزان تعهد اشتغال دستگاه‌های اجرایی دامغان اشاره کرد و گفت: تعهد اشتغال شهرستان در سال جاری، یکهزار و ۱۳۵ نفر بود که برای بیش از ۹۰۰ نفر تاکنون شغل ایجاد شده است.

مجد خاطرنشان کرد: میزان تعهد اشتغال تمامی دستگاه ها، نهادها و سازمان ها مشخص شده است که تا پایان سال، تمامی تعهدات محقق خواهد شد.

فرماندار دامغان تصریح کرد: سال گذشته، تعهد اشتغال دستگاه های اجرایی شهرستان به میزان ۱۰۱ درصد تحقق یافت و تعداد یکهزار و ۱۵۲ شغل ایجاد شد.

شهرستان دامغان در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شرق مرکز استان سمنان، حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و دارای ۱۲۱ روستا است که از این تعداد ۷۹ روستا بالای ۲۰ خانوار دارند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اشتغال روستاییان زمینه مهاجرت معکوس را فراهم می کند

معاون امور دهیاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: اشتغال روستاییان زمینه مهاجرت معکوس را فراهم می کند.
به گزارش خبرنگار مهر، سعیدرضا جندقیان شامگاه شنبه در مراسم گرامیداشت یوم الله دهه فجر که در روستای محمدآباد عرب‌ها شهرستان ورامین برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه دشمنان نظام سعی دارند با استفاده از فضای مجازی و رسانه افراد کار بلد کشور و متخصصین را در مقابل مردم قرار دهند و آنها را بی کفایت جلوه دهند، افزود: دولت‌ها در کل دنیا اشتغال زایی نمی‌کنند و وظیفه آنها صدور مجوز برای تولیدکنندگان، هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط و خدمات رسان، جلوگیری از مهاجرت روستاییان، اعطای تسهیلات اشتغال زایی و کمک در راه اندازی کارگاه‌های تولیدی است.

وی اضافه کرد: بیش از ۸۱ درصد منابع روستایی در چهل و یک سال گذشته در دولت دهم و یازدهم تامین شده است و میزان پرداختی افراد در روستاها به ازای هر نفر ۲۸۷ هزار تومان است که نسبت به چند سال گذشته پیشرفت ۱۰ برابری داشته است.
جندقیان اظهار کرد: باید در خصوص مسائل روستایی دهیاری‌ها برنامه مصور داشته باشند و از پتانسیل‌های روستای خود اطلاع لازم و کافی را داشته باشند چرا که شناخت از روستا باعث پیشرفت و توسعه روستا می‌شود.
وی در پایان گفت: روستاهای کشور در مسیر توسعه قرار دارد، باید کمک کنیم که اشتغال در روستا رونق بگیرد چرا که روستاها بهترین محل برای اشتغال زایی است که باعث می سود مهاجرت در روستا به صفر برسد و از سوی دیگر اشتغال روستاییان زمینه مهاجرت معکوس را فراهم می‌کند.

منبع : خبرگزاری مهر


افتتاح ۶۳ طرح اشتغال روستایی و عشایری در دهه مبارک فجر

آشتاب،گفت: ۶۳ طرح از محل اشتغال روستایی و عشایری که توانستند تسهیلات را دریافت و به بهره برداری برسند، در دهه فجر افتتاح می شود.

«علی آشتاب»، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از خرم آباد، افزود: دهه فجر فرصتی مناسب برای بیان خدمات و عملکرد دولت بوده و این مهم سبب ایجاد نشاط و امید در جامعه می شود.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه کمیته کارگری به مناسبت دهه مبارک فجر برنامه هایی دارند، عنوان داشت: همزمان با ورود امام به کشور زنگ انقللاب در کارخانه داروسازی دکتر صالحی نیا که کارخانه دانش بنیان و واحدی است که مراحل رو به رشد را طی می کند، به صدا در می آید.

وی ادامه داد: در سایر شهرستان ها نیز به مناسبت دهه مبارک فجر همین برنامه اجرا می شود.

آشتاب در ادامه دیدار با نماینده ولی فقیه و استاندار لرستان، افتتاح طرح های تعاونی در سطح استان را از دیگر برنامه هه در ایام دهه فجر عنوان کرد.

وی اظهار داشت: ۶۳ طرح از محل اشتغال روستایی و عشایری که توانستند تسهیلات را دریافت و به بهره برداری برسند، در دهه مبارک فجر افتتاح خواهند شد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی بیان کرد: بازدید از تعاونی ها، اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و ورزشی متناسب با گام دوم انقلاب و با رویکرد فرهنگ کارآفرینی، تجلیل از شهدای کارگر از دیگر برنامه های کمیته کارگری در دهه فجر است.

وی افزود: تجلیل از نخبگان جامعه کار و تولید، برنامه هایی در راستای توسعه کار تعاونی و جمعی و برگزاری نشستی با تشکل های کارگری و کارفرمایی در دهه مبارک فجر برگزار خواهد شد.


اختصاص تسهیلات ویژه اشتغالزایی برای مرزنشینان

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گفت: در مناطق مرزی تسهیلات ویژه اشتغالزایی برای مرزنشینان در نظر گرفته شده که در مرزهای با ضریب محرومیت بالا تسهیلات بیشتری اختصاص پیدا می کند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرنگار مهر، حجت الله عبدالملکی در نشست خبری امروز در خصوص طرح های اشتغالزایی در مناطق مرزی به خبرنگار مهر گفت: در مناطق مرزی طرح های ویژه ای در جهت ایجاد اشتغال داریم به طوری که یکی از این طرح ها، پرداخت تسهیلات به کارفرمایان در ازای به کارگیری مددجویان است.
وی افزود: پرداخت وام قرض الحسنه ۵۰ میلیون تومانی به ازای هر نفر و همچنین پرداخت حق بیمه کارفرما از جمله اقداماتی است که انجام می شود.
عبدالملکی تصریح کرد: در مرزهای عادی حق بیمه کارفرمایی به مدت دو سال پرداخت می شود اما بر اساس مصوبه جدید کمیته امداد در مناطق مرزی که ضریب ۶ و ۷ دارند، حق بیمه به مدت سه سال و در مناطقی که ضریب محرومیت ۸ و ۹ دارند، حق بیمه به مدت ۴ سال پرداخت می شود.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد تاکید کرد: در مناطق مرزی برای همه مرزنشینان برنامه داریم و برای کولبران تحت پوشش کمیته امداد نیز طرح هایی اجرایی شده است اما در مجموع در مناطق مرزی محروم تسهیلات ویژه ای اختصاص پیدا کرده است.
وی همچنین در خصوص راه اندازی مراکز نیکوکاری اشتغال نیز گفت: طی دو ماهه اخیر ۵۰ مرکز نیکوکاری اشتغال تشکیل شده، همچنین یک مرکز نیکوکاری کارآفرینی دانش بنیان نیز در استان قزوین راه اندازی شده که در صورت موفقیت آمیز بودن، گسترش پیدا می کند.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در خصوص پرداخت تسهیلات به مددجویان سیل زده گفت: بخشی از این تسهیلات بلاعوض و بخشی دیگر قرض الحسنه است. به عنوان مثال در سیل خوزستان، دامها با بحران غذا مواجه شدند به همین دلیل حجم زیادی از علوفه خریداری و به صورت بلاعوض پرداخت کردیم.
وی افزود: کمیته امداد خود را موظف می داند در چارچوب منابع در جهت ارائه تسهیلات همه اقشار محروم جامعه فعالیت کند که در این زمینه چنانچه نهادها و دولت نیز به ما کمک کنند، فرآیند خدمت رسانی و رفع محرومیت شدیدتر انجام می شود.

منبع : خبرگزاری مهر


ارتقاء رتبه استان تهران در حوزه اشتغال روستایی

استاندارتهران با تاکید بر برداشته شدن گام‌های موثر در حوزه اشتغال روستایی استان تهران گفت: در حال حاضر رتبه استان تهران در این حوزه از ۲۷ به ۱۷ ارتقاء پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه چهاردهمین جلسه کارگروه اشتغال استان تهران در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز با حضور نمایندگان همه دستگاه‌های عضو کارگروه تشکیل و در آن گزارش‌هایی از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و بنیاد شهید در خصوص میزان جذب و ایجاد اشتغال پایدار روستایی ارائه شد.
وی افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده در سطح استان تهران شاهد بودیم که در حوزه اشتغال روستایی رتبه استان تهران از ۲۷ به ۱۷ ارتقاء پیدا کرده که این نتیجه فعالیت و اقدامات موثر کارگروه اشتغال استان تهران در حوزه جذب اعتبارات و ایجاد اشتغال پایدار روستایی است.
محسنی بندپی ادامه داد: از سوی دیگر متاسفانه گزارشی از سوی بهزیستی و کمیته امداد ارائه شد که ۱۳۵ میلیارد تومان تسهیلات ویژه کمیته امداد و ۵۵ میلیارد تومان تسهیلات بهزیستی که مقرر شده بود پرداخت شود به طور کامل انجام نشده به شکلی که برای کمیته امداد ۳۰ درصد این رقم و برای بهزیستی ۱۸ درصد این رقم اختصاص پیدا کرده است. بر همین اساس مقرر شد جلسه‌ای به فوریت با حضور بانک‌ها برگزار شود تا آنها را مکلف کنیم براساس تکلیف قانون خود و آن چه که توسط مجلس و دولت مشخص شده نسبت به سرعت بخشیدن پرداخت این اعتبارات اقدام کنند.
استاندار تهران تاکید کرد: متاسفانه بانک‌ها هنوز نسبت به مواردی در سطح استان تهران تحرک و جدیت کافی را ندارند؛ لذا نیازمند حمایت در این حوزه هستیم بر همین اساس آسیب شناسی در دستور کار قرار گرفته و اگر با همین روند ادامه پیدا کند گزارش آن را به معاون اول رئیس جمهور ارسال خواهیم کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

————————————————————————————————————————————

پرداخت ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: در یک سال گذشته مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در استان اردبیل پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم رحیمی پیش از ظهر یکشنبه در بیست و دومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان اردبیل با بیان اینکه در یک سال گذشته مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت شده است، عنوان کرد: مبلغ ۲۰ میلیارد ریال برای ارائه تسهیلات مشاغل خانگی شهرستان اردبیل در نظر گرفته شده بود که ۵ درصد بیشتر از این مبلغ به به صورت تسهیلات به متقاضیان پرداخت شد.
دبیر کارگروه اشتغال استان اردبیل با بیان اینکه اهلیت دریافت کنندگان تسهیلات از مهمترین اهداف اعطای تسهیلات است، ادامه داد: انحراف تعداد ۱۸ طرح بهرمند از تسهیلات اشتغال روستایی در کارگروه نظارت محرز و تبدیل به دین شد.
وی یادآور شد: در یک سال گذشته مبلغ ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان اردبیل پرداخت شده و مابقی تسهیلات نیز به صورت متمم و یا با پیشرفت روند احداث طرح‌های به صورت فاز به فاز توسط بانک‌ها پرداخت خواهد شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل افزود: بر اساس تعداد اشتغال ثبت شده در سامانه اشتغال و راستی آزمایی ستاد اشتغال استانداری ۶۵ درصد تعهد اشتغالی شهرستان اردبیل توسط دستگاه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی و گردشگری و … محقق شده و تا پایان سال مطمئناً به این تعداد اضافه خواهد شد.
وی تاکید کرد: به منظور دستیابی به اهداف مدنظر تعهد اشتغالی دستگاه‌های اجرایی و روند پرداخت تسهیلات اشتغالی به صورت مستمر نظارت و پیگیری می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


ایجاد ۲۴۰ فرصت اشتغال در حوزه روستایی و فراگیر اندیمشک

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اندیمشک گفت: ۶۵ طرح اشتغال‌زایی در حوزه روستایی و فراگیر در شهرستان با اعتباری بالغ‌بر ۱۶۲ میلیارد ریال ۲۴۰ فرصت شغلی در اندیمشک ایجاد کرد.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرنگار مهر، سید ناصر حسینی در نشست شورای اشتغال در ساختمان کوثر فرمانداری اندیمشک اظهار کرد: دغدغه امروز جامعه، خانواده و جوانان در شهرستان، استان و کشور مبحث «اشتغال» بوده که باید با استفاده از منابع، اعتبارات و ظرفیت‌های منطقه در این زمینه برنامه‌ریزی گسترده اجرایی شود.
وی افزود: ۶۵ طرح اشتغال‌زایی در حوزه روستایی و فراگیر در شهرستان با اعتباری بالغ‌بر ۱۶۲ میلیارد ریال ۲۴۰ فرصت شغلی در اندیمشک ایجاد کرد.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اندیمشک با بیان اینکه مهارت می‌تواند اسباب اشتغال را فراهم سازد، گفت: در قالب طرح کارورزی ۷۲ نفر برای گزارندن دوره کارورزی معرفی شدند.
وی با اشاره به تخصیص ۳۴۰ میلیون ریال به حوزه «اشتغال خانگی» در اندیمشک تصریح کرد: ۱۵ طرح در حوزه «اشتغال خانگی» در اندیمشک تصویب و اعتبار مورد نیاز اختصاص داده شد.
حسینی با اشاره به ۱۱ طرح در حوزه «مشاغل خانگی» با اعتبار ۶۲۰ میلیون ریال افزود: ۸۷ طرح در حوزه طرح‌های «خود اشتغالی» با اعتباری بالغ‌بر ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال مصوب و اعتبار مورد نیاز اختصاص داده شد.

منبع : خبرگزاری مهر


دزفول؛ پیشتاز در جذب اعتبارات طرح‌های اشتغال پایدار روستایی

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خوزستان با بیان اینکه سهم دزفول از اعتبارات اولیه برای طرح های جدید و توسعه ای اشتغال پایدار روستایی ۳۱ میلیارد تومان بود، گفت: این شهرستان خوب عمل کرده و ۱۸۰ درصد بیش از اعتبار مصوب برای ۴۰۵ طرح، به خود اختصاص داده و به عبارتی در جذب اعتبارات پیشتازی کرده است.

رضا قیصی پور در جلسه کمیته نظارت بر طرح های اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان با موضوع بررسی طرح های شهرستان های اندیمشک و دزفول که امروز، ۲۸ دی ماه در محل معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: کل اعتبارات استانی مربوط به این طرح ها ۳۳۷ میلیارد تومان بوده که شهرستان دزفول ۶۰ میلیارد تومان و اندیمشک ۱۰ میلیارد تومان را جذب کرده اند.
وی با بیان اینکه سهم شهرستان دزفول از اعتبارات اولیه برای طرح های جدید و توسعه ای اشتغال پایدار و روستایی ۳۱ میلیارد تومان بود، افزود: خوشبختانه شهرستان دزفول خوب عمل کرده و ۱۸۰ درصد بیش از اعتبار مصوب برای ۴۰۵ طرح، به خود اختصاص داده که این تعداد طرح منجر به اشتغال ۷۷۸ نفر شده است؛ به عبارتی در جذب اعتبارات پیشتازی کرده است.
به گزارش ایسنا، قیصی پور با بیان اینکه شهرستان اندیمشک هم ۱۴۳ درصد بیش از سهم اختصاص یافته به شهرستان جذب کرده است، افزود: سهم این شهرستان از اعتبارات استانی مربوط به طرح های توسعه ای و جدید اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ۷۱ میلیارد ریال بوده که توانست ۱۰۱ میلیارد ریال یعنی ۱۴۳ درصد بیش از سهم خود را برای ۶۵ طرح جذب کند که به اشتغال ۱۶۲ نفر منجر شد.
وی در ادامه به فرمانداران و دستگاه های اجرایی تاکید کرد: طرح ها دوباره به صورت مجزا مورد بررسی قرار بگیرند که اگر مشکلات احتمالی دارند، برطرف شود زیرا معمولا طرح های توسعه ای و احداثی با کمبودها و مشکلاتی در طول اجرا مواجه می شوند که بررسی مجدد آنها به معنای کمک بیشتر و رسیدن به بهره برداری است.
قیصی پور افزود: بر برخی طرح ها هم که تلاشی برای پیشبرد نداشته اند با توجه به اینکه منابع دولت به سختی تامین می شود تا در اختیار طرح های توسعه ای قرار بگیرد، نظارت بیشتری صورت می گیرد که انحراف نداشته باشند زیرا انحراف در هزینه‌کرد تسهیلات اعطایی، اثرات منفی در اقدامات دولت و کارآفرینان فعال می گذارد به همین دلیل تاکید داریم که تسهیلات در جای تعریف شده خود هزینه شود.
وی تصریح کرد: طرح های بزرگ احداثی بسیار خوب عمل کرده اند و از نوع اجرای این طرح ها در استان رضایت داریم. به طور مثال کشتارگاه صنعتی در دزفول با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد تومان، اقدام بزرگی است که باید کمک شود تا خطوط جدیدی نصب کند. این کشتارگاه در هر شیفت کاری می تواند ۱۵ هزار قطعه دام را کشتار کند که اگر تکمیل شود به بزرگترین کشتارگاه جنوب غرب کشور تبدیل می شود و از جمله طرح هایی است که با نگاه صادراتی به خصوص صادرات به بازار عراق، طراحی و اجرا شده است.
قیصی پور تاکید کرد: تعدادی از طرح های بهره مند شده از این تسهیلات در دهه مبارک فجر به بهره برداری می رسد که همه این طرح ها حاصل تلاش های دولت و زحمات خود متقاضیان بوده است و تصمیم گیرنده نهایی برای اجرا و افتتاح طرح ها هم استاندار خوزستان است.
طرح های توسعه ای در دهه فجر افتتاح می شوند
به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه، امید بن عباس سرپرست فرمانداری ویژه دزفول هم با اشاره به تسهیلات اعطایی به سرمایه گذاران این شهرستان گفت: دولت، تسهیلات خوبی را در قالب طرح های اشتغال فراگیر و روستایی به مبلغ حدود ۶۱ میلیارد تومان اعطا کرده است که در ادامه آن، اقدامات اثربخشی صورت گرفته و قابل تقدیر است.
وی افزود: تعدادی از آنها در قالب سرمایه در گردش و بخشی نیز در قالب تسهیلات سرمایه ثابت برای ایجاد واحدهای تولیدی جدید بوده است و به مرحله بهره برداری نزدیک شده اند.
بن عباس عنوان کرد: تعدادی از این طرح ها که امروز به مرحله بهره برداری نزدیک شده اند، در دهه فجر امسال افتتاح خواهند شد.

منبع : بازار کار


پرداخت ۲۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در مرکزی

استاندار مرکزی گفت: تاکنون بیش از دو هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در استان پرداخت شده است که زمینه اشتغال بیش از چهار هزار نفر را در استان فراهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک سید علی آقازاده ظهر امروز در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: در سال جاری به هزار و ۲۲۸ واحد تولیدی بیش از ۱۴ هزار میلیارد ریال، تسهیلات در راستای رونق تولید پرداخت شده است.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از دو هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در استان پرداخت شده است که زمینه اشتغال بیش از چهار هزار نفر را در استان فراهم کرده است.

استاندار استان مرکزی تاکید کرد: برخی قوانین، موازی‌کاری‌ها، ضوابط و بخشنامه‌ها در سطح ملی، میان فعالان اقتصادی استان نارضایتی ایجاد کرده و این در حالی است که تمام مسئولان استانی، در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.

آقازاده با اشاره به فعالیت ۴۱ واحد صنعتی شهرستان آشتیان نیز گفت: در این شهرستان ۲۶ واحد فعال، ۸ واحد نیمه فعال و ۷ واحد نیز غیرفعال هستند و این در حالی است که سال جاری بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی این شهرستان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه جمعیت شهرستان آشتیان محدود است، تصریح کرد: در سال جاری بیش از ۳۰۰ فرصت شغلی در این شهرستان ایجاد شده است که امید است تا پایان سال نیز افزایش یابد و باید اذعان داشت در راستای اجرای طرح اقدام ملی، ساخت ۲۰۰ واحد مسکونی در شهرستان آشتیان برنامه‌ریزی شده که عملیات اجرایی آن به‌زودی آغاز می‌شود.

استاندار مرکزی با اشاره به کمبود زیرساخت‌های صنعتی در شهرستان آشتیان نیز بیان داشت: بر اساس طرح تفضیلی افزایش ۴۸ هکتار زمین به محدوده شهری شهرستان آشتیان تا پایان سال جاری مصوب می‌شود.

منبع : خبرگزاری فارس


جذب ۴۳۹ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: کل تسهیلاتی که برای اشتغال روستاییان و عشایر استان مصوب شده حدود ۴۶۶ میلیارد تومان است که تاکنون ۴۳۹ میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، علی شهریارپور شامگاه شنبه در کارگروه اقتصادی، اجتماعی و سرمایه‌گذاری چهارمحال و بختیاری، گفت: عمده مباحث این کارگروه حول دو محور اساسی و مهم در رابطه با اشتغال و سرمایه‌گذاری و ارتقای شاخص‌های اقتصادی استان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تسهیلات اشتغال روستایی، افزود: جامعه روستایی این استان شرایط و ویژگی‌های خاصی دارد که توجه به بحث‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال آن را ضروری می‌کند.

وی ادامه داد: جامعه روستایی چهارمحال و بختیاری حدود ۳۶ درصد از جمعیت این استان را تشکیل می‌دهد که از متوسط جمعیت روستایی کشور بالاتر است.

شهریارپور با بیان اینکه تحولات صورت گرفته در بازار کار جامعه روستایی و مباحث مربوط به نیروی کار در روستاها، باعث توجه ویژه به این بخش شده است، عنوان کرد: کل تسهیلاتی که برای اشتغال روستاییان و عشایر استان مصوب شده حدود ۴۶۶ میلیارد تومان است که تاکنون ۴۳۹ میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۷۶ درصد از کل تسهیلاتی که مربوط به جامعه روستایی و عشایری این استان بود جذب شده است.

وی اضافه کرد: در کارگروه اقتصادی، اجتماعی و سرمایه‌گذاری چهارمحال و بختیاری مقرر شد برای جذب باقی‌مانده تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری اقدامات اصولی از طریق دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل این استان صورت گیرد تا متقاضیان سریع‌تر بتوانند تسهیلات مربوطه را دریافت کنند.

شهریارپور با تاکید بر اینکه زمانی که قرار است سرمایه‌گذاری در استانی سرمایه‌گذاری کند باید بسته‌های سرمایه‌گذاری آماده در اختیارش قرار گیرد، عنوان کرد: این بسته‌ها در چهارمحال و بختیاری در حال تهیه هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: ممکن است مسائل مربوط به طرح‌های سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت دچار تغییر و تحولاتی شده باشند لذا این طرح‌ها را باید به‌گونه‌ای آماده کنیم که حداقل برای ۶ ماه آینده جوابگوی نیاز سرمایه‌گذار باشند.

منبع : خبرگزاری فارس


اشتغالزایی برای ۶۳۰۰ نفر از طریق تسهیلات روستایی و عشایری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان از تخصیص بیش از ۳۳۶ میلیارد تومان تسهیلات روستایی و عشایری برای اشتغالزایی ۶۳۰۰ نفر در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: در حوزه فراگیر نیز بیش از ۱۱۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم.

به گزارش بازارکار عباس علیزاده در گفت وگو با ایسنا، از تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان رودسر خبر داد و اظهار کرد: با توجه به مزیت های شرکت های تعاونی توسعه و عمران می تواند زمینه اشتغالزایی و سرمایه گذاری مناسب را در شهرستان ها ایجاد کند.
وی اجرای پروژه های عمرانی در قالب شرکت های تعاونی توسعه و عمران را به منظور جلوگیری از طرح های رانت زا دانست و گفت: دولت مکلف شده برابر قانون پروژه های عمرانی و خدماتی خودش را در شهرستان های دارای شرکت تعاونی توسعه و عمران واگذار کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان با اشاره به وجود ظرفیت های فراوان گردشگری در شهرستان های استان، عنوان کرد: شرکت های تعاونی توسعه و عمران می تواند در حوزه گردشگری اشتغالزایی چشمگیری را از طریق سرمایه گذاری ایجاد کند.
علیزاده هدف از تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران در شهرستان رودسر را ایجاد اشتغال و درآمدزایی دانست و گفت: شهرستان رودسر ظرفیت های اجتماعی و فرهنگی خوبی دارد.
وی همچنین از تخصیص بیش از ۳۳۶ میلیارد تومان تسهیلات روستایی و عشایری برای اشتغالزایی ۶۳۰۰ نفر در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال فراگیر نیز بیش از ۱۱۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه نهادهای حمایتی تاکنون بیش از ۶۷ میلیارد تومان از تسهیلات ارزان قیمت در جهت ایجاد اشتغال استفاده کردند، یادآور شد: دولت با تمام قوا برای ایجاد اشتغال پایدار تلاش می کند، اما برخی از قوانین دست و پا گیر بانکی موجب شده در حوزه رونق تولید دچار مشکلاتی باشیم که البته از طریق کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان در حال رفع است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


پرداخت افزون بر یک هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان کرمان گفت: طی سالجاری یک هزار و ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در این استان پرداخت شده است.

یوسف پورواجد روز چهارشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال یکهزار و ۷۰۰ شغل در روستاهای استان کرمان از محل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی صندوق کارآفرینی امید ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه این تعداد اشتغال در بخش‌های صنایع خرد، کشاورزی و خدمات در قالب یکهزار و ۶۴ پرونده ایجاد شده افزود: از این تعداد ۲۹۰ پرونده در حوزه صنایع روستایی به مبلغ ۱۸ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان، ۱۸۵ پرونده در حوزه کشاورزی به مبلغ ۲۰ میلیارد و ۶۱۰ میلیون تومان و ۵۸۹ پرونده در حوزه خدمات به مبلغ ۶۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار پرداخت شده است .
مدیر صندوق کارآفرینی امید استان کرمان با اشاره به اینکه ۱۱۳ پرونده در حوزه صندوق‌های خرد محلی و واحدهای بوم گردی ایجاد شده ، گفت: با پرداخت ۱۴ میلیارد تومان اعتبار به واحدهای بوم‌گردی و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات به صندوق‌های خرد محلی بیش از ۸۷۰ فرصت شغلی در استان خلق شده است.
وی تصریح کرد: بیشترین تسهیلات پرداختی در حوزه‌های کشاورزی، بوم‌گردی، گردشگری، صنایع تبدیلی و بسته‌بندی و صنایع دستی است .
پورواجد خاطرنشان کرد: صندوق کارآفرینی امید از متقاضیان حوزه کارآفرینی و مشاغل روستایی نیز با اعطای تسهیلات ارزان و آسان حمایت می‌کند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


پرداخت بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی

مدیر پروژه های سرمایه گذاری در برنامه اشتغال فراگیر و روستایی گفت: از زمان اجرای این طرح تاکنون ۱۰۲۵۰ میلیارد تومان (۸۲درصد) از اعتبار ابلاغ شده تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از قشم، « اسدی » در نشست تخصصی برنامه های اشتغال توسعه کشور که به میزبانی استان هرمزگان برگزار شد، مجموع اعتبار ابلاغ شده را ۱۳۳۸۰ میلیارد تومان ذکر و اظهار کرد: در حال حاضر از محل این اعتبار، ۲۵۰ هزار نفر اشتغال جدید مستقیم توسط مجریان طرح‌ها تعهد شده است.

وی افزود: به منظور تعادل بخشیدن به روند پرداخت تسهیلات در سال ۹۹ هدف اصلی در بخشهای خدمات و تکمیل زنجیره های تولید است که از مانده تسهیلات و بازپرداخت تسهیلات، برآورد می شود که حدودا ۷هزار میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط اعطا شود.

مدیر پروژه های سرمایه گذاری در برنامه اشتغال فراگیر و روستایی اضافه کرد: رسته های اولویت دار بر اساس مطالعات داینامیک طرح تکاپو بر روی فعالیتهای شغلی که دارای قابلیت ایجاد اشتغال بیشتری هستند تعیین شده است.

منبع : خبرگزاری شبستان


جذب ۹۰ درصد تسهیلات اشتغال روستایی در ایلام

ایلام مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: با تلاش مجموعه مدیران و بانک های عامل حدود ۹۰ درصد تسهیلات اشتغال استان جذب شده است.

به گزارش بازارکار «شکراله شیرخانی» در بیست و یکمین کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان اظهار کرد: از مجموع ۲ هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال اعتبار ایجاد اشتغال روستایی تاکنون ۲ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال جذب شده که این میران اعتبار سهم نهادهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره) ، بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر دستگاه های غیر حمایتی ، صمت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی ایلام با بیان اینکه با واگذاری این میزان اعتبار ۳۶۹۲ طرح روستایی مصوب و پرداخت تسهیلات به آنها انجام شده است، گفت: این تسهیلات با هدف ایجاد اشتغال برای پنج هزار و ۹۹۲ شغل در روستاهای مناطق مختلف استان ایلام پرداخت شده است.
شیرخانی ادامه داد: نظارت دقیق بر جذب تسهیلات بسیار حائز اهمیت است تا منابع منجر به ایجاد شغل و رونق تولید در روستاها شود و در تلاش هستیم تا مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال باقی مانده سهم اشتغال روستایی را تا پایان سال در استان جذب کنیم.
وی تاکید کرد: ایجاد اشتغال در مناطق روستایی از مهمترین برنامه های دولت تدبیر و امید است که باید به صورت هدفمند در روستاها عملیاتی شوند.

منبع : بازار کار


جذب ۹۰ درصد تسهیلات اشتغال روستایی در ایلام

ایلام مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: با تلاش مجموعه مدیران و بانک های عامل حدود ۹۰ درصد تسهیلات اشتغال استان جذب شده است.

به گزارش بازارکار «شکراله شیرخانی» در بیست و یکمین کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان اظهار کرد: از مجموع ۲ هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال اعتبار ایجاد اشتغال روستایی تاکنون ۲ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال جذب شده که این میران اعتبار سهم نهادهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره) ، بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر دستگاه های غیر حمایتی ، صمت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی ایلام با بیان اینکه با واگذاری این میزان اعتبار ۳۶۹۲ طرح روستایی مصوب و پرداخت تسهیلات به آنها انجام شده است، گفت: این تسهیلات با هدف ایجاد اشتغال برای پنج هزار و ۹۹۲ شغل در روستاهای مناطق مختلف استان ایلام پرداخت شده است.
شیرخانی ادامه داد: نظارت دقیق بر جذب تسهیلات بسیار حائز اهمیت است تا منابع منجر به ایجاد شغل و رونق تولید در روستاها شود و در تلاش هستیم تا مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال باقی مانده سهم اشتغال روستایی را تا پایان سال در استان جذب کنیم.
وی تاکید کرد: ایجاد اشتغال در مناطق روستایی از مهمترین برنامه های دولت تدبیر و امید است که باید به صورت هدفمند در روستاها عملیاتی شوند.

منبع : بازار کار


83درصد تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در خراسان جنوبی جذب شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: در سال جاری ۸۳ درصد از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان جذب شده است.

به گزارش بازارکار به نقل از مهر، غلامرضا اشرفی در دومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان بیان کرد: در سال جاری ۸۳ درصد از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان جذب شده است.
وی اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری سال جاری را سه هزار و ۲۲۲ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: تاکنون دو هزار و ۲۶۳ طرح به میزان دو هزار و ۸۸۸ میلیارد ریال با بانک ها انعقاد قرارداد کرده اند.
اشرفی با بیان اینکه در سال جاری ۶۲ میلیارد ریال اعتبار برای مشاغل خانگی سهمیه داشته ایم، اظهار کرد: تاکنون ۱۸۹ طرح به بانک ها ارسال شده است.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد: از این میزان به ۳۱ طرح اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
ایجاد ۲۰۴۵ اشتغال پایدار روستایی در بخش کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بیان کرد: در این بخش ۱۷۶ میلیارد تومان با اشتغال دو هزار و ۴۵ نفر جذب شد.
غلامرضا قوسی با بیان اینکه ۱۱۲ میلیارد تومان طرح در بانک ها در دست بررسی است، اظهار کرد: طبق قانون اشتغال باید ۴۵ درصد تسهیلات جذب شود اما در بخش کشاورزی خراسان جنوبی قریب به ۶۰ درصد تسهیلات جذب شد.
وی با اشاره به تسهیلات محل تبصره بند الف ماده ۱۸ قانون بودجه بیان کرد: کل اعتبارات بخش کشاورزی از این محل ۱۷۰ میلیارد تومان است.
قوسی با بیان اینکه تاکنون هزار و ۵۰ طرح با اعتباری به میزان ۲۴۸ میلیارد تومان در سامانه ثبت شده است، گفت: اجرای این طرح ها برای هزار و ۴۱۴ نفر اشتغال ایجاد می کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: تاکنون ۱۹۱ میلیارد تومان طرح به بانک ها معرفی شده که از این میزان ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان جذب شده است.

منبع : خبرگزای مهر

 

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.