اخبار اشتغال بانوان در سال ۹۹ (اخبار کار و اشتغال)

اخبار اشتغال بانوان در سال ۹۹ (اخبار کار و اشتغال)

در این صفحه آخرین  اخبار کار و اشتغال بانوان در اسرع وقت منتشر خواهد شد.


ایجاد اشتغال برای ۲۰ نفر از بانوان بهبود یافته از اعتیاد در خراسان جنوبی

مسئول کمپ شهرداری بیرجند گفت: پارسال برای ۲۰ نفر از بانوان بهبود یافته از اعتیاد در استان اشتغال ایجاد شد.
امیرآبادی مسئول کمپ شهرداری بیرجند در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، گفت: بانوانی که به بیماری اعتیاد دچار شده اند بعد از جمع آوری برای درمان راهی کمپ می‌شوند.

او با اشاره به گذراندن دوره ۳ ماهه درمان برای این افراد در کمپ افزود: دوره های آموزشی متفاوتی نیز از جمله خیاطی، بافتنی، حوله بافی در کمپ شهرداری برای آن ها برگزار می‌شود.
امیرآبادی با بیان این که بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی به این افراد دستگاه ‌ها و وسایل مورد نیاز به صورت قرضی برای شروع به کار داده می‌ شود اظهار کرد: برای هر کدام از این افراد یک پرونده برای ریشه یابی علت اعتیاد و تکدی گری تشکیل می‌ شود و اگر خودشان و یا خانوادشان مشکلی داشته باشند، برای حل آن مشکل تلاش می شود.
مسئول کمپ شهرداری بیرجند ادامه داد: بیشترین علت تکدی گری بین بانوان، اعتیاد است و اگر این افراد بعد از گذراندن دوره درمان توسط جامعه و وابستگان حمایت نشوند ممکن است دوباره به همان سمت و سوی قبل بازگردند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


پرورش طیور بومی بسترساز اشتغال زنان روستایی است

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی بابل ،با اشاره باینکه پرورش طیور بومی بستر ساز اشتغال زنان روستایی است گفت : برای پرورش طیور بومی موفق ؛ بر ساخت لانه و فضای مناسب که از مراحل آغاز یک دوره پرورش طیور بومی است و همچنین ارتباط با دامپزشک روستا و کارشناسان جهاد کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار آریا دفتر مازندران در بابل، محسن علی گل زاده گفت : برای بهره گیری از آخرین اطلاعات علمی با هدف ارتقا سطح بهره وری بهره برداران و افزایش توانمندی زنان روستایی یک دوره آموزشی با عنوان پرورش طیور بومی، ویژه مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) در محل کمیته امداد بندپی شرقی برگزار شد .
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی بابل با بیان اینکه پرورش طیور بومی بسترساز اشتغال زنان روستایی است گفت : در منطقه روستایی امکان دسترسی پرنده به خاک موردنیاز برای تغذیه نیز فراهم بوده و علاوه ‌بر این می توان از پسماند کشاورزی و باغداری روستاییان برای تغذیه پرندگان استفاده کرد .
به گفته این مسوول در کلاس آموزشی مدرس دوره ،مطالبی پیرامون فراهم کردن محل پرورش طیور بومی، تهیه وسایل و تجهیزات مربوط به پرورش یا ساخت آنها با وسایل ساده، ضد عفونی کردن سالن و محل نگهداری طیور و رعایت اصول بهداشت، برای پیشگیری از بیماریها، تغذیه طیور، واکسیناسیون در زمان مناسب، ارتباط با دامپزشک روستا و کارشناسان جهاد کشاورزی جهت بهره مندی از راهنمائیها برای یک دوره پرورش موفق را تشریح کرد.

منبع : خبرگزاری آریا


ایجاد بازارچه های خود اشتغالی برای زنان شاغل سرپرست خانوار

مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری تبریز با هدف ساماندهی دست‌فروشان، کارگران فصلی و ایجاد نمایشگاه‌های محله‌ای برای عرضه محصولات خانگی زنان سرپرست خانوار تاکیدکرد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، ابراهیم محمدی مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری با مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در مورد نحوه همکاری و تعامل فی‌مابین جهت ساماندهی مشاغل شهری در یک نشت صمیمی، گفتگو و تبادل نظر کردند.
او با بیان اینکه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، نقش بسیار مهم و سازنده‌ای در ساماندهی مشاغل شهری بخصوص در بحث ساماندهی دستفروشان را دارد گفت: با همکاری و تعامل این اداره می‌توان با ارائه تسهیلات به دستفروشان، منوط به همکاری و تمکین آنان به قوانین و مقررات ساماندهی مشاغل شهری و با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط و آموزش‌های لازمه، آنان را در محل‌های مناسب ساماندهی کرد.
او ایجاد نمایشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات خانگی را برای بازاریابی و معرفی محصولات زنان شاغل سرپرست خانوار را از اهداف و برنامه‌های کوتاه مدت سازمان نام برد و گفت: سال گذشته نمایشگاه عرضه مستقیم محصولات خانگی با همکاری شهرداری منطفه ۴ ایجاده شده بود که متاسفانه علارغم استقبال زنان شاغل سرپرست خانوار و شهروندان به دلیل ورود فصل سرما و مشکل محل، زودتر از موعود جمع‌آوری شد، ولی می‌توانیم با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط به صورت تخصصی و با کیفیت بهتر برگزار کنیم.
حسین فتحی مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی با اعلام آمادگی کامل و همکاری لازم برای اجرای طرح‌های مورد نظر گفت: این اداره به عنوان یکی از اصلی‌ترین نهاد‌های حاکمیتی به طور جدی با همدلی و تعامل با دستگاه‌های مربوطه ضمن ارائه تسهیلات لازم و ایجاد رفاه، برای ساماندهی مشاغل شهری آمادگی کامل را دارد و با اشاره به تعاملات خوب و سازنده دو نهاد در زمینه‌های ساماندهی خواستار تداوم و گسترش بیشتر این فعالیت‌ها گردید.
او در پایان گفت: با اجرای طرح ساماندهی مشاغل شهری و ایجاد بازارچه‌های محله‌محور و با فرهنگ سازی بیشتر، از جرایم خرد در سطح شهر نیز جلوگیری خواهد شد.
در این نشست، ایجاد بازارچه‌های عرضه محصولات خانگی ویژه زنان سرپرست خانوار، ساماندهی کارگران فصلی و دستفروشان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
درپایان مدیرعامل سازمان با اهداء لوح تبریک به مناسبت انتصاب حسین فتحی بعنوان مدیرکل جدید اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی، انتصاب ایشان را به این سمت تبریک گفت و از خداوند متعال خواستار توفیق در پیشبرد و تحقق اهداف در آن مجموعه شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


اشتغال ۱۲۳ نفر از بانوان سرپرست خانوار خراسان جنوبی

۱۲۳فرصت شغلی در قالب طرح‌های اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار خراسان جنوبی ایجاد شد.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، حسینی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان گفت: در ۴ ماه گذشته ۲۸ میلیارد و ۶۳۵ میلیون ریال تسهیلات اشتغال زایی به زنان سرپرست خانوار زیرپوشش این نهاد پرداخت شد.
او افزود: از این تعداد ۶۴ طرح در روستا‌ها و ۵۹ طرح در مناطق شهری اجرا شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


نحوه واگذاری غرفه‌های بازارچه‌های خوداشتغالی به زنان سرپرست خانوار

مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران ضمن تشریح شرایط واگذاری غرفه‌های بازارچه‌های خوداشتغالی به زنان سرپرست خانوار، گفت: این موضوع بخشی از پروژه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کارآفرین و صاحب کسب و کارهای خانگی است.
به گزارش ایسنا، زهرا بهروزآذر گفت: طبق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مورخ ۲۹ اردیبهشت سال ۸۹ مصوب مجلس شورای اسلامی” فراهم کردن بازارهای محلی جهت عرضه محصولات تولید شده توسط صاحبان کسب و کارهای خانگی” از وظایف شهرداری‌ها است.

وی ادامه داد: اداره کل امور بانوان بر اساس ماموریتش مبنی بر توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، تلاش می‌کند در راستای خودکفایی اقتصادی و بهبود معیشت ایشان، فضاهایی را جهت فروش محصولات در اختیار زنان سرپرست خانوار کارآفرین و دارای کسب و کار خرد و خانگی قرار دهد، که از جمله این فضاها می‌توان به بازارچه های خوداشتغالی بانوان و نمایشگاه زنان و تولید ملی اشاره کرد.
وی با بیان اینکه بازارچه‌ها از نظر مدت زمان فعالیت، به دو دسته دائم و موقت تقسیم می شوند، گفت: بازارچه‌های دائم به صورت سالانه و بازارچه‌های موقت شامل بازارچه های مناسبتی، فصلی و روز بازارها، در طول سال و برای دوره های چند روزه تا چند هفته‌ای به متقاضاین واجد شرایط واگذار می شوند.
بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، بهروزآذر در خصوص مراحل واگذاری غرفه ها به متقاضیان گفت: اداره کل بانوان پس از شناسایی زنان سرپرست خانوار، اقدام به بررسی وضعیت ایشان از طریق سازوکارهای مشخص می‌نماید و در صورت احراز شرایط و تشکیل پرونده توانمندسازی، غرفه به مدت حداقل شش ماه و حداکثر یک سال در اختیار آنها قرار گرفته تا امکان ارائه محصولات در بازارچه ها برای زنان سرپرست خانوار صاحب مشاغل خانگی فراهم شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


اشتغال‌زایی برای ۵۵ هزار زن سرپرست خانوار در سال ۹۸

رئیس کمیته امداد از ایجاد اشتغال برای ۵۵ هزار زن سرپرست خانوار در سال ۹۸ خبر داد و گفت: افزایش بی‌سابقه اجاره‌بها و اتمام قرارداد مسکن ۷۰ هزار خانوار مددجو از نگرانی‌های امروز امداد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد با اشاره به اقدامات این نهاد در رزمایش ایران همدل و ماه مبارک رمضان گفت: برنامه‌ریزی کمیته امداد راه‌اندازی ۳۱۳ آشپزخانه و طبخ پنج میلیون پرس غذای گرم بود که با مشارکت مردم ۱۸۱۰ مرکز پخت غذا ایجاد و ۱۱ میلیون پرس غذای گرم بین نیازمندان توزیع شد.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه مردم نیکوکار در ماه مبارک رمضان امسال ۵۴۰ میلیارد تومان به کمیته امداد کمک کردند، افزود: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بسته غذایی در ماه پر فیض رمضان تهیه و بین نیازمندان توزیع شد که حدود ۵۰۰ هزار بسته آن توسط بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تهیه شده بود.

رئیس کمیته امداد با تاکید بر اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه، ایجاد سالانه ۷۰ هزار اشتغال توسط کمیته امداد پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ معادل ۱۷۰ هزار شغل، سال ۹۷ حدود ۱۴۸ هزار و سال ۹۸ بیش از ۱۷۵ هزار فرصت شغلی برای مددجویان ایجاد شد.

وی با بیان اینکه ۴۱ درصد اشتغال کشور در سال گذشته توسط کمیته امداد ایجاد شده است، ادامه داد: این نهاد سال گذشته برای ۵۵ هزار زن سرپرست خانوار شغل ایجاد کرده است.

بختیاری راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت تحت نظارت بانک مرکزی را نمونه بارز بانکداری اسلامی دانست و تاکید کرد: این صندوق در سال گذشته ۲,۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به ۳۴۵ هزار نفر پرداخت کرد که ۸۰ درصد آنان مددجو و ۲۰ درصد اقشار نیازمند بودند.

رئیس کمیته امداد دغدغه اصلی این نهاد برای مددجویان و اقشار نیازمند در شرایط کنونی را مسکن و افزایش چند برابری اجاره‌بها دانست و افزود: طی روزها و هفته‌های آتی قرارداد رهن و اجاره ۷۰ هزار خانوار مددجویی به اتمام می‌رسد که در این شرایط سخت باید به فکر آنها بود و اقدامی برایشان انجام داد.

منبع : خبرگزاری مهر


زنان شاغل دارای فرزند می‌توانند دورکاری کنند

استاندار تهران گفت: به تمام ادارات ابلاغ شده که زنان شاغل که دارای فرزند زیر سه سال هستند می‌توانند از مزیت دورکاری استفاده کنند.
انوشیروان محسنی بندپی شامگاه چهارشنبه در جلسه ستاد فرماندهی عملیات مقابله با بیماری کرونا استان تهران افزود: باید عواقب ناشی ویروس کرونا را شناسایی کنیم تا دشمنان نتوانند در حوزه‌های مختلف به ما ضربه بزنند.

وی در خصوص ناوگان حمل‌ونقل عمومی نیز گفت: میزان استفاده‌کنندگان از مترو افزایش پیدا کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی در این ناوگان تحت تاثیر قرار گرفته است.

محسنی بندپی ادامه داد: اگر مردم در زمان استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت نکنند، پروتکل‌های سختگیرانه‌تری اعمال می‌شود.

وی تاکید کرد: در زمینه طرح ترافیک اگر شرایط در تهران تغییر کند، تصمیم‌های جدیدتری در ستاد ملی کرونا گرفته و اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا و براساس آخرین اطلاعات تاکنون ۱۷۷ هزار و ۹۳۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و جان‌باختگان کرونا به هشت هزارو ۵۰۶ نفر رسیده‌اند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


فعالیت ۱۷۹ تعاونی برای اشتغال زنان در آذربایجان غربی

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی با اشاره به بهره گیری از توان و ظرفیت اساتید دانشگاهی، کارشناسان حوزه زنان و فعالین این حوزه در تدوین سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده گفت: این سند نقشه راهی جدی و هدفمند برای بهبود شاخص های حوزه بانوان و خانواده است.

پریسا علیلو امروز ۳۱ اردیبهشت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با محوریت تصویب و رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده که با حضور معاون رئیس جمهور،استاندار و مدیران استانی در سالن سردار شهید سلیمانی برگزار شد، گفت: این سند در ۵ فصل با تکیه بر اسناد بالادستی و بومی سازی شده با هدف ارائه راهکارهای ارتقای وضعیت زنان و چشم اندازهای بهبود وضعیت با استفاده از توان دولتی و بخش خصوصی، مردم و سازمانهای مردم نهاد تدوین شده است.

وی افزود: بر اساس آخرین آمارها ۴۹.۲ درصد جمعیت استان را بانوان تشکیل می دهند که می طلبید سندی برنامه محور به دور از کلی گویی با ویژگی قابلیت ارزیابی تدوین و آماده شود.

علیلو جمعیت زنان جوان، مرز مشترک با سه کشور، تنوع قومی و مذهبی، زنان تحصیل کرده و کارآفرین، زنان روستایی و سازمانهای مردم نهاد را از جمله ظرفیت های استان برشمرد و گفت: در حال حاضر ۱۷۹ تعاونی شهری و روستایی بستر مناسبی را برای اشتغال بانوان فراهم ساخته است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی تصریح کرد: عملیاتی نمودن سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان در گرو همراهی مدیران دستگاه های اجرایی، فرمانداران و بخش خصوصی است.

پریسا علیلو با اشاره به اینکه دستیابی به توسعه پایدار و متوازن بدون نقش آفرینی جدی بانوان میسر نخواهد شد ادامه داد: سند با بررسی وضعیت زنان در شهرستانها تدوین شده و نگاه ویژه ای به زنان روستایی و عشایری با یک برنامه عملیاتی و منسجم دارد.

به گزارش ایسنا،وی از همراهی معاون رئیس جمهور، استاندار و دیگر مسئولین استانی در تدوین سند قدردانی نمود و ابراز امیدواری کرد که با اجرای دقیق و کامل این سند شاخص های حوزه زنان و خانواده بیش از پیش ارتقا یابند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


مشارکت درجهت ایجاد اشتغال برای ۷۷۰۰ زن سرپرست خانوار

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: دفاتر زنان و خانواده استانداری ها با کمک سمن ها و سایر دستگاههای اجرایی اقدامات موثری در جهت حمایت و به کارگیری زنان سرپرست خانوار انجام دادند.

به گزارش ایسنا، فریبا نظری مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گزارشی از اقدامات دفاتر زنان و خانواده استانداری های سراسر کشوردر بحران کرونا ارائه کرد.
وی در همین راستا گفت: دفاتر زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در جریان بحران کرونا با همکاری و مشارکت دستگاههای اجرایی و سمن های حوزه زنان و خانواده اقدام به فعال سازی کارگاه های دوخت ماسک و گان کردند که در این راستا زمینه اشتغال ۷۷۰۰ زن سرپرست خانوار در ۱۶۰۶ کارگاه تولیدی کشور و تولید ۱۶میلیون ماسک پارچه‌ای، گان و دستکش ایجاد کردند.
مشاور وزیر کشور همچنین در ادامه به اقدامات شاخص در راستای (پویش فصل همدلی) اقدامات حمایتی مالی، بهداشتی و ارزاق ویژه خانواده های در معرض آسیب های اقتصادی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: با کمک دستگاه‌های حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد و خیرین، ۴۲۵ هزار زن سرپرست خانوار شناسایی شد و به آنها کمک بلاعوض تعلق گرفت.
نظری افزود: دفاتر زنان وخانواده استانداری ها با جلب مشارکت دستگاه ها و نهاد های متولی در امر مشاوره به منظور بازتوانی اجتماعی، زمینه ارائه خدمات مشاوره ای رایگان به ۲۲۰ هزار نفر را فراهم کردند.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: دفاتر متناظر در استانداری ها، ضمن جلب همکاری سمن های فعال در حوزه زنان، خانواده و کودکان، زمینه هم افزایی و مشارکت ۱۸۲۰ سمن فعال در حوزه زنان، خانواده و کودکان در جهت مقابله با ویروس کرونا فراهم کردند.
بنا براعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نظری یادآور شد: از دیگر اقدامات دفاتر زنان و خانواده استانداری ها ایجاد زمینه های نشاط و شادابی با بهره مندی از فضای مجازی برای خانواده ها بود که در این راستا نیز ۴۲۰۰ کلیپ برای تشویق مردم به ماندن در خانه و رعایت اصول طرح فاصله گذاری اجتماعی تولید شد.

منبع :خبرگزاری ایسنا


اشتغال معلولان و زنان سرپرست خانوار در کارگاه‌های تولید محصولات مقابله با کرونا

معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور از اشتغال بیش از ۱۵۰۰ نفر از معلولان و ۱۵۰۰ نفر از زنان است سرپرست خانوار در کارگاه‌های تولیدی محصولات مقابله با کرونا خبر داد.

به گزارش بازارکار به نقل از ایسنا، ذوالفقار یزدان‌مهر در جمع خبرنگاران در خصوص تشکیل کارگروه ویژه برای راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی لوازم بهداشتی به دنبال با شیوع کرونا گفت: همزمان با اعلام وضعیت ویژه برای مقابله با بیماری کرونا در سطح کشور و تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا و تشکیل کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر در سازمان بهزیستی کشور، کارگروه ویژه‌ای برای راه اندازی و تجهیز واحدهای تولیدی محصولات بهداشتی و مراقبتی نظیر ماسک، مواد ضدعفونی کننده و … در اداره کل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور تشکیل شد.
وی با بیان اینکه از اسفندماه سال ۹۸ و همزمان با شروع به ویروس کرونا در کشور افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی در کلیه استان‌ها در حرکتی خودجوش و به منظور ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود برای مبارزه با ویروس کرونا اقدام به راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی محصولات مقابله با ویروس کرونا کردند اظهار کرد: از اسفند ماه تاکنون بر اساس گزارش میدانی جمع‌آوری شده بالغ بر ۳۵۰ واحد تولیدی در مقیاس کوچک و متوسط توسط جامعه هدف بهزیستی تشکیل شده که بخش قابل توجهی از این واحدها با هماهنگی اداره بهداشت یا اداره صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اقدام به تولید و تجهیز کارگاه کردند.
یزدان مهر با بیان اینکه حدود ۵۰۰۰ نفر از افراد تحت پوشش سازمان و خانواده‌های آنها در قالب کارگاه‌های تولیدی محصولات مقابله با کرونا در اسفند ماه سال قبل و در فروردین ماه سال جاری مشغول به فعالیت شدند، اظهار کرد: بیش از ۱۵۰۰ نفر از معلولان و ۱۵۰۰ نفر از زنان است سرپرست خانوار در بین این افراد هستند و محصولاتی همچون ماسک، لباس کادر پزشکی مخصوصاً لباس ویژه کادر مراقبت از کرونا، شیلد محافظ صورت و محصولات ضد عفونی کننده تولید می‌کنند.
معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در کنار این کارگاه‌ها کارخانجاتی نظیر شرکت فیروز، شرکت اونتاطلوع بابل واحدهای صنعتی دیگر که همکاران بهزیستی محسوب شده و افراد تحت پوشش بهزیستی در این کارخانجات شاغل هستند به شکل شبانه روزی در حال تولید و عرضه محصولات ویژه مبارزه با کرونا خصوصا محلول‌های ضدعفونی‌کننده تحت نظارت سازمان غذا دارو و دانشگاه‌های علوم پزشکی استانها هستند.

یزدان مهر با بیان اینکه جامعه هدف بهزیستی با وجود محدودیت‌های زیادی که از نظر مالی دارند و با استفاده از وام‌های کوچک حمایتی برای اشتغال تا زمان برطرف شدن کامل بیماری کرونا تمام تلاش و توان خود را برای حضور در جهاد مبارزه با کرونا خواهند داشت، تصریح کرد: این جامعه هدف از چالش کرونا به عنوان فرصتی برای جهش تولید منطبق با فرمایشات مقام معظم رهبری بهره‌برداری خواهد کرد.
وی افزود: همچنین پویش ملی اشتغال بهزیستی در فضای مجازی شکل گرفته و تاکنون بیش از هزار نفر از فعالان فضای مجازی در قالب پویش مذکور با اداره کل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور ارتباط و همکاری گرفته‌اند و امیدواریم با این حرکت بزرگ جهادی بتوانیم در حل بحران بیماری کرونا سهمی داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا


بهزیستی نگران تامین هزینه و اشتغال بانوان زنان سرپرست خانوار

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از آسیب دیدن بسیاری از کسب‌وکارهای خُرد زنان سرپرست خانوار بر اثر شیوع کرونا خبر داد و با اشاره به مشکلات ناشی از تورم و تاثیر آن بر عملکرد سازمان بهزیستی درباره این مسئله ابراز نگرانی کرد.

به گزارش بازارکار حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، در گفت‌وگو با ایکنا، از آسیب دیدن کسب‌وکارهای خرد بسیاری از زنان سرپرست خانوار بر اثر شیوع کرونا خبر داد و گفت: آسیب زیادی به این کسب‌وکارها وارد شده و بهزیستی نگران تامین هزینه و اشتغال این بانوان است.
مسعودی‌فرید به تورمی که در سال ۹۸ با آن مواجه بودیم و به تاثیرات آن بر عملکرد سازمان بهزیستی در سال جدید نیز اشاره کرد و ادامه داد: افزایش قیمت‌ها در کنار اتفاق‌هایی مانند سیل و زلزله فشار بسیار زیادی به سازمان وارد کرد؛ اگر در گذشته با دو تا سه میلیون کمک می‌توانستیم ودیعه مسکن مددجویان را تامین کنیم، اکنون به بودجه چند برابری نیاز داریم. اگر در اوایل سال گذشته با هزینه یک میلیون تومانی خرابی یخچال یا لوازم خانگی مددجویان مرتفع می‌شد، اکنون دیگر چنین امکانی وجود ندارد و این امر به سازمان بهزیستی از نظر مالی فشار زیادی را وارد می‌کند.
وی به اهمیت توجه بیشتر به مهدهای کودک در کشور پرداخت و توجه به این مراکز را از اولویت‌ها و برنامه‌های سال جاری این سازمان برشمرد و گفت: به رسمیت شناختن آموزش‌ها در مهدهای کودک و تغییر رویکرد این آموزش‌ها به سمت آموزش مهارت‌های زندگی اقدامی است که در سال جاری انجام خواهیم داد تا کودکان در سنین بالاتر آمادگی بیشتری داشته باشند و به سمت یادگیری زندگی درست‌تر اجتماعی حرکت کنند.
مسعودی‌فرید در خصوص مشکلاتی که در حال حاضر در مهدهای کودک وجود دارد، ابراز کرد: بسیاری از مهدهای کودک استیجاری هستند و همین امر مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد کرده است. باید دولت از آنها حمایت کند، چراکه در کشور سیاست‌های افزایش جمعیت را داریم و از سوی دیگر والدین به دلیل شرایط اقتصادی مجبورند مدت زمان زیادی در بیرون از خانه کار کنند. پس باید محل‌هایی برای نگهداری کودکان وجود داشته باشد؛ همچنین، نباید فراموش کرد که بیشترین زمان‌ رشد کودکان در مهدهای کودک می‌گذرد و حاکمیت باید از مهدهای کودک حمایت کند و این امر به معنای حمایت از رشد جمعیت و رشد اقتصادی و حضور کودکان والدین شاغل در محیط امن آموزشی است.

منبع : بازار کار


اشتغال ۱۰۲۷ نفر از بانوان سرپرست خانوار خراسان جنوبی

هزار و ۲۷ فرصت شغلی در قالب طرح‌های اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار خراسان جنوبی ایجاد شد.

به گزارش بازارکار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، حسینی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان گفت: پارسال اشتغال ۵۹۶ نفر از بانوان سرپرست خانوار ۲۷ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی به زنان سرپرست خانوار زیرپوشش این نهاد پرداخت شد.
او افزود: از این تعداد ۵۶۳ طرح در روستا‌ها و ۴۶۴ طرح در مناطق شهری اجرا شد.
از این تعداد بیشترین طرح‌های اجرا شده در بخش دامداری با ۳۶۹ طرح اختصاص دارد و در بخش‌های صنایع دستی ۱۳۵ طرح، ۳۲۳ طرح خدمات، ۵۲ طرح کشاورزی و ۱۴۸ طرح صنفی و صنعتی است.
حسینی گفت: در این مدت هزار و ۴۳۷ نفر از زنان سرپرست خانوار استان با هزینه ۶۵ میلیون تومان از سوی کمیته امداد امام خمینی آموزش‌های مهارتی را فراگرفتند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال برای زنان سرپرست خانوار

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در پی شیوع کرونا در کشور یکی از رویکردهای معاونت توجه بیشتر به معضلات زنان سرپرست خانواری است که تحت پوشش هیچ طرح حمایتی نیستند.

به گزارش ایمنا به نقل از معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور، معصومه ابتکار با بیان اینکه دولت از ابتدای کار، برنامه‌ها و طرح‌های توان افزایی را به خصوص برای زنان سرپرست خانوار اجرا کرده، گفت: در شرایط کنونی لازم می‌بینیم که این برنامه‌ها همچنان ادامه داشته باشد و مطابق با نیازهای روز اجرایی شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: تاکنون در همکاری مشترک با وزارت کشور و وزارت تعاون ۱۲۰۰۰ زن سرپرست خانوار که فاقد هرگونه پوشش حمایتی بودند تحت آموزش‌های توان‌افزایی مهارتی برای اشتغال و کارآفرینی قرار گرفته‌اند که این طرح همچنان ادامه دارد و از طریق سازمان‌های مردم نهاد و عمومی عملیاتی شده و در تمام استان‌ها تداوم یافته است.
وی تصریح کرد: از سال گذشته هم علاوه بر موارد ذکر شده، تشکل‌های غیردولتی تخصصی کارآفرینی به این مجموعه اضافه شده‌اند که معاونت برای هماهنگی و هم افزایی آنها، ساز و کار جدیدی با عنوان “شورای هماهنگی کارآفرینی زنان” با حضور بخش‌های دولتی، غیردولتی، خصوصی و تعاونی در معاونت زنان و خانواده تشکیل داده و این شورا هم افزایی و هماهنگی بین بخشی در موضوع کارآفرینی زنان را دنبال می‌کند.
ابتکار در ادامه گفت: در پی شیوع کرونا در کشور یکی از رویکردهای معاونت توجه بیشتر به معضلات زنان سرپرست خانواری است که تحت پوشش هیچ طرح حمایتی نبوده‌اند و این موضوع در مکاتبه با معاون اول رئیس جمهور منعکس شده، ضمن اینکه در همکاری با وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مهم پیگیری خواهد شد و در این بین طرح‌هایی مانند ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال در تولید لوازم شوینده و بهداشتی و حفاظتی برای پیشگیری در اولویت قرار دارد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه هم اکنون این فرصت‌های جدید اشتغال با همکاری دستگاه‌های ذی ربط و فعالین بخش خصوصی آغاز شده و در سطح تهران و استان‌ها در حال اجراست، گفت: به عنوان مثال در حال حاضر در کارگاه‌های مختلف با رعایت موازین بهداشتی و پیشگیری و استانداردها، بانوان در حال تولید تجهیزات مورد نیاز هستند که در این روند هم به معیشت آنها کمک می‌شود و هم یاریگر کشور در معضل کنونی هستند.
به گفته وی طرح‌های توان افزایی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با همکاری وزارتخانه‌های همکار و سازمان‌های مردم نهاد در بودجه سال ۹۹ پیش بینی شده ضمن اینکه معاونت امور زنان و خانواده یک دوره ویژه آموزشی را در بحث کرونا برای ۱۲۰۰ تشکل مردم نهاد تدارک دیده که به زودی به اجرا در می‌آید.

منبع : خبرگزاری ایمنا


ایجاد هشتمین صندوق اشتغال زنان روستایی در دامغان

سیدمحسن طباطبائیان گفت: هشتمین صندوق خُرد زنان روستایی فعال شهرستان دامغان در روستای خورزان افتتاح و فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، سیدمحسن طباطبائیان مدیر جهاد کشاورزی دامغان گفت: صندوق اشتغال زنان روستایی خورزان با صرف ۴۰۰ میلیون ریال و سرمایه گذاری ۷۰ میلیون ریال، فعالیت خود را در ۱۰ رشته آغاز کرد.
او افزود:هم‌اکنون هشت صندوق اشتغال خُرد زنان روستایی با عضویت ۲۵ نفر در هر صندوق در روستا‌های دامغان فعالیت دارند که فعالیت آن‌ها بیشتر در زمینه تولید محصولات خانگی است.
طباطبائیان بیان کرد: هر یک از صندوق‌های خُرد اشتغال‌زایی با دریافت تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریال راه اندازی شده است.
مدیر جهاد کشاورزی دامغان ادامه داد: ایجاد اشتغال بانوان و حمایت از روستاییان، مهم‌ترین اهداف تشکیل این صندوق‌ها است که می‌توانند نقش مهمی در راستای رفع نیاز‌های حمایتی جامعه زنان روستایی ایفا کنند.
او اظهارداشت: افزایش اشتغال در حوزه صنایع خرد و خانگی، تقویت زنان روستایی و همچنین ارتقای مهارت‌های فردی و اجتماعی از دیگر اهداف ایجاد این صندوق‌ها است.
طباطبائیان ایجاد این صندوق‌ها را عاملی برای ماندگاری مردم در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت آن‌ها به شهر‌ها دانست و گفت: با توانمند شدن بانوان و رونق گرفتن صنایع کوچک در روستا‌ها شاهد بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش اشتغال نیز در جامعه خواهیم بود.
مدیر جهاد کشاورزی دامغان از برگزاری جشنواره توانمندی صندوق اعتبار‌های خرد زنان روستایی دامغان در ماه گذشته خبر داد و افزود: هدف از برگزاری این جشنواره، توانمندسازی و انتقال تجربیات بوده است تا بتواند فراهم کننده زمینه ایجاد سرمایه‌گذاری در این زمینه نیز باشد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


فعالیت ۱۰هزار تعاونی بانوان در کشور

رئیس اتاق تعاون درهمایش نقش بانوان دراقتصاد تعاون با حضور سفیرآفریقای جنوبی بااشاره به فعالیت۱۰هزار تعاونی بانوان در کشور،گفت:ترازتجاری دوکشور منفی۱۰۹میلیون دلار بوده که بسیار نامتوازن است.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش نقش بانوان در اقتصاد تعاون در راستای توانمندسازی و تبیین نقش اقتصادی بانوان در جامعه و نیز به اشتراک‌گذاری تجربیات موفق، با حضور رئیس اتاق تعاون، سفیر آفریقای جنوبی، مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و جمع کثیری از بانوان تعاونگر از ایران و آفریقای جنوبی در اتاق تعاون برگزار شد.
در این همایش بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه در فرهنگ ایرانی-اسلامی، بانوان همواره جایگاه ویژه‌ای داشته و دارند، بیان داشت: از منظر فرهنگی و دینی، می‌توان به حضرت فاطمه (س) به عنوان الگوی کاملی از زن و تبیین کننده‌ی واقعی جایگاه زن در جامعه اسلامی اشاره داشت.
وی ادامه داد: در نهضت بین المللی تعاون نیز، بانوان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. به طوری که امروزه همراستا با برنامه‌های توسعه‌ای سازمان ملل، بر حضور و مشارکت بانوان در نهضت تعاون برای هر چه توانمندتر شدن بانوان در جامعه، تاکیدات و توجه ویژه‌ای شده است.
رئیس اتاق تعاون اظهار داشت: به عنوان نمونه در مورد نقش بانوان در نهضت جهانی تعاون، می‌توان به سهم ۹۵ درصدی بانوان در میان اعضای تعاونی‌های مصرف ژاپن، سهم ۴۹ درصدی بانوان از اعضای تعاونی‌های کارگری در اسپانیا و سهم ۶۵ درصدی بانوان از اعضای هیئت مدیره تعاونی‌های اعتبار در تانزانیا اشاره کرد.
عبداللهی افزود: در نهضت تعاون ایران نیز، بانوان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. هم اکنون از قریب به ۹۳،۵۰۰ تعاونی فعال، حدود ۱۰ هزار تعاونی معادل ۱۱ درصد از کل تعاونی‌ها به بانوان اختصاص دارد و بالغ بر ۳۲ درصد از اعضای تعاونی‌های فعال کشور را بانوان تشکیل می‌دهند. در مجموع شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های فعال بانوان در ۹۶ گرایش از رشته فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و توزیعی فعالیت دارند که به ترتیب تعاونی‌های خدمات، صنعت و معدن، کشاورزی، فرش دستباف با ۹۳ درصد سهم، بیشترین تعداد را شامل می‌شوند. از سوی دیگر می‌توان گفت بالغ بر ۶۱ درصد تعاونی‌های بانوان در بخش تولیدی، فعالیت می‌کنند.
این مقام مسئول ابراز داشت: از بررسی و تامل در این آمارها می‌توان نتیجه گرفت که بخش تعاون ایران توانسته است ظرفیت مناسبی را برای فعالیت‌های اقتصادی بانوان فراهم آورد. لذا می‌توان از ظرفیت بخش تعاون ایران و مدل کسب و کار تعاونی، در جهت هر چه توانمند کردن بانوان ایرانی و تقویت نقش اقتصادی آنان در جامعه گام برداشت.
رئیس اتاق تعاون با اشاره به همایش نقش بانوان در اقتصاد تعاون بیان داشت: یکی از رویکردها برای توانمندسازی، بهره‌گیری از تجربیات موفق سایر کشورهاست. این همایش نیز با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی کشور آفریقای جنوبی به ویژه در حوزه بانوان صورت گرفته است.
وی در ادامه به وضعیت آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: آفریقای جنوبی با دارا بودن زیرساخت‌های بسیار مستحکم اقتصادی و مالی پیشرفته در حوزه‌های انرژی، ارتباطات، حمل و نقل، امور مالی و حقوقی و بازار بورس، و ساختار نسبتاً پیشرفته بانکی و مالی و نظام مدرن توزیع موثر کالا، بسیاری از شاخص‌های کشورهای توسعه یافته را خصوصاً در بخش‌های اقتصادی تولیدی و صنعتی نیز در خود جای داده است. از این روی در حال حاضر از آفریقای جنوبی به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد این قاره و بازاری بزرگ با درآمد متوسط مبنی بر عرضه فراوان منابع طبیعی یاد می‌شود.
رئیس اتاق تعاون در ادامه وضعیت صادرات کشور آفریقایی را بررسی و توضیح داد: صادرات کالایی آفریقای جنوبی به جهان در سال ۲۰۱۸، در حدود ۹۴ میلیارد دلار و واردات کالایی این کشور از جهان در حدود ۹۳ میلیارد دلار است که می‌توان گفت این کشور از تراز تجاری متوازنی برخوردار است.
وی گفت: صادرات ایران به آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۸ در حدود ۶ میلیون دلار و واردات از این کشور برابر با ۱۱۵ میلیون دلار بوده است. بنابراین، تراز تجاری ایران با آفریقای جنوبی منفی ۱۰۹ میلیون دلار بوده که بسیار نامتوازن است و نیاز به ایجاد تعادل از طریق توسعه صادرات ایران به آفریقای جنوبی هستیم.
رئیس اتاق تعاون ایران در خصوص توسعه روابط اقتصادی بخش تعاون ایران با بخش تعاون و خصوصی آفریقای جنوبی در حوزه بانوان، اظهار داشت: بانوان ایرانی می‌توانند با بهره‌گیری از روحیه تعاون، شبکه‌سازی و خلاقیت خود، از فرصت‌های اقتصادی موجود در بخش تعاون کشور به نحو احسن در راستای رسیدن به آمال اقتصادی و اجتماعی خود بهره‌برداری کنند.
وی گفت: علاوه بر این، با توجه به اهمیت آموزش و ظرفیتی که در این خصوص در بخش تعاون وجود دارد، ضروری است بانوان ایرانی بیش از پیش از این فرصت و ظرفیت برای بروزرسانی مهارت‌های خود بهره‌برداری کنند. همچنین برگزاری این گونه رویدادها نیز می‌تواند گام مثبتی در جهت معرفی هر چه بیشتر توانمندی‌های بانوان تعاونگر کارآفرین و اشاعه فرهنگ تعاون در کشور باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر و خصوصاً در عصر پسابرجام و خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از توافق برجام، پتانسیل و زمینه همکاری اقتصادی بسیار خوبی بین دو کشور ایران و آفریقای جنوبی وجود داشته و این امر اهمیت توسعه مناسبات طرفین را با توجه به جایگاه و موقعیت منطقه‌ای هر دو کشور دوچندان می‌سازد.
عبداللهی ابراز داشت: توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور عمدتاً در بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی مناسب و متناسب با ظرفیت‌های تجاری ایران و آفریقای جنوبی خصوصاً در عرصه‌های ذیل که دو طرف از پتانسیل خوبی برخوردارند عملیاتی است به عنوان نمونه می‌توان به مواد شیمیایی، مواد شوینده، مواد غذایی فرآوری شده، تجهیزات الکترونیکی، فولاد، سازه‌های زیست‌محیطی، تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، تریلرها و مخازن دیزلی، حمل و نقل دریایی، کشتیرانی، شیلات و آبزی پروری، صنایع پتروشیمی، پلاستیک، صنعت ساختمان و مصالح ساختمان اشاره کرد.
به گفته رئیس اتاق تعاون، صنعت نفت آفریقای جنوبی از نظر واردات نفت خام، گاز و پتروشیمی بازار بسیار خوبی برای صنایع نفتی ایران بشمار رفته و ظرفیت‌های خوبی برای شرکت‌های دولتی و خصوصی ایرانی در زمینه مشارکت در نفت، پتروشیمی، گاز، ساخت پالایشگاه، ساخت واحدهای تولید الکتریسته از نفت و صنایع وابسته در آفریقای جنوبی وجود دارد.
عبداللهی گفت: بخش تعاون ایران نیز با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی آفریقای جنوبی و نیز ظرفیت‌های خود به عنوان دومین رکن اقتصاد کشور در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با دارا بودن ۹۳ هزار تعاونی فعال، در حدود ۱۱ میلیون عضو و اشتغالزایی یک میلیون و هفتصد هزار نفری و دارا بودن سه گروه اصلی بنگاه‌های تعاونی شامل تعاونی‌های تولیدی با سهم ۵۰ درصدی، تعاونی‌های توزیعی با سهم ۲۲ درصدی و تعاونی‌های خدماتی با سهم ۲۸ درصدی، علاقه‌مندی و آمادگی خود را در ارتباط با توسعه روابط اقتصادی در تمامی عرصه‌های اقتصادی مذکور و آشنایی هر چه بیشتر با تعاونی‌ها در حوزه‌های مختلف و انتقال تجارب میان دو کشور در حوزه‌های مختلف صنعتی، خدماتی و کشاورزی اعلام می‌کند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در حوزه بانوان نیز لازم است برنامه‌ریزی‌های لازم برای انتقال تجارب میان تعاونگران و کارآفرینان دو کشور صورت گیرد و در این رابطه نیاز است که تعامل پیوسته میان اتاق تعاون ایران و سفارت آفریقای جنوبی در تهران حفظ شود.

منبع : خبرگزاری مهر


ایجاد اشتغال برای ۳۵۰۰ مادر و زن سرپرست خانوار

مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از ایجاد اشتغال برای ۳۵۰۰ مادر و زن سرپرست خانوار خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سید امیرحسین مدنی مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اظهار کرد: در ۱۸ ماه گذشته موفق شدیم برای بیش از ۳۵۰۰ مادر و زن سرپرست خانوار اشتغال ایجاد کنیم.

او با بیان اینکه این آمار در پایان امسال بیش از ۴ هزار نفر را در بر خواهد گرفت، گفت: زنانی که به خاطر بی سرپرستی یا بد سرپرستی سرپرست خانوار شده یکی از مهمترین دغدغه‌هایش اشتغال است.

مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: اشتغال این دسته از زنان، آن‌ها را از بسیاری از آسیب‌ها مصون می‌دارد، همچنین در سال آینده به موضوع مادران سرپرست خانوار توجه ویژه‌ای خواهیم داشت.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ بانوی سرپرست خانوار

از ابتدای امسال برای ۱۰۰ سرپرست خانوار زن شغل ایجاد شده است.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، از ابتدای امسال برای ۱۰۰ سرپرست خانوار زن شغل ایجاد شده است.
باقر خانی فرماندار ملکان در همایش بانوان کار آفرین گفت:این مشاغل در زمینه دامداری، هنر‌های دستی، فرش بافی، جهره بافی، خیاطی، گلدوزی وچند شغل دیگر است

باقر خانی افزود: برای ایجاد این تعداد شغل بیش از ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل مشاغل خانگی پرداخت شده است.
او همچنین از حمایت دولت از هنر جهره بافی خبرداد وگفت: این هنر دستی که به مرور زمان در حال از بین رفتن بود توسط بانوان روستا‌های خانکندی، یولقونلوی جدید وقدیم وچند روستای دیگر احیاء شده است
فرماندار ملکان گفت: هرسال بیش از ۴ هزار متر جهره توسط بانوان این روستا‌ها بافته شده وبه نقاط مختلف کشور صادر می‌شود.


اشتغال ۱۲ درصدی زنان در هیئت علمی دانشگاه‌ها

استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی درباره تعداد اندک زنان هیئت علمی دانشگاه‌ها نسبت به مردان توضیحاتی داد.

امان‌اللّه قرایی مقدم، استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آمار و اطلاعات متناقضی که درباره میزان زنان عضو هیات علمی دانشگاه‌ها و انتقادات درباره تعداد کم زنان هیات علمی به نسبت مردان گفت: تعداد اعضای هیات علمی در خانم‌ها بسیار کمتر از مردان است و انتقادات به این موضوع کاملاً درست است.

وی در ادامه بیان کرد: سازمان‌ها و جامعه ما حق و حقوق زنان را در هیچ نهاد و دستگاهی به تساوی مردان به رسمیت نشناخته‌اند و نسبت به زنان تعصب دارند که یکی از این سازمان‌ها هم وزارت علوم است.

قرایی مقدم در ادامه افزود: این موضوع ظلمی است که با وجود شعار احقاق حقوق زنان در جامعه رخ داده است، نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و زنان نقش بسیار مهمی در طول تاریخ و بعد از انقلاب بر عهده داشته‌اند.

استاد دانشگاه خوارزمی در ادامه گفت: برخی از متعصبان و کوته فکران نمی‌خواهند بپذیرند که زنان هیچ چیزی کمتر از مردان ندارند؛ با وجود اینکه اساتید خانم به مراتب بهتر از مردان هستند و این موضوع ثابت شده است.

قرایی مقدم تشریح کرد: این افراد کوته فکر دچار دکماتیسم فکری هستند و فکر می‌کنند که فقط مردان می‌توانند بهترین باشند. بهترین متخصصان ما در پزشکی یا حوزه اتم و تدریس، زنان هستند. جامعه ما بعد از انقلاب اسلامی نسبت به سایر کشور‌های اسلامی وضعیت بسیار خوبی دارد.
اشتغال زنان تحصیل کرده ۳ برابر کمتر از مردان تحصیل کرده است

این استاد دانشگاه خوارزمی درباره آمار اشتغال زنان تحصیل کرده در کشور گفت: هنوز از نظر اشتغال زنان تحصیل کرده ما ۳ برابر کمتر از مردان تحصیل کرده مشغول به کار هستند.

قرایی مقدم در ادامه در پاسخ به این سوال که وزیر علوم در مجلس در پاسخ به انتقادات بهارستانی‌ها اعلام کرده است ۲۰ درصد از سهم اعضای هیات علمی مربوط به زنان است در حالی که نمایندگان مجلس آمار ۱۲ درصدی ارائه می‌دهند، گفت: آمار ۲۰ درصدی زنان عضو هیات علمی دروغ است و سهم زنان از اعضای هیات علمی ۱۲ تا ۱۳ درصد است و فقط همین میزان عضو هیات علمی دانشگاه‌ها هستند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


ارائه تسهیلات به زنان سرپرست خانوار با ضمانت کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گفت: فاز نخست صندوق ضمانت تسهیلات مددجویان کمیته امداد برای زنان سرپرست خانوار، راه‌اندازی شد.

حجت‌الله عبدالملکی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص تشکیل صندوق ضمانت تسهیلات برای مددجویان اظهار داشت: در حال حاضر برای پرداخت تسهیلات سریع‌تر و آسان‌تر به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) صندوقی با عنوان ضمانت تسهیلات تشکیل شده است.

وی بیان داشت: در حال حاضر این صندوق ۳۵ میلیارد تومان اعتبار دارد که در زیرمجموعه صندوق امداد ولایت تشکیل شده است و می‌تواند تسهیلاتی را تا سقف ۳۵۰ میلیارد تومان برای مددجویان ضمانت کند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه این صندوق از چه زمانی رسماً آغاز به کار می‌کند،‌گفت: در فاز اول آن زنان سرپرست خانوار که در تامین ضمانت‌های لازم مشکل دارند، می‌توانند از این صندوق استفاده کنند.

عبدالملکی بیان داشت: به مددجویان سیل‌زده سیستان و بلوچستان هم از این صندوق تسهیلات و ضمانت‌هایی ارائه خواهد شد و در همین راستا هم رئیس سازمان برنامه و بودجه ۵ میلیارد تومان برای ضمانت وام مددجویان استان کردستان و ۲۰ میلیارد تومان هم برای ضمانت وام مددجویان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته است.

وی یادآور شد: در آینده این صندوق به مددجویانی که مشکل در تامین ضمانت بانکی دارند کمک خواهد کرد و این اقدام هم با تایید تیم کارشناسی و شعبات کمیته امداد خواهد بود.

منبع : خبرگزاری فارس


45 درصد کارمندان دولت در استان قزوین را زنان تشکیل می دهند

معاون استاندار قزوین گفت: در حال حاضر ۴۵ درصد جمعیت کارمندان ادارات استان را زنان تشکیل می‌دهند که نشان می‌دهد این گروه جمعیتی جایگاه خوبی در مسائل اجتماعی به خود اختصاص داده اند.

به گزارش بازارکار به نقل از مهر، نخستین نشست صمیمانه استاندار و بانوان فعال استان ظهر شنبه در محل استانداری قزوین برگزار شد.
رقیه نانگیر در این نشست گفت: حضور نمایندگان بانوان استان در بخش‌های مختلف بویژه کودکان توانمندی که مطالب خود را بخوبی بازگو کردند نشان می‌دهد ظرفیت‌های زیادی داریم که باید به آنها اهمیت دهیم.
نانگیر افزود: در نگاه دینی ما وقتی پیامبر اکرم (ص) به حضرت فاطمه (س) اهمیت دادند بیانگر جایگاه دینی ما به نقش زنان است و ما هم با الگو برداری از رسول گرامی اسلامی باید در این مسیر تلاش کنیم.
وی بیان کرد: نمایندگانی که به عنوان مطالبه گر در حضور استاندار دیدگاه‌ها، خواسته‌ها و پیشنهادات خود را بخوبی ارائه کردند گامی در مسیر شناسایی راهکارها برای توسعه برداشته اند که از این رویکرد تشکر می‌شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قزوین تصریح کرد: هرچند نمی‌توان انتظار داشت با بیان مسائل بتوان همه آنها را حل کرد اما بیان چالش‌ها و ارائه راهکارها ما را به رفع موانع امیدوار می‌کند.
۴۵ درصد شاغلان دستگاه‌های اجرایی استان را زنان تشکیل می‌دهند
نانگیر اظهار داشت: در حال حاضر ۴۵ درصد جمعیت کارمندان ادارات استان را زنان تشکیل می‌دهند که نشان می‌دهد این گروه جمعیتی جایگاه خوبی در مسائل اجتماعی به خود اختصاص داده اند.
وی اضافه کرد: بانوان به عنوان بازوان توانمند مدیران تاکنون نقش مهمی در پیشبرد برنامه‌ها داشته اند و در تصمیم گیری ها نیز موثر بوده اند که این نقش باید بیشتر شود.
نانگیر گفت: خوشبختانه در استان قزوین بخش خصوصی فعالی از بانوان داریم و در عرصه‌های مختلف وجود زنان فرهیخته، مبتکر، مخترع، ورزشکار و هنرمند می‌تواند ما را به آینده‌ای مطلوب امیدوار کند.
تهیه بانک اطلاعاتی بانوان تاثیرگذار
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قزوین در ادامه از ضرورت راه اندازی بانک اطلاعاتی خبر داد و اظهار داشت: داشتن بانک اطلاعاتی از بانوان تاثیرگذار، فعال و نخبه و فرهیخته و به روز رسانی اطلاعات آن می‌تواند ما را در تصمیم گیری کمک کند.
وی گفت: فعال شدن ۲۰۰ واحد تعاونی روستایی با کمک زنان، بستر سازی برای حضور بانوان در نمایشگاه‌های توانمندسازی، ایجاد بازارچه صنایع دستی ویژه بانوان، بازاریابی محصولات تولیدی و اهمیت دادن به مشکلات زنان سرپرست خانوار از مسائلی است که باید در اولویت قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری مهر


بازارچه های خود اشتغالی زنان در محله های شهر ایلام ایجاد می شوند

شهردار ایلام گفت: بازارچه های خود اشتغالی زنان در محله های شهر ایلام ایجاد می شوند.
به گزارش خبرنگار مهر، طالب صادقیان» صبح امروز دوشنبه در دیدار با مدیر کل و جمعی از مسئولان بهزیستی ایلام افزود: این بازارچه‌ها با هدف اشتغال به کار زنان سرپرست خانوار و خود سرپرست در تمامی محلات شهر ایلام راه اندازی خواهند شد.

مدیر کل بهزیستی ایلام نیز در این دیدار با توجه به ضرورت تاسیس مکانی به منظور ساماندهی کودکان کار و متکدیان گفت: ۱۶۲ کودک کار در این استان شناسایی و ساماندهی شده که از این تعداد ۹۲ درصد در شهر ایلام سکونت دارند.
زهرا همتی با اشاره به تعامل مناسب بین این اداره کل با شهرداری ایلام خواستار تداوم این همکاری به منظور پیشبرد اهداف این سازمان برای خدمات رسانی هرچه مطلوب‌تر به جامعه هدف شد.

منبع : خبرگزاری مهر


ایجاد اشتغال برای ۷۵ زن سرپرست خانوار لرستان

مدیرکل بهزیستی لرستان از ایجاد اشتغال برای ۷۵ زن سرپرست خانوار این استان در قالب گروه‌های «همیار» خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه زهرا توکلی امروز شنبه در گفت و گو با رسانه‌ها، اظهار داشت: با توجه به اینکه استقلال مالی برای بانوان سرپرست خانوار از اهمیت بسزایی برخوردار است تشکیل گروه‌های «همیار» به منظور فراهم آمدن زمینه اشتغال برای این قشر در اولویت قرار دارد.

وی، عنوان کرد: با بهره گیری از تجارب اساتید، زمینه ورود بانوان سرپرست خانوار به بازار کار فراهم شده است.
مدیرکل بهزیستی لرستان، افزود: خوشبختانه در قالب ۱۶ گروه «همیار»، در حال حاضر ۷۵ زن سرپرست خانوار لرستان در استان مشغول به کار شده اند.
توکلی، بیان داشت: تلاش ما بر این است که تا پایان سال این گروه‌های «همیار» را به ۲۰ مورد افزایش دهیم.

منبع : خبرگزاری مهر


امیدواریم طرح جهاد دانشگاهی در زمینه اشتغال زنان با موفقیت به اجرا برسد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره طرح جهاددانشگاهی در زمینه اشتغالزایی زنان ابراز امیدواری کرد که این طرح با روزآمدن کردن فعالیت ها و روش به توفیق برسد.

معصومه ابتکار شامگاه سه شنبه در نشست با زنان نخبه و فعال استان قم گفت: استان قم در بسیاری از زمینه ها دارای سرمایه های ارزشمندی از جمله زنان توانمند و تحصیل کرده است که در پیشبرد اهداف اجتماعی، بسیار موثر و سازنده خواهد بود.
وی با اشاره به منتصب شدن دوخانم در سمت مدیر کلی استانداری قم، افزود: این اقدام یقینا رتبه استان را در زمینه انتصاب مدیران زن که یکی از جهت گیری های مهم دولت است، بهبود بخشید.
ابتکار با بیان اینکه دستور العملی از سمت ریاست جمهور صادر گشته که بر مبنی آن ۳۰درصد از پست های مهم و تصمیم گیر دولتی باید در اختیار زنان قرار گیرد، ادامه داد: این سیاست باتوجه به سرمایه انسانی موجود در بخش زنان و ضرورت مشارکت بیشتر زنان در جامعه انجام شد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد: ۲۰درصد مدیران دولت از بین زنان انتخاب شدند اما تا رسیدن به ۳۰درصد فاصله ی زیادی است به این جهت که تعداد زنان درسمت مدیران عالی عدد قابل توجهی نیست.
وی همچنین گفت: ضرورت حضور زنان در تمام سطوح مدیریتی و تصمیم گیری حس می شود و این نکته بسیار قابل اهمیت بوده همچنین انجام طرح های مورد حمایت ریاست جهموری در امور خانواده باید گسترش یابد.
ابتکار با اشاره به طرح ملی گفت و گو خانواده عنوان کرد: این طرح یک ضرورت برای خانواده ها محسوب می شود چرا که به دلیل عدم آموزش های کافی در زمینه مهارت های زندگی، عمده ترین مشکل در بسیاری از خانواده ها اختلال روابط است.
وی همچنین در خصوص طرح ارتقای تاب آوری گفت: اجرای این طرح در جوامعی که در معرض آسیب قرار های مختلفی از جمله اعتیاد و بیکاری قرار دارند، حائز اهمیت بوده و باید اجرای این طرح در استان قم توسعه یابد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تصویب سند ارتقای وضعیت زنان در استان قم، خاطر نشان کرد: برای اولین بار در کشور مساله زنان و خانواده با برنامه و شاخص های عدالت جنسیتی متناسب با فرهنگ استان تنظیم شده است که دارای ابعاد مختلفی از جمله برنامه اجرایی است.
وی با بیان اینکه سند ارتقای وضعیت زنان نقشه راه استان برای بهبودی وضعیت زنان استان است، عنوان کرد: مشارکت تمام افراد جامعه به ویژه زنان برای تحقق اهداف این سند لازم است.
ابتکار ضمن تاکید توجه به توان اقتصادی زنان نیازمند شغل عنوان کرد: طرح های های متعددی با وزارت کار و وزارت کشور و سازمان های مردم نهاد ازجمله انجمن های زنان کار آفرین صورت گرفته که مورد حمایت دولت قرار گرفته است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن تقدیر از طرح های توسعه مشاغل خانگی که توسط جهاد دانشگاهی استان قم پیگیری و انجام شده است، افزود: انتظار می رود این طرح توسعه پیدا کرده و با روش های نوین و موثرکارآفرینی زنان نیازمند شغل را مشغول به کار کرد.
ابتکار در پایان با اشاره به سیاست های معاونت و دولت در حمایت از نهاد های مدنی، خاطر نشان کرد: دولت فضا را برای فعالیت نهادهای مدنی و روآوردن ظرفیت های جامعه مدنی فراهم کرده است که رشد فعالیت سازمان های مردم نهاد و خیریه ها و موسسات غیر دولتی، ماحصل این اتفاق است.

منبع : بازار کار


ایجاد اشتغال برای ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: امسال برای ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار کشور اشتغال ایجاد می‌شود.

ایجاد اشتغال برای ۱۲ هزار زن سرپرست خانوارمعصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده دیشب در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان گفت: امسال ۱۳میلیارد تومان اعتبار برای کارآفرینی زنان سرپرست خانوار اختصاص یافت.

او با بیان اینکه با این اعتبارات قرارا است برای ۱۲ هزار زن سر پرست خانوار کشور اشتغال ایجاد شود افزود: این اعتبار برای زنانی که سر پرست پدر یا مادر و یا فرزندان خود هستند اختصاص یافته است.

او با اشاره به وجود ۳ میلیون و پانصد هزار زن سرپرست خانوار کشور گفت: کار آفرینی برای زنان سرپرست خانوار با هدف توانمند سازی زنان در کسب و کار و استحکام خانواده‌ها اجرا می‌شود.

ابتکار همچنین از پرداخت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای اشتغالزایی در روستا‌های کشور از صندوق ذخیره ارزی کشور خبر دادو گفت: ۴۰ درصد این تسهیلات را زنان روستایی کشور برای ایجاد اشتغال دریافت کرده اند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از ۱۵ لایحه برای افزایش اختیارات زنان در خانواده و حقوق آن‌ها در برابر خشونت به مجلس شورای اسلامی خبر دادو افزود: لایحه تامین امنیت زنان در مرحله نهایی شدن است و با اجرای آن جلوی خشونت علیه زنان گرفته می‌شود و اختیارات زنان برای طلاق و شکایت دربابرخشونت راحت‌تر می‌شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


ایجاد هزاران شغل برای زنان کرد با دست خالی

انوان کارآفرین کردستان با دست‌های خالی و بدون حمایت دولت برای هزاران نفر از زنان بی‌بضاعت حاشیه‌نشین و سرپرست خانوار شغل ایجاد کرده‌اند. زیر آسمان این شهر و در همسایگی ما و مسئولان، زنانی هستند که رشته زندگیشان گره خورده و برای اینکه بتوانند چرخ زندگیشان را بچرخانند کمر همت بسته‌اند، این افراد «زنان سرپرست خانوار» هستند، که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
سنندجی‌ها به‌خوبی پاساژ آبیدر را می‌شناسند و می‌دانند در این مکان، لباس‌های زنانه محلی با هنر دست بانوان زحمتکش این دیار طراحی و نقش و نگار می‌شود.

«مژگان محمدی» یکی از بانوان فعال در عرصه صنایع‌دستی و طراح لباس‌های محلی در کردستان است؛ وی درباره حرفه خود به خبرنگار تسنیم گفت: قریب به ۱۲ سال است که فعالیت خود را در عرصه طراحی لباس کُردی زنانه آغاز کرده و قبل از آن نیز در زمینه بافندگی و سوزن‌دوزی فعالیت داشته‌ام، طراحی لباس محلی پروسه‌ای طولانی دارد که برای چندین نفر ایجاد شغل کرده اما متاسفانه درآمد حاصل از آن برای بافنده بسیار ناچیز است.
وی درباره مراحل کار تولید خود می‌گوید: در ابتدا طرح مورد نظر را بر روی پارچه می‌کشم و طرح و مواد اولیه نظیر پولک و مروارید را در اختیار بافنده قرار داده و در نهایت پارچه و لباس سنتی که حاصل دسترنج بانوان سرپرست خانوار بوده، در اختیار مشتری و در معرض فروش قرار می‌گیرد.
محمدی با اشاره به بازار فروش پارچه و لباس‌های محلی دست‌دوز افزود: طراحی و به‌خصوص بافت و منجوق‌دوزی شغلی طاقت فرساست که مشکلات فراوانی از جمله ضعف بینایی، آرتروز گردن و دیگر مشکلاتی را به همراه دارد و می‌توان گفت یکی از مشاغل سخت محسوب می‌شود اما متاسفانه بازار فروش آن در داخل استان وضعیت مطلوبی ندارد. وی ادامه داد: این تولیداتمان در کشورهایی مانند عراق و قطر فروش خوبی دارد و اگر با همت مسئولان و متولیان، راهی برای فروش بدون واسطه در خارج از کشور ایجاد شود قطعاً درآمد خوبی در این راه کسب می‌شود اما متاسفانه در حال حاضر فروش محصولات از طریق واسطه‌ها و دلالان صورت گرفته، به‌طوری که لباس‌های مورد نظر را با کم‌ترین قیمت از تولیدکننده خریداری کرده و با بیشترین قیمت در خارج از کشور می‌فروشند و سود زیادی به جیب می‌زنند، در حالی‌ که تولیدکننده بدون هیچ پوشش بیمه‌ای سختی‌های بسیار زیادی متحمل و تنها درصد بسیار ناچیزی عایدش می‌شود.
تولیدکننده لباس کردی در کردستان بیان کرد: یک بافنده ماهانه با تولید ۴ لباس ۲۰۰ هزار تومان درآمد داشته در حالی که واسطه بین تولیدکننده و مصرف‌کننده در هر فروش بیش از ۷۰ درصد سود می‌برد.
وی از ایجاد اشتغال برای بانوان کردستانی بدون حمایت مسئولان در پاساژ آبیدر سنندج خبر داد و خاطرنشان کرد: این محل یکی از مراکز تولید و فروش لباس‌های زنانه سنتی و دست‌دوز است و بسیاری از مردم زمانی‌که قصد خرید این نوع لباس‌ها را داشته باشند، ابتدا به این مکان مراجعه می‌کنند.
محمدی افزود: پاساژ آبیدر چند مغازه طراحی و فروش دارد و در هر مغازه تعداد زیادی بافنده وجود دارد، بافنده‌ها معمولاً زنان سرپرست خانواده بی‌بضاعت و حاشیه‌نشین هستند که وضعیت معیشتی مناسبی نداشته و از طریق بافندگی درآمد ناچیزی عایدشان می‌شود.
وی در خصوص درآمدزایی حاصل از صادرات این لباس‌ها گفت: با صادرات این محصولات علاوه بر کسب درآمد بالا، می‌توان هویت و فرهنگ بسیار غنی مردم سنندج و نوع پوشش بانوان که نشات گرفته از این فرهنگ کهن است، را به سایر اقوام و دیگر ملت‌ها معرفی کرد.
تولیدکننده لباس کردی در کردستان به دغدغه اصلی بانوان تولیدکننده در این عرصه پرداخت و تصریح کرد: عدم حمایت از تولیدکننده، نداشتن بیمه و نبود تسهیلات و امکانات مناسب از دغدغه‌های اصلی این عرصه است، از سویی دیگر بی‌توجهی مسئولان بسیاری از تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرده چراکه تاکنون چندین نفر از بانوان برای دریافت مجوز اقدام کرده اما مجوزی برای انجام فعالیت دریافت نکرده‌اند.

منبع : بازار کار


اجرای ۸۹ طرح اشتغال توسط زنان سرپرست خانوار بروجردی

معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد لرستان گفت: ۸۹ طرح اشتغالزایی با اعتبار ۲۱ میلیارد و ۷۹۰ میلیون ریال توسط زنان سرپرست خانوار شهرستان بروجرد اجرا شده است.

به گزارش بازارکار امین اله کردعلیوند در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اولویت زنان سرپرست خانوار برای دریافت خدمات کمیته امداد امام خمینی(ره) بیان کرد: زنان سرپرست خانوار و اعضای خانواده جهت اجرای اشتغال مولد از آموزش های رایگان برخوردار می شوند.
وی در خصوص نحوه بهره مندی از تسهیلات خود اشتغالی توسط زنان سرپرست خانوار افزود: استعدادسنجی و نیاز آموزشی خانوارها توسط کارشناسان حوزه اشتغال انجام می شود و پس از تایید و دریافت گواهینامه مهارت آموزی جهت دریافت تسهیلات آسان و قرض الحسنه معرفی می شوند.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به اینکه زنان سرپرست خانوار در اجرای مشاغل خانگی موفق هستند، بیان کرد: سایر زنان دارای سرپرست بیمار و یا زندانی نیز می توانند از تسهیلات خود اشتغالی بهره مند شوند.
کردعلیوند اظهارداشت: علاوه بر تسهیلات ارزان و قرض الحسنه به زنان سرپرست خانوار در بخش مشاغل خانگی به ویژه صنایع دستی خرید تضمینی تولیدات مددجویان و پرداخت حق بیمه بازنشستگی نیز توسط این نهاد انجام می شود.
۶ هزار و ۵۰۰ خانوار با سرپرست زن با جمعیت ۱۲ هزار نفر تحت حمایت کمیته امداد شهرستان بروجرد قرار دارد.
بیشترین زنان سرپرست خانوار به تعداد پنج هزار و ۴۰۰ نفر با جمعیت هشت هزار و ۵۰۰ نفری در گروه زنان با فوت سرپرست، زنان مطلقه به تعداد یک هزار نفر و با جمعیت ۲ هزار و ۸۰۰ نفر و سایر گروه ها شامل خانواده زندانیان، متارکه و بیماری سرپرست هستند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


مرخصی زایمان بخشی از سابقه کاری محسوب می‌شود

یک فعال حقوق زنان گفت: مرخصی زایمان بخشی از سابقه کار فرد به حساب می‌آید و استفاده از آن، سایر مرخصی‌هایی را که مطابق قانون، یک فرد شاغل می‌تواند از آنها استفاده کند تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ تصمیم برای باردار شدن و گذراندن دوران بارداری ممکن است برای زنان شاغلی که بخشی از هزینه زندگی را تامین می‌کنند، نگرانی‌هایی ایجاد کند. طول مدت مرخصی زایمان، دستمزد ایام مرخصی زایمان و همچنین وضعیت کاری آنها بعد از پایان مرخصی زایمان، دغدغه بسیاری از زنان باردار شاغل است. با آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به مرخصی زایمان و کمک‌هزینه این دوره می‌توانید کمی از نگرانی‌های خود را کم کنید.

نیره محمدزاده، فعال حقوق زنان، در این خصوص می گوید: طبق اصلاحیه قانون تنظیم جمعیت خانواده مصوب ۲۰ خرداد ۹۲ مجلس، مرخصی زایمان برای زنان باردار شاغل از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش پیدا کرده است. با این حال، تنها برخی از نهادهای دولتی نسبت به اجرای این قانون اقدام کرده‌اند و عموماً شرکت‌های خصوصی تنها با ۶ ماه مرخصی زایمان موافقت می‌کنند. زنان بارداری که نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه خواهند کرد، در اواخر دوره بارداری خود می‌توانند از این مرخصی استفاده کنند. شرکت‌های خصوصی نیز موظف هستند با این مرخصی موافقت کنند. زن باردار شاغل می‌تواند در صورت موافقت کارفرما در ماه آخر بارداری تقاضای مرخصی زایمان کند.

او ادامه داد: مرخصی زایمان بخشی از سابقه کار فرد به حساب می‌آید و استفاده از آن، سایر مرخصی‌هایی را که مطابق قانون، یک فرد شاغل می‌تواند از آنها استفاده کند تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. با توجه به این که مدت مرخصی زایمان، بخشی از سابقه کار فرد شاغل است به این مدت عیدی و پاداش نیز تعلق خواهد گرفت. در مدت مرخصی زایمان به مادر باردار کمک‌هزینه بارداری تعلق می‌گیرد که به عنوان دستمزد مدت مرخصی زایمان نیز شناخته می‌شود. این مبلغ در شرکت‌های خصوصی توسط تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

محمدزاده با اشاره به این موضوع که اگر در دوران بارداری مادر به خاطر مشکل و بنا به تشخیص پزشک نیاز به استراحت در خانه داشته باشد، اظهار کرد: مادر می‌تواند از مرخصی استعلاجی استفاده کند. مرخصی استعلاجی هیچ تاثیری بر حق استفاده از مرخصی زایمان برای مادران نخواهد داشت و اضافه بر مدت زمان مرخصی زایمان است و از آن کم نخواهد کرد. برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی، اگر مرخصی استعلاجی از هفت روز در هر نوبت یا ۱۵ روز در یک سال بیشتر نباشد، تائیدیه پزشک معالج کافی است. در مواردی که مرخصی استعلاجی بیشتر از ۱۵ روز و کمتر از ۶۰ روز باشد، تائیدیه پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی مورد نیاز است و در صورت نیاز به مرخصی بیشتر از این مقدار، موضوع باید به تایید شورای پزشکی تامین اجتماعی برسد. غرامت دستمزد ایام بیماری در شرکت‌های خصوصی توسط تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد و این مدت به عنوان سابقه فرد محاسبه می‌شود.
این فعال حقوق زنان در رابطه با کمک‌ هزینه بارداری در ایام مرخصی زایمان نیز، خاطرنشان کرد: مرخصی زایمان به همه زنان شاغل تعلق می‌گیرد، اما دریافت کمک‌هزینه بارداری در شرکت‌های خصوصی مطابق قوانین تامین اجتماعی است و در برخی از شرکت‌های دولتی نیز بر اساس بخش‌نامه‌های داخلی عمل خواهد شد. کمک هزینه بارداری برای زنان شاغل تحت پوشش تامین اجتماعی در موارد زیر پرداخت می‌شود:

* در یک ‌سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشد.

* در مدت مرخصی، مشغول به کار نباشد و دستمزدی دریافت نکند.

* در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشد.

* زایمان مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد.

وی افزود: در حال حاضر تامین اجتماعی تنها کمک‌هزینه بارداری برای مدت شش ماه را پرداخت می‌کند. مبلغ این کمک‌هزینه بر اساس مبلغ دستمزدی محاسبه می‌شود که مبنای محاسبه حق بیمه شماست. اگر شرکت شما دستمزدی بیشتر از آنچه در لیست بیمه به تامین اجتماعی اعلام شده است به شما پرداخت می‌کند، ملاک محاسبه کمک‌هزینه بارداری مبلغ اعلام‌شده به تامین اجتماعی است. اگر در جریان دستمزدی نیستید که توسط شرکت به تامین اجتماعی اعلام می‌شود، می‌توانید از بخش منابع انسانی شرکت در مورد آن سوال کنید.

محمدزاده با بیان این موضوع که طبق قوانین تامین اجتماعی، کمک‌هزینه بارداری معادل دو سوم آخرین دستمزد شخص است،تصریح کرد: آخرین حقوق بر اساس میانگین سه ماه آخر آن بخش از حقوق که حق بیمه از آن کسر می‌شود محاسبه خواهد شد. درصورتی‌که مادر باردار بنا به تشخیص پزشک، نیاز به استراحت یا درمان داشته باشد و مطابق قانون، مشمول استفاده از مرخصی استعلاجی باشد، تامین اجتماعی مبلغی را به عنوان غرامت دستمزد ایام بیماری به شخص بیمه‌شده پرداخت خواهد کرد. مادران شاغل تحت پوشش تامین اجتماعی برای دریافت کمک‌هزینه بارداری یا غرامت دستمزد ایام بیماری باید با در دست داشتن مدارک شامل اصل دفترچه بیمه و گواهی پزشک معتبر به شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند. تامین اجتماعی معمولاً مبلغ کمک‌هزینه بارداری و سایر هزینه‌ها را در یک نوبت و در پایان دوره به حساب شما پرداخت خواهد کرد.

این فعال زنان در ادامه با اشاره به مبحث مرخصی زمان شیردهی زنان شاغل، عنوان کرد: از آنجا ‌که شیر مادر یکی از موثرترین عوامل در افزایش سلامت نوزاد است، قوانینی در ایران برای حمایت و تشویق مادران جهت تغذیه نوزادشان از شیر خود وضع شده است. بر اساس این قوانین، مادرانی که به کودک شیر می‌دهند، می‌توانند روزانه از یک ساعت مرخصی برای شیر دادن فرزندان خود استفاده کنند. مادرانی که نوزادان آنها در مهدکودک یا محلی نزدیک به محل کار هستند و امکان رفت و آمد برای آنها مقدور است، می‌توانند بر حسب نیاز، این مرخصی یک ‌ساعته را سه نوبت در روز استفاده کنند، البته درصورتی‌که مجموع مرخصی استفاده‌ شده در هر روز بیشتر از یک ساعت نشود.

او خاطرنشان کرد: سایر مادران می‌توانند با توافق کارفرما یک ساعت زودتر محل کار خود را ترک کنند. این قانون مشمول مادرانی است که طبق تایید پزشک یا مراکز بهداشتی، نوزاد شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنند. زنان باردار بیمه‌شده باید توجه کنند که در صورت استفاده نکردن از این مرخصی امکان جمع شدن یا دریافت هزینه آن را نخواهند داشت. بنابراین بهتر است از این فرصت برای شیر دادن به نوزاد شیرخوار خود استفاده کنید.

محمدزاده در خصوص بازگشت زنان به کار پس از مرخصی زایمان گفت: یکی از دغدغه‌های مهم زنان باردار شاغل، امنیت شغلی آنها در دوران بارداری و پس از آن است. قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی، به صراحت شرکت‌ها و کارفرماها را موظف کرده تا امنیت شغلی زنان در دوران بارداری، پس از مرخصی زایمان و در دوران شیردهی را تامین کنند، اما ممکن است برخی از شرکت‌ها و نهادها مشکل‌هایی را برای زنان باردار جهت بازگشت به کار یا استفاده از حقوق دوران شیردهی ایجاد کنند.

این فعال حقوق زنان با اشاره به مبحث تعلیق کار در زمان بارداری، یادآور شد: طبق قانون، قرارداد افراد در دوران مرخصی زایمان به حالت تعلیق درمی‌آید و بعد از مرخصی زایمان مجدداً فرد باید به کار قبلی خود بازگردد. مطابق قانون کار، اگر مادر باردار قرارداد کار موقت دارد که پایان آن در زمان مرخصی زایمان است، مدت مرخصی زایمان به مدت قرارداد اضافه خواهد شد و پس از پایان مدت مرخصی، فرد باید به سر کار خود بازگردد. همچنین قانون، شرکت‌ها و کارفرماها را از اخراج زنان باردار و زنانی که به کودک خود شیر می‌دهند، در مدتی که مشمول حمایت قانون هستند، منع کرده است و کارفرما نمی‌تواند زنان باردار را در دوران بارداری، در زمان مرخصی زایمان یا در دوره شیردهی اخراج کند.

او در پایان اظهار کرد: اگرچه بسیاری از شرکت‌ها قوانین را رعایت می‌کنند، اما اگر به هر دلیلی شرکت از پذیرش شما پس از پایان مرخصی زایمان امتناع کرد یا در دوران بارداری شما را اخراج کرد، می‌توانید با مراجعه به اداره کار منطقه یا شهر خود شکایتی را از کارفرما تنظیم کنید. در چنین مواردی هیات تشخیص وزارت کار، حکم بازگشت مادر به محل کار را صادر می‌کند و مادر می‌تواند به سر کار خود بازگردد. اگر کارفرما از پذیرش حکم بازگشت به کار امتناع کند، شخص بیمه‌شده می‌تواند تقاضای استفاده از مزایای بیمهٔ بیکاری بدهد. در این صورت مطابق قانون برای مدت بیکاری، فرد دستمزد بیکاری دریافت خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری برنا


آموزش قالیبافی راهی برای اشتغال زنان زندانی

اکنون قم، تبریز، کاشان، اصفهان و اردکان از جمله شهر‌هایی هستند که توانسته‌اند در تولید فرش و قالی طرحی خاص را به ثبت برسانند.
به گزارش بازارکار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ هنر قالیبافی یکی از هنر‌های قدیمی ایران است و برخی شهر‌ها در این زمینه توانسته‌اند نامی برای خود دست و پا کنند. اکنون قم، تبریز، کاشان، اصفهان و اردکان از جمله شهر‌هایی هستند که توانسته‌اند در تولید فرش و قالی طرحی خاص را به ثبت برسانند به طوری که از نوع گره، شانه و طرح بافته شده می‌توان فهمید این فرش در کجا بافته شده است.

اما از زمانی که تولید فرش، صنعتی شد برخی ذائقه‌ها تغییر کرد و فرش‌های ماشینی نیز پای خود را به خانه ایرانی‌ها باز کرد، اما نتوانست از فروش و تقاضای فرش دستباف بکاهد. در همین راستا تعداد زیادی از قالیبافان در این صنعت سنتی ایران مشغول به کار شدند و از این راه ارتزاق می‌کنند. شاید خیلی عجیب به نظر برسد که برخی فرش‌های موجود در بازار کشور توسط افرادی بافته شده‌اند که موقعیت آزادی ندارند و از داخل زندان اقدام به کسب درآمد می‌کنند.
بورسیه خارج بود، اما نرفت
شعله مهدی‌زاده، خیری است که در این زمینه فعالیت زیادی انجام داده و برای انجام این کار تقریباً به کل شهر‌های فرش‌خیز کشور سفر کرده تا بتواند به صورت اصولی و حرفه‌ای بافندگی را یاد بگیرد و آموزش دهد. مهدی‌زاده فوق لیسانس معماری دارد و به فراخور تحصیلاتش بورسیه یک کشور اروپایی شد، اما نه تنها ایران را ترک نکرد بلکه اکنون به زندانی‌ها آموزش فرشبافی می‌دهد تا پس از آزادی بتوانند کسب درآمدی داشته باشند. این خانم جوان ۳۴ ساله زحمت زیادی برای کار امروز خود کشیده و از سال ۱۳۸۵ زمانی که تنها ۲۲ سال سن داشت به این فکر افتاد که بتواند برای مردمش مفید باشد.
شعله مهدی‌زاده درباره فعالیت خود و سختی‌هایی که برای هدف خود دنبال می‌کرده کشیده بیشتر توضیح می‌دهد: سال ۸۵ بر حسب علاقه‌ای که به قالیبافی داشتم برای آموزش به کلاس‌های تخصصی رفتم، اما کم کم مشتاق شدم که در زمینه‌های دیگر این حوزه ورود کنم.
وی می‌گوید: مانند هر فرد دیگری که کلاس‌های تخصصی را آموزش می‌بیند آن را طی کردم، اما حس می‌کردم که فعالیت من با بقیه متفاوت است. من علاقه زیادی به این کار داشتم و بر این باور بودم که می‌توانم یک کار عام‌المنفعه در این زمینه انجام دهم. البته من به دلیل متفاوت بودن بیمه قالیبافان سعی کردم که تحت پوشش این بیمه قرار بگیرم و با یکی از معلم‌های قرآن که در بسیج هم فعالیت داشت این کار را نهایی کردیم و هر دو تحت پوشش بیمه قرار گرفتیم.
به دلیل فعالیت زیادی که در این زمینه داشتم از سوی اتحادیه قالیبافان دعوت به کار شدم، اما حقیقتاً برای این کار ساخته نشده بودم و باید تحولی در رویه کار خود ایجاد می‌کردم.
مهدی‌زاده می‌گوید: در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از کشور ایتالیا شدم. برای یادگیری زبان ایتالیایی به تهران آمدم تا بتوانم زبان ایتالیایی را یاد بگیرم و از ایران بروم، اما با اینکه برای آموزش زبان آمده بودم یکباره سر از کلاس‌های بافندگی حرفه‌ای در خیابان انقلاب درآوردم. در آنجا دوره گلیم درجه یک را آموختم و در همان زمان‌ها بود که وارد شاخه رنگرزی شدم و نزد استاد امیر منصور اربابی در قم رفتم و این بخش را به صورت حرفه‌ای آموختم. همچنین دوره مرمت را نزد استاد پورجهان در قم فراگرفتم و عازم مشهد مقدس شدم و در این شهر نزد استاد سیستانی دوره پرداخت فرش را آموختم و پس از آن تصمیم به تحصیل در این رشته گرفتم که مدرک کاردانی فرش دستباف را دریافت کردم.
آموزش به زندانیان
خیلی سخت است که بیرون از زندان آزاد باشید، اما برای اعتقادی که دارید هر روزتان را در زندان بگذرانید و به افراد مشتاق کار آموزش قالیبافی بدهید. خانم مهدی‌زاده در سال ۹۴ در زندان قائمشهر به صورت رایگان کار خود را شروع می‌کند و به قول خودش این نوع معلمی با سایر آموزش دادن‌ها بسیار تفاوت دارد، چون باید به محیط زندان رفت و آمد می‌کرد.
وی پس از دوندگی‌های فراوان و مذاکراتی که با رئیس زندان‌های کل کشور داشته توانسته مجوز فعالیت و آموزش قالیبافی به زندانیان را دریافت کند. اولین فرشی که در زندان قائمشهر توسط زنان زندانی بافته شده در معرض دید عموم قرار گرفته و به اطلاع کلیه زندان‌های آن منطقه رسیده است. مهدی‌زاده می‌گوید: وقتی این خبر در شهرستان‌های اطراف منتشر شد شاهد استقبال زیادی در این زمینه بودیم و در سال ۹۵ در زندان ساری کارگاه دوم را بنا کردیم.
اکنون خانم مهدی‌زاده بیش از هر فرد توانگر و روانشناسی توانسته امید به زندگی را به زندانیان برگرداند. او برای همه افرادی که در کلاس‌هایش شرکت می‌کنند مدرک فنی و حرفه‌ای دریافت کرده و توانسته تشویقی‌هایی را از سوی رئیس زندان برای آن‌ها بگیرد. وقتی یک فرش تمام می‌شد به افرادی که برای بافت آن زحمت کشیده بودند یا مرخصی می‌گرفت یا یک ملاقات حضوری با خانواده برایشان می‌گرفت که در شرایط عادی این امکان وجود نداشت.
افرادی که آزاد می‌شدند تازه سرو کارشان با این فعال اقتصادی خیر شروع می‌شد و تقاضای دار قالی برای بافندگی می‌کردند.
مهدی‌زاده که در حال حاضر به دنبال بیمه بافندگان فرش در زندان‌ها است، می‌گوید: جلسات و طرح‌های زیادی در این زمینه مطرح کردم و حدود ۸۰ درصد کار پیش رفته که به احتمال زیاد این کار به نتیجه خواهد رسید. حتی مسئولیت فروش محصولات بافته‌شده را برعهده گرفتم تا تضمینی باشد برای فعالیت این افراد در زندان و معیاری برای موافقت مسئولان تامین اجتماعی قرار بگیرد.
اکنون با سازمان زندان‌ها برای ایجاد کارگاه آموزش قالیبافی در ۷ زندان استان مازندران همکاری دارد و سالانه ۱۰۰ متر مربع قالی و فرش بافته می‌شود. ایجاد شغل برای بانوان زندانی سرپرست خانوار، همکاری برای صادرات به کشور‌های خارجی از دیگر اقداماتی است که وی به مرحله اجرا رسانده است.

منبع : بازار کار


راه‌کار بی‌خطر کاهش ساعت کاری و دورکاری زنان

یک پژوهشگر امور خانواده و زنان با اشاره به بحث «کاهش ساعت کاری زنان و دورکاری» در لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت گفت: برخی به ماده ۲۱ که به بحث کاهش ساعت کاری زنان یا دورکاری پرداخته ایراد گرفتند و معتقدند این یعنی گرفتن فرصت شغلی از زنان است. به نظر این موضوع به خودی خود فرصت شغلی را از زنان نمی‌گیرد، مشروط بر اینکه قانون‌گذار سیاست‌های تشویقی را برای کارفرمایان در نظر گیرد.

به گزارش بازارکار به نقل از ایسنا، مهرشاد شبابی در نشست تخصصی تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ فرصتها و چالش‌ها گفت: ابتدای کلام در این لایحه آمده است که «علی‌رغم پیشرو بودن جامعه ایرانی در حفظ کرامت زن نسبت به جوامع دیگر و بنای آموزه‌های دینی و اصول مترقی قانون‌اساسی»، به نظر این لایحه با یک نوع تعارف شروع می‌شود. ما بر چه مبنایی می‌گوییم جامعه ما در حفظ کرامت پیشرو است؟ و نسبت به کدام جوامع؟. لایحه باید صریح و شفاف باشد و نباید برداشت‌های مختلف و اعمال سلیقه‌های فردی داشته باشد، بلکه باید دقیق باشد. با کدام شاخص به این نتیجه رسیده‌ایم که در حفظ کرامت زن پیشرو هستیم؟ البته در قانون اساسی می‌توان با افتخار گفت که قانون اساسی ما یکی از مترقیانه‌ترین قانون‌ها درباره زن و خانواده است.
شبابی اظهار کرد: در فصل یکم این لایحه در کلیات آن، خشونت را عبور از مرز عدالت به سمت ظلم تعریف کرده است. معتقدم باید این موارد شفاف‌سازی و قابل سنجش باشد.
شبابی در ادامه با بیان اینکه در نقدهایی که از این لایحه شده برخی مدعی‌اند که هیچ تعریفی از خشونت نشده، خاطرنشان کرد: در ماده دوم لایحه، خشونت تعریف شده است، یعنی هم به تعریف و هم انواع آن پرداخته است، اما موضوعی که به ذهن متبادر می‌شود آن است که چرا از لفظ خشونت استفاده نشده است؟.
وی در بخش دیگری با اشاره به موضوع راه‌اندازی صندوق حمایت از زنان بزه‌دیده تاکید کرد: پیشنهاد بسیار خوبی در این لایحه شده است، اما پسوندی قرار داده که باعث می‌شود راه را برای سازمانهایی که ممکن است کار را به صورت سلیقه‌ای اعمال کنند، باز کند. در این لایحه آمده است که پرونده‌هایی که دارای آثار اجتماعی و امنیتی خاص هستند، می‌توانند از این صندوق حمایتی استفاده کنند؛ چرا باید مقید کنیم که خاص امنیتی باشد؟ بحث بر سر این است که این صندوق بتواند طیب خاطری برای زنان ایجاد کند که نگران مسائل اقتصادی نباشند و بتوانند حق خود را از بزهکار در محافل دادگاهی دریافت کند.
شبابی در بخش دیگری نیز ادامه داد: در بند ششم این لایحه، وزارت اطلاعات و ناجا را درباره فعالیت‌هایی که درخصوص زنان صورت می‌گیرد و می‌تواند ارزش‌های اخلاقی را به مخاطره بیاندازد موظف کرده است. باتوجه به اینکه ناجا و وزارت اطلاعات خود دارای تشکیلات مستقلی هستند و کسانی که با نام تشکیلات زنانه یا علیه زنان در قالب فعالیت‌های سیاسی کارهای ضد امنیتی انجام می‌دهند رصد می‌کنند و دلیلی ندارد این موضوع در لایحه قید شود.
این پژوهشگر امور خانواده و زنان همچنین با اشاره به بحث کاهش ساعت کاری زنان و دورکاری لایحه، گفت: برخی از دوستان روی ماده ۲۱ که بحث کاهش ساعت کاری زنان یا دورکاری صحبت کرده، ایراد گرفتند و معتقدند این یعنی گرفتن فرصت شغلی از زنان؛ به نظر این موضوع به خودی خود فرصت شغلی را از زنان نمی‌گیرد، مشروط بر اینکه قانون‌گذار سیاست‌های تشویقی را برای کارفرمایان در نظر گیرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


ضرورت اجرایی شدن کامل ۹ ماه مرخصی بعد از زایمان

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت:تلاش معاونت امور زنان اجرایی شدن کامل ۹ ماه مرخصی بعد از زایمان زنان است.
به گزارش بازارکار به نقل از مهر،معصومه ابتکار در جمع خبرنگاران در محل استانداری زنجان، افزود: یکی از تلاش‌های دولت این است که تعادل بین خانواده و کار ایجاد شود و قوانینی باشد که به زنان کمک شود.

وی با بیان اینکه زنان بتوانند در ساعات کار شیردهی کنند و زنانی که فرزندان زیر ۶ سال دارند از ساعت کار منعکس استفاده کنند، اظهار کرد: خانواده باید انسجام داشته باشد که در این زمینه نیز آموزش‌های حین، قبل و بعد از ازدواج ارائه می‌شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه تلاش معاونت امور زنان اجرایی شدن کامل ۹ ماه مرخصی بعد از زایمان زنان است، گفت: باید تعادل بین خانه و کار ایجاد شود و در نتیجه زنان هم بتوانند کار داشته و هم نقش فرزندآوری را داشته باشند.
ابتکار متذکر شد: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان موضوع مهمی است و جزو مسائل مورد توجه است و امیدواریم طبق قانون انجام شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: با نهایی شدن این لوایح تاثیرات فرهنگی خوبی ایجاد خواهد شد و هم جنبه بازدارندگی داشته باشد.
ابتکار با بیان اینکه تدوین لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت است این لایحه در کمیسیون حقوقی لوایح دولت در حال بررسی است، افزود: امیدواریم هر چه زودتر در مجلس مطرح و مورد بررسی قرار گرفته و مصوب شود.

منبع : خبرگزاری مهر


سهم اشتغال زنان شهرستان ۳۰ درصد است

معاون برنامه‌‍‌‎‎‎‎ریزی و توسعه فرمانداری کاشان گفت: سالانه ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به افراد جویای کار در قالب مشاغل خانگی، حمایتی، بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرنگار بازارکار به نقل از ایسنا، مسعود خاندایی در نشست کارگروه اشتغال شهرستان، اظهار کرد: البته بازخورد این تسهیلات هنوز مشخص نشده، اما شورایی برای رسیدگی و مدیریت پرداخت این تسهیلات در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان تشکیل شده است.
وی افزود: در شرایط امروز جامعه با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه استکبار جهانی بر ضد ملت ایران، شرایط سخت و غیرطبیعی بر اقتصاد کشور حاکم شده که نیازمند حضور همه اقشار جامعه است.
معاون برنامه‌‍‌‎‎‎‎ریزی و توسعه فرمانداری کاشان، تصریح کرد: تحریم‌ها مانند دوره دفاع مقدس به فرصت تبدیل شد و کارگاه‌های تولیدی شرایط مطلوبی پیدا کردند و به سمت توسعه پایدار گام برداشته‌اند.
خاندایی گفت: شهرستان کاشان با وجود سه شهرک صنعتی فعال، چهار ناحیه صنعتی و هشت منطقه صنعتی از نظر مجوزهای صادر شده در حوزه صنعت، رتبه ۲۷ کشوری، در شاخص تعداد شاغلان رتبه ۲۴ کشوری و از نظر میزان سرمایه‌گذاری رتبه ۲۲ کشوری را در اختیار دارد.
وی تاکید کرد: برخی از مشاغل در شهرستان کاشان اشباع شده و مشکلاتی را به وجود آورده است. ضمن اینکه ۳۳ درصد از نیروی کار شهرستان در اختیار کارگران غیربومی و اتباع قرار دارد.
معاون برنامه‌‍‌‎‎‎‎ریزی و توسعه فرمانداری کاشان، افزود: نزدیک به ۱۵ هزار واحد صنفی در شهرستان کاشان فعالیت می‌کند که نقش موثری در رونق اقتصاد خرد و کلان و ایجاد اشتغال در شهرستان دارد. همچنین سهم اشتغال زنان در شهرستان فقط ۳۰ درصد است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


ایجاد ۱۲۰ هزار شغل برای زنان در بخش تعاون

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: بخش تعاون در زمینه مشارکت بانوان در اقتصاد نیز حضور موثری داشته است به طوری که ماحصل مشارکت بانوان در تمامی گرایش ها با ثبت ۱۰ هزار شرکت تعاونی بوده که باعث ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در کل کشور شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی عنوان کرد: یکی از کارکردهای بخش تعاون علاوه بر توسعه عدالت اجتماعی، مشارکت کلیه اقشار جامعه در فعالیت های اقتصاد است. ایجاد اشتغال پایدار، توزیع عادلانه ثروت، تجمیع سرمایه های خرد با کم ترین سرمایه اولیه از مزیت های بی بدیل این نوع فعالیت اقتصادی است.
او یادآور شد: از سال ۱۳۰۴ که اولین تعاونی در گرمسار تشکیل شد، تاکنون ۹۳ هزار شرکت تعاونی در تمامی گرایش های اقتصادی مشارکت دارند. این تعاونی ها که با عضویت ۱۰ میلیونی اقشار مختلف تشکیل شده اند، نماد اقتصاد مردمی و بزرگترین نهاد اجتماعی در کشور هستند و یک میلیون و ۷۳۲هزار نفر در تعاونی‌های مشغول فعالیت هستند.
رئیس پارلمان تعاون کشور ابراز داشت: وجود ۶۰۰ اتحادیه استانی و شهرستانی و اتحادیه‌های سراسری در کشور نقش مهمی در توزیع مواد اولیه شرکت های تعاونی و در هماهنگی، ساماندهی و انسجام بیشتر بخش تعاون دارد.
به گفته او، بیشترین ثبت شرکت‌های تعاونی در بین کلیه استان‌ها مربوط به استان تهران با ثبت ۱۰ هزار و ۷۰۰ شرکت تعاونی بوده که سهم ۱۱ درصدی از کل شرکت های تعاونی را در بین استانها دارا است.
این مقام مسئول اذعان داشت: در بین ۱۴ گرایش بخش تعاون، بخش کشاورزی با ثبت ۲۲ هزار و ۶۰۰ شرکت تعاونی بیشترین تعداد از لحاظ فراوانی بین گرایش ها را داراست. اما بیشترین تعداد ایجاد فرصت شغلی مربوط به تعاونی های خدماتی با ایجاد اشتغال ۳۴۲ هزار نفر، بیشترین سهم اشتغال زایی را در بین تمامی گرایش ها به خود اختصاص داده است.
عبداللهی با اشاره به حضور بانوان تعاونگر در اقتصاد تصریح کرد: بخش تعاون در زمینه مشارکت بانوان در اقتصاد نیز حضور موثری داشته است به طوری که ماحصل مشارکت بانوان در تمامی گرایش ها با ثبت ۱۰ هزار شرکت تعاونی بوده که باعث ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در کل کشور شده است.
او گفت: بخش تعاون با ثبت ۲۰۰ شرکت تعاونی دانش بنیان نقش مهمی در افزایش تولید علم و توسعه اقتصادی بر پایه دانش داشته است.
رئیس پارلمان تعاون کشور با تاکید بر اهمیت نتایج پایش محیط کسب و کار یادآور شد: در طرح ملی پایش محیط کسب و کار که بصورت فصلی توسط اتاق ها انجام می پذیرد در بهار ۹۸، تعداد ۴۱۱ بنگاه اقتصادی بخش تعاون در تمامی رشته فعالیت ها و در کلیه استانها مشارکت داشتند و نتایج این طرح نشان می دهد، رقم شاخص ملی بخش تعاون در این فصل، به میزان ۶.۱۹ درصد (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که تغییر نسبتا اندکی بهبود نسبت به وضعیت این شاخص در ارزیابی مدت مشابه قبل (بهار ۱۳۹۷ با میانگین۶.۲ ) دارد همچنین نسبت به زمستان ۹۷ ، میانگین ۶.۰۷) وضعیت نسبتاً بدتر شده است.
رئیس اتاق تعاون ایران، با اشاره به مولفه های محیط کسب و کار ابراز داشت: مناسب ترین مولفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در بهار ۹۸ مربوط به مولفه محدودیت‌ دسترسی به حامل‌های انرژی (برق، گاز، گازوئیل و…) ، محدودیت‌ دسترسی به آب، محدودیت‌های دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت بوده و نامناسبترین مولفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در بهار ۹۸به ترتیب مربوط به بی‌ثباتی و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها، دشواری تامین مالی، موانع در فرآیند اداری و اخذ مجوزهای کسب و کار، بی‌ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی است.

منبع : خبرگزاری ایلنا


شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی گفت: یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بیمه زنان خانه است. زنان خانه دار با ۱۸ تا ۵۰ سال سن می‌توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه کنند.

به گزارش خبرنگار بازارکار به نقل از ایسنا، محمدحسن زدا در صفحه اینستاگرامی خود؛ مطالبی تحت عنوان “دانستنی‌های تامین اجتماعی” منتشر و به مرور برخی قوانین تامین اجتماعی می‌پردازد.
وی درباره شرایط بیمه زنان خانه دار و در پاسخ به این پرسش که آیا زنان خانه‌داری که بواسطه بیمه همسرشان، از دفترچه درمان تامین اجتماعی استفاده می‌کنند می‌توانند تحت پوشش بیمه زنان خانه دار قرار بگیرند؟ گفت: یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بیمه زنان خانه دار است. زنان خانه دار با ۱۸ تا ۵۰ سال سن می‌توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه کنند.
قائم مقام سازمان تامین اجتماعی افزود: سازمان تامین اجتماعی سه مدل بیمه را برای زنان خانه دار درنظر گرفته است. نوع اول با حق بیمه ۱۲ درصد است و شامل بازنشستگی می‌شود. نوع دوم با حق بیمه ۱۴ درصدی شامل بازنشستگی و فوت و نوع سوم که گرانترین است با حق بیمه ۱۸ درصدی شامل بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی می‌شود.
زدا با اشاره به اینکه بسیاری بانوان تصور می‌کنند چون به تبعیت از همسرشان دفترچه درمان دارند خودشان هم بیمه اند، درحالی که یک تصور اشتباه است گفت: صحیح است که زنان با این دفترچه از خدمات درمانی استفاده می‌کنند اما نمی‌توانند از حقوق و مستمری بازنشستگی بهره مند شوند.
وی ادامه داد: اگر زنان خانه‌دار با سازمان قرارداد ببندند پس از رسیدن به سن بازنشتگی می‌توانند حقوق دریافت کنند و کمک حال اقتصاد خانواده باشند.
قائم مقام سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ما نرخ درمان را روی نرخ حق بیمه زنان خانه‌دار نمی آوریم و آنها کماکان میتوانند از دفترچه درمان به تبعیت همسرشان استفاده کنند گفت: اما چنانچه مایل به دریافت بیمه درمان هم باشند باید سرانه درمان را جداگانه بپردازند که برای سال ۹۸ حدود ۴۹ هزار سال است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


دلیل عدم اجرای مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه اعلام شد

مدیرکل امور حقوقی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه دولت بار مالی افزایش مرخصی زایمان به ۹ ماه را برای تامین اجتماعی هنوز محقق نکرده است، گفت: به همین دلیل هنوز این قانون اجرایی نشده است.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس، نعیمی مدیرکل امور حقوقی سازمان تامین اجتماعی در خصوص افزایش مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه، اظهار داشت: مجلس ابتدائاً تصویب کرده بود که مرخصی به ۹ ماه افزایش یابد ولی شورای نگهبان با توجه به بار مالی که این موضوع داشت، به آن ایراد گرفت و اعلام کرد که نحوه تامین بار مالی آن باید روشن شود و به دولت اجازه داده می‌شود در صورتی که بار مالی آن را برای تامین اجتماعی تامین کند، مرخصی زایمان را از ۶ به ۹ ماه افزایش دهد.
وی گفت:‌تامین اجتماعی به جهت اینکه بار مالی آن هنوز تامین نشده است، مکاتباتی را با دولت داشته و امیدواریم به نتیجه برسد.
نعیمی بیان داشت: اگر مصوبات دولت که بار مالی برای صندوق‌های بیمه‌‌ای دارد، تامین نشود اجرای آن تخلف مالی محسوب می‌شود.
مدیرکل امور حقوقی سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: بنابراین تامین اجتماعی پیگیر این موضوع است تا بار مالی افزایش مرخصی زایمان به ۹ ماه را از سوی دولت تامین کند.
وی گفت: اخیراً در کمیسیون اجتماعی دولت تصویب شده است که در بودجه سال آینده بار مالی مرخصی زایمان از ۶ تا ۹ ماه را ببینند تا بتوانیم آن را اجرا کنیم.

منبع : خبرگزاری فارس

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.