استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال ۱۴۰۰

استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال ۱۴۰۰
استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی

در این صفحه آخرین اخبار استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی در اسرع وقت منتشر خواهد شد:


شـرط پذیرش در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

فرادی که بتوانند ۵۰ درصد نمره را کسب کنند، به مرحله بعدی استخدام می‌روند.
به گزارش بازارکاربه نقل از فارس، آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲ صبح روز جمعه اول مردادماه ۱۴۰۰ به صورت هم‌زمان در سراسر کشور برگزار شد.

مصطفی اسدی معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به برگزاری آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(۲نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی قبل از سال ۱۳۹۲، اظهار کرد: ۱۰۶۵ آموزشیار نهضت سواد آموزی در سطح استان خراسان رضوی در سه شهرستان مشهد،کاشمر و سبزوار با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در این آزمون شرکت کردند.
وی افزود: افرادی که بتوانند ۵۰ درصد نمره را کسب کنند، پس از طی مراحل گزینش و گذراندن دوره یک ساله مهارت‌های معلمی در دانشگاه فرهنگیان به استخدام آموزش و پرورش درخواهند آمد.

منبع : خبرگزاری فارس


آیا سوالات آزمون استخدامی آموزش و پرورش سخت بود؟!/ اعلام نتایج آزمون در مرداد

آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی اول مرداد برگزار شد اما تعدادی از داوطلبان نسبت به سختی سوالات و برگزاری آزمون در شرایط کرونایی شدید، گلایه‌مند هستند.

خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی برای استخدام در آموزش و پرورش به رغم تمام گلایه‌ها و اعتراض‌های مشمولان مبنی بر قرار گرفتن در موج پنجم کرونا و روند صعودی مبتلایان به کرونا در اولین روز مرداد امسال برگزار شد.

بعد از برگزاری آزمون، برخی داوطلبان با چشمانی گریان، حوزه امتحانی را ترک می‌کردند و عنوان داشتند که آزمون بسیار سخت برگزار شده است. تعدادی از این مخاطبان نیز در سامانه «فارس من» خبرگزاری فارس با ثبت سوژه‌ای با نام «انتقاد به سوالات سخت آزمون نهضت سوادآموزان» خواستار پیگیری شدند.

*سوالات خیلی دشوار بود

مشمولان آزمون استخدامی اول مرداد، نسبت به سختی سوالات تا حدی گلایه‌مند هستند که درخواست دارند نمره کف قبولی را آموزش و پرورش تغییر دهد؛ در غیر این صورت آنها نمره قبولی را نخواهند گرفت.

یکی از این داوطلبان به خبرنگار فارس گفت: سوالات خیلی دشوار بود و اصلا قابل فهم نبود و این در حالیست که در این مدت خیلی درس خوانده بودیم اما روز آزمون، سوالات هر درسی را می‌دیدم، شوکه می‌شدم.

داوطلب دیگری اظهار کرد: سوالات آزمون خیلی سخت بود و خارج از منابع طراحی شده بود؛ چرا ما را اذیت می‌کنند، اگر واقعا نمی‌خواهند استخدام کنند، بگویند؛ چرا آزمون سخت می‌گیرند.

یکی دیگر از داوطلبان گفت: ماسک زدن، محیط گرم و دور بودن محل برگزاری آزمون از منزل باعث عدم تمرکز شده بود و همچنین سخت بودن و مفهومی بودن سوالات مزید برعلت شد تا نتوانیم به خوبی به سوالات پاسخ بدهیم‌.

وی افزود: سوالات آزمون به قدری سخت بود که حتی یک نفر هم با لبخند از جلسه خارج نشد.

*افرادی که بتوانند ۵۰ درصد نمره را کسب کنند، به مرحله بعدی استخدام می‌روند

مصطفی اسدی معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به برگزاری آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(۲نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی قبل از سال ۱۳۹۲، اظهار کرد: ۱۰۶۵ آموزشیار نهضت سواد آموزی در سطح استان خراسان رضوی در سه شهرستان مشهد،کاشمر و سبزوار با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در این آزمون شرکت کردند.

وی افزود: افرادی که بتوانند ۵۰ درصد نمره را کسب کنند، پس از طی مراحل گزینش و گذراندن دوره یک ساله مهارت‌های معلمی در دانشگاه فرهنگیان به استخدام آموزش و پرورش درخواهند آمد.

* نتایج آزمون از طریق پروفایل شخصی داوطلبان اطلاع رسانی می‌شود

احمد اسکندری نسب مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: این آزمون با حضور ۱۰۰۹ داوطلب در کرمان برگزار شد که از این تعداد ۱۲۸ نفر مرد و ۸۸۱ نفر زن هستند.

وی ادامه داد: این آزمون با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در شهرستان های کرمان، جیرفت و بم برگزار شد و نتایج آزمون از طریق پروفایل شخصی داوطلبان اطلاع رسانی می‌شود.

* نتایج اولیه آزمون اواسط مرداد سال‌ جاری اعلام می‌شود

عیسی سهرابی سرپرست اداره کل آموزش و پرورش لرستان اظهار کرد: این آزمون در ۳ شهرستان خرم آباد، بروجرد و کوهدشت با حضور ۱۲۶۲ شرکت کننده برگزار شد و البته علاوه بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حوزه‌های امتحانی، ناظران و نمایندگان آموزش و پرورش با حضور در حوزه‌های آزمون بر فرآیند برگزاری آن نظارت کردند.

وی با اشاره به اینکه مجری برگزاری آزمون جهاد دانشگاهی است، گفت: نتایج اولیه آزمون اواسط مرداد سال‌ جاری اعلام می‌شود و پذیرفته شدگان بعد از طی یک دوره آموزشی یکساله در دانشگاه فرهنگیان بر اساس نیاز در آموزش و پرورش به کارگیری خواهند شد.

در خصوص گلایه‌های داوطلبان به سراغ شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی رفتیم که البته وی روز جمعه از آزمون هم بازدید کرده بود؛ محمدزاده درباره سوالات به خبرنگار فارس گفت: در این خصوص، شخصا از تعدادی از داوطلبان سوال کردم؛ برخی از داوطلبان عنوان می‌کردند که سوالات سخت است و عده‌ای هم می‌گفتند سخت نیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه برخی می‌گفتند سوالات خارج از منابع آزمون بوده است، افزود: مجری برگزاری آزمون، جهاد دانشگاهی است.

محمدزاده درباره اعلام نتایج آزمون گفت: آنطور که از مسوولان جهاد دانشگاهی شنیدیم حداکثر تا ۳ هفته آینده اعلام می‌شود.

به گزارش فارس، موضوع سوالات آزمون و گلایه داوطلبان را با مسوولان آموزش و پرورش مطرح خواهیم کرد تا ببینیم چقدر این موضوع صحت دارد؟ و در این خصوص پاسخگویی مناسبی به داوطلبان داده شود.

منبع : خبرگزاری فارس


اعلام نتایج آزمون آموزشیاران نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی تا نیمه اول مرداد

آزمون داخلی آموزشیاران آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی توسط مرکز آزمون جهاددانشگاهی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد.

به گزارش بازارکار، احمد عبدی پور مدیر مرکز آزمون جهاد دانشگاهی با بیان این مطلب گفت : این آزمون با مجوز رسمی وزارت بهداشت، کمیته اجتماعی، انتظامی وزارت کشور و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی، صبح امروز(۱مرداد ماه ۱۴۰۰) در سراسر کشور برگزار شد.
عبدی‌پور با بیان اینکه در این آزمون حدود ۱۵۳۰۰ داوطلب حضور داشتند، گفت حدود ۹۸ درصد از داوطلبان در آزمون حضور داشته‌اند که از حیث درصد تعداد شرکت‌کننده به نظر می‌رسد رکورد جدیدی باشد.

وی با بیان اینکه این آزمون در ۵۰ شهر و ۶۱ حوزه امتحانی با حضور ناظرین و نمایندگان وزارت و ادارات کل آموزش و پرورش در سطح شهرستان‌های مختلف برگزار شده است، گفت میانگین تعداد داوطلبان در حوزه‌های امتحانی ۲۵۰ نفر بوده است.

مدیر مرکز آزمون جهاددانشگاهی با اشاره به سوالات آزمون گفت: سوالات آزمون در دو بخش عمومی و تخصصی طراحی شده که بخش عمومی آن مشتمل بر سوالات فناوری اطلاعات، معارف اسلامی، ریاضی و آمار مقدماتی، زبان و ادبیات فارسی، اطلاعات عمومی، هوش و توانمندی‌های ذهنی، زبان انگلیسی عمومی و مجموعاً ۶۰ سوال بوده و سوالات تخصصی نیز از ۵ منبع معرفی شده وزارت آموزش و پرورش و از فایل‌های بارگذاری شده در پروفایل کاربری افراد طراحی شده و هیج سوالی خارج از متن فایل‌های مذکور طراحی نشده است

وی با اشاره به گزارشات دریافتی از استان‌ها، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری آزمون در جوی آرام، بازدید مدیران ارشد ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و نظارت دقیق بر امر برگزاری آزمون را از شاخص‌های مهمه این آزمون دانست.

مدیر مرکز آزمون جهاددانشگاهی در پایان ابراز امیدواری کرد: نتایج اولیه این آزمون حداکثر تا نیمه مردادماه از طریق پروفایل کاربری داوطلبان در سایت مرکز آزمون جهاددانشگاهی به نشانیhttp://www.hrtc.ir اعلام شود.

منبع : بازارکار


آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی در گیلان برگزار می‌شود

معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی گیلان از برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی استان همزمان با سراسر کشور خبر داد.

میرمسلم رهبرهاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، از برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی در گیلان خبر داد و اظهار کرد: آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی در استان گیلان همزمان با سراسر کشور روز جمعه، اول مرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان با بیان اینکه ۶۵۴ نفر در این آزمون شرکت می‌کنند، افزود: از این تعداد ۴۸۷ داوطلب زن و ۱۶۷ داوطلب مرد هستند.

وی افزود: براساس هماهنگی به عمل آمده با وزارت آموزش و پرورش و مجوز ستاد ملی کرونا، آزمون مذکور در روز جمعه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

هاشمی بیان کرد: داوطلبان می‌توانند جهت دریافت کارت ورود به جلسه امروز از ۲۹ تیرماه به پروفایل کاربری خود در سامانه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به نشانی «www.hrtc.ir» مراجعه نموده و نسبت به چاپ آن اقدام کنند.

وی همچنین متذکر شد: داوطلبان گرامی می‌توانند جهت رفع نقص کارت شرکت در آزمون امروز، ۲۹ و پنجشنبه، ۳۱ تیرماه به ساختمان معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی گیلان واقع در رشت، تقاطع غیرهمسطح نیایش مراجعه کنند؛ در روز جمعه نیز باجه رفع نقص در محل برگزاری آزمون مستقر است.

معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی گیلان، با بیان اینکه نتایج آزمون از طریق پروفایل شخصی داوطلبان اطلاع رسانی می‌شود، تصریح کرد: آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی در مجتمع آموزشی جهاد دانشگاهی گیلان واقع در مسکن مهر رشت برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا


دریافت کارت آزمون آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

اطلاعیه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی در خصوص دریافت کارت ورود به جلسه و اعلام محل باجه‌های رفع نقص آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی

به اطلاع داوطلبان گرامی می‌رساند؛ با توجه به اخذ کلیه مجوزهای لازم، آزمون در روز جمعه اول مردادماه ۱۴۰۰ به صورت هم‌زمان در سراسر کشور برگزار می‌شود، لذا داوطلبان می‌توانند جهت دریافت کارت ورود به جلسه از ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه ۲۹ تیرماه به پروفایل کاربری خود در سامانه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به نشانی www.hrtc.ir، مراجعه نموده و نسبت به چاپ آن اقدام نمایند.


وزارت آموزش و پرورش، استخدام حق التدریسی‌ها و نهضتی‌ها را فراهم کند

نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی از سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش خواست تا سازوکار استخدام حق التدریسی‌ها، نهضتی‌ها، معلمان پیش دبستانی‌ها و کارنامه سبزها را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «شهریار حیدری» در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در نطق میان دستور خود با تبریک به رییس جمهور منتخب وخطاب به وی گفت: مردم شما را به پاکدستی و شفافیت، فساد ستیزی، شایسته سالاری، عدالت و امیدآفرینی می‌شناسند و امیدواریم دولت شما پایانی باشد بر عدم شفافیت، فساد و رانت خواری، سلطه نالایقان بر مسوولیت‌ها، عدم اعتماد به جوانان و زنان در سپردن امور، عدم توزیع عادلانه منابع، سوء مدیریت منابع موجود، واگذاری مناصب بر اساس سطح رفاقت و و پایانی بر عدم توجه به توانایی اشخاص، سلاطین نهاده‌های دامی و سیمان، تبعیض و بی عدالتی در تقسیم مدیریت‌ها بین اقوام و مذاهب کشور باشید.
نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلان غرب در مجلس خطاب به رییس جدید قوه قضائیه افزود: از حضرتعالی تقاضا دارم که فضا برای افراد بد سابقه باز نشود و اجازه ندهید دست‌اندازی به بیت المال شکل بگیرد.

وی همچنین خطاب به وزیر نیرو گفت: بیشتر روستاهای حوزه انتخابیه به دلیل فرسودگی و عدم بازسازی توسعه شبکه توزیع آب، کمبود مخازن ذخیره آب و ایستگاه‌های پمپاژ و تصفیه خانه در کنار سدهای پر آب با قطعی‌های مستمر و جافرسای آب مواجه هستند و از منابع آب موجود نیز استفاده نمی‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از دستگاه قضا می‌خواهم نسبت به بازنگری و تحت پوشش قرار دادن ۷ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی جا مانده حوزه انتخابیه در طرح سامانه گرمسیری اقدام کنند تا کشاورزان منطقه از این اقدام منتفع شوند.

حیدری خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در اسرع وقت نسبت به اجرایی کردن قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین و برقراری حقوق رزمندگان با پرداخت حقوق مناطق جنگی به صورت کامل اقدام کنید.

وی ضمن تشکر از وزیر نفت برای موافقت با طرح پتروپالایش حوزه انتخابیه اظهار داشت: تقاضا دارم برای شروع عملیات اجرایی این طرح اقدام شود تا امید جوانان بیکار و پدر و مادران رنج دیده خاموش نشود.

نماینده مردم قصرشیرین از وزیر راه و شهرسازی هم خواست تا نسبت به تسریع فعالیت پروژه راه آهن کرمانشاه به خسروی نیز اقدام کند.

وی از هیات رییسه مجلس خواست تا برای تصویب طرح رتبه بندی معلمان با قید فوریت و خارج از نوبت اقدام کنند و خاطرنشان کرد: این طرح سبب می‌شود انتظار طولانی معلمان پایان یافته و بهبود شرایط معیشتی آنها را فراهم کند. همچنین از سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش می خواهم سازوکار جذب و استخدام حق التدریسی‌ها، معلمان نهضتی‌ها، پیش دبستانی‌ها و کارنامه سبزها را فراهم کند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اطلاعیه زمان دریافت کارت و آزمون آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

به استناد قانون الحاق یک تبصره به بند (۲) ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش، مصوب ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ و شیوه نامه‌های شماره ۱۶۰۱۵۰ مورخ ۱۳۹۸/۹/۲ ، ۴۰/۱۴۰ مورخ ۱۳۹۹/۹/۵ و ۵/۱۴۰ مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۰ وزارت آموزش و پرورش، آزمون داخلی به منظور تعیین حد نصاب برگزار می‌گردد.
زمان برگزاری آزمون جمعه اول مردادماه ۱۴۰۰ بوده و کارت ورود به جلسه آزمون از روز سه‌شنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ قابل دریافت خواهد بود.

منبع : جهاد دانشگاهی


اطلاعیه تغییر زمان برگزاری آزمون داخلی آموزشیاران نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

به استناد قانون الحاق یک تبصره به بند (۲) ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش، مصوب ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ و شیوه نامه‌های شماره ۱۶۰۱۵۰ مورخ ۱۳۹۸/۹/۲ ، ۴۰/۱۴۰ مورخ ۱۳۹۹/۹/۵ و ۵/۱۴۰ مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۰ وزارت آموزش و پرورش، آزمون داخلی به منظور تعیین حد نصاب برگزار می‌گردد.
به اطلاع داوطلبان گرامی می‌رساند، علیرغم پیگیری فراوان و مکاتبات صورت گرفته با ستاد ملی کرونا، تا این لحظه مجوز برگزاری آزمون از سوی ستاد مذکور صادر نشده است، بنابراین برگزاری آزمون در تاریخ ۲۵ تیرماه منتفی بوده و آزمون در زمان دیگری برگزار خواهد شد.

منبع : جهاد دانشگاهی


توضیحات وزارت آموزش و پرورش درباره زمان برگزاری آزمون‌های استخدامی این وزارتخانه

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به این که ستاد ملی کرونا تاکنون مجوزی برای برگزاری آزمون استخدامی نیروهای نهضت سوادآموزی جامانده از سال گذشته، نیروهای طرح امین و مربیان قرآنی صادر نکرده است، گفت: در صورت صدور مجوز از سوی این ستاد، آزمون مذکور در موعد مقرر (تاریخ ۲۵ تیرماه) برگزار خواهد شد و در صورت عدم دریافت مجوز، به تاریخ دیگری موکول خواهد شد.

به گزارش ایسنا، ناصر سلیمان‌زاده در این‌باره اظهار کرد: آزمون استخدامی نیروهای نهضت سوادآموزی جامانده از سال گذشته، نیروهای طرح امین و مربیان قرآنی، در صورت موافقت ستاد ملی کرونا، در روز ۲۵ تیرماه برگزار خواهد شد، البته تاکنون مجوزی برای برگزاری این آزمون از سوی ستاد ملی کرونا صادر نشده است.
وی ادامه داد: امیدواریم با بهبود شرایط شیوع کرونا، مجوز برگزاری آزمون نیروهای نهضت سوادآموزی جامانده از سال گذشته، نیروهای طرح امین و مربیان قرآنی از سوی  ستاد ملی کرونا صادر و این آزمون در موعد مقرر برگزار شود، اما در صورت عدم امکان صدور مجوز از سوی ستاد ملی کرونا، با هماهنگی این ستاد تاریخ دیگری را برای برکزاری آزمون اعلام خواهیم کرد.
رئیس مرکز برنامه‌ریزی و امور اداری وزارت آموزش‌وپرورش، با اشاره به نهمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی (آزمون استخدامی فارغ التحصیلان دانشگاه ها و …) گفت: تاریخ دقیق این آزمون، پس از موافقت سازمان اداری و استخدامی و هماهنگی با سازمان سنجش کشور و اخذ مجوز از ستاد ملی کرونا، اعلام خواهد شد.
بر اساس این گزارش، هرگونه تغییر در زمان برگزاری آزمون جامانده های آزمون نهضت سواد آموزی و ..‌. صرفاً از طریق پورتال وزارت آموزش و پرورش و جهاد دانشگاهی اطلاع رسانی خواهدشد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تغییر زمان برگزاری آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

بر اساس هماهنگی بعمل آمده با وزارت آموزش و پرورش ، آزمون مذکور در روز جمعه ۲۵ تیرماه برگزار می شود. داوطلبان گرامی می توانند از روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس hrtc.ir نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه خود اقدام نمایند.

پیرامون تغییر زمان برگزاری آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

بدینوسیله به اطلاع تمامی داوطلبان آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲می‌رساند ؛
بر اساس هماهنگی بعمل آمده با وزارت آموزش و پرورش ، آزمون مذکور در روز جمعه ۲۵ تیرماه برگزار می شود.
داوطلبان گرامی می توانند از روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس hrtc.ir نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه خود اقدام نمایند.
قابل ذکر است، در صورتی که بنا به شرایط اضطرار از جمله وضعیت شیوع بیماری کرونا، ستاد ملی کرونا با برگزاری آزمون مخالفت نماید، امکان تغییر در شرایط برگزاری وجود دارد، در غیر این‌صورت تاریخ مذکور (۲۵ تیرماه) قطعی بوده و هیچ گونه تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.

منبع : جهاد دانشگاهی


تعویق زمان برگزاری آزمون آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

به استناد قانون الحاق یک تبصره به بند (۲) ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش، مصوب ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ و شیوه نامه‌های شماره ۱۶۰۱۵۰ مورخ ۱۳۹۸/۹/۲ ، ۴۰/۱۴۰ مورخ ۱۳۹۹/۹/۵ و ۵/۱۴۰ مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۰ وزارت آموزش و پرورش، آزمون داخلی به منظور تعیین حد نصاب برگزار می‌گردد.

برگزاری آزمون از روز ۱۸ تیرماه ۱۴۰۰، به زمان دیگری موکول شده است که به زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

منبع : جهاد دانشگاهی


اعلام زمان آزمون استخدامی آموزشیاران سوادآموزی کهگیلویه و بویراحمد

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان با سراسر کشور آزمون استخدامی آموزشیاران سوادآموزی این استان جمعه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۰ از سوی جهاد دانشگاهی استان برگزار می‌ شود.

به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد؛ سید حمدالله خواهش نیک در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این آزمون استخدامی ویژه آن عده ازآموزشیاران سوادآموزی کهگیلویه و بویراحمد است که دارای سابقه فعالیت بین سال‌ های ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۲ باشند.

وی افزود: پرونده این عده از آموزشیاران سوادآموزی کهگیلویه و بویراحمد باید در کارگروه ‌های شهرستان، استان و کشور تایید شده باشد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سازمان نهضت سوادآموزی کشور هیچگونه قرارداد و تفاهم‌ نامه با هیچ موسسه، شرکت و بنیاد حقیقی و حقوقی برای سوالات این آزمون استخدامی منعقد نکرده است.

خواهش نیک عنوان کرد: منابع این آزمون استخدامی همان مواردی است که در سایت سازمان نهضت سوادآموزی کشور اعلام شده است.

وی ابراز داشت: داوطلبان این آزمون استخدامی در کهگیلویه و بویراحمد مراقب تبلیغات مبنی بر ارائه سوالات از سوی برخی افراد سودجو باشند.

خواهش نیک گفت: منابع تخصصی این آزمون استخدامی در سایت سازمان نهضت سوادآموزی کشور به نشانی اینترنتی savad. Ir بخش پنجره الکترونیکی وجود دارد.

منبع : خبرگزاری برنا 


کمیسیون آموزش مجلس می‌خواهد معلمان سال ۹۱ تا ۹۹ را تعیین تکلیف کند

عضو کمیسیون آموزش گفت: این کمیسیون می‌خواهد معلمان وارد شده از سال ۹۱ تا ۹۹ را تعیین تکلیف کند؛ چراکه قانون استخدامی برای سال ۹۱ به بعد وجود ندارد.

مهدی اسماعیلی رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه قانون برای استخدام معلمان حق التدریسی، خرید خدمات، پیش دبستانی و نهضتی تا ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۱ تعیین تکلیف کرده است، گفت: کمیسیون آموزش می‌خواهد معلمان وارد شده از سال ۹۱ تا ۹۹ را تعیین تکلیف کند؛ چراکه قانون استخدامی برای سال ۹۱ به بعد وجود ندارد. بر این اساس با تدوین دستورالعمل، تعیین تکلیف به صورت قانونمند انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: حدود ۲۵۳ نفر از معلمان از تعیین تکلیف جا مانده‌اند که پس از تاریخ ۲۶ مهر ماه ۹۱ تا پایان همان سال یعنی از آبان ماه به بعد وارد این حوزه آموزش و پرورش شده بودند؛ در کمیسیون آموزش و تحقیقات طرحی را آماده می‌کنیم که این تعداد هم وارد همان گروه‌های پیشین شوند و تعیین تکلیفشان صورت بگیرد.

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار کرد: قرار شده با آقای احمدی لاشکی معاون حقوقی آموزش و پرورش صحبت کنیم و بررسی شود آیا این ۲۵۳ نفر را می‌توان با معلمان قرآنی هم تاریخ کنند یا نه. در حقیقت تجمیع این تعداد از معلمان همراه با ۷۰۰ نفر معلم قرآنی، مهرآفرین، جاماندگان و… که کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجوز تعیین تکلیفشان را داد، بررسی می‌شود. اگر آموزش و پرورش چنین پیشنهادی را نپذیرد، ۲۵۳ نفر معلم یاد شده مشمول ماده ۲۸ خواهند شد.

این نماینده یادآور شد: بر این اساس هر ساله و بر مبنای ردیف بودجه سازمان امور اداری و استخدامی، تعدادی از افراد وارد وزارت آموزش و پرورش می شوند که امسال، با ۲۵ هزار نفری که جذب آموزش و پرورش می‌کنند، تقریباً تعیین تکلیف معلمان تا همان تاریخ مذکور در سال ۹۱ انجام خواهد شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


بلاتکلیفی جاماندگان مربیان قرآن در راه استخدام

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از تعلل آموزش و پرورش در جذب معلمان قرآنی پیش از سال ۹۲، تصریح کرد: این معلمان باید به شیوه‌ای که همکارانشان طی سالیان گذشته جذب شدند به استخدام آموزش و پرورش در آیند و نباید آزمونی از آن‌ها گرفته شود.تعداد آن‌ها کمتر از ۳۰۰ نفر است.

احمدحسین فلاحی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر ضرورت تبدیل وضعیت تعدادی از مربیان قرآنی قراردادی بازمانده پیش از سال ۱۳۹۲، عنوان کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس و مجوز آموزش و پرورش اقدام به جذب این مربیان قرآنی باید صورت می‌گرفت که به دلیل اهمال کاری مدیران استانی آموزش و پرورش این اقدام تا به امروز به تاخیر افتاده است.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از ۵ هزار مربی قرآنی پیش از سال ۹۲ فقط کمتر از ۳۰۰ نفر از این مربیان جذب آموزش و پرورش نشدند، افزود: آموزش و پرورش نباید به دلیل تعلل مدیران استانی این عزیزان را از حق خود محروم کند. موضوع این جاماندگان پیش از سال ۹۲ با معلمان طرح امین متفاوت است و این افراد بایستی تا امروز به استخدام رسمی آموزش و پرورش در می‌آمدند.
سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: این معلمان باید به شیوه‌ای که همکارانشان طی سالیان گذشته جذب شدند به استخدام آموزش و پرورش در آیند و نباید آزمونی از آن‌ها گرفته شود.
معلمان طرح امین با آزمون جذب آموزش و پرورش خواهند شد
وی درباره وضعیت مربیان قرآنی و پرورشی طرح امین نیز توضیح داد: با تصویب الحاق یک تبصره به بند (۲) ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش در مجلس و تایید آن توسط شورای نگهبان، فرصتی برای این معلمان ایجاد شد تا در کنار آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در آزمون ۲۰ تیرماه شرکت کنند.

آزمون ۲۰ تیرماه حدود ۱۰ هزار متقاضی دارد

فلاحی افزود: تعداد معلمان طرح امین حدود یک هزار و ۴۰۰ معلم برآورد می‌‎شود و به نظر می‌‎رسد آزمون ۲۰ تیرماه این عزیزان در کنار معلمان نهضتی حدود ۱۰ هزار متقاضی داشته باشد.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


تمدید مهلت ثبت‌نام آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر

تمدید مهلت ثبت‌نام آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان ثبت‌نام و شرکت در آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲می‌رساند، با توجه به عدم تکمیل پرونده و عدم دریافت اطلاعات برخی از واجدین شرایط و تقاضای داوطلبان، مهلت ثبت‌نام این آزمون تا پایان روز دوشنبه ۲۴ خردادماه ۱۴۰۰ تمدید شده است.

منبع : جهاد دانشگاهی


آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر(دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی قبل از سال ۱۳۹۲

به استناد قانون الحاق یک تبصره به بند (۲) ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش، مصوب ۱۲/۱۱/۱۳۹۹ و شیوه نامه‌های شماره ۱۶۰۱۵۰ مورخ ۲/۹/۱۳۹۸ ، ۴۰/۱۴۰ مورخ ۵/۹/۱۳۹۹ و ۵/۱۴۰ مورخ ۲۰/۲/۱۴۰۰ وزارت آموزش و پرورش، آزمون داخلی به منظور تعیین حد نصاب برگزار می‌گردد.

ثبت‌نام این آزمون از عصر روز چهارشنبه ۱۲ خردادماه ۱۴۰۰ شروع و تا پایان جمعه ۲۱ خردادماه ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

با توجه به این که اطلاعات واجدین شرایط به صورت مرحله‌ای در سامانه بارگذاری خواهد شد، به داوطلبان توصیه می‌شود در صورت داشتن شرایط ثبت‌نام، ثبت‌نام خود را در روزهای ابتدایی انجام داده و به روزهای پایانی موکول ننمایند.


تکلیف وضعیت استخدامی معلمان تعیین می‌شود

طرح تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی می‌شود.

به گزارش ایلنا، نمایندگان از وزارت آموزش و پرورش خواستند که نیاز خود را اعلام کند تا درخصوص تعیین تکلیف تمامی گروه‌های معلمان از جمله حق التدریس، خرید خدمت، مربی پیش دبستانی، آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی و معلمان مدارس غیردولتی تصمیم‌گیری شود. سوابق همه این معلمان در نحوه استخدام آن‌ها محاسبه خواهد شد. این موضوع در حال حاضر در کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منبع : خبرگزاری ایلنا


اعلام منابع آزمون آموزش دهندگان سوادآموزی مشمول استخدام

یاسوج (پانا) -معاون سوادآموزی آموزش وپرورش استان کهگیلویه وبویراحمد از اعلام منابع آزمون استخدامی آموزشیاران وآموزش دهندگان سوادآموزی مشمول استخدام خبر داد.

سیدحمدالله خواهش نیک اظهار کرد: براساس بخشنامه شماره۵/۱۴۰مورخه۲۰ اردیبشهت وزارت آموزش وپرورش و اطلاعیه شماره ۱ اداره کل منابع انسانی وپشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی آزمون کسانی که در آزمون ۲۰تیر۹۹ حد نصاب نمره لازم را کسب نکرده ویا به هر دلیل در آزمون شرکت نکرده اند تیرماه امسال برگزار می شود.

وی گفت: این آزمون بصورت داخلی ومانند گذشته وصرفاً در رشته آموزگار ابتدایی برگزار می شود.

خواهش نیک افزود: منابع آزمون عمومی که بصورت چند گزینه ای است شامل فناوری اطلاعات –مهارتهای هفتگانهIcdl- معارف اسلامی-ریاضی وآمار مقدماتی-زبان وادبیات فارسی- اطلاعات عمومی-هوش وتوانمندی های ذهنی است.

معاون سوادآموزی آموزش وپرورش استان کهگیلویه وبویراحمد گفت: آزمون تخصصی نیز چند گزینه ای وشامل اصول وفلسفه تعلیم وتربیت-روانشناسی پرورشی-روان شناسی رشد-روشها وفنون تدریس-اندازه گیری،سنجش وارزشیابی آموزشی است.

وی افزود: منابع آزمون تخصصی در بخش میز خدمت الکترونیکی در سامانه نهضت سوادآموزی به آدرسsavad.ir وhttp://eservice.lmoiran.ir/home قابل مشاهده است.

منبع : خبرگزاری پانا


خبر خوش برای آموزشیاران نهضت سوادآموزی؛ قانون استخدام نهضتی‌ها ابلاغ شد

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان از استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال‌جاری خبر داد و گفت: این قانون از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شده است.

رشید قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج از استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال‌جاری خبر داد و اظهار داشت: «قانون الحاق یک تبصره به بند ۲ ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش‌وپرورش» مصوب ۱۲ بهمن ۹۹ مجلس شورای اسلامی به انضمام شیوه‌نامه مربوطه، از سوی وزیر آموزش‌وپرورش جهت اجرا به آموزش و پرورش استان‌ها از جمله استان کردستان ابلاغ شده است.

وی افزود: بر اساس این قانون آموزشیاران نهضت سوادآموزی که با رعایت ضوابط و مقررات آموزشی و اداری با مجوز گزینش، گواهی آموزش تدریس بدو خدمت و شناسه تدریس در نهضت سوادآموزی از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته و حق‌التدریس خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت کرده و همکاری آنان هم‌اکنون ادامه دارد، جذب خواهند شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان از استخدام آموزش‌دهنده مستمر (دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی خبر داد و خاطر نشان کرد: آموزش‌دهندگانی که از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ به‌صورت مستقیم با نهضت سوادآموزی همکاری مستمر داشته و در هر دوره حداقل دو نفر سوادآموز را تحت پوشش قرار داده و حق‌الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت کرده و همکاری آنان هم‌اکنون نیز ادامه دارد، جذب خواهند شد.

وی همچنین از جذب معلمان قرآنی در استان خبر داد و بیان کرد: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی یا معادل حوزوی (حداقل کاردانی سطح یک حوزه) از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ صرفاً دریکی از مدارس دولتی و یا دارالقرآن‌های دولتی تحت پوشش وزارت آموزش‌وپرورش بدون واسطه و مستقیم تحت عنوان مربی قرآنی یا معلم قرآن حداقل ۱۲ ساعت در هفته همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات دولتی و یا مشارکت‌های مردمی (سازوکار مدیر مدرسه یا مدیر دارالقرآن، انجمن اولیاء و مربیان) دریافت کرده، استخدام خواهند شد.

قربانی به شیوه جذب مدرسان طرح امین در استان نیز اشاره و اعلام کرد: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاه و یا معادل حوزوی (حداقل سطح یک) از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ طی تفاهم‌نامه منعقده یا معرفی‌نامه رسمی حوزه علمیه مراکز استان‌ها، حداقل ۱۲ ساعت در هفته با مدارس دولتی و در قالب مدرس طرح امین همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات حوزه علمیه یا آموزش‌وپرورش دریافت کرده باشند، استخدام خواهند داشت.

وی اظهار کرد: آموزشیار و آموزش‌دهندگان مستمر (دو نفر و بالاتر) قبل از سال ۱۳۹۲ (مشمولان بند ۱/۱ و ۲/۱) در صورت عدم شرکت در آزمون داخلی ۲۰ تیرماه ۹۹ و یا در صورت شرکت در آزمون و عدم کسب حدنصاب تعیین‌شده؛ در صورت تائید پرونده توسط کارگروه منطقه، استان و سازمان نهضت سوادآموزی می‌توانند در آزمون مجدد شرکت کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان یادآور شد: با توجه به نیاز وزارت به آموزگار، آزمون داخلی صرفاً در رشته آموزگار ابتدایی در دو بخش عمومی و تخصصی برگزار خواهد شد.


ابلاغ قانون «تعیین تکلیف استخدام حق‌التدریسیها و آموزشیاران نهضت» +نیروهای مشمول

از سوی وزیر آموزش‌وپرورش؛ قانون «الحاق یک تبصره به بند ۲ ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش‌وپرورش» ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، «قانون الحاق یک تبصره به بند ۲ ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش‌وپرورش» مصوب ۱۲ بهمن ۹۹ مجلس شورای اسلامی به انضمام شیوه‌نامه مربوط، جهت اجرا و اقدام لازم ابلاغ شد.

نیروهای مشمول این قانون عبارتند از:

آموزشیاران نهضت سوادآموزی: فردی که با رعایت ضوابط و مقررات آموزشی و اداری با مجوز گزینش، گواهی آموزش تدریس بدو خدمت و شناسه تدریس در نهضت سوادآموزی از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته و حق‌التدریس خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت نموده و همکاری آنان هم‌اکنون ادامه دارد.

آموزش‌دهنده مستمر (دو نفر و بالاتر) نهضت سوادآموزی: آموزش‌دهندگانی که از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ به‌صورت مستقیم با نهضت سوادآموزی همکاری مستمر داشته و در هر دوره حداقل دو نفر سوادآموز را تحت پوشش قرار داده و حق‌الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت نموده و همکاری آنان هم‌اکنون ادامه دارد.

معلمان قرآنی: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی یا معادل حوزوی (حداقل کاردانی سطح یک حوزه) از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ صرفا دریکی از مدارس دولتی و یا دارالقرآن‌های دولتی تحت پوشش وزارت آموزش‌وپرورش بدون واسطه و مستقیم تحت عنوان مربی قرآنی یا معلم قرآن حداقل ۱۲ ساعت در هفته همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات دولتی و یا مشارکت‌های مردمی (سازوکار مدیر مدرسه یا مدیر دارالقرآن، انجمن اولیاء و مربیان) دریافت کرده باشند.

مدرسین طرح امین: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاه و یا معادل حوزوی (حداقل سطح یک) از سال ۱۳۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ طی تفاهم‌نامه منعقده یا معرفی‌نامه رسمی حوزه علمیه مراکز استان‌ها، حداقل ۱۲ ساعت در هفته با مدارس دولتی و در قالب مدرس طرح امین همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات حوزه علمیه یا آموزش‌وپرورش دریافت نموده باشند.

تبصره: آموزشیار و آموزش‌دهندگان مستمر (دو نفر و بالاتر) قبل از سال ۱۳۹۲(مشمولین بند ۱/۱ و ۲/۱) در صورت عدم شرکت در آزمون داخلی به تاریخ ۲۰ تیرماه ۹۹ و یا در صورت شرکت در آزمون مزبور و عدم کسب حدنصاب تعیین‌شده در تبصره (۲) ماده (۵) آیین‌نامه اجرایی بند (۳) قانون مذکور، در صورت تائید پرونده توسط کارگروه منطقه، استان و سازمان نهضت سوادآموزی می‌توانند در آزمون مجدد شرکت نمایند.

مواد آزمون:

با توجه به نیاز وزارت متبوع به آموزگار، آزمون داخلی موضوع این ماده صرفاً در رشته آموزگار ابتدایی برگزار خواهد شد.

مواد آزمون داخلی رشته شغلی آموزگاری در دو بخش عمومی و تخصصی به شرح ذیل تعیین می‌شود:

۱-۴-آزمون عمومی: این آزمون به‌صورت چندگزینه‌ای بوده و مواد آزمون عمومی شامل:

– فناوری اطلاعات مهارت‌های هفتگانه ICDL

– معارف اسلامی

– ریاضی و آمار مقدماتی

– زبان و ادبیات فارسی

– اطلاعات عمومی – هوش و توانمندی‌های ذهنی

– زبان انگلیسی عمومی

۲-۴-آزمون تخصصی: این آزمون به‌صورت چندگزینه‌ای است و مواد آزمون تخصصی شامل:

اصول و فلسفه تعلیم و تربیت

روان‌شناسی پرورشی

روش‌ها و فنون تدریس و اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا


تعیین تکلیف ۱۴۵۰ نفر از مربیان پیش‌دبستانی، نهضت سوادآموزی و حق التدریسی

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان از تعیین تکلیف ۱۴۵۰ نفر از مربیان پیش‌دبستانی، نهضت سوادآموزی و حق التدریسی خبر داد.
به گزارش ایلنا از رشت، محمد رحمتی درباره نحوه جذب استخدام معلمان غیررسمی اظهار داشت: آزمون استخدامی معلمان سال گذشته یک بار برگزار و نتایج آن هم اعلام شد و منتخبان جهت گذراندن دوره‌های لازم به دانشگاه فرهنگیان معرفی شدند.

وی درمورد وضعیت مربیان پیش‌دبستانی، آموزش دهنده‌های نهضت سوادآموزی، خریدخدمات آموزشی و حق‌التدرسی‌ها هم گفت: تعداد زیادی از این معلمان یعنی حدود ۲ هزار و ۹۵۰ نفر در گیلان مشغول فعالیت بودند که تاکنون هزار و ۴۵۰ نفرشان تعیین تکلیف و جهت طی دوره پودمانی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با تاکید بر اینکه باقیمانده هزار و ۵۰۰ نفر از معلمان غیررسمی گیلان هم به زودی به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند، اظهار داشت: با احتساب این دسته از معلمان، تمام نیروهای مربیان پیش‌دبستانی، آموزش دهنده‌های نهضت سوادآموزی، خریدخدمات آموزشی و حق‌التدرسی‌ها در استان گیلان تعیین تکلیف می‌شوند.

رحمتی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم دارای اهمیت بسیار خاصی است؛ اظهار داشت: امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم در گیلان به شکل حضوری و با رعایت کامل فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

وی افزود: آنچه که تا امروز به ما اعلام شده این است که به غیر از پایه‌های نهم و دوازدهم امتحانات به شکل مجازی و غیرحضوری برگزار می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با بیان اینکه در جلسه اخیر ستاد ملی کرونا موضوع حضوری بودن امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم تصویب شد اظهار داشت: سلامتی دانش‌آموزان و معلمان برای ما بسیار مهم بوده و در اولویت قرار دارد بنابراین آموزش و پرورش در این مورد دغدغه دارد و تلاش بر این است امتحانات بدون کوچک‌ترین مشکلی برگزار شود.

رحمتی با اشاره به برنامه‌های آموزش و پرورش استان گیلان در هفته بزرگداشت مقام معلم به رغم شرایط کرونایی گفت: تجلیل از معلمان منتخب، دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار و همچنین گلباران مزار شهدا از جمله برنامه‌های امسال هفته بزرگداشت مقام معلم در گیلان بود.

منبع : خبرگزاری ایلنا


آخرین اخبار درباره برگزاری آزمون استخدام آموزش دهندگان

 معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به ارائه گزارش از آخرین وضعیت آموزشی استان‌ها ومراکز یادگیری محلی همچنین ارائه گزارش از تولیدات محتوای آموزشی و بارگذاری سامانه پیشخوان دولت پرداخت.

تهران (پانا)- به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی، شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ابتدا آرزوی قبولی طاعات وعبادات در لیالی قدر وماه مبارک رمضان کرده و ایام شهادت مولای متقین امام علی علیه السلام را تسلیت گفت و با نثار سلام وصلوات به روح ملکوتی شهدا خاصه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و امام شهدا وآرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری مدظله العالی، روز معلم را حضور تمامی معلمان تبریک و سالروز شهادت استادمرتضی مطهری را تسلیت گفت.

محمدزاده در خصوص دستور العمل جدید آزمون استخدام آموزش دهندگان گفت: طبق توافق به عمل آمده با وزارت آموزش و پرورش، در دستورالعمل جدیدجاماندگان و افرادی که در آزمون قبلی پذیرفته نشده اند با داشتن سابقه یک دوره همکاری با نهضت سواد آموزی بصورت تجمعی، قبل از سال ۹۲ و فعال بودن طبق قوانین و مقررات سازمان می توانند در آزمون شرکت کنند و براساس آیین نامه اجرایی دولت باید ۵۰درصد نمره آزمون را کسب کنند همچنین منابع آزمون همانند گذشته است و پس از ارسال شیوه نامه تبصره الحاقیه به بند ۲ قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین و تکلیف مصوب ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ مجلس شورای اسلامی که توسط وزارت آموزش و پرورش به استان ها اعلام می شود. پس از ثبت نام مشمولین، آزمون داخلی احتمالاً تیر ماه و یا هر زمانی که ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز صادر کند برگزار می شود.

در ادامه مدیر کل برنامه ریزی دوره های سواد آموزی در مورد آخرین وضعیت آموزشی استان ها و مراکز یادگیری محلی و مدیر کل پژوهش و تولید محتوا در موضوع تولید محتوای آموزشی گزارش داده و اعضای شورای مرکزی نظرات و اخبار و تذکرات خود را در موضوع دستور جلسه بیان کردند

منبع : خبرگزاری پانا


تمام ۸۸ هزار نفر مشمول قانون استخدامی معلمان تعیین تکلیف شدند

به گزارش بازارکار، قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش از تعیین تکلیف تمامی ۸۸ هزار نفر مشمول قانون الحاق تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس، خرید خدمات آموزشی، مربیان پیش دبستانی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، خبر داد.

احمدی لاشکی با اشاره به تلاش‌های وزارت آموزش‌وپرورش و همکاری ویژه سازمان امور اداری و استخدامی در مورد تعیین تکلیف نیرو‌های مشمول قانون الحاقی تبصره ۱۰ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف نیرو‌های حق التدریس، خرید خدمات آموزشی، پیش‌دبستانی و نهضت سوادآموزی، اظهار کرد: مشمولان این قانون که حدود ۸۸ هزار نفر بودند، در مرحله اول ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر و در مرحله دوم ۳۰هزار نفر از آنان تا پایان اسفندماه ۱۳۹۹ تعیین تکلیف شدند، این افراد در حال حاضر در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند و در صورت اَخذ نمرات قبولی در این دانشگاه، در آموزش‌وپرورش جذب خواهند شد.

وی در مورد ۳۰ هزار نفر باقی‌مانده مشمولان این قانون اظهار کرد: با پیگیری‌های وزیر آموزش و پرورش، مجوز لازم برای استخدام این افراد از سازمان امور اداری و استخدامی اَخذ شد که با هماهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و ارائه لیست نهایی از سوی استان‌ها، وارد دانشگاه فرهنگیان خواهند شد و پس از گذراندن دوره‌های آموزش مهارت‌های معلمی و اَخذ نمرات قبولی در این دانشگاه، جذب آموزش‌وپرورش خواهند شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: تمام مشمولان قانون الحاق تبصره ۱۰ ماده ۱۷ مجلس شورای اسلامی، تعیین تکلیف شده‌اند و مجوز‌های استخدامی آنان صادر شده است.

شایان‌ذکر است؛ قانون الحاقی تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف نیرو‌های حق التدریس؛ خرید خدمات آموزشی؛ پیش‌دبستانی و نهضت سوادآموزی، مصوب ۱۳ شهریور ۹۷ شامل تمام نیرو‌های حق التدریس، خرید خدمات آموزشی، پیش‌دبستانی و نهضت سوادآموزی می‌شود که حدود ۸۸ هزار نفر هستند و در مدارس دولتی قبل از سال ۱۳۹۱ مشغول به تدریس بوده اند.

منبع : بازار کار


تعیین تکلیف نهایی استخدام معلمان حق التدریس و نهضتی در بهار امسال

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تعیین تکلیف استخدام گروه های چهارگانه معلمان حق التدریس، نهضت سوادآموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان خرید خدمتی گفت: وضعیت تمام معلمانی که تا قبل از سال ۹۲ با ما همکاری کردند را روشن کردیم و در بهار همین امسال نهایی خواهد شد و دیگر تعهدی نسبت به گذشته نخواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی با اشاره به آخرین وضعیت ساماندهی نیروی انسانی و تعیین تکلیف استخدام گروه های چهارگانه معلمان حق التدریس، نهضت سوادآموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان خرید خدمتی اظهار کرد: در حال رسیدن به آرامش نسبی در مجموعه بزرگ آموزش و پرورش هستیم. وقتی تعهداتی برای استخدام ایجاد می شود باید سروسامان پیدا کند.

وی افزود: طبق قانون وضعیت تمام معلمانی که تا قبل از سال ۹۲ با ما همکاری کردند را روشن کردیم و در بهار همین امسال نهایی خواهد شد و دیگر تعهدی نسبت به گذشته نخواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: درباره معلمان در چهار گروه یاد شده که از سال ۹۲ به این سو با آموزش و پرورش همکاری می کنند مسیر جذب، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی است که از دو طریق آزمون سراسری و آزمون استخدامی طبق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، همه ساله میتوانند متناسب با ظرفیت تخصیصی، نیرو جذب کنند.

حاجی میرزایی با بیان اینکه به سمت جذب نیروی تربیت یافته، توانمند و دقیق نزدیک می شویم اظهار کرد: مصوبه ای در سال گذشته در زمینه نیروی انسانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده و بر اساس آن، در حال حاضر بر روی ضوابط معلمی در دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش کار می شود و به این ترتیب معتقدیم وضعیت نیروی انسانی آرامش و قرارِ بهتری خواهد گرفت و نیروهایی که با ما همکاری می کنند با اطمینان خاطر بیشتری می توانند به همکاری شان ادامه دهند و امنیت شغلی بیشتری داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در مصوبه آمده است که ضوابط صلاحیت معلمی باید توسط آموزش و پرورش تهیه و به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برسد و در هیئت وزیران مطرح شود. همچنین در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است که دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی می توانند از ظرفیت سایر دانشگاه ها استفاده کنند. اکنون از فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر در قالب ماده ۲۸ اساسنامه استفاده می کنیم اما استفاده از سایر ظرفیت دانشگاه ها در دست بررسی است.

وی همچنین با اشاره به تامین، تخصیص و مصرف منابع مالی در آموزش و پرورش گفت: نسبت منابع ما در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با گذشته افزایش یافته و سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه عمومی از ۱۰.۳ به بالای ۱۳ رسیده است و نشان می دهد وضعیت بودجه نسبت به گذشته وضعیت مناسب تری است. در حوزه تخصیص نیز سال گذشته بیش از ۱۴۰ درصد منابع دریافت کردیم که رقم بی سابقه ای بود تا بتوانیم مطالبات همکاران را بپردازیم. در حوزه تخصیص همه شهرستان ها را از نظر شاحص های کیفی و آموزشی رده بندی کردیم و تمرکز ما بر مناطق کمتر برخوردار است تا عدالت بیشتری برقرار شود.

حاجی میرزایی درباره جلسه هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور سراسری نیز توضیحاتی ارائه و عنوان کرد: موضوع جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور بود و پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش این بود که ۶۰ درصد نمره قبولی در کنکور را به سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد را به آزمون اختصاص دهند. در این باره مباحثی مطرح شد اما نوبت به تصمیم گیری نرسید زیرا ابعاد گوناگونی داشت. تصمیم گیری در این باره به جلسات آتی موکول شد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: نظام تعلیم و تربیت یک دوره ۱۲ ساله است که هدفش آماده کردن افراد برای دانشگاه نیست بلکه آماده کردن انسان ها برای زندگی کردن، فکر کردن، پرسشگری، توان خلاق برای حل مسائل داشتن و عنصر مفیدی برای جامعه بودن است؛ صرف نظر از اینکه بخواهد یا نخواهد به دانشگاه برود. باید به این صلاحیت ها اهمیت بیشتری دهیم.

وی در برنامه نگاه هفته وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: البته برای اینکه نگرانی در میان داوطلبان ایجاد نشود باید گفت که این تصمیم هرچه باشد برای سال ۱۴۰۲ خواهد بود و متوجه این کنکور و کنکور سال آتی نخواهد شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تبدیل وضعیت ۳۰ هزار نفر از مشمولان قانون استخدام حق‌التدریسیها و نهضتی ها

مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای تبدیل وضعیت ۳۰ هزار نفر از مشمولان قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با معرفی جهت گذراندن دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، در اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی وزارت آموزش‌وپرورش، مصوب ۱۳شهریور۹۷ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط (الحاقات بعدی)،

مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری، اطلاعیه مربوط به مشمولان قانون مذکور را که به استناد مجوز شماره ۳۸۹۲۶۰ مورخ ۱۳اسفند۹۹ سازمان اداری و استخدامی کشور، برای تبدیل وضعیت ۳۰۰۰۰ نفر از مشمولان که از سوی ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها جهت گذراندن دوره یک‌ ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معرفی‌شده‌اند، را اعلام کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


جزئیات تبدیل وضعیت ۳۰ هزار مشمول قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران اعلام شد

مرکز برنامه‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری، اطلاعیه مربوط به تبدیل وضعیت ۳۰۰۰۰ نفر از مشمولان قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، جهت گذراندن دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را اعلام کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی وزارت آموزش‌وپرورش، مصوب ۱۳شهریور۹۷ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط (الحاقات بعدی)،

مرکز برنامه‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری، اطلاعیه مربوط به مشمولان قانون مذکور را که به استناد مجوز شماره ۳۸۹۲۶۰ مورخ ۱۳اسفند۹۹ سازمان اداری و استخدامی کشور، برای تبدیل وضعیت ۳۰۰۰۰ نفر از مشمولان که از سوی ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها جهت گذراندن دوره یک‌ ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معرفی‌شده‌اند، را اعلام کرد.

پیوست‌های مربوط به این اطلاعیه را از اینجا دریافت نمایید.

منبع: سایت وزارت آموزش و پرورش


تعیین تکلیف مشمولان قانون تبدیل وضعیت در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش: همه مشمولان قانون تبدیل وضعیت در آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه نشست با مسئولان آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت: همه مشمولان قانون استخدام شامل نیرو‌های حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

حاجی میرزایی افزود: حدود دو سوم این نیرو‌ها وارد دانشگاه فرهنگیان شده‌اند و بقیه نیز در ماه‌های اول سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

وی اضافه کرد: همه مشمولان در دوره یکساله دانشگاه فرهنگیان شرکت می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش در مورد نیرو‌های نهضت سوادآموزی که فعالیت بعد از سال ۹۲ دارند نیز گفت: فعلاً استخدام در آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و آزمون‌های ماده ۲۸ است و قانونی برای این نیرو‌ها به تصویب نرسیده است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر


شورای نگهبان مصوبه مجلس برای استخدام ۱۰ هزار نهضتی و معلم طرح امین را تایید کرد

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس از تایید مصوبه مجلس در خصوص برگزاری آزمون مجدد برای حدود ۱۰ هزار معلم نهضتی و مدرسین طرح امین در سراسر کشور خبر داد.

محمد وحیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره تصویب الحاق یک تبصره به بند (۲) ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش در نشست علنی ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، عنوان کرد: با تایید مصوبه مجلس وزارت آموزش و پرورش موظف به برگزاری آزمون داخلی در آموزش و پرورش مجدد شد.
نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی افزود: تمامی آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی و مدرسین طرح امین و مدرسین قرآن موضوع این بند که در آزمون ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ نهضتی‌ها شرکت نکرده یا در این آزمون پذیرفته نشده‌اند صرفا برای یکبار می‌توانند در آزمون جدیدی شرکت کنند.

وی تصریح کرد: رقم برآورد شده برای حضور متقاضیان در آزمون حدود ۱۰ هزار معلم است چراکه فقط تعداد ۶ هزار معلم در آزمون ۲۰ تیرماه پذیرفته نشده لذا افراد مشمول این قانون با احتساب مدرسین طرح امین حدود ۱۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، تایید این مصوبه را خبر خوشی برای نهضتی‌های در انتظار استخدام در آموزش و پرورش دانست و گفت: کمیسیون آموزش از مرحله برگزاری آزمون تا استخدام افراد پذیرفته شده مشمول این قانون، بر نحوه اجرای قانون نظارت خواهد داشت.

منبع : خبرگزاری خانه ملت 


معرفی ۲۵ هزار و ۴۹۷ مشمول استخدام به دانشگاه فرهنگیان

معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: تعداد ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر جهت گذراندن دوره به دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی معرفی شدند و عملا وزارت آموزش و پرورش مطابق با قوانین تعیین تکلیف مصوبه مجلس شورای اسلامی به تکلیف قانونی عمل کرده است

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به خبری در این خبرگزاری با عنوان اینکه «آموزش و پرورش بر خلاف قانون مصوب مجلس درباره استخدام معلمان رفتار می‌کند»، اعلاک کرد: وزارت آموزش و پرورش مطابق قانون تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ و قانون اصلاح تبصره مذکور مصوبه سوم شهریور ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی، مکلف بود که نیروهای پیش دبستانی، حق‌التدریسان غیر مستمر و خرید خدمات آموزشی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته‌اند و آموزشیاران و آموزش‌دهندگان تجمیعی که قبل از سال ۱۳۹۲ با نهضت سواد آموزی همکاری داشته‌اند با توجه به ارتباط رشته تحصیلی (منحصر به دوره متوسطه)، مقطع تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه‌ای و سنوات همکاری به عنوان معلم حق‌التدریس به‌کارگیری کند و بر همین اساس تا پایان سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ تا کنون بیش از ۵۸ هزار نفر از مشمولان قانون مزبور به عنوان نیروی حق‌التدریس در واحدهای آموزشی این وزارتخانه به‌کارگیری کرده است.

با ابلاغ قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ وزارت آموزش و پرورش مکلف شد در اجرای بند ۳ قانون مذکور و با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور و نظارت دو تن از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی قانون مزبور را تدوین کرده و هیات وزیران طی تصویب نامه شماره ۷۹۷۹۵.ت۵۶۶۱۰ه مورخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ آیین‌نامه اجرایی مربوط را به تصویب رساند.

همچنین در اجرای قانون مزبور و قانون تفسیر مصوب ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی و به منظور شناسایی افراد مشمول قانون، بخشنامه های شماره ۱۶۰۱۵۰ مورخ دوم آذر ۱۳۹۸ و ۱۴۰.۴۰ مورخ پنجم آذر ۱۳۹۹ با امضای وزیر آموزش و پرورش با موضوعیت شیوه‌نامه چگونگی ادامه روند استخدام و معرفی افراد مشمول قانون جهت گذراندن دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان در سقف مجوز استخدام ابلاغی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور جهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش ابلاغ و تعداد ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر جهت گذراندن دوره به دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی معرفی شدند و عملا وزارت آموزش و پرورش مطابق با قوانین تعیین تکلیف مصوبه مجلس شورای اسلامی به تکلیف قانونی عمل کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس


«معلمان نهضتی، حق‌التدریسی، پیش‌دبستانی و خرید خدمتی» تا سال ۱۴۰۰ استخدام می‌شوند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: معلمان نهضتی، حق‌التدریسی، پیش دبستانی و خرید خدمتی تا سال ۱۴۰۰ مرحله به مرحله استخدام می‌شوند.

محمدرضا احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت ، اظهار داشت: دولت سعی کرده نظر مجلس و منافع مردم را در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ مدنظر قرار دهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ که توسط دولت به مجلس ارائه شد تفاوت زیادی با لایحه قبلی داشته و دارای شرایط بهتری است.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی افزود: به دلیل اینکه دولت تقریباً خواسته‌های مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰ را برآورده کرده نمایندگان مجلس نیز کلیات این لایحه را تصویب کردند.

وی گفت: این بودجه به مدت ۴۸ ساعت در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار گرفته و روز یکشنبه مجدداً به صحن مجلس ارائه می‌شود تا توسط نمایندگان بررسی شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس عنوان داشت: باید در مورد حقوق‌ها عدالت برقرار شود تا هر کسی به اندازه توان و به نسبت کاری که دارد حقوق دریافت کرده و بتواند معیشت خود را تامین کند.

وی با بیان اینکه همسان‌سازی حقوق‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شده گفت: در این طرح سعی بر رعایت عدالت و همسان سازی حقوق افراد است تا افراد با مدارک علمی و سوابق یکسان و سایر موارد مشابه حقوق یکسانی دریافت کنند.

احمدی تصریح کرد: در لایحه بودجه سال آینده برای رتبه‌بندی معلمان اعتباراتی درنظر گرفته شد لذا دولت و مجلس در اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان اتفاق نظر داشته و ان‌شاالله بزودی اجرا می‌شود.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس عنوان داشت: طبق تعهد وزارت آموزش و پرورش استخدام مربیان پیش دبستانی، نهضتی و حق التدریسی در مراحل مختلف تا ۱۴۰۰ یا در سال ۱۴۰۰ انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون این افراد به شکل مرحله به مرحله به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند گفت: استخدام هر ۴ گروه مربیان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی، خرید خدمتی و پیش دبستانی به شکل مرحله به مرحله صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده مشکلات مربوط به سند مالی مربیان پیش دبستانی برطرف شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون مشکلی که در خصوص استخدام مربیان پیش دبستانی وجود دارد عدم تعلق کد به این افراد است افزود: در تلاش هستیم که این مشکل نیز برطرف شود تا منعی برای استخدام این افراد نیز وجود نداشته باشد.

منبع : خبرگزاری تسنیم


استخدام ۵۵ هزار معلم در وزارت آموزش و پرورش

آقای مهدی اسماعیلی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار صدا و سیما؛ درباره جذب و استخدام سهمیه دوم وزارت آموزش و پرورش؛ اظهار داشت: هشتاد هزار نفر از سال ۷۹ تا سال ۹۱ در آموزش پرورش مشغول به خدمت بودند که در قالب ۴ گروه از معلمان و بر اساس قانون؛ نیاز به تعیین تکلیف و استخدام داشتند که در سهمیه اول ۲۵ هزار نفر جذب شدند.

آقای اسماعیلی افزود: جذب ۳۰ هزار نفر نیز در دستور کار قرار دارد که بزودی استخدام خواهند شد؛ به این ترتیب تعداد این افراد یعنی ۵۵ هزار نفر در قالب نیرو‌های خدمات خرید خدمت؛ حق التدریس؛ پیش دبستانی و نهضت سوادآموزی جذب بدنه آموزش و پرورش می‌شوند.
وی اظهار کرد: ۲۵ هزار نفر دیگر نیز تا پایان برنامه ششم توسعه استخدام خواهند شد.
رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس ابراز امیدواری کرد: استخدام معلمانی هم که در تمامی سطوح از سال ۹۱ تا ۹۸ در مجموعه آموزش و پرورش فعال هستند (حدود یکصد هزار نفر) در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دارد تا ساز و کار قانونی برای آن‌ها ایجاد شود.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


شرط استخدام معلمان قرآنی

با موافقت نمایندگان مجلس، معلمان قرآن و امور فرهنگی و پرورشی (طرح امین) می توانند همزمان با برگزاری آزمون آموزشیاران نهضتی و شرکتی در این آزمون به استخدام آموزش و پرورش درآیند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۲ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، با پیشنهاد جبار کوچکی نژاد با ۱۵۲ رای موافق موافقت کردند که بر اساس این مصوبه معلمان قرآن و امور فرهنگی و پرورشی (طرح امین) می توانند همزمان با برگزاری آزمون آموزشیاران نهضتی و شرکتی در این آزمون به استخدام آموزش و پرورش درآیند.
نماینده پیشنهاد دهنده در این باره اظهار داشت: تعداد زیادی از افراد سال های زیادی است که در مدارس تحت عنوان مدرس قرآن، پرورشی و امور فرهنگی مشغول فعالیت هستند، اما هیچ امتیازی به آنها تعلق نمی گیرد، لذا پیشنهاد می شود این افراد نیز بتوانند در آزمون و در کنار آموزشیاران نهضتی شرکت نموده و در صورت کسب حدنصاب نمره و احراز شرایط ذکر شده در قانون به استخدام آموزش و پرورش دربیایند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


تعیین تکلیف وضعیت استخدام معلمین حق‌التدریس آموزش و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش پرورش استان آذربایجان شرقی اعلام کرد در اجرای قانون تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریس آموزش و آموزشیاران نهضت سواد آموزی، وضعیت استخدامی ۱۳۰۹ نفر در استان تعیین تکلیف شد.

کیانوش عطائی با اشاره به اینکه بعد از تصویب قانون، مجوزی برای تبدیل وضعیت این نیروها ابلاغ شده است گفت: سهم استان ما از مجموع سهمیه های استخدامی۱۳۰۹ نفر است که فرآیند بررسی مدارک وتطبیق با شرایط و ضوابط استخدامی طی شده است و خوشبختانه از روز سوم بهمن ماه معرفی این افراد برای گذراندن دوره یکساله آموزشی در دانشگاه فرهنگیان صادر شده است.
وی ادامه داد: در مجموع در استان ۳۵۰۰ نفر مشمول این قانون هستند و بجز ۱۳۰۹ نفر بقیه افراد در سال ۱۴۰۰ معرفی می شوند و جای هیچ نگرانی نیست و طبق قانون و در طول برنامه ششم توسعه وزارت آموزش و پرورش مکلف شده است تمام این افراد را طی سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تبدیل به رسمی کند و وضعیت مابقی این افراد در سال آتی بررسی و تبدیل وضعیت می شوند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: مدارک و مستندات مربوط به اشتغال مشمولان قانون در مرحله نخست از سوی کارگروه بررسی مدارک و مستندات مدیریت ها و ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها ،نواحی و مناطق استان مورد بررسی و تایید قرار گرفته و در مرحله دوم مدارک یاد شده از سوی کارگروه استانی بررسی مدارک و مستندات مشمولان قانون، به دقت بررسی، بازبینی و مورد اصطلاح قرار گرفته و در نهایت با توجه به سهمیه اختصاص یافته برای تبدیل وضعیت استخدامی و بر اساس امتیازات مکتسبه مشمولان، فهرست اسامی و مشخصات تعداد ۱۳۰۹ نفر از مشمولان قانون برای تبدیل وضع استخدامی به وزارت آموزش و پرورش ارسال و مورد تایید وزارت مذکور قرار گرفته است.

معاون پژوهش ،برنامه ریزی و توسعه منابع استان در ادامه افزود : باتوجه به اینکه در بررسی امتیازات مشمولان دقت لازم در مرحله اول از سوی کار گروه بررسی مدارک و مستندات شهرستان ها و مناطق و همچنین در مرحله دوم نیز از سوی کار گروه بررسی مدارک و مستندات اداره کل استان صورت گرفته است بنابراین جای نگرانی از بابت محاسبه امتیازات وجود ندارد و همین روال در سال آتی نیز برای نیروهای باقیمانده تداوم خواهد شد.
عطایی ضمن تبریک به نیروهایی که در زمره مشمولان تبدیل وضع استخدامی قرار گرفته اند به آنان توصیه نمود پس از دریافت معرفی به دانشگاه در اولین فرصت ممکن نسبت به تکمیل مدارک ثبت نام در دوره مهارت آموزی اقدام نمایند.

منبع : بازار کار


نیروهای سوادآموزی همچنان در انتظار استخدام

آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی سال۹۲ به بعد با وجود مشکلات بسیار به امید استخدام در آموزش و پرورش خدمت کرده اند این در حالی است که وضعیت استخدامی شان همچنان بلاتکلیف و سرگردان باقی مانده است.

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه- فاطمه میرزاجعفری: سال هاست که معلمان حق التدریسی و نهضت سواد آموزی در نظام آموزشی کشور حضور دارند و با وجود تمامی مشکلاتی اعم از پرداخت نشدن به موقع حقوق و بعضاً مبالغ بسیار پایین آن، نبود بیمه، تدریس با حداقل امکانات و عدم استخدام در سیستم آموزشی مواجه هستند و در طول سال های اخیر مهمترین مطالبه معلمان نیز تعیین تکلیف وضعیت استخدامی آنها بوده است. علیرغم تلاش ها برای جذب و استخدام این نیروها اما این معلمان که گاه سختی های زیادی را برای آموزش در دور افتاده ترین نقاط استان ها تنها به این امید که در آموزش و پرورش استخدام شوند از وضعیت استخدامی و بلاتکلیفی کار خود گلایه دارند.

هانیه حقیقی آموزش دهنده نهضت سوادآموزی در شهرستان درود که از سال ۹۱ مشغول به خدمت در نهضت سواد آموزی است در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص عدم استخدام معلمان نهضت سواد آموزی و بلاتکلیفی آنها گفت: تعدادی از آموزش دهندگان قبل از سال ۹۱ از طریق آموزش و پرورش و حضور در دوره های آموزشی جذب گاهاً بدون تجربه علمی و دانشگاهی کافی مشغول به کار هستند اما آموزش دهندگان سال ۹۲ به بعد که اکثراً دارای تحصیلات دانشگاهی حتی در مقطع دکتری هستند و دوره های آموزشی و توانمندسازی و یادگیری از سازمان جهاد دانشگاهی را سپری کرده اند متاسفانه بلاتکلیف و سرگردان مانده اند.

حقیقی افزود: با توجه به تاکید رهبر انقلاب مبنی بر جذب معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان، سرنوشت آموزش دهندگان سال ۹۲ به بعد مشخص نیست و دولت تا کنون هیچ فکری در مورد استخدام این نیروها نکرده است این در حالی است که در بسیاری از روستاها و شهرستان جشن پایان بیسوادی گرفته شده و عملاً هیچ فرد ۱۰ تا ۴۹ ساله بی سوادی باقی نمانده است و یا اگر هم فرد بی سوادی باشد به دلیل عدم اعتماد به نفس و ترس از تمسخر برای یادگیری و آموزش سواد دغدغه‌ای ندارند که آموزش دهندگان مشغول خدمت به آنها باشند.

وی در خصوص نحوه برگزاری کلاس ها نیز اظهار کرد: دوره سواد آموزی که در آن فرد خودش به آموزش و پرورش مراجعه می کند، دروس را خوانده و در امتحانات شرکت می کند با دوره تحکیم و انتقال تفاوت دارد؛ در این دوره کلاس ها با ظرفیت ده نفر به بالا پس از استعلام آموزش دهندگان از سامانه جامع سوادآموزی و بررسی ناظر آموزش مبنی بر ثبت اولیه کلاس آموزش دهنده دفتر کلاس و کتاب تحویل می گیرد و به این ترتیب کلاس ها تشکیل می شوند.

پیدا کردن افراد بی سواد با سن بالا و شرایطی که ذکر کردم کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است که به عهده آموزش دهندگان است چراکه افراد با التماس و خواهش هم حاضر به حضور در کلاس درس و آموزش نیستند به همین دلیل برای برگزاری کلاس با مشکلات زیادی روبه رو هستیم

حقیقی بیان کرد: پیدا کردن افراد بی سواد با سن بالا و شرایطی که ذکر کردم کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است که به عهده آموزش دهندگان است چراکه افراد با التماس و خواهش هم حاضر به حضور در کلاس درس و آموزش نیستند به همین دلیل برای برگزاری کلاس با مشکلات زیادی رو به رو هستیم.

وی در خصوص نحوه پرداخت حق الزحمه آموزش دهندگان نیز چنین گفت: در صورت قبولی افراد واجد شرایط حق الزحمه آموزش دهندگان پرداخت خواهد شد این در حالی است که امتحانات نهضت مانند امتحانات نهایی با حضور رئیس نهضت برگزار شده و به این ترتیب در موارد زیادی تعداد قبولی بسیار پایین است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر کلاس های نهضت سواد آموزی در مدارس غیر انتفاعی و بخش خصوصی برگزار می شود تصریح کرد: به دلیل اینکه آموزش دهنده ها با موسسات قرارداد می بندند و متاسفانه موسسات نیز با مشکلات مالی بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند بیمه آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی نیز با مشکل روبه رو است و حتی گاهی از خود آموزش دهنده ها مبلغ واریزی بیمه دریافت می شود به این ترتیب در پرداخت دستمزد و بیمه آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی با مشکلات جدی روبه رو هستند.

حقیقی عنوان کرد: بسیاری از آموزش دهندگان در طول مدت خدمت خود باید تمام هزینه های رفت و آمد به شهر و روستاها را خودشان پرداخت کنند همچنین بسیاری از مدارس و مدیران برای برگزاری کلاس ها همکاری لازم را با آموزش دهندگان ندارند و گاهاً باید محلی را برای برگزاری کلاس اجاره کنیم که هزینه آن را نیز هم خودمان باید پرداخت کنیم.

وی در آخر اظهار کرد: در این سال ها من به عنوان آموزش دهنده تمام توان خود را به کار گرفتم تا در مدارس یا مساجد به آموزش افراد بی سواد بپردازم، متاسفانه تعداد آموزش دهندگان با این مشکلات کم نیست؛ افرادی که بدون هیچ چشم داشتی با هزینه های شخصی خود به امید اینکه روزی در آموزش و پرورش استخدام شوند مشغول خدمت هستند این در حالی است که تکلیف افراد سال ۹۲ به بعد همچنان مشخص نیست و با هر بار پیگیری با پاسخ عدم استخدام رو به رو می شوند البته اگر مجوز استخدام هم بیاید افراد مستمر به تدریس را جذب می کنند و همچنان بسیاری از افراد بلاتکلیف باقی می مانند.

منبع: خبرگزاری مهر


مخالفت نمایندگان با برگزاری مجدد آزمون استخدام معلمان حق التدریس

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با برگزاری مجدد آزمون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مخالفت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، گزارش‌شور دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح یک فوریتی اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳/۶/۱۳۹۷به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۵/۷/۱۳۸۸ اصلاحات و الحاقات آن در در نشست جلسه علنی امروز نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت و با ۱۲۰ رای مخالف ۹۸ رای موافق و ۸ رای ممتنع از ۲۲۶ رای ماخوذه تصویب نشد.

در گزارش شور دوم کمیسیون آموزش درباره تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش آمده است:با توجه به شرایط خاص کرونایی در زمان مقرر شده جهت اخذ آزمون مربوطه در سال ۱۳۹۹، وزارت آموزش و پرورش مکلف است برای آن عده از آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی موضوع این بند، که در آزمون داخلی وزارت آموزش و پرورش شرکت نکرده اند و یا قبول نشده اند، صرفا برای یکبار آزمون داخلی را تجدید نماید.

طغیانی نماینده اصفهان در مخالفت با این طرح گفت: در مورد استخدام نیرو‌های حق التدریس، شرکتی ونهضت سود آموزی چنین بار در مجلس صحبت شده است با توجه به سیاست‌های کلی نظام و تاکید رهبر انقلاب جذب نیرو در آموزش و پرورش فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان انجام شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی بیان داشت:سند بنیادین آموزش و پرورش که به تعبیر رهبر انقلاب میثاق‌نامه همه ما در نظام تعلیم و تربیت است تاکید دارد که جذب نیرو در آموزش و پرورش فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان انجام شود.

طغیانی گفت: ما نمی‌توانیم تسلیم عده‌ای شویم که با تجمع در جلو مجلس می‌خواهند به خواسته خود برسند این کار درستی نیست.

وی تصریح کرد: آزمونی برگزار شد و اگر این افراد صلاحیت داشتند قبول می‌شدند و نمی‌توانیم برای قبول نشدن عده‌ای دوباره آزمون برگزار کنیم.

مسلم صالحی نماینده اقلید در موافقت با برگزاری مجدد آزمون برای تعیین تکلیف آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: نزدیک به ۱۵ سال است که دولت قول داده این افراد را استخدام کند و با هر بهانه‌ای استخدام را به تعویق انداخته است.

عضو کمیسیون اقتصادی گفت:این افراد در بدترین شرایط تدریس کرده اند و برخی از آن‌ها بیش از ۱۵سال سابقه دارند اگر معلمان خوبی نیستند چرا آموزش و پرورش از آن‌ها استفاده می‌کند.

صالحی گفت: با توجه به اینکه تا چند سال آینده نزدیک به ۳۰۰هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند دانشگاه فرهنگیان ظرفیت تربیت این تعداد نیرو را برای آموزش و پرورش ندارد.

نماینده دولت در مخالفت با این پیشنهادگفت: وزارت آموزش و پرورش به عنوان مهمترین نهاد در امر تعلیم و تربیت است و بحث نیروی انسانی برای ما اهمیت دارد آزمونی در تیر ماه امسال برگزار شد وبیش از ۲۴ هزار نفر شرکت کرده و ۱۷ هزار نفر آنان جذب شده اند و اکنون نمی‌توانیم برای بازماندگان از این آزمون مجددا آزمون برگزار کنیم.

علیرضا منادی رییس کمیسون آموزش در مخالفت با این پیشنهادگفت:گرچه ما از ابتدا مخالف برگزاری آزمون بودیم، اما اکنون آزمون برگزار شده و مخالف برگزاری مجدد آزمون هستیم.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر


تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران در مجلس بررسی می‌شود

تهران- ایرنا- تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی هفته بعد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، در دستور کار هفته بعد مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف و گزارش کمیسیون عمران درباره طرح جهش تولید و تامین مسکن (ارجاع از جلسه علنی) در جلسه علنی بررسی می‌شود.

همچنین گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل چهل و چهارم(۴۴) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل(۴۴) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن (اعاده شده از شورای. محترم نگهبان ۲) و گزارش کمیسیون فرهنگی در موردطرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه ورزش (اعاده شده از شورای محترم نگهبان ۱) و گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در موردلایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (۱۴) قانون صدور چک مصوب ۱۳۵۵ و اصلاحات بعدی آن از دیگر برنامه‌های نمایندگان در هفته آینده خواهد بود.

نمایندگان مجلس گزارش‌ شور دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح یک فوریتی اصلاح ماده الحاقی مصوب سیزدهم شهریور ۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب پانزدهم مهر ۸۸ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن را بررسی خواهند کرد.

گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور وگزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در موردلایحه موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه از دیگر برنامه های نمایندگان در هفته آینده خواهد بود.

همچنین گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در موردلایحه های معاهده معاضدت حقوقی متقابل در امور مدنی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل، معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل و پروتکل اصلاح موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه جهت معاضدت در پرونده‌های مدنی و جزایی از دیگر موضوعات قابل بحث نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

گزارش کمیسیون انرژی در موردلایحه نحوه واگذاری اموال، تاسیسات، ماشین‌آلات و هرگونه مالکیت مربوط به تاسیسات آب و فاضلاب وگزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در موردطرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هفته آینده در صحن بررسی می‌شود.

نمایندگان مجلس گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد:طرح جهش تولید دانش بنیان و گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح الحاق نه (۹) تبصره به قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را در هفته آینده در صحن علنی بررسی می‌کنند.

گزارش کمیسیون عمران در مورد لایحه تصویب اصلاحات کنوانسیون بین المللی استانداردهای آموزش، صدور گواهینامه و نگهبانی برای دریانوردان (اس‌تی‌اس دبلیو ۱۹۷۸ (۱۳۵۷) و گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه، در هفته پیش‌رو از سوی نمایندگان مجلس در جلسه علنی بررسی می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا


الحاقیه بخشنامه تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و نهضتی ها ابلاغ شد

الحاقیه بخشنامه تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، با ابلاغ این بخشنامه تکلیف معلمانی که اسناد مالی دریافت حقوق نداشتند، مشخص شد. در الحاقیه بخشنامه تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی آمده است:‌ پیرو بخشنامه مورخ ۱۵ آذر ۹۹ با موضوع شیوه نامه قانون تفسیر الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ مجلس شورای اسلامی، یک تبصره به جزء ۲-۶ بند (۶) و یک بند به عنوان بند (۱۶) به شیوه نامه مزبور الحاق می‌شود.

تبصره: در صورتی که مشمولین حق التدریس شاغل و دارای کد پرسنلی، امکان ارائه اسناد مالی دریافت حقوق از محل مشارکت‌های مردمی را نداشته باشند به شرط احراز همکاری آنها با آموزش و پرورش و دارا بودن سایر شرایط قانونی و تایید کارگروه منطقه و شهرستان و پذیرش مسئولیت قانونی صحت اطلاعات، در فهرست مشمولین تبدیل وضعیت قرار می‌گیرند؛ فهرست افراد مشمول این تبصره باید به تایید کارگروه و مدیرکل استان برسد.

همچنین در بخش دیگری از این الحاقیه آمده است: به منظور حصول اطمینان از اجرای صحیح و عادلانه قانون و تضمین حقوق ذینفعان، کارگروه استانی موضوع شیوه نامه مزبور موظف است نسبت به دریافت شکایات و اعتراضات احتمالی افراد اقدام و با بررسی کامل مدارک و مستندات ارائه شده توسط شاکی و احراز شرایط قانونی، پرونده جهت بررسی نهایی و طرح در کمیته سرمایه انسانی وزارت متبوع به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری ارسال شود.

 منبع: خبرگزاری ایسنا


۲۵هزار نیروی حق التدریسی آموزش و پرورش استخدام می شوند

معاون وزیر حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش ا ز جذب ۲۵ هزار و ۴۹۷ نیروی حق التدریسی و نهضت سواد آموزی تاپایان برنامه ششم توسعه استخدام می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم احمدی لاشکی ظهر سه شنبه در جلسه شورای معاونان اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی، با اشاره به قانون جذب نیروی‌های حق التدریس، نهضت سواد آموزی، خرید خدمت و پیش دبستانی افزود: اولین گروه از تبصره ۱۰ ماده ۱۷ از یک بهمن ماه سال ۹۹ راهی دانشگاه فرهنگیان می‌شود و پس از موفقیت در یک دوره یک ساله استخدام می‌شوند.

وی ادامه داد: در قالب این قانون ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر تا پایان برنامه ششم توسعه، جذب آموزش و پرورش خواهند شد که با اجرایی شدن آن بخشی از کمبود نیروی انسانی این وزارتخانه جبران می‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در ادامه گفت: آموزش و پرورش کشور ۱۰۰ هزار و ۴۷۶ میلیون ملک دارد که متاسفانه ۵۲ درصد املاک آموزش و پرورش فاقد سند است لذا رویکرد آموزش و پرورش ترسیع در مستندسازی این املاک است.

سرانه فضای آموزشی آذربایجان غربی ۴.۲ مترمربع است

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت: استان آذربایجان غربی طبق آخرین آمار سال ۱۳۹۵، با بیش از سه میلیون ۸۰۰ هزار نفر جمعیت، چهار درصد جمعیت کل کشور را داراست و با احتساب ۴۰ هزار کیلومتر دریاچه ارومیه دو درصد کل خاک ایران زمین را به خود اختصاص داده است.

مهین منافی ادامه داد: مرزی بودن استان ما به نوعی هم فرصت و هم تهدید برای ماست که بر طبق آن آسیب‌های فراوان اقتصادی و فر اجتماعی فرهنگی از جنگ‌ها نصیب ما شده است که نیاز به تمهیدات خاص دارد.

وی با بیان اینکه ۶۲۵ هزار دانش آموز استان در پنج هزار و ۸۰ مدرسه مشغول تحصیل هستند که از این تعداد ۳۰۲۹ مدرسه روستایی است، افزود: سرانه فضای استاندارد آموزشی برای هر دانش آموز ۸ متر مربع است در حالی که سرانه استان آذربایجان غربی ۴.۲ متر مربع است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان، آذربایجان غربی را از لحاظ تخصص بودجه و تامین نیروی انسانی جزو استان‌های لازم التوجه دانست و افزود: تحصیل ۳۳ هزار دانش آموز در مناطق عشایری و محرومیت ۱۰۸ هزار دانش آموز از آموزش مجازی گواه این ادعا است.

وی یادآور شد: هم اکنون تنها ۳۱ درصد از دانش آموزان استان در هنرستان‌ها مشغول تحصیل می‌باشند که باید به ۵۰ درصد برسد و این اختلاف به دلیل نبود هنرستان جدید و نبود امکانات و فضا در هنرستان‌های قدیم است که در ۳ برخی مواقع شیفته استفاده می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


قبول شدگان نهضت سوادآموزی تا پایان ۱۴۰۰ در آموزش و پرورش استخدام می‌شوند

لرستان معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان گفت:قبول شدگان نهضت سوادآموزی استان بتدریج تا پایان سال ۱۴۰۰ به صورت پیمانی در آموزش و پرورش استخدام می‌شوند.

علی جودکی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی استان اظهار کرد: تا زمانی که آموزشیاران نهضت در خدمت سوادآموزی هستند مورد ارزشیابی قرار می‌گیرند و تبدیل وضعیت و استخدام آنها برعهده امور اداری آموزش و پرورش استان است.

وی بیان کرد: تا این افراد آموزشیار هستند در خدمت سواد آموزی استان هستند و برای تبدیل وضعیت برعهده معاونت برنامه ریزی و پشتیبانی است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان عنوان کرد: سال گذشته ۲۴۹۱ نفر در آزمون استخدام آموزشیاران در لرستان شرکت کردند.

وی اضافه کرد: از این تعداد شرکت‌کنندگان بیش از ۱۷۰۰نفر در آزمون قبول شدند به تدریج تا پایان سال ۱۴۰۰ به صورت پیمانی در آموزش و پرورش استان استخدام خواهند شد.

جودکی گفت: از این تعداد شرکت کننده در آزمون فوق بیش از ۷۷۰ نفر قبول نشدند؛ منتظریم مصوبه‌ای از سوی شورای عالی آموزش و پرورش به ما ابلاغ تا این افراد در چرخه استخدام قرار گیرند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان تصریح کرد: چنانچه آموزشیاران از چرخه استخدام خارج شوند از ظرفیت آنان در بحث آموزش‌های مدرسه محوری استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: برای شناسایی افراد بی‌سواد حضوری اقدام می‌کنیم و برای آنان بانک اطلاعات آماری بارگذاری شده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


برگزاری مجدد آزمون استخدامی برای آموزشیاران نهضت سوادآموزی

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت : در جلسه امروز این کمیسیون تصویب شد که آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سواد آموزی مجددا برای نیروهای نهضتی پیش از سال ۱۳۹۱ که در آزمون استخدامی شرکت نکرده یا پذیرفته نشده‌اند، برگزار شود.

احمد حسین فلاحی در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در این جلسه دو طرح مربوط به اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش برای ساماندهی نیروهای نهضتی و جذب معلمان خرید خدمتی مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: کمیسیون آموزش تصویب کرد افرادی که در آزمون استخدامی تیرماه نهضت سواد آموزی رد شدند و افرادی که به هر دلیل از جمله شیوع ویروس کرونا در این آزمون شرکت نکردند، بتوانند مجددا در آزمون نهضتی‌ها شرکت کنند.

وی توضیح داد : طبق آمار ۶۰۰۰ نفر در آزمون استخدامی نهضت سوادآموزی رد شدند و برخی متقاضیان استخدام نیز در آزمون شرکت نکردند، این افراد خواستار برگزاری مجدد آزمون استخدامی هستند لذا کمیسیون تصویب کرد که این آزمون برای نیروهای نهضتی پیش از سال ۱۳۹۱ که در آزمون استخدامی شرکت نکرده یا پذیرفته نشده‌اند مجددا برگزار شود؛ البته این طرح مسیر قانونی خود را برای اجرایی شدن طی خواهد کرد.

فلاحی درباره طرح جذب معلمان خرید خدمتی گفت: این طرح برای بررسی به کمیته آموزش و پرورش کمیسیون ارجاع شد تا در طرح جامعی این کمیته شامل نیروهای پیش دبستانی، حق التدریس‌ها و خرید خدماتی الحاق شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


دولت برای استخدام نهضتی‌ها در آموزش و پرورش باید آزمون جدید بگیرد

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: دولت باید برای جذب نیروهای نهضت سواد آموزی در آموزش و پرورش آزمون استخدامی برگزار کند.

حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در تشریح جزئیات نشست امروز (یکشنبه ۷ دی) این کمیسیون اظهار داشت: دو طرح ساماندهی نیروهای نهضتی و جذب معلمان خرید خدمتی در جلسه امروز عصر این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد افرادی که در آزمون استخدامی تیرماه نهضت سوادآموزی رد شد و یا امکان حضور در آن آزمون را پیدا نکردند بایستی در آزمون جدید شرکت کنند.

وی افزود: براساس آمارهای موجود ۶ هزار معلم نهضتی در این آزمون رد شده و یا نتوانستند در آزمون شرکت کنند و کمیسیون آموزش بر همین اساس دولت را مکلف کرد که معلمان نهضتی پیش از سال ۹۱ بایستی در آزمونی که دولت برای آنها برگزار می‌کند شرکت کرده و در صورت قبولی آموزش و پرورش باید مراحل استخدام آنها را فراهم کند.

منبع : خبرگزاری فارس


استخدام ۱۹۷هزار معلم از میان نهضتی‌ها و حق‌التدریسی‌ها

احمد حسین فلاحی با اشاره به آغاز روند استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریسی از اول مهرماه ۹۹ گفت: با تصمیم مجلس و در راستای پاسخگویی به نیاز کشور برای استخدام ۱۹۷هزار معلم، قرار شد آموزش و پرورش از نیروهای حق التدریسی و نهضتی که بعد از سال ۹۱ فعالیت های خود را آغاز کرده اند، استفاده و استخدام آنها را در دستور کار قرار دهد.

اقتصادآنلاین – مهدی بیک؛ در شرایطی که پیش از این، تکلیف استخدامی نیروهای نهضتی و حق التدریسی قبل از سال۹۱ مشخص شده بود، این بار بر اساس اعلام سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس، استخدام آن دسته از نیروهای حق التدریس و نهضتی که بعد از سال۹۱ فعالیت های خود را در آموزش و پرورش آغاز کرده اند در دستور کار مجلس و دولت قرار گرفته است.

در همین خصوص، نماینده مردم همدان با اشاره به فرایند استخدامی این نیروها گفت: در حال حاضر آموزش و پرورش برای پاسخگویی به کمبودهایی که در مقاطع مختلف تحصیلی دارد، نیازمند حداقل ۱۹۷هزار معلم است. پیگیری های قبلی مجلس یازدهم در خصوص تعیین تکلیف نیروهای نهضتی و حق التدریسی ها در نهایت باعث شد تا تکلیف این دسته از معلمان که قبل از سال ۹۱ فعالیت های خود را آغاز کرده بودند، مشخص شود و این دسته از نیروها وارد فرایند استخدامی شدند. در مرحله بعد مجلس تصمیم گرفت تا برای جبران نیاز ۱۹۷هزار نفری آموزش و پرورش از نیروهای حق التدریسی و نهضتی که بعد از سال ۹۱ نیز فعالیت های خود را آغاز کرده اند، استفاده کند.

فلاحی در ادامه افزود: در واقع از این طریق هم به نیازهای آموزش و پرورش برای تکمیل کادر آموزشی و اداری پاسخ داده شده و هم به مطالبات ده ها هزار نفر از نیروهای نهضتی، حق التدریسی و …برای استخدام رسیدگی شده است. بنابراین کمبودهای آموزش و پرورش از طریق استخدام افراد ذیل ماده ۲۸، نهضتی ها، شرکتی ها، حق التدریسی ها و…تامین خواهد شد. سال آینده نیز دانشگاه فرهنگیان قول داده است ۵۲هزار معلم تحویل آموزش و پرورش بدهد تا بخشی از کمبودهای این حوزه پوشش داده شود. ادارات آموزش و پرورش در سراسر کشور از اول مهرماه روند به کارگیری این نیروها آغاز کرده اند و به زودی روند استخدامی آنها نیز طی خواهد شد.

منابع مالی مورد نیاز طرح رتبه بندی تامین خواهد شد
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار اقتصادآنلاین در این خصوص که آیا معلمان می‌توانند نسبت به اجرای طرح رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ امیدوار باشند؟ گفت: طرح رتبه بندی معلمان در ۵ رتبه و بعد از بررسی های دقیق کارشناسی به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال شده است تا تصمیم نهایی در خصوص آن اتخاذ شود. اما دولت با این بهانه که درگیر مشکلات بودجه است، هنوز تصمیمی در خصوص آن نگرفته است. مساله بعدی، مسائل مالی و منابع مورد طرح رتبه بندی است. دولت اعلام می کند که بودجه کافی برای اجرای کامل این طرح را ندارد و تا سال آینده حداکثر می تواند نیمی از معلمان را ذیل طرح رتبه بندی قرار دهد، اما کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است که این طرح باید به طور فراگیر اجرایی شود.

فلاحی در ادامه افزود: بر این اساس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، منابع مورد نیاز طرح را در بودجه سال۱۴۰۰ احصا و در قالب پیشنهاد به کمیسیون تلفیق ارائه خواهد داد. به نظرم با اجرای طرح رتبه بندی به یکی از مهم ترین مطالبات فرهنگیان پاسخ داده خواهد شد. البته دولت در برخی تبصره های بودجه به طور مبهم اعلام کرده که بخشی از منابع مورد نیاز طرح رتبه بندی را از طریق فروش سهام و …تامین خواهد کرد. اما نحوه تامین این منابع و چگونگی به کارگیری آن به طور شفاف تصویرسازی نشده است. مجلس تلاش خواهد کرد موضوع رتبه بندی به طور شفاف در بودجه تعیین تکلیف شود.


سازمان نهضت سواد آموزی به دنبال استخدام بدون آزمون ۶۰۰۰ نهضتی است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی آخرین آمارها از وضعیت سوادآموزی در کشور را اعلام و اقدامات انجام گرفته پیرامون سوادآموزی در ایام کرونا را تشریح کرد.

به گزارش بازارکار، شاپور محمدزاده در نشستی خبری ضمن گرامیداشت فرارسیدن سالروز تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی و هفته سوادآموزی در کشور اظهار کرد: سازمان نهضت سوادآموزی در هفتم دی ماه سال ۱۳۵۸ و با فرمان امام راحل (ره) تاسیس شد و اکنون بالغ بر ۴۱ سال از تاسیس آن می‌گذرد.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در این سازمان طی نزدیک به چهاردهه گذشته گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، بیش از ۵۲ درصد افراد جامعه ما بیسواد بودند، ولی میانگین باسوادی در سال ۹۹ به بالای ۹۶ درصد رسیده است.

محمدزاده ضمن ابراز امیدواری از گسترش روند شناسایی و جذب بیسوادها و ریشه کنی بیسوادی در آینده نزدیک گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد فعالیت‌های ما در راستای باسواد کردن بیسوادان و ۵۰ درصد در راستای تعمیق، تحکیم و تثبیت سواد صورت می گیرد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به اقدامات صورت گرفته در راستای تحقق عدالت جنسیتی اشاره و اظهار کرد: ۸۰ درصد فعالیت‌های نهضت سوادآموزی مربوط به دختران و زنان است. فاصله درصد باسوادی زنان که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ۲۶.۲ درصد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بوده اما اکنون بیسوادی به کمتر از ۲.۸ درصد رسیده است.

وی افزود: فاصله سوادآموزی در مناطق شهری و روستایی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، پیش از انقلاب ۳۸درصد بوده که اکنون به کمتر از هفت درصد رسیده است.

محمدزاده همچنین با اشاره به شیوع کرونا از اسفندماه سال گذشته و اقدامات انجام شده پیرامون تداوم جریان سوادآموزی در کشور گفت: از اواخر سال گذشته جهان با شیوع ویروس کرونا روبرو شد و سازمان نهضت سوادآموزی نیز در راستای سیاست ها و برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش، اقداماتی را در دستورکار قرار داد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه دادا: ازجمله اقدامات انجام شده اینکه برای عقب نماندن از آموزش‌ها، همانند شبکه شاد، سامانه ای تحت وب راه‌اندازی کردیم.

محمدزاده در ادامه با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای با سازمان صدا و سیما و پخش برنامه «لوح قلم» از شبکه های سراسری و استانی برای سوادآموزان و اختصاص ۴۵۰۰ دقیقه برنامه برای دوره انتقال گفت: ۱۵۰ برنامه ۳۰ دقیقه ای نیز در دست تولید است که از بهمن ماه از شبکه های سراسری و استانی پخش خواهد شد.
وی با بیان اینکه در این دوران، آموزش‌ها در مناطق سفید حضوی، زرد نیمه حضوری و نارنجی و قرمز غیرحضوری است گفت: یک کتابخانه دیجیتالی نیز راه اندازی شد که ۱۰۰۰ کتاب برای سوادآموزان و آموزشیاران در آن بارگذاری شده است. همچنین از ۴۸۰ مرکز یادگیری محلی، ۱۲۰ مرکز را به عنوان مراکز ویژه تعیین کردیم تا به عنوان کانون آموزش مجازی فعالیت کنند .

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: به دلیل شرایط کرونایی زمان کلاس‌ها تمدید شده است و زمان کلاس برای دوره انتقال تا پایان دی ماه، دوره تحکیم تا ۱۵ بهمن ماه و برای دوره سوادآموزی تا ۳۰ بهمن خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه براساس آخرین سرشماری سراسری در سال ۹۵ و طبق خوداظهاری افراد، دو میلیون و ۶۰۰ هزار بیسواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال داریم که ۳۶۰ هزار نفرشان از اتباع خارجی هستند گفت: سالانه ۴۰۰ هزار بیسواد را تحت پوشش قرار می‌دهیم که ۵۰ درصد بیسواد صرف هستند.

محمدزاده افزود: براساس گزارشات سامانه ما، تعداد بیسوادان کمتر از یک میلیون است. تاکنون توانسته ایم اطلاعات سنی ۶۰۰ هزار نفر را دریافت و راستی آزمایی کنیم. برای این تعداد نیز آموزش باسوادی انجام می‌دهیم و ملاک کار ما خواهد بود. از این ۶۰۰ هزار نفر تا کنون ۵۵ هزار نفر جذب شده اند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی درباره سیاست‌های تشویقی سوادآموزی نیز گفت: بسیاری از استان‌ها برای افرادی که باسواد می‌شوند تسهیلات ویژه ای درنظر می گیرند و معادل ۲۰ درصد سرانه ای که هر سال داده می‌شود، به عنوان تشویقی به افرادی که باسواد می شوند پرداخت می‌شود.

وی همچنین درباره وضعیت آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی عنوان کرد: براساس قانون تعیین تکلیف، ۲۴ هزار آموزش دهنده باید تا پایان برنامه ششم توسعه استخدام شوند. مقرر شد طبق آیین نامه ها ۲۴ هزار نفر در آزمونی شرکت کنند که ۱۷ هزار و ۱۱۳ نفر آنها در آزمون پذیرفته شدند.

محمدزاده افزود: بیش از ۶۰۰۰ نفر پذیرفته نشدند که با دریافت مجوزی برای این افراد در صدد هستیم آنها را نیز تعیین تکلیف کنیم تا دوباره در آزمونی شرکت نکنند که اگر تایید نهایی شود، آموزش دهندگان از آزمون معاف شده و ۶۰۰۰ نفر دیگر نیز مانند ۱۷ هزار نفر در چرخه استخدام قرار می‌گیرند.

منبع : بازار کار


معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرد برای رفع کمبود نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش باید معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند.

مرکز پژوهش‌های مجلس: معلمان طرح خرید خدمات آموزشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند

به گزارش خبرگزاری فارس، در مطالعات آموزش و فرهنگ، مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت، مطالعات حقوقی آمده است که طرح الحاق تبصره «۱۱» به ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با شماره ثبت ۱۸۹، مشکلات و مسائلی را در خصوص معلمان طرح خرید خدمات آموزشی موضوع ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) بیان داشته که مهم ترین آنها عبارتند از: مطالبات معوق معلمان خرید خدمتی، عدم پوشش بیمه ای کامل (۱۲ ماه)، تبعیض بیمه ای و حقوق و مزایا، ممنوعیت واگذاری مدارس دولتی طبق بند «الف» ماده (۲۸) قانون برنامه ششم، عدم رعایت اصول بیست ونهم و سی ام قانون اساسی، تبعیض ناروا، ایجاد فاصله طبقاتی و محرومیت از حقوق شهروندی و ممنوعیت واگذاری فعالیت های حوزه آموزش و تحقیقات و فرهنگ به بخش غیردولتی بر اساس تبصره «۲» بند «ج» ماده (۳) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل وچهارم قانون اساسی.

بر همین اساس، طرح مذکور برای رفع مسائل و مشکلات فوق و نیز رفع کمبود نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش، چنین پیشنهاد داده است که معلمان طرح خرید خدمات آموزشی که در سال های تحصیلی ۱۳۹۴- ۱۳۹۳ الی ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸ براساس ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به کار گرفته شده اند به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند.

از منظر کارشناسی، تصویب طرح مذکور به دلیل اشغال ردیف های استخدامی اختصاص یافته به وزارت آموزش و پرورش، سبب تضعیف دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی خواهد شد، به دلیل نبود سازوکار سنجش صلاحیت های حرفه ای و شغلی و سازوکار رقابتی جهت استخدام مشمولان، کیفیت آموزشی در مدارس به شدت کاهش خواهد یافت، مشمولان این طرح با توجه به سابقه چنین طرح هایی با نیازهای منطقه ای و جنسیتی وزارت آموزش و پرورش همخوانی کامل ندارد، تبعات منفی این طرح ها به سال ها و دهه های بعد کشیده خواهد شد، انتظار استخدام برای نیروهای شاغل در مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی ایجاد خواهد کرد، با توجه به هدف پوشش تحصیلی دانش آموزان لازم التعلیم مصرح در ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد … (۲)، حذف ردیف اعتباری این ماده می تواند سبب افزایش نرخ بازماندگی از تحصیل و ترک تحصیلی شود.

از منظر حقوقی نیز طرح مورد بحث به دلیل ایجاد بار مالی با اصول (۵۲)، (۵۳) و (۷۵) قانون اساسی، به دلیل ایجاد تبعیض میان متقاضیان استخدام در وزارت آموزش و پرورش با بند «۹» اصل سوم قانون اساسی، به دلیل ایجاد نظام اداری ناصحیح ناشی از ورود نیروهای غیرکیفی در نظام آموزش و پرورش با بند «۱۰» اصل سوم قانون اساسی، به دلیل عدم به کارگیری بهینه نیروی انسانی مغایر با بند «۳-۲» سیاستهای کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش ابلاغی مقام معظم رهبری، به دلیل نبود آزمون و سازوکار رقابتی مغایر با بند «۹» و «۱۰» اصل سوم قانون اساسی مبنی بر رفع تبعیض ناروا و ایجاد نظام اداری صحیح و نیز مغایر با منویات و مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر ایشان با روسا و مدیران آموزش و پرورش مبنی بر ورود نیروهای آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و پرهیز از ورود نیروی بی حساب و برف انباری به آموزش و پرورش است، بنابراین مغایر با اصل یکصدودهم قانون اساسی و بند «۱۵» سیاست‌های نظام قانونگذاری است. به علاوه مغایر ماده (۲۵) قانون برنامه ششم توسعه و نیازمند تصویب با دوسوم آرای نمایندگان مجلس است.

بنابراین با توجه به موارد پیش گفته و ضرورت تامین نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش، منطقی آن است که ردیف های مورد نیاز در اختیار دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی گذاشته شود تا بتوان به ارتقای وضعیت کیفیت آموزشی امیدوار بود و برای رفع مشکلات و مسائل بیمه ای و جبران خدمات معلمان خرید خدمات آموزشی موضوع ماده (۴۱) قانون الحاق برخی مواد به … (۲)، ضمن اعمال نظارت شدید بر عملکرد موسسات و شرکت های طرف قرارداد با وزارت آموزش و پرورش، می توان در برخی موارد به اصلاح و بازنگری قوانین و مقررات مرتبط با امور بیمه و جبران خدمات این گروه از معلمان اقدام کرد. بنابراین با توجه به همه ایرادهای مطروحه، پیشنهاد به رد کلیات طرح داده می شود.

منبع : خبرگزاری فارس


آغاز فرایند رسمی استخدام نیروهای نهضتی و حق التدریسی

احمد حسین فلاحی از رویکردهای جدید مجلس و دولت برای حل مشکل استخدام نهضتی ها و حق التدریسی ها خبر داد و گفت: بر اساس این تصمیمات، موضوعاتی مانند سوابق تدریس در امتیازات استخدامی لحاظ و گروه های باقی مانده نیز به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

به گزارش اقتصادآنلاین نماینده مردم همدان با اشاره به آخرین تصمیمات کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای حل مشکل استخدام معلمان گفت: کمیسیون در خصوص استخدام معلمان، ۲برنامه را پیگیری می کند. نخست استخدام آن دسته از نیروهای نهضتی که قبل از سال ۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده اند در دستور کار قرار داد. این دسته از متقاضیان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کردند، اما نتوانستند در آزمون قبول شوند. برای حل مشکل این دسته از معلمان، یکی از نمایندگان طرح «اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش‌یاران نهضت» را به مجلس ارائه کرد که در آن پیشنهاد حذف آزمون استخدامی مطرح شده بود. مجلس نیز به حذف آزمون رای داد تا این پروسه به صورت رسمی مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد.
فلاحی در ادامه گفت: بعد از رای موافق مجلس، طرح به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارسال شد تا ساز و کاری قانونی برای حل مشکل استخدامی این دسته از متقاضیان تهیه شود. بر اساس نشستی که با حضور حاجی میرزایی، معاونان وزارتخانه و اعضای کمیسیون برگزار شد، در راستای تسهیل استخدام نیروهای نهضتی قرار شد موضوعاتی چون سوابق تدریس این دسته از متقاضیان در امتیازات استخدامی آنها لحاظ شود تا این گروه از نهضتی ها و حق التدریسی ها نیز به استخدام آموزش و پرورش درآیند. بنابراین گروه اول نهضتی های قبل از سال۹۱ با این سازو کار تعیین تکلیف و پروسه استخدامی آنها طی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این پرسش خبرنگاراقتصادآنلاین که تکلیف سایر گروه های متقاضی استخدام چه خواهد شد؟ گفت: تصمیم بعدی در خصوص سایر متقاضیانی است که فعالیت های خود را بعد از سال۹۱ آغاز کرده اند. بر اساس پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش در جلسه کمیسیون، هیاتی با مشارکت وزارت آموزش و پرورش، سازمان امور اداری و استخدامی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تصمیمات نهایی برای تعیین تکلیف این دسته از نیروهای نهضتی را برنامه ریزی و بعد از اعلام نظر مجلس، اجرایی می کنند. معتقدم با طراحی این مکانیسم استخدامی، بخش قابل توجهی از مشکلات استخدامی این دسته از متقاضیان استخدام نیز حل خواهد شد و فرایند جذب رسمی آنها آغاز خواهد شد.

فلاحی در بخش دیگری از گفتگو در خصوص سهم تحقیقات و فناوری در بودجه ۱۴۰۰گفت: در واقع سهم پژوهش، تحقیقات و فناوری در بودجه ۱۴۰۰ به هیچ عنوان با اسناد بالادستی و اهداف توسعه ای کشور همخوان نیست. در شرایطی که حجم مالی بودجه به نسبت سال قبل بیش از ۴۰درصد افزایش پیدا کرده، اما رشد ردیف های متمرکز پژوهش و فناوری در لایحه حدود ۱۱.۵درصد است. این در حالی است که سرمایه گذاری در حوزه هایی چون فناوری و پژوهش، یکی از ضرورت های اصلی برای رشد اقتصادی پایدار و مستمر است. این بی توجهی در بودجه در خصوص پارک های علم و فناوری و سایر بخش های مرتبط با تحقیقات نیز به عینه مشاهده می شود.

او در ادامه افزود:این در حالی است که بر اساس مفاد اسناد بالادستی تا پایان برنامه ششم توسعه در بحث مهارت های آموزشی و فناورانه، می بایست رشد بیش از ۵۰درصدی را شاهد باشیم، ولی متاسفانه نه تنها این هدف محقق نشده است، بلکه رشد ۴۰درصدی سالهای قبل نیز کاهش پیدا کرده و به ۳۶درصد رسیده است. یعنی حوزه های فناورانه، تحقیقاتی و پژوهشی نه تنها در مسیر رشد قرار نگرفته اند، بلکه دچار رشد منفی معکوس شده اند. البته این اعداد و ارقام مورد قبول نمایندگان قرار نخواهد گرفت و مجلس تلاش می کند این خلاهای بودجه ای را بر طرف کنند.
وعده وزیر آموزش و پرورش برای حل مشکلات شاد

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در خصوص معضلات شبکه شاد گفت: مشکلات شبکه شاد چند بعدی است. برخی از این مشکلات مربوط به وزارت آموزش و پرورش است و بخشی دیگری از معضلات نیز مرتبط با مشکلات زیرساختی مخابرات است. یکی از مشکلات، آنتن دهی در برخی روستاها و شهرهای کوچک است که به دلیل فرسودگی زیرساختها و تجهیزات مخابراتی ایجاد شده است. مناطق دیگری هستند که آنتن مخابراتی دارند اما پهنای باند اینترنت در آنجا وجود ندارد.ضمن اینکه دسته دیگری از دانش آموزان نیز هستند که ابزارآلات آموزشی ندارند. یعنی خانواده های محرومی هستند که موبایل و تبلت و گوشی برای استفاده از شبکه شاد ندارند. حل این مشکلات مشارکت مردم و مسئولان را در کنار هم می طلبد.

فلاحی در پایان افزود: در نهایت فراگیر ترین مشکلی که به دغدغه اصلی خانواده ها در خصوص شاد بدل شده، مرتبط با مشکلات نرم افزاری است که در این شبکه وجود دارد. مشکلاتی که باعث شده روند آموزشی دانش آموزان با اخلال مواجه شود. بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش شناسایی خلاها همچنان ادامه دارد تا سطح کیفی خدمات نرم افزار شاد افزایش پیدا کند. کمیسیون همچنان این مشکلات را رصد می کند تا در نهایت عدالت آموزشی برای همه اقشار و طبقات کشور فراهم شود.

منبع : اقتصاد آنلاین


جزئیات امتیازبندی و استخدام معلمان حق‌التدریسی‌ و آموزشیاران نهضت سوادآموزی

وزیر آموزش و پرورش، شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را ابلاغ کرد.
برخی از موارد مندرج در شیوه که اصلاح شده به شرح زیر است:

بندهای ۱.۶ ۱.۸ و ۱.۹ ذیل بند ۱ تعاریف و اصطلاحات پس از عبارت اعتبارات دولتی عبارت یا سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسسه یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده باشند) اضافه می‌شود.
متن زیر به تعاریف و اصطلاحات اضافه می‌شود:
نیروهای خرید خدمات آموزشی: افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی قبل از سال ۹۱ از طریق موسسات و شرکت‌های طرف قرارداد با ادارات آموزش و پرورش تحت عنوان خرید خدمات آموزشی همکاری داشته و حقوق خود را از محل اعتبارات دولتی یا سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسسه یا شرکت‌های طرف طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده باشند.)

ادامه همکاری پذیرفته‌نشدگان در آزمون به صورت حق‌التدریس

استمرار بکارگیری مشمولان تبصره بند ۳.۲ شیوه نامه موضوع ماده ۵ آیین نامه اجرایی که نمره قبولی در آزمون داخلی را کسب نکرده‌اند در صورت نیاز به صورت نیروی حق التدریس برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بلامانع است.

مصادیق تبصره بند ۴ اصلاح آیین نامه اجرایی موضوع تصویب نامه مورخ ۵ مهر ۹۹ هیئت وزیران به شرح زیر خواهد بود:

ساز و کار مدیر مدرسه: پرداخت حق الزحمه با تشخیص مدیر از حساب بانکی مجاز مدرسه به مربیان و نیروهای حق التدریس ( آموزشی ) به صورت جمعی یا فردی در چارچوب دستورالعمل‌های مالی مدارس و با تایید شورای مالی مدرسه از محل سرانه مدارس انجام شده باشد. ( ارائه اسناد هزینه‌ مربوطه و صورت حساب بانکی مورد تایید که ممهور به مهر و امضاء مدیر مدرسه باشد ) ضروری است.

ساز و کار انجمن اولیا و مربیان: پرداخت حق الزحمه از طریق انجمن اولیا و مربیان به مربیان و نیروهای حق التدریس ( آموزشی ) که به کارگیری آنها به موجب مصوبه رسمی انجمن اولیا و مربیان و عقد قرارداد کار داخلی از محل مشارکت‌های مردمی از حساب بانک مجاز انجمن اولیا و مربیان یا حساب بانکی مدرسه انجام شده باشد.

ساز و کار کارفرما، موسسات و شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش: به کارگیری نیرو در قالب قرارداد خرید خدمات آموزشی و پرداخت حق الزحمه آنان توسط کارفرما، موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش با ارائه اسناد مثبته مالی ( واریز به حساب بانکی ذینفعان ) و سوابق بیمه‌ای متناسب با دوره قرارداد و همکاری در آموزش و پرورش صورت گرفته باشد.

حضور آموزش دهندگان نهضت فقط در آموزگاری

معرفی مشمول این قانون جهت شرکت در دوره‌های آموزشی بر اساس نیاز مناطق آموزش و پرورش به رشته و دوره تحصیلی، جنسیت، سنوات خدمت و در سقف ظرفیت تخصصی و به ترتیب امتیازات فصلی خواهد بود و بر همین اساس نظر به اینکه مطابق با قانون تصویب قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ تمام مشمولان قانون اصلاح تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون موصوف مصوب ۳ شهریور ۹۵ شامل استخدام قرار گرفته‌اند، ادامه روند استخدام دارندگان مدرک کاردانی با شغل آموزگاری مطابق با رشته‌های تحصیلی منتشر شده در طرح طبقه بندی مشاغل معلمان بلامانع است و سایر مشمولین می‌توانند مطابق رشته تحصیلی و نیاز مناطق آموزش و پرورش و با رعایت طرح طبقه بندی مشاغل معلمان و سایر ضوابط مربوط به نسبت به تکمیل فرم امتیاز بندی جهت اعلام شغل اقدام کنند.

بر همین اساس رعایت موارد زیر الزامی است:

الف. بر اساس جدول امتیاز بندی ضمیمه این شیوه نامه و به ترتیب امتیازات فضلی، لیست همه واجدین شرایط قانون به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی به امور اداری ارسال شود.

ب. مبنای توزیع درون استانی بر اساس شدت نیاز در رشته و جنس و متناسب با امتیازات فضلی در سقف سهمیه تخصیصی سالیانه خواهد بود.

چگونگی محاسبه امتیازات

ج. در توزیع درون استانی و در سقف سهمیه‌های تخصیصی پس از آزمون پایان دوره آموزشی، وزن امتیازات فضلی افراد بر اساس ۷۰ درصد و وزن امتیازات آزمون پایان دوره ۳۰ درصد به عنوان معیار تعیین محل خدمت در نظر گرفته شود.

مشمولانی که به هر دلیل موفق به شرکت در آزمون داخلی نشده یا در صورت شرکت در آزمون حد نصاب تعیین شده در تبصره ۲ ماده ۵ آیین نامه اجرایی را کسب نکرده‌اند می‌توانند در آزمون مجددی که متعاقبا با برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد شرکت کنند.

رعایت اولویت سهمیه‌ایثارگران ۲۰ درصد و ۵ درصد و معلولین ۳ درصد الزامی است. چنانچه تعداد مشمولین ایثارگری بیش از سقف سهمیه‌های مورد نظر باشد تعیین افراد ایثارگر مشمول بر اساس امتیازات فصلی آنان خواهد بود.

در بند به بند ۴.۱ مشمولین بند ۱.۱۰ نیروهای خرید خدمات آموزشی نیز اضافه شود.

سوابق مشمولین بندهای ۱.۸ و ۱.۹ ( آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر دو نفر و بالاتر) که از سال ۷۹ تا قبل از سال ۹۲ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته و در آزمون داخلی موفق به کسب حد نصاب لازم شده نیز همانند سایر گروه‌های مشمول امتیاز بندی شده و توسط آن اداره کل جهت شرکت در دوره آموزشی به مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و اداری معرفی شوند ضمناً با عنایت به اینکه افراد مورد نظر در آزمون داخلی در رشته آموزگار ابتدایی شرکت کرده‌اند صرفاً باید در شغل آموزگاری ابتدایی امتیاز بندی شوند.

شرایط جذب نیروهای کارمعین

حداکثر امتیاز سنوات خدمت در یک سال تحصیلی برای همه گروه‌های مشمول مطابق با فرم امتیاز بندی ۲۷ امتیاز است و حداکثر مدت احتساب سنوات خدمت در یک سال تحصیلی ۹ ماه است به گونه‌ای که امتیاز هیچ کدام از مشمولین در یک سال از ۲۷ امتیاز تجاوز نکند.

به استناد نامه ۳۰ مهر ۹۹ معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش مشمولین بندهای ۱.۶، ۱.۷ و ۱.۱۰ که قبل از سال ۹۱ آموزش و پرورش همکاری داشتند و در حال حاضر به عنوان نیروی قراردادی کار معین اشتغال به کار دارند در صورت ارائه مدارک و مستندات لازم و دارا بودن شرایط قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳ شهریور ۹۷ و قانون تفسیر قانون مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۹ ، تشکیل پرونده پس از تایید کارگروه منطقه و استان و تکمیل فرم امتیاز بندی آنان با اخذ درخواست کتبی مبنی بر اعمال قانون مزبور بلامانع است.

منبع : خبرگزاری تسنیم


ابلاغ شیوه‌نامه بخشی از قانون استخدام حق‌التدریسی ها و نهضتی ها

شیوه‌نامه قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، پیرو شیوه‌نامه سال ۱۳۹۶؛ قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی به همراه تصویر تصویب‌نامه‌های مهر ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۶هیئت‌وزیران، موضوع اصلاح آیین‌نامه اجرایی بند ۳ قانون موصوف مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۹۷جهت اجرا و اقدام لازم ارسال و بر این اساس برخی از موارد مندرج در شیوه‌نامه مزبور به شرح پیوست اصلاح و ابلاغ شد.

برای مشاهده شیوه نامه اینجا کلیک نید

منبع : خبرگزاری ایسنا


استخدام ۶۸ نفر از آموزشیاران نهضت سوادآموزی قزوین

معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: ۶۸ نفر از آموزش دهندگان و آموزشیاران سوادآموزی این استان در آزمون استخدامی نهضت سوادآموزی پذیرفته شدند و تا پایان برنامه ششم توسعه به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

کبری جعفر بیگلو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قبول شدگان در آزمون استخدامی با توجه به نیاز آموزش و پرورش، رشته تحصیلی، جنسیت ، سنوات خدمت و ظرفیت سهمیه استخدامی اعلامی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور حداقل دوره یک ساله آموزشی را در دانشگاه فرهنگیان طی خواهند کرد.
وی یادآورشد: بخش عمده‌ای از آموزشیاران استان قزوین که از سال ۷۹ تا ۹۱ مشغول تدریس بودند جذب آموزش و پرورش شده اند .

جعفربیگلو با بیان اینکه امسال، چهار هزار و ۶۴۶ نفر بی‌سواد و کم‌سواد سهمیه استان قزوین در طرح سوادآموزی است، افزود: نهضت سواد آموزی استان در قالب سه عنوان برنامه عملیاتی، شاخص‌های توسعه مراکز یادگیری محلی در سطح استان، سوادآموزی و یادگیری مادام العمر و توسعه توانمندسازی نیروی انسانی را در دستور کار قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: در مراکز خدمات آموزشی ، دوره‌های سه‌گانه به صورت رایگان ارائه می‌شود که دوره سواد آموزی معادل سوم ابتدایی، دوره انتقال معادل ششم ابتدایی و دوره تحکیم نیز برای جلوگیری از بی‌سوادی است.

این مسوول با تاکید بر اینکه مبادی بی سوادی در قزوین باید مسدود شود، تصریح کرد: برای رفع معضل بی سوادی در سطح این استان برنامه‌های مهمی پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه جامعه هدف ، آموزش گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال است، اضافه کرد: براساس بانک اطلاعات، هم اکنون بیش از ۲۰ هزار بی‌سواد در سطح استان قزوین وجود دارد که سالانه بخشی از این افراد تحت آموزش قرار می‌گیرند.

معاون نهضت سواد آموزی استان قزوین افزود: آموزش اتباع بیگانه، آموزش زندانیان، خودآموز، زنان و دختران روستایی، آموزش با رایانه، راه اندازی مراکز یادگیری محلی، خواندن با خانواده و حلقه‌های کتاب خوانی از برنامه‌های نهضت سوادآموزی استان قزوین است.

وی با بیان اینکه هم اکنون یک مرکز یادگیری محلی در ندامتگاه چوبیندر ویژه آقایان و چهار مرکز یادگیری در شهرستان‌های استان، ویژه بانوان فعال است، یاد آورشد:در مراکز یادگیری به دنبال توانمند سازی، ایجاد فرصت سوادآموزی، کمک به خوداشتغالی، توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور هستیم و تلاش می‌کنیم آموزش‌ها متناسب با نیازهای ضروری جامعه هدف باشد.

۹۸ درصد جمعیت استان قزوین باسواد هستند و قزوین جزو ۱۰ استان برتر کشور در زمینه سوادآموزی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


استخدام ۸۴۰ معلول در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش گفت:امسال در آموزش و پرورش ۲۸ هزار نفر استخدام داریم که برای گروه معلولان پیش بینی شده ۳ درصد (معادل ۸۴۰ نفر) است.
به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در مراسمی که به مناسبت روز جهانی نابینایان با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و همچنین رییس سازمان بهزیستی برگزار شد، نماینده نابینایان در استان اصفهان درباره وضعیت استخدام نابینان در وزارت آموزش و پرورش مطالبی را عنوان کرد.

در این راستا محمد شریعتمداری وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی تماسی تلفنی با محسن حاجی میرزایی برقرار کرد که وزیر آموزش و پرورش در این تماس تلفنی به منظور اشتغال نابینایان و معلولان توضیحاتی ارائه داد و بیان کرد: امسال ۲۸ هزار نفر استخدام داریم؛ ظرفیتی که برای گروه معلولان پیش بینی شده ۳ درصد (معادل ۸۴۰ نفر) است که به تفکیک استان و شهرستان مشخص شده که در چارچوب قانون اجرا خواهد شد.

حاجی میرزایی بیان کرد: در مورد سایر بخش‌های دیگر درخواستم این است که نماینده‌ای از این دوستان تشریف بیاورند تا من آن‌ها را به مرکز نیروی انسانی وزارتخانه مرتبط کنم.

وی خاطرنشان کرد: ما در اجرای قانون تابع و علاقه‌مند هستیم تا هر خدمتی که بتوانیم برای این دوستان انجام دهیم، بنابراین اگر نماینده شان را به بنده معرفی کنند من نیز آقای حسینی پور که رییس مرکز نیروی انسانی است را مامور می‌کنم که مشترکا موارد را بررسی کنند و پیشنهاد‌های لازم را برای اجرای بهتر قوانین و مقررات ارائه کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اصلاح شد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) با کلیات اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کرده و این طرح را به کمیسیون آموزش ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۹ مهر) مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش رد طرح اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۳ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۸۸/۷/۱۵ و اصلاحات و الحاقات بعدی با کلیات طرح موافقت کردند.

از ۲۴۹ نماینده حاضر در صحن پارلمان، ۱۵۱ نماینده رای موافق، ۸۳ نماینده رای مخالف و ۹ نماینده رای ممتنع به این طرح دادند.

متن ماده واحده به شرح ذیل است:

بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/۶/۱۳۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵/۷/۱۳۸۸ به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:

در بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/ ۶/ ۱۳۹۷به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، عبارت «پس از شرکت در آزمون داخلی که توسط آموزش و پرورش برگزار می‌گردد» حذف می‌گردد.

منبع : خبرگزاری فارس


استخدام معلمان اعلام وصول شد

طرح الحاق تبصره ۱۱ به ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در نشست علنی امروز پارلمان اعلام وصول شد.

سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲ مهرماه) مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.
بر این اساس، طرح الحاق تبصره ۱۱ به ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، طرح عقد قرارداد مستقیم با نیروهای خدماتی توسط دستگاه‌های اجرایی و حذف شرکت‌های پیمانکار، طرح قانون مجازات افرادی که از اجرای قانون امتناع می‌کنند، اصلاح ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی و طرح انتظام بخشی فرآیند واگذاری بنگاه‌های دولتی اعلام وصول شد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: طرح‌های مذکور به صورت عادی اعلام وصول شد و مطابق ماده ۲۳۵ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و در اجرای ماده ۲۳۶ و با عنایت به نامه شماره ۹۹۲۲۱۵۴ مورخ ۱۳ مرداد ۹۹ وزیر نیرو گزارش عملکرد سالانه وزارت نیرو را ارسال کرد و از این رو این گزارش اعلام وصول می‌شود.

منبع : بازار کار


اصلاح آیین‌نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت به ریاست جمشید انصاری، پیشنهادات بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت خانه های آموزش و پرورش و کشور، سازمان های نظام روان شناسی و مشاوره و اداری و استخدامی کشور مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت

به گزارش ایلنا، در این جلسه،‌ اعضای کمیته اصلی ضمن موافقت با اصلاح دو آیین نامه اجرایی «تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی» و «انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی»، با طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل دارای ضایعه ریوی مخالفت کردند. هم چنین، موضوع «تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره» و نیز لایحه «الزام زائران اربعین حسینی(ع) به پوشش بیمه مسافرتی» برای بررسی بیشتر به دستگاه های مربوطه ارجاع شد.

طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل دارای ضایعه ریوی

پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران درخصوص اجرای طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل در دستگاه های دولتی که دارای حداقل ۲۰ درصد ضایعه ریوی هستند، در کمیته اصلی، مطرح و با توجه به کفایت مقررات موجود از جمله آیین نامه دورکاری، بخشنامه سازمان اداری و استخدامی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ضرورتی به تصویب پیشنهاد تشخیص داده نشد و مقرر شد این بنیاد با استفاده از مقررات موجود، مراتب را پیگیری کند.

اصلاح آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

وزارت آموزش و پرورش با توجه به ضرورت تسریع در اجرایی نمودن مفاد آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی، متن اصلاحیه آیین نامه اجرایی مربوطه را به هیئت دولت ارائه نمود که این موضوع در جلسه اصلی، مطرح و با اصلاحاتی به تصویب رسید و برای تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

لایحه الزام زائران اربعین حسینی(ع) به پوشش بیمه مسافرتی

از جمله موضوعات مهم در ساماندهی مراسم راهپیمایی اربعین حسینی(ع)، ضرورت ایجاد پوشش بیمه ای و تامین خدمات درمانی و امدادی در طول مدت برگزاری است. از آنجایی که مسئولیت مدیریت و ساماندهی این مراسم به وزارت کشور محول شده، این وزارت طی سالیان اخیر بیمه زائرین اربعین را انجام داده ولی باتوجه به تاکید سازمان بازرسی کل کشور به مشخص شدن مبانی قانونی این امر، وزارت فوق لایحه قانونی الزام زائران مراسم اربعین حسینی به تحت پوشش قرار گرفتن بیمه حوادث و عمر را به هیئت دولت ارائه نمود.

این مسئله در کمیته اصلی، مطرح و مقرر شد موضوع در کارگروهی با مسئولیت دبیرخانه کمیسیون و با عضویت وزارت کشور، سازمان حج و زیارت، بیمه مرکزی و معاونت حقوقی رییس جمهور، بررسی و جزئیات متن با رویکرد ضرورت بیمه زائران در کلیه سفرهای زیارتی ماه محرم و صفر به عراق و پیش بینی تکالیف دستگاه های ذی ربط، تنظیم و نتیجه به کمیسیون ارائه شود.

تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره

سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به استناد قانون تشکیل این سازمان، تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره را به هیئت دولت ارائه نمود که این موضوع در جلسه اصلی،‌ مطرح و بنابر نظر اعضا به وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ارجاع شد تا این وزارت با تشکیل کارگروهی نسبت به تهیه متن جدید اقدام کند.

اصلاح آیین نامه انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی

سازمان اداری استخدامی کشور به منظور رعایت عدالت استخدامی، شایسته گزینی و جذب نیروی انسانی توانمند در دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و جلوگیری از انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی (مستثنی از قانون مذکور) به دستگاه های مشمول قانون مدیریت، پیشنهاد اصلاح عبارتی آیین نامه اجرایی این قانون درخصوص انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی را به هیئت دولت ارائه نمود.

این پیشنهاد در کمیته اصلی کمیسیون،‌ مطرح و مورد موافقت قرار گرفت،‌ لذا برای اخذ تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

لازم به ذکر است، پیشنهاد اصلاح آیین نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف و اختیارات و نحوه عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه نیز به دلیل کمبود وقت مورد بررسی قرار نگرفت.

گفتنی است،‌ جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک به ریاست جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و با حضور محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، ‌علی محمد فلاح زاده،‌ دبیر کمیسیون و دیگر نمایندگان وزارت خانه های کشور، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و دادگستری، سازمان های اداری و استخدامی کشور و حج و زیارت و بیمه مرکزی روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۹ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

منبع : خبرگزاری ایلنا


برگزاری مجدد آزمون استخدامی برای آموزشیاران سوادآموزی

برگزاری مجدد آزمون استخدامی برای آموزشیاران سوادآموزیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد، مدیرکل آموزش و پرورش این استان گفت: آزمون استخدامی مجدد به صورت داخلی برای آموزشیاران سوادآموزی کشور و این استان برگزار می‌شود.
هادی زارع پور افزود: این آزمون ویژه آن عده از آموزشیاران سوادآموزی است که در آزمون قبلی نمره حد نصاب را کسب نکرده یا بنا به دلایلی غایب بوده اند.

وی اضافه کرد: همزمان با سراسر کشور آزمون استخدامی آموزشیاران سوادآموزی روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: برگزاری آزمون استخدامی مجدد برای آموزشیاران سوادآموزی این استان و دیگر استان‌ها پس از موافقت وزیر آموزش و پرورش با پیشنهاد رییس سازمان نهضت سوادآموزی کشور است.
زارع پور عنوان کرد: زمان، نحوه و دیگر جزئیات برگزاری این آزمون به زودی از سوی وزارت آموزش و پرورش تعیین و به آموزشیاران سوادآموزی کشور و کهگیلویه و بویراحمد اعلام خواهد شد.
وی ادامه داد: ۴۶۷ نفر از آموزشیاران سوادآموزی مرد و زن کهگیلویه و بویراحمد در آزمون استخدامی ۲۰ تیرماه امسال شرکت کردند که از این تعداد ۳۱۳ نفر نمره قبولی گرفتند.
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کهگیلویه و بویراحمد ۹۲.۷ درصد است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


آخرین روند استخدام نهضتی‌ها و مربیان پیش دبستانی

 معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه گروه های چهارگانه نهضت سوادآموزی، حق التدریس ها، خرید خدمتی ها و مربیان پیش دبستانی باید تا پایان برنامه ششم توسعه به کار گیری شوند؛ از تنظیم سیاست های کلی جذب نیرو در وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی الهیار ترکمن درباره روند جذب نیروهای نهضت سوادآموزی، پیش دبستانی و حق التدریسی ها اظهار کرد: آزمون داخلی برای جذب نیروهای نهضتی در بیستم تیرماه برگزار شد و مستند برگزاری آزمون نیز قانون مجلس است که در شهریور ۹۷ تصویب شد و در آنجا به صراحت ذکر شده است که باید از آموزش دهنده ها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی آزمون ورودی به عمل بیاید.

وی افزود: مجری برگزاری آزمون، جهاددانشگاهی بود و حدود ۲۴ هزار نفر در آزمون شرکت کردند که نتایج آن هم در مرداد اعلام شد و هرکس پذیرفته شده برای طی دوره یک ساله آموزشی به دانشگاه فرهنگیان می رود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کل مشمولان نهضت سوادآموزی برای شرکت در آزمون ۲۴ هزار نفر بودند که به جز ۳۰۰ نفر بقیه همه در آزمون شرکت کردند و بسیاری پذیرفته شدند؛ در پاسخ به اینکه کل مشمولان گروه های چهارگانه چند نفر هستند؟ گفت: تا قبل از استفساریه مجلس درخصوص مربیان پیش دبستانی، کل مشمولان ۶۷ هزار نفر بودند.

الهیار ادامه داد: اما با توجه به استفساریه ای که خرداد امسال، مجلس قبل انجام داد و شرط پرداخت حقوق از محل اعتبارات دولتی را برداشت، تعداد مشمولان زیاد می شود که در حال آمارگیری از استان ها هستیم. این افراد باید طبق قانون تا پایان برنامه ششم توسعه به کارگیری شوند.

وی همچنین با اشاره به تنظیم سیاست های کلی جذب نیرو گفت: همانطور که مقام معظم رهبری در اجلاس روسای آموزش و پرورش تاکید فرمودند مدخل ورود نیرو به آموزش و پرورش باید دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی باشند.

وی افزود: این در حالی است که متاسفانه در سال های گذشته مداخلات بیرونی تعادل نیروی انسانی را به هم زده است. ما سیاست های کلی جذب نیرو را تنظیم کرده ایم که اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست بررسی است.

منبع : خبرگزاری پانا


امسال می‌توانیم ۲۵ هزار نفر از پذیرفته‌ شدگان آزمون نهضت سوادآموزی را استخدام کنیم

به گفته وزیر آموزش‌ و پرورش این وزارتخانه امسال می‌تواند تنها ۲۵ هزار نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون نهضت سوادآموزی را استخدام کند و مابقی آنها طی سال‌های آینده استخدام خواهند شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز محسن حاجی میرزایی به مناسبت هفته دولت در گفت‌وگوی تلفنی با رادیو جوان گفت: به خانواده‌ها اعلام می‌کنم همان‌طور که نگران سلامتی فرزندان خود هستیم نگران سلامتی فرزندان مردم هم هستیم خانواده‌ها هم و همان‌طور که نگران سلامتی فرزندانشان هستند باید نگران آموزش کودکانشان هم باشند.
وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه آموزش‌های حضوری سال گذشته به دلیل طی شدن دوسوم کلاس‌های درس و آشنایی معلمان و دانش آموزان باهم راحت‌تر، بود اظهار کرد: در شرایط زرد مهم‌ترین اصل ایجاد فاصله اجتماعی و عدم تشکیل اجتماع است. لذا دانش آموزان در این شرایط در گروه‌های مختلف به مدرسه می‌آیند و در مدارس ابتدایی رعایت پروتکل‌ها با نظارت بیشتری کنترل خواهد شد.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید بابیان اینکه آموزش‌های غیرحضوری از دو طریق ارائه می‌شود، گفت: آموزش‌ها به‌صورت تلویزیونی و از طریق شبکه شاد برگزار خواهد شد و آموزش‌ها را بررسی کرده‌ایم و به بخش‌های الزاماً حضوری یا قابل تدریس در فضای مجازی تقسیم‌بندی کرده‌ایم.
وی در پاسخ به این پرسش که اینترنت رایگان به کجا رسیده است، بیان کرد: کارگروهی از طرف دولت مامور شده و به نتایجی رسیده است و پیشنهادهایی آماده‌شده که تا قبل از آغاز سال تحصیلی اعلام خواهد شد.

وزیر آموزش‌ و پرورش در مورد استخدام نهضتی‌هایی که در آزمون۲۰ تیر شرکت کرده‌اند، گفت: نتایج این آزمون اعلام‌ شده است و در سال جاری می‌توانیم ۲۵ هزار نفر از آن‌ها را استخدام کنیم و مابقی را طی سال‌های آینده استخدام خواهیم کرد.

حاجی میرزایی گفت: ابزارهای شبکه شاد از ۴ خدمت به ۱۱ خدمت رسیده است و این ابزارها به معلمان آموزش داده خواهد شد. ۱۵ شهریور روز آغاز سال تحصیلی است اما کیفیت حضور دانش آموزان با توجه به شرایط آن روزها گفته خواهد شد.

منبع : رادیو جوان


استخدام بیش از ۲۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش

معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال ۲۵ هزار و ۹۰۰ مجوز استخدامی و بکارگیری نیروهای حق‌التدریس، نهضتی، شرکتی و خدمات آموزشی خواهیم داشت.

دکتر قاسم احمدی لاشکی در خصوص استخدام و بکارگیری نیروهای حق‌التدریس، نهضتی، شرکتی و خدمات آموزشی به ایسنا بیان کرد: آخرین استفساریه اردیبهشت ماه ۹۹ در این مورد داشتیم و چون ابهامی در قانون ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ وجود داشت با رفع آن نیروهای پیش دبستانی که غیر از اعتبارات دولتی دریافتی داشتند برطرف شد.

وی ادامه داد: نیروهای خرید خدمات آموزشی هم دیده نشده بودند و با این استفساریه مشکل آنها هم حل شد.

معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش گفت: در این بندی که آورده بودیم و در مجلس تصویب شد، رئیس وقت مجلس این موضوع را به رئیس جمهور ابلاغ و سپس به وزارت آموزش و پرورش و امور استخدامی کشور ابلاغ شد و چنانچه اجرا شود امسال ۲۵ هزار و ۹۰۰ مجوز استخدامی و بکارگیری نیروهای حق‌التدریس، نهضتی، شرکتی و خدمات آموزشی خواهیم داشت.

احمدی لاشکی اظهار کرد: این چهارگروه باید یک دوره یکساله را در دانشگاه فرهنگیان بگذراند.

وی عنوان کرد: مابقی نفرات را هم برای سال ۱۴۰۰ بکارگیری خواهیم کرد.

معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش گفت: با بستن پرونده تبصره ۱۰ ماده ۱۷ بطور مطلق زین پس صرفا از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی نیروی انسانی را تامین خواهیم کرد.

احمدی لاشکی افزود: امسال هم براساس اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ماده ۲۸، ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر نیرو را استخدام خواهیم کرد که قطعا سهم لرستان نیز در این راستا محفوظ است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


جزییاتی از نحوه بکارگیری آموزشیاران پذیرفته شده در آزمون استخدامی

رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: آموزشیارانی که در آزمون استخدامی پذیرفته شده اند، باید در دوره آموزشی دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند و سپس در خصوص وضعیت آن‌ها تصمیم گیری خواهد شد.

خبرگزاری میزان – باشگاه خبرنگاران نوشت: شاپور محمدزاده درباره تعیین تکلیف آموزشیارانی که در آزمون استخدامی چندی پیش شرکت کردند، اظهار کرد: با توجه به اعلام نتایج، پذیرفته شدگان باید در دوره آموزشی دانشگاه فرهنگیان شرکت کرده و بعد از گذراندن این دوره تعیین وضعیت آن‌ها انجام خواهد شد.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: در نظر داریم بر اساس سیاست‌های جدید خود از پتانسیل این معلمان در نهضت سوادآموزی هم استفاده کنیم و آن‌ها علاوه بر آنکه در دوره ابتدایی به کار گرفته می‌شوند می‌توانند در نهضت سواد آموزی برای آموزش سواد آموزان هم با ما همکاری داشته باشند.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه معوقه آموزشیاران سال‌های گذشته نهضت در چه وضعیتی قرار دارد، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال ۹۷ با آموزشیاران تسویه حساب کردیم و هیچ معوقه‌ای به آموزشیاران نداریم در مواردی هم که معوقات مانده باشد به صورت موردی آن را بررسی کرده و اقدامات لازم انجام می‌گیرد.
سالانه ۴۰۰ هزار سوادآموز تحت پوشش داریم
محمدزاده درباره تعداد سوادآموزان بیان کرد: سالانه ۴۰۰ هزار سوادآموز تحت پوشش داریم که ۵۰ درصد آن‌ها بی‌سواد و ۵۰ درصد هم در دوره انتقال قرار دارند، در این دوره سوادآموزان به تحکیم، تثبیت و تعمیق آموزه‌های خود می‌پردازند.
او بیان کرد: مشکلی بابت آموزشیاران و کمبود آن نداریم چراکه به طور بالقوه ۵۰ هزار آموزش دهنده به طور شناور با ما همکاری می‌کنند و از نیرو‌های موجود بهره می‌گیریم که این تعداد دوره های حرفه‌ای را هم گذرانده اند.

منبع : خبرگزاری میزان


ارائه لیست پذیرفته‌شدگان آزمون نهضت سوادآموزی به آموزش و پرورش در هفته جاری

مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی گفت: به احتمال زیاد لیست پذیرفته‌شدگان آزمون نهضت سوادآموزی در این هفته در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

«حسین مونسان» مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به اینکه گفته می‌شود، هفتاد نفر از کسانی که در آزمون نهضت سوادآموزی شرکت کردند به کرونا مبتلا شدند، گفت: من چیزی نشنیده‌ام. ما در سازمان، مراجعه‌کننده زیاد داریم و اگر مساله‌ای بود از طریق آموزش‌دهندگانی که معترض بودند و حتی بعضا هم به صورت گروهی به سازمان می‌آیند به ما اعلام می‌شد، چون اینها می‌گفتند که اصلا چرا این آزمون برگزار شده است. در هر صورت این موضوع را پیگیری می‌کنم تا ببینم چگونه است.

مونسان درباره تامین نیرو مورد نیاز در حوزه سوادآموزی با توجه به اعلام وزیر آموزش و پرورش مبنی بر تزریق ۲۵ هزار نیرو به بدنه آموزشی کشور توضیح داد و گفت: این تصمیم‌گیری در اداره کل امور اداری وزارتخانه صورت می‌گیرد؛ به تعبیر دیگر تعداد نیروی تزریقی متناسب با نیروی مورد نیاز است.

وی در ادامه درباره نحوه توزیع نیرو در مدارس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: به طور کل قاعده کار این است که باید در چهار گروه (معلمان حق التدریس، معلمان خرید خدمات، معلمان پیش دبستانی و آموزش‌دهندگان تجمیعی نهضت سوادآموزی) توزیع نیرو صورت بگیرد. قاعده کار این است که این تعداد ردیف استخدامی که به آنها اجازه استخدام دادند، بین این چهار گروه به نسبت مورد نیاز توزیع می‌شود، اما روش اجرایش را اداره کل امور اداری انجام می‌دهد.

مونسان خاطرنشان کرد: آن تعداد که امسال در آزمون شرکت کردند، بعد از قبولی در آزمون باید در دانشگاه فرهنگیان دوره یک ساله را بگذرانند و بعد از این دوره یک ساله استخدام خواهند شد. قانون می‌گوید افرادی که در آزمون نهضت سوادآموزی شرکت می‌کنند، اگر پذیرفته شدند در دوره یک ساله دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند و پس از اعلام قبولی در این دوره یک ساله استخدام شوند.

مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در رابطه با قانون تعیین‌تکلیف جذب آموزش دهنده‌ها گفت: در رابطه با قانون تعیین‌تکلیف که اصلاحیه خورده بود دو مصوبه وجود دارد که یک قانون آن مربوط به سال ۱۳۹۵ است. طبق این قانون آن دسته از آموزش دهندگان تجمیعی که قبل از سال ۱۳۹۲ فعالیت داشتند، در صورت نیاز آموزش و پرورش می‌توانند از این افراد به عنوان حق‌التدریس استفاده کنند.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ مجلس قانونی را تصویب کرد که می‌گوید آن دسته از افرادی که قبل از سال ۱۳۹۲ تا به بعد فعالیت‌شان استمرار دارد می‌توانند در یک آزموی شرکت کنند و اگر در این آزمون پذیرفته شدند، استخدام خواهند شد. اکنون آن دسته از فرادی که استخدام می‌شوند به استناد قانون سال ۱۳۹۷ است.

مونسان توضیح داد: از سه گروه معلمان حق التدریس، خرید خدماتی‌ها و معلمان پیش دبستانی؛ نیازی به آزمون داخلی ندارند و مستقیم هر تعدادی که واجد شرایط شناخته شدند استخدام می‌شوند، اما آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی اول باید در این آزمون شرکت می‌کردند و اگر پذیرفته شدند به همراه سه گروه دیگری که نام برده شد به دانشگاه فرهنگیان راه پیدا می‌کردند.

مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در پاسخ به این سوال که در این حوزه چقدر کمبود نیرو وجود دارد، گفت: در نهضت سواد آموزی در حال حاضر کمبود خاصی نداریم چون مجموعه آموزش‌دهندگانی که طی‌ سال‌های گذشته با نهضت سوادآموزی کار کردند تقریبا مستمر کار نکردند و عموما از وقت خالی خود استفاده می‌کنند و برای انجام فعالیت‌های سواد آموزی می‌آیند.

وی اضافه کرد: سالانه حدود ۴۷ هزار نفر با نهضت سواد آموزی در امر آموزش همکاری دارند و با این تعداد فکر نمی‌کنم از لحاظ نیروی انسانی مشکل آنچنانی داشته باشیم. البته ممکن است در برخی نقاط به دلایلی کاهش نیرو وجود داشته باشد که ما از راه‌های دیگری و عموما از کارکنان دولت و معلمانی که در آموزش و پرورش استخدام هستند به صورت حق‌التدریس استفاده کنیم.

مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در پایان با اشاره به اعلام نتایج آزمون سازمان نهضت سوادآموزی گفت: جهاد دانشگاهی نتیجه آزمون را اعلام کرده، ولی تا نوزدهم مرداد ماه فرصت اعتراض گذاشته بود که تمام شد. در حال حاضر به خود افراد اعلام کردند که چه کسانی قبول شدند و چه کسانی قبول نشدند به احتمال زیاد لیست پذیرفته‌شدگان، در این هفته در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.


استخدام ۷۲هزار و ۵۰۰ نفر در آموزش و پرورش

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از جذب ۷۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعم از معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی و فارغ التحصیلان دانشگاهی در آموزش و پرورش طی سال جاری خبر داد.

روح الله متفکرآزاد در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به عزم نمایندگان مردم برای تقویت مجموعه آموزشی و پرورشی کشور اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی با توجه به نیاز فعلی سیستم آموزش و پرورش به جذب معلم و نیز روند رو به افزایش این نیاز در سال های آینده، بررسی بندهایی چون تبصره ۱۰ ماده ۱۷ برای جذب معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی‌ها، پیش دبستانی ها و مربیان مهدکودک ها را در چند ماه گذشته در دستور کار خود قرار داده است.

وی جذب ۲۵هزار معلم از میان گروه های مشمول این تبصره را یکی از نتایج اقدامات مجلس یازدهم در این خصوص عنوان کرد و افزود: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش جذب شدگان از این طریق پس از گذراندن دوره ای یک ساله در دانشگاه فرهنگیان وارد چرخه آموزشی کشور خواهند شد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: علاوه بر این در جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، لزوم توجه و بهره گیری از نخبگان و فارف التحصیلان سایر دانشگاه ها در کنار خروجی های دانشگاه فرهنگیان نیز مطرح و مورد تاکید و تصویب قرار گرفت.

به گفته متفکرآزاد، در این جلسه و با موافقت وزارت آموزش و پرورش مصوب شد تا علاوه بر جذب ۲۰ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان و از طریق کنکور، ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر دیگر نیز با برگزاری آزمون آزاد بین فارغ التحصیلان کارشناسی و مقاطع بالاتر کل دانشگاه ها پس از گذراندن دوره آموزشی یکساله در دانشگاه فرهنگیان به عنوان نیروی آموزش و پروش استخدام شوند.

وی برگزاری این آزمون را در چهارچوب ماده ۲۸ عنوان کرده و گفت: طبق این ماده قانونی، جذب این تعداد از فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون نیاز به سابقه تدریسی و به منظور بکارگیری توان نخبگان و دانشگاهیان و تقویت بیش از پیش بنیه سیستم آموزشی کشور با تزریق افراد توانمند و علاقمند به حرفه شریف و مقدس معلمی صورت می گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه جدی به معیشت و منزلت فرهنگیان تاکید و تصریح کرد: بدون شک این امر می تواند موجب افزایش تمایل نسل جوان و به ویژه نفرات برتر کنکور و تحصیل کردگان نخبه دانشگاهی برای ورود به سیستم آموزش و پرورش شود، موضوعی که لازمه ارتقأ بیش از پیش چرخه آموزش به عنوان سنگ بنای رشد و تعالی کشور در همه عرصه هاست.

منبع : خبرگزاری فارس


اعلام نتایج پذیرفته شدگان آزمون آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت عصر امروز شنبه ( ۱۱ مرداد )

مدیر مرکز آزمون جهاد دانشگاهی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بازارکار با اعلام این خبر گفت ؛ آزمون آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت روز جمعه ۲۰ تیر ماه به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار شد.

احمد عبدی پور با بیان اینکه در آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت بیش از ۲۴ هزار نفر ثبت نام کردند گفت: از مجموع ۲۴۲۵۲ نفر ثبت نام کننده ، تعداد ۲۳۴۹۶ نفر معادل ۹۷ درصد در روز برگزاری آزمون حضور داشتند.
وی با اشاره به اینکه شرط قبولی در این آزمون کسب حداقل ۵۰ درصد نمره از مجموع ۱۰۰ نمره بوده و این امتیاز بدون احتساب نمره منفی لحاظ خواهد بود .
عبدی پور در خصوص نحوه اعلام نتایج گفت ؛ داوطلبان میتوانند با مراجعه به پروفایل خود در سامانه hrtc.ir درقسمت اعلام نتایج ؛ کارنامه پایانی خود را مشاهده و از قبول شدن خود مطلع شوند .
وی در پایان گفت ؛ اسامی پذیرفته شدگان علاوه بر اعلام در سامانه جهت سایر مراحل شامل گزینش و استخدام به سازمان نهضت سواد آموزی اعلام خواهد شد .
وی در خصوص نتایج آزمون استخدامی ثبت اسناد و املاک و صنایع شیر ایران هم گفت ؛ نتایج چند برابر ظرفیت این آزمون نیز بر اساس نمره فضلی تا پایان هفته ( ۱۷ مرداد ) اعلام خواهد شد.

منبع : بازار کار


نتایج آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی هفته اول مرداد اعلام می‌شود

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: نتایج آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی هفته اول مرداد اعلام می‌شود.

نتایج آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی هفته اول مرداد اعلام می‌شود

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با بیان اینکه تمام هم و غم ما این است که سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش اجرا شود، اظهار کرد: اگر می‌گوییم ۲۰۳۰ جز خیانت چیز دیگری نیست، باید روی این سند تحول سرمایه‌گذاری کنیم که به تنهایی وظیفه آموزش و پرورش نیست و تمام دستگاه‌ها باید همکاری کنند.

وی با اشاره به پیشنهاد ارائه یک طرح مشترک میان وزارت آموزش وپرورش و مجلس با موضوع ساماندهی نیروی انسانی، گفت: میان طرح و لایحه تفاوت است؛ اگر همکاران مجلس با طرح خالی وارد شوند یقینا شورای نگهبان ایراد اصل ۷۵ می‌گیرد و رد می‌شود. پیشنهادم این است که در آن جلسات مشترک حتما از دکتر نوبخت و دکتر انصاری هم در کمیسیون آموزش دعوت شود که مغایرت اصل ۷۵ در این طرح مشترک دیده نشود.

احمدی لاشکی افزود: اگر اینها با هم حضور داشته باشند موضوع یا در بودجه سنواتی دیده می‌شود یا بالاخره برنامه‌ای تدوین می‌شود؛ از این مجلس انتظار داریم در برنامه پنج ساله توسعه هفتم این موضوع سیاست‌های کلی نیروی انسانی لحاظ شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مهرماه امسال ۱۹۷ هزار نیروی انسانی کمبود داریم، گفت: باید به گونه‌ای عمل کنیم که تعدادی از کمبود را جبران کنیم؛ یک راهکار، استخدام از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که مجوز ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر را برای امسال داریم.

وی ادامه داد: همچنین ۲۰ هزار خروجی از دانشگاه فرهنگیان داریم که تحصیلشان تمام شده و وارد سیستم می‌شوند. ۵۰۰۰ ردیف استخدامی هم از سال‌های قبل داریم که تقریبا روی هم رفته ۵۲ هزار نفر تامین می‌شود؛ مابقی را چه طور حل می‌کنیم که می گوییم مانند مسکّن است نه معالجه؟

احمدی لاشکی اضافه کرد: راه‌های جبران ما سرباز معلم، حق‌التدریس شاغل، بازنشسته، آزاد، معلمان تمام وقت ( ۱۵ هزار نفر در سال گذشته از این طریق تامین نیرو شد) هستند؛ اینها ممکن است به صورت موقت مشکل کمبود نیرو را برای سال ۱۴۰۰ حل کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به قانون تبصره ۱۰ ماده ۱۷،گفت: با توجه به استفساریه آخر مجلس دهم، شیوه‌نامه تعیین تکلیف پیش دبستانی‌ها و خرید خدماتی‌ها هم هماهنگ شده و نامه وزیر به سازمان امور اداری استخدامی زده شده که سازمان امور اداری استخدامی هفته گذشته نامه آن را به هیات دولت ارائه کرده است که انتظار داریم این اصلاحیه کوچک هم خارج از نوبت تصویب شود که این گروه‌ها هم سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

احمدی لاشکی ادامه داد: این چهار گروه حق التدریسی‌ها‌، نیروهای پیش‌دبستانی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و آموزش دهندگان حدود ۸۰ هزار نفر می‌شوند که باید طبق قانون تا آخر ۱۴۰۰ تعیین تکلیف شوند. امسال ۲۵ هزار و ۴۰۰ سهمیه به اینها دادیم. آموزشیاران نهضتی اخیرا در آزمون داخلی شرکت کردند و قرار است هفته اول مرداد نتایج اعلام شود و هرکدام ۵۰ درصد نمره را کسب کنند، جذب می‌شوند و بر اساس نیاز منطقه در استان، جنسیت و رشته تحصیلی امتیازبندی‌ها انجام می‌شود. این نیروها باید تا آخر ۱۴۰۰ تعیین تکلیف شوند.

وی افزود: انتظارم از مجلس جدید این است که بودجه جذب این افراد در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که دولت آن را تا ۱۵ آذر تقدیم می‌کند، دیده شود؛ اگر این اتفاقات افتاد می توانیم این ساماندهی را انجام دهیم وگرنه این قصه تکراری هر ساله را خواهیم داشت.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش درباره مبحث اصلاح برنامه درسی ملی، گفت: در بحث ساعات کلاسی و برنامه درسی ملی مجوز به مجموعه شورای عالی آموزش و پرورش داده شده است اما درباره تقویم آموزشی که زمان فعالیت مدارس چگونه باشد و … به مجلس بر می‌گردد.

احمدی لاشکی اضافه کرد: بررسی میدانی در برخی کشورها در این باره انجام دادم و به ما می گفتند که هر ۱۰ سال یک بار در ژاپن کتاب بازنگری می شوند و در آلمان هم هر پنج سال یکبار این اتفاق می‌افتد.

وی درباره تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری گفت: تعیین زمان قطعی برای برگزاری کنکور مقدور است؛ همانطور که آزمون نهضت سوادآموزی هفته گذشته با رعایت پروتکل‌ها برگزار شد. ولی تا ستاد ملی کرونا نظر ندهد ما نباید نظر بدهیم. فعلا تصمیم‌گیر نهایی، ستاد ملی کرونا است. مطلق نمی‌توان در این باره صحبت کرد. فعلا داوطلبان آماده باشند و خودشان را برای ۳۱ مرداد آماده کنند. مسوولیت تامین بهداشت محیط با وزارت علوم است و قطعا پای کار خواهند بود و برنامه‌ریزی های لازم را خواهند داشت.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود: کار سختی نیست و می‌توانند بحث ضدعفونی محیط و افراد را انجام دهند و مراقبت کنند.

احمدی لاشکی در واکنش به اظهارات حاجی بابایی مبنی بر اینکه مقصر کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش به بعد از سال ۹۲ برمی‌گردد، گفت: قبل از سال ۹۲ هم مقصر داریم و اینطور نیست که فقط مربوط به بعد از سال ۹۲ باشد؛ دانشگاه فرهنگیان از چه زمانی منحل شد؟ از آن زمان که مراکز تربیت معلم را بستیم به این نقطه فعلی رسیدیم.

وی ادامه داد: امسال شرایط متفاوت است و با توجه به اینکه باید بخشی از آموزش‌ها از طریق فضای مجازی ارائه شود، می‌توانیم نیاز به نیروی انسانی را تا حدودی تعدیل کنیم؛ ضمن آنکه عدد کمبود ۲۵۰ هزار معلم که اقای حاجی بابایی بیان کرد مربوط به سال ۱۴۰۱ است. همچنین نباید روی عدد و رقم تمرکز کنیم باید به کیفیت نیروی انسانی هم توجه کنیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود: نظام رتبه بندی تا حدودی در حال انجام است؛ مبالغ افزایش یافته قابل توجه بود اما تورم به گونه‌ای است که شاید چندان به چشم نیاید اما باز هم کار بزرگی بود که انجام شد و باید قدرشناسی کرد؛ در نظام رتبه‌بندی، معلمان به پنج دسته تقسیم می‌شوند آیا روی ارتقای کیفیت معلمان کاری شده است؟ انتظار داریم نمایندگان مجلس ما را یاری کنند و کمک برسانند که کیفیت را هم ارتقا دهیم.

احمدی لاشکی با بیان اینکه به شدت مخالفم که موسسات کنکور به برگزاری کنکور امسال کمک کنند، اظهار کرد: سال‌های بعد بحث حذف کنکور را داریم و نباید به اینها بدهکار بشویم. دولت باید بایستد و کنکور امسال را اجرا کند. سلامت دانش آموزان برای ما مهم است از ۱۵ شهریور برای بازگشایی مدارس اعلام امادگی کرده‌ایم و وضعیت‌های مختلف را درنظر گرفته و بر اساس استان‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

منبع : خبرگزاری فارس


80 درصد داوطلبان آزمون استخدامی آموزشیاران بانوان هستند

رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: از مجموع شرکت‌کنندگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی ۸۰ درصد خانم هستند و بیشترین شرکت‌کننده هم از استان لرستان است.

به گزارش بازارکار رییس سازمان نهضت سوادآموزی از حوزه برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان و آموزشیاران نهضت سوادآموزی بازدید کرد.
شاپور محمد زاده به ‌اتفاق احمد شریفی‌زاده معاون هماهنگی و امور مجلس دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، بیجندی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی به همراه تعدادی از مدیران از محل آزمون بازدید و با تعدادی از شرکت‌کنندگان از نزدیک صحبت کرد و در پایان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در این آزمون تعداد ۲۴ هزار ۲۰۰ نفر شرکت کردند که کمتر از ۳۰۰ نفر کارت آزمون دریافت نکرده و بقیه بر سر آزمون حاضر شدند.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: شرکت‌کنندگان پس از کسب ۵۰ درصد نصاب قبولی و پس از مراحل گزینش، به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند تا یک دوره یک ‌ساله را بگذرانند و پس از موفقیت به استخدام آموزش‌وپرورش به ‌عنوان معلم پیمانی درخواهند آمد.
محمدزاده پیشتر درباره آزمون آموزشیاران نهضت سواد آموزی اظهار داشت: تاکنون آزمون چندین مرتبه به تعویق افتاده است؛ این آزمون قرار بود در بهمن ماه سال ۹۸ برگزار شود اما به دلیل ارائه فرصت بیشتر برای مطالعه داوطلبان به ۲۲ فروردین موکول شد و به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار شد این آزمون ابتدا در سوم خرداد و سپس ۲۰ تیر ماه برگزار شود.
وی افزود: این آزمون ۲۰ تیرماه با اخذ مجوز از ستاد ملی مبارزه با کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی در تمام استان های کشور برگزار می شود و با تمامی استانداری های استان ها به صورت جامع هماهنگی ها انجام شده است.

منبع : بازار کار


بازنشستگی ۶۲۰ هزار معلم تا سال ۱۴۰۴

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس از بانشستگی ۶۲۰ هزار معلم ظرف ۵ سال آینده خبر داد و گفت: آموزش و پرورش باید هرچه سریع‌تر نسبت به جذب نیروهای بلاتکلیف ۴ گروه قانون استخدام معلمان حق التدریس اقدام کند.

فرهاد بشیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت سرعت بخشی در اجرای قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سوادآموزی مصوب مجلس دهم، اظهار کرد: با توجه به اینکه کمبود معلم در سراسر کشور، مسئله‌ و نیاز جدی در هر استان است، باید نسبت به اجرای این قانون هرچه سریع‌تر عمل کرد.
بشیری یادآور شد: آزمون نیروهای نیروهای نهضت سوادآموزی برگزار شد و امروز وقت آن رسیده تا قانونی که در مجلس دهم به تصویب رسیده را برای ۴ گروه نیروهای حق التدریس، خرید خدمات آموزشی، پیش دبستانی و نهضت سواد آموزی اجرا شود.
نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۴ تعداد ۶۲۰ هزار معلم بازنشسته می‌شوند، افزود: آموزش و پرورش باید برنامه مدونی برای جذب معلم در این سال‌ها داشته باشد تا این کسری جبران شود.
بشیری تصریح کرد: در حال حاضر نیز بسیاری از استان‌ها با کمبود معلم مواجه هستند و نیاز است با همگرایی، وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون آموزش و تحقیقات، سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه نسبت به ساماندهی نیروهای آموزش و پرورش اقدام شود.
وی اضافه کرد: طبق برآوردها آموزش و پرورش شهرستان پاکدشت برای سال تحصیلی پیش رو با کمبود ۹۰۰ معلم مواجه است و این در حالیست که آموزش و پرورش برای جبران این کمبود هیچ اقدامی نکرده است.
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تاکید کرد: امروز جوانان تحصیل کرده بسیاری جویای شغل هستند و آموزش و پرورش باید بداند که همه کسری نیروی خود را نمی‌تواند از طریق دانشگاه فرهنگیان جبران کند؛ لذا باید دوره‌های تخصصی لازم برای این جوانان تحصیل کرده برگزار و به تدریج این نیروها به آموزش و پرورش تزریق شوند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


فوریت طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدام آموزشیاران نهضت تصویب شد

مجلس شورای اسلامی با یک فوریت موضوع اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف اسخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی موافقت کرد.

به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا، علی علیزاده نماینده مراغه در مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده درخواست کننده دو فوریت طرح اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در جلسه علنی امروز- چهارشنبه- گفت: صدو سی نفر از نمایندگان مجلس این طرح را آماده کرده اند، طبق قانون در رابطه با جذب نیروهای حق التدریس که در سال ۹۷ تصویب شد، چهار گروه نیروهای حق ااتدریس، مربیان پیش دبستانی، سرباز معلمان و آموزشیاران نهضت سوادآموزی جذب آموزش و پرورش شوند، که برای سه گروه غیر از آموزشیاران نهضت سوادآموزی دوره های آموزشی برگزار شده، اما برای آموزشیاران نهضت آزمون گذاشته اند.

وی افزود: در حق این گروه نسبت به دیگر گروه ها اجحاف صورت گرفته است، اگر هم اکنون این دو فوریت تصویب نشود، آزمون آموزشیاران نهضت برای جذب در بیستم برگزار می شود، با توجه به اینکه اکنون آخرین سالی است که آموزش و پرورش باید برای جذب این گروه ها اقدام کند با تصویب نشدن دو فوریت، حق این افراد ضایع می شود زیرا این گروه نزدیک ۱۴ سال است که سال در مناطق دور افتاده با حقوق ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان زحمت کشیده‌اند.

نماینده مراغه ادامه داد: اعمال تبعیض در حق این گروه در حالی است که این افراد روستا به روستا رفته و بی سوادان را آموزش داده‌اند به امید روزی که استخدام شوند، اما تبعیض قائل شده بین این گروه ها حق آنها را ضایع می کند با وجود آنکه آنان مدرک دانشگاهی وسابقه کاری بیش از ۱۴ سال دارند.

مخالفان و موافقان اصلاح قانون جذب آموزشیاران نهضت

مهدی طغیانی نماینده اصفهان در مخالفت با این طرح گفت: موضوع ساماندهی نیروهای انسانی در وزارت آموزش و پرورش یک مسئله مهم است، اما این وزارتخانه در دوره‌های مختلف برای تدوین یک قانون منفعل عمل کرده و مجلس در ادوار مختلف با ورود به این مسئله و تدوین طرح های مختلف، به رویکرد منفعلانه وزارتخانه در حوزه نیروی انسانی دامن زده است؛ نمایندگان مجلس یازدهم تمام مسائل و مشکلات مرتبط با نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش را درک می کنند، اما نباید با طرح های دوفوریتی به مسائل آموزش و پرورش در این بخش دامن بزنند.

وی افزود: بهتر است که وزارت آموزش و پرورش یک برنامه ۵ ساله ارائه کند تا بر این اساس اقدامات بعدی صورت گیرد.

شبوا قاسمی پور نماینده مریوان نیز در موافقت با این طرح گفت: نهضت سوادآموزی یادگار امام راحل است و این افراد در سالهای گذشته میلیونها نفر انسان محروم را باسواد کرده اند، لذا باید به نهضت سوادآموزی به عنوان یک نهضت انقلابی نگاه کنیم، در غیر این صورت در جامعه بازماندگان از تحصیل روز به روز افزایش می یابد.

وی افزود: اکنون این سوال مطرح است که چرا قرار است از نیروهای نهضت سوادآموزی آزمون استخدامی آزمون گرفته شود، در حالی که از سه گروه دیگر آزمون گرفته نشده، بنابراین حمایت از آموزشیاران نهضت باید ارحج تر دیده شود و تبعیض در این حوزه به صلاح نبوده و رفع ظلم فوریت دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


تصمیمات کمیسیون آموزش برای جذب آموزشیاران نهضت سوادآموزی

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت که در جلسه امروز با وزیر آموزش و پرورش مقرر شد که آزمون برای جذب آموزشیاران نهضت سوادآموزی به موقع برگزار شده و با اتخاذ تمهیداتی اکثریت شرکت کنندگان قبول شوند.

احمد حسین فلاحی در گفت‌وگو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت که این جلسه با حضور وزیر آموزش و پرورش و شورای معاونان این وزارتخانه برای بررسی مسائل و مشکلات حوزه آموزش و پرورش برگزار شد و اعضای کمیسیون نیز دغدغه‌های خود همچون میزان تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را بیان کردند.
وی توجه به دانشگاه فرهنگیان و اعمال مدرک دوم فرهنگیان، تعویق کنکور ۹۹، تحقق عدالت آموزشی، پرهیز از سیاست‌زدگی در آموزش و پرورش، سیر صعودی مدارس غیرانتفاعی و مسئله تعارض منافع در مدیریت مدارس غیرانتفاعی، توجه به مسئله همسان‌سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان، رتبه‌بندی معلمان، ساده‌سازی و قابل فهم شدن کتب درسی و لزوم توجه به راه‌اندازی انجمن اسلامی دانش آموزی را از جمله مسائل مطرح شده در این جلسه عنوان کرد و افزود: نمایندگان همچنین بر لزوم توجه به موضوع ترک تحصیل دانش آموزان و ختصاص بودجه مناسب به آموزش و پرورش نیز تاکید کردند.
فلاحی در پایان گفت که در این جلسه درباره مسئله جذب نیروهای نهضتی و تاخیر آزمون آن‌ها نیز مباحث جدی مطرح و مقرر شد با توجه به طرح سوالات، آزمون در بیستم تیرماه برگزار شود اما تمهیدات به گونه ای باشد که اکثریت شرکت کنندگان در آن قبول شوند؛ ضمن اینکه افراد پذیرفته نشده در آزمون نیز به جای قطع همکاری با آموزش و پرورش بتوانند به صورت حق التدریس به کار خود ادامه دهند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تشریح وضعیت برگزاری آزمون آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی

به گزارش خبرگزاری مهر، شاپور محمدزاده ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید والامقام دکتر چمران و سالروز قوه قضاییه و تسلیت شهادت شهید والامقام دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفایش توسط منافقان کور دل در هفتم تیر ماه سال ۱۳۶۰ و همچنین روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی کاظم شاهچراغ (ع) از تلاش و فعالیت همه همکاران به خصوص آموزش دهندگان در شرایط فعلی کشور و رعایت تمام پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تقدیر و تشکر کرد.

محمد زاده در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری آزمون آموزش دهندگان گفت: برگزاری این آزمون منطبق با قانون مجلس شورای اسلامی بوده و ما به عنوان مجری قانون موظف به اجرای آن هستیم و با توجه به هماهنگی انجام شده و مجوز اخذ شده از ستاد ملی مبارزه با کرونا در ۲۰ تیرماه این آزمون از سوی جهاددانشگاهی با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در ادامه افزود: به نظر بنده آزمون آموزش دهندگان هر چقدر زودتر برگزار شود به نفع خود آموزش دهنده‌ها است و این عزیزان زودتر تعیین و تکلیف می‌شوند امیدوارم همه آموزش دهنده‌های مشمول ۵۰% امتیاز را کسب کنند و انشاالله وارد چرخه استخدام شوند.
محمدزاده ضمن اشاره به فراهم شدن و دسترسی آموزش دهندگان به سایت جهاد دانشگاهی یادآور شد و افزود: از امروز به مدت ۴ روز از طریق سایت جهاد دانشگاهی امکان فراهم شده تا آموزش دهنده گان وارد این سایت شوند و آدرس شهر و محل آزمون خود را مشخص کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه به ساختار اداری و تشکیلاتی معاونت سوادآموزی با توجه به تعدیل اخیر اشاره کرد و گفت: من با معاون توسعه ومدیریت وزارت متبوع صحبت کرده‌ام و قول داده که پست‌های سوادآموزی با کاهش پست مواجه نشود، البته اختیار تصمیم گیری در خصوص پست‌های استانی به مدیر کل آموزش و پرورش داده شود و منتظر پیشنهاد آنها هستیم و در کمیته‌هایی که به همین دلیل در وزارتخانه شکل می‌گیرد حتماً نماینده سازمان در آنجا حضور پیدا می‌کند و مسئله را پیگیری خواهند کرد.
معاون وزیر و رئیس سازمان با اشاره به تصمیم ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا اظهار کرد: قرار است از پانزدهم شهریور ماه سال جاری، سال تحصیلی جدید شروع شود و همچنین برنامه‌های آموزش سازمان هم به این زمان توجه و متناسب سازی شود و برنامه شبکه شاد و حضور سوادآموزی در این شبکه با جدیت پیگیری و به نتیجه برسد.
وی در ادامه صحبت‌های خود به تفاهم نامه سه جانبه نهضت سوادآموزی وسازمان تامین اجتماعی و معاونت امور فرهنگی شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: توافق صورت گرفته می‌تواند آثار و برکت خوبی را برای سوادآموزی داشته باشد و همکاران سوادآموزی شهر تهران می‌توانند با استفاده از امکانات مراکز پرتو شهرداری در تقویت مهارت آموزی و سوادآموزی استفاده شود.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در پایان این جلسه به موضوع شاخص‌های ارزیابی عملکرد پایان سال سازمان نهضت سوادآموزی اشاره و اظهار کرد: همه مدیریت‌ها طبق توافق انجام شده از ابتدای سال برنامه ریزی لازم برای عملیاتی شدن و مستند سازی فعالیت‌ها اقدام کنند و همچنین در تقدیر از همکاران به دو گونه عمل شود یکی مناسبتی و دیگری عملکردی.
وی در ادامه افزود: عملکرد در قالب چار چوبی مشخص و از افراد خاص صورت گیرد و برای همین دلیل، چار چوبی تهیه و پس از ابلاغ متناسب با آن اقدام شود.

منبع : خبرگزاری مهر


زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان با سراسر کشور آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این استان روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود.

هادی زارع پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این زمان از سوی دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی کشور اعلام شده است.

وی افزود: کارت ورود به جلسه این آزمون از طریق سایت اینترنتی به نشانی www.hrtc.ir توزیع و در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: توزیع کارت ورود به جلسه این آزمون از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه امسال آغاز و تا یک روز قبل از برگزاری آزمون نیز ادامه دارد.

زارع پور عنوان کرد: ساعت آغاز و محل برگزاری این آزمون در کارت ورود به جلسه به شرکت کنندگان اعلام خواهد شد.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کهگیلویه و بویراحمد ۹۲.۷ درصد است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اطلاعیه تغییر زمان برگزاری آزمون استخدامی آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی

به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی می‌رساند با توجه به مجوز صادره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری این آزمون به روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ تغییر پیدا کرده است.

برنامه زمان‌بندی جدید این آزمون به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- ویرایش محل پیشنهادی داوطلب برای حوزه برگزاری آزمون : از روز یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹ تا پایان روز چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۹
۲- توزیع کارت ورود به جلسه از طریق سایت www.hrtc.ir: از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه
۳- زمان برگزاری آزمون: صبح روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹
ساعت شروع آزمون و محل برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه آزمون اعلام می‌شود


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان در تیرماه

بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و مباحث امور پشتیبانی و مالی در جلسه ویدئو کنفرانس سازمان نهضت سوادآموزی مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی، شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ابتدا با سلام و درورد به ارواح طیبه شهدا و روح ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالگرد ارتحال ایشان، به قیام پانزده خرداد و نقش شهدای آن در تحقق انقلاب اشاره کرد همچنین با توجه به تقارن روز جلسه با سالروز تخریب قبور مطهر ائمه اطهار علیه السلام (هشتم شوال) این روز را به اعضای جلسه تسلیت گفت. وی با اشاره به شرایط ایجاد شده و تعطیلی جلسات گردهمایی حضوری از تشکیل این جلسه و ارتباط با استان‌هایی که در اولین جلسه نبودند، اظهار خرسندی کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ضمن اشاره به مطالبی که در جلسه قبل مطرح شده به ساختار جدید تشکیلاتی اعمال شده در استان‌ها اشاره کرد و گفت: «تعدیل نیرو فقط شامل سوادآموزی نبوده و تقریباً همه قسمت‌های وزارتخانه را در بر می‌گیرد و سازمان در تلاش است تا در خصوص تعدیل نیروها در استان‌ها با انعکاس مشکلات پیش آمده به مقام عالی وزارت آنها را حل کند.»

محمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان را در تیر ماه سال جاری به شرط مجوز ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا دانست و گفت: «با توجه به ایام کرونایی و روزهایی که سپری شد هماهنگی‌های لازم انجام شده که آزمون استخدامی به احتمال قوی در تیرماه برگزار شود و برگزاری این آزمون یک امر تکلیفی در استخدام‌ها بوده و اجتناب ناپذیر است و عدم اجرای آن با نص قانون منافات دارد، بنابراین اجرای آزمون قطعی است.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به مسائل آموزشی، حجم استان‌ها و دقت در اجرای دقیق برنامه عملیاتی سال ۹۹، تلاش سازمان برای حضور در آموزش مجازی شاد، آموزش‌های تلویزیونی و مجازی و همچنین به تعهدات مالی استان‌ها نیز اشاره‌ و راهکارهای لازم را به استان‌ها اعلام کرد.

در ادامه معاونان استان‌ها به ترتیب مشکلات و پیشنهادات خود را از طریق ویدئو کنفرانس اعلام کردند که تمهیدات و اقدامات استان‌ها برای استمرار فعالیت‌های سوادآموزی در شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص بحث امور پشتیبانی و مالی از جمله این مطالب بود.

در ادامه جلسه خاک زاد معاون امور آموزشی سازمان، مونسان مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی و جمشیدی مدیر کل طرح و برنامه پاسخگوی موارد مطروحه استان‌ها بودند.

در این جلسه ویدئو کنفرانسی طبق برنامه ریزی انجام شده، ۱۸ استان که در اولین جلسه حضور نداشتند، حاضر بوده و مشارکت لازم را داشتند.

منبع : خبرگزاری پانا


برخی جزییات استخدام آموزش دهنده‌های نهضت

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سوادآموزان هم حضوری امتحان می‌دهند گفت: طبق برنامه ریزی‌ها آزمون‌ها را می‌توان از تیرماه به بعد برگزار کرد.

به گزارش بازارکار شاپور محمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: ستاد کرونا اعلام می‌کند؛ اما قاعده این است که تیرماه این آزمون را برگزار کنیم.
وی افزود: ثبت نام تکمیل شده و ۲۴ هزار نفر در این آزمون شرکت می‌کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه امید است آموزش دهنده‌های نهضت از این فرصت کرونایی برای مطالعات بیشتر استفاده کنند گفت: هم سازمان نهضت سوادآموزی و هم جهاددانشگاهی دروس و منابع اختصاصی و عمومی را برای مطالعه روی سایت قرار داده‌ایم که متقاضیان می‌توانند آن را مطالعه کنند.
محمدزاده افزود: هر کدام از شرکت کنندگان اگر ۵۰ درصد نمره را کسب کنند استخدام می‌شوند. این استخدام، مصاحبه و گزینش ندارد و فعلا فقط شامل قبولی در آزمون است. پذیرفته شدگان به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند و آموزش‌های مهارتی را می‌گذرانند و سپس جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
وی در ادامه درباره روند آموزش به سوادآموزان در ایام کرونا و زمان برگزاری امتحانات نیز گفت: ما هم از فرصت‌های پخش تدریس تلویزیونی استفاده کردیم و برنامه آموزشی از شبکه آموزش برای سوادآموزان داریم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: مراکز استانی هم به طور مستقل عمل کردند و این اختیار را دادیم که خود استان‌ها با کمک شبکه‌های استانی آموزش را پیش ببرند. به همین علت اختلافاتی هم وجود دارد، یک استان ۳۰ درصد و یک استان تا ۷۰ درصد آموزش‌ها را ارائه کرده است. علاوه بر این برای راه‌اندازی کانالی در شبکه شاد هم در تلاش هستیم.
محمدزاده با بیان اینکه سوادآموزان هم حضوری امتحان می‌دهند گفت: طبق برنامه ریزی‌ها آزمون‌ها از تیر به بعد می‌تواند برگزار شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت

رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.
این قانون که با عنوان طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزات آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، تصویب و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت به تایید شورای نگهبان رسید.

منبع : خبرگزاری ایسنا


آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی لغو نمی‌شود

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی یک تکلیف قانونی است و لغو نمی‌شود.
خبرگزاری فارس: شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در خصوص درخواست تعدادی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی برای لغو آزمون استخدامی، اظهار کرد: آزمون لغو نمی‌شود، چون تکلیف قانونی است که مجلس، دولت را مکلف کرده است.

وی ادامه داد: در زمان تصویب این مصوبه عنوان شده است که نیرو‌های پیش‌دبستانی و حق‌التدریس واجد شرایط بدون آزمون، جذب شوند و نیرو‌های نهضت سوادآموزی در آزمون شرکت کنند پس تکلیف قانونی است و دست ما نیست؛ مگر اینکه خود قانونگذار که مجلس است در این قانون، اصلاحیه ایجاد کند.
محمدزاده با بیان اینکه شرایط آزمون را برای آموزش‌دهندگان تسهیل کردیم، گفت: آزمون‌های استخدامی را معمولا سازمان سنجش برگزار می‌کند، اما با جهاد دانشگاهی به توافق رسیدیم که آزمون استخدام آموزش‌دهندگان را جهاد دانشگاهی برگزار کند.

منبع : خبرگزاری فارس


خبر خوش کدخدایی برای معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.

او با تبیین جزئیات این مصوبه عنوان کرد: طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی یکی دو نوبت میان مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که در نهایت با ایجاد اصلاحاتی در آن، اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نشناختند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بر این اساس، این مصوبه مراحل و تشریفات قانونی اش را برای اجرا طی می‌کند و امیدواریم کمکی به معلمان پرتلاش حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باشد که از مدت‌ها پیش منتظر تعیین تکلیف استخدامشان بودند.

کدخدایی، طرح استفساریه تبصره بند الف ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر مصوبات شورای نگهبان برشمرد و گفت: این طرح که نخستین بار به شورای نگهبان ارسال شد ناظر به مدارک تحصیلی ایثارگران عزیز است که مغایر نبودنش با موازین شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد. این طرح نیز پس از طی تشریفات قانونی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به نزدیک شدن به اتمام این دوره از مجلس شورای اسلامی آیا طی شدن تشریفات قانونی اجرای این دو مصوبه طولانی‌تر از حد معمول نخواهد شد؟ تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با تاخیر در طی شدن تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبات ندارد و مسیر قانونی اش را طی خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: با ارسال این طرح‌ها به مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس آن را به رئیس جمهور ابلاغ می‌کند و رئیس قوه اجرایی نیز طبعاً آن را باید برای قانون شدن که تشریفات زمانی دارد و پس از آن لازم الاجرا می‌شود ابلاغ می‌کند.

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان


برگزاری آزمون استخدام آموزشیاران سوادآموزی یک تکلیف قانونی است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: برگزاری آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی، تکلیف قانونی است لذا آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس، به‌رغم اینکه جذب نیرو در دستگاه تعلیم و تربیت باید از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی باشد اما به علت نیاز این دستگاه به نیروی انسانی و همچنین به‌کارگیری نیروی انسانی به شکل و شمایل مختلف، همواره توقعات استخدام به روش‌های دیگر به غیر از روش اصلی پیش می‌آید.
تدریس معلم در آموزش و پرورش در حال حاضر به شکل‌های مختلف مانند یک عده معلم رسمی، یک عده معلم مدارس غیردولتی، یک عده معلم حق‌التدریس، یک عده معلم قرارداد کار معین، یک عده معلم شرکتی و خرید خدمات، یک عده نیروهای نهضت سوادآموزی و .. است.

بعد از گلایه معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مبنی بر سال‌ها کار در آموزش و پرورش و عدم به‌کارگیری آنها، مجلس قانونی را برای جذب این افراد گذراند و شرایطی برای ورود آنها به دستگاه تعلیم و تربیت مطرح شد.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره استخدام نیروهای حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: «استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت یک تکلیفی است که تا پایان برنامه ششم، دولت باید اجرا کند؛ برای آموزشیاران نهضت باید آزمون ورودی برگزار کنیم و در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند تا دوره یکساله را طی کنند؛ قرار بود آزمون آنها در فروردین برگزار شود که به دلیل شرایط خاص کشور نتوانستیم اما اکنون هدف‌گذاری برای خرداد است، مگر آنکه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم جدیدی را اتخاذ کند».

حالا آموزشیاران نهضت سوادآموزی درخواست دارند که آزمون برایشان برگزار نشود؛ این افراد با طرح سوژه‌ای در سامانه «فارس من» با عنوان «آزمون نهضت سوادآموزی به دانشگاه فرهنگیان منتقل شود»، درخواستی داشتند مبنی بر اینکه «با توجه به شرایط کنونی کشور، ما آموزش دهندگان مشمول نهضت تقاضا داریم آزمون ورودیه مانند سه گروه دیگر به بعد از دوره در دانشگاه فرهنگیان منتقل شود».

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در این خصوص با بیان اینکه ۲۵ هزار مجوز استخدامی این افراد برای سال ۹۹ اخذ و سال ۱۴۰۰ هم بخش دیگری از آنها استخدام می‌شوند، تصریح کرد: «روزهای اخیر برخی از آموزش دهندگان خواسته بودند که آزمون را حذف کنیم؛ حذف آزمون دست ما نیست و اگر آنها قانون را مطالعه کنند، می‌بینند که جزو مصوبات قانونی است».

شاپور محمد زاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ، با توجه به سوالات مکرر آموزش دهندگان در مورد آزمون استخدامی گفت: همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۹۷.۰۶.۱۳ مجلس شورای اسلامی برگزاری آزمون تکلیف قانونی است لذا آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند و برگزاری آزمون هم بر این اساس است.

وی افزود: زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست و در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد است البته به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش‌دهندگان نیست؛ اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه ، گزینش و … طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

محمدزاده با بیان اینکه حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست، گفت: کتاب‌ها، جزوات ، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیستند؛ وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری فارس


قانون، برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت را الزامی کرده است

رییس سازمان نهضت سوادآموزی و معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران یک قانون است که آموزش و پرورش موظف به اجرای آن است و حذف احتمالی این آزمون به تصویب قانون جدید در مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.

به گزارش بازارکار، شاپور محمدزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران یک تکلیف قانونی است. آموزشیاران نهضت سواد آموزی بر اساس بند دو مصوبه شهریور سال ۹۷ باید برای استخدام در آموزش و پرورش در آزمون شرکت و نمره قبولی را کسب کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه به هیچ وجه تبعیضی میان گروه های مختلف استخدامی صورت نگرفته است، عنوان کرد: در بند یک مصوبه شهریور سال ۹۷ اعلام شده که نیروهای پیش دبستانی و حق التدریسی برای استخدام نیازی به شرکت در آزمون ندارند اما استخدام آموزشیاران منوط به کسب نمره قبولی در آزمون است. از این رو؛ آموزش و پرورش مکلف به اجرای قانون است.
محمدزاده یادآور شد: آموزش و پرورش تحت هیچ شرایطی نمی تواند آزمون را حذف کند، حذف آزمون استخدامی آموزشیاران به لغو قانون قبلی و تصویب قانون جدید توسط مجلس شورای اسلامی بستگی دارد.
وی همچنین درباره تعویق زمان آزمون استخدامی آموزشیاران اظهار داشت: این آزمون قرار بود که در تاریخ ۲۲ فروردین ماه برگزار شود اما در حال حاضر برگزاری آزمون به نیمه سوم خرداد ماه موکول شده است.
رییس سازمان نهضت سواد آموزی تاکید کرد: برگزاری هرچه زودتر آزمون به نفع آموزشیاران است؛ چرا که باید نتایج زودتر مشخص شود و پذیرفته شدگان برای گذراندن دوره در دانشگاه فرهنگیان آماده شوند.
محمدزاده یادآور شد: در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا و همچنین تعطیلی مدارس بهترین زمان برای مطالعه منابع اعلام شده برای آمادگی جهت شرکت در آزمون استخدامی آموزشیاران است.
وی اعلام کرد که آموزش و پرورش منابع اختصاصی را برای آموزشیاران جمع آوری کرده و روی سایت در اختیار متقاضیان قرار داده تا دیگر نیاز نباشد زمان بسیاری را صرف مطالعه منابع پراکنده کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: این آموزشیاران قرار است که معلم رسمی وزارتخانه شوند و از حوزه نهضت سواد آموزی خارج می شوند، از این رو باید با مطالعه دقیق منابع بتوانند حداقل اطلاعات را برای شغل خود به دست آورند.
محمدزاده خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط معلمان شرایط را برای آموزشیاران آسان کرده و حداقل کسب درصد نمره را برای قبولی این افراد در نظر گرفته است.
وی تاکید کرد: شرایط برای همه آموزشیاران یکسان است، از این رو رقابت میان افراد بدون تبعیض انجام می شود. آموزش و پرورش به دنبال این است که آموزشیاران با سهولت بیشتر و در شرایط مناسبی آزمون دهند و استخدام شوند.
به گزارش ایرنا، برخی از آموزشیاران سازمان نهضت سواد آموزی پس از اعلام برگزاری آزمون استخدامی خواستار حذف یا کاهش منابع این آزمون بودند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


نحوه استخدام نیروهای خرید خدمات آموزشی ، حق التدریسی و پیش دبستانی تعیین تکلیف شد

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان در پس اصلاح طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹) مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان به اصلاحات اعمال شده در طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.
متن اصلاح شده طرح مذکور بدین شرح است:
موضوع استفساریه آیا مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکتهای مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند؟
پاسخ: بلی. مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


آزمون استخدامی نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی خردادماه برگزار می شود

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشستی خبری بزرگداشت مقام معلم و در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکاردرباره استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: طبق مصوبه قانونی برای آموزشیاران و آموزش دهنده‌ها باید آزمون ورودی برگزار کنیم که در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شوند.

علی الهیار ترکمن افزود: قرار بود آزمون فروردین ماه باشد که به دلیل شرایط خاص کشور میسر نشد و هدف گذاری ما خرداد ماه است، مگر آنکه مصوبات ستاد کرونا کار را طور دیگری رقم بزند.
وی با اشاره به اینکه استخدام معلمانحق التدریس و آموزشیارن نهضت سوادآموزی مصوبه ومجلس شورای اسلامی است افزود: این در حالیست که ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای این گروه اخذ شده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار درباره حذف آزمون برای استخدام این نیروها نیز افزود: حذف آزمون در اختیار ما نیست و جزو مصوبات قانونی است. برای برگزاری آزمون استخدامی از طریق اساسنامه ماده ۲۸ نیز باید گفت که یکی از اصلی‌ترین نیازهای ما جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ است.
وی از پیگیری مجوزهای استخدامی از طریق دستگاه های ذیربط خبر داد و اعلام کرد: حجم و ترکیب این نیاز را به سازمان امور اداری واستخدامی استخدامی اعلام کردیم و امیدواریم مجوزها صادر شوند. فعلا در فرایند مذاکره هستیم و رقم نهایی شده را بعد از صدور اعلام می کنیم.

اختصاص ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش برای سرباز معلم

وی درباره سهمیه سربازمعلمان گفت: امسال اعزام نیروی سرباز کمی به دلیل شرایط موجود محدود شده و با وجود محدودیت‌ها، ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی داشتند و سهمیه ما را کاهش ندادند و ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش اختصاص دادند.

الهیار به بیان پیشینه‌ای از اجرای طرح رتبه بندی پرداخت و گفت: رتبه بندی یک فرایند طولانی را طی کرد. بحث پیگیری ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه برای رتبه بندی از مطالبات اصلی ما بود و این ماده به نحوی است که تفاوتی در نگاه به نوع رتبه بندی ایجاد می‌کند. یک نگاه نیازمند لایحه است و طبق نگاه دوم رتبه بندی می تواند از سوی دولت انجام بگیرد. در این قانون صراحتا دولت مکلف شده نظام رتبه بندی را تنطیم کند و مجلس آن را در قالب بودجه سنواتی به تصویب برساند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بحثی که از سال ۹۷ داشتیم این بود که رتبه بندی از طریق لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت اجرا شود؟. نهایتا قرار شد رتبه بندی از طریق مصوبه دولت اجرایی شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی «حق شغل» درنظرگرفته شده بود و در سال ۹۸ سه آیتم به عنوان رتبه بندی مورد افزایش قرارگرفت.

در مصوبه رتبه بندی ۹۸، پنج رتبه برای معلمان درنظر گرفته شد و عوامل امتیاز آور مشخص شدند که سابقه خدمت، توقف در یک رتبه و… از این جمله بود. این مصوبه از مهر ۹۸ با بودجه ۲۰۰۰ میلیاردی پیش بینی شده به اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه در پایان بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای را از سوی سازمان برنامه خطاب به دستگاه‌های اجرایی داشتیم که به استناد مصوبه سال ۹۳ نتوانسته بودند امتیازات فصل دهم را برای پرسنل خود افزایش دهند و اکنون مجاز به این افزایش تا سقف ۵۰ درصد هستند. در وزارت آموزش و پرورش این تحلیل صورت گرفت که حالا که سه آیتم فصل ۱۰ را برای معلمان با پیش شرط استفاده می‌کنیم اما سایر کارمندان بدون پیش شرط از آن بهره مند می‌شود؛ بیاییم و یکبار برای همیشه این آیتم ها را برای همه فرهنگیان اجرا کنیم.

الهیار ادامه داد: در واقع این سه آیتم برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصدافزایش یافته بود اما با این مصوبه برای سایر کارکنان بدون پیش شرط تا ۵۰ درصد افزایش می یافت. با جمع بندی صورت گرفته این کار را برای معلمان انجام دادیم و همه آیتم ها را برای معلمان تا ۵۰ درصد افزایش دادیم.

حقوق معلمان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نکته منفی این بود که تفاوت‌های رتبه‌ای معلمان نادیده گرفته شد و آنها که در رتبه ۴ و ۵ بودند کمتر مشمول بخشنامه سازمان برنامه شدند و اعتراضات بسیاری صورت گرفت عنوان کرد:
اما معتقدیم این مصوبه در عملیات اجرایی به ضرر معلمان تمام نمی‌شود و حقوقشان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

ارایه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی به معاون اول رئیس جمهور

وی همچنین با اشاره به آیتم فوق العاده ویژه گفت: این آیتم در قانون مدیریت خدمات کشوری برای کل کارکنان دولت تسری پیدا نمی‌کند و برای مشاغل خاص و تخصصی برقرار می‌شود و سازمان استخدامی آن را برقرار می کند. وزارت آموزش و پرورش قبلا در سال ۹۱ از ۱۲۴ شغل موجود، پیشنهاد برقراری ۳۵ شغل را ارسال کرده بود که مشاغل آموزشی هم در آن بودند اما سازمان استخدامی در آن زمان با ۱۶ شغل موافقت می کند و نیروهای آموزشی را خارج می کند و از سال ۹۱ مجوزی برای برقراری فوق العاده ویژه برای کارکنان آموزشی نداشتیم. به همین خاطر هم یک تفاوتی بین دریافتی نیروهای ستادی و آموزشی به وجود آمده بود که برای رفع این نقیصه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی را به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم.

الهیار ادامه داد: همزمان دکتر نوبخت در برنامه اینستاگرامی با معلمان این موارد را توضیح داد که در نهایت برخی اعتراض کردند که دیدار باید رو در رو باشد. با پیگیری‌های انجام شده یک برنامه حضوری با نمایندگان تشکل‌ها در ۲۸ فروردین در سازمان برنامه با نوبخت ترتیب داده شد. معلمان خواسته‌های خود را مطرح کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با برقراری فوق العاده ویژه معلمی بتوانیم این تفاوت را برطرف کنیم.

صدور احکام جدید معلمان در راه است

حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی تقریبا یکسان می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مقرر شد ما مجددا امتیازات مصوبه سال ۹۸ را به نحوی تغییر دهیم که همان تفاوت حرفه‌ای ناشی از رتبه بندی ۹۸ دوباره به احکام برگردد گفت: دیروز موافقت سازمان برنامه به ما ابلاغ شده و در حال نهایی کردن بارمالی آن هستیم و صدور احکام جدید فرهنگیان در راه است. به این ترتیب حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی یکسان خواهد شد و تفاوت معنی داری ندارد. تفاوتی هم در نحوه برخورداری از فوق العاده ویژه بین فرهنگیان و سایر کارمندان دولت نخواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه بزودی احکام را اصلاح خواهیم کرد اظهار کرد: خواهش می‌کنم جامعه فرهنگیان به خدمتگذاران خود اعتماد داشته باشند. در تحلیل این موضوع شتابزدگی صورت گرفت. ما همان زمان که تحت فشار بودیم این کار را دنبال می کردیم.
بحث دیگری را هم دنبال می کنیم. رتبه بندی به مطالبه جامعه فرهنگیان و مجلس تبدیل شده اما هر اقدامی که صورت می گیرد چالشی می‌شود و به این مطالبه مهم دارد کم توجهی می شود.

ارایه پیش نویس لایحه رتبه‌بندی به دولت تا شهریور ماه

وی افزود: درخواست ما این بود که یکبار برای همیشه رتبه بندی معلمان در چارچوب عملیاتی مشخص اجرا و حل و فصل شود و الگویی را با توجه به همه موازین رتبه بندی آماده و به مجلس ارائه دهیم و آن را تبدیل به قانون رتبه بندی کنیم. خوشبختانه این اقدام از سوی آموزش و پرورش مطرح و تشکل‌های فرهنگی نیز آن را در جلسه با دکتر نوبخت درخواست کردند که مورد موافقت سازمان استخدامی و سازمان برنامه قرار گرفت و مقرر شد یک کارگروه چهارجانبه با حضور نماینده تشکل‌ها شکل بگیرد که دوشنبه هر هفته این جلسه تشکیل می‌شود که ما نهایتا تا شهریور ماه پیش نویس لایحه رتبه بندی را به دولت ارائه می‌کنیم و دولت زمان کافی برای ورود آن به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد. اعضای این کارگروه مشخص شده اند.

عودت تفاوت بین رتبه‌بندی‌ها به فرهنگیان و ترمیم رتبه‌بندی

وی در پاسخ به اینکه آیا اعمال این فوق العاده ویژه به معنای احیا و بازگشت رتبه بندی به فیش‌های حقوقی است؟ گفت: ما رتبه بندی را حذف نکردیم، حذف رتبه بندی یعنی اینکه ما مبالغ افزوده شده از مهر ۹۸ را کسر کنیم یا جلوی آن را بگیریم. در اسفند ۹۸،فقط تفاوت‌ها یکسان شد که با اقدامات جدید و اصلاح ضرایب، تفاوت بین رتبه‌ها را باز می گردانیم و به نوعی ترمیم رتبه بندی صورت می گیرد.

منبع : بازار کار


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در دهه پایانی خرداد

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به فرصت مجدد برای ثبت‌نام در آزمون استخدامی گفت: در صورت مهیا بودن شرایط، آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان دهه پایانی خرداد برگزار می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شاپور محمد زاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، درباره آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی توضیحاتی داد.

او گفت: با توجه به سوالات مکرر آموزش‌دهندگان در مورد آزمون و نیز شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود و نگرانی آنها را افزایش می‌دهد برای رفع ابهام شایسته است به نکات زیر توجه شود.

۱- همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۱۳ شهریور ۹۷ مجلس شورای اسلامی، برگزاری آزمون تکلیف قانونی است بنابراین آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند.

۲- با توجه به درخواست‌های متعدد داوطلبان آزمون، سامانه ثبت‌نام جهاد دانشگاهی در روزهای ۹ الی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ثبت‌نام داوطلبین جدید و همچنین ویرایش اطلاعات تمام داوطلبان باز خواهد بود. داوطلبان می‌توانند جهت ثبت‌نام به سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس www.hrtc.ir مراجعه کنند.

۳- زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

۴- شیوع بیماری کرونا زمان بیشتری را برای مطالعه در اختیار شما قرار داده است این مدت را غنمیت بشمارید و از این تهدید برای خود فرصت بسازید تا با آمادگی بهتر در آزمون شرکت کنید.

۵- به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش دهندگان نیست ، اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه، گزینش و… طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

۶- حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست . لذا درخواست می‌شود آموزش دهندگان از توجه به بعضی شایعات بی اساس در فضای مجازی خودداری کنند و به بازنشر آن اخبار نیز اقدام نکنند.

۷- کتاب‌ها، جزوات، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیست. وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


آموزش و پرورش بدون آزمون معلمان نهضت سوادآموزی را تبدیل وضعیت کند

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس خواستار تبدیل وضعیت آموزشیاران نهضت سواد آموزی بدون برگزاری آزمون از حق التدریس به پیمانی شد.

هادی قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر لزوم صدور دستور لازم برای حذف آزمون ورودی دانشگاه فرهنگیان برای افراد فعال نهضت سوادآموزی و جذب پیمانی آن‌ها، اظهار کرد: در حال حاضر آموزشیاران نهضت سواد آموزی به صورت حق التدریس در مدارس در حال تدریس هستند.
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی افزود: آموزش و پرورش هر ساله برای تبدیل وضعیت این معلمان از حق التدریس به پیمانی، آزمون برگزار می‌‎کند که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا امکان برگزاری آزمون وجود ندارد.
وی ادامه داد: نباید در تبدیل وضعیت معلمانی که سال‌ها به کار تدریس مشغول بوده‌اند و امید به تبدیل وضعیت خود بسته‌اند، تعلل کرد تا این معلمان پس از بازگشایی مدارس بی انگیزه باشند.
قوامی با یادآوری اینکه ایجاد امید در میان فرهنگیان یکی از ضروریاتی است که دولت و آموزش و پرورش باید به آن توجه داشته باشد، افزود: دوره‌های ضمن خدمت این عزیزان نیز می‌تواند بدون برگزاری آزمون برگزار شود.
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: آموزش و پرورش می‌تواند پس از عبور از بحران کرونا مجدداً روال گذشته را پیش بگیرد و نسبت به برگزاری آزمون برای معلمان حق التدریس نهضت سواد آموزی اقدام کند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در دهه پایانی خرداد

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به فرصت مجدد برای ثبت‌نام در آزمون استخدامی گفت: در صورت مهیا بودن شرایط، آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان دهه پایانی خرداد برگزار می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شاپور محمد زاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، درباره آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی توضیحاتی داد.

او گفت: با توجه به سوالات مکرر آموزش‌دهندگان در مورد آزمون و نیز شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود و نگرانی آنها را افزایش می‌دهد برای رفع ابهام شایسته است به نکات زیر توجه شود.

۱- همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۱۳ شهریور ۹۷ مجلس شورای اسلامی، برگزاری آزمون تکلیف قانونی است بنابراین آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند.

۲- با توجه به درخواست‌های متعدد داوطلبان آزمون، سامانه ثبت‌نام جهاد دانشگاهی در روزهای ۹ الی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ثبت‌نام داوطلبین جدید و همچنین ویرایش اطلاعات تمام داوطلبان باز خواهد بود. داوطلبان می‌توانند جهت ثبت‌نام به سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس www.hrtc.ir مراجعه کنند.

۳- زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

۴- شیوع بیماری کرونا زمان بیشتری را برای مطالعه در اختیار شما قرار داده است این مدت را غنمیت بشمارید و از این تهدید برای خود فرصت بسازید تا با آمادگی بهتر در آزمون شرکت کنید.

۵- به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش دهندگان نیست ، اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه، گزینش و… طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

۶- حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست . لذا درخواست می‌شود آموزش دهندگان از توجه به بعضی شایعات بی اساس در فضای مجازی خودداری کنند و به بازنشر آن اخبار نیز اقدام نکنند.

۷- کتاب‌ها، جزوات، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیست. وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


آزمون استخدامی نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی خردادماه برگزار می شود

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشستی خبری بزرگداشت مقام معلم و در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکاردرباره استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: طبق مصوبه قانونی برای آموزشیاران و آموزش دهنده‌ها باید آزمون ورودی برگزار کنیم که در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شوند.

علی الهیار ترکمن افزود: قرار بود آزمون فروردین ماه باشد که به دلیل شرایط خاص کشور میسر نشد و هدف گذاری ما خرداد ماه است، مگر آنکه مصوبات ستاد کرونا کار را طور دیگری رقم بزند.
وی با اشاره به اینکه استخدام معلمانحق التدریس و آموزشیارن نهضت سوادآموزی مصوبه ومجلس شورای اسلامی است افزود: این در حالیست که ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای این گروه اخذ شده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار درباره حذف آزمون برای استخدام این نیروها نیز افزود: حذف آزمون در اختیار ما نیست و جزو مصوبات قانونی است. برای برگزاری آزمون استخدامی از طریق اساسنامه ماده ۲۸ نیز باید گفت که یکی از اصلی‌ترین نیازهای ما جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ است.
وی از پیگیری مجوزهای استخدامی از طریق دستگاه های ذیربط خبر داد و اعلام کرد: حجم و ترکیب این نیاز را به سازمان امور اداری واستخدامی استخدامی اعلام کردیم و امیدواریم مجوزها صادر شوند. فعلا در فرایند مذاکره هستیم و رقم نهایی شده را بعد از صدور اعلام می کنیم.

اختصاص ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش برای سرباز معلم

وی درباره سهمیه سربازمعلمان گفت: امسال اعزام نیروی سرباز کمی به دلیل شرایط موجود محدود شده و با وجود محدودیت‌ها، ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی داشتند و سهمیه ما را کاهش ندادند و ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش اختصاص دادند.

الهیار به بیان پیشینه‌ای از اجرای طرح رتبه بندی پرداخت و گفت: رتبه بندی یک فرایند طولانی را طی کرد. بحث پیگیری ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه برای رتبه بندی از مطالبات اصلی ما بود و این ماده به نحوی است که تفاوتی در نگاه به نوع رتبه بندی ایجاد می‌کند. یک نگاه نیازمند لایحه است و طبق نگاه دوم رتبه بندی می تواند از سوی دولت انجام بگیرد. در این قانون صراحتا دولت مکلف شده نظام رتبه بندی را تنطیم کند و مجلس آن را در قالب بودجه سنواتی به تصویب برساند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بحثی که از سال ۹۷ داشتیم این بود که رتبه بندی از طریق لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت اجرا شود؟. نهایتا قرار شد رتبه بندی از طریق مصوبه دولت اجرایی شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی «حق شغل» درنظرگرفته شده بود و در سال ۹۸ سه آیتم به عنوان رتبه بندی مورد افزایش قرارگرفت.

در مصوبه رتبه بندی ۹۸، پنج رتبه برای معلمان درنظر گرفته شد و عوامل امتیاز آور مشخص شدند که سابقه خدمت، توقف در یک رتبه و… از این جمله بود. این مصوبه از مهر ۹۸ با بودجه ۲۰۰۰ میلیاردی پیش بینی شده به اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه در پایان بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای را از سوی سازمان برنامه خطاب به دستگاه‌های اجرایی داشتیم که به استناد مصوبه سال ۹۳ نتوانسته بودند امتیازات فصل دهم را برای پرسنل خود افزایش دهند و اکنون مجاز به این افزایش تا سقف ۵۰ درصد هستند. در وزارت آموزش و پرورش این تحلیل صورت گرفت که حالا که سه آیتم فصل ۱۰ را برای معلمان با پیش شرط استفاده می‌کنیم اما سایر کارمندان بدون پیش شرط از آن بهره مند می‌شود؛ بیاییم و یکبار برای همیشه این آیتم ها را برای همه فرهنگیان اجرا کنیم.

الهیار ادامه داد: در واقع این سه آیتم برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصدافزایش یافته بود اما با این مصوبه برای سایر کارکنان بدون پیش شرط تا ۵۰ درصد افزایش می یافت. با جمع بندی صورت گرفته این کار را برای معلمان انجام دادیم و همه آیتم ها را برای معلمان تا ۵۰ درصد افزایش دادیم.

حقوق معلمان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نکته منفی این بود که تفاوت‌های رتبه‌ای معلمان نادیده گرفته شد و آنها که در رتبه ۴ و ۵ بودند کمتر مشمول بخشنامه سازمان برنامه شدند و اعتراضات بسیاری صورت گرفت عنوان کرد:
اما معتقدیم این مصوبه در عملیات اجرایی به ضرر معلمان تمام نمی‌شود و حقوقشان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

ارایه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی به معاون اول رئیس جمهور

وی همچنین با اشاره به آیتم فوق العاده ویژه گفت: این آیتم در قانون مدیریت خدمات کشوری برای کل کارکنان دولت تسری پیدا نمی‌کند و برای مشاغل خاص و تخصصی برقرار می‌شود و سازمان استخدامی آن را برقرار می کند. وزارت آموزش و پرورش قبلا در سال ۹۱ از ۱۲۴ شغل موجود، پیشنهاد برقراری ۳۵ شغل را ارسال کرده بود که مشاغل آموزشی هم در آن بودند اما سازمان استخدامی در آن زمان با ۱۶ شغل موافقت می کند و نیروهای آموزشی را خارج می کند و از سال ۹۱ مجوزی برای برقراری فوق العاده ویژه برای کارکنان آموزشی نداشتیم. به همین خاطر هم یک تفاوتی بین دریافتی نیروهای ستادی و آموزشی به وجود آمده بود که برای رفع این نقیصه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی را به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم.

الهیار ادامه داد: همزمان دکتر نوبخت در برنامه اینستاگرامی با معلمان این موارد را توضیح داد که در نهایت برخی اعتراض کردند که دیدار باید رو در رو باشد. با پیگیری‌های انجام شده یک برنامه حضوری با نمایندگان تشکل‌ها در ۲۸ فروردین در سازمان برنامه با نوبخت ترتیب داده شد. معلمان خواسته‌های خود را مطرح کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با برقراری فوق العاده ویژه معلمی بتوانیم این تفاوت را برطرف کنیم.

صدور احکام جدید معلمان در راه است

حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی تقریبا یکسان می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مقرر شد ما مجددا امتیازات مصوبه سال ۹۸ را به نحوی تغییر دهیم که همان تفاوت حرفه‌ای ناشی از رتبه بندی ۹۸ دوباره به احکام برگردد گفت: دیروز موافقت سازمان برنامه به ما ابلاغ شده و در حال نهایی کردن بارمالی آن هستیم و صدور احکام جدید فرهنگیان در راه است. به این ترتیب حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی یکسان خواهد شد و تفاوت معنی داری ندارد. تفاوتی هم در نحوه برخورداری از فوق العاده ویژه بین فرهنگیان و سایر کارمندان دولت نخواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه بزودی احکام را اصلاح خواهیم کرد اظهار کرد: خواهش می‌کنم جامعه فرهنگیان به خدمتگذاران خود اعتماد داشته باشند. در تحلیل این موضوع شتابزدگی صورت گرفت. ما همان زمان که تحت فشار بودیم این کار را دنبال می کردیم.
بحث دیگری را هم دنبال می کنیم. رتبه بندی به مطالبه جامعه فرهنگیان و مجلس تبدیل شده اما هر اقدامی که صورت می گیرد چالشی می‌شود و به این مطالبه مهم دارد کم توجهی می شود.

ارایه پیش نویس لایحه رتبه‌بندی به دولت تا شهریور ماه

وی افزود: درخواست ما این بود که یکبار برای همیشه رتبه بندی معلمان در چارچوب عملیاتی مشخص اجرا و حل و فصل شود و الگویی را با توجه به همه موازین رتبه بندی آماده و به مجلس ارائه دهیم و آن را تبدیل به قانون رتبه بندی کنیم. خوشبختانه این اقدام از سوی آموزش و پرورش مطرح و تشکل‌های فرهنگی نیز آن را در جلسه با دکتر نوبخت درخواست کردند که مورد موافقت سازمان استخدامی و سازمان برنامه قرار گرفت و مقرر شد یک کارگروه چهارجانبه با حضور نماینده تشکل‌ها شکل بگیرد که دوشنبه هر هفته این جلسه تشکیل می‌شود که ما نهایتا تا شهریور ماه پیش نویس لایحه رتبه بندی را به دولت ارائه می‌کنیم و دولت زمان کافی برای ورود آن به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد. اعضای این کارگروه مشخص شده اند.

عودت تفاوت بین رتبه‌بندی‌ها به فرهنگیان و ترمیم رتبه‌بندی

وی در پاسخ به اینکه آیا اعمال این فوق العاده ویژه به معنای احیا و بازگشت رتبه بندی به فیش‌های حقوقی است؟ گفت: ما رتبه بندی را حذف نکردیم، حذف رتبه بندی یعنی اینکه ما مبالغ افزوده شده از مهر ۹۸ را کسر کنیم یا جلوی آن را بگیریم. در اسفند ۹۸،فقط تفاوت‌ها یکسان شد که با اقدامات جدید و اصلاح ضرایب، تفاوت بین رتبه‌ها را باز می گردانیم و به نوعی ترمیم رتبه بندی صورت می گیرد.

منبع : بازار کار


نحوه استخدام نیروهای خرید خدمات آموزشی ، حق التدریسی و پیش دبستانی تعیین تکلیف شد

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان در پس اصلاح طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹) مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان به اصلاحات اعمال شده در طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.
متن اصلاح شده طرح مذکور بدین شرح است:
موضوع استفساریه آیا مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکتهای مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند؟
پاسخ: بلی. مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


قانون، برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت را الزامی کرده است

رییس سازمان نهضت سوادآموزی و معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران یک قانون است که آموزش و پرورش موظف به اجرای آن است و حذف احتمالی این آزمون به تصویب قانون جدید در مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.

به گزارش بازارکار، شاپور محمدزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران یک تکلیف قانونی است. آموزشیاران نهضت سواد آموزی بر اساس بند دو مصوبه شهریور سال ۹۷ باید برای استخدام در آموزش و پرورش در آزمون شرکت و نمره قبولی را کسب کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه به هیچ وجه تبعیضی میان گروه های مختلف استخدامی صورت نگرفته است، عنوان کرد: در بند یک مصوبه شهریور سال ۹۷ اعلام شده که نیروهای پیش دبستانی و حق التدریسی برای استخدام نیازی به شرکت در آزمون ندارند اما استخدام آموزشیاران منوط به کسب نمره قبولی در آزمون است. از این رو؛ آموزش و پرورش مکلف به اجرای قانون است.
محمدزاده یادآور شد: آموزش و پرورش تحت هیچ شرایطی نمی تواند آزمون را حذف کند، حذف آزمون استخدامی آموزشیاران به لغو قانون قبلی و تصویب قانون جدید توسط مجلس شورای اسلامی بستگی دارد.
وی همچنین درباره تعویق زمان آزمون استخدامی آموزشیاران اظهار داشت: این آزمون قرار بود که در تاریخ ۲۲ فروردین ماه برگزار شود اما در حال حاضر برگزاری آزمون به نیمه سوم خرداد ماه موکول شده است.
رییس سازمان نهضت سواد آموزی تاکید کرد: برگزاری هرچه زودتر آزمون به نفع آموزشیاران است؛ چرا که باید نتایج زودتر مشخص شود و پذیرفته شدگان برای گذراندن دوره در دانشگاه فرهنگیان آماده شوند.
محمدزاده یادآور شد: در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا و همچنین تعطیلی مدارس بهترین زمان برای مطالعه منابع اعلام شده برای آمادگی جهت شرکت در آزمون استخدامی آموزشیاران است.
وی اعلام کرد که آموزش و پرورش منابع اختصاصی را برای آموزشیاران جمع آوری کرده و روی سایت در اختیار متقاضیان قرار داده تا دیگر نیاز نباشد زمان بسیاری را صرف مطالعه منابع پراکنده کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: این آموزشیاران قرار است که معلم رسمی وزارتخانه شوند و از حوزه نهضت سواد آموزی خارج می شوند، از این رو باید با مطالعه دقیق منابع بتوانند حداقل اطلاعات را برای شغل خود به دست آورند.
محمدزاده خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط معلمان شرایط را برای آموزشیاران آسان کرده و حداقل کسب درصد نمره را برای قبولی این افراد در نظر گرفته است.
وی تاکید کرد: شرایط برای همه آموزشیاران یکسان است، از این رو رقابت میان افراد بدون تبعیض انجام می شود. آموزش و پرورش به دنبال این است که آموزشیاران با سهولت بیشتر و در شرایط مناسبی آزمون دهند و استخدام شوند.
به گزارش ایرنا، برخی از آموزشیاران سازمان نهضت سواد آموزی پس از اعلام برگزاری آزمون استخدامی خواستار حذف یا کاهش منابع این آزمون بودند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


برگزاری آزمون استخدام آموزشیاران سوادآموزی یک تکلیف قانونی است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: برگزاری آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی، تکلیف قانونی است لذا آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس، به‌رغم اینکه جذب نیرو در دستگاه تعلیم و تربیت باید از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی باشد اما به علت نیاز این دستگاه به نیروی انسانی و همچنین به‌کارگیری نیروی انسانی به شکل و شمایل مختلف، همواره توقعات استخدام به روش‌های دیگر به غیر از روش اصلی پیش می‌آید.
تدریس معلم در آموزش و پرورش در حال حاضر به شکل‌های مختلف مانند یک عده معلم رسمی، یک عده معلم مدارس غیردولتی، یک عده معلم حق‌التدریس، یک عده معلم قرارداد کار معین، یک عده معلم شرکتی و خرید خدمات، یک عده نیروهای نهضت سوادآموزی و .. است.

بعد از گلایه معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مبنی بر سال‌ها کار در آموزش و پرورش و عدم به‌کارگیری آنها، مجلس قانونی را برای جذب این افراد گذراند و شرایطی برای ورود آنها به دستگاه تعلیم و تربیت مطرح شد.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره استخدام نیروهای حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: «استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت یک تکلیفی است که تا پایان برنامه ششم، دولت باید اجرا کند؛ برای آموزشیاران نهضت باید آزمون ورودی برگزار کنیم و در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند تا دوره یکساله را طی کنند؛ قرار بود آزمون آنها در فروردین برگزار شود که به دلیل شرایط خاص کشور نتوانستیم اما اکنون هدف‌گذاری برای خرداد است، مگر آنکه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم جدیدی را اتخاذ کند».

حالا آموزشیاران نهضت سوادآموزی درخواست دارند که آزمون برایشان برگزار نشود؛ این افراد با طرح سوژه‌ای در سامانه «فارس من» با عنوان «آزمون نهضت سوادآموزی به دانشگاه فرهنگیان منتقل شود»، درخواستی داشتند مبنی بر اینکه «با توجه به شرایط کنونی کشور، ما آموزش دهندگان مشمول نهضت تقاضا داریم آزمون ورودیه مانند سه گروه دیگر به بعد از دوره در دانشگاه فرهنگیان منتقل شود».

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در این خصوص با بیان اینکه ۲۵ هزار مجوز استخدامی این افراد برای سال ۹۹ اخذ و سال ۱۴۰۰ هم بخش دیگری از آنها استخدام می‌شوند، تصریح کرد: «روزهای اخیر برخی از آموزش دهندگان خواسته بودند که آزمون را حذف کنیم؛ حذف آزمون دست ما نیست و اگر آنها قانون را مطالعه کنند، می‌بینند که جزو مصوبات قانونی است».

شاپور محمد زاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ، با توجه به سوالات مکرر آموزش دهندگان در مورد آزمون استخدامی گفت: همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۹۷.۰۶.۱۳ مجلس شورای اسلامی برگزاری آزمون تکلیف قانونی است لذا آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند و برگزاری آزمون هم بر این اساس است.

وی افزود: زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست و در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد است البته به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش‌دهندگان نیست؛ اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه ، گزینش و … طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

محمدزاده با بیان اینکه حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست، گفت: کتاب‌ها، جزوات ، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیستند؛ وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری فارس


خبر خوش کدخدایی برای معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.

او با تبیین جزئیات این مصوبه عنوان کرد: طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی یکی دو نوبت میان مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که در نهایت با ایجاد اصلاحاتی در آن، اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نشناختند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بر این اساس، این مصوبه مراحل و تشریفات قانونی اش را برای اجرا طی می‌کند و امیدواریم کمکی به معلمان پرتلاش حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باشد که از مدت‌ها پیش منتظر تعیین تکلیف استخدامشان بودند.

کدخدایی، طرح استفساریه تبصره بند الف ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر مصوبات شورای نگهبان برشمرد و گفت: این طرح که نخستین بار به شورای نگهبان ارسال شد ناظر به مدارک تحصیلی ایثارگران عزیز است که مغایر نبودنش با موازین شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد. این طرح نیز پس از طی تشریفات قانونی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به نزدیک شدن به اتمام این دوره از مجلس شورای اسلامی آیا طی شدن تشریفات قانونی اجرای این دو مصوبه طولانی‌تر از حد معمول نخواهد شد؟ تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با تاخیر در طی شدن تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبات ندارد و مسیر قانونی اش را طی خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: با ارسال این طرح‌ها به مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس آن را به رئیس جمهور ابلاغ می‌کند و رئیس قوه اجرایی نیز طبعاً آن را باید برای قانون شدن که تشریفات زمانی دارد و پس از آن لازم الاجرا می‌شود ابلاغ می‌کند.

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان


آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی لغو نمی‌شود

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی یک تکلیف قانونی است و لغو نمی‌شود.
خبرگزاری فارس: شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در خصوص درخواست تعدادی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی برای لغو آزمون استخدامی، اظهار کرد: آزمون لغو نمی‌شود، چون تکلیف قانونی است که مجلس، دولت را مکلف کرده است.

وی ادامه داد: در زمان تصویب این مصوبه عنوان شده است که نیرو‌های پیش‌دبستانی و حق‌التدریس واجد شرایط بدون آزمون، جذب شوند و نیرو‌های نهضت سوادآموزی در آزمون شرکت کنند پس تکلیف قانونی است و دست ما نیست؛ مگر اینکه خود قانونگذار که مجلس است در این قانون، اصلاحیه ایجاد کند.
محمدزاده با بیان اینکه شرایط آزمون را برای آموزش‌دهندگان تسهیل کردیم، گفت: آزمون‌های استخدامی را معمولا سازمان سنجش برگزار می‌کند، اما با جهاد دانشگاهی به توافق رسیدیم که آزمون استخدام آموزش‌دهندگان را جهاد دانشگاهی برگزار کند.

منبع : خبرگزاری فارس


تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت

رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.
این قانون که با عنوان طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزات آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، تصویب و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت به تایید شورای نگهبان رسید.

منبع : خبرگزاری ایسنا


برخی جزییات استخدام آموزش دهنده‌های نهضت

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سوادآموزان هم حضوری امتحان می‌دهند گفت: طبق برنامه ریزی‌ها آزمون‌ها را می‌توان از تیرماه به بعد برگزار کرد.

به گزارش بازارکار شاپور محمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: ستاد کرونا اعلام می‌کند؛ اما قاعده این است که تیرماه این آزمون را برگزار کنیم.
وی افزود: ثبت نام تکمیل شده و ۲۴ هزار نفر در این آزمون شرکت می‌کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه امید است آموزش دهنده‌های نهضت از این فرصت کرونایی برای مطالعات بیشتر استفاده کنند گفت: هم سازمان نهضت سوادآموزی و هم جهاددانشگاهی دروس و منابع اختصاصی و عمومی را برای مطالعه روی سایت قرار داده‌ایم که متقاضیان می‌توانند آن را مطالعه کنند.
محمدزاده افزود: هر کدام از شرکت کنندگان اگر ۵۰ درصد نمره را کسب کنند استخدام می‌شوند. این استخدام، مصاحبه و گزینش ندارد و فعلا فقط شامل قبولی در آزمون است. پذیرفته شدگان به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند و آموزش‌های مهارتی را می‌گذرانند و سپس جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
وی در ادامه درباره روند آموزش به سوادآموزان در ایام کرونا و زمان برگزاری امتحانات نیز گفت: ما هم از فرصت‌های پخش تدریس تلویزیونی استفاده کردیم و برنامه آموزشی از شبکه آموزش برای سوادآموزان داریم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: مراکز استانی هم به طور مستقل عمل کردند و این اختیار را دادیم که خود استان‌ها با کمک شبکه‌های استانی آموزش را پیش ببرند. به همین علت اختلافاتی هم وجود دارد، یک استان ۳۰ درصد و یک استان تا ۷۰ درصد آموزش‌ها را ارائه کرده است. علاوه بر این برای راه‌اندازی کانالی در شبکه شاد هم در تلاش هستیم.
محمدزاده با بیان اینکه سوادآموزان هم حضوری امتحان می‌دهند گفت: طبق برنامه ریزی‌ها آزمون‌ها از تیر به بعد می‌تواند برگزار شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان در تیرماه

بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و مباحث امور پشتیبانی و مالی در جلسه ویدئو کنفرانس سازمان نهضت سوادآموزی مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی، شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ابتدا با سلام و درورد به ارواح طیبه شهدا و روح ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالگرد ارتحال ایشان، به قیام پانزده خرداد و نقش شهدای آن در تحقق انقلاب اشاره کرد همچنین با توجه به تقارن روز جلسه با سالروز تخریب قبور مطهر ائمه اطهار علیه السلام (هشتم شوال) این روز را به اعضای جلسه تسلیت گفت. وی با اشاره به شرایط ایجاد شده و تعطیلی جلسات گردهمایی حضوری از تشکیل این جلسه و ارتباط با استان‌هایی که در اولین جلسه نبودند، اظهار خرسندی کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ضمن اشاره به مطالبی که در جلسه قبل مطرح شده به ساختار جدید تشکیلاتی اعمال شده در استان‌ها اشاره کرد و گفت: «تعدیل نیرو فقط شامل سوادآموزی نبوده و تقریباً همه قسمت‌های وزارتخانه را در بر می‌گیرد و سازمان در تلاش است تا در خصوص تعدیل نیروها در استان‌ها با انعکاس مشکلات پیش آمده به مقام عالی وزارت آنها را حل کند.»

محمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان را در تیر ماه سال جاری به شرط مجوز ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا دانست و گفت: «با توجه به ایام کرونایی و روزهایی که سپری شد هماهنگی‌های لازم انجام شده که آزمون استخدامی به احتمال قوی در تیرماه برگزار شود و برگزاری این آزمون یک امر تکلیفی در استخدام‌ها بوده و اجتناب ناپذیر است و عدم اجرای آن با نص قانون منافات دارد، بنابراین اجرای آزمون قطعی است.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به مسائل آموزشی، حجم استان‌ها و دقت در اجرای دقیق برنامه عملیاتی سال ۹۹، تلاش سازمان برای حضور در آموزش مجازی شاد، آموزش‌های تلویزیونی و مجازی و همچنین به تعهدات مالی استان‌ها نیز اشاره‌ و راهکارهای لازم را به استان‌ها اعلام کرد.

در ادامه معاونان استان‌ها به ترتیب مشکلات و پیشنهادات خود را از طریق ویدئو کنفرانس اعلام کردند که تمهیدات و اقدامات استان‌ها برای استمرار فعالیت‌های سوادآموزی در شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص بحث امور پشتیبانی و مالی از جمله این مطالب بود.

در ادامه جلسه خاک زاد معاون امور آموزشی سازمان، مونسان مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی و جمشیدی مدیر کل طرح و برنامه پاسخگوی موارد مطروحه استان‌ها بودند.

در این جلسه ویدئو کنفرانسی طبق برنامه ریزی انجام شده، ۱۸ استان که در اولین جلسه حضور نداشتند، حاضر بوده و مشارکت لازم را داشتند.

منبع : خبرگزاری پانا


اطلاعیه تغییر زمان برگزاری آزمون استخدامی آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌ دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی

به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی می‌رساند با توجه به مجوز صادره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری این آزمون به روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ تغییر پیدا کرده است.

برنامه زمان‌بندی جدید این آزمون به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- ویرایش محل پیشنهادی داوطلب برای حوزه برگزاری آزمون : از روز یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹ تا پایان روز چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۹
۲- توزیع کارت ورود به جلسه از طریق سایت www.hrtc.ir: از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه
۳- زمان برگزاری آزمون: صبح روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹
ساعت شروع آزمون و محل برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه آزمون اعلام می‌شود


زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان با سراسر کشور آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این استان روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود.

هادی زارع پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این زمان از سوی دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی کشور اعلام شده است.

وی افزود: کارت ورود به جلسه این آزمون از طریق سایت اینترنتی به نشانی www.hrtc.ir توزیع و در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: توزیع کارت ورود به جلسه این آزمون از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه امسال آغاز و تا یک روز قبل از برگزاری آزمون نیز ادامه دارد.

زارع پور عنوان کرد: ساعت آغاز و محل برگزاری این آزمون در کارت ورود به جلسه به شرکت کنندگان اعلام خواهد شد.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کهگیلویه و بویراحمد ۹۲.۷ درصد است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


تشریح وضعیت برگزاری آزمون آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی

به گزارش خبرگزاری مهر، شاپور محمدزاده ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید والامقام دکتر چمران و سالروز قوه قضاییه و تسلیت شهادت شهید والامقام دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفایش توسط منافقان کور دل در هفتم تیر ماه سال ۱۳۶۰ و همچنین روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی کاظم شاهچراغ (ع) از تلاش و فعالیت همه همکاران به خصوص آموزش دهندگان در شرایط فعلی کشور و رعایت تمام پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تقدیر و تشکر کرد.

محمد زاده در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری آزمون آموزش دهندگان گفت: برگزاری این آزمون منطبق با قانون مجلس شورای اسلامی بوده و ما به عنوان مجری قانون موظف به اجرای آن هستیم و با توجه به هماهنگی انجام شده و مجوز اخذ شده از ستاد ملی مبارزه با کرونا در ۲۰ تیرماه این آزمون از سوی جهاددانشگاهی با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در ادامه افزود: به نظر بنده آزمون آموزش دهندگان هر چقدر زودتر برگزار شود به نفع خود آموزش دهنده‌ها است و این عزیزان زودتر تعیین و تکلیف می‌شوند امیدوارم همه آموزش دهنده‌های مشمول ۵۰% امتیاز را کسب کنند و انشاالله وارد چرخه استخدام شوند.
محمدزاده ضمن اشاره به فراهم شدن و دسترسی آموزش دهندگان به سایت جهاد دانشگاهی یادآور شد و افزود: از امروز به مدت ۴ روز از طریق سایت جهاد دانشگاهی امکان فراهم شده تا آموزش دهنده گان وارد این سایت شوند و آدرس شهر و محل آزمون خود را مشخص کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه به ساختار اداری و تشکیلاتی معاونت سوادآموزی با توجه به تعدیل اخیر اشاره کرد و گفت: من با معاون توسعه ومدیریت وزارت متبوع صحبت کرده‌ام و قول داده که پست‌های سوادآموزی با کاهش پست مواجه نشود، البته اختیار تصمیم گیری در خصوص پست‌های استانی به مدیر کل آموزش و پرورش داده شود و منتظر پیشنهاد آنها هستیم و در کمیته‌هایی که به همین دلیل در وزارتخانه شکل می‌گیرد حتماً نماینده سازمان در آنجا حضور پیدا می‌کند و مسئله را پیگیری خواهند کرد.
معاون وزیر و رئیس سازمان با اشاره به تصمیم ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا اظهار کرد: قرار است از پانزدهم شهریور ماه سال جاری، سال تحصیلی جدید شروع شود و همچنین برنامه‌های آموزش سازمان هم به این زمان توجه و متناسب سازی شود و برنامه شبکه شاد و حضور سوادآموزی در این شبکه با جدیت پیگیری و به نتیجه برسد.
وی در ادامه صحبت‌های خود به تفاهم نامه سه جانبه نهضت سوادآموزی وسازمان تامین اجتماعی و معاونت امور فرهنگی شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: توافق صورت گرفته می‌تواند آثار و برکت خوبی را برای سوادآموزی داشته باشد و همکاران سوادآموزی شهر تهران می‌توانند با استفاده از امکانات مراکز پرتو شهرداری در تقویت مهارت آموزی و سوادآموزی استفاده شود.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در پایان این جلسه به موضوع شاخص‌های ارزیابی عملکرد پایان سال سازمان نهضت سوادآموزی اشاره و اظهار کرد: همه مدیریت‌ها طبق توافق انجام شده از ابتدای سال برنامه ریزی لازم برای عملیاتی شدن و مستند سازی فعالیت‌ها اقدام کنند و همچنین در تقدیر از همکاران به دو گونه عمل شود یکی مناسبتی و دیگری عملکردی.
وی در ادامه افزود: عملکرد در قالب چار چوبی مشخص و از افراد خاص صورت گیرد و برای همین دلیل، چار چوبی تهیه و پس از ابلاغ متناسب با آن اقدام شود.

منبع : خبرگزاری مهر


 

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.