استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال ۹۹

استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال ۹۹

استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی

استخدام ۶۸ نفر از آموزشیاران نهضت سوادآموزی قزوین

معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: ۶۸ نفر از آموزش دهندگان و آموزشیاران سوادآموزی این استان در آزمون استخدامی نهضت سوادآموزی پذیرفته شدند و تا پایان برنامه ششم توسعه به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

کبری جعفر بیگلو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قبول شدگان در آزمون استخدامی با توجه به نیاز آموزش و پرورش، رشته تحصیلی، جنسیت ، سنوات خدمت و ظرفیت سهمیه استخدامی اعلامی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور حداقل دوره یک ساله آموزشی را در دانشگاه فرهنگیان طی خواهند کرد.
وی یادآورشد: بخش عمده‌ای از آموزشیاران استان قزوین که از سال ۷۹ تا ۹۱ مشغول تدریس بودند جذب آموزش و پرورش شده اند .

جعفربیگلو با بیان اینکه امسال، چهار هزار و ۶۴۶ نفر بی‌سواد و کم‌سواد سهمیه استان قزوین در طرح سوادآموزی است، افزود: نهضت سواد آموزی استان در قالب سه عنوان برنامه عملیاتی، شاخص‌های توسعه مراکز یادگیری محلی در سطح استان، سوادآموزی و یادگیری مادام العمر و توسعه توانمندسازی نیروی انسانی را در دستور کار قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: در مراکز خدمات آموزشی ، دوره‌های سه‌گانه به صورت رایگان ارائه می‌شود که دوره سواد آموزی معادل سوم ابتدایی، دوره انتقال معادل ششم ابتدایی و دوره تحکیم نیز برای جلوگیری از بی‌سوادی است.

این مسوول با تاکید بر اینکه مبادی بی سوادی در قزوین باید مسدود شود، تصریح کرد: برای رفع معضل بی سوادی در سطح این استان برنامه‌های مهمی پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه جامعه هدف ، آموزش گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال است، اضافه کرد: براساس بانک اطلاعات، هم اکنون بیش از ۲۰ هزار بی‌سواد در سطح استان قزوین وجود دارد که سالانه بخشی از این افراد تحت آموزش قرار می‌گیرند.

معاون نهضت سواد آموزی استان قزوین افزود: آموزش اتباع بیگانه، آموزش زندانیان، خودآموز، زنان و دختران روستایی، آموزش با رایانه، راه اندازی مراکز یادگیری محلی، خواندن با خانواده و حلقه‌های کتاب خوانی از برنامه‌های نهضت سوادآموزی استان قزوین است.

وی با بیان اینکه هم اکنون یک مرکز یادگیری محلی در ندامتگاه چوبیندر ویژه آقایان و چهار مرکز یادگیری در شهرستان‌های استان، ویژه بانوان فعال است، یاد آورشد:در مراکز یادگیری به دنبال توانمند سازی، ایجاد فرصت سوادآموزی، کمک به خوداشتغالی، توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور هستیم و تلاش می‌کنیم آموزش‌ها متناسب با نیازهای ضروری جامعه هدف باشد.

۹۸ درصد جمعیت استان قزوین باسواد هستند و قزوین جزو ۱۰ استان برتر کشور در زمینه سوادآموزی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


استخدام ۸۴۰ معلول در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش گفت:امسال در آموزش و پرورش ۲۸ هزار نفر استخدام داریم که برای گروه معلولان پیش بینی شده ۳ درصد (معادل ۸۴۰ نفر) است.
به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در مراسمی که به مناسبت روز جهانی نابینایان با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و همچنین رییس سازمان بهزیستی برگزار شد، نماینده نابینایان در استان اصفهان درباره وضعیت استخدام نابینان در وزارت آموزش و پرورش مطالبی را عنوان کرد.

در این راستا محمد شریعتمداری وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی تماسی تلفنی با محسن حاجی میرزایی برقرار کرد که وزیر آموزش و پرورش در این تماس تلفنی به منظور اشتغال نابینایان و معلولان توضیحاتی ارائه داد و بیان کرد: امسال ۲۸ هزار نفر استخدام داریم؛ ظرفیتی که برای گروه معلولان پیش بینی شده ۳ درصد (معادل ۸۴۰ نفر) است که به تفکیک استان و شهرستان مشخص شده که در چارچوب قانون اجرا خواهد شد.

حاجی میرزایی بیان کرد: در مورد سایر بخش‌های دیگر درخواستم این است که نماینده‌ای از این دوستان تشریف بیاورند تا من آن‌ها را به مرکز نیروی انسانی وزارتخانه مرتبط کنم.

وی خاطرنشان کرد: ما در اجرای قانون تابع و علاقه‌مند هستیم تا هر خدمتی که بتوانیم برای این دوستان انجام دهیم، بنابراین اگر نماینده شان را به بنده معرفی کنند من نیز آقای حسینی پور که رییس مرکز نیروی انسانی است را مامور می‌کنم که مشترکا موارد را بررسی کنند و پیشنهاد‌های لازم را برای اجرای بهتر قوانین و مقررات ارائه کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اصلاح شد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) با کلیات اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کرده و این طرح را به کمیسیون آموزش ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۹ مهر) مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش رد طرح اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۳ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۸۸/۷/۱۵ و اصلاحات و الحاقات بعدی با کلیات طرح موافقت کردند.

از ۲۴۹ نماینده حاضر در صحن پارلمان، ۱۵۱ نماینده رای موافق، ۸۳ نماینده رای مخالف و ۹ نماینده رای ممتنع به این طرح دادند.

متن ماده واحده به شرح ذیل است:

بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/۶/۱۳۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵/۷/۱۳۸۸ به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:

در بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/ ۶/ ۱۳۹۷به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، عبارت «پس از شرکت در آزمون داخلی که توسط آموزش و پرورش برگزار می‌گردد» حذف می‌گردد.

منبع : خبرگزاری فارس


استخدام معلمان اعلام وصول شد

طرح الحاق تبصره ۱۱ به ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در نشست علنی امروز پارلمان اعلام وصول شد.

سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲ مهرماه) مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.
بر این اساس، طرح الحاق تبصره ۱۱ به ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، طرح عقد قرارداد مستقیم با نیروهای خدماتی توسط دستگاه‌های اجرایی و حذف شرکت‌های پیمانکار، طرح قانون مجازات افرادی که از اجرای قانون امتناع می‌کنند، اصلاح ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی و طرح انتظام بخشی فرآیند واگذاری بنگاه‌های دولتی اعلام وصول شد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: طرح‌های مذکور به صورت عادی اعلام وصول شد و مطابق ماده ۲۳۵ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و در اجرای ماده ۲۳۶ و با عنایت به نامه شماره ۹۹۲۲۱۵۴ مورخ ۱۳ مرداد ۹۹ وزیر نیرو گزارش عملکرد سالانه وزارت نیرو را ارسال کرد و از این رو این گزارش اعلام وصول می‌شود.

منبع : بازار کار


اصلاح آیین‌نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت به ریاست جمشید انصاری، پیشنهادات بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت خانه های آموزش و پرورش و کشور، سازمان های نظام روان شناسی و مشاوره و اداری و استخدامی کشور مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت

به گزارش ایلنا، در این جلسه،‌ اعضای کمیته اصلی ضمن موافقت با اصلاح دو آیین نامه اجرایی «تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی» و «انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی»، با طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل دارای ضایعه ریوی مخالفت کردند. هم چنین، موضوع «تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره» و نیز لایحه «الزام زائران اربعین حسینی(ع) به پوشش بیمه مسافرتی» برای بررسی بیشتر به دستگاه های مربوطه ارجاع شد.

طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل دارای ضایعه ریوی

پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران درخصوص اجرای طرح دورکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جانبازان شاغل در دستگاه های دولتی که دارای حداقل ۲۰ درصد ضایعه ریوی هستند، در کمیته اصلی، مطرح و با توجه به کفایت مقررات موجود از جمله آیین نامه دورکاری، بخشنامه سازمان اداری و استخدامی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ضرورتی به تصویب پیشنهاد تشخیص داده نشد و مقرر شد این بنیاد با استفاده از مقررات موجود، مراتب را پیگیری کند.

اصلاح آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

وزارت آموزش و پرورش با توجه به ضرورت تسریع در اجرایی نمودن مفاد آیین نامه اجرایی تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی، متن اصلاحیه آیین نامه اجرایی مربوطه را به هیئت دولت ارائه نمود که این موضوع در جلسه اصلی، مطرح و با اصلاحاتی به تصویب رسید و برای تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

لایحه الزام زائران اربعین حسینی(ع) به پوشش بیمه مسافرتی

از جمله موضوعات مهم در ساماندهی مراسم راهپیمایی اربعین حسینی(ع)، ضرورت ایجاد پوشش بیمه ای و تامین خدمات درمانی و امدادی در طول مدت برگزاری است. از آنجایی که مسئولیت مدیریت و ساماندهی این مراسم به وزارت کشور محول شده، این وزارت طی سالیان اخیر بیمه زائرین اربعین را انجام داده ولی باتوجه به تاکید سازمان بازرسی کل کشور به مشخص شدن مبانی قانونی این امر، وزارت فوق لایحه قانونی الزام زائران مراسم اربعین حسینی به تحت پوشش قرار گرفتن بیمه حوادث و عمر را به هیئت دولت ارائه نمود.

این مسئله در کمیته اصلی، مطرح و مقرر شد موضوع در کارگروهی با مسئولیت دبیرخانه کمیسیون و با عضویت وزارت کشور، سازمان حج و زیارت، بیمه مرکزی و معاونت حقوقی رییس جمهور، بررسی و جزئیات متن با رویکرد ضرورت بیمه زائران در کلیه سفرهای زیارتی ماه محرم و صفر به عراق و پیش بینی تکالیف دستگاه های ذی ربط، تنظیم و نتیجه به کمیسیون ارائه شود.

تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره

سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به استناد قانون تشکیل این سازمان، تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره را به هیئت دولت ارائه نمود که این موضوع در جلسه اصلی،‌ مطرح و بنابر نظر اعضا به وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ارجاع شد تا این وزارت با تشکیل کارگروهی نسبت به تهیه متن جدید اقدام کند.

اصلاح آیین نامه انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی

سازمان اداری استخدامی کشور به منظور رعایت عدالت استخدامی، شایسته گزینی و جذب نیروی انسانی توانمند در دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و جلوگیری از انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی (مستثنی از قانون مذکور) به دستگاه های مشمول قانون مدیریت، پیشنهاد اصلاح عبارتی آیین نامه اجرایی این قانون درخصوص انتقال کارکنان نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی را به هیئت دولت ارائه نمود.

این پیشنهاد در کمیته اصلی کمیسیون،‌ مطرح و مورد موافقت قرار گرفت،‌ لذا برای اخذ تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

لازم به ذکر است، پیشنهاد اصلاح آیین نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف و اختیارات و نحوه عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه نیز به دلیل کمبود وقت مورد بررسی قرار نگرفت.

گفتنی است،‌ جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک به ریاست جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و با حضور محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، ‌علی محمد فلاح زاده،‌ دبیر کمیسیون و دیگر نمایندگان وزارت خانه های کشور، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و دادگستری، سازمان های اداری و استخدامی کشور و حج و زیارت و بیمه مرکزی روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۹ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

منبع : خبرگزاری ایلنا


برگزاری مجدد آزمون استخدامی برای آموزشیاران سوادآموزی

برگزاری مجدد آزمون استخدامی برای آموزشیاران سوادآموزیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد، مدیرکل آموزش و پرورش این استان گفت: آزمون استخدامی مجدد به صورت داخلی برای آموزشیاران سوادآموزی کشور و این استان برگزار می‌شود.
هادی زارع پور افزود: این آزمون ویژه آن عده از آموزشیاران سوادآموزی است که در آزمون قبلی نمره حد نصاب را کسب نکرده یا بنا به دلایلی غایب بوده اند.

وی اضافه کرد: همزمان با سراسر کشور آزمون استخدامی آموزشیاران سوادآموزی روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: برگزاری آزمون استخدامی مجدد برای آموزشیاران سوادآموزی این استان و دیگر استان‌ها پس از موافقت وزیر آموزش و پرورش با پیشنهاد رییس سازمان نهضت سوادآموزی کشور است.
زارع پور عنوان کرد: زمان، نحوه و دیگر جزئیات برگزاری این آزمون به زودی از سوی وزارت آموزش و پرورش تعیین و به آموزشیاران سوادآموزی کشور و کهگیلویه و بویراحمد اعلام خواهد شد.
وی ادامه داد: ۴۶۷ نفر از آموزشیاران سوادآموزی مرد و زن کهگیلویه و بویراحمد در آزمون استخدامی ۲۰ تیرماه امسال شرکت کردند که از این تعداد ۳۱۳ نفر نمره قبولی گرفتند.
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کهگیلویه و بویراحمد ۹۲.۷ درصد است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


آخرین روند استخدام نهضتی‌ها و مربیان پیش دبستانی

 معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه گروه های چهارگانه نهضت سوادآموزی، حق التدریس ها، خرید خدمتی ها و مربیان پیش دبستانی باید تا پایان برنامه ششم توسعه به کار گیری شوند؛ از تنظیم سیاست های کلی جذب نیرو در وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی الهیار ترکمن درباره روند جذب نیروهای نهضت سوادآموزی، پیش دبستانی و حق التدریسی ها اظهار کرد: آزمون داخلی برای جذب نیروهای نهضتی در بیستم تیرماه برگزار شد و مستند برگزاری آزمون نیز قانون مجلس است که در شهریور ۹۷ تصویب شد و در آنجا به صراحت ذکر شده است که باید از آموزش دهنده ها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی آزمون ورودی به عمل بیاید.

وی افزود: مجری برگزاری آزمون، جهاددانشگاهی بود و حدود ۲۴ هزار نفر در آزمون شرکت کردند که نتایج آن هم در مرداد اعلام شد و هرکس پذیرفته شده برای طی دوره یک ساله آموزشی به دانشگاه فرهنگیان می رود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کل مشمولان نهضت سوادآموزی برای شرکت در آزمون ۲۴ هزار نفر بودند که به جز ۳۰۰ نفر بقیه همه در آزمون شرکت کردند و بسیاری پذیرفته شدند؛ در پاسخ به اینکه کل مشمولان گروه های چهارگانه چند نفر هستند؟ گفت: تا قبل از استفساریه مجلس درخصوص مربیان پیش دبستانی، کل مشمولان ۶۷ هزار نفر بودند.

الهیار ادامه داد: اما با توجه به استفساریه ای که خرداد امسال، مجلس قبل انجام داد و شرط پرداخت حقوق از محل اعتبارات دولتی را برداشت، تعداد مشمولان زیاد می شود که در حال آمارگیری از استان ها هستیم. این افراد باید طبق قانون تا پایان برنامه ششم توسعه به کارگیری شوند.

وی همچنین با اشاره به تنظیم سیاست های کلی جذب نیرو گفت: همانطور که مقام معظم رهبری در اجلاس روسای آموزش و پرورش تاکید فرمودند مدخل ورود نیرو به آموزش و پرورش باید دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی باشند.

وی افزود: این در حالی است که متاسفانه در سال های گذشته مداخلات بیرونی تعادل نیروی انسانی را به هم زده است. ما سیاست های کلی جذب نیرو را تنظیم کرده ایم که اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست بررسی است.

منبع : خبرگزاری پانا


امسال می‌توانیم ۲۵ هزار نفر از پذیرفته‌ شدگان آزمون نهضت سوادآموزی را استخدام کنیم

به گفته وزیر آموزش‌ و پرورش این وزارتخانه امسال می‌تواند تنها ۲۵ هزار نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون نهضت سوادآموزی را استخدام کند و مابقی آنها طی سال‌های آینده استخدام خواهند شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز محسن حاجی میرزایی به مناسبت هفته دولت در گفت‌وگوی تلفنی با رادیو جوان گفت: به خانواده‌ها اعلام می‌کنم همان‌طور که نگران سلامتی فرزندان خود هستیم نگران سلامتی فرزندان مردم هم هستیم خانواده‌ها هم و همان‌طور که نگران سلامتی فرزندانشان هستند باید نگران آموزش کودکانشان هم باشند.
وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه آموزش‌های حضوری سال گذشته به دلیل طی شدن دوسوم کلاس‌های درس و آشنایی معلمان و دانش آموزان باهم راحت‌تر، بود اظهار کرد: در شرایط زرد مهم‌ترین اصل ایجاد فاصله اجتماعی و عدم تشکیل اجتماع است. لذا دانش آموزان در این شرایط در گروه‌های مختلف به مدرسه می‌آیند و در مدارس ابتدایی رعایت پروتکل‌ها با نظارت بیشتری کنترل خواهد شد.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید بابیان اینکه آموزش‌های غیرحضوری از دو طریق ارائه می‌شود، گفت: آموزش‌ها به‌صورت تلویزیونی و از طریق شبکه شاد برگزار خواهد شد و آموزش‌ها را بررسی کرده‌ایم و به بخش‌های الزاماً حضوری یا قابل تدریس در فضای مجازی تقسیم‌بندی کرده‌ایم.
وی در پاسخ به این پرسش که اینترنت رایگان به کجا رسیده است، بیان کرد: کارگروهی از طرف دولت مامور شده و به نتایجی رسیده است و پیشنهادهایی آماده‌شده که تا قبل از آغاز سال تحصیلی اعلام خواهد شد.

وزیر آموزش‌ و پرورش در مورد استخدام نهضتی‌هایی که در آزمون۲۰ تیر شرکت کرده‌اند، گفت: نتایج این آزمون اعلام‌ شده است و در سال جاری می‌توانیم ۲۵ هزار نفر از آن‌ها را استخدام کنیم و مابقی را طی سال‌های آینده استخدام خواهیم کرد.

حاجی میرزایی گفت: ابزارهای شبکه شاد از ۴ خدمت به ۱۱ خدمت رسیده است و این ابزارها به معلمان آموزش داده خواهد شد. ۱۵ شهریور روز آغاز سال تحصیلی است اما کیفیت حضور دانش آموزان با توجه به شرایط آن روزها گفته خواهد شد.

منبع : رادیو جوان


استخدام بیش از ۲۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش

معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال ۲۵ هزار و ۹۰۰ مجوز استخدامی و بکارگیری نیروهای حق‌التدریس، نهضتی، شرکتی و خدمات آموزشی خواهیم داشت.

دکتر قاسم احمدی لاشکی در خصوص استخدام و بکارگیری نیروهای حق‌التدریس، نهضتی، شرکتی و خدمات آموزشی به ایسنا بیان کرد: آخرین استفساریه اردیبهشت ماه ۹۹ در این مورد داشتیم و چون ابهامی در قانون ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ وجود داشت با رفع آن نیروهای پیش دبستانی که غیر از اعتبارات دولتی دریافتی داشتند برطرف شد.

وی ادامه داد: نیروهای خرید خدمات آموزشی هم دیده نشده بودند و با این استفساریه مشکل آنها هم حل شد.

معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش گفت: در این بندی که آورده بودیم و در مجلس تصویب شد، رئیس وقت مجلس این موضوع را به رئیس جمهور ابلاغ و سپس به وزارت آموزش و پرورش و امور استخدامی کشور ابلاغ شد و چنانچه اجرا شود امسال ۲۵ هزار و ۹۰۰ مجوز استخدامی و بکارگیری نیروهای حق‌التدریس، نهضتی، شرکتی و خدمات آموزشی خواهیم داشت.

احمدی لاشکی اظهار کرد: این چهارگروه باید یک دوره یکساله را در دانشگاه فرهنگیان بگذراند.

وی عنوان کرد: مابقی نفرات را هم برای سال ۱۴۰۰ بکارگیری خواهیم کرد.

معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش گفت: با بستن پرونده تبصره ۱۰ ماده ۱۷ بطور مطلق زین پس صرفا از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی نیروی انسانی را تامین خواهیم کرد.

احمدی لاشکی افزود: امسال هم براساس اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ماده ۲۸، ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر نیرو را استخدام خواهیم کرد که قطعا سهم لرستان نیز در این راستا محفوظ است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


جزییاتی از نحوه بکارگیری آموزشیاران پذیرفته شده در آزمون استخدامی

رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: آموزشیارانی که در آزمون استخدامی پذیرفته شده اند، باید در دوره آموزشی دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند و سپس در خصوص وضعیت آن‌ها تصمیم گیری خواهد شد.

خبرگزاری میزان – باشگاه خبرنگاران نوشت: شاپور محمدزاده درباره تعیین تکلیف آموزشیارانی که در آزمون استخدامی چندی پیش شرکت کردند، اظهار کرد: با توجه به اعلام نتایج، پذیرفته شدگان باید در دوره آموزشی دانشگاه فرهنگیان شرکت کرده و بعد از گذراندن این دوره تعیین وضعیت آن‌ها انجام خواهد شد.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: در نظر داریم بر اساس سیاست‌های جدید خود از پتانسیل این معلمان در نهضت سوادآموزی هم استفاده کنیم و آن‌ها علاوه بر آنکه در دوره ابتدایی به کار گرفته می‌شوند می‌توانند در نهضت سواد آموزی برای آموزش سواد آموزان هم با ما همکاری داشته باشند.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه معوقه آموزشیاران سال‌های گذشته نهضت در چه وضعیتی قرار دارد، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال ۹۷ با آموزشیاران تسویه حساب کردیم و هیچ معوقه‌ای به آموزشیاران نداریم در مواردی هم که معوقات مانده باشد به صورت موردی آن را بررسی کرده و اقدامات لازم انجام می‌گیرد.
سالانه ۴۰۰ هزار سوادآموز تحت پوشش داریم
محمدزاده درباره تعداد سوادآموزان بیان کرد: سالانه ۴۰۰ هزار سوادآموز تحت پوشش داریم که ۵۰ درصد آن‌ها بی‌سواد و ۵۰ درصد هم در دوره انتقال قرار دارند، در این دوره سوادآموزان به تحکیم، تثبیت و تعمیق آموزه‌های خود می‌پردازند.
او بیان کرد: مشکلی بابت آموزشیاران و کمبود آن نداریم چراکه به طور بالقوه ۵۰ هزار آموزش دهنده به طور شناور با ما همکاری می‌کنند و از نیرو‌های موجود بهره می‌گیریم که این تعداد دوره های حرفه‌ای را هم گذرانده اند.

منبع : خبرگزاری میزان


ارائه لیست پذیرفته‌شدگان آزمون نهضت سوادآموزی به آموزش و پرورش در هفته جاری

مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی گفت: به احتمال زیاد لیست پذیرفته‌شدگان آزمون نهضت سوادآموزی در این هفته در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

«حسین مونسان» مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به اینکه گفته می‌شود، هفتاد نفر از کسانی که در آزمون نهضت سوادآموزی شرکت کردند به کرونا مبتلا شدند، گفت: من چیزی نشنیده‌ام. ما در سازمان، مراجعه‌کننده زیاد داریم و اگر مساله‌ای بود از طریق آموزش‌دهندگانی که معترض بودند و حتی بعضا هم به صورت گروهی به سازمان می‌آیند به ما اعلام می‌شد، چون اینها می‌گفتند که اصلا چرا این آزمون برگزار شده است. در هر صورت این موضوع را پیگیری می‌کنم تا ببینم چگونه است.

مونسان درباره تامین نیرو مورد نیاز در حوزه سوادآموزی با توجه به اعلام وزیر آموزش و پرورش مبنی بر تزریق ۲۵ هزار نیرو به بدنه آموزشی کشور توضیح داد و گفت: این تصمیم‌گیری در اداره کل امور اداری وزارتخانه صورت می‌گیرد؛ به تعبیر دیگر تعداد نیروی تزریقی متناسب با نیروی مورد نیاز است.

وی در ادامه درباره نحوه توزیع نیرو در مدارس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: به طور کل قاعده کار این است که باید در چهار گروه (معلمان حق التدریس، معلمان خرید خدمات، معلمان پیش دبستانی و آموزش‌دهندگان تجمیعی نهضت سوادآموزی) توزیع نیرو صورت بگیرد. قاعده کار این است که این تعداد ردیف استخدامی که به آنها اجازه استخدام دادند، بین این چهار گروه به نسبت مورد نیاز توزیع می‌شود، اما روش اجرایش را اداره کل امور اداری انجام می‌دهد.

مونسان خاطرنشان کرد: آن تعداد که امسال در آزمون شرکت کردند، بعد از قبولی در آزمون باید در دانشگاه فرهنگیان دوره یک ساله را بگذرانند و بعد از این دوره یک ساله استخدام خواهند شد. قانون می‌گوید افرادی که در آزمون نهضت سوادآموزی شرکت می‌کنند، اگر پذیرفته شدند در دوره یک ساله دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند و پس از اعلام قبولی در این دوره یک ساله استخدام شوند.

مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در رابطه با قانون تعیین‌تکلیف جذب آموزش دهنده‌ها گفت: در رابطه با قانون تعیین‌تکلیف که اصلاحیه خورده بود دو مصوبه وجود دارد که یک قانون آن مربوط به سال ۱۳۹۵ است. طبق این قانون آن دسته از آموزش دهندگان تجمیعی که قبل از سال ۱۳۹۲ فعالیت داشتند، در صورت نیاز آموزش و پرورش می‌توانند از این افراد به عنوان حق‌التدریس استفاده کنند.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ مجلس قانونی را تصویب کرد که می‌گوید آن دسته از افرادی که قبل از سال ۱۳۹۲ تا به بعد فعالیت‌شان استمرار دارد می‌توانند در یک آزموی شرکت کنند و اگر در این آزمون پذیرفته شدند، استخدام خواهند شد. اکنون آن دسته از فرادی که استخدام می‌شوند به استناد قانون سال ۱۳۹۷ است.

مونسان توضیح داد: از سه گروه معلمان حق التدریس، خرید خدماتی‌ها و معلمان پیش دبستانی؛ نیازی به آزمون داخلی ندارند و مستقیم هر تعدادی که واجد شرایط شناخته شدند استخدام می‌شوند، اما آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی اول باید در این آزمون شرکت می‌کردند و اگر پذیرفته شدند به همراه سه گروه دیگری که نام برده شد به دانشگاه فرهنگیان راه پیدا می‌کردند.

مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در پاسخ به این سوال که در این حوزه چقدر کمبود نیرو وجود دارد، گفت: در نهضت سواد آموزی در حال حاضر کمبود خاصی نداریم چون مجموعه آموزش‌دهندگانی که طی‌ سال‌های گذشته با نهضت سوادآموزی کار کردند تقریبا مستمر کار نکردند و عموما از وقت خالی خود استفاده می‌کنند و برای انجام فعالیت‌های سواد آموزی می‌آیند.

وی اضافه کرد: سالانه حدود ۴۷ هزار نفر با نهضت سواد آموزی در امر آموزش همکاری دارند و با این تعداد فکر نمی‌کنم از لحاظ نیروی انسانی مشکل آنچنانی داشته باشیم. البته ممکن است در برخی نقاط به دلایلی کاهش نیرو وجود داشته باشد که ما از راه‌های دیگری و عموما از کارکنان دولت و معلمانی که در آموزش و پرورش استخدام هستند به صورت حق‌التدریس استفاده کنیم.

مدیرکل دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در پایان با اشاره به اعلام نتایج آزمون سازمان نهضت سوادآموزی گفت: جهاد دانشگاهی نتیجه آزمون را اعلام کرده، ولی تا نوزدهم مرداد ماه فرصت اعتراض گذاشته بود که تمام شد. در حال حاضر به خود افراد اعلام کردند که چه کسانی قبول شدند و چه کسانی قبول نشدند به احتمال زیاد لیست پذیرفته‌شدگان، در این هفته در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.


استخدام ۷۲هزار و ۵۰۰ نفر در آموزش و پرورش

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از جذب ۷۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعم از معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی و فارغ التحصیلان دانشگاهی در آموزش و پرورش طی سال جاری خبر داد.

روح الله متفکرآزاد در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به عزم نمایندگان مردم برای تقویت مجموعه آموزشی و پرورشی کشور اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی با توجه به نیاز فعلی سیستم آموزش و پرورش به جذب معلم و نیز روند رو به افزایش این نیاز در سال های آینده، بررسی بندهایی چون تبصره ۱۰ ماده ۱۷ برای جذب معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی‌ها، پیش دبستانی ها و مربیان مهدکودک ها را در چند ماه گذشته در دستور کار خود قرار داده است.

وی جذب ۲۵هزار معلم از میان گروه های مشمول این تبصره را یکی از نتایج اقدامات مجلس یازدهم در این خصوص عنوان کرد و افزود: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش جذب شدگان از این طریق پس از گذراندن دوره ای یک ساله در دانشگاه فرهنگیان وارد چرخه آموزشی کشور خواهند شد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: علاوه بر این در جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، لزوم توجه و بهره گیری از نخبگان و فارف التحصیلان سایر دانشگاه ها در کنار خروجی های دانشگاه فرهنگیان نیز مطرح و مورد تاکید و تصویب قرار گرفت.

به گفته متفکرآزاد، در این جلسه و با موافقت وزارت آموزش و پرورش مصوب شد تا علاوه بر جذب ۲۰ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان و از طریق کنکور، ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر دیگر نیز با برگزاری آزمون آزاد بین فارغ التحصیلان کارشناسی و مقاطع بالاتر کل دانشگاه ها پس از گذراندن دوره آموزشی یکساله در دانشگاه فرهنگیان به عنوان نیروی آموزش و پروش استخدام شوند.

وی برگزاری این آزمون را در چهارچوب ماده ۲۸ عنوان کرده و گفت: طبق این ماده قانونی، جذب این تعداد از فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون نیاز به سابقه تدریسی و به منظور بکارگیری توان نخبگان و دانشگاهیان و تقویت بیش از پیش بنیه سیستم آموزشی کشور با تزریق افراد توانمند و علاقمند به حرفه شریف و مقدس معلمی صورت می گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه جدی به معیشت و منزلت فرهنگیان تاکید و تصریح کرد: بدون شک این امر می تواند موجب افزایش تمایل نسل جوان و به ویژه نفرات برتر کنکور و تحصیل کردگان نخبه دانشگاهی برای ورود به سیستم آموزش و پرورش شود، موضوعی که لازمه ارتقأ بیش از پیش چرخه آموزش به عنوان سنگ بنای رشد و تعالی کشور در همه عرصه هاست.

منبع : خبرگزاری فارس


اعلام نتایج پذیرفته شدگان آزمون آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت عصر امروز شنبه ( ۱۱ مرداد )

مدیر مرکز آزمون جهاد دانشگاهی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بازارکار با اعلام این خبر گفت ؛ آزمون آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت روز جمعه ۲۰ تیر ماه به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار شد.

احمد عبدی پور با بیان اینکه در آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت بیش از ۲۴ هزار نفر ثبت نام کردند گفت: از مجموع ۲۴۲۵۲ نفر ثبت نام کننده ، تعداد ۲۳۴۹۶ نفر معادل ۹۷ درصد در روز برگزاری آزمون حضور داشتند.
وی با اشاره به اینکه شرط قبولی در این آزمون کسب حداقل ۵۰ درصد نمره از مجموع ۱۰۰ نمره بوده و این امتیاز بدون احتساب نمره منفی لحاظ خواهد بود .
عبدی پور در خصوص نحوه اعلام نتایج گفت ؛ داوطلبان میتوانند با مراجعه به پروفایل خود در سامانه hrtc.ir درقسمت اعلام نتایج ؛ کارنامه پایانی خود را مشاهده و از قبول شدن خود مطلع شوند .
وی در پایان گفت ؛ اسامی پذیرفته شدگان علاوه بر اعلام در سامانه جهت سایر مراحل شامل گزینش و استخدام به سازمان نهضت سواد آموزی اعلام خواهد شد .
وی در خصوص نتایج آزمون استخدامی ثبت اسناد و املاک و صنایع شیر ایران هم گفت ؛ نتایج چند برابر ظرفیت این آزمون نیز بر اساس نمره فضلی تا پایان هفته ( ۱۷ مرداد ) اعلام خواهد شد.

منبع : بازار کار


نتایج آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی هفته اول مرداد اعلام می‌شود

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: نتایج آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی هفته اول مرداد اعلام می‌شود.

نتایج آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی هفته اول مرداد اعلام می‌شود

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با بیان اینکه تمام هم و غم ما این است که سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش اجرا شود، اظهار کرد: اگر می‌گوییم ۲۰۳۰ جز خیانت چیز دیگری نیست، باید روی این سند تحول سرمایه‌گذاری کنیم که به تنهایی وظیفه آموزش و پرورش نیست و تمام دستگاه‌ها باید همکاری کنند.

وی با اشاره به پیشنهاد ارائه یک طرح مشترک میان وزارت آموزش وپرورش و مجلس با موضوع ساماندهی نیروی انسانی، گفت: میان طرح و لایحه تفاوت است؛ اگر همکاران مجلس با طرح خالی وارد شوند یقینا شورای نگهبان ایراد اصل ۷۵ می‌گیرد و رد می‌شود. پیشنهادم این است که در آن جلسات مشترک حتما از دکتر نوبخت و دکتر انصاری هم در کمیسیون آموزش دعوت شود که مغایرت اصل ۷۵ در این طرح مشترک دیده نشود.

احمدی لاشکی افزود: اگر اینها با هم حضور داشته باشند موضوع یا در بودجه سنواتی دیده می‌شود یا بالاخره برنامه‌ای تدوین می‌شود؛ از این مجلس انتظار داریم در برنامه پنج ساله توسعه هفتم این موضوع سیاست‌های کلی نیروی انسانی لحاظ شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مهرماه امسال ۱۹۷ هزار نیروی انسانی کمبود داریم، گفت: باید به گونه‌ای عمل کنیم که تعدادی از کمبود را جبران کنیم؛ یک راهکار، استخدام از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که مجوز ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر را برای امسال داریم.

وی ادامه داد: همچنین ۲۰ هزار خروجی از دانشگاه فرهنگیان داریم که تحصیلشان تمام شده و وارد سیستم می‌شوند. ۵۰۰۰ ردیف استخدامی هم از سال‌های قبل داریم که تقریبا روی هم رفته ۵۲ هزار نفر تامین می‌شود؛ مابقی را چه طور حل می‌کنیم که می گوییم مانند مسکّن است نه معالجه؟

احمدی لاشکی اضافه کرد: راه‌های جبران ما سرباز معلم، حق‌التدریس شاغل، بازنشسته، آزاد، معلمان تمام وقت ( ۱۵ هزار نفر در سال گذشته از این طریق تامین نیرو شد) هستند؛ اینها ممکن است به صورت موقت مشکل کمبود نیرو را برای سال ۱۴۰۰ حل کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به قانون تبصره ۱۰ ماده ۱۷،گفت: با توجه به استفساریه آخر مجلس دهم، شیوه‌نامه تعیین تکلیف پیش دبستانی‌ها و خرید خدماتی‌ها هم هماهنگ شده و نامه وزیر به سازمان امور اداری استخدامی زده شده که سازمان امور اداری استخدامی هفته گذشته نامه آن را به هیات دولت ارائه کرده است که انتظار داریم این اصلاحیه کوچک هم خارج از نوبت تصویب شود که این گروه‌ها هم سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

احمدی لاشکی ادامه داد: این چهار گروه حق التدریسی‌ها‌، نیروهای پیش‌دبستانی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و آموزش دهندگان حدود ۸۰ هزار نفر می‌شوند که باید طبق قانون تا آخر ۱۴۰۰ تعیین تکلیف شوند. امسال ۲۵ هزار و ۴۰۰ سهمیه به اینها دادیم. آموزشیاران نهضتی اخیرا در آزمون داخلی شرکت کردند و قرار است هفته اول مرداد نتایج اعلام شود و هرکدام ۵۰ درصد نمره را کسب کنند، جذب می‌شوند و بر اساس نیاز منطقه در استان، جنسیت و رشته تحصیلی امتیازبندی‌ها انجام می‌شود. این نیروها باید تا آخر ۱۴۰۰ تعیین تکلیف شوند.

وی افزود: انتظارم از مجلس جدید این است که بودجه جذب این افراد در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که دولت آن را تا ۱۵ آذر تقدیم می‌کند، دیده شود؛ اگر این اتفاقات افتاد می توانیم این ساماندهی را انجام دهیم وگرنه این قصه تکراری هر ساله را خواهیم داشت.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش درباره مبحث اصلاح برنامه درسی ملی، گفت: در بحث ساعات کلاسی و برنامه درسی ملی مجوز به مجموعه شورای عالی آموزش و پرورش داده شده است اما درباره تقویم آموزشی که زمان فعالیت مدارس چگونه باشد و … به مجلس بر می‌گردد.

احمدی لاشکی اضافه کرد: بررسی میدانی در برخی کشورها در این باره انجام دادم و به ما می گفتند که هر ۱۰ سال یک بار در ژاپن کتاب بازنگری می شوند و در آلمان هم هر پنج سال یکبار این اتفاق می‌افتد.

وی درباره تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری گفت: تعیین زمان قطعی برای برگزاری کنکور مقدور است؛ همانطور که آزمون نهضت سوادآموزی هفته گذشته با رعایت پروتکل‌ها برگزار شد. ولی تا ستاد ملی کرونا نظر ندهد ما نباید نظر بدهیم. فعلا تصمیم‌گیر نهایی، ستاد ملی کرونا است. مطلق نمی‌توان در این باره صحبت کرد. فعلا داوطلبان آماده باشند و خودشان را برای ۳۱ مرداد آماده کنند. مسوولیت تامین بهداشت محیط با وزارت علوم است و قطعا پای کار خواهند بود و برنامه‌ریزی های لازم را خواهند داشت.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود: کار سختی نیست و می‌توانند بحث ضدعفونی محیط و افراد را انجام دهند و مراقبت کنند.

احمدی لاشکی در واکنش به اظهارات حاجی بابایی مبنی بر اینکه مقصر کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش به بعد از سال ۹۲ برمی‌گردد، گفت: قبل از سال ۹۲ هم مقصر داریم و اینطور نیست که فقط مربوط به بعد از سال ۹۲ باشد؛ دانشگاه فرهنگیان از چه زمانی منحل شد؟ از آن زمان که مراکز تربیت معلم را بستیم به این نقطه فعلی رسیدیم.

وی ادامه داد: امسال شرایط متفاوت است و با توجه به اینکه باید بخشی از آموزش‌ها از طریق فضای مجازی ارائه شود، می‌توانیم نیاز به نیروی انسانی را تا حدودی تعدیل کنیم؛ ضمن آنکه عدد کمبود ۲۵۰ هزار معلم که اقای حاجی بابایی بیان کرد مربوط به سال ۱۴۰۱ است. همچنین نباید روی عدد و رقم تمرکز کنیم باید به کیفیت نیروی انسانی هم توجه کنیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود: نظام رتبه بندی تا حدودی در حال انجام است؛ مبالغ افزایش یافته قابل توجه بود اما تورم به گونه‌ای است که شاید چندان به چشم نیاید اما باز هم کار بزرگی بود که انجام شد و باید قدرشناسی کرد؛ در نظام رتبه‌بندی، معلمان به پنج دسته تقسیم می‌شوند آیا روی ارتقای کیفیت معلمان کاری شده است؟ انتظار داریم نمایندگان مجلس ما را یاری کنند و کمک برسانند که کیفیت را هم ارتقا دهیم.

احمدی لاشکی با بیان اینکه به شدت مخالفم که موسسات کنکور به برگزاری کنکور امسال کمک کنند، اظهار کرد: سال‌های بعد بحث حذف کنکور را داریم و نباید به اینها بدهکار بشویم. دولت باید بایستد و کنکور امسال را اجرا کند. سلامت دانش آموزان برای ما مهم است از ۱۵ شهریور برای بازگشایی مدارس اعلام امادگی کرده‌ایم و وضعیت‌های مختلف را درنظر گرفته و بر اساس استان‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

منبع : خبرگزاری فارس


80 درصد داوطلبان آزمون استخدامی آموزشیاران بانوان هستند

رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: از مجموع شرکت‌کنندگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی ۸۰ درصد خانم هستند و بیشترین شرکت‌کننده هم از استان لرستان است.

به گزارش بازارکار رییس سازمان نهضت سوادآموزی از حوزه برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان و آموزشیاران نهضت سوادآموزی بازدید کرد.
شاپور محمد زاده به ‌اتفاق احمد شریفی‌زاده معاون هماهنگی و امور مجلس دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، بیجندی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی به همراه تعدادی از مدیران از محل آزمون بازدید و با تعدادی از شرکت‌کنندگان از نزدیک صحبت کرد و در پایان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در این آزمون تعداد ۲۴ هزار ۲۰۰ نفر شرکت کردند که کمتر از ۳۰۰ نفر کارت آزمون دریافت نکرده و بقیه بر سر آزمون حاضر شدند.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: شرکت‌کنندگان پس از کسب ۵۰ درصد نصاب قبولی و پس از مراحل گزینش، به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند تا یک دوره یک ‌ساله را بگذرانند و پس از موفقیت به استخدام آموزش‌وپرورش به ‌عنوان معلم پیمانی درخواهند آمد.
محمدزاده پیشتر درباره آزمون آموزشیاران نهضت سواد آموزی اظهار داشت: تاکنون آزمون چندین مرتبه به تعویق افتاده است؛ این آزمون قرار بود در بهمن ماه سال ۹۸ برگزار شود اما به دلیل ارائه فرصت بیشتر برای مطالعه داوطلبان به ۲۲ فروردین موکول شد و به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار شد این آزمون ابتدا در سوم خرداد و سپس ۲۰ تیر ماه برگزار شود.
وی افزود: این آزمون ۲۰ تیرماه با اخذ مجوز از ستاد ملی مبارزه با کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی در تمام استان های کشور برگزار می شود و با تمامی استانداری های استان ها به صورت جامع هماهنگی ها انجام شده است.

منبع : بازار کار


بازنشستگی ۶۲۰ هزار معلم تا سال ۱۴۰۴

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس از بانشستگی ۶۲۰ هزار معلم ظرف ۵ سال آینده خبر داد و گفت: آموزش و پرورش باید هرچه سریع‌تر نسبت به جذب نیروهای بلاتکلیف ۴ گروه قانون استخدام معلمان حق التدریس اقدام کند.

فرهاد بشیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت سرعت بخشی در اجرای قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سوادآموزی مصوب مجلس دهم، اظهار کرد: با توجه به اینکه کمبود معلم در سراسر کشور، مسئله‌ و نیاز جدی در هر استان است، باید نسبت به اجرای این قانون هرچه سریع‌تر عمل کرد.
بشیری یادآور شد: آزمون نیروهای نیروهای نهضت سوادآموزی برگزار شد و امروز وقت آن رسیده تا قانونی که در مجلس دهم به تصویب رسیده را برای ۴ گروه نیروهای حق التدریس، خرید خدمات آموزشی، پیش دبستانی و نهضت سواد آموزی اجرا شود.
نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۴ تعداد ۶۲۰ هزار معلم بازنشسته می‌شوند، افزود: آموزش و پرورش باید برنامه مدونی برای جذب معلم در این سال‌ها داشته باشد تا این کسری جبران شود.
بشیری تصریح کرد: در حال حاضر نیز بسیاری از استان‌ها با کمبود معلم مواجه هستند و نیاز است با همگرایی، وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون آموزش و تحقیقات، سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه نسبت به ساماندهی نیروهای آموزش و پرورش اقدام شود.
وی اضافه کرد: طبق برآوردها آموزش و پرورش شهرستان پاکدشت برای سال تحصیلی پیش رو با کمبود ۹۰۰ معلم مواجه است و این در حالیست که آموزش و پرورش برای جبران این کمبود هیچ اقدامی نکرده است.
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تاکید کرد: امروز جوانان تحصیل کرده بسیاری جویای شغل هستند و آموزش و پرورش باید بداند که همه کسری نیروی خود را نمی‌تواند از طریق دانشگاه فرهنگیان جبران کند؛ لذا باید دوره‌های تخصصی لازم برای این جوانان تحصیل کرده برگزار و به تدریج این نیروها به آموزش و پرورش تزریق شوند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


فوریت طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدام آموزشیاران نهضت تصویب شد

مجلس شورای اسلامی با یک فوریت موضوع اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف اسخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی موافقت کرد.

به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا، علی علیزاده نماینده مراغه در مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده درخواست کننده دو فوریت طرح اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در جلسه علنی امروز- چهارشنبه- گفت: صدو سی نفر از نمایندگان مجلس این طرح را آماده کرده اند، طبق قانون در رابطه با جذب نیروهای حق التدریس که در سال ۹۷ تصویب شد، چهار گروه نیروهای حق ااتدریس، مربیان پیش دبستانی، سرباز معلمان و آموزشیاران نهضت سوادآموزی جذب آموزش و پرورش شوند، که برای سه گروه غیر از آموزشیاران نهضت سوادآموزی دوره های آموزشی برگزار شده، اما برای آموزشیاران نهضت آزمون گذاشته اند.

وی افزود: در حق این گروه نسبت به دیگر گروه ها اجحاف صورت گرفته است، اگر هم اکنون این دو فوریت تصویب نشود، آزمون آموزشیاران نهضت برای جذب در بیستم برگزار می شود، با توجه به اینکه اکنون آخرین سالی است که آموزش و پرورش باید برای جذب این گروه ها اقدام کند با تصویب نشدن دو فوریت، حق این افراد ضایع می شود زیرا این گروه نزدیک ۱۴ سال است که سال در مناطق دور افتاده با حقوق ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان زحمت کشیده‌اند.

نماینده مراغه ادامه داد: اعمال تبعیض در حق این گروه در حالی است که این افراد روستا به روستا رفته و بی سوادان را آموزش داده‌اند به امید روزی که استخدام شوند، اما تبعیض قائل شده بین این گروه ها حق آنها را ضایع می کند با وجود آنکه آنان مدرک دانشگاهی وسابقه کاری بیش از ۱۴ سال دارند.

مخالفان و موافقان اصلاح قانون جذب آموزشیاران نهضت

مهدی طغیانی نماینده اصفهان در مخالفت با این طرح گفت: موضوع ساماندهی نیروهای انسانی در وزارت آموزش و پرورش یک مسئله مهم است، اما این وزارتخانه در دوره‌های مختلف برای تدوین یک قانون منفعل عمل کرده و مجلس در ادوار مختلف با ورود به این مسئله و تدوین طرح های مختلف، به رویکرد منفعلانه وزارتخانه در حوزه نیروی انسانی دامن زده است؛ نمایندگان مجلس یازدهم تمام مسائل و مشکلات مرتبط با نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش را درک می کنند، اما نباید با طرح های دوفوریتی به مسائل آموزش و پرورش در این بخش دامن بزنند.

وی افزود: بهتر است که وزارت آموزش و پرورش یک برنامه ۵ ساله ارائه کند تا بر این اساس اقدامات بعدی صورت گیرد.

شبوا قاسمی پور نماینده مریوان نیز در موافقت با این طرح گفت: نهضت سوادآموزی یادگار امام راحل است و این افراد در سالهای گذشته میلیونها نفر انسان محروم را باسواد کرده اند، لذا باید به نهضت سوادآموزی به عنوان یک نهضت انقلابی نگاه کنیم، در غیر این صورت در جامعه بازماندگان از تحصیل روز به روز افزایش می یابد.

وی افزود: اکنون این سوال مطرح است که چرا قرار است از نیروهای نهضت سوادآموزی آزمون استخدامی آزمون گرفته شود، در حالی که از سه گروه دیگر آزمون گرفته نشده، بنابراین حمایت از آموزشیاران نهضت باید ارحج تر دیده شود و تبعیض در این حوزه به صلاح نبوده و رفع ظلم فوریت دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


تصمیمات کمیسیون آموزش برای جذب آموزشیاران نهضت سوادآموزی

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت که در جلسه امروز با وزیر آموزش و پرورش مقرر شد که آزمون برای جذب آموزشیاران نهضت سوادآموزی به موقع برگزار شده و با اتخاذ تمهیداتی اکثریت شرکت کنندگان قبول شوند.

احمد حسین فلاحی در گفت‌وگو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت که این جلسه با حضور وزیر آموزش و پرورش و شورای معاونان این وزارتخانه برای بررسی مسائل و مشکلات حوزه آموزش و پرورش برگزار شد و اعضای کمیسیون نیز دغدغه‌های خود همچون میزان تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را بیان کردند.
وی توجه به دانشگاه فرهنگیان و اعمال مدرک دوم فرهنگیان، تعویق کنکور ۹۹، تحقق عدالت آموزشی، پرهیز از سیاست‌زدگی در آموزش و پرورش، سیر صعودی مدارس غیرانتفاعی و مسئله تعارض منافع در مدیریت مدارس غیرانتفاعی، توجه به مسئله همسان‌سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان، رتبه‌بندی معلمان، ساده‌سازی و قابل فهم شدن کتب درسی و لزوم توجه به راه‌اندازی انجمن اسلامی دانش آموزی را از جمله مسائل مطرح شده در این جلسه عنوان کرد و افزود: نمایندگان همچنین بر لزوم توجه به موضوع ترک تحصیل دانش آموزان و ختصاص بودجه مناسب به آموزش و پرورش نیز تاکید کردند.
فلاحی در پایان گفت که در این جلسه درباره مسئله جذب نیروهای نهضتی و تاخیر آزمون آن‌ها نیز مباحث جدی مطرح و مقرر شد با توجه به طرح سوالات، آزمون در بیستم تیرماه برگزار شود اما تمهیدات به گونه ای باشد که اکثریت شرکت کنندگان در آن قبول شوند؛ ضمن اینکه افراد پذیرفته نشده در آزمون نیز به جای قطع همکاری با آموزش و پرورش بتوانند به صورت حق التدریس به کار خود ادامه دهند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تشریح وضعیت برگزاری آزمون آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی

به گزارش خبرگزاری مهر، شاپور محمدزاده ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید والامقام دکتر چمران و سالروز قوه قضاییه و تسلیت شهادت شهید والامقام دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفایش توسط منافقان کور دل در هفتم تیر ماه سال ۱۳۶۰ و همچنین روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی کاظم شاهچراغ (ع) از تلاش و فعالیت همه همکاران به خصوص آموزش دهندگان در شرایط فعلی کشور و رعایت تمام پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تقدیر و تشکر کرد.

محمد زاده در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری آزمون آموزش دهندگان گفت: برگزاری این آزمون منطبق با قانون مجلس شورای اسلامی بوده و ما به عنوان مجری قانون موظف به اجرای آن هستیم و با توجه به هماهنگی انجام شده و مجوز اخذ شده از ستاد ملی مبارزه با کرونا در ۲۰ تیرماه این آزمون از سوی جهاددانشگاهی با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در ادامه افزود: به نظر بنده آزمون آموزش دهندگان هر چقدر زودتر برگزار شود به نفع خود آموزش دهنده‌ها است و این عزیزان زودتر تعیین و تکلیف می‌شوند امیدوارم همه آموزش دهنده‌های مشمول ۵۰% امتیاز را کسب کنند و انشاالله وارد چرخه استخدام شوند.
محمدزاده ضمن اشاره به فراهم شدن و دسترسی آموزش دهندگان به سایت جهاد دانشگاهی یادآور شد و افزود: از امروز به مدت ۴ روز از طریق سایت جهاد دانشگاهی امکان فراهم شده تا آموزش دهنده گان وارد این سایت شوند و آدرس شهر و محل آزمون خود را مشخص کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه به ساختار اداری و تشکیلاتی معاونت سوادآموزی با توجه به تعدیل اخیر اشاره کرد و گفت: من با معاون توسعه ومدیریت وزارت متبوع صحبت کرده‌ام و قول داده که پست‌های سوادآموزی با کاهش پست مواجه نشود، البته اختیار تصمیم گیری در خصوص پست‌های استانی به مدیر کل آموزش و پرورش داده شود و منتظر پیشنهاد آنها هستیم و در کمیته‌هایی که به همین دلیل در وزارتخانه شکل می‌گیرد حتماً نماینده سازمان در آنجا حضور پیدا می‌کند و مسئله را پیگیری خواهند کرد.
معاون وزیر و رئیس سازمان با اشاره به تصمیم ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا اظهار کرد: قرار است از پانزدهم شهریور ماه سال جاری، سال تحصیلی جدید شروع شود و همچنین برنامه‌های آموزش سازمان هم به این زمان توجه و متناسب سازی شود و برنامه شبکه شاد و حضور سوادآموزی در این شبکه با جدیت پیگیری و به نتیجه برسد.
وی در ادامه صحبت‌های خود به تفاهم نامه سه جانبه نهضت سوادآموزی وسازمان تامین اجتماعی و معاونت امور فرهنگی شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: توافق صورت گرفته می‌تواند آثار و برکت خوبی را برای سوادآموزی داشته باشد و همکاران سوادآموزی شهر تهران می‌توانند با استفاده از امکانات مراکز پرتو شهرداری در تقویت مهارت آموزی و سوادآموزی استفاده شود.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در پایان این جلسه به موضوع شاخص‌های ارزیابی عملکرد پایان سال سازمان نهضت سوادآموزی اشاره و اظهار کرد: همه مدیریت‌ها طبق توافق انجام شده از ابتدای سال برنامه ریزی لازم برای عملیاتی شدن و مستند سازی فعالیت‌ها اقدام کنند و همچنین در تقدیر از همکاران به دو گونه عمل شود یکی مناسبتی و دیگری عملکردی.
وی در ادامه افزود: عملکرد در قالب چار چوبی مشخص و از افراد خاص صورت گیرد و برای همین دلیل، چار چوبی تهیه و پس از ابلاغ متناسب با آن اقدام شود.

منبع : خبرگزاری مهر


زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان با سراسر کشور آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این استان روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود.

هادی زارع پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این زمان از سوی دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی کشور اعلام شده است.

وی افزود: کارت ورود به جلسه این آزمون از طریق سایت اینترنتی به نشانی www.hrtc.ir توزیع و در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: توزیع کارت ورود به جلسه این آزمون از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه امسال آغاز و تا یک روز قبل از برگزاری آزمون نیز ادامه دارد.

زارع پور عنوان کرد: ساعت آغاز و محل برگزاری این آزمون در کارت ورود به جلسه به شرکت کنندگان اعلام خواهد شد.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کهگیلویه و بویراحمد ۹۲.۷ درصد است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اطلاعیه تغییر زمان برگزاری آزمون استخدامی آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی

به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی می‌رساند با توجه به مجوز صادره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری این آزمون به روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ تغییر پیدا کرده است.

برنامه زمان‌بندی جدید این آزمون به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- ویرایش محل پیشنهادی داوطلب برای حوزه برگزاری آزمون : از روز یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹ تا پایان روز چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۹
۲- توزیع کارت ورود به جلسه از طریق سایت www.hrtc.ir: از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه
۳- زمان برگزاری آزمون: صبح روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹
ساعت شروع آزمون و محل برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه آزمون اعلام می‌شود


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان در تیرماه

بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و مباحث امور پشتیبانی و مالی در جلسه ویدئو کنفرانس سازمان نهضت سوادآموزی مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی، شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ابتدا با سلام و درورد به ارواح طیبه شهدا و روح ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالگرد ارتحال ایشان، به قیام پانزده خرداد و نقش شهدای آن در تحقق انقلاب اشاره کرد همچنین با توجه به تقارن روز جلسه با سالروز تخریب قبور مطهر ائمه اطهار علیه السلام (هشتم شوال) این روز را به اعضای جلسه تسلیت گفت. وی با اشاره به شرایط ایجاد شده و تعطیلی جلسات گردهمایی حضوری از تشکیل این جلسه و ارتباط با استان‌هایی که در اولین جلسه نبودند، اظهار خرسندی کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ضمن اشاره به مطالبی که در جلسه قبل مطرح شده به ساختار جدید تشکیلاتی اعمال شده در استان‌ها اشاره کرد و گفت: «تعدیل نیرو فقط شامل سوادآموزی نبوده و تقریباً همه قسمت‌های وزارتخانه را در بر می‌گیرد و سازمان در تلاش است تا در خصوص تعدیل نیروها در استان‌ها با انعکاس مشکلات پیش آمده به مقام عالی وزارت آنها را حل کند.»

محمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان را در تیر ماه سال جاری به شرط مجوز ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا دانست و گفت: «با توجه به ایام کرونایی و روزهایی که سپری شد هماهنگی‌های لازم انجام شده که آزمون استخدامی به احتمال قوی در تیرماه برگزار شود و برگزاری این آزمون یک امر تکلیفی در استخدام‌ها بوده و اجتناب ناپذیر است و عدم اجرای آن با نص قانون منافات دارد، بنابراین اجرای آزمون قطعی است.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به مسائل آموزشی، حجم استان‌ها و دقت در اجرای دقیق برنامه عملیاتی سال ۹۹، تلاش سازمان برای حضور در آموزش مجازی شاد، آموزش‌های تلویزیونی و مجازی و همچنین به تعهدات مالی استان‌ها نیز اشاره‌ و راهکارهای لازم را به استان‌ها اعلام کرد.

در ادامه معاونان استان‌ها به ترتیب مشکلات و پیشنهادات خود را از طریق ویدئو کنفرانس اعلام کردند که تمهیدات و اقدامات استان‌ها برای استمرار فعالیت‌های سوادآموزی در شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص بحث امور پشتیبانی و مالی از جمله این مطالب بود.

در ادامه جلسه خاک زاد معاون امور آموزشی سازمان، مونسان مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی و جمشیدی مدیر کل طرح و برنامه پاسخگوی موارد مطروحه استان‌ها بودند.

در این جلسه ویدئو کنفرانسی طبق برنامه ریزی انجام شده، ۱۸ استان که در اولین جلسه حضور نداشتند، حاضر بوده و مشارکت لازم را داشتند.

منبع : خبرگزاری پانا


برخی جزییات استخدام آموزش دهنده‌های نهضت

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سوادآموزان هم حضوری امتحان می‌دهند گفت: طبق برنامه ریزی‌ها آزمون‌ها را می‌توان از تیرماه به بعد برگزار کرد.

به گزارش بازارکار شاپور محمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: ستاد کرونا اعلام می‌کند؛ اما قاعده این است که تیرماه این آزمون را برگزار کنیم.
وی افزود: ثبت نام تکمیل شده و ۲۴ هزار نفر در این آزمون شرکت می‌کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه امید است آموزش دهنده‌های نهضت از این فرصت کرونایی برای مطالعات بیشتر استفاده کنند گفت: هم سازمان نهضت سوادآموزی و هم جهاددانشگاهی دروس و منابع اختصاصی و عمومی را برای مطالعه روی سایت قرار داده‌ایم که متقاضیان می‌توانند آن را مطالعه کنند.
محمدزاده افزود: هر کدام از شرکت کنندگان اگر ۵۰ درصد نمره را کسب کنند استخدام می‌شوند. این استخدام، مصاحبه و گزینش ندارد و فعلا فقط شامل قبولی در آزمون است. پذیرفته شدگان به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند و آموزش‌های مهارتی را می‌گذرانند و سپس جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
وی در ادامه درباره روند آموزش به سوادآموزان در ایام کرونا و زمان برگزاری امتحانات نیز گفت: ما هم از فرصت‌های پخش تدریس تلویزیونی استفاده کردیم و برنامه آموزشی از شبکه آموزش برای سوادآموزان داریم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: مراکز استانی هم به طور مستقل عمل کردند و این اختیار را دادیم که خود استان‌ها با کمک شبکه‌های استانی آموزش را پیش ببرند. به همین علت اختلافاتی هم وجود دارد، یک استان ۳۰ درصد و یک استان تا ۷۰ درصد آموزش‌ها را ارائه کرده است. علاوه بر این برای راه‌اندازی کانالی در شبکه شاد هم در تلاش هستیم.
محمدزاده با بیان اینکه سوادآموزان هم حضوری امتحان می‌دهند گفت: طبق برنامه ریزی‌ها آزمون‌ها از تیر به بعد می‌تواند برگزار شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت

رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.
این قانون که با عنوان طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزات آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، تصویب و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت به تایید شورای نگهبان رسید.

منبع : خبرگزاری ایسنا


آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی لغو نمی‌شود

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی یک تکلیف قانونی است و لغو نمی‌شود.
خبرگزاری فارس: شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در خصوص درخواست تعدادی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی برای لغو آزمون استخدامی، اظهار کرد: آزمون لغو نمی‌شود، چون تکلیف قانونی است که مجلس، دولت را مکلف کرده است.

وی ادامه داد: در زمان تصویب این مصوبه عنوان شده است که نیرو‌های پیش‌دبستانی و حق‌التدریس واجد شرایط بدون آزمون، جذب شوند و نیرو‌های نهضت سوادآموزی در آزمون شرکت کنند پس تکلیف قانونی است و دست ما نیست؛ مگر اینکه خود قانونگذار که مجلس است در این قانون، اصلاحیه ایجاد کند.
محمدزاده با بیان اینکه شرایط آزمون را برای آموزش‌دهندگان تسهیل کردیم، گفت: آزمون‌های استخدامی را معمولا سازمان سنجش برگزار می‌کند، اما با جهاد دانشگاهی به توافق رسیدیم که آزمون استخدام آموزش‌دهندگان را جهاد دانشگاهی برگزار کند.

منبع : خبرگزاری فارس


خبر خوش کدخدایی برای معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.

او با تبیین جزئیات این مصوبه عنوان کرد: طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی یکی دو نوبت میان مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که در نهایت با ایجاد اصلاحاتی در آن، اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نشناختند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بر این اساس، این مصوبه مراحل و تشریفات قانونی اش را برای اجرا طی می‌کند و امیدواریم کمکی به معلمان پرتلاش حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باشد که از مدت‌ها پیش منتظر تعیین تکلیف استخدامشان بودند.

کدخدایی، طرح استفساریه تبصره بند الف ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر مصوبات شورای نگهبان برشمرد و گفت: این طرح که نخستین بار به شورای نگهبان ارسال شد ناظر به مدارک تحصیلی ایثارگران عزیز است که مغایر نبودنش با موازین شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد. این طرح نیز پس از طی تشریفات قانونی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به نزدیک شدن به اتمام این دوره از مجلس شورای اسلامی آیا طی شدن تشریفات قانونی اجرای این دو مصوبه طولانی‌تر از حد معمول نخواهد شد؟ تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با تاخیر در طی شدن تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبات ندارد و مسیر قانونی اش را طی خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: با ارسال این طرح‌ها به مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس آن را به رئیس جمهور ابلاغ می‌کند و رئیس قوه اجرایی نیز طبعاً آن را باید برای قانون شدن که تشریفات زمانی دارد و پس از آن لازم الاجرا می‌شود ابلاغ می‌کند.

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان


برگزاری آزمون استخدام آموزشیاران سوادآموزی یک تکلیف قانونی است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: برگزاری آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی، تکلیف قانونی است لذا آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس، به‌رغم اینکه جذب نیرو در دستگاه تعلیم و تربیت باید از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی باشد اما به علت نیاز این دستگاه به نیروی انسانی و همچنین به‌کارگیری نیروی انسانی به شکل و شمایل مختلف، همواره توقعات استخدام به روش‌های دیگر به غیر از روش اصلی پیش می‌آید.
تدریس معلم در آموزش و پرورش در حال حاضر به شکل‌های مختلف مانند یک عده معلم رسمی، یک عده معلم مدارس غیردولتی، یک عده معلم حق‌التدریس، یک عده معلم قرارداد کار معین، یک عده معلم شرکتی و خرید خدمات، یک عده نیروهای نهضت سوادآموزی و .. است.

بعد از گلایه معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مبنی بر سال‌ها کار در آموزش و پرورش و عدم به‌کارگیری آنها، مجلس قانونی را برای جذب این افراد گذراند و شرایطی برای ورود آنها به دستگاه تعلیم و تربیت مطرح شد.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره استخدام نیروهای حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: «استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت یک تکلیفی است که تا پایان برنامه ششم، دولت باید اجرا کند؛ برای آموزشیاران نهضت باید آزمون ورودی برگزار کنیم و در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند تا دوره یکساله را طی کنند؛ قرار بود آزمون آنها در فروردین برگزار شود که به دلیل شرایط خاص کشور نتوانستیم اما اکنون هدف‌گذاری برای خرداد است، مگر آنکه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم جدیدی را اتخاذ کند».

حالا آموزشیاران نهضت سوادآموزی درخواست دارند که آزمون برایشان برگزار نشود؛ این افراد با طرح سوژه‌ای در سامانه «فارس من» با عنوان «آزمون نهضت سوادآموزی به دانشگاه فرهنگیان منتقل شود»، درخواستی داشتند مبنی بر اینکه «با توجه به شرایط کنونی کشور، ما آموزش دهندگان مشمول نهضت تقاضا داریم آزمون ورودیه مانند سه گروه دیگر به بعد از دوره در دانشگاه فرهنگیان منتقل شود».

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در این خصوص با بیان اینکه ۲۵ هزار مجوز استخدامی این افراد برای سال ۹۹ اخذ و سال ۱۴۰۰ هم بخش دیگری از آنها استخدام می‌شوند، تصریح کرد: «روزهای اخیر برخی از آموزش دهندگان خواسته بودند که آزمون را حذف کنیم؛ حذف آزمون دست ما نیست و اگر آنها قانون را مطالعه کنند، می‌بینند که جزو مصوبات قانونی است».

شاپور محمد زاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ، با توجه به سوالات مکرر آموزش دهندگان در مورد آزمون استخدامی گفت: همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۹۷.۰۶.۱۳ مجلس شورای اسلامی برگزاری آزمون تکلیف قانونی است لذا آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند و برگزاری آزمون هم بر این اساس است.

وی افزود: زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست و در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد است البته به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش‌دهندگان نیست؛ اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه ، گزینش و … طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

محمدزاده با بیان اینکه حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست، گفت: کتاب‌ها، جزوات ، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیستند؛ وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری فارس


قانون، برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت را الزامی کرده است

رییس سازمان نهضت سوادآموزی و معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران یک قانون است که آموزش و پرورش موظف به اجرای آن است و حذف احتمالی این آزمون به تصویب قانون جدید در مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.

به گزارش بازارکار، شاپور محمدزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران یک تکلیف قانونی است. آموزشیاران نهضت سواد آموزی بر اساس بند دو مصوبه شهریور سال ۹۷ باید برای استخدام در آموزش و پرورش در آزمون شرکت و نمره قبولی را کسب کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه به هیچ وجه تبعیضی میان گروه های مختلف استخدامی صورت نگرفته است، عنوان کرد: در بند یک مصوبه شهریور سال ۹۷ اعلام شده که نیروهای پیش دبستانی و حق التدریسی برای استخدام نیازی به شرکت در آزمون ندارند اما استخدام آموزشیاران منوط به کسب نمره قبولی در آزمون است. از این رو؛ آموزش و پرورش مکلف به اجرای قانون است.
محمدزاده یادآور شد: آموزش و پرورش تحت هیچ شرایطی نمی تواند آزمون را حذف کند، حذف آزمون استخدامی آموزشیاران به لغو قانون قبلی و تصویب قانون جدید توسط مجلس شورای اسلامی بستگی دارد.
وی همچنین درباره تعویق زمان آزمون استخدامی آموزشیاران اظهار داشت: این آزمون قرار بود که در تاریخ ۲۲ فروردین ماه برگزار شود اما در حال حاضر برگزاری آزمون به نیمه سوم خرداد ماه موکول شده است.
رییس سازمان نهضت سواد آموزی تاکید کرد: برگزاری هرچه زودتر آزمون به نفع آموزشیاران است؛ چرا که باید نتایج زودتر مشخص شود و پذیرفته شدگان برای گذراندن دوره در دانشگاه فرهنگیان آماده شوند.
محمدزاده یادآور شد: در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا و همچنین تعطیلی مدارس بهترین زمان برای مطالعه منابع اعلام شده برای آمادگی جهت شرکت در آزمون استخدامی آموزشیاران است.
وی اعلام کرد که آموزش و پرورش منابع اختصاصی را برای آموزشیاران جمع آوری کرده و روی سایت در اختیار متقاضیان قرار داده تا دیگر نیاز نباشد زمان بسیاری را صرف مطالعه منابع پراکنده کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: این آموزشیاران قرار است که معلم رسمی وزارتخانه شوند و از حوزه نهضت سواد آموزی خارج می شوند، از این رو باید با مطالعه دقیق منابع بتوانند حداقل اطلاعات را برای شغل خود به دست آورند.
محمدزاده خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط معلمان شرایط را برای آموزشیاران آسان کرده و حداقل کسب درصد نمره را برای قبولی این افراد در نظر گرفته است.
وی تاکید کرد: شرایط برای همه آموزشیاران یکسان است، از این رو رقابت میان افراد بدون تبعیض انجام می شود. آموزش و پرورش به دنبال این است که آموزشیاران با سهولت بیشتر و در شرایط مناسبی آزمون دهند و استخدام شوند.
به گزارش ایرنا، برخی از آموزشیاران سازمان نهضت سواد آموزی پس از اعلام برگزاری آزمون استخدامی خواستار حذف یا کاهش منابع این آزمون بودند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


نحوه استخدام نیروهای خرید خدمات آموزشی ، حق التدریسی و پیش دبستانی تعیین تکلیف شد

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان در پس اصلاح طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹) مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان به اصلاحات اعمال شده در طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.
متن اصلاح شده طرح مذکور بدین شرح است:
موضوع استفساریه آیا مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکتهای مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند؟
پاسخ: بلی. مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


آزمون استخدامی نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی خردادماه برگزار می شود

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشستی خبری بزرگداشت مقام معلم و در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکاردرباره استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: طبق مصوبه قانونی برای آموزشیاران و آموزش دهنده‌ها باید آزمون ورودی برگزار کنیم که در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شوند.

علی الهیار ترکمن افزود: قرار بود آزمون فروردین ماه باشد که به دلیل شرایط خاص کشور میسر نشد و هدف گذاری ما خرداد ماه است، مگر آنکه مصوبات ستاد کرونا کار را طور دیگری رقم بزند.
وی با اشاره به اینکه استخدام معلمانحق التدریس و آموزشیارن نهضت سوادآموزی مصوبه ومجلس شورای اسلامی است افزود: این در حالیست که ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای این گروه اخذ شده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار درباره حذف آزمون برای استخدام این نیروها نیز افزود: حذف آزمون در اختیار ما نیست و جزو مصوبات قانونی است. برای برگزاری آزمون استخدامی از طریق اساسنامه ماده ۲۸ نیز باید گفت که یکی از اصلی‌ترین نیازهای ما جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ است.
وی از پیگیری مجوزهای استخدامی از طریق دستگاه های ذیربط خبر داد و اعلام کرد: حجم و ترکیب این نیاز را به سازمان امور اداری واستخدامی استخدامی اعلام کردیم و امیدواریم مجوزها صادر شوند. فعلا در فرایند مذاکره هستیم و رقم نهایی شده را بعد از صدور اعلام می کنیم.

اختصاص ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش برای سرباز معلم

وی درباره سهمیه سربازمعلمان گفت: امسال اعزام نیروی سرباز کمی به دلیل شرایط موجود محدود شده و با وجود محدودیت‌ها، ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی داشتند و سهمیه ما را کاهش ندادند و ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش اختصاص دادند.

الهیار به بیان پیشینه‌ای از اجرای طرح رتبه بندی پرداخت و گفت: رتبه بندی یک فرایند طولانی را طی کرد. بحث پیگیری ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه برای رتبه بندی از مطالبات اصلی ما بود و این ماده به نحوی است که تفاوتی در نگاه به نوع رتبه بندی ایجاد می‌کند. یک نگاه نیازمند لایحه است و طبق نگاه دوم رتبه بندی می تواند از سوی دولت انجام بگیرد. در این قانون صراحتا دولت مکلف شده نظام رتبه بندی را تنطیم کند و مجلس آن را در قالب بودجه سنواتی به تصویب برساند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بحثی که از سال ۹۷ داشتیم این بود که رتبه بندی از طریق لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت اجرا شود؟. نهایتا قرار شد رتبه بندی از طریق مصوبه دولت اجرایی شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی «حق شغل» درنظرگرفته شده بود و در سال ۹۸ سه آیتم به عنوان رتبه بندی مورد افزایش قرارگرفت.

در مصوبه رتبه بندی ۹۸، پنج رتبه برای معلمان درنظر گرفته شد و عوامل امتیاز آور مشخص شدند که سابقه خدمت، توقف در یک رتبه و… از این جمله بود. این مصوبه از مهر ۹۸ با بودجه ۲۰۰۰ میلیاردی پیش بینی شده به اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه در پایان بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای را از سوی سازمان برنامه خطاب به دستگاه‌های اجرایی داشتیم که به استناد مصوبه سال ۹۳ نتوانسته بودند امتیازات فصل دهم را برای پرسنل خود افزایش دهند و اکنون مجاز به این افزایش تا سقف ۵۰ درصد هستند. در وزارت آموزش و پرورش این تحلیل صورت گرفت که حالا که سه آیتم فصل ۱۰ را برای معلمان با پیش شرط استفاده می‌کنیم اما سایر کارمندان بدون پیش شرط از آن بهره مند می‌شود؛ بیاییم و یکبار برای همیشه این آیتم ها را برای همه فرهنگیان اجرا کنیم.

الهیار ادامه داد: در واقع این سه آیتم برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصدافزایش یافته بود اما با این مصوبه برای سایر کارکنان بدون پیش شرط تا ۵۰ درصد افزایش می یافت. با جمع بندی صورت گرفته این کار را برای معلمان انجام دادیم و همه آیتم ها را برای معلمان تا ۵۰ درصد افزایش دادیم.

حقوق معلمان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نکته منفی این بود که تفاوت‌های رتبه‌ای معلمان نادیده گرفته شد و آنها که در رتبه ۴ و ۵ بودند کمتر مشمول بخشنامه سازمان برنامه شدند و اعتراضات بسیاری صورت گرفت عنوان کرد:
اما معتقدیم این مصوبه در عملیات اجرایی به ضرر معلمان تمام نمی‌شود و حقوقشان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

ارایه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی به معاون اول رئیس جمهور

وی همچنین با اشاره به آیتم فوق العاده ویژه گفت: این آیتم در قانون مدیریت خدمات کشوری برای کل کارکنان دولت تسری پیدا نمی‌کند و برای مشاغل خاص و تخصصی برقرار می‌شود و سازمان استخدامی آن را برقرار می کند. وزارت آموزش و پرورش قبلا در سال ۹۱ از ۱۲۴ شغل موجود، پیشنهاد برقراری ۳۵ شغل را ارسال کرده بود که مشاغل آموزشی هم در آن بودند اما سازمان استخدامی در آن زمان با ۱۶ شغل موافقت می کند و نیروهای آموزشی را خارج می کند و از سال ۹۱ مجوزی برای برقراری فوق العاده ویژه برای کارکنان آموزشی نداشتیم. به همین خاطر هم یک تفاوتی بین دریافتی نیروهای ستادی و آموزشی به وجود آمده بود که برای رفع این نقیصه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی را به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم.

الهیار ادامه داد: همزمان دکتر نوبخت در برنامه اینستاگرامی با معلمان این موارد را توضیح داد که در نهایت برخی اعتراض کردند که دیدار باید رو در رو باشد. با پیگیری‌های انجام شده یک برنامه حضوری با نمایندگان تشکل‌ها در ۲۸ فروردین در سازمان برنامه با نوبخت ترتیب داده شد. معلمان خواسته‌های خود را مطرح کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با برقراری فوق العاده ویژه معلمی بتوانیم این تفاوت را برطرف کنیم.

صدور احکام جدید معلمان در راه است

حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی تقریبا یکسان می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مقرر شد ما مجددا امتیازات مصوبه سال ۹۸ را به نحوی تغییر دهیم که همان تفاوت حرفه‌ای ناشی از رتبه بندی ۹۸ دوباره به احکام برگردد گفت: دیروز موافقت سازمان برنامه به ما ابلاغ شده و در حال نهایی کردن بارمالی آن هستیم و صدور احکام جدید فرهنگیان در راه است. به این ترتیب حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی یکسان خواهد شد و تفاوت معنی داری ندارد. تفاوتی هم در نحوه برخورداری از فوق العاده ویژه بین فرهنگیان و سایر کارمندان دولت نخواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه بزودی احکام را اصلاح خواهیم کرد اظهار کرد: خواهش می‌کنم جامعه فرهنگیان به خدمتگذاران خود اعتماد داشته باشند. در تحلیل این موضوع شتابزدگی صورت گرفت. ما همان زمان که تحت فشار بودیم این کار را دنبال می کردیم.
بحث دیگری را هم دنبال می کنیم. رتبه بندی به مطالبه جامعه فرهنگیان و مجلس تبدیل شده اما هر اقدامی که صورت می گیرد چالشی می‌شود و به این مطالبه مهم دارد کم توجهی می شود.

ارایه پیش نویس لایحه رتبه‌بندی به دولت تا شهریور ماه

وی افزود: درخواست ما این بود که یکبار برای همیشه رتبه بندی معلمان در چارچوب عملیاتی مشخص اجرا و حل و فصل شود و الگویی را با توجه به همه موازین رتبه بندی آماده و به مجلس ارائه دهیم و آن را تبدیل به قانون رتبه بندی کنیم. خوشبختانه این اقدام از سوی آموزش و پرورش مطرح و تشکل‌های فرهنگی نیز آن را در جلسه با دکتر نوبخت درخواست کردند که مورد موافقت سازمان استخدامی و سازمان برنامه قرار گرفت و مقرر شد یک کارگروه چهارجانبه با حضور نماینده تشکل‌ها شکل بگیرد که دوشنبه هر هفته این جلسه تشکیل می‌شود که ما نهایتا تا شهریور ماه پیش نویس لایحه رتبه بندی را به دولت ارائه می‌کنیم و دولت زمان کافی برای ورود آن به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد. اعضای این کارگروه مشخص شده اند.

عودت تفاوت بین رتبه‌بندی‌ها به فرهنگیان و ترمیم رتبه‌بندی

وی در پاسخ به اینکه آیا اعمال این فوق العاده ویژه به معنای احیا و بازگشت رتبه بندی به فیش‌های حقوقی است؟ گفت: ما رتبه بندی را حذف نکردیم، حذف رتبه بندی یعنی اینکه ما مبالغ افزوده شده از مهر ۹۸ را کسر کنیم یا جلوی آن را بگیریم. در اسفند ۹۸،فقط تفاوت‌ها یکسان شد که با اقدامات جدید و اصلاح ضرایب، تفاوت بین رتبه‌ها را باز می گردانیم و به نوعی ترمیم رتبه بندی صورت می گیرد.

منبع : بازار کار


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در دهه پایانی خرداد

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به فرصت مجدد برای ثبت‌نام در آزمون استخدامی گفت: در صورت مهیا بودن شرایط، آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان دهه پایانی خرداد برگزار می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شاپور محمد زاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، درباره آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی توضیحاتی داد.

او گفت: با توجه به سوالات مکرر آموزش‌دهندگان در مورد آزمون و نیز شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود و نگرانی آنها را افزایش می‌دهد برای رفع ابهام شایسته است به نکات زیر توجه شود.

۱- همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۱۳ شهریور ۹۷ مجلس شورای اسلامی، برگزاری آزمون تکلیف قانونی است بنابراین آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند.

۲- با توجه به درخواست‌های متعدد داوطلبان آزمون، سامانه ثبت‌نام جهاد دانشگاهی در روزهای ۹ الی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ثبت‌نام داوطلبین جدید و همچنین ویرایش اطلاعات تمام داوطلبان باز خواهد بود. داوطلبان می‌توانند جهت ثبت‌نام به سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس www.hrtc.ir مراجعه کنند.

۳- زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

۴- شیوع بیماری کرونا زمان بیشتری را برای مطالعه در اختیار شما قرار داده است این مدت را غنمیت بشمارید و از این تهدید برای خود فرصت بسازید تا با آمادگی بهتر در آزمون شرکت کنید.

۵- به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش دهندگان نیست ، اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه، گزینش و… طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

۶- حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست . لذا درخواست می‌شود آموزش دهندگان از توجه به بعضی شایعات بی اساس در فضای مجازی خودداری کنند و به بازنشر آن اخبار نیز اقدام نکنند.

۷- کتاب‌ها، جزوات، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیست. وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


آموزش و پرورش بدون آزمون معلمان نهضت سوادآموزی را تبدیل وضعیت کند

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس خواستار تبدیل وضعیت آموزشیاران نهضت سواد آموزی بدون برگزاری آزمون از حق التدریس به پیمانی شد.

هادی قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر لزوم صدور دستور لازم برای حذف آزمون ورودی دانشگاه فرهنگیان برای افراد فعال نهضت سوادآموزی و جذب پیمانی آن‌ها، اظهار کرد: در حال حاضر آموزشیاران نهضت سواد آموزی به صورت حق التدریس در مدارس در حال تدریس هستند.
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی افزود: آموزش و پرورش هر ساله برای تبدیل وضعیت این معلمان از حق التدریس به پیمانی، آزمون برگزار می‌‎کند که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا امکان برگزاری آزمون وجود ندارد.
وی ادامه داد: نباید در تبدیل وضعیت معلمانی که سال‌ها به کار تدریس مشغول بوده‌اند و امید به تبدیل وضعیت خود بسته‌اند، تعلل کرد تا این معلمان پس از بازگشایی مدارس بی انگیزه باشند.
قوامی با یادآوری اینکه ایجاد امید در میان فرهنگیان یکی از ضروریاتی است که دولت و آموزش و پرورش باید به آن توجه داشته باشد، افزود: دوره‌های ضمن خدمت این عزیزان نیز می‌تواند بدون برگزاری آزمون برگزار شود.
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: آموزش و پرورش می‌تواند پس از عبور از بحران کرونا مجدداً روال گذشته را پیش بگیرد و نسبت به برگزاری آزمون برای معلمان حق التدریس نهضت سواد آموزی اقدام کند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در دهه پایانی خرداد

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به فرصت مجدد برای ثبت‌نام در آزمون استخدامی گفت: در صورت مهیا بودن شرایط، آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان دهه پایانی خرداد برگزار می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شاپور محمد زاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، درباره آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی توضیحاتی داد.

او گفت: با توجه به سوالات مکرر آموزش‌دهندگان در مورد آزمون و نیز شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود و نگرانی آنها را افزایش می‌دهد برای رفع ابهام شایسته است به نکات زیر توجه شود.

۱- همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۱۳ شهریور ۹۷ مجلس شورای اسلامی، برگزاری آزمون تکلیف قانونی است بنابراین آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند.

۲- با توجه به درخواست‌های متعدد داوطلبان آزمون، سامانه ثبت‌نام جهاد دانشگاهی در روزهای ۹ الی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ثبت‌نام داوطلبین جدید و همچنین ویرایش اطلاعات تمام داوطلبان باز خواهد بود. داوطلبان می‌توانند جهت ثبت‌نام به سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس www.hrtc.ir مراجعه کنند.

۳- زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

۴- شیوع بیماری کرونا زمان بیشتری را برای مطالعه در اختیار شما قرار داده است این مدت را غنمیت بشمارید و از این تهدید برای خود فرصت بسازید تا با آمادگی بهتر در آزمون شرکت کنید.

۵- به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش دهندگان نیست ، اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه، گزینش و… طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

۶- حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست . لذا درخواست می‌شود آموزش دهندگان از توجه به بعضی شایعات بی اساس در فضای مجازی خودداری کنند و به بازنشر آن اخبار نیز اقدام نکنند.

۷- کتاب‌ها، جزوات، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیست. وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


آزمون استخدامی نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی خردادماه برگزار می شود

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشستی خبری بزرگداشت مقام معلم و در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکاردرباره استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: طبق مصوبه قانونی برای آموزشیاران و آموزش دهنده‌ها باید آزمون ورودی برگزار کنیم که در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شوند.

علی الهیار ترکمن افزود: قرار بود آزمون فروردین ماه باشد که به دلیل شرایط خاص کشور میسر نشد و هدف گذاری ما خرداد ماه است، مگر آنکه مصوبات ستاد کرونا کار را طور دیگری رقم بزند.
وی با اشاره به اینکه استخدام معلمانحق التدریس و آموزشیارن نهضت سوادآموزی مصوبه ومجلس شورای اسلامی است افزود: این در حالیست که ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای این گروه اخذ شده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار درباره حذف آزمون برای استخدام این نیروها نیز افزود: حذف آزمون در اختیار ما نیست و جزو مصوبات قانونی است. برای برگزاری آزمون استخدامی از طریق اساسنامه ماده ۲۸ نیز باید گفت که یکی از اصلی‌ترین نیازهای ما جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ است.
وی از پیگیری مجوزهای استخدامی از طریق دستگاه های ذیربط خبر داد و اعلام کرد: حجم و ترکیب این نیاز را به سازمان امور اداری واستخدامی استخدامی اعلام کردیم و امیدواریم مجوزها صادر شوند. فعلا در فرایند مذاکره هستیم و رقم نهایی شده را بعد از صدور اعلام می کنیم.

اختصاص ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش برای سرباز معلم

وی درباره سهمیه سربازمعلمان گفت: امسال اعزام نیروی سرباز کمی به دلیل شرایط موجود محدود شده و با وجود محدودیت‌ها، ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی داشتند و سهمیه ما را کاهش ندادند و ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش اختصاص دادند.

الهیار به بیان پیشینه‌ای از اجرای طرح رتبه بندی پرداخت و گفت: رتبه بندی یک فرایند طولانی را طی کرد. بحث پیگیری ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه برای رتبه بندی از مطالبات اصلی ما بود و این ماده به نحوی است که تفاوتی در نگاه به نوع رتبه بندی ایجاد می‌کند. یک نگاه نیازمند لایحه است و طبق نگاه دوم رتبه بندی می تواند از سوی دولت انجام بگیرد. در این قانون صراحتا دولت مکلف شده نظام رتبه بندی را تنطیم کند و مجلس آن را در قالب بودجه سنواتی به تصویب برساند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بحثی که از سال ۹۷ داشتیم این بود که رتبه بندی از طریق لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت اجرا شود؟. نهایتا قرار شد رتبه بندی از طریق مصوبه دولت اجرایی شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی «حق شغل» درنظرگرفته شده بود و در سال ۹۸ سه آیتم به عنوان رتبه بندی مورد افزایش قرارگرفت.

در مصوبه رتبه بندی ۹۸، پنج رتبه برای معلمان درنظر گرفته شد و عوامل امتیاز آور مشخص شدند که سابقه خدمت، توقف در یک رتبه و… از این جمله بود. این مصوبه از مهر ۹۸ با بودجه ۲۰۰۰ میلیاردی پیش بینی شده به اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه در پایان بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای را از سوی سازمان برنامه خطاب به دستگاه‌های اجرایی داشتیم که به استناد مصوبه سال ۹۳ نتوانسته بودند امتیازات فصل دهم را برای پرسنل خود افزایش دهند و اکنون مجاز به این افزایش تا سقف ۵۰ درصد هستند. در وزارت آموزش و پرورش این تحلیل صورت گرفت که حالا که سه آیتم فصل ۱۰ را برای معلمان با پیش شرط استفاده می‌کنیم اما سایر کارمندان بدون پیش شرط از آن بهره مند می‌شود؛ بیاییم و یکبار برای همیشه این آیتم ها را برای همه فرهنگیان اجرا کنیم.

الهیار ادامه داد: در واقع این سه آیتم برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصدافزایش یافته بود اما با این مصوبه برای سایر کارکنان بدون پیش شرط تا ۵۰ درصد افزایش می یافت. با جمع بندی صورت گرفته این کار را برای معلمان انجام دادیم و همه آیتم ها را برای معلمان تا ۵۰ درصد افزایش دادیم.

حقوق معلمان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نکته منفی این بود که تفاوت‌های رتبه‌ای معلمان نادیده گرفته شد و آنها که در رتبه ۴ و ۵ بودند کمتر مشمول بخشنامه سازمان برنامه شدند و اعتراضات بسیاری صورت گرفت عنوان کرد:
اما معتقدیم این مصوبه در عملیات اجرایی به ضرر معلمان تمام نمی‌شود و حقوقشان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

ارایه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی به معاون اول رئیس جمهور

وی همچنین با اشاره به آیتم فوق العاده ویژه گفت: این آیتم در قانون مدیریت خدمات کشوری برای کل کارکنان دولت تسری پیدا نمی‌کند و برای مشاغل خاص و تخصصی برقرار می‌شود و سازمان استخدامی آن را برقرار می کند. وزارت آموزش و پرورش قبلا در سال ۹۱ از ۱۲۴ شغل موجود، پیشنهاد برقراری ۳۵ شغل را ارسال کرده بود که مشاغل آموزشی هم در آن بودند اما سازمان استخدامی در آن زمان با ۱۶ شغل موافقت می کند و نیروهای آموزشی را خارج می کند و از سال ۹۱ مجوزی برای برقراری فوق العاده ویژه برای کارکنان آموزشی نداشتیم. به همین خاطر هم یک تفاوتی بین دریافتی نیروهای ستادی و آموزشی به وجود آمده بود که برای رفع این نقیصه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی را به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم.

الهیار ادامه داد: همزمان دکتر نوبخت در برنامه اینستاگرامی با معلمان این موارد را توضیح داد که در نهایت برخی اعتراض کردند که دیدار باید رو در رو باشد. با پیگیری‌های انجام شده یک برنامه حضوری با نمایندگان تشکل‌ها در ۲۸ فروردین در سازمان برنامه با نوبخت ترتیب داده شد. معلمان خواسته‌های خود را مطرح کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با برقراری فوق العاده ویژه معلمی بتوانیم این تفاوت را برطرف کنیم.

صدور احکام جدید معلمان در راه است

حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی تقریبا یکسان می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مقرر شد ما مجددا امتیازات مصوبه سال ۹۸ را به نحوی تغییر دهیم که همان تفاوت حرفه‌ای ناشی از رتبه بندی ۹۸ دوباره به احکام برگردد گفت: دیروز موافقت سازمان برنامه به ما ابلاغ شده و در حال نهایی کردن بارمالی آن هستیم و صدور احکام جدید فرهنگیان در راه است. به این ترتیب حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی یکسان خواهد شد و تفاوت معنی داری ندارد. تفاوتی هم در نحوه برخورداری از فوق العاده ویژه بین فرهنگیان و سایر کارمندان دولت نخواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه بزودی احکام را اصلاح خواهیم کرد اظهار کرد: خواهش می‌کنم جامعه فرهنگیان به خدمتگذاران خود اعتماد داشته باشند. در تحلیل این موضوع شتابزدگی صورت گرفت. ما همان زمان که تحت فشار بودیم این کار را دنبال می کردیم.
بحث دیگری را هم دنبال می کنیم. رتبه بندی به مطالبه جامعه فرهنگیان و مجلس تبدیل شده اما هر اقدامی که صورت می گیرد چالشی می‌شود و به این مطالبه مهم دارد کم توجهی می شود.

ارایه پیش نویس لایحه رتبه‌بندی به دولت تا شهریور ماه

وی افزود: درخواست ما این بود که یکبار برای همیشه رتبه بندی معلمان در چارچوب عملیاتی مشخص اجرا و حل و فصل شود و الگویی را با توجه به همه موازین رتبه بندی آماده و به مجلس ارائه دهیم و آن را تبدیل به قانون رتبه بندی کنیم. خوشبختانه این اقدام از سوی آموزش و پرورش مطرح و تشکل‌های فرهنگی نیز آن را در جلسه با دکتر نوبخت درخواست کردند که مورد موافقت سازمان استخدامی و سازمان برنامه قرار گرفت و مقرر شد یک کارگروه چهارجانبه با حضور نماینده تشکل‌ها شکل بگیرد که دوشنبه هر هفته این جلسه تشکیل می‌شود که ما نهایتا تا شهریور ماه پیش نویس لایحه رتبه بندی را به دولت ارائه می‌کنیم و دولت زمان کافی برای ورود آن به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد. اعضای این کارگروه مشخص شده اند.

عودت تفاوت بین رتبه‌بندی‌ها به فرهنگیان و ترمیم رتبه‌بندی

وی در پاسخ به اینکه آیا اعمال این فوق العاده ویژه به معنای احیا و بازگشت رتبه بندی به فیش‌های حقوقی است؟ گفت: ما رتبه بندی را حذف نکردیم، حذف رتبه بندی یعنی اینکه ما مبالغ افزوده شده از مهر ۹۸ را کسر کنیم یا جلوی آن را بگیریم. در اسفند ۹۸،فقط تفاوت‌ها یکسان شد که با اقدامات جدید و اصلاح ضرایب، تفاوت بین رتبه‌ها را باز می گردانیم و به نوعی ترمیم رتبه بندی صورت می گیرد.

منبع : بازار کار


نحوه استخدام نیروهای خرید خدمات آموزشی ، حق التدریسی و پیش دبستانی تعیین تکلیف شد

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان در پس اصلاح طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹) مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان به اصلاحات اعمال شده در طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی و پیش دبستانی موافقت کردند.
متن اصلاح شده طرح مذکور بدین شرح است:
موضوع استفساریه آیا مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکتهای مردمی (سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند؟
پاسخ: بلی. مشمولین تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با وزارت آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان کارفرما، موسس یا شرکتهای طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر، شامل استخدام در ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ (قانون فوق الاشاره) می شوند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


قانون، برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت را الزامی کرده است

رییس سازمان نهضت سوادآموزی و معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران یک قانون است که آموزش و پرورش موظف به اجرای آن است و حذف احتمالی این آزمون به تصویب قانون جدید در مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.

به گزارش بازارکار، شاپور محمدزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران یک تکلیف قانونی است. آموزشیاران نهضت سواد آموزی بر اساس بند دو مصوبه شهریور سال ۹۷ باید برای استخدام در آموزش و پرورش در آزمون شرکت و نمره قبولی را کسب کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه به هیچ وجه تبعیضی میان گروه های مختلف استخدامی صورت نگرفته است، عنوان کرد: در بند یک مصوبه شهریور سال ۹۷ اعلام شده که نیروهای پیش دبستانی و حق التدریسی برای استخدام نیازی به شرکت در آزمون ندارند اما استخدام آموزشیاران منوط به کسب نمره قبولی در آزمون است. از این رو؛ آموزش و پرورش مکلف به اجرای قانون است.
محمدزاده یادآور شد: آموزش و پرورش تحت هیچ شرایطی نمی تواند آزمون را حذف کند، حذف آزمون استخدامی آموزشیاران به لغو قانون قبلی و تصویب قانون جدید توسط مجلس شورای اسلامی بستگی دارد.
وی همچنین درباره تعویق زمان آزمون استخدامی آموزشیاران اظهار داشت: این آزمون قرار بود که در تاریخ ۲۲ فروردین ماه برگزار شود اما در حال حاضر برگزاری آزمون به نیمه سوم خرداد ماه موکول شده است.
رییس سازمان نهضت سواد آموزی تاکید کرد: برگزاری هرچه زودتر آزمون به نفع آموزشیاران است؛ چرا که باید نتایج زودتر مشخص شود و پذیرفته شدگان برای گذراندن دوره در دانشگاه فرهنگیان آماده شوند.
محمدزاده یادآور شد: در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا و همچنین تعطیلی مدارس بهترین زمان برای مطالعه منابع اعلام شده برای آمادگی جهت شرکت در آزمون استخدامی آموزشیاران است.
وی اعلام کرد که آموزش و پرورش منابع اختصاصی را برای آموزشیاران جمع آوری کرده و روی سایت در اختیار متقاضیان قرار داده تا دیگر نیاز نباشد زمان بسیاری را صرف مطالعه منابع پراکنده کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: این آموزشیاران قرار است که معلم رسمی وزارتخانه شوند و از حوزه نهضت سواد آموزی خارج می شوند، از این رو باید با مطالعه دقیق منابع بتوانند حداقل اطلاعات را برای شغل خود به دست آورند.
محمدزاده خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط معلمان شرایط را برای آموزشیاران آسان کرده و حداقل کسب درصد نمره را برای قبولی این افراد در نظر گرفته است.
وی تاکید کرد: شرایط برای همه آموزشیاران یکسان است، از این رو رقابت میان افراد بدون تبعیض انجام می شود. آموزش و پرورش به دنبال این است که آموزشیاران با سهولت بیشتر و در شرایط مناسبی آزمون دهند و استخدام شوند.
به گزارش ایرنا، برخی از آموزشیاران سازمان نهضت سواد آموزی پس از اعلام برگزاری آزمون استخدامی خواستار حذف یا کاهش منابع این آزمون بودند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


برگزاری آزمون استخدام آموزشیاران سوادآموزی یک تکلیف قانونی است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: برگزاری آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی، تکلیف قانونی است لذا آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس، به‌رغم اینکه جذب نیرو در دستگاه تعلیم و تربیت باید از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی باشد اما به علت نیاز این دستگاه به نیروی انسانی و همچنین به‌کارگیری نیروی انسانی به شکل و شمایل مختلف، همواره توقعات استخدام به روش‌های دیگر به غیر از روش اصلی پیش می‌آید.
تدریس معلم در آموزش و پرورش در حال حاضر به شکل‌های مختلف مانند یک عده معلم رسمی، یک عده معلم مدارس غیردولتی، یک عده معلم حق‌التدریس، یک عده معلم قرارداد کار معین، یک عده معلم شرکتی و خرید خدمات، یک عده نیروهای نهضت سوادآموزی و .. است.

بعد از گلایه معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مبنی بر سال‌ها کار در آموزش و پرورش و عدم به‌کارگیری آنها، مجلس قانونی را برای جذب این افراد گذراند و شرایطی برای ورود آنها به دستگاه تعلیم و تربیت مطرح شد.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره استخدام نیروهای حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: «استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت یک تکلیفی است که تا پایان برنامه ششم، دولت باید اجرا کند؛ برای آموزشیاران نهضت باید آزمون ورودی برگزار کنیم و در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند تا دوره یکساله را طی کنند؛ قرار بود آزمون آنها در فروردین برگزار شود که به دلیل شرایط خاص کشور نتوانستیم اما اکنون هدف‌گذاری برای خرداد است، مگر آنکه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم جدیدی را اتخاذ کند».

حالا آموزشیاران نهضت سوادآموزی درخواست دارند که آزمون برایشان برگزار نشود؛ این افراد با طرح سوژه‌ای در سامانه «فارس من» با عنوان «آزمون نهضت سوادآموزی به دانشگاه فرهنگیان منتقل شود»، درخواستی داشتند مبنی بر اینکه «با توجه به شرایط کنونی کشور، ما آموزش دهندگان مشمول نهضت تقاضا داریم آزمون ورودیه مانند سه گروه دیگر به بعد از دوره در دانشگاه فرهنگیان منتقل شود».

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در این خصوص با بیان اینکه ۲۵ هزار مجوز استخدامی این افراد برای سال ۹۹ اخذ و سال ۱۴۰۰ هم بخش دیگری از آنها استخدام می‌شوند، تصریح کرد: «روزهای اخیر برخی از آموزش دهندگان خواسته بودند که آزمون را حذف کنیم؛ حذف آزمون دست ما نیست و اگر آنها قانون را مطالعه کنند، می‌بینند که جزو مصوبات قانونی است».

شاپور محمد زاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ، با توجه به سوالات مکرر آموزش دهندگان در مورد آزمون استخدامی گفت: همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۹۷.۰۶.۱۳ مجلس شورای اسلامی برگزاری آزمون تکلیف قانونی است لذا آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند و برگزاری آزمون هم بر این اساس است.

وی افزود: زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست و در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد است البته به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش‌دهندگان نیست؛ اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه ، گزینش و … طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

محمدزاده با بیان اینکه حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست، گفت: کتاب‌ها، جزوات ، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیستند؛ وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری فارس


خبر خوش کدخدایی برای معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ از تایید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این شورا خبر داد.

او با تبیین جزئیات این مصوبه عنوان کرد: طرح استفساریه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی یکی دو نوبت میان مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که در نهایت با ایجاد اصلاحاتی در آن، اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی نشناختند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بر این اساس، این مصوبه مراحل و تشریفات قانونی اش را برای اجرا طی می‌کند و امیدواریم کمکی به معلمان پرتلاش حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باشد که از مدت‌ها پیش منتظر تعیین تکلیف استخدامشان بودند.

کدخدایی، طرح استفساریه تبصره بند الف ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر مصوبات شورای نگهبان برشمرد و گفت: این طرح که نخستین بار به شورای نگهبان ارسال شد ناظر به مدارک تحصیلی ایثارگران عزیز است که مغایر نبودنش با موازین شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد. این طرح نیز پس از طی تشریفات قانونی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به نزدیک شدن به اتمام این دوره از مجلس شورای اسلامی آیا طی شدن تشریفات قانونی اجرای این دو مصوبه طولانی‌تر از حد معمول نخواهد شد؟ تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با تاخیر در طی شدن تشریفات قانونی برای اجرای این مصوبات ندارد و مسیر قانونی اش را طی خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: با ارسال این طرح‌ها به مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس آن را به رئیس جمهور ابلاغ می‌کند و رئیس قوه اجرایی نیز طبعاً آن را باید برای قانون شدن که تشریفات زمانی دارد و پس از آن لازم الاجرا می‌شود ابلاغ می‌کند.

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان


آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی لغو نمی‌شود

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: آزمون استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی یک تکلیف قانونی است و لغو نمی‌شود.
خبرگزاری فارس: شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در خصوص درخواست تعدادی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی برای لغو آزمون استخدامی، اظهار کرد: آزمون لغو نمی‌شود، چون تکلیف قانونی است که مجلس، دولت را مکلف کرده است.

وی ادامه داد: در زمان تصویب این مصوبه عنوان شده است که نیرو‌های پیش‌دبستانی و حق‌التدریس واجد شرایط بدون آزمون، جذب شوند و نیرو‌های نهضت سوادآموزی در آزمون شرکت کنند پس تکلیف قانونی است و دست ما نیست؛ مگر اینکه خود قانونگذار که مجلس است در این قانون، اصلاحیه ایجاد کند.
محمدزاده با بیان اینکه شرایط آزمون را برای آموزش‌دهندگان تسهیل کردیم، گفت: آزمون‌های استخدامی را معمولا سازمان سنجش برگزار می‌کند، اما با جهاد دانشگاهی به توافق رسیدیم که آزمون استخدام آموزش‌دهندگان را جهاد دانشگاهی برگزار کند.

منبع : خبرگزاری فارس


تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت

رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور قانون تفسیر قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را برای اجرای به وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.
این قانون که با عنوان طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزات آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، تصویب و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت به تایید شورای نگهبان رسید.

منبع : خبرگزاری ایسنا


برخی جزییات استخدام آموزش دهنده‌های نهضت

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سوادآموزان هم حضوری امتحان می‌دهند گفت: طبق برنامه ریزی‌ها آزمون‌ها را می‌توان از تیرماه به بعد برگزار کرد.

به گزارش بازارکار شاپور محمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: ستاد کرونا اعلام می‌کند؛ اما قاعده این است که تیرماه این آزمون را برگزار کنیم.
وی افزود: ثبت نام تکمیل شده و ۲۴ هزار نفر در این آزمون شرکت می‌کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه امید است آموزش دهنده‌های نهضت از این فرصت کرونایی برای مطالعات بیشتر استفاده کنند گفت: هم سازمان نهضت سوادآموزی و هم جهاددانشگاهی دروس و منابع اختصاصی و عمومی را برای مطالعه روی سایت قرار داده‌ایم که متقاضیان می‌توانند آن را مطالعه کنند.
محمدزاده افزود: هر کدام از شرکت کنندگان اگر ۵۰ درصد نمره را کسب کنند استخدام می‌شوند. این استخدام، مصاحبه و گزینش ندارد و فعلا فقط شامل قبولی در آزمون است. پذیرفته شدگان به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند و آموزش‌های مهارتی را می‌گذرانند و سپس جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
وی در ادامه درباره روند آموزش به سوادآموزان در ایام کرونا و زمان برگزاری امتحانات نیز گفت: ما هم از فرصت‌های پخش تدریس تلویزیونی استفاده کردیم و برنامه آموزشی از شبکه آموزش برای سوادآموزان داریم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: مراکز استانی هم به طور مستقل عمل کردند و این اختیار را دادیم که خود استان‌ها با کمک شبکه‌های استانی آموزش را پیش ببرند. به همین علت اختلافاتی هم وجود دارد، یک استان ۳۰ درصد و یک استان تا ۷۰ درصد آموزش‌ها را ارائه کرده است. علاوه بر این برای راه‌اندازی کانالی در شبکه شاد هم در تلاش هستیم.
محمدزاده با بیان اینکه سوادآموزان هم حضوری امتحان می‌دهند گفت: طبق برنامه ریزی‌ها آزمون‌ها از تیر به بعد می‌تواند برگزار شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان در تیرماه

بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و مباحث امور پشتیبانی و مالی در جلسه ویدئو کنفرانس سازمان نهضت سوادآموزی مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی، شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ابتدا با سلام و درورد به ارواح طیبه شهدا و روح ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالگرد ارتحال ایشان، به قیام پانزده خرداد و نقش شهدای آن در تحقق انقلاب اشاره کرد همچنین با توجه به تقارن روز جلسه با سالروز تخریب قبور مطهر ائمه اطهار علیه السلام (هشتم شوال) این روز را به اعضای جلسه تسلیت گفت. وی با اشاره به شرایط ایجاد شده و تعطیلی جلسات گردهمایی حضوری از تشکیل این جلسه و ارتباط با استان‌هایی که در اولین جلسه نبودند، اظهار خرسندی کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ضمن اشاره به مطالبی که در جلسه قبل مطرح شده به ساختار جدید تشکیلاتی اعمال شده در استان‌ها اشاره کرد و گفت: «تعدیل نیرو فقط شامل سوادآموزی نبوده و تقریباً همه قسمت‌های وزارتخانه را در بر می‌گیرد و سازمان در تلاش است تا در خصوص تعدیل نیروها در استان‌ها با انعکاس مشکلات پیش آمده به مقام عالی وزارت آنها را حل کند.»

محمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان را در تیر ماه سال جاری به شرط مجوز ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا دانست و گفت: «با توجه به ایام کرونایی و روزهایی که سپری شد هماهنگی‌های لازم انجام شده که آزمون استخدامی به احتمال قوی در تیرماه برگزار شود و برگزاری این آزمون یک امر تکلیفی در استخدام‌ها بوده و اجتناب ناپذیر است و عدم اجرای آن با نص قانون منافات دارد، بنابراین اجرای آزمون قطعی است.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به مسائل آموزشی، حجم استان‌ها و دقت در اجرای دقیق برنامه عملیاتی سال ۹۹، تلاش سازمان برای حضور در آموزش مجازی شاد، آموزش‌های تلویزیونی و مجازی و همچنین به تعهدات مالی استان‌ها نیز اشاره‌ و راهکارهای لازم را به استان‌ها اعلام کرد.

در ادامه معاونان استان‌ها به ترتیب مشکلات و پیشنهادات خود را از طریق ویدئو کنفرانس اعلام کردند که تمهیدات و اقدامات استان‌ها برای استمرار فعالیت‌های سوادآموزی در شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص بحث امور پشتیبانی و مالی از جمله این مطالب بود.

در ادامه جلسه خاک زاد معاون امور آموزشی سازمان، مونسان مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی و جمشیدی مدیر کل طرح و برنامه پاسخگوی موارد مطروحه استان‌ها بودند.

در این جلسه ویدئو کنفرانسی طبق برنامه ریزی انجام شده، ۱۸ استان که در اولین جلسه حضور نداشتند، حاضر بوده و مشارکت لازم را داشتند.

منبع : خبرگزاری پانا


اطلاعیه تغییر زمان برگزاری آزمون استخدامی آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌ دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی

به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی می‌رساند با توجه به مجوز صادره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری این آزمون به روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ تغییر پیدا کرده است.

برنامه زمان‌بندی جدید این آزمون به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- ویرایش محل پیشنهادی داوطلب برای حوزه برگزاری آزمون : از روز یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹ تا پایان روز چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۹
۲- توزیع کارت ورود به جلسه از طریق سایت www.hrtc.ir: از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه
۳- زمان برگزاری آزمون: صبح روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹
ساعت شروع آزمون و محل برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه آزمون اعلام می‌شود


زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان با سراسر کشور آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی در این استان روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود.

هادی زارع پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این زمان از سوی دفتر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی کشور اعلام شده است.

وی افزود: کارت ورود به جلسه این آزمون از طریق سایت اینترنتی به نشانی www.hrtc.ir توزیع و در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: توزیع کارت ورود به جلسه این آزمون از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه امسال آغاز و تا یک روز قبل از برگزاری آزمون نیز ادامه دارد.

زارع پور عنوان کرد: ساعت آغاز و محل برگزاری این آزمون در کارت ورود به جلسه به شرکت کنندگان اعلام خواهد شد.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کهگیلویه و بویراحمد ۹۲.۷ درصد است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


تشریح وضعیت برگزاری آزمون آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی

به گزارش خبرگزاری مهر، شاپور محمدزاده ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید والامقام دکتر چمران و سالروز قوه قضاییه و تسلیت شهادت شهید والامقام دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفایش توسط منافقان کور دل در هفتم تیر ماه سال ۱۳۶۰ و همچنین روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی کاظم شاهچراغ (ع) از تلاش و فعالیت همه همکاران به خصوص آموزش دهندگان در شرایط فعلی کشور و رعایت تمام پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تقدیر و تشکر کرد.

محمد زاده در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری آزمون آموزش دهندگان گفت: برگزاری این آزمون منطبق با قانون مجلس شورای اسلامی بوده و ما به عنوان مجری قانون موظف به اجرای آن هستیم و با توجه به هماهنگی انجام شده و مجوز اخذ شده از ستاد ملی مبارزه با کرونا در ۲۰ تیرماه این آزمون از سوی جهاددانشگاهی با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در ادامه افزود: به نظر بنده آزمون آموزش دهندگان هر چقدر زودتر برگزار شود به نفع خود آموزش دهنده‌ها است و این عزیزان زودتر تعیین و تکلیف می‌شوند امیدوارم همه آموزش دهنده‌های مشمول ۵۰% امتیاز را کسب کنند و انشاالله وارد چرخه استخدام شوند.
محمدزاده ضمن اشاره به فراهم شدن و دسترسی آموزش دهندگان به سایت جهاد دانشگاهی یادآور شد و افزود: از امروز به مدت ۴ روز از طریق سایت جهاد دانشگاهی امکان فراهم شده تا آموزش دهنده گان وارد این سایت شوند و آدرس شهر و محل آزمون خود را مشخص کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه به ساختار اداری و تشکیلاتی معاونت سوادآموزی با توجه به تعدیل اخیر اشاره کرد و گفت: من با معاون توسعه ومدیریت وزارت متبوع صحبت کرده‌ام و قول داده که پست‌های سوادآموزی با کاهش پست مواجه نشود، البته اختیار تصمیم گیری در خصوص پست‌های استانی به مدیر کل آموزش و پرورش داده شود و منتظر پیشنهاد آنها هستیم و در کمیته‌هایی که به همین دلیل در وزارتخانه شکل می‌گیرد حتماً نماینده سازمان در آنجا حضور پیدا می‌کند و مسئله را پیگیری خواهند کرد.
معاون وزیر و رئیس سازمان با اشاره به تصمیم ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا اظهار کرد: قرار است از پانزدهم شهریور ماه سال جاری، سال تحصیلی جدید شروع شود و همچنین برنامه‌های آموزش سازمان هم به این زمان توجه و متناسب سازی شود و برنامه شبکه شاد و حضور سوادآموزی در این شبکه با جدیت پیگیری و به نتیجه برسد.
وی در ادامه صحبت‌های خود به تفاهم نامه سه جانبه نهضت سوادآموزی وسازمان تامین اجتماعی و معاونت امور فرهنگی شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: توافق صورت گرفته می‌تواند آثار و برکت خوبی را برای سوادآموزی داشته باشد و همکاران سوادآموزی شهر تهران می‌توانند با استفاده از امکانات مراکز پرتو شهرداری در تقویت مهارت آموزی و سوادآموزی استفاده شود.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در پایان این جلسه به موضوع شاخص‌های ارزیابی عملکرد پایان سال سازمان نهضت سوادآموزی اشاره و اظهار کرد: همه مدیریت‌ها طبق توافق انجام شده از ابتدای سال برنامه ریزی لازم برای عملیاتی شدن و مستند سازی فعالیت‌ها اقدام کنند و همچنین در تقدیر از همکاران به دو گونه عمل شود یکی مناسبتی و دیگری عملکردی.
وی در ادامه افزود: عملکرد در قالب چار چوبی مشخص و از افراد خاص صورت گیرد و برای همین دلیل، چار چوبی تهیه و پس از ابلاغ متناسب با آن اقدام شود.

منبع : خبرگزاری مهر


 

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.