اخبار لحظه به لحظه آموزش و پرورش

اخبار لحظه به لحظه آموزش و پرورش در سال 99

در این صفحه تمامی اخبار لحظه به لحظه استخدامی وزارت آموزش و پرورش به همراه لینک دسترسی به سایر بخش‌های مرتبط با آزمون استخدامی آموزش و پرورش و نمونه سوالات آزمون استخدامی آموزش و پرورش قرار داده شده است. برای دسترسی به هرکدام از بخش‌های مورد نظر خود کافی است روی لینک آن کلیک کرده تا به صفحه مورد نظرتان هدایت شوید.


خبر استخدام بیش از ۳ هزار نفر در آموزش و پرورش شهرستان های تهران

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با اشاره به فعالیت ۲۷ هزار معلم در این نهاد گفت: بسیاری از این نیروها به صورت دوشیفت و حق‌التدریس فعالیت می‌کنند که برای جبران کمبود نیرو نیازمند ۱۰ هزار معلم هستیم‌.

محمد صیدلو روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۴۶ هزار فرهنگی شامل معلم، مدیر، معاون، نیروی پرورشی، نیروی اداری، معاون پرورشی، نیروی خدماتی در آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران فعالیت می‌کنند.

وی گفت: این نهاد برای جبران کمبود نیرو از حق‌التدریس بهره می‌گیرد و در به کارگیری این نیروها رتبه دوم یا سوم کشوری را دارد.

صیدلو افزود: آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران سال گذشته ۲۲۰ هزار ساعت حق‌التدریس در هفته پرداخت کرده است، اگر تدریس موظف هر معلم در هفته ۲۴ساعت باشد و بخواهیم هیچ معلمی اضافه کار نداشته باشد، نیازمند ۱۰ هزار نیرو هستیم یعنی معلمی که یک شیفت تدریس کند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران بیان کرد: سال گذشته بیش از ۲ هزار معلم درخواست بازنشستگی داده بودند که به دلیل کمبود نیرو، ۶۰۰ نفر از آنان را متقاعد کردیم که به فعالیت خود ادامه دهند و در نهایت یکهزار و ۴۶۶ نفر بازنشسته شدند که امسال به دلیل اجرای رتبه‌بندی تقاضا برای بازنشستگی کمتر خواهد بود.

وی افزود: برخی از معلمان درخواست بازنشستگی پیش از موعد دارند که به دلیل کمبود نیرو تنها با درخواست افرادی که شرایط خاص همچون بیماری صعب‌العلاج داشته و امکان حضور در کلاس و تدریس را ندارند، موافقت می‌کنیم.

صیدلو درباره وضعیت نقل و انتقالات فرهنگیان گفت: امسال این روند به صورت الکترونیکی انجام شد و درخواست ۲هزار و ۵۰۰ معلم جهت انتقال برون استانی و ۶۶۱ درخواست برای ورود به استان در سامانه ثبت شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران افزود: تاکنون با یکصد و ۷۰ درخواست از طریق سیستم نقل و انتقالات پردازشی وزارت آموزش و پرورش برای ورود به شهرستان‌های این استان موافقت شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۴۵ هزار و ۶۷ نیروی آموزش و پرورش در کشور بازنشسته شدند، اظهارداشت: اگر این آمار را به پنج سال محاسبه کنیم حدود ۲۵۰ هزار نفر یعنی یک چهارم کل نیروهای آموزش و پرورش بازنشسته خواهند شد.

صیدلو با اشاره به رشد جمعیت دانش‌آموزی کشور گفت: بازنشستگی معلمان هم افزایش داشته است اما خروجی نیرو تناسبی با ورودی نیرو ندارد و ورودی نیرو از دانشگاه فرهنگیان و ماده ۲۸، به ۴۰هزار نفر نمی‌رسد و با روند استخدامی در دو سه سال گذشته هم نمی‌توان سونامی خروج نیرو از آموزش و پرورش را جبران کرد و باید فکر اساسی در این زمینه شود.

سهمیه بیش از ۳هزار نفر در آزمون استخدامی

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران بیان کرد: امسال سهمیه استخدامی این نهاد نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و ۳هزار و ۹۲ سهمیه استخدامی پیمانی ماده ۲۸ برای آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران درنظر گرفته شده است و علاقه‌مند هستیم که این نیروها به صوت بومی جذب شوند.

وی افزود: جوانان علاقه‌مند به فعالیت در نظام تعلیم و تربیت در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند در آزمون استخدامی شرکت کنند.

تاکید بر سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش

صیدلو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بودجه آموزش و پرورش گفت: بودجه این نهاد ملی است که بیشتر آن صرف پرداخت حقوق کارکنان می‎شود و برای کیفیت‌بخشی در آموزش و پرورش، نیازمند نگاه و توجه ویژه مسئولان درافزایش بودجه است.

وی اظهارداشت: بخشی از فعالیت‌ها و وظایف هر یک از نهادهای کشور همچون شرکت‌های آب، برق، گاز فرهنگی است و آموزش و پرورش می‌تواند در این زمینه به آنها کمک کند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران افزود: به خصوص نهادهایی که در حوزه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و به دنبال مصادیق آسیب‌های اجتماعی در جامعه هستند، مراجعه‌کنندگان ۱۰ سال آینده آنها، آموزش‌پذیران امروز کلاس‌های درس هستند.

صیدلو بیان کرد: براساس مطالعات انجام شده مصادیق آسیب‌های اجتماعی عموما افرادی هستند که ترک تحصیل کردند، درصد خیلی کمی از دانش‌آموزانی که تا دیپلم در مدرسه حضور دارند و در این فضا زندگی می‌کنند، به سمت بزه سوق پیدا می‌کنند.

وی گفت: اگر امروز آموزش و پرورش باکیفیتی داشته باشیم، بسیاری از فعالیت‌های نهادهای مختلف در آینده راحت‌تر خواهد بود، دانش‌آموزی اگر امروز از فضای آموزشی دور شد، فردا در جامعه نه در دسترس و نه آموزش‌پذیر خواهد بود، آن وقت هزینه‌ جبران بعضی از آسیب‌های جامعه بسیار بالاتر می‌شود.

صیدلو خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش با هزینه خیلی کم می‌تواند سرمایه‌گذاری بزرگی انجام دهد اما نیازمند این است که به اولویت‌های اول کشور نزدیک و بیشتر به آن توجه شود.

ارتقای وضعیت معیشت معلمان

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با اشاره به ارتقای وضعیت معیشت معلمان در دولت دوازدهم اظهارداشت: تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است و میزان حقوق معلمان به سایر کارمندان نزدیک‌تر شده است اما با توجه به وضعیت اقتصادی، توجه بیشتر به وضعیت معیشتی معلمان قابل انتظار است.

وی گفت: شرایط معیشتی معلمان باید به گونه‌ای باشد تا آنان به دنبال شغل دوم نباشند، معلم فرصت بعد از پایان مدرسه را باید برای تحقیق و پژوهش و ارتقای توانمندی‌های خود اختصاص دهد و وقتی در کلاس درس حضور پیدا می‌کند، ساحت‌های ۶گانه تربیتی؛ اعتقادی، عبادی و اخلاقی، اقتصادی و حرفه‌ای، علمی و فناوری، اجتماعی و سیاسی، زیستی و بدنی و زیبایی‌شناختی و هنری که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مورد تاکید است، اجرایی کند.

صیدلو افزود: در این مسیر معلم باید بتواند دانش‌آموزان را در تمامی زمینه‌ها تربیت کند و تنها دروس را به آنان آموزش ندهد و آموخته‌ها در آنان درونی شود، دانش‌آموزان باید براساس این ۶ساحت نسبت به تمامی مسائل آگاهی داشته باشند، هنرهای مختلف را بشناسند، از آنها لذت ببرند و از لحاظ اقتصادی بتوانند زندگیشان را مدیریت کنند و ضمن پایبندی به تعالیم و اعتقادات اخلاقی و انسانی کشور، نسبت به خود، جامعه، طبیعت و محیط پیرامونشان متعهد شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران بیان کرد: وقتی قرار است تمام وجوه زندگی دانش‌آموز را معلم تربیت کند و او بتواند در این حوزه‌ها موفق شود، این معلم باید خودش تربیت‌شده باشد و ما نیازمند سیستمی هستیم که معلم را در تمامی جنبه‌ها تربیت کند.

وی گفت: معلمان در کل کشور با یک مکانیسم خاص جذب آموزش و پرورش می‌شوند، مطلوب ما این است که معلمان شهرستان‌های استان تهران بومی و آشنا به ویژگی‌های فرهنگی این منطقه باشند که از دو سال گذشته این قانون برداشته شده و هر فردی در هر جای کشور که نیاز تعریف شود، می‌تواند در آزمون استخدامی شرکت کند.

صیدلو افزود: اگر چه این موضوع فرصت‌های شغلی را از لحاظ عدالت اجتماعی در اختیار همه قرار می‌دهد اما به نظر می‌رسد، اگر معلمان بومی باشند، بسیاری از مشکلات فرهنگی به وجود نمی‌آید و معلمان بومی آشنا به فرهنگ هر استان می‌توانند راحت‌تر با دانش‌آموزان ارتباط برقرار کنند و تعلیم و تربیت را پیش ببرند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران ابراز امیدواری کرد: هیچ دانش‌آموزی در جهان به دلیل فقر، از دانستن و رشدکردن در فضای مدرسه محروم نشود.

اجرای ۱۰۰ پروژه آموزشی

وی با اشاره به اینکه یکصد پروژه آموزشی در شهرستان‌های استان تهران در حال ساخت است، اظهارداشت: این پروژه‌ها با همکاری خیران و اداره کل نوسازی مدارس استان تهران انجام می‌شود و با تکمیل آنها، یکهزار و ۵۷۲ کلاس درس به مدارس شهرستان‌های استان اضافه خواهد شد.

صیدلو گفت: یک میلیون و ۵۰ هزار دانش‌آموز در سه‌هزار و ۵۰۰ مدرسه شهرستان‌های استان تهران تحصیل می‌کنند.

آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران شامل فیروزکوه، دماوند، رودهن، پردیس، شهرری (ری یک و ۲)، پاکدشت، پیشوا، ورامین، قرچک، کهریزک، فشافویه، چهاردانگه، جوادآباد، اسلامشهر، رباط کریم، شهریار، ملارد، شهر قدس، بهارستان (یک و۲) است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


2400 مجوز استخدام نیروی مشاور در آموزش و پرورش

مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال برای اولین بار ردیف استخدامی مشاوره قابل توجهی اختصاص یافت و نزدیک به ۲۴۳۰ مجوز دریافت کرده ایم، گفت: باید حداقل سالانه ۲، ۳ هزار نیروی مشاور جذب می کردیم این در حالی است که حدود ۱۰ سال است چنین استخدامی نداشتیم.

به گزارش ایسنا، مسعود شکوهی با بیان اینکه هر فردی در زندگی چند انتخاب مهم دارد که یکی از این انتخاب‌های اثرگذار، انتخاب رشته تحصیلی است گفت: اگر انتخاب رشته درست انجام شود در انتخاب شغل و آینده فرد تاثیر بسزایی خواهد داشت. اکنون هدایت تحصیلی در پایه نهم انجام می‌شود.

وی درباره اینکه در ۹ سال اول تحصیل چیزی به نام هدایت تحصیلی داریم یا خیر؟ گفت: در سندتحول بنیادین و آیین نامه شواری عالی آموزش و پرورش تاکید شده است که هدایت تحصیلی یک امر فرایندی است که باید از دوره ابتدایی شروع ‌شود و تا پایان تحصیل در متوسطه دوم هم ادامه داشته باشد. اما اینکه آیا مقتضیات به ما این اجازه را می دهد که در زمینه مشاوره تحصیلی و شغلی اقدام موثر و جدی را انجام دهیم بحث دیگری است که تا کنون محقق نشده است.

شکوهی در واکنش به کامنت یک مخاطب دانش آموز مبنی بر اینکه ” تا سال نهم هیچ کاری در زمینه هدایت تحصیلی برای ما انجام نشده است” گفت: این موضوع را تایید نمی کنم. از اردیبهشت سال ۱۳۸۵ آیین نامه جدید هدایت تحصیلی در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب و ابلاغ شد و ما کارهدایت تحصیلی را بر اساس آن انجام می‌دهیم. در مقطع ابتدایی طرح شهاب با همکاری معاونت علمی ریاست جهوری توسط مرکز سمپاد انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای دانش آموزان با ورود به پایه هفتم دو نوع غربالگری انجام می‌شود، اظهار کرد: یک آزمون، آزمون سلامت روان است و در پایه هشتم و نهم نیز آزمون رغبت را داریم. البته این آزمون در پایه هفتم الزام ندارد و داوطلبانه است.

به گفته وی، آزمون سلامت روان را سال گذشته برای هر سه پایه هفتم، هشتم و نهم انجام دادیم اما آزمون توانایی و رغبت را در پایه های هشتم و نهم در شش مقیاس و ۳۲ خرده مقیاس اجرا می‌کنیم.

شکوهی ادامه داد: توانایی، استعداد، ویژگی های شخصیتی و رغبت سنجش می شود و بر اساس آن مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته به دانش آموزان می‌دهیم.

مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سندتحول بنیادین به عنوان نقشه راه آموزش و پرورش انتخاب شده اما تمهیدات و استلزامات آن را فراهم نکرده ایم گفت: تقریبا بیش از دوسال است که اساتید برجسته دانشگاه و کارشناسان زبده را دعوت و پیش نویس نظام جامع راهنمایی و مشاوره را طراحی کرده‌ایم که بخش زیادی از مشکلات پیش روی هدایت تحصیلی با تصویب این سند می‌تواند حل شود. اکنون این طرح در کمیسیون های تخصصی شورای عالی تصویب شده و منتظر جلسه صحن علنی هستیم.

وی ادامه داد: در حوزه راهنمایی و مشاوره یک تشتتی وجود دارد. بخش های مختلف فعالیت های مختلفی را انجام میدهند مثلا طرح شهاب به صورت پایلوت در بخشی از مدارس توسط مرکز سمپاد اجرا میشود؛ یک بخشی را سازمان آموزش و پرورش استثنایی انجام می‌دهد و سنجش بدو ورود می کند و بخش های دیگر هم اقداماتی از این دست انجام می‌دهند.

شکوهی در پاسخ به اینکه چه زمانی شاهد آن خواهیم بود که بعد از دبستان یک سند و یا شناسنامه دست بچه ها بدهیم که در آن استعدادهای وی قید شده باشد؟ گفت: نقطه مطلوب ما با مقدوراتمان فاصله دارد. ما وظیفه داریم اگر این سند را آماده کردیم همه این موارد را ببینیم. باید زمینه‌های شناسایی استعدادها را از دوره ابتدایی ببینیم و اینها در سند جامع راهنمایی و مشاوره پیش بینی شده است.

به ازای هر ۱۵ دانش آموز یک ساعت مشاوره در هفته داریم

مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال حاضر به ازای هر ۱۵ دانش آموز یک ساعت مشاوره در هفته داریم گفت: به عبارتی به ازای هر ۳۶۰ دانش آموز یک نیروی مشاور داریم. برای اجرای همین نظام جامع راهنمایی و مشاوره به ۴۰ هزار مشاور نیاز داریم که این رقم اکنون ۱۳۰۰۰ مشاور است.

وی افزود: امسال برای اولین بار ردیف استخدامی مشاوره قابل توجهی اختصاص یافت و نزدیک به ۲۴۳۰ مجوز دریافت کرده ایم. باید حداقل سالانه ۲، ۳ هزار نیرو می گرفتیم. اما حدود ۱۰ سال است که چنین استخدامی نداشتیم. تقریبا رشته مشاوره در دانشگاه فرهنگیان تعطیل شده بود و استخدام نیروی مشاور هم نداشتیم. جالب آنکه وزارت علوم هم رشته مشاوره را در دانشگاه ها تعطیل کرده بود که با پیگیری های متعدد، رشته مشاوره مجدد ادامه پیدا کرد. پیگیری همکاران و نامه طولانی و مفصل آنها به شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم و پیگیری های سازمان روانشناسی و مجمع تشخیص مصلحت نظام کمک کرد تا رشته کارشناسی مشاوره برگردد.

وی با بیان اینکه شمار کسانی که بعد از اجرای هدایت تحصیلی تغییر رشته داده اند نسبت به گذشته کمتر شده است گفت: ما اکنون تلاش می کنیم هدایت تحصیلی نقطه ای انجام نگیرد و فرایندی باشد و حداقل در متوسطه اول به طور جدی آن را ببینیم. نمرات دانش آموزان و عملکرد تحصیلی را بررسی می کنیم و نمرات هفتم، هشتم و نهم ملاک عمل قرار می گیرد.

شکوهی افزود: تکلیف قانونی که در برنامه پنج ساله توسعه نیزبرعهده ما گذاشته این است که ۴۸ درصد دانش آموزان ما به رشته فنی و حرفه ای و کاردانش و ۵۲ درصد به رشته های نظری بروند.

مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اکنون جمعیت دانش آموزان در دوره فنی ۳۱ درصد است.

وی با بیان اینکه درراستای هدایت تحصیلی برای همه مدیران متوسطه اول دوره آموزشی گذاشتیم و برای مشاوران هم دوره های مختلف برگزار و مشاوران را ملزم کردیم در طول سال تحصیلی حداقل دو جلسه گروهی برای اولیا ترتیب دهند و حداقل یک مشاوره ۴۵ دقیقه ای برای دانش آموز و ولی دانش آموز داشته باشند گفت: مشاورما ملزم است با همه محدودیت های ساعتی خدمات ارائه دهد.

شکوهی افزود: واقع قضیه این است که امکانات ما به ویژه در هنرستان های فنی بسیار کم است. تعداد متقاضیان تحصیل در هنرستان های فنی بیش از ظرفیت است. با تبلیغات و اطلاع رسانی ها علاقه مندی بیشتر شده ولی ظرفیت کم است. اکنون ۳۱ درصد دانش آموزان را در فنی و حرفه ای و کاردانش داریم و فاصله تا نُرم ۴۸ درصد زیاد است.

وی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه انتخاب رشته تابع چندین مولفه است گفت: از یک سو برخی خانواده ها می‌خواهند آرزوها و ناکامی های خود را ازطریق فرزندشان جبران کنند. تاثیر همسالان، ویژگی های شخصیتی، علاقه خود فرد هم دخیل است. علاوه براین اگر فرض کنیم در آموزش و پرورش همه این کارها را دقیق انجام دادیم و دانش آموز رشته اش را مطابق علایقش انتخاب کرد، در مرحله بعدی وی به فرصت های شغلی نگاه می کند. ثبت نام در کنکور هم اصلا الزامی به رشته تحصیلی دوره دبیرستان ندارد و فرد می‌تواند در گروههای آموزشی دیگر هم شرکت کند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


احتمال استخدام ۳۰ هزار نفر از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش

رئیس دانشگاه فرهنگیان در خصوص آزمون اصلح گفت: این تصمیم واحد نظارت که یک نهاد مستقل است بوده و شاید در حد پیشنهاد باشد و اگر برگزاری امتحان به صورت حضوری جدی باشد قطعا در ایام کرونا مورد بازنگری قرار می گیرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر برگزاری آزمون اصلح در دانشگاه فرهنگیان به‌صورت حضوری برای استخدامی‌های جدید به گوش رسید که با توجه به اوج گرفتن مجدد بیماری کرونا نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. دانشجویان و مهارت آموزان دانشگاه فرهنگیان پس از کسب نمره لازم از این آزمون، برای تدریس به آموزش و پرورش معرفی می‌شوند و به گونه‌ای با موفقیت در این آزمون صلاحیت حرفه‌ای آنها برای تدریس تائید می‌شود. این آزمون علاوه بر مرحله سوالات با پاسخ چند گزینه‌ای، دارای آزمون عملکردی است که بخش چالشی این ارزیابی خواهد بود.

حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان، در این زمینه گفت: داوطلبین ورود به این دانشگاه به چند دسته تقسیم می‌شوند. گروه اول این افراد کنکوری هستند که برای پذیرش از این افراد ۲۰ هزار نفر ظرفیت مصوب شد. این امر با دستور وزیر آموزش و پرورش محقق شد. این افراد پس از پذیرش در کنکور و انجام مصاحبه مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

او افزود: گروه دیگری تحت عنوان ماده ۲۸ قرار است مورد پذیرش قرار گیرند که تاکنون ظرفیت در این عرصه مشخص نشده است. احتمال دارد طبق این ماده حتی تا ۳۰ هزار نفر مورد پذیرش قرار گیرند و آزمون آن از طریق سازمان سنجش برگزار خواهد شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: دسته سوم افرادی هستند که آزمون اصلح را باید سپری کنند تا صلاحیت آن ها برای تدریس محرز شود. این مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است. این امتحان به نحوی به آزمون های جامع دانشگاه ها شباهت دارد و نشان دهنده این است که افراد در مدتی که مورد آموزش قرار گرفته اند چه میزان تسلط بر موارد ارائه شده دارند.

خنیفر در تشریح این امتحان گفت: این امتحانات مقوله پیچیده‌ای نیست و از سال ۹۲ تاکنون برگزار شده است. این امتحان برای کسانی برگزار می‌شود که پودمان‌های ما را سپری کرده و باید تسلط خود را به این شکل نشان دهد.

این مقام مسئول در دانشگاه فرهنگیان در خصوص نحوه برگزاری این آزمون تاکید کرد: مسئله برگزاری حضوری این امتحان در جلسه روز شنبه مورد بازنگری قرار می‌گیرد و مجموعه ما تابع ستاد ملی مقابله با کرونا است. احتمال دارد این امتحان در برخی از شهرها که وضعیت سفیدی دارند با رعایت فاصله اجتماعی به صورت حضوری برگزار شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود: در پایه نهم و دوازدهم نیز شاهد هستیم که مدارس امتحانات خود را به صورت حضوری برگزار کردند و پروتکل های بهداشتی نیز در این امتحانات رعایت شده است. بنابراین این مسئله روز شنبه در دانشگاه مطرح می شود.

خنیفر در پایان گفت: این تصمیم واحد نظارت که یک نهاد مستقل است بوده و شاید در حد پیشنهاد باشد و اگر برگزاری امتحان به صورت حضوری جدی باشد قطعا مورد بازنگری قرار م‌گیرد.

منبع : خبرگزاری برنا


استخدام ۵۵ معلم در خرمشهر

سرپرست اداره آموزش و پرورش خرمشهر از استخدام ۵۵ معلم طی سال جاری و از طریق آزمون استخدامی، در این شهرستان خبر داد.

محمد علی احمدزاده، سرپرست اداره آموزش و پرورش خرمشهر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان ،گفت: طی سال جاری در استان خوزستان ۲ هزار و ۶۵۰ معلم از طریق آزمون استخدامی ماده ۲۸، با آغاز سال تحصیلی در مهرماه کار خود را آغاز می‌کنند، که از این تعداد ۵۵ نفر سهمیه خرمشهر بوده و در اداره آموزش و پرورش این شهرستان، استخدام خواهند شد.

او ادامه داد: متاسفانه در آموزش و پرورش خوزستان با مشکل کمبود معلم مواجه هستیم که آمار کمبود معلم برای مدارس خرمشهر، در مقاطع ابتدایی ۴۰ معلم،متوسطه اول ۷۰ معلم و متوسطه دوم ۱۲۹ معلم است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


استخدام ۲هزار نفر در آموزش و پرورش تهران

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: در شهر تهران حدود هشت هزار نیرو در سال آینده بازنشسته می‌شوند و تا سال ۱۴۰۰، ۴۵ درصد نیروهای آموزش و پرورش شهر تهران بازنشسته خواهند شد.

به گزارش ایلنا، «عبدالرضا فولادوند» گفت: در شهر تهران حدود هشت هزار نیرو در سال آینده بازنشسته می‌شوند و تا سال ۱۴۰۰، ۴۵ درصد نیروهای آموزش و پرورش شهر تهران بازنشسته خواهند شد.
وی افزود: بالغ بر دو هزار نیرو در سال جدید از طرق مختلف پذیرش خواهند شد و پیگیر اجازه فروش فضاهای مازاد و تایید شورای آموزش و پرورش برای این موضوع هستیم.

منبع : خبرگزاری ایلنا


300هزار معلم تا ۳ سال آینده بازنشسته می‌‎شوند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم با تاکید بر ضرورت جذب و پرورش معلم به ویژه برای مناطق محروم، گفت: یکی از اولویت‌های امروز آموزش و پرورش تامین کادر انسانی با توجه به بازنشسته ۳۰۰ هزار معلم تا سه آینده است.

محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با تاکید بر ضرورت اجرای نظام رتبه بندی معلمان، اظهار کرد: امروز تفاوت فاحشی میان دریافتی معلمان در مدارس و اساتید دانشگاه وجود دارد که اگر نظام رتبه بندی معلمان به درستی اجرا شود، این فاصله معنادار منطقی می‌شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه در این راستا با افزایش نظارت‌ها می‌توان، دولت را وادار به اجرای رتبه بندی کرد، افزود: از سوی دیگر در کنار اجرای دقیق رتبه بندی باید به همترازی حقوق بازنشستگان نیز دنبال شود.

اکثر معلمان بازنشسته یک سوم شاغلان دریافتی دارند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم با یادآوری اینکه امروز برخی از بازنشستگان فقط یک سوم شاغلان دریافتی دارند، گفت: در شرایطی که اکثر معلمان بازنشسته فرزندان در آستانه ازدواج دارند، باید بیش از سایرین مورد توجه قرار گیرند.

زاهدی، از دیگر اولویت‌های آموزش و پرورش در دوره جدید مجلس یازدهم را مقام سازی ۱۲۰ هزار کلاس درس برشمرد و گفت: بودجه این مهم باید با کمک مجلس تامین شود و در این مسیر کمیسیون آموزش مجلس یازدهم پیشگام خواهد بود.

وی، عدالت آموزشی به معنای تامین کادر آموزشی به ویژه در مناطق محروم را یکی دیگر از اولویت‌های آموزش و پرورش دانست و اضافه کرد: با توجه به اینکه تا سه سال آینده ۳۰۰ هزار معلم بازنشسته می‌‎شوند، آموزش و پرورش باید در این زمینه برنامه داشته باشد و کمیسیون آموزش مجلس یازدهم نیز در این ارتباط از وزارتخانه برنامه می‌خواهد.

منبع : خبرگزاری خانه‌ملت


خبر زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در مرداد ماه ۹۹

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری گفت: سهمیه جذب نیرو در آموزش و پرورش استان تهران و به تبع آن در شهرستان ری از طریق «آزمون ماده ۲۸» نسبت به سال گذشته ۸۰درصد افزایش یافته که باید تلاش کنیم صددرصد این سهمیه توسط جوانان بومی جذب شود.
افزایش ۸۰درصدی سهمیه جذب آموزش و پرورش در شهرری/ اولویت استخدام با جوانان بومی است

علی یزدان پناه مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: به لحاظ کمّی حدود ۳۵ درصد کلاس ها در شهرستان ری به دلیل کمبود معلم از طریق نیروی حق التدریس و اضافه کار تامین می شود که در تلاش هستیم با استفاده از جذب نیرو در آموزش و پرورش این کمبودها را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه مبادی ورود نیرو به آموزش و پرورش به سه طریق صورت می گیرد، گفت: روش اول «دانشگاه فرهنگیان» است که داوطلبان در آزمون کنکور می توانند دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کنند و پس از قبولی وارد این دانشگاه شده و از این طریق جذب آموزش و پرورش شوند که در حال حاضر سالانه ۲۰هزار دانشجو در کل کشور از این دانشگاه پذیرش می شوند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲ شهرری با بیان اینکه روش دوم «آزمون ماده ۲۸» است، ادامه داد: در ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان آمده است که آموزش و پرورش برای جذب نیرو می تواند هر سال به سازمان مدیریت امور استخدامی تقاضا بدهد و از فارغ التحصیلان دانشگاه ها به تناسب رشته، جنس و مکان پس از طی مراحل آزمون و مصاحبه، واجدین شرایط را جذب کند که در حال حاضر آمار جذب سالانه با روش ماده ۲۸ در کشور ۳۰ هزار نفر است.

یزدان پناه در رابطه با روش سوم عنوان کرد: روش سوم به صورت موردی است یعنی نیروهای آموزشیاران نهضت سوادآموزی، نیروهای حق التدریس، مربیان مهدکودک و نیروهایی که به این شکل وارد سازمان می شوند و چند سال تدریس می کنند و سپس بعد از طی مراحل، به طرق مختلف جذب آموزش و پرورش می شوند.

*تخصیص ۱۰ درصد سهمیه جذب ماده ۲۸ کشور به استان تهران

وی با اشاره به اینکه ثبت نام و آزمون ماده۲۸ امسال در مرداد ماه برگزار می شود، تصریح کرد: سازمان امور استخدامی امسال در استخدام آزمون ماده ۲۸ حدود ۳هزار و ۹۲ نفر به شهرستان های استان تهران (مناطق ۲۱گانه استان به جز شهر تهران) سهمیه جذب داده که تقریبا ۱۰ درصد سهمیه کل کشور است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری افزود: سال گذشته سهمیه استان یک هزار و ۸۲۰ نفر بود که امسال ۸۰درصد افزایش یافته و استان این سهمیه را بین شهرستان های مختلف توزیع کرده است که باید تلاش کنیم تمام سهمیه تخصیصی را جذب نماییم.

یزدان پناه در ادامه با اشاره به اینکه شهرستان ری ۴ منطقه آموزش و پرورش دارد، ابراز کرد: در آزمون امسال ماده ۲۸، سهمیه تخصیص یافته به ناحیه یک شهرری ۱۵۰ نفر، ناحیه دو شهرری ۹۷ نفر، کهریزک ۱۴۲ نفر و فشافویه ۶۸ نفر است که در کل امسال در شهرستان ری ۴۵۷ نفر سهمیه برای جذب نیرو در آموزش و پرورش داریم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۵ درصد از سهمیه تخصیص یافته در ری جذب شد، گفت: سال گذشته بسیاری از واجدین شرایط به دلیل عدم آگاهی در این آزمون شرکت نکردند لذا امسال با حرکت جهادی شهرستانی باید شرایطی فراهم کنیم که سهمیه تخصیصی جذب صددرصدی شود.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری اضافه کرد: همه دستگاه های شهرستان می‌بایست نسبت به اطلاع رسانی و آگاه سازی فارغ التحصیلان اقدام کنند و از تمام ظرفیت ها اعم از مساجد، نماز جمعه ها، مراسمات و فضای مجازی برای این کار استفاده نمایند چراکه برخی از جوانان از ثبت نام و زمان آزمون اطلاع ندارند و برخی نیز سواد علمی دارند اما آگاهی در مورد نحوه آزمون ندارند که با همکاری بخشداران و شهرداران می توانیم در این خصوص کلاس های آموزشی برگزار کنیم.

یزدان پناه در ادامه یادآور شد: سرعت بازنشستگی بالا رفته و بر این اساس در ناحیه دو شهرری از ۲ هزار و ۶۰۰ نیروی شاغل، ۲۷۴ بازنشسته داریم که امسال تعداد بازنشسته ها حدود ۱۰ درصد است و در سالهای آینده این آمار بیشتر نیز می شود لذا باید بتوانیم برای جبران بخشی از این کمبودها، سهمیه های تخصیص یافته را به طور کامل جذب کنیم. وی با اشاره به مزیت های دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: باید دانش آموزان و همچنین خانواده ها نسبت به مزایای دانشگاه فرهنگیان ازجمله معافیت از خدمت سربازی برای پسران، استخدام از بدو آموزش، دریافت حقوق در حین تحصیل و امکان ادامه تحصیل تا مدارج بالا آگاه شوند و برای ورود به این دانشگاه در هنگام آزمون کنکور، ثبت نام کنند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری بیان کرد: بیش از ۵۰درصد پذیرفته شدگان در دانشگاه فرهنگیان شهید مفتح شهرری از شهرستان های دیگر هستند که پس از دو سال به دنبال انتقالی می روند در صورتی که این دانشگاه فرصت خوبی برای تحصیل افراد بومی است تا پس از فارغ التحصیلی نیز در مدارس بومی مشغول به تدریس شوند.

یزدان پناه در پایان با اشاره به آسیب های همجواری ری با تهران در بحث آموزش گفت: سهمیه کنکور شهرستان ری منطقه ۲ است که تلاش کردیم آن را به منطقه ۳ تغییر دهیم تا امکان پذیرش دانش آموزان ری در کنکور بیشتر شود و در این راستا از طریق کمیسیون آموزش مجلس، شورای عالی سنجش و اداره کل پیگیری کردیم اما تغییر سهمیه مناطق پروتکل سنگینی دارد که به نتیجه نرسید و در نهایت به منطقه ۳ که تغییر ندادند بلکه گفتند شهرری جزو منطقه۲۰ تهران است و می‌بایستی منطقه۱ بود؛ که این به ضرر دانش آموزان است.

منبع : خبرگزاری فارس


اطلاعیه دانشگاه شهید رجایی سال ۹۹
خبر ۱ تیر ۹۹ – اعلام جدول زمانی جلسات پرسش و پاسخ برخط و آزمون پایانی پودمان اول

از آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه شهید رجایی مرکز آموزشهای الکترونیکی در شنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۹، ۸:۰۷ عصر
جدول زمانی پرسش و پاسخ برخط و آزمون پایانی در اطلاعیه شماره (۲) اعلام می گردد. کلاس مجازی جلسات پرسش و پاسخ تا ظهر روز یکشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۰۱ تعریف خواهد شد. لطفا از تماس تلفنی اجتناب فرمایید.

برای مشاهده متن کامل اطلاعیه اینجا کلیک نمایید


کمبود یکهزار و ۶۰۰ معلم ابتدایی در استان قزوین

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قزوین از کمبود یکهزار و ۶۰۰ معلم در مقطع ابتدایی خبر داد.
سید یدالله حسینی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود کمبود معلم، اول مهر هیچ کلاس درسی در استان قزوین بدون معلم نخواهد بود.

وی اظهار داشت : تلاش می شود با سازماندهی و ساماندهی درست معلمان این کمبود نیرو را با نیروهای خدمات آموزشی، سرباز معلم، حق‌التدریس شاغل و بازنشسته، ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان، نیروهای خرید خدمت و استخدام‌های جدید ماده ۲۸ جبران کنیم.
حسینی با اشاره به تناسب نداشتن ورودی و خروجی نیرو در آموزش و پرورش افزود: طی سه سال آینده بخشی عظیمی از فرهنگیان استان قزوین بازنشسته خواهند شد که باید در این خصوص چاره اندیشی شود.
این مسوول با بیان اینکه پایه و اساس نظام آموزشی براساس سند تحول بنیادین دوره ابتدایی است، تصریح کرد: براساس اسناد بالا دستی توجه ویژه ای به دوره ابتدایی شده و پوشش صددر صدی دانش‌آموزان از سیاست‌های کلی آموزش و پرورش است.
وی با تاکید براینکه آموزش ابتدایی بسیار حائز اهمیت است خاطرنشان کرد: توجه به آموزش و تربیت مطلوب و اثربخش در دوره ابتدایی بسیار ضروری است.
حسینی اضافه کرد :برنامه‌ریزی و تمهیدات مقدماتی برای پوشش کامل دوره آموزش عمومی و برخورداری دانش‌آموزان از کیفیت مناسب آموزشی در سال تحصیلی جدید اندیشیده شده است.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قزوین با بیان اینکه آموزش های مجازی و کلاس های حضوری دانش آموزان رسماً از ۲۷ خرداد به اتمام رسیده است ، گفت: سال تحصیلی ۹۸-۹۹ مقطع ابتدایی با ارزشیابی توصیفی در ۹۷۵ واحد آموزشی توسط آموزگاران انجام شده و بزودی کارنامه تحصیلی دانش آموزان صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه از اول خرداد ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی آغاز شده است، یادآور شد: ثبت نام دانش‌آموزان سایر پایه‌های تحصیلی نیز بعد از اعلام نتیجه امتحانات خواهد بود ضمن آنکه ثبت نام میان پایه‌ها در مدارس خود به ‌خود صورت می‌پذیرد و دانش‌آموزان برای ثبت نام نیازی به مراجعه حضوری در مدارس ندارند.
استان قزوین دارای ۱۲۵ هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی و ۲۰ هزار دانش آموز در مقطع پیش دبستانی است .

منبع : خبرگزاری ایرنا


خبر استخدام ۲۶۵۰ نیرو در آموزش و پرورش خوزستان

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به استخدام ۲ هزار و ۶۵۰ معلم خوزستانی از طریق آزمون استخدامی ماده ۲۸، توضیح داد: مهرماه امسال ۵ هزار دانشجو معلم جدید به دانشگاه فرهنگیان استان وارد می شوند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان، کورش مودت بعدازظهر امروز سه شنبه ۲۷ خردادماه ۹۹ در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: پروژه مهر امسال ضمن تاکید بر حفظ سلامت دانش آموزان، بسترسازی برای آغاز سال تحصیلی جدید از طریق فعالیت کارگروه های تخصصی را دستور کار دارد.

وی در ادامه با اشاره اقدامات صورت گرفته در حوزه تامین نیروی انسانی، توضیح داد: امسال برای اولین بار استان خوزستان با جذب ۵ هزار دانشجو معلم جدید از طریق کنکور سراسری ۹۹ گام بزرگی در راستای تامین نیروی انسانی متخصص برای آموزش و پرورش برداشته است. هم چنین ۲ هزار و ۶۵۰ معلم جدید از طریق آزمون استخدامی ماده ۲۸ قانون خدمات کشوری به آموزش و پرورش خوزستان خواهند پیوست.

مودت در ادامه با تاکید بر ضرورت اهمیت بخشی به سلامت دانش آموزان استان به عنوان آینده سازان کشور؛ خاطرنشان کرد: برای بازگشایی مدارس استان در سال تحصیلی جدید سناریوهای مختلفی پیشنهاد شده است که با توجه به شرایط استان و مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا مشخص و معین خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در پایان یادآور شد: اجرای کامل طرح جامع شناسایی و جذب بازماندگان از تحصیل در استان خوزستان به عنوان یک برنامه اولویت دار توسط مجموعه اجرایی استان و در راس آن آموزش و پرورش خوزستان به صورت جدی دنبال می شود.


استخدام ۲۵ هزار معلم از اول مهر در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۸۸ هزار نفر در این وزارتخانه در انتظار تبدیل وضعیت از تعهد به استخدام هستند، از تعیین تکلیف ۲۵ هزار نفر از آنها از اول مهرماه امسال خبر داد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه ۲۵ خرداد) مجلس شورای اسلامی و پس از استماع اظهارات نمایندگان درباره مسائل حوزه آموزش و پرورش گفت: مساله نیروی انسانی در آموزش و پرورش قصه پرغصه‌ای است که در همه مراجعات استانی با آن مواجه هستم. قانون تا سال ۹۲ برای ما تعیین تکلیف کرده و به ما گفته برای این که بار تعهدات دولت کم شود از ظرفیت‌های دیگر استفاده کنیم و دوباره همه اینها به تعهد برای استخدام تبدیل شده است. در حال حاضر ۸۸ هزار نفر هستند که باید تعیین تکلیف شوند و از این میان ۲۵ هزار نفر را امسال باید تعیین تکلیف کنیم.

وی افزود: مجلس به ما گفته از آموزشیاران آزمون بگیرید لذا لغو آن در اختیار ما نیست. همچنین امسال در قانون تصویب شده به میزانی که ردیف اختصاص یافته و تا پایان برنامه ششم باید استخدام‌ها انجام شود. کسانی که دغدغه آموزش و پرورش دارند نگران آینده آن هستند و می‌دانند این که قانون ۱۱ بار اصلاح شود چه شرایطی را ایجاد می‌کند. از سال ۸۸ تا ۹۹، ۴۰۷ هزار نیرو وارد آموزش و پرورش شدند که ۱۹۷ هزار نفر از مسیر غیر دانشگاه فرهنگیان آمدند، شرایط سنی مناسب نداشتند ولی حکم شده که اجرا کنیم و این آشفتگی در نیروی انسانی و آموزش و پرورش ایجاد می‌کند.

حاجی میرزایی با بیان این که ۴۰ درصد از جذب‌شدگان بالای ۳۵ سال سن دارند، اضافه کرد: در مورد رتبه‌بندی قانون دولت را موظف کرده نظامی بیاورد. دولت هم این را طراحی کرده و قانون و رتبه‌بندی اجرا شده اما بعضی می‌گویند باید لایحه ارائه کنیم در حالی که مجری مفسر قانون است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که در ۹ ماه گذشته اتفاقات مهمی افتاده و بیشترین افزایش‌ها متوجه فرهنگیان بوده به عنوان مثال فیش‌های حقوقی مهر ۹۸ را با خرداد ۹۹ مقایسه کنید، تصریح کرد: من هیچ وعده‌ای ندادم که به آن عمل نکرده باشم. کمتر از یک سال پیش رای اعتماد گرفتم و گفتم که سیاسی نیستم و کوچکترین ماموریت سیاسی ندارم و کوچکترین اقدام سیاسی نمی‌کنم. همکارانم را هم منع کردم زیرا اینجا نهاد تعلیم و تربیت است و باید مورد اعتماد قاطبه مردم باشد هیچ عزل و نصبی در آموزش و پرورش در دوره من با انگیزه سیاسی انجام نشده و نخواهد شد.

وی یاد آور شد: در مورد استخدام ۲۵ هزار نفری که امسال به ما اجازه دادند طبق قانون انجام خواهد شد و از اول مهر اجرا می‌شود و بقیه هم به تدریج متناسب با امتیازات‌شان در سال‌های بعد استخدام می‌شوند.

حاجی میرزایی در پایان گفت: در مورد دانشگاه فرهنگیان هم دغدغه ما دغدغه شماست و ما هم نگران آینده آن هستیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا


کمبود ۱۲ هزار نیرو در آموزش‌ و پرورش استثنایی

رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی از کمبود ۱۲ هزار نیرو در این حوزه خبر داد و گفت: با توجه به تخصصی بودن این نیروها نسبت به آموزش‌وپرورش عادی و پایین بودن تراکم استاندارد کلاسی، تامین این میزان نیرو بسیار مشکل است.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در نشست مشترک شورای معاونان سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی و معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع که در راستای بررسی مشکلات دانش آموزان با نیازهای ویژه تشکیل شد، اظهار داشت: این سازمان تخصصی‌ترین بخش وزارت است؛ زیرا در کنار آموزش‌وپرورش دانش آموزان با نیازهای ویژه، بحث توان‌ بخشی این دانش آموزان را نیز پیگیری می‌کند.
حسینی بابیان راهکارهای جبران بخشی از کمبود نیروی انسانی گفت: اختصاص سهمیه ویژه در آزمون استخدامی، استفاده از ۵۰۰ نیروی طرحی متخصص توان‌بخشی، استفاده از سرباز معلم، معلم تمام‌وقت و حق‌التدریس، نیروهای خرید خدمات و استمرار خدمت بازنشستگان از جمله راه‌های جبران بخشی از کمبود نیروی انسانی است.

وی بر احیای امتیازات قانونی نیروهای آموزش‌وپرورش استثنایی تاکید و عنوان کرد: افزایش امتیاز حق شغل و شاغل کارکنان، سنوات ارفاقی مشترکین صندوق تامین اجتماعی، پرداخت مطالبات ناشی از اعمال ضریب ۱.۲ کارکنان آموزش‌وپرورش استثنایی ازجمله موارد قانونی است که نیازمند پیگیری است.

تخصیص اعتبار مورد نیاز برای بکارگیری ۵۰۰ نیروی توانبخشی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش نیز در این نشست گفت: اعتبار مورد نیاز برای به‌کارگیری ۵۰۰نیروی توان‌ بخشی طرحی و بخشی از اعتبار مورد نیاز برای ضد عفونی پایگاه‌های طرح سنجش تخصیص خواهد یافت.

علی الهیار ترکمن اظهار داشت: مطالبات سنوات ارفاقی نیروهای آموزش‌وپرورش استثنایی هم اولویت با پرداخت حقوق است و این مطالبات در سریع‌ترین زمان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: ضریب یک و دودهم کارکنان آموزش‌وپرورش استثنایی نیز تا پایان سال ۹۳ پرداخت ‌نشده است که بر اساس تفاهم صورت گرفته ‌شده این مطالبات در سال جاری پرداخت خواهد شد.

الهیار ترکمن در خصوص استقلال ادارات استثنایی استان‌ها نیز گفت: تبدیل این ادارات به‌عنوان یک منطقه آموزش‌وپرورش در شورای سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی به تصویب رسیده است که برای حل موانع قانونی آن کارگروهی با حضور کارشناس سازمان امور اداری و استخدامی تشکیل خواهد شد.

منبع : بازار کار


494معلم جدید جذب آموزش و پرورش قزوین می شود

 مدیر کل آموزش و پرورش استان قزوین از جذب و استخدام ۴۹۴ معلم جدید در سال تحصیلی ۹۹ در سطح این استان خبر داد.

حسنعلی اصغری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جذب این افراد از دانش آموختگان دانشگاه‌های سراسر کشور و از طریق آزمون استخدامی ماده ۲۸ خواهد بود.

وی اظهار داشت: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ۲۵ هزار معلم از طریق این آزمون، استخدام خواهند شد که سهمیه استان قزوین از این تعداد ۴۹۴ نفر است.
اصغری تصریح کرد: این معلمان در تمام مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم و هنرستان ها جذب آموزش و پرورش استان قزوین خواهند شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: پذیرفته شدگان این آزمون پس از طی مراحل استخدامی به مدت یک سال دوره آموزشی را در دانشگاه فرهنگیان طی کرده و از مهرماه سال آینده فعالیت خود را در آموزش و پرورش آغاز خواهند کرد.
اصغری یادآورشد: پارسال ۳۶۰ نفر از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش شدند که از امسال در کلاس های درس حاضر خواهند شد.
وی بهترین راه ورود به آموزش و پرورش را دانشگاه فرهنگیان اعلام کرد و گفت: محدودیت استخدام نیروی انسانی باعث شده تا آموزش و پرورش به سمت جذب نیرو از طریق نیروهای خرید خدمات آموزشی برود.
وی اضافه کرد: استان قزوین امسال با ۶۰ هزار ساعت تدریس در هفته با کمبود معلم مواجه است که بخشی از این افراد را با دانشجویان تعهد دبیری و افرادی که در آزمون ماده ۲۸ قبول شدند، تامین می‌کنیم و بخشی دیگر از طریق معلمان حق التدریس جبران می‌کنیم تا سال تحصیلی پیش رو را به بهترین شکل ممکن آغاز کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اظهار داشت: زمان، رشته های مورد نیاز و نحوه ثبت نام در این آزمون استخدامی متعاقبا از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.
استان قزوین دارای حدود ۱۶ هزار معلم در مقاطع مختلف تحصیلی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اطلاعیه تغییر زمان برگزاری آزمون استخدامی آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی

به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی می‌رساند با توجه به مجوز صادره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری این آزمون به روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ تغییر پیدا کرده است.

برنامه زمان‌بندی جدید این آزمون به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- ویرایش محل پیشنهادی داوطلب برای حوزه برگزاری آزمون : از روز یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹ تا پایان روز چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۹
۲- توزیع کارت ورود به جلسه از طریق سایت www.hrtc.ir: از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه
۳- زمان برگزاری آزمون: صبح روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹
ساعت شروع آزمون و محل برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه آزمون اعلام می‌شود


کمبود ۲۲۰۰ نیرو در آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی

معاون پژوهش اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: برای سال تحصیلی آینده با افزایش آمار بازنشسته‌ها، آموزش و پرورش استان با کمبود بیش از دو هزار و ۲۰۰ نیرو مواجه است.

محمدرضا خسروی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، جمعیت دانش‌آموزی خراسان‌جنوبی را بیش از ۱۷۸ هزار نفر اعلام کرد و اظهار داشت: این تعداد دانش‌آموز در دو هزار و ۷۵۰ آموزشگاه تحصیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۳ هزار و ۳۵۱ پرسنل در سمت‌های مختلف کار یادگیری دانش‌آموزان را انجام می‌دهند افزود: برای سال تحصیلی آینده با افزایش آمار بازنشسته‌ها، آموزش و پرورش استان با کمبود بیش از دو هزار و ۲۰۰ نیرو مواجه است.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی تصریح کرد: سال تحصیلی آینده حدود یک هزار نیرو از بدنه آموزش و پرورش استان بازنشسته می‌شوند که فقط ۳۶۰ نیرو از طریق دانشگاه فرهنگیان، پیمانی ماده ۲۸ و سرباز معلم به نیروهای آموزش و پرورش افزوده می‌شود.

برای برقراری توازن میان نیروهای ورودی و خروجی به‌دنبال جذب مجوز استخدام و حق‌التدریسی آزاد هستیم

خسروی با تاکید بر اینکه تا سال ۱۴۰۱ بازنشستگی نیروها روند صعودی دارد، عنوان کرد: برای برقراری توازن میان نیروهای ورودی و خروجی به‌دنبال جذب مجوز استخدام و دریافت مجوز برای جذب نیروی خرید خدمات آموزشی و حق‌التدریسی آزاد هستیم.

وی از جذب ۳۰۵ نیروی جدید از طریق آزمون استخدامی خبر داد و مطرح کرد: اولویت استخدام با مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان و براساس شدت نیاز، مقتضیات منطقه‌ای و میزان توسعه یافتگی شهرستان‌ها است.

ثبت‌نام متقاضیان از طریق سایت سازمان سنجش پس از اعلام وزارت آموزش و پرورش انجام خواهد شد

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با اشاره به افزایش ۸۳ درصدی این سهمیه در مقایسه با سال گذشته، عنوان کرد: ثبت‌نام متقاضیان از طریق سایت سازمان سنجش پس از اعلام وزارت آموزش و پرورش در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد.

خسروی با بیان اینکه پذیرفته‌شدگان پس از گذراندن دوره یک ساله آموزشی فعالیت خود را در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز خواهند کرد، بیان داشت: با توجه به نیاز مبرم استان به نیروی انسانی و قرار گرفتن در ردیف استان‌های محروم، بر خلاف آزمون سال گذشته امتیاز بومی برای متقاضیان در نظر گرفته خواهد شد.

منبع : خبرگزاری فارس


جذب ۲۶۰۰ معلم در آزمون استخدامی امسال خراسان رضوی

خراسان رضوی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص کمبود معلم در آموزش و پرورش خراسان رضوی، بیان کرد: با توجه به بازنشستگی ۴۶۴۰ معلم در سال گذشته و ۷۲۰۰ معلم در شرف بازنشستگی دراستان، برای سال تحصیلی آتی با کمبود ۱۹ هزار نیرو روبه روهستیم.

قاسم‌علی خدابنده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص کمبود معلم در خراسان رضوی بیان کرد: در سال گذشته ۴۶۴۰ نفر بازنشسته داشته‌ایم و امسال نیز ۷۲۰۰ ازمعلمان استان شرایط بازنشستگی دارند که از این تعداد مشخص نیست چه تعداد استمرار خدمت داشته باشند و چه تعداد بازنشسته شوند. با توجه به کمبود ۱۶ هزار معلم در سال تحصیلی گذشته، برای سال تحصیلی آتی ۱۹ هزار نیرو کمبود داریم.

وی با بیان اینکه بخشی از این کمبود توسط نیروهای جدیدالورود از بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان تامین می‌شود، ادامه داد: ۱۲۰۰ نفر از طریق ماده ۲۰۸ که با مدارک لیسانس وفوق لیسانس درآزمون استخدامی سال۱۳۹۸ شرکت بودند، پس ازطی دوره آمادگی به عنوان معلم شروع به فعالیت می‌کنند.

خدابنده با اشاره به اینکه ۸۲ هزار دانش‌آموز در قالب خرید خدمات آموزشی، آموزش می‌بینند، افزود: آموزش وپرورش مدارس را به موسسه‌ای غیر دولتی واگذارمی‌کند که با یک مدیر دولتی ازسوی ما وتامین مابقی نیروها از سوی موسس اداره می‌شود. همچنین مبلغی نیز بر اساس آمار دانش‌آموز از سوی آموزش وپرورش به موسس پرداخت می‌شود، که نیاز حدود ۵۲۰۰ نفری ما تامین می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی اظهار کرد: ۲۰ هزار دانش‌آموز فنی وحرفه‌ای وکارودانش به صورت برون‌سپاری با قراردادهایی که با دستگاه‌هایی مثل شهرداری، آتش‌نشانی، مسکن وشهرسازی، فنی‌وحرفه‌ای، کارواموراجتماعی، جهادسازندگی و… آموزش می‌بینند.

خدابنده بااشاره به اینکه بخش دیگری از نیاز خود را از طریق اضافه کار نیروهای شاغل وحق‌التدریس نیروهای بازنشسته تامین می‌کنیم، ادامه داد:۳۶۰۰نفر از تامین نیرو ما به صورت نیروهای حق‌التدریس، آموزش‌یار نهضت سواد آموزی، پیش‌دبستانی وخرید خدمات قبل از سال ۱۳۹۱ است.

وی با اشاره به اینکه برای سال تحصیلی آتی، ماده ۲۰۸ و جذب معلم از طریق آزمون استخدامی خواهیم داشت، گفت: با توجه به این که ظرفیت استان افزایش ۳ برابری نسبت به سال گذشته داشته است، جذب حدود ۲۶۰۰ معلم خواهیم داشت که این معلمان سال ۱۴۰۰ بعد از طی فرآیندهای جذب و استخدام شروع به فعالیت خواهند کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


استخدام ۴۹۴ نفر در آموزش و پرورش قزوین

۴۹۴ نفر امسال از طریق برگزاری هشتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی جذب آموزش و پرورش استان قزوین می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین، فیروزی معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استخدام ۴۹۴ نفر در آموزش و پرورش قزویناستان قزوین با اشاره به تخصیص سهمیه استخدام سال ۹۹ از طرف وزارت متبوع، اعلام کرد: امسال ۴۹۴ نفر از طریق آزمون استخدام پیمانی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جذب آموزش و پرورش استان برای خدمت در مناطق ۱۴ گانه آموزش و پرورش خواهند شد.

فیروزی افزود: پذیرفته شدگان در رشته‌های آموزگاری، آموزگار استثنایی، مشاوره، مربی امور تربیتی، دبیری، هنرآموزی و مربی تربیت بدنی جذب خواهند شد.

به گفته او، افراد جذب شده پس از طی مراحل یکساله آموزشی در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در مدارس استان مشغول به کار می‌شوند.

فیروزی ادامه داد: متقاضیان ورود به آموزش و پرورش برای اطلاع از جزئیات استخدام (شرایط اختصاصی و عمومی، رشته، جنسیت و سهمیه ها) در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش که متعاقباً از طریق رسانه‌ها نیز اطلاع رسانی می‌شود، مراجعه کنند.

منبع : خبرگزاری صداوسیما


زمان انتشار دفترچه و برگزاری آزمون استخدام آموزش و پرورش سال ۹۹

جذب ۳ هزار و ۸۳۷ نفر نیرو از طریق آزمون استخدامی فراگیر در آموزش و پرورش استان/ ارتقا و توسعه آموزش معلمان و توانمندسازی نیروی انسانی یکی از ضروریات دستگاه تعلیم و تربیت است.

رخشانی گفت: در سال جاری مجوز جذب ۳هزار و ۸۳۷ نفر نیرو از طریق آزمون استخدامی فراگیر در آموزش و پرورش استان صادر شده و آزمون یاد شده در مرداد ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، حمیدرضا رخشانی در نشست مشترک شورای معاونین اداره کل و روسای ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان از جذب ۳ هزار و ۸۳۷ نفر نیرو از طریق آزمون استخدامی فراگیر در آموزش و پرورش استان خبر داد و افزود: دفترچه این آزمون در اوایل تیرماه منتشر و برگزاری آزمون یاد شده در مرداد ماه خواهد بود.
وی ضمن ابراز خرسندی از مجموعه اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری هرچه بهتر و دقیق تر امتحانات حضوری دانش آموزان پایه نهم و پایه دوازدهم و ایجاد فضایی آرام و اطمینان بخش برای دانش آموزان و خانواده ها، اظهار داشت: همه همکاران اعم از ستاد و صف، خلاقانه، ماهرانه، زیبا و اندیشمندانه به میدان آمدند و در برنامه های مختلف به خوبی نقش آفرینی کردند.
وی افزود: امروز بیش از پیش در آموزش و پرورش نیازمند بسترسازی و فرصت آفرینی برای بهره‌گیری از آموزش های مجازی هستیم چرا که شرایط پیش آمده و حتی پیش روی ما که در هاله ای از ابهام وجود دارد می طلبد تا در این مسیر دقیق تر و بهتر حرکت نماییم.
رخشانی اظهار داشت: معمولاً هر تغییری مقاومت هایی را به دنبال دارد و شرایط جدید پیش آمده قطعاً سختی‌هایی را در پی خواهد داشت؛ اما به فراخور زمان طبیعتاً همگی خود را با وضعیت جدید وفق داده و همراه می شویم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به شرایط حاکم بر جامعه درپی شیوع ویروس کرونا بیان داشت: ویروس کرونا زیست متفاوتی را برای همگان رقم زد و لازمه آن آمادگی همه جانبه در عرصه‌های مختلف است و می طلبد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها به دنبال شرایط احسنت آن باشیم.
وی با تاکید بر موفقیت دو چندان کار تیمی و گروهی نسبت به فردگرایی بیان داشت: سعی کنیم دوره مسئولیت همه ما دوره ای ماندگار و موفق باشد و در این مسیر سه مولفه مهم تاثیرگذار خواهد بود: سرمایه های فیزیکی و منابع طبیعی و غیرطبیعی، نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی بنا بر اعتماد مردم.
رخشانی گفت: داشتن روحیه تعامل، همفکری، همگرایی و هم‌افزایی با مجموعه‌های مختلف و بهره گیری از خرد جمعی و ظرفیت‌های دیگر دستگاهها، ارائه گزارش عملکرد و شفاف سازی، افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم و مسئولین به آموزش و پرورش را در پی خواهد داشت.
وی با تاکید بر نقدپذیری و داشتن سعه صدر در برخورد و مواجهه با انتقادات، یکی از مولفه های مهم مدیران موفق و مردمی را انتقاد پذیری و در پی آن ایجاد تحول و دگرگونی در رفتار و عملکرد دانست.
رخشانی در پایان با تاکید مجدد بر بکارگیری تدابیر لازم و برنامه‌ریزی صحیح و اصولی برای اجرایی شدن هرچه بهتر پروژه مهر، از این مهم به عنوان جشن بزرگ ملی در آموزش و پرورش یاد کرد.


جذب ۷۳۴ نفر در آموزش و پرورش از طریق آزمون استخدامی

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان، از پذیرش ۷۳۴ نفر برای شغل معلمی از طریق آزمون استخدامی سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، موسی دادی زاده سرخائی از جذب نیرو در آموزش و پرورش استان خبر داد و گفت: با پیگیری های صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش و جلسات مختلف پیرامون کمبود نیروی انسانی بومی در استان، تعداد ۷۳۴ نیرو در سال جاری جذب آموزش و پرورش می شوند.

وی افزود: این جذب از میان افراد بومی استان هرمزگان خواهد بود که از طریق آزمون استخدامی سال ۱۳۹۹ پذیرش خواهند شد.

دادی زاده اضافه کرد: در سال گذشته بیش از ۶۳۰ نفر از طریق آزمون استخدامی (ماده ۲۸) جذب شده اند که ایتدای مهر ماه سال جاری در کلاس های درس حاضر می شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان گفت: درسال جاری قریب به ۷۵۰ فرهنگی استان بازنشسته می شوند که جذب این تعداد نیروی بومی می توانند التیام بخش تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش هرمزگان باشد.

منبع : خبرگزاری برنا


جذب ۳۰۵ نیروی جدید از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش خراسان جنوبی

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: ۳۰۵ نیروی جدید از طریق ماده ۲۸ همراه با آزمون استخدامی در سال جاری جذب آموزش و پرورش استان می شوند که این میزان نسبت به سال گذشته۸۳درصد رشد دارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری پانا در بیرجند، با اشاره به ضرورت بکارگیری نیروی انسانی توانمند در آموزش و پرورش اظهار کرد:در توزیع مجوزهای تخصیص یافته ؛ترتیبی اتخاذ شد که اولویت استخدام با مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان و بر اساس شدت نیاز، مقتضیات منطقه ای و میزان توسعه یافتگی شهرستان ها صورت پذیرد.

وی از در نظر گرفته شدن امتیاز بومی برای متقاضیان ؛ خبر داد و تصریح کرد: با توجه به پیگیری های به عمل آمده و با توجه به نیاز مبرم استان به نیروی انسانی و قرار گرفتن در ردیف استان های محروم؛ بر خلاف آزمون سال گذشته، امتیاز بومی برای متقاضیان در نظر گرفته خواهد شد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در ادامه ابرا داشت: ثبت نام متقاضیان طبق سنوات گذشته از طریق سایت سازمان سنجش بر اساس تاریخ های اعلام شده وزارت آموزش و پرورش در آینده ای نزدیک انجام خواهد گرفت و علاقمندان به حرفه معلمی می توانند اخبار مربوطه را از سایت مذکور پیگیر باشند.

لازم به ذکراست با توجه به آمار بالای بازنشستگی استان، پذیرفته شدگان پس از گذراندن دوره یک ساله آموزشی فعالیت خود را در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز خواهند کرد.


استخدام ۵۷۰ نفر در آموزش و‌ پرورش استان بوشهر

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و‌ پرورش استان بوشهر گفت: ۵۷۰ نفر در آموزش و‌ پرورش استان بوشهر استخدام می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، عبدالرضا بندری ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وزارت آمورش و پرورش برای تامین نیروی انسانی در تابستان، آزمون استخدام جدیدی برگزار می‌کند، اظهار داشت: برای این آزمون مجوز استخدام ۵۷۰ نفر در استان بوشهر دریافت شده است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و‌ پرورش استان بوشهر اضافه کرد: از این تعداد، ۱۶۰ نفر بازمانده از استخدام سال قبل و ۴۱۰ نفر براساس مجوز جدید هستند که پس از شرکت در آزمون و انجام مصاحبه جذب می‌شوند.

بندری با بیان اینکه در این آزمون، فقط افراد بومی جذب می‌شوند، گفت: در دوره ابتدایی ۲۶۶ نفر، متوسطه اول و دوم ۱۳۴ نفر، پرورشی و مشاوره ۷۱ نفر، تربیت بدنی ۳۳ نفر، استثنایی ۱۶ نفر و فنی‌حرفه ای‌و کاردانش ۵۰ نفر نیروی آموزشی جدید استخدام می‌شوند.

وی افزود: برپایه مجوز استخدامی امسال، شهرستان عسلویه با ۵۵ نفر بیشترین و خارک و کاکی هرکدام جداگانه با ۱۶ نفر دارای کمترین تعداد استخدام می‌باشند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی در پایان با بیان اینکه در دوره ابتدایی، جذب آموزگار براساس نیاز مناطق تعریف شده نه براساس جنسیت، خاطرنشان کرد: در سایر رشته‌ها در مجموع ۹۱ نفر خانم و ۳۰۴ نفر آقا استخدام می‌شوند.

منبع : خبرگزاری فارس


استخدام ۷۵۵ نیرو از طریق برگزاری آزمون استخدام در آموزش و پرورش گلستان

در جلسه کارگروه توسعه مدیریت، برنامه ریزی پیرامون سهمیه استخدام پیمانی(ماده۲۸) آموزش و پرورش درسال ۹۹ صورت گرفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش گلستان، صبح سه شنبه ۱۳خرداد ۹۹جلسه کارگروه توسعه مدیریت با حضور گوهری راد مدیرکل آموزش و پرورش استان و با موضوع سهمیه استخدام پیمانی سال ۹۹برگزار گردید.

مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به ضرورت بکارگیری نیروی انسانی توانمند در آموزش و پرورش از جذب نیروی جدید از طریق ماده ۲۸ همراه با آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور در سال ۹۹ خبر داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: پس از اعلام نیاز استان با توجه به رشته، دوره های تحصیلی و شهرستان محل خدمت به وزارت متبوع وانجام هماهنگی های لازم ، ثبت نام متقاضیان طبق سنوات گذشته از طریق سایت سازمان سنجش انجام خواهد گرفت و علاقمندان به حرفه معلمی می توانند اخبار مربوطه را از سایت مذکور پیگیر باشند.

لازم به توضیح است در آزمون امسال ، استان گلستان ۷۵۵ مجوز جذب نیروی جدید و ۱۰۹ سهمیه مجوز باقیمانده از سال گذشته داشته و پذیرفته شدگان پس از گذراندن دوره یک ساله آموزشی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان در تیرماه

بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و مباحث امور پشتیبانی و مالی در جلسه ویدئو کنفرانس سازمان نهضت سوادآموزی مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی، شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ابتدا با سلام و درورد به ارواح طیبه شهدا و روح ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالگرد ارتحال ایشان، به قیام پانزده خرداد و نقش شهدای آن در تحقق انقلاب اشاره کرد همچنین با توجه به تقارن روز جلسه با سالروز تخریب قبور مطهر ائمه اطهار علیه السلام (هشتم شوال) این روز را به اعضای جلسه تسلیت گفت. وی با اشاره به شرایط ایجاد شده و تعطیلی جلسات گردهمایی حضوری از تشکیل این جلسه و ارتباط با استان‌هایی که در اولین جلسه نبودند، اظهار خرسندی کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ضمن اشاره به مطالبی که در جلسه قبل مطرح شده به ساختار جدید تشکیلاتی اعمال شده در استان‌ها اشاره کرد و گفت: «تعدیل نیرو فقط شامل سوادآموزی نبوده و تقریباً همه قسمت‌های وزارتخانه را در بر می‌گیرد و سازمان در تلاش است تا در خصوص تعدیل نیروها در استان‌ها با انعکاس مشکلات پیش آمده به مقام عالی وزارت آنها را حل کند.»

محمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان را در تیر ماه سال جاری به شرط مجوز ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا دانست و گفت: «با توجه به ایام کرونایی و روزهایی که سپری شد هماهنگی‌های لازم انجام شده که آزمون استخدامی به احتمال قوی در تیرماه برگزار شود و برگزاری این آزمون یک امر تکلیفی در استخدام‌ها بوده و اجتناب ناپذیر است و عدم اجرای آن با نص قانون منافات دارد، بنابراین اجرای آزمون قطعی است.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به مسائل آموزشی، حجم استان‌ها و دقت در اجرای دقیق برنامه عملیاتی سال ۹۹، تلاش سازمان برای حضور در آموزش مجازی شاد، آموزش‌های تلویزیونی و مجازی و همچنین به تعهدات مالی استان‌ها نیز اشاره‌ و راهکارهای لازم را به استان‌ها اعلام کرد.

در ادامه معاونان استان‌ها به ترتیب مشکلات و پیشنهادات خود را از طریق ویدئو کنفرانس اعلام کردند که تمهیدات و اقدامات استان‌ها برای استمرار فعالیت‌های سوادآموزی در شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص بحث امور پشتیبانی و مالی از جمله این مطالب بود.

در ادامه جلسه خاک زاد معاون امور آموزشی سازمان، مونسان مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی و جمشیدی مدیر کل طرح و برنامه پاسخگوی موارد مطروحه استان‌ها بودند.

در این جلسه ویدئو کنفرانسی طبق برنامه ریزی انجام شده، ۱۸ استان که در اولین جلسه حضور نداشتند، حاضر بوده و مشارکت لازم را داشتند.

منبع : خبرگزاری پانا


بکارگیری هزار نیرو در آموزش و پرورش استثنایی کشور

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: ساماندهی نیروی انسانی از مهمترین موضوعات آموزش و پرورش استثنایی است و یکی از راه‌های جبران کمبود نیرو در آموزش و پرورش استثنایی بکارگیری ۶۹۱ نیروی پذیرفته شده در آزمون استخدامی ماده ۲۸ و ۵۰۰ نیروی طرحی برای اول مهرماه است.

به گزارش بازارکار به نقل از سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، سید جواد حسینی در نشست با مدیرکل و رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران اظهار داشت: در سال جدید ۵۰۵ دانشجو معلم در رشته های مرتبط با آموزش و پرورش استثنایی در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته خواهند شد.

وی افزود: طرح خرید خدمات، استمرار کار بازنشستگان، طرح معلم تمام وقت، حق التدریس نیروی شاغل و سربازمعلم راهکارهای دیگر حل مشکل کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش استثنایی است.

معاون وزیر با اشاره به کمبود ۱۲ هزار نفری نیروی انسانی در گروه های هفتگانه آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: در آخرین جلسه شورای سازمان که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد پیگیری استخدام این دوازده هزار نیرو از طریق سازمان امور استخدامی و معاونت برنامه ریزی و توسعه و منابع به تصویب رسید.

وی افزود: تامین نیروی متخصص در آموزش و پرورش استثنایی در مقایسه با آموزش و پرورش عادی بسیار سخت تر است و امید است با مساعدت سازمان امور استخدامی تامین نیروی مورد نیاز در دستور کار قرار گیرد.

حسینی همچنین در خصوص طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان نیز گفت: تلاش خواهد شد در مناطقی از کشور و شهر تهران که امکان سنجش در نوبت صبح با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر نباشد، از طریق شیفت عصر موضوع تمهید و برنامه ریزی شود تا خللی در جریان برنامه سنجش پیش نیاید.

در این دیدار عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با ابراز نگرانی از بازنشستگی تعداد زیادی از نیروهای آموزش و پرورش استثنایی تهران اظهار داشت: به دلیل تخصصی بودن امر آموزش و توانبخشی در عمل امکان جایگزین این نیروها به میزانی که در آموزش و پرورش عادی میسر است، وجود ندارد.
وی افزود: در شهر تهران ۷۳ پایگاه عهده دار طرح سنجش خواهند بود و با توجه به محدودیت پذیرش گذاشته شده برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی ممکن است در طرح سنجش با مشکل مواجه شویم.

منبع : خبرگزاری بازار کار


خبر صدور مجوز استخدام ۵۳ هزار نفر در آموزش و پرورش سال ۹۹

علی الهیار ترکمن در نشست معاون اول رئیس جمهور با شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش و پرورش مسائل و مشکلاتی دارد که اجازه نمی‌دهد برنامه‌های اصلاحی انجام شود، اظهار کرد: منابع انسانی و مالی در خدمت آموزش و پرورش فقط برای تحت پوشش قرار دادن ۶۰ درصد دانش آموزان لازم التعلیم است اما آموزش و پرورش ۹۲ درصد جمعیت لازم التعلیم را تحت پوشش قرار می‌دهد، تفاوت ۳۱ درصدی از منابع آموزش و پرورش می‌رود و از استانداردهایی که باید اتفاق بیفتد، می‌کاهیم.

وی درباره حقوق فرهنگیان گفت: اگر حقوق اسفند ۹۷ معلمان را با اسفند ۹۸ مقایسه کنید ۵۴.۷ درصد رشد داشت که ۱۷.۱ درصد ناشی از توسعه سنواتی و افزایش سالانه است و مابقی به بحث رتبه بندی و اصلاح امتیازات فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری مربوط است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امروز در هیئت دولت ترمیم رتبه‌بندی معلمان مصوب شد، افزود: مدیریت منابع انسانی در آموزش و پرورش یک فرایند است و نیاز آموزش و پرورش به نیروی انسانی منطبق با موج‌های سینوسی جمعیت است.

جمعیت دانش‌آموزان یک میلیون نفر افزایش و معلمان ۱۰۰ هزار نفر کاهش

الهیار ترکمن بیان کرد: از سال ۹۲ تا ۹۸ یک میلیون نفر به جمعیت دانش‌آموزی اضافه شده و جمعیت دانش‌آموزان به ۱۵.۲ میلیون نفر رسیده است و ۱۰۰ هزار نفر از نیروی انسانی کاسته شده است، هم‌اکنون در اوج بحران خروج نیرو به دلیل بازنشستگی قرار داریم چون تعداد زیادی نیروی انسانی در اوایل دهه ۷۰ استخدام شدند و هم اکنون به سن بازنشستگی رسیده‌اند.

چاره اندیشی نکنیم سال ۱۴۰۰ با مشکل جدی کمبود معلم مواجه می‌شویم

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این روند تا سال ۱۴۰۳ ادامه دارد و به طور متوسط سالانه ۲۰۰ هزار دانش‌آموز اضافه می‌شود و در این سال جمعیت دانش آموزان به ۱۶ میلیون نفر می‌رسد که موج دوم افزایش جمعیت دانش‌آموزی را خواهیم داشت همچنین سالانه ۷۰ هزار نیرو بازنشسته می‌شوند، اگر تمهیدی نیاندیشیم دچار اختلالات اساسی در دهه اول سده ۱۴۰۰ می شویم.

​​​​ الهیار ترکمن متذکر شد: اگر همین وضعیت صدور مجوز نیروی انسانی ادامه داشته باشد، تعداد نیروی انسانی به ۷۶۰ هزار نفر کاهش می‌یابد و کار آموزش سخت می‌شود؛ بر اساس استاندارد شورای عالی آموزش و پرورش ۲۹۵ هزار نیروی انسانی کمبود داریم و اگر بخواهیم بر اساس شاخص‌های سازمان اداری بسنجیم ۱۹۷ هزار کمبود نیرو مسجل شده است.

باید ۳۲ درصد مدارس را بفروشیم تا پاداش پایان خدمت بپردازیم

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: ۸۹ هزار کمبود مشاور و مربی پرورشی و ۷۵ هزار کمبود کارکنان اداری مدارس را داریم برای ساماندهی نیروی انسانی در مهر ۹۹، ۵۳ هزار مجوز استخدام در شرف صدور است و از ۶ راهکار بهره خواهیم برد. استفاده از حق التدریس شاغلان، آزاد و بازنشسته‌ها، معلم تمام وقت، خرید خدمات آموزشی، تدریس معاونان مدارس و استفاده از سرباز معلمان.

وی در ادامه درباره پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشسته‌های سال ۹۸ مطرح کرد: سال ۹۸، ۴۸ هزار بازنشسته داریم و ۵۴۰۰ میلیارد تومان پاداش پایان خدمت آنهاست، سازمان برنامه و بودجه می‌گوید اموال خود را بفروشید و تنها اموال آموزش و پرورش مدارس و اردوگاه‌ها است و اگر بخواهیم به این سمت برویم باید ۳۲ درصد مدارس را بفروشیم تا بتوانیم پول پاداش بدهیم!!

ترکمن متذکر شد: تقاضا داریم، دولت زحمت بکشد و این پول را تامین کند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


خبر اعلام فراخوان استخدام آموزش و پرورش تا ۲هفته آینده

حاجی‌میرزایی درباره آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت: نیاز به نیروی انسانی از سال‌های گذشته وجود داشته است و در شرایطی روند صعودی به خود گرفته است؛ با رعایت مجموعه ملاحظات و شاخص‌هایی، روش‌های تامین نیرو در آموزش و پرورش مشخص شده است.

وی ادامه داد: راه‌هایی مانند آزمون استخدامی است که آزمون استخدامی در مرداد برگزار می‌شود که فراخوان آن در یکی، دو هفته آینده اعلام خواهد شد اما روش‌های دیگر مانند جذب از دانشگاه فرهنگیان و جذب آموزشیاران نهضت، حق‌التدریس‌ها و نیروهای پیش‌دبستانی نیز پیش‌بینی شده است.

وزیر آموزش و پرورش درباره انتشار برخی اخبار درباره بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور گفت: این خبر، منبع موثفی ندارد و ما نیز هنوز در این باره تصمیم‌گیری نکردیم؛ البته متناسب با شرایط تصمیم می‌گیریم.

وی در خصوص واریز نوبت دوم و سوم سرانه بهداشتی مدارس اظهار کرد: در یک مرحله سرانه تخصیص یافت و چون مدارس تعطیل شد، آن را نگه داشتند و الان در زمان بازگشایی مدارس برای تجهیز سرویس بهداشتی مدارس به مایع دستشویی و ضدعفونی کلاس‌ها تخصیص می‌یابد؛ البته اگر لازم باشد تخصیص دیگری هم دریافت می‌شود و در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

منبع : خبرگزاری فارس


خبر برگزاری آزمون استخدامی جدید آموزش و پرورش در شهریور ماه

وزیر آموزش و پرورش در نخستین نشست خبری خود در سال ۱۳۹۹ در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار گفت: بحث نیروی انسانی مهمترین مساله آموزش و پرورش است و در تلاش هستیم به محض نهایی شدن مجوز استخدام در قالب ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، آرمون استخدامی جدید را شهریورماه سال جاری برگزار کنیم.

دکتر حاج میرزایی همچنین گفت: به محض فراهم شدن شرایط و مجوز ستاد کرونا، آزمون استخدامی معلمان حق التدریس و نهضتی ها نیز در تابستان سال جاری برگزار می شود.
وی همچنین در این نشست خبری با بیان اینکه در اولین روز بازگشایی مدارس بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان در مدارس حضور یافتند، گفت: امتحانات پایان سال پایه‌های نهم و دوازدهم قطعا حضوری است.
نشست خبری محسن حاجی‌میرزایی میرزایی وزیر آموزش و پرورش امروز برگزار شد؛ این نشست در حالی برگزار شد که امروز، دومین روز بازگشایی یک‌ماهه مدارس است
حاجی‌میرزایی با اشاره تعطیلی مدارس در ایام کرونا، اظهار کرد: آموزش‌های دانش‌آموزان از همان روزهای اول تعطیلی مدارس با آموزش تلویزیونی و سپس آموزش مجازی آغاز شد‌‌.

وی ادامه داد: تا پایان اردیبهشت تمام محتوای آموزشی ارائه می‌شود و با استقبال خوبی از سوی دانش‌آموزان مواجه بوده است به طوری که بیش از ۲۷ میلیون بار محتوای این دروس دانلود شده است.
حاجی‌میرزایی اضافه کرد: با توجه به اینکه آموزش‌های تلویزیونی یک سویه است و نیاز به ارتباط تعاملی داریم، بر این اساس شبکه شاد ایجاد شد که تاکنون ۱۲.۵ میلیون دانش‌آموز، ۹۸ درصد مدیران و بیش از ۸۲ درصد معلمان در آن عضو شده‌اند.

وی به بازگشایی یک‌ماهه مدارس گفت: بر اساس گزارشی که داشتیم دیروز بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد معلمان در مدارس حضور داشتند و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان به مدارس رفتند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص گلایه خانواده دانش‌آموزان پایه مهمی گفت: امتحانات پایه نهم به جهت اینکه این دانش‌آموزان در سال‌جاری هدایت تحصیلی دارند حضوری است و امتحانات نهایی نیز حضوری برگزار می‌شود.

وی درباره عدم صدور احکام ترمیم رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: این موضوع نیاز به مصوبه دولت دارد که در انتظار تصویب و ابلاغ این مصوبه داریم.

منبع : بازار کار


استخدام ۲۵ هزار معلم حق‌التدریس از امسال

و پرورش اعلام کرد امسال ۲۵ هزار نفر از معلمان حق التدریس استخدام خواهند شد.

به گزارش تسنیم، یارمحمد حسین بر درباره فرآیند استخدام معلمان حق‌التدریس بیان کرد: این معلمان باید تا پایان برنامه ششم توسعه به تدریج استخدام شوند و سازمان اداری و استخدامی برای امسال مجوز جذب ۲۵ هزار نفر را به آموزش و پرورش داده است.

وی افزود: فراخوان برای برگزاری آزمون ویژه آموزشیاران نهضت سوادآموزی اعلام شده است و بعد از برگزاری آزمون آنها در قالب فرم امتیاز بندی فرایند آموزش ۲۵ هزار نفر را از مهر ماه در دانشگاه فرهنگیان آغاز خواهیم کرد.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش درباره پرداخت حق التدریس معلمانی که در تعطیلات کرونایی مدارس به صورت مجازی فعالیت می‌کردند، عنوان کرد: همه معلمانی که تدریس مجازی داشتند، حق‌التدریس خود را دریافت می‌کنند که شامل ساعات حق‌التدریس نیروهای رسمی و حق‌التدریس آزاد می‌شود حق التدریس چون فعالیت آنها به جای کلاس درس در فضای مجازی انجام می‌شود.

طبق اعلام سازمان نهضت سوادآموزی، زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون اکنون امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

منبع :خبرگزاری تسنیم


اعطای امتیاز به افراد بومی به صورت مطلق ابطال شد

دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایتی در رابطه با آزمون استخدامی آموزش و پرورش حکم داد:اعطای امتیاز به افراد بومی به صورت مطلق (به غیر از مناطق محروم) به موجب آرای متعدد هیات عمومی باطل است.

به گزارش خبرنگار مهر، در یکی از شکایت‌های وارده به دیوان عدالت اداری، شاکی خواستار ابطال بند ۱ ردیف امتیازات و سهمیه‌های قانونی از دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش بود.

در گردش کار این پرونده آمده است: «شاکی به موجب دادخواستی ابطال بند ۱ ردیف امتیازات و سهمیه‌های قانونی از دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که با توجه به دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش در سومین آزمون متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور سال ۱۳۹۵ که در تاریخ ۱۸۷۱۳۹۵ از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور منتشر گردید در این آزمون استخدامی برای کد شغل محل ۱۶۱۸۵ وزارت آموزش و پرورش، دبیری شیمیبوشهر- تنگستان، با ظرفیت پذیرش ۱ نفر (زن) به عنوان داوطلب بومی استان شرکت نمودم و با اعلام نتایج اولیه، بنده با کسب حد نصاب نمره قبولی در رشته مزبور پذیرفته و در ادامه برای انجام مصاحبه معرفی شدم. ولی متاسفانه به دلیل اینکه در آن ردیف شغلی (دبیری شیمی) ملاک جذب داوطلب بومی شهرستان تنگستان دلوار بوده، بنده در همان مرحله از شرکت در مصاحبه تخصصی منع شدم. هر چند مدارک و مستندات لازم مبنی بر دارا بودن شرایط بومی استان و سکونت خود در چند سال قبل از آزمون را ارائه دادم اما به دلیل عدم احراز شرایط بومی شهرستان توسط آموزش و پرورش استان بوشهر از شرکت در مراحل بعدی فرآیند استخدام محروم شدم. لذا اینجانب شکایت خود را به این عملکرد سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر به محضر ریاست دیوان عدالت اداری ابراز می‌دارم و متقاضی ابطال بند ۱ ردیف امتیازات و سهمیه‌های قانونی از دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون مربوطه می‌باشم که سازمان آموزش و پرورش به استناد این بند موجب تضییع حق بنده و از دست رفتن این موقعیت اشتغال برای اینجانب گردید.

در پاسخ به شکایت مذکور، مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضائی به موجب لایحه شماره ۱۰۵۰۶۴۸۱۰-۶۷۱۳۹۸ توضیح داده است که: ” وفق دادنامه شماره ۱۹۱۹-۱۱۱۰۱۳۹۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، وضعیت بومی‌گزینی لغو شده است و مطابق ماده (۱۳) قانون دیوان و ماده (۴) قانون مدنی، اثر ابطال در مواردی که ابطال به دلیل مغایرت با شرع نباشد و یا هیات عمومی اثر آن را به زمان تصویب تسرّی نداده باشد از زمان صدور رای می‌باشد؛ ضمن اینکه هیات عمومی دیوان طیّ دادنامه شماره ۷۵۴-۱۸۴۱۳۹۸، تسرّی ابطال مصوبه موضوع دادنامه شماره ۱۹۱۹ را به زمان تصویب تایید نکرده است. آزمون استخدامی که در سال (۱۳۹۵) صورت گرفته، قبل از تاریخ صدور دو رای فوق الذکر هیات عمومی بوده و کلیه دستگاه‌ها مکلفند بعد از ابلاغ و انتشار آن مفادّ رای را در آزمون‌های استخدامی آینده رعایت کنند و نیازی به ابطال مجدّد امتیاز بومی نیست.”

هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۲۹۱۱۱۳۹۸ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و روسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آرا به شرح زیر به صدور رای مبادرت کرده است.

رای هیات عمومی

با توجه به اینکه اولاً: اعطای امتیاز به افراد بومی به صورت مطلق (به غیر از مناطق محروم) به موجب آرای متعدد هیات عمومی ابطال شده است، لیکن به موجب ماده ۲۹ بخشنامه شماره ۹۷۵۷/۹۳/۲۰۰-۱۹۷۱۳۹۳ معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ۱۰۰% سهمیه استخدامی در مناطق محروم به بومیان آن منطقه قابل اختصاص است و این امر به موجب دادنامه شماره ۲۵۳-۱۳۹۸/۶/۵ هیات عمومی مغایر قانون شناخته نشده است، لذا با عنایت به مراتب فوق و به تبعیت از آرا پیشین هیات عمومی دیوان عدالت اداری اطلاق مقرره مورد شکایت صرفاً در مورد غیر مناطق محروم، به علت مغایرت با بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی و اصل ۲۸ قانون اساسی و اصل برابری فرصت‌ها و ماده ۴۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


سرنوشت پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش در گرو تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا

علی الهیار ترکمن آخرین وضعیت پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش و سرانجام سال تحصیلی جاری را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ علی الهیار ترکمن، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش، با اشاره به وضعیت پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت: دانشگاه فرهنگیان مسئولیت آموزش و آماده کردن این افراد برای تدریس را برعهده دارد.

او افزود: در حال حاضر باتوجه به شرایط فعلی که امکان برگزاری کلاس‌های آموزشی حضوری وجود ندارد، دانشگاه فرهنگیان بسته‌های آموزشی را آماده کرده و از طریق فضای مجازی در اختیار این افراد قرار می‌دهد.

الهیار ترکمن درباره شروع به کار پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان قول داده این افراد را تا مهرماه آماده کند بنابراین اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا دستور بازگشایی مدارس را به آموزش و پرورش ابلاغ کند، این افراد هم تدریس را آغار می‌کنند.

منبع : خبرگزاری برنا


تحویل ۲۰ هزار و ۷۹۰ معلم تا مهر امسال به آموزش و پرورش

رئیس دانشگاه فرهنگیان، از تحویل ۲۰ هزار و ۷۹۰ معلم تا مهر امسال به آموزش و پرورش خبر داد و تاکید کرد ۸ هزار و ۷۴۰ نفر دانشجو معلم ورودی سال ۱۳۹۵ هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین خنیفر در نشست مجازی این دانشگاه با حضور معاونان و روسای پردیس سراسر کشور در مکان سالن شهید چمران، با اشاره به بحران کنونی حاکم بر جهان، دوران سازگاری با کرونا را به عنوان شعار زندگی در عصر حاضر یاد کرد و گفت: با توجه به مشخص نبودن زمان رفع این ویروس، باید با تمام توان و قوا همه اعتبار خود را در میدانی که کم تر از میدان جهاد نیست به نمایش گذاشت.
خنیفر، با تاکید بر عدم تک روی در فعالیت‌های دانشگاه، پاسخگویی مناسب و به موقع به مخاطب را مهم اعلام کرد و افزود: با تمهیدات از قبل پیش بینی شده و آموزش‌های ترکیبی و مجازی دانشگاه، همچنین تلاش‌های طاقت فرسای معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و دیگر معاونت‌های دانشگاه شاهد پیشبرد امور آموزشی این دانشگاه هستیم.
رئیس دانشگاه فرهنگیان، از تحویل ۲۰ هزار و ۷۹۰ معلم تا مهر امسال به آموزش و پرورش خبر داد و یادآور شد: ۸ هزار و ۷۴۰ نفر دانشجو معلم ورودی سال ۱۳۹۵ هستند.
وی، از ارسال اسامی ۱۲ هزار و ۵۰ نفر مهارت آموز ماده ۲۸ به استان ها سخن گفت و اشاره کرد: این تعداد مهارت آموز باید سه پودمان آموزشی طراحی شده از سوی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی را سپری کنند.
خنیفر، خطاب به مدیران استانی با تاکید بر اجرای به موقع برنامه‌ها در چارچوب آیین‌نامه‌های مصوب دانشگاه و محدوده اختیارات قانونی و توجه بیش از پیش به کیفیت امور در بحران کنونی اشاره کرد: آموزش، آزمون بزرگ همه ما به شمار می‌رود. به محض شروع آموزش‌های مجازی با استفاده از مواد درسی موجود باید نسبت به آموزش مهارت آموزان اقدام کرد.
رئیس دانشگاه فرهنگیان، پودمان‌های تعریف شده مهارت‌آموزان را شامل دروس نظری، نظری – عملی و دروس کارآموزی و عملی برشمرد و افزود: پانزده اردیبهشت ماه تا پایان خرداد، پانزده تیر ماه تا پایان مرداد و اول مهرماه تا پانزدهم آذرماه زمان‌های پیش بینی شده برای گذران پودمان‌های در نظر گرفته شده مهارت‌آموزان ماده ۲۸ است.
خنیفر، جرات و مهارت مقام عالی وزارت آموزش و پرورش را در راه‌اندازی شبکه شاد ستودنی خواند و گفت: فعالیت و پیگیری مستمر وزیر آموزش و پرورش در راستای توسعه این شبکه آموزشی قابل تقدیر است.
وی، در ادامه بهره گیری مدیران و مسئولان استان را از ظرفیت شبکه شاد و مراکز سیمای استانی به نفع دانشجو معلم و دانشگاه لازم و ضروری دانست و عنوان کرد: ستاد مرکزی دانشگاه حامی و پشتیبان برنامه‌ها و اقدامات مفید و اثرگذار استان به نفع دانشجو معلم است.
رئیس دانشگاه، از مدیران مراکز و پردیس‌های استان خواست در اسرع وقت گزیده‌ای از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده خود را در خصوص آموزش‌های دانشجویان پیوسته استان در بحران موجود برای تسریع در انجام امور به ستاد مرکزی دانشگاه فرهنگیان ارسال کنند.
خنیفر اشراف داشتن به امور، جهادگر بودن و اقدام عرصه‌ای کردن را از ویژگی‌های برجسته مدیر موفق ذکر کرد و گفت: مدیر به تنهایی نمی‌تواند اقدام کند. باید با به همراه داشتن برنامه و به کارگیری به موقع همه عوامل، کارنامه خود را پر بار کند. در غیر این صورت ماندن و درجا زدن در سرزمین سوخته آرزوهاست.

منبع : خبرگزاری مهر


آخرین خبر از استخدام آموزش و پرورش در سال ۹۹ و ۱۴۰۰

الهیار ترکمن گفت: اگر پرستاران در خط مقدم جبهه سلامت هستند معلمان هم در خط مقدم جهاد آموزشی فعالیت دارند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری به مناسبت هفته معلم اظهار کرد: هفته معلم امسال را همزمان با جهاد سلامت و جهاد آموزشی که معلمان از عناصر اصلی آن هستند، آغاز می‌کنیم.

او ادامه داد: اگر پرستاران ما در کادر درمانی بیمارستان‌ها در خط مقدم جبهه سلامت هستند معلمان هم در خط مقدم جهاد آموزشی فعالیت دارند و این قشر با اعتقاد به این اصل که آموزش تعطیل شدنی نیست، مشعول تدریس یه دانش آموزان هستند.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه علاوه بر شرایط امسال، مصادیق فداکاری معلمان را سال‌های گذشته داشتیم از جلوه‌های ایثار می‌توان به تدریس معلم از روی تخت بیمارستان اشاره کرد یا معلمانی که برای دانش آموزان خود ابزار آموزشی تهیه می‌کنند جلوه متفاوتی از معلمی را ارائه داده‌اند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هفته معلم مناسبتی برای گرامیداشت معلم است، بیان کرد: البته همه ایام سال روز و هفته معلم است و جایگاه معلم هر روز بیش از گذشته برای همه جامعه شناخته می‌شود.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه معلمان به دلیل ضریب نفوذ فردی و اجتماعی بالاتر شرایط خاصی را در جامعه دارند، گفت: هر معلم در طول ۳۰ سال خدمت حدود هزار دانش آموز را آموزش می‌دهد و در یاد و ذهن او برای همیشه باقی می‌ماند و این تاثیرگذاری در کمتر شغل دیگری مشاهده می شود.

او با بیان اینکه با اشاره به رشد ۴۰ درصدی بودجه هفته معلم نسبت به سال قبل ادامه داد: مراسم هفته معلم سال ۹۹ را در شرایطی شروع می‌کنیم که شیوع بیماری کرونا شرایط خاصی را رقم زده است. از دی ماه گذشته کار‌های اولیه را شروع کرده بودیم و برنامه‌های حضوری بود، اما برای حفظ سلامت معلمان برنامه‌ها به صورت غیرحضوری و از طریق ویدیو کنفرانس اجرا می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برنامه‌های هفته معلم در سطح ملی و استانی با ظرفیت غیرحضوری طراحی شده است، گفت: شروع هفته معلم با روز معلم و ۱۲ اردیبهشت شهید مطهری اسوه معلمی، شنبه ۱۳ اردیبهشت نقش و جایگاه معلم در گام دوم انقلاب، یکشنبه ۱۴ اردیبهشت معلم مرجعیت علمی و اجتماعی، دوشنبه ۱۵ اردیبهشت معلم و نقش او در نظام آموزش و پرورش (با وجود اینکه شکل‌های جدیدی از آموزش باب شده است، اما نقش محوری معلم کمرنگ نشده است)، سه شنبه ۱۶ اردیبهشت تجلیل از معلمان پیشکسوت و گنجینه‌های تعلیم و تربیت، چهار شنبه ۱۷ اردیبهشت معلم جهاد آموزشی و سلامت خانواده، پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت نقش معلم در جهش تولید علم و فناوری که متناسب با شعار سال است.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه برنامه‌ها را در سطح ملی و استانی تعیین کرده ایم، گفت: برنامه‌های ملی توسط ستاد وزارتخانه و برنامه‌های استانی تفویض اختیار شده است که با تشخیص استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش استان برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

او با اشاره به اینکه آیین کلنگ زنی اولین پروژه مسکن ملی فرهنگیان اظهار کرد: با توجه به تفاهم‌نامه تامین ۱۷۰ هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان بدون مسکن با وزارت مسکن مبادله شد ۱۳ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی آماده ساخت است که مراسم کلنگ زنی روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در شهر پرند استان تهران توسط وزیر آموزش و پرورش و وزیر مسکن و به طور همزمان در ۱۰ استان دیگر انجام می‌شود.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه ویدیو کنفرانس صحبت‌های وزیر با نمایندگان معلمان استانی و نمایندگان والدین دانش آموزان هم در دستور کار است، بیان کرد: برنامه‌های سال ۹۹ معلم‌محور‌ است یعنی قصد نداریم گزارش عملکرد مسئولان را ارائه دهیم و تریبون در اختیار معلمان است تا مطالبات خود را بیان کنند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به تعطیلی نماز جمعه با توجه به شیوع کرونا گفت: پیام تبریک وزیر از طریق سایت به همچنین پیام تلویزیونی رهبر معظم انقلاب هم از طریق رسانه ملی اعلام می‌شود، گفت‌وگوی تلفنی وزیر با خانواده شهیدان مطهری، رجایی و باهنر از دیگر برنامه‌هاست؛ شنبه ۱۳ اردیبهشت دیدار ویدیو کنفرانسی معلمان با رییس جمهور برگزار می‌شود و روز یکشنبه دیدار ویدیو کنفرانسی معاونان با معلمان را خواهیم داشت، دوشنبه ۱۵ اردیبهشت دیدار ویدیو کنفرانسی معلمان با رئیس مجلس را داریم که امیدوارم حال جسمانی بهبود یابد؛ سه شنبه ۱۶ اردیبهشت تجلیل از پیشکسوتان را داریم.

او ادامه داد: چهارشنبه در اختیار استان‌هاست تا برنامه‌های استانی را اجرا کنن؛ پنجشنبه ارتباط وزیر با معلمان و دانش آموزانی که در عرضه تولید و فناوری فعال بوده اند، داریم؛ همچنین تالار گپ و گفت در سایت آموزش و پرورش برای معلمان داریم که با حضور در آنجا ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند.

او درباره تکریم معلمان غیردولتی و آزاد، اظهار کرد: تکریم در همه ابعاد معلمی شکل می‌گیرد و معلمان را در همه ابعاد تحصیلی مورد توجه داریم؛ بنابراین این موضوع حتما در همه مراسم لحاظ می شود، اما از نظر تعیین منتخبان منطقه، استانی و کشوری ضوابط مشخصی وجود دارد و افراد طبق صلاحدید ستاد استانی معرفی می‌شوند.
رایزنی برای برگزاری آزمون استخدامی جدید

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش درباره استخدام آموزشیاران و معلمان پیش دبستانی، بیان کرد: حذف آزمون به هیچ عنوان امکان پذیر نیست؛ چراکه تکلیفی قانونی است، برای ماده ۲۸ هم با توجه به نیاز نیروی انسانی این موضوع مورد توجه است، حجم نیاز را اعلام کردیم و با ابلاغ آن آزمون ویژه‌ای برای آموزش و پرورش اعلام می کنیم.

او ادامه داد: به دلیل اینکه در فرآیند مذاکره هستیم هنوز تعداد و زمان آزمون معلوم نیست، اما به محض صدور مجوز کار را آغاز می‌کنیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش تصریح کرد: استخدام معلمان حق التدریس تا پایان برنامه ششم انجام می‌شود. همچنین با توجه به تکلیف قانونی برای آموزشیاران نهضت آزمون ورودی برگزار و بعد از گذراندن دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان پیمانی می‌شوند. قرار بود فروردین ماه آزمون برگزار شود اما با توجه به شرایط لعو شد.
۲۵ هزار مجوز استخدامی برای سال آخر برنامه ششم توسعه

الهیار ترکمن اظهار کرد: ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ که آخرین سال اجرای برنامه ششم است در نظر داریم.

او درباره اجرای رتبه بندی فرهنگیان با اشاره به اینکه رتبه بندی فرآیند طولانی را طی کرد، گفت: ماده ۶۳ قانون برنامه ششم از مطالبات اصلی معلمان و نمایندگان مجلس بود و پیگیری شد، در واقع این ماده به نحوی است که تفاوت در نگاه به رتبه بندی را ایجاد می‌کند که آیا نیاز به لایحه است یا می‌تواند توسط دولت طراحی شود؟

الهیار ترکمن افزود: بحثی که از سال ۹۷ برای اجرای قانون شروع کردیم این بود که از طریق لایحه باشد یا مصوبه دولت و حقوقدانان نظر دادند تا از طریق مصوبه دولت این کار انجام شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی حق شغل را که بعد‌ها به حق شغل حرفه‌ای تبدیل شد، اجرا کردیم و در رتبه بندی ۹۸، سه آیتم حق شغل حق شاغل و فوق العاده شغل افزایش داشتند. همچنین پنج رتبه برای معلمان در نظر گرفته شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش ادامه داد: از بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای مبنی بر اینکه دستگاه‌هایی که نتوانستند امتیازات فصل ۱۰ قانون مدیریت را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهند امکان اعمال آن را دارند، ابلاغ شد که بر این اساس با پذیرش برخی شرایط برای معلمان آن را اجرا کردیم. برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصد افزایش دریافتی داشتیم.

او با بیان اینکه هیچ الگوی علمی مبنی بر اینکه رتبه‌بندی به دنبال افزایش حقوق است، نداریم، اظهار کرد: این موضوع برای افزایش کیفیت نظام آموزشی است و ما به ازایی دارد که در قبال آن افزایش حقوق دارد و امیدواریم با تبدیل رتبه بندی به قانون که درسال ۹۹ در مجلس جدید تصویب می‌شود، رتبه‌بندی همانند استادان دانشگاه شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به اینکه موافقت سازمان برنامه و بودجه به آموزش و پرورش ابلاغ شد و نحوه اجرا و بار مالی را با سازمان برنامه و بودجه نهایی می‌شود، بیان کرد: با صدور احکام جدید فرهنگیان که در راه است، با اعمال امتیازات فصل ۱۰ قانون مدیریت تفاوت رتبه‌ها از بین رفته بود دوباره برمی‌گردد، اما تفاوت بین سوابق افراد حفظ است و حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی در آموزش و پرورش یکسان شده و تفاوت معنادار وجود نخواهد داشت.
ظرفیت جذب سرباز معلمان

الهیار ترکمن درباره جذب سربازمعلمان بیان کرد: برای امسال سهمیه جذب همانند سال گذشته و سه هزار و ۵۰۰ نفر است و ستاد مشترک با ما همکاری خوبی داشت البته درخواست ما بیشتر از این بود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش درباره وضعیت پرداخت حقوق معلمان حق التدریس گفت: نیرو‌های حق التدریس آزاد و معلمان خریدخدمات با آموزش وپرورش قرارداد دارند و در قبال حق التدریس حق الزحمه دریافت می‌کنند بر همین اساس در این تعطیلات کرونایی با توجه به فعالیت های انجام شده دریافتی آنها به طور کامل پرداخت خواهد شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در دهه پایانی خرداد

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به فرصت مجدد برای ثبت‌نام در آزمون استخدامی گفت: در صورت مهیا بودن شرایط، آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان دهه پایانی خرداد برگزار می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شاپور محمد زاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، درباره آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی توضیحاتی داد.

او گفت: با توجه به سوالات مکرر آموزش‌دهندگان در مورد آزمون و نیز شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود و نگرانی آنها را افزایش می‌دهد برای رفع ابهام شایسته است به نکات زیر توجه شود.

۱- همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۱۳ شهریور ۹۷ مجلس شورای اسلامی، برگزاری آزمون تکلیف قانونی است بنابراین آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند.

۲- با توجه به درخواست‌های متعدد داوطلبان آزمون، سامانه ثبت‌نام جهاد دانشگاهی در روزهای ۹ الی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ثبت‌نام داوطلبین جدید و همچنین ویرایش اطلاعات تمام داوطلبان باز خواهد بود. داوطلبان می‌توانند جهت ثبت‌نام به سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس www.hrtc.ir مراجعه کنند.

۳- زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

۴- شیوع بیماری کرونا زمان بیشتری را برای مطالعه در اختیار شما قرار داده است این مدت را غنمیت بشمارید و از این تهدید برای خود فرصت بسازید تا با آمادگی بهتر در آزمون شرکت کنید.

۵- به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش دهندگان نیست ، اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه، گزینش و… طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

۶- حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست . لذا درخواست می‌شود آموزش دهندگان از توجه به بعضی شایعات بی اساس در فضای مجازی خودداری کنند و به بازنشر آن اخبار نیز اقدام نکنند.

۷- کتاب‌ها، جزوات، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیست. وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


اطلاعیه‌ پذیرفته‌ شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش و جاماندگان دوره‌های گذشته مهارت آموزی

برای پذیرفته‌شدگان آزمون استخدام پیمانی سال ۹۸ آموزش و پرورش و جاماندگان دوره‌های گذشته مهارت آموزی اطلاعیه‌ای صادر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان ضمن تبریک به پذیرفته شدگان آزمون استخدام پیمانی سال ۱۳۹۸ وزارت آموزش و پرورش به اطلاع می‌رساند تنها مرجع اطلاع رسانی در خصوص مسایل مرتبط با دوره مهارت آموزی، پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه فرهنگیان و پرتال معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی است و این دانشگاه اخبار مندرج در سایر مراجع اطلاع رسانی اعم از سایتهای خبری و شبکه اجتماعی را تایید نکرده و هیچ مسئولیتی در قبال آنها ندارد.

تذکر۱: جاماندگان دوره مهارت آموزی سال‌های گذشته (تاخیر گزینش) برای تکمیل اطلاعات پرونده خود، روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۷ از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ بعداز ظهر با شماره تلفن های ۸۷۷۵۱۳۷۳ و ۸۷۷۵۱۳۵۴ تماس حاصل نمایند.

برنامه ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال ۱۳۹۸ وزارت آموزش و پرورش و جاماندگان دوره مهارت آموزی سال‌های گذشته (تاخیر گزینش)، دارای سه مرحله اصلی است که جزییات آن به شرح ذیل اعلام می‌شود:

مرحله اول: تعیین محل آموزش و ثبت نام غیرحضوری و حضوری

پذیرفته شدگان برای اطلاع از محل آموزش و ثبت نام غیرحضوری باید از روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۱۰ تا روز جمعه ۱۳۹۹/۰۲/۱۲ به سامانه گلستان دانشگاه فرهنگیان به نشانی http://۱۰.۹.۲۹.۹۲ مراجعه کنند.

پذیرفته شدگان پس از مشخص شدن استان و پردیس محل آموزش و ثبت نام غیرحضوری، باید به سایت دانشگاه فرهنگیان استان محل آموزش خود (به عنوان مثال مهارت آموزان استان آذربایجان شرقی به «مدیریت امور پردیس‌های استان آذربایجان شرقی- دانشگاه فرهنگیان») مراجعه و اطلاعات مربوط به دوره مهارت آموزی را دریافت کنند. پذیرفته شدگان از این پس در هر زمینه‌ای، فقط با استان محل آموزش خود در ارتباط خواهند بود.

پیشنهاد می‌شود برای ورود به سامانه آموزشی دانشگاه (سامانه گلستان) از مرورگر Internet Explorer استفاده کنید.

نام کاربری و رمز عبور به صورت پیش فرض در زمان ثبت نام، توسط سامانه اعلام می‌شود.

مهارت آموزان باید در اولین ورود به سیستم، رمز عبور خود را تغییر دهند و تا پایان دوره مهارت آموزی، آن را نزد خود حفظ کنند.

در صورت بروز مشکل در ثبت نام یا از بین رفتن رمز عبور، به مسئول آموزش محل برگزاری دوره مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت نام غیرحضوری:

اسکن کلیه صفحات شناسنامه.

اسکن پشت و روی کارت ملی.

اسکن عکس پرسنلی زمان ثبت نام در آزمون استخدامی.

اسکن کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت (برای برادران).

اسکن مدرک تحصیلی.

اسکن گواهی ICDL (درصورت دارا بودن).

اسکن گواهی روخوانی و روان خوانی قرآن (درصورت دارا بودن).

تذکر۲: افرادی که فاقد گواهی‌های ICDL و روخوانی و روان خوانی قرآن هستند تا پایان دوره مهارت آموزی فرصت دارند تا دوره های فوق را در موسسات مورد تایید دانشگاه فرهنگیان طی کنند.

ثبت نام حضوری بر اساس برنامه اعلام شده در سایت مدیریت امور پردیس‌های استانِ محل آموزشِ مهارت آموز انجام خواهد شد.

ثبت نام حضوری تنها از کسانی به عمل خواهد آمد که اقدام به ثبت نام غیرحضوری کرده باشند. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام حضوری عبارتند از:

ارائه کپی برابر با اصل سند تعهدنامه محضری (مجوز شماره ۱۵۱۶۱۰ مورخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ و مجوز شماره ۱۶۰۴۹۱ مورخ۱۳۹۸/۰۴/۰۱ سازمان اداری و استخدامی کشور) به محل آموزش دوره مهارت آموزش جهت ضبط در پرونده آموزشی الزامی است.

پرینت ثبت نام غیرحضوری در سامانه آموزشی دانشگاه.

اصل و کپی مدرک تحصیلی.

اصل و کپی شناسنامه.

اصل و کپی کارت ملی.

اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت خدمت (برای برادران).

اصل و کپی گواهی ICDL (درصورت دارا بودن).

اسکن گواهی روخوانی و روان خوانی قرآن (درصورت دارا بودن).

تذکر۳: عدم مراجعه حضوری پذیرفته شدگان، طبق برنامه اعلامی مدیریت امور پردیس‌های استان مربوطه به معنی انصراف از دوره تلقی می‌شود.

تذکر۴: مسئولیت ناشی از بی توجهی به مفاد اطلاعیه، به عهده پذیرفته شده است.

مرحله سوم: شروع دوره آموزشی و برنامه درسی

دوره مهارت آموزی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش سال ۱۳۹۸ شامل سه پودمان است که پودمان نخست آن از روز شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۲۰ آغاز می‌شود. پذیرفته شدگان باید پس از ثبت نام حضوری براساس برنامه اعلامی استان محل آموزش، اقدام کنند. در صورتی که مهارت آموز طبق مراحل مشخص شده اقدام نکند امکان شرکت وی در امتحانات پایان پودمان و متعاقباً صدور حکم استخدامی از سوی وزارت آموزش و پرورش امکان نخواهد داشت.

پودمان‌های اول و دوم این دوره به دلیل شرایط حال حاضر کشور و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. در کنار آموزش الکترونیکی بسته‌های یادگیری و آزمون‌های مستمر و پایانی در نظر گرفته شده است. پودمان سوم نیز همراه با بازگشایی مدارس در سر کلاس‌های درس اجرا خواهد شد.

تذکر۵: بدیهی است پاسخگویی به مشکلات پذیرفته شدگان از جمله رمز عبور سامانه آموزش، بارگذاری مدارک، ثبت نام و… برعهده استان محل برگزاری دوره است لذا اکیداً از مراجعه حضوری یا تلفنی مهارت آموزان به سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان خودداری شود.

منبع : خبرگزاری پانا


اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان آزمون استخدام آموزش و پرورش سال ۹۸

اعلام نتایج بررسی صلاحیت های عمومی (گزینش و فرایند جذب) پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدام پیمانی آبان ماه سال ۱۳۹۸ آموزش و پرورش

دبیرخانه هیات مرکزی گزینش، با ارسال اطلاعیه ای، نتایج بررسی صلاحیت های عمومی (گزینش و فرایند جذب) پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدام پیمانی آبان ماه سال ۱۳۹۸ آموزش و پرورش را منتشر کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، بـا آرزوی موفقیت برای پذیرفته شدگان گرامی آزمون استخدامی وزارت آموزش وپرورش در هفتمین آزمون متمرکز دستگاه های اجرایی کشور آبان ماه ۱۳۹۸ (موضوع مجوز شماره۱۵۱۶۱۰ مورخ ۲۷ خرداد۱۳۹۸ و مجوز ۱۶۰۴۹۱ مورخ ۱تیر۱۳۹۸سازمان اداری و استخدامی کشور)؛ به اطلاع می رساند؛ اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون مزبور بعد از طی مراحل قانونی از طریق سامانه همگام، به آدرس: http://medu.ir/azmoon-estekhdami/login.php اعلام خواهد شد. مقتضی است اقدامات ذیل از سوی داوطلبان محترم انجام گردد.

*تاییدشدگان نهایی گزینش مکلفند به منظور انجام آزمایشات پاراکلینیکی بدو استخدام، سپردن تعهد خدمت محضری، گذراندن دوره ی مهارت آموزی ونحوه جذب و بکارگیری به شرح ذیل در سه مرحله اقدام نمایند،شایان ذکراست عدم مراجعه تاییدشده نهایی درمهلت مقرر برای پیگیری امور ذیربط، به منزله انصراف از استخدام در آموزش-وپرورش تلقی شده و مسئولیت آن، صرفاً بر عهده داوطلب خواهد بود.

مرحله اول : انجام آزمایشات پاراکلینیکی و تکمیل پرونده استخدامی

با توجه به اطلاعیه مورخ۷/۱۲/۱۳۹۸ مندرج درسایت سازمان سنجش آموزش کشور،پذیرفته شدگان یک برابر ظرفیت می بایست همزمان با بررسی صلاحیت های عمومی توسط هسته های گزینش، نسبت به انجام معاینات پزشکی (تکمیلی)، آزمایشات پاراکلینیکی، اخذ گواهی عدم سوءپیشینه و تشکیل پرونده استخدامی در اداره کل آموزش-وپرورش استان محل خدمت اقدام می نمودند. با توجه به شیوع ویروسکرونا درکشور، پس از انتشار اسامی در سامانه همگام، افرادی که در ردیف تاییدشدگان نهایی گزینش بوده وتاکنون موفق به اقدام برای امور مزبورنشده اند، جهت اطلاع از نحوه اقدام برای اخذ معرفی نامه برای انجام آزمایشات پاراکلینیکی، گواهی عدم سوءپیشینه، سپردن تعهد خدمت محضری از تاریخ ۶/۳/۱۳۹۹ لغایت ۱۵/۴/۱۳۹۹ به سایت اداره کل آموزش وپرورش استان سهمیه محل خدمت مراجعه نمایند.

تذکر مهم: ارائه تصویر برابر با اصل سند تعهدنامه محضری (موضوع مجوز شماره۱۵۱۶۱۰ مورخ ۲۷ خرداد۱۳۹۸ و مجوز شماره ۱۶۰۴۹۱ مورخ ۱تیر۱۳۹۸سازمان اداری واستخدامی کشور)به دانشگاه/پردیس مجری دوره مهارت آموزی جهت درج در پرونده آموزشی(براساس اطلاعیه دانشگاهبرای مراجعه حضوری) الزامی می باشد.

مرحله دوم : دوره یکساله مهارت آموزی

به اِستناد مجوزهای شماره۱۵۱۶۱۰ مورخ ۲۷ خرداد۱۳۹۸ و ۶۰۴۹۱ مورخ ۱تیر۱۳۹۸سازمان اداری و استخدامی کشور و مفاد مندرج در آگهی استخدام پیمانی آبان ماه سال۱۳۹۸آموزش و پرورش، پذیرفته شدگان استخدام مذکور در مشاغل آموزشی وپرورشی وزارت متبوع، ملزم به گذراندن دوره مهارت آموزی در دانشگاه‌های وابسته به آموزش و پرورش (دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی) می‌باشند.پذیرفته شدگان نهایی موظفند به منظور ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی اقدام نمایند.
با توجه به شیوع ویروس کرونا درکشور، پذیرفته‌شدگان از هرگونه مراجعه حضوری به دانشگاه / پردیس محل برگزاری دوره خودداری نموده و برای کسب اطلاع از نحوه ثبت نام در دوره (زمان، مکان، مدارک موردنیاز و نحوه مراجعه حضوری)، به پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌های مزبوربه شرح زیر مراجعه نمایند.

۲-۱): با توجه به شرایط فوق الذکر، برگزاری دوره مهارت آموزی درمهلت مقرر برای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال ۱۳۹۸ امکان پذیر نبوده است. بنابراین پودمان های آموزشی از سوی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به دو بخش تقسیم شده است:

بخش اول: شروع هفته اول اردیبهشت ماه – پایان حداکثر تا پانزدهم شهریورماه سال۱۳۹۹

بخش دوم: شروع هفته اول مهرماه – پایان حداکثر تا انتهای آذرماه سال۱۳۹۹

۲-۲) پذیرفته شدگان رشته‌های شغلی «هنرآموز» و «استادکار» جهت اطلاع و ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی، دو روز بعد از انتشار اسامی به پایگاه اطلاع ‌رسانی دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی به نشانی https://www.sru.ac.ir مراجعه نمایند.

۲-۳) پذیرفته شدگان سایر رشته‌های‌ شغلی (دبیر، آموزگار، مراقب سلامت، مشاور و مربی امور تربیتی ‌مدارس) براساس‌کارنامه نهایی صادره ازسامانه همگام جهت اطلاع از ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی،دو روز بعد از انتشار اسامی به پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه فرهنگیان‌ به نشانیhttps://cfu.ac.ir مراجعه نمایند.

ارائه کارنامه نتایج نهایی گزینش آزمون مزبور که از لینک اعلام نتایج آموزش و پرورش(سامانه همگام) قابل دریافت می‌باشد، بر اساس اطلاعیه دانشگاه ها جهت مراجعه حضوری مهارت آموزان به مرکز مجری دوره مهارت آموزی الزامی است.
طبق مفاد شرایط وضوابط اختصاصی وزارت آموزش و پرورش مندرج درصفحه ۱۰ دفترچه راهنمای ثبت نام هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور (آبان ماه سال ۱۳۹۸)، پذیرفته-شدگان ملزم به گذراندن دوره مهارت-آموزی و موفقیت درآزمون جامع (اصلح)، بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدام پیمانی، منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور می باشد.

توجه: شرایط وضوابط و زمان برگزاری آزمون جامع(اصلح) از طریق دانشگاه مجری دوره مهارت آموزی اعلام خواهد شد. رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی دانشگاه، برای همه مهارت آموزان الزامی است.

ثبتنام و شرکت در دوره مهارت آموزی در دانشگاه‌های وابسته صرفاً براساس فهرست موردتایید اداره کل اموراداری و تشکیلات امکان پذیر خواهد بود. مجدداً تاکید می‌گردد که پذیرفته شدگان می بایست با در دست داشتن کارنامه نهایی که از سامانه همگام (لینک اعلام نتایج) قابل دریافت بوده، به سایت دانشگاه مجری دوره مهارت-آموزی مراجعه و نسبت به ثبت نام اینترنتی وپیگیری امور مرتبط اقدام نمایند.

تذکر: صدور هرگونه معرفی نامه برای پذیرفته شدگان توسط سایر واحدهای اداری (اعم از حوزه ستادی وزارت و اداره کل آموزش و پرورش استان ها و ادارات ومناطق آموزشی) جهت ثبت نام در دانشگاه مجری دوره مهارت آموزی مجاز نمی باشد.

طبق مفاد شرایط وضوابط اختصاصی وزارت آموزش و پرورش مندرج درصفحه ۱۰ دفترچه راهنمای ثبت نام هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور، دانشگاه‌های مجری دوره مهارت-آموزی، مسئولیتی درقبال اسکان و تغذیه مهارت آموزان برای پودمان های حضوری ندارند و در صورت تقاضای افراد و وجود امکانات، ارائه خدمات با اخذ هزینه مربوط انجام خواهد گرفت.
کلاس‌های دوره مهارت آموزی در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در قالب پودمان‌های مجازی و حضوری برگزار خواهد شد. با توجه به شیوع ویروس کرونا درکشور تا اطلاع ثانوی برگزاری هرگونه کلاس حضوری مجاز نبوده و درمرحله اول، دروس به صورت مجازی ارائه خواهد شد. فلذا پذیرفته شدگان نهایی باید زمان دقیق شروع کلاس‌های مجازی و متعاقب آن، شرکت درکلاسهای حضوری دوره مهارت آموزی را، از طریق دانشگاه‌های مزبور، پیگیری نمایند.
مهارت آموزان در زمان ثبت نام الکترونیکی در سایت دانشگاه مجری دوره مهارت آموزی، ملزم به بارگذاری مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و مدرک مهارت های هفتگانه(ICDL)می‌باشند، در غیر اینصورت باید تعهد نمایند که قبل از برگزاری آزمون جامع دوره مهارت-آموزی، مدارک مزبور را از مراکز معتبر دارای مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور که آدرس ونشانی مراکز مزبور در سایتwww.smtc.ac.ir قابل مشاهده بوده، دریافت و ارائه نمایند.
پذیرفته شدگان نهایی دقت نمایند که امورمرتبط با ثبت نام و شرکت دردوره مهارت آموزی را صرفاً از طریق دانشگاه مجری دوره پیگیری نمایند و درصورت بروز مشکل درثبت نام الکترونیکی، فقط از طریق دانشگاه مجری دوره به صورت غیر حضوری اقدام نمایند.

مرحله سوم : نحوه جذب و بکارگیری

چنانچه مهارت آموزان موفق به گذراندن پودمان های بخش اول باشند ومراتب نیز مورد تایید دانشگاه مجری دوره قرار گیرد، اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها، بعد ازتایید و ارسال فهرست مهارت آموزان ازسوی اداره کل اموراداری وتشکیلات، نسبت به صدور ابلاغ تدریس(موقت) و حکم استخدام پیمانی تا انتهای آذرماه سال ۱۳۹۹ اقدام خواهند کرد. متعاقب آن، درصورت گذراندن پودمان های آموزشی بخش دوم و شرکت در آزمون جامع وارائه گواهی صلاحیت معلمی، اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها محل سهمیه خدمتی با رعایت موارد ذیل، اقدام به تمدید ابلاغ تدریس وحکم استخدام پیمانی از ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۹ به بعد خواهند کرد:

الف) شرکت در دوره مهارت آموزی، موفقیت در آزمون جامع(اصلح) و ارائه اصل گواهینامه دوره مهارت آموزی.

ب) ارائه اصل گواهی مهارت های هفتگانه(ICDL)صادره از مراکز وموسسات مورد تایید سازمان اداری و استخدامی کشور.

ج) ارائه اصل گواهی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم برای داوطلبان دارای دین اسلام.

د)ادا وامضای سوگندنامه معلمی، قبل از اشتغال بکار و صدورحکم کارگزینی جهت ضبط ونگهداری در پرونده پرسنلی

نکته مهم:

پذیرفته شدگان آزمونهای استخدامی سنوات قبل که تاییدیه گزینش آنان از ۱۵ آذر۱۳۹۸به بعد، ازسوی دبیرخانه هیات مرکزی گزینش صادره شده است، لیکن تاکنون دردوره مهارت آموزی ثبت نام ننموده اند، براساس رشته شغلی به سایت دانشگاه مجری دوره‌های مزبورمراجعه نموده و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. اسامی اینگونه افراد از طریق اداره کل امور اداری و تشکیلات به دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی، حداکثرتا تاریخ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ارسال خواهد شد.
براساس اطلاعیه مورخ ۷/۱۲/۱۳۹۸ سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبانی که اسامی آنـان به عنوان معرفی شده یک برابر ظرفیت آزمــون استخدامــی آبان ماه ۱۳۹۸ قرار داشته، لیکن صلاحیت های عمومی آنان، مورد تایید هسته‌های گزینش آموزش و پرورش قرار نگرفته است، ضروری است جهت تکمیل مراحل گزینش خود ویا درخواست تجدیدنظر، ضمن تماس قبلی با هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل پذیرش خود، به هسته مزبور مراجعه نمایند.(مطابق ضوابط مربوط حداکثــر فرصت اعتراض قانونی به مـدت دوماه از تـاریخ انتشار اسامی در این اطلاعیه می باشد). شایـان ذکـر است بــراسـاس ضوابط و مقررات مربوط، دریـافت ورسیدگی به اعتراض داوطلبان پس از انقضای مهلت مقرر، به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود.
داوطلبانی که نتیجه صلاحیت های عمومی آنان، بعد ازانتشار اسامی ازطریق این اطلاعیه، موردتایید دبیرخانه هیات مرکزی گزینش قرار بگیرد، کارنامه اعلام نتیجه گزینش مجدد ازطریق سامانه همگام صادر نخواهد شد. اسامی این افراد متعاقباً از طریق اداره کل اموراداری وتشکیلات وزارت به دانشگاه مجری دوره مهارت آموزی ارسال خواهد شد.

منبع : سایت سازمان آموزش و پرورش


بیش از ۳۰ هزار دانشجومعلم مهرماه به چرخه آموزش وارد می‌شوند

 به گفته رئیس دانشگاه فرهنگیان بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دانشجومعلم در مهرماه امسال به وزارت آموزش و پرورش ملحق می‌شوند.

به گزارش ایرنا، حسین خنیفر گفت: اکنون ۲۰ هزار دانشجومعلم تربیت شده در دانشگاه فرهنگیان آماده خدمت در آموزش و پرورش هستند اما اگر آمار قبولی های ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به ما داده شود، این آمار به ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر می رسد. در ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان اینگونه بیان شده است که تامین بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش در رشته‌هایی که امکان توسعه آن از طریق «واحد دانشگاهی» وجود ندارد، مطابق با ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش و از میان دانش‌ آموختگان سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی سراسر کشور و حوزه‌های علمیه، با شرط گذراندن حداقل دوره یکساله مهارت آموزی در «دانشگاه فرهنگیان» بلامانع است.

خنیفر ادامه داد: در شرایط کنونی که به دلیل شیوع کرونا تمام آموزش‌ها به دانشجومعلمان به صورت الکترونیکی و مجازی است، باز هم دانشگاه فرهنگیان موظف است که حتما تعدادی از این دانشجویان تربیت شده را به وزارت آموزش و پرورش تحویل دهد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه تداوم آموزش در پردیس‌ها و مراکز تربیت معلم دانشگاه فرهنگیان همچنان ادامه دارد، پیش‌بینی کرده‌ایم که حتما ۲۰ هزار معلم جدای از ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان حتما به این وزارتخانه تحویل داده شوند و اگر آمار قبولی ماده ۲۸ نیز به دانشگاه داده شود، این آمار حدود دو برابر می‌شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود: باید آمار قبولی‌های آزمون ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان اعلام می‌شد که این افراد بتوانند در مهرماه امسال مشغول کار در وزارت آموزش و پرورش شوند.

خنیفر اضافه کرد: در صورتی که این آمار به دانشگاه فرهنگیان داده شود، این افراد می‌توانند ضمن جبران برخی از درس‌های عقب افتاده خود، در مهرماه به عنوان نیروهای وزارتخانه مشغول کار شوند.

به گفته وی، آزمون ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد که امیدواریم با اعلام نتایج آن بتوانیم مانند سال‌های گذشته تعداد نیروهای بیشتری را به وزارت آموزش و پرورش تحویل دهیم.

خنیفر همچنین درباره تعداد دانشجومعلمان حال حاضر دانشگاه فرهنگیان گفت: اکنون بیش از ۷۰ هزار دانشجومعلم در پردیس‌ها و مراکز تربیت معلم این دانشگاه فعالیت دارند.

منبع : خبرگزاری ایرنا

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.