اخبار لحظه به لحظه آموزش و پرورش

اخبار لحظه به لحظه آموزش و پرورش در سال 99

در این صفحه تمامی اخبار لحظه به لحظه استخدامی وزارت آموزش و پرورش به همراه لینک دسترسی به سایر بخش‌های مرتبط با آزمون استخدامی آموزش و پرورش و نمونه سوالات آزمون استخدامی آموزش و پرورش قرار داده شده است. برای دسترسی به هرکدام از بخش‌های مورد نظر خود کافی است روی لینک آن کلیک کرده تا به صفحه مورد نظرتان هدایت شوید.


شرط بومی گزینی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید لحاظ شود

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: شرط بومی گزینی در آزمون های استخدامی آموزش و پرورش باید لحاظ شود تا بتوانیم مانع از خروج نخبگان از استان شویم.

فداحسین مالکی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اخیراً دفترچه استخدامی آموزش پرورش انتشار یافته اما متاسفانه در آن سهمیه بومی گزینی لحاظ نشده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: در این راستا پیرو نامه‌ای به معاون رئیس جمهوری خواستار جذب نیروهای بومی در این آزمون استخدامی شده‌ام.

وی ادامه داد: این نامه نگاری با هدف رفع کمبود نیروی آموزشی در مناطق محروم و جلوگیری از خروج و ماندگاری نیروی انسانی بومی در مناطقی همچون استان سیستان و بلوچستان انجام شده است.

مالکی تصریح کرد: مطابق با ماده (۲۹) دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی موضوع بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۳/۹۷۵۷ مورخ ۱۳۹۳/۷/۱۹ مصوب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، تخصیص تا صددرصد مجوزهای استخدامی به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته امکان پذیر است.

وی بیان کرد: همچنین دادنامه شماره ۲۳۵۸ الی ۲۳۵۹ مورخ ۱۳۹۸/۷/۳۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیز عدم ابطال ماده (۲۹) دستورالعمل مذکور را تایید کرده است بنابراین باید این سهمیه به متقاضیان استخدام در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته برابر فهرست ضمیمه تصویب نامه شماره ۷۶۲۵۴/ت/۳۶۰۹۵ ه مورخ ۱۳۸۸/۴/۱۰ هیات وزیران به نیروهای بومی تخصیص یابد تا از َخروج بی رویه نیروی انسانی وجذب نیروی غیربومی جلوگیری شود.

منبع : خبرگزاری مهر


موافقت وزیر آموزش و پرورش با افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از موافقت خود برای افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان خبر داد.
به گزارش افکارنیوز، احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات نشست صبح امروز این کمیسیون اظهار داشت:‌ در این جلسه حاجی میرزایی و غلامی وزرای آموزش و پرورش و علوم برای پاسخگویی به سوالات اعضای این کمیسیون حاضر شده بودند.

اخبار سیاسی-وی در این راستا گفت: حاجی‌میرزایی در پاسخ به سوالات برخی نمایندگان درباره عدم مدیریت صحیح در بازگشایی مدارس توضیحاتی را به اعضای کمیسیون داد اما این توضیحات برای نمایندگان قانع کننده نبود و نهایتا نمایندگان از توضیحات وی قانع نشدند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه عنوان کرد: ‌موضوع سن افزایش ورود به دانشگاه فرهنگیان و در مجموع افزایش سن پذیرش دانشجو دیگر سوالی بود که وزیر آموزش و پرورش دراین باره توضیحاتی را ارائه کرد و درباره این مطالبه نمایندگان اعلام کرد که افزایش سن فرهنگیان موافق است و اینکار انجام خواهد شد.
نماینده تهران در مجلس خاطرنشان کرد: موضوع استخدام آموزشیاران نهضت سواد آموزی هم در نشست صبح امروز این کمیسیون مطرح شد اما به دلیل طولانی شدن مباحث مطرح شده در نهایت به سرانجام نرسید و قرار شد در نشست‌های بعدی این موضوع دنبال شود.

منبع : بازار کار


استخدام ۵۷۰ نفر در آموزش و پرورش بوشهر

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: ۵۷۰ نفر در آموزش و پرورش استان بوشهر استخدام می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا بندری ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در راستای تقویت نیروی انسانی آموزش و پرورش استان بوشهر، آگهی آزمون وزارت آموزش و پرورش برای تامین نیروی انسانی در ماه جاری منتشر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای این آزمون مجوز استخدام ۵۷۰ نفر در استان بوشهر دریافت شده است اضافه کرد: از این تعداد، ۱۶۰ نفر بازمانده از استخدام سال قبل و ۴۱۰ نفر بر اساس مجوز جدید هستند که پس از شرکت در آزمون و انجام مصاحبه جذب می‌شوند.

بندری با بیان اینکه در این آزمون، فقط افراد بومی جذب می‌شوند، گفت: در دوره ابتدایی ۲۶۶ نفر، متوسطه اول و دوم ۱۱۵ نفر، پرورشی و مشاوره ۸۱ نفر، مراقب سلامت ۸ نفر، آموزگار و دبیر تربیت بدنی ۲۵ نفر، استثنایی ۱۶ نفر و فنی‌حرفه ای‌و کاردانش ۵۹ نفر نیروی آموزشی جدید استخدام می‌شوند.

وی با اشاره به جذب افراد در ۳۲ کدرشته افزود: بر پایه مجوز استخدامی امسال، شهرستان عسلویه با ۵۵ نفر و بردخون با ۱۵ نفر به ترتیب دارای بیشترین و کمترین تعداد استخدام می‌باشند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی در پایان با بیان اینکه در دوره ابتدایی، جذب آموزگار بر اساس نیاز مناطق تعریف شده نه بر اساس جنسیت، خاطرنشان کرد: در سایر رشته‌ها در مجموع ۹۱ نفر خانم و ۲۱۳ نفر آقا استخدام می‌شوند.

منبع : خبرگزاری مهر


ورود ۲۱ هزار معلم تازه نفس به آموزش و پرورش در مهر ۹۹

رئیس دانشگاه فرهنگیان از تزریق ۲۱ هزار معلم تازه نفس به آموزش و پرورش در مهر ۹۹ خبر داد.

به گزارش ایلنا، حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان، درباره پروسه پذیرش دانشجویان جدید الورود و افزایش ظرفیت در دانشگاه فرهنگیان گفت: آزمون سراسری ۹۹ برگزار شده، اما هنوز نتایج آن اعلام نشده است، بنابراین دو حالت در پیش رو داریم، اگر قبل از سال تحصیلی نتایج اعلام شود، این نتایج به آموزش و پرورش ابلاغ می‌شود و بعد از آن آموزش و پرورش بر اساس شرایط جذب و حد نصاب، ظرفیت را تعیین می‌کند.
رئیس دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: ما ۲۰ هزار ردیف داریم و احتمالا ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر نیز برای سال جدید اسامی‌شان اعلام شود، اما برای پذیرش آن ۲۰ هزار نفر شرط‌هایی داریم که طبق آن آموزش و پرورش باید آنها را غربالگری کرده و به بخش گزینش وزارتخانه بدهد.
وی ادامه داد: بخش گزینش آموزش و پرورش سعی می‌کند داوطلبان برتر را در این زمینه به ما معرفی کند. این افراد باید بعد از گزینش مصاحبه شوند و آزمایش پزشکی انجام دهند. آزمایش‌ها شامل سنجش چشم، گوش، سلامتی عمومی، چاقی، لاغری، قد، سن و… می‌شود.
خنیفر اظهار داشت: انجام این کارها به عهده آموزش و پرورش است و اگر آنها توانستند تا مهر ۹۹ این کارها را انجام دهند ما هم سامانه آموزش الکترونیکی‌مان آماده است و می‌توانیم سال تحصیلی را از اواسط مهر و اوایل آبان شروع کنیم. البته اگر پروتکل‌ها به ما اجازه برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری را داد می‌توانیم با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ارائه دروس کمپرس شده در بازه زمانی ۴۵ دقیقه‌ای کلاس‌های ده نفره را برگزار کنیم.
وی با بیان اینکه ما آمادگی برگزاری کلاس‌های حضوری را داریم، گفت: همچنین آمادگی داریم کلاس‌های حضوری ۱۰ نفره را برای دانشجویان جهت آموزش دروس عادی در طول هفته و برای دروس مهارتی در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار کنیم.
برگزاری کلاس‌ها در بهمن در صورت اعلام باتاخیر نتایج پذیرش داوطلبان
رئیس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: اما اگر نتایج کنکور سراسری و پذیرش در دانشگاه‌های فرهنگیان دیر اعلام شود و از آنجا که باید مصاحبه‌و گزینش‌ها با رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی نیز صورت بگیرد، این امکان وجود دارد که کمی کار زمان بر شود و ما کلاس‌های مان را در بهمن شروع کنیم. ولی لازم است بگویم که فارغ التحصیلی دانشجویان در موعد مقرر انجام می‌شود یعنی اگر کلاس‌های ما حتی از بهمن نیز آغاز شود؛ ما از تابستان برای جبران ترم اول استفاده می‌کنیم تا استخدام این دسته از دانشجویان به تعویق نیفتد.
وی در ادامه با تقسیم بندی کردن دانشگاه‌های مختلف توضیح داد: دانشگاه‌ها در دنیا و همچنین در ایران به سه دسته تقسیم می‌شوند، یک سری از دانشگاه‌ها به طور کل آموزش از راه هستند مثل دانشگاه پیام نور یک سری از دانشگاه‌ها هم در طی ۱۵ ساله اخیر سرور خریداری کرده و از شبکه‌های اینترنتی استفاده کردند، مثل دانشگاه تهران که در خیابان پورسینا یک ساختمان چند طبقه را برای این کار مجهز کردند.
رئیس دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: دسته دوم دانشگاه‌هایی هستند که خودشان به دو بخش تقسیم می‌شوند؛ بخش اول دانشگاه‌هایی هستند که زیرساخت کافی نداشتند و در این مدت شیوع کرونا سریعاً سرور تهیه کردند و شبکه‌های مرکزی تشکیل دادند. یک سری از دانشگاه‌ها هم مثل دانشگاه فرهنگیان اصلاً موضوع آموزش الکترونیکی در آنها مطرح نبوده، زیرا ما اعتقاد داریم تربیت معلم باید چهره به چهره باشد و آموزش مجازی با شیوه آموزشی ما منافات دارد.
خنیفر گفت: پیش از شیوع کرونا در سال گذشته یک بخشنامه از سوی وزارت علوم به همه دانشگاه‌ها داده شد، مبنی بر اینکه همه دانشگاه‌ها باید ۱۰ درصد از آموزش‌های خود را الکترونیکی کنند. این اقدام چند دلیل داشت اول اینکه به واسطه آن، عدالت آموزشی رعایت شود، یعنی ممکن است یک استاد خوب باشد، ولی فقط در تهران ساکن باشد، اما زمانی که مواد درسی این استاد به صورت الکترونیکی تولید شود همه دانشجویان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. دوم مدیریت سبز است که از طریق آن کاهش انرژی، کاهش رفت و آمد و هزینه ها را خواهیم داشت. سوم اینکه آموزش‌های الکترونیکی تنوع دارند و بعد‌ها می‌توان آموزش الکترونیکی را به صورت پادکست‌های مختلف ارائه داد.
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره محتوای آموزشی الکترونیکی تولید شده از سوی این دانشگاه گفت: ما توانستیم سال گذشته در بخش معاونت آموزشی دانشگاه ۶۰ واحد یا ۳۰ درس را برای آموزش الکترونیکی تولید کنیم، اما زمانی که کرونا شروع شد به این فکر افتادیم که کارمان را توسعه دهیم. ما اکنون شش سرور در دانشگاه فرهنگیان داریم و شش سرور دیگر نیز قرار است به زودی به دستمان برسد. احتمال اینکه با کمبود در زمینه آموزش الکترونیکی مواجه شویم بسیار کم است.
برگزاری ۲۵ هزار کلاس مجازی در سال تحصیلی جدید
خنیفر افزود: سال گذشته که شیوع کرونا را شاهد بودیم، ما ۲۱ هزار کلاس الکترونیکی برای حدود ۶۵ هزار دانشجو برگزار کردیم. همچنین در شبکه اجتماعی دانشگاه با نام شمیم و سایر پیام رسان‌ها کلاس‌های حضوری و مجازی برگزار شد و تلاش کردیم کلاس‌ها و امتحانات را سر موعد به پایان برسانیم.
وی تاکید کرد: ما آمادگی داریم برای مهرماه ۲۵ هزار کلاس مجازی برگزار کنیم.برگزاری امتحانات هم قرار است که در بستر ال ام اس انجام شود.
رئیس دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: ما سال تحصیلی آینده را می‌توانیم با همین تعداد سرورهایی که داریم پیش ببریم، اما برای سال‌های آینده و با توجه به بازنشستگی‌هایی که آموزش و پرورش پیش رو خواهد داشت، ما حداقل به ۳۰ سرور نیاز داریم. البته پهنای باند اینترنتی را ده برابر نسبت به سال‌های گذشته افزایش دادیم.
خنیفر درباره تزریق نیرو از سوی دانشگاه فرهنگیان به بدنه آموزش و پرورش گفت: برای مهرماه سال تحصیلی جدید ما در مجموع ۲۱ هزار فارغ التحصیل پیوسته و مهارت آموز تحویل آموزش و پرورش خواهیم داد.

منبع : خبرگزاری ایلنا


استخدام ۱۵۰۰ نفر در آموزش وپرورش استان فارس

رئیس اداره طرح و برنامه آموزش و پرورش فارس افزود: حداکثر سن برای افراد با مدرک کارشناسی ۳۵و کارشناسی ارشد ۴۰سال می باشد از دیگر ضوابط شرکت در آزمون ارتباط رشته تحصیلی با رشته مورد نیاز در آزمون می باشد .

محسن مسعودی رئیس اداره طرح و برنامه آموزش و پرورش فارس با اعلام این مطلب گفت: دفترچه راهنمای ثبت‌نام در هشتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور سال ۱۳۹۹ همزمان با شروع ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاع رسانی این سازمان قابل دسترس خواهد بود.
مسعودی افزود: در این آزمون برای آموزش و پرورش فارس ۱۵۰۰سهمیه در کلیه رشته ها در جنست زن و مرد در نظر گرفته شده که شامل همه مناطق استان فارس می شود حدود ۵۰درصد این سهمیه مربوط به آموزش ابتدایی می باشد سهمیه استخدام تربیت بدنی و مربی امور تربیتی نیز امسال به صورت ویژه در نظر گرفته شده است .
رئیس اداره طرح و برنامه آموزش و پرورش فارس افزود: حداکثر سن برای افراد با مدرک کارشناسی ۳۵و کارشناسی ارشد ۴۰سال می باشد از دیگر ضوابط شرکت در آزمون ارتباط رشته تحصیلی با رشته مورد نیاز در آزمون می باشد .
محسن مسعودی افزود: متقاضیان‌ ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در هشتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور سال ۱۳۹۹ می‌رساند که ثبت‌نام این آزمون در هفته سوم شهریوماه سال ۱۳۹۹ منحصراً از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org صورت می‌پذیرد؛ لذا متقاضیان می‌توانند در مهلت مقرر برای شرکت در آزمون مذکور ثبت‌نام نمایند.

منبع : بازار کار


انتشار دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه فرهنگیان تا ۱۰ شهریور

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش جزئیات برگزاری سی و چهارمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش را اعلام کرد و گفت: این اجلاس به صورت مجازی و در روزهای یازدهم و دوازدهم شهریورماه برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، قاسم احمدی لاشکی در نشستی خبری با بیان اینکه سی و چهارمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش یازدهم و دوازدهم شهریور ماه برگزار خواهد شد گفت: تفاوت اجلاس اخیر با سی و سه اجلاس گذشته در این است که همه دوره های قبلی حضوری برگزار شده اند اما این اجلاس غیرحضوری برگزار می شود.

وی افزود: یک مجموعه مرکزی را که معاونین وزیر و مدیران ستادی هستند مستقیم با مراکز استان ها تماس می گیرند. تعداد مدیران شهرستانی در هر استان معمولا حدود ۲۰ نفر هستند و در برخی استان ها تا حدود ۵۰ نفر هم می رسند. اعلام کردیم از سالن های مناسب در مرکز استان برای شرکت در اجلاس به صورت مجازی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه اجلاس سی و چهارم، آخرین اجلاس دولت تدبیر و امید و آخرین اجلاس قرن است گفت: آموزش و پرورش هم گزارش عملکرد خود را ارائه دهد و هم جزئیات بازگشایی مدارس را به بحث بگذارد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به افتتاح مجازی شبکه شاد توسط رئیس جمهور در اردیبهشت ماه با حضور یک میلیون و ۱۴۰ هزار مخاطب گفت: در این اجلاس دو روزه از متولیان و مسئولان چون آقایان دکتر نوبخت، اردکانیان، رحمانی فضلی، انصاری و … خواستیم مستقیم با مدیران استانی صحبت کنند. شاید برای اولین بار روز بازگشایی مدارس را با فرمایشات رهبری از طریق سیستم مجازی داشته باشیم که امیدواریم اتفاق بیفتد.

لاشکی به محورهای برگزاری این دوره از اجلاس مدیران آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: فناوری های نوین، استمرار یادگیری، تربیت تمام ساحتی، حمایت از معلمان، دانش آموزان و خانواده ها در سال تحصیلی آینده، عدالت آموزشی در زیست بوم جدید، اقتصاد آموزش و پرورش و تحول در بهره برداری از منابع و … از جمله محورهای مورد بحث در این اجلاس هستند.

وی افزود: اگر قرار است کرونا موجب شود آموزش در سه سناریو دنبال شود؛ ما تربیت تمام ساحتی را بر مبنای سندتحول نیز درنظر گرفته ایم. تهیه ابزار و ادوات لازم در دست پیگیری و انجام است و امیدواریم با کمک خیرین بتوانیم تا حدودی این نیاز را برطرف کنیم.

وی درباره وضعیت بازگشایی مدارس گفت: هفته گذشته معاونین به استان ها سرکشی کردند و وضعیت را بررسی کرده اند و به دنبال رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط مثبت هستیم . همه نقاط قرمز نیست. سه سناریو را آموزش و پرورش درنظر گرفته است. در وضعیت سفید مشکلی برای حضور دانش آموزان نیست و باید با رعایت پروتکل های بهداشتی به مدرسه بروند. در شرایط قرمز هم مدرسه غیرحضوری است اما نگرانی ما در وضعیت زرد است که چطور دانش آموزان تقسیم بندی شوند، فاصله و تعداد آنها چگونه باشد.

لاشکی ادامه داد: اما برخی نقاط محروم ممکن است امکاناتی را در دست نداشته باشند که آموزش های تلویزیونی و ارسال درسنامه ها انجام می شود. مدارس برای هر سه وضع موجود آماده شده اند و برنامه های درسی خود را مشخص کرده اند.

وی درباره وضعیت اردوگاه باهنر نیز گفت: در سال ۱۳۹۳ به جهت حل بخشی از مشکلات اردوگاه با ۴۰۰۰ میلیارد تومان به صورت تضامنی واگذار شد. کارها با جدیت تمام دارد پیش می رود و پیگیری ها در حال انجام است و مبالغ در حال پرداخت است و یک قسط آن باقی مانده است و آقای نوبخت اعلام کرد به زودی رقم قسط آخر را هم پرداخت می کند.

ی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی خانواده ها قصد دارند فرزندشان را به مدرسه نفرستند اظهار کرد: تا قبل از ۱۵ شهریور در پی اعتمادسازی هستیم. هرچند سال سخت تحصیلی را پیش رو داریم. برای آزمون سمپاد ۴۸ درصد نیامدند آزمون بدهند و برای کنکور ارشد و دکترا ۱۰ تا ۱۵ درصد ولی برای کنکور سراسری ۱۰ درصد شرکت نکردند و برای ما پیام داشت و رفته رفته اعتمادها بیشتر می شود.
لاشکی افزود: فرزندان خانواده ها فرزندان خود ما هستند و خود ما هم روز اول فرزندانمان را راهی مدرسه خواهیم کرد. انچه مهم است رعایت پروتکل های بهداشتی است و بدون مجوز ستاد کرونا اقدامی نمی کنیم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اینکه می توانیم فرزندمان را به مدرسه بفرستیم یا نه باید گفت از قانونی که وجود دارد تبعیت می کنیم. بر اساس آیین نامه و شیوه نامه ها عمل می کنیم. تعداد غیبت های مجاز و … هم وضعیت مشخص است و فصل الخطاب ما قانون خواهد بود.
وی تاکید کرد که اگر خلاف قانون اقدامی انجام شود و خانواده فرزندش را در کلاس اول ثبت نام نکند تخلف است. ضمن آنکه اگر پسر باشد در خدمت نظام وظیفه و … هم دچار مشکل می شود. نمی خواهم این موضوع را به قانون حمایت از فرزندان وصل کنیم؛ ولی در مجموع نگاه ما این است که کمک کنیم و طبق پروتکل ها عمل کنیم و طبق فرامین ستاد کرونا پیش برویم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش درباره تخصیص اینترنت رایگان و تهیه تبلت دانش آموزی گفت: به دنبال آن هستیم کمک کنیم و تا حدودی پیش رفته است و نمایندگان مجلس هم دوست دارند کمک کنند. تحقق این اتفاق را رصد می کنیم.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه به صراحت قانونگذار اعلام کرد که مهندسی وساماندهی نیروی انسانی انجام شود گفت: تا ۱۴۰۴ بیش از ۶۴۰ هزار معلم ما بازنشسته می شوند و خسارت بزرگی است اگر از امروز به فکر نباشیم.

لاشکی درباره آخرین وضعیت ساماندهی نیروی انسانی نیز اظهار کرد: نیروهای خرید خدمت، پیش دبستانی، آموزشیاران نهضت و …. به عنوان نیروی حق التدریس از ادوار گذشته با آموزش و پرورش همکاری می کنند. طبق آخرین استفساریه اردیبهشت ۹۹ تاکید شده که این گروه ها باید تعیین تکلیف شوند.

وی ادامه داد: نهضتی ها ۲۴ هزار نفر بودند که حدود ۲۳ هزار و ۷۰۰ نفر در آزمون اخیر شرکت کردند و حدود ۱۷ هزار نفر پذیرفته شده اند. اینها به انضمام نیروهای پیش دبستانی و شرکتی باید تا آخر سال ۱۴۰۰ راهی دانشگاه فرهنگیان شده و بعد استخدام شوند. برای امسال بیش از ۲۵ هزار ردیف استخدام برای این گروهها گرفته ایم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود: مشکل این است که در استفساریه اخیر، نکات شیوه نامه قبلی نیامده بود و دیروز وزیر پیگیری کرد که این موضوع بررسی شود و این سهمیه شامل هر چهار گروه بشود.

لاشکی با بیان اینکه دفترچه آزمون استخدامی ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هم قرار است تا ۱۰ شهریور منتشر می شود گفت: ۲۷ هزار و ۳۰۰ مجوز برای این بخش داریم و آزمون یک ماه بعد از انتشار دفترچه برگزار می شود. ۲۰ هزار نفر دیگر نیز از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه فرهنگیان می شوند.

وی ادامه داد: اما طبق آنچه قانون به ما اجازه داد اعلام شده که در برخی نقاط دوردست می توان خرید خدمات انجام داد که تا ادوار گذشته آیین نامه مشخصی نداشت اما دیروز پیش نویس آن آماده شده که طبق آن حق و حقوق این معلم ها بر اساس قانون کار پرداخت می شود. این شیوه نامه به زودی ابلاغ خواهد شد که این گروه از معلمان هم نگرانی نداشته باشند.

وی درباره آخرین وضعیت ساماندهی املاک این وزارتخانه نیز توضیح داد و گفت: از پروژه عقب هستیم. ۱۰۰ هزار و ۴۷۶ ملک داریم و داراترین هستیم اما از آن سو وضع آموزش و پرروش خوب نیست و علت عدم ساماندهی خوب است.

وی افزود: بیش از ۵۲ درصد املاک سند ندارد و اغلب آنها را مردم هبه کرده اند. امسال به دنبال این هستیم نهضتی را داشته باشیم و با همکاری دستگاه های قضایی و دولتی مربوط از جمله وزارت راه، وزارت کشور و بنیاد مسکن اقداماتی را انجام دهیم. به مدیران کل هم ابلاغ کرده ایم.

لاشکی ادامه داد: یکی از مشکلات ما این است که در برخی مراکز استان ها کارشناس حقوقی قوی نداریم که با معاون برنامه ریزی وزارتخانه هماهنگ کرده ایم آزمونی را برای جذب ۴۴۰ حقوقدان برگزار کنیم که این افراد بتوانند کار را تسهیل کنند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تحصیل دانش آموزان حاشیه شهرها در سال تحصیلی جدید گفت: پیگیر این موضوع هستیم. کلانشهرها حاشیه نشین زیاد دارند و هماهنگی لازم در حال انجام است تا دانش آموزی از مدرسه جا نماند.

وی اعلام کرد که طبق آخرین آمارها تا کنون از هشت میلیون و ۲۷۸ هزار و ۱۳۱ نفر واجد شرایط ، بیش از هشت میلیون و ۲۲۰ هزار نفر یعنی حدود ۹۹ درصد در مقطع ابتدایی ثبت نام کرده اند.

لاشکی افزود: در مقطع متوسطه اول صد در صد ثبت نام کرده اند و نگرانی در این بخش نداریم. اما یک دغدغه ما متوسطه دوم است که تا این لحظه ۷۵.۱۵ درصد ثبت نام کرده اند. البته هنوز قبولی های شهریورماه و … باقی مانده اند و از ۱۵ تا ۲۰ شهریور نمراتشان نهایی خواهد شد و ثبت نام در این مقطع کمی به طول خواهد انجامید.

منبع : خبرگزاری ایسنا


کمبود واقعی معلمان بیشتر از سهمیه‌ استخدام آموزش و پرورش

معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: میزان کمبود واقعی معلمان که بتواند مشکل تراکم کلاس‌های درس را حل کند بیشتر از مقداری است که به ما مجوز داده شده است.

خبرگزاری تسنیم: رضوان حکیم‌زاده درباره آغاز سال تحصیلی اظهار کرد: با توجه به شرایط خاصی که پیش آمده بود با همت معلمان، سال تحصیلی گذشته را بدون مشکل خاصی به پایان رساندیم و برای سال تحصیلی آینده تمام تمهیدات اندیشیده شده است و در ۱۵ شهریور مدارس بازگشایی می‌شوند.
وی ادامه داد: زمانی که درباره بازگشایی مدارس صحبت می‌کنیم لزوماً به معنای باز کردن درب مدارس و حضور فیزیکی دانش‌آموز نیست، بلکه منظور ما شروع جریان آموزش است و مطابق تصمیمات ستاد ملی کرونا تلاش می‌کنیم شروع جریان آموزش به گونه‌ای باشد که تمام دانش‌آموزان در موعد مقرر سال تحصیلی جدید را شروع کنند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در ادامه بیان کرد: یکی از دستاورد‌های این شرایط درگیر شدن جدی والدین در جریان تحصیل دانش‌آموزان بود در گذشته بسیاری از والدین خبر نداشتند فرزندشان مدرسه که می‌رود چه برنامه‌هایی دارد، اما در شرایط فعلی به ویژه در دوره ابتدایی شاهد بودیم خانواده‌ها پای کار آمدند هر چند در سند تحول بنیادین قید شده بود که خانواده‌ها یک شریک بنیادین هستند، اما تاکنون شرایطی پیش نیامده بود تا خانواده‌ها به صورت راهبردی در آموزش شرکت کنند و امیدوار هستیم این دستاورد را حفظ کنیم.
وی در ادامه درباره جذب معلم جدید، گفت: با مذاکراتی که با رئیس سازمان امور اداری و استخدامی انجام شد مجوز‌هایی را برای جذب معلم کسب کردیم هر چند میزان کمبود واقعی معلم که بتواند مشکل تراکم کلاس‌های درس را حل کند بیشتر از مقداری است که به وزارتخانه مجوز داده شده است امیدواریم با محاسبه دقیق تعداد تراکم دانش‌آموزان، نیاز واقعی مبنا قرار بگیرد و شاهد این باشیم که در راستای عدالت آموزشی و فراهم کردن بهتر فرصت‌های یادگیری برای کلاس‌هایی که تراکم بالا داریم بتوانیم معلمان بیشتری را جذب کنیم.
حکیم‌زاده درباره مدرک قابل قبول برای جذب شدن در حرفه معلمی، افزود: حداقل مدرک قابل قبول برای معلم شدن مدرک کارشناسی است. در سال تحصیلی گذشته شاهد افزایش ضریب فوق العاده برای معلمان بودیم، اما واقعیتی که وجود دارد این است که دریافتی افراد با مدرک یکسان در وزارتخانه‌های مختلف متفاوت است و حتی بین افرادی که در آموزش عالی کار می‌کنند و متخصص هستند با وزارت بهداشت تفاوت وجود دارد و دریافتی افرادی که در دانشگاه تدریس می‌کنند به مراتب کمتر از افراد هم رشته و هم تخصص در وزارت بهداشت است و حتی اینجا هم این مشکل وجود دارد.
وی ادامه داد: درباره آموزش و پرورش هم باید گفت واقعاً کار کردن در مدرسه دشوار است به ویژه در سنین کودکی. تدریس در کلاس اول به مراتب سخت‌تر و حساس‌تر از دانشگاه است چرا که معلم با دانش‌آموزی مواجه است که هیچ سوادی ندارد و قتی کار ارزشمند آن‌ها را مقایسه کنیم این نابرابری می‌تواند آزاردهنده باشد البته تلاش‌هایی برای حل آن انجام شده است.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره رعایت چارچوب‌های بهداشتی برای بازگشایی مدارس مطرح کرد: همکاری تنگاتنگ با وزارت بهداشت داریم و تمام اقدامات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و امتحانات نهایی با شرکت بیش از ۶۰۰ هزار دانش‌آموز برگزار شد که یک مورد مشکل نداشتیم یا کلاس اولی‌ها برای غربالگری و سنجش سلامت به صورت حضوری مراجعه کردند همچنین نوبت دهی مدارس برای ثبت‌نام از طریق پیامک انجام شد.
وی متذکر شد: در سال تحصیلی جدید هم بازگشایی مدارس با حفظ پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود و توانستیم سرانه خاصی را دریافت کنیم که امیدواریم ادامه یابد و به خانواده‌ها اطمینان می‌دهیم سلامت فرزندان آن‌ها برای ما در الویت اول است.

منبع : خبرگزاری تسنیم


شرکت ۱۲۰۰۰ طلبه در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

دبیر ستاد همکاریهای حوزه علمیه و آموزش و پرورش اعلام کرد: با پیگیری های متعدد زمینه شرکت طلاب در آزمون استخدامی ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان از سه رشته به ۸ رشته ارتقا یافته و در سال تحصیلی جاری بیش از ۱۲ هزار طلبه در آزمون شرکت و در نهایت تعداد ۴۴۳ نفر از این طریق جذب آموزش ‌و پرورش می شوند.

به گزارش ایسنا، علیرضا حاجیان زاده عملکرد این ستاد در نخستین سال از برنامه ۵ ساله همکاری بین حوزه‌های علمیه و آموزش‌وپرورش را تشریح کرد.
وی با بیان اینکه برنامه ۵ ساله همکاریها حاصل بیش از یک دهه فعالیت این دو دستگاه بوده است گفت: مقدمات برنامه پنج ساله در سال‌ ۹۷ از جمله مطالعات اولیه، نیازسنجی و احصاء خواسته های آموزش و پرورش از حوزه های علمیه انجام و در ابتدای سال ۹۸ تصویب شد و سال تحصیلی ۹۹-۹۸ اولین برش سالیانه آن جهت اجرا به بخش‌های ذیربط حوزه‌های علمیه و آموزش‌وپرورش ابلاغ شد.
دبیر ستاد همکاریهای حوزه علمیه و آموزش و پرورش ادامه داد: برنامه دارای ۵ عنوان کلی و ۵۲ زیرفعالیت می‌باشد که عناوین کلی و زیر فعالیت های آن عبارتند از: سیاست ‌گذاری، مدیریت و برنامه ‌ریزی برای ارتقا و گسترش همکاری حوزه‌های علمیه و آموزش‌وپرورش از جمله توسعه کمی و ارتقای کیفی مدارس وابسته به حوزه‌های علمیه بوده و تاکنون ۸ مدرسه علوم معارف اسلامی توسط حوزه علمیه ایجاد شده است.
حاجیان زاده خاطرنشان کرد: با پیگیری های متعدد زمینه شرکت طلاب در آزمون استخدامی ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان از سه رشته به ۸ رشته ارتقا یافته و در سال تحصیلی جاری بیش از ۱۲ هزار طلبه در آزمون شرکت و در نهایت تعداد ۴۴۳ نفر از این طریق جذب آموزش ‌و پرورش می شوند.
مشاور عالی وزیرآموزش و پرورش گفت: در جلسات کارشناسی امکان بکارگیری حدود ۳ هزار روحانی برای تدریس در مدارس آموزش ‌و پرورش فراهم شده است و امید واریم در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بخشی از افراد که عمدتا در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته حضور دارند به بدنه آموزش و پرورش بپیوندند.
دبیر ستاد همکاریها در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: آموزش و برنامه‌ درسی با استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه از دیگر برنامه های سال اول برنامه پنجساله بوده که در این خصوص نقد و بررسی و اعتبار بخشی کتب درسی در حال انجام است و مقدمات ارتباط صاحب نظران حوزه علمیه با گروه های برنامه ریزی درسی و تالیف کتب درسی نیز فراهم شده است. همچنین جذب، آموزش، توانمند سازی و ارتقای منابع انسانی از جمله برنامه هایی است که می توان به مواردی چون جذب طلاب در قالب خرید خدمات آموزشی نام برد که در سال تحصیلی آینده ادارات کل آموزش ‌و پرورش می ‌توانند بر اساس نیاز و در چارچوب ضوابط از ظرفیت طلاب مستقر در مناطق محروم و روستایی در امور آموزشی و تربیتی بهره مند شوند.
حاجیان زاده به ارتقای کیفی و کمی طلاب وظیفه در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ سهمیه ۷۰۰ نفر طلاب وظیفه تکمیل شد و مقدمات جذب و بکارگیری ۲ هزار نفر در سال تحصیلی آینده فراهم شده است و برای انجام صحیح و کیفی این امر طرح جامع جذب و بکارگیری طلاب وظیفه تدوین و به جریان افتاده است.
وی افزود: با توجه به این که تعداد ۴۵۰۰ نفر از نیروهای شاغل در آموزش ‌و پرورش با مدرک تحصیلات حوزوی به عنوان معلم رسمی فعالیت دارند استفاده از این ظرفیت در حوزه تربیت دینی به عنوان یکی از منابع ماندگار محسوب می‌شود لذا برای ارتقای توانمندی‌های این مجموعه از همکاران،دوره آموزشی متناسب با نیازهای روز حوزه تربیتی برای آنان تدارک و اجرا می‌شود.

دبیر ستاد همکاریها در این خصوص به تدوین اساسنامه کانون روحانیون شاغل در استان‌ها اشاره کرد.

مشاور عالی وزیر در ادامه گفت: در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ برنامه‌های متعددی برای ارتقاء توانمندی‌های معلمان، کارشناسان و اعضای کمیته‌های همکاری انجام گرفته از جمله تعریف دوره آموزشی مقدماتی « مهارت برگزاری جلسات گفتمان دینی و پاسخ‌گویی به شبهات دینی و اعتقادی» است که همکاران ما در این دوره‌ ها شرکت کردند.

وی برگزاری ۳۸۰۰ نشست علمی تخصصی معارف اهل‌ بیت ‌علیهم ‌السلام و نیز برگزاری دوره معارف مهدوی به صورت مجازی برای همکاران فرهنگی را از دیگر برنامه های اجرا شده در سال نخست برنامه پنج ساله همکاریها دانست.

حاجیان زاده همچنین شرکت ۳ هزار نفر از مبلغان فعال در آموزش‌وپرورش در دوره‌های آموزشی که توسط حوزه‌های علمیه برای ایشان برگزار شد و نیز برگزاری حدود ۲۰ هزار دوره آموزشی در مدارس برای اولیا دانش‌آموزان با موضوع سبک زندگی اسلامی بویژه حجاب و عفاف را از فعالیت های این ستاد دانست.

وی با بیان اینکه پژوهش در حوزه همکاری‌ها از دیگر فعالیت های سال نخست برنامه پنج ساله است افزود: تاسیس “مرکز پژوهشی تعلیم وتربیت ویژه همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش” و تشکیل هیئت های اندیشه ورز با حضور اندیشمندان و صاحب نظران حوزه علمیه و برگزاری کرسی های نظریه پردازی تعلیم و تربیت از برنامه های شاخص در این بخش است که زیرساخت ها و مقدمات آن طی شده است.

مشاورعالی وزیر در ادامه به دیگر برنامه ها و فعالیت های ستاد همکاریها اشاره کرد و گفت: در بحث تبلیغ و امور تربیتی- فرهنگی، به منظور حضور نظامند طلاب در مدارس ماده واحده طرح تربیتی امین در حال طی فرآیند قانونی از جمله بررسی و تصویب در صحن علنی شورای عالی آموزش ‌و پرورش می ‌باشد ،اعزام حدود ۳۰ هزار مبلغ به مدارس دوره‌های مختلف تحصیلی، و حضور ۴ هزار طلبه به صورت تمام وقت در مدارس محقق شده است ، همچنین فعالیت‌های متعددی برای شناسایی و جذب دانش‌آموزان علاقمند به رشته علوم و معارف اسلامی انجام گرفته از جمله فعال شدن حوزه‌های علمیه برای مشارکت در تشکیل این مدارس، ایجاد حساسیت نسبت به کیفیت بخشی برنامه درسی و محتوای آموزشی این رشته در آموزش‌وپرورش، احصاء آمار داوطلبین این رشته از سامانه‌های مرتبط.

وی افزود: در برنامه سال تعداد ۳۰۰ هزار نفر ازدانش‌آموزان با هدف آشنایی با سبک زندگی اسلامی با علما و فضلای حوزه‌های علمیه نشست‌های صمیمانه برگزار می‌کنند و این مهمبا هدف آشنایی دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم با نظام آموزشی حوزه‌های علمیه که در آستانه انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی خود هستند اجرا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، مشاورعالی وزیر و دبیر ستاد همکاریها در خصوص پیوند مسجد و مدرسه گفت: مسجد و مدرسه به عنوان پایگاه محلی در تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی برای هم ‌افزایی و ارتقا کارایی و بهره‌وری خود نیاز به هماهنگی و همکاری دارند این برنامه بدنبال آن است تا ائمه جماعات مساجد در فعالیت‌های خود برای نوجوانان و جوانان نگاه ویژه‌ای داشته و بسترسازی مناسبی برای جذب آنان به مساجد داشته باشند و در سال ۹۹-۹۸بیست هزار مسجد هدف‌گذاری شده بود که البته تعطیلی مساجد و مدارس در نیمه دوم سال تحصیلی موجب توقف این مهم شد ولی زمینه را برای سال‌های آینده آماده کرده است.

حاجیان زاده در پایان افزود: ارتقای جایگاه تعلیم و تربیت و معلم که از اهداف سند تحول بنیادین می‌باشد، نیازمند همکاری همه دستگاه‌های فرهنگی بخصوص حوزه های علمیه ، سازمان ها و موسسات پژوهشی و تبلیغی حوزوی ، مساجد به عنوان گسترده ‌ترین کانون های دینی ، تشکل های دانش آموزان مومن و انقلابی و رسانه ها می ‌باشد که به طور مستقیم و غیرمستقیم باعث تقویت این جایگاه در جامعه خواهند شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


جزئیات تازه‌ای درباره استخدام در آموزش و پرورش

به گفته معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش آزمون استخدامی آموزش و پرورش با رعایت پروتکل‌ها برگزار می‌شود و اعلام نیازبرای دوره‌های چهارساله و یکساله از طریق سازمان سنجش انجام خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش درباره برنامه ریزی برای برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش بیان کرد: مجوز برای جذب نیرو در آموزش و پرورش از سوی سازمان اداری و استخدامی صادر شده است.

وی ادامه داد: سازمان سنجش هم در دفترچه‌های آزمون استخدامی و انتخاب رشته کنکور میزان پذیرش در دوره یکساله ماده ۲۸ و دوره چهارساله را لحاظ خواهد کرد که به زودی اعلام می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که با توجه به شرایط کرونا آزمون استخدامی برگزار خواهد شد یا خیر، اظهار کرد: با توجه به پروتکل‌های در نظر گرفته شده برای سایر آزمون‌ها، این آزمون هم برگزار خواهد شد و داوطلبان سعی کنند بیشتر بر کسب صلاحیت‌های لازم برای قبولی در این رقابت تمرکز داشته باشند.

پیش از این یارمحمد حسین بر مدیرکل امور اداری و استخدامی آموزش و پرورش گفته بود که ۲۷ هزار و ۳۰۰ نیروی جدید برای امسال در نظر گرفتیم همچنین نزدیک به ۵ هزار سهمیه هم از سال گذشته داشتیم که در مجموع بیش از ۳۲ هزار نفر در مناطق مختلف کشور و رشته‌های مختلف پذیرش خواهیم داشت علاوه بر آن میزان پذیرش دوره چهار ساله از طریق دانشگاه فرهنگیان هم ۲۰ هزار نفر خواهد بود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


دفترچه استخدامی آموزش و پرورش تا ۱۰ شهریور منتشر می‌شود

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش، گفت: تا دهم شهریور امسال دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سایت سنجش درج و منتشر خواهد شد.

یارمحمد حسین‌بُر در بازدید از ستاد استانی بازگشایی مدارس آموزش و پرورش فارس، گفت: همه فارغ التحصیلان دانشگاهی که دارای شرایط مندرج در این دفترچه هستند می‌توانند برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، حسین‌بُر، از متقاضیان خواست که در زمان اعلام شده به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند و گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی که دارای شرایط مندرج در این دفترچه هستند می‌توانند براساس طرح طبقه بندی مشاغل معلمان و نیاز آموزش و پرورش در مناطق مختلف، برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنند.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه زمان برگزاری آزمون در دفترچه قید می‌شود، گفت : مطابق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، پذیرفته شدگان این آزمون بعد از گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، می‌توانند به عنوان همکار فرهنگی در اول مهرماه ۱۴۰۰ مشغول به کار شوند.

حسین‌بُر گفت: طبق هماهنگی به عمل آمده با سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری استخدامی کشور، امسال مجوزهای استخدامی خوبی برای وزارت آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است.

او افزود : برای دانشجویان متعهد خدمت که از طریق آزمون سراسری وارد دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی می‌شوند، ۲۰ هزار ردیف استخدامی و برای ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان یا دوره مهارت آموزی یک ساله نیز ۲۷ هزار و ۳۰۰ ردیف تخصیص داده شده است که ۵ هزار ردیف باقی مانده از آزمون قبلی نیز به این مرحله اضافه می‌شود.

حسینی بُر ادامه داد: همچنین توانستیم ۲۵ هزار و ۴۹۷ ردیف برای قانون الحاق تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی تخصیص دهیم که آزمون آنها برگزار و اعلام نتیجه نیز شده است.

او گفت: نیروهای حق التدریسی که مشمول هستند نیز بعد از اعلام نتیجه انجام شده، بر اساس امتیازات فضلی رتبه بندی خواهند شد و ۲۵ هزار و ۴۹۷ نفر از مشمولین این قانون از مهرماه برای گذراندن دوره یک ساله وارد دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی می‌شوند.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: بر اساس شاخص‌های سازمان اداری و استخدامی ، هم اکنون نزدیک به ۱۹۷ هزار معلم کمبود داریم و برای رفع این مشکل باید مدل نیروی انسانی خود را تغییر دهیم که در همین راستا در ستاد ساماندهی نیروی انسانی، مدل تامین نیروی با ۱۵ مولفه تهیه و مورد تایید وزیر آموزش و پررش نیز قرار گرفته که می‌تواند موجب کاهش مشکلات ما در این حوزه باشد.

حسین بُر افزود: یکی از دلایل اصلی این کمبود ، ایجاد کلاس‌های کم جمعیت در کشور به منظور افزایش پوشش تحصیلی دانش آموزان است که این اقدام بسیار با اهمیت بوده.

او در بخشی از سخنان خود به برخی از دغدغه‌های وزیر آموزش و پرورش برای شروع سال تحصیلی جدید نیز اشاره کرد و گفت: از نظر او شرایط سال تحصیلی جدید ویژه و غیر قابل پیش بینی است و توصیه ‌ای که به همه ادارات آموزش و پرورش در سراسر کشور دارند این است که باید برای شرایط متفاوت آمادگی داشته باشیم.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش گفت: تاکید وزیر آموزش و پرورش این است که باید این دغدغه در همه مدیران مدارس ما وجود داشته باشد که آموزش حتی برای یک روز هم تعطیل نشود.

حسین بُر ، برخورداری همکاران از مهارت کافی برای برقرای ارتباط در زیست بوم جدید را از دیگر دغدغه‌های وزیر دانست و گفت: آموزش معلمان و توانمند سازی آنها برای استفاده از ظرفیت های فضای مجازی برای آموزش، بسیار مهم است و همه معلمان و مدیران باید از این توانمندی برای شروع سال تحصیلی برخوردار شوند.

مدیرکل امور اداری وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مقام عالی وزارت ارزیابی صاحب نظران و افکار عمومی از عملکرد آموزش و پرورش را در شرایط کرونایی و در پایان سال تحصیلی جاری مطلوب دانسته و تاکید دارند که در سال جدید باید با آمادگی کامل به استقبال شرایط برویم و با استفاده از نیروهای توانمند و محتوای تولید شده با کیفیت و همچنین برقراری ارتباط دو سویه بین معلم و دانش آموز بر کیفیت تعلیم و تربیت بیافزاییم.

منبع : خبرگزاری فارس


دریافت مجوز استخدام ۴۷۰۰۰ نفر در آموزش و پرورش

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش از دریافت ۴۷ هزار و ۳۰۰ مجوز استخدامی برای آموزش و پرورش در سال جاری خبر داد و گفت: از این میزان، ۲۰ هزار مجوز مربوط به جذب دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است که از طریق کنکور سراسری ورود پیدا می کنند.

علی الهیار ترکمن در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت جذب نیرو و استخدام در وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: خوشبختانه در اقدامی که طی سال های قبل کم نظیر بوده است برای امسال ۴۷ هزار و ۳۰۰ مجوز استخدامی از سوی سازمان امور اداری استخدامی دریافت کرده ایم.

وی افزود: موارد به سازمان سنجش اعلام شده تا نسبت به تمهید مقدمات و برگزاری آزمون اقدام کنند. هر زمانی که سازمان سنجش اعلام کرد و دفترچه منتشر شد متقاضیان می توانند برای ثبت نام اقدام کنند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به سهمیه جذب از طریق کنکور سراسری گفت: از ۴۷ هزار و ۳۰۰ مجوز استخدامی، ۲۰ هزار مجوز مربوط به جذب دانشجومعلمان در دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی است که از طریق کنکور سراسری ورود پیدا می کنند.

الهیار افزود: ۲۷ هزار و ۳۰۰مجوز استخدامی نیز از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان صادر شده است و به این ترتیب است که فارغ التحصیلان دانشگاهی در آزمون استخدامی که احتمال برگزاری آن در شهریور ماه وجود دارد اما هنوز نهایی نشده است، شرکت می کنند.

وی ادامه داد: پذیرفته شدگان با توجه به ضوابط وارد دوره حرفه آموزی معلمی شده و سپس جذب آموزش و پرورش می شوند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


1500 نیرو در آموزش و پرورش استثنایی استخدام شدند

تهران (پانا) – به گفته رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی هزار و ۵۰۰ نیرو برای سال تحصیلی جدید در آموزش و پرورش استثنایی استخدام شده‌اند.

به گزارش ایرنا، سید جواد حسینی درباره کمبود معلم در مدارس استثنایی اظهار داشت: سازمان آموزش و پرورش استثنایی نزدیک به ۱۲ هزار نفر کمبود نیرو دارد که در اولین جلسه سازمان مصوب شد این کمبود نیرو تامین شود.

وی ادامه داد: برای تامین نیرو در سازمان آموزش و پرورش استثنایی قرار است ۱۰ درصد از مجموعه نیروهای استخدامی دانشگاه فرهنگیان و ماده ۲۸ (آزمون استخدامی و جذب از فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌ها) در این سازمان بکار گرفته شوند؛ این درحالی است که دانش آموزان استثنایی کمتر از ۲ درصد جمعیت دارند.

حسینی گفت: در مدارس سراسر کشور ۱۹۷ هزار معلم کم داریم که برای سال تحصیلی جدید با روش‌های مختلف برای سال تحصیلی جدید جایگزین می‌شوند.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: بکارگیری ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان، استخدام ماده ۲۸، استقرار خدمت برخی از بازنشستگان، معلم تمام وقت، طرح خرید خدمات، بکارگیری سرباز معلم و نیروهای حق التدریس شاغل از جمله روش‌های جایگزین معلم در مدارس است.

حسینی یادآور شد: کمبود نیرو برای سال تحصیلی آینده با روش‌های جایگزین رفع می‌شود. خانواده‌ها مطمئن باشند با شروع سال تحصیلی هیچ دانش آموزی بدون معلم نیست.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش استثنایی هم با جذب نیرو به روش های مختلف به سمت تامین ۱۲ هزار نیروی مورد نیاز پیش می‌رود.

حسینی عنوان کرد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی برای سال تحصیلی جدید با بکارگیری ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان، استخدام ماده ۲۸، استقرار خدمت برخی از بازنشستگان، معلم تمام وقت، طرح خرید خدمات، بکارگیری سرباز معلم و نیروهای حق التدریس شاغل برای رفع کمبود نیرو اقدام می کند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


استخدام ۷۳ هزار نفر در آموزش پرورش سال ۹۹

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: امسال ۲۰ هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان، ۲۸ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ و ۲۵ هزار نفر هم از طریق تغییر وضعیت، استخدام آموزش و پرورش می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،محسن حاجی میرزایی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اعلام این خبر گفت: ۲۰ هزار نفر از طریق کنکور جذب دانشگاه فرهنگیان می‌شوند که از همان سال اول حقوق می‌گیرند و سال‌های تحصیلشان هم جزو سنواتشان حساب می‌شود، ۲۸ هزار نفر هم از طریق ماده ۲۸ و از بین لیسانسیه و با آزمون استخدامی پذیرفته می‌شوند و ۲۵ هزار نفر هم با تغییر وضعیت مثلا تغییر وضعیت از حق التدریسی، جذب آموزش پرورش می‌شوند.
او گفت: جذب این تعداد نیرو در وزارت آموزش پرورش بی سابقه است و از این نظر امسال از درخشان‌ترین سال‌های آموزش و پرورش است.

حاجی میرزایی در خصوص آغاز سال تحصیلی هم گفت: قطعا سال تحصیلی از ۱۵ شهریور در سارسر کشور آغاز می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که ما متناسب با پروتکل ستاد کرونا عمل می‌کنیم گفت: برای سال تحصیلی سه حالت پیش بینی کرده ایم یکی شرایط عادی که دانش آموزان و معلمان می‌توانند در مدرسه حاضر شوند مثل گذشته؛ دوم وضعیتی که کلاس می‌تواند با ظرفیت کمتر و زوج و فرد کردن دانش اموزان برگزار شود و وضعیت دیگر هم ممکن است در مقاطع کوتاهی اجازه نداشته باشیم افراد را به مدرسه بیاوریم که در این صورت از روش‌های آموزشی مجازی و تلویزیونی استفاده خواهیم کرد.

حاجی میرزایی گفت: اگر تعداد دانش آموزان در کلاسی زیاد باشد و با رعایت پروتکل در دو نوبت و زوج فرد نشود در سه نوبت تلاش می‌کنیم که دانش آموزان را از حضور در مدرسه محروم نکنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ما اصولی را تعریف کرده ایم که تغییر ناپذیراست، اما در شرایطی اختیاراتی هم به خود مدارس داده ایم تا متناسب با شرایط خودشان تصمیم بگیرند.

او با بان این که ۳.۵ میلیون نفر عضو شبکه شاد نیستند گفت: می‌دانیم که بعضی خانواده‌ها ابزار هوشمند ندارند یا در مناطقی هستند که دسترسی به اینترنت نیست، اما ما متعهد هستیم که به همه آموزش بدهیم و و برای این دسته از دانش آموزان هم بسته‌های اموزشی تدارک دیده شده است.

حاجی میرزایی گفت: تلاش بر این است که سیم کارت مخصوص دانش آموزان تهیه شود تا دسترسی دانش آموزان به اینترنت امن از طریق آن فراهم باشد.

منبع : شبکه خبر


استقبال از تهیه چارچوبی برای استخدام نیروی انسانی آموزش‌ و پرورش

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در برنامه گفت‌وگوی هفته درخصوص مسائل مربوط به تامین نیروی انسانی و نظام جبران خدمت و سایر مسائل مطروحه، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جمشید انصاری ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مدیران وزارت آموزش‌وپرورش، به اهداف موضوعی و طریقی نظام اداری اشاره کرد و گفت: مسائلی مثل نیروی انسانی دستگاه‌ها، جزو اهداف طریقی سازمان‌ها هستند، نه اهداف موضوعی و اصلی؛ هیچ دستگاهی تشکیل نمی‌شود تا عده‌ای را استخدام کند و به آنان سرویس داده و مشکلاتشان را حل کند، بلکه یک دستگاه تشکیل می‌شود تا خدمتی را به مردم ارائه و بخشی از ماموریت‌ها و اهداف دولت را محقق کند. وزارت آموزش و پرورش نیز به عنوان دستگاه متولی تعلیم و تربیت کشور، ایجاد شده است تا فرزندان این مملکت را برای آینده بهتر تربیت کند و توانمندی لازم را در نسل آینده نیروی انسانی کشور به‌گونه‌ای ایجاد کند تا نسل آینده بهتر از این نسل زندگی کنند و نسل‌های توانمندتری را برای آینده تربیت کنند.
وی ادامه داد: آنچه به‌عنوان مدرسه، امکانات آموزشی، پرورشی و ورزشی، کتاب، وسایل کمک‌آموزشی و از همه مهم‌تر، نیروی انسانی در این دستگاه جمع شده است، برای تحقق همان هدف است. اگر قرار باشد آن هدف محقق نشود، یا ما درگیر حل مسائل و مشکلات جانبی شویم و اهداف طریقی بر اهداف موضوعی غلبه کند، به نظر من نقض غرض است.
معاون رئیس‌جمهوری به مسئولیت سازمان اداری و استخدامی کشور اشاره کرد و گفت: مسئولیت راهبری نظام اداری کشور با ماست و نظام اداری یک کل یک‌پارچه است که آموزش‌وپرورش بخش مهمی از آن است. ما در یک منظومه واحد به نظام اداری و مسائل مبتلابه آن نگاه می‌کنیم. مبنای کار ما در نظام اداری، اول قوانین و مقررات موضوعه است؛ برخی تقاضاها ممکن است وجود داشته باشد که صرف نظر از اینکه درست است یا غلط، با قوانین و مقررات انطباق ندارد و ما نمی‌توانیم نسبت به این‌گونه درخواست‌ها پاسخگو باشیم.
انصاری افزود: در کنار قوانین موضوعه، با شکل‌‎گیری دولت‌ها، سیاست‌هایی اتخاذ می‌شوند که اگر با قوانین مغایرت نداشته باشند، اجرایی می‌شوند. تاکید می‌کنم، وقتی در چهارچوب قوانین حرکت می‌کنیم، نمی‌توانیم همه درخواست‌ها را برآورده کنیم؛ به‌ویژه در دستگاه بزرگی مثل آموزش‌وپرورش با این میزان از نیروی انسانی و تنوع سلایق و نیازها.
معاون رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه گستره مسائل آموزش‌وپرورش بسیار وسیع و مشکلات عمومی و اساسی آن نیز متعدد است، گفت: اگر بخواهیم به مسائل جزئی بپردازیم، نمی‌توانیم به مسائل اصلی ورود کنیم. اساساً بر این باور هستم که نمی‌توان با وجود تنوع مسائل و خواسته‌های این وزارت‌خانه، همه را راضی نگه داشت و طبیعی است که برخی توقعات چون خارج از نظامات عمومی اداری و یا قوانین و مقررات است، قابل برآورده شدن نباشد.
وی در خصوص جذب نیروی انسانی اظهار داشت: ما نیز موافق هستیم که این موضوع باید نظام‌مند شود و با پیشنهاد وزیر محترم آموزش و پرورش در خصوص تهیه چهارچوبی برای این مسئله و ارائه آن به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی همراه هستیم. معتقدیم که اگر آموزش و پرورش بتواند کیفیت ورودی‌های خود را به نحو موثرتری مدیریت کند، در تحقق هدف اصلی و غایی آموزش‌وپرورش تاثیر جدی دارد.
انصاری ضمن اشاره به درخواست‌ها از سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص صدور مجوزهای استخدامی، تصریح کرد: ما هیچ مشکلی در صدور مجوزها نداریم، این وزارت آموزش‌وپرورش است که وضعیتی را در استان‌ها پیش آورده است که عملاً نمی‌توان این کار را انجام داد، مثلاً چون این وزارت‌خانه نمی‌تواند نیروهای حق‌التدریسی خود را از کار برکنار کند، ما نیز نمی‌توانیم درحالی‌که نیروهای حق‌التدریسی هستند، حقوق می‌گیرند و فعالیت می کنند؛ مجوز برای استخدام نیروهای جدید صادر کنیم، چراکه محدودیت‌های منابع دولت را نمی‌توان نادیده گرفت.
وی اضافه کرد: ما با وزارت آموزش‌وپرورش در خصوص یک سری شاخص به توافق رسیده‌ایم که بر اساس همان‌ها عمل می‌کنیم؛ ما نسبت دانش‌آموز به معلم را تعیین کرده‌ایم، ولی ارتباط ما با آموزش‌ و پرورش نه استانی است و نه حوزه‌ای و گرایشی و تخصصی؛ اساساً ما کاری با اینکه مجوزهایی که ما به وزارت آموزش‌ و پرورش می‌دهیم و آنان چگونه و به چه مشاغلی این مجوزها را اختصاص می‌دهند، نداریم. ما بر اساس شاخص‌هایی که به توافق رسیده‌ایم، نیروی مورد نیاز را پس از کسر نیروی شاغل اعم از رسمی و غیررسمی در اختیار این وزارت‌خانه قرار می‌دهیم. طبعاً اگر وزارت آموزش‌ و پرورش بتواند برنامه‌ای برای ساماندهی و تعیین تکلیف نیروهایی که کیفیت لازم را ندارند یا شرایطشان برای ادامه خدمت در وزارت آموزش‌ و پرورش فراهم نیست، تهیه کند، ما این آمادگی را داریم که با قطع ارتباط این نیروها، در خصوص صدور مجوز نیروهای جایگزین اقدام کنیم ولی تا زمانی که این نیروها هستند و از دولت حقوق دریافت می‌کنند و بخشی از وظایف را انجام می‌دهند، صدور مجوز مازاد بر آن شاخص‌ها نه درست است و نه حتی وزارت آموزش‌ و پرورش چنین مطالبه‌ای از ما دارد، اما اگر آن برنامه تهیه شود، ما کاملاً آماده مکاری در چهارچوب آن با وزارت‌خانه هستیم.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص مسئله بومی‌گزینی، گفت: اینکه در جذب نیروهای بومی مشکلات قانونی را حل کنیم، یک مسئله است و اینکه مدیران ما مسئول تامین نیروی انسانی خود هستند و نباید صرفاً به دلیل خواست کارکنان آن‌ها را منتقل کنند، مسئله دیگری است. وقتی برخی مدیران با انتقال یک نیروی انسانی موافقت می‌کنند، به این معنی است که به آن نیرو احتیاج ندارند و ما نیز تکلیفی در خصوص جایگزین این نیرو نداریم.
انصاری با بیان اینکه شرایط تحصیلی کارکنان را شورای توسعه مدیریت تعیین می‌کند، تصریح کرد: شورای توسعه مدیریت برای کل کارکنان دولت در سال ۹۳ مصوبه‌ای را با این منطق که ما برای انجام مشاغل یا انجام وظایف کارکنان به حد مشخصی از مدرک تحصیلی نیاز داریم، به تصویب رسانده است که در آن محدودیتی در اعمال مدارک ماخوذه بعدی لحاظ شده است. متعاقباً در سال ۹۴ شورای‌‎عالی اداری نیز این موضوع را مجدداً در قالب یک مصوبه به تصویب رسانده است؛ یعنی دولت سیاستی را اتخاذ کرده که مغایر با قانون نبوده است. این مسئله دو بار دیگر برای تجدید نظر در دولت مطرح شد و مقرره نهایی دولت این شد که این مصوبه نباید تغییر کند و باید برای ۲،۵ میلیون کارمند دولت، از جمله کارمندان آموزش‌ و پرورش اجرایی شود. لذا، این مصوبه اختصاصی به آموزش‌ و پرورش ندارد و مربوط به کلیت نظام اداری است و یک بخشنامه سازمان اداری و استخدامی هم نیست که از ما توقع شود آن را تغییر دهیم.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در ادامه با اشاره به درخواست برخی فرهنگیان مبنی بر امتیاز قائل‌شدن برای استخدام فرزندان ایشان در وزارت آموزش‌ و پرورش، گفت: من صرف‌نظر از درست یا غلط‌بودن این درخواست، قصد تشریح وجه اجرایی این کار را دارم؛ ما حدود ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر کارمند شاغل و بازنشسته در وزارت آموزش و پرورش داریم، اگر فرض کنیم فرزندان ۵۰ درصد از این نیروها تمایل و شرایط استخدام در آموزش‌وپرورش را داشته باشند، به غیر از کسانی که از دانشگاه فرهنگیان به عنوان دانشجومعلم اقدام می‌کنند، اگر بخواهیم از طریق ماده (۲۸) که اجازه داریم حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر را در سال استخدام کنیم، عمل کنیم و همه این سهمیه را به فرزندان فرهنگیان اختصاص دهیم، حدوداً ۴۰ سال طول می‌کشد! و اساساً این کار توجیهی ندارد. ضمن اینکه استخدام در دستگاه‌های اجرایی دو مبنا دارد؛ عدالت استخدامی و شایسته‌سالاری؛ اینکه کسی فرزند یک فرهنگی باشد، به خودی خود نه استحقاقی ایجاد می‌کند و نه شایستگی‌ای، پس بهتر است فرآیند استخدام در دستگاه‌های اجرایی روال عادی خود را طی کند، ضمن اینکه در حال حاضر نیز قانون چنین اجازه‌ای به ما نمی‌دهد و ما برای اصلاح قانون صرف‌نظر از منطق درست، باید اجرایی‌بودن آن را نیز مورد توجه قرار دهیم.
معاون رئیس‌جمهوری در پایان سخنان خود اظهار کرد: بر اساس حکمی که در تبصره ماده (۲۹) قانون مدیریت خدمات کشوری مبنی بر کاهش فاصله پرداختی میان کارکنان رسمی و قراردادی در دستگاه‌های مختلف هست، تلاش کردیم در خصوص افزایش حقوق و مزایای گروه‌هایی از دولت، از جمله فرهنگیان اقدام کنیم و نتیجه این اقدام به بهبود وضعیت و پرداخت آن‌ها منجر شد. امروز مدعی هستیم که تبعیض‌ها و تفاوت‌ها کمتر از سال‌های قبل است. قبلاً اینگونه بود که کارمند قراردادی ۶۵ تا ۷۰ درصد کارمند رسمی دریافتی داشت، امروز این فاصله به ۲۰ درصد کاهش یافته است و وضعیت متوسط حقوق فرهنگیان نیز با دیگر کارمندان دولت معادل شده است و حقوق و مزایای کارکنان دولت و فرهنگیان در طول سال‌های فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم به حدود ۵ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان رسیده است که نسبت به شروع دولت ۲۱۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
انصاری به اقدامات سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص صدور مجوزهای استخدامی وزارت آموزش‌ و پرورش اشاره کرد و گفت: در طول برنامه پنجم توسعه و تا پایان سال ۱۳۹۴ در طول پنج سال ۵۵ هزار مجوز استخدامی برای آموزش‌ و پرورش صادر شده است؛ درحالی‌که از سال ۱۳۹۵ تاکنون تعداد مجوزهایی که برای تامین نیروهای مورد نیاز آموزش‌ و پرورش از طریق جذب دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان، ماده ۲۸ اساس‌نامه دانشگاه فرهنگیان، جذب نیروهای حق‌التدریسی موضوع قانون مصوب مجلس شورای اسلامی صادر شده است، بیشتر از ۱۸۶ هزار نفر است که نزدیک به ۳.۵ برابر سال‌های برنامه پنجم است و این نشان از توجه دولت به تامین نیروی انسانی به عنوان اصلی‌ترین عامل تحقق برنامه‌های وزارت آموزش‌ و پرورش دارد.

منبع : خبرگزاری مهر


اختصاص مجوز ۵۳ هزار استخدام جدید نیروی انسانی به آموزش‌وپرورش

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در حاشیه پنجمین برنامه گفت و گوی هفته و در جمع خبرنگاران از اختصاص ۵۳ هزار مجوز جدید استخدام نیروی انسانی به آموزش‌وپرورش خبر داد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، جمشید انصاری در حاشیه پنجمین نشست از سلسله نشست‌های گفت و گوی هفته بر مدار تحول و در جمع خبرنگار اظهار کرد: همکاران ما در مجموعه ادارات استانی آموزش و پرورش و مناطق آن برخی از دغدغه‌های مربوط به آموزش‌وپرورش و مسائل مربوط به نیروی انسانی را در این حوزه مطرح کردند و بنده نیز در چارچوب قوانین موجود در امور اداری و استخدامی کشور پاسخگو بودم.

وی افزود: آموزش‌وپرورش به لحاظ گستردگی و حضور در اقصی نقاط کشور و حجم وسیع خدمات گیرندگان این مجموعه و دانش‌آموزانش که هرساله تعداد آن‌ها رو به افزایش است و نیز به دلیل ارتباط غیرمستقیم با خانواده‌ها و اولیای دانش آموزان، توجه بیشتری را نسبت به سایر دستگاه‌ها و نهادها در حل مسائل می‌طلبد.

انصاری مهم‌ترین مساله آموزش‌وپرورش را تامین نیروی انسانی دانست و گفت: بر اساس آمار در طول ۴ سال گذشته ۱۸۶ هزار مجوز استخدام از محل ماده ۲۸ قانون تاسیس دانشگاه فرهنگیان و از طریق صدور مجوز برای دانشجومعلمانی که از طریق کنکور وارد این دانشگاه می‌شوند، داده‌ایم و در کنار آن برخی مجوزها برای تبدیل وضعیت نیروهای حق‌التدریسی براساس قانون مصوب مجلس داده‌ شده است که در مقایسه با دوره قبل در جذب نیروی انسانی افزایش۳ و نیم برابری را نشان می‌دهد و این نشانگر توجه دولت به حوزه آموزش‌وپرورش است.

وی در خصوص صدور مجوز در جذب نیروی انسانی از طریق دانشگاه فرهنگیان گفت: در سال جاری ۴۷ هزار و۳۰۰ مجوز جدید برای جذب نیروی انسانی به آموزش‌وپرورش داده‌ایم و ۵۰۰۰ مجوز نیروی جذب نشده هم از سال قبل داشتیم که در مجموع ۵۳ هزار مجوز استخدام جدید به آموزش‌وپرورش داده شد که۲۰ هزار نفر آن‌ها از طریق کنکور و دانشگاه فرهنگیان و مابقی آن‌ها از طریق آزمون و پس از گذراندن دوره‌های یک ساله دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شوند.

انصاری با اشاره به تلاش دولت برای هماهنگ‌سازی حقوق فرهنگیان نسبت به سایر دستگاه‌ها در سال جاری گفت: باتدبیر دولت توانستیم در این زمینه شاهد اتفاقات خوبی باشیم و امیدواریم باز هم دولت امکان توجه بیشتر به فرهنگیان و مسائل آموزش‌وپرورش را داشته باشد چون در این دستگاه نسل آینده کشور تربیت می‌شود و توجه به آن سرمایه‌گذاری برای آینده کشور است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


ارائه ۱۸۶ هزار مجوز استخدام در آموزش و پرورش طی ۴ سال اخیر

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: در طول ۴ سال اخیر، ۱۸۶ هزار مجوز برای استخدام از محل ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان، صدور مجوز جذب دانشجومعلمان از طریق کنکور و برخی مجوزها برای تبدیل وضعیت به آموزش و پرورش داده شده است.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در حاشیه پنجمین نشست از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفت‌وگو بر محور تحول، اظهار کرد: در طول ۴ سال اخیر، ۱۸۶ هزار مجوز برای استخدام از محل ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان، صدور مجوز جذب دانشجومعلمان از طریق کنکور و برخی مجوزها برای تبدیل وضعیت داده شده است.

وی ادامه داد: این میزان در مقایسه با ۵ سال قبل از آن که ۵۵ هزار مجوز استخدام داده شده است، افزایش ۳.۵ برابری را نشان می‌دهد و نشان از توجه دولت نسبت به آموزش و پرورش است.

انصاری اضافه کرد: کار بزرگی دولت در سال ۹۸ انجام داد و حقوق و مزایای کارکنان آموزش و پرورش که از تبعیض نسبت به برخی دستگاه‌ها رنج می‌بردند، افزایش داد.

وی افزود: متوسط دریافتی کارکنان دولت ۵ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان است و این رقم برای همکاران آموزش و پرورش به ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسیده است؛ امیدواریم دولت این امکان را داشته باشد که توجه بیشتر به فرهنگیان و مسائل آموزش و پرورش داشته باشد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: دستگاه تعلیم و تربیت، دستگاه حساسی است و نسل آینده کشور را تربیت می‌کند.

منبع : خبرگزاری فارس


سهم استان آذربایجان غربی در آزمون استخدام آموزش و پرورش

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌ غربی گفت: ساماندهی و سازماندهی نیروها و موضوع پروژه مهر، ۲ مقوله مهم و در راس فعالیت‌های این نهاد در آستانه بازگشایی مدارس است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آموزش و پرورش استان، «ابراهیم محمدی» روز شنبه در شورای آموزش و پرورش استان بیان کرد: سازماندهی نیروی انسانی در استان از دی ماه ۱۳۹۸ شروع شده ‌است و سعی شده تا ۱۵ شهریورماه که تاریخ بازگشایی مدارس است تمام اقدامات لازم انجام شود و کلاسی بدون معلم نباشد.

وی افزود: بر اساس دستور العمل بازگشایی مدارس برای آغاز سال تحصیلی در سه حالت و وضعیت قرمز، زرد و سفید انجام می‌شود و کلاس‌ها به ۲ صورت حضوری و غیرحضوری در بستر شبکه شاد تشکیل خواهد شد.

وی بیان کرد: در وضعیت سفید فعالیتها به شکل عادی خواهد بود، اما پیش‌بینی سیاستگذاران این است که آموزشها براساس وضعیت زرد و یا قرمز اتفاق بیافتد در وضعیت قرمز آموزشها از طریق فضای مجازی اتفاق می افتد که نمود ان بستر شاد است.

محمدی اظهار داست: برای دانش آموزانی که به بستر شاد دسترسی ندارند جزوات و درسنامه هایی تهیه شده‌است تا هیچ دانش اموزی از چرخه آموزش بازنماند و دسترسی دانش اموزان به وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی بررسی و اطلاعات آن تهیه شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی اضافه کرد: بیش از ۲۰ هزار محتوای آموزشی در شهرستان تهیه شده است تا اموزشهای مجازی همراه با آموزش تلویزیونی ارائه شود.

وی با بیان اینکه این اقدامات با همکاری ستاد پیشگیری از کرونا در کشور و استان رقم زده می‌شودبیان کرد:در حالت زرد نیز برای همه دانش اموزان حداقل ۲ روز حضور در مدارس پیش‌بینی شده و بقیه به صورت غیر حضوری خواهدبود.

وی با اشاره به ساماندهی و سازماندهی نیروی انسانی نیز بیان کرد: این استان در این زیمنه کمبود داشت که با سازماندهی به موقع این موارد را رفع کرد.

محمدی با اشاره به اینکه در این راستا ۵۱ جلسه به شکل ویدئو کنفرانش برگزار شده است بیان کرد: به این وسیله می‌توانیم سیاستهایی که وجود دارد را به راحتی به روسا منتقل کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌ غربی اضافه کرد: طبق آماری که اخذ شده ۲ هزار و ۵۳۹ نفر شرایط بازنشستگی را دارند که یکهزار و ۸۶۴ نفر تا امروز استمرار خدمت دادند که کمک بزرگی برای اموزش و پرورش استان است.

وی بیان کرد: امسال از طریق کنکور ۸۷۰ نفر وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند و سهمیه استخدام هم یکهزار و ۵۳۰ نفر است که بی نظیر است و منتظر دریافت دستور العملها هستیم که بتوانیم ازمونهای لازم را برگزار کنیم.

محمدی با اشاره به اینکه سه هزار و ۷۲۰ نفر نیروی حق التدریس در استان مشغول تدریس هستند بیان کرد: برای کسری نیروی انسانی راهکارهای دیگری داریم که معلمان تمام وقت با ۳۰ ساعت تدریس در هفته و استفاده از ظرفیت بازنشستگان از جمله این راههاست.

آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی


خبر استخدام ۱۰۰۰ مربی بهداشت در آموزش و پرورش

حمیدی گفت: برای جبران کمبود مراقبین بهداشت در مدارس درخواستمان این است که رشته بهداشت مدارس در دانشگاه فرهنگیان ایجاد شود. با معاونت آموزشی وزارت بهداشت نیز در این رابطه جلساتی داشته‌ایم.

مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش و دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا این وزارتخانه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص تمهیدات بهداشتی برای آغاز سال تحصیلی جدید و امکاناتی که قرار است در اختیار مدارس داده شود و اینکه آیا در این راستا از کمک استانداران، شهرداران و خیرین استفاده می‌شود؟ گفت: در حال حاضر در وضعیتی قرار داریم که در بسیاری از استان‌ها وضعیت قرمز و هشدار را شاهد هستیم. با توجه به شرایط فعلی، سه سناریو را برای وضعیت‌های سفید، زرد و قرمز نوشته‌ایم که بعید است ۱۵ شهریور در وضعیت سفید قرار داشته باشیم اما به هر حال سال تحصیلی جدید ۱۵ شهریور آغاز می‌شود. اگر استان‌ها در وضعیت سفید باشند، روال بازگشایی مدارس را مانند سال تحصیلی قبل خواهیم داشت اما از ظرفیت فضای مجازی برای روند ترکیب فعالیت‌های آموزشی و پرورشی استفاده می‌کنیم چون معتقد هستیم در زیست‌بوم جدیدی که این روزها آموزش و پرورش تجربه کرده، ظرفیت جدیدی ایجاد شده که می‌توان برای عدالت آموزشی آن را استمرار داد.

وی ادامه داد: در وضعیت زرد که وضعیت بینابینی است، پیش‌بینی ما این است که با رعایت پروتکل‌ها و تعیین شهرهایی که در این وضعیت هستند، بتوانیم مدارس را به صورت متناوب، با جمعیت کمتر و استفاده از ظرفیت‌ها، روزهای پنجشنبه باز کنیم البته همچنان حداکثر استفاده را از فضای مجازی و شبکه شاد که در تابستان کامل‌تر شده‌اند، خواهیم کرد. در وضعیت قرمز نیز مانند بخشی از سال تحصیلی قبل که مدارس تعطیل بود و آموزش‌ها به شکل مجازی ارائه می‌شد، فعالیت مدارس برقرار خواهد بود.

حمیدی افزود: خوشبختانه آموزش تلویزیونی را در همه این سناریوها خواهیم داشت و شبکه شاد نیز ظرفیت کامل‌تری را در اختیار ما قرار داده است. من اگر بخواهم امروز با ۶۰۰۰ مراقب بهداشت به صورت لایو از طریق این شبکه صحبت کنم، امکانات آن فراهم است یا اینکه هفته‌ای یکبار با بیش از ۷۰۰ نفر از روسای مناطق ارتباط می‌گیریم و پیام‌رسانی‌ها نیز به موقع انجام می‌شود.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش در خصوص اینکه چه رقم پیشنهادی برای بهداشت مدارس در سال تحصیلی آینده پیش‌بینی شده که صرف رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای زمان بازگشایی مدارس می‌شود؟ گفت: ما درخواست ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه برای سرانه بهداشتی مدارس در نیمه دوم سال ۹۹ کرده‌ایم که ۱۵۰ میلیارد آن در شهریور و ۱۵۰ میلیارد دیگر در آذر ماه به دستمان برسد و بتوانیم پروتکل‌ها را رعایت کنیم. در سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه بهداشتی در اختیار ما گذاشته شد که صرف زمان برگزاری آزمون و یک ماهی که مدارس برای رفع اشکال باز بودند، هزینه شد و تجربه خوبی را مدارس در این زمینه به دست آوردند.

‌ما درخواست ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه برای سرانه بهداشتی مدارس در نیمه دوم سال ۹۹ کرده‌ایم که ۱۵۰ میلیارد آن در شهریور و ۱۵۰ میلیارد دیگر در آذر ماه به دستمان برسد و بتوانیم پروتکل‌ها را رعایت کنیم

وی با بیان اینکه در این مدت در بحث آموزش معلمان و بدنه آموزش و پرورش در امور بهداشتی نیز کارهای خوبی انجام شده است، گفت: ما تابع تشخیص و نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم که بنا به نظر آنها یکی از سه سناریو را اجرا کنیم. دیدگاهمان این است که در سال تحصیلی گذشته والدین نقش پررنگی در تعلیم و تربیت داشتند و نمی‌خواهیم این نقش را از دست بدهیم به همین دلیل آموزش والدین نیز یکی از برنامه‌های ما است.

دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا در پاسخ به این سوال که اگر قرار باشد در سناریویی که دانش‌آموزان به مدرسه می‌روند، با ماسک و فاصله اجتماعی سر کلاس حاضر شوند، چه تمهیدی برای تهیه ماسک دانش‌آموزانی که از نظر مالی امکان این را ندارند، اندیشیده شده است؟ اظهار داشت: در این راستا مذاکره‌ای با وزیر کشور داشتیم و قرار شد پیگیری‌هایی انجام شود که در حوزه خیرین و سرانه آموزش و پرورش نیز قرار شد تمهیداتی اندیشیده شود تا خلاءهای ممکن پوشانده شود. ما بحث تهیه شوینده‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی را تعقیب می‌کنیم و در سایر زمینه‌ها قرار شده از ظرفیت تمام کشور استفاده شود.

حمیدی در پاسخ به این پرسش که یکی از چالش‌های مهم آموزش و پرورش که سال گذشته هنگام شیوع آنفلوآنزا و به دنبال آن شیوع کرونا مشهود بود، کمبود مراقبین سلامت در مدارس است، آیا تصمیمی برای افزایش تعداد مراقبین سلامت در مدارس و استخدام کارشناسان بهداشت دارید؟ بیان کرد: امسال از ماده ۲۸ توانستیم ۱۰۰۰ سهمیه مربی بهداشت برای استخدام بگیریم اما این تعداد برای کمبودهای ما کافی نیست. یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده، پیش‌بینی برنامه‌ای است که رشته بهداشت مدارس در دانشگاه فرهنگیان ایجاد شود. در این راستا با وزارت بهداشت نیز هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم و بخصوص با معاونت آموزشی این وزارتخانه جلساتی داشته‌ایم چون رشته‌های بهداشت در دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر است اما آموزش و پرورش قراردادی با این دانشگاه‌ها ندارد که افراد را استخدام کند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش اظهار کرد: ما ظرفیت معلمان و مربیان خود را یا از دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تکمیل می‌کنیم یا از طریق ماده ۲۸. امسال نسبت به سال‌های گذشته از ماده ۲۸ بیشتر از همیشه ظرفیت گرفتیم اما تا مادامی که رشته بهداشت مدارس را در دانشگاه فرهنگیان نداشته باشیم که پس از فارغ‌التحصیلی بلافاصله جذب آموزش و پرورش شوند، ضرر می‌کنیم چرا که امکان بالا بردن ظرفیت استخدامی از ماده ۲۸ محدود است. اعطای مجوز رشته بهداشت نیز در اختیار وزارت بهداشت است البته دانشگاه فرهنگیان نیز این قول را داده که آمادگی لازم را برای استخدام مدرسین حتی به صورت موقت در خارج از دانشگاه فرهنگیان داشته باشد و در عین حال ما بیکار ننشسته‌ایم و دو واحد عمومی درس بهداشت برای همه معلمانی که در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند، گنجانده شده است. همچنین بیش از دو میلیون دانش‌آموز را به عنوان سفیر سلامت آموزش داده‌ایم چرا که معتقدیم آموزش‌پذیری هم‌سن‌ها از یکدیگر بیشتر است.

منبع : خبرگزاری مهر


خبر زمان انتشار دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش در دهم شهریور ۹۹

مدیرکل امور اداری و تشریفات آموزش و پرورش درباره برگزاری آزمون استخدامی و جذب نیروی جدید از این طریق توضیح داد.

یارمحمد حسین بر مدیرکل امور اداری و تشریفات آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت استخدام نیرو‌های جدید از طریق برگزاری آزمون استخدامی اظهار کرد: دهم شهریور ماه دفترچه آزمون استخدامی در سایت سازمان سنجش بارگذاری می‌شود و امکان مطالعه سپس نام نویسی در این آزمون برای واجدین شرایط وجود دارد.

او ادامه داد: در آزمون استخدامی از همه رشته‌هایی که اعلام نیاز داشتیم جذب نیرو خواهیم داشت و سهمیه‌هایی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش درباره تعداد سهمیه‌های در نظر گرفته شده بیان کرد: ۲۷ هزار و ۳۰۰ نیروی جدید برای امسال در نظر گرفتیم همچنین نزدیک به ۵ هزار سهمیه هم از سال گذشته داشتیم که در مجموع بیش از ۳۲ هزار نفر در مناطق مختلف کشور و رشته‌های مختلف پذیرش خواهیم داشت.

حسین‌بر گفت: سهمیه‌های در نظر گرفته شده مبتنی بر نیاز خواهد بود و اولویت امسال نسبت به سنوات گذشته جذب نیرو برای هنرستان‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای است و تمام پذیرفته‌شدگان بعد از گذراندن یکسال دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان از مهر ۱۴۰۰ در کلاس‌های درس به کار گرفته می‌شوند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


استخدام ۷۲هزار و ۵۰۰ نفر در آموزش و پرورش

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از جذب ۷۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعم از معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی و فارغ التحصیلان دانشگاهی در آموزش و پرورش طی سال جاری خبر داد.

روح الله متفکرآزاد در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به عزم نمایندگان مردم برای تقویت مجموعه آموزشی و پرورشی کشور اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی با توجه به نیاز فعلی سیستم آموزش و پرورش به جذب معلم و نیز روند رو به افزایش این نیاز در سال های آینده، بررسی بندهایی چون تبصره ۱۰ ماده ۱۷ برای جذب معلمان نهضت سوادآموزی، حق التدریسی‌ها، پیش دبستانی ها و مربیان مهدکودک ها را در چند ماه گذشته در دستور کار خود قرار داده است.

وی جذب ۲۵هزار معلم از میان گروه های مشمول این تبصره را یکی از نتایج اقدامات مجلس یازدهم در این خصوص عنوان کرد و افزود: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش جذب شدگان از این طریق پس از گذراندن دوره ای یک ساله در دانشگاه فرهنگیان وارد چرخه آموزشی کشور خواهند شد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: علاوه بر این در جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، لزوم توجه و بهره گیری از نخبگان و فارف التحصیلان سایر دانشگاه ها در کنار خروجی های دانشگاه فرهنگیان نیز مطرح و مورد تاکید و تصویب قرار گرفت.

به گفته متفکرآزاد، در این جلسه و با موافقت وزارت آموزش و پرورش مصوب شد تا علاوه بر جذب ۲۰ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان و از طریق کنکور، ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر دیگر نیز با برگزاری آزمون آزاد بین فارغ التحصیلان کارشناسی و مقاطع بالاتر کل دانشگاه ها پس از گذراندن دوره آموزشی یکساله در دانشگاه فرهنگیان به عنوان نیروی آموزش و پروش استخدام شوند.

وی برگزاری این آزمون را در چهارچوب ماده ۲۸ عنوان کرده و گفت: طبق این ماده قانونی، جذب این تعداد از فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون نیاز به سابقه تدریسی و به منظور بکارگیری توان نخبگان و دانشگاهیان و تقویت بیش از پیش بنیه سیستم آموزشی کشور با تزریق افراد توانمند و علاقمند به حرفه شریف و مقدس معلمی صورت می گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه جدی به معیشت و منزلت فرهنگیان تاکید و تصریح کرد: بدون شک این امر می تواند موجب افزایش تمایل نسل جوان و به ویژه نفرات برتر کنکور و تحصیل کردگان نخبه دانشگاهی برای ورود به سیستم آموزش و پرورش شود، موضوعی که لازمه ارتقأ بیش از پیش چرخه آموزش به عنوان سنگ بنای رشد و تعالی کشور در همه عرصه هاست.

منبع : خبرگزاری فارس


استخدام ۲۰ هزار معلم در سال آینده

رییس دانشگاه فرهنگیان، از استخدام رسمی ۲۰ هزار دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان از سال تحصیلی آینده در آموزش و پرورش خبر داد.
به گزارش بازارکار به نقل از مرکز اطلاع رسانی آموزش و پرورش، حسین خنیفر، از اختصاص ۲۰ هزار ردیف استخدامی به منظور جذب دانشجو معلم برای ۲۰ رشته تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان خبر داد و اظهار کرد: این دانشجو معلمان از میان همه فارغ التحصیلان دبیرستان های سراسر کشور از طریق کنکور سراسری در سال تحصیلی آینده برای مقطع کارشناسی پذیرش خواهند شد.

وی در پاسخ به سئوال مطرح شده در خصوص تعهد خدمت دانشجو معلمان پذیرفته شده این دانشگاه تصریح کرد: دانشجو معلمان پذیرفته شده دو برابر مدت زمان تحصیل خود در قبال وزارت آموزش و پرورش تعهد خدمت دارند.
رییس دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: همه پذیرفته شدگان نیز از همان ابتدای تحصیل خود استخدام رسمی آموزش و پرورش شده و برابر ضوابط قانونی حقوق ماهانه این افراد نیز پرداخت می شود.
خنیفر در خصوص نحوه برگزاری کلاس های این دانشگاه در سال تحصیلی آتی در تاکید سخنان حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: امیدوار هستیم در مهر سال جاری و شروع سال تحصیلی، کلاس ها به شیوه حضوری برگزار شود.
این مقام مسئول گفت: در صورت عدم صدور مجوز ستاد ملی کرونا برای برگزاری کلاس های حضوری، با ادامه فعالیت سامانه آموزش های مجازی الکترونیکی دانشگاه، نظام آموزشی با پویایی و بهره گیری از تجارب گذشته با قوت ادامه خواهد داشت.
وی در پایان افزود: با توجه به امکان بهره گیری از توانمندی های شبکه آموزشی دانش آموز، شاد، از بستر این شبکه برای ارائه آموزش های مجازی به دانشجو معلمان استفاده خواهد شد.​

منبع :بازار کار


تدوین آیین‌نامه جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش گفت: آیین‌نامه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش در دست تدوین و تصویب است.

به گزارش ایلنا، قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه شورای معاونان وزیر وزارت آموزش و پرورش از عزم جدی برای ساماندهی نیروی انسانی این وزارتخانه خبر داد.

وی با بیان این مطلب گفت: این جلسه بسیار مهم و حائز اهمیت بود و در آن ضمن ارائه گزارش مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های خوزستان و آذربایجان شرقی به یکی از مهم‌ترین موضوعات یعنی ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش پرداخته شد.

معاون حقوقی و امور مجلس افزود: آیین‌نامه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش وپرورش در دست تدوین و تصویب است که پس از انجام، برای تصویب نهانی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع خواهد شد.

وی تصریح کرد: درصورت نهایی شدن این آیین‌نامه، از این پس استخدام معلمان صرفا در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی امکانپذیر خواهد بود.

منبع :خبرگزاری ایلنا


جذب ۸۰۰۰ نیرو در آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان

سرپرست دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان گفت: در مردادماه سال جاری ۸۰۰۰ نیروی بومی جذب آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان خواهند شد که دانشجویان دانشگاه فرهنگیان هم جزو این نیروها به حساب می‌آیند.

نیک‌پناه با اشاره به اینکه این دانشگاه نیروهای استخدامی جدید را آموزش خواهد داد، گفت: ۱۸۰۰ نفر از این نیروهای استخدامی، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان هستند و حدود ۲۰۰۰ نفر هم از نیروهای حق التدریسی هستند که به صورت رسمی جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
وی با بیان اینکه بقیه نیروهای استخدامی مرداد امسال هم از طریق ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان از بین دانشجویان سایر دانشگاهها جذب خواهند شد، گفت: جذب نیروهای بومی کمک زیادی به اقتصاد استان خواهد کرد و سالانه نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه‌های استان را کاهش خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد: امسال بیشترین سهمیه جذب نیرو در وزارت آموزش و پرورش، مربوط به سیستان و بلوچستان است.

منبع : بازار کار


2هزار نفر جذب آموزش و پروش خراسان رضوی می‌شوند

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی از جذب ۲ هزار و ۳۸۰ نیروی جدید در این اداره طی سال جاری خبر داد.
قاسمعلی خدابنده سه‌شنبه شب در نشست شورای اداری شهرستان زاوه گفت: این نیروها از طریق آزمون استخدامی که به احتمال زیاد شهریور ماه برگزاری می‌شود، حذب آموزش و پرورش خراسان رضوی می‌شوند.

وی افزود: مجوز ما برای به کارگیری نیروهای جدید در قالب ماده ۲۸ در سال ۹۷ حدود ۴۶۰ نفر بود که این تعداد در سال گذشته به ۹۶۰ نفر افزایش یافت و امسال نیز با جذب نیروهای جدید، مشکل کمبود معلم تا حد بسیار رفع می‌شود.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: امسال هزار و ۷۵۶ نفر جذب دانشگاه فرهنگیان خواهند شد و با رایزنی صورت گرفته در صورتی که بتوانیم فضای مورد نیاز را تامین کنیم ۲۵۰ نفر دیگر نیز به این تعداد افزوده خواهد شد.
وی گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، مدارس در ۱۵ شهریور ماه بازگشایی خواهند شد و این به معنای تشکیل کلاس به صورت حضوری نیست.
خدابنده افزود: در سال تحصیلی جدید بر اساس وضعیتی که پیش خواهد آمد و بر اساس روش‌هایی که پیش از این اعلام شده، آموزش‌ها به صورت نیمه حضوری یا مجازی خواهد بود.
استان ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی افزون بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز دارد که این تعداد، حدود ۹ درصد جمعیت دانش‌آموزی کشور را تشکیل می‌دهد.
شهرستان زاوه در ۱۷۵ کیلومتری جنوب مشهد واقع است‌.

منبع : بازار کار


خبر جذب حدود ۸ هزار نیروی بومی در آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرپرست دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر گفت: در مرداد ماه سال جاری حدود ۸ هزار نیروی بومی جذب آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان خواهند شد که دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان هم جزو این نیروها به حساب می‌آیند.

نیک‌پناه با اشاره به اینکه این دانشگاه نیروهای استخدامی جدید را آموزش خواهد داد، گفت: هزار و ۸۰۰ نفر از این نیروهای استخدامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان هستند و حدود ۲ هزار نفر هم از نیروهای حق التدریسی هستند که به صورت رسمی جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
وی با بیان اینکه بقیه نیروهای استخدامی مرداد امسال هم از طریق ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان از بین دانشجویان سایر دانشگاهها جذب خواهند شد، گفت: جذب نیروهای بومی کمک زیادی به اقتصاد استان خواهد کرد و سالانه نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه‌های استان را کاهش خواهد داد.
امسال بیشترین سهمیه جذب نیرو در وزارت آموزش و پرورش، مربوط به سیستان و بلوچستان است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


جزئیات جذب «سرباز طلبه» در آموزش و پرورش

بخشنامه جذب سرباز طلبه برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به استان‌ها ابلاغ شد و بر اساس آن، اولویت خدمت وظیفه این افراد در آموزش و پرورش برای فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی و تدریس درس پرورشی است.

در این بخشنامه آمده است: در اجرای مصوبه فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر تسری مقررات خدمت وظیفه روحانیون در امور علمی، فرهنگی و تبلیغی در وزارت آموزش و پرورش و با توجه به محوز مورخ ششم اردیبهشت ۱۳۹۹ ستاد کل نیروهای مسلح و نامه شماره ۱۹۴۱ مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در نظر است همانند سنوات گذشته جمعی از روحانیون، دوران خدمت وظیفه خود را در فعالیت‌های آموزشی، پرورشی و امور فرهنگی به انجام برسانند.

بر این اساس سهمیه آن استان برای جذب و سازماندهی روحانیون وظیفه در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با توجه به موارد ذیل تعیین می‌شود.

شرایط فردی شامل «دارا بودن کد فعال در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه»، «برخورداری از توانایی جسمی لازم برای انجام ماموریت‌های محوله»، «تعهد به انجام ماموریت‌های محوله در طول دوران خدمت سربازی»، «ملبس بودن به لباس روحانیت و تعهد به رعایت سایر شئونات روحانیت» و «دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی سطح یک حوزه» است.

از جمله ضوابط این طرح می‌توان به اولویت خدمت وظیفه این افراد در آموزش و پرورش، به منظور فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی و تدریس درس پرورشی اشاره کرد؛ همچنین اولویت محل خدمت این افراد مدارس با نیازهای خاص فرهنگی ـ تربیتی و مدارس شبانه‌روزی و مناطق محروم خواهد بود.

مدت خدمت وظیفه در آموزش و پرورش ۲۴ ماه است و برای افرادی که در بین سال تحصیلی منتزع شده و یا مرتکب غیبت غیر موجه ( بیشتر از یک ماه) شوند، گواهی انجام وظیفه صادر نمی‌شود.

انجام خدمت وظیفه بر اساس این بخشنامه، صرفاً محدود به مدت یاد شده می باشد و با انقضای آن باید از ادامه خدمت جلوگیری به عمل آید؛ در ضمن انجام خدمت وظیفه هیچ گونه حق استخدامی برای افراد ایجاد نخواد کرد.

به کارگیری مشمولین در شهرهای قم، مشهد و اصفهان مجاز نبوده و امکان صدور ابلاغ برای آنان در مناطق فوق مقدور نیست ضمنا تعیین محل خدمت سربازان طلبه باید خارج از محل اشتغال به تحصیل آنان باشد.

منبع : بازار کار


اختصاص بیشتر سهمیه ۲۵ هزار نیروی فرهنگی به مناطق محروم

مدیرکل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش در خصوص توزیع جغرافیایی سهمیه استخدام ۲۵ هزار نفری نیروهای آموزش و پرورش گفت: سهم بیشتر جذب این تعداد نیرو به مناطق کمتر توسعه یافته کشور اختصاص می‌یابد.

یارمحمد حسین‌بر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا درباره شرایط استخدام ۲۵ هزار نیروی جدید در آموزش و پرورش اظهار داشت: جزئیات فردی استخدام شوندگان در متن آیین نامه ذکر شده است. این تعداد نیرو قرار است که در مناطق کمتر توسعه یافته جذب شوند.
حسین‌بر با بیان اینکه میزان این سهمیه هنوز به طور دقیق مشخص نشده است، افزود: ملاک از توسعه یافتگی شهرها در واقع ظرفیت نیروی انسانی استان هاست؛ به تناسب ظرفیت هر استانی به آنها سهمیه نیرو تعلق می گیرد.
وی ادامه داد: جذب ۲۵ هزار نیرو در آیین نامه استخدامی آموزش و پرورش صراحت دارد. بر اساس مواد ۴۲ و ۴۵ قانون مدیریت خدمات کشوری نوع استخدام این افراد به صورت پیمانی خواهد بود که از تمامی ضوابط استخدام پیمانی تبعیت می کند.
مدیرکل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش تاکید کرد که استخدام این ۲۵ هزار نیرو به همان تناسب در بهبود وضعیت منابع انسانی کمک می کند.
حسین‌بر یادآور شد: در این استخدام مربیان پیش دبستانی و حق التدریس آزاد به تناسب رشته تحصیل و تخصص خود به کار گرفته می شوند. آموزشیاران نهضت سوادآموزی پس از قبولی در آزمون استخدامی، بر اساس مفاد آیین نامه در مقطع ابتدایی فعالیت می کنند.
مدیرکل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش پیشتر گفته بود که ۵۸ هزار و ۱۰۰ نیروی حق‌التدریس تا پایان سال ۱۴۰۰ جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
وی افزود: چهار گروه داشتیم که از بین آنها آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی بر اساس متن قانون و آیین نامه اجرایی ملزم به شرکت در یک آزمون داخلی هستند؛ از این رو این آزمون هفته گذشته برگزار شد.
حسین‌بر تصریح کرد: بعد از اعلام نتیجه بر اساس ۲۵ هزار و ۴۹۷ مجوزی که سازمان اداری استخدامی صادر کرده است و همچنین امتیازات کسب شده، این افراد جذب می‌شوند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


جذب ۲۵۸ معلم در آموزش و پرورش گیلان

محمد رحمتی چهارشنبه شب در جلسه شورای آموزش و پرورش استان افزود: همچنین یک هزار و ۶۱ نفر از معلمان تا اول مهرماه امسال بازنشسته می شوند که ۱۰۱ نفر پیش از موعد تقاضای بازنشستگی کرده اند.

وی تصریح کرد : استان گیلان دارای ظرفیت‌های علمی و آموزشی متعددی است که اگر در مسیر خوبی قرار گیرند شاهد اثرات مثبت آن در جامعه خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد: باید بر روی ارتقاء شاخص‌ها در آموزش و پرورش کار کنیم تا شاهد پیشرفت در این مجموعه باشیم و از ظرفیت‌های علمی و آموزشی استان به‌نحو احسن بهره گیری کنیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان در ادامه با اشاره به راه‌اندازی خانه ادبیات در آموزش و پرورش استان اظهار داشت: پیش از این خانه ریاضیات را در استان راه‌اندازی کرده بودیم که افراد نخبه بسیاری هم تحویل جامعه دادیم.

وی با اشاره به اجرای پروژه مهر درگیلان ادامه داد : این پروژه در پنج کارگروه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است و پیرامون بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید با توجه به شرایط کنونی اجرا می‌شود.

وی بیان داشت: در حوزه ساماندهی نیروی انسانی در مجموعه آموزش و پرورش گیلان نیز حدود ۴۵ نیروی ورودی و بیش از ۴۰ خروجی برون استانی داشتیم و ۴۵ نیرو نیز درون استان جابه‌جا شدند.

رحمتی گفت: همچنین امسال در کنار جذب ۲۵۸ نیروی جدید توسط آموزش و پرورش استان، ۴۴ سرباز معلم و ۱۳۳ نفر از فارغ‌التحصیلان فرهنگی نیر جذب خواهند شد.

وی افزود: در حوزه نیروی انسانی برای جبران کسری ۸۰ ساعته در هفته از وجود نیروهای بازنشسته، استمرار خدمت، معلمان تمام وقت و نیروهای حق‌التدریسی سنوات قبل بهره‌مند می‌شویم.

وی اظهار داشت: از ۳۶۸ هزار و ۴۴۰ دانش آموز تاکنون ۷۱.۵۱ درصد ثبت نام کرده اند.

وی تصریح کرد: از ۴۱ عنوان کتاب ۳۶ عنوان توزیع شده که براین اساس بیش ازاز ۹۸ درصد از دانش اموزان دوره متوسطه اول که اینترنتی ثبت نام کرده اند، کتاب های خود را در یافت کرده اند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


استخدام ۶۶۱ نیروی جدید در آموزش و پرورش استان مرکزی

 مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: ۶۶۱ نیروی آموزشی شامل ۳۷۷ نفر از محل جذب دانش آموختگان سایر رشته‌ها (ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان)، ۲۰۹ نفر از دانش‌آموختگان پردیس دانشگاه فرهنگیان و ۷۵ سرباز معلم در سال تحصیلی جدید، جذب آموزش و پرورش این استان می‌شوند.

«شهریار فولادوند» روز پنج‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بیش از یک هزار نفر از نیروهای آموزشی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در مرحله بازنشستگی قرار داشته و در صورت تمایل می توانند بازنشسته شوند.

وی اظهار داشت: نیروهای آموزشی با مدرک کارشناسی تا ۳۲ سال و کارشناسی ارشد تا ۳۵ سال می‌توانند در وزارت آموزش و پرورش به خدمت ادامه دهند و بر این اساس نگاه داشتن این افراد برای جبران کمبود نیروی آموزشی در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

فولادوند کمبود نیروهای آموزشی ۲۴ ساعته در آموزش و پرورش استان را سه هزار نفر عنوان کرد و گفت: برای جبران کسری این نیروی‌ها، اداره کل آموزش و پرورش استان باید از پنج تا ۶ هزار نیروی حق التدریس ۶ تا ۱۲ ساعته بهره‌گیری کند.

فولادوند خاطرنشان کرد: بهره‌گیری از نیروهای بازنشسته اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی، استفاده از وقت دوم و ساعت‌های خالی نیروهای موظفی و نیروهای حق التدریس از جمله اقدامات این اداره کل برای تامین نیروهای آموزشی در استان است.

وی سلب جذب نیروهای حق التدریسی از وزارت آموزش و پرورش در سال ۸۸ را از جمله مهمترین عوامل کمبود نیروی آموزشی در این وزارتخانه دانست و گفت: تا پیش از سال ۸۸ کمبود نیروهای آموزشی ادارات آموزش و پرورش استان‌ها از طریق جذب نیروهای حق‌التدریسی بومی جبران می‌شد که حذف این قانون کمبود نیرو برای این وزارتخانه را به همراه داشته‌است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: احیای این قانون توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله مهمترین راهکارهای جبران نیروی آموزشی در وزارت آموزش و پرورش بوده و پیگیری این مهم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار دارد.

استان مرکزی ۲۳۴ هزار و ۸۳۴ دانش آموز و ۲ هزار و ۲۶۹ فضای آموزشی دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


بیش از هزار معلم امسال در قم استخدام می شوند

شیخ الاسلام گفت:جزو استان‌هایی هستیم که با کمبود نیرو روبرو هستیم که امسال بیش از هزار معلم را از طریق ماده ۲۸ و دانشگاه فرهنگیان استخدام خواهیم کرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،حمیدرضا شیخ‌ الاسلام مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم امروز در چهارمین جلسه شورای آموزش‌وپرورش استان در سالن کرامت استانداری، با بیان موفقیت‌آمیز بودن پیگیری زمین مسکن فرهنگیان استان گفت: در ورودی دانشگاه آزاد اسلامی منطقه پردیسان، فاز اول کلنگ زنی مسکن فرهنگیان را آماده کرده‌ایم.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم افزود: در مرحله نخست بیش از ۳۰۰ نفر از فرهنگیان استان که فاقد مسکن و زمین هستند زمین برای احداث مسکن به آن‌ها اختصاص می‌یابد؛ همچنین در تپه سلام ۱۰ هکتار زمینی که در سال‌های گذشته در اختیار آموزش‌وپرورش بود، با پیگیری‌های صورت گرفته برای فرهنگیان عزیز قم فریز شد.
شیخ الاسلام با بیان اینکه همه‌ساله بیش از ۷۰۰ فرهنگی قم بازنشسته می‌شوند، گفت: در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ معلم در استان قم کسری داریم و جزو استان‌هایی هستیم که با کمبود نیرو روبرو هستیم که امسال بیش از هزار معلم را از طریق ماده ۲۸ و دانشگاه فرهنگیان استخدام خواهیم کرد.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم برگزاری کلاس‌های جبرانی برای دانش آموزان دوره اول متوسطه را مورداشاره قرارداد و عنوان کرد: اگر دانش‌آموزی در امتحانات مردادماه موفق نمی‌شد این حق را داشت که در شهریور نیز امتحان بدهد، به لطف خدا ۲۳ هزار دانش‌آموز در امتحانات حضور پیداکرده و با توجه به محدودیت‌های موجود این امتحانات با موفقیت انجام شد.
شیخ‌الاسلام جایگاه معلم را بالاترین جایگاه دانست و ابراز کرد: اتفاق خاصی برای تخفیف پروانه فرهنگیان از سوی شورای شهر قم محقق نشده است، در پی آن بودیم فرهنگیانی که می‌خواهند یک باب مسکن احداث کنند از امتیازات و تخفیفات پروانه بهره‌مند شوند که این مهم محقق نشد.
او از برگزاری امتحانات جبرانی به‌صورت مجازی در استان خبر داد و بیان کرد: برگزاری کلاس‌های متوسطه اول غیرحضوری بوده و مبلغ دریافتی از دانش آموزان جلسه‌ای سه هزار تومان است.
شیخ‌الاسلام مطرح کرد: جدای مباحث آموزشی مطرح‌شده در دروس مختلف و رشته‌ها و پایه‌ها در برنامه شاد، در اداره کل آموزش‌وپرورش متولیان امر تولید محتوای خود را داشتند که سبب شد سایر استان‌ها از این تولید محتوا‌ها استفاده کنند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم پیرامون برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای اوقات فراغت دانش آموزان گفت: سعی براین بوده که در شرایط کرونایی هم اوقات فراغت دانش آموزان تعطیل نشود، اما اگر ستاد کرونای استان مجوز حضور برای ارائه خدمات به دانش آموزان را بدهد این آمادگی را داریم که خدمات به‌صورت حضوری ارائه شود.
او تصریح کرد: یکی از مواردی که در شاخص علمی باید لحاظ شود قابلیت سنجش و اندازی گیری است، در برنامه شاد توانستیم این امکان را فراهم کنیم که تعداد دانش‌آموزانی که نتوانستند به برنامه شاد ورود پیدا کنند را مشخص کرده و درب منازل جزوه‌های روان‌سازی را در اختیار دانش آموزان قراردهیم.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم با بیان اینکه ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار در این زمینه هزینه شده است، ابراز کرد: از ظرفیت خود آموزش‌وپرورش و برخی ارگان‌ها برای ارائه این آموزش‌ها استفاده شد تا اعتبار موردنیاز بسیار کمتر باشد.
شیخ‌الاسلام با اشاره به اجرای طرح توانمندسازی دانش آموزان دوره دوم متوسطه دوم عنوان کرد: در موضوع پیشگیری از خشونت، دخانیات، معرفی مواد مخدر برای دانش آموزان و.. سرفصل‌هایی بودند که برای دانش آموزان به اجرا گذاشته شد.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم در پایان با اشاره به وجود سناریو‌های مختلف برای شروع سال تحصیلی جدیدعنوان کرد: مبنای ما آموزش در فضای مجازی بوده و این در حالی است که انجام این مهم بسیار سخت و سنگین است و باید تمامی ملاحظات در نظر گرفته شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


استان البرز ۲۵۰۰ معلم کم دارد

مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز با اشاره به اینکه استان البرز دو هزار و ۵۰۰ معلم کم دارد، گفت: تاکنون ۲۰ هزار کلاس اولی ثبت نام خود را انجام داده اند.

سالار قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: رویکرد اجرایی آموزش و پرورش استان البرز برای سال تحصیلی جدید بر پایه محورهای برنامه، مدرسه، کیفیت بخشی، مشارکت و مهارت آموزی برنامه ریزی شده است.
وی با اشاره به اینکه استان البرز ۰.۳۱ مساحت کل کشور را دارد، اما جمعیت آن ۳.۳۹ جمعیت کل کشور است، بیان کرد: تراکم جمعیت در سطح کشور در هر کیلومتر ۴۹ نفراست، اما این رقم در البرز ۵۲۹ نفر است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز از وجود ۵۰۰ هزار دانش آموز در استان البرز خبر داد و افزود: از نظر جمعیت دانش آموزی سهم البرز ۴.۲۶ درصد کل کشور است، اما سهم آن از فضاهای آموزشی کشور ۱.۲۵ درصد است، تعداد واحدهای آموزشی البرز نیز دو هزار و ۷۰۰ مورد است.
هنوز ۲۰ درصد دانش آموزان استان البرز عضو برنامه آموزشی شاد نیستند
قاسمی با اشاره به اینکه هنوز ۲۰ درصد دانش آموزان استان البرز عضو برنامه آموزشی شاد نیستند، گفت: نگاه ما این است که تا دو سال دیگر امکان پوشش ۱۰۰ درصدی در استفاده از این اپلیکیشن برای دانش آموزان البرزی فراهم شود.
وی افزود: آموزش و پرورش استان البرز ۸۰ درصد محتوای دروس مدارس استعدادهای درخشان را برای آموزش در بستر برنامه شاد تولید و در آن بارگذاری کرده است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز با بیان اینکه قرار بود هزار و ۸۰۰ معلم در استان البرز بازنشسته شوند، افزود: اما برای هزار نفر از آنها استمرار ادامه کار دریافت کردیم.
قاسمی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش استان البرز با کمبود دو هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی مواجه است، بیان کرد: سال ۹۲ طی یک هفته ۳۸ هزار ساعت نیروی حق التدریسی داشتیم اما اکنون این رقم به ۷۸ هزار ساعت در هفته رسیده است.
ثبت نام ۲۰ هزار دانش آموز کلاس اولی
وی با تاکید بر اینکه البرز جزو استان‌هایی است که با چالش تراکم دانش آموزی مواجه است، گفت: در دوره ابتدایی ۸۰ درصد مدارس البرز دو نوبتی اداره می‌شود، از طرفی در شهر کرج تراکم دانش آموزی در یک کلاس درس گاهی به ۴۰ نفر می‌رسد که به یقین در کیفیت آموزشی اثر منفی می‌گذارد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز با اشاره به اینکه ۳۹ پایگاه سنجش نوآموزان برای ثبت نام بیش از ۴۰ هزار دانش آموز کلاس اولی در البرز پیش بینی شده است، گفت: تاکنون ۲۰ هزار دانش آموز پایه اول ابتدایی ثبت نام خود را انجام داده اند.
قاسمی در مورد اجرای طرح «آجر به آجر» در قالب ساخت مدارس خیر ساز، گفت: از زمان اجرای این طرح تاکنون انجام هفت پروژه در استان را خشت گذاری کرده ایم، به عنوان نمونه بزرگترین مدرسه خیر ساز استان البرز در شهرستان نظرآباد با اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی در حال انجام است.

منبع : خبرگزاری مهر


فراخوان استخدام ۲۸ هزار نفر در آموزش و پرورش در مرداد

وی به بازگشایی یک ماهه مدارس، اظهار کرد: در پایان سال، مدارس به مدت یک ماه برای حضور دانش‌آموزان جهت رفع اشکال باز شد و حدود ۲۰ درصد دانش‌آموزان روستایی مراجعه کردند.

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه دست خط اظهار کرد: کرونا که به کشور وارد شد، همه چیز را تحت تاثیر قرار داد و آموزش هم مستثنی از این موضوع نبود؛ مدارس تعطیل شد اما آموزش تعطیل نمی‌شود و بر این اساس با همکاری سازمان صدا و سیما، آموزش تلویزیونی ظرف یک هفته آغاز شد.

وی ادامه داد: بیش از ۲ هزار برنامه اجرا شد و بعضی از برنامه‌ها تا ۲۷ میلیون بار دانلود شده است؛ در زمینه آموزش‌های تلویزیونی با دو مشکل مواجه شدیم و نمی‌دانستیم چقدر مخاطبان از این آموزش‌ها استفاده می‌کند و تا چه حدی کار آموزش را جدی گرفتند و نکته دیگر اینکه اگر دانش‌آموزان ابهام داشتند چگونه با معلم ارتباط بگیرند.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در برنامه دست خط اظهار کرد: در سال تحصیلی جدید ۲۳ هزار سهمیه استخدام گرفتیم که از طریق ماده ۲۸ از بین افراد لیسانس و بالاتر جذب می شوند که ۵ هزار سهمیه از قبل داشتیم که در مرداد فراخوان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تمام مدیران، بیش از ۹۴ درصد معلمان و ۷۰ درصد دانش آموزان در سامانه شاد وارد شدند.

ورود ۷۰ درصد دانش‌آموزان به شبکه شاد

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: در همان زمان خود معلمان مدارس در شبکه‌های داخلی و خارجی با دانش‌آموزانشان ارتباط داشتند که اقدام خوبی بود اما این هم مشکلی داشت و از این جهت که نمی‌دانستیم در این فضا چه اتفاقی می‌افتد و نیاز به شبکه آموزشی اختصاصی برای خود آموزش و پرورش است.

وی به ایجاد شبکه آموزش دانش‌آموزان(شاد) اشاره کرد و گفت: در شبکه شاد تلاش کردیم که عین کلاس حضوری دانش‌آموزان، کلاس مجازی ایجاد کنیم و تاکنون همه مدیران، بیش از ۹۴ درصد معلمان و ۷۰ درصد دانش‌آموزان وارد این شبکه شدند.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در این راستا انجمن اولیا و مربیان با برخی خانواده‌ها تماس گرفتند و مشخص شد که برخی مشکل اینترنت دارند و برخی هم گوشی هوشمند نداشتند یا به تعداد فرزندان دانش‌آموز خود گوشی تلفن نداشتند که امکان استفاده همه فرزندان یک خانه با یک گوشی تلفن فراهم شد.

وی با اشاره به فراهم شدن امکان استفاده از تلویزیون محلی و ارتباط رادیویی برای آموزش دانش‌آموزان، گفت: بسته‌های خودآموز آموزشی را نیز تولید کردیم که در اختیار دانش‌آموزانی که نمی‌توانستند از آموزش مجازی و تلویزیونی استفاده کنند، قرار می‌گرفت.

حاجی‌میرزایی افزود: در جایی که تعداد دانش‌آموزان محدود بود و وضعیت آن منطقه هم از نظر وجود موضوع کرونا، سفید بود، کلاس تشکیل می‌شد؛ به عنوان مثال معلمی داشتیم که هر روز ۵۰ کیلومتر به مدرسه می‌رفت و بر می‌گشت و جلوه‌های نابی از مسوولیت پذیری معلمان را شاهد بودیم.

وی به بازگشایی یک ماهه مدارس، اظهار کرد: در پایان سال، مدارس به مدت یک ماه برای حضور دانش‌آموزان جهت رفع اشکال باز شد و حدود ۲۰ درصد دانش‌آموزان روستایی مراجعه کردند.

وزیر آموزش و پرورش درباره امتحانات نیز گفت: امتحانات پایه نهم به جهت هدایت تحصیلی و پایه دوازدهم به جهت اهمیت کنکور، حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خوبی انجام شد.

وی افزود: در سد تحول بنیادین آموزش و پرورش عنوان شده است که باید به سمت آموزش الکترونیک برویم ولی کرونا ما را به این زیست بوم جدید پرتاب کرد.

سال تحصیلی جدید قطعاً از ۱۵ شهریور آغاز می‌شود

حاجی‌میرزایی درباره سند ۲۰۳۰ گفت: در این زمینه هر اقدامی که در هرجا انجام شود، اگر به ما منعکس شود، پیگیری می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص آمار دانش‌آموزان مدارس غیرانتفاعی افزود: حدود ۱۱ درصد دانش‌آموزان ما در مدارس غیرانتفاعی تحصیل می‌کنند.

وی درباره شهریه مدارس غیردولتی گفت: مدارس منحصرا برای خدماتی که ارائه کردند می‌توانند وجه دریاف کنند و هزینه هر آنچه انجام نشده است را باید به والدین برگردانند البته در تفاهمی بین برخی اولیا و مسوولان مدارس، آن هزینه‌ها به عنوان شهریه سال آینده در نظر گرفته شده است؛ در این زمینه ۷ مدرسه مهم تهران در شورای نظارت بر مدارس غیردولتی به دلیل تخلف، لغو امتیاز شدند.

۳ سناریو بازگشایی مدارس در آغاز سال تحصیلی

وی در خصوص آغاز سال تحصیلی و اینکه آیا امکان دارد که سال تحصیلی جدید زودتر از ۱۵ شهریور آغاز شود، بیان کرد: برگزاری سال تحصیلی تمهیداتی دارد و برخی تمهیدات از بهمن آغاز می‌شود و ما از ۱۵ شهریور به هر ترتیبی شروع می‌کنیم

حاجی‌میرزایی درباره مدل آموزش در سال تحصیلی جدید گفت: اگر مدرسه در منطقه وضعیت قرمز باشد، آموزش به صورت الکترونیکی است؛ اگر مدرسه در منطقه وضعیت زرد باشد، آموزش ترکیبی از حضوری و الکترونیکی است و اگر مدرسه در منطقه وضعیت سفید باشد، آموزش‌های به شکل قبل است.

وی ادامه داد: در وضعیت زرد، مدارس در روزهای حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌‌شود؛ ۴۰ درصد مدارس به‌گونه‌ای است که می‌توان با رعایت فاصله اجتماعی مدرسه را دایر کرد و در جایی که کلاس‌های درس پرجمعیت است باید به ۲ دوسته تقسیم شوند؛ آن روزهایی که دانش‌آموزان در مدرسه نیستند، کلاس‌ها غیرحضوری است، ضمن اینکه همه درس‌ها باید حضوری و غیرحضوری ارائه شود؛ اگر ۴ ساعت فیزیک است، یک ساعت و نیم حضوری و یک ساعت و نیم غیرحضوری انجام می‌شود که بتوانیم از این فرصت برای همه درس‌ها استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر شرایط سفید باشد، ۲۰ درصد محتوای آموزشی باید به صورت غیرحضوری ارائه شود تا ظرفیت آموزش غیرحضوری به بلوغ برسد.

افزایش بیش از ۶۵ درصدی حقوق فرهنگیان/ افزایش میانگین حقوق به ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

حاجی‌میرزایی درباره افزایش حقوق فرهنگیان و در پاسخ به این پرسش که «فکر می‌کنم ۵۰ درصد افزایش داشتند؟»، گفت: بیشتر از ۵۰ درصد بود؛ ما حقوق معلمان را افزایش دادیم و این افزایش بیش از ۶۵ درصد بود، اما وقتی این را بیان می‌کنیم برخی فکر می‌کنند کار بزرگی برای معلمان انجام دادیم بلکه ما معلمان را به بقیه کارکنان دولت رسانده‌ایم و از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به حدود ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است؛ البته متوسط دریافتی معلمان است، بنابراین همه آنهایی که هیچ نگرفته بودند مانند کارکنان اداری اموزش و پرورش یکباره ۵۰ درصد به حقوقشان اضافه شد و آنهایی که قبلاً گرفته بودند به میزانی که نگرفته بودند، اضافه شد.

وی در پاسخ به این پرسش که «خودتان به عنوان وزیر آموزش و پرورش از این سطح حقوق راضی هستید؟»، افزود: در مورد کار معلمی نمی‌توان درباره حقوق آن صحبت کرد. هر چقدر که بتواند خدمات بهتر و موثرتری بدهیم استقبال خواهیم کرد، اما در مقایسه اتفاقاتی که در طول سال گذشته رخ داده، من فکر می‌کنم غاطبه فرهنگیان عزیز رضایت نسبی دارند و به ما هم منعکس کرده‌اند.

بیمه تکمیلی فرهنگیان به روش صندوقی انجام می‌شود

وزیر آموزش و پرورش درباره بیمه فرهنگان اظهار کرد: سال‌ها است که آموزش و پرورش بیمه خود را به روش صندوقی انجام می‌دهد؛ یعنی یک حق بیمه‌ای را کارکنان آموزش و پرورش بابت بیمه تکمیلی‌شان می‌پردازند و این در صندوق بیمه آتیه‌سازان قرار می‌گیرد و هزینه‌ها را متناسب با آن پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: کاری که امسال انجام دادیم این بود که هم تعداد مراکز خدمات و هم تعداد خدمات را افزایش دادیم و هم زمان دریافت پول را کاهش دادیم اما همچنان رضایت ندارم و فکر می‌کنم یکی از جا‌هایی که باید در مورد فرهنگیان تلاش بیشتری شود حوزه بیمه است.

این مقام مسوول در آموزش و پرورش اضافه کرد: بنده درباره افزایش حقوق معلمان عزیز این را بیان کنم که این که گفتم، متوسط همه فرهنگیان است؛ ممکن است برخی بیشتر و برخی کمتر از این افزایش حقوق داشته باشند.

اجرای سند تحول و لزوم ایجاد گفتمان پیرامون آن

حاجی‌میرزایی درباره اختلاس در بانک سرمایه، بیان کرد: متاسفانه آن موضوع به اعتماد عمومی آسیب رساند و ان‌شاءالله به کار کسانی که کوتاهی کردند، رسیدگی می‌شود و قطعاً مجازات می‌شوند و واقعا مربوط به آموزش و پرورش نبود؛ بیرون بانکی بود که ما بخشی از سهامداران آن بودیم و آن بانک تخلفاتی کرده که ما هم تبعات آن را پس می‌دهیم؛ فکر می‌کنم این تخلفات بانک مربوط به قبل از ۹۲ است.

وی در خصوص این موضوع که اجرای سند تحول به ایجاد گفتمان درون آموزش و پرورش وابسته است، افزود: سند تحول بنیادین، مهم‌ترین ماموریت ماست؛ در طی سال‌های گذشته که این سند ابلاغ شده است کار‌های متنوعی درباره مسوولینی که در زمانی مسوولیت در وزارت آموزش و پرورش داشته‌اند، انجام شده است. کار‌هایی که همگی لازم بوده مثلا اهداف دوره‌های تحصیلی تدوین شده و در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شده است، همچنین به شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش شده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: نکته‌ای که ما به آن اضافه کردیم، این است که وقتی از سند حرف می‌زنیم باید یک گفتمان پیرامون آن شکل گیرد. معلم ما چه درکی از اهداف سند دارد؟ خانواده چه درکی دارد؟ جامعه چه درکی دارد؟ ما از داخل سند، اهدافی را بیرون کشیدیم که می‌توانیم در مدرسه نشان دهیم. قانون به ما گفته است هر کسی که دوره متوسط نظری را، نه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش که جداگانه است، طی می‌کند باید متناسب با جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، یک مهارت بلد باشد.

وی اضافه کرد: ظرفیت، امکانات و منابع ما برای این هدف خیلی محدود است؛ اعتباری برای اجرای سند در اختیار نداریم. همین پولی که می‌گیریم حقوق می‌دهیم؛ لذا در هر استانی یک منطقه را انتخاب کرده‌ایم و در آن منطقه برای دانش‌آموزان از این فرصت استفاده کنیم و یک مهارت را به آنها آموزش دهیم.

حاجی‌میرزایی در ادامه افزود: مثلاً طرح «خوانا» را در آموزش ابتدایی جزو بسته‌های تحولی گرفته‌ایم؛ دانش‌آموزان باید در دوره ابتدایی خواندن را به خوبی بیاموزند. نوشتن، شنیدن، خواندن و گفتن را به خوبی بیاموزند! و همچنین یک مهارت‌های پایه مانند مهارت حل مساله و ارتباط برقرار کردن را باید بیاموزند؛ مطمئن هستم وقتی خانواده‌ها بدانند این فرایند منجر می‌شود فرزند آنها توانایی ایفای نقش بیشتری داشته باشد، خوشحال خواهند شد؛ اگر این دهه را پشت سر بگذاریم و نتوانیم کام جامعه و فرهنگیان را از این تحول شیرین کنیم، ممکن است بعداً بگوییم این هم تمام شد.

۵ راه برای حل مشکل کمبود نیروی انسانی آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به کمبود ۱۹۷ هزار نیروی انسانی در این وزارتخانه، گفت: ۵ روش برای تامین نیروی انسانی خود داریم؛ سالی ۶۰-۵۰ یا ۴۰ هزار بازنشسته در سال‌های مختلف داریم که از گردونه آموزش و پرورش خارج می‌شوند؛ حدود ۲۰ هزار نفر را از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب می‌کنیم که اینها ۴ سال آموزش می‌بینند و بعد وارد چرخه آموزش می‌شوند؛ بنابراین این ۲۰ هزار نفر هم فعلاً به درد امسال ما نمی‌خورد.

وی ادامه داد: ۲۳ هزار نفر را اجازه داریم از طریق ماده ۲۸ استخدام کنیم که ۵ هزار سهمیه هم از قبل مانده بود و ۲۸ هزار نفر می‌شود؛ این‌ها را از بین لیسانسیه‌هایی که در کشور موجود هستند، تامین می‌کنیم. فراخوانی داده می‌شود که فکر می‌کنم در مرداد این کار انجام شود. این‌ها شرکت می‌کنند و آن‌هایی که در آزمون موفق شدند باید دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان ببینند که کار تدریس را انجام دهند.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: برخی از همکارانی که بازنشسته می‌شوند و می‌توانند بازنشسته نشوند، یعنی قانونی اجازه دارند تا ۳۵ سال بمانند، از آ‌نها می‌خواهیم که نروند؛ اجازه داریم آنهایی که رفته‌اند، یک سوم اوقاتشان را با یک سوم قیمت بخریم و سر کلاس‌های آموزشی بیاوریم؛ این کار را هم انجام می‌دهیم.

وی افزود: الان حدود صد هزار نفر افرادی هستند که پیرامون آموزش و پرورش سال‌های مختلف به صورت حق التدریس و آموزشیار سوادآموزی کار کرده‌اند و اینها اجازه دارند به صورت حق التدریس با ما همکاری کنند؛ اجازه گرفتن نیروی حق التدریس جدید را نداریم. درصدد این موضوع هستیم که هم با مجلس و هم با شورای عالی انقلاب فرهنگی صحبت کردیم که بتوانیم سامانی به وضع نیرو انسانی آموزش و پرورش بدهیم.

قانونی که ۱۱ بار اصلاح شده است

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در طی ده سال گذشته ۴۸.۵ درصد از نیرو‌هایی که جذب کردیم از مسیر دانشگاه فرهنگیان جذب نشده‌اند؛ از سوی دیگر آنها هم محق هستند؛ به هر حال عده‌ای نیرو سال‌ها زحمت کشیدند و کار کردند و توقع دارند. قانوناً در قبال آنها تعهدی نداشته‌ایم، ولی این تعهد بعداً ایجاد شده است. از سال ۸۸ قانونی را مجلس تصویب کرده که به نظر من در حوزه تقنین شاید بی‌سابقه باشد، که بیش از ۱۱ بار این قانون اصلاح شده است. هر بار دامنه آن گسترده‌تر شده است.

وی تصریح کرد: روز اولی که این قانون تصویب شد بنا بود از طریق این قانون ۶۰ هزار نفر استخدام شوند که به صورت حق التدریس پیرامون آموزش و پرورش بوده‌اند و تاکنون ۱۹۷ هزار نفر از این‌ها استخدام شده‌اند و الان حدود ۱۰۰ هزار نفر دیگر باقی مانده‌اند.

منبع : خبرگزاری تابناک


استخدام ۴۴۰ طلبه در وزارت آموزش و پرورش

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش از نهایی شدن پذیرش ۴۴۰ طلبه در آزمون و مصاحبه های استخدامی وزارت آموزش و پررش خبر داد.

به گزارش خبرنگار شفقنا، علیرضا رحیمی در نشست مشترک با معاون فرهنگی تبلیغی و مدیر اداره تبلیغ جامعه الزهرا(س) که در سالن جلسات دبیرخانه ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش برگزار شد، در سخنانی اظهار کرد: از برکت انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی امروز شاهد پوشش تحصیلی ۹۹درصدی در مقطع ابتدایی، ۹۶درصدی متوسطه اول و قریب به ۸۲درصدی در متوسطه دوم هستیم.
او ادامه داد: در آزمون استخدامی سال ۹۹ تعداد ۱۲ هزار فرصت ثبت نام در قالب هشت رشته بر اساس ماده ۲۸ ویژه حوزویان اعم از خواهران و برادران وجود داشت و حوزویان برای موفقیت در آزمون باید تلاش بیشتری بعمل آورند.

معاون پژوهش و برنامه ریزی ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: برخی اساتید و مدیران حوزوی بر ین باورند طلبه اگر کار و مهارت معلمی را نداند و نتواند تعلیم و تربیت دانش آموزان را برعهده بگیرد، به اهداف تحصیل در حوزه نرسیده است.

رحیمی از برگزاری نشست های کارشناسی و تحلیلی با مراکز و مجموعه های حوزوی پیرامون جمع بندی و ارزیابی حضور طلاب و عدم موفقیت آنان در آزمون استخدامی سال ۹۸-۹۹ خبر داد و گفت: این نشست ها در رده کارشناسی برگزاری و نتیجه به مجموعه های مرتبط ارسال خواهد شد.

منبع : بازار کار


مجوز استخدام ۲۵ هزار معلم برای سال تحصیلی جدید صادر شد

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش از اختصاص ۲۵ هزار ردیف استخدامی توسط سازمان امور استخدامی کشور در راستای اجرای قانون “تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس” برای سال تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، قاسم احمدی لاشکی درباره زمان اجرای قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سوادآموزی مصوب مجلس دهم، عنوان کرد: این قانون شامل سه گروه نیرو‌های پیش دبستانی، نیرو‌های شرکتی و خرید خدمات آموزشی و نیرو‌های نهضت سواد آموزی می‌‎شود که به تفکیک تشریفات قانونی هر گروه در حال اجرایی شدن است.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: نیرو‌های پیش دبستانی، نیرو‌های شرکتی و خرید خدمات آموزشی نیاز به آزمون نداشتند، ولی نهضتی آزمونی در تاریخ ۲۰ تیرماه دادند که نتایج آن نیز به زودی مشخص می‎شود.

وی اضافه کرد: افرادی که مشمول بازه زمانی تعریف شده در قانون می‎شوند باید پس از طی یک دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان به تناوب تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ جذب آموزش و پرورش شوند.

احمدی لاشکی یادآور شد: سازمان امور استخدامی امسال حدود ۲۵ هزار ردیف استخدامی برای این نیرو‌ها در نظر گرفته و مجموع نفراتی که مشمول قانون فوق می‌شوند، حدود ۵۵ هزار نفر است.

این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: بر این اساس مقرر شده تا پایان تابستان دوره‌های آموزشی برای ۲۵ هزار معلم در دانشگاه فرهنگیان برگزار شود تا معلمان پس از اخذ نمره قبولی در دانشگاه فرهنگیان برای سال تحصیلی جدید در کلاس‌ها حاضر شوند.

منبع : خبرگزاری دانشجو


خبر استخدام ۳۰۰ نیرو در آموزش و پرورش استان خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و منابع انسانی اداره‌کل آموزش‌ و پرورش خراسان شمالی گفت: قرار است ۶۶۰ معلم جدید امسال در عرصه آموزشی استان به کار گرفته شوند که بر این اساس کمبودی در زمینه نیروی انسانی نخواهیم داشت.

قنبرعلی خوش‌آیینه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال ۳۶۰ نفر از دانش‌آموختگان تربیت معلم و پذیرفته شدگان در آزمون استخدامی وارد آموزش و پرورش استان می شوند و علاوه بر آن ۳۰۰ نفر هم با پذیرش در آزمون استخدامی پیش رو، از ابتدای سال وارد مدارس خواهند شد.

وی تصریح کرد: قرار است آزمون استخدامی برای جذب در آموزش و پرورش برگزار شود و سهم استان، به کارگیری ۳۰۰ نفر نیروی انسانی از این طریق است که ۶۰ درصد از آنان در آموزش ابتدایی مشغول به تدریس خواهند شد.

وی افزود: این نیروها با پذیرش در آزمون استخدامی، از ابتدای سال تحصیلی جدید وارد کلاس خواهند شد و در حین تدریس، در دوره های آموزشی نیز شرکت می کنند.

خوش آیینه با بیان اینکه برای جبران کمبود معلم، تلاش داریم تا از ظرفیت بازنشستگان هم کمک بگیریم، گفت: امسال ۹۲۰ نفر از نیروهای آموزشی بازنشسته می شوند که پیش بینی می شود نیمی از آنان، همکاری خود را با آموزش و پرورش ادامه دهند.

معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و منابع انسانی اداره کل آموزش‌ و پرورش خراسان شمالی خاطرنشان کرد: بر این اساس، در سال تحصیلی جدید، کمبود ۵۰۰ نفری معلمان استان، جبران خواهد شد.

۱۸۰ هزار دانش آموز و پیش دبستانی در بیش از ۲ هزار باب مدرسه زیر نظر ۱۴ هزار معلم تحصیل می کنند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


خبر استخدام بیش از ۵۲ هزار نیروی جدید در آموزش و پرورش

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش از صدور مجوز برای جذب بیش از ۵۲ هزار نیروی جدید در آموزش و پرورش خبر داد.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت تامین نیروی انسانی در آموزش و پرورش بیان کرد: برای سال تحصیلی آینده مجوز جذب ۲۰هزار دانشجومعلم را با توجه به رایزنی‌های انجام شده دریافت کردیم علاوه بر آن با موافقت سازمان اداری استخدامی ۲۷ هزار و ۳۰۰ نیرو از طریق ماده ۲۸ جذب آموزش و پرورش خواهند شد همچنین ۵ هزار مجوز جذب نیرو از سال‌های گذشته باقی مانده است.

او با اشاره به اینکه در مجموع بیش از ۵۲ هزار نیروی جدید جذب آموزش و پرورش می‌شوند، گفت: روند جذب از طریق ماده ۲۸ بعد از برگزاری آزمون استخدامی که زمان آن از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد، امکان‌پذیر است.

 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش بیان کرد: زمان دقیق آزمون را سازمان سنجش اعلام می‌کند چراکه متولی اصلی برگزاری این آزمون است، اما احتمال می‌دهیم مردادماه آزمون برگزار شود و چگونگی برگزاری هم با این سازمان خواهد بود.

الهیار ترکمن ادامه داد: جذب ۲۷ هزار نیروی جدید صرفا از طریق آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی خواهد بود و آزمونی جداگانه فقط برای آموزش و پرورش برگزار نخواهد شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


تلاش مجلس برای استخدام ۸۰۰۰ مربی پرورشی و روانشناس در مدارس

رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه برای استخدام ۸ هزار روانشناس و مربی پرورشی تلاش می‌کنیم،گفت: شورای عالی آموزش و پرورش تاثیر‌گذاری لازم را ندارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علیرضا منادی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش آیین‌نامه مصوب مجلس دارد، اظهار کرد: اما اینکه چه کسانی سیاستگذار برای این وزارتخانه هستند باید گفت، در قانون این موضوع مشخص شده است؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی سند تحول بنیادین را نوشته و بر اساس آن آموزش و پرورش موظف است فلسفه آموزش را بر اساس آموزه‌های قرآن مجید و ائمه و اندیشه امام راحل اجرایی کند و آموزش و پرورش در مسیر اجرای سند تحول قرار گرفته است.
مجلس ۵ هزار میلیارد تومان به بودجه رتبه‌بندی اضافه کرد
وی افزود: شورای عالی آموزش و پرورش متشکل از بزرگان این حوزه است و تکالیفی را برای این وزارتخانه مشخص می‌کند؛ مجلس نیز از دیگر نهادهای سیاستگذار است، هر سال دولت بودجه آموزش و پرورش را در قالب بودجه سنواتی تقدیم مجلس می‌کند، بودجه دولت عددی است که مشکل دارد و مجلس اینجا وارد می‌شود و در چند سال اخیر۱۰ هزار میلیارد تومان از محل یک درصد سود شرکت‌های دولتی به بودجه آموزش و پرورش اضافه کرده است یا در بحث رتبه‌بندی معلمان ورود کرده و اخیراً ۵ هزار میلیارد تومان علاوه بر بودجه آموزش و پرورش اضافه شده است یا مثلا ۲۲ هزار نفری که در آزمون نهضتی‌ها شرکت کردند با قانون مجلس قرار شد استخدام شوند.
منادی در پاسخ به اینکه آیا تصمیمات مجلس به نفع آموزش و پرورش است؟ گفت: سیاستگذاری متنوع نیست و مجلس به دنبال آ ن است که وزارت آموزش و پرورش وظایفش را با توجه به قوانین بالادستی به درستی انجام دهد و معترضیم در دولت‌های مختلف خیلی کوتاهی شده است و یکی از سوء مدیریت‌ها این است که چراغ اصلی آموزش و پرورش را معلم روشن می‌کند اما معلم خیلی دیده نشده است.
هدف رتبه‌بندی تقسیم پول نیست
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سال ۹۱ تا الان حقوق معلمان پنج برابر شده اما باز هم معلم در جایگاه و منزلت اجتماعی درست خودش قرار ندارد. پس مجلس از ابزارهای نظارتی خودش درباره قوانین استفاده می کند، مراتب از وزیر سوال می‌کند، استیضاح میکند که چرا وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد؛ در رتبه‌بندی آموزش و پرورش پول خوبی داد و ما معترضیم هدف از رتبه بندی این نیست که پول بدهیم و هدف منزلت است.
وی با بیان اینکه به استخدام‌ها معترضند، افزود: تا سال ۱۴۰۱ حدود ۳۲۰ هزار نفر از آموزش و پرورش خارج می‌شوند و اگر مجلس نبود و قانون استخدام نهضتی‌ها و حق‌التدریس ها را نمی‌گذاشت این کمبود معلم را از کجا می‌خواستند تامین کنند؟
شورای عالی آموزش و پرورش تاثیرگذاری لازم را ندارد
منادی ادامه داد: شورای عالی آموزش و پرورش با وجود اینکه افراد کارشناس در آنجا هستند تاثیرگذاری لازم را ندارد همچنین یک نقصان در مجلس وجود دارد، مجلس و وظیفه قانونگذاری و نظارت را دارد اما به نظارت توجهی نمی‌کند هم اکنون در مجلس یازدهم به شدت به دنبال این هستیم خیلی قانونگذاری نکنیم و به سمت نظارت برویم.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بعد از شروع به کار کمیسیون ۳۰ قانون مهم را استخراج کردیم که برای هرکدام یک نماینده و برای هردستگاه یک نفر را از کمیسیون مامور و مسئول کردیم که برحسن اجرای آن قوانین نظارت کنند، تصمیم گرفتیم شورای عالی آموزش و پرورش را تقویت کنیم دو عضو ناظر مجلس در شورای عالی آموزش و پرورش تشریفاتی هستند دنبال این نیستیم با دولت درگیر و حال دولت را بگیریم و به دنبال تعامل هستیم تا کار انجام شود. قبول داریم شورا باید به عنوان کارشناس قوی حرفهایش شنیده شود و قانونی که تصویب می‌کنیم نظرات شورای عالی آموزش و پرورش را هم بگیریم، قانون‌های زیادی تصویب شده و هم اکنون وقت نظارت است.
وی افزود: چرا دائم آموزش معلم ناراضی است و تربیت دانش‌آموزان مورد بی توجهی قرار گرفته؟ دنبال این هستیم کنکور را حذف کنیم، هر جمعی اراده، توانایی و خروجی‌هایی دارد و امیدواریم خروجی مجلس یازدهم این باشد به سمت حذف کنکور برویم، ۸ هزار میلیارد تومان که هم اکنون دو برابر شده سود مالی کلاسهای کنکور است و چه افرادی پشت ماجرای کنکور، کتاب‌های رنگارنگ و کلاس‌های کنکور هستند؟
برای استخدام ۸ هزار روانشناس و مربی پرورشی تلاش می‌کنیم
منادی با بیان اینکه وقت و زمان ویژه‌ای برای ورود به این بحث‌ها در کمیسیون خواهیم گذاشت، گفت: اکنون اراده مجلس انقلابی است که با دولت در یکسال مانده با تمام قدرت تعامل کنیم که کار کند. اکنون به دنبال آن هستیم که ۸۰۰۰ دبیر پرورشی و روانشناسی را سازمان امور استخدامی مجوز بدهد.
وی افزود: البته آنطور نبوده که اصلا نظر مشورتی اعضای شورای عالی اخذ نشود. ما در قانون نداریم که تا موردی در شورای عالی آموزش و پرورش موافقت نشود؛ ما آن را تصویب نکنیم ، اما این تاکید وجود دارد که نظر و چراغ سبز شورای عالی آموزش و پرورش را برای مصوبات بگیریم. وقت آ ن است بررسی کنیم چرا معلمان ناراضی‌اند؟ کیفیت آموزش و پرورش به شدت در کشور افت پیدا کرده است و یکی از کارها این است که در افزایش کیفیت معلمان دقت کنیم و دانشگاه فرهنگیان در اوج قرار بگیرد تا هر فردی که می‌خواهد وارد آموزش و پرورش بشود از اینجا بگذرد.
منادی گفت: در جامعه باید به سمتی حرکت کنیم که فرزندانمان به درستی تربیت شوند . یک زمانی معاونت پرورشی را حذف کردند، در حالی که پرورش یک کفه آموزش و پرورش است. باید معلم فیزیکی تربیت کنیم که در کنار آن درباره مباحث پرورشی نیز توانمند باشد و آموزه‌ها را به بچه ها منتقل کند.به د نبال دانش آموزی هستیم که به سمت حیات طیبه برود و نه دانش‌آموزی که سکولار باشد. لازمه آن این است که این هماهنگی‌ها صورت پذیرد، تلاش ما این خواهد بود که به این نقطه برسیم.

منبع : خبرگزاری تسنیم


خبر استخدام بیش از ۳ هزار نفر در آموزش و پرورش شهرستان های تهران

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با اشاره به فعالیت ۲۷ هزار معلم در این نهاد گفت: بسیاری از این نیروها به صورت دوشیفت و حق‌التدریس فعالیت می‌کنند که برای جبران کمبود نیرو نیازمند ۱۰ هزار معلم هستیم‌.

محمد صیدلو روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۴۶ هزار فرهنگی شامل معلم، مدیر، معاون، نیروی پرورشی، نیروی اداری، معاون پرورشی، نیروی خدماتی در آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران فعالیت می‌کنند.

وی گفت: این نهاد برای جبران کمبود نیرو از حق‌التدریس بهره می‌گیرد و در به کارگیری این نیروها رتبه دوم یا سوم کشوری را دارد.

صیدلو افزود: آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران سال گذشته ۲۲۰ هزار ساعت حق‌التدریس در هفته پرداخت کرده است، اگر تدریس موظف هر معلم در هفته ۲۴ساعت باشد و بخواهیم هیچ معلمی اضافه کار نداشته باشد، نیازمند ۱۰ هزار نیرو هستیم یعنی معلمی که یک شیفت تدریس کند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران بیان کرد: سال گذشته بیش از ۲ هزار معلم درخواست بازنشستگی داده بودند که به دلیل کمبود نیرو، ۶۰۰ نفر از آنان را متقاعد کردیم که به فعالیت خود ادامه دهند و در نهایت یکهزار و ۴۶۶ نفر بازنشسته شدند که امسال به دلیل اجرای رتبه‌بندی تقاضا برای بازنشستگی کمتر خواهد بود.

وی افزود: برخی از معلمان درخواست بازنشستگی پیش از موعد دارند که به دلیل کمبود نیرو تنها با درخواست افرادی که شرایط خاص همچون بیماری صعب‌العلاج داشته و امکان حضور در کلاس و تدریس را ندارند، موافقت می‌کنیم.

صیدلو درباره وضعیت نقل و انتقالات فرهنگیان گفت: امسال این روند به صورت الکترونیکی انجام شد و درخواست ۲هزار و ۵۰۰ معلم جهت انتقال برون استانی و ۶۶۱ درخواست برای ورود به استان در سامانه ثبت شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران افزود: تاکنون با یکصد و ۷۰ درخواست از طریق سیستم نقل و انتقالات پردازشی وزارت آموزش و پرورش برای ورود به شهرستان‌های این استان موافقت شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۴۵ هزار و ۶۷ نیروی آموزش و پرورش در کشور بازنشسته شدند، اظهارداشت: اگر این آمار را به پنج سال محاسبه کنیم حدود ۲۵۰ هزار نفر یعنی یک چهارم کل نیروهای آموزش و پرورش بازنشسته خواهند شد.

صیدلو با اشاره به رشد جمعیت دانش‌آموزی کشور گفت: بازنشستگی معلمان هم افزایش داشته است اما خروجی نیرو تناسبی با ورودی نیرو ندارد و ورودی نیرو از دانشگاه فرهنگیان و ماده ۲۸، به ۴۰هزار نفر نمی‌رسد و با روند استخدامی در دو سه سال گذشته هم نمی‌توان سونامی خروج نیرو از آموزش و پرورش را جبران کرد و باید فکر اساسی در این زمینه شود.

سهمیه بیش از ۳هزار نفر در آزمون استخدامی

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران بیان کرد: امسال سهمیه استخدامی این نهاد نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و ۳هزار و ۹۲ سهمیه استخدامی پیمانی ماده ۲۸ برای آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران درنظر گرفته شده است و علاقه‌مند هستیم که این نیروها به صوت بومی جذب شوند.

وی افزود: جوانان علاقه‌مند به فعالیت در نظام تعلیم و تربیت در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند در آزمون استخدامی شرکت کنند.

تاکید بر سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش

صیدلو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بودجه آموزش و پرورش گفت: بودجه این نهاد ملی است که بیشتر آن صرف پرداخت حقوق کارکنان می‎شود و برای کیفیت‌بخشی در آموزش و پرورش، نیازمند نگاه و توجه ویژه مسئولان درافزایش بودجه است.

وی اظهارداشت: بخشی از فعالیت‌ها و وظایف هر یک از نهادهای کشور همچون شرکت‌های آب، برق، گاز فرهنگی است و آموزش و پرورش می‌تواند در این زمینه به آنها کمک کند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران افزود: به خصوص نهادهایی که در حوزه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و به دنبال مصادیق آسیب‌های اجتماعی در جامعه هستند، مراجعه‌کنندگان ۱۰ سال آینده آنها، آموزش‌پذیران امروز کلاس‌های درس هستند.

صیدلو بیان کرد: براساس مطالعات انجام شده مصادیق آسیب‌های اجتماعی عموما افرادی هستند که ترک تحصیل کردند، درصد خیلی کمی از دانش‌آموزانی که تا دیپلم در مدرسه حضور دارند و در این فضا زندگی می‌کنند، به سمت بزه سوق پیدا می‌کنند.

وی گفت: اگر امروز آموزش و پرورش باکیفیتی داشته باشیم، بسیاری از فعالیت‌های نهادهای مختلف در آینده راحت‌تر خواهد بود، دانش‌آموزی اگر امروز از فضای آموزشی دور شد، فردا در جامعه نه در دسترس و نه آموزش‌پذیر خواهد بود، آن وقت هزینه‌ جبران بعضی از آسیب‌های جامعه بسیار بالاتر می‌شود.

صیدلو خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش با هزینه خیلی کم می‌تواند سرمایه‌گذاری بزرگی انجام دهد اما نیازمند این است که به اولویت‌های اول کشور نزدیک و بیشتر به آن توجه شود.

ارتقای وضعیت معیشت معلمان

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با اشاره به ارتقای وضعیت معیشت معلمان در دولت دوازدهم اظهارداشت: تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است و میزان حقوق معلمان به سایر کارمندان نزدیک‌تر شده است اما با توجه به وضعیت اقتصادی، توجه بیشتر به وضعیت معیشتی معلمان قابل انتظار است.

وی گفت: شرایط معیشتی معلمان باید به گونه‌ای باشد تا آنان به دنبال شغل دوم نباشند، معلم فرصت بعد از پایان مدرسه را باید برای تحقیق و پژوهش و ارتقای توانمندی‌های خود اختصاص دهد و وقتی در کلاس درس حضور پیدا می‌کند، ساحت‌های ۶گانه تربیتی؛ اعتقادی، عبادی و اخلاقی، اقتصادی و حرفه‌ای، علمی و فناوری، اجتماعی و سیاسی، زیستی و بدنی و زیبایی‌شناختی و هنری که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مورد تاکید است، اجرایی کند.

صیدلو افزود: در این مسیر معلم باید بتواند دانش‌آموزان را در تمامی زمینه‌ها تربیت کند و تنها دروس را به آنان آموزش ندهد و آموخته‌ها در آنان درونی شود، دانش‌آموزان باید براساس این ۶ساحت نسبت به تمامی مسائل آگاهی داشته باشند، هنرهای مختلف را بشناسند، از آنها لذت ببرند و از لحاظ اقتصادی بتوانند زندگیشان را مدیریت کنند و ضمن پایبندی به تعالیم و اعتقادات اخلاقی و انسانی کشور، نسبت به خود، جامعه، طبیعت و محیط پیرامونشان متعهد شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران بیان کرد: وقتی قرار است تمام وجوه زندگی دانش‌آموز را معلم تربیت کند و او بتواند در این حوزه‌ها موفق شود، این معلم باید خودش تربیت‌شده باشد و ما نیازمند سیستمی هستیم که معلم را در تمامی جنبه‌ها تربیت کند.

وی گفت: معلمان در کل کشور با یک مکانیسم خاص جذب آموزش و پرورش می‌شوند، مطلوب ما این است که معلمان شهرستان‌های استان تهران بومی و آشنا به ویژگی‌های فرهنگی این منطقه باشند که از دو سال گذشته این قانون برداشته شده و هر فردی در هر جای کشور که نیاز تعریف شود، می‌تواند در آزمون استخدامی شرکت کند.

صیدلو افزود: اگر چه این موضوع فرصت‌های شغلی را از لحاظ عدالت اجتماعی در اختیار همه قرار می‌دهد اما به نظر می‌رسد، اگر معلمان بومی باشند، بسیاری از مشکلات فرهنگی به وجود نمی‌آید و معلمان بومی آشنا به فرهنگ هر استان می‌توانند راحت‌تر با دانش‌آموزان ارتباط برقرار کنند و تعلیم و تربیت را پیش ببرند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران ابراز امیدواری کرد: هیچ دانش‌آموزی در جهان به دلیل فقر، از دانستن و رشدکردن در فضای مدرسه محروم نشود.

اجرای ۱۰۰ پروژه آموزشی

وی با اشاره به اینکه یکصد پروژه آموزشی در شهرستان‌های استان تهران در حال ساخت است، اظهارداشت: این پروژه‌ها با همکاری خیران و اداره کل نوسازی مدارس استان تهران انجام می‌شود و با تکمیل آنها، یکهزار و ۵۷۲ کلاس درس به مدارس شهرستان‌های استان اضافه خواهد شد.

صیدلو گفت: یک میلیون و ۵۰ هزار دانش‌آموز در سه‌هزار و ۵۰۰ مدرسه شهرستان‌های استان تهران تحصیل می‌کنند.

آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران شامل فیروزکوه، دماوند، رودهن، پردیس، شهرری (ری یک و ۲)، پاکدشت، پیشوا، ورامین، قرچک، کهریزک، فشافویه، چهاردانگه، جوادآباد، اسلامشهر، رباط کریم، شهریار، ملارد، شهر قدس، بهارستان (یک و۲) است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


2400 مجوز استخدام نیروی مشاور در آموزش و پرورش

مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال برای اولین بار ردیف استخدامی مشاوره قابل توجهی اختصاص یافت و نزدیک به ۲۴۳۰ مجوز دریافت کرده ایم، گفت: باید حداقل سالانه ۲، ۳ هزار نیروی مشاور جذب می کردیم این در حالی است که حدود ۱۰ سال است چنین استخدامی نداشتیم.

به گزارش ایسنا، مسعود شکوهی با بیان اینکه هر فردی در زندگی چند انتخاب مهم دارد که یکی از این انتخاب‌های اثرگذار، انتخاب رشته تحصیلی است گفت: اگر انتخاب رشته درست انجام شود در انتخاب شغل و آینده فرد تاثیر بسزایی خواهد داشت. اکنون هدایت تحصیلی در پایه نهم انجام می‌شود.

وی درباره اینکه در ۹ سال اول تحصیل چیزی به نام هدایت تحصیلی داریم یا خیر؟ گفت: در سندتحول بنیادین و آیین نامه شواری عالی آموزش و پرورش تاکید شده است که هدایت تحصیلی یک امر فرایندی است که باید از دوره ابتدایی شروع ‌شود و تا پایان تحصیل در متوسطه دوم هم ادامه داشته باشد. اما اینکه آیا مقتضیات به ما این اجازه را می دهد که در زمینه مشاوره تحصیلی و شغلی اقدام موثر و جدی را انجام دهیم بحث دیگری است که تا کنون محقق نشده است.

شکوهی در واکنش به کامنت یک مخاطب دانش آموز مبنی بر اینکه ” تا سال نهم هیچ کاری در زمینه هدایت تحصیلی برای ما انجام نشده است” گفت: این موضوع را تایید نمی کنم. از اردیبهشت سال ۱۳۸۵ آیین نامه جدید هدایت تحصیلی در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب و ابلاغ شد و ما کارهدایت تحصیلی را بر اساس آن انجام می‌دهیم. در مقطع ابتدایی طرح شهاب با همکاری معاونت علمی ریاست جهوری توسط مرکز سمپاد انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای دانش آموزان با ورود به پایه هفتم دو نوع غربالگری انجام می‌شود، اظهار کرد: یک آزمون، آزمون سلامت روان است و در پایه هشتم و نهم نیز آزمون رغبت را داریم. البته این آزمون در پایه هفتم الزام ندارد و داوطلبانه است.

به گفته وی، آزمون سلامت روان را سال گذشته برای هر سه پایه هفتم، هشتم و نهم انجام دادیم اما آزمون توانایی و رغبت را در پایه های هشتم و نهم در شش مقیاس و ۳۲ خرده مقیاس اجرا می‌کنیم.

شکوهی ادامه داد: توانایی، استعداد، ویژگی های شخصیتی و رغبت سنجش می شود و بر اساس آن مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته به دانش آموزان می‌دهیم.

مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سندتحول بنیادین به عنوان نقشه راه آموزش و پرورش انتخاب شده اما تمهیدات و استلزامات آن را فراهم نکرده ایم گفت: تقریبا بیش از دوسال است که اساتید برجسته دانشگاه و کارشناسان زبده را دعوت و پیش نویس نظام جامع راهنمایی و مشاوره را طراحی کرده‌ایم که بخش زیادی از مشکلات پیش روی هدایت تحصیلی با تصویب این سند می‌تواند حل شود. اکنون این طرح در کمیسیون های تخصصی شورای عالی تصویب شده و منتظر جلسه صحن علنی هستیم.

وی ادامه داد: در حوزه راهنمایی و مشاوره یک تشتتی وجود دارد. بخش های مختلف فعالیت های مختلفی را انجام میدهند مثلا طرح شهاب به صورت پایلوت در بخشی از مدارس توسط مرکز سمپاد اجرا میشود؛ یک بخشی را سازمان آموزش و پرورش استثنایی انجام می‌دهد و سنجش بدو ورود می کند و بخش های دیگر هم اقداماتی از این دست انجام می‌دهند.

شکوهی در پاسخ به اینکه چه زمانی شاهد آن خواهیم بود که بعد از دبستان یک سند و یا شناسنامه دست بچه ها بدهیم که در آن استعدادهای وی قید شده باشد؟ گفت: نقطه مطلوب ما با مقدوراتمان فاصله دارد. ما وظیفه داریم اگر این سند را آماده کردیم همه این موارد را ببینیم. باید زمینه‌های شناسایی استعدادها را از دوره ابتدایی ببینیم و اینها در سند جامع راهنمایی و مشاوره پیش بینی شده است.

به ازای هر ۱۵ دانش آموز یک ساعت مشاوره در هفته داریم

مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال حاضر به ازای هر ۱۵ دانش آموز یک ساعت مشاوره در هفته داریم گفت: به عبارتی به ازای هر ۳۶۰ دانش آموز یک نیروی مشاور داریم. برای اجرای همین نظام جامع راهنمایی و مشاوره به ۴۰ هزار مشاور نیاز داریم که این رقم اکنون ۱۳۰۰۰ مشاور است.

وی افزود: امسال برای اولین بار ردیف استخدامی مشاوره قابل توجهی اختصاص یافت و نزدیک به ۲۴۳۰ مجوز دریافت کرده ایم. باید حداقل سالانه ۲، ۳ هزار نیرو می گرفتیم. اما حدود ۱۰ سال است که چنین استخدامی نداشتیم. تقریبا رشته مشاوره در دانشگاه فرهنگیان تعطیل شده بود و استخدام نیروی مشاور هم نداشتیم. جالب آنکه وزارت علوم هم رشته مشاوره را در دانشگاه ها تعطیل کرده بود که با پیگیری های متعدد، رشته مشاوره مجدد ادامه پیدا کرد. پیگیری همکاران و نامه طولانی و مفصل آنها به شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم و پیگیری های سازمان روانشناسی و مجمع تشخیص مصلحت نظام کمک کرد تا رشته کارشناسی مشاوره برگردد.

وی با بیان اینکه شمار کسانی که بعد از اجرای هدایت تحصیلی تغییر رشته داده اند نسبت به گذشته کمتر شده است گفت: ما اکنون تلاش می کنیم هدایت تحصیلی نقطه ای انجام نگیرد و فرایندی باشد و حداقل در متوسطه اول به طور جدی آن را ببینیم. نمرات دانش آموزان و عملکرد تحصیلی را بررسی می کنیم و نمرات هفتم، هشتم و نهم ملاک عمل قرار می گیرد.

شکوهی افزود: تکلیف قانونی که در برنامه پنج ساله توسعه نیزبرعهده ما گذاشته این است که ۴۸ درصد دانش آموزان ما به رشته فنی و حرفه ای و کاردانش و ۵۲ درصد به رشته های نظری بروند.

مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اکنون جمعیت دانش آموزان در دوره فنی ۳۱ درصد است.

وی با بیان اینکه درراستای هدایت تحصیلی برای همه مدیران متوسطه اول دوره آموزشی گذاشتیم و برای مشاوران هم دوره های مختلف برگزار و مشاوران را ملزم کردیم در طول سال تحصیلی حداقل دو جلسه گروهی برای اولیا ترتیب دهند و حداقل یک مشاوره ۴۵ دقیقه ای برای دانش آموز و ولی دانش آموز داشته باشند گفت: مشاورما ملزم است با همه محدودیت های ساعتی خدمات ارائه دهد.

شکوهی افزود: واقع قضیه این است که امکانات ما به ویژه در هنرستان های فنی بسیار کم است. تعداد متقاضیان تحصیل در هنرستان های فنی بیش از ظرفیت است. با تبلیغات و اطلاع رسانی ها علاقه مندی بیشتر شده ولی ظرفیت کم است. اکنون ۳۱ درصد دانش آموزان را در فنی و حرفه ای و کاردانش داریم و فاصله تا نُرم ۴۸ درصد زیاد است.

وی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه انتخاب رشته تابع چندین مولفه است گفت: از یک سو برخی خانواده ها می‌خواهند آرزوها و ناکامی های خود را ازطریق فرزندشان جبران کنند. تاثیر همسالان، ویژگی های شخصیتی، علاقه خود فرد هم دخیل است. علاوه براین اگر فرض کنیم در آموزش و پرورش همه این کارها را دقیق انجام دادیم و دانش آموز رشته اش را مطابق علایقش انتخاب کرد، در مرحله بعدی وی به فرصت های شغلی نگاه می کند. ثبت نام در کنکور هم اصلا الزامی به رشته تحصیلی دوره دبیرستان ندارد و فرد می‌تواند در گروههای آموزشی دیگر هم شرکت کند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


احتمال استخدام ۳۰ هزار نفر از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش

رئیس دانشگاه فرهنگیان در خصوص آزمون اصلح گفت: این تصمیم واحد نظارت که یک نهاد مستقل است بوده و شاید در حد پیشنهاد باشد و اگر برگزاری امتحان به صورت حضوری جدی باشد قطعا در ایام کرونا مورد بازنگری قرار می گیرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر برگزاری آزمون اصلح در دانشگاه فرهنگیان به‌صورت حضوری برای استخدامی‌های جدید به گوش رسید که با توجه به اوج گرفتن مجدد بیماری کرونا نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. دانشجویان و مهارت آموزان دانشگاه فرهنگیان پس از کسب نمره لازم از این آزمون، برای تدریس به آموزش و پرورش معرفی می‌شوند و به گونه‌ای با موفقیت در این آزمون صلاحیت حرفه‌ای آنها برای تدریس تائید می‌شود. این آزمون علاوه بر مرحله سوالات با پاسخ چند گزینه‌ای، دارای آزمون عملکردی است که بخش چالشی این ارزیابی خواهد بود.

حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان، در این زمینه گفت: داوطلبین ورود به این دانشگاه به چند دسته تقسیم می‌شوند. گروه اول این افراد کنکوری هستند که برای پذیرش از این افراد ۲۰ هزار نفر ظرفیت مصوب شد. این امر با دستور وزیر آموزش و پرورش محقق شد. این افراد پس از پذیرش در کنکور و انجام مصاحبه مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

او افزود: گروه دیگری تحت عنوان ماده ۲۸ قرار است مورد پذیرش قرار گیرند که تاکنون ظرفیت در این عرصه مشخص نشده است. احتمال دارد طبق این ماده حتی تا ۳۰ هزار نفر مورد پذیرش قرار گیرند و آزمون آن از طریق سازمان سنجش برگزار خواهد شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: دسته سوم افرادی هستند که آزمون اصلح را باید سپری کنند تا صلاحیت آن ها برای تدریس محرز شود. این مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است. این امتحان به نحوی به آزمون های جامع دانشگاه ها شباهت دارد و نشان دهنده این است که افراد در مدتی که مورد آموزش قرار گرفته اند چه میزان تسلط بر موارد ارائه شده دارند.

خنیفر در تشریح این امتحان گفت: این امتحانات مقوله پیچیده‌ای نیست و از سال ۹۲ تاکنون برگزار شده است. این امتحان برای کسانی برگزار می‌شود که پودمان‌های ما را سپری کرده و باید تسلط خود را به این شکل نشان دهد.

این مقام مسئول در دانشگاه فرهنگیان در خصوص نحوه برگزاری این آزمون تاکید کرد: مسئله برگزاری حضوری این امتحان در جلسه روز شنبه مورد بازنگری قرار می‌گیرد و مجموعه ما تابع ستاد ملی مقابله با کرونا است. احتمال دارد این امتحان در برخی از شهرها که وضعیت سفیدی دارند با رعایت فاصله اجتماعی به صورت حضوری برگزار شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود: در پایه نهم و دوازدهم نیز شاهد هستیم که مدارس امتحانات خود را به صورت حضوری برگزار کردند و پروتکل های بهداشتی نیز در این امتحانات رعایت شده است. بنابراین این مسئله روز شنبه در دانشگاه مطرح می شود.

خنیفر در پایان گفت: این تصمیم واحد نظارت که یک نهاد مستقل است بوده و شاید در حد پیشنهاد باشد و اگر برگزاری امتحان به صورت حضوری جدی باشد قطعا مورد بازنگری قرار م‌گیرد.

منبع : خبرگزاری برنا


استخدام ۵۵ معلم در خرمشهر

سرپرست اداره آموزش و پرورش خرمشهر از استخدام ۵۵ معلم طی سال جاری و از طریق آزمون استخدامی، در این شهرستان خبر داد.

محمد علی احمدزاده، سرپرست اداره آموزش و پرورش خرمشهر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان ،گفت: طی سال جاری در استان خوزستان ۲ هزار و ۶۵۰ معلم از طریق آزمون استخدامی ماده ۲۸، با آغاز سال تحصیلی در مهرماه کار خود را آغاز می‌کنند، که از این تعداد ۵۵ نفر سهمیه خرمشهر بوده و در اداره آموزش و پرورش این شهرستان، استخدام خواهند شد.

او ادامه داد: متاسفانه در آموزش و پرورش خوزستان با مشکل کمبود معلم مواجه هستیم که آمار کمبود معلم برای مدارس خرمشهر، در مقاطع ابتدایی ۴۰ معلم،متوسطه اول ۷۰ معلم و متوسطه دوم ۱۲۹ معلم است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


استخدام ۲هزار نفر در آموزش و پرورش تهران

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: در شهر تهران حدود هشت هزار نیرو در سال آینده بازنشسته می‌شوند و تا سال ۱۴۰۰، ۴۵ درصد نیروهای آموزش و پرورش شهر تهران بازنشسته خواهند شد.

به گزارش ایلنا، «عبدالرضا فولادوند» گفت: در شهر تهران حدود هشت هزار نیرو در سال آینده بازنشسته می‌شوند و تا سال ۱۴۰۰، ۴۵ درصد نیروهای آموزش و پرورش شهر تهران بازنشسته خواهند شد.
وی افزود: بالغ بر دو هزار نیرو در سال جدید از طرق مختلف پذیرش خواهند شد و پیگیر اجازه فروش فضاهای مازاد و تایید شورای آموزش و پرورش برای این موضوع هستیم.

منبع : خبرگزاری ایلنا


300هزار معلم تا ۳ سال آینده بازنشسته می‌‎شوند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم با تاکید بر ضرورت جذب و پرورش معلم به ویژه برای مناطق محروم، گفت: یکی از اولویت‌های امروز آموزش و پرورش تامین کادر انسانی با توجه به بازنشسته ۳۰۰ هزار معلم تا سه آینده است.

محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با تاکید بر ضرورت اجرای نظام رتبه بندی معلمان، اظهار کرد: امروز تفاوت فاحشی میان دریافتی معلمان در مدارس و اساتید دانشگاه وجود دارد که اگر نظام رتبه بندی معلمان به درستی اجرا شود، این فاصله معنادار منطقی می‌شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه در این راستا با افزایش نظارت‌ها می‌توان، دولت را وادار به اجرای رتبه بندی کرد، افزود: از سوی دیگر در کنار اجرای دقیق رتبه بندی باید به همترازی حقوق بازنشستگان نیز دنبال شود.

اکثر معلمان بازنشسته یک سوم شاغلان دریافتی دارند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم با یادآوری اینکه امروز برخی از بازنشستگان فقط یک سوم شاغلان دریافتی دارند، گفت: در شرایطی که اکثر معلمان بازنشسته فرزندان در آستانه ازدواج دارند، باید بیش از سایرین مورد توجه قرار گیرند.

زاهدی، از دیگر اولویت‌های آموزش و پرورش در دوره جدید مجلس یازدهم را مقام سازی ۱۲۰ هزار کلاس درس برشمرد و گفت: بودجه این مهم باید با کمک مجلس تامین شود و در این مسیر کمیسیون آموزش مجلس یازدهم پیشگام خواهد بود.

وی، عدالت آموزشی به معنای تامین کادر آموزشی به ویژه در مناطق محروم را یکی دیگر از اولویت‌های آموزش و پرورش دانست و اضافه کرد: با توجه به اینکه تا سه سال آینده ۳۰۰ هزار معلم بازنشسته می‌‎شوند، آموزش و پرورش باید در این زمینه برنامه داشته باشد و کمیسیون آموزش مجلس یازدهم نیز در این ارتباط از وزارتخانه برنامه می‌خواهد.

منبع : خبرگزاری خانه‌ملت


خبر زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در مرداد ماه ۹۹

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری گفت: سهمیه جذب نیرو در آموزش و پرورش استان تهران و به تبع آن در شهرستان ری از طریق «آزمون ماده ۲۸» نسبت به سال گذشته ۸۰درصد افزایش یافته که باید تلاش کنیم صددرصد این سهمیه توسط جوانان بومی جذب شود.
افزایش ۸۰درصدی سهمیه جذب آموزش و پرورش در شهرری/ اولویت استخدام با جوانان بومی است

علی یزدان پناه مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: به لحاظ کمّی حدود ۳۵ درصد کلاس ها در شهرستان ری به دلیل کمبود معلم از طریق نیروی حق التدریس و اضافه کار تامین می شود که در تلاش هستیم با استفاده از جذب نیرو در آموزش و پرورش این کمبودها را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه مبادی ورود نیرو به آموزش و پرورش به سه طریق صورت می گیرد، گفت: روش اول «دانشگاه فرهنگیان» است که داوطلبان در آزمون کنکور می توانند دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کنند و پس از قبولی وارد این دانشگاه شده و از این طریق جذب آموزش و پرورش شوند که در حال حاضر سالانه ۲۰هزار دانشجو در کل کشور از این دانشگاه پذیرش می شوند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲ شهرری با بیان اینکه روش دوم «آزمون ماده ۲۸» است، ادامه داد: در ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان آمده است که آموزش و پرورش برای جذب نیرو می تواند هر سال به سازمان مدیریت امور استخدامی تقاضا بدهد و از فارغ التحصیلان دانشگاه ها به تناسب رشته، جنس و مکان پس از طی مراحل آزمون و مصاحبه، واجدین شرایط را جذب کند که در حال حاضر آمار جذب سالانه با روش ماده ۲۸ در کشور ۳۰ هزار نفر است.

یزدان پناه در رابطه با روش سوم عنوان کرد: روش سوم به صورت موردی است یعنی نیروهای آموزشیاران نهضت سوادآموزی، نیروهای حق التدریس، مربیان مهدکودک و نیروهایی که به این شکل وارد سازمان می شوند و چند سال تدریس می کنند و سپس بعد از طی مراحل، به طرق مختلف جذب آموزش و پرورش می شوند.

*تخصیص ۱۰ درصد سهمیه جذب ماده ۲۸ کشور به استان تهران

وی با اشاره به اینکه ثبت نام و آزمون ماده۲۸ امسال در مرداد ماه برگزار می شود، تصریح کرد: سازمان امور استخدامی امسال در استخدام آزمون ماده ۲۸ حدود ۳هزار و ۹۲ نفر به شهرستان های استان تهران (مناطق ۲۱گانه استان به جز شهر تهران) سهمیه جذب داده که تقریبا ۱۰ درصد سهمیه کل کشور است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری افزود: سال گذشته سهمیه استان یک هزار و ۸۲۰ نفر بود که امسال ۸۰درصد افزایش یافته و استان این سهمیه را بین شهرستان های مختلف توزیع کرده است که باید تلاش کنیم تمام سهمیه تخصیصی را جذب نماییم.

یزدان پناه در ادامه با اشاره به اینکه شهرستان ری ۴ منطقه آموزش و پرورش دارد، ابراز کرد: در آزمون امسال ماده ۲۸، سهمیه تخصیص یافته به ناحیه یک شهرری ۱۵۰ نفر، ناحیه دو شهرری ۹۷ نفر، کهریزک ۱۴۲ نفر و فشافویه ۶۸ نفر است که در کل امسال در شهرستان ری ۴۵۷ نفر سهمیه برای جذب نیرو در آموزش و پرورش داریم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۵ درصد از سهمیه تخصیص یافته در ری جذب شد، گفت: سال گذشته بسیاری از واجدین شرایط به دلیل عدم آگاهی در این آزمون شرکت نکردند لذا امسال با حرکت جهادی شهرستانی باید شرایطی فراهم کنیم که سهمیه تخصیصی جذب صددرصدی شود.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری اضافه کرد: همه دستگاه های شهرستان می‌بایست نسبت به اطلاع رسانی و آگاه سازی فارغ التحصیلان اقدام کنند و از تمام ظرفیت ها اعم از مساجد، نماز جمعه ها، مراسمات و فضای مجازی برای این کار استفاده نمایند چراکه برخی از جوانان از ثبت نام و زمان آزمون اطلاع ندارند و برخی نیز سواد علمی دارند اما آگاهی در مورد نحوه آزمون ندارند که با همکاری بخشداران و شهرداران می توانیم در این خصوص کلاس های آموزشی برگزار کنیم.

یزدان پناه در ادامه یادآور شد: سرعت بازنشستگی بالا رفته و بر این اساس در ناحیه دو شهرری از ۲ هزار و ۶۰۰ نیروی شاغل، ۲۷۴ بازنشسته داریم که امسال تعداد بازنشسته ها حدود ۱۰ درصد است و در سالهای آینده این آمار بیشتر نیز می شود لذا باید بتوانیم برای جبران بخشی از این کمبودها، سهمیه های تخصیص یافته را به طور کامل جذب کنیم. وی با اشاره به مزیت های دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: باید دانش آموزان و همچنین خانواده ها نسبت به مزایای دانشگاه فرهنگیان ازجمله معافیت از خدمت سربازی برای پسران، استخدام از بدو آموزش، دریافت حقوق در حین تحصیل و امکان ادامه تحصیل تا مدارج بالا آگاه شوند و برای ورود به این دانشگاه در هنگام آزمون کنکور، ثبت نام کنند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه۲شهرری بیان کرد: بیش از ۵۰درصد پذیرفته شدگان در دانشگاه فرهنگیان شهید مفتح شهرری از شهرستان های دیگر هستند که پس از دو سال به دنبال انتقالی می روند در صورتی که این دانشگاه فرصت خوبی برای تحصیل افراد بومی است تا پس از فارغ التحصیلی نیز در مدارس بومی مشغول به تدریس شوند.

یزدان پناه در پایان با اشاره به آسیب های همجواری ری با تهران در بحث آموزش گفت: سهمیه کنکور شهرستان ری منطقه ۲ است که تلاش کردیم آن را به منطقه ۳ تغییر دهیم تا امکان پذیرش دانش آموزان ری در کنکور بیشتر شود و در این راستا از طریق کمیسیون آموزش مجلس، شورای عالی سنجش و اداره کل پیگیری کردیم اما تغییر سهمیه مناطق پروتکل سنگینی دارد که به نتیجه نرسید و در نهایت به منطقه ۳ که تغییر ندادند بلکه گفتند شهرری جزو منطقه۲۰ تهران است و می‌بایستی منطقه۱ بود؛ که این به ضرر دانش آموزان است.

منبع : خبرگزاری فارس


اطلاعیه دانشگاه شهید رجایی سال ۹۹
خبر ۱ تیر ۹۹ – اعلام جدول زمانی جلسات پرسش و پاسخ برخط و آزمون پایانی پودمان اول

از آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه شهید رجایی مرکز آموزشهای الکترونیکی در شنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۹، ۸:۰۷ عصر
جدول زمانی پرسش و پاسخ برخط و آزمون پایانی در اطلاعیه شماره (۲) اعلام می گردد. کلاس مجازی جلسات پرسش و پاسخ تا ظهر روز یکشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۰۱ تعریف خواهد شد. لطفا از تماس تلفنی اجتناب فرمایید.

برای مشاهده متن کامل اطلاعیه اینجا کلیک نمایید


کمبود یکهزار و ۶۰۰ معلم ابتدایی در استان قزوین

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قزوین از کمبود یکهزار و ۶۰۰ معلم در مقطع ابتدایی خبر داد.
سید یدالله حسینی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود کمبود معلم، اول مهر هیچ کلاس درسی در استان قزوین بدون معلم نخواهد بود.

وی اظهار داشت : تلاش می شود با سازماندهی و ساماندهی درست معلمان این کمبود نیرو را با نیروهای خدمات آموزشی، سرباز معلم، حق‌التدریس شاغل و بازنشسته، ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان، نیروهای خرید خدمت و استخدام‌های جدید ماده ۲۸ جبران کنیم.
حسینی با اشاره به تناسب نداشتن ورودی و خروجی نیرو در آموزش و پرورش افزود: طی سه سال آینده بخشی عظیمی از فرهنگیان استان قزوین بازنشسته خواهند شد که باید در این خصوص چاره اندیشی شود.
این مسوول با بیان اینکه پایه و اساس نظام آموزشی براساس سند تحول بنیادین دوره ابتدایی است، تصریح کرد: براساس اسناد بالا دستی توجه ویژه ای به دوره ابتدایی شده و پوشش صددر صدی دانش‌آموزان از سیاست‌های کلی آموزش و پرورش است.
وی با تاکید براینکه آموزش ابتدایی بسیار حائز اهمیت است خاطرنشان کرد: توجه به آموزش و تربیت مطلوب و اثربخش در دوره ابتدایی بسیار ضروری است.
حسینی اضافه کرد :برنامه‌ریزی و تمهیدات مقدماتی برای پوشش کامل دوره آموزش عمومی و برخورداری دانش‌آموزان از کیفیت مناسب آموزشی در سال تحصیلی جدید اندیشیده شده است.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قزوین با بیان اینکه آموزش های مجازی و کلاس های حضوری دانش آموزان رسماً از ۲۷ خرداد به اتمام رسیده است ، گفت: سال تحصیلی ۹۸-۹۹ مقطع ابتدایی با ارزشیابی توصیفی در ۹۷۵ واحد آموزشی توسط آموزگاران انجام شده و بزودی کارنامه تحصیلی دانش آموزان صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه از اول خرداد ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی آغاز شده است، یادآور شد: ثبت نام دانش‌آموزان سایر پایه‌های تحصیلی نیز بعد از اعلام نتیجه امتحانات خواهد بود ضمن آنکه ثبت نام میان پایه‌ها در مدارس خود به ‌خود صورت می‌پذیرد و دانش‌آموزان برای ثبت نام نیازی به مراجعه حضوری در مدارس ندارند.
استان قزوین دارای ۱۲۵ هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی و ۲۰ هزار دانش آموز در مقطع پیش دبستانی است .

منبع : خبرگزاری ایرنا


خبر استخدام ۲۶۵۰ نیرو در آموزش و پرورش خوزستان

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به استخدام ۲ هزار و ۶۵۰ معلم خوزستانی از طریق آزمون استخدامی ماده ۲۸، توضیح داد: مهرماه امسال ۵ هزار دانشجو معلم جدید به دانشگاه فرهنگیان استان وارد می شوند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان، کورش مودت بعدازظهر امروز سه شنبه ۲۷ خردادماه ۹۹ در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: پروژه مهر امسال ضمن تاکید بر حفظ سلامت دانش آموزان، بسترسازی برای آغاز سال تحصیلی جدید از طریق فعالیت کارگروه های تخصصی را دستور کار دارد.

وی در ادامه با اشاره اقدامات صورت گرفته در حوزه تامین نیروی انسانی، توضیح داد: امسال برای اولین بار استان خوزستان با جذب ۵ هزار دانشجو معلم جدید از طریق کنکور سراسری ۹۹ گام بزرگی در راستای تامین نیروی انسانی متخصص برای آموزش و پرورش برداشته است. هم چنین ۲ هزار و ۶۵۰ معلم جدید از طریق آزمون استخدامی ماده ۲۸ قانون خدمات کشوری به آموزش و پرورش خوزستان خواهند پیوست.

مودت در ادامه با تاکید بر ضرورت اهمیت بخشی به سلامت دانش آموزان استان به عنوان آینده سازان کشور؛ خاطرنشان کرد: برای بازگشایی مدارس استان در سال تحصیلی جدید سناریوهای مختلفی پیشنهاد شده است که با توجه به شرایط استان و مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا مشخص و معین خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در پایان یادآور شد: اجرای کامل طرح جامع شناسایی و جذب بازماندگان از تحصیل در استان خوزستان به عنوان یک برنامه اولویت دار توسط مجموعه اجرایی استان و در راس آن آموزش و پرورش خوزستان به صورت جدی دنبال می شود.


استخدام ۲۵ هزار معلم از اول مهر در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۸۸ هزار نفر در این وزارتخانه در انتظار تبدیل وضعیت از تعهد به استخدام هستند، از تعیین تکلیف ۲۵ هزار نفر از آنها از اول مهرماه امسال خبر داد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه ۲۵ خرداد) مجلس شورای اسلامی و پس از استماع اظهارات نمایندگان درباره مسائل حوزه آموزش و پرورش گفت: مساله نیروی انسانی در آموزش و پرورش قصه پرغصه‌ای است که در همه مراجعات استانی با آن مواجه هستم. قانون تا سال ۹۲ برای ما تعیین تکلیف کرده و به ما گفته برای این که بار تعهدات دولت کم شود از ظرفیت‌های دیگر استفاده کنیم و دوباره همه اینها به تعهد برای استخدام تبدیل شده است. در حال حاضر ۸۸ هزار نفر هستند که باید تعیین تکلیف شوند و از این میان ۲۵ هزار نفر را امسال باید تعیین تکلیف کنیم.

وی افزود: مجلس به ما گفته از آموزشیاران آزمون بگیرید لذا لغو آن در اختیار ما نیست. همچنین امسال در قانون تصویب شده به میزانی که ردیف اختصاص یافته و تا پایان برنامه ششم باید استخدام‌ها انجام شود. کسانی که دغدغه آموزش و پرورش دارند نگران آینده آن هستند و می‌دانند این که قانون ۱۱ بار اصلاح شود چه شرایطی را ایجاد می‌کند. از سال ۸۸ تا ۹۹، ۴۰۷ هزار نیرو وارد آموزش و پرورش شدند که ۱۹۷ هزار نفر از مسیر غیر دانشگاه فرهنگیان آمدند، شرایط سنی مناسب نداشتند ولی حکم شده که اجرا کنیم و این آشفتگی در نیروی انسانی و آموزش و پرورش ایجاد می‌کند.

حاجی میرزایی با بیان این که ۴۰ درصد از جذب‌شدگان بالای ۳۵ سال سن دارند، اضافه کرد: در مورد رتبه‌بندی قانون دولت را موظف کرده نظامی بیاورد. دولت هم این را طراحی کرده و قانون و رتبه‌بندی اجرا شده اما بعضی می‌گویند باید لایحه ارائه کنیم در حالی که مجری مفسر قانون است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که در ۹ ماه گذشته اتفاقات مهمی افتاده و بیشترین افزایش‌ها متوجه فرهنگیان بوده به عنوان مثال فیش‌های حقوقی مهر ۹۸ را با خرداد ۹۹ مقایسه کنید، تصریح کرد: من هیچ وعده‌ای ندادم که به آن عمل نکرده باشم. کمتر از یک سال پیش رای اعتماد گرفتم و گفتم که سیاسی نیستم و کوچکترین ماموریت سیاسی ندارم و کوچکترین اقدام سیاسی نمی‌کنم. همکارانم را هم منع کردم زیرا اینجا نهاد تعلیم و تربیت است و باید مورد اعتماد قاطبه مردم باشد هیچ عزل و نصبی در آموزش و پرورش در دوره من با انگیزه سیاسی انجام نشده و نخواهد شد.

وی یاد آور شد: در مورد استخدام ۲۵ هزار نفری که امسال به ما اجازه دادند طبق قانون انجام خواهد شد و از اول مهر اجرا می‌شود و بقیه هم به تدریج متناسب با امتیازات‌شان در سال‌های بعد استخدام می‌شوند.

حاجی میرزایی در پایان گفت: در مورد دانشگاه فرهنگیان هم دغدغه ما دغدغه شماست و ما هم نگران آینده آن هستیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا


کمبود ۱۲ هزار نیرو در آموزش‌ و پرورش استثنایی

رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی از کمبود ۱۲ هزار نیرو در این حوزه خبر داد و گفت: با توجه به تخصصی بودن این نیروها نسبت به آموزش‌وپرورش عادی و پایین بودن تراکم استاندارد کلاسی، تامین این میزان نیرو بسیار مشکل است.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در نشست مشترک شورای معاونان سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی و معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع که در راستای بررسی مشکلات دانش آموزان با نیازهای ویژه تشکیل شد، اظهار داشت: این سازمان تخصصی‌ترین بخش وزارت است؛ زیرا در کنار آموزش‌وپرورش دانش آموزان با نیازهای ویژه، بحث توان‌ بخشی این دانش آموزان را نیز پیگیری می‌کند.
حسینی بابیان راهکارهای جبران بخشی از کمبود نیروی انسانی گفت: اختصاص سهمیه ویژه در آزمون استخدامی، استفاده از ۵۰۰ نیروی طرحی متخصص توان‌بخشی، استفاده از سرباز معلم، معلم تمام‌وقت و حق‌التدریس، نیروهای خرید خدمات و استمرار خدمت بازنشستگان از جمله راه‌های جبران بخشی از کمبود نیروی انسانی است.

وی بر احیای امتیازات قانونی نیروهای آموزش‌وپرورش استثنایی تاکید و عنوان کرد: افزایش امتیاز حق شغل و شاغل کارکنان، سنوات ارفاقی مشترکین صندوق تامین اجتماعی، پرداخت مطالبات ناشی از اعمال ضریب ۱.۲ کارکنان آموزش‌وپرورش استثنایی ازجمله موارد قانونی است که نیازمند پیگیری است.

تخصیص اعتبار مورد نیاز برای بکارگیری ۵۰۰ نیروی توانبخشی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش نیز در این نشست گفت: اعتبار مورد نیاز برای به‌کارگیری ۵۰۰نیروی توان‌ بخشی طرحی و بخشی از اعتبار مورد نیاز برای ضد عفونی پایگاه‌های طرح سنجش تخصیص خواهد یافت.

علی الهیار ترکمن اظهار داشت: مطالبات سنوات ارفاقی نیروهای آموزش‌وپرورش استثنایی هم اولویت با پرداخت حقوق است و این مطالبات در سریع‌ترین زمان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: ضریب یک و دودهم کارکنان آموزش‌وپرورش استثنایی نیز تا پایان سال ۹۳ پرداخت ‌نشده است که بر اساس تفاهم صورت گرفته ‌شده این مطالبات در سال جاری پرداخت خواهد شد.

الهیار ترکمن در خصوص استقلال ادارات استثنایی استان‌ها نیز گفت: تبدیل این ادارات به‌عنوان یک منطقه آموزش‌وپرورش در شورای سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی به تصویب رسیده است که برای حل موانع قانونی آن کارگروهی با حضور کارشناس سازمان امور اداری و استخدامی تشکیل خواهد شد.

منبع : بازار کار


494معلم جدید جذب آموزش و پرورش قزوین می شود

 مدیر کل آموزش و پرورش استان قزوین از جذب و استخدام ۴۹۴ معلم جدید در سال تحصیلی ۹۹ در سطح این استان خبر داد.

حسنعلی اصغری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جذب این افراد از دانش آموختگان دانشگاه‌های سراسر کشور و از طریق آزمون استخدامی ماده ۲۸ خواهد بود.

وی اظهار داشت: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ۲۵ هزار معلم از طریق این آزمون، استخدام خواهند شد که سهمیه استان قزوین از این تعداد ۴۹۴ نفر است.
اصغری تصریح کرد: این معلمان در تمام مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم و هنرستان ها جذب آموزش و پرورش استان قزوین خواهند شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: پذیرفته شدگان این آزمون پس از طی مراحل استخدامی به مدت یک سال دوره آموزشی را در دانشگاه فرهنگیان طی کرده و از مهرماه سال آینده فعالیت خود را در آموزش و پرورش آغاز خواهند کرد.
اصغری یادآورشد: پارسال ۳۶۰ نفر از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش شدند که از امسال در کلاس های درس حاضر خواهند شد.
وی بهترین راه ورود به آموزش و پرورش را دانشگاه فرهنگیان اعلام کرد و گفت: محدودیت استخدام نیروی انسانی باعث شده تا آموزش و پرورش به سمت جذب نیرو از طریق نیروهای خرید خدمات آموزشی برود.
وی اضافه کرد: استان قزوین امسال با ۶۰ هزار ساعت تدریس در هفته با کمبود معلم مواجه است که بخشی از این افراد را با دانشجویان تعهد دبیری و افرادی که در آزمون ماده ۲۸ قبول شدند، تامین می‌کنیم و بخشی دیگر از طریق معلمان حق التدریس جبران می‌کنیم تا سال تحصیلی پیش رو را به بهترین شکل ممکن آغاز کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اظهار داشت: زمان، رشته های مورد نیاز و نحوه ثبت نام در این آزمون استخدامی متعاقبا از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.
استان قزوین دارای حدود ۱۶ هزار معلم در مقاطع مختلف تحصیلی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اطلاعیه تغییر زمان برگزاری آزمون استخدامی آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی

به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی می‌رساند با توجه به مجوز صادره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری این آزمون به روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹ تغییر پیدا کرده است.

برنامه زمان‌بندی جدید این آزمون به شرح زیر اعلام می‌گردد:

۱- ویرایش محل پیشنهادی داوطلب برای حوزه برگزاری آزمون : از روز یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹ تا پایان روز چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۹
۲- توزیع کارت ورود به جلسه از طریق سایت www.hrtc.ir: از روز دوشنبه ۱۶ تیرماه
۳- زمان برگزاری آزمون: صبح روز جمعه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۹
ساعت شروع آزمون و محل برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه آزمون اعلام می‌شود


کمبود ۲۲۰۰ نیرو در آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی

معاون پژوهش اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: برای سال تحصیلی آینده با افزایش آمار بازنشسته‌ها، آموزش و پرورش استان با کمبود بیش از دو هزار و ۲۰۰ نیرو مواجه است.

محمدرضا خسروی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، جمعیت دانش‌آموزی خراسان‌جنوبی را بیش از ۱۷۸ هزار نفر اعلام کرد و اظهار داشت: این تعداد دانش‌آموز در دو هزار و ۷۵۰ آموزشگاه تحصیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۳ هزار و ۳۵۱ پرسنل در سمت‌های مختلف کار یادگیری دانش‌آموزان را انجام می‌دهند افزود: برای سال تحصیلی آینده با افزایش آمار بازنشسته‌ها، آموزش و پرورش استان با کمبود بیش از دو هزار و ۲۰۰ نیرو مواجه است.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی تصریح کرد: سال تحصیلی آینده حدود یک هزار نیرو از بدنه آموزش و پرورش استان بازنشسته می‌شوند که فقط ۳۶۰ نیرو از طریق دانشگاه فرهنگیان، پیمانی ماده ۲۸ و سرباز معلم به نیروهای آموزش و پرورش افزوده می‌شود.

برای برقراری توازن میان نیروهای ورودی و خروجی به‌دنبال جذب مجوز استخدام و حق‌التدریسی آزاد هستیم

خسروی با تاکید بر اینکه تا سال ۱۴۰۱ بازنشستگی نیروها روند صعودی دارد، عنوان کرد: برای برقراری توازن میان نیروهای ورودی و خروجی به‌دنبال جذب مجوز استخدام و دریافت مجوز برای جذب نیروی خرید خدمات آموزشی و حق‌التدریسی آزاد هستیم.

وی از جذب ۳۰۵ نیروی جدید از طریق آزمون استخدامی خبر داد و مطرح کرد: اولویت استخدام با مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان و براساس شدت نیاز، مقتضیات منطقه‌ای و میزان توسعه یافتگی شهرستان‌ها است.

ثبت‌نام متقاضیان از طریق سایت سازمان سنجش پس از اعلام وزارت آموزش و پرورش انجام خواهد شد

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با اشاره به افزایش ۸۳ درصدی این سهمیه در مقایسه با سال گذشته، عنوان کرد: ثبت‌نام متقاضیان از طریق سایت سازمان سنجش پس از اعلام وزارت آموزش و پرورش در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد.

خسروی با بیان اینکه پذیرفته‌شدگان پس از گذراندن دوره یک ساله آموزشی فعالیت خود را در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز خواهند کرد، بیان داشت: با توجه به نیاز مبرم استان به نیروی انسانی و قرار گرفتن در ردیف استان‌های محروم، بر خلاف آزمون سال گذشته امتیاز بومی برای متقاضیان در نظر گرفته خواهد شد.

منبع : خبرگزاری فارس


جذب ۲۶۰۰ معلم در آزمون استخدامی امسال خراسان رضوی

خراسان رضوی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص کمبود معلم در آموزش و پرورش خراسان رضوی، بیان کرد: با توجه به بازنشستگی ۴۶۴۰ معلم در سال گذشته و ۷۲۰۰ معلم در شرف بازنشستگی دراستان، برای سال تحصیلی آتی با کمبود ۱۹ هزار نیرو روبه روهستیم.

قاسم‌علی خدابنده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص کمبود معلم در خراسان رضوی بیان کرد: در سال گذشته ۴۶۴۰ نفر بازنشسته داشته‌ایم و امسال نیز ۷۲۰۰ ازمعلمان استان شرایط بازنشستگی دارند که از این تعداد مشخص نیست چه تعداد استمرار خدمت داشته باشند و چه تعداد بازنشسته شوند. با توجه به کمبود ۱۶ هزار معلم در سال تحصیلی گذشته، برای سال تحصیلی آتی ۱۹ هزار نیرو کمبود داریم.

وی با بیان اینکه بخشی از این کمبود توسط نیروهای جدیدالورود از بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان تامین می‌شود، ادامه داد: ۱۲۰۰ نفر از طریق ماده ۲۰۸ که با مدارک لیسانس وفوق لیسانس درآزمون استخدامی سال۱۳۹۸ شرکت بودند، پس ازطی دوره آمادگی به عنوان معلم شروع به فعالیت می‌کنند.

خدابنده با اشاره به اینکه ۸۲ هزار دانش‌آموز در قالب خرید خدمات آموزشی، آموزش می‌بینند، افزود: آموزش وپرورش مدارس را به موسسه‌ای غیر دولتی واگذارمی‌کند که با یک مدیر دولتی ازسوی ما وتامین مابقی نیروها از سوی موسس اداره می‌شود. همچنین مبلغی نیز بر اساس آمار دانش‌آموز از سوی آموزش وپرورش به موسس پرداخت می‌شود، که نیاز حدود ۵۲۰۰ نفری ما تامین می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی اظهار کرد: ۲۰ هزار دانش‌آموز فنی وحرفه‌ای وکارودانش به صورت برون‌سپاری با قراردادهایی که با دستگاه‌هایی مثل شهرداری، آتش‌نشانی، مسکن وشهرسازی، فنی‌وحرفه‌ای، کارواموراجتماعی، جهادسازندگی و… آموزش می‌بینند.

خدابنده بااشاره به اینکه بخش دیگری از نیاز خود را از طریق اضافه کار نیروهای شاغل وحق‌التدریس نیروهای بازنشسته تامین می‌کنیم، ادامه داد:۳۶۰۰نفر از تامین نیرو ما به صورت نیروهای حق‌التدریس، آموزش‌یار نهضت سواد آموزی، پیش‌دبستانی وخرید خدمات قبل از سال ۱۳۹۱ است.

وی با اشاره به اینکه برای سال تحصیلی آتی، ماده ۲۰۸ و جذب معلم از طریق آزمون استخدامی خواهیم داشت، گفت: با توجه به این که ظرفیت استان افزایش ۳ برابری نسبت به سال گذشته داشته است، جذب حدود ۲۶۰۰ معلم خواهیم داشت که این معلمان سال ۱۴۰۰ بعد از طی فرآیندهای جذب و استخدام شروع به فعالیت خواهند کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


استخدام ۴۹۴ نفر در آموزش و پرورش قزوین

۴۹۴ نفر امسال از طریق برگزاری هشتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی جذب آموزش و پرورش استان قزوین می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین، فیروزی معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استخدام ۴۹۴ نفر در آموزش و پرورش قزویناستان قزوین با اشاره به تخصیص سهمیه استخدام سال ۹۹ از طرف وزارت متبوع، اعلام کرد: امسال ۴۹۴ نفر از طریق آزمون استخدام پیمانی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جذب آموزش و پرورش استان برای خدمت در مناطق ۱۴ گانه آموزش و پرورش خواهند شد.

فیروزی افزود: پذیرفته شدگان در رشته‌های آموزگاری، آموزگار استثنایی، مشاوره، مربی امور تربیتی، دبیری، هنرآموزی و مربی تربیت بدنی جذب خواهند شد.

به گفته او، افراد جذب شده پس از طی مراحل یکساله آموزشی در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در مدارس استان مشغول به کار می‌شوند.

فیروزی ادامه داد: متقاضیان ورود به آموزش و پرورش برای اطلاع از جزئیات استخدام (شرایط اختصاصی و عمومی، رشته، جنسیت و سهمیه ها) در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش که متعاقباً از طریق رسانه‌ها نیز اطلاع رسانی می‌شود، مراجعه کنند.

منبع : خبرگزاری صداوسیما


زمان انتشار دفترچه و برگزاری آزمون استخدام آموزش و پرورش سال ۹۹

جذب ۳ هزار و ۸۳۷ نفر نیرو از طریق آزمون استخدامی فراگیر در آموزش و پرورش استان/ ارتقا و توسعه آموزش معلمان و توانمندسازی نیروی انسانی یکی از ضروریات دستگاه تعلیم و تربیت است.

رخشانی گفت: در سال جاری مجوز جذب ۳هزار و ۸۳۷ نفر نیرو از طریق آزمون استخدامی فراگیر در آموزش و پرورش استان صادر شده و آزمون یاد شده در مرداد ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، حمیدرضا رخشانی در نشست مشترک شورای معاونین اداره کل و روسای ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان از جذب ۳ هزار و ۸۳۷ نفر نیرو از طریق آزمون استخدامی فراگیر در آموزش و پرورش استان خبر داد و افزود: دفترچه این آزمون در اوایل تیرماه منتشر و برگزاری آزمون یاد شده در مرداد ماه خواهد بود.
وی ضمن ابراز خرسندی از مجموعه اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری هرچه بهتر و دقیق تر امتحانات حضوری دانش آموزان پایه نهم و پایه دوازدهم و ایجاد فضایی آرام و اطمینان بخش برای دانش آموزان و خانواده ها، اظهار داشت: همه همکاران اعم از ستاد و صف، خلاقانه، ماهرانه، زیبا و اندیشمندانه به میدان آمدند و در برنامه های مختلف به خوبی نقش آفرینی کردند.
وی افزود: امروز بیش از پیش در آموزش و پرورش نیازمند بسترسازی و فرصت آفرینی برای بهره‌گیری از آموزش های مجازی هستیم چرا که شرایط پیش آمده و حتی پیش روی ما که در هاله ای از ابهام وجود دارد می طلبد تا در این مسیر دقیق تر و بهتر حرکت نماییم.
رخشانی اظهار داشت: معمولاً هر تغییری مقاومت هایی را به دنبال دارد و شرایط جدید پیش آمده قطعاً سختی‌هایی را در پی خواهد داشت؛ اما به فراخور زمان طبیعتاً همگی خود را با وضعیت جدید وفق داده و همراه می شویم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به شرایط حاکم بر جامعه درپی شیوع ویروس کرونا بیان داشت: ویروس کرونا زیست متفاوتی را برای همگان رقم زد و لازمه آن آمادگی همه جانبه در عرصه‌های مختلف است و می طلبد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها به دنبال شرایط احسنت آن باشیم.
وی با تاکید بر موفقیت دو چندان کار تیمی و گروهی نسبت به فردگرایی بیان داشت: سعی کنیم دوره مسئولیت همه ما دوره ای ماندگار و موفق باشد و در این مسیر سه مولفه مهم تاثیرگذار خواهد بود: سرمایه های فیزیکی و منابع طبیعی و غیرطبیعی، نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی بنا بر اعتماد مردم.
رخشانی گفت: داشتن روحیه تعامل، همفکری، همگرایی و هم‌افزایی با مجموعه‌های مختلف و بهره گیری از خرد جمعی و ظرفیت‌های دیگر دستگاهها، ارائه گزارش عملکرد و شفاف سازی، افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم و مسئولین به آموزش و پرورش را در پی خواهد داشت.
وی با تاکید بر نقدپذیری و داشتن سعه صدر در برخورد و مواجهه با انتقادات، یکی از مولفه های مهم مدیران موفق و مردمی را انتقاد پذیری و در پی آن ایجاد تحول و دگرگونی در رفتار و عملکرد دانست.
رخشانی در پایان با تاکید مجدد بر بکارگیری تدابیر لازم و برنامه‌ریزی صحیح و اصولی برای اجرایی شدن هرچه بهتر پروژه مهر، از این مهم به عنوان جشن بزرگ ملی در آموزش و پرورش یاد کرد.


جذب ۷۳۴ نفر در آموزش و پرورش از طریق آزمون استخدامی

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان، از پذیرش ۷۳۴ نفر برای شغل معلمی از طریق آزمون استخدامی سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، موسی دادی زاده سرخائی از جذب نیرو در آموزش و پرورش استان خبر داد و گفت: با پیگیری های صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش و جلسات مختلف پیرامون کمبود نیروی انسانی بومی در استان، تعداد ۷۳۴ نیرو در سال جاری جذب آموزش و پرورش می شوند.

وی افزود: این جذب از میان افراد بومی استان هرمزگان خواهد بود که از طریق آزمون استخدامی سال ۱۳۹۹ پذیرش خواهند شد.

دادی زاده اضافه کرد: در سال گذشته بیش از ۶۳۰ نفر از طریق آزمون استخدامی (ماده ۲۸) جذب شده اند که ایتدای مهر ماه سال جاری در کلاس های درس حاضر می شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان گفت: درسال جاری قریب به ۷۵۰ فرهنگی استان بازنشسته می شوند که جذب این تعداد نیروی بومی می توانند التیام بخش تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش هرمزگان باشد.

منبع : خبرگزاری برنا


جذب ۳۰۵ نیروی جدید از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش خراسان جنوبی

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: ۳۰۵ نیروی جدید از طریق ماده ۲۸ همراه با آزمون استخدامی در سال جاری جذب آموزش و پرورش استان می شوند که این میزان نسبت به سال گذشته۸۳درصد رشد دارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری پانا در بیرجند، با اشاره به ضرورت بکارگیری نیروی انسانی توانمند در آموزش و پرورش اظهار کرد:در توزیع مجوزهای تخصیص یافته ؛ترتیبی اتخاذ شد که اولویت استخدام با مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان و بر اساس شدت نیاز، مقتضیات منطقه ای و میزان توسعه یافتگی شهرستان ها صورت پذیرد.

وی از در نظر گرفته شدن امتیاز بومی برای متقاضیان ؛ خبر داد و تصریح کرد: با توجه به پیگیری های به عمل آمده و با توجه به نیاز مبرم استان به نیروی انسانی و قرار گرفتن در ردیف استان های محروم؛ بر خلاف آزمون سال گذشته، امتیاز بومی برای متقاضیان در نظر گرفته خواهد شد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در ادامه ابرا داشت: ثبت نام متقاضیان طبق سنوات گذشته از طریق سایت سازمان سنجش بر اساس تاریخ های اعلام شده وزارت آموزش و پرورش در آینده ای نزدیک انجام خواهد گرفت و علاقمندان به حرفه معلمی می توانند اخبار مربوطه را از سایت مذکور پیگیر باشند.

لازم به ذکراست با توجه به آمار بالای بازنشستگی استان، پذیرفته شدگان پس از گذراندن دوره یک ساله آموزشی فعالیت خود را در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز خواهند کرد.


استخدام ۵۷۰ نفر در آموزش و‌ پرورش استان بوشهر

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و‌ پرورش استان بوشهر گفت: ۵۷۰ نفر در آموزش و‌ پرورش استان بوشهر استخدام می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، عبدالرضا بندری ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وزارت آمورش و پرورش برای تامین نیروی انسانی در تابستان، آزمون استخدام جدیدی برگزار می‌کند، اظهار داشت: برای این آزمون مجوز استخدام ۵۷۰ نفر در استان بوشهر دریافت شده است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و‌ پرورش استان بوشهر اضافه کرد: از این تعداد، ۱۶۰ نفر بازمانده از استخدام سال قبل و ۴۱۰ نفر براساس مجوز جدید هستند که پس از شرکت در آزمون و انجام مصاحبه جذب می‌شوند.

بندری با بیان اینکه در این آزمون، فقط افراد بومی جذب می‌شوند، گفت: در دوره ابتدایی ۲۶۶ نفر، متوسطه اول و دوم ۱۳۴ نفر، پرورشی و مشاوره ۷۱ نفر، تربیت بدنی ۳۳ نفر، استثنایی ۱۶ نفر و فنی‌حرفه ای‌و کاردانش ۵۰ نفر نیروی آموزشی جدید استخدام می‌شوند.

وی افزود: برپایه مجوز استخدامی امسال، شهرستان عسلویه با ۵۵ نفر بیشترین و خارک و کاکی هرکدام جداگانه با ۱۶ نفر دارای کمترین تعداد استخدام می‌باشند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی در پایان با بیان اینکه در دوره ابتدایی، جذب آموزگار براساس نیاز مناطق تعریف شده نه براساس جنسیت، خاطرنشان کرد: در سایر رشته‌ها در مجموع ۹۱ نفر خانم و ۳۰۴ نفر آقا استخدام می‌شوند.

منبع : خبرگزاری فارس


استخدام ۷۵۵ نیرو از طریق برگزاری آزمون استخدام در آموزش و پرورش گلستان

در جلسه کارگروه توسعه مدیریت، برنامه ریزی پیرامون سهمیه استخدام پیمانی(ماده۲۸) آموزش و پرورش درسال ۹۹ صورت گرفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش گلستان، صبح سه شنبه ۱۳خرداد ۹۹جلسه کارگروه توسعه مدیریت با حضور گوهری راد مدیرکل آموزش و پرورش استان و با موضوع سهمیه استخدام پیمانی سال ۹۹برگزار گردید.

مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به ضرورت بکارگیری نیروی انسانی توانمند در آموزش و پرورش از جذب نیروی جدید از طریق ماده ۲۸ همراه با آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور در سال ۹۹ خبر داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: پس از اعلام نیاز استان با توجه به رشته، دوره های تحصیلی و شهرستان محل خدمت به وزارت متبوع وانجام هماهنگی های لازم ، ثبت نام متقاضیان طبق سنوات گذشته از طریق سایت سازمان سنجش انجام خواهد گرفت و علاقمندان به حرفه معلمی می توانند اخبار مربوطه را از سایت مذکور پیگیر باشند.

لازم به توضیح است در آزمون امسال ، استان گلستان ۷۵۵ مجوز جذب نیروی جدید و ۱۰۹ سهمیه مجوز باقیمانده از سال گذشته داشته و پذیرفته شدگان پس از گذراندن دوره یک ساله آموزشی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان در تیرماه

بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و مباحث امور پشتیبانی و مالی در جلسه ویدئو کنفرانس سازمان نهضت سوادآموزی مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی، شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ابتدا با سلام و درورد به ارواح طیبه شهدا و روح ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالگرد ارتحال ایشان، به قیام پانزده خرداد و نقش شهدای آن در تحقق انقلاب اشاره کرد همچنین با توجه به تقارن روز جلسه با سالروز تخریب قبور مطهر ائمه اطهار علیه السلام (هشتم شوال) این روز را به اعضای جلسه تسلیت گفت. وی با اشاره به شرایط ایجاد شده و تعطیلی جلسات گردهمایی حضوری از تشکیل این جلسه و ارتباط با استان‌هایی که در اولین جلسه نبودند، اظهار خرسندی کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، ضمن اشاره به مطالبی که در جلسه قبل مطرح شده به ساختار جدید تشکیلاتی اعمال شده در استان‌ها اشاره کرد و گفت: «تعدیل نیرو فقط شامل سوادآموزی نبوده و تقریباً همه قسمت‌های وزارتخانه را در بر می‌گیرد و سازمان در تلاش است تا در خصوص تعدیل نیروها در استان‌ها با انعکاس مشکلات پیش آمده به مقام عالی وزارت آنها را حل کند.»

محمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان را در تیر ماه سال جاری به شرط مجوز ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا دانست و گفت: «با توجه به ایام کرونایی و روزهایی که سپری شد هماهنگی‌های لازم انجام شده که آزمون استخدامی به احتمال قوی در تیرماه برگزار شود و برگزاری این آزمون یک امر تکلیفی در استخدام‌ها بوده و اجتناب ناپذیر است و عدم اجرای آن با نص قانون منافات دارد، بنابراین اجرای آزمون قطعی است.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به مسائل آموزشی، حجم استان‌ها و دقت در اجرای دقیق برنامه عملیاتی سال ۹۹، تلاش سازمان برای حضور در آموزش مجازی شاد، آموزش‌های تلویزیونی و مجازی و همچنین به تعهدات مالی استان‌ها نیز اشاره‌ و راهکارهای لازم را به استان‌ها اعلام کرد.

در ادامه معاونان استان‌ها به ترتیب مشکلات و پیشنهادات خود را از طریق ویدئو کنفرانس اعلام کردند که تمهیدات و اقدامات استان‌ها برای استمرار فعالیت‌های سوادآموزی در شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ بررسی مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص پایان پذیری کلاس‌های تشکیل شده در سال ۱۳۹۸ و برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای کلاسگذاری سال جاری و مسائل و پرسش‌های استان‌ها در خصوص بحث امور پشتیبانی و مالی از جمله این مطالب بود.

در ادامه جلسه خاک زاد معاون امور آموزشی سازمان، مونسان مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی و جمشیدی مدیر کل طرح و برنامه پاسخگوی موارد مطروحه استان‌ها بودند.

در این جلسه ویدئو کنفرانسی طبق برنامه ریزی انجام شده، ۱۸ استان که در اولین جلسه حضور نداشتند، حاضر بوده و مشارکت لازم را داشتند.

منبع : خبرگزاری پانا


بکارگیری هزار نیرو در آموزش و پرورش استثنایی کشور

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: ساماندهی نیروی انسانی از مهمترین موضوعات آموزش و پرورش استثنایی است و یکی از راه‌های جبران کمبود نیرو در آموزش و پرورش استثنایی بکارگیری ۶۹۱ نیروی پذیرفته شده در آزمون استخدامی ماده ۲۸ و ۵۰۰ نیروی طرحی برای اول مهرماه است.

به گزارش بازارکار به نقل از سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، سید جواد حسینی در نشست با مدیرکل و رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران اظهار داشت: در سال جدید ۵۰۵ دانشجو معلم در رشته های مرتبط با آموزش و پرورش استثنایی در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته خواهند شد.

وی افزود: طرح خرید خدمات، استمرار کار بازنشستگان، طرح معلم تمام وقت، حق التدریس نیروی شاغل و سربازمعلم راهکارهای دیگر حل مشکل کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش استثنایی است.

معاون وزیر با اشاره به کمبود ۱۲ هزار نفری نیروی انسانی در گروه های هفتگانه آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: در آخرین جلسه شورای سازمان که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد پیگیری استخدام این دوازده هزار نیرو از طریق سازمان امور استخدامی و معاونت برنامه ریزی و توسعه و منابع به تصویب رسید.

وی افزود: تامین نیروی متخصص در آموزش و پرورش استثنایی در مقایسه با آموزش و پرورش عادی بسیار سخت تر است و امید است با مساعدت سازمان امور استخدامی تامین نیروی مورد نیاز در دستور کار قرار گیرد.

حسینی همچنین در خصوص طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان نیز گفت: تلاش خواهد شد در مناطقی از کشور و شهر تهران که امکان سنجش در نوبت صبح با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر نباشد، از طریق شیفت عصر موضوع تمهید و برنامه ریزی شود تا خللی در جریان برنامه سنجش پیش نیاید.

در این دیدار عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با ابراز نگرانی از بازنشستگی تعداد زیادی از نیروهای آموزش و پرورش استثنایی تهران اظهار داشت: به دلیل تخصصی بودن امر آموزش و توانبخشی در عمل امکان جایگزین این نیروها به میزانی که در آموزش و پرورش عادی میسر است، وجود ندارد.
وی افزود: در شهر تهران ۷۳ پایگاه عهده دار طرح سنجش خواهند بود و با توجه به محدودیت پذیرش گذاشته شده برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی ممکن است در طرح سنجش با مشکل مواجه شویم.

منبع : خبرگزاری بازار کار


خبر صدور مجوز استخدام ۵۳ هزار نفر در آموزش و پرورش سال ۹۹

علی الهیار ترکمن در نشست معاون اول رئیس جمهور با شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش و پرورش مسائل و مشکلاتی دارد که اجازه نمی‌دهد برنامه‌های اصلاحی انجام شود، اظهار کرد: منابع انسانی و مالی در خدمت آموزش و پرورش فقط برای تحت پوشش قرار دادن ۶۰ درصد دانش آموزان لازم التعلیم است اما آموزش و پرورش ۹۲ درصد جمعیت لازم التعلیم را تحت پوشش قرار می‌دهد، تفاوت ۳۱ درصدی از منابع آموزش و پرورش می‌رود و از استانداردهایی که باید اتفاق بیفتد، می‌کاهیم.

وی درباره حقوق فرهنگیان گفت: اگر حقوق اسفند ۹۷ معلمان را با اسفند ۹۸ مقایسه کنید ۵۴.۷ درصد رشد داشت که ۱۷.۱ درصد ناشی از توسعه سنواتی و افزایش سالانه است و مابقی به بحث رتبه بندی و اصلاح امتیازات فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری مربوط است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امروز در هیئت دولت ترمیم رتبه‌بندی معلمان مصوب شد، افزود: مدیریت منابع انسانی در آموزش و پرورش یک فرایند است و نیاز آموزش و پرورش به نیروی انسانی منطبق با موج‌های سینوسی جمعیت است.

جمعیت دانش‌آموزان یک میلیون نفر افزایش و معلمان ۱۰۰ هزار نفر کاهش

الهیار ترکمن بیان کرد: از سال ۹۲ تا ۹۸ یک میلیون نفر به جمعیت دانش‌آموزی اضافه شده و جمعیت دانش‌آموزان به ۱۵.۲ میلیون نفر رسیده است و ۱۰۰ هزار نفر از نیروی انسانی کاسته شده است، هم‌اکنون در اوج بحران خروج نیرو به دلیل بازنشستگی قرار داریم چون تعداد زیادی نیروی انسانی در اوایل دهه ۷۰ استخدام شدند و هم اکنون به سن بازنشستگی رسیده‌اند.

چاره اندیشی نکنیم سال ۱۴۰۰ با مشکل جدی کمبود معلم مواجه می‌شویم

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این روند تا سال ۱۴۰۳ ادامه دارد و به طور متوسط سالانه ۲۰۰ هزار دانش‌آموز اضافه می‌شود و در این سال جمعیت دانش آموزان به ۱۶ میلیون نفر می‌رسد که موج دوم افزایش جمعیت دانش‌آموزی را خواهیم داشت همچنین سالانه ۷۰ هزار نیرو بازنشسته می‌شوند، اگر تمهیدی نیاندیشیم دچار اختلالات اساسی در دهه اول سده ۱۴۰۰ می شویم.

​​​​ الهیار ترکمن متذکر شد: اگر همین وضعیت صدور مجوز نیروی انسانی ادامه داشته باشد، تعداد نیروی انسانی به ۷۶۰ هزار نفر کاهش می‌یابد و کار آموزش سخت می‌شود؛ بر اساس استاندارد شورای عالی آموزش و پرورش ۲۹۵ هزار نیروی انسانی کمبود داریم و اگر بخواهیم بر اساس شاخص‌های سازمان اداری بسنجیم ۱۹۷ هزار کمبود نیرو مسجل شده است.

باید ۳۲ درصد مدارس را بفروشیم تا پاداش پایان خدمت بپردازیم

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: ۸۹ هزار کمبود مشاور و مربی پرورشی و ۷۵ هزار کمبود کارکنان اداری مدارس را داریم برای ساماندهی نیروی انسانی در مهر ۹۹، ۵۳ هزار مجوز استخدام در شرف صدور است و از ۶ راهکار بهره خواهیم برد. استفاده از حق التدریس شاغلان، آزاد و بازنشسته‌ها، معلم تمام وقت، خرید خدمات آموزشی، تدریس معاونان مدارس و استفاده از سرباز معلمان.

وی در ادامه درباره پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشسته‌های سال ۹۸ مطرح کرد: سال ۹۸، ۴۸ هزار بازنشسته داریم و ۵۴۰۰ میلیارد تومان پاداش پایان خدمت آنهاست، سازمان برنامه و بودجه می‌گوید اموال خود را بفروشید و تنها اموال آموزش و پرورش مدارس و اردوگاه‌ها است و اگر بخواهیم به این سمت برویم باید ۳۲ درصد مدارس را بفروشیم تا بتوانیم پول پاداش بدهیم!!

ترکمن متذکر شد: تقاضا داریم، دولت زحمت بکشد و این پول را تامین کند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


خبر اعلام فراخوان استخدام آموزش و پرورش تا ۲هفته آینده

حاجی‌میرزایی درباره آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت: نیاز به نیروی انسانی از سال‌های گذشته وجود داشته است و در شرایطی روند صعودی به خود گرفته است؛ با رعایت مجموعه ملاحظات و شاخص‌هایی، روش‌های تامین نیرو در آموزش و پرورش مشخص شده است.

وی ادامه داد: راه‌هایی مانند آزمون استخدامی است که آزمون استخدامی در مرداد برگزار می‌شود که فراخوان آن در یکی، دو هفته آینده اعلام خواهد شد اما روش‌های دیگر مانند جذب از دانشگاه فرهنگیان و جذب آموزشیاران نهضت، حق‌التدریس‌ها و نیروهای پیش‌دبستانی نیز پیش‌بینی شده است.

وزیر آموزش و پرورش درباره انتشار برخی اخبار درباره بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور گفت: این خبر، منبع موثفی ندارد و ما نیز هنوز در این باره تصمیم‌گیری نکردیم؛ البته متناسب با شرایط تصمیم می‌گیریم.

وی در خصوص واریز نوبت دوم و سوم سرانه بهداشتی مدارس اظهار کرد: در یک مرحله سرانه تخصیص یافت و چون مدارس تعطیل شد، آن را نگه داشتند و الان در زمان بازگشایی مدارس برای تجهیز سرویس بهداشتی مدارس به مایع دستشویی و ضدعفونی کلاس‌ها تخصیص می‌یابد؛ البته اگر لازم باشد تخصیص دیگری هم دریافت می‌شود و در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

منبع : خبرگزاری فارس


خبر برگزاری آزمون استخدامی جدید آموزش و پرورش در شهریور ماه

وزیر آموزش و پرورش در نخستین نشست خبری خود در سال ۱۳۹۹ در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار گفت: بحث نیروی انسانی مهمترین مساله آموزش و پرورش است و در تلاش هستیم به محض نهایی شدن مجوز استخدام در قالب ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، آرمون استخدامی جدید را شهریورماه سال جاری برگزار کنیم.

دکتر حاج میرزایی همچنین گفت: به محض فراهم شدن شرایط و مجوز ستاد کرونا، آزمون استخدامی معلمان حق التدریس و نهضتی ها نیز در تابستان سال جاری برگزار می شود.
وی همچنین در این نشست خبری با بیان اینکه در اولین روز بازگشایی مدارس بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان در مدارس حضور یافتند، گفت: امتحانات پایان سال پایه‌های نهم و دوازدهم قطعا حضوری است.
نشست خبری محسن حاجی‌میرزایی میرزایی وزیر آموزش و پرورش امروز برگزار شد؛ این نشست در حالی برگزار شد که امروز، دومین روز بازگشایی یک‌ماهه مدارس است
حاجی‌میرزایی با اشاره تعطیلی مدارس در ایام کرونا، اظهار کرد: آموزش‌های دانش‌آموزان از همان روزهای اول تعطیلی مدارس با آموزش تلویزیونی و سپس آموزش مجازی آغاز شد‌‌.

وی ادامه داد: تا پایان اردیبهشت تمام محتوای آموزشی ارائه می‌شود و با استقبال خوبی از سوی دانش‌آموزان مواجه بوده است به طوری که بیش از ۲۷ میلیون بار محتوای این دروس دانلود شده است.
حاجی‌میرزایی اضافه کرد: با توجه به اینکه آموزش‌های تلویزیونی یک سویه است و نیاز به ارتباط تعاملی داریم، بر این اساس شبکه شاد ایجاد شد که تاکنون ۱۲.۵ میلیون دانش‌آموز، ۹۸ درصد مدیران و بیش از ۸۲ درصد معلمان در آن عضو شده‌اند.

وی به بازگشایی یک‌ماهه مدارس گفت: بر اساس گزارشی که داشتیم دیروز بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد معلمان در مدارس حضور داشتند و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان به مدارس رفتند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص گلایه خانواده دانش‌آموزان پایه مهمی گفت: امتحانات پایه نهم به جهت اینکه این دانش‌آموزان در سال‌جاری هدایت تحصیلی دارند حضوری است و امتحانات نهایی نیز حضوری برگزار می‌شود.

وی درباره عدم صدور احکام ترمیم رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: این موضوع نیاز به مصوبه دولت دارد که در انتظار تصویب و ابلاغ این مصوبه داریم.

منبع : بازار کار


استخدام ۲۵ هزار معلم حق‌التدریس از امسال

و پرورش اعلام کرد امسال ۲۵ هزار نفر از معلمان حق التدریس استخدام خواهند شد.

به گزارش تسنیم، یارمحمد حسین بر درباره فرآیند استخدام معلمان حق‌التدریس بیان کرد: این معلمان باید تا پایان برنامه ششم توسعه به تدریج استخدام شوند و سازمان اداری و استخدامی برای امسال مجوز جذب ۲۵ هزار نفر را به آموزش و پرورش داده است.

وی افزود: فراخوان برای برگزاری آزمون ویژه آموزشیاران نهضت سوادآموزی اعلام شده است و بعد از برگزاری آزمون آنها در قالب فرم امتیاز بندی فرایند آموزش ۲۵ هزار نفر را از مهر ماه در دانشگاه فرهنگیان آغاز خواهیم کرد.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش درباره پرداخت حق التدریس معلمانی که در تعطیلات کرونایی مدارس به صورت مجازی فعالیت می‌کردند، عنوان کرد: همه معلمانی که تدریس مجازی داشتند، حق‌التدریس خود را دریافت می‌کنند که شامل ساعات حق‌التدریس نیروهای رسمی و حق‌التدریس آزاد می‌شود حق التدریس چون فعالیت آنها به جای کلاس درس در فضای مجازی انجام می‌شود.

طبق اعلام سازمان نهضت سوادآموزی، زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون اکنون امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

منبع :خبرگزاری تسنیم


اعطای امتیاز به افراد بومی به صورت مطلق ابطال شد

دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایتی در رابطه با آزمون استخدامی آموزش و پرورش حکم داد:اعطای امتیاز به افراد بومی به صورت مطلق (به غیر از مناطق محروم) به موجب آرای متعدد هیات عمومی باطل است.

به گزارش خبرنگار مهر، در یکی از شکایت‌های وارده به دیوان عدالت اداری، شاکی خواستار ابطال بند ۱ ردیف امتیازات و سهمیه‌های قانونی از دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش بود.

در گردش کار این پرونده آمده است: «شاکی به موجب دادخواستی ابطال بند ۱ ردیف امتیازات و سهمیه‌های قانونی از دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که با توجه به دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش در سومین آزمون متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور سال ۱۳۹۵ که در تاریخ ۱۸۷۱۳۹۵ از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور منتشر گردید در این آزمون استخدامی برای کد شغل محل ۱۶۱۸۵ وزارت آموزش و پرورش، دبیری شیمیبوشهر- تنگستان، با ظرفیت پذیرش ۱ نفر (زن) به عنوان داوطلب بومی استان شرکت نمودم و با اعلام نتایج اولیه، بنده با کسب حد نصاب نمره قبولی در رشته مزبور پذیرفته و در ادامه برای انجام مصاحبه معرفی شدم. ولی متاسفانه به دلیل اینکه در آن ردیف شغلی (دبیری شیمی) ملاک جذب داوطلب بومی شهرستان تنگستان دلوار بوده، بنده در همان مرحله از شرکت در مصاحبه تخصصی منع شدم. هر چند مدارک و مستندات لازم مبنی بر دارا بودن شرایط بومی استان و سکونت خود در چند سال قبل از آزمون را ارائه دادم اما به دلیل عدم احراز شرایط بومی شهرستان توسط آموزش و پرورش استان بوشهر از شرکت در مراحل بعدی فرآیند استخدام محروم شدم. لذا اینجانب شکایت خود را به این عملکرد سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر به محضر ریاست دیوان عدالت اداری ابراز می‌دارم و متقاضی ابطال بند ۱ ردیف امتیازات و سهمیه‌های قانونی از دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون مربوطه می‌باشم که سازمان آموزش و پرورش به استناد این بند موجب تضییع حق بنده و از دست رفتن این موقعیت اشتغال برای اینجانب گردید.

در پاسخ به شکایت مذکور، مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضائی به موجب لایحه شماره ۱۰۵۰۶۴۸۱۰-۶۷۱۳۹۸ توضیح داده است که: ” وفق دادنامه شماره ۱۹۱۹-۱۱۱۰۱۳۹۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، وضعیت بومی‌گزینی لغو شده است و مطابق ماده (۱۳) قانون دیوان و ماده (۴) قانون مدنی، اثر ابطال در مواردی که ابطال به دلیل مغایرت با شرع نباشد و یا هیات عمومی اثر آن را به زمان تصویب تسرّی نداده باشد از زمان صدور رای می‌باشد؛ ضمن اینکه هیات عمومی دیوان طیّ دادنامه شماره ۷۵۴-۱۸۴۱۳۹۸، تسرّی ابطال مصوبه موضوع دادنامه شماره ۱۹۱۹ را به زمان تصویب تایید نکرده است. آزمون استخدامی که در سال (۱۳۹۵) صورت گرفته، قبل از تاریخ صدور دو رای فوق الذکر هیات عمومی بوده و کلیه دستگاه‌ها مکلفند بعد از ابلاغ و انتشار آن مفادّ رای را در آزمون‌های استخدامی آینده رعایت کنند و نیازی به ابطال مجدّد امتیاز بومی نیست.”

هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۲۹۱۱۱۳۹۸ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و روسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آرا به شرح زیر به صدور رای مبادرت کرده است.

رای هیات عمومی

با توجه به اینکه اولاً: اعطای امتیاز به افراد بومی به صورت مطلق (به غیر از مناطق محروم) به موجب آرای متعدد هیات عمومی ابطال شده است، لیکن به موجب ماده ۲۹ بخشنامه شماره ۹۷۵۷/۹۳/۲۰۰-۱۹۷۱۳۹۳ معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ۱۰۰% سهمیه استخدامی در مناطق محروم به بومیان آن منطقه قابل اختصاص است و این امر به موجب دادنامه شماره ۲۵۳-۱۳۹۸/۶/۵ هیات عمومی مغایر قانون شناخته نشده است، لذا با عنایت به مراتب فوق و به تبعیت از آرا پیشین هیات عمومی دیوان عدالت اداری اطلاق مقرره مورد شکایت صرفاً در مورد غیر مناطق محروم، به علت مغایرت با بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی و اصل ۲۸ قانون اساسی و اصل برابری فرصت‌ها و ماده ۴۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


سرنوشت پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش در گرو تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا

علی الهیار ترکمن آخرین وضعیت پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش و سرانجام سال تحصیلی جاری را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ علی الهیار ترکمن، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش، با اشاره به وضعیت پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت: دانشگاه فرهنگیان مسئولیت آموزش و آماده کردن این افراد برای تدریس را برعهده دارد.

او افزود: در حال حاضر باتوجه به شرایط فعلی که امکان برگزاری کلاس‌های آموزشی حضوری وجود ندارد، دانشگاه فرهنگیان بسته‌های آموزشی را آماده کرده و از طریق فضای مجازی در اختیار این افراد قرار می‌دهد.

الهیار ترکمن درباره شروع به کار پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان قول داده این افراد را تا مهرماه آماده کند بنابراین اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا دستور بازگشایی مدارس را به آموزش و پرورش ابلاغ کند، این افراد هم تدریس را آغار می‌کنند.

منبع : خبرگزاری برنا


تحویل ۲۰ هزار و ۷۹۰ معلم تا مهر امسال به آموزش و پرورش

رئیس دانشگاه فرهنگیان، از تحویل ۲۰ هزار و ۷۹۰ معلم تا مهر امسال به آموزش و پرورش خبر داد و تاکید کرد ۸ هزار و ۷۴۰ نفر دانشجو معلم ورودی سال ۱۳۹۵ هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین خنیفر در نشست مجازی این دانشگاه با حضور معاونان و روسای پردیس سراسر کشور در مکان سالن شهید چمران، با اشاره به بحران کنونی حاکم بر جهان، دوران سازگاری با کرونا را به عنوان شعار زندگی در عصر حاضر یاد کرد و گفت: با توجه به مشخص نبودن زمان رفع این ویروس، باید با تمام توان و قوا همه اعتبار خود را در میدانی که کم تر از میدان جهاد نیست به نمایش گذاشت.
خنیفر، با تاکید بر عدم تک روی در فعالیت‌های دانشگاه، پاسخگویی مناسب و به موقع به مخاطب را مهم اعلام کرد و افزود: با تمهیدات از قبل پیش بینی شده و آموزش‌های ترکیبی و مجازی دانشگاه، همچنین تلاش‌های طاقت فرسای معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و دیگر معاونت‌های دانشگاه شاهد پیشبرد امور آموزشی این دانشگاه هستیم.
رئیس دانشگاه فرهنگیان، از تحویل ۲۰ هزار و ۷۹۰ معلم تا مهر امسال به آموزش و پرورش خبر داد و یادآور شد: ۸ هزار و ۷۴۰ نفر دانشجو معلم ورودی سال ۱۳۹۵ هستند.
وی، از ارسال اسامی ۱۲ هزار و ۵۰ نفر مهارت آموز ماده ۲۸ به استان ها سخن گفت و اشاره کرد: این تعداد مهارت آموز باید سه پودمان آموزشی طراحی شده از سوی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی را سپری کنند.
خنیفر، خطاب به مدیران استانی با تاکید بر اجرای به موقع برنامه‌ها در چارچوب آیین‌نامه‌های مصوب دانشگاه و محدوده اختیارات قانونی و توجه بیش از پیش به کیفیت امور در بحران کنونی اشاره کرد: آموزش، آزمون بزرگ همه ما به شمار می‌رود. به محض شروع آموزش‌های مجازی با استفاده از مواد درسی موجود باید نسبت به آموزش مهارت آموزان اقدام کرد.
رئیس دانشگاه فرهنگیان، پودمان‌های تعریف شده مهارت‌آموزان را شامل دروس نظری، نظری – عملی و دروس کارآموزی و عملی برشمرد و افزود: پانزده اردیبهشت ماه تا پایان خرداد، پانزده تیر ماه تا پایان مرداد و اول مهرماه تا پانزدهم آذرماه زمان‌های پیش بینی شده برای گذران پودمان‌های در نظر گرفته شده مهارت‌آموزان ماده ۲۸ است.
خنیفر، جرات و مهارت مقام عالی وزارت آموزش و پرورش را در راه‌اندازی شبکه شاد ستودنی خواند و گفت: فعالیت و پیگیری مستمر وزیر آموزش و پرورش در راستای توسعه این شبکه آموزشی قابل تقدیر است.
وی، در ادامه بهره گیری مدیران و مسئولان استان را از ظرفیت شبکه شاد و مراکز سیمای استانی به نفع دانشجو معلم و دانشگاه لازم و ضروری دانست و عنوان کرد: ستاد مرکزی دانشگاه حامی و پشتیبان برنامه‌ها و اقدامات مفید و اثرگذار استان به نفع دانشجو معلم است.
رئیس دانشگاه، از مدیران مراکز و پردیس‌های استان خواست در اسرع وقت گزیده‌ای از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده خود را در خصوص آموزش‌های دانشجویان پیوسته استان در بحران موجود برای تسریع در انجام امور به ستاد مرکزی دانشگاه فرهنگیان ارسال کنند.
خنیفر اشراف داشتن به امور، جهادگر بودن و اقدام عرصه‌ای کردن را از ویژگی‌های برجسته مدیر موفق ذکر کرد و گفت: مدیر به تنهایی نمی‌تواند اقدام کند. باید با به همراه داشتن برنامه و به کارگیری به موقع همه عوامل، کارنامه خود را پر بار کند. در غیر این صورت ماندن و درجا زدن در سرزمین سوخته آرزوهاست.

منبع : خبرگزاری مهر


آخرین خبر از استخدام آموزش و پرورش در سال ۹۹ و ۱۴۰۰

الهیار ترکمن گفت: اگر پرستاران در خط مقدم جبهه سلامت هستند معلمان هم در خط مقدم جهاد آموزشی فعالیت دارند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری به مناسبت هفته معلم اظهار کرد: هفته معلم امسال را همزمان با جهاد سلامت و جهاد آموزشی که معلمان از عناصر اصلی آن هستند، آغاز می‌کنیم.

او ادامه داد: اگر پرستاران ما در کادر درمانی بیمارستان‌ها در خط مقدم جبهه سلامت هستند معلمان هم در خط مقدم جهاد آموزشی فعالیت دارند و این قشر با اعتقاد به این اصل که آموزش تعطیل شدنی نیست، مشعول تدریس یه دانش آموزان هستند.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه علاوه بر شرایط امسال، مصادیق فداکاری معلمان را سال‌های گذشته داشتیم از جلوه‌های ایثار می‌توان به تدریس معلم از روی تخت بیمارستان اشاره کرد یا معلمانی که برای دانش آموزان خود ابزار آموزشی تهیه می‌کنند جلوه متفاوتی از معلمی را ارائه داده‌اند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هفته معلم مناسبتی برای گرامیداشت معلم است، بیان کرد: البته همه ایام سال روز و هفته معلم است و جایگاه معلم هر روز بیش از گذشته برای همه جامعه شناخته می‌شود.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه معلمان به دلیل ضریب نفوذ فردی و اجتماعی بالاتر شرایط خاصی را در جامعه دارند، گفت: هر معلم در طول ۳۰ سال خدمت حدود هزار دانش آموز را آموزش می‌دهد و در یاد و ذهن او برای همیشه باقی می‌ماند و این تاثیرگذاری در کمتر شغل دیگری مشاهده می شود.

او با بیان اینکه با اشاره به رشد ۴۰ درصدی بودجه هفته معلم نسبت به سال قبل ادامه داد: مراسم هفته معلم سال ۹۹ را در شرایطی شروع می‌کنیم که شیوع بیماری کرونا شرایط خاصی را رقم زده است. از دی ماه گذشته کار‌های اولیه را شروع کرده بودیم و برنامه‌های حضوری بود، اما برای حفظ سلامت معلمان برنامه‌ها به صورت غیرحضوری و از طریق ویدیو کنفرانس اجرا می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برنامه‌های هفته معلم در سطح ملی و استانی با ظرفیت غیرحضوری طراحی شده است، گفت: شروع هفته معلم با روز معلم و ۱۲ اردیبهشت شهید مطهری اسوه معلمی، شنبه ۱۳ اردیبهشت نقش و جایگاه معلم در گام دوم انقلاب، یکشنبه ۱۴ اردیبهشت معلم مرجعیت علمی و اجتماعی، دوشنبه ۱۵ اردیبهشت معلم و نقش او در نظام آموزش و پرورش (با وجود اینکه شکل‌های جدیدی از آموزش باب شده است، اما نقش محوری معلم کمرنگ نشده است)، سه شنبه ۱۶ اردیبهشت تجلیل از معلمان پیشکسوت و گنجینه‌های تعلیم و تربیت، چهار شنبه ۱۷ اردیبهشت معلم جهاد آموزشی و سلامت خانواده، پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت نقش معلم در جهش تولید علم و فناوری که متناسب با شعار سال است.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه برنامه‌ها را در سطح ملی و استانی تعیین کرده ایم، گفت: برنامه‌های ملی توسط ستاد وزارتخانه و برنامه‌های استانی تفویض اختیار شده است که با تشخیص استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش استان برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

او با اشاره به اینکه آیین کلنگ زنی اولین پروژه مسکن ملی فرهنگیان اظهار کرد: با توجه به تفاهم‌نامه تامین ۱۷۰ هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان بدون مسکن با وزارت مسکن مبادله شد ۱۳ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی آماده ساخت است که مراسم کلنگ زنی روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در شهر پرند استان تهران توسط وزیر آموزش و پرورش و وزیر مسکن و به طور همزمان در ۱۰ استان دیگر انجام می‌شود.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه ویدیو کنفرانس صحبت‌های وزیر با نمایندگان معلمان استانی و نمایندگان والدین دانش آموزان هم در دستور کار است، بیان کرد: برنامه‌های سال ۹۹ معلم‌محور‌ است یعنی قصد نداریم گزارش عملکرد مسئولان را ارائه دهیم و تریبون در اختیار معلمان است تا مطالبات خود را بیان کنند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به تعطیلی نماز جمعه با توجه به شیوع کرونا گفت: پیام تبریک وزیر از طریق سایت به همچنین پیام تلویزیونی رهبر معظم انقلاب هم از طریق رسانه ملی اعلام می‌شود، گفت‌وگوی تلفنی وزیر با خانواده شهیدان مطهری، رجایی و باهنر از دیگر برنامه‌هاست؛ شنبه ۱۳ اردیبهشت دیدار ویدیو کنفرانسی معلمان با رییس جمهور برگزار می‌شود و روز یکشنبه دیدار ویدیو کنفرانسی معاونان با معلمان را خواهیم داشت، دوشنبه ۱۵ اردیبهشت دیدار ویدیو کنفرانسی معلمان با رئیس مجلس را داریم که امیدوارم حال جسمانی بهبود یابد؛ سه شنبه ۱۶ اردیبهشت تجلیل از پیشکسوتان را داریم.

او ادامه داد: چهارشنبه در اختیار استان‌هاست تا برنامه‌های استانی را اجرا کنن؛ پنجشنبه ارتباط وزیر با معلمان و دانش آموزانی که در عرضه تولید و فناوری فعال بوده اند، داریم؛ همچنین تالار گپ و گفت در سایت آموزش و پرورش برای معلمان داریم که با حضور در آنجا ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند.

او درباره تکریم معلمان غیردولتی و آزاد، اظهار کرد: تکریم در همه ابعاد معلمی شکل می‌گیرد و معلمان را در همه ابعاد تحصیلی مورد توجه داریم؛ بنابراین این موضوع حتما در همه مراسم لحاظ می شود، اما از نظر تعیین منتخبان منطقه، استانی و کشوری ضوابط مشخصی وجود دارد و افراد طبق صلاحدید ستاد استانی معرفی می‌شوند.
رایزنی برای برگزاری آزمون استخدامی جدید

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش درباره استخدام آموزشیاران و معلمان پیش دبستانی، بیان کرد: حذف آزمون به هیچ عنوان امکان پذیر نیست؛ چراکه تکلیفی قانونی است، برای ماده ۲۸ هم با توجه به نیاز نیروی انسانی این موضوع مورد توجه است، حجم نیاز را اعلام کردیم و با ابلاغ آن آزمون ویژه‌ای برای آموزش و پرورش اعلام می کنیم.

او ادامه داد: به دلیل اینکه در فرآیند مذاکره هستیم هنوز تعداد و زمان آزمون معلوم نیست، اما به محض صدور مجوز کار را آغاز می‌کنیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش تصریح کرد: استخدام معلمان حق التدریس تا پایان برنامه ششم انجام می‌شود. همچنین با توجه به تکلیف قانونی برای آموزشیاران نهضت آزمون ورودی برگزار و بعد از گذراندن دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان پیمانی می‌شوند. قرار بود فروردین ماه آزمون برگزار شود اما با توجه به شرایط لعو شد.
۲۵ هزار مجوز استخدامی برای سال آخر برنامه ششم توسعه

الهیار ترکمن اظهار کرد: ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ که آخرین سال اجرای برنامه ششم است در نظر داریم.

او درباره اجرای رتبه بندی فرهنگیان با اشاره به اینکه رتبه بندی فرآیند طولانی را طی کرد، گفت: ماده ۶۳ قانون برنامه ششم از مطالبات اصلی معلمان و نمایندگان مجلس بود و پیگیری شد، در واقع این ماده به نحوی است که تفاوت در نگاه به رتبه بندی را ایجاد می‌کند که آیا نیاز به لایحه است یا می‌تواند توسط دولت طراحی شود؟

الهیار ترکمن افزود: بحثی که از سال ۹۷ برای اجرای قانون شروع کردیم این بود که از طریق لایحه باشد یا مصوبه دولت و حقوقدانان نظر دادند تا از طریق مصوبه دولت این کار انجام شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی حق شغل را که بعد‌ها به حق شغل حرفه‌ای تبدیل شد، اجرا کردیم و در رتبه بندی ۹۸، سه آیتم حق شغل حق شاغل و فوق العاده شغل افزایش داشتند. همچنین پنج رتبه برای معلمان در نظر گرفته شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش ادامه داد: از بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای مبنی بر اینکه دستگاه‌هایی که نتوانستند امتیازات فصل ۱۰ قانون مدیریت را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهند امکان اعمال آن را دارند، ابلاغ شد که بر این اساس با پذیرش برخی شرایط برای معلمان آن را اجرا کردیم. برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصد افزایش دریافتی داشتیم.

او با بیان اینکه هیچ الگوی علمی مبنی بر اینکه رتبه‌بندی به دنبال افزایش حقوق است، نداریم، اظهار کرد: این موضوع برای افزایش کیفیت نظام آموزشی است و ما به ازایی دارد که در قبال آن افزایش حقوق دارد و امیدواریم با تبدیل رتبه بندی به قانون که درسال ۹۹ در مجلس جدید تصویب می‌شود، رتبه‌بندی همانند استادان دانشگاه شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به اینکه موافقت سازمان برنامه و بودجه به آموزش و پرورش ابلاغ شد و نحوه اجرا و بار مالی را با سازمان برنامه و بودجه نهایی می‌شود، بیان کرد: با صدور احکام جدید فرهنگیان که در راه است، با اعمال امتیازات فصل ۱۰ قانون مدیریت تفاوت رتبه‌ها از بین رفته بود دوباره برمی‌گردد، اما تفاوت بین سوابق افراد حفظ است و حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی در آموزش و پرورش یکسان شده و تفاوت معنادار وجود نخواهد داشت.
ظرفیت جذب سرباز معلمان

الهیار ترکمن درباره جذب سربازمعلمان بیان کرد: برای امسال سهمیه جذب همانند سال گذشته و سه هزار و ۵۰۰ نفر است و ستاد مشترک با ما همکاری خوبی داشت البته درخواست ما بیشتر از این بود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش درباره وضعیت پرداخت حقوق معلمان حق التدریس گفت: نیرو‌های حق التدریس آزاد و معلمان خریدخدمات با آموزش وپرورش قرارداد دارند و در قبال حق التدریس حق الزحمه دریافت می‌کنند بر همین اساس در این تعطیلات کرونایی با توجه به فعالیت های انجام شده دریافتی آنها به طور کامل پرداخت خواهد شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در دهه پایانی خرداد

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به فرصت مجدد برای ثبت‌نام در آزمون استخدامی گفت: در صورت مهیا بودن شرایط، آزمون استخدامی آموزش‌دهندگان دهه پایانی خرداد برگزار می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شاپور محمد زاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، درباره آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی توضیحاتی داد.

او گفت: با توجه به سوالات مکرر آموزش‌دهندگان در مورد آزمون و نیز شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود و نگرانی آنها را افزایش می‌دهد برای رفع ابهام شایسته است به نکات زیر توجه شود.

۱- همانطور که قبلاً اعلام داشتیم به استناد بند ۲ مصوبه ۱۳ شهریور ۹۷ مجلس شورای اسلامی، برگزاری آزمون تکلیف قانونی است بنابراین آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری توانایی حذف آن را ندارد و آموزش و پرورش بر اساس تکلیف قانونی عمل می‌کند.

۲- با توجه به درخواست‌های متعدد داوطلبان آزمون، سامانه ثبت‌نام جهاد دانشگاهی در روزهای ۹ الی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ثبت‌نام داوطلبین جدید و همچنین ویرایش اطلاعات تمام داوطلبان باز خواهد بود. داوطلبان می‌توانند جهت ثبت‌نام به سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس www.hrtc.ir مراجعه کنند.

۳- زمان برگزاری آزمون به دلیل استمرار سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات به تعویق افتاده است و تعیین تاریخ دقیق آزمون در حال حاضر امکان پذیر نیست در صورت مهیا بودن شرایط زمان احتمالی دهه پایانی خرداد ماه است.

۴- شیوع بیماری کرونا زمان بیشتری را برای مطالعه در اختیار شما قرار داده است این مدت را غنمیت بشمارید و از این تهدید برای خود فرصت بسازید تا با آمادگی بهتر در آزمون شرکت کنید.

۵- به تاخیر افتادن آزمون اصلاً به نفع آموزش دهندگان نیست ، اگر آزمون با تاخیری که متقاضیان انتظار دارند برگزار شود فرآیند مصاحبه، گزینش و… طولانی می‌شود و به طبع آن آموزش قبول شدگان در دانشگاه فرهنگیان و نیز شروع به کار قبول شدگان به تعویق افتاده و طولانی‌تر خواهد شد.

۶- حذف دروس عمومی آزمون مقدور نیست . لذا درخواست می‌شود آموزش دهندگان از توجه به بعضی شایعات بی اساس در فضای مجازی خودداری کنند و به بازنشر آن اخبار نیز اقدام نکنند.

۷- کتاب‌ها، جزوات، سوالات و… که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند مورد تایید نیست. وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی هیچ نماینده‌ای برای فروش جزوه در استان‌ها نداشته و ندارد لذا به دروغ کلاهبرداران توجه نشود. جزوات آزمون اختصاصی مورد تایید سازمان نهضت سوادآموزی قبلاً روی سایت قرار گرفته و کاملاً رایگان هستند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


اطلاعیه‌ پذیرفته‌ شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش و جاماندگان دوره‌های گذشته مهارت آموزی

برای پذیرفته‌شدگان آزمون استخدام پیمانی سال ۹۸ آموزش و پرورش و جاماندگان دوره‌های گذشته مهارت آموزی اطلاعیه‌ای صادر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان ضمن تبریک به پذیرفته شدگان آزمون استخدام پیمانی سال ۱۳۹۸ وزارت آموزش و پرورش به اطلاع می‌رساند تنها مرجع اطلاع رسانی در خصوص مسایل مرتبط با دوره مهارت آموزی، پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه فرهنگیان و پرتال معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی است و این دانشگاه اخبار مندرج در سایر مراجع اطلاع رسانی اعم از سایتهای خبری و شبکه اجتماعی را تایید نکرده و هیچ مسئولیتی در قبال آنها ندارد.

تذکر۱: جاماندگان دوره مهارت آموزی سال‌های گذشته (تاخیر گزینش) برای تکمیل اطلاعات پرونده خود، روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۷ از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ بعداز ظهر با شماره تلفن های ۸۷۷۵۱۳۷۳ و ۸۷۷۵۱۳۵۴ تماس حاصل نمایند.

برنامه ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال ۱۳۹۸ وزارت آموزش و پرورش و جاماندگان دوره مهارت آموزی سال‌های گذشته (تاخیر گزینش)، دارای سه مرحله اصلی است که جزییات آن به شرح ذیل اعلام می‌شود:

مرحله اول: تعیین محل آموزش و ثبت نام غیرحضوری و حضوری

پذیرفته شدگان برای اطلاع از محل آموزش و ثبت نام غیرحضوری باید از روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۱۰ تا روز جمعه ۱۳۹۹/۰۲/۱۲ به سامانه گلستان دانشگاه فرهنگیان به نشانی http://۱۰.۹.۲۹.۹۲ مراجعه کنند.

پذیرفته شدگان پس از مشخص شدن استان و پردیس محل آموزش و ثبت نام غیرحضوری، باید به سایت دانشگاه فرهنگیان استان محل آموزش خود (به عنوان مثال مهارت آموزان استان آذربایجان شرقی به «مدیریت امور پردیس‌های استان آذربایجان شرقی- دانشگاه فرهنگیان») مراجعه و اطلاعات مربوط به دوره مهارت آموزی را دریافت کنند. پذیرفته شدگان از این پس در هر زمینه‌ای، فقط با استان محل آموزش خود در ارتباط خواهند بود.

پیشنهاد می‌شود برای ورود به سامانه آموزشی دانشگاه (سامانه گلستان) از مرورگر Internet Explorer استفاده کنید.

نام کاربری و رمز عبور به صورت پیش فرض در زمان ثبت نام، توسط سامانه اعلام می‌شود.

مهارت آموزان باید در اولین ورود به سیستم، رمز عبور خود را تغییر دهند و تا پایان دوره مهارت آموزی، آن را نزد خود حفظ کنند.

در صورت بروز مشکل در ثبت نام یا از بین رفتن رمز عبور، به مسئول آموزش محل برگزاری دوره مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت نام غیرحضوری:

اسکن کلیه صفحات شناسنامه.

اسکن پشت و روی کارت ملی.

اسکن عکس پرسنلی زمان ثبت نام در آزمون استخدامی.

اسکن کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت (برای برادران).

اسکن مدرک تحصیلی.

اسکن گواهی ICDL (درصورت دارا بودن).

اسکن گواهی روخوانی و روان خوانی قرآن (درصورت دارا بودن).

تذکر۲: افرادی که فاقد گواهی‌های ICDL و روخوانی و روان خوانی قرآن هستند تا پایان دوره مهارت آموزی فرصت دارند تا دوره های فوق را در موسسات مورد تایید دانشگاه فرهنگیان طی کنند.

ثبت نام حضوری بر اساس برنامه اعلام شده در سایت مدیریت امور پردیس‌های استانِ محل آموزشِ مهارت آموز انجام خواهد شد.

ثبت نام حضوری تنها از کسانی به عمل خواهد آمد که اقدام به ثبت نام غیرحضوری کرده باشند. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام حضوری عبارتند از:

ارائه کپی برابر با اصل سند تعهدنامه محضری (مجوز شماره ۱۵۱۶۱۰ مورخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ و مجوز شماره ۱۶۰۴۹۱ مورخ۱۳۹۸/۰۴/۰۱ سازمان اداری و استخدامی کشور) به محل آموزش دوره مهارت آموزش جهت ضبط در پرونده آموزشی الزامی است.

پرینت ثبت نام غیرحضوری در سامانه آموزشی دانشگاه.

اصل و کپی مدرک تحصیلی.

اصل و کپی شناسنامه.

اصل و کپی کارت ملی.

اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت خدمت (برای برادران).

اصل و کپی گواهی ICDL (درصورت دارا بودن).

اسکن گواهی روخوانی و روان خوانی قرآن (درصورت دارا بودن).

تذکر۳: عدم مراجعه حضوری پذیرفته شدگان، طبق برنامه اعلامی مدیریت امور پردیس‌های استان مربوطه به معنی انصراف از دوره تلقی می‌شود.

تذکر۴: مسئولیت ناشی از بی توجهی به مفاد اطلاعیه، به عهده پذیرفته شده است.

مرحله سوم: شروع دوره آموزشی و برنامه درسی

دوره مهارت آموزی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش سال ۱۳۹۸ شامل سه پودمان است که پودمان نخست آن از روز شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۲۰ آغاز می‌شود. پذیرفته شدگان باید پس از ثبت نام حضوری براساس برنامه اعلامی استان محل آموزش، اقدام کنند. در صورتی که مهارت آموز طبق مراحل مشخص شده اقدام نکند امکان شرکت وی در امتحانات پایان پودمان و متعاقباً صدور حکم استخدامی از سوی وزارت آموزش و پرورش امکان نخواهد داشت.

پودمان‌های اول و دوم این دوره به دلیل شرایط حال حاضر کشور و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. در کنار آموزش الکترونیکی بسته‌های یادگیری و آزمون‌های مستمر و پایانی در نظر گرفته شده است. پودمان سوم نیز همراه با بازگشایی مدارس در سر کلاس‌های درس اجرا خواهد شد.

تذکر۵: بدیهی است پاسخگویی به مشکلات پذیرفته شدگان از جمله رمز عبور سامانه آموزش، بارگذاری مدارک، ثبت نام و… برعهده استان محل برگزاری دوره است لذا اکیداً از مراجعه حضوری یا تلفنی مهارت آموزان به سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان خودداری شود.

منبع : خبرگزاری پانا


اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان آزمون استخدام آموزش و پرورش سال ۹۸

اعلام نتایج بررسی صلاحیت های عمومی (گزینش و فرایند جذب) پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدام پیمانی آبان ماه سال ۱۳۹۸ آموزش و پرورش

دبیرخانه هیات مرکزی گزینش، با ارسال اطلاعیه ای، نتایج بررسی صلاحیت های عمومی (گزینش و فرایند جذب) پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدام پیمانی آبان ماه سال ۱۳۹۸ آموزش و پرورش را منتشر کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، بـا آرزوی موفقیت برای پذیرفته شدگان گرامی آزمون استخدامی وزارت آموزش وپرورش در هفتمین آزمون متمرکز دستگاه های اجرایی کشور آبان ماه ۱۳۹۸ (موضوع مجوز شماره۱۵۱۶۱۰ مورخ ۲۷ خرداد۱۳۹۸ و مجوز ۱۶۰۴۹۱ مورخ ۱تیر۱۳۹۸سازمان اداری و استخدامی کشور)؛ به اطلاع می رساند؛ اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون مزبور بعد از طی مراحل قانونی از طریق سامانه همگام، به آدرس: http://medu.ir/azmoon-estekhdami/login.php اعلام خواهد شد. مقتضی است اقدامات ذیل از سوی داوطلبان محترم انجام گردد.

*تاییدشدگان نهایی گزینش مکلفند به منظور انجام آزمایشات پاراکلینیکی بدو استخدام، سپردن تعهد خدمت محضری، گذراندن دوره ی مهارت آموزی ونحوه جذب و بکارگیری به شرح ذیل در سه مرحله اقدام نمایند،شایان ذکراست عدم مراجعه تاییدشده نهایی درمهلت مقرر برای پیگیری امور ذیربط، به منزله انصراف از استخدام در آموزش-وپرورش تلقی شده و مسئولیت آن، صرفاً بر عهده داوطلب خواهد بود.

مرحله اول : انجام آزمایشات پاراکلینیکی و تکمیل پرونده استخدامی

با توجه به اطلاعیه مورخ۷/۱۲/۱۳۹۸ مندرج درسایت سازمان سنجش آموزش کشور،پذیرفته شدگان یک برابر ظرفیت می بایست همزمان با بررسی صلاحیت های عمومی توسط هسته های گزینش، نسبت به انجام معاینات پزشکی (تکمیلی)، آزمایشات پاراکلینیکی، اخذ گواهی عدم سوءپیشینه و تشکیل پرونده استخدامی در اداره کل آموزش-وپرورش استان محل خدمت اقدام می نمودند. با توجه به شیوع ویروسکرونا درکشور، پس از انتشار اسامی در سامانه همگام، افرادی که در ردیف تاییدشدگان نهایی گزینش بوده وتاکنون موفق به اقدام برای امور مزبورنشده اند، جهت اطلاع از نحوه اقدام برای اخذ معرفی نامه برای انجام آزمایشات پاراکلینیکی، گواهی عدم سوءپیشینه، سپردن تعهد خدمت محضری از تاریخ ۶/۳/۱۳۹۹ لغایت ۱۵/۴/۱۳۹۹ به سایت اداره کل آموزش وپرورش استان سهمیه محل خدمت مراجعه نمایند.

تذکر مهم: ارائه تصویر برابر با اصل سند تعهدنامه محضری (موضوع مجوز شماره۱۵۱۶۱۰ مورخ ۲۷ خرداد۱۳۹۸ و مجوز شماره ۱۶۰۴۹۱ مورخ ۱تیر۱۳۹۸سازمان اداری واستخدامی کشور)به دانشگاه/پردیس مجری دوره مهارت آموزی جهت درج در پرونده آموزشی(براساس اطلاعیه دانشگاهبرای مراجعه حضوری) الزامی می باشد.

مرحله دوم : دوره یکساله مهارت آموزی

به اِستناد مجوزهای شماره۱۵۱۶۱۰ مورخ ۲۷ خرداد۱۳۹۸ و ۶۰۴۹۱ مورخ ۱تیر۱۳۹۸سازمان اداری و استخدامی کشور و مفاد مندرج در آگهی استخدام پیمانی آبان ماه سال۱۳۹۸آموزش و پرورش، پذیرفته شدگان استخدام مذکور در مشاغل آموزشی وپرورشی وزارت متبوع، ملزم به گذراندن دوره مهارت آموزی در دانشگاه‌های وابسته به آموزش و پرورش (دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی) می‌باشند.پذیرفته شدگان نهایی موظفند به منظور ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی اقدام نمایند.
با توجه به شیوع ویروس کرونا درکشور، پذیرفته‌شدگان از هرگونه مراجعه حضوری به دانشگاه / پردیس محل برگزاری دوره خودداری نموده و برای کسب اطلاع از نحوه ثبت نام در دوره (زمان، مکان، مدارک موردنیاز و نحوه مراجعه حضوری)، به پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌های مزبوربه شرح زیر مراجعه نمایند.

۲-۱): با توجه به شرایط فوق الذکر، برگزاری دوره مهارت آموزی درمهلت مقرر برای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال ۱۳۹۸ امکان پذیر نبوده است. بنابراین پودمان های آموزشی از سوی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به دو بخش تقسیم شده است:

بخش اول: شروع هفته اول اردیبهشت ماه – پایان حداکثر تا پانزدهم شهریورماه سال۱۳۹۹

بخش دوم: شروع هفته اول مهرماه – پایان حداکثر تا انتهای آذرماه سال۱۳۹۹

۲-۲) پذیرفته شدگان رشته‌های شغلی «هنرآموز» و «استادکار» جهت اطلاع و ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی، دو روز بعد از انتشار اسامی به پایگاه اطلاع ‌رسانی دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی به نشانی https://www.sru.ac.ir مراجعه نمایند.

۲-۳) پذیرفته شدگان سایر رشته‌های‌ شغلی (دبیر، آموزگار، مراقب سلامت، مشاور و مربی امور تربیتی ‌مدارس) براساس‌کارنامه نهایی صادره ازسامانه همگام جهت اطلاع از ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی،دو روز بعد از انتشار اسامی به پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه فرهنگیان‌ به نشانیhttps://cfu.ac.ir مراجعه نمایند.

ارائه کارنامه نتایج نهایی گزینش آزمون مزبور که از لینک اعلام نتایج آموزش و پرورش(سامانه همگام) قابل دریافت می‌باشد، بر اساس اطلاعیه دانشگاه ها جهت مراجعه حضوری مهارت آموزان به مرکز مجری دوره مهارت آموزی الزامی است.
طبق مفاد شرایط وضوابط اختصاصی وزارت آموزش و پرورش مندرج درصفحه ۱۰ دفترچه راهنمای ثبت نام هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور (آبان ماه سال ۱۳۹۸)، پذیرفته-شدگان ملزم به گذراندن دوره مهارت-آموزی و موفقیت درآزمون جامع (اصلح)، بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدام پیمانی، منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور می باشد.

توجه: شرایط وضوابط و زمان برگزاری آزمون جامع(اصلح) از طریق دانشگاه مجری دوره مهارت آموزی اعلام خواهد شد. رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی دانشگاه، برای همه مهارت آموزان الزامی است.

ثبتنام و شرکت در دوره مهارت آموزی در دانشگاه‌های وابسته صرفاً براساس فهرست موردتایید اداره کل اموراداری و تشکیلات امکان پذیر خواهد بود. مجدداً تاکید می‌گردد که پذیرفته شدگان می بایست با در دست داشتن کارنامه نهایی که از سامانه همگام (لینک اعلام نتایج) قابل دریافت بوده، به سایت دانشگاه مجری دوره مهارت-آموزی مراجعه و نسبت به ثبت نام اینترنتی وپیگیری امور مرتبط اقدام نمایند.

تذکر: صدور هرگونه معرفی نامه برای پذیرفته شدگان توسط سایر واحدهای اداری (اعم از حوزه ستادی وزارت و اداره کل آموزش و پرورش استان ها و ادارات ومناطق آموزشی) جهت ثبت نام در دانشگاه مجری دوره مهارت آموزی مجاز نمی باشد.

طبق مفاد شرایط وضوابط اختصاصی وزارت آموزش و پرورش مندرج درصفحه ۱۰ دفترچه راهنمای ثبت نام هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور، دانشگاه‌های مجری دوره مهارت-آموزی، مسئولیتی درقبال اسکان و تغذیه مهارت آموزان برای پودمان های حضوری ندارند و در صورت تقاضای افراد و وجود امکانات، ارائه خدمات با اخذ هزینه مربوط انجام خواهد گرفت.
کلاس‌های دوره مهارت آموزی در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در قالب پودمان‌های مجازی و حضوری برگزار خواهد شد. با توجه به شیوع ویروس کرونا درکشور تا اطلاع ثانوی برگزاری هرگونه کلاس حضوری مجاز نبوده و درمرحله اول، دروس به صورت مجازی ارائه خواهد شد. فلذا پذیرفته شدگان نهایی باید زمان دقیق شروع کلاس‌های مجازی و متعاقب آن، شرکت درکلاسهای حضوری دوره مهارت آموزی را، از طریق دانشگاه‌های مزبور، پیگیری نمایند.
مهارت آموزان در زمان ثبت نام الکترونیکی در سایت دانشگاه مجری دوره مهارت آموزی، ملزم به بارگذاری مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و مدرک مهارت های هفتگانه(ICDL)می‌باشند، در غیر اینصورت باید تعهد نمایند که قبل از برگزاری آزمون جامع دوره مهارت-آموزی، مدارک مزبور را از مراکز معتبر دارای مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور که آدرس ونشانی مراکز مزبور در سایتwww.smtc.ac.ir قابل مشاهده بوده، دریافت و ارائه نمایند.
پذیرفته شدگان نهایی دقت نمایند که امورمرتبط با ثبت نام و شرکت دردوره مهارت آموزی را صرفاً از طریق دانشگاه مجری دوره پیگیری نمایند و درصورت بروز مشکل درثبت نام الکترونیکی، فقط از طریق دانشگاه مجری دوره به صورت غیر حضوری اقدام نمایند.

مرحله سوم : نحوه جذب و بکارگیری

چنانچه مهارت آموزان موفق به گذراندن پودمان های بخش اول باشند ومراتب نیز مورد تایید دانشگاه مجری دوره قرار گیرد، اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها، بعد ازتایید و ارسال فهرست مهارت آموزان ازسوی اداره کل اموراداری وتشکیلات، نسبت به صدور ابلاغ تدریس(موقت) و حکم استخدام پیمانی تا انتهای آذرماه سال ۱۳۹۹ اقدام خواهند کرد. متعاقب آن، درصورت گذراندن پودمان های آموزشی بخش دوم و شرکت در آزمون جامع وارائه گواهی صلاحیت معلمی، اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها محل سهمیه خدمتی با رعایت موارد ذیل، اقدام به تمدید ابلاغ تدریس وحکم استخدام پیمانی از ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۹ به بعد خواهند کرد:

الف) شرکت در دوره مهارت آموزی، موفقیت در آزمون جامع(اصلح) و ارائه اصل گواهینامه دوره مهارت آموزی.

ب) ارائه اصل گواهی مهارت های هفتگانه(ICDL)صادره از مراکز وموسسات مورد تایید سازمان اداری و استخدامی کشور.

ج) ارائه اصل گواهی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم برای داوطلبان دارای دین اسلام.

د)ادا وامضای سوگندنامه معلمی، قبل از اشتغال بکار و صدورحکم کارگزینی جهت ضبط ونگهداری در پرونده پرسنلی

نکته مهم:

پذیرفته شدگان آزمونهای استخدامی سنوات قبل که تاییدیه گزینش آنان از ۱۵ آذر۱۳۹۸به بعد، ازسوی دبیرخانه هیات مرکزی گزینش صادره شده است، لیکن تاکنون دردوره مهارت آموزی ثبت نام ننموده اند، براساس رشته شغلی به سایت دانشگاه مجری دوره‌های مزبورمراجعه نموده و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. اسامی اینگونه افراد از طریق اداره کل امور اداری و تشکیلات به دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی، حداکثرتا تاریخ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ارسال خواهد شد.
براساس اطلاعیه مورخ ۷/۱۲/۱۳۹۸ سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبانی که اسامی آنـان به عنوان معرفی شده یک برابر ظرفیت آزمــون استخدامــی آبان ماه ۱۳۹۸ قرار داشته، لیکن صلاحیت های عمومی آنان، مورد تایید هسته‌های گزینش آموزش و پرورش قرار نگرفته است، ضروری است جهت تکمیل مراحل گزینش خود ویا درخواست تجدیدنظر، ضمن تماس قبلی با هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل پذیرش خود، به هسته مزبور مراجعه نمایند.(مطابق ضوابط مربوط حداکثــر فرصت اعتراض قانونی به مـدت دوماه از تـاریخ انتشار اسامی در این اطلاعیه می باشد). شایـان ذکـر است بــراسـاس ضوابط و مقررات مربوط، دریـافت ورسیدگی به اعتراض داوطلبان پس از انقضای مهلت مقرر، به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود.
داوطلبانی که نتیجه صلاحیت های عمومی آنان، بعد ازانتشار اسامی ازطریق این اطلاعیه، موردتایید دبیرخانه هیات مرکزی گزینش قرار بگیرد، کارنامه اعلام نتیجه گزینش مجدد ازطریق سامانه همگام صادر نخواهد شد. اسامی این افراد متعاقباً از طریق اداره کل اموراداری وتشکیلات وزارت به دانشگاه مجری دوره مهارت آموزی ارسال خواهد شد.

منبع : سایت سازمان آموزش و پرورش


بیش از ۳۰ هزار دانشجومعلم مهرماه به چرخه آموزش وارد می‌شوند

 به گفته رئیس دانشگاه فرهنگیان بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دانشجومعلم در مهرماه امسال به وزارت آموزش و پرورش ملحق می‌شوند.

به گزارش ایرنا، حسین خنیفر گفت: اکنون ۲۰ هزار دانشجومعلم تربیت شده در دانشگاه فرهنگیان آماده خدمت در آموزش و پرورش هستند اما اگر آمار قبولی های ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به ما داده شود، این آمار به ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر می رسد. در ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان اینگونه بیان شده است که تامین بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش در رشته‌هایی که امکان توسعه آن از طریق «واحد دانشگاهی» وجود ندارد، مطابق با ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش و از میان دانش‌ آموختگان سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی سراسر کشور و حوزه‌های علمیه، با شرط گذراندن حداقل دوره یکساله مهارت آموزی در «دانشگاه فرهنگیان» بلامانع است.

خنیفر ادامه داد: در شرایط کنونی که به دلیل شیوع کرونا تمام آموزش‌ها به دانشجومعلمان به صورت الکترونیکی و مجازی است، باز هم دانشگاه فرهنگیان موظف است که حتما تعدادی از این دانشجویان تربیت شده را به وزارت آموزش و پرورش تحویل دهد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه تداوم آموزش در پردیس‌ها و مراکز تربیت معلم دانشگاه فرهنگیان همچنان ادامه دارد، پیش‌بینی کرده‌ایم که حتما ۲۰ هزار معلم جدای از ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان حتما به این وزارتخانه تحویل داده شوند و اگر آمار قبولی ماده ۲۸ نیز به دانشگاه داده شود، این آمار حدود دو برابر می‌شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود: باید آمار قبولی‌های آزمون ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان اعلام می‌شد که این افراد بتوانند در مهرماه امسال مشغول کار در وزارت آموزش و پرورش شوند.

خنیفر اضافه کرد: در صورتی که این آمار به دانشگاه فرهنگیان داده شود، این افراد می‌توانند ضمن جبران برخی از درس‌های عقب افتاده خود، در مهرماه به عنوان نیروهای وزارتخانه مشغول کار شوند.

به گفته وی، آزمون ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد که امیدواریم با اعلام نتایج آن بتوانیم مانند سال‌های گذشته تعداد نیروهای بیشتری را به وزارت آموزش و پرورش تحویل دهیم.

خنیفر همچنین درباره تعداد دانشجومعلمان حال حاضر دانشگاه فرهنگیان گفت: اکنون بیش از ۷۰ هزار دانشجومعلم در پردیس‌ها و مراکز تربیت معلم این دانشگاه فعالیت دارند.

منبع : خبرگزاری ایرنا

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.