اخبار جدید بیمه بیکاری در سال ۹۹

اخبار جدید بیمه بیکاری در سال ۹۹

در این صفحه اخبار جدید بیمه بیکاری در اسرع وقت منتشر خواهد شد


آخرین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار گفت: لیست افرادی که از اسفندماه بدلیل شیوع کرونا بیکار شده اما ثبت نام نکرده بودند را جمع آوری کرده‌ایم تا برای آنها نیز بیمه بیکار واریز شود.

مسعود بابایی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری برای بیکارشدگان در ایام شیوع کرونا اظهار داشت: در مجموع تاکنون ۸۶۳ هزار و ۶۰۵ نفر برای بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۷۲۳ هزار و ۴۹۶ نفر حائز شرایط دریافت بیمه بیکاری شناخته شده اند.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: پس از بررسی درخواست‌ها، برای اسفند ماه مجموعاً ۳۰۱ هزار و ۱۱۲ نفر، برای فروردین ماه ۴۱۷ هزار و ۸۹۷ نفر (که البته تعدادی به صورت تجمعی از اسفند اضافه شده بودند) و برای اردیبهشت ماه ۱۵ هزار و ۱۷۴ نفر جهت پرداخت بیمه بیکاری از طریق خزانه داری کل، معرفی شدند.
وی تصریح کرد: برای افرادی که از ابتدای اسفند ماه بیکار شدند تا دهم اسفند ماه، سازمان تامین اجتماعی بیمه بیکاری واریز کرد اما با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به افرادی که در بازه زمانی دهم اسفند تا ۳۱ اردیبهشت ماه بیکار شدند، از طریق خزانه داری کل بیمه بیکاری واریز می‌شود.
بابایی با اشاره به جامانده‌ها، گفت: لیست افرادی که از اسفند ماه بیکار شده بودند اما در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام نکرده بودند را از کمیته استان‌ها جمع آوری کردیم تا با ارسال اطلاعات این افراد به سازمان تامین اجتماعی، برای جاماندگان نیز بیمه بیکاری واریز شود.
وی همچنین اظهار داشت: کسانی که از ابتدای خرداد ماه بیکار شدند و یا افرادی که بیکاری‌شان از اسفند ماه تاکنون استمرار داشته، باید با مراجعه به سامانه prkar.mcls.gov.ir، نوع بیکاری خود را خوداظهاری کنند؛ این سامانه در ۵ استان فارس، قزوین، اردبیل، هرمزگان و سمنان به صورت پایلوت فعال است. برای باقی استان‌ها به احتمال زیاد از مرداد ماه فعال می‌شود.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بررسی اطلاعات افراد در کمیته‌های استانی انجام می‌شود، افزود: اطلاعات دریافتی از کمیته‌های استانی، هنوز کامل نشده است اما تعداد جامانده‌ها از ۱۶ تا ۴۰۰ نفر در استان‌ها متغیر بوده است.
بابایی یادآور شد: بر اساس مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، پرداخت مبلغ در خصوص ایام بیکاری صرفاً تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری است و برای افرادی که از ابتدای خرداد سال جاری بیکار می‌شوند و یا اینکه بیکاری آنان استمرار داشته باشد بررسی و هرگونه پرداخت صرفاً بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری خواهد بود و لازم است شروط قانونی اعلام شده را دارا باشند تا در صورت تایید مدارک و مستندات آنان توسط کمیته‌های استانی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

منبع : خبرگزاری مهر


پرداخت بیش از ۱۱ میلیارد تومان بیمه بیکاری کرونا در گلستان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان از پرداخت ۱۱۲ میلیارد ریال مقرری بیمه بیکاری ویژه ایام کرونا به متقاضیان خبر داد.
سعید مازندرانی امروز در جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، اظهار کرد: بیش از ۵۰ درصد خدمات در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و رفاهی در استان توسط دستگاههای شورای هماهنگی ارائه می شود.

وی به حمایت های دولت در ایام کرونا اشاره کرد و افزود: در ایام کرونا بیش از ۱۷ هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کردند که در اسفندماه از ۶ هزار و ۱۸۷ نفر واجد شرایط تعداد ۵ هزار و ۳۳۷ نفر در مجموع مبلغ ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان دریافت کردند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان تصریح کرد: در فروردین از ۹ هزار و ۲۵۴ متقاضی مشمول، به ۸ هزار و ۱۷۰ نفر در مجموع مبلغ ۸ میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان پرداخت شد و مابقی افراد به دلیل معرفی شماره حساب ناصحیح و یا مشکلات حساب معرفی شده در حال بررسی و اصلاح است.
مازندرانی بیان کرد: دغدغه ما تثبیت اشتغال است و در این راستا اقدامات مهمی انجام شد که اختصاص ۵۴۷ میلیارد تومان تسهیلات کرونا بخش دیگری از این حمایت ها است.
وی گفت: در سال گذشته ۲۷ هزار و ۵۰۰ شغل در سامانه رصد به ثبت رسید که پس از صحت سنجی بیش از ۸۰ درصد مشاغل ایجاد شده مورد تایید قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: طی سالهای ۹۷ و ۹۸ مبلغ ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی و ۴۵۳ میلیارد تومان تسهیلات روستایی پرداخت شد و ۶۱۵ نفر نیز از طریق طرح کارورزی وارد بازار کار شدند.
به گزارش ایسنا به نقل از اداره‌کل تعاون و کار گلستان، مازندرانی اظهار کرد: با توجه به این که بسیاری از واحدها و مشاغل بیمه نیستند، تسهیلات کرونا به واحدهای بدون بیمه و رانندگان نیز پرداخت خواهد شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان تاکید کرد: با وجود تخصیص ۵۴۷ میلیارد تومان تسهیلات کرونا به استان، در بهترین حالت ۲۰۰ میلیارد تومان جذب خواهد شد که جذب مابقی اعتبارات مستلزم همراهی و کمک نمایندگان مجلس است.

منبع : بازار کار


جزئیات ثبت درخواست بیمه‌ بیکاری در ۵ استان

در ادامه تکمیل سامانه جامع روابط کار زیرسامانه جدید بیمه بیکاری در پنج استان فارس، سمنان، قزوین، اردبیل و هرمزگان به شکل آزمایشی آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، برابر اعلام اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار، زیرسامانه جدید بیمه بیکاری در پنج استان فزوین، اردبیل، فارس، سمنان و هرمزگان به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است و متقاضیان بیمه بیکاری در این استانها پس از مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت می‌توانند نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور خود اقدام کنند.
متقاضیان بیمه بیکاری باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و نام کاربری و رمزعبور (گذرواژه) خود را دریافت کرده و سپس به سامانه prkar.mcls.gov.ir وارد شده و مدارک خود را بارگذاری کنند.

همچنین کسانی که پیش از این در سامانه بیمه بیکاری درخواست خود را به ثبت رسانده‌اند و بیکاری آنها کماکان ادامه دارد زمان ورود به سامانه جدید برای آنها از طریق ارسال پیامک اطلاع رسانی خواهد شد و سامانه جدید بیمه بیکاری پس از آنکه مراحل آزمایشی خود را در استانهای مذکور گذراند در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.

زیرسامانه جدید بیمه بیکاری یکی از زیرمجوعه‌های سامانه جامع روابط کار به شمار می‌رود. سامانه جامع روابط کار یک طرح ملی است که بیش از ۴۸ زیرسامانه دارد و متولی اجرای آن معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

برابر اعلام معاونت روابط کار وزارت کار در حال حاضر ۴۹ زیرسامانه بر اساس نیازها و اولویتهای ادارات کل حوزه روابط کار در دست طراحی و تولید است که تا ۲۲ بهمن سال قبل ۲۲ زیرسامانه در سراسر کشور اجرایی شده و برخی از زیرسامانه‌ها نیز در مرحله اخذ مجوز از دستگاه‌های نظارتی قرار دارند.

شفاف‌سازی، دسترسی سریع و آسان به خدمات، ضرورت حرکت به سمت تحقق دولت الکترونیک و ثبت دادخواست بدون مراجعه حضوری افراد از جمله مزیتهای این سامانه به شمار می‌رود.

دریافت خدمات از این سامانه نیازمند احراز هویت است و کارگران و کارفرمایان با یکبار مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور احراز هویت می‌شوند و دیگر برای ارائه درخواست نیازی به طی بروکراسی‌های اداری نیست.

به گزارش ایسنا، سامانه جامع روابط کار از جمله طرح‌های بزرگ وزارت کار است که با هدف شفاف‌سازی و ساماندهی اطلاعات درحوزه روابط کار راه اندازی شده و زیرسامانه جامع ثبت دادخواست‌ها، ‌بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل، آموزش ایمنی نیروهای کار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای کار، شناسایی واحدهای مشکل‌دار، شوراهای سازش، طبقه‌بندی مشاغل و بیمه کارگران ساختمانی از جمله آنها به شمار می‌رود. کارگران و کارفرمایان با مراجعه به این سامانه، خدمات مورد نیاز خود را به شکل غیر حضوری و در کمترین زمان ممکن دریافت خواهند کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


شرایط پرداخت بیمه بیکاری کرونا در صورت تداوم بیکاری

به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر بسیاری از کسب وکارها مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت شود اما در روزهای گذشته پرسش‌هایی در خصوص افرادی که در خرداد ماه بیکار شده‌ و چگونگی حمایت از آنها مطرح شده است.

به گزارش ایسنا، در راستای حمایت از صنوف و کارگران آسیب دیده از کرونا مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافت و طی ماههای گذشته با حمایت دولت و سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاههای مربوطه روند واریز مقرری بیمه بیکاری با جدیت دنبال شد.
وزارت کار از مدتها قبل سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری را به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir طراحی و راه اندازی کرده است تا افراد مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی که مشمول قانون بیمه بیکاری هم باشند بتوانند با مراجعه به این سامانه و با وارد کردن اطلاعات شغلی و شخصی نسبت به تکمیل در خواست خود اقدام کنند. برابر آخرین آمارها، بیش از ۸۵۰ هزار نفر در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری ثبت نام کرده و بیش از ۷۰۰ هزار نفر مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری شناخته شده‌اند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی روزهای اخیر در خصوص جزئیات پرداخت بیمه بیکاری کرونا و آمار مشمولان دریافت مقرری بیمه بیکاری اعلام کرد که برای اسفند سال گذشته حدود ۲۱۳ هزار نفر مشمول دریافت این مبلغ شده‌اند که تاکنون برای حدود ۱۵۰ هزار نفر مبلغ پرداخت شده و لیست حدود ۶۳ هزار نفر نیز در ابتدای تیرماه به خزانه‌داری کل کشور ارسال شده است. همچنین آن دسته افرادی که تاکنون نسبت به ثبت شماره حساب و شبای خود اقدام نکرده‌اند لازم است به سامانه مراجعه و آن را ثبت کنند.
برابر اعلام وزارت کار، در ارتباط با افرادی که در فروردین‌ ماه امسال بیکار شده‌اند، اطلاعات حدود ۳۳۰ هزار نفر به خزانه‌داری کل کشور ارسال شده و متقاضیانی که در اردیبهشت‌ ماه کار خود را از دست داده‌ و لیست بیمه آنها توسط کارفرمایان تا آخر خرداد ارسال شده، لیست آنها در حال پالایش است و به محض آماده شدن در هفته آتی برای پالایش نهایی در ارتباط با تعداد خانوار و تاریخ بیکاری به سازمان تامین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه ارسال خواهد شد.
بر اساس مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، پرداخت مبلغ در خصوص ایام بیکاری صرفاً تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری است و برای افرادی که از ابتدای خرداد سال جاری بیکار می‌شوند و یا اینکه بیکاری آنان استمرار داشته باشد بررسی و هرگونه پرداخت صرفا بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری خواهد بود و لازم است شروط قانونی اعلام شده را دارا باشند تا در صورت تایید مدارک و مستندات آنان توسط کمیته‌های استانی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.
پیش از این معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود” همه کارگرانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند و در زمان شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند، چنانچه بیکاری شان تداوم داشته باشد، از اول خرداد ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند. ”
برای افرادی که از ابتدای خرداد سال جاری بیکار می‌شوند و یا اینکه بیکاری آنان استمرار داشته باشد بررسی و هرگونه پرداخت صرفا بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری خواهد بود و لازم است شروط قانونی اعلام شده را دارا باشند تا در صورت تایید مدارک و مستندات آنان توسط کمیته‌های استانی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.
به گفته شاکرمی، بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا درحمایت از کارگران ابلاغیه‌ای صادر شده و طبق آن کارگرانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند در این مدت حمایت شدند؛ کارگرانی هم که قادر به بازگشت به کار خود نیستند تحت حمایت بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.
مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره به ایسنا، گفت: کسانی که از اسفند سال گذشته بیکار شده و بیکاری آنها استمرار داشته باشد در صورتی که شرایط قانونی مشمول بودن قانون کار، قانون تامین اجتماعی و بیمه بیکاری را دارا باشند می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند شوند.
وی گفت: شرط پرداخت بیمه بیکاری این نیست که افراد تنها بر اساس حوادث غیرمترقبه و یا کرونا بیکار شوند بلکه علاوه بر بیکاری غیر ارادی، ‌لازم است مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی بوده و یک سال سابقه فعالیت در آخرین کارگاه یا محل کار را داشته باشند.
به گفته بابایی، مقرری بیمه بیکاری کرونا بر مبنای ۵۵ درصد حداقل مزد است و ایام استفاده از بیمه بیکاری جزو سنوات بازنشستگی و سوابق پرداخت حق بیمه کارگران محسوب خواهد شد.
به گزارش ایسنا، بر اساس قانون بیمه بیکاری، پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کسانی صورت می‌گیرد که به طور غیر ارادی و به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و مواردی همچون کرونا بیکار شده باشند. کارگران مجرد حداقل ۶ ماه و حداکثر ۳۶ ماه و کارگران متاهل حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه با داشتن شرایط سابقه پرداخت حق بیمه و بیمه بیکاری و سایر شرایط مندرج در قانون می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


69 هزار و ۵۰۰ نفر واجد شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری در اصفهان

سرپرست اداره کل تامین اجتماعی استان اصفهان با اشاره به ثبت ۷۲ هزار و ۵۰۰ درخواست بیمه بیکاری به دلیل شیوع ویروس کرونا در استان اصفهان، گفت: از این تعداد ۶۹ هزار و ۵۰۰ نفر واجد شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری شدند.

عبدالرسول آقاهادی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: براساس آخرین آماری که از اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان دریافت کرده ایم، ۷۲ هزار و ۵۰۰ درخواست بیمه بیکاری به دلیل شیوع ویروس کرونا در استان اصفهان ثبت شد.
وی با اعلام اینکه ۶۹ هزار و ۵۰۰ نفر واجد شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری به دلیل شیوع ویروس کرونا بودند، افزود: پرداخت مقرری بیمه بیکاری تابع قانون بیکاری سازمان تامین اجتماعی نیست، بلکه براساس تفاهمی است که سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی منعقد کردند و مقرر شد به میزان ۵۵ درصد از حداقل حقوق برای این ایام به حساب افرادی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شدند واریز شود، همچنین به ازای هر نفر تحت تکفل، ۵ درصد به این میزان اضافه شود.
سرپرست اداره کل تامین اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد: به همین دلیل دریافتی واجدان شرایط کمتر از میزان پیش بینی شده در قانون بیمه بیکاری است.
وی با اشاره به اینکه متقاضیان دریافت بیمه بیکاری به دلیل کرونا صرفا از اسفند تا اردیبهشت ماه از این شرایط بهره مند شدند، گفت: تاکنون افراد واجد شرایط در سامانه ثبت نام کرده و از اول خردادماه بیمه بیکاری به شرایط عادی بازگشته است، یعنی براساس قانون بیمه بیکاری و با مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تقاضای مقرری بیمه بیکاری و احراز شرایط و ارجاع به تامین اجتماعی صورت می گیرد.
آقاهادی با اشاره به اینکه در شرایط عادی متقاضی بیمه بیکاری ضمن مراجعه به ادارات کار درخواست خود را ارائه کرده، سپس درخواست در کمیته بیکاری مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت به سازمان تامین اجتماعی ارجاع می شود، خاطرنشان کرد: در زمان کرونا نیازی به تشکیل پرونده نبوده و فقط از طریق ثبت نام در سامانه، پایش و ارسال اطلاعات به سازمان برنامه و بودجه، واریز مبالغ به حساب شبای افراد متقاضی انجام شده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


پرداخت بیمه بیکاری اسفندماه به کارگران آسیب‌دیده از کرونا در استان فارس

پس از گذشت حدود چهار ماه از شیوع کرونا، هفته گذشته پرداخت مقرری جهت بیمه بیکاری اسفند ماه به کارگران آسیب دیده از کرونا آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، تعطیلی بسیاری از مشاغل از اسفند سال گذشته با شیوع ویروس کرونا ضربه زیادی به اقتصاد وارد کرد.
اما در این میان عده ای در تامین معیشت خود با مشکل روبه رو شدند و شرایط دشواری را در روزهای کرونایی تجربه کردند.
کارگرانی که شب عید از کار بیکار شدند و کسب و کارشان تعطیل شد و از شرایط ایجاد شده پس از کرونا به طور مستقیم آسیب دیدند‌.
در این میان تخصیص بیمه بیکاری، شاید مسکنی موقت بر دردهای این قشر زحمتکش بوده اما به نظر نمی‌رسد بتواند پاسخگوی آسیبی باشد که در پی تعطیلی دو تا سه ماه این مشاغل ایجاد شده است.
اکنون پس از گذشت حدود چهار ماه از شیوع کرونا، هفته پیش پرداخت مقرری جهت بیمه بیکاری اسفندماه به این کارگران آغاز شده است.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شیراز با اشاره به ثبت‌نام ۸۸ هزار و ۴۷۵ نفر از کارگران آسیب‌دیده در این ایام در سامانه دریافت بیمه بیکاری گفت: از این تعداد ۷۳ هزارو ۲۸۰ نفر مشمول شناخته شده‌اند و از هفته پیش واریزی مقرری اسفند آغاز شده است‌.
مختاری با بیان اینکه میزان دریافتی هریک از این افراد با توجه به روزهای تعطیلی و سوابق فعالیت متفاوت است، اظهار داشت: منبع تامین این پرداختی‌ها ، خزانه کشوری و تعیین مقدار آن به عهده سازمان برنامه و بودجه و ستاد ملی مبارزه با کرونا است و ما تنها مسوول ثبت‌نام و پایش اولیه افراد همچنین اعلام اسامی آنها در این طرح هستیم.
وی با اشاره به اینکه تعدادی از ثبت‌نام‌ کنندگان مشمول دریافت بیمه بیکاری نشده‌اند، افزود: این افراد مشمول قانون کار و یا بیمه بیکاری نبوده‌اند‌ بنابراین مشمول این طرح نیستند.
مختاری اضافه کرد: پرداختی بیمه بیکاری به کارگران به صورت ماهانه و حداقل سه ماه برای افراد مشمول در نظر گرفته شده است.

منبع : خبرگزاری فارس


پرداخت بیمه بیکاری کارگران بیرجندی

مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بیرجند گفت: ظرف چند روز آینده مبلغی برای افرادی که در فروردین ماه در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند، واریز می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد کسایی پیش از ظهر دوشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای پیگیری حقوق معوق کارگران بیان کرد: در شهرستان بیرجند ۱۵ واحد دارای حقوق معوق بوده که از این تعداد هشت مورد، واحد تولیدی هستند.
وی ادامه داد: اگرچه این واحدها بنا به دلایل مختلف دچار حقوق معوق شده‌اند اما ماهانه مبلغی به حساب کارگران واریز می‌شود.
کسایی اظهار کرد: طی سال گذشته ۲۷۹ شکایت داشته‌ایم که ۳۳ درصد آرا صادره سازشی بوده است.
مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بیرجند بیان کرد: طی سال گذشته سه هزار و ۱۸۱ مشاوره داشته‌ایم که ۱۰۱ مورد بدون ارجاع به مراجع حل اختلاف سازش شده است.
وی با اشاره به طرح‌های کمک به واحدهای تولیدی بیان کرد: اجرای طرح‌هایی اعم از تسهیلات کرونا، کارورزی و مشوق‌های بیمه‌ای از جمله اقدامات انجام شده است.
ارائه تسهیلات کرونا به کارفرمایان
کسایی بیان کرد: بر اساس طرح تسهیلات کرونا، اگر واحدی تا پایان سال نیروی کاری‌اش را حفظ کند، دولت به ازای هر کارگر تسهیلاتی از ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ پایین پرداخت می‌کند.
مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بیرجند اظهار کرد: منحل کردن تعاونی‌های غیر فعال از جمله برنامه‌های مهم سال جاری است.
وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۲۸ تعاونی منحل شده است، افزود: در حال حاضر ۱۷۰ تعاونی فعال در سطح شهرستان بیرجند وجود دارد.
کسایی با بیان اینکه در حال حاضر در زمینه بیمه بیکاری مشکلاتی وجود دارد، افزود: ظرف چند روز آینده مبلغی برای افرادی که در فروردین ماه در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند، واریز می‌شود.
زخم کاری کرونا در جامعه کارگری
مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بیرجند بیان کرد: تنظیم صحیح روابط بین کارگر و کارفرما از جمله اهدافی بوده که همواره در برنامه‌های اجرایی مد نظر قرار دارد.
کسایی با اشاره به سیاست‌های مد نظر در ایجاد اشتغال بیان کرد: اداره تعاون تلاش می‌کند که با توزیع مناسب تسهیلات اشتغال و اولویت گذاری ها، مانع تورم شود.
مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بیرجند با اشاره به شعار سال جاری بیان کرد: با توجه به شعار سال جاری باید به سمتی برویم که نیروی کارگری واحدها حفظ شود.
وی با بیان اینکه به دنبال شیوع ویروس کرونا، مراجعه‌های متعددی از کارگران به دلیل تعطیلی واحدها داریم، افزود: در شرایط کرونایی قشر کارگری بیشترین آسیب را متحمل می‌شود چراکه کارفرما یا مجوزی برای شروع فعالیت ندارد و یا نمی‌تواند جذب مشتری داشته باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


پرداخت بیمه بیکاری به آسیب‌دیدگان ناشی از کرونا تا پایان هفته

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان از پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری به آسیب‌دیدگان ناشی از بیماری کرونا تا پایان هفته جاری در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی جهانی امروز یکشنبه در گفت و گو با رسانه‌ها با اشاره به پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگانی که به دلیل بیماری کرونا آسیب دیده‌اند، اظهار داشت: بیمه بیکاری به افرادی پرداخت می‌شود که کارگاه‌های آنها به دلیل این بیماری عملاً تعطیل شده است.
وی، عنوان کرد: این جامعه آماری که در قالب ۱۱ گروه کارگاهی تعریف شده‌اند حدود ۱۵ هزار نفر بودند که بعد از بررسی‌های انجام شده ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر شرایط دریافت بیمه بیکاری را داشتند.
مدیرکل تامین اجتماعی لرستان، گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، مصوبات ستاد ملی کرونا و سازمان مرکزی تامین اجتماعی مقرر شده که مرحله اول مقرری بیمه بیکاری را تا پایان هفته جاری پرداخت کنیم.
جهانی، افزود: ماههای بعدی این مقرری بیمه بیکاری به افرادی که در سامانه ثبت شده‌اند پرداخت خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


چه کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند؟

حمید حاج اسماعیلی کارشناس حوزه کار و کارگر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: طبق ماده ۲ قانون بیکاری ،بیمه بیکاری به کسی تعلق می‌گیرد که بدون میل و اراده از کار بیکار شده باشد و در حال حاضر جویای کار باشد.

این کارشناس حوزه کار و کارگر گفت: طبق ماده ۱ قانون بیمه بیکاری تمام مشمولین قانون تامین اجتماعی و قانون کار که دارای بیمه اجباری باشند، می‌توانند از مقررات بیمه بیکاری استفاده کنند.

حاج اسماعیلی بیان کرد: کارگران اگر دارای قرارداد دائم، موقت، یک ماهه، دو ماهه و … باشند و کارفرما آن‌ها را بیمه اجباری کرده باشند مشمول دریافت هستند.

او با بیان اینکه البته برخی از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی نمی‌توانند از این بیمه استفاده کنند و مستثنی هستند، گفت: طبق تبصره این ماده بازنشستگان و از کارافتادگان کلی نمی‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند در این شرایط اگر بازنشسته‌ای سر کار رود و بیکار شود، مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی‌شود.

این کارشناس حوزه کار و کارگر گفت: از کار افتادگان کلی اگر بعد از کار افتادگی سرکار روند و از کارگاه اخراج شوند مشمول دریافت نخواهد شد.

او با بیان اینکه صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و اتباع خارجی نمی‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند، تصریح کرد: به کارگران ساختمانی، مشاغل حوزه حمل و نقل و قالیبافان خدمات بیمه بیکاری تعلق نمی‌گیرد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


211 هزار نفر مشمول بیمه بیکاری کرونا

 مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون اعلام کرد: ۲۱۱ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری کرونا هستند.

مسعود بابایی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری صدا و سیما گفت: از افرادی که اسفند ماه در سامانه وزارت کار ثبت نام کرده و خودشان را مشمول بیمه بیکاری کرونا دانسته اند، سازمان تامین اجتماعی بعد از پالایش نهایی ۲۴۱ هزار نفر را دارای شرایط دانسته است و به زودی در حساب آن‌ها واریز خواهد شد.
بابایی افزود: از اسفند ۹۸ به دستور وزیر کار سامانه‌ای در وزارت کار تشکیل شد برای افرادی که به خاطر کرونا بیکار شده اند و از زمانی که این طرح در ۲۳ اسفند فعال شد و در آن زمان ۶۹۸ هزار و ۷۹۳ نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری در کشور شدند.
وی افزود: از ۲۴۱ هزار مشمول نهایی ۲۱۱ هزار نفر اقدام به ثبت شماره حساب خود کردند و در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دادند.
بابایی گفت: سازمان تامین اجتماعی فهرست مشخصات کامل و حساب بانکی این افراد را به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده و سپس این لیست در اختیار خزانه داری کل قرار گرفته است و امیدواریم خزانه داری کل بموقع پرداخت کند.
بابایی اعلام کرد: سه شنبه هفته پیش خزانه داری کل اعلام کرد که مبالغ آماده واریز است و فقط شماره شبای افراد را می‌خواهد که ما شماره حساب و لیست را ارسال کردیم و ۶ بانک عامل برای پرداخت در نظر گرفته شده است که حدود ۶۰ هزار نفر مربوط به بانک ملی هستند.
بابایی در ادامه گفت: برای افرادی هم که در فروردین ماه هم بیکار شده اند؛ فهرستی را در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دادیم که حدود ۱۹۳ هزار و ۹۸۵ نفر هستند.
این فهرست برای پالایش نهایی در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته است که بعد از پالایش نهایی این لیست را در اختیار ما قرار می‌دهد و برای مشمولان پیامک را ارسال می‌کنیم.
بابایی با اشاره به اینکه سیر بیکاری در دوران کرونا نزولی است، گفت: بیشترین ریزش نیرو را در اسفندماه داشتیم و با توجه به بهتر شدن شرایط اقتصادی حدود ۱۴ هزار نفر به کار برگشته و از دریافت بیمه بیکاری کرونا انصراف داده اند.
روند پرداخت بیمه بیکاری را ادامه خواهیم داد و اگر فردی فکر می‌کند که مشمول بیمه بیکاری کروناست به وزارت کار و ادارات کار در استان‌های مختلف مراجعه کند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


بیمه بیکاری کرونایی اسفند سال گذشته، هفته آینده واریز می‌شود

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: حقِ بیمه بیکاری اسفند سال گذشته ناشی از شیوع ویروس کرونا، اوایل هفته آینده به حساب افراد واریز می‌شود.

مصطفی سالاری عصر پنجشنبه در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اصفهان افرود: بر اساس توافق سازمان تامین اجتماعی و دولت مقرر شد ارقام مزبور مطابق میانگین تعداد بیمه بیکاری در پنج سال گذشته، توسط منابع تامین اجتماعی و مازاد بر آن از طریق منابع دولتی پرداخت شود.
وی ادامه داد: با دستور رییس جمهوری ۵۰ هزار میلیارد ریال برای تامین اعتبار بیمه بیکاری دوران کرونا در نظر گرفته شده است.
سالاری اظهار داشت: از مجموع افراد متقاضی دریافت بیمه بیکاری اسفند سال گذشته، پس از پالایش وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی فهرست ۲۴۰ هزار نفری به همراه شماره حساب افراد برای دریافت بیمه بیکاری به سازمان برنامه و بودجه ارائه شد.
وی با اشاره به درخواست سازمان برنامه و بودجه برای ارائه شماره شبای بانکی متقاضیان گفت: در روزهای گذشته از مجموع شماره حساب‌هایی که نزد ۶ بانک موجود است قریب یکصد هزار شماره شبا دریافت و به سازمان برنامه و بودجه ارائه شد و بقیه شماره‌ها نیز در روزهای آینده از چهار بانک دیگر دریافت و به این سازمان داده خواهد شد و تا آخر هفته آینده، کل بیمه بیکاری اسفند به حساب متقاضیان واریز می‌شود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: این پرداخت مربوط به ماه اسفند سال گذشته است و فهرست متقاضیان دریافت بیمه بیکاری فروردین سال جاری نیز بر اساس شرایط تفاهم اعلام شده با دولت ظرف چند روز آینده به سازمان برنامه و بودجه ارائه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در ماه‌های عادی ۹۶ هزار میلیارد ریال مجموع هزینه‌های تامین اجتماعی می‌شد که ۶۷ هزار میلیارد ریال مربوط به رقم مستمری‌ها، ۲۳ هزار میلیارد مربوط به درمان اعم از مطالبات واحدهای تابعه وزارت بهداشت، واحدهای غیرتابعه وزارت بهداشت و خصوصی‌ها و همچنین واحدهای تملیکی و همچنین ۶ هزار میلیارد مربوط به سایر هزینه‌ها بود در حالی که در ماه‌های عادی ۹۰ هزار میلیارد ریال، وجوه دریافتی بیمه است.
وی هزینه‌های سازمان تامین اجتماعی در سال جدید را ۱۲۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: از این میزان ۸۲ هزار میلیارد ریال بابت پرداخت مستمری‌ها، ۲۸ هزار میلیارد ریال بابت هزینه‌های درمان و قریب ۱۰ هزار میلیارد ریال بابت هزینه‌های متفرقه صرف می‌شود.
سالاری اضافه کرد: سال گذشته مطالبات تابعه وزارت بهداشت و غیرتابعه با ۱۸ ماه معوقه مواجه شد که امسال معوقات مراکر تابعه وازرت بهداست به صفر و غیرتابعه وزارت بهداشت به سه ماه تقلیل یافته است.
استان اصفهان دارای ۳۴۸ هزار مستمری ‌بگیر یا بازمانده مستمری ‌بگیر است.

قریب ۷۰ هزار نفر در این استان برای دریافت بیمه بیکاری اسفند سال گذشته نام نویسی کرده‌اند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


افزایش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سه سال گذشته

بررسی روند پرداخت بیمه بیکاری طی سالهای ۹۶ تا ۹۸ نشان می‌دهد که تعداد مقرری بگیران جدید در این مدت روند افزایشی داشته است.

به گزارش بازارکار به نقل از ، بررسی بیمه بیکاری و افراد بهره‌مند از این مزیت، یکی از مواردی است که می تواند در تحلیل بازار کار کشورها مفید واقع شود. در حال حاضر رویکرد جهانی در این خصوص کاهش تعداد مقرری بگیران با تاکید بر حفظ اشتغال است چرا که افزایش این امر می‌تواند بیانگر مشکلات اقتصادی کارگاهها و تعطیلی آنها باشد.
گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بررسی مقرری بگیران جدید طی سالهای ۱۳۹۶-۱۳۹۸ روند افزایشی این تغییرات را نشان می‌دهد به نحوی که میزان تغییرات سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن، ۱.۸ درصد بوده است. بر اساس این گزارش در حالی که تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۷، ۲۵۹ هزار و ۲۸۶ نفر بوده است، این میزان در سال ۱۳۹۸ به ۲۶۳ هزار و ۸۲۹ نفر رسیده است.
همچنین در سال ۱۳۹۷ برای ۱۸ هزار و ۱۱۲ نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری فرصت اشتغال جدید فراهم شده که این میزان در سال گذشته به ۲۲ هزار و ۴۴۵ اشتغال جدید افزایش یافته است. تعداد افرادی که مقرری بیمه بیکاری آنها در سال ۹۸ قطع شده بیش از ۲۴۱ هزار و ۵۷۰ نفر بوده که از این تعداد قطع مقرری ۲۲ هزار و ۴۴۵ نفر به دلیل اشتغال جدید و ۲۱۹ هزار و ۱۲۶ نفر به دلایل دیگر صورت گرفته است.

ملاک پرداخت مقرری بیمه بیکاری چیست؟

بر اساس قانون، پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کسانی صورت میگیرد که به طور غیر ارادی و به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و مواردی همچون کرونا بیکار شده باشند. مطابق ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، افراد بیکار شده موظفند حداکثر ظرف ۳۰ روز مراتب بیکاری خود را به ادارات کار استان محل سکونت اعلام کنند. مجردین حداقل شش ماه و حداکثر ۳۶ ماه و کارگران متاهل حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه با داشتن سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند از حمایت اجتماعی بیمه بیکاری برخوردار شوند.

دلایل قطع مقرری بیمه بیکاری

کارگرانی که از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند، درصورت اشتغال مجدد، ‌ مقرری بیمه بیکاری آنان قطع می‌شود. چنانچه مدت پرداخت بیمه بیکاری تمام شود یا اینکه فرد به کار جدیدی مشغول شود یا در صورت پیدا شدن کار تخصصی‌اش از قبول آن خودداری کند، همچنین اینکه مشمول دریافت مستمری بازنشستگی و از کارافتادگی کلی شود، دیگر نمی‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
در حال حاضر بیمه شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی بنگاه، از کار بیکار شوند با تایید شورای عالی کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند؛ همچنین هر گونه تغییر یا بازسازی خطوط تولید، جابجایی کارگاه یا ماشین ‌آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید جزو تغییر ساختار

منبع : بازارکار


689 هزار نفر در صف بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ثبت درخواست ۸۲۲ هزار و ۸۶۸ نفر در سامانه بیمه بیکاری خبر داد و گفت: از این تعداد ۶۸۹ هزار و ۹۲ نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری کرونا شناخته شدند.

به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا، مسعود بابایی درباره ارسال لیست بیمه مشمولان بیمه بیکاری ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به تامین اجتماعی اظهار کرد: مشخصات کامل مشمولین که تا پایان ۹۹.۱.۳۱ در سامانه ثبت نام کرده‌اند، پس از پالایش توسط سازمان تامین اجتماعی به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال و از طریق این ادارات نیز به ادارات کل تامین اجتماعی استان ارسال شده است؛ ضمنا برای مشمولین و غیرمشمولین که تا پایان ۹۹.۱.۳۱ ثبت نام کرده‌اند پیامک مبنی بر مشمول یا عدم مشمول بودن ارسال شده است.

تصمیم گیری درخصوص متقاضیان اردیبهشت در کارگروهی جداگانه

وی درباره پیش بینی‌های صورت گرفته برای مشمولان بیمه بیکاری اردیبهشت ماه ۹۹ نیز گفت: در ارتباط با مشمولین اردیبهشت‌ماه قرار است در کارگروهی مرکب از نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور و سازمان تامین اجتماعی تصمیم‌گیری شود.

شرط پرداخت بیمه بیکاری ایام کرونا

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار در عین حال شرط پرداخت مقرری بیمه بیکاری را مشمول بودن قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری دانست و گفت: کل مشمولین قانون کار که تابع قانون تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری هستند می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند و صاحبان حرف و مشاغل آزاد، اتباع خارجی، خویش فرمایان، بازنشستگان و از کارافتادگان کلی مشمول بیمه بیکاری نیستند.

درخواست ۶۸۹ هزار نفر پذیرفته شد

بابایی درباره آخرین آمار متقاضیان بیمه بیکاری نیز گفت: تعداد کل ثبت نام کنندگان تا روز گذشته ۸۲۲ هزار و ۸۶۸ نفر بوده که از این تعداد، ۶۸۹ هزار و ۹۲ نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری کرونا شناخته شدند.

وی در پایان در خصوص اعتبار تخصیص یافته برای کمک به صندوق بیمه بیکاری گفت: در تاریخ ۹۹.۱.۲۳ مبلغ ۱۲۸۶ میلیارد تومان اعتبار از طرف سازمان برنامه و بودجه به سازمان تامین اجتماعی تخصیص داده شده است که در حال حاضر احتمالا اسفند و فروردین‌ ماه پرداخت شود ولی اعلام شده که بخش دیگری از اعتبارات در ماه‌های آتی پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، پیش از این با ابلاغ نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، ۱۲۸۶ میلیارد تومان اعتبار از محل بخشی از منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی بابت تامین هزینه های مدیریت تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به صندوق بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی تخصیص پیدا کرد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


30 هزار کارگر مازندرانی مشمول دریافت بیمه بیکاری کرونا شدند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: ۳۰ هزار و ۲۵۶ کارگر از مجموع ۳۷ هزار نفری که برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کردند، مشمول دریافت مقرری شناخته شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، کامران اصغری پیش ازظهر سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران، با اشاره به اینکه روابط عمومی باید حال سازمان را خوب کند، خاطرنشان کرد: فعالیت روابط عمومی‌ها باید بر اساس افق سازی هوشمندانه باشد که این قضیه باعث پویایی فعالیت این جایگاه خواهد شد و انتقال درست اخبار به مرور زمان باعث افزایش سرمایه اجتماعی خواهد شد.
اصغری درباره طرح‌های معیشتی در دوران کرونا گفت: بسته معیشتی کرونا با مبلغ ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان ویژه افراد شدیداً آسیب پذیر در استان بوده که برای ۳۵ هزار و ۷۹ خانوار مازندرانی طی چهار ماه انجام شده و این مبلغ در ماه مبارک رمضان دو برابر شده است.
وی پرداخت بیمه بیکاری به مشمولان را از دیگر اقدامات در ایام کرونا اعلام کرد و افزود: تا کنون بیش از ۳۷ هزار نفر در سامانه اعلام شده ثبت نام کردند که ۳۰ هزار و ۲۵۶ نفر مشمول شناخته شدند که به محض تامین اعتبار لازم اقدام می‌شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: در طرح خرید اعتباری اضطراری (تسهیلات تا سقف دو میلیون تومان) ناشی از شیوع بیماری کرونا ویژه اقشار آسیب پذیر فاقد درآمد ثابت به سه گروه کارگران ساختمانی، رانندگان و دستفروشان و کارگرانی که اصناف آن‌ها به خاطر کرونا تعطیل شده یا آسیب دیده‌اند وام حمایتی داده می‌شود.
وی از پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی ویژه یارانه بگیران خبر داد و گفت: پرداخت وام ۱۲ درصدی به ۱۳ کسب و کار آسیب دیده از کرونا به شرط حفظ اشتغال از خردادماه آغاز می‌شود.
باقری معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز در این جلسه اظهار کرد: تاکنون ۱۸ تعاونی که در حوزه تولید لوازم بهداشتی ماسک، گان بیمارستانی و دستکش در ایام کرونا فعالیت داشتند، شناسایی شدند.
وی افزود: طی مکاتباتی که با وزارتخانه انجام شد ۱۱ تعاونی برای دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین‌تر معرفی شدند و در حال شناسایی سایر تعاونی‌های هستیم که در ایام کرونا تولیدات داشتند که متقاضی تسهیلات بلاعوض و کم بهره هستند.

منبع : خبرگزاری مهر


آخرین آمار متقاضیان بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از ثبت درخواست ۸۲۲ هزار و ۸۶۸ نفر در سامانه بیمه بیکاری خبر داد و گفت: از این تعداد ۶۸۹ هزار و ۹۲ نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری کرونا شناخته شدند.

مسعود بابایی در گفتوگو با ایسنا، درباره ارسال لیست بیمه مشمولان بیمه بیکاری ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به تامین اجتماعی اظهار کرد: مشخصات کامل مشمولین که تا پایان ۹۹.۱.۳۱ در سامانه ثبت نام کرده‌اند، پس از پالایش توسط سازمان تامین اجتماعی به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال و از طریق این ادارات نیز به ادارات کل تامین اجتماعی استان ارسال شده است؛ ضمنا برای مشمولین و غیرمشمولین که تا پایان ۹۹.۱.۳۱ ثبت نام کرده‌اند پیامک مبنی بر مشمول یا عدم مشمول بودن ارسال شده است.
تصمیم گیری درخصوص متقاضیان اردیبهشت در کارگروهی جداگانه
وی درباره پیش بینی‌های صورت گرفته برای مشمولان بیمه بیکاری اردیبهشت ماه ۹۹ نیز گفت: در ارتباط با مشمولین اردیبهشت‌ماه قرار است در کارگروهی مرکب از نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور و سازمان تامین اجتماعی تصمیم‌گیری شود.
شرط پرداخت بیمه بیکاری ایام کرونا
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار در عین حال شرط پرداخت مقرری بیمه بیکاری را مشمول بودن قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری دانست و گفت: کل مشمولین قانون کار که تابع قانون تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری هستند می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند و صاحبان حرف و مشاغل آزاد، اتباع خارجی، خویش فرمایان، بازنشستگان و از کارافتادگان کلی مشمول بیمه بیکاری نیستند.
درخواست ۶۸۹ هزار نفر پذیرفته شد
بابایی درباره آخرین آمار متقاضیان بیمه بیکاری نیز گفت: تعداد کل ثبت نام کنندگان تا روز گذشته ۸۲۲ هزار و ۸۶۸ نفر بوده که از این تعداد، ۶۸۹ هزار و ۹۲ نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری کرونا شناخته شدند.
وی در پایان در خصوص اعتبار تخصیص یافته برای کمک به صندوق بیمه بیکاری گفت: در تاریخ ۹۹.۱.۲۳ مبلغ ۱۲۸۶ میلیارد تومان اعتبار از طرف سازمان برنامه و بودجه به سازمان تامین اجتماعی تخصیص داده شده است که در حال حاضر احتمالا اسفند و فروردین‌ ماه پرداخت شود ولی اعلام شده که بخش دیگری از اعتبارات در ماه‌های آتی پرداخت خواهد شد.
به گزارش ایسنا، پیش از این با ابلاغ نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، ۱۲۸۶ میلیارد تومان اعتبار از محل بخشی از منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی بابت تامین هزینه های مدیریت تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به صندوق بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی تخصیص پیدا کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


اختصاص ۱۲۸۶ میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری

وزارت تعاون اعلام کرد:۱,۲۸۶میلیارد تومان از محل اعتبارات ریالی منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی برای تامین هزینه های مدیریت تبعات اقتصادی ناشی ازکرونا به صندوق بیمه بیکاری تخصیص یفات.

به گزارش خبرنگار بازارکار وزارت تعاون با ابلاغ محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، ۱,۲۸۶ میلیارد تومان از محل اعتبارات ریالی منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی برای تامین هزینه های مدیریت تبعات اقتصادی ناشی ازکرونا به صندوق بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی تخصیص یافت.

منبع : بازار کار


47 هزار متقاضی دریافت بیمه بیکاری در خراسان رضوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: پس از شیوع ویروس کرونا ۴۷ هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری در این استان شده و در سامانه مورد نظر ثبت نام کرده‌اند.

محمد سنجری در نشست شورای اسلامی شهرستان مشهد افزود: تاکنون از این تعداد بیمه شده درخواست ۱۵ هزار نفر به وزارتخانه و از آنجا نیز به سازمان تامین اجتماعی فرستاده شده است.
وی ادامه داد: در پایان سال قبل ۱۵ هزار متقاضی بیمه بیکاری داشتیم که در یک ماه پس از شیوع کرونا نیز ۱۵ هزار نفر به این تعداد افزوده شد.

وی به توزیع ۲ نوبت یارانه معیشتی مربوط به کرونا اشاره کرد و گفت: این پرداخت‌ها در ماه مبارک رمضان و خرداد ماه نیز تداوم دارد و ۱.۹ میلیون خانوار یارانه بگیر از این خدمات بهره‌مند می‌شوند.
سنجری افزود: ۸۲ هزار کارگاه و واحد صنفی دارای کد بیمه و ۹۹۰ هزار جمعیت کارگری در این استان وجود دارد که ۷۵ درصد این تعداد در مشهد متمرکز شده‌اند.

وی سال گذشته را از نظر اقتصادی برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پر چالش خواند و اظهار داشت: با طرح های اجرا شده از جمله طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در خراسان رضوی، ۱۳.۵ درصد اشتغال ایجاد شده در کشور مربوط به این استان بوده و تقاضا برای بیمه بیکاری در استان طی سال گذشته نسبت به سال قبل از آن ۱۸ درصد کاهش داشت اما در اسفند پارسال همه این روند مثبت و معادلات به هم ریخت و اولین دستگاه متاثر از شیوع کرونا نیز وزارت تعاون بود.

وی گفت: ریزش نیروی کار در ۱۳ رسته شغلی خراسان رضوی بیشترین تاثیرگذاری را داشت چرا که در این استان بویژه مشهد ۶۰ درصد اشتغال در بخش خدمات و صنوف مرتبط با سفر بوده است.
سنجری به حمایت از ۱۳ رسته شغلی آسیب دیده از کرونا در استان اشاره کرد و افزود: کارگاه‌های متاثر از کرونا ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان بابت هر نیروی کار دریافت می‌کنند به شرطی که نیروی کار مربوطه اخراج نشده باشد.

وی ادامه داد: مرکز نیکوکاری کارگران با هدف کمک و ساماندهی به ۳۵ هزار نیروی کار تشکیل شد و حدود ۶ هزار بسته معیشتی و بهداشتی نیز تامین شده که در حال توزیع بین آنهاست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: شهرداری مشهد به عنوان کارفرمای بزرگ است که می‌تواند به حمایت از نیروی کار بپردازد، البته شهرداری دست به ایجاد جایگاه خاص برای ساماندهی کارگران گذری نیز زده است اما موفقیت این طرح منوط به پذیرش این مکان از سوی خود کارگران و افراد جویای نیروی کار روزمزد است.

وی افزود: ۱۰‌ درصد اشتغال ایجاد شده در کشور مربوط به ساخت و ساز و صنعت ساختمان است اما از سوی دیگر شاهد افرایش هزینه پروانه های ساختمانی توسط شهرداری هستیم که شکایت انبوه سازان را در پی داشته است، این روند می‌تواند موجب توقف فعالیت‌های ساختمانی و به تبع آن فعالیت شغلی در این بخش گردد.
وی ادامه داد: دستکم ۵۰ هزار نفر نیروی کار در این استان براثر شیوع کرونا بیکار می‌شوند و از طرفی امسال ۷۶ هزار اشتغال جدید در استان در نظر گرفته شده که امیدواریم با تجمیع ‌منابع محدود موجود میان بخش‌های مختلف بتوان اهداف مورد نظر دست یافت.

ازسرگیری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: فعالیت آموزشگاه‌های عملی و کارگاهی فنی و حرفه‌ای بخش خصوصی استان نیز از هفته آینده ازسرگرفته می‌شود.

افشین رحیمی افزود: این مجوز از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای آموزش‌های عملی در فضای کارگاهی صادر شده و سایر آموزش‌های تئوری به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تفاوت عمده آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با آموزش‌های مدارس و دانشگاه‌ها این است که آموزش‌های زیرپوشش این اداره کل ترکیبی از موارد تئوری و کارگاهی است و اغلب فعالیت‌های آموزشی ما ترکیبی است.

وی گفت: با شیوع کرونا اندیشه کسب و کارهای مجازی رشد خوبی پیدا کرده و گرایش مردم نیز به این کسب وکارها رونق داشته است لذا باید نهادهای متولی آموزش‌های لازم را در این بخش در نظر بگیرند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی افزود: می‌توان با مشارکت بخش‌های دیگر از جمله شهرداری مشهد نسبت به تداوم این آموزش‌ها در قالب مهارت‌های شهروندی برای حضور کمتر مردم در فضای حقیقی بهره گرفت.

هم اکنون ۴۷ مرکز دولتی و ۸۷۸ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای در خراسان رضوی فعالیت دارد که طی سال گذشته ۲۵ میلیون و ۹۷۶ هزار و ۶۷۷ نفرساعت آموزش به علاقه‌مندان ارائه داد.

منبع : بازار کار


اشتغال مجدد بیش از ۲۲ هزار مقرری‌بگیر بیمه بیکاری در سال ۹۸

آخرین آمارهای منتشر شده از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که سال گذشته ۲۲ هزار و ۸۵۳ نفر از مقرری‌بگیران بیمه بیکاری مشغول به کار شدند.

بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است و تامین اجتماعی از طریق دریافت حق بیمه مقرر به بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که طبق مقررات قانون بیمه بیکاری بدون میل و اراده از کار بیکار می شوند بیمه بیکاری پرداخت می‌کند.
کارگران مجرد مشمول قانون بیمه بیکاری حداقل شش ماه و حداکثر سی و شش ماه و کارگران متاهل و متکفل حداقل دوازده ماه و حداکثر پنجاه ماه به نسبت سابقه کاری و بیمه پردازی می توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.
این در شرایطی است که نرخ بیکاری در سال های ۹۳ تا ۹۷ روند صعودی داشته است و از رقم ۱۰.۶ درصد به ۱۲ درصد رسیده است.
البته در کنار رشد نرخ بیکاری، اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری نیز افزایش یافته است. به گونه ای که در سال ۱۳۹۳، ۱۱ هزار و ۶۶۰ نفر دوباره وارد بازار کار شدند. در سال بعد در حالیکه نرخ بیکاری ۱۱ درصد بود ۱۳ هزار و ۶۳۹ نفر مشغول به کار شدند.

در سال ۹۵ نرخ بیکاری نسبت به سال قبل از آن ۱.۴ درصد افزایش یافت و در مقابل این افزایش ۱۶ هزار و ۴۷۴ نفر که پیش از این بیمه بیکاری می گرفتند وارد بازار کار شدند.

نرخ بیکاری در سال های ۹۶ و ۹۷ به تدریج روند نزولی خود را آغاز کرد و به ترتیب رقم ۱۲.۱ و ۱۲ درصد ثبت شد. در سال ۹۶، ۱۶ هزار و ۴۷۴ نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری مشغول به کار شدند و در سال بعد از آن هم ۱۷ هزار و ۸۸۱ هزار نفر دیگر در شغل دیگر فعالیت خود را شروع کردند.
مرکز آمار در آخرین گزارش خود نرخ بیکاری سال ۹۸ را ۱۰.۷ درصد اعلام کرد که در مقایسه با سال قبل از آن (۱۳۹۷) ۱.۳ کم شده بود. در کنار این کاهش نرخ بیکاری اشتغال مجدد افرادی که بیمه بیکاری دریافت می کردند نیز قابل توجه بود به گونه ای که آمار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد ۲۲ هزار و ۸۵۳ نفر مشغول به کار شدند.
طبق آخرین آمار تا پایان خرداد سال۹۸ تعداد ۲۶۰ هزار نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری در کل کشور داشتیم .

منبع : بازار کار

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.