آخرین خبر از وضعیت نظام رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰

آخرین خبر از وضعیت نظام رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰
اخبار وضعیت نظام رتبه‌ بندی معلمان

در این صفحه آخرین اخبار در مورد وضعیت نظام رتبه‌بندی معلمان در اسرع وقت منتشر خواهد شد..!


سیاست های جذب نیرو در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش در مراسم سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش‌وپرورش سراسر کشورگفت: دیگر راهی برای ورود نیرو به آموزش و پرورش از طریق راه‌های غیرمتعارف وجود نخواهد داشت.

به گزارش بازارکار، محسن حاجی، وزیر آموزش و پرورش در مراسم سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش‌وپرورش سراسر کشور بیان کرد: اگر بخواهیم مجموعه تجاربمان رادر حوزه نیروی انسانی دسته‌بندی کنیم در چهار حوزه خواهد بود. اولین حوزه جذب نیروی انسانی است، امروز ما در جایگاه رفیع‌تری از قبل هستیم. ما باید بدانیم چه تعداد نیرو نیاز داریم که البته چارچوب آن تصویب شده است. اینکه از چه مسیری نیرو بگیریم هم مشخص شده و مسیرهای معیوب بسته شده است.
وی افزود: برای اینکه به این هدف برسیم تلاش‌های زیادی کردیم و در نهایت به این تصمیم مهم رسیدیم. بنابراین به روش‌های غیر قاعده‌مند پایان دادیم و دیگر راهی برای ورود نیرو به آموزش و پرورش از طریق راه‌های غیرمتعارف وجود نخواهد داشت.
حاجی میرزایی گفت: هر کسی که قرار بود طبق قانون تعیین تکلیف شود، اکنون تعیین تکلیف شده است. ما بعد از سال ۹۲ تعهدی از بابت استخدام تبدیل وضعیت‌ها نداریم. همچنین ما برنامه داریم که تا پایان این دولت درباره هیات علمی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی هم تصمیم گیری کنیم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: مدرک تحصیلی شریط لازم برای نیروها است اما شرط کافی نیست. هر کسی به هر عنوانی که می‌خواهند در آموزش و پروش تدریس کند باید صلاحیت معلمی‌اش احراز شود.

حاجی میرزایی درباره تاثیر رتبه‌بندی در ارتقا نیروهای آموزش و پرورش گفت: ما در رتبه‌بندی هدفمان این است که صلاحیت معلمان را بالا ببریم. رتبه‌بندی متناسب با توانایی و تخصص معلمان را سطح‌بندی خواهد کرد.

وی افزود: ما طرح «کارآمد» را برای دوره معلمان دبستانی و طرح «جامع یادگیری» را برای معلمان متوسطه داریم که صلاحیت‌های معلمان را از طریق گروه‌های آموزشی ارتقا خواهد داد. یک اصلاحیه نیز در روش‌های جذب نیرو در مرکز نیروی انسانی داشته‌ایم که فرآیند آن رو به بهبود است. همچنین برای بهبود کیفیت آموزشی معلمان، ۲۰ رشته در دانشگاه فرهنگیان مورد بازنگری و متناسب‌سازی قرار گرفت که وزارت علوم آن را تایید کرده است.

وزیر آموزش و پرورش در حوزه ساماندهی نیروی انسانی گفت: یک الگو برای ساماندهی نیروی انسانی در نظر گرفته شده است اما اگر نقد منطقی داشته باشند پذیرفته خواهد شد ولی در کل الگو ثابت است. هیچ مدرسه‌ای نباید در شروع سال تحصیلی بدون معلم باشد اما اگر کاستی مشاهده شود باید مدل یا الگوی آن‌ها را اصلاح کنیم.

وی درباره اهمیت ایجاد انگیزه برای معلمان گفت: اقدام بعدی برای معلمان و ارتقای نیروی انسانی، ایجاد نظام انگیزشی است. معلم باید برای کار انگیزه داشته باشد ما برای این موضوع کارهایی کردیم و تکانی به حقوق آن‌ها دادیم. همچنین در خصوص مسکن فرهنگیان کارهایی کرده‌ایم.

حاجی میرزایی درباره افزایش حقوق سرایدار مدرسه گفت: در مورد نیروهای خدماتی مثل سرایداران که حقوق‌شان کم بوده است با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، از تیرماه امسال یک میلیون به حقوق نیروهای خدماتی مدارس در قالب اضافه کار، اضافه شد. بودجه پاداش پایان کار هم در نظر گرفته شده است که انشاالله در هفته پیش رو انجام خواهد شد.

محسن حاجی میرزایی در پنل بخش نیروی انسانی در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش که در حال حاضر در اردوگاه شهید باهنر در حال برگزاری است، گفت: تا پایان سال هیات علمی دانشگاه فرهنگیان تعیین تکلیف می‌شوند و بسته نیروی انسانی تکمیل خواهد شد.

وی ادامه داد: هدف اصلی رتبه بندی معلمان ارتقای کیفی صلاحیت‌های معلمی است که کمک به انگیزه معلمان می‌کند.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم مجموعه تجاربمان را در حوزه نیروی انسانی دسته‌بندی کنیم در چهار حوزه خواهد بود. اولین حوزه جذب نیروی انسانی است، امروز ما در جایگاه رفیع‌تری از قبل هستیم. ما باید بدانیم چه تعداد نیرو نیاز داریم که البته چارچوب آن تصویب شده است. اینکه از چه مسیری نیرو بگیریم هم مشخص شده و مسیرهای معیوب بسته شده است. برای اینکه به این هدف برسیم تلاش‌های زیادی کردیم و در نهایت به این تصمیم مهم رسیدیم. بنابراین به روش‌های غیر قاعده‌مند پایان دادیم و دیگر راهی برای ورود نیرو به آموزش و پرورش از طریق راه‌های غیرمتعارف وجود نخواهد داشت.

حاجی میرزایی گفت: هر کسی که قرار بود طبق قانون تعیین تکلیف شود، اکنون تعیین تکلیف شده است. ما بعد از سال ۹۲ تعهدی از بابت استخدام تبدیل وضعیت‌ها نداریم. همچنین ما برنامه داریم که تا پایان این دولت درباره هیات علمی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی هم تصمیم گیری کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: مدرک تحصیلی شرایط لازم برای نیروها است اما شرط کافی نیست. هر کسی به هر عنوانی که می‌خواهند در آموزش و پرورش تدریس کند باید صلاحیت معلمی‌اش احراز شود.

حاجی میرزایی درباره تاثیر رتبه‌بندی در ارتقا نیروهای آموزش و پرورش گفت: ما در رتبه‌بندی هدفمان این است که صلاحیت معلمان را بالا ببریم. رتبه‌بندی متناسب با توانایی و تخصص معلمان را سطح‌بندی خواهد کرد.

منبع : بازار کار


وزیر آموزش و پرورش هرچه سریعتر لایحه رتبه‌بندی معلمان را اجرا کند

نماینده مردم سلماس در مجلس گفت: وزیر آموزش و پرورش هرچه سریعتر لایحه رتبه‌بندی معلمان را اجرا و استخدام نهضتی‌ها را تعیین تکلیف کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یعقوب رضازاده نماینده مردم سلماس در تذکر شفاهی امروز خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: تذکر بنده ابتدا به وزیر آموزش و پرورش در خصوص اجرای هرچه سریعتر لایحه رتبه‌بندی معلمان و تعیین استخدام نهضتی‌ها و مربیان قبل از سال ۹۲ و بعد از آن است.
وی افزود: از وزیر دفاع می‌خواهم در خصوص همسان سازی هرچه سریع‌تر حقوق بازنشستگان نیرو‌های مسلح اقدام کند، همچنین از وزیر نیرو می‌خواهم در خصوص خاموشی‌ها و قطعی برق شهرستان‌های مرزی که متاسفانه موجب تعطیلی کارخانجات و افزایش تصادفات و جرائم شده اقدام کند.

نماینده مردم سلماس خطاب به وزیر صمت درباره کمبود، آهن سیمان و همچنین نان و قیمت مواد غذایی اظهار کرد: این کشور متعلق به تمامی مردم است، متعلق به عده ای خاص نیست.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خطاب به رئیس جمهور تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه پس از گذشت ۵ ماه از تصویب بودجه سال ۱۴۰۰، هنوز منابعی را به استان‌ها اختصاص نداده است در حالی که از نظر منابع نفتی و گازی بالاترین رتبه دنیا را داریم، اما متاسفانه قیر برای آسفالت راه‌های روستایی واگذار نشده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


معلمان رسمی تا پایان ۱۴۰۰ رتبه‌بندی می‌شوند

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیات لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان، اعلام کرد: تمامی ۵۰۳ هزار معلم رسمی آموزش و پرورش تا پایان سال ۱۴۰۰ در پنج طبقه رتبه‌بندی می‌شوند.

علیرضا منادی عصر یکشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ سال از آغاز سبک نوین آموزش در ایران می‌گذرد اما در طول این سال‌ها تنها جایگاه اساتید دانشگاه‌ها مشخص شده و همچنان جایگاه معلمان در سیستم آموزشی مشخص نبود و شکاف زیادی بین جایگاه معلم و استاد وجود داشت.
وی ادامه داد: لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش مجلس تصویب شد و بر این اساس نسبت به شایستگی، تخصص، حرفه ای گری و کسب امتیازات لازم در رتبه بندی پنچ گانه به ترتیب از بدو استخدام تا ۲۱سال سابقه معلمی شامل آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم طبقه بندی شد.

وی با بیان اینکه معلمان هر پنج سال یک رتبه و در مناطق محروم، مرزی و عشایری هر چهار سال یک رتبه ارتقا می یابند، افزود: بر اساس سیاست های ابلاغی مجموع حقوق و مزایای رتبه های پنج گانه معلمان همه ساله از ۸۰درصد مجموع حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه ها خواهد بود و این موضوع تبدیل به قانون شد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجموع حقوق و مزایای رتبه‌های مندرج در لایحه رتبه‌بندی معلمان نباید کمتر از ۸۰ درصد از حقوق اعضای هیات علمی رتبه متناظر در وزارت علوم با در نظر گرفتن استان و شهر محل خدمت باشد در واقع استادیارمعلم باید ۸۰ درصد حقوق استادیار دانشگاه را دریافت کند.

منادی درخصوص رتبه بندی معلمان بازنشسته نیز گفت: دولت مکلف است همه امتیازات قانون خدمات کشوری را در مورد معلمان اعمال و در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز لزوم تمام وقت شدن معلمان را اجرایی کند و لذا حقوق معلمان بازنشسته نباید کمتر از ۹۰ درصد معلمان همتراز شاغل باشد.

وی اضافه کرد: تا ۲ هفته آینده احتمالا این مصوبه کمیسیون آموزش در لایحه رتبه بندی در نوبت صحن قرار می‌گیرد.

منادی اظهار کرد: این لایحه در ابتدا ۱۱ بند داشت که مورد قبول مجلس قرار نگرفت بر این اساس به منظور اعتلای کرامت معلمان و افزایش کیفیت آموزش در کشور، این لایحه را با حساسیت بیشتری در مجلس پیگیری کردیم.

وی ادامه داد: ابتدا قرار بود معلمان در گروه های یک تا پنج تقسیم بندی شوند ولی پیشنهاد دادیم بجای عدد از عناوینی مانند عناوین اساتید دانشگاه استفاده شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون آموزش، معلمان جدید در بدو ورود به آموزش و پرورش، در صورت داشتن مدرک لیسانس، بعنوان آموزشیار معلم، مدرک فوق لیسانس، مربی معلم و مدرک دکترا، استادیار معلم رتبه بندی شوند.

وی با بیان اینکه در این طرح کمیسیون آموزش، حقوق ها نباید بیش از ۲۰ درصد بین ۲ رتبه فاصله داشته داشته باشند، تاکید کرد: معلمان باید برای رسیدن به رتبه دانشیارمعلم حداقل ۱۵ سال سابقه و برای رسیدن به رتبه استادمعلم ۲۱ سال سابقه داشته باشند در حالیکه در لایحه ارائه شده دولت این مدت ها به ترتیب ۲۰ و ۲۶ سال بود.

وی همچنین با اشاره به همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه های وزارت علوم و وزارت بهداشت اضافه کرد: در مرحله دوم بازگشت لایحه بودجه به مجلس، میزان این لایحه را به اندازه ۴۲۰۰ میلیارد تومان برای وزارت علوم افزایش دادیم که این امر مانع خروج برخی از اساتید از کشور نیز شد بطوریکه حقوق ۸۵ هزار استاد دانشگاه، ۶ تا ۱۴ میلیون تومان افزایش داشته است.

موزه پارلمان در تبریز تاسیس می شود

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی از تاسیس موزه پارلمان در تبریز زیر نظر مجلس شورای اسلامی با ۵۰میلیارد ریال اعتبار خبر داد.

منادی اظهار کرد: خانه تاریخی ابراهیم کلانتری به عنوان نخستین نماینده تبریز در مجلس و سومین شهردار تبریز برای تاسیس موزه پارلمان در نظر گرفته شده است.

منبع : بازار کار


حذف شرط ۲ سال تجربه برای ورود به رتبه‌بندی معلمان

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با اشاره به نشست‌های متوالی اعضای این کمیسیون برای بررسی دقیق و تصویب لایحه رتبه بندی، نتایج این جلسات فشرده و چندین ساعته را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، رضا حاجی پور در تشریح جلسات فشرده لایحه رتبه بندی معلمان که از دوشنبه (۷ تیرماه) به صورت سه شیفته بررسی آن در کمیسیون ادامه دارد، اظهار کرد: یکی از تصمیمات مهمی که در کمیسیون به تصویب اعضا رسید، کاهش توقف در رتبه‌ها از ۶ سال به ۵ سال بود. این عدد برای معلمان مناطق محروم، مرزی و عشایری ۴ سال و برای نخبگان ۳ سال محاسبه خواهد شد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: حذف شرط ۲ سال تجربه ورود به رتبه بندی و تعمیم رتبه بندی به همه معلمان شاغل وزارت آموزش و پرورش یکی دیگر از تصمیماتی بود که در کمیسیون اتخاذ شد.

وی اضافه کرد: حذف محدودیت های دستیابی به رتبه ها (سقف درصدی برای هر رتبه) نیز با نظر اعضای کمیسیون مصوب شد.

حاجی پور افزود: همچنین بر اساس مصوبه کمیسیون، سقف سنوات دسترسی به رتبه‌های دانشیار معلم و استاد معلم از ۲۰ و ۲۶ به ۱۵ و ۲۱ تقلیل یافت.

وی تاکید کرد: همچنین با نظر اعضا کمیسیون در این لایحه قید شد که وزارت آموزش و پرورش مکلف است ظرف یک ماه آیین نامه مربوط را با همکاری سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی به تصویب هیات دولت برساند.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس ادامه داد: امیدواریم بتوانیم مصوبه کمیسیون را هرچه سریع‌تر به صحن علنی ارسال و بعد از بررسی و تصویب در صحن علنی مجلس برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال کنیم.

منبع : خبرگزاری ایلنا


رتبه‌بندی معلمان تا پایان دولت دوازدهم عملیاتی می‌شود

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه رتبه‌بندی معلمان تا پایان دولت دوازدهم عملیاتی می‌شود گفت: در نشستی با رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام شد مشکلی برای اجرای رتبه‌بندی معلمان وجود ندارد و هر بودجه‌ای در این زمینه نیاز باشد تامین خواهد شد.

به گزارش بازارکار، قاسم احمدی لاشکی شبانگاه سه شنبه در نشست شورای معاونان آموزش و پرورش استان کرمان از موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رتبه بندی معلمان خبر داد.
وی با بیان اینکه بازگشایی مدارس به صورت حضوری اولویت اصلی وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی آینده است اظهار داشت: در صورتی که معلمان واکسینه شوند مدارس برای سال تحصیلی آینده به صورت حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی خواهند شد.
احمدی لاشکی تصریح کرد: بازگشایی مدارس بهترین تصمیم برای سال تحصیلی آینده در راستای ارتقای کیفیت فعالیت های آموزشی و پرورشی است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید در مدارس انسان هایی در طراز جمهوری اسلامی ایران را تربیت کنیم گفت: سپهبد شهید سلیمانی تربیت یافته مدارس و معلمان است و استعداد ذاتی، والدین، جامعه و دوستان نیز نقش موثری در موفقیت و سربلندی این بزرگوار داشتند.
وی با بیان اینکه مستندسازی املاک آموزش و پرورش یکی از مهمترین راهبردهای وزارت آموزش و پرورش است اظهار داشت: خوشبختانه تعامل خوبی بین ثبت و اسناد و بنیاد مسکن برای تحقق این مهم صورت گرفته و اگر ما در ادارات آموزش و پرورش استان ها و شهرستان ها و مناطق تلاش نکنیم مدیون هستیم.
وی به ساماندهی ۸۸ هزار نفر نیرو در آموزش و پرورش کشور به استناد تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس اشاره کرد و افزود: با جدیت دغدغه های استخدام آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی، نیروهای قرآنی و پیش دبستانی را پیگیری می کنیم.
احمدی لاشکی از اقدامات موثر و ماندگار انجام شده در آموزش و پرورش استان کرمان در چند سال اخیر تقدیر کرد و گفت: ساخت مدارس و اقدامات اثربخش آموزشی و پرورشی در این استان مصداق عینی مدیریت جهادی است.
وی تعامل و همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش این استان را در کشور بی نظیر دانست و بیان کرد: کرمان یکی از استانی هایی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی دغدغه ها و مشکلات آموزش با جدیت پیگیر ی می کنند این تعامل و همکاری نقش موثری در کاهش چالش ها و آسیب ها داشته و دارد.
احمدی لاشکی گفت: در مجموع آموزش و پرورش استان کرمان در شاخص های عمومی و اختصاصی رشد قابل توجهی داشته و زحمات همکاری فرهنگی این استان پهناور قابل تقدیر است.

منبع : بازار کار


رتبه‌های ۵ گانه معلمان در لایحه رتبه بندی فرهنگیان تعیین شد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: کمیسیون مصوب کرد، معلمان در ۵ عنوان آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم دارای رتبه شوند.

حجت الاسلام احمد حسین فلاحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح نشست امروز (سه‌شنبه ۸ تیر) کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس گفت: بررسی لایحه رتبه بندی معلمان در دستور کار نوبت صبح و عصر کمیسیون قرار دارد. کمیسیون با ماموریت رئیس مجلس، از صبح امروز نشست تخصصی برای رسیدگی به لایحه رتبه بندی معلمان را شروع کرد و این جلسات همچنان ادامه دارد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مصوب شد، معلمان در ۵ عنوان آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم دارای رتبه شوند.

وی ادامه داد: مقرر شد این رتبه بندی ها ابتدا برای فرهنگیان جوان اعمال شود و مدت زمان توقف بر هر رتبه به ۴ تا ۵ سال کاهش یافت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: میزان تحصیلان فرهنگیان و امتیازات تشویقی و دوره‌های طی شده در تعیین رتبه‌ها تاثیر گذار خواهد بود.بررسی این لایحه تا چهارشنبه در کمیسیون آموزش ادامه دارد.

منبع : خبرگزاری مهر


رتبه بندی معلمان در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ شده است

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بودجه رتبه بندی معلمان مصوب شده است، گفت: امیدواریم در همین سال ۱۴۰۰ بتوانیم شاهد اجرای طرح باشیم که به خوبی می‌تواند معلمان را پوشش دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محسن حاجی میرزایی صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه قبل از نشست با معلمان و فرهنگیان استان سمنان به میزبانی سالن شهید مطهری سمنان، با بیان اینکه رتبه بندی یکی از مطالبات ما در دولت دوازدهم بود، تاکید کرد: به دنبال ساماندهی به وضعیت معلمان هستیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه بودجه رتبه بندی در سال ۱۴۰۰ قرار دارد، تاکید کرد: در همین سال ۱۴۰۰ شاهد تکمیل این طرح خواهیم بود زیرا وزارت‌خانه با همراهی مجلس نگاه خوبی به این طرح دارد.

به گزارش مهر، وزیر آموزش و پرورش در راس هیئتی امروز وارد استان سمنان شد و قرار است در شورای اداری هم حضور داشته باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


حاجی میرزایی از تصویب خارج از نوبت لایحه رتبه بندی معلمان تشکر کرد

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در توئیتی از دولت به خاطر تصویب خارج از نوبت لایحه رتبه بندی معلمان تشکر کرد.
به گزارش سه شنبه شب ایرنا، حاجی میرزایی در توئیت نوشت: تشکر از دولت که لایحه رتبه بندی معلمان را خارج از نوبت تصویب کرد.

تشکر ویژه از مجلس شورای اسلامی و رای قاطع و کم نظیر نمایندگان محترم برای تصویب کلیات لایحه.
وی تصریح کرد: مصمم هستیم که با تصویب قانون و اجرای سریع آن گامی بلند در تحول نظام آموزشی و ارتقای منزلت معلمان عزیز برداریم.

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه با ۲۲۷ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۲۴۵ نماینده حاضر در جلسه علنی کلیات لایحه نظام رتبه بندی معلمان را تصویب کردند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


احتمال بررسی لایحه رتبه بندی معلمان در جلسه علنی چهارشنبه مجلس

به گزارش راهبرد معاصر فرهنگیان همچنان اخبار رتبه بندی معلمان را پیگیری میکنند. در تازه ترین خبر رتبه بندی معلمان زمانبررسی لایحه رتبه بندی معلمان اعلام شده، بر اساس اخبار منتشر شده مجلس این هفته در روزهای سه شنبه و چهارنشبه جلسه علنی خواهد داشت و لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان به عنوان اولین دستور در صحن علنی به بررسی گذاشته می‌شود.

بررسی اولویت دار لایحه رتبه بندی معلمان، در دستورکار روز (دوشنبه دهم خرداد) نمایندگان درجلسه علنی قرار داشت که در نهایت پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان در نهایت با ۱۵۶ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۱۹۳ نماینده حاضر موافقت کردند.بنابراین براساس تبصره ۱ ماده ۱۰۰ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، لایحه رتبه‌بندی معلمان در اولویت دستور کار جلسات علنی هفته جاری قوه مقننه قرار می‌گیرد.

اخبار رتبه بندی معلمان

چند روز پیش علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب بررسی خارج از نوبت لایحه رتبه بندی معلمان گفته بود: ما طرحی که دولت آورده را قبول نداریم چرا که ما اعتقاد داریم رتبه بندی باید از صفر شروع شود و معلم از ابتدای فعالیتش رتبه بندی شود.البته او با اشاره به این که لایحه یک سری مشکلات دارد که قطعاً رفع خواهد شد.

این در حالی است که هفته گذشته احمدی لاشکی معاون وزیر اموزش و پرورش درباره احتمال توقف رتبه بندی معلمان در دولت آینده صحبت کرده و گفته است: قانون می‌گوید اگر رتبه‌بندی داخل صحن نیاید چون لایحه بوده روز از نو، روزی از نو و کار باید مجدد شروع شود اما آنچه در مجلس مشاهده می‌کنم تلاش بر نهایی شدن کار است تا بخواهند این پروژه که سالهاست معطل مانده بود بیش از این به درازا نکشد. چندی پیش لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش مجلس تصویب شد و قرار بر این شد تا به صورت دو شوری در صحن مجلس بررسی شود.دلیل این اقدام این بود تا اگر پیش از پایان دولت دوازدهم این لایحه به تصویب نرسید نیازی به ارجاع دوباره آن به دولت جدید نباشد.

پیگیری رتبه بندی معلمان توسط فرهنگیان

لایحه رتبه بندی معلمان طی هفته های گذشته در کمیسیون آموزش مجلس رسید.بر اساس مصوبه این کمیسیون قرار است این لایحه به صورت دو شوری در مجلس بررسی می‌شود. با این اقدام کمیسیون آموزش اگر پیش از پایان دولت دوازدهم این لایحه به تصویب نرسید نیازی به ارجاع دوباره آن به دولت نیست.

پس از تصویب لایحه در کمیسیون آموزش مجلس محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفته بود با تصویب این لایحه از سوی مجلس رتبه بندی معلمان از فروردین ۱۴۰۰ بر حقوق معلمان اعمال می‌شود. همچنین هفته گذشته جلسه ای با حضور وزیر آموزش و پرورش و فراکسیون فرهنگیان مجلس برگزار شد و نتیجه این جلسه این بود که نظام رتبه بندی معلمان باید جدا از قانون مدیریت خدمات کشوری قلمداد شده و به صورت یک نظام مجزا در نظر گرفته شده و بر اساس نظام همسان که در دانشگاه ها اجرا می شود به اجرای درآید. عمچنین باید مبنای لایحه رتبه بندی براساس مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم واستاد معلم انجام شود.

تعلل نمایندگان مجلس در تصویب این لایحه در طول دو ماه گذشته باعث افزایش نگرانی معلمان همزمان با فرا رسیدن موسم انتخابات شده است. بسیاری از معلمان نگران این موضوع هستند که دولت آینده توجهی به اجرای این لایحه نکند. به همین دلیل از نمایندگان می خواهند که هر چه زودتر نسبت به تصویب این لایحه اقدام کنند. دیروز برخی از معلمان با انتشار اطلاعیه ای برخی از مطالبات خودر را مطرح کرده اند که یکی از آنها اجرای رتبه بندی معلمان است. معلمان در اطلاعیه‌ای، اجرای رتبه بندی بر مبنای سند تحول بنیادین ( ۸۰ درصد هیئت علمی)، اجرای همسان‌سازی با مشاغل مشابه (هیئت علمی دانشگاه) طبق بند ۳ ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، برقراری فوق العاده ویژه ۵۰ درصد به طور کامل، طبق بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرا به صورت طرح یا لایحه دو فوریتی به عنوان مهم‌ترین مطالبات خود اعلام کردند.

رتبه بندی معلمان ۱۴۰۰

هفته گذشته علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش مجلس درباره لایحه رتبه بندی گفته براساس لایحه جدید رتبه‌بندی، معلمان از بدو استخدام مشمول طرح رتبه بندی خواهند شد. علاوه بر این کارکنان ستادی آموزش و پرورش که تدریس و حکم معلمی دارند مشمول رتبه بندی می شوند اما نیروهای خدماتی که تدریس نمی کنند، رتبه بندی نمی شوند. علاوه بر این مدرک تحصیلی و سابقه آنها در رتبه بندی موثر است. چندی پیش محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفته بود رتبه بندی معلمان فقط مربوط به معلمان شاغل است و شامل بازنشستگان نمی شود.این در حالی است که پیش یکی از نمایندگان مجلس گفته بود که رتبه‌بندی معلمان باید شامل حال کلیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته و کلیه واحدهای آموزش و پرورش اعم از اداری و آموزشی شود.

سابقه طرح رتبه بندی معلمان

طرح رتبه بندی معلمان قرار بود فروردین ماه ۱۴۰۰ اجرایی شود اما پروسه تدوین و تصویب آن در دولت و مجلس باعث شده است تا معلمان همچنان منتظر اجرای این طرح باشند. بر اساس آخرین اخبار منتشر شده در حال حاضر لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس به سر می برد و گویا نمایندگان ایرادات اساسی را در مورد آن مطرح کرده‌اند. در جدیدترین مورد یکی از نمایندگان مجلس گفته است : طرح رتبه بندی معلمان باید در ابتدای شروع دولت دهم آغاز می‌شد، اما هم اکنون یک لایحه حداقلی که پر از ایراد بوده، تقدیم مجلس شده است. در واقع دولت بدون توجه به زیرساخت‌ها و صرفا برای اینکه کار را از سر خود باز کند، این لایحه را ارائه کرده است. رتبه بندی معلمان با هدف افزایش دریافتی معلمان تدوین شده و چندین مرحله از ان در سال های ۹۴، ۹۸ و ۹۹ اجرایی شده اما با این حال نتوانسته است رضایت معلمان در دریافت حقوق را جلب کند. به طوری که معلمان همچنان از فاصله پرداختی خود با سایر کارمندان دولتی گلایه دارند. از انجا برنامه ششم توسعه دولت را به ارائه لایحه رتبدی بندی معلمان در جهت افزایش حقوق انها مکلف کرده است اما تعلل دولت در تدوین و ارسال آن به مجلس و حالا تعلل نمایندگان مجلس در بررسی آن سبب نگرانی فرهنگیان شده است. این لایحه ۲۵ اسنفد ۹۹ به مجلس ارسال شد اما با این حال با گذشت نزدیک به دو ماه هنوز به صحن علنی مجلس نرسیده است. اجرای قانون رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ در انتظار تصویب لایحه دولت در مجلس است. با این حال همزمان با روز معلم محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از تامین مالی اجرای طرح رتبه بندی معلمان خبر داد. او در توئیتی نوشت: با تامین مالی صورت گرفته پس از تصویب لایحه رتبه بندی و تهیه دستورالعمل منطقی و عادلانه همسان سازی از ۱۴۰۰ / ۱ / ۱ اجرایی می‌شود.رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پیشتر به هنگام تصویب لایحه بودجه کل کشور اعلام کرده بود مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان در ارتباط با رتبه بندی فرهنگیان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منظور شد که جای هیچ نگرانی نیست.

منبع : بازار کار


لایحه رتبه بندی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تقدیم دولت شد

از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ لایحه رتبه بندی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تقدیم دولت شد

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی مکاتبه ای با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، «لایحه رتبه بندی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور» را برای قرار گرفتن در مسیر تصویب تقدیم دولت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، شریعتمداری، وزیر کار در این مکاتبه مورد تاکید بودن «ارتقای منزلت و صلاحیت حرفه ای و مرجعیت علمی و اجتماعی معلمان، استادان، پژوهشگران و فناوران» در نقشه جامع علمی کشور؛ بند (۴) راهبردهای ملی از قسمت راهبردهای کلان (۲) و « تقویت انگیزه های معنوی و تشویق اعتباری و مادی برای جلب نخبگان جامعه به سمت حرفه معلمی، استادی» در زمره اقداماتی که به صورت ملی باید انجام شود را مطرح کرد.

وزیر تعاون در این مکاتبه تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از سازمان های تابعه این وزراتخانه به عنوان بزرگترین نظام آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای در کشور نقش اساسی در تامین نیروی کار ماهر مورد نیاز بازار کار فعلی و آتی کشور ایفا می نماید.

وی تصریح کرده است: از این رو ارتقای منزلت و صلاحیت حرفه ای مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور که بازیگران اصلی این عرصه هستند، زمینه ساز «دستیابی به سطح دانش و مهارت نیروی کار کشور متناسب با معیارهای جهانی و در جهت پاسخگویی به نیازهای جامعه و بازار کار داخلی و خارجی» و تحقق اهداف بخشی نظام علم، فناوری و نوآوری کشور مندرج در فصل دوم نقشه جامع علمی کشور خواهد بود.

شریعتمداری در ادامه به بند ۳-۱ فصل سوم سند مذکور؛ «هدایت نظام آموزش برای تامین و جذب نیروهای نخبه و متخصص در حوزه های اولویت دار» به عنوان یکی از رویکردهای پشتیبانی از این اولویت ها اشاره کرد.

وزیر تعاون افزود: از آنجایی که «لایحه رتبه بندی معلمان آموزش و پرورش» نیز در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی قرار دارد، در راستای رعایت حقوق شهروندی و عدم ایجاد تبعیض بین نیروهای آموزشی، سیاست گذاری واحد در حوزه های آموزشی کشور و همچنین به منظور فراهم آوردن زمینه تحقق تکالیف مندرج در نقشه جامع علمی کشور و ماده (۵۴) قانون مدیریت خدمات کشوری، این وزارتخانه « لایحه رتبه بندی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور» را تقدیم می کند.

شریعتمداری در خاتمه خواستار قرار گرفتن لایحه مذکور در مسیر مراحل تصویب شد.

منبع :سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور


۱۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای رتبه بندی معلمان

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ۱۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شده است.

آقای علیرضا منادی سفیدان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه لایحه رتبه بندی معلمان امروز با رای مجلس در اولویت بررسی قرار گرفت افزود: با پیگیری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و هیات دولت این لایحه با سرعت خوبی تهیه و تقدیم مجلس شد و کلیات آن در کمیسیون به تصویب رسیده است.
وی تصویب لایحه رتبه بندی معلمان را موجب ارتقای کیفیت و جایگاه معیشتی این قشر دانست و گفت: با قانونی شدن این لایحه همه معلمان در قالب یک رتبه بندی قرار می‌گیرند و جایگاه تکنیکی، کیفی و آموزش معلمان از حیث پرورشی و آموزشی مشخص می‌شود و براساس این رتبه بندی حقوق دریافت خواهند کرد.

به گفته آقای منادی در قانون بودجه ۱۴۰۰ مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان تخصیص یافته که این امر باعث بهتر شدن معیشت فرهنگیان خواهد شد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین گفت: لایحه رتبه بندی معلمان علاوه بر افزایش کیفیت معلمان، موجب افزایش کیفیت تحصیلی دانش آموزان و ارتقای سطح آموزش و پرورش خواهد شد.

شایان ذکر است لایحه رتبه بندی معلمان در جلسه آتی مجلس رسیدگی خواهد شد.رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ۱۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شده است.
آقای علیرضا منادی سفیدان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه لایحه رتبه بندی معلمان امروز با رای مجلس در اولویت بررسی قرار گرفت افزود: با پیگیری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و هیات دولت این لایحه با سرعت خوبی تهیه و تقدیم مجلس شد و کلیات آن در کمیسیون به تصویب رسیده است.

وی تصویب لایحه رتبه بندی معلمان را موجب ارتقای کیفیت و جایگاه معیشتی این قشر دانست و گفت: با قانونی شدن این لایحه همه معلمان در قالب یک رتبه بندی قرار می‌گیرند و جایگاه تکنیکی، کیفی و آموزش معلمان از حیث پرورشی و آموزشی مشخص می‌شود و براساس این رتبه بندی حقوق دریافت خواهند کرد.

به گفته آقای منادی در قانون بودجه ۱۴۰۰ مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان تخصیص یافته که این امر باعث بهتر شدن معیشت فرهنگیان خواهد شد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین گفت: لایحه رتبه بندی معلمان علاوه بر افزایش کیفیت معلمان، موجب افزایش کیفیت تحصیلی دانش آموزان و ارتقای سطح آموزش و پرورش خواهد شد.

شایان ذکر است لایحه رتبه بندی معلمان در جلسه آتی مجلس رسیدگی خواهد شد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


معلمان از بدو استخدام شامل طرح رتبه‌بندی می‌شوند

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: براساس لایحه جدید رتبه‌بندی، معلمان از بدو استخدام مشمول طرح رتبه بندی خواهند شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علیرضا منادی سفیدان در گفت و گویی اظهار داشت: کارکنان ستادی آموزش و پرورش که تدریس و حکم معلمی دارند شامل رتبه بندی خواهند شد، اما نیروهای خدماتی مدارس، چون تدریس ندارند شامل رتبه بندی نمی‌شوند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: امیدواریم طرح رتبه بندی معلمان به زودی در مجلس تصویب و اجرای آن از دولت کنونی آغاز شود.

به گفته نماینده مردم تبریز در مجلس، مدرک تحصیلی و سابقه همکاران در رتبه بندی این لایحه جدید موثر است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


معلمان از بدو استخدام شامل طرح رتبه‌بندی می‌شوند

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: براساس لایحه جدید رتبه‌بندی، معلمان از بدو استخدام مشمول طرح رتبه بندی خواهند شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علیرضا منادی سفیدان در گفت و گویی اظهار داشت: کارکنان ستادی آموزش و پرورش که تدریس و حکم معلمی دارند شامل رتبه بندی خواهند شد، اما نیروهای خدماتی مدارس، چون تدریس ندارند شامل رتبه بندی نمی‌شوند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: امیدواریم طرح رتبه بندی معلمان به زودی در مجلس تصویب و اجرای آن از دولت کنونی آغاز شود.

به گفته نماینده مردم تبریز در مجلس، مدرک تحصیلی و سابقه همکاران در رتبه بندی این لایحه جدید موثر است.

منبع: خبرگزاری ایرنا


نظام رتبه بندی فرهنگیان مستقل از قانون خدمات کشوری خواهد بود

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با اشاره به نشست مشترک اعضای فراکسیون با وزیر آموزش و پرورش و معاونان وی، تاکید کرد: در این نشست تاکید شد نظام رتبه بندی فرهنگیان مستقل از قانون خدمات کشوری خواهد بود و وجود واژگانی همچون مربی، دانشیار، استادیار و استاد تمام در لایحه رتبه بندی معلمان باید گنجانده شود.

حمیدرضا حاجی بابائی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست فراکسیون فرهنگیان مجلس که با حضور حدود ۴۰ نفر از اعضای فراکسیون و وزیر آموزش و پرورش و معاونان وی برگزار شد، اظهار کرد: موضوع اصلی نشست امروز لایحه رتبه بندی معلمان بود که برای نمایندگان از اهمیت بالایی برخوردار است.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تصریح کرد: خروجی این جلسه این بود که نظام رتبه بندی معلمان به عنوان یک قانون مستقل از رتبه‌بندی فرهنگیان، مستقل از قانون خدمات کشوری بررسی و تصویب شود و حتی در تصویب کلیات نیز باید به این مسئله که این لایحه ویژه معلمان است، تاکید شود.

وی، وجود واژگانی همچون مربی، دانشیار، استادیار و استاد تمام در لایحه رتبه بندی معلمان را بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد: تمام سازماندهی لایحه نظام رتبه بندی معلمان باید بر اساس این دو موضوع که در جلسه امروز بر آن تاکید شد، صورت گیرد.

حاجی بابائی ادامه داد: اجماع فراکسیون فرهنگیان و کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری بر این است که این دو مهم در لایحه قید شود و مهندسی نیروی انسانی نیز از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی نیز در آن لحاظ شود.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا موارد مذکور در لایحه ذکر شده یا خیر، گفت: این موارد در لایحه نیست ولی پیش از این در پژوهشی که در تدوین سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش صورت گرفته، در ۵۰ صفحه ذیل فصل رتبه بندی فرهنگیان در آن سند آورده شده است

منبع : خبرگزاری خانه ملت


رتبه‌بندی معلمان از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ اعمال می‌شود

محسن حاجی میرزایی با اشاره به آغاز بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: رتبه‌بندی معلمان یکی از مطالبات مهم همه فرهنگیان است..

به گزارش بازارکار، محسن حاجی میرزایی با اشاره به آغاز بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: رتبه‌بندی معلمان یکی از مطالبات مهم همه فرهنگیان است که با حکم قانون این لایحه در دولت تدوین و خارج از نوبت رسیدگی و به مجلس ارائه شد.
وزیر آموزش و پرورش، از نمایندگان مجلس درخواست کرد که این لایحه در اسرع وقت در مجلس بررسی و تا پیش از پایان کار دولت دوازدهم برای اجرای به قوه مجریه ابلاغ شود چرا که اعتبار لازم برای اجرای این مهم نیز در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده و فرهنگیان منتظر اجرای رتبه‌بندی هستند.

وی، علت درخواست خود برای تصویب و ابلاغ این لایحه را تغییر دولت در آینده نزدیک دانست و گفت: ممکن است با تغییر دولت لایحه از مجلس به قوه مجریه بازگردد و چنانچه این لایحه برگشت بخورد، دولت جدید می‌تواند لایحه دیگری به مجلس ارائه کند که این رفت و برگشت‌ها زمان زیادی را از معلمان می‌گیرد لذا سرعت عمل در بررسی لایحه رتبه بندی از اهمیت بالایی برخوردار است.

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: خوشبختانه کلیات لایحه رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به تصویب رسیده و عزم خوبی در میان نمایندگان برای تصویب لایحه رتبه‌بندی وجود دارد.

وزیر آموزش و پرورش، درباره زمان اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان گفت: زمان اجرای این قانون هر زمان که به تصویب برسد از اول فروردین ماه ۱۴۰۰ محاسبه خواهد شد.

منبع : خبرگزاری بازار کار


لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید

به گزارش بازارکار به نقل از راهبرد معاصر لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش مجلس به تصویب رسید. بر اساس گفته های احمد حسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش بررسی لایحه رتبه بندی معلمان امروز در دستور کار این کمیسیون قرار داشته و با اکثریت آرا به تصویب رسیده است. در این جلسه مقرر شده است که لایحه رتبه بندی معلمان به صورت دو شوری به صحن علنی مجلس ارجاع شود.

دلیل این اقدام این بوده است که با تغییر دولت و روی کار آمدن دولت جدید لایحه رتبه بندی از سوی دولت جدید پس گرفته نشود.

تعلل نمایندگان مجلس در تصویب این لایحه در طول دو ماه گذشته باعث افزایش نگرانی معلمان همزمان با فرا رسیدن موسم انتخابات شده است. بسیاری از معلمان نگران این موضوع هستند که دولت آینده توجهی به اجرای این لایحه نکند. به همین دلیل از نمایندگان می خواهند که هر چه زودتر نسبت به تصویب این لایحه اقدام کنند. دیروز برخی از معلمان با انتشار اطلاعیه ای برخی از مطالبات خودر را مطرح کرده اند که یکی از آنها اجرای رتبه بندی معلمان است.

معلمان در اطلاعیه‌ای، اجرای رتبه بندی بر مبنای سند تحول بنیادین ( ۸۰ درصد هیئت علمی)، اجرای همسان‌سازی با مشاغل مشابه (هیئت علمی دانشگاه) طبق بند ۳ ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، برقراری فوق العاده ویژه ۵۰ درصد به طور کامل، طبق بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرا به صورت طرح یا لایحه دو فوریتی به عنوان مهم‌ترین مطالبات خود اعلام کردند.

تصویب کلیات لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش

حجت الاسلام احمدحسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح جزئیات جلسه عصر امروز کمیسیون متبوعش، اظهار کرد: بررسی لایحه رتبه بندی معلمان در دستورکار جلسه امروز اعضای کمیسیون آموزش قرار داشت.وی در همین راستا افزود: در این جلسه کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، رئیس کمیته آموزش و پرورش، معاون پارلمانی وزیر و همچنین نمایندگان نقطه نظرات خود را پیرامون لایحه رتبه بندی معلمان مطرح و ایرادات وارده به لایحه مذکور را عنوان کردند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: در نهایت لایحه رتبه‌بندی معلمان به رای گذاشته شد که با اکثریت آرای اعضای کمیسیون آموزش به تصویب رسید.حجت الاسلام فلاحی با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد لایحه رتبه‌بندی معلمان به صورت دو شوری به جلسه علنی مجلس ارجاع شود، بیان کرد: این اقدام به این دلیل صورت گرفت که با تغییر دولت و با روی کار آمدن دولت جدید لایحه رتبه بندی از سوی دولت جدید بازپس گرفته نشود.

لازم به ذکر است لایحه رتبه‌بندی معلمان در سال گذشته از سوی دولت به مجلس ارائه شده بود اما به دلیل بررسی بودجه، تعطیلات عید نوروز و همچنین عدم برگزاری جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی ، بررسی لایحه مذکور در کمیسیون آموزش به تعویق افتاده بود.

سابقه طرح رتبه بندی معلمان

طرح رتبه بندی معلمان قرار بود فروردین ماه ۱۴۰۰ اجرایی شود اما پروسه تدوین و تصویب آن در دولت و مجلس باعث شده است تا معلمان همچنان منتظر اجرای این طرح باشند. بر اساس آخرین اخبار منتشر شده در حال حاضر لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس به سر می برد و گویا نمایندگان ایرادات اساسی را در مورد آن مطرح کرده‌اند. در جدیدترین مورد یکی از نمایندگان مجلس گفته است : طرح رتبه بندی معلمان باید در ابتدای شروع دولت دهم آغاز می‌شد، اما هم اکنون یک لایحه حداقلی که پر از ایراد بوده، تقدیم مجلس شده است. در واقع دولت بدون توجه به زیرساخت‌ها و صرفا برای اینکه کار را از سر خود باز کند، این لایحه را ارائه کرده است. رتبه بندی معلمان با هدف افزایش دریافتی معلمان تدوین شده و چندین مرحله از ان در سال های ۹۴، ۹۸ و ۹۹ اجرایی شده اما با این حال نتوانسته است رضایت معلمان در دریافت حقوق را جلب کند. به طوری که معلمان همچنان از فاصله پرداختی خود با سایر کارمندان دولتی گلایه دارند. از انجا برنامه ششم توسعه دولت را به ارائه لایحه رتبدی بندی معلمان در جهت افزایش حقوق انها مکلف کرده است اما تعلل دولت در تدوین و ارسال آن به مجلس و حالا تعلل نمایندگان مجلس در بررسی آن سبب نگرانی فرهنگیان شده است. این لایحه ۲۵ اسنفد ۹۹ به مجلس ارسال شد اما با این حال با گذشت نزدیک به دو ماه هنوز به صحن علنی مجلس نرسیده است. اجرای قانون رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ در انتظار تصویب لایحه دولت در مجلس است. با این حال همزمان با روز معلم محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از تامین مالی اجرای طرح رتبه بندی معلمان خبر داد. او در توئیتی نوشت: با تامین مالی صورت گرفته پس از تصویب لایحه رتبه بندی و تهیه دستورالعمل منطقی و عادلانه همسان سازی از ۱۴۰۰ / ۱ / ۱ اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پیشتر به هنگام تصویب لایحه بودجه کل کشور اعلام کرده بود مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان در ارتباط با رتبه بندی فرهنگیان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منظور شد که جای هیچ نگرانی نیست.

نظام رتبه‌بندی معلمان در سال جاری اجرایی می‌شود

لطف‌الله سیاهکلی در نشست گرامیداشت سومین سالروز سفر مقام معظم رهبری به دانشگاه فرهنگیان که عصر امروز به صورت وبیناری و مجازی برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه یک‌سری تعلل‌ها و تاخیرها باعث شد که لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان به صحن علنی نیاید که در این حوزه پیگیری‌ها را ادامه می‌دهیم و امیدواریم تا قبل از پایان دولت دوازدهم این لایحه اجرایی شود.

وی اضافه کرد: با وجود گمانه‌زنی‌هایی که درباره زمان اجرایی شدن لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان وجود دارد، این لایحه در سال ۱۴۰۰ اجرایی خواهد شد و مجلس یازدهم درباره به اجرا درآمدن این لایحه خود را متعهد به معلمان و مدرسان این مرز و بوم می‌داند.

سیاهکلی با اشاره به اهمیت اجرای نظام رتبه‌بندی در افزایش کیفیت آموزشی و حاکمیت شایسته‌سالاری در ساختار آموزش و پرورش ادامه داد: اجرای نظام رتبه‌بندی سطح توجه به معلمان را به سطح استادان دانشگاه می‌رساند و هر معلم می‌تواند بر اساس سطح تحصیلات و کار پژوهشی و ابداعی خود از مزایای شغلی از جمله حقوق و دستمزد بهره‌مند شود.

وی یادآور شد: همچنین اجرای این لایحه سبب افزایش رقابت مثبت برای خودارتقایی میان معلمان و فرهنگیان می‌شود و بدون‌شک در آینده‌ نزدیک شاهد افزایش سطح تحصیلی و علمی معلمان ایرانی خواهیم بود که رشد علمی و مهارتی آنان به معنای ارتقای سطح علمی و مهارتی دانش‌آموزان و محصلان این سرزمین خواهد بود؛ به شرطی که این لایحه درست اجرا شود و بند و تبصره‌های آن مسکوت باقی نماند.

رتبه بندی معلمان دارای ۵ سطح است

معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: معلمان مشمول رتبه بندی در ۵ سطح دسته بندی می شوند. قاسم احمد لاشکی گفت: نظام رتبه بندی معلمان به دنبال ارتقای شان و جایگاه معلمی است، ۲۰ سال قبل جایگاه معلم در جامعه فراتر و توجه به آموزش و پرورش بیشتر بود. امروز این بحث را داریم که با اجرای نظام رتبه بندی معلمان این شانیت و توجه باز گردد. در دانشگاه‌ها اعضای هیئت علمی دارای رتبه بندی هستند اما تا کنون برای معلمان ارتقای رتبه وجود نداشته است.

وی ادامه داد: در لایحه رتبه بندی پنج طبقه را برای معلمان تعریف کرده‌ایم از معلم پایه، معلم مربی، معلم حرفه‌ای، معلم سرآمد و معلم راهبر، قطعا این امر معلم را پویا خواهد کرد و به او انگیزه می‌دهد و البته که طبیعی است حقوق معلم هم با توجه به رتبه‌هایی که اخذ می‌کند افزایش پیدا خواهد کرد.

اعمال رتبه بندی معلمان با برگزاری آزمون

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: مخالف برگزاری هرگونه آزمونی برای اعمال رتبه‌بندی معلمان هستیم. مجتبی بخشی‌پور با اشاره به اینکه بحث داغ این روزهای رتبه بندی، که حتی اگر شایعه هم باشد، خاطر معلمان را به شدت مکدر کرده، بحث برگزاری آزمون برای برخورداری از مزایای رتبه‌بندی است، عنوان کرد: بدتر از آن، طرح این موضوع است که در صورت‌عدم کسب امتیاز لازم در آزمون، معلمان با تنزل رتبه مواجه خواهند شد؛ که بنده به شدت با آن مخالف هستم.

این نماینده مجلس یادآور شد: سوالاتی در این رابطه مطرح است از جمله که آیا همین رویه در خصوص اعطای امتیازات مربوط به برنامه‌های مشابه در دانشگاه‌ها و سایر ادارات و سازمان‌ها انجام گرفته؟ و آیا پسندیده است که این گونه جامعه فرهنگیان را نگران و شان آنان را خدشه‌دار نمایند؟

بخشی‌پور سخنان خود را با طرح این سوال ادامه داد که آیا رواست معلمی که با لحاظ کلیه الزامات معلمی به استخدام آموزش و پرورش درآمده و سنوات مختلفی (۱۵.۲۰، ۲۵ سال) را به عنوان معلم مشغول به خدمت بوده و در این راه زحمات بسیاری متحمل شده، الان صلاحیت معلمی او مورد سنجش قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ما حامی معلمان و حقوق آنان خواهیم بود، تصریح کرد: این موضوعات به شدت باعث اعتراض معلمان خواهد بود و باید به خوبی تمامی این اشکالات برطرف و بزودی پس از تصویب، ابلاغ و اجرایی شود، تا شاید بخش کوچکی از زحمات این قشر زحمتکش جبران شود.

منبع : بازار کار


رتبه بندی معلمان از امسال اجرا می شود

معاون رییس جمهوری و رییس ‏سازمان برنامه و بودجه در توئیتی از اجرایی شدن همسان سازی حقوق و رتبه بندی معلمان از ابتدای سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت یکشنبه همزمان با بزرگداشت روز معلم در این توئیت، نوشت : روز معلم فرصتی برای تکریم نقش معلمان گرانقدر در مدارس و دانشگاه‌ها است و رتبه‌بندی معلمان و همسان سازی خقوق اعضای هیات علمی کمترین اقدام در تقدیر عملی از آنهاست.

وی افزود: با تامین مالی صورت گرفته پس از تصویب لایحه رتبه‌ بندی و تهیه دستورالعمل منطقی و عادلانه همسان سازی از ۱۴۰۰/۱/۱ اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پیشتر به هنگام تصویب لایحه بودجه کل کشور اعلام کرده بود مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان در ارتباط با رتبه‌ بندی فرهنگیان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منظور شد که جای هیچ نگرانی نیست.

منبع : خبرگزاری ایرنا


منتظر مجوز برای اعلام تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی هستیم

معاون حقوقی و پارلمانی آموزش و پرورش گفت: علاوه بر پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی که در حال نهایی شدن است، بخشی از ظرفیت باقی می ماند که منتظر مجوز برای اعلام تکمیل ظرفیت هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و پارلمانی آموزش و پرورش در برنامه چاپ اول حضور یافت و توضیحاتی پیرامون آخرین وضعیت جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش دادو گفت: امسال ۲۷ هزار و ۳۰۰ ظرفیت برای جذب نیروی انسانی از طریق آزمون استخدامی داشتیم که ۷۰ درصد نمره آزمون و ۳۰ درصد نمره مصاحبه آن‌ها مشخص شده است و در حال نهایی کردن کارها هستیم. علاوه بر پذیرفته‌شدگان بخشی از ظرفیت باقی می ماند که منتظر مجوز از سوی سازمان اداری استخدامی هستیم تا تکمیل ظرفیت اعلام کنیم.

وی درباره جذب و تعیین تکلیف نیروهای نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت و مربیان پیش دبستانی نیز گفت: قانونگذار ما را مکلف کرده بود تا پایان برنامه ششم ۸۸ هزار نفر از این گروه‌ها برای استخدام تعیین تکلیف شوند که امسال این مهلت به پایان می رسید و در حال حاضر ۵۵ هزار و ۴۹۷ نفر از این تعداد، تعیین تکلیف شدند و در حال گذراندن دوره مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان هستند؛ حدود ۳۰ هزار نفر باقی مانده اند که به زودی تعیین تکلیف خواهند شد.

معاون پارلمانی و حقوقی آموزش و پرورش بیان کرد: برای ۶ هزار آموزشیار نهضت و طرح امین هم به زودی آزمون برگزار می‌شود. ردیف استخدامی پابرجاست و اگر تا دو سه سال آینده همین روند را داشته باشیم، مشکل نیروی انسانی رفع خواهد شد. از سوی دیگر امسال ۲۰ هزار نفر را راهی دوره چهار ساله دانشگاه فرهنگیان کردیم.

وی تاکید کرد: چنددستگی در معلمان خوب نیست، اما متاسفانه این شرایط ایجاد شده است و در شرایط کنونی حدود ۲۰ هزار نفر معلم از طریق خرید خدمات داریم.

احمدی لاشکی درباره اجرای رتبه بندی معلمان تصریح کرد: امیدواریم که این طرح خارج از نوبت در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد و طی جلسه‌ای هم که دیروز با رئیس مجلس داشتیم، آقای حاجی میرزایی این موضوع را مطرح کردند. این رتبه بندی در ۵ درجه معلم پایه، معلم مربی، معلم حرفه‌ای، معلم سرآمد و معلم راهنما برای معلمان تعبیه شده است. در واقع در رتبه بندی نگاه ما به اجرای طرح معنوی است اما طبیعتاً با تغییر رتبه بندی به حقوق معلم هم اضافه می‌شود به طوریکه ۲۵ درصد از حقوق ثابت و فوق العاده مستمر به دریافتی اضافه خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


احتمال برگزاری «آزمون استخدامی» آموزش و پرورش در خردادماه

علی الهیار ترکمن از احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد ماه خبر داد و گفت: پیشنهاد ما بر اساس نیازی که آموزش و پرورش دارد، صدور مجوز برای ۵۰ هزار نفر در هر دو شکل دانشجومعلمی و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که ترکیب را باید با سازمان اداری استخدامی نهایی و مشخص کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد ماه گفت: هنوز مجوز میزان جذب نیرو صادر نشده؛ پیشنهاد ما بر اساس نیازی که آموزش و پرورش دارد، صدور مجوز برای ۵۰ هزار نفر در هر دو شکل دانشجومعلمی و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که ترکیب را باید با سازمان اداری استخدامی نهایی و مشخص کنیم.

علی الهیار ترکمن درباره ساماندهی و جذب نیرو در سال تحصیلی آینده اظهار کرد: برای جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها که در قالب ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان مطرح است دو اقدام برای سال ۱۴۰۰ در دستور کار داریم. نخست اینکه بخشی از مجوزهای ما در سال گذشته به طور کامل استفاده نشد و حدود ۱۰ هزار نفر است که در اولین آزمون استخدامی که احتمالا خردادماه توسط سازمان سنجش برگزار می شود این ۱۰ هزار مجوز را اعلام و استفاده می کنیم.

وی افزود: مسیر دوم، مجوز استخدامی برای سال ۱۴۰۰ است و شامل دو بخش جذب از طریق کنکور برای پذیرش در دوره چهار ساله دانشجومعلمی دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی و جذب از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، یعنی آزمون استخدامی می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ما موارد را با سازمان اداری استخدامی مطرح و نیازهای خود را اعلام کرده ایم که در دست بررسی و طی فرایند صدور مجوز است گفت: بر اساس مجوزهای صادره که هم در دفترچه کنکور و هم دفترچه آزمون های استخدامی خواهد آمد علاقه مندان می توانند شرکت و وارد سیستم شوند.

الهیار افزود: پیشنهاد ما بر اساس نیازی که آموزش و پرورش دارد، صدور مجوز برای ۵۰ هزار نفر در هر دو شکل دانشجومعلمی و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که ترکیب را باید با سازمان اداری استخدامی نهایی و مشخص کنیم.

وی درباره وعده وزیر آموزش و پرورش مبنی بر به تعادل رسیدن و موازنه نیروی انسانی تا سال ۱۴۰۲ گفت: قسمت عمده نیاز به نیروی انسانی در آموزش و پرورش ناشی از خروج نیرو به علت بازنشستگی در سال های اخیر است که آن هم ناشی از سیاست های استخدامی در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ بود. از سال ۱۴۰۲ مشمولین بازنشستگی ما به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می کند. بنابراین با کاهش شیب بازنشستگی در آموزش و پرورش و استفاده از سازوکارهای جذب نیرو در چندسال اخیر، نیاز به نیرو طوری خواهد شد که در ورودی و خروجی تعادلی ایجاد می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: البته نیاز به نیرو در آموزش و پرورش را باید در دو طیف دنبال کنیم. نخست نیاز به نیروی آموزشی است که معلمان عمدتا از این مسیر جذب می شوند. دوم جذب نیرو در مشاغل تخصصی مانند مشاور، سرپرست کارگاه و مربی بهداشت است. درست است که نیاز آموزش و پرورش در بخش آموزشی ممکن است تعدیل شود اما در سایر مشاغل تخصصی همچنان برقرار است و سیاست ما کاهش نیست. گرچه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم روش های جذب نیرو را تعیین کرده و در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
چرایی عدم پرداخت حق التدریس اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ معلمان

الهیار درباره چرایی عدم پرداخت حق التدریس اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ معلمان گفت: ما با توجه به کارکرد معلمان باید پرداختی ها را انجام می دادیم. قطعا در برنامه آموزش و پرورش نیست که علی رغم کارکرد معلمان پرداخت آنها را تعویق بیندازد و یا به عدم پرداخت بکشاند. این مورد در دستورکار ماست ولی همانطور که قبلا هم اعلام کرده بودم در حال جمع آوری اطلاعات از استان ها هستیم که به تفکیک ارائه کنند و مبنای کار قرار بگیرد. بعد از جمع بندی اطلاعات و تایید کارکرد معلمان هرچه از حق التدریس سال های گذشته باقی مانده باشد پرداخت می شود. هنوز حدود ۹ استان اطلاعات را به ما اعلام نکرده اند که منتظر آن هستیم.
رتبه بندی جدید با قبلی تفاوتی با هم دارند؟

وی همچنین در پاسخ به اینکه برخی معتقدند رتبه بندی فعلی تفاوت چندانی با دوره قبل ندارد، آیا تایید می کنید؟ اظهار کرد: خیر تایید نمی کنم. رتبه بندی که در مجلس در دست بررسی است وجه تمایز مشخصی دارد. ما اعلام کردیم تمام اتفاقاتی که تحت عنوان رتبه بندی در سال های قبل افتاده به قوت خود باقی است و ضرایب ناشی از رتبه بندی که قرار است تصویب شود بر روی آنها اعمال می شود. تمام امتیازات قبلی به قوت خود باقی است و امتیازات جدیدی شکل می گیرد که تفاوتی را ایجاد می کند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: آنچه به عنوان قانون از مجلس خارج می شود قانونی چندوجهی است که هم جنبه های معیشتی را مدنظر قرار داده و هم جنبه های کیفی و ارتقای روش های یاددهی یادگیری. برای ایجاد انگیزه در معلمان حین تدریس، امتیازات مالی و غیرمالی را پیش بینی کرده ایم. دنبال این بودیم که در هفته معلم نهایی شدن رتبه بندی را اعلام کنیم اما هم فرایند تصویبش در دولت به عنوان لایحه و هم اعلام وصولش در مجلس با کمی تاخیر مواجه شد. نمایندگان اقبال زیادی دارند که رتبه بندی را زودتر به سرانجام برسانند اما هرزمانی که این قانون تصویب و ابلاغ شود با توجه به پیش بینی منابع مالی، تاریخ اعمالش از اول فروردین ۱۴۰۰ خواهد بود و مابه التفاوت ماههایی که پرداخت نشده به مشمولان پرداخت می شود.
تجمع ها نمی تواند در تفسیر قانون اثرگذار باشد
کارهای آموزش و پرورش کف خیابان مدیریت و برنامه ریزی نمی شود

وی درباره حل مشکل برخی از پذیرفته شدگان آزمون سال ۹۹ آموزش و پرورش که صاحب کارنامه سبز آزمون هستند و در روزهای گذشته مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند گفت: کارهای آموزش و پرورش کف خیابان مدیریت و برنامه ریزی نمی شود. ما به عنوان یک دستگاه اجرایی موظف به اجرای قانون هستیم. تجمع و پیگیری های این چنینی نمی تواند در تفسیر قانون اثرگذار باشد.

الهیار تاکید کرد که اگر افرادی حقوق مکتسبه ای داشته و یا آمادگی پذیرش حرفه معلمی را دارند حتما در برنامه ریزی های خود مد نظر قرار می دهیم. طوری نیست که بی تفاوت باشیم و عده ای بخواهند با تجمع اعمال فشار کنند و به خواسته های صنفی خود برسند. به عنوان دستگاه اجرایی موظف به اجرای قانون و عمل در چارچوب سهمیه هایی که به ما داده می شود، هستیم و طوری نیست که اختیار مبسوطی داشته باشیم و عده ای تجمع کنند و بگوییم چون اختیار داریم این کار را انجام می دهیم.

وی افزود: قطعا همه اینها در قالب مجوزهایی که به ما داده می شود و تکمیل ظرفیت هایی که می توانیم استفاده کنیم مدنظر است و آنهایی که حق برایشان ایجاد شده در اولویت اول قرار می گیرند. وظیفه ما شناسایی بهترین ها برای حرفه معلمی است. ما دستگاه اشتغال نیستیم و باید بهترین ها را برای حرفه معلمی انتخاب کنیم. تجمع را تایید نمی کنم که بتواند در شکل گیری خواسته های افرادی موثر باشد. ما در چارچوب قانون عمل می کنیم. ما از محل مجوزهای استفاده نشده و استخدام های جدید این افراد را در اولویت قرار می دهیم.

منبع : خبرگزاری موج


آخرین وضعیت لایحه رتبه بندی معلمان و فرهنگیان در مجلس

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تشکیل کارگروهی برای بررسی لایحه رتبه بندی معلمان در این کمیسیون خبر داد.
به گزارش راهبرد معاصر؛رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آخرین وضعیت لایحه رتبه بندی معلمان را تشریح کرد و از تشکیل کار گروه ویزه برای بررسی لایجه رتبه بندی معلمان در مجلس خبر داد. آخرین جزئیات از لایحه رتبه بندی معلمان را در زیر بررسی کردیم.

علیرضا منادی سپیدان رئیس کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت بررسی لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس، گفت:این لایحه در صحن مجلس اعلام وصول و برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شده است‌‌.

وی با بیان اینکه معاونت قوانین مجلس نیز این لایحه را بررسی و نظرات خود را اعلام کرده است،ادامه داد: این لایحه قطعا ایراداتی دارد که در کمیسیون باید آنها را برطرف کنیم.

نماینده تبریز در مجلس با اعلام اینکه در کمیسیون کارگروهی برای بررسی این لایحه تشکیل شده تا قانونی با کیفیت مصوب شود، اضافه کرد: دغدغه اعضای کمیسیون آموزش در حال حاضر این است که با تصویب این لایحه و تبدیل شدن آن به قانون دغدغه فرهنگی درباره این موضوع به پایان برسد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: با تلاش های که مجلس یازدهم داشت بالاخره پس از چند سال انتظار دولت این لایحه را به پارلمان ارائه کرد که سعی خواهیم کرد در اسرع وقت این لایحه را در کمیسیون بررسی و برای اعلام نظر نمایندگان به صحن علنی ارجاع دهیم.

واکنش نماینده مردم رشت به رتبه بندی معلمان

محمدرضا احمدی سنگری نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در توئیتی نوشت:”رتبه بندی معلمان نواقصی دارد که لازم است مورد بازبینی دقیق قرار گیرد،ضرایب دقیق افزایش حقوق، رتبه های قبلی، سوابق خدمت، علمی و آموزشی، زمان و نحوه آزمون و اجرای آن، کارمندان اداری و آموزشی و…”

لایحه رتبه بندی حرفه‌ای معلمان

ماده ۱- به منظور استقرار نظام پرداخت‌ها بر اساس تخصص، شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی معلمان، توسعه مستمر و نظام‌مند صلاحیت‌های عمومی، تخصصی، حرفه‌ای و تربیتی و کیفیت عملکرد معلمان، تقویت انگیزه و رضایت‌مندی شغلی و ارتقای تعهد حرفه‌ای معلمان و تقویت هویت حرفه‌ای معلمان بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقشه جامع علمی کشور، نظام رتبه‌بندی معلمان مطابق مواد این قانون تعیین و اجرا می‌شود.

ماده ۲- در این قانون، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

۱- وزارت: وزارت آموزش و پرورش

۲- معلمان: مشمولان طرح طبقه بندی مشاغل معلمان کشور، شامل آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی، مشاور واحد آموزشی، مراقب سلامت، مدیر و معاون شاغل در واحدهای آموزشی و تربیتی که صرفاً در مشاغل مذکور در واحدهای آموزشی و تربیتی اشتغال به خدمت دارند

۳- شایستگی: صفات، ویژگی‌ها و توانمندی‌های مورد نیاز برای توفیق در شغل یا عملکرد برتر شامل دانش، نگرش و مهارت.

۴- صلاحیت معلمی: مجموعه‌ای از شایستگی‌های ناظر بر جنبه‌های هویت فردی و حرفه‌ای (اخلاق و تعهد حرفه ای، دانش تخصصی، دانش و مهارت های تربیتی) که معلم باید در جهت درک شایسته موقعیت خود و دیگران و عمل برای بهبود مستمر آن کسب کند و برآیند صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای است.

۵- صلاحیت عمومی (ویژگی‌های رفتاری): مجموعه ای از شایستگی های ناظر بر صفات و ویژگی‌های شخصیتی فرد، شامل باورها، نگرش ها، اعتقادات و رفتار مبتنی بر نظام ارزشی، فرهنگی و اخلاقی جامعه و نظام آموزش و پرورش کشور که زمینه را برای انجام کار متعهدانه آماده و پایبندی فرد را به ارزش‌ها، قوانین و مقررات آشکار می سازد. این دسته از صلاحیت ها مستقل از صلاحیت های عمومی بدو خدمت است و در طول خدمت مشمول مورد سنجش قرار می گیرد.

۶- صلاحیت تخصصی: مجموعه ای از شایستگی های مرتبط با تسلط بر فرآیند و برآیند دانش تخصصی (موضوع تدریس)، دانش تربیتی و سایر حوزه‌های دانشی مرتبط با یاددهی- یادگیری، دستاوردها، خلاقیت و نوآوری های علمی مرتبط و توانایی تفکر علمی و انجام پژوهش در آن حیطه که فرد برای انجام موثر وظایف شغلی خود باید از آنها برخوردار باشد.

۷- صلاحیت حرفه ای: مجموعه ای از شایستگی های مرتبط با بکارگیری تلفیقی دانش، نگرش و مهارت های تخصصی و تربیتی در موقعیت آموزشی و تربیتی.

۸- تجربه: توانمندی هایی که فرد در طول سالهای خدمت و صرفاً در ارتباط با حرفه معلمی کسب کرده است.

۹- نظام رتبه بندی معلمان: مجموعه ای از اصول، قواعد و فرایندهایی که به منظور کسب اهداف مندرج در ماده (۱) در چهارچوب این قانون طراحی و اجرا می شود.

۱۰- رتبه: سطحی از تجربیات، ویژگی ها و صفات، شایستگی ها و عملکردهای فردی و شغلی معلمان که بر مبنای نتایج ناشی از سنجش و ارزیابی تعیین می شود.

ماده ۳- معلمان بر اساس تخصص، شایستگی ها و عملکرد رقابتی خود در رتبه های یک تا پنج قرار می گیرند و شرایط کسب ارتقا، توقف و تنزل رتبه در آیین نامه اجرایی این قانون تعیین می‌شود.

ماده ۴- ورود به فرآیند رتبه بندی معلمان با حداقل دو سال سابقه خدمت معلمی صورت گرفته و کسب رتبه‌های بالاتر مستلزم حداقل شش سال توقف در هر یک از رتبه‌ها و کسب سایر شرایط لازم تعیین شده در آیین نامه اجرایی این قانون خواهد بود.

تبصره ۱- حداقل سابقه خدمت معلمی برای کسب رتبه های (۴) و (۵) به ترتیب (۲۰) و (۲۶) سال است.

تبصره ۲- تخصیص رتبه های پنج گانه به نحوی خواهد بود که با اجرا نظام رتبه بندی معلمان و احراز شرایط بر اساس ماده (۳) همواره حداقل (۳۰%) از معلمان مشمول در رتبه (۱)، حداقل (۲۵%) در رتبه (۲)، حداکثر (۲۰%) در رتبه (۳)، حداکثر (۱۵%) در رتبه (۴) و حداکثر (۱۰%) در رتبه (۵) قرار گیرند.

ماده ۵- فرایند رتبه بندی برای معلمانی که قبل از تصویب این قانون در استخدام آموزش و پرورش بوده اند و در واحدهای آموزشی اشتغال دارند، با حداقل (۲) سال سابقه خدمت در یک دوره زمانی حداکثر (۳) ساله بر مبنای اولویت امتیازات فضلی ناشی از نمره آزمون دانش تخصصی- تربیتی و سایر حوزه های دانشی مرتبط با یاددهی- یادگیری (دانش حرفه ای)، سنوات تجربه معلمی و مدرک تحصیلی انجام می شود و در صورت کسب حد نصاب (از سایر امتیازات) لازم برابر آیین نامه اجرایی بدواً در یکی از رتبه های (۱) تا (۳) قرار می گیرند.

تبصره- زمان توقف موضوع ماده (۴) برای مشمولان این ماده که در تاریخ تصویب این قانون در واحدهای آموزشی و تربیتی اشتغال داشته و دارای حداقل (۳) سال سابقه خدمت باشند، برای یک بار ارتقا به رتبه بالاتر، (۴) سال تعیین می شود.

ماده ۶- شایستگی های مرتبط با هر یک از صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای به تفکیک رتبه و مصادیق رفتاری و معیارهای عملکردی و شیوه ها و ابزارهای سنجش و ارزیابی هر یک از آنها توسط وزارت تعیین و در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب می شود.

ماده ۷- برای رتبه های موضوع این قانون فوق العاه رتبه بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می شود. فوق العاده مذکور درصدی از مجموع حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر آنان است که به طور میانگین (۲۵%) بیشتر از میانگین حقوق و فوق العاده های مستمر مشموین قانون مدیریت خدمات کشوری در نظر گرفته می شود. این فوق العاده به صورت مستمر و مشمول کسور بازنشستگی است. درصدهای فوق العاده هر یک از رتبه های موضوع این قانون در آیین نامه اجرایی تعیین خواهد شد.

تبصره- معلمانی که قبل از تصویب این قانون بازنشسته شده اند، مشمول این ماده نخواهند بود و مانند سایر کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، تابع احکام قانون مذکور خواهند بود.

ماده ۸- معلمان شاغل در واحدهای غیرآموزشی و غیرتربیتی و شاغلین در پست های اداری مصوب مشمول این قانون نیستند.

ماده ۹- مراحل رتبه بندی از مرحله سنجش و ارزیابی صلاحیت‌های معلمی تا برقراری فوق العاده رتبه بندی متناسب با اعتبارات پیش‌بینی شده در لوایح بودجه سنواتی اجرا خواهد شد.

ماده ۱۰- آیین‌نامه اجرایی این قانون، شامل ساختار اجرایی، نظام سنجش و ارزیابی، شرایط و ویژگی های هر رتبه و نحوه انجام کار و نظارت بر آن حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون با پیشنهاد مشترک وزارت، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

منبع : بازار کار


استخدام ۳۰ هزار معلم غیر رسمی

معاون حقوقی و امور مجلس آموزش وپرورش از رتبه بندی ۵۵۰ هزار معلم رسمی و پیمانی در سال ۱۴۰۰ خبر داد.
آقای قاسم احمدی لاشکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به اینکه بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ برای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شده است گفت: براساس این رتبه بندی معلمان به ۵ رتبه از معلم پایه تا معلم راهبر رتبه بندی خواهند شد.

وی تاکید کرد: رتبه بندی تنها شامل معلمان رسمی و پیمانی می‌شود و معلمان غیر رسمی حق التدریس، نیرو‌های اداری و خدماتی مدارس مشمول رتبه بندی نخواهد شد.
آقای احمدی لاشکی به استخدام معلمان اشاره کرد و افزود: مراحل استخدام ۳۰ هزار معلم غیر رسمی آغاز شده است و این افراد در حال معرفی به دانشگاه فرهنگیان و گذراندن دوره آموزشی خود هستند.
معاون وزیر آموزش پرورش گفت: از ۸۸ هزار معلم غیر رسمی مشمول استخدام تا کنون بیش از ۵۵ هزار معلم تعیین تکلیف شده اند و در حال اخذ مجوز استخدام برای ۳۳ هزار معلم باقیمانده از سازمان اموراداری استخدامی هستیم.
وی گفت: آموزش و پرورش امسال ۲۷ هزار نفر دانش آموختگان سایر دانشگاه‌ها نیز از طریق آزمون استخدام خواهد کرد.
وی خاطر نشان کرد: همچنین برای ۶ هزار نفر از معلمان غیر رسمی که در آزمون استخدامی پارسال به هر دلیلی نتوانستند شرکت کنند نیز امسال آزمون مجددی برگزار خواهد شد، اما زمان دقیق این آزمون هنوز مشخص نیست.
آقای احمدی لاشکی تصریح کرد: آموزش و پرورش همچنین با کمبود ۲۵ هزار سرایدار و نیروی خدماتی مدارس روبروست، اما مجلس تا کنون مصوبه‌ای برای استخدام این افراد صادر نکرده است.
وی تاکید کرد: براساس برنامه ششم توسعه آموزش و پرورش موظف است تکلیف استخدام معلمان غیر رسمی را تا پایان امسال مشخص کند.
وی از افزایش ۷۰ درصدی بودجه آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: از این بودجه ۵۰۰ میلیارد تومان برای خرید تبلت دانش آموزان محروم از ابزار‌های هوشمند آموزشی، ۲۵۰ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات آموزشی هنرستان‌ها و ۴۳۰ میلیارد تومان برای تجهیزات سالن‌های ورزشی در نظر گرفته است.
معاون حقوقی و امور مجلس آموزش وپرورش گفت: در بودجه ۱۴۰۰ همچنین ۳۲۵ میلیارد تومان برای مدارس شبانه روزی، ۸۰ میلیارد تومان برای سرویس رفت و آمد دانش آموزان مناطق محروم، ۷۰ میلیارد تومان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در مدارس و ۵۰ میلیارد تومان برای توانبخشی دانش آموزان استثنایی در نظر گرفته شده است.
وی یاد آور شد: همچنین هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بدهی آموزش و پرورش به معلمان خارج از کشور نیز پرداخت خواهد شد.

منبع : بازار کار


تعیین تکلیف ۱۰۰ هزار ردیف استخدامی در سال گذشته

وزیر آموزش‌وپرورش از تعیین تکلیف ۱۰۰ هزار ردیف استخدامی در سال گذشته خبر داد و گفت: همچنین ما تلاش کردیم تا لایحه رتبه‌بندی معلمان را ارتقا دهیم تا هر یک از معلمان، نسبت به صلاحیت‌ها و توانمندی‌هایشان در جایگاه مرتبه خود قرار گیرند.

به گزارش ایلنا، محسن حاجی میرزایی در گفت‌وگو با مدیران مدارس استان یزد که به‌صورت زنده و از طریق شبکه شاد برگزار شد، ضمن قدردانی از مدیران و معلمان که با تمامی سختی‌ها و دشواری‌ها، فعالیت بسیار خوبی در استمرار جریان آموزشی داشتند، اظهار کرد: تجربه‌ای که در سال جاری کسب کردیم، تجربه خاص و بی‌نظیری بود که با نظارت و خلاقیت مدیران، این امر به بهترین نحو انجام شد.
وزیر آموزش‌وپرورش در ادامه گفت: سال جدید هرچند دارای سختی و دشواری‌هایی بود اما ازنظر من سالی همراه با پدیده‌ها، الهام‌ها و مسیرهای کشف نشده‌ای بود که می‌توان در سال‌های آینده از آن وام گرفت و قوی‌تر شد.

وزیر آموزش‌وپرورش استان در ادامه رویدادهای تلخ و شیرین را به آیینه‌ای تشبیه کرد و افزود: کرونا آیینه‌ای در مقابل نظام آموزشی بود تا خود را در این شرایط بسنجد، زیرا در این مسیر، بهتر دیده شدن، برطرف کردن نقاط ضعف و قوی‌تر شدن، دستاورد آن است.

وی ادامه داد: نقش مدیر مدرسه در شرایط کنونی، یک نقش بسیار مهم و اساسی است، زیرا مدیران در این شرایط، ماموریت دارند تا هرچند بدون ابزارهای قبلی و محدودتر، اما با ایده‌های خلاقانه این مسیر را به نحو احسن دنبال کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش افزود: مدیران باید راه‌های دیگر برای آموزش بهتر، پیدا کنند، زیرا در این بحران‌ها است که هنرنمایی، خلاقیت و توانمندی مدیران مشخص می‌شود و معتقدم رویدادها، کلاس آموزش هستند.

وی در ادامه با بیان این که اولویت ما اجرای سند تحول بنیادین نظام آموزش‌وپرورش است، افزود: مدیران و معلمان هریک باید در راستای پیشبرد سند تحول فعالیت کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش در پایان از تعیین تکلیف ۱۰۰ هزار ردیف استخدامی در سال گذشته خبر داد و گفت: همچنین ما تلاش کردیم تا لایحه رتبه‌بندی معلمان را ارتقا دهیم تا هر یک از معلمان، نسبت به صلاحیت‌ها و توانمندی‌هایشان در جایگاه مرتبه خود قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایلنا


موافقت با رتبه بندی معلمان و اعمال مدرک تحصیلی دوم فرهنگیان

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در صفحه توییترش نوشت: لایحه رتبه بندی معلمان به تصویب هیئت وزیران رسید.
وی افزود: ارتقای صلاحیت های تخصصی و حرفه ای معلمان و استقرار نظام پرداخت بر اساس تخصص و عملکرد رقابتی از اهداف این لایحه است.
مجلس با رتبه بندی معلمان و اعمال مدرک تحصیلی دوم موافقت کرد
در همین زمینه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با رتبه‌بندی معلمان و همچنین اعمال مدرک تحصیلی معلمان و پرداخت مطالبات معلمان مامور به مدارس خارج از کشور موافقت کردند.
به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز شنبه در بیست و یکمین نشست صحن علنی رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰، موارد ارجاعی از کمیسیون تلفیق را در دستور کار قرار دادند و در بند (و) تبصره ۲ ماده واحده با پیشنهاد «سیدمحمد مولوی» موافقت کردند.
بر اساس پیشنهاد نماینده مردم آبادان که به تبصره ۲ اضافه شد، به منظور رتبه‌بندی معلمان، اعمال مدرک تحصیلی معلمان، پرداخت مطالبات معلمان مامور به مدارس خارج از کشور، به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف یک میلیون و ۵۰۰ هزارمیلیارد ریال از محل ارائه حق‌الامتیاز، واگذاری سهام و حقوق مالکانه، واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و طرح‌های سرمایه‌گذاری متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی و همچنین واگذاری اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد تامین نماید.

هزینه‌های قید شده در بند (و) تبصره ۲ شامل بخش دیگری از دستگاه‌های کشوری و لشکری نیز می‌باشد که پیشنهاد نمایندگان در صحن علنی برای این دستگاه‌ها دراین بند در حال مطرح شدن است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در دولت طی هفته آتی

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام آخرین وضعیت تصویب لایحه رتبه بندی معلمان گفت: جذب ۸۸ هزار معلم حق التدریس، مربیان پیش دبستانی، نهضتی و خرید خدماتی را از طریق تبصره ۱۰ ماده ۱۷ هماهنگ کردیم که برای ۵۵ هزار و ۴۹۷ نفر از سازمان استخدامی مجوز گرفتیم. تاکنون وضعیت ۲۴ هزار و ۵۹۷ نفر مشخص شده و مابقی تا هفته آینده مشخص خواهد شد و به زودی راهی دانشگاه فرهنگیان شده و دوره یکساله را طی می کنند.

به گزارش ایسنا، قاسم احمدی لاشکی درباره ارزشیابی، پالایش و تنفیح قوانین اظهار کرد: قوانین، مقررات، آیین نامه، دستورالعمل و بخشنامه در طول زمان و ادوار نوشته می شوند و اگر انباشت این قوانین پالایش نشود و آنچه نیاز نیست را منسوخ نکنیم و به نیازهای روز نپردازیم در اجرای قوانین دچار مشکل می شویم. این نیاز در آموزش و پرورش نیز وجود دارد.

وی افزود: قوانین خوب باید باقی بماند و دسته بندی شود و هر فردی که مجری می شود بتواند به درستی از آن بهره برداری کند و قوانین زاید کنار گذاشته شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش درباره مدرسه تلویزیونی ایران گفت: باید از سازمان صداوسیما که به موقع به کمک ما آمدند قدردانی کنیم. امروز هم این کار بزرگ تداوم یافته است. اما با تداوم تعطیلی مدارس، نیاز به یک روش آموزشی تعاملی داشتیم، آموزش و پرورش به دنبال شیوه جایگزین آموزش رفت و شبکه شاد راه اندازی شد. شاد در روزهای ابتدایی مشکلات زیادی داشت ولی به تدریج بهبود یافت و اکنون نسخه های ارتقایافته آن رونمایی شده است.

احمدی افزود: مدرسه تلویزیونی برای مناطق محروم بسیار خوب است، اما اشکال بزرگش این است که دوسویه نیست. اما در شبکه شاد امکان تعامل دوسویه معلم با دانش آموز وجود دارد. شبکه شاد پهنای باند مصرفی ۴۰۳ گیگابایت بر ثانیه دارد که دوبرابر واتساپ است. بیش از ۱۲.۷ میلیون دانش آموز، ۱۱۵ هزار مدیر مدرسه و ۷۲۸ هزار معلم ما در شبکه شاد احراز هویت شده و حضور دارند.

وی با بیان اینکه درست است در شرایط کرونا قرار داریم و الزاما شاد را انتخاب کردیم اما این امکان در سال های آینده تعطیل نخواهد شد و به عنوان مکمل آموزش ادامه فعالیت می دهد گفت: شاد ظرفیت بزرگی است و نباید آن را از دست بدهیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش با محوریت سازمان آموزش و پرورش استثنایی طرح هدایت (هر دانش آموز یک تبلت) را دنبال می کند. ۱۵ میلیون دانش آموز داریم که حدود ۱۲ درصد خودشان ابزار هوشمند دارند. ۵۲ درصد از موبایل مادران، ۱۲ تا ۱۷ درصد از موبایل پدران و مابقی از سایر اعضای خانواده و یا طرق دیگر از شبکه شاد استفاده می کنند.

وی افزود: بیش از سه میلیون نفر به این ابزار دسترسی ندارند. از آن سو گفته می شود نصیب آموزش برای همه دانش آموزان باید به یک اندازه باشد. حتما باید تدبیری کنیم. تا این لحظه خودمان نتوانستیم با بودجه دولتی کاری کنیم و منتظریم ببینیم مجلس چه اعتباری را در بودجه سال آتی برای ما پیش بینی می کند. ما پیشنهاداتی را ارائه دادیم.

احمدی با بیان اینکه البته منتظر هم نماندیم و در حال کمک گرفتن از بخش خصوصی و خیرین هستیم گفت: تا کنون بیش از ۲۰۵ هزار دستگاه توسط خیرین خریداری شده است. با ۲۸ استاندار تفاهم نوشته شد که بخشی از مبلغ را آنها بدهند و بخشی را خیرین تقبل کنند. با کمک بهزیستی نیز شناسایی محرومین انجام شده تا تبلت به دست دانش آموزان نیازمند برسد. اما این عددها کوچک هستند و باید بتوانیم برای همه دانش آموزان برنامه ریزی کنیم که راه سختی است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان نیز گفت: بر اساس ماده ۶۳ برنامه ششم توسعه مجلس اعلام کرد که باید نظام رتبه بندی را اجرا کنیم. در ادوار گذشته مبالغی به حقوق معلمان اضافه شد که در اصل رتبه بندی نبود. اخیرا اقدامات خوبی برای لایحه رتبه بندی در حال انجام است. چون وزیر آموزش و پرورش بیش از شش سال دبیر هیئت دولت بود از ابزارهای ارتباطاتش با دولت به خوبی استفاده کرد. اگر قرار بود لایحه ای را عادی به صحن دولت ببریم یک سال طول می کشید چون باید در کمیسیون های مختلف در دستورکار قرار می گرفت. اما اکنون همه مسیر را طی کرده ایم و وزیر نشست هایی نیز با عناصر تاثیر گذار دولت از جمله معاون اول، رئیس سازمان برنامه و رئیس سازمان اموری اداری استخدامی داشته و هماهنگی های لازم انجام شده است.

وی ادامه داد: امید است لایحه ظرف هفته پیش رو یا هفته آینده در دولت به نتیجه برسد و راهی مجلس بشود. هرچند مجلس در کوران تصویب بودجه است؛ اما اکنون بهترین زمان ارائه است چون رتبه بندی باید در بودجه سنواتی لحاظ شود. عدد اول پیش بینی شده ۵۲۰۰ میلیارد تومان است. نگاه جدی برای تصویب رتبه بندی وجود دارد و امید است بتوانیم رتبه بندی را برای بهار ۱۴۰۰ عملیاتی کنیم. این نظام رتبه بندی مربوط به معلمان است و شامل کارکنان نمیشود.

احمدی با اشاره به لزوم بهبود حقوق نیروهای خدماتی گفت: امیدواریم دولت و مجلس برای سایرین به ویژه قشر خدماتی اقدامات اساسی پیش بینی کند. نیروی خدماتی محدودی داریم و پیشنهاد جذب ۲۵ هزار نفر ارائه شده است. بهبود حقوقشان نیز نیازمند پیگیری جدی است که آن را دنبال می کنیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش درباره ساماندهی املاک وزارت آموزش و پرورش گفت: هفته گذشته تفاهم نامه سه جانبه ای با سازمان ثبت اسناد و املاک و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام دادیم. ۱۰۰ هزار و ۴۷۶ ملک داریم که از این رقم ۴۷.۳ درصد سند دارند و مابقی سند ندارند و هرلحظه خطر املاک را تهدید می کند. ما در تلاشیم اسناد لازم را برای تمام واحدها صادر کنیم که کار بزرگی است و امید است به نتیجه برسد.

وی که در شبکه آموزش حضور یافته بود به ساماندهی نیروی انسانی نیز اشاره کرد و گفت: دغدغه بزرگی داشتیم جذب ۸۸ هزار نفر را از طریق تبصره ۱۰ ماده ۱۷ هماهنگ کردیم که برای ۵۵ هزار و ۴۹۷ نفر از سازمان استخدامی مجوز گرفتیم. تاکنون وضعیت ۲۴ هزار و ۵۹۷ نفر مشخص شده و مابقی تا هفته آینده مشخص خواهد شد و به زودی راهی دانشگاه فرهنگیان شده و دوره یکساله را طی می کنند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها به زودی اعلام می‌شود

به گزارش ایرنا، آیین رونمایی از سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) به میزبانی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و با حضور مجازی منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار و این سامانه با دستور غلامی افتتاح شد.

شناسه دیجیتال اشیا یا (DOR) Digital Object Recognizer، یک کد منحصر به فرد برای هر شی یا اثر علمی و هنری است که همانند اثرانگشت عمل می کند. این کد بین‌المللی به مقاله نشریه و همایش، کتاب، پایان‌نامه، آثار هنری و نرم افزار نیز تعلق می‌گیرد و مانند یک بارکد برای شناسایی آنها مورد استفاده قرار می گیرد.
وزیر علوم در این آیین، اظهار داشت: با همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در هفته های آینده نتایج رتبه بندی داخلی دانشگاه ها اعلام رسمی می شود. امید است با این اقدام مرکزیتی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای رتبه بندی مقالات و دستاوردهای علمی ایجاد کرده باشیم.

وی درباره حفظ دستاوردهای علمی کشور، تاکید کرد: در بحث مدیریت منابع علمی خودمان در کشور به خصوص به صورت یکپارچه باید کاری انجام دهیم که آثار مادی و معنوی دستاوردها و فعالیت های علمی محققان و دانشمندان حفظ شود تا در شرایط مختلف با دسترسی بهتر و آسان تر در جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل مدیریتی و حمایتی از آن استفاده کرد.

غلامی با بیان اینکه این روزها در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در محضر ملت ایران باید مواردی از خدمت فرزندان این آب و خاک را اطلاع رسانی کنیم، گفت: در کنار این موضوع به افزایش امید در نظام اسلامی کمک کنیم و نشان دهیم می توانیم در عرصه های مختلف به عنوان کشوری که تاثیرگذاری علمی دارد و می تواند روی پای خود بایستد، حرفی برای گفتن در منطقه و دنیا داشته باشیم.

وی با بیان اینکه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در سه سال گذشته چند ماموریت مهم مدنظر وزارت علوم را به سرانجام رساند، افزود: تعیین کد یکتا برای مقالات و آثار علمی در سامانه ملی، به این معنا که مدیریت تولیدات علمی در داخل کشور انجام می شود، اقدام ارزشمندی به حساب می آید.

غلامی خاطرنشان کرد: این سامانه به شناسنامه دار شدن مجموعه نشریات و تولیدات علمی کمک می کند؛ علاوه بر این، مرکز علمی سنجی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یک مرکز بین المللی میان کشورهای اسلامی به شمار می آید.

وزیر علوم تاکید کرد: از هر فرصتی باید استفاده کرد؛ ماموریتی که از سال های گذشته تعریف و در برهه های زمانی مختلف توسط کشورهای مختلف جهان اسلام به رسمیت شناخته شده است، باید حفظ شود و کار ادامه یابد.

وی اظهار داشت: این مرکزیت به نوبه یک مرکز بین المللی معتبر ابتدا در جهان اسلام، منطقه و به خصوص در غرب آسیا است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


آخرین وضعیت استخدام، رتبه‌بندی معلمان و جزئیات تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک

وزیر آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت لایحه رتبه‌بندی معلمان گفت: لایحه در کمیسیون تخصصی دولت بررسی و با قید فوریت مصوب شد و خارج از روال متعارف روندش را طی کرده و اکنون در نوبت طرح در دولت است که در هفته‌های اخیر مصوب می‌شود و سپس به مجلس می‌رود و امیدواریم همزمان با نهایی شدن بودجه، این طرح هم تصویب شود. دولت اعتبارش را در بودجه ۱۴۰۰ دیده است و امیدواریم از ابتدای سال آتی رتبه‌بندی را هم اجراء کنیم.

به گزارش بازارکار، محسن حاجی میرزایی که در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حضور یافته بود، درباره وضعیت سوادآموزی در ایران اظهار کرد: در جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله که هدف‌گذاری اصلی سوادآموزی روی این جمعیت است، میزان باسوادی بالای ۹۶ درصد است و امیدواریم این چهار درصد{باقی‌مانده} با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تحت پوشش بروند.
وی افزود: در جمعیت بالای شش سال هم نرخ باسوادی ۹۰ درصد است. این در حالی است که وقتی انقلاب پیروز شد نرخ باسوادی ۴۷ و نیم درصد بود و این رقم اکنون به ۹۰ درصد در جمعیت بالای شش سال رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که سوادآموزی در ایران فراز و نشیب‌هایی داشته است؛ در دوره‌ای شتاب گرفته و در دوره ای آرام‌تر پیش رفته است، گفت: هرچه‌قدر به سمت عددهای نهایی می‌رویم، جمعیت پراکنده‌تر و کار دشوارتر می‌شود. اقدام مهم برای محو بیسوادی این است که ورودی به بیسوادی بسته شود و ترک تحصیل نداشته باشیم. برای تحت پوشش بردن افرادی که به سن تحصیل رسیده‌اند، امکانات خودمان و دستگاه‌های دیگر را بسیج کرده‌ایم و در تعاملاتی که با ثبت احوال داریم از روی کد ملی متولدینی که باید به کلاس اول بروند، بازماندگان را شناسایی می‌کنیم و در دست پیگیری داریم.

وجود ۱۴۰ هزار بازمانده از تحصیل در کشور

حاجی میرزایی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید، ۱۴۰ هزار نفر از بازماندگان تحصیل، تحت آموزش قرار گرفتند و باید حدود ۱۴۰ هزار نفر دیگر باقی مانده باشد. مسئله این است که چرا این افراد نمی‌آیند آموزش ببینند؟ طبق بررسی‌های ما مشخص شد که ۱.۲ درصد بازماندگی از تحصیل به این دلیل است که افراد در جایی زندگی می‌کنند که دسترسی به مدرسه ندارند. مابقی به علت بیماری، مشکلات اقتصادی یا فرهنگی است. ممکن است لازم‌التعلیم، کودک کار یا معلول باشد و…

به گفته وی، با همکاری سازمان بهزیستی، وزارت رفاه، کمیته امداد امام(ره)، بنیاد مستضعفان و غیره مجموعه‌ای متشکل از ۹ دستگاه را تشکیل داده‌ایم که کار را با حساسیت پیگیری می‌کنند.

امکانات و قابلیت‌های نسخه جدید شبکه شاد

وزیر آموزش و پرورش درباره آموزش‌های دوران کرونا نیز توضیح داد و گفت: نظام آموزشی در برابر بزرگترین چالش قرن قرار گرفت. نظام آموزشی در قرن گذشته با چنین چالشی مواجه نبود و روش‌های قبلی با محدودیت روبه‌رو شد و دانش‌آموزان که قبلا در مدرسه آموزش می‌دیدند این امکان از آنها گرفته شد، در حالی که خدمت آموزشی باید حتما انجام می‌شد و در این میان شاد به کمک ما آمد.

وی افزود: برخی فکر می‌کنند شاد جایگزین آموزش حضوری شده در حالی که شاد در غیاب آموزش حضوری، بهترین راه‌حل بود که آمد و بخش زیادی از مشکلات ما را حل کرد و دائما قابلیت‌های آن را توسعه می‌دهیم. در ورژن “شاد ۳”، نسخه وب فعال شد. اکنون استفاده از طریق وب و کامپیوترهای شخصی امکان‌پذیر شده است.

حاجی میرزایی در پاسخ به این‌که چه تعداد از دانش‌آموزان از استفاده از شبکه شاد محروم هستند؟ عنوان کرد: برای ما ضرورت دارد که همه دانش‌آموزان تحت پوشش باشند. شبکه شاد و تلویزیون از ابزارهای آموزش هستند. امکانات متنوعی در استان‌ها بسیج شد و اخیرا تیمی از همکاران ما بسیج شدند، از تمام استان‌ها بازدید به عمل آمد و به پنج درصد دانش‌آموزان در مناطق مختلف کشور مراجعه کردند و ۶۰۰ هزار نفر درباره روند آموزش‌ها تحت پرسش قرار گرفتند.

بیش‌از ۷۰ درصد دانش‌آموزان از طریق شاد با ما در ارتباطند

وزیر آموزش و پرورش افزود: بیش از ۷۰ درصد دانش‌آموزان ما از طریق شاد با ما در ارتباطند و مابقی از روش‌های دیگر استفاده می‌کنند. ۲۰ درصد دانش‌آموزان از طریق بسته‌های آموزشی تحت پوشش هستند و محتوای تولیدشده در استان‌ها به صورت بسته خودآموز در اختیار دانش‌آموزان قرار داده می‌شود. در تمام استان‌های ما یک استودیو فعال شده و یک مجموعه تحقیقاتی از بهترین دبیران فعال شده‌اند و محتواهای آموزشی تولید می‌شود.

وی درباره این‌که پیش‌بینی می‌کنید چه تعداد از دانش‌آموزان به علت کرونا از تحصیل بازمانده باشند؟ گفت: در نمونه ۶۰۰ هزار نفری که به آنها مراجعه کردیم، سه دهم درصد کسانی بودند که آموزش را پیگیری نکردند که ماموریت دادیم استان‌ها موضوع را بررسی کنند. آن گروه با ۱۷ هزار نفر از والدین نیز صحبت و پرس‌وجو کرده‌اند تا مطمئن شوند دسترسی به آموزش‌ها خوب است.

حاجی میرزایی درباره اختلالات شبکه شاد نیز گفت: همکاران ما می‌توانند اعتراف کنند که طی دو ماه گذشته عملکرد شاد بهتر شده است. روزانه گزارشی از بار ترافیک می‌گیریم. آموزش دانش‌آموزان ابتدایی را به ظهر موکول کردیم تا بار ترافیک تقسیم شود. ساعات ۱۰ تا ۱۲ صبح و ۲ تا ۴ بعدازظهر اوج ترافیک شاد است.

۱۷ تا ۱۸ میلیون کاربر یکتا در شاد داریم

وی ادامه داد: ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموز، ۹۸ درصد معلمان و ۱۰۰ درصد مدیران مدارس در شبکه شاد حضور دارند و در مجموع ۱۷ تا ۱۸ میلیون کاربر یکتا در شاد داریم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که اوج برگزاری کلاس‌های زنده، ۷۰۰ هزار ارتباط در روز است، گفت: برگزاری کلاس‌ها بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار کلاس زنده در طول روز در نوسان است.

حاجی میرزایی در پاسخ به پرسشی درباره حضور موسسات کنکوری در شبکه شاد، گفت: اطمینان می‌دهم که هیچ گونه فعالیت موسسات را در شبکه شاد نداریم و هیچ توافقی با هیچ مجموعه‌ای نکرده‌ایم. در همه استان‌ها استودیوهایی داریم که برجسته‌ترین معلمان ما در حال تولید محتوای آموزشی هستند. مهارت‌های معلمان در حال توسعه است و آموزش‌هایی نیز دیده‌اند و قابلیت معلمان ما نیز افزایش یافته است.

وی درباره برگزاری حضوری آزمون‌ها و به ویژه امتحانات نهایی در پایان سال تحصیلی جاری، گفت: حقیقت این است که نگران هستم. این‌که کرونا سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد را حس می‌کنیم اما دور بودن بچه‌ها از مدرسه نیز مخاطرات خاموشی به همراه دارد و نگران‌کننده است و ممکن است آینده و سلامت روانی و اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. معتقدم و تلاش می‌کنم اگر ستاد کرونا اجازه دهد دانش‌آموزان ارتباطشان با مدرسه قطع نشود ولو یک ساعت در روز باشد.

اعلام آمار حضور دانش‌آموزان در مدرسه از ابتدای بهمن

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اکنون ستاد ملی کرونا حضور در مدرسه را اختیاری تصویب کرده است. اکنون در برخی مناطق سفید یا آبی دانش‌آموزان به مدرسه می‌آیند و از ۵ تا ۶۰ درصد آمار حضور دانش‌آموزان را داریم که البته با رعایت دستورالعمل‌ها همراه بوده است.

حاجی میرزایی درباره مدارس غیردولتی و اجبار آنها برای حضور دانش‌آموز در مدرسه گفت: به سازمان مدارس غیردولتی گفته‌ایم که باید نظارت کنند و ما تابع دستورالعمل‌های ستاد کرونا هستیم و تلاش می‌کنیم با ستاد به تفاهم برسیم و بدون نظر ستاد هیچ کاری نمی‌کنیم.

وی با اشاره به این‌که ما سال گذشته امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم را با حضور بیش از ۶۰۰ هزار نفر برگزار کردیم و مشکلی هم پیش نیامد، عنوان کرد: امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم تاثیرگذار هستند. اکنون سهم معلمان را در تعیین نمره دانش‌آموزان افزایش و سهم نمره امتحان را کاهش داده‌ایم و روش‌ها را داریم بهبود می‌دهیم. در ورژن جدید شاد آزمون‌سازها را هم داریم.

جزئیات تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک

پیش‌دبستانی سه‌ساله و دوره رسمی است

وزیر آموزش و پرورش درباره واگذاری مهدکودک‌ها اظهار کرد: نظام تعلیم و تربیت یک نظام یکپارچه است و تربیت از اوان کودکی آغاز می‌شود. متخصصان تعلیم و تربیت می گویند هرچه به اوان کودکی نزدیک می‌شویم اهمیت تربیت بیشتر می‌شود و باید به این دوره توجه کرد. در سنوات گذشته این دوره مورد غفلت قرار گرفته بود.

حاجی میرزایی افزود: سال گذشته یک میلیون و ۵۰ هزار کودک پیش‌دبستانی را آموزش دادیم. اخیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرد سازمانی تشکیل شود که تربیت این سنین را عهده‌دار شود. سه سال اول زندگی، قبل از دوره پیش دبستانی و سه سال بعد دوره پیش‌دبستانی محسوب می‌شود. البته منظور این نیست که همه این کودکان به مهدکودک بروند. ۸۴ درصد این بچه‌ها در خانواده تربیت می‌شوند و بنا نداریم آنها را از خانواده بیرون بیاوریم.

وی افزود: پیش‌دبستانی سه‌ساله است و دوره رسمی ما هم هست و توصیه می‌کنیم خانواده‌ها در آن شرکت کنند. اما در دوره صفر تا سه سالگی که تربیت به عهده خانواده است نقش این سازمان مشورتی، تولید محتوا و آموزش والدین است. در سه سال دوم یعنی پیش‌دبستانی هم آموزش توسط بخش غیردولتی و تحت نظارت آموزش و پرورش انجام می‌شود و مسئولیت نظارت بر برنامه‌ها و صدور مجوز مهدکودک‌ها هم به آموزش و پرورش محول شده است.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، اساسنامه تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، تصویب شده است و شش ماه زمان برای استقرار سازمان فرصت وجود دارد.

نحوه محاسبه و واریز حق‌التدریس معلمان

حاجی میرزایی درباره محاسبه حق‌التدریس معلمان و محاسبه هر زنگ درسی به اندازه ۳۵ دقیقه، گفت: سیاست ما درباره پرداخت حق‌التدریس‌ها هیچ تغییری نکرده است و دقیقا همانند سال‌های گذشته است و آن ۳۵ دقیقه را به‌طور قاطع رد می‌کنم. حق‌التدریس همواره در ازای کار انجام‌شده پرداخت می‌شده و تغییری در سیاست ما رخ نداده و اگر همکاری احساس می‌کند در محاسبه‌اش مشکلی وجود دارد، می‌تواند به اداره خود مراجعه کند.

وی در واکنش به گلایه برخی معلمان مبنی‌بر اعلام پرداخت حقوق و مزایا و مطالبات فرهنگیان در رسانه‌ها، گفت: ما کار فوق‌العاده‌ای انجام ندادیم، کسی زحمت کشیده، حقوقش را داده‌ایم یا اگر افزایش حقوق داشته‌ایم جبران عقب‌ماندگی‌های حقوقی را کرده‌ایم. چون حقوق فرهنگیان از سایر کارکنان دولت پایین‌تر بوده و تلاش کرده‌ایم این فاصله را کم کنیم که نیاز به مانور تبلیغاتی ندارد. اما چرا می‌گوییم؟ چون از ما سوال می‌شود. نمی‌توانیم پاسخ ندهیم. اگر نپرسند، بنده هم نمی‌گویم. بنده همه تلاشم این است که حقوق فرهنگیان را تا جایی که می‌توانم ارتقاء دهم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: حقوق هیچ معلمی با تاخیر پرداخت نمی‌شود. حق‌التدریس‌های آزاد هم سر ماه حقوق می‌گیرند. ولی درباره حق‌التدریس شاغلین باید گفت که معلمان رسمی علاوه بر کار رسمی‌شان تدریسی انجام می‌دهند و متناسب با آن دریافتی دارند که پراخت آن ماهانه نیست و در همه سال‌های گذشته هم در چند مرحله پرداخت می‌شود. ماهانه نیست زیرا جزو حقوق محاسبه نمی‌شود.

حاجی میرزایی با بیان این‌که هفته گذشته ۳۸۰ میلیارد تومان دریافت کردیم تا حق‌التدریس باقی‌مانده سال قبل را بپردازیم، گفت: قول هم گرفتیم که مطالبات شش‌ماه سال‌جاری را هم تا قبل از عید بپردازیم.

وی درباره سرانه مدارس گفت: سرانه امسال سه برابر سال قبل بوده است. تاکنون بیش از یک‌صدمیلیارد تومان پرداخت شده و میزان پرداخت‌ها متفاوت است. آب و برق مدارس رایگان است و اگر مدرسه‌ای در این زمینه مشکل دارد، مربوط به این است که یا بیش از الگوی مصرف استفاده کرده‌اند یا ممکن است مطالباتی از سال‌های قبل باقی مانده باشد.

وزیر آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره شهریه مدارس غیردولتی، اظهار کرد: مدارس غیردولتی بابت خدماتی که ارائه نمی‌کنند نمی‌توانند هزینه‌ای دریافت کنند. در استان‌ها و ستاد، شورای نظارت مستقر است که برای خاطیان ضوابطی برای برخورد وجود دارد. به نام هر مدرسه میزان شهریه‌ها در وب‌سایت سازمان مدارس غیردولتی اعلام شده و می‌توانند مراجعه کنند. هرچند موسسان هم مشکلاتی دارند و هزینه‌هایشان کاهش نیافته اما به هرحال بابت خدمتی که ارائه نکرده‌اند نمی‌توانند وجهی دریافت کنند.

حاجی میرزایی درباره مشکلات نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش گفت: نیروی انسانی در آموزش و پرورش، قصه پُرغصه‌ای است. طی سال‌های گذشته به دلیل قوانین وضع شده تعهداتی برای آموزش و پرورش ایجاد شده است که گروه‌هایی را جذب کند. ما طبق قانون این کار را انجام می‌دهیم اما مشکلی که برای ما ایجاد می‌کند این است که این‌ها از طریق یک انتخاب برتر گزیده نشده‌اند، هرچند در میان آن‌ها افراد واجدصلاحیت هم هست اما رشته ۶۰ درصدشان با موضوعی که باید تدریس کنند، همخوانی ندارد.

وی افزود: قانون پیش‌بینی کرده که این افراد یک سال در دانشگاه فرهنگیان دوره ببینند که این دوره را مورد ملاحظه قرار دادیم. حداکثر تاکید و سفارش را کردیم که توانمندی‌شان بالا برود. عالم با معلم فرق دارد و معلم باید بتواند خلق موقعیت یادگیری کرده و مفاهیم را بر جان دانش‌آموزان بنشاند.

وزیر آموزش و پرورش درباره میزان کمبود نیروی انسانی، گفت: ۱۹۷ هزار نفر کمبود را از روش‌های متنوعی تامین می‌کنیم که حق‌التدریس شاغلین، سرباز معلم، آزاد و… از این جمله است.

گروه‌های چهارگانه معلمی تا آخر سال ۱۴۰۰ استخدام می‌شوند

حاجی میرزایی افزود: برای استخدام ۲۵ هزار و ۷۰۰ نفر از گروه‌های مشمول قانون تعیین تکلیف مجوز گرفتیم که به دانشگاه فرهنگیان معرفی شدند و اخیرا مجوز جذب ۳۰ هزار نفر دیگر را گرفته‌ایم و ۳۰ هزار نفر باقی می‌ماند. بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از این پس بعد از نهایی شدن تعهدات تکلیفی، تنها مسیر جذب از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی خواهد بود.

وی با بیان این‌که قانون درباره مربیان پیش‌دبستانی، آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی و معلمان حق‌التدریس حکم کرده که تا پایان اجرای برنامه ششم توسعه استخدام شوند، گفت: این گروه یک مجموعه ۸۸ هزار نفری هستند. طبیعی است همه را نتوانسته باشیم در مرحله اول جذب کنیم اما همه مشمولان قانون تعیین تکلیف شده و قطعا استخدام خواهند شد و باید تا آخر سال ۱۴۰۰ حتما استخدام شده باشند که این‌کار حتما انجام می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: فهرست مشمولان مشخص است. این ردیف‌های استخدامی را منحصرا از بالاترین امتیاز توزیع می‌کنیم و اجازه جابه‌جایی در استان‌ها را ندادیم و اگر کسی حقش تضییع شده، می‌تواند اعلام کند.

آخرین وضعیت بررسی و تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان

حاجی میرزایی درباره آخرین وضعیت لایحه رتبه‌بندی معلمان، گفت: لایحه در کمیسیون تخصصی دولت بررسی و با قید فوریت مصوب شد و خارج از روال متعارف روندش را طی کرده و اکنون در نوبت طرح در دولت است که در هفته‌های اخیر مصوب می‌شود و سپس به مجلس می‌رود و امیدواریم همزمان با نهایی شدن بودجه، این طرح هم تصویب شود. دولت اعتبارش را در بودجه ۱۴۰۰ دیده است و امیدواریم از ابتدای سال آتی رتبه‌بندی را هم اجراء کنیم.

وی درباره زمان پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان نیز، گفت: مطالبات بازنشستگان امسال، طبق معمول تا قبل از شروع سال تحصیلی آینده تسویه می‌شود.


لزوم اجرای قانون رتبه بندی معلمان در کشور

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: باتوجه به اینکه معلمان در بحث آموزش و تربیت نقش بسیار مهم و موثری دارند لذا اجرای قانون رتبه بندی معلمان بسیار مهم است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از ایلام، «بهزاد علیزاده» در دیدار با «محسن حاجی میرزایی» وزیر آموزش وپرورش اظهار کرد: قانون رتبه بندی فرهنگیان یکی از موضوعاتی است که در مجلس شورای اسلامی به صورت جدی دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: استان ایلام یکی از استان‌های محروم و مرزی است که در طول ۸ سال دفاع مقدس نقش بی‌بدیلی در حفظ و حراست از مرزهای میهن اسلامی ایفا نموده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: در طول هشت سال دفاع مقدس جامعه فرهنگی استان ایلام در دفاع از مرزهای کشور نقش بسیار ممتازی برخوردار بوده اند لذا توجه به رفاه معلمین و دانش آموزان استان امری بسیار ضروری است.

وی تصریح کرد: تجهیز و توسعه درمانگاه نگاه‌ای ایلام و شهرستان در شهر به عنوان تنها درمانگاه‌های فرهنگیان استان و راه اندازی کلینیک تخصصی برای ارائه بهتر خدمات درمانی بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

علیزاده گفت: باتوجه به موقعیت شهرستان دهلران راه اندازی اردوگاه دانش آموزی در شهرستان برای پذیرش راهیان نور سراسر کشور و استفاده دانش آموزان استان باید مورد توجه و حمایت قرار گیرد.

وی افزود: مطالبات فرهنگیان شاغل و بازنشسته استان بابت کمک هزینه ازدواج و مهدکودک‌ها و پرسنلی و غیرپرسنلی، اضافه کاری اداری و تدریس، بدهی ناشی از احکام صادره دیوان عدالت وسایر احکام قضائی، پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۸ مطالبات و معلمین اعزام به خارج از سنوات گذشته از مهترین مشکلات در استان ایلام است

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام تصریح کرد: پاداش مرخصی موضوع قانون جذب نیروهای انسانی به نقاط محروم و دورافتاده و جنگی مصوب سال ۶۷ متاسفانه حدود ۱۵۰۰ نفر از همکاران فرهنگی استان در دیوان عدالت اداری طرح دعوی شده که نیازمند توجه است.

علیزاده بیان کرد: در اجرای قانون تعیین تکلیف نیروهای حق تدریس و نهضت سوادآموزی قریب به ۷۰۰ پرونده که در کارگروه تخصصی استان و وزارت آموزش و پرورش تعیین شده که از محل ردیف بودجه ۹۸ تعداد ۱۱۹ سهمیه جذب آموزش و به کارگیری اختصاص یافته که نیازمند بازنگری، افزیش و جذب همه نفرات است.

علیزاده به ایجاد مجتمع رفاهی معلمان شهرستان های دره شهر و بدره اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد درمانگاه فرهنگیان در شهرستان آبدانان از دیگر خواسته‌ها ومطالبات فرهنگیان است که نیازمند توجه است.

منبع : خبرگزاری شبستان


رتبه بندی معلمان در بودجه ۱۴۰۰

رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به اصلاحات این کمیسیون بر لایحه بودجه سال آینده گفت: تا سقف حقوق ۵ میلیون تومان را از مالیات معاف کردیم و افراد دارای حقوق ۵ تا ۱۰ میلیون تومان ۱۰ درصد مالیات باید بپردازند. همچنین عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ درباره رتبه بندی معلمان در بودجه ۱۴۰۰ توضیحاتی داد.

به گزارش تسنیم، الیاس نادران با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه در کمیسیون تلفیق، افراد همدل، متخصص و با تجربه وجود دارد افزود: نماینده‌های دولت هم نهایت همدلی را با اعضای کمیسیون داشتند و اطلاعات تخصصی و کارشناس را در اختیار آن‌ها گذاشتند.
وی همچنین از مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات و دیگر کارشناسان نیز تشکر کرد و گفت: مجلس در ابتدا می‌خواست کلیات بودجه را رد کند، زیرا آشوب و به هم ریختگی در ارقام و
نادران افزود: کمیسیون تلفیق کار فوق العاده‌ای کرد و اطلاعات داخل بودجه را علنی و افشاء کرد و بسیاری از ارقامی که اکنون به ارقام پیشنهادی دولت افزوده شده، ناشی از شفاف سازی ارقامی است که دولت در تبصره ها، ردیف‌ها و جا‌های مختلف، پنهان کرده بود.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه این کمیسیون، ساختار و روش لایحه بودجه را اصلاح کرد افزود: در آن جا‌هایی که اتکای به درآمد‌های نفتی، بسیار زیاد بود با همراهی نمایندگان دولت تلاش کردیم آن‌ها را به اوراق مالی و به شیوه‌های دیگر تامین مالی بودجه، انتقال دهیم.
وی گفت: به همین علت درآمد‌های نفتی را در حداقل وضع قابل اعتماد و شدنی بستیم و مازاد بر آن را به سقف دوم موکول کردیم که اگر این درآمد‌ها محقق شد دولت اختیار داشته باشد آن را در سرفصل‌های تنظیم شده از جمله حوزه‌های عمرانی، محرومیت زدایی و اشتغالزایی هزینه کند بنابراین بودجه دو سقفی و دو زمانی دیده شده است.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: مالیات‌های حقوق را به گونه‌ای در نظر گرفتیم که به نفع اقشار کم درآمد و حقوق‌های پایین‌تر باشد.
محمد رشیدی افزود: تلاش کردیم حقوق و دستمزد در این شرایط خاص تحریمی و کرونایی جبران شود همچنین مالیات‌های حقوق را به گونه‌ای در نظر گرفتیم که به نفع اقشار کم درآمد و حقوق‌های پایین‌تر باشد و افراد با حقوق پایین‌تر در مقایسه با افراد با حقوق زیادتر، مالیات کمتری را پرداخت کنند و به این ترتیب، پرداخت‌ها عادلانه‌تر شود.
وی با بیان اینکه بر اساس لایحه دولت، میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۲۵ درصد در نظر گرفته شد ادامه داد: تا سقف حقوق ۵ میلیون تومان را از مالیات معاف کردیم و حقوق ۵ تا ۱۰ میلیون تومان ۱۰ درصد مالیات باید بپردازند و عمده حقوق بگیران، کمترین مالیات را می‌پردازند.
رشیدی گفت: یکی از اهداف کمیسیون تلفیق، از بین بردن تبعیض‌ها در بودجه بود و سعی کردیم در نظام پرداخت‌ها نیز همسان سازی درستی انجام بگیرد، زیرا تبعیض‌ها و بی عدالتی‌ها موجب بدبینی می‌شود.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه در این بودجه ۷ محور را در نظر گرفتیم افزود: حفظ قدرت خرید مردم، حمایت از اقشار ضعیف، رونق تولید و اشتغال، محرومیت زدایی، حذف رانت و کاهش تبعیض، توجه ویژه به سلامت مردم، توجه ویژه به فرهنگ و خانواده و فرزند آوری و مباحث جمعیتی و تقویت انضباط مالی و اصلاح ساختاری بودجه از جمله این محورهاست.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم گفت: بین ۷۰ تا ۸۰ درصد افکار خود را درباره اصلاح ساختار بودجه توانستیم انجام دهیم که بخش زیادی از این میزان به علت ظرفیت‌های اجرایی دولت، موجود بود یعنی ظرفیت‌های اجرایی دولت هم در نظر گرفته شد.
الیاس نادران افزود: تصمیم نهایی کمیسیون تلفیق بر این شد که افزایش ۲۵ درصدی حقوق برای همه حقوق بگیران دولت در نظر گرفته شود با سقف ۱۵ برابر حداقل حقوق یعنی تا حدود ۳۳ میلیون تومان.
وی با اشاره به اینکه نظام مالیات بندی را هم به نفع طبقات پایین جامعه تغییر دادیم، اضافه کرد: دولت طبقات مالیاتی را به نحوی تنظیم کرده بود که بیشترین فشار بر روی حقوق‌های پایین بود، اما با اقدام کمیسیون تلفیق، مالیات پرداختی حدود ۹۰ درصد کارکنان دولت، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد شد.

نادران با بیان اینکه نظام پرداخت کشور به هم ریخته است گفت: هر کسی که به مرکز قدرت، نزدیک‌تر بوده است در پی آن بود که امتیازی را بگیرد.

وی ادامه داد: از بهمن سال ۹۸ تاکنون میزان پرداختی‌های یکی از دستگاه‌ها از ۱۶۸۰ میلیارد تومان در ماه به ۴ هزار و سیصد میلیارد تومان رسید و این حجم تغییر پذیرفتنی نیست.

نادران اضافه کرد: در بخش اعتباری هزینه‌ای دولت، بیش از ۹۰ درصد پرداخت‌ها به نوعی پرداخت حقوق و دستمزد به کارکنان است.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: بنا به اظهارات وزیر نفت، صادرات نفت و میعانات گازی در بودجه سال آینده, ۲ و سه دهم میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شد و مصرف داخلی هم ۲ و دو دهم میلیون بشکه در روز است.

وی افزود: آقای زنگنه گفت اکنون حدود ۹۰۰ هزار بشکه در روز صادر می‌کنیم و اگر شرایط سیاسی کشور فراهم شود و خارجی‌ها اجازه صادرات بدهند و ۶۰۰ میلیون دلار هم سرمایه گذاری کنیم پس از ۳ ماه می‌توانیم ظرفیت صادراتی کشور را به دو و ۳ دهم میلیون بشکه در روز برسانیم.

نادران با اشاره به اینکه این‌ها اگر‌ها و پیش شرط‌های سختی بود افزود: اینکه حاکمیت را تحت فشار قرار دهیم که شرایط سیاسی را به نحوی تغییر دهد که امکان صادرات بیشتری فراهم شود یعنی بودجه را اهرمی برای فشار‌های سیاسی برای سازش و کوتاه آمدن حاکمیت قرار می‌دهیم.

وی اضافه کرد: این موضوع را تحمل نکردیم و بودجه را با حداقل وابستگی به نفت بستیم و از ساز و کار‌های دیگر تامین مالی از جمله اوراق مالی و فروش دارایی‌ها استفاده می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم کشور تحت این فشار‌های سیاسی قرار گیرد.

نادران گفت: از آن طرف هم فروش نفت تا سقف پیشنهادی دولت را منع نکردیم به همین علت بودجه را دو سقفی و دو زمانی بستیم.

وی افزود: درآمد نفتی بودجه سال آینده را ۲۶۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی کردیم در حالی که دولت حجم وابستگی به نفت را ۳۹۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود.

نادران با تاکید بر اینکه بودجه، بسیارمنعطف و روان است، اضافه کرد: امسال تلاش کردیم بودجه را به نفع مردم تغییر دهیم و به جای اینکه طبقات خاص و افراد نزدیک به مرکز حاکمیت بتوانند از رانت‌های مختلف استفاده کنند، عموم مردم بتوانند استفاده کنند تا قدرت خرید مردم نسبت به امسال کمتر نشود.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: دولت قیمت ارز را در سال آینده بدون احتساب ۸ میلیارد دلار کالا‌های اساسی مبلغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه کرده است.

الیاس نادران افزود: دولت درآمد ارزی سال ۱۴۰۰ را از فروش نفت ۱۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است که از این مبلغ ۸ میلیارد دلار، ارز ۴۲۰۰ تومانی است و مابقی آن ارز ۱۷۵۰۰ تومان می‌باشد و ترکیب وزنی این‌ها ۱۱۵۰۰ تومان است.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت:​ مجلس عنوان کرده است دولت با هر نرخی که ارز را در بازار فروخت امکان انعطاف بودجه وجود دارد.

وی درباره طرح رتبه بندی معلمان هم افزود: در بنده (و) تبصره ۲ مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان بطور کلی برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است که در کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته شد این موارد را از هم تفکیک کنیم به علت اینکه سهم بخش‌های مختلف مشخص شود و به مشکل سال ۹۹ درباره اختلال پرداختی به بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی دچار نشویم و این موارد مرتفع شود.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ درباره تکلیف یارانه‌ها هم گفت: بر اساس ایده اولیه مجلس که هنوز به جمع بندی نرسیده است پیشنهاد شد تا کارت‌های اعتباری برای خرید مردم در نظر بگیریم که ظرفیت اجرایی آن، با اراده دولت وجود دارد.

وی افزود: با اجرای این طرح، یک اعتباری را برای مردم در نظر می‌گیریم که در خرید از مراکز خاص بتوانند از یک تخفیف قابل توجهی برخوردار شوند.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ ادامه داد: اگر مجلس نتواند دولت را متقاعد به عملیاتی کردن این روش کند بنابراین مجبوریم با یارانه نقدی جبران کنیم.

نادران گفت: فساد نظام دو نرخی ارز با شرایط موجود کشور به اندازه‌ای است که مردم از نرخ پایین ارز بهره چندانی نمی‌برند و بجای اینکه این رانت را توزیع کنیم تلاش می‌کنیم از تولید کننده داخلی حمایت کنیم و همچنین مصرف کننده، مستقیم خودش مبلغ را دریافت و مدیریت کند.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود: در حال حاضر دولت یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی را به حدود ۷۸ میلیون نفر پرداخت می‌کند و به تعدادی هم یارانه بنزین و معیشتی که از پارسال شروع شده است پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: آنچه که مد نظر مجلس بود این است که با فرض اینکه دولت شناسایی خودش را درست انجام داده باشد این ۵۸ میلیون نفر که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هستند نسبت به شرایط موجود حمایت بیشتری کنیم و یارانه‌ها را تحت عنوان یک مبلغ در اختیار افراد قرار دهیم و مابقی یارانه بگیران که حدود ۲۰ میلیون نفر هستند دریافتی شان نسبت به شرایط امروز بیشتر و احتمالا تا دو برابر خواهد شد، ولی نسبت به طبقه پایین کمتر دریافت می‌کنند.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود: در سال آینده فقط یک یارانه داریم البته یک پیشنهاد یارانه بنزین هم ارائه شده است که در آن به خانوار‌هایی که یک یا دو خودرو دارند از کارت سوخت خود استفاده می‌کنند و خانوار‌هایی که اصلاً خودرو ندارند که تعداد آن‌ها نصف جمعیت کشور است هم پیش بینی شده است هر نفر ۱۵ لیتر در نظر گرفته شود که در یک سامانه امکان خریدو فروش داشته باشند و اگر بین خود مردم خرید و فروش ممکن نشد افراد مازاد بنزین را به دولت بفروشند که در حال حاضر احکام آن نوشته شده است.

محمد رشیدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ در ادامه این برنامه گفت: در موضوع کالا‌های اساسی و ارز ۴۲۰۰ تومانی با رانت جدی مواجه بودیم که مجلس این ارز را آزاد در لایحه بودجه محاسبه می‌کند و از طرف دیگر به مصرف کننده و تولید کننده یارانه پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: شرایط به نحوی برنامه ریزی شده است که مردم برای مایحتاج روزانه نگران نباشند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود: به واردکنندگان دارو هم فرصت می‌دهیم که مابه التفاوت را از دولت بگیرند و حتی از شرکت‌های بیمه هم کمک می‌گیریم و نباید دارو برای مردم دغدغه شود.

رشیدی گفت: در تبصره ۱۴ مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان را از منابع هدفمندی برای حمایت از بنگاه‌های متوسط و کوچک در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: احکام بودجه بسیار محکم بسته شده است و ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق برای بخش کشاورزی، آب‌های مرزی، مراتع، جنگلداری، آبخیزداری، تولید بذر و کود در نظر گرفته شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: احکامی که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نوشته شده است به رونق تولید و بنگاه‌های تولیدی کمک خواهد کرد.

وی افزود: در تبصره ۱۴ بخشی از پول‌های یارانه و هدفمندی برای مردم در فضای تولید، سهام و بورس کارسازی خواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ درباره رتبه بندی معلمان هم گفت: موضوع رتبه بندی معلمان به بودجه ارتباطی ندارد و جزء طرح‌هایی است که باید در صحن بررسی و رای گیری شود و در لایحه بودجه دولت، منبعی برای این موضوع در نظر گرفته نشده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم


همسان سازی با سایر ادارات به جای رتبه‌بندی معلمان

معلمان تازه استخدام در انتقاد از سیاست‌های دولت می‌گویند: باید حقوق معلمان با کارمندان سایر ارگان‌ها همسان‌سازی شود.
جمعی از معلمان تازه استخدام آموزش و پرورش که در روزهای گذشته برای پیگیری مطالبات خود به مجلس شورای اسلامی مراجعه کرده‌اند، در تماس با خبرنگار ایلنا از سیاست‌های مزدی دولت انتقاد کردند.

این معلمان که به تازگی استخدام آموزش و پرورش شده‌اند اما مزایای رتبه‌بندی چندان شامل حال آنها نمی‌شود؛ می‌گویند: اینکه حقوق معلمان را با ترفندهایی مانند رتبه‌بندی افزایش دهند که بعضاً دائمی و همه ‌شمول نیست، اصلاً عادلانه نیست؛ باید حقوق معلمان با کارمندان سایر ارگان‌ها همسان‌سازی شود.

به گفته این معلمان، رتبه‌بندی مشمول معلمان جدید‌الورود نمی‌شود و از سوی دیگر، هر سال باید معلمان منتظر مابه‌التفات دولت و سازمان برنامه و بودجه باشند تا اعتبار لازم برای رتبه‌بندی را در قانون بودجه اختصاص داده و برای آن نقدینگی تعریف کنند.

این معلمان با انتقاد از تبعیض حاکم بر سیاست‌های مزدی دولت می‌گویند: در برخی ارگان‌های دولتی، متوسط حقوق کارمندان، هفت میلیون تومان است ولی به معلمان که می‌رسد، هزار اما و اگر برای افزایش حقوق تعریف می‌کنند!

منبع : خبرگزاری ایسنا


نظام رتبه‌بندی ۲۶ گانه دانشگاه آزاد تدوین شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از تدوین نظام رتبه بندی ۲۶ گانه در این دانشگاه خبر داد و گفت: تا زمانی که نظام رتبه‌بندی ملی دانشگاه‌ها در کشور انجام نشود، موضوع هم‌ترازی دانشگاه‌ها و رعایت حقوق مردم در این مورد اجرا نخواهد شد.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد مهدی طهرانچی در جلسه ۲۶۱ هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با بیان اینکه موضوع هم‌ترازی دانشگاه‌ها به لحاظ حقوقی و حق‌الناس حائز اهمیت است، افزود: هم‌ترازی دانشگاه‌ها باید در هیات‌های اجرایی و مرکزی جذب با توجه به قوانین بررسی شود.

وی با اشاره به مطالبه مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور بر اساس نظام رتبه‌بندی ملی، افزود: در حال حاضر نظام رتبه‌بندی ملی برای دانشگاه‌های کشور وجود ندارد.

دکتر طهرانچی ادامه داد: تا زمانی که نظام رتبه‌بندی ملی دانشگاه‌ها در کشور انجام نشود، موضوع هم‌ترازی دانشگاه‌ها و رعایت حقوق مردم در این مورد اجرا نخواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: ضریب معدل و ضریب تاثیر برای همه دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت رشته به رشته توسط سازمان سنجش آموزش کشور تهیه شده است.

وی در ادامه با اشاره به وجود ۲۷۶ واحد دانشگاه آزاد، از تدوین نظام رتبه‌بندی ۲۶ گانه برای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

همچنین دکتر جواد محمدی دبیر هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه بر اساس مصوبات، هیات‌های اجرایی جذب برای اعضای هیات علمی می‌توانند تا مقطع رسمی آزمایشی رسیدگی کنند، پیشنهاد داد: با توجه به اینکه هیات‌های اجرایی جذب نمی‌توانند به پرونده و بررسی صلاحیت علمی و عمومی متقاضی برای تبدیل وضعیت از مرتبه رسمی آزمایشی به رسمی قطعی رسیدگی کنند و این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در روند بررسی پرونده متقاضی شده است، این اختیار به هیات‌های اجرایی جذب واگذار شود.

پس از بحث و بررسی اعضا، مقرر شد این موضوع ضمن رجوع به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیات عالی جذب از لحاظ حقوقی بررسی شود و در صورت تایید مجوز رسیدگی به پرونده‌های تبدیل وضعیت از مرتبه رسمی آزمایشی به رسمی قطعی توسط کارگروه هیات عالی جذب بررسی و سپس در هیات عالی جذب بررسی و تصویب شود.

در ادامه دکتر محمدی با اشاره به دستور اول جلسه که بررسی معیارهای هم‌ترازی دانشگاه‌ها در جذب وزارت علوم و بهداشت اختصاص داشت، خاطرنشان کرد: پیشنهادهای وزارتین علوم و بهداشت برای معیارهای هم‌ترازی دانشگاه‌ها در هیات عالی جذب بحث و بررسی شده است، البته این موضوع نیاز به کار کارشناسی بیشتری دارد.

وی دبیر هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با بیان اینکه در مصوبه آمایش آموزش عالی بر ماموریت گرایی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تاکید شده است، افزود: ضرورت دارد ماموریت گرایی دانشگاه‌ها بر اساس نیازهای منطقه تعیین شود و همچنین ستاد نقشه جامع علمی کشور این مصوبه را به دانشگاه‌ها ابلاغ و پیگیری کند.

همچنین دکتر محمدعلی کی نژاد رئیس هیات عالی جذب اعضای هئیت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این جلسه اظهار داشت: هدف از هم‌ترازی دانشگاه‌ها در کشور، بررسی معتبر بودن یا نبودن دانشگاه‌ها نیست.
وی با بیان اینکه متقاضیان دارای وضعیت علمی مناسب بعد از جذب در دانشگاه‌ها نیز عملکرد خوبی داشته‌اند، افزود: در موضوع هم‌ترازی دانشگاه‌ها باید به صورت شفاف عمل شود و نیاز است که یک جدول به صورت رشته به رشته برای این موضوع و به صورت موقت برای حفظ حقوق مردم تنظیم شود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه دکتر سید صدرالدین صدری نوش آبادی، معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به تفاوت سطح دانشگاه‌ها، تصریح کرد: هم‌ترازی دانشگاه‌ها برای رعایت حق‌الناس هر چه زودتر باید اجرایی شود.
وی در ادامه با بیان اینکه انجام هم‌ترازی دانشگاه‌ها به صورت رشته به رشته کار بسیار مشکلی است، پیشنهاد داد: معیارهای هم‌ترازی دانشگاه‌ها بر اساس گروه علمی و گروه‌بندی مانند گروه هنر، گروه علوم پایه و… تعیین شود.

پس از بحث و بررسی اعضا پیرامون این موضوع مقرر شد؛ جدولی از تلفیق ضریب معدل دانشگاه‌ها تهیه شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور و معیارهای وزارتین بهداشت و علوم برای هم‌ترازی دانشگاه‌ها تهیه و طی جلسه‌ای با حضور نمایندگان وزارتین بهداشت و علوم و دانشگاه آزاد اسلامی بررسی و بعد از نهایی سازی در جلسه هیات عالی جذب برای تصویب ارائه شود.

دکتر محمدرضا رضوان‌طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم نیز با اشاره به دستور بعدی جلسه که به بررسی لیست انطباق نیازهای دانشگاه‌ها بر اساس آمایش آموزش عالی در فراخوان جدید اختصاص داشت، گفت: تطبیق بر آمایش آموزش عالی از وظایف مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به اشتباه مفاهیم «آمایش آموزش عالی»، «ساماندهی دانشگاه‌ها» و «رتبه‌بندی دانشگاه‌ها» معادل یکدیگر تلقی می‌شوند، بر لزوم تبیین و شفاف‌سازی این مفاهیم تاکید کرد.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در ساماندهی مناطق ده‌گانه وزارت علوم، دانشگاه‌های اقماری و کوچک حذف و با دانشگاه‌های بزرگ ادغام می‌شود.

در ادامه دکتر کی‌نژاد با اشاره به سیاست‌ها و ضوابط اجرایی حاکم بر آمایش آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: اعلام نیاز جذب اعم از بورسیه، جذب جدید، نقل و انتقال و… به وسیله هیات اجرایی جذب انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ادغام و ساماندهی دانشگاه‌ها بر اساس آمایش آموزش عالی انجام می‌شود، ادامه داد: تاکید داریم که فراخوان امسال نیز باید بر اساس آمایش انجام شود و ضرورت دارد که گزارش آن توسط وزارت علوم به هیات عالی جذب ارائه شود.

رئیس هیات عالی جذب بر لزوم اعلام نیاز هیات‌های مرکزی جذب بر اساس آمایش آموزش عالی تاکید کرد و افزود: در حال حاضر ساماندهی دانشگاه‌ها توسط وزارت علوم به صورت استانی انجام می‌شود و باید این مسیر اصلاح و به صورت منطقه‌ای انجام شود.

دکتر کی‌نژاد با اشاره به کاهش دانشجو و استاد رشته کشاورزی تاکید کرد: با وجود چندین دانشگاه معتبر و دارای سابقه طولانی در حوزه کشاورزی در کشور، ضرورت دارد این دانشگاه‌ها حمایت و تقویت شوند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان جلسه نیز گزارش سامانه جذب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه شد و در این گزارش تاکید شد که در حال حاضر تمامی فرآیند جذب هیات علمی در وزارت بهداشت به صورت الکترونیک انجام می‌شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


استادان معارف رتبه بندی می شوند

معاون آموزشی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها گفت:براساس تجربه، وجود استادان مغرض و معاند بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است. اما سایر استادان در حلقه‌های متفاوت قابل دسته بندی هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام دکتر عیسی‌زاده در جلسه با مدیریت هم اندیشی و دانش افزایی استادان گفت: خلاقیت و فکری که همکاران هم‌اندیشی بکار می‌گیرند فرصت مغتنمی برای مجموعه است و رویکرد تربیت دینی در تراز انقلاب در همه قسمت‌های معاونت متناسب با نوع ماموریت جاری است و نیاز به تامل دارد، این شعار از استاد بالادستی گرفته شده است مثل اسلامی شدن دانشگاه‌ها که معتقدیم دغدغه رعایت مبانی اسلام، زمینه ساز اسلامی شدن دانشگاه است.

معاون آموزشی نهاد ادامه داد: سازمان وقتی به موفقیت می‌رسد که برای خود چشم‌اندازی داشته باشد و برای امور، نگاه‌ها و برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشد چرا که وصول به اهداف کوتاه مدت، برای پرداخت به اهداف بعدی انگیزه بخش است.

وی در ادامه افزود: مجموعه هم‌اندیشی سرچشمه است چرا که شما با استادانی مواجه هستید که تربیت نسل آینده را عهده دار هستند لذا طبقه بندی و رتبه بندی استادان در راستای این هدف است.

حجت الاسلام عیسی‌زاده گفت: براساس تجربه، وجود استادان مغرض و معاند بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است. اما سایر استادان در حلقه‌های متفاوت قابل دسته بندی هستند که شناسایی و توجه هرچه دقیق‌تر به این رتبه بندی استادان، بسیار راهگشا است و باید روی راهبردهایی که به آن رسیده‌ایم مصر بوده و دنبال شیوه‌های تحقق آن‌ها باشیم، مثل برقراری ارتباط استادان دانشگاه با مبادی اجرایی در هر شهر و استان که هم اندیشی می‌تواند این حلقه وصل باشد.

معاون آموزشی نهاد اظهار کرد: میدان گسترده و کار وسیع است اما نگاه ما به دوستان افرادی است توانمند و خلاق که به فکر اجرای کارها بوسیله شیوه‌های نو و جدید هستند.

وی افزود: افتادن در دام روزمرگی برای هر مجموعه‌ای آسیب است و برای مجموعه هم‌اندیشی این آسیب جدی‌تری است. انتظار من از همکاران مدیریت این است که به نیروها به عنوان افرادی متفکر و خلاق نگاه شود نه فقط سپردن کارهای روزمره و اجرای آن‌ها. مدیریت هم‌اندیشی به قدری باید چابک باشد که بتواند در بزنگاه‌ها واکنش سریع انجام دهد و کارهای آن بروز و ظهور داشته باشد. ستاد همیشه باید از صف چابک‌تر باشد و برای صف ایجاد انگیزه کند و در صورت غفلت، تلنگر به صف وارد کند.

حجت الاسلام عیسی‌زاده در آخر با اشاره به نقش برجسته استادان معارف گفت: استادان معارف بخاطر روحانی بودن و انتصاب مستقیم به نظام و انقلاب که با انگیزه تربیت دینی به وجود آمده است دارای نقش بسیار برجسته هستند لذا آسیب شناسی این مجموعه بسیار مهم است. اینکه مشخص شود استادان معارف با چه مسائلی روبه رو هستند؟ و بعد از شناسایی آسیب‌ها برای آنها برنامه ریزی شود. در این بحث باید نگاه تفکیکی و تخصصی به استادان معارف داشت. به این معنی که طرح بحث‌های عام در اولویت نیست بلکه توجه خاص و نقطه‌ای و برگزاری کارگاه برای این امور به صورت ویژه است و باید برای ارتقا قریب ۱۲۰۰ نفر هیات علمی و حدود هفت هزار نفر استاد حق التدریسی معارف و ایجاد تحول در این قشر برنامه‌ریزی شود.

منبع : خبرگزاری مهر


رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال انجام می‌شود

وزیر آموزش و پروش در صحن مجلس شورای اسلامی از پرداخت حق‌الزحمه معلمان حق‌التدریس و رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه علنی امروز ( سه‌شنبه ۲ دی) مجلس شورای اسلامی محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پروش از پرداخت حق الزحمه معلمان حق‌التدریس و رتبه‌بندی فرهنگیان تا پایان سال خبر داد.

منبع: خبرگزاری ایلنا


بررسی طرح رتبه بندی معلمان در کمیته آموزش هیئت دولت

رئیس کمیته آموزش مجلس از بررسی طرح رتبه بندی معلمان در کمیته فنی آموزش هیئت دولت خبر داد.

آقای مهدی اسماعیلی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به حضور امروز وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس به منظور پاسخگویی به سوال یکی از نمایندگان درباره طرح رتبه بندی معلمان، اظهار داشت: در راستای شان و جایگاهی که معلمان برای کشور دارند طرح رتبه بندی معلمان از سال ۹۴ مصوب شده که متاسفانه به شکل کامل اجرایی نشده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: با پیگیری‌های مجلس و همکاری وزارت آموزش و پرورش این طرح تقدیم دولت شده و فردا در کمیته فنی دولت مطرح خواهد شد.
آقای اسماعیلی همچنین گفت: رقم و اعتبار این طرح در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز گنجانده شده است و ما آن را در جلسه کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس به دقت بررسی کردیم و امیدواریم در کمیسیون تلفیق نیز این بودجه اختصاص یابد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


رایزنی برای مستقل کردن ردیف «رتبه بندی معلمان» در بودجه ۱۴۰۰

۱۲ هزار میلیارد تومان را برای اجرای ۶ زیرنظام سند تحول بنیادین در بودجه ۱۴۰۰ پیشنهاد داده ایم/برای مستقل کردن ردیف مستندسازی اراضی و املاک آموزش و پرورش تلاش می‌کنیم.
به گزارش (پانا) – معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش درباره جزئیات بودجه پیشنهادی آموزش و پرورش در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و سهم اجرایی شدن نظام رتبه بندی معلمان توضیحاتی داد و تاکید کرد که باید بودجه رتبه بندی معلمان از دیگر موضوعات جدا باشد.

قاسم احمدی لاشکی درباره جزئیات سهم آموزش و پرورش در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به پانا گفت: «بودجه کشور از ۵۲۹ هزار میلیارد تومان (از منابع عمومی دولت) به حدود ۸۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده که از نظر عدد، مقدار قابل توجهی است و نشان می‌دهد رشد قابل توجهی دیده شده است اما اینکه این عدد از کدوم منابع افزایش پیدا کرده جای بحث دارد.»

وی اضافه کرد: «با توجه به اینکه منابع ما مشخص است و باید یا فروش نفت داشته باشیم، یا از محل امور مالیاتی کسر درآمد کنیم و یا املاک مازاد را به فروش برسانیم این اعداد خیلی دور از ذهن می‌آید که بتواند محقق شود اما ما منتظر هستیم توضیحاتی که داده می‌شود در این باره موثر باشد.»

احمدی لاشکی عنوان کرد: «در حوزه آموزش و پرورش می‌توان با مقایسه عدد دوره گذشته و عددی که امسال برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده گفت که سهم ما از منابع عمومی دولت حدود ۱۳ درصد است که نسبت به سال گذشته خیلی متفاوت نیست؛ حدود ۱۰۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ما منظور شده که این عدد در سال گذشته حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان بوده است اما البته افزایش خوبی را نشان می‌دهد.»

۸۰ هزار میلیارد تومان؛ صرف حقوق و مزایا

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در بودجه ۱۰۲ هزار میلیارد تومان، اعتباری مشترک برای رتبه بندی معلمان و افزایش حقوق همکاران گذاشته شده است افزود: «از این رقم حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان باید برای حقوق و مزایا بگذاریم و آموزش و پرورش باید حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برای بخشی که در ردیف‌های ۱۴ گانه و در امور ۲۵ گانه تنظیم شده هزینه کند.»
اگر قرار باشد ۹۰ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان و اعمال مدرک دوم فرهنگیان و یا حداقل پاداش پایان خدمت کنار گذاشته شود، این موضوع را از هم تفکیک و خارج کنند

وی به چند خلا جدی اشاره و اظهار کرد: «برای رتبه بندی معلمان در تبصره ۲ همراه با چند مورد دیگر مانند همسان سازی حقوق بازنشستگان اعتبار ۹۰ هزار میلیارد تومان گذاشته شده است که معلوم نیست اعتبار آن محقق شود لذا من نگران هستم که بحث اعمال مدرک دوم فرهنگیان و نظام رتبه بندی معلمان به نتیجه درستی نرسد و اعتبار آن به عدد واقعی نزدیک نشود؛ پیشنهاد اول ما این است که اگر قرار باشد ۹۰ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان و اعمال مدرک دوم فرهنگیان و یا حداقل پاداش پایان خدمت کنار گذاشته شود، این موضوع را از هم تفکیک و خارج کنند.»

۲۰۰ میلیارد تومان را برای مستقل کردن ردیف مستندسازی اراضی پیشنهاد دادیم

احمدی لاشکی اشاره کرد: «نکته دومی که باید بر روی آن فکر شود داشتن ردیف مستقل برای مستندسازی اراضی و املاک آموزش و پرورش است امروزه ۵۲ درصد از املاک ما فاقد سند هستند و این تهدید ما را نگران می‌کند که املاک به یغما بروند لذا در حال صحبت با مجلس شورای اسلامی هستیم که ۲۰۰ میلیارد تومان را برای این موضوع در نظر بگیریم و آن در بودجه به صورت مستقل دیده شود.»

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش درباره بحث سند تحول بنیادین گفت: «بسیاری از افراد اعتراض دارند که چرا سند دقیق و به موقع اجرا نمی‌شود لذا ما پیشنهادی داریم که در لایحه بودجه، در ذیل لیست ۶ زیر نظام سند تحول، اعتباری برای هر زیرنظام دیده شود. پیشنهاد ما حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است.»

وی به جلسه فردا دوشنبه با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: «در این جلسه درباره این دسته از موضوعات آموزش و پرورش بحث می‌شود تا موارد پیشنهادی را بررسی کنیم امیدواریم آنچه که شایسته آموزش و پرورش است بتوانیم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اعمال کنیم تا آینده وزارت کلان آموزش و پرورش دچار آسیب نشود.»

آیا رتبه بندی در سال ۱۴۰۰ اجرا می‌‌شود

احمدی لاشکی در پاسخ به این سوال که با توجه به جدا دیده نشدن موضوع رتبه بندی آیا امکان اجرا نشدن آن در سال آینده وجود دارد گفت: «لایحه رتبه بندی با امضای وزیر آموزش و پرورش به دولت رفته و دولت نیز قول داده است که آن را به طور کامل در سال ۱۴۰۰ اجرا کند اما به استناد ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه ما رسماً گفتیم که اعتبار این موضوع باید در بودجه سنواتی دیده شود اگر نتوانیم اعتبار آن را مستقل کنیم نگرانی برای اجرایی شدن آن وجود دارد.»

منبع : خبرگزاری پانا


۸ هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی فرهنگیان در بودجه ۱۴۰۰

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در رابطه با رتبه‌بندی فرهنگیان، حتی قبل از ارائه لایحه دولت به مجلس، مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شد. پس جای هیچ نگرانی نیست.

به گزارش بازارکار به نقل از سازمان برنامه و بودجه، در فاصله ۴۲ روزه با گفت‌وگوی اینستاگرامی پیشین معاون رئیس جمهور، بار دیگر محمدباقر نوبخت با فرهنگیان، بازنشستگان، اعضای کادر درمان و کارکنان سازمان زندان‌ها به گفت‌وگو نشست تا به دغدغه‌های آنان پاسخ دهد.
او با اشاره به اینکه می‌کوشد با فواصل منظم به سوالات و پیام‌های مخاطبان خود در فضای مجازی پاسخ دهد؛ یادآورشد که آغاز به کار صفحه اینستاگرام او با انتقادات فرهنگیان همراه شد و افزود: اسفند ماه سال گذشته افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان دولت را لحاظ کردیم که چون با نظام رتبه بندی آنها تلاقی داشت، گلایه‌هایی را ایجاد کرد. موضوع را بررسی کردیم و دیدیم حق با فرهنگیان عزیز است. رفع این مشکل نیاز به تدوین قانون و تامین اعتبار مالی داشت.

وی با بیان اینکه مجوز لازم به وزارت آموزش و پرورش در این زمینه داده شده است؛ ادامه داد: لایحه‌ای هم برا یاین منظور تدوین شد. اخیرا از آقای وزیر، سرنوشت آن را جویا شدم که گفتند این لایحه در کمیسیون دولت در حال نهایی شدن است و انشاالله به زودی در دولت تصویب می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، خاطرنشان کرد: در رابطه با رتبه‌بندی فرهنگیان، حتی قبل از ارائه لایحه دولت به مجلس، مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شد. پس جای هیچ نگرانی نیست.

وی سپس خطاب به فرهنگیان و بازنشستگان ادامه داد: دو ردیف مختص شما عزیزان در لایحه بودجه، در نظر گرفته شده است. یک ردیف همیشگی و یک ردیف رزرو که اگر سرریزهایی در اجرا پیش آمد، به خاطر کمبود منابع مالی، متوقف نشویم. کما اینکه در سال جاری نیز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان همین کار را کردیم و هزار میلیارد تومان به این موضوع اختصاص یافت. برای سال بعد هم ۹۰ هزار میلیارد تومان برای این منظور در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس جمهور با یادآوری اینکه رشد بودجه وزارت آموزش و پرورش در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه ۱۳۹۹، بیش از رقم رشد کل لایحه بودجه است، تاکید کرد: فرهنگیان عزیز اطمینان داشته باشند که منابع مالی لازم برای رتبه بندی آن‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شده است و فوق العاده ویژه آنان نیز در قالب همین رتبه بندی دیده خواهد شد.

در فضای مجازی از دکتر نوبخت درخواست شده بود که اعمال مدرک دوم فرهنگیان را نیز پیگیری کند؛ او در پاسخ گفت: از وزارت آموزش و پرورش انتظار داریم همان اقدامی که درباره مدرک دوم فرهنگیان انجام داد را اجرایی کند. در مورد سال آینده نیز مجوز آن را صادر خواهیم کرد تا طبق ماده ۲۸ قانون الحاق بتوانند از امتیازات مدرک دوم بهره‌مند شوند و تبعیض بین دکترای آموزش و پرورش و وزارتخانه‌های دیگر برطرف شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالات مکرر فرهنگیان درباره اینکه چه زمانی فوق العاده ویژه آنان پرداخت می‌شود نیز اظهار داشت: ما مکتوب موافقتمان را اعلام کردیم و منابع مالی لازم را هم در لایحه بودجه منظور کرده‌ایم که از اول فروردین ماه فوق العاده ویژه پرداخت شود. البته وزارت آموزش و پرورش باید زودتر ابلاغ‌ها را بزند.

بازنشستگان نگران نباشد؛ متناسب‌سازی حقوق‎تان ادامه دارد

نوبخت با اشاره به دغدغه عموم بازنشستگان درباره تداوم متناسب سازی حقوقشان در سال‌های بعد، خطاب به آن‌ها گفت: نگران نباشید. بزرگترین بودجه برای بازنشستگان در لایحه ۱۴۰۰ گنجانده شده تا با همین ترتیب، آنچه از متناسب سازی حقوق این عزیزان باقی مانده، اجرایی شود. بر قولی که به شما داده‌ام، پابرجا هستم. حتی برای کسانی که عضو غیرهیات علمی فرهنگیان هستند نیز این موضوع اعمال خواهد شد. این اقدام غیر قابل بازگشت است، چون قانون شده است. حتی اگر دوره قانون برنامه تمام شود، آثار حقوقی و قانونی آن متوقف نمی‌شود.

معاون رئیس جمهور با لبخند خطاب به بازنشستگان گفت: به شما قول می‌دهم که اجرای همسان سازی تا انقلاب مهدی ادامه دارد. شما عزیزان، افراد باتجربه و دنیا دیده‌ای هستید؛ نگران نباشید؛ این موضوع سالهای سال اجرا می‌شود چون در احکام شما لحاظ شده است.

وی همچنین در واکنش به خبرسازی یکی از سایت‎ها که افزایش رقم ردیف بودجه صندوق کشوری را مورد انتقاد قرار داده بود؛ تصریح کرد: متناسب سازی حقوق بازنشستگان قانون است و باید برای این احکام قانونی، منابع مالی لازم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده می‌شد.

نوبخت با بیان اینکه بودجه لازم برای بازنشستگان لشگری و کشوری در لایحه بودجه دیده شده است، افزود: در سال ۱۴۰۰ نیز منابع لازم برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد. البته آقایان سالاری و شریعتمداری پیگیر هستند تا این موضوع به سرانجام برسد.

۲۲ هزارمیلیارد تومان برای جذب کادر جدید درمان در بودجه ۱۴۰۰

در ادامه این گفت و گوی زنده اینستاگرامی، معاون رئیس جمهور با اشاره به مسائل ریز و درشت کادر درمان؛ از مجوز صدور پرداخت فوق‌العاده ویژه آنان و جلسات متعددش با وزیر بهداشت و توافقاتش یاد کرد و افزود: افزایش ۵۰ درصد امتیازات فصل دهم برای دانشگاه‎ها کمی مشکل بود، اما کوشیدیم که حتما اعمال شود. مجوز لازم داده شد و منابع مالی آن هم دیده شد. گویا در وزارت بهداشت و درمان در حال آماده کردن احکام عزیزان کادر درمان هستند و چون منابع مالی آن تامین شده به محض صدور احکام، قابل اجرا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اخیرا ۳۰ هزار مجوز جدید استخدام برای تکمیل کادر درمان به منظور جریان خون تازه در شریان‌های بدنه درمانی کشور داده شده است؛ گفت: اولویت جذب با بزرگانی است که الان مشغول به کار هستند. ۲۲ هزار میلیارد تومان هم برای استخدام این افراد در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.

نوبخت در واکنش به دغدغه نیروهای شرکتی کادر درمان نیز خاطرنشان کرد: صدور مجوز استخدام ۵۳ هزار نفر در وزارت بهداشت برای این بود که پرسنل شرکتی بتوانند زودتر جذب شوند.

خبر خوش برای کارمندان سازمان زندان‌ها

کارمندان سازمان زندانها که مرتبا در فضای مجازی برای نوبخت پیام می‌فرستند و خواستار اجرای قانون تسری بودند هم خبر خوشی از او شنیدند. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد که دستور اجرای این قانون و پیش بینی آن در بودجه سال ۱۴۰۰ را صادر کرده است و از اول فروردین اجرایی می‌شود.

پاداش بازنشستگان سال ۹۹ هم پرداخت می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به کاربرانی که خواستار پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان بودند نیز گفت: پاداش بازنشستگان ۹۸ را دادیم و با نیروهای مسلح نیز هماهنگ کردیم که این موضوع را اجرا کنند. تا کنون دو بخشنامه داده‌ایم که پول‌ها را بدهند. خوب است بدانید که برخی دستگاه‌ها لیست بازنشستگان را با تاخیر ارائه داده بودند؛ در حالی که پول از مدت‌ها پیش نزد خزانه بود.

وی همچنین در واکنش به تقاضای دیدار حضوری یا مجازی با بازنشستگان وزارت بهداشت و درمان، نیز قول داد که این دیدار به زودی انجام شود و در واکنش به کاربرانی که پیگیر وعده او درباره شرکت کنتورسازی قزوین شده بودند؛ گفت: یک میلیارد تومان برای رفع مشکلات این شرکت پرداخت شده است. از دفترم می‌خواهم که سرنوشت موضوع را پیگیری کند.

نوبخت در بخش پایانی این گفت و گو با بیان اینکه لحظه شماری می‌کند دوره خدمتش در سازمان برنامه و بودجه به اتمام برسد و به کار معلمی خود در دانشگاه ادامه دهد، ادامه داد: تا روزی که در این جایگاه هستم، با انگیزه و قوت کلیه کارها و مطالبات شما را پیگیری می‌کنم.

منبع : بازار کار


لایحه رتبه‌بندی معلمان به‌زودی تقدیم مجلس می‌شود

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: لایحه رتبه‌بندی معلمان به‌زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.
علی الهیار ترکمن در برنامه تلویزیونی پرسشگر افزود: لایحه رتبه‌بندی معلمان تدوین شده و در معاونت علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در حال بررسی است.

وی ادامه داد: این هفته با سازمان اداری و استخدامی جلسه ای با محور لایحه رتبه بندی معلمان برگزار می کنیم و به زودی این لایحه تقدیم مجلس می شود اما با شرایط و مبانی نظری آموزش و پرورش و همچنین نفوذی که در کارکرد برای ارتقای کیفیت آموزش و پرورش دارد؛ در این راستا، یک بعد این لایحه، مالی است اما ابعاد دیگری هم دارد.

به گزارش ایرنا، قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش هم هفته گذشته درباره تدوین لایحه رتبه‌بندی معلمان گفت: یکی از موضوعات مهمی که در مجلس نهم و دهم پیگیری شد و نمایندگان به استناد بند الف ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه به دنبال آن بودند، نظام رتبه‌بندی معلمان است.

وی افزود: دولت برای رتبه‌بندی معلمان اقداماتی را انجام داد و طرحی آماده شد که بر اساس آن رقمی به حقوق معلمان اضافه شد و معتقد بودند این نظام رتبه‌بندی است اما اختلاف نظری بین مجلس و دولت وجود داشت و مجلس اعلام کرد باید حتما لایحه رتبه‌بندی ارایه شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: وزیر آموزش و پرورش پذیرفت و لایحه رتبه‌بندی نهایی شد و در مرحله هماهنگی بین سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی است که پس از آن راهی دولت شده و در کمیسیون اجتماعی بررسی می شود پس از تصویب در دولت به مجلس ارایه می‌شود.

احمدی لاشکی با یادآوری این که در رتبه‌بندی صرفاً به دنبال افزایش حقوق نیستیم و ارتقای جایگاه و منزلت معلمان مدنظر است، افزود: به عنوان مثال در وزارت علوم مربی، دانشیار، استادیار و… را داریم و با هر درجه ارتقای رتبه، حقوق آنها نیز افزایش می‌یابد در رتبه‌بندی هم افراد از دو سال سابقه مشمول می‌شوند که از رتبه یک تا رتبه ۵ را داریم.

وی ادامه داد: فوق‌العاده‌ها از ۰.۹ تا ۲.۱ در رتبه ۵ است و شانیت معلم نکته اساسی در رتبه‌بندی است.

۵۲ هزار معلم امسال در آموزش و پرورش استخدم شدند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین از استخدام امسال ۵۲ هزار معلم خبر داد و گفت: ۲۰ هزار نفر دانشجومعلم، ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی و حدود پنج هزار مجوز استفاده نشده سال قبل در مجموع ۵۲ هزار معلم امسال جذب آموزش و پرورش شدند.

الهیار ترکمن درباره لزوم تدوین یک نظام برنامه‌ریزی منابع انسانی آموزش و پرورش و نظام جامع مدیریت انسانی، افزود: هر نظام آموزشی برای این که بتواند به تمام جمعیت لازم‌التعلیم خدمت‌رسانی کند باید نیروهای آموزشی خود را روی یک نظام جامع و الگوی مشخص، ساماندهی، مدیریت، توزیع و به‌کارگیری کند. آیا آموزش و پرورش با مداخلات بیرونی که در حال حاضر انجام می‌گیرد، اجازه دارد که چنین نظامی را برنامه‌ریزی کند؟ و اگر اجرا کند آیا وزیرش تهدید به استیضاح نمی‌شود؟

وی یادآور شد: نمونه بارز این مداخلات، اصلاح ۱۱گانه یک قانون است که در سال ۱۳۸۸ از سوی مجلس به عنوان طرح، تبدیل به قانون شد و قرار بود حدود ۶۰ هزار نفر جذب آموزش و پرورش شوند که ۱۱ بار اصلاح شد و حدود ۱۹۷ هزار نفر از طریق آن وارد آموزش و پرورش شدند و هنوز هم ادامه دارد و در ادبیات نیروی انسانی آموزش و پرورش، کلمه ای به نام جامانده را باب کرده است.

وی تصریح کرد: ناگزیر هستیم در مناطقی از نیروهای پاره وقت استفاده کنیم و برای استفاده از نیروهای خرید خدمات قانون داریم که ماده ۴۱ قانون الحاق ۲ است که مجلس تصویب کرده و شورای نگهبان تایید کرده است. این به معنای دوز زدن قانون نیست؛ آموزش و پرورش در این سال‌ها در مقابل شرایط خروج ناشی از بازنشستگی نیرو است و اگر در جاهایی از همین نیروهای پاره‌وقت استفاده نکنیم، قطعا نمی‌توانیم خدمت‌رسانی کاملی به نیروهای خودمان داشته باشیم‌ و کاش مجلس به جای ۱۱ بار اصلاح قانون، دولت را مکلف می‌کرد که شرایط کاری را استاندارد کند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین گفت: تدوین برنامه هفتم توسعه در پیش است و برای سند چشم‌انداز کشور بعد از ۱۴۰۴ از اکنون باید فکر شود. اگر بخواهیم صحبت‌های معلم پسند کنیم، هیچ عایدی برای معلم ندارد بلکه می‌خواهیم وارد یک نظام کاملا عملی شویم که جایگاه و منزلت معلمان را در آینده تعیین کند؛ دولت و مجلس در کنار هم باید بر اساس رهیافتی که مقام معظم رهبری در صحبت‌های ۱۱ شهریور داشتند برای بهبود شرایط آموزش و پرورش تلاش کنند.

الهیار ترکمن به کمبود نیروی انسانی آموزش و پرورش اشاره و تصریح کرد: در پنج سال گذشته حدود ۱۴۰ هزار نفر از آموزش و پرورش بازنشسته شدند البته تلاش می‌کنیم که با استفاده از سازوکارهای قانونی به تاخیر بیندازیم ولی اگر بخواهند سر موعد بازنشسته شوند، حدود ۱۰۰ هزار نفر دیگر هم بازنشسته می‌شوند و ما بر این اساس از ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به اضطرار استفاده کردیم.

وی با بیان این که در وزارت آموزش و پرورش معتقد نیستیم که کار به طور کامل دقیق و بدون نقص است ولی این عملکرد ما است که باید دفاع کنیم؛ اظهارداشت: می‌گوییم باید مقدورات و نیازها را در نظر بگیریم و با توجه به نیاز جامعه مخاطب ما دانش‌آموزان هستند، وظیفه اصلی آموزش و پرورش که در دسترس کردن آموزش برای همه اقشار کشور در اقصی نقاط است، فراهم کنیم.

وی درباره وضعیت جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان گفت: این که می‌گویند در این دولت ظرفیت دانشگاه فرهنگیان کاهش پیدا کرده است، باید بگویم در سه سال کاهش پیدا کرد و علتش هم این بود که این دانشگاه از لحاظ شرایط چه خوابگاه و چه نیروی انسانی مسایل و مشکلاتی داشت که دولت تصمیم گرفت کمی به دانشگاه فرصت دهد؛ چون وقتی یک دانشجو وارد دانشگاه شود، انجام کارهای اصلاحی سخت‌تر می‌شود. پس قرار شد یک تنفسی به دانشگاه فرهنگیان بدهند و بعد می بینید که در دادن مجوز سیر صعودی داشتیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: امسال ۲۰ هزار نفر در دوره چهار ساله دانشجومعلم، ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر در ماده ۲۸ و حدود ۵ هزار مجوز استفاده نشده سال قبل داشتیم یعنی ۵۲ هزار نفر در دفترچه کنکور و دفترچه استخدامی آموزش و پرورش جذب کردیم.

الهیار ترکمن خاطرنشان کرد: طبق قانون اساسی، سازمان اداری و استخدامی وظیفه برنامه و بودجه و نیروی انسانی را به عهده دارد که آموزش و پرورش هم نیازهای میان مدت و کوتاه مدت را بررسی و به این سازمان ارایه کرد و با توجه به رشته، منطقه و جنسیت که لازم داریم به این عدد استخدامی رسیدیم.

وی تصریح کرد: در پنج سال گذشته منحنی جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان بالاست و بنا داریم از این دانشگاه و تربیت دبیر شهید رجایی نیرو بگیریم و اعتقاد دارم در جایی که آموزش و پرورش قانون دارد از قانون مصوب، ابلاغی و رسمی استفاده می‌کند و اصلا معنایش دور زدن قانون نیست؛ اگر اشکالی در قانون است باید اصلاح شود و اگر هم نیست که آموزش و پرورش دارد از اختیارات خود استفاده می‌کند.

مسایل آموزش و پرورش پیچیده و مزمن شده است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان این که در آموزش و پرورش تمام تلاش ما حل مسایل با استفاده از سازوکارهای قانونی است، گفت: در این وزارتخانه مسایل پیچیده‌ای داریم و در حوزه منابع انسانی که راه‌حل‌های خاص می‌خواهد و با صحبت‌ها به هیچ جا نمی‌رسیم.

الهیار ترکمن افزود: سال ۱۳۹۹، سهم آموزش و پرورش در لایحه دولت از بودجه عمومی حدود ۱۳.۷ درصد بود اما وقتی قانون تصویب شد به ۱۲.۶ درصد رسید. در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، پیشنهادی ارایه شد که درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها و سازمان فنی و حرفه‌ای از مشمول قانون کسر سه درصد قانون متوازن مستثنی شدند اما آموزش و پرورش را مستثنی نکردند.

وی گفت: بحث ما این است که این مسایل پیچیده و مزمن شده است؛ راه‌حل‌های مقطعی و موقتی به جایی نمی‌رسد و ما راه‌حل‌های خاص مبتنی بر مطالعه، پژوهش و یافته‌های علمی می‌خواهیم.

معاون برنامه ‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش تاکید کرد: وزارت آموزش و پرورش آماده همه گونه همکاری با مجلس است و ما آمادگی داریم که گزارش‌هایی را به مرکز پژوهش‌های مجلس بدهیم و شرایطی را برای تصمیم‌سازی فراهم کنیم تا مسایل را حل کنیم.

۱۵ روز اضافه کار بیشتر معلمان محاسبه می شود

الهیار ترکمن همچنین در واکنش به این اظهارات که «حکم معلمان تازه استخدامی براساس ماده ۲۸ که امسال اولین سال تدریس آنهاست از اول مهر ۹۹صادر شده است در حالی که سال تحصیلی جدید به دستور وزیر آموزش وپرورش از ۱۵ شهریور شروع شده است و آنها در این مدت ۱۵ روز بیمه و حقوق ندارند»، گفت: بر اساس مجوزهای استخدامی که از طرف سازمان اداری و استخدامی برای ما صادر می‌شود، شروع خدمت آنها، ابتدای نیمه دوم سال است.

وی افزود: اگرچه شروع سال تحصیلی با شروع نیمه سال تقارن پیدا کرده است ولی بحث این است که بر اساس حکمی که به آموزش و پرورش ابلاغ شده، مجوز اول مهر ۹۹ است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امسال با دستور وزیر آموزش و پرورش سال تحصیلی ۱۵ شهریور شروع نشد بلکه با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونابود که برای همه لازم الاجراست؛ معلمان هم که ۱۵ روز، کار را زودتر شروع کردند قطعا در ادامه کار، زحمت این عزیزان و ساعتی را که اضافه کار کردند، جبران و محاسبه می کنیم.

منبع : خبرگزاری ایرنا


آخرین وضعیت لایحه رتبه‌بندی معلمان

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش و پرورش به تشریح آخرین وضعیت لایحه رتبه‌بندی معلمان پرداخت و گفت: این لایحه به‎زودی تقدیم مجلس می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با موضوع «معلم و نظام آموزشی» در واکنش به این جمله که «ابلاغیه معلمان ماده ۲۸ که امسال اولین سال تدریس آنهاست از اول مهر ۹۹ تاریخ خورده است در حالی که سال تحصیلی جدید به دستور وزیر آموزش و پرورش از ۱۵ شهریور شروع شده است و در این مدت ۱۵ روز نه بیمه و نه حقوق دارند»، اظهار کرد: بر اساس مجوزهای استخدامی که از طرف سازمان اداری و استخدامی برای ما صادر می‎شود، شروع خدمت این افراد، ابتدای نیمه دوم سال هست؛ اگرچه شروع سال تحصیلی با شروع نیمه سال تقارن پیدا کرده است ولی بحث این است که بر اساس حکمی که به آموزش و پرورش ابلاغ شده، مجوز اول مهر ۹۹ است.

وی اضافه کرد: امسال هم با دستور وزیر آموزش و پرورش، سال تحصیلی ۱۵ شهریور شروع نشده است بلکه با حکم ستاد ملی کرونا، این اتفاق افتاده است که برای همه لازم الاجراست؛ معلمان ما هم که ۱۵ روز، کار را زودتر شروع کردند قطعا در ادامه کار، زحمت آنها و ساعتی را که اضافه کار کردند، جبران کرده و محاسبه خواهیم کرد.

الهیار ترکمن در واکنش به جمله نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مبنی بر لزوم تدوین یک نظام برنامه‌ریزی منابع انسانی آموزش و پرورش و نظام جامع مدیریت انسانی، گفت: کاملا حرف درستی است که هر نظام آموزشی برای اینکه بتواند به تمام جمعیت لازم‌التعلیمش خدمت‌رسانی کند باید نیروهای آموزشی خود را روی یک نظام جامع و الگوی مشخص، ساماندهی، مدیریت، توزیع و به‌کارگیری کند؛ آیا آموزش و پرورش با مداخلات بیرونی که در حال حاضر انجام می‌گیرد، اجازه دارد که چنین نظامی را برنامه‌ریزی کند؟ و اگر اجرا کند آیا وزیرش تهدید به استیضاح نمی‌شود؟

وی بیان کرد: نمونه بارز این مداخلات، اصلاح یازده گانه یک قانون است که در سال ۱۳۸۸ توسط مجلس به عنوان طرح، تبدیل به قانون شد و قرار بود حدود ۶۰ هزار نفر جذب آموزش و پرورش شوند که ۱۱ بار اصلاح شد و حدود ۱۹۷ هزار نفر از طریق آن وارد آموزش و پرورش شدند و هنوز هم ادامه دارد و در ادبیات نیروی انسانی آموزش و پرورش، کلمه‌ای به نام «جامانده» را باب کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ناگزیر هستیم در مناطقی از نیروهای پاره وقت استفاده کنیم و برای استفاده از نیروهای خرید خدمات قانون داریم، گفت: این قانون، ماده ۴۱ قانون الحاق ۲ است که مجلس تصویب کرده و شورای نگهبان تایید کرده است‌ و این به معنای دور زدن قانون نیست.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش در این سال‌ها در مقابل شرایط خروج ناشی از بازنشستگی نیرو است و اگر در جاهایی از همین نیروهای پاره‌وقت استفاده نکنیم، قطعا نمی‌توانیم خدمت‌رسانی کاملی به نیروهای خودمان داشته باشیم‌ و کاش مجلس به جای ۱۱ بار اصلاح قانون، دولت را مکلف می‌کرد که شرایط کاری را استاندارد کند.

الهیار ترکمن در واکنش به این جمله که معلمان در تصمیم‌گیری‌های آموزش و رورش شرکت ندارند، گفت: ۵۰ هزار نفر از معلمان در کادر اداری هستند و تصمیم سازی و تصمیم‌گیری می‌کنند؛ چه کسی گفته است که ما معلم را مشارکت نمی‌دهیم؟

وی خطاب به میرزاده نماینده سابق مجلس و مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در امور فرهنگیان، اظهار داشت: آقای میرزاده شما در آخرین روزهای مجلس خودتان، استفساریه دادید و دولت را موظف کردید مربیان پیش‌دبستانی که با پول مدیر و اولیا فقط یکسال کار کرده بودند، پیمانی کند؛ در یک، استان حداقل هزار نفر این‌ شرایط را داشتند. می گویید ما قانون را دور می‌زنیم بعد خود شما در راس دور زدن قانون بودید.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: تدوین برنامه هفتم توسعه در پیش است و برای سند چشم‌انداز کشور بعد از ۱۴۰۴ از الان باید فکر شود. اگر بخواهیم صحبت‌های معلم پسند کنیم، هیچ عایدی برای معلم ندارد بلکه می‌خواهیم وارد یک نظام کاملا عملی شویم که جایگاه و منزلت معلمان را در آینده تعیین کند‌؛ دولت و مجلس در کنار هم باید بر اساس رهیافتی که مقام معظم رهبری در صحبت‌های ۱۱ شهریور داشتند برای بهبود شرایط آموزش و پرورش تلاش کنند.

وی به کمبود نیروی انسانی آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: در ۵ سال گذشته حدود ۱۴۰ هزار نفر از آموزش و پرورش بازنشسته شدند؛ البته تلاش می‌کنیم که با استفاده از سازوکارهای قانونی، بازنشستگی را به تاخیر بیندازیم ولی اگر بخواهند سر موعد بازنشسته شوند، یک چیزی حدود ۱۰۰ هزار نفر دیگر هم بازنشسته می‌شوند و ما بر این اساس از ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به اضطرار استفاده کردیم.

الهیار ترکمن با بیان اینکه در وزارت آموزش و پرورش معتقد نیستیم که کارمان کاملا دقیق و بدون نقص است ولی این عملکرد ماست که باید دفاع کنیم، افزود: می‌گوییم باید مقدورات و نیازها را در نظر بگیریم و با توجه به نیاز جامعه مخاطب که دانش‌آموزان ما هستند، وظیفه اصلی آموزش و پرورش که در دسترس کردن آموزش برای همه اقشار کشور در اقصی نقاط است، فراهم کنیم.

وی درباره وضعیت جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان گفت: اینکه می‌گویند در این دولت ظرفیت دانشگاه فرهنگیان کاهش پیدا کرده است، باید بگویم در سه سال کاهش پیدا کرد و علتش هم این بود که دانشگاه فرهنگیان از لحاظ شرایط چه خوابگاه و چه نیروی انسانی مسائل و مشکلاتی داشت که دولت تصمیم گرفت کمی به دانشگاه فرصت دهد؛ چون وقتی یک دانشجو وارد دانشگاه شود، انجام کارهای اصلاحی سخت‌تر می‌شود. پس قرار شد یک تنفسی به دانشگاه فرهنگیان بدهند و بعد می بینید که در دادن مجوز سیر صعودی داشتیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال ۲۰ هزار نفر در دوره ۴ ساله دانشجومعلم، ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر در ماده ۲۸ و یک چیزی حدود ۵ هزار مجوز استفاده نشده سال قبل داشتیم یعنی ۵۲ هزار نفر در دفترچه کنکور و دفترچه استخدامی آموزش و پرورش جذب کردیم؛ طبق قانون اساسی کشور، سازمان اداری و استخدامی وظیفه برنامه و بودجه و نیروی انسانی را به عهده دارد که نیازهای میان مدت و کوتاه مدت خودمان را بررسی و ارائه کردیم و با توجه به رشته، منطقه و جنسیت که لازم داریم به این عدد رسیدیم.

وی تصریح کرد: اکنون حداقل در ۴، ۵ سال گذشته منحنی جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان بالاست و بنا داریم از دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی نیرو بگیریم و اعتقاد دارم در جایی که آموزش و پرورش قانون دارد از قانون مصوب، ابلاغی و رسمی استفاده می‌کند و اصلا معنایش دور زدن قانون نیست؛ اگر اشکالی در قانون است باید اصلاح شود و اگر هم نیست که آموزش و پرورش دارد از اختیارات خود استفاده می‌کند.

الهیار ترکمن با بیان اینکه در آموزش و پرورش تمام تلاشمان حل مسائل با استفاده از سازوکارهای قانونی که داریم، است، گفت: در آموزش و پرورش مسائل پیچیده‌ای داریم و در حوزه منابع انسانی راه‌حل‌های خاص می‌خواهد و با صحبت‌های دفعتی به هیچ جا نمی‌رسیم.

وی افزود: سال ۱۳۹۹، سهم آموزش و پرورش در لایحه دولت از بودجه عمومی حدود ۱۳.۷ درصد بود اما وقتی قانون تصویب شد به ۱۲.۶ درصد رسید؛ در کمیسیون آموزش و تحقیقات، پیشنهادی رفت که درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها و سازمان فنی و حرفه‌ای از مشمول قانون کسر ۳ درصد قانون متوازن مستثنی شدند اما آموزش و پرورش را مستثنی نکردند.

معاون برنامه ‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش گفت: بحث ما این است که این مسائل پیچیده و مزمن شده است؛ راه‌حل‌های مقطعی و موقتی به جایی نمی‌رسد و ما راه‌حل‌های خاص مبتنی بر مطالعه، پژوهش و یافته‌های علمی می‌خواهیم. آماده همه گونه همکاری خدمت مجلس هستیم و آمادگی داریم که گزارش‌های‌مان را به مرکز پژوهش‌های مجلس بدهیم و شرایطی را برای تصمیم‌سازی فراهم کنیم تا بتوانیم مسائل را حل کنیم.

وی درباره لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هم گفت: لایحه رتبه‌بندی در حال تدوین است و در معاونت علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه دنبال می‌کنیم و در این هفته پیش رو با سازمان اداری و استخدامی جلسه داریم و به زودی لایحه رتبه‌بندی تقدیم مجلس می شود اما با شرایط و شروط خودمان و مبانی نظر خودش و همچنین نفوذی که در کارکرد بر ارتقای کیفیت آموزش و پرورش دارد؛ در این راستا، یک بعد آن، بعد مالی هست اما ابعاد دیگر هم دارد.

منبع : خبرگزاری فارس


اعلام جزئیات طرح نظام رتبه‌بندی معلمان

طرح نظام رتبه‌بندی معلمان هفته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده و در نوبت بررسی قرار دارد.
به گزارش ایلنا، متن این طرح به شرح زیر است:
به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
احتراماً طرح ذیل که به امضای ۴۶ نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

مقدمه (دلایل توجیهی):
تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص تکریم جایگاه فرهنگیان بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در اجرای بندهای (۷-۳) و (۱۳) سیاست های کلی نظام با هدف ایجاد تحول اساسی در آموزش و پرورش کشور ابلاغ شده از سوی معظم‌له مبنی بر اعتلای منزلت اجتماعی معلمان به عنوان کلیدی‌ترین مولفه تاثیرگذار در نظام آموزشی کشور و افزایش انگیزه برای خدمت مطلوب و بهره‌ور و نیز استقرار نظام پرداخت براساس تخصص، شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه‌بندی معلمان و همچنین عدم تقدیم لایحه توسط دولت علی‌رغم وعده‌های مکرر در این زمینه از یک‌سو و تضعیف روحیه این قشر فرهیخته و اثرگذار در آینده کشور طرح پیشنهادی ذیل که در دوره نهم در کمیسیون اجتماعی نیز مصوب شده، لیکن به دلیل کمبود زمان، فرصت تصویب در صحن علنی ایجاد نشد؛ جهت بررسی و طی مراحل قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد:
لذا طرح ذیل تقدیم می‌شود:
عنوان طرح:
طرح نظام رتبه‌بندی معلمان
ماده واحده
دولت مکلف است حداکثر ظرف مدت یک‌سال از زمان ابلاغ این قانون از طریق وزارت آموزش و پرورش نظامنامه مورد نیاز را برای استقرار نظام رتبه‌بندی معلمان براساس احکام قانونی مندرج در سیاست‌های کلی آموزش و پرورش ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با تاکید بر موارد ذیل تهیه و به منظور تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کند:
الف) طراحی نظام سنجش صلاحیت حرفه‌ای و صدور گواهی صلاحیت حرفه‌ای
ب) تعیین عناوین و رتبه‌های حرفه‌ای هریک از مشاغل آموزش و پرورش در واحدهای آموزشی و پرورشی
پ) متناسب‌سازی نظام پرداخت‌ها با رتبه‌های پیش‌بینی شده
محمدحسین فرهنگی – محمدرضا رضائی کوچی – محمدصالح جوکار – بهزاد رحیمی – سیدجواد حسینی‌کیا- علی علی‌زاده- ابراهیم رضائی- سیدالبرز حسینی- احمدحسین فلاحی- حسین امامی راد- جلال محمودزاده- محمد باقری- فریدون حسنوند- هبروز محبی نجم‌آبادی- صدیف بدری- جعفر قادری- انور حبیب‌زاده بوکانی- سیدعلی یزدی‌خواه- حسینعلی حاجی دلیگانی- ذبیح‌الله اعظمی ساردوئی- علی خضریان- سیدمرتضی خاتمی- حسین میرزائی- احمد امیرآبادی فراهانی- قاسم ساعدی – رضا حاجی‌پور- سیدناصر موسوی لارگانی- شارلی انویه تکیه – نصراله پژمان‌فر- مهرداد ویس کرمی- حسینعلی شهریاری- رحمت‌اله نوروزی- علی آذری- رسول فرخی میکال- حسن رزمیان مقدم- جواد کریمی قدوسی- احسان ارکانی- حسن نوروزی- سلمان اسحاقی- سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی- احمد محرم‌زاده یخفروزان- رجب رحمانی- عباس جهانگیرزاده- علی زنجانی حسنلوئی- جعفر راستی- محمدتقی نقدعلی.

منبع : خبرگزاری ایلنا


معلمان ۱۷،۵ درصد فوق‌العاده ویژه طرح معلم تمام‌وقت را جدا از طرح رتبه‌بندی دریافت می‌کنند

جزئیات برقراری فوق‌العاده ویژه در احکام معلمان تمام‌وقت، توسط معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع تشریح شد.
به گزارش بازارکار به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، علی الهیار ترکمن در مصاحبه با خبرنگار این مرکز در مورد جزئیات طرح معلم تمام‌وقت، اظهار کرد: در آموزش‌وپرورش دو مصوبه برای برقراری فوق‌العاده ویژه در حکم حقوقی شاغلین وجود دارد.

وی افزود: طبق مصوبه اول همکاران فرهنگی که ۶ ساعت بیشتر از ساعات کاری مجاز خود خدمت می‌کنند به‌عنوان معلم تمام‌وقت، معرفی‌ شده و از افزایش ۱۷.۵ درصدی فوق‌العاده ویژه در حکم حقوقی خود برخوردار می‌شوند.
الهیار ترکمن ادامه داد: همچنین طبق مصوبه اخیر در راستای رتبه‌بندی فرهنگیان، با توجه به رتبه حرفه‌ای آن‌ها فوق‌العاده ویژه‌ای در حکم حقوقی این افراد برقرار شده است.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع با اشاره به اینکه معلمان می‌توانند همزمان از مزایای هر دو مصوبه فوق‌العاده ویژه استفاده کنند، گفت: این مصوبات یکدیگر را نقض نمی‌کنند یعنی برای نیروهای آموزشی با توجه به رتبه آن‌ها به‌صورت سیستمی فوق‌العاده ویژه برقرار می‌شود و اگر همین نیروی آموزشی با افزودن ۶ ساعت‌ به ‌ساعت تدریس خود به معلم تمام‌وقت تبدیل شود، از مزایای فوق‌العاده ویژه طرح معلم تمام‌وقت نیز برخوردار می‌گردد.
وی در پایان گفت: با حمایت دولت و پیگیری وزیر آموزش‌وپرورش توانستیم امتیازات این افزایش حقوق را به‌صورت قانونی در بیمه و بازنشستگی فرهنگیان هم وارد کنیم.

منبع : بازار کار


طرح رتبه بندی معلمان برای تمام افراد مشمول اجرا شد

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش اظهار داشت: در جز ۲ بند الف ماده ۶۳ قانون برنامه ششم گفته که وظیفه تنظیم یا تبیین رتبه بندی حرفه ای به عهده دولت و تصویب آن در قالب بودجه سنواتی به عهده مجلس شورای است.

وی افزود: بر اساس وضعیت مشخص در این ماده قانونی و تفسیر بسیاری از حقوقدانان دولت دو مرتبه یکی در سال ۹۴ و دیگری سال ۹۸ برای اعمال سیاست های رتبه بندی حرفه ای ورود پیدا کرد.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش ادامه داد: بر این اساس نیروها به پنج گروه طبق شغل و صلاحیت های تخصصی و حرفه ای تقسیم شدند و سوابق کاری پنج رتبه نیز تعریف شد و برای هر کدام امتیازاتی مشخص کردند.
الهیار ترکمن با بیان اینکه تاکنون طرح رتبه بندی معلمان برای تمام افراد مشمول اجرایی شده است، عنوان کرد: بطور دقیق در دو مصوبه دولت در سال ۹۴ و بازنگری آن در سال ۹۸ تمام ظرفیت ها برای این طرح اعلام و اجرایی شده است.
وی عنوان کرد: پایه طرح رتبه بندی که در مهر ۹۸ گذاشته شد، با افزایشات فصل دهم قانون خدمات کشوری در اسفند ماه و سپس با اعمال فوق العاده ویژه برای مشاغل آموزشی تکمیل شد.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک کارمند در دستگاه دیگری از دولت با کارمند آموزش و پرورش مزایای یکسانی دریافت می کنند، برای طرح رتبه بندی معلمان تمامی ظرفیت هایی که باید اختصاص پیدا می کرد، انجام و اجرایی شده است.
الهیار ترکمن ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز معتقدند که دولت نباید طرح رتبه بندی را با مصوبات خود انجام می داد و باید در یک لایحه تبدیل به قانون و به دولت ابلاغ می شد.
وی افزود: زمانی که دولت تصویب نامه رتبه بندی را مصوب کرد، هیات تطبیق مجلس بر این موضوع ایرادی نگرفت که خود این موضوع یک صحه بر درست بودن کار دولت است.
الهیار ترکمن یادآور شد: تاکنون تمام ظرفیت ها در قالب رتبه بندی انجام شده و اگر در آینده تصمیم جدیدی از سوی دولت و مجلس گرفته شود، اطلاع رسانی می شود.

منبع : خبرگزاری بازار کار


افزایش ۶۵درصدی حقوق فرهنگیان

به گزارش خبرنگار مهر، محسن حاجی میرزایی بعد از ظهر امروز در گفتگو با رادیو گفتگو بیان کرد: یکی از دغدغه‌های جامعه فرهنگیان رتبه بندی است چرا که فرهنگیان دوست دارند مانند جامعه دانشگاهیان و بنا بر با صلاحیت‌های حرفه‌ای و تخصصی خود طبقه بندی شوند.

معلم‌ها تجربیات متفاوتی دارند و بنا بر آن صلاحیت و سطح تحصیلات متفاوتی دارند و مایلند اینها در حقوق آنها لحاظ شود. سند تحول بنیادین هم بر آن تاکید دارد. قبل از اینکه بنده وزیر شوم تلاش‌هایی صورت گرفته بود و در دوره بنده به نتیجه رسید و رتبه بندی اجرا شد.
وی ادامه داد: با اجرای رتبه بندی افزایش حقوق معلم‌ها را شاهد بودیم که به متوسط دریافتی سایر کارکنان دولت نزدیک شد. در ادامه سال تحصیلی گذشته و در آخر سال ۹۸ فوق‌العاده فصل دهم قانون مدیریت خدمات که اجازه رشد ۵۰ درصدی امتیازات را می‌داد شاغلین آموزشی هم از مزایایی بهره مند شدند. در مجموع از مهر ۹۸ تا خرداد ۹۹، ۶۵ درصد به حقوق فرهنگیان اضافه شد.
حاجی میرزایی در ادامه درباره آخرین شرایط مسکن فرهنگیان بیان کرد: هر کدام از فرهنگیان که صاحبخانه نیست و واجد شرایط خانه دار شدن طبق فراخوان هستند می‌توانند ثبت نام کنند. تا الان ۳۲۰ هزار نفر از شاغلین و بازنشستگان ثبت نام کردند که اسامی را در اختیار وزارت راه قرار دادیم که اطلاعات ۷۵ هزار نفر تایید شد و در ادامه ممکن است باز هم نفراتی اضافه شوند.
وی ادامه داد: تفاهم ما برای ساخت ۱۷۰ هزار مسکن است و قرار شده هر کجا که زمین داریم ما در اختیار قرار دهیم و هر کجا زمین نداریم وزارت راه اقدام کند تا فرهنگیان از تسهیلات در نظر گرفته شده استفاده کنند.
وزیر آموزش و پرورش گفت: به ما نوید داده‌اند تا ۵۰۰ واحد را تا آخر سال ۹۹ تحویل بدهند. اولویت را به بازنشستگان، زوج‌های فرهنگی و زنان سرپرست خانوار داده‌ایم. اعتباری برای دریافت وام مسکن در نظر گرفته شده است.
وزیر آموزش و پرورش درباره بیمه فرهنگیان نیز گفت: قولی که امسال دادیم این بود که تعداد خدمات مشمول بیمه را افزایش دادیم و تعداد مراکزی که افراد می‌توانستند مراجعه کنند را نیز افزایش دادیم. زمان پرداخت خسارات را به یک هفته کاهش دادیم و اکنون پرداخت خسارات به روز است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۹ مجوز استخدامی که گرفتیم در ۱۰ سال گذشته بی سابقه است افزود: ۲۰ هزار مجوز جذب در دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور و ۲۸ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و برگزاری آزمون استخدامی و ۲۵ هزار مجوز تبدیل وضعیت حق التدریس ها و آموزش دهنده و آموزشیاران نهضت و مربیان پیش دبستانی را دریافت کرده‌ایم. در طول برنامه ششم توسعه که هنوز یکسال آن باقی مانده است ۱۸۶ هزار نفر در آموزش و پرورش استخدام شده‌اند که سه برابر جذب نیرو در برنامه پنجم توسعه است. تا سال ۱۴۰۴ سیر جمعیت دانش آموزی صعودی و سیر بازنشستگی در آموزش و پرورش هم صعودی است و هر سال حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر بازنشسته می‌شوند.
وزیر آموزش و پرورش افزود: تعطیلات طولانی کرونا آموزش را تهدید می‌کرد و آسیبش این بود که افراد تحصیل را ترک کنند. راه حل ثابت و یکسانی در تمام دنیا وجود نداشت و کشورها به روش‌های متعددی متوسل شدند. ما از حیث سرعت و کیفیت آموزش کارنامه قابل قبولی داریم.
وی درباره سناریوهای بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ماه در سه وضعیت سفید، زرد و قرمز گفت: ستاد ملی کرونا به پیشنهاد آموزش و پرورش اعلام کرد که آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور باشد. اصل بر این است هر کجا امکان برگزاری حضوری هست، کلاس‌ها حضوری برگزار شوند. ۳۵ درصد مدارس ما زیر ۵۰ دانش‌آموز دارند و مجموع دانش آموزان آنها به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد که می‌توانند کلاس‌ها را با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری برگزار کنند.

منبع : خبرگزاری مهر


اصلاح مصوبات نظام رتبه‌ بندی معلمان

از سوی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموز پرورش، اصلاحات مصوبات بخشنامه نظام رتبه‌بندی معلمان اعلام شد.
خبرگزاری میزان – بنا به اعلام مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به استناد اصل یکصدوسی‌وهشتم قانون اساسی و با تصویب هیات دولت، از سوی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اصلاحات مصوبات نظام رتبه‌بندی معلمان، به لحاظ اشتباهات تحریری، به شرح ذیل اعلام شد:

در ماده (۴) عبارت”، ماده (۶۶) و بند (۵) ماده (۶۸) ” به عبارت “و بند (۱۰) ماده (۶۸) ” و عبارت “مواد (۶) و (۷) به عبارت ماده (۶) ” اصلاح می‌شود.
مواد (۶) و (۷) حذف و متن زیر به‌عنوان ماده (۶) تلقی و شماره مواد (۸) و (۹) به شماره (۷) و (۸) اصلاح می‌شود.
ماده (۶) – جدول درصد حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر دوره ابتدایی و دوره متوسطه از تاریخ ۱/۱/۹۹ به شرح زیر تعیین می‌شود.
شایان‌ذکر است؛ به‌منظور ایجاد انگیزه برای معلمانی که بر اساس ضوابط و مقررات مربوط، آخرین طبقه و رتبه شغلی را اخذ نموده یا می‌نمایند؛ به ازای هرسال سابقه تجربی که بعد از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این تصویب­نامه کسب می‌کنند، مشروط براینکه امتیاز ارزیابی عملکرد سالانه آنان نیز کمتر از ۹۰ درصد نباشد، مشمولان شاغل دوره ابتدایی و متوسطه به ترتیب از افزایش حقوق معادل ۱۰۰ و ۵۰ امتیاز ضربدر ضریب ریالی سالانه برخوردار می‌شوند.

منبع : خبرگزاری میزان


رسیدگی به وضعیت بازنشستگان پیش از اعمال طرح رتبه‌ بندی فرهنگیان

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.
به گزارش ایلنا، احمد امیرآبادی فراهانی (عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی) در نشست علنی امروز (یکشنبه، اول تیرماه) مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد:

تذکر راستینه نماینده شهرکرد به وزیر آموزش: لزوم رسیدگی به وضعیت بازنشستگان پیش از اعمال طرح رتبه‌بندی فرهنگیان از ابتدای مهرماه ۹۹.
تذکر کوهساری نماینده رامیان به وزیر اقتصاد: لزوم پرداخت وجه خرید کلزا به کشاورزان استان گلستان به ویژه شهرستان‌های آزادشهر و رامیان.

منبع : خبرگزاری ایلنا


رایزنی مجلس برای اجرای کامل طرح رتبه‌ بندی معلمان

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه پیگیری برای اجرای طرح رتبه‌بندی فرهنگیان با اولویت دنبال می‌شود گفت: مطالبات فرهنگیان جدی است.

محمدرضا احمدی سنگر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، اجرای ناقص طرح رتبه‌بندی فرهنگیان و سایر برنامه‌های مربوط به معلمان را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: پیگیری و رایزنی برای احقاق حق معلمان و فرهنگیان در مجموعه دولت و مجلس از جمله اهدافی است که بنده به شدت برای آن تلاش می‌کنم.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یکی از دلایل حضور خود در این کمیسیون را علاقه وافر به قشر تاثیرگذار و اثربخش فرهنگیان و معلمان خواند و عنوان کرد: فرهنگیان یکی از اقشار مهم و تعیین‌کننده اجتماع ما محسوب می‌شوند زیرا فرزندان ما و آینده‌سازان این مرز بوم در آنجا تربیت شده و آموزش می‌بینند.
احمدی سنگر با بیان اینکه مشکلات، دغدغه‌ها و نگرانی‌های قشر فرهنگیان را باید شناخت و با پیگیری و ابزارهای قانونی برای رفع آن تلاش کرد ابراز داشت: بنده و مابقی نمایندگان به‌‌ویژه اعضاء کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس جدیت خوبی برای حمایت از معلمان داشته و برای این هدف به بهترین نحو ممکن تلاش می‌کنیم.
وی از جلساتی که با وزیر آموزش و پرورش در مدت شروع به کار مجلس یازدهم برای بررسی چالش‌های فرآروی جامعه فرهنگیان داشته است خبر داد و تصریح کرد: پس از اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به شکل کامل شکل گرفت جهت حل مشکلات با نمایندگان فرهنگیان و با دولت وارد بحث و بررسی می‌شویم.
نماینده مردم رشت در مجلس مشکلات اقتصادی و معیشتی معلمان را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه چنین شرایطی در شان جامعه فرهیخته نیست عنوان کرد: وزیر آموزش و پرورش در مجلس اعلام کرد که حقوق معلمان از سال ۹۸ تاکنون ۳ بار یعنی حدود ۶۸ درصد افزایش پیدا کرده در حالی‌که این اقدامات کافی نیست.
احمدی سنگر استخدام نیروها و تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر حق‌التدریسی‌ها، آموزش دهنده‌ها، پیش‌ دبستانی‌ها و بازنشستگان فرهنگی را به عنوان یک ضرورت خواستار شد و گفت: امیدواریم بتوانیم در کمیسیون آموزش و تحقیقات تصمیمات خوبی اتخاذ کنیم تا از نگرانی‌های جامعه فرهنگیان کشور کاسته شود.

منبع : خبرگزاری تسنیم


فوق‌العاده ویژه در رتبه‌ بندی معلمان» از این ماه اعمال می‌شود

 محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس درباره احکام ترمیم رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: برقراری فوق‌العاده ویژه در رتبه‌بندی معلمان در حقوق این ماه معلمان اجرا می‌شود.

وی افزود: تمام اقدامات انجام شده است و حقوق خرداد معلمان بر اساس احکام جدید و احتساب فوق‌العاده ویژه، است.
حاجی‌میرزایی درباره مدارس خشت و گلی در کشور گفت: با توجه به اقدامات انجام شده، در حال حاضر هیچ مدرسه خشت و گلی در کشور نداریم.
برخی مخاطبان این خبرگزاری در سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌هایی با عنوان «گلایه معلمان به اجرایی نشدن احکام رتبه‌بندی» و «اصلاح بخشنامه نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شده ۶ خرداد ۱۳۹۹» خواستار پیگیری بودند.

منبع : خبرگزاری فارس


شیوه‌نامه اجرای رتبه‌ بندی معلمان ابلاغ شد

به گزارش خبرگزاری مهر، با امضای وزیر آموزش‌وپرورش شیوه‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد.
در این شیوه‌نامه؛ معلمان ارتقاء به رتبه‌های ۴،۳،۲،۱ و ۵ با رعایت ضوابط و مقررات مورد عمل و کسب شرایط معلمی را احراز می‌کنند و می‌توانند از تاریخ اول فروردین ۹۹ از فوق‌العاده ویژه موضوع‌بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات به شرح جدول زیر بهره‌مند گردند.

کارکنانی که به استناد مصوبه شورای انقلاب در مشاغل اداری ادارات آموزش‌وپرورش اشتغال دارند، در صورت انتقال و اشتغال تمام‌وقت در واحدهای آموزشی می‌توانند از مزایای این بخشنامه بهره‌مند گردند. فوق‌العاده مذکور به دبیران و هنرآموزانی که با ۳۰ ساعت تدریس موظف هفتگی به خدمت اشتغال دارند نیز علاوه بر ۱۷،۵ درصد، تعلق خواهد گرفت.
در این شیوه‌نامه آمده است؛
به‌منظور ایجاد انگیزه برای معلمانی که براساس ضوابط و مقررات مربوط، آخرین طبقه و رتبه شغلی را اخذ نموده یا می‌نمایند، به ازای هرسال سابقه تجربی که بعد از تاریخ لازم الاجراشدن این تصویب‌نامه اول فروردین ۹۹ کسب می‌کنند، مشروط بر اینکه امتیاز ارزیابی عملکرد سالانه آنان نیز کم‌تر از ۹۰ درصد نباشد، مشمولان شاغل دوره ابتدایی و متوسطه به ترتیب از افزایش حقوق معادل ۱۰۰( مقطع ابتدایی) و۵۰ امتیاز (مقطع متوسطه) ضربدر ضریب ریالی سالانه برخوردار می‌شوند.
رتبه‌بندی: فرآیند تعیین رتبه‌های پنج‌گانه معلمان براساس سنجش نظام‌مند صلاحیت‌ها و عملکرد آنان.
سنجش صلاحیت معلمان بر اساس شاخص‌های زیر انجام می‌شود:
-شایستگی‌های عمومی شامل شرایط عمومی استخدام براساس مقررات استخدامی مورد عمل.
-شایستگی‌های تخصصی شامل رشته، مدرک تحصیلی، دانش موضوعی مرتبط با محتوای تخصصی دروس آموزشی و امور تربیتی، روش‌ها و فنون تدریس و هدایت و نظارت آن.
-شایستگی‌های حرفه‌ای شامل اخلاق حرفه‌ای، توانایی‌ها و مهارت‌های آموزشی، پرورشی و پژوهشی (کاربردی و مسئله محور) بر اساس آزمون‌های الکترونیکی.
مشمولان طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان شامل آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی، مشاوره واحد آموزشی، مراقب سلامت، مدیر و معاون واحدهای آموزشی و تربیتی هستند.
مشمولان در صورت کسب صلاحیت‌ها و داشتن شرایط زیر برابر تبصره (۱) ماده ۶۵ ماده ۶۶ و بند ۵ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، می‌توانند به رتبه بالاتر ارتقا یابند و از مزایای جدول افزایش امتیازات موضوع مواد ۶ و ۷ این تصویب‌نامه و تبصره آن برخوردار شوند.
۱- رتبه (۱)
الف: داشتن حداقل ۲ سال تجربه
ب: گذراندن ۱۲۰ ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت و تخصصی.
پ: کسب میانگین امتیاز ارزیابی عملکرد به میزان حداقل ۷۵ درصد در طول ۲ سال منتهی به نتایج ارزیابی. امتیاز هرسال نباید کمتر از ۷۰ باشد.
ت- کسب حداقل ۶۰ درصد امتیازات شاخص‌های صلاحیت‌های معلمی “امتیاز هر یک از صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای نباید کمتر از ۵۰ درصد باشد.”
۲- رتبه (۲)
الف- داشتن حداقل ۶ سال تجربه
ب- حداقل ۴ سال توقف در رتبه (۱)
پ- گذراندن ۱۸۰ ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت و تخصصی در طول دوره علاوه بر دوره‌های آموزشی مربوط به رتبه (۱)
ت-کسب میانگین امتیاز ارزیابی عملکرد به میزان حداقل ۸۰ درصد در طول ۳ سال متوالی منتهی به رتبه بعدی “امتیاز هرسال نباید کمتر از ۷۵ درصد باشد.”
ث-کسب حداقل ۶۵ درصد امتیازات شاخص‌های صلاحیت‌های معلمی “امتیاز هر یک از صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای نباید کمتر از ۵۵ درصد باشد.”
رتبه (۳)
الف-داشتن حداقل ۱۲ سال تجربه و حداقل ۳ سال توقف در رتبه (۲)
ب-گذراندن ۱۵۰ ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت و تخصصی در طول دوره بین دو رتبه.
پ-کسب میانگین امتیاز ارزیابی عملکرد به میزان حداقل ۸۵ درصد در طول دوره بین دو رتبه، امتیاز هرسال نباید کمتر از ۸۰ باشد.
ت-کسب حداقل هفتاد درصد از امتیازات شاخص‌های صلاحیت‌های معلمی، امتیاز هریک از صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای نباید کمتر از ۶۵ درصد باشد.
۴- رتبه (۴)
الف-داشتن حداقل ۱۸ سال تجربه و حداقل ۳ سال توقف در رتبه (۳)
ب-گذراندن ۱۲۰ ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت و تخصصی در طول دوره بین دو رتبه.
پ-کسب میانگین امتیاز ارزیابی عملکرد به میزان حداقل ۹۰ درصد در طول دوره بین دو رتبه “امتیاز هرسال نباید کمتر از ۸۵ باشد.”
ت-کسب حداقل ۷۵ درصد امتیازات شاخص‌های صلاحیت‌های معلمی “امتیاز هر یک از صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای نباید کمتر از ۷۰ درصد باشد. ”
۵- رتبه (۵)
الف-داشتن حداقل ۲۴ سال تجربه و حداقل ۳ سال توقف در رتبه (۴)
ب-گذراندن ۱۰۰ ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت و تخصصی در طول دوره بین دو رتبه.
پ-کسب میانگین امتیاز ارزیابی عملکرد به میزان حداقل ۹۰ درصد در طول دوره بین دو رتبه “امتیاز هرسال نباید کمتر از ۸۰ باشد.”
ت-کسب حداقل ۸۵ درصد از امتیازات شاخص‌های صلاحیت‌های معلمی “امتیاز هر یک از صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای نباید کمتر از ۸۰ درصد باشد. ”

منبع : خبرگزاری مهر


احکام رتبه‌ بندی معلمان از فروردین ۹۹ اعمال می‌شود

وزیر آموزش و پرورش گفت: در اجرای احکام رتبه بندی معلمان و فرهنگیان اختلالی ایجاد شده بود. این موضوع در هیات وزیران ترمیم و احکام همکاران به سرعت اصلاح شده است و ما به تفاوت این احکام از فروردین ۹۹ پرداخت می شود.

به گزارش بازارکار محسن حاجی میرزایی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت، با اشاره به ترمیم احکام رتبه بندی معلمان و فرهنگیان، گفت: با تصویب دولت در اسفندماه سال ۹۸، همه کارکنان دولت از ضریب فوق العاده شغل برخوردار شدند.
وی افزود: این مساله شامل حال فرهنگیان و معلمان هم می شود اما محل استفاده از این ضریب، رتبه بندی بود.
حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: اختلالی در امر رتبه بندی فرهنگیان ایجاد شده بود که امروز چهارشنبه این موضوع در هیات وزیران ترمیم شد.
به گفته وزیر آموزش و پرورش، زمان اجرای این حکم از فروردین ماه ۹۹ خواهد بود و احکام همکاران به سرعت اصلاح و ما به تفاوت این احکام از فروردین ۹۹ پرداخت می شود.

امتحانات نهایی پایه نهم و دوازدهم حضوری برگزار می‌شود

حاجی میرزایی از برگزاری امتحانات نهایی پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری خبر داد و گفت:‌ مدارس ۲ امتحان نهایی مهم پایه نهم و دوازدهم را در پیش دارند که چون آزمونی سرنوشت ساز است، تاکید کردیم با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری برگزار شود.

وی تاکید کرد: روش های غیرحضوری ممکن است حقوق دانش آموزان را تضییع و نگرانی بیشتری برای دانش آموزان و خانواده ها ایجاد کند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در این موارد تاکید بر رعایت پروتکل های وزارت بهداشت شده است.

معلمان پایه اول ابتدایی از یادگیری دروس توسط دانش‌آموزان اطمینان حاصل کنند

حاجی میرزایی در مورد دانش آموزان پایه ابتدایی اظهار داشت: معلمان پایه اول ابتدایی اطمینان یابند دانش آموزان اهداف دوره تحصیلی را فراگرفته و محتوای آموزشی را به طور کامل آموخته اند و توانایی لازم در آنان ایجاد شده باشد.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، امتحانات در این پایه می تواند به صورت غیرحضوری برگزار شود.

منبع : بازارکار


رتبه‌ بندی معلمان از این پس از توان من خارج است

رییس سازمان برنامه و بودجه نوشت: اما مسئولان مستقیم اجرای رتبه‌بندی نظر دیگری دارند. به هر صورت از این پس موضوع رتبه بندی از اختیار و توان من خارج است.

به گزارش مشرق، روز گذشته وزیر آموزش وپرورش در نشست خبری خود در واکنش به علت عدم صدور احکام ترمیم رتبه‌بندی معلمان در هفته معلم گفت: اعمال فوق‌العاده ویژه و صدور احکام رتبه‌بندی معلمان در حال بررسی در دولت است و نیازمند مصوبه دولت است. ابتدا سازمان برنامه‌وبودجه تصور می‌کردند که بدون مصوبه دولت امکان‌پذیر است اما نهادهای مسئول از جمله سازمان اداری و استخدامی و نهادهای نظارتی می‌گویند به مصوبه دولت نیاز است که موضوع را طرح کرده و در حال پیگیری هستیم.
حالا یک روز پس از این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه که پیش از این قول ترمیم رتبه‌بندی و صدور احکام آن توسط آموزش و پرورش تا هفته معلم را داده بود در توییتی اعلام کرد که از این پس موضوع رتبه‌بندی از توان من خارج است!
محمد باقر نوبخت در اینباره نوشت: با ابراز مجدد قدرشناسی خود نسبت معلمان عزیز برای ترمیم رتبه‌بندی معلمان آن چه را که در محدوده اختیارات هم بود و قولی که برای پیگیری و اجرای آن داده بودم انجام دادند اما مسئولان مستقیم اجرای آن نظر دیگری دارند.
به هر صورت از این پس موضوع رتبه بندی از اختیار و توان من خارج است.
با این اظهار نظر نوبخت، ماجرای سردرگمی اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان بیش از گذشته روشن شد و مشخص نیست تکلیف رتبه‌بندی معلمان که پیش از این با اجرای امتیازات قانون مدیریت خدمات کشوری حذف شده بود، چه خواهد شد؟
و این سوال هنوز بی پاسخ مانده است که مگر ابلاغ ردیف قانون بودجه به وزارتخانه مربوطه، نیاز به مصوبه هیئت دولت دارد؟!

منبع : خبرگزاری مشرق


رتبه بندی معلمان نیازمند مصوبه دولت

در کمال تعجب وزیر آموزش و پرورش، ترمیم رتبه‌بندی را نیازمند مصوبه دولت دانسته!! پرسش این است که مگر ابلاغ ردیف قانون بودجه به وزارتخانه مربوطه، نیاز به مصوبه هیئت دولت دارد؟!
به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ کش‌وقوس‌های ماجرای رتبه‌بندی معلمان سرانجام پای سازمان برنامه و بودجه را به اعتراضات فرهنگیان باز کرد.

محمدباقر نوبخت؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه در لایوهای اینستاگرامی که پیش از هفته معلم با فرهنگیان داشت از برگزاری جلسه با تشکل‌های فرهنگیان و بررسی ماجرای رتبه‌بندی خبر داد و جمع‌بندی جلسات مشترک با نمایندگان فرهنگیان این بود که رتبه‌بندی معلمان ترمیم و احکام در هفته معلم صادر خواهد شد اما هفته معلم هم آمد و رفت اما خبری از صدور احکام رتبه‌بندی معلمان از سوی آموزش و پرورش نشد و همین موضوع باعث ادامه سردرگمی‌ و پیچیدگی‌های ماجرای چند ساله رتبه‌بندی معلمان شد.
خبری از ترمیم رتبه‌بندی نیست
وزیر آموزش و پرورش نیز در نشست خبری روز گذشته خود درباره دلایل تاخیر در صدور احکام رتبه‌بندی معلمان گفت که این موضوع به مصوبه دولت نیاز دارد و سازمان برنامه و بودجه تصور می‌کرد بدون مصوبه دولت این کار امکان‌پذیر است اما نهادهای مسئول از جمله سازمان اداری و استخدامی و نهادهای نظارتی معتقدند صدور احکام رتبه‌بندی به مصوبه دولت نیاز دارد و موضوع در دولت در حال بررسی است!

این صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش یعنی اینکه مسیر پرپیچ و خم و بی‌سرانجام رتبه‌بندی معلمان همچنان ادامه دارد…

در همین رابطه شهرام جمالی؛ فعال صنفی معلمان در یادداشتی به بررسی اتفاقات اخیر و ابهامات رتبه‌بندی معلمان پرداخته است.

مشروح یادداشت او بدین شرح است:

به دنبال جلسات متعدد رئیس سازمان برنامه و بودجه با برخی نمایندگان تشکل‌های منتسب به فرهنگیان که ظاهراً دستور کار اصلی آن برطرف ساختن ابهامات در نحوه اعمال رتبه‌بندی به واسطه اجرای بخشنامه افزایش ۵۰ درصدی امتیازات قانون مدیریت خدمات کشوری بوده است، اظهارات متفاوت و بعضاً متناقضی از سوی رئیس سازمان برنامه، نمایندگان تشکل‌ها، سازمان امور اداری، نمایندگان مجلس و حتی وزیر آموزش و پرورش مطرح شد که وعده محمدباقر نوبخت برای عملی شدن اجرای رتبه‌بندی در هفته معلم را منتفی کرد.

اما چند روز بعد، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخی توئیتری به یکی از معلمان که خواستار اجرای قولش مبنی بر اجرای رتبه‌بندی معلمان در هفته معلم شده بود، نوشت: “به قولی که داده بودم عمل کرده و حدود ۱۰ روز پیش در بخشنامه‌ای به وزارت آموزش و پرورش رسما لزوم اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان از اول فروردین امسال و منابع مالی لازم را ابلاغ کرده‌ام؛ امیدوارم مسئولان مربوطه هم در اجرا و صدور احکام جدید معلمان عزیز تسریع کنند.”

بخشنامه‌ی موسوم به ترمیم رتبه‌بندی، بخشنامه‌ای به تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۹۹ است که در آن ردیف ۸۷-۵۵۰۰۰۰ از قانون بودجه ۹۹ از سوی رئیس سازمان برنامه برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است.

ردیف هزار میلیارد تومانی ترمیم رتبه‌بندی در بودجه ۹۹

ردیفی با اعتبار یک هزار میلیارد تومان که ذیل عنوان “ترمیم رتبه‌بندی فرهنگیان” از سوی نمایندگان مجلس و البته پیش از ابلاغ بخشنامه افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، در قانون بودجه ۹۹ گنجانده شده است.

هر چند این رقم در بخش اعتبارات متفرقه قانون بودجه آمده است و از این جهت نحوه تخصیص و محل تامین اعتبار آن مشخص نیست اما آنچه مسلم است این است که این کار پیش از جلسه مشترک رئیس سازمان برنامه با نمایندگان تشکلهای معلمان بوده است‌؛ جلسه‌ای که ظاهراً قرار بوده موضوع اصلی آن “برگشت رتبه‌بندی” به احکام حقوقی معلمان باشد و نه ترمیم آن، چرا که با اجرای بخشنامه افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و حذف حق شغل حرفه‌ای از احکام معلمان، اساساً موضوع رتبه‌بندی کان لم یکن واقع شده بود.

ترمیم رتبه‌بندی درست نیست چون‌‌‌…

از این جهت می‌توان گفت اصطلاح “ترمیم رتبه‌بندی” در بخشنامه‌ مورد اشاره، عبارت درست و دقیقی نیست خصوصاً آنکه در بخشنامه رئیس سازمان برنامه به صراحت گفته شده که ردیف بودجه ترمیم رتبه‌بندی فرهنگیان در چارچوب مفاد بخشنامه افزایش امتیازات ۵۰ درصدی قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ می شود! که البته این هم به نوعی نقض غرض محسوب می‌شود یعنی جناب نوبخت ضمن اینکه “اجرای نامناسب و همزمان افزایش ۵۰ درصدی مزایا و رتبه‌بندی” را دلیل نارضایتی معلمان می‌نامد، همزمان ردیفی از قانون بودجه که برای ترمیم رتبه‌بندی معلمان به تصویب رسیده را در چارچوب افزایش ۵۰ درصدی مزایا ابلاغ می‌کند!

در بر همان پاشنه می‌چرخد

به عبارتی دیگر در بر همان پاشنه قبلی می چرخد و باز هم قرار است ترمیمی جزئی در احکام حقوقی معلمان به اسم رتبه‌بندی روی دهد که اگر چنین باشد، بدین معنی است که آموزش و پرورش اجازه دارد هزار میلیارد تومان از بودجه مصوب خود از محل اعتبارات متفرقه را به این امر اختصاص دهد. حال وزارتخانه باید به دنبال محل تامین اعتبار این ردیف باشد که چگونه و از کجا اختصاص یابد. فرآیندی که در خوشبینانه ترین حالت اجرای آن تا قبل از اواسط تابستان امسال بعید به نظر می‌رسد.

اما از سوی دیگر و در کمال تعجب وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری دیروز خود با رسانه‌ها ترمیم رتبه‌بندی را نیازمند مصوبه دولت دانسته و اینطور گفت که برداشت سازمان برنامه که تصور می‌کرد این کار به مصوبه دولت نیاز ندارد، اشتباه بوده است!

پرسش این است که مگر ابلاغ ردیف قانون بودجه به وزارتخانه مربوطه، نیاز به مصوبه هیئت دولت دارد؟!

مگر می‌شود رئیس سازمانی که مسئول اصلی ابلاغ و تخصیص بودجه به وزارتخانه‌هاست، بودجه‌ای را به وزارتخانه‌ای ابلاغ کند و وزیرش بگوید نمی‌شود؟!

بودجه ترمیم رتبه‌بندی از کیسه آموزش و پرورش

ظاهراً بودجه ترمیم رتبه‌بندی قرار است از کیسه آموزش و پرورش اختصاص یابد؛ بودجه‌ای که احتمالاً به استناد بخشنامه قبلی سازمان برنامه از محل فروش اموال و دارایی‌های آموزش و پرورش باید تامین شود و تازه به فرض تخصیص کامل آن، بازهم آنقدر ناچیز است که اثر چندانی در ترمیم دریافتی معلمان نخواهد داشت.

چرا که با توجه به تعداد معلمان مشمول، به فرض تخصیص این اعتبار از ابتدای فروردین سال ۹۹ به طور میانگین بیشتر از ۲۰۰ هزار تومان به دریافتی معلمان اضافه نخواهد شد!

به امید دریافت بودجه رتبه‌بندی

بدیهی است اختصاص چنین اعتباری، تبعیض درونی بین نیروهای با سابقه ستادی و معلمان با رتبه‌های عالی و خبره را که از دلایل اصلی نارضایتی و اعتراض معلمان به نحوه اجرای بخشنامه افزایش ۵۰ درصدی مزایا بود به هیچ وجه جبران نخواهد کرد؛ هرچند برخی مسئولان آموزش و پرورش در اظهاراتی غیررسمی، رقم افزایش حقوق معلمان را بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان ذکر کرده‌اند که البته مشخص نیست اعتبار آن از کدام منابع آموزش و پرورش قرار است تامین شود.

اما شاید به همین دلیل وزیر آموزش و پرورش به دنبال کشاندن موضوع به هیئت دولت است بلکه بتواند بودجه لازم را از خزانه بگیرد‌ که البته این فرضِ خوشبینانه ماجراست وگرنه با سابقه ذهنی بدی که طی چند سال گذشته در جامعه معلمان به واسطه اجرای نامناسب رتبه بندی و نهایتاً حذف آن ایجاد شده است، متاسفانه باید گفت حتی به این گمانه هم نمی‌توان با دید خوشبینانه‌ای نگریست.

منبع : خبرگزاری تسنیم


ترمیم نظام رتبه‌ بندی فرهنگیان یک پله تا اجراء مانده است

عضو هیات‌رئیسه انجمن اسلامی معلمان گفت: با همراهی سازمان برنامه و بودجه، مهمترین گام در ایجاد توازن و تعادل برای پرداختی‌های معلمان نسبت به دیگر کارکنان دولت، برداشته شد.

به گزارش ایسنا، علی‌محمد مصلحی، با بیان این‌که در ابتدای سال‌جاری چندین جلسه فشرده و منظم با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه برای اجرایی شدن نظام رتبه‌بندی معلمان برگزار شد، گفت: این نشست‌ها در رفع مشکلات اجرایی نظام رتبه‌بندی معلمان بسیار اثربخش بود. چرا که برای اولین‌بار نمایندگان تشکل‌های فرهنگیان توانستند با یکی از مقامات عالی‌رتبه دولتی جلساتی هدفمند و معطوف به نتیجه، برگزار کنند.

مصلحی تاکید کرد: ما می‌دانیم که موضوعات اجرایی مثل رتبه‌بندی، ارتباط مستقیم چندانی با سازمان برنامه و بودجه ندارد. چرا که این سازمان صرفا مسئول برنامه‌ریزی‌های کلان و تخصیص اعتبارات است. تا آنجا که خبر دارم اعتبارات لازم پیش‌تر از سوی سازمان برنامه تخصیص داده شده بود و مشکل نظام رتبه‌بندی جای دیگری بود.

وی افزود: این‌که آقای نوبخت اقدام به دعوت از نمایندگان تشکل‌های فرهنگیان نمود تا ببیند مشکل چیست و برای رفع آن چندین جلسه مستمر برگزار کردند، واقعا جای تقدیر دارد.

به گفته وی خروجی آن جلسات، ترمیم نظام رتبه‌بندی و ابلاغ سریع بخشنامه مربوط به آن از سوی ریاست سازمان برنامه و بودجه بوده است.

وی افزود: البته طبق برنامه‌ زمان‌بندی، قرار این بود احکام معلمان در هفته معلم صادر شود اما هنوز احکام جدید برای معلمان صادر نشده است. کاش به همان سرعت که بخشنامه ترمیمی از سوی سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد، وزارت آموزش و پرورش نیز می‌توانست احکام مذکور را در زمان مقرر صادر کند تا کام معلمان عزیز در هفته معلم شیرین می‌شد.

مصلحی در شرح چرایی تاخیر وزارت آموزش و پرورش برای صدور احکام جدید معلمان بر اساس نظام ترمیمی رتبه‌بندی، گفت: اطلاع دقیقی ندارم اما آن‌طور که شنیده‌ام گویا در وزارت آموزش و پرورش برای صدور این احکام دچار مشکل نرم‌افزاری شده‌اند و امیدواریم هرچه زودتر این مشکل رفع شود.

او خاطرنشان کرد: البته این مشکل حتما رفع می‌شود و مانعی جدی برای احقاق حق معطل مانده معلمان وجود ندارد، چرا که اعتبار لازم به این امر از سوی سازمان برنامه و بودجه تعلق گرفته و جای نگرانی نیست.

منبع : خبرگزاری ایسنا


جزئیات جدید ترمیم رتبه‌ بندی معلمان/احکام جدید در راه است

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش جزئیات جدیدی از اعمال فوق العاده ویژه برای معلمان و یا ترمیم رتبه‌بندی اعلام کرد و گفت: احکام جدید معلمان در راه است و به‌زودی صادر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، علی الهیار ترکمن در نشستی خبری درباره استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: طبق مصوبه قانونی برای آموزشیاران و آموزش دهنده‌ها باید آزمون ورودی برگزار کنیم که در صورت قبولی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شوند. قرار بود آزمون فروردین ماه باشد که به دلیل شرایط خاص کشور میسر نشد و هدف گذاری ما خرداد ماه است، مگر آنکه مصوبات ستاد کرونا کار را طور دیگری رقم بزند. این در حالیست که ۲۵ هزار مجوز استخدامی برای این گروه اخذ شده است.

وی افزود: حذف آزمون در اختیار ما نیست و جزو مصوبات قانونی است. برای برگزاری آزمون استخدامی از طریق اساسنامه ماده ۲۸ نیز باید گفت که یکی از اصلی‌ترین نیازهای ما جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ است. حجم و ترکیب این نیاز را به سازمان استخدامی اعلام کردیم و امیدواریم مجوزها صادر شوند. فعلا در فرایند مذاکره هستیم و رقم نهایی شده را بعد از صدور اعلام می کنیم.

اختصاص ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش برای سرباز معلم

وی درباره سهمیه سربازمعلمان گفت: امسال اعزام نیروی سرباز کمی به دلیل شرایط موجود محدود شده و با وجود محدودیت‌ها، ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی داشتند و سهمیه ما را کاهش ندادند و ۳۵۰۰ سهمیه به آموزش و پرورش اختصاص دادند.

الهیار به بیان پیشینه‌ای از اجرای طرح رتبه بندی پرداخت و گفت: رتبه بندی یک فرایند طولانی را طی کرد. بحث پیگیری ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه برای رتبه بندی از مطالبات اصلی ما بود و این ماده به نحوی است که تفاوتی در نگاه به نوع رتبه بندی ایجاد می‌کند. یک نگاه نیازمند لایحه است و طبق نگاه دوم رتبه بندی می تواند از سوی دولت انجام بگیرد. در این قانون صراحتا دولت مکلف شده نظام رتبه بندی را تنطیم کند و مجلس آن را در قالب بودجه سنواتی به تصویب برساند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بحثی که از سال ۹۷ داشتیم این بود که رتبه بندی از طریق لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت اجرا شود؟. نهایتا قرار شد رتبه بندی از طریق مصوبه دولت اجرایی شود. در رتبه بندی سال ۹۴ یک آیتم از فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی «حق شغل» درنظرگرفته شده بود و در سال ۹۸ سه آیتم به عنوان رتبه بندی مورد افزایش قرارگرفت.

در مصوبه رتبه بندی ۹۸، پنج رتبه برای معلمان درنظر گرفته شد و عوامل امتیاز آور مشخص شدند که سابقه خدمت، توقف در یک رتبه و… از این جمله بود. این مصوبه از مهر ۹۸ با بودجه ۲۰۰۰ میلیاردی پیش بینی شده به اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه در پایان بهمن ۹۸ بخشنامه‌ای را از سوی سازمان برنامه خطاب به دستگاه‌های اجرایی داشتیم که به استناد مصوبه سال ۹۳ نتوانسته بودند امتیازات فصل دهم را برای پرسنل خود افزایش دهند و اکنون مجاز به این افزایش تا سقف ۵۰ درصد هستند. در وزارت آموزش و پرورش این تحلیل صورت گرفت که حالا که سه آیتم فصل ۱۰ را برای معلمان با پیش شرط استفاده می‌کنیم اما سایر کارمندان بدون پیش شرط از آن بهره مند می‌شود؛ بیاییم و یکبار برای همیشه این آیتم ها را برای همه فرهنگیان اجرا کنیم.

الهیار ادامه داد: در واقع این سه آیتم برای معلمان بین ۱۵ تا ۵۰ درصدافزایش یافته بود اما با این مصوبه برای سایر کارکنان بدون پیش شرط تا ۵۰ درصد افزایش می یافت. با جمع بندی صورت گرفته این کار را برای معلمان انجام دادیم و همه آیتم ها را برای معلمان تا ۵۰ درصد افزایش دادیم.

حقوق معلمان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نکته منفی این بود که تفاوت‌های رتبه‌ای معلمان نادیده گرفته شد و آنها که در رتبه ۴ و ۵ بودند کمتر مشمول بخشنامه سازمان برنامه شدند و اعتراضات بسیاری صورت گرفت عنوان کرد:
اما معتقدیم این مصوبه در عملیات اجرایی به ضرر معلمان تمام نمی‌شود و حقوقشان در سال ۹۹ با سقف افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

ارایه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی به معاون اول رئیس جمهور

وی همچنین با اشاره به آیتم فوق العاده ویژه گفت: این آیتم در قانون مدیریت خدمات کشوری برای کل کارکنان دولت تسری پیدا نمی‌کند و برای مشاغل خاص و تخصصی برقرار می‌شود و سازمان استخدامی آن را برقرار می کند. وزارت آموزش و پرورش قبلا در سال ۹۱ از ۱۲۴ شغل موجود، پیشنهاد برقراری ۳۵ شغل را ارسال کرده بود که مشاغل آموزشی هم در آن بودند اما سازمان استخدامی در آن زمان با ۱۶ شغل موافقت می کند و نیروهای آموزشی را خارج می کند و از سال ۹۱ مجوزی برای برقراری فوق العاده ویژه برای کارکنان آموزشی نداشتیم. به همین خاطر هم یک تفاوتی بین دریافتی نیروهای ستادی و آموزشی به وجود آمده بود که برای رفع این نقیصه پیشنهاد برقراری فوق العاده ویژه برای نیروهای آموزشی را به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم.

الهیار ادامه داد: همزمان دکتر نوبخت در برنامه اینستاگرامی با معلمان این موارد را توضیح داد که در نهایت برخی اعتراض کردند که دیدار باید رو در رو باشد. با پیگیری‌های انجام شده یک برنامه حضوری با نمایندگان تشکل‌ها در ۲۸ فروردین در سازمان برنامه با نوبخت ترتیب داده شد. معلمان خواسته‌های خود را مطرح کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با برقراری فوق العاده ویژه معلمی بتوانیم این تفاوت را برطرف کنیم.

صدور احکام جدید معلمان در راه است

حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی تقریبا یکسان می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مقرر شد ما مجددا امتیازات مصوبه سال ۹۸ را به نحوی تغییر دهیم که همان تفاوت حرفه‌ای ناشی از رتبه بندی ۹۸ دوباره به احکام برگردد گفت: دیروز موافقت سازمان برنامه به ما ابلاغ شده و در حال نهایی کردن بارمالی آن هستیم و صدور احکام جدید فرهنگیان در راه است. به این ترتیب حقوق کارکنان آموزشی و غیرآموزشی یکسان خواهد شد و تفاوت معنی داری ندارد. تفاوتی هم در نحوه برخورداری از فوق العاده ویژه بین فرهنگیان و سایر کارمندان دولت نخواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه بزودی احکام را اصلاح خواهیم کرد اظهار کرد: خواهش می‌کنم جامعه فرهنگیان به خدمتگذاران خود اعتماد داشته باشند. در تحلیل این موضوع شتابزدگی صورت گرفت. ما همان زمان که تحت فشار بودیم این کار را دنبال می کردیم.
بحث دیگری را هم دنبال می کنیم. رتبه بندی به مطالبه جامعه فرهنگیان و مجلس تبدیل شده اما هر اقدامی که صورت می گیرد چالشی می‌شود و به این مطالبه مهم دارد کم توجهی می شود.

ارایه پیش نویس لایحه رتبه‌بندی به دولت تا شهریور ماه

وی افزود: درخواست ما این بود که یکبار برای همیشه رتبه بندی معلمان در چارچوب عملیاتی مشخص اجرا و حل و فصل شود و الگویی را با توجه به همه موازین رتبه بندی آماده و به مجلس ارائه دهیم و آن را تبدیل به قانون رتبه بندی کنیم. خوشبختانه این اقدام از سوی آموزش و پرورش مطرح و تشکل‌های فرهنگی نیز آن را در جلسه با دکتر نوبخت درخواست کردند که مورد موافقت سازمان استخدامی و سازمان برنامه قرار گرفت و مقرر شد یک کارگروه چهارجانبه با حضور نماینده تشکل‌ها شکل بگیرد که دوشنبه هر هفته این جلسه تشکیل می‌شود که ما نهایتا تا شهریور ماه پیش نویس لایحه رتبه بندی را به دولت ارائه می‌کنیم و دولت زمان کافی برای ورود آن به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد. اعضای این کارگروه مشخص شده اند.
عودت تفاوت بین رتبه‌بندی‌ها به فرهنگیان و ترمیم رتبه‌بندی

وی در پاسخ به اینکه آیا اعمال این فوق العاده ویژه به معنای احیا و بازگشت رتبه بندی به فیش‌های حقوقی است؟ گفت: ما رتبه بندی را حذف نکردیم، حذف رتبه بندی یعنی اینکه ما مبالغ افزوده شده از مهر ۹۸ را کسر کنیم یا جلوی آن را بگیریم. در اسفند ۹۸،فقط تفاوت‌ها یکسان شد که با اقدامات جدید و اصلاح ضرایب، تفاوت بین رتبه‌ها را باز می گردانیم و به نوعی ترمیم رتبه بندی صورت می گیرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


بخشنامه اجرای رتبه‌ بندی به آموزش و پرورش ابلاغ شد

بخشنامه اجرای رتبه‌بندی، با امضای رئیس سازمان ‌برنامه و بودجه، به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در پنجمین نشست مشترک تشکلهای فرهنگیان با رییس سازمان برنامه و بودجه نسبت به موارد ذیل اتخاذ تصمیم شد:

۱- بخشنامه اجرای طرح رتبه‌بندی از طرف سازمان برنامه و بودجه آماده و با امضای اقای دکتر نوبخت امروز جهت اجرا به آموزش و پرورش ابلاغ شد.
۲- تاریخ اجرای رتبه بندی از اول فروردین ۹۹ خواهد بود و تا اواخر هفته بزرگداشت مقام معلم احکام صادر خواهد شد.
۳- ابتدا احکام افزایش ۱۵ در صدی سالانه را صادر می‌کنند و سپس رتبه‌بندی اجرا می‌شود که این خود به نفع ما معلمان خواهد بود.
۴- کارگروه کارشناسی متشکل از مدیران سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور اداری و استخدامی، آموزش و پرورش و نمایندگانی از تشکل‌ها شکل گرفت تا پیش‌نویس لایحه رتبه‌بندی اصلی مصوّب مجلس را در اسرع وقت آماده و به جلسه ارائه نمایند.
۵- در خصوص موضوع بازنشستگان مباحثی مطرح شد و قرار شد پیگیری ویژه‌ای انجام پذیرد و گزارشی از نحوه اجرای طرح همسان‌سازی را اماده و برای بررسی به جلسه ارائه گردد.
۶- موضوعات مدرک دوم معلمان، حق‌الزحمه مدیران نوبت دوم، معلمان پیمانی، قراردادی، نیروهای خدماتی، دکتر معلم‌ها، عدم پرداخت حق‌الزحمه امتحانات و حق التدریس معلمان و پاداش بازنشستگان مطرح شد همچنین مقرر گردید درجلسه دوشنبه هفته آینده به صورت خاص بر روی خواسته دکترمعلم‌ها بحث و بررسی و اتخاذ تصمیم گردد و در جلسات بعدی موضوعات بررسی شود.

منبع : خبرگزاری مهر


آزمون رتبه‌ بندی تا زمان اصلاح آیین نامه برگزار نمی‌شود

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خبرداد: باتوجه به افزایش فصل دهم قانون خدمات کشوری آزمون رتبه بندی فعلا و تا زمان اصلاح آیین نامه رتبه بندی برگزار نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز علی الهیار ترکمن در دومین گردهمایی مشترک مدیران و معاونان ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و اعضای شورای معاونان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، عنوان کرد: وزارت آموزش و پرورش تحت قانون مدیریت خدمات کشوری است و ظرفیت‌های این قانون هم توانایی مشخصی دارد. هم رتبه بندی سال ۱۳۹۴ با افزایش یک آیتم از فصل دهم و هم رتبه بندی سال ۱۳۹۸ با افزایش سه آیتم از فصل دهم بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری ارائه شدند. این موضوع انتظارات فرهنگیان را برآورده نکرده و اعتراضاتی دارند اما باید توجه داشته باشند که وزارت آموزش و پرورش مجری قانون است و آن گونه که قانون حکم کرده می‌باید اقدام کند.
الهیار خاطر نشان کرد: رتبه بندی از مهر ماه ۱۳۹۸ اجرا و بر اساس مفاد آیین نامه انطباق به وضعیت جدید و ارتقاء افراد مشمول انجام شد. طبق آیین نامه افراد مشمول باید برای ارتقاء به رتبه بالاتر آزمون می‌دادند که در چند نوبت آن را برگزار کردیم. در حین اجرا، بخشنامه سازمان برنامه و بودجه برای استفاده تمام کارکنان دولت از افزایشات فصل دهم ابلاغ شد تا تبعیض میان کارکنان دولت را برطرف کند. برای ما که هیچ وقت از این امتیازات به میزان ۵۰ درصد استفاده نکرده بودیم، فرصت مناسبی شد تا پایه حقوق کارکنان آموزش و پرورش را بر مبنای ۵۰ درصد امتیازات این فصل تثبیت کنیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع اظهار کرد: این اقدام در افزایشات بعدی حقوق و مواردی مانند اضافه تدریس و … تاثیر زیادی دارد اما از این بابت که تفاوت میان رتبه‌ها را برداشته، مورد اعتراض واقع شده است. توجه به این نکته ضروری است که با اعمال افزایشات فصل دهم هیچ آیتمی حذف نشده و هیچ کاهشی هم اتفاق نیفتاده است.
الهیار اذعان کرد: متاسفانه جوی ایجاد شده که احساس می‌شود رتبه بندی حذف شده است اما این گونه نیست و اگر احیاناً اشکال نگارشی بوده است به لطف خدا و تلاش همکاران مشکلات و ایرادات برطرف شده است.
وی با اشاره به مصاحبه‌اش با صداوسیما که در هفته گذشته انجام و دیروز پخش شد، گفت: این مصاحبه به اعتراضات دامن زده است در حالی که اگر دقت شود بنده در آن مصاحبه اولاً به فرهنگیان یعنی کل کارکنان آموزش و پرورش اشاره داشتم و دوم، میانگین افزایش را عنوان کردم. قطعاً هرجا که عددی به صورت میانگین اعلام می‌شود، برخی اعداد پایین‌تر و برخی دیگر بالاتر از آن هستند. مستندات اعداد و ارقام هم موجود است و مستند صحبت شده است.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع تاکید کرد: هزار میلیارد تومان در مجموع به ما افزوده شده است که با توجه به تعداد کل حقوق بگیران، این افزایش عدد متوسط یک و نیم میلیون را نشان می‌دهد.
وی در ادامه اضافه کرد: عرصه مسایل اداری و مالی عرصه قانون و اعداد و ارقام است که به روشنی قابل اثبات است. فرهنگیان عزیز باید اطلاعات دست اول و واقعی را از خود وزارت آموزش و پرورش در ستاد، استانها و مناطق دریافت کنند. فضای مجازی مرجع قابل اعتمادی برای دریافت چنین اطلاعاتی نیست.
وی افزود: برای ارتقای رتبه فعلاً آزمونی نخواهیم داشت تا تکلیف رتبه بندی از نظر ایجاد آیتم جدید یا افزایش مواد قانونی که بتواند بر پایه اقلام فعلی، تفاوت حرفه‌ای در دریافتی معلمان ایجاد کند مشخص شود. امروز صبح نیز وزیر محترم آموزش و پرورش دستور دادند که جلسه کارگروه ذیربط تشکیل تا اتخاذ تصمیم شود.
الهیار به معلمان و فرهنگیان کشور اطمینان داد پیگیر این موضوع هستیم و کمی صبر کرده و به خدمتگزاران خود در معاونت برنامه‌ریزی اعتماد داشته باشید.
وی با اشاره به ساماندهی نیروی انسانی در سال۹۹، اظهار کرد: در سال آینده بر اساس اطلاعات اسمی، نزدیک به ۶۱ هزار نفر واجد شرایط بازنشستگی خواهند شد و باید ببینیم چقدر از این تعداد به طور قطع بازنشسته خواهند شد.
وی افزود: ۱۷۰ هزار نفر به دانش آموزان دولتی اضافه می‌شود و ما در بخش نیروی انسانی ۷ هزار و۹۵۸ نفر از دانشگاه فرهنگیان و ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر از ماده ۲۸ به نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش اضافه خواهند شد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع اظهار کرد: سند نیروی انسانی در حال تدوین است که دو بخش کمی و کیفی و ارتقای حرفه‌ای نیروی انسانی در آن پیش بینی شده است و ما باید با تاکید بر دوره‌های مجازی بتوانیم به ارتقای حرفه‌ای نیروی انسانی توجه کنیم.
الهیار گفت: در حوزه کمی چند سیاست داریم که می‌توان به توسعه و سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای، توسعه فعالیت‌های کیفی آموزش در مدارس، مقیاس کوچک کردن مدارس، ارتقای پوشش تحصیلی، توازن نیروی انسانی مبتنی بر شاخص‌های مصوب و … اشاره کرد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع تصریح کرد: آموزش‌های کیفی بدو ضمن خدمت، توزیع نیروی انسانی جدید الاستخدام، توجه به حوزه تربیت بدنی در دوره ابتدایی، توجه به نقل و انتقالات، توجه به کلاس‌های چند پایه، مشارکت همه گروه‌های ذیربط در توازن نیروی انسانی، فعالیت‌های پرورشی، توسعه پیش دبستانی، توجه به مدارس دانش آموزان با نیازهای ویژه و… از سیاست‌های ما در ساماندهی نیروی انسانی است.
وی در پایان گفت: در هفته جاری سرانه بهداشتی صرفاً بابت هزینه‌های بهداشتی مدارس به حساب مدارس واریز شده است و این سرانه تنها بر اساس آماده سازی مدارس در برابر بیماری کرونا است.

منبع : خبرگزاری مهر


دولت رتبه بندی معلمان را قربانی افزایش فوق العاده شغل کرده است

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: دولت اخیرا فوق العاده شغل کارکنان را ۵۰ درصد افزایش داده و آن را برای معلمان هم پیش بینی و جایگزین رتبه بندی کرده است.

جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از اینکه دولت رتبه بندی معلمان را قربانی افزایش فوق العاده شغل کرده است، گفت: فرهنگیان و مجلس چند سالی است اجرای رتبه بندی فرهنگیان را دنبال می‌کنند و در قانون برنامه ششم توسعه هم پیش‌بینی شده اما متاسفانه دولت لایحه را به مجلس ارائه نکرد و برنامه‌ای را برای افزایش حقوق معلمان و فرهنگیان اجرا کرد و نام آن را رتبه بندی گذاشت.
عضو کمیسیون آموزش مجلس و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: دولت اخیرا فوق العاده شغل کارکنان را ۵۰ درصد افزایش داده و آن را برای معلمان هم پیش بینی و جایگزین رتبه بندی کرده است.
وی ادامه داد: در واقع رتبه‌بندی معلمان از سیستم کشور حذف شد؛ در کمیسیون تلفیق هم موفق نشدیم رتبه‌بندی را جدا کنیم و همان فوق العاده شغلی که برای همه کارکنان در نظر گرفته شد برای فرهنگیان لحاظ شد و در عمل رتبه بندی اجرا نشد.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


رتبه‌ بندی معلمان بیش از ۱۰ اشکال عمده دارد

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: یکی از اعتراضات شدید ما این بود که رتبه بندی اجرا شد ولی بیش از ۱۰ اشکال عمده دارد و آن را رتبه‌بندی اصلی نمی دانیم.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مجلس شورای اسلامی در برنامه پرسشگر درباره «رد شدن بودجه آموزش و پرورش و اینکه آیا در بازنگری‌ها اولویت خواهد بود یا خیر؟»، اظهار کرد: فقط بودجه آموزش و پرورش رد نشده بلکه کلیات بودجه رد شده است. یکی از دلایل مهم رد کلیات، عدالت اجتماعی بود.
وی ادامه داد: درباره بودجه آموزش و پرورش که یکی از ارکان کل بودجه کشور است نباید به سمت اینکه میزان بودجه آموزش و پرورش چقدر است، برویم؛ هرچه قدر که باشد در نهایت پایان سال دولت حقوق‌ها را می پردازد و در بودجه آموزش و پرورش نیز همین حقوق معلمان به اضافه کیفیت بخشی آموزشی مهم است؛ اگر از عدالت در حقوق صحبت می‌کنیم از افزایش بودجه آموزش وپرورش صحبت می‌کنیم.
حاجی‌بابایی اضافه کرد: یکی از اعتراضات شدید ما این بود که رتبه بندی اجرا شد ولی بیش از ۱۰ اشکال عمده دارد و آن را رتبه‌بندی اصلی نمی دانیم؛ داشتیم رتبه بندی را پیگیری می‌کردیم که از آن سو کار مثبتی برای کل کارکنان دولت انجام و قرار شد ۵۰ درصد به فوق العاده شغل‌شان افزوده شود که کار مثبتی بود؛ سوال این است که پس برای معلمان چه؟ چرا معلمان نباید این ۵۰ درصد را دریافت کنند؟
وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: دولت بررسی کرد که رتبه بندی را اجرا کرده و به جای رتبه بندی، ۵۰ درصد را بدهد به شرط آنکه هیچ جای کشور میزان افزایش حقوق از آن مبلغ افزوده شده بابت رتبه‌بندی کمتر نشود و هرچه قدر که باید اضافه شود، اضافه گردد.
وی ادامه داد: در واقع حقوقشان در قسمت اداری و آموزش به‌گونه‌ای افزایش پیدا می‌کند که کمتر از رتبه‌بندی نیست؛ اگر حکم ها را زدند و مشخص شد که افزایش‌ها بیش از رتبه بندی بود مشکلی نیست اما ما باید بعدا رتبه بندی را به شکل دیگری مطالبه کنیم تا اجرایی شود. اگر هر دو را می‌پرداختند بهتر بود.
حاجی‌بابایی افزود: اشکالات زیادی به رتبه بندی وارد بود و متاسفانه یکی از اعتراضات ما این است که اگر ۵۰ درصد را به همه بدهند باز برای پیگیری رتبه بندی روز از نو و روزی از نو می‌شود و باید رتبه بندی را پیگیری کنیم.
وزیر اسبق آموزش و پرورش درباره کسر ۴۵ درصدی از حقوق دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان گفت: درباره دانشجومعلمان دو نکته وجود داشت. مشکل پرداخت عیدی را حل کردیم و دریافتی شان به اندازه حداقل حقوق را پیگیری کردیم؛ دعوا از همینجا شروع شد و حق با دانشجومعلمان است که چرا باید عدد ۴۵ درصد از حداقل حقوقشان کم شود و این ظلم بزرگی است.
وی افزود: سال قبل که ۶۰۰ هزار تومان حقوق می گرفتند ۴۵ درصد را کسر می کردند و حالا که حقوقشان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده باز هم باید ۴۵ درصد کم کنیم؛ این کار باید در هیات امنای دانشگاه فرهنگیان حل شود. پیگیری کردم و گفتند هفته آینده جلسه هیات امنا برگزار می‌شود؛ پیگیر هستیم در هیات امنای دانشگاه فرهنگیان عدد به جای درصد تصویب شود.

منبع : خبرگزاری فارس


صدور بیش از ۱۳ هزار و ‭‭‭‭‭‭۸۰۰‬‬‬‬‬‬ حکم رتبه‌ بندی برای معلمان

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه برای حدود ۱۳ هزار و ‭‭‭‭‭‭۸۰۰‬‬‬‬‬‬ فرهنگی احکام رتبه‌بندی صادر شده است، گفت: مشکلات طرح رتبه‌بندی معلمان به زودی برطرف می‌شود.

فرحناز قائدامینی ۲۷ بهمن‌ماه در شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه شناسایی ‭‭۹۰۱‬‬ کودک بازمانده از تحصیل از مصوبات جلسه قبل این شورا بود، اظهار کرد: این کودکان با همکاری دستگاه‌هایی از جمله بهزیستی، کمیته امداد، علوم پزشکی و آموزش و پرورش شناسایی شدند.
مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه برای حدود ۱۳ هزار و ‭‭‭‭‭‭۸۰۰‬‬‬‬‬‬ فرهنگی احکام رتبه‌بندی صادر شده است، افزود: مشکلات و گلایه‌های معلمان در راستای اجرای طرح رتبه‌بندی احصا و به مرکز ارسال شد، یکسری از مشکلات مرتفع شده است و مابقی مشکلات نیز در آینده‌ای نزدیک برطرف می‌شود.
وی در ادامه با بیان اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ساماندهی نیروهای انسانی در حوزه فرهنگی و پرورشی در دستور کار قرار دارد، توضیح داد: در حال حاضر ‭‭۴۹۴‬‬ نیروی پرورشی با رشته امور تربیتی و ‭‭۲۶۳‬‬ نیروی آموزشی در حوزه پرورشی در مدارس فعالیت می‌کنند، همچنین توانمندسازی این نیروها در دستور کار قرار دارد.
قائدامینی با اشاره به اینکه ‭‭۹۰۰‬‬ میلیارد ریال از دیون فرهنگیان در سال‌جاری پرداخت شده است، عنوان کرد: همچنین ۲۷ میلیارد ریال تسهیلات نیز به معلمان پرداخت شده است.
دیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: در سال‌جاری ۱۸ وسیله نقلیه برای ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها از محل درآمدهای اختصاصی و خودروهای مستهلک خریداری شده است.
چهارمحال و بختیاری هفتمین استان کم‌تحرک در کشور است
در ادامه خدایار قاسم‌پور با انتقاد از بی‌توجهی برخی مدارس به فعالیت‌های ورزشی و تربیت‌بدنی در مدارس، اظهار کرد: تربیت‌بدنی در مدارس کمرنگ است، همانطور که ما به سواد خواندن و نوشتن در مدارس اهمیت می‌دهیم باید به سواد حرکتی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
معاون تربیت‌بدنی اداره‌کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری ادامه داد: ۵۹ درصد مردم ایران دچار چاقی، ۳۷ درصد دچار فشارخون، ۵۶ درصد مردم دچار کم‌تحرکی و ۴۶ درصد دچار کلسترول بالا هستند.
وی با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری هفتمین استان کم‌تحرک در کشور است، یادآور شد: سبک زندگی غیرفعال موجب ایجاد بیماری‌های متعدد در بین کودکان و نوجوانان در بزرگسالی می‌شود، ما با بحران کم‌تحرکی در استان مواجه هستیم.
قاسم‌پور با بیان اینکه ۹.۵ درصد کودکان در کشور دچار اضافه وزن هستند، خاطرنشان کرد: سبک زندگی ماشینی، عادات غذایی نامناسب، بی‌توجهی به قانون اجباری شدن ورزش در مدارس، جو کنکور زده مدارس، استفاده از تکنولوژی، فضای مجازی و … از علل ایجاد چاقی در کودکان و نوجوانان است.
معاون تربیت‌بدنی اداره‌کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری در پایان گفت: سالن‌های ورزشی جوابگوی نیاز تمامی دانش‌آموزان برای ورزش نیست، اما اتاق‌های ورزش مدارس به گونه‌ای طراحی شده است که همزمان ۴۰ دانش‌آموز به طور همزمان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

منبع : بازار کار


احتمال رتبه بندی معلمان بازنشسته سال ۹۸

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه برخی همکاران نیمه اول سال ۹۸ بازنشسته شدند و موافقیم اینها را نیز از مزایای رتبه بندی برخوردار کنیم، گفت: به هیئت مربوطه ماموریت دادم با حداکثر مساعدت تلاش کنند همکاران بازنشسته شده درسال جاری از رتبه بندی استفاده کنندکه هنوز قطعی نشده ولی ما تلاش می کنیم از آن بهره مند شوند.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در حاشیه مراسم نواختن زنگ انقلاب درباره رتبه بندی فرهنگیان توضیحاتی ارائه کرد و گفت: وعده داده بودیم از اول مهر رتبه بندی را اجرا کنیم که انجام شد و معوقات سه ماه قبل را نیز پرداخت کردیم.
وی افزود: رتبه های دو تا پنج تطبیق و احکام آنها اصلاح شد ولی آنها که باید در رتبه اول قرار می‌گرفتند باید در آزمونی شرکت می‌کردند که هفته قبل برگزار شد و همین ماه امتیازات آنها نیز را محاسبه و شروع به پرداخت خواهیم کرد.
وی با اشاره به مشکلات رتبه بندی گفت: رتبه بندی برای بیش از ۷۰۰ هزار نفر اجرا شد اما چندمشکل داشت. کسانی که در یک رتبه ای توقف کرده بودند، اگر در منطقه روستایی و محروم خدمت می‌کردند این دوره توقف کوتاه می‌شد که آن را اعمال کردیم.
حاجی میرزایی افزود: همچنین کسانی بودند که در مهرماه و روزهای بعد از آن ارتقاء می‌یافتند و وقتی طرح را اجرا کردیم در رتبه قبلی بودند، که ما آن را اعمال و از امتیاز رتبه بعدی استفاده کردند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمانی داریم که در بخش های دانشگاه فرهنگیان و برخی مراکز خدمت مامور هستند که دایره شمول را برای اینها هم توسعه دادیم.
وی درباره نیروهای آموزشی شاغل در مشاغل اداری گفت: این افراد باید انتخاب کنند. با برگشت به بخش آموزشی از مزایای رتبه بندی استفاده می‌کنند و فرصت تا مهر سال آینده است. نیروهایی که بخواهند اداری بمانند از مزایای اداری استفاده می کنند و مزایای خاص خودشان را دارند و باید از آن استفاده کنند. آمار متقاضیان را از استان ها خواسته ایم که اعلام کنند و متناسب با رقم های اعلامی تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنیم.
حاجی میرزایی با بیان اینکه برخی همکاران نیمه اول سال ۹۸ بازنشسته شدند، موافقیم اینها را نیز از مزایای رتبه بندی برخوردار کنیم اظهار کرد: به هیئت مربوطه ماموریت دادم با حداکثر مساعدت تلاش کنند همکاران بازنشسته شده درسال جای از رتبه بندی استفاده کنندکه هنوز قطعی نشده ولی ما تلاش می کنیم از آن بهره مند شوند.
حاجی میرزایی با بیان اینکه اعتبار رتبه بندی برای شش ماه دوم امسال ۲۰۰۰ میلیارد تومان بود گفت: برای سال آینده ۴۰۰۰ میلیارد تومان بودجه برای کل سال باید تخصیص یابد. از این پس، ارتقای رتبه همکاران مستلزم شرکت در آزمون های صلاحیت حرفه ای و کسب امتیازات لازم است.
وی درباره معوقات فرهنگیان نیز افزود: تمام همکاران رسمی و پیمانی حقوق خود را به موقع دریافت می‌کنند. ۳۵۰۰ میلیارد تومان در هرماه بابت حقوق می‌پردازیم. تعدادی از معلمان ما هستند که بخشی از اوقات فراغت خود را حق التدریس به کلاس می روند که معوقات آن باقی مانده ولی همه تلاش ما این است که بدون بدهی به سال بعد منتقل شویم.
وی درباره کسر ۴۵ درصدی حقوق دانشجومعلمان گفت: کسر این میزان منطقی نیست، گروهی را مامور کردم ارزیابی دقیقی دراین باره به عمل آوردند.
به گفته حاجی میرزایی، حدود ۲۰ هزار کلاس را در مهر ۹۸ افتتاح کردیم و پیش بینی شده ۱۰ هزار مدرسه در بهمن افتتاح شود. وعده کرده بودیم مدارس خشت و گلی را جمع کنیم، تعداد محدودی در سیستان و بلوچستان باقی مانده بود که سیل کار را تاخیر انداخت و امید است بهمن ماه جشن حذف مدارس خشت و گلی را برگزار کنیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تعیین تکلیف رتبه‌ بندی نیروهای آموزشی شاغل در بخش اداری تا مهر ۹۹

وزیر آموزش و پرورش درباره تعیین تکلیف رتبه‌بندی برای نیروهای آموزشی شاغل در بخش اداری گفت: ما با ابلاغ آیین نامه‌ای، آنها را مخیر می‌کنیم که اگر بخواهند در شغل اداری بمانند و به شغل اداری تبدیل وضعیت دهند و یا به شغل آموزشی برگردند. تا مهر ۹۹ فرصت دادیم این افراد همچنان به کار خودشان ادامه دهند و اگر تمایل به انتقال داشتند از مهر ۹۹ به مدرسه بروند.

محسن حاجی میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره تعیین تکلیف رتبه‌بندی برای نیروهای آموزشی شاغل در بخش اداری اظهار کرد: عنوان این طرح، رتبه بندی معلمان است و همه کسانی که در طبقه بندی شغل معلمی قرار می‌گیرند مشمول طرح شده‌اند از جمله آموزگار، دبیر، مربی پرورشی، مربی سلامت، مشاور، معاون و مدیر مدرسه مشمول هستند.
وی افزود: برخی کارکنان ما به استناد مصوبه‌ای که معروف به بخشنامه ۲۳۰ است از مشاغل آموزشی به مشاغل اداری منتقل شده‌اند. ما با ابلاغ آیین نامه‌ای، آنها را مخیر می‌کنیم که اگر بخواهند در شغل اداری بمانند و به شغل اداری تبدیل وضعیت دهند و یا به شغل آموزشی برگردند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تا مهر ۹۹ فرصت دادیم تا این افراد همچنان به کار خودشان ادامه دهند و اگر تمایل به انتقال داشتند از مهر ۹۹ به مدرسه بروند و مشمول رتبه بندی شوند گفت: چون همچنان به نیروی معلم در مدرسه نیاز داریم. اما اینکه لازم است چه کسانی در اداره بمانند و شغل اداری داشته باشند و چه تعداد افراد منتقل می شوند را بررسی می‌کنیم.
حاجی میرزایی ادامه داد: بعد از ابلاغ، ارزیابی و به دست آوردن نسبت این نیروها، متناسب با رقم داوطلبان، تصمیم گیری می‌کنیم. سازمان امور اداری استخدامی تعهد کرده است به میزانی که از نیروهای اداری منتقل شوند، ردیف استخدامی برای استخدام نیروی اداری خاص به آموزش و پرورش تخصیص دهد.
وی با اشاره به اینکه تعدادی از نیروهای اداری در بخش‌های کارگزینی، حسابداری و … مشغول به کار هستند که شغلی تخصصی است اظهار کرد: به دلیل اینکه ما همیشه از نیروی آموزشی در این بخش‌ها استفاده کرده‌ایم این تجربه انباشته نشده است. بخشی از خطاهای مربوط به تنظیم احکام و … که پیش می‌آید نیز ناشی از عدم اطلاع به زوایای مناسبات مالی و اداری است. با استفاده از نیروهای متخصص این روند بهبود پیدا می‌کند.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در هرصورت جای نگرانی برای هیچ کس وجود ندارد، تعلق هرگونه مزایا، تابع نوع مشاغل است و نمی‌توان همزمان از دو گونه مزایا استفاده کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


چشم امید معلمان به بند بندِ نظام رتبه‌‌ بندی

انتظارها برای اجرای نظام رتبه بندی معلمان بالاخره به ایستگاه آخر رسیده و مسئولان آموزش و پرورش از اعمال آن روی حقوق دی‌ماه خبر دادند، طرحی که با حرف و حدیث‌های بسیاری در آستانه اجرا قرار گرفته است.

به گزارش بازارکار به نقل از خانه ملت، خبر اجرای نظام رتبه‌بندی فرهنگیان از دی‌ماه در حالیکه اعلام شد که مناقشه بر سر لزوم ارائه لایحه نظام رتبه‌بندی همچنان ادامه دارد. ماجرا از این قرار است که برخی از نمایندگان اجرای نظام رتبه بندی معلمان را بدون تصویب مجلس غیرقانونی و برخی دیگر بدون ایراد می‌دانند.
بر اساس جزء دوم بند (الف) برنامه ششم توسعه، “تهیه نظام رتبه‌بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص، شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه‌بندی معلمان و مهندسی نیروی انسانی براساس سند تحول و نقشه جامع علمی کشور با تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه سنواتی باید صورت گیرد” که همین بند امروز محل مناقشه بین کارشناسان و نمایندگان این حوزه است.
دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ و ۹۹ کل کشور رقم ۲ هزار میلیارد تومان را برای اجرای نظام رتبه بندی معلمان در نظر گرفته است لذا بسیاری با استناد به این مهم، تاکید دارند که دیگر نیازی به ارائه لایحه مجدد به مجلس نیست؛ اما مخالفان معتقدند با توجه به اینکه مشخص نیست دولت با چه شیوه‌ای قصد اجرای رتبه بندی فرهنگیان را دارد باید لایحه‌ای مجزا به مجلس بیاید تا نظرات کارشناسان و نمایندگان مردم نیز در آن اعمال شود.
دولت نباید به گنجاندن رتبه بندی در لایحه بودجه بسنده می‌کرد
سید محمد جواد ابطحی یکی از نمایندگانی است که معتقد به ضرورت ارائه لایحه رتبه بندی به مجلس است که تاکید دارد دولت نباید فقط به قید رتبه‌بندی در قانون بودجه بسنده کند و باید برای اجرای نظام رتبه بندی لایحه‌ای مجزا به مجلس ارائه کند. آنچه دولت در صدد اجرای آن است، یک آیین نامه اجرایی است نه لایحه‌ای که مصوبه مجلس باشد این اقدام دولت تخلف بوده و باید حتما در این زمینه لایحه ارائه شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نمایندگان باید از محتوا و جزئیات طرح نظام رتبه بندی معلمان مطلع باشند، اضافه کرد: دولت به دلیل کمبود منابع مالی، قصد اجرای آیین نامه اجرایی مد نظر خود را دارد که این موضوع خلاف برنامه ششم توسعه است.
اما دولت اجرای هرچه سریع‌تر نظام رتبه بندی معلمان را علت عدم ارائه لایحه می‎داند؛ البته یکی دیگر از نمایندگان مجلس این بهانه را غیر قابل قبول می‌خواند و می‌افزاید: اینکه عنوان می‌شود، با ارائه لایحه نظام رتبه بندی، اجرای این طرح به تاخیر می‌افتاد یا ممکن است، بررسی این طرح به مجلس دهم نرسد، قابل قبول نیست؛ چراکه ارائه این لایحه به مجلس به صراحت در برنامه ششم توسعه قید شده و دولت باید نسبت به ارائه لایحه اقدام کند.
افزایش ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومانی حقوق معلمان از دی‌ماه
با این همه مسئولان دولتی از اجرای نظام رتبه بندی از دی‌ماه سخن گفته‌اند که به زعم بسیاری از نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این طرح، رتبه بندی معلمان نیست بلکه یک افزایش حقوق ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومانی است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در حالی اعلام کرد که اصلاح احکام و نگارش حقوق انجام شده که بسیاری از معلمان به رتبه‌های در نظر گرفته شده برایشان معترض هستند و آن را به دلیل کم هزینه تمام کردن طرح رتبه بندی معلمان می‎‌دانند.
آنطور که از اظهارات ترکمن مشخص است، رتبه بندی مبتنی بر سه صلاحیت معلمی است که شامل صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای می‌شود و فرایند سنجش صلاحیت‌ها نیز در آیین نامه مشخص است. نتیجه سنجش‌ها منجر به صدور گواهینامه حرفه معلمی می‌شود.
رتبه‌بندی به بازنشسته‌ها و دانشجومعلمان تعلق نمی‌گیرد
معلمان همچنین باید بدانند که رتبه‌بندی به بازنشسته‌ها و دانشجومعلمان تعلق نمی‌گیرد، اما سئوال اساسی اینجاست آیا رتبه بندی معلمان نهایتا منجر به هدف اصلی خود یعنی افزایش کیفیت آموزشی در کشور می‌‎شود.
یکی از ایرادات اساسی وارده به اجرای نظام رتبه‌بندی، حذف امتیاز “تعجیل” در مناطق محروم و روستایی است؛ این امتیاز درباره این بود که معلمان شاغل در مناطق محروم و دور افتاده، رتبه و امتیاز بالاتری از معلمان شاغل در شهر داشته باشند که این مسئله باعث ایجاد انگیزه برای شاغلین در مناطق محروم و دور افتاده می‌شد.
با برخورداری از چنین امتیازی سابقه معلمانی که در مناطق محروم شاغل هستند، دو برابر سایر معلمان محاسبه می‌‎شود ولی حالا امروز با حذف امتیاز تعجیل از شیوه نامه رتبه بندی معلمان، بسیاری از فرهنگیان نسبت به آن اعتراض دارند و شاید یکی از دلایلی که نمایندگان اصرار به ارائه لایحه رتبه بندی به مجلس را داشتند، رفع همین ایرادات بود.
یکی دیگر از انتقادات معلمان، تعیین تاریخ دوم مهرماه برای اعمال مدارک رتبه بندی فرهنگیان است که بسیاری از مدارک اخذ شده پس این تاریخ، رد شده و این مسئله نیز موجب نارضایتی معلمان شده است.
معلمان محتاج افزایش حقوق‌های جزئی نیستند
حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس معتقد است که اکثر مسئولان دولتی که درباره نظام رتبه بندی اظهار نظر می‌‎کنند به این طرح تسلط ندارند چراکه این طرح مهم، تبدیل به یک طرح افزایش حقوق برای معلمان شده و مسئولان باید بدانند که معلمان به دنبال افزایش حقوق‌های جزئی نیستند بلکه به دنبال تثبیت و تحکیم جایگاه خود به عنوان معلم هستند.
رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با بیان اینکه از ابتدای اجرای برنامه ششم توسعه منتظر ارائه لایحه رتبه بندی از جانب دولت بوده‌ایم تا آن را در مجلس به نفع معلمان چکش کاری کنیم، تاکید کرد: در شرایط که دولت با کمبود اعتبارات مواجه است، نباید صحبتی که خارج از توان دولت و کشور است در خصوص معلمان و رتبه بندی فرهنگیان مطرح کرد که فقط انتظار این قشر زحمتکش را از بین برد.
وی افزود: متاسفانه در جامعه ما نوعی تفکر لیبرال وجود دارد که ازهر نوع حمایت از محرومین و اقشار ضعیف انتقاد می‌کنند و این رفتارها را به حرکات پوپولیستی گره می‌‎زنند و می‌‎خواهند با همین هجمه‌ها جلوی بسیاری از حرکات مفید را بگیرند که امیدواریم طرح رتبه بندی معلمان درگیر چنین آسیبی نشود.
بودجه ۹۹ آخرین پله برای اصلاح رتبه بندی
جبار کوچکی نژاد نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ نیز عنوان کرده است که تمامی ایرادات و انتقادات وارده به طرح رتبه بندی را در کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ کل کشور مطرح خواهیم تا ایرادات مد نظر معلمان در بودجه سال آینده برطرف شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: در حال حاضر دولت دستورالعمل اجرای لایحه رتبه بندی فرهنگیان را به ادارات آموزش و پرورش همه استان‌ها ابلاغ کرده است تا فرهنگیان مدارک خود را ارائه دهند و براساس رتبه‌های ۵ گانه، رتبه‌های آنان مشخص شود و فرهنگیان متناسب با رتبه خود، افزایش حقوق داشته باشند ما می‌توانیم ذر بودجه سال ۹۹ برای رتبه بندی معلمان سیاست گذاری و ریل گذاری جدیدی طراحی کنیم و دولت نیز باید شیوه نامه اجرایی این مهم را به اطلاع نمایندگان برساند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت


اعمال رتبه بندی فرهنگیان با حقوق دی ماه

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که اصلاح احکام و نگارش حقوق انجام شده و همکاران ما شبانه روزی کار می‌کنند تا رتبه بندی در حقوق دی ماه معلمان اعمال شود.

به گزارش بازارکار به نقل از ایسنا، علی الهیار ترکمن با اشاره به اینکه رتبه بندی یکی از اصلی ترین فرایندها در نظام مدیریت منابع انسانی است گفت: نظام های شغلی یا شغل محورند و یا شاغل محور. وزارت آموزش و پرورش شغل محوراست و طبق آن کسانی به این حیطه ورود می کنند که مجهز به صلاحیت های تعیین شده باشند و خود را ارتقا دهند تا بتوانند کیفیت را رقم بزنند.
وی افزود: دو دسته صلاحیت بدو ورود به حرفه و حین خدمت و ارتقای مستمر فرایندها داریم که یا برنامه ریزی شده یا خودانگیخته و یا از طریق ترکیبی از این دو اتفاق می‌افتد.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش، دستگاهی گسترده است و برنامه ریزی به تنهایی در جایگاه خود کافی نیست و باید انگیزه های درونی نیز ایجاد کنیم، به هفت کاربرد رتبه بندی حرفه ای اشاره کرد و گفت: نقطه آغاز رتبه بندی مجهز شدن به این توانایی ها و نقطه پایانی آن ارتقای کیفیت است.
آموزش عالی زدگی در آموزش و پرورش هم دیده می‌شود
الهیار ترکمن ادامه داد: نباید به این قائل باشیم که رتبه بندی می‌کنیم تا حقوق افزایش یابد و پول توزیع می‌کنیم. مگرمجازهستیم به توزیع پول؟ هرچیزی سازوکارهای قانونی خود را دارد.
الهیار ترکمن درباره تقسیم بندی‌های رتبه بندی در دوره های قبلی به استاد معلم، مربی معلم و… گفت : این ها واژه هستند و به نگاههای قبلی به رتبه بندی برمیگردد که تمایل داشتند خود را شبیه سیستم آموزش عالی و دانشگاه کنند. متاسفانه آموزش عالی زدگی در آموزش و پرورش هم دیده میشود. ما بر اساس صلاحیت های موجود و پایه های اصلی دنبال این هستیم بگوییم هرفرد بر اساس شروع خدمت در یک جایگاه قرار میگیرد. از رتبه یک تا ۵ درنظر گرفته شده و مشخص است و هرکدام از معلمان با کسب صلاحیت‌ها در این رتبه ها حرکت می‌کنند.
وی به ابلاغ رتبه بندی در ۱۷ آذر ماه امسال اشاره کرد و گفت: رتبه بندی مبتنی بر سه صلاحیت معلمی است که شامل صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه ای می‌شود.
به گفته وی، فرایند سنجش صلاحیت ها در آیین نامه کاملا مشخص است. نتیجه سنجش ها منجر به صدور گواهینامه حرفه معلمی می‌شود. صلاحیت عمومی که برای ورود به حرفه معلمی نیاز است، حین استخدام بررسی شده و همه کسانی که استخدام اند واجد این صلاحیت اند.
در ۱۰ سال گذشته حدود ۳۰ درصد نیروها با روش غیرعلمی و غیررقابتی جذب شده اند
الهیار افزود: صلاحیت تخصصی نیز صلاحیت هایی هستند که تخصص حرفه معلمی را ایجاد کرده و به رشته دانشگاهی و مرتبط بودن آن با حوزه تدریس معلم برمیگردد. البته وزن مرتبط بودن رشته با حوزه تدریس، بیشتر از وزن مدرک است.
وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته حدود ۳۰ درصد نیروهای جذب شده در وزارت آموزش و پرورش با روش غیرعلمی و غیررقابتی وارد شده اند گفت: در دوره ابتدایی معلمان با ۷۰۰ عنوان رشته در ابتدایی تدریس می‌کنند ولی ۴ تا ۵ رشته تخصصی دوره ابتدایی است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: صلاحیت حرفه ای نیز فرد را در نحوه تدریس موثر و مفید مورد سنجش قرار می‌دهد. مانند آشنایی و بکارگیری روش و فنون تدریس، نمرات ارزیابی عملکرد، دوره های ضمن خدمت و… .
الهیار ترکمن با اشاره به اینکه مشمولین طرح طبقه بندی مشاغل یعنی هفت گروه معروف، مشمول رتبه بندی می‌شوند گفت: در سال ۹۴ یکبار معلمان را در طبقاتی قرار داده بودیم برای آنکه به هم نخورد فرایند تطبیق و ارتقا را در زمان تدوین آیین نامه پیش بینی کردیم. برای رتبه های مقدماتی کاری انجام نداده بودیم و باید برای سنجش صلاحیت های حرفه ای آنها آزمون های آنلاینی برگزار کنیم. این آزمون ها اصلا کنکور و امتحان سنتی و کلاسیک نیست. جواب به سوالات آنلاین حتی از طرق مختلف چون اپلیکیشن های موبایل مدنظر است که بتواند صلاحیت حرفه ای شان را بسنجد.
وی با بیان اینکه در آیین‌نامه برای هرکدام از رتبه‌ها ملاک هایی قید شده است، درباره نقطه ایده آل طرح رتبه بندی گفت: ایده آل این‌ است که شخصی که تدریس میکند عملکرد موثرتری بروز دهد.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره تبلیغات زیاد رسانه ای و انتقادات برخی نمایندگان مبنی بر اینکه رتبه بندی فعلی چیزی نیست که در قانون آمده است گفت: اگر فقط با نگاه به مسائل صنفی و پولی بخواهیم حرف بزنیم توهین کرده ایم. اگر برخی دنبال کاندیداتوری مجلس اند باید شفاف توضیح دهند عملکرد موثرشان برای ارتقای شان معلم چه بوده است؟ رتبه بندی در جز دوم بند الف ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه آمده است، مگر چه آنجا نوشته شده که اکنون برخی انتقاد می کنند این طرح فعلی آن مصوبه قانونی نیست؟ استنادشان چیست؟ یکبار قانون را بخوانید که چه نوشته اید؟ در قانون آمده دولت اعتبار رتبه بندی را در بودجه سنواتی قرار دهد که مجلس آن را تصویب کند.
وی افزود: ما قبول داریم که آموزش و پرورش با مشکلات مالی روبروست و نظام جبران خدمت درخوری تهیه نکردیم، اماقرار نیست همه چیز را در قالب ارتقای مالی، تنزل دهیم. در آموزش عالی هم عمدتا افزایش حقوق انگیزه استادان برای ارتقا به استادیاری و… نیست.
وی درباره ارتباط تقسیم پول با رتبه های پنج گانه گفت: شالوده رتبه بندی این است که هر فرد متناسب با جایگاهش در رتبه ای قرار بگیرد. بر اساس نظام و جدول ضمیمه حق شاغل، فوق العاده شاغل و…، پایینترین میزان افزایش، ۲۴۰ هزار تومان است که در واقع مشوق مالی است و نام آن افزایش حقوق نیست. برای رتبه ۵ نیز حدود ۸۰۰ هزارتومان مشوق مالی پیش بینی شده است.
رتبه بندی به بازنشسته ها و دانشجومعلمان تعلق نمی‌گیرد
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: رتبه بندی روی ساعت حق التدریس موظف و غیرموظف، پاداش پایان خدمت و سایر موارد حقوقی اثرگذار است. یکی از مطالبات مهم ما خارج شدن از قانون مدیریت خدمات کشوری است. معتقدم ۱۰ سال آینده دیگر نمیتوانیم با قانون عمومی، آموزش و پرورش را اداره کنیم. مبنای کار ما فعلا بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری است و تا زمانی که تحت این قانونیم شکل رتبه بندی قابل تغییر نیست.
وی درباره بودجه مورد نیاز برای رتبه بندی معلمان گفت:مرحله اول رتبه بندی در سال ۹۴ و ۹۵ با ۵۰۰۰ میلیارد تومان به اجرا درآمد. رتبه بندی سالانه ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان نیاز دارد. آماده سازی احکام و نگارش حقوق انجام شده و همکاران ما شبانه روزی کار می‌کنند تا رتبه بندی در حقوق دی ماه اعمال شود.
به گفته وی در قانون به صراحت آمده است که رتبه بندی به بازنشسته ها و دانشجومعلمان تعلق نمی‌گیرد.
الهیار ترکمن که در برنامه تلویزیونی پرسشگر سخن می گفت، درباره کسر ۴۵ درصدی از حقوق دانشجومعلمان گفت: قوانین ناظر بر تربیت معلم، اساسنامه دانشگاه فرهنگیان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه مجلس، یعنی قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش است که مربوط به سال ۶۹ است.
وی افزود: در قانون متعهدین خدمت آمده است که تحصیل در دانشگاه فرهنگیان دوره شبانه روزی است و بابت امور رفاهی، تغذیه و امور خوابگاهی درصدی از حقوق دانشجومعلمان کسر می شود. قانون این طور مشخص کرده است.
معاون وزارت آموزش و پرورش افزود: بنده هم قبول دارم و معترض ام که نباید این اتفاق رخ دهد. غیر از قانون ۶۹ یک اشتباه سیاست گذاری و محاسباتی در برنامه پنجم توسعه در سال ۹۰ رخ داد و وزارت علوم سه دانشگاه تربیت معلم تخصصی را تبدیل به دانشگاه جامع کرد و گفت همان مراکز تربیت معلم با همین امکانات محدود و قدیمی به دانشگاه جامع تبدیل شود. باید در برنامه هفتم توسعه این اشتباه فاحش سیاست گذاری را اصلاح کنیم. همه کمک کنند تا این مهم در قانون برنامه هفتم توسعه دیده شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


حقوق دی‌ماه معلمان براساس رتبه‌ بندی جدید پرداخت می‌شود

با تصویب و ابلاغ آیین‌نامه جدید برای رتبه‌بندی معلمان در ۱۷ آذرماه، حقوق دیماه معلمان بر مبنای رتبه‌بندی جدید پرداخت می‌شود.
به گزارش ایلنا، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به اینکه این آیین‌نامه باید از مهرماه اجرا می‌شد، مابه التفاوت حقوق معلمان از این ماه نیز محاسبه و پرداخت خواهد شد.

علی اللهیار ترکمن افزود: تدوین نظام جامع رتبه بندی و تصویب آن در کمسیون‌های مختلف و هیات دولت و نیز صدور احکام جدیدبه زمان نیاز داشت که همین امر دلیل تاخیر در رتبه‌بندی معلمان شد.
وی با بیان اینکه بیشتر معلمان مدارس غیردولتی نیز استخدام دولت نیستند و مشمول رتبه‌بندی نمی‌شوند، گفت: این طرح ویژه معلمان رسمی و پیمانی است. همچنین بازنشستگان مشمول طرح رتبه‌‌بندی نیستند.
الهیارترکمن اضافه کرد: آن دسته از معلمانی که ۳۰ سال سابقه خدمت به بالا تا ۳۵ سال دارند، از امتیاز بیشتری نسبت به سایر مشمولان برخوردارند.
وی تصریح کرد: بر اساس اخبار و اطلاعات اعلام شده توسط وزارت آموزش و پرورش این طرح شامل آموزگاران، دبیران، مربیان تربیتی، هنرآموزان، مربیان ورزش، مربیان پرورشی، مراقبان سلامت، مشاوران، معاونان و مدیران واحدهای آموزشی است که حدود ۷۲۰ هزار نفر در سراسر کشور از امتیاز این طرح بهره‌مند خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: معلمان با ۲ سال سابقه کار و بالاتر شامل این طرح می‌شوند و معلمان در پنج رتبه و با سنوات ۲، ۶، ۱۲، ۱۸ و ۲۴ سال خدمت رتبه‌بندی خواهند شد.
به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش دریافتی معلمان ابتدایی به دلیل تمام‌وقتی و سختی کار، ۱۰ درصد بیشتر است و برای معلمان با سابقه بیش از ۲۴ سال در این طرح تمهیدات ویژه‌ای دیده شده است.
وی خاطرنشان کرد: رتبه‌های پایین‌تر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان افزایش حقوق دارند و متوسط دریافتی معلمان بر اساس اجرای رتبه‌بندی ۴۲۰ هزار تومان است.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری تصویب‌نامه موضوع نظام رتبه‌بندی معلمان را برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش،‌ سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد. مطابق این تصویب‌نامه، رتبه‌بندی به مفهوم فرآیند تعیین رتبه‌های پنج‌گانه معلمان براساس سنجش نظام‌مند صلاحیت‌ها و عملکرد آنان اطلاق می‌شود.
مشمولان طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان، شامل آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی، مشاور واحد آموزشی، مراقب سلامت، مدیر و معاون واحدهای آموزشی و تربیتی هستند.
بر اساس نظام رتبه‌بندی، سنجش صلاحیت معلمان طبق شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه ای انجام می‌شود. شایستگی‌های عمومی شامل شرایط عمومی استخدام براساس مقررات استخدامی مورد عمل، شایستگی‌های تخصصی شامل رشته، مدرک تحصیلی، دانش موضوعی مرتبط با محتوای تخصصی دروس آموزشی و امور تربیتی، روش‌ها و فنون تدریس و هدایت و نظارت آن و شایستگی‌های حرفه‌ای شامل اخلاق حرفه‌ای، توانایی‌ها و مهارت های آموزشی، پرورشی و پژوهشی (کاربردی و مسئله محور) براساس آزمون‌های الکترونیکی می‌شود.
مشمولان در صورت کسب صلاحیت‌ها و داشتن شرایط مربوط، می‌توانند به رتبه بالاتر ارتقا یابند و از مزایای جدول افزایش امتیازات موضوع این تصویب‌نامه برخوردار شوند. همچنین، به منظور ایجاد انگیزه برای معلمانی که براساس ضوابط و مقررات مربوط، آخرین طبقه و رتبه شغلی را اخذ کرده و یا می کنند، به ازای هر سال سابقه تجربی که بعد از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب‌نامه کسب می‌کنند مشروط بر اینکه امتیاز ارزیابی عملکرد سالانه آنان نیز کمتر از ۹۰ درصد نباشد، مشمولان شاغل دوره ابتدایی و متوسطه به ترتیب از افزایش حقوق معادل (۱۰۰) و (۵۰) امتیاز ضربدر ضریب ریالی سالانه برخوردار می‌شوند.
افزون بر این، به منظور نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه و شناخت مزایا، موانع و مشکلات مربوط، کارگروهی مرکب از نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور تشکیل می‌شود تا در مدت یک سال، بررسی‌ها و اقدامات لازم را انجام دهد و راهکارهای پیشنهادی را در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط از طریق وزارت آموزش و پرورش به هیئت وزیران ارائه کند.

منبع : بازار کار


مصوبه نظام رتبه‌ بندی معلمان ابلاغ شد

معاون اول رئیس جمهور تصویب‌نامه موضوع نظام رتبه‌بندی معلمان را برای اجرا ابلاغ کرد.
به گزارش بازاکار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه ۳ آذر ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و به استناد قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، نظام رتبه‌بندی معلمان را تصویب کرد.

مطابق این تصویب‌نامه، رتبه‌بندی به مفهوم فرآیند تعیین رتبه‌های پنج‌گانه معلمان براساس سنجش نظام‌مند صلاحیت‌ها و عملکرد آنان اطلاق می شود.
مشمولان طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان، شامل آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی، مشاور واحد آموزشی، مراقب سلامت، مدیر و معاون واحدهای آموزشی و تربیتی هستند.
بر اساس نظام رتبه‌بندی، سنجش صلاحیت معلمان طبق شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه ای انجام می شود. شایستگی‌های عمومی شامل شرایط عمومی استخدام براساس مقررات استخدامی مورد عمل، شایستگی‌های تخصصی شامل رشته، مدرک تحصیلی، دانش موضوعی مرتبط با محتوای تخصصی دروس آموزشی و امور تربیتی، روش ها و فنون تدریس و هدایت و نظارت آن و شایستگی‌های حرفه‌ای شامل اخلاق حرفه‌ای، توانایی ها و مهارت های آموزشی، پرورشی و پژوهشی (کاربردی و مسئله محور) براساس آزمون های الکترونیکی می شود.
مشمولان در صورت کسب صلاحیت‌ها و داشتن شرایط مربوط، می‌توانند به رتبه بالاتر ارتقا یابند و از مزایای جدول افزایش امتیازات موضوع این تصویب‌نامه برخوردار شوند.
هم‌چنین، به منظور ایجاد انگیزه برای معلمانی که براساس ضوابط و مقررات مربوط، آخرین طبقه و رتبه شغلی را اخذ نموده یا می نمایند، به ازای هر سال سابقه تجربی که بعد از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب‌نامه کسب می کنند مشروط بر اینکه امتیاز ارزیابی عملکرد سالانه آنان نیز کمتر از ۹۰ درصد نباشد، مشمولان شاغل دوره ابتدایی و متوسطه به ترتیب از افزایش حقوق معادل (۱۰۰) و (۵۰) امتیاز ضربدر ضریب ریالی سالانه برخوردار می شوند.
افزون بر این، به منظور نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه و شناخت مزایا، موانع و مشکلات مربوط، کارگروهی مرکب از نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور تشکیل می شود تا ظرف یک سال، بررسی ها و اقدامات لازم را انجام دهد و راهکارهای پیشنهادی را در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط از طریق وزارت آموزش و پرورش به هیئت وزیران ارائه نماید.
گفتنی است، این تصویب‌نامه از تاریخ ۱ مهر ۱۳۹۸ لازم الاجرا است.

منبع : بازار کار


آغاز عملیات اجرایی رتبه بندی معلمان از هفته آینده

وزیر آموزش و پرورش در توئیتی از آغاز عملیات اجرایی مصوبه دولت در طرح رتبه بندی معلمان از هفته آینده خبرداد و گفت این طرح از اول سال تحصیلی آینده اعمال خواهد شد.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرنگار مهر، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش امشب در توئیتی خبر از تصویب طرح رتبه بندی معلمان در هیات دولت داد و نوشت: “در اجرای وعده رئیس جمهور محترم و قولی که داده بودم، طرح رتبه بندی معلمان امروز به تصویب هیات دولت وزیران رسید. انشالله عملیات اجرایی آن از هفته آینده آغاز شده و امتیازهای جدید از ابتدای مهر برای همه معلمان محاسبه، اعمال و پرداخت خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


دولت نظام رتبه‌ بندی معلمان را تصویب کرد

هیات وزیران در جلسه یکشنبه (۳ آذر) به ریاست حسن روحانی، نظام رتبه‌بندی معلمان را با هدف استقرار نظام پرداخت حقوق فرهنگیان بر اساس صلاحیت، شایستگی و تجربه تصویب کرد.

به گزارش بازارکار به نقل از ایسنا، بر اساس این مصوبه، معلمان در پنج رتبه طبقه‌بندی می‌شوند و عوامل امتیاز آور برای ارتقای رتبه بر مبنای تحصیلات، مهارت و توانایی‌ها، دوره‌های آموزشی، سنوات خدمت و تجربه مربوط محاسبه می‌شود.
دولت همچنین مبلغ ۲۰ هزار میلیارد برای اجرای این طرح تخصیص داد.
اختصاص اعتبار برای آبگیری کامل سد گلورد مازندران
هیات وزیران در ادامه، با اختصاص مبلغ یک هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به وزارت نیرو برای آبگیری کامل سد گلورد مازندران موافقت کرد.
دولت تصمیم فوق را به لحاظ نقش این اقدام در پیشگیری از سیل‌های آتی و حوادث غیر مترقبه، احداث راه و پل جایگزین (راه روستایی واقع شده در پایین‌تر از آب دریاچه سد مذکور) و برقراری ارتباط جاده‌ای روستاهای بالادست اتخاذ کرد.
معافیت مالیاتی یکی از اولیای معلولان شدید و خیلی شدید
با تصمیم هیات وزیران، آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان مبنی بر معافیت ۵۰ درصدی حقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یکی از اولیاء افراد دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید اعم از اینکه در منزل یا مراکز نگهداری یا بیمارستان نگهداری شوند، به تصویب رسید.
بر اساس این آیین نامه، سازمان بهزیستی کشور موظف است، پس از تعیین نوع و شدت معلولیت افراد دارای معلولیت، بنا به درخواست یکی از اولیا گواهی‌ای را مشتمل بر تایید شدت معلولیت، مشخصات کارفرما و محل اشتغال و تایید مسئولیت پرداخت هزینه های مترتب بر فرد دارای معلولیت توسط یکی از اولیاء متقاضی صادر نماید.
کلیه اقدامات مربوط به فرآیند تقاضا، صدور گواهی و ارسال آن به اداره امور مالیاتی مربوط از طریق سامانه‌های الکترونیکی دستگاه‌های ذی‌ربط انجام خواهد شد.
تعیین دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی ایران با کنفدراسیون سوئیس
با تصویب هیات دولت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور سوئیس تعیین شد.
مجوز ترخیص و شماره‏ گذاری سه دستگاه خودروی اهدایی
هیات دولت با ورود، ترخیص و شماره گذاری سه دستگاه خودروی هیوندا سانتافه اهدایی دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران به ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری‌ها موافقت کرد.
دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران خودروهای مورد نظر را جهت کمک‌­رسانی در امور پناهندگان به متولی رسیدگی به امور اتباع خارجی اهداء می­‌نماید، تا مناسب با وظایف و ماموریت­‌های محوله و در راستای نیت اهداکنندگان به ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری­‌ها واگذار یا در مرکز و صرفاً در حوزه ماموریت‌­های اتباع و مهاجران خارجی قرار گیرد.
تعیین نماینده و اعلام ‏نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس
دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری این موضوعات تعیین کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان به دلیل محدودیت منابع به نیمه دوم سال

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اجرای نظام رتبه‌بندی به دلیل محدودیت منابع به نیمه دوم سال موکول می‌شود.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان باید با در نظرگیری اعتبارات مناسب در بین فرهنگیان توزیع شود که در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم انجام یافته و درصدد هستیم در این زمینه تصمیمات مناسبی را اتخاذ کنیم.

وی با اشاره به لزوم نحوه توزیع اعتبار در بین فرهنگیان نیز بیان کرد: با توجه به تغییرات مکرر مدیریتی در وزارت آموزش و پرورش در حال حاضر توقعات میان فرهنگیان بالا رفته در حالی که این موضوع با این شرایط و اظهارات به فاز اجرایی نمی‌رسد و باید مسئله بررسی نحوه اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان نیز مورد توجه واقع شود.

 

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: دولت می‌تواند در راستای اجرای نظام رتبه‌بندی فرهنگیان ورود پیدا کند که با محدودیت منابع این اقدام به نیمه دوم سال موکول می‌شود و در این زمینه در حال حاضر مهم‌ترین بخش چگونگی اجرای نظام رتبه بندی تدوین و تهیه شیوه نامه اجرایی آن است.

میرزاده تصریح کرد: با توجه به اینکه در لایحه بودجه سال ۹۸ اجرای نظام رتبه بندی تعریف شده است، اجرای این مهم نیاز به لایحه جداگانه ندارد و مهم‌ترین اولویت ما این است که در راستای پرداخت مطالبات فرهنگیان موفق عمل کنیم.

وی به اشاره به این که بخشی از مطالبات فرهنگیان در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که در حدود یک چهارم پرداخت شده و پرداخت سایر مطالبات نیز در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.

نماینده مردم گرمی در مجلس اظهار کرد: یکی از مواردی که در حال حاضر وجود دارد موضوع عدم پرداخت حقوق کارکنان و معلمان است که با توجه به نوسانات نرخ ارز برخی از فرهنگیان چندین ماه است که موفق به دریافت حقوق نشده‌اند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


مراحلی که طرح رتبه بندی معلمان تا کنون طی کرده است

معاون توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت:زمان اجرای رتبه بندی فرهنگیان پس از تصویب ازابتدای مهرماه ‏سال جاری خواهد بود ومعوقات آن متناسب هر رتبه مکتسبه توسط فرهنگیان محاسبه و پرداخت می شود.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اجرایی شدن طرح رتبه بندی معلمان و اینکه وزیر آموزش و پرورش گفته است هر زمان این طرح تصویب شود از ابتدای مهرماه در حقوق معلمان اعمال می شود و همچنین سخنانی که گاه به صورت ضد و نقیض در خصوص اجرایی شدن این طرح و روند آن بیان می شود، گفت: به استناد جزء الف ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده است «نظام رتبه بندی معلمان و اتقرار ‏نظام پرداخت بر اساس تخصص با شایستگی ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه بندی معلمان و ‏مهندسی نیروی انسانی بر اساس سند تحول و نقشه جامع علمی کشور، با تصویب مجلس شورای ‏اسلامی در قالب بودجه سنواتی تهیه شود».

وی ادامه داد: با توجه به آن که در متن قانون برنامه به «تصویب مجلس ‏در قالب بودجه سنواتی» اشاره شده است، در زمان بررسی و تصویب قانون بودجه سال ۹۸ مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان به تصویب رسیده است. به عبارت دیگر در ‏این قالب وظیفه تقنینی مجلس شورای اسلامی به انجام رسیده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: از سوی دیگر ساز و کارهای مورد نیاز برای شکل گیری نظام رتبه بندی و مرتبط کردن نظام پرداخت ‏ها با شاسیتگی و عملکرد رقابتی معلمات و نیر مهندسی نیروی انسانی که بر اساس ماده فوق الذکر بر ‏عهده دولت گذاشته شده است پس از بررسی و احذ نظر کارشناسان مختلف در جلسات متعدد تدوین و ‏برای سیر مراحل تصویب به هیات وزیران ارسال شده است.

الهیار ترکمن بیان کرد: آیین نامه این موضوع در جلسات متعدد کمیته تخصصی و کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک ‏هیات دولت در شرف نهایی شدن بوده و به زودی به صحن دولت ارسال می شود.‏

وی در پایان گفت: با توجه به پیگری های وزیر آموزش و پرورش زمان اجرای رتبه بندی فرهنگیان پس از تصویب از ابتدای مهرماه ‏سال جاری خواهد بود و معوقات آن متناسب هر رتبه مکتسبه توسط فرهنگیان محاسبه و پرداخت ‏خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


لایحه نظام رتبه بندی فرهنگیان باید به مجلس ارائه شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس باید پیگیری‌های لازم را انجام دهد تا حتما لایحه نظام رتبه بندی فرهنگیان به مجلس ارائه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جبار کوچکی نژاد در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، طی تذکری شفاهی گفت: صبح امروز وزیر آموزش و پرورش در یکی از برنامه های صدا و سیما اعلام کرد که رتبه بندی فرهنگیان در حال اجرا است.
وی افزود: براساس قانون برنامه ششم توسعه، وزارت آموزش و پرورش و دولت مکلف است لایحه نظام رتبه بندی فرهنگیان را به مجلس ارائه کند در حالی این لایحه هنوز ارائه نشده و مسئولان در رسانه ها این موضوع را به گونه ای دیگر مطرح می کنند.
علی لاریجانی که ریاست جلسه را به عهده داشت در پاسخ به این تذکر، گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهند تا حتماً لایحه نظام رتبه بندی فرهنگیان به مجلس ارائه شود.

منبع : خبرگزاری مهر

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.