جزئیات ثبت تعاونی ها در سال ۹۹

جزئیات ثبت تعاونی ها در سال ۹۹
اطلاعیه ها و اخبار جزئیات ثبت تعاونی ها

در این صفحه آخرین اخبارجزئیات ثبت تعاونی ها در اسرع وقت منتشر خواهد شد.


لزوم تعیین تکلیف اصلاح قانون بخش تعاون

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اصلاح قانون بخش تعاون پس از ۹ سال، گام جدی برای شفافیت و مشارکت بیشتر تعاونی‌ها در اتاق تعاون است.

به گزارش بازارکار، «محمد جعفر کبیری» در مراسم رونمایی از ۲۸۶ پروژه بخش تعاون و اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی پژوهش‌های برتر حوزه تعاون، اظهار داشت: سه میلیون تعاونی در جهان وجود دارد و ۲۸۰ میلیون نفر در این بخش فعال هستند که ۱۰ درصد اشتغال جهان را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: ۳۰۰ تعاونی برتر با گردش مالی ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار در جهان وجود دارد که از این رقم به ترتیب ۷۷ تعاونی برتر جهان در آمریکا، ۴۴ تعاونی برتر در فرانسه، ۳۰ تعاونی برتر در آلمان و ۲۴ تعاونی برتر در ژاپن است.

این مقام مسوول به تعاونی‌های موجود در کشور اشاره کرد و گفت: ۹۴ هزار تعاونی در کشور فعال است و یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در آنها مشغول به کار هستند و تعاونی‌های فعال در عرصه حمل و نقل و شیلات در کشور پیش‌گام هستند.

وی تاکید کرد: استفاده از تجربیات جهانی در توسعه بخش تعاون می‌تواند در تاب‌آوری اقتصادی، توسعه رفاه، توزیع عادلانه درآمدها و جذب سرمایه مردمی کمک کند.

کبیری با بیان اینکه تعاون راهکار اساسی فقر فرهنگ کار گروهی است، افزود: گام مهمی در بحث ترویجی تعاونی‌ها برداشته شده و بودجه ترجیحی بخش تعاون ۲۰ برابر رشد داشته است.

وی با تاکید بر اینکه در بحث احیای اعتبار عمومی تعاونی‌ها کار جدی باید آغاز شود، تصریح‌کرد: این مهم نیازمند این است که پس از بحث شفافیت، بنا را بر قانون جامع و مانع بنیان نهیم و لازم است پس از ۹ سال قانون بخش تعاون که پیش از دولت تدبیر و امید ارائه شده بود، اصلاح شود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اصلاح این تعاونی گام جدی برای شفافیت و مشارکت بیشتر تعداد تعاونی‌ها در اتاق تعاون است، به ویژه در شرایط موجود که فقط هشت درصد تعاونی‌های کشور عضو اتاق تعاون هستند.

وی، به مجامع الکترونیک تعاونی اشاره کرد و گفت: این مجامع در شهریورماه به صورت آزمایشی در کرمان اجرا شد و در شروع سال جدید همه تعاونگران می‌توانند از ظرفیت این مجامع استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، ۲۸۶ پروژه تعاونی در سراسر کشور امروز با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به بهره‌برداری رسید. ارزش روز سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها که به مناسب دهه فجر انجام شد، دو هزار و ۵۴۳ میلیارد تومان است.

با افتتاح این پروژه‌ها هشت هزار و ۳۰۱ نفر شغل ایجاد می شود.

منبع : بازار کار


۹۴ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد

معاون وزیر تعاون: هم اکنون ۹۴ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که می‌بایست از ظرفیت‌های ارزشمند تعاونی‌ها در شرایط تاب آوری اقتصادی استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد کبیری در دیدار محمد شریعتمداری با علما و وعاظ تهران، با اشاره به تشکیل سامانه جامع هوشمند بخش تعاون اظهار کرد: با راه اندازی این بخش حتی فعالیت‌های هیئت مدیره‌های تعاون رصد خواهد شد و افراد می‌توانند به راحتی نسبت به تشکیل تعاونی اقدام کنند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هم اکنون ۹۴ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که می‌بایست از ظرفیت‌های ارزشمند تعاونی‌ها در شرایط تاب آوری اقتصادی استفاده کنیم چرا که تعاونی‌ها، توسعه اشتغال پایدار و شفافیت را ایجاد می‌کنند.
کبیری با اشاره به امضای تفاهم نامه با برخی فروشگاه‌های آنلاین تصریح کرد: با امضای این تفاهم نامه محصولات تعاونی‌ها در سکوی فروش بازار آنلاین قرار می‌گیرند که این موضوع به رشد و توسعه تعاونی‌ها کمک شایانی می‌کند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به راه اندازی خط اعتباری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی تعاونی‌های مسکن نیز اشاره کرد و در ادامه از راه اندازی مراکز نوآوری تعاونی‌ها در مهر امسال خبر داد.
وی توضیح داد: این مراکز به صورت همزمان در ۱۱ استان کشور راه اندازی خواهند شد و خدمات بیمه‌ای و بانکی با رویکرد تعاونی ارائه می‌کنند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


بیش از ۱۰ هزار تعاونی زنان در کشور فعال است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تا پایان مردادماه امسال ۲۳ هزار و ۷۲۲ تعاونی ثبت شده است که ۱۰ هزار و ۳۵۰ تعاونی زنان یعنی ۴۳.۶ درصد آنها فعال است.

«محمد شریعتمداری» روز چهارشنبه در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته تعاون و افتتاح طرح‌های تعاونی که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: نگاه به پدیده تعاونی در شروع انقلاب همه جانبه ‌بود و تعاونی‌ها در رساندن کالا به مردم نقش موثری داشتند و مشارکت خود را در توزیع کالا با قیمت‌های مناسب انجام می‌دادند. همچنین زمانی که ساخت مسکن برای محرومان مطرح شد وارد عرصه شدند .
وی گفت: تعاونی‌ها در دنیا از دل اقتصاد آزاد در بریتانیا و همزمان با شکستی در اقتصاد آزاد، با همکاری کارگران و کارفرمایان ایجاد شد.
وزیر تعاون تصریح کرد: یکی از دلایل مهمی که تعاونی‌ها در کشور به صورت پایدار فعالیت نمی‌کنند این است که به برخی از ترجیحات در قوانین که به نفع بخش تعاون وضع شده کمتر توجه می شود.
وی افزود: در دولت تدبیر و امید تلاش کردیم قوانین موجود را دوباره فعال و شرایطی را فراهم کنیم تا ترجیحاتی که به طور طبیعی تعاونی‌ها از آن برخوردار و تقویت می‌شوند و همچنین ارزش افزوده‌ای را به مردم و اعضای تعاونی ارائه می‌کنند، را پایدار کنیم.
شریعتمداری با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در بخش تعاون گفت: به طور مثال ۳ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی برای هزینه در تعاونی‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری است که در اختیار بانک توسعه تعاون قرار گرفت و با نرخ ترجیحی به آنها پرداخت می‌شود.
وی افزود: همچنین از طریق ایجاد خط اعتباری و رابطه بین بانک‌توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید ‌و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارتخانه در حوزه بانک توسعه تعاون، خط اعتباری چهار هزار میلیارد تومانی با نرخ ۸ و ۱۲ درصد اماده کردیم تا در اختیار تعاونی‌ها قرار دهیم.
وزیر تعاون اظهارداشت: سهم تعاونی ها از کل خصوصی‌سازی‌ که تا کنون ۴۲ هزار میلیارد تومان برآورد می شود نیز برای تقویت نهادهای زیرساختی این بخش و ایجاد توانمندسازی را دوباره فعال کردیم و اکنون ردیف مشخصی معین شده و مبلغ ۵ میلیارد تومان اعتبارات توانمند سازی، ۱۲ برابر شده است.
وی گفت: ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابعی است که در بودجه سال گذشته و امسال پیش بینی شده است تا با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون قدرت وام دهی به تعاونی‌ها را تقویت کنیم.
شریعتمداری به تعاونی‌ها وعده داد که تمام تلاش خود را برای افزایش قدرت وام‌دهی به آنها به کار ببندد و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون تنها نهاد حمایت کننده وام دهی به تعاونی‌هاست که باید حمایت شود.

وی گفت: ۲۲.۵ درصد تعاونی‌ها در بخش صنعت فعال هستند وکه ۴۴.۶ درصد از تعاونی های بخش صنعت مربوط به بانوان است.

شریعتمداری افزود: همچنین ۲۵۱ تعاونی دانش بنیان ثبت شده است که عموما جوانان فرهیخته و دانشمند هستند و با همفکری خود محصولات خود را تولید و در سطح کشور و دنیا توزیع می‌کنند.

وی اظهار داشت: نوگرایی در امر تعاونی و تاسیس تعاونی‌های نوبنیان و نوبنیاد در عرصه فعالیت‌های تعاونی‌های کشور یکی از اقدامات ماست و مرکز نوآوری و توسعه تعاونی‌های ‌نوبنیان (منتا) یکی از ابداعات مهم است که در توسعه تعاونی‌ها کمک می‌کند.

وزیر کار گفت: در سند ملی توسعه بخش تعاون، ۲۲ تکلیف برای بخش‌های مختلف دولتی قائل شده‌اند که این سند پیگیری شده و مهمترین سند توسعه بخش تعاون در این بخش است.
وی تاکید کرد: در قانون، خصوصی سازی باید بر پایه استفاده و مشارکت بخش تعاونی انجام شود اما در عمل این اتفاق نیفتاده است. بنابراین از این پس در خصوصی‌سازی‌ها توجه به تعاون و عضو کردن کارگران در آنها یکی از اقدامات دیگری است که باید انجام شود و پیگیر آن هستیم.

منبع : بازار کار


بیش از ۲۱ هزار شغل در بخش تعاون استان مرکزی ایجاد شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: شرکت‌های تعاونی این استان از ابتدا تاکنون ۲۱ هزار و ۴۲۶ فرصت شغلی در بخش‌های مختلف ایجاد کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی، محمدتقی آبایی‌ به مناسبت هفته تعاون گفت: این تعداد شغل از طریق ۲ هزار و ۲۷۸ شرکت تعاونی فعال در گرایش‌های تامین نیاز مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان، اصناف تولیدی و توزیعی، حمل و نقل، خدمات، سهام عدالت، صنعتی، عمرانی، فرش دستباف، مسکن، معدنی و کشاورزی ایجاد شده است.
وی بیان کرد: بیشترین شرکت تعاونی تشکیل شده در استان مرکزی با ۵۹۲ شرکت در گرایش خدمات و کمترین آن با ۱۰ شرکت در سهام عدالت است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: شرکت تعاونی‌های فعال این استان دارای ۷۲۲ هزار و ۴۸۷ عضو مرد و ۲۷۵ هزار و ۴۶۶ عضو زن هستند و سرمایه اولیه این شرکت‌ها یک هزار و ۵۸۲ میلیارد و ۶۲۳ هزار و ۳۹۴ ریال است.
آبایی‌ تصریح کرد: شرکت‌های تعاونی نقش موثری در تحقق جهش تولید و افزایش اشتغال در جامعه دارند و این بخش باید بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد.
وی عنوان کرد: سال گذشته شرکت‌های تعاونی استان مرکزی یک‌هزار و ۵۱۴ فرصت شغلی در این استان فراهم کردند که امید است این آمار در سال جاری با افزایش بیشتری همراه شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: میزان صادرات شرکت‌های تعاونی این استان نیز در سال گذشته به ۱۶ هزار و ۵۶۵ دلار رسید.

منبع : بازار کار


تشکیل ۲۹ تعاونی جدید در زنجان

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری صدا و سیما مرکز زنجان ؛ مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۹ تعاونی جدید با ۲۵۰ نفر عضو و با ۳۶۰ فرصت شغلی در استان تشکیل شده است.

پاکمنش افزود: سال گذشته ۸۹ تعاونی جدید با هزار و ۳۰۰ عضو در استان تشکیل شد که در نتیجه ایجاد این تعاونی‌ها برای ۲ هزار و ۷۵۰ نفر فرصت شغلی فراهم شد.
وی همچنین از انحلال ۸۰۰ تعاونی غیرفعال در سال جاری خبر داد و افزود: امسال نیز روند شناسایی و تعیین تکلیف تعاونی‌های غیرفعال در دستور کار است.
مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان این که تا کنون ۴ هزار و ۷۰۰ تعاونی در این استان به ثبت رسیده است گفت: از این تعداد هزار و ۲۰۰ تعاونی فعال است که زمینه اشتغال بیش از ۱۲ هزار نفر از طریق آن‌ها فراهم شده است.
سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی به آدرس https://taavoni.mcls.gov.ir در دسترس متقاضیان و تعاونگران است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


ایجاد ۱۳۰ فرصت شغلی با تشکیل تعاونی‌های جدید

۱۳۰ فرصت شغلی جدید با تشکیل تعاونی‌های جدید در سال جاری در خراسان جنوبی ایجاد شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: این تعداد فرصت شغلی در ۴ مایجاد ۱۳۰ فرصت شغلی با تشکیل تعاونی‌های جدیداه گذشته با تشکیل ۱۵ شرکت تعاونی جدید در استان ایجاد شده است.
غلامرضا اشرفی افزود: این تعداد شرکت تعاونی با سرمایه گذاری بیش از ۵ میلیارد و ۷۹۸ میلیون ریال در گرایش‌های مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی تشکیل شده است.
وی گفت: تعاونی‌های تولید بیشترین تعداد تعاونی تشکیل شده در استان هستند.
خراسان جنوبی ۹۳۲ تعاونی فعال دارد که از این تعداد ۱۲۴ تعاونی زنان هستند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


برنامه‌ریزی برای ایجاد ۹۰ تعاونی در بخش‌های مختلف اقتصادی لرستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از برنامه‌ریزی برای ایجاد ۹۰ تعاونی در بخش‌های مختلف اقتصادی این استان طی سالجاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی آشتاب ظهر در جلسه شورای معاونین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه تعاونی‌ها به عنوان یک اقتصاد رو به رشد در کشور هستند، اظهار داشت: در سال جهش تولید برنامه ریزی تشکیل ۹۰ تعاونی در بخش‌های مختلف اقتصادی، همچنین افزایش ظرفیت تولید و خدمات و تعیین تکلیف تعاونی‌های غیر فعال در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
وی، افزود: توانمند سازی تعاونی‌ها و حمایت‌های قانونی از بخش تعاون و ایجاد تعاونی‌های منطقه‌ای و فراگیر برای تصدی طرح‌ها و بنگاه‌های قابل واگذاری در افزایش سهم بخش تعاون در توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال بسیار موثر است.
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان، تصریح کرد: بخشی از تعاونی‌های غیرفعال قابلیت احیا دارند اما این امر نیازمند برنامه‌ریزی و درک مشترک بین اعضا است، تعیین تکلیف برخی از تعاونی با ارائه تسهیلات، رفع موانع بر سر راه آن‌ها و برخی دیگر از آنها با هماهنگی و مشارکت اعضا بوده و حتی نیاز به تسهیلات هم ندارند.
آشتاب، افزود: هم افزایی و هماهنگی نهادها و دستگاه‌های اجرایی و به خصوص مشارکت مردمی موجب جهش در تولید خواهد شد که با تجمیع این ظرفیت‌ها قطعاً محقق خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


ارایه خدمات ویژه به تعاونی‌ها در سال ۹۹

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از امضای تفاهم‌نامه طرح تعاون، اشتغال و بازار برای حمایت ویژه از تعاونی‌ها توسط وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی در سال ۹۹ خبرداد.

به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا، «محمد کبیری» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: طرح تعاون، اشتغال و بازار از طرح های هدف‌گذاری شده در سال ۹۸ بود اما به دلیل منابع محدود دولت، منابع آن تامین نشد.
وی افزود: البته با استفاده از منابع داخلی معاونت تعاون وزارت کار، این طرح در ۱۰ رسته تعیین شده و برای تکمیل زنجیره های تعاونی ها و توسعه بازار تسهیلات در اختیار تعاونی ها قرار گرفت.
معاون تعاون وزارت کار گفت: برای امسال نیز تفاهم نامه تعاون، اشتغال و بازار علاوه بر منابع داخلی تعاونی ها از محل تبصره ۱۸ بودجه ۹۹ نیز به امضای محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه و مرتضی شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی برای حمایت ویژه از تعاونی ها امضا شد.
وی در باره اقدام انجام شده در سال ۹۸ گفت: در سال گذشته معتقد بودیم که برای احیای ظرفیت بخش تعاون نیازمند بازسازی اعتماد عمومی و ارکان حاکمیت نسبت به این بخش هستیم، بنابراین استراتژی ما در دو راهبرد توسعه نوآوری و توسعه شفافیت خلاصه می شد.
کبیری اضافه کرد: در توسعه شفافیت، سامانه جامع هوشمند بخش تعاون ایجاد شد که هر سه ماه یک بار ظرفیت جدیدی به آن اضافه شد.
وی ادامه داد: پس از آن با رای دیوان عدالت اداری، مصوبه کمیته فرعی مقررات زدایی مبنی بر اینکه تعاونی ها نباید تغییرات خود را به وزارت تعاون اعلام کنند، لغو شد و براین اساس ثبت تغییرات تعاونی ها در سامانه جامع هوشمند بخش تعاون ممکن شد و ۱۱ مورد مراجعه حضوری برای ثبت و تغییر تعاونی ها طی فرایند یک ساله حذف شد و هشت مورد از مدارکی که باید برای ثبت تغییرات بارگذاری می شد به سه مورد تقلیل یافت.
وی اضافه کرد: درنظر داریم امسال نظام هوشمندی در این سامانه حاکم باشد و کاملا با هوش مصنوعی مدارک تایید شود و روند کار بدون دخالت افراد برای ثبت تغییرات در این سامانه انجام شود.
معاون تعاون وزارت کار اظهارداشت: در بخش شفافیت، انتشار تمام قراردادهای مربوط به صندوق ضمانت صادرات انجام شدو هدف ۱۲ برابری نظارت و حسابرسی که در ابتدای سال ۹۸ تعیین شده بود محقق شده و همچنین موجب شد فرآیندها و ساختار اتحادیه ها شفاف شود و در سال ۹۹ این مجموعه ها کار خود را منسجم تر دنبال خواهند کرد.
کبیری گفت: در بحث توسعه نوآوری، مقرر شد استان هایی که شرایط لازم را داشتند با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجوز توسعه دهنده و شتاب دهنده های تعاونی ها با عنوان مرکز ملی توسعه و نوآوری تعاون دریافت کنند.
وی افزود: در این طرح کشور را تقسیم کردیم تا در ۱۱ استان، مراکزی برای ارایه خدمات به تعاونی ها با اعتبار یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تاسیس شود.
کبیری گفت: برای هر مرکز به طور میانگین ۱۰۰ میلیون تومان اختصاص می یابد و سال گذشته سه مرکز در استان های فارس، کردستان و یزد راه اندازی شد.
وی افزود: در بقیه استان ها به ترتیب اولویت در سال ۹۹ با مجوز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی خواهد شد.
معاون تعاون وزارت کار گفت: سال گذشته به صورت خاص ۲.۵ میلیارد تومان برای حمایت از تعاونی ها در چند حوزه مختلف اختصاص یافت.
برای نمونه یارانه بین ۱۰۰ تا ۵۰ میلیون تومان به تعاونی معلولان دادیم و برای تعاونی هایی که بیشتر از ۱۰۰ عضو داشتند ۳۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض واریز شد تا افراد در این مراکز فعالیت کنند.
وی افزود: در بخش تعاونی زنان نیز تسهیلاتی را در نظر گرفتیم برای نمونه ضمانت نامه های تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بدون وثیقه صادر شد.
به گفته کبیری افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی از دیگر اقدامات معاونت تعاون وزارت کار در سال جدید است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


6957نفر در بخش تعاون شاغل شدند

بهمن ماه امسال ۴۱۹ شرکت تعاونی با عضویت ۱۰ هزار و ۲۴ نفر در کشور تشکیل شده که حاصل آن اشتغالزایی برای حدود ۷۰۰۰ نفر بوده است.

به گزارش ایسنا، گزارش سامانه جامع آمارهای ثبتی وزارت تعاون نشان می‌دهد که در بهمن ماه جاری تعداد ۴۱۹ شرکت تعاونی و دو اتحادیه ثبت و تشکیل شده که وضعیت فعالیت آنها در حال بهره‌برداری و در دست اجرا است.
تعداد اعضای این تعاونی‌ها ۱۰ هزار و ۲۴ نفر بوده و فعالیت آنها موجب اشتغالزایی برای ۶۹۵۷ نفر در کشور شده است.
بررسی توزیع جغرافیایی این تعاونی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین تعداد تعاونی ثبت و تشکیل شده مربوط به استان‌های فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی است.
بنابر این گزارش، در دو گرایش کشاورزی و صنعت، بیشترین تعداد تعاونی به ثبت رسیده و در میان تعاونی‌های موجود نیز، بیشترین تعداد اعضا و همچنین تعداد شاغلان به تعاونی‌های با فعالیت کشاورزی و صنعت اختصاص دارد.
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد بخش تعاون در ماه‌های اخیر به لحاظ تعداد و اشتغالزایی از رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته برخوردار بوده است به نحوی که مقایسه تعداد تعاونی‌های ثبت شده در
آبان ماه امسال نسبت به ماه قبل با افزایش ۷۳ درصدی و تعداد فرصتهای شغلی با افزایش ۹۷ درصدی همراه بوده است. همچنین مقایسه تعداد تعاونی‌های ثبت شده در آذرماه سال جاری نسبت آذرماه ۱۳۹۷، افزایشی معادل ۲۷درصد داشته و تعداد فرصت شغلی، افزایش معادل ۷۵ درصدی را نشان می‌دهد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


بهره برداری از ۱۱ طرح تعاونی در چهارمحال و بختیاری

بهره برداری از ۱۱ طرح تعاونی در چهارمحال و بختیاریبه گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، سید حفیظ الله فاضلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: همزمان با سراسر کشور و به صورت ویدئو کنفرانس با حضور معاون اول رئیس جمهور، ۱۱ طرح تعاونی در این استان به بهره برداری رسید.

او افزود: برای اجرای این طرح‌ها بیش از ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
فاضلی اضافه کرد: این طرح‌های تعاونی در بخش کشاورزی و خدمات است که به طور مستقیم برای ۲۳۶ نفر در تمامی شهرستان‌های استان اشتغال ایجاد کرده است.
او ادامه داد: در استان چهارمحال و بختیاری حدود دو هزار و ۸۰۰ تعاونی فعال وجود دارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


افتتاح ۱۷ تعاونی جدید در استان ایلام

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام از افتتاح همزمان ۱۷ شرکت تعاونی همزمان با سراسر کشور در ایلام خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، شکرالله شیرخانی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: ۱۷ تعاونی با سرمایه گذاری ۳۱۴ میلیارد ریال افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: مبلغ تسهیلات اخذ شده برای تعاونی‌های قابل بهره برداری شده، ۷۴ میلیارد ریال است و تعداد اعضاء آنها نیز ۳۱۶ نفر با فرصت شغلی ۳۲۶ نفر است.
شیرخانی مهم‌ترین تعاونی‌های قابل افتتاح را، تعاونی خدمات پزشکی ژنتیک که در زمینه بررسی‌های ژنتیکی فعالیت می‌کند، تعاونی خدمات رفاهی و توزیع سوخت در شهرستان دهلران، تعاونی کشت گیاهان دارویی تولید گل و فعال محیط زیست در شهرستان چرداول، دو تعاونی مسکن مهر با ۲۵۰و احد مسکونی در شهرستان دهلران، دو تعاونی تولید گلیم جمعاً به ظرفیت ۴۰۰ متر مربع در سال در شهرستان ایلام عنوان کرد.
به گفته وی، تعاونی خدمات فرهنگی، هنری و آموزشی که در زمینه آموزش و برگزاری مراسمات فرهنگی و هنری، تعاونی تولید محصولات دست دوز چرمی در زمینه تولید انواع محصولات چرمی، تعاونی فروشگاه محصولات خانگی با عضویت بازنشستگان فرهنگی در زمینه تامین محصولات خانگی به ویژه برای فرهنگیان فعالیت می‌نماید، دو تعاونی خدمات حسابداری در زمینه ارائه خدمات حسابداری از جمله تنظیم دفاتر، تهیه صورت‌های مالی، تنظیم اظهار نامه مالیاتی و تعاونی احیاء و بهره برداری از محصولات جنگل از دیگر تعاونی‌های قابل افتتاح است.
گفتنی است با حضور جهانگیری معاون اول رییس جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۳۲۲ طرح ایجاد شغل برای بیش از ۱۲ هزار و۷۰۰ نفر افتتاح خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


فعالیت ۱۰هزار تعاونی بانوان در کشور

رئیس اتاق تعاون درهمایش نقش بانوان دراقتصاد تعاون با حضور سفیرآفریقای جنوبی بااشاره به فعالیت۱۰هزار تعاونی بانوان در کشور،گفت:ترازتجاری دوکشور منفی۱۰۹میلیون دلار بوده که بسیار نامتوازن است.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش نقش بانوان در اقتصاد تعاون در راستای توانمندسازی و تبیین نقش اقتصادی بانوان در جامعه و نیز به اشتراک‌گذاری تجربیات موفق، با حضور رئیس اتاق تعاون، سفیر آفریقای جنوبی، مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و جمع کثیری از بانوان تعاونگر از ایران و آفریقای جنوبی در اتاق تعاون برگزار شد.
در این همایش بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه در فرهنگ ایرانی-اسلامی، بانوان همواره جایگاه ویژه‌ای داشته و دارند، بیان داشت: از منظر فرهنگی و دینی، می‌توان به حضرت فاطمه (س) به عنوان الگوی کاملی از زن و تبیین کننده‌ی واقعی جایگاه زن در جامعه اسلامی اشاره داشت.
وی ادامه داد: در نهضت بین المللی تعاون نیز، بانوان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. به طوری که امروزه همراستا با برنامه‌های توسعه‌ای سازمان ملل، بر حضور و مشارکت بانوان در نهضت تعاون برای هر چه توانمندتر شدن بانوان در جامعه، تاکیدات و توجه ویژه‌ای شده است.
رئیس اتاق تعاون اظهار داشت: به عنوان نمونه در مورد نقش بانوان در نهضت جهانی تعاون، می‌توان به سهم ۹۵ درصدی بانوان در میان اعضای تعاونی‌های مصرف ژاپن، سهم ۴۹ درصدی بانوان از اعضای تعاونی‌های کارگری در اسپانیا و سهم ۶۵ درصدی بانوان از اعضای هیئت مدیره تعاونی‌های اعتبار در تانزانیا اشاره کرد.
عبداللهی افزود: در نهضت تعاون ایران نیز، بانوان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. هم اکنون از قریب به ۹۳،۵۰۰ تعاونی فعال، حدود ۱۰ هزار تعاونی معادل ۱۱ درصد از کل تعاونی‌ها به بانوان اختصاص دارد و بالغ بر ۳۲ درصد از اعضای تعاونی‌های فعال کشور را بانوان تشکیل می‌دهند. در مجموع شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های فعال بانوان در ۹۶ گرایش از رشته فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و توزیعی فعالیت دارند که به ترتیب تعاونی‌های خدمات، صنعت و معدن، کشاورزی، فرش دستباف با ۹۳ درصد سهم، بیشترین تعداد را شامل می‌شوند. از سوی دیگر می‌توان گفت بالغ بر ۶۱ درصد تعاونی‌های بانوان در بخش تولیدی، فعالیت می‌کنند.
این مقام مسئول ابراز داشت: از بررسی و تامل در این آمارها می‌توان نتیجه گرفت که بخش تعاون ایران توانسته است ظرفیت مناسبی را برای فعالیت‌های اقتصادی بانوان فراهم آورد. لذا می‌توان از ظرفیت بخش تعاون ایران و مدل کسب و کار تعاونی، در جهت هر چه توانمند کردن بانوان ایرانی و تقویت نقش اقتصادی آنان در جامعه گام برداشت.
رئیس اتاق تعاون با اشاره به همایش نقش بانوان در اقتصاد تعاون بیان داشت: یکی از رویکردها برای توانمندسازی، بهره‌گیری از تجربیات موفق سایر کشورهاست. این همایش نیز با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی کشور آفریقای جنوبی به ویژه در حوزه بانوان صورت گرفته است.
وی در ادامه به وضعیت آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: آفریقای جنوبی با دارا بودن زیرساخت‌های بسیار مستحکم اقتصادی و مالی پیشرفته در حوزه‌های انرژی، ارتباطات، حمل و نقل، امور مالی و حقوقی و بازار بورس، و ساختار نسبتاً پیشرفته بانکی و مالی و نظام مدرن توزیع موثر کالا، بسیاری از شاخص‌های کشورهای توسعه یافته را خصوصاً در بخش‌های اقتصادی تولیدی و صنعتی نیز در خود جای داده است. از این روی در حال حاضر از آفریقای جنوبی به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد این قاره و بازاری بزرگ با درآمد متوسط مبنی بر عرضه فراوان منابع طبیعی یاد می‌شود.
رئیس اتاق تعاون در ادامه وضعیت صادرات کشور آفریقایی را بررسی و توضیح داد: صادرات کالایی آفریقای جنوبی به جهان در سال ۲۰۱۸، در حدود ۹۴ میلیارد دلار و واردات کالایی این کشور از جهان در حدود ۹۳ میلیارد دلار است که می‌توان گفت این کشور از تراز تجاری متوازنی برخوردار است.
وی گفت: صادرات ایران به آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۸ در حدود ۶ میلیون دلار و واردات از این کشور برابر با ۱۱۵ میلیون دلار بوده است. بنابراین، تراز تجاری ایران با آفریقای جنوبی منفی ۱۰۹ میلیون دلار بوده که بسیار نامتوازن است و نیاز به ایجاد تعادل از طریق توسعه صادرات ایران به آفریقای جنوبی هستیم.
رئیس اتاق تعاون ایران در خصوص توسعه روابط اقتصادی بخش تعاون ایران با بخش تعاون و خصوصی آفریقای جنوبی در حوزه بانوان، اظهار داشت: بانوان ایرانی می‌توانند با بهره‌گیری از روحیه تعاون، شبکه‌سازی و خلاقیت خود، از فرصت‌های اقتصادی موجود در بخش تعاون کشور به نحو احسن در راستای رسیدن به آمال اقتصادی و اجتماعی خود بهره‌برداری کنند.
وی گفت: علاوه بر این، با توجه به اهمیت آموزش و ظرفیتی که در این خصوص در بخش تعاون وجود دارد، ضروری است بانوان ایرانی بیش از پیش از این فرصت و ظرفیت برای بروزرسانی مهارت‌های خود بهره‌برداری کنند. همچنین برگزاری این گونه رویدادها نیز می‌تواند گام مثبتی در جهت معرفی هر چه بیشتر توانمندی‌های بانوان تعاونگر کارآفرین و اشاعه فرهنگ تعاون در کشور باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر و خصوصاً در عصر پسابرجام و خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از توافق برجام، پتانسیل و زمینه همکاری اقتصادی بسیار خوبی بین دو کشور ایران و آفریقای جنوبی وجود داشته و این امر اهمیت توسعه مناسبات طرفین را با توجه به جایگاه و موقعیت منطقه‌ای هر دو کشور دوچندان می‌سازد.
عبداللهی ابراز داشت: توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور عمدتاً در بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی مناسب و متناسب با ظرفیت‌های تجاری ایران و آفریقای جنوبی خصوصاً در عرصه‌های ذیل که دو طرف از پتانسیل خوبی برخوردارند عملیاتی است به عنوان نمونه می‌توان به مواد شیمیایی، مواد شوینده، مواد غذایی فرآوری شده، تجهیزات الکترونیکی، فولاد، سازه‌های زیست‌محیطی، تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، تریلرها و مخازن دیزلی، حمل و نقل دریایی، کشتیرانی، شیلات و آبزی پروری، صنایع پتروشیمی، پلاستیک، صنعت ساختمان و مصالح ساختمان اشاره کرد.
به گفته رئیس اتاق تعاون، صنعت نفت آفریقای جنوبی از نظر واردات نفت خام، گاز و پتروشیمی بازار بسیار خوبی برای صنایع نفتی ایران بشمار رفته و ظرفیت‌های خوبی برای شرکت‌های دولتی و خصوصی ایرانی در زمینه مشارکت در نفت، پتروشیمی، گاز، ساخت پالایشگاه، ساخت واحدهای تولید الکتریسته از نفت و صنایع وابسته در آفریقای جنوبی وجود دارد.
عبداللهی گفت: بخش تعاون ایران نیز با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی آفریقای جنوبی و نیز ظرفیت‌های خود به عنوان دومین رکن اقتصاد کشور در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با دارا بودن ۹۳ هزار تعاونی فعال، در حدود ۱۱ میلیون عضو و اشتغالزایی یک میلیون و هفتصد هزار نفری و دارا بودن سه گروه اصلی بنگاه‌های تعاونی شامل تعاونی‌های تولیدی با سهم ۵۰ درصدی، تعاونی‌های توزیعی با سهم ۲۲ درصدی و تعاونی‌های خدماتی با سهم ۲۸ درصدی، علاقه‌مندی و آمادگی خود را در ارتباط با توسعه روابط اقتصادی در تمامی عرصه‌های اقتصادی مذکور و آشنایی هر چه بیشتر با تعاونی‌ها در حوزه‌های مختلف و انتقال تجارب میان دو کشور در حوزه‌های مختلف صنعتی، خدماتی و کشاورزی اعلام می‌کند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در حوزه بانوان نیز لازم است برنامه‌ریزی‌های لازم برای انتقال تجارب میان تعاونگران و کارآفرینان دو کشور صورت گیرد و در این رابطه نیاز است که تعامل پیوسته میان اتاق تعاون ایران و سفارت آفریقای جنوبی در تهران حفظ شود.

منبع : خبرگزاری مهر


افتتاح ۴ تعاونی، دهه فجر در لرستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: همزمان با ایام‌الله دهه فجر برنامه‌های متنوعی متناسب با گام دوم انقلاب برگزار خواهد شد که ازجمله آن‌ها می‌توان به افتتاح چهار تعاونی تولیدی، صنعتی و کشاورزی اشاره کرد.

علی آشتاب امروز در حاشیه مراسم نواخته شدن زنگ کار و تولید که در یکی از واحدهای تولیدی استان برگزار شد، ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر، اظهار کرد: این ایام فرصت مناسبی است که خدمات و عملکرد دولت به نظر مردم رسانده شده و باعث ایجاد امید و نشاط شود.
وی با اشاره به این‌که کمیته کارگری دهه فجر همسان با سایر کمیته‌ها برنامه‌هایی برای اجرا در این ایام دارد، عنوان کرد: همزمان با سراسر کشور و در ساعت ورود حضرت امام خمینی(ره) به کشور، زنگ انقلاب را در کارخانه داروسازی دکتر صالح نیا، که یک کارخانه دانش بنیان بوده و به نوعی واحدی است که همواره مراحل روبه رشد را طی می کند، به صدا در می‌آید.
آشتاب ادامه داد: در سایرشهرستان‌ها نیز برنامه مشابهی اجرا می‌شود و بعد از آن به منظور تجدید بیعت با رهبری و انقلاب دیداری با نماینده ولی فقیه در استان و استاندار لرستان داریم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افتتاح طرح‌های تعاونی در سطح استان، بیان کرد: در این ایام چهار تعاونی تولیدی، صنعتی و کشاورزی و همچنین ۶۳ طرح از محل اشتغال روستایی و عشایری که توانستند تسهیلات را دریافت و به بهره برداری برسند، افتتاح می‌شوند که به نوعی ثمره اجرای طرح اشتغال روستایی و حمایتی‌هاست.
وی با بیان این‌که بازدید از تعاونی‌ها از برنامه‌های ما در ایام‌الله دهه فجر است، اضافه کرد: همچنین برنامه‌های فرهنگی، ورزشی و متناسب با گام دوم انقلاب، با رویکرد توسعه فرهنگ کار، کارآفرینی و کار گروهی، اجرا می‌شود.
آشتاب با اشاره به تجلیل‌از خانواده‌های شهدای کارگر در این ایام، افزود: مراسم تجلیل از نخبگان و امتنان جامعه کار و تولید در شهرستان الیگودرز برگزار می‌شود و به عبارتی در این هفته برنامه‌هایی را در راستای توسعه کار تعاونی و کار جمعی خواهیم داشت.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان افزود: امیدواریم بتوانیم در این ایام نشستی با تشکل‌های کارگری و کارمندی داشته باشیم.

منبع : بازار کار


ایجاد ۱۰۹۲ فرصت شغلی جدید در تعاونی های خراسان جنوبی

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از ایجاد هزار و ۹۲ فرصت شغلی جدید در تعاونی های استان طی سال جاری خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا اشرفی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: یکی از مهمترین اولویت‌های کاری استان در حوزه اشتغال مشاغل خانگی است.

وی از پرداخت دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی در سه ماهه گذشته خبر داد و گفت: با پرداخت این تسهیلات ۳۳۷ شغل ایجاد شده است.
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون هزار و ۹۵ مجوز اشتغال در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات صادر شده است.
اشرفی به طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری اشاره کرد و گفت: از ابتدای اجرای این طرح تاکنون شش هزار و ۱۰۰ نفر پیش بینی اشتغال در دو هزار و ۴۸۴ بنگاه اقتصادی انجام شده است و کمترین میزان انحراف را در اجرای این طرح داشته ایم.
وی با بیان اینکه طرح یارانه دستمزد نیز از تیرماه امسال در چهار شهرستان استان آغاز شده است، عنوان داشت: در حال حاضر این طرح در تمامی شهرستان‌ها اجرا شده و شاهد افزایش ۱۰ برابری در این حوزه هستیم و تاکنون ۱۵۰ نفر از این طرح بهره مند شده اند.
افزایش بیمه شدگان اجباری استان به ۸۰ هزار نفر
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از بکارگیری ۳۷۳ نفر از طریق کاریابی‌های استان، بیان داشت: علاوه بر این در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی ۸۵ رشته شغلی شناسایی و ۴۰۴ نفر در این حوزه کار انجام می‌دهند.
اشرفی ادامه داد: علاوه بر این امسال ۷۳۷ نفر در قالب طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی جذب و آموزش دیدند.
وی از تشکیل ۵۲ تعاونی از ابتدای سال جاری تاکنون در استان خبر داد و گفت: از این محل نیز تعداد یک هزار و ۹۲ فرصت شغلی در استان ایجاد شده است.
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی یادآور شد: بیمه شدگان اجباری تامین اجتماعی در خراسان جنوبی با افزایش نسبت به سال گذشته (۷۶ هزار نفر) امسال به حدود ۸۰ هزار نفر رسیده است.
اشرفی گفت: همچنین با انعقاد تفاهم نامه همکاری با صندوق کارآفرینی امید خراسان جنوبی ۱۰ میلیارد تومان به طرح‌های اشتغالزا تزریق شده که تاکنون ۶ میلیارد تومان از این اعتبارات جذب شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تاسیس تعاونی ها تا پایان سال ۹۸

تفاهم نامه مشترک همکاری وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان با موضوع ایجاد تعاونی جوانان و بیمه کارگران همزمان با برگزاری هفتاد و چهارمین جلسه ستاد ستاد ملی ساماندهی امور جوانان به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار بازارکار محمد شریعتمداری ” در آیین انعقاد تفاهم نامه مشترک همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان که شنبه ۲۸ دی ماه در محل سالن جلسات وزارت ورزش و جوانان برگزار شد خاطر نشان ساخت: اعتباری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بدون وثیقه از محل صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون در جهت رشد و توسعه تعاونی ها اختصاص می یابد.
وی ادامه داد: در کشور ۴۹۰ هزار واحد کوچک و بزرگ اقتصادی در بخش های مختلف با اشتغال حدود ۱۴ میلیون نفر وجود دارد که قشر عظیم این گروه ها را جوانان تشیل می دهند و با توجه به ۲۷۰ مجموعه ورزشی کارگری در سراسر کشور و همچنین مجموعه وسیع ورزشی که در اختیار وزارت ورزش است می توان در جهت نشاط، سلامت سازی و امید به آینده آنان گام های موثری برداشت.
شریعتمداری با بیان اینکه برای نخستین بار است که با سازماندهی جوانان در قالب تعاونی ها در جهت اشتغال آنان تلاش می شود خاطر نشان کرد: تعاونی های جوان که یک محصول، کالا و یا ایده ای را تولید می کنند با حمایت از آنان می توان این محصولات را به تولید انبوه رساند و باعث رشد اقتصادی در کشور شد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر یکی از اساسی ترین مشکلات کشور اشتغال جوانان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی است و نرخ بیکاری در این قشر از جامعه از سایر قشرها بیشتر است که برای برون رفت از این مشکل لازم است اقدامات موثری انجام شود.
وزیر کار همچنین بر لزوم اهتمام دو وزارتخانه برای عملیاتی نمودن این یاداشت تفاهم تاکید کرد و گفت: کمیته پیگیری در سطح ملی و استانی تشکیل می شود تا این تفاهم نامه به طور کامل اجرایی شود.
وی جوانان را محور حرکت و توسعه جامعه دانست و اظهار کرد: باید توجه ویژه ای به این قشر شود و یکی از اولویت های دولت اعتماد به جوانان در پست های مختلف مدیریتی کشور است.
وزیر کار به تغییر نگرش در اداره تعاونی ها اشاره کرد و افزود: ایجاد برنامه ها و نگاه جدید به موضوع تعاون در جهت تغییر نگرش در این راستا انجام می شود تا از تشکل های سنتی به سمت تشکل های مدرن گام برداریم و با استفاده از ظرفیت ها، نوآوری و اصلاح روش ها باعث یک انقلاب و جهش موثری در جهت توسعه تعاونی ها شویم.
شریعتمداری در حاشیه این نشست همچنین با اشاره به مباحث ذکر شده موضوعات کارگری در این تفاهنامه نیز گفت: در حوزه کارگری تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید . در سال جاری حدود ۵۰ رویداد ملی برگزار کردیم و در دو رویداد بین المللی نیز مجموعه کارگران حاضر شدند که نتیجه آن در المپیک کارگری اسپانیا با ۱۳۸مدال به بار نشست ومقام سوم دنیا را در میان کشورهای صاحب نام به دست آورد و در جایگاه مناسبی قرار گرفتیم . این همکاری های مشترک برای افزایش مهارت کارگران جوان از طریق افزایش آموزش ها امری مناسب است که در متن تفاهمنامه بر آن تاکید شده است. همچنین فرزندان کارگران نیز در حوزه‌های مختلف استعدادیابی می شوند . در متن تفاهم نامه به این موضوعات نیز اشاره شده است که برای دو سال پیگیری می شود .
هدف بزرگ ما تربیت کادر مدیریتی آینده کشور از بین اعضای سمنهای جوانان است
دکتر مسعود سلطانی فروزیر ورزش و جوانان نیز با بیان اینکه تربیت کادر مدیریتی آینده کشور از بین اعضای سمنهای جوانان هدف بزرگی است که ما آن را دنبال می کنیم، تصریح کرد: باید به گونه ای عمل کنیم که اعضای سمنهای جوانان آمادگی لازم برای ایفای نقش در کادر های مدیریتی کشور را داشته باشند.
وی با اشاره به تفاهنامه‌ای که میان وزارت ورزش و جوانان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منقعد شد، اظهار کرد: امیدوارم این همکاری مشترک، بنیانی برای همکاری های بیشتر و موثرتر به خصوص در حوزه اشتغال جوانان باشد.
سلطانی فر با اشاره به مبحث اشتغال به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه های جوانان، بیان کرد: در بین مسائل و مشکلاتی که در خصوص جوانان مطرح است، بحث اشتغال جوانان از اهمیت ویژه ای برخوردار است بر این باوریم اگر هر نظامی بتواند مشکل اشتغال را حل کند، در‌کنار آن مشکل مسکن، تحصیل،اوقات فراغت و مشارکت و مسائل دیگر در مسیر حل شدن قرار خواهد گرفت.
او ادامه داد: بر این اساس تمرکز ویژه این دولت بر این بوده که با منابع مختلف دولتی و خصوصی زمینه های حل مشکلات اشتغال جوانان را ایجاد کند تا در کنار آن باقی مسائل نیز حل شود. این موضوعات به صورت جدی در وزارت خانه مورد رصد قرار می‌گیرد. در خصوص اوقات فراعت جوانان نیز زمینه سازی و بستر سازی های لازم برای حضور هرچه بیشتر جوانان در عرصه های مختلف توسط تشکل های مردم نهاد انجام می شود و قدم های اساسی برداشته شده است.
وی با اشاره به تمهیدات و تسهیلاتی که برای جوانان در نظر گرفته شده، عنوان کرد: از جمله این تمهیدات می توان به خانه جوانان در هر استان اشاره کرد، در خصوص تسهیلات نیز می توان به وام قرض الحسنه ازدواج اشاره کرد که این وام در ۹۲ و ۹۳، سه میلیون تومان بود که امسال به ۳۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و برای سال آینده نیز میزان آن به ۵۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین خواهد رسید. راه اندازی دفاتر مشاروه ازدواج نیز از جمله دیگر کارهایی است که از سوی وزارت ورزش و جوانان برای جوانان کشور در نظر گرفته شده است.
دکتر سلطانی فر با بیان اینکه تربیت کادر مدیریتی آینده کشور از بین اعضای سمنهای جوانان هدف بزرگی است که ما آن را دنبال می کنیم، تصریح کرد: این هدف بزرگ را دنبال می کنیم و امیدواریم در پایان دولت کارنامه قابل قبولی در این خصوص داشته باشیم. باید به گونه ای عمل کنیم که اعضای سمنهای جوانان آمادگی لازم برای ایفای نقش در کادر های مدیریتی کشور را داشته باشند.
وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۶۰۰ سازمان مردم نهاد در کشور داریم که در ابتدای دولت یازدهم تعداد این سازمان ها کمتر از ۱۰۰ سازمان بود اما خوشبختانه به این تعداد رسیده ایم. ضمن اینکه افراد عضو علاوه بر عضویت در مشارکت های اجتماعی شرکت می کنند، هدف ما از حمایت از این سازمان های مردم نهاد، تربیت کادر مدیریتی آینده کشور از بین اعضای این تشکل های مردم نهاد است.خیلی امیدوارم و استعداد های خوبی را می بینیم که در آینده نزدیک می توانند سکان اداره کشور را در اختیار بگیرند.
وزیر ورزش و جوانان با بیان این که تشکلهای مردم نهاد پل ارتباطی بین دولت و مردم هستند و این نهادها زمینه ای برای اعتراضات مدنی مردم هستند تا بتوانند بدون خشونت و تندروی ها انتقادات، اعتراضات، پیشنهادات و سایر انتظارات خود را به دولت منتقل کنند، گفت: از روزی که در جمهوری اسلامی ایران و در ابتدای دولت اصلاحات، مباحث مربوط به مشارکت های سیاسی و اجتماعی با گسترش سمن ها مطرح شد همواره این بحث را به عنوان هدفی مهم تلقی می کردیم.
وی ادامه داد: مبنی و اساس آزادی از کتابخانه ها و مراکز پژوهشی نشاُت می گیرد و ریشه مشارکت اجتماعی باید از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی عبور کند و این گونه نیست که آزادی از کف خیابان ها و با ناآرامی ها بوجود بیاید و جوامع توسعه یافته جوامعی هستند که می توانند خواسته های خود را از طریق جامعه مدنی به دست آورند.
وزیر ورزش و جوانان گفت: خوشبختانه هیچ یک از اعضای سمنهای جوانان در ناآرامی های چند سال اخیر کشور حضور نداشتند و جزو دستگیرشدگان نبودند که این مهم نشان می دهد از طریق گسترش نهادهای مدنی می توان زمینه و شرایط بیان انتقادات به صورت مدنی را فراهم و از بیان غیر قانونی اعتراضات جلوگیری کرد.
دکتر سلطانی فر در پایان با تاکید بر اهمیت سازمان های مردم نهاد در حل موضوعات اجتماعی و بسیاری از مشکلات، افزود: امیدوارم بتوانیم در ادامه راه امکانات و تسهیلات بیشتری را در اختیار اعضای سازمان های مردم نهاد جوانان قرار دهیم.

منبع : بازار کار


ایجاد ۹۳ تعاونی جدید در لرستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از ایجاد ۹۳ تعاونی جدید در این استان طی امسال خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، علی آشتاب در گفت و گو با رسانه‌ها، اظهار داشت: بر اساس تازه‌ترین آماری که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کرده است در آذر ماه سال ۹۸ تعداد ۳۳۲ تعاونی جدید در کشور برای انجام فعالیت‌های مختلف کسب و کار به ثبت رسیده‌اند که استان لرستان با تعداد ۳۱ شرکت تعاونی در رتبه دوم و استان فارس با ۳۵ تعاونی در رتبه اول جای دارند.

وی، بیشترین تعداد تعاونی‌های ثبت شده را در بخش‌های کشاورزی و صنعت عنوان کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۹۳ تعاونی با عضویت هزار و ۱۶۹ نفر و اشتغال هزار و ۱۱۴ نفر با سرمایه‌ای معادل ۱۱ میلیارد ریال در لرستان تشکیل و به ثبت رسیده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، افزود: شهرستان خرم آباد، بروجرد و الیگودرز بیشترین ثبت تعاونی را در استان داشته‌اند.
آشتاب با اشاره به اهمیت نقش و جایگاه بخش تعاون در رشد و توسعه اقتصادی، عنوان داشت: توسعه، ترویج فرهنگ کار گروهی، پیگیری مسائل و مشکلات شرکت‌های تعاونی و تقویت تعاونی‌ها در سال رونق تولید می‌تواند بر کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال کمک کند.

منبع : خبرگزاری مهر


ایجاد ۲۶۰۰ شغل از طریق تعاونی

به گزارش ایلنا، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ویژگی‌‌های تعاونی‌‌های تشکیل و ثبت شده در آبان سال۱۳۹۸ در کل کشور را اعلام کرد.

بر اساس گزارش‌های اخذ شده از سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون ماه سال ۱۳۹۸، تعداد ۱۶۶ شرکت تعاونی و یک اتحادیه در این ماه تشکیل و ثبت شده‌اند که وضعیت فعالیت آنان در حال بهره‌برداری و یا در دست اجراست.
تعداد کل اعضای تعاونی‌های مذکور ۵۰۵۶ نفر و تعداد شاغل ۲۵۹۵ نفر و سرمایه اولیه حدود ۳۲ میلیارد ریال است. متوسط تعداد اعضا و شاغل مربوط به این تعاونی‌ها به ترتیب ۳۰ و ۱۶ نفر است.
بررسی توزیع جغرافیایی این تعاونی‌ها حاکی از آن است، بیشترین تعداد تعاونی تشکیل و ثبت شده به استان‌های فارس و لرستان هر کدام با ۱۷ تعاونی و تهران و خراسان رضوی هر کدام با ۱۴ تعاونی تعلق دارد.
بیشترین تعداد تعاونی ثبت شده در فعالیت‌های صنعت و کشاورزی به ترتیب با ۵۳ و ۴۳ واحد هستند.
تعاونی‌های دارای فعالیت هتل رستوران و ساختمان به ترتیب با ۱۵۳۸ و ۹۲۲ نفر دارای بیشترین اعضا هستند.
همچنین بیشترین شاغل مربوط به تعاونی‌های دارای فعالیت صنعت و کشاورزی به ترتیب با ۷۹۱ و ۶۰۶ نفر است.

منبع : خبرگزاری ایلنا


سامانه ثبت تعاونی راه‌اندازی شد

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع و هوشمند تعاون برای تشکیل تعاونی‌ها گفت: زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان نباید از ۵ وز کاری تجاوز کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدجعفر کبیری گفت : با توجه به اینکه سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور از اوایل آبان به بهره‌برداری رسیده است، بنابراین تشکیل تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها از طریق سامانه مذکور بدون نیاز به مراجعه متقاضی به ادارات و به صورت خدمت الکترونیکی انجام می‌شود.
وی افزود: مجموع زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان و بررسی مدارک آنها را سامانه مذکور نباید از پنج روز کاری تجاوز کند و این موضوع به صورت برخط بررسی و در ارزیابی ادارات تعاون استان‌ها لحاظ می شود.
معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: تکمیل اطلاعات اعضای شرکت‌ها و اطلاعات تعاونی در سامانه مذکور در اولویت قرار می‌گیرد و میزان تحقق آن بررسی و در ارزیابی استانی ادارات لحاظ می شود.
کبیری پیش از این نیز اعلام کرده بود برای کاهش مراجعه فعالان بخش تعاونی به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید همه مسائل آنها از طریق سامانه جامع و هوشمند پیگیری شود.
این سامانه از طریق سامانه http://taavoni.mcls.gov.ir در دسترس است.

منبع : خبرگزاری مهر


ثبت ۷۲ شرکت تعاونی جدید در اردبیل

مدیر تعاون استان اردبیل از ثبت ۷۲ شرکت تعاونی جدید در استان طی شش ماهه نخست سال‌جاری خبر داد.
به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، ناصر نعمتی در نشست با تعاونگران با اشاره به افزایش ۳ درصدی ثبت شرکت‌ها ی تعاونی جدید اظهار کرد: در شش ماه نخست سال‌جاری تعداد ۷۲ شرکت تعاونی جدید در استان اردبیل به ثبت رسیده است.

وی افزود: انواع شرکت‌های تعاونی در رشته کشاورزی شامل تعاونی‌های کشاورزی و روستایی، رشته مصرف شامل تعاونی‌های مصرف‌کنندگان، مسکن، اعتبار و آموزشگاه‌ها و رشته کار و پیشه شامل تعاونی‌های کار، تعاونی‌های حِرَف و صنایع دستی، تعاونی‌های صنایع کوچک، تعاونی‌های تهیه و توزیع و تعاونیهای مشاغل‌ آزاد طبقه‌بندی می‌شوند.
مدیر تعاون استان اردبیل با بیان اینکه نزدیک به ۵۰ درصد شرکت‌های جدید تعاونی در حوزه کشاورزی و صنعت است تصریح کرد: بیش‌ترین حوزه تشکیل شرکت‌های تعاونی استان در سال‌جاری به ترتیب شامل حوزه‌های کشاورزی، صنعت، خدمات و فرش است.
وی تشریح کرد: شرکت‌های تعاونی استان اردبیل در شش ماهه اول سال توانسته‌اند با صادرات نزدیک به ۲۶ میلیون دلار گام بزرگی را برای معرفی و فروش توانمندی‌های استان در کشورهای همسایه بردارند.
نعمتی اضافه کرد: صادرات شرکت‌های تعاونی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از افزایش نزدیک به ۲۹ درصد برخوردار بوده است.
وی بیان کرد: عراق، آذربایجان، گرجستان و پاکستان از عمده کشورهای هدف صادرات شرکت‌های تعاونی استان اردبیل است.
مدیر تعاون استان اردبیل گفت: محصولات کشاورزی، ظروف پلاستیکی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و پوشاک بیش‌ترین میزان صادرات شرکت‌های تعاونی استان را به خود اختصاص داده‌اند.

منبع : خبرگزاری فارس


تعاونی‌ها می‌توانند اشتغال پایدار را برای توانخواهان ایجاد کنند

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: تعاونی‌ها به دلیل ابعاد اجتماعی و اقتصادی می‌توانند اشتغال پایدار را برای توانخواهان ایجاد کنند و همچنین باعث حضور فعال تر این افراد در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی شوند.

به گزارش ایلنا، «محمد کبیری» درحاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی عصای سفید و امضای تفاهم ‌نامه همکاری مشترک میان معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، ویژگی‌های مناسب بخش تعاون برای جامعه هدف بهزیستی را برشمرد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد : امیدوارم این کار بتواند بخشی از نیازهای توانخواهان را پوشش دهد و در نظر داریم از تعاونی‌های توانخواهان در حوزه‌های مختلف ارائه تسهیلات و حوزه تضامین حمایت کنیم.
تفاهم‌ نامه همکاری مشترک میان سازمان بهزیستی کشور، معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون هم زمان با گرامیداشت روز جهانی عصای سفید با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور و معاون امورتعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شد.
گفتنی است این تفاهمنامه در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و به منظور حمایت از اشتغال و ارتقای رفاه اجتماعی و ایجاد خوداتکایی برای دهک‌های پایین درآمدی در قالب ایجاد و توسعه تعاونی‌های کار آفرینی و تکالیف مندرج در قانون برنامه ششم و قانون جامع حمایت از حقوق معلولان با موضوع استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات موجود طرف‌های تفاهمنامه به منظور شناسایی، آموزش، هدایت، توانمندسازی جامعه هدف از طریق تشکیل تعاونی و توسعه تعاونی‌های تامین نیاز و فراگیر ملی اجرایی می‌شود.
اولویت دهی به طرح های تعاونی توان‌یابان جهت معرفی به بانک‌ها و استفاده از تسهیلات و مشوق‌های قانونی و حمایتی یکی از بندهای این تفاهمنامه است.

منبع : خبرگزاری ایلنا


مروری بر آمار اشتغالزایی تعاونی‌ها در ماه شهریور

وزارت کار نشان می‌دهد که در شهریور ماه امسال ۲۲۸ شرکت تعاونی با عضویت ۵۷۳۶ نفر تشکیل شده و برای ۳۹۵۶ نفر اشتغالزایی کرده است.

به گزارش بازارکار به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش اخذ شده از سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون، در شهریور ماه امسال،تعداد ۲۲۸ شرکت تعاونی و دو اتحادیه تشکیل و ثبت شند که وضعیت فعالیت آنها در حال بهره برداری و یا در دست اجرا بوده است.این تعاونی ها جمعا ۵۷۳۶ نفر را به عضویت درآورده و برای ۳۹۵۶ نفر اشتغالزایی کرده‌اند.
در این گزارش، بخش‌های صنعت و کشاورزی بیشترین تعداد تعاونی ثبت شده را به خود اختصاص داده‌اند و بیشترین تعداد عضو هم متعلق به تعاونی‌های دارای فعالیت کشاورزی با ۱۷۵۹ نفر و مستقلات اجاره و فعالیتهای کسب و کار با ۱۵۶۷ نفر بوده است. بیشترین تعداد شاغلان نیز به تعاونی‌های صنعتی با ۹۱۴ نفر و تعاونی‌های دارای فعالیتهای خدمات عمومی و اجتماعی با ۷۶۰ نفر تعلق دارد.
مقایسه عملکرد ماه شهریور ۱۳۹۸ نسبت به مرداد ۱۳۹۸
مقایسه گزارش سامانه جامع آمارهای ثبتی وزارت تعاون نشان می‌دهد که تعداد تعاونی‌های ثبت شده در شهریور ماه سال جاری ۲۲۸ واحد بوده که در مقایسه با ۲۰۱ واحد تشکیل شده در ماه گذشته، افزایشی معادل ۱۳ درصد داشته است. تعداد اعضا نیز افزایش ۵۳ درصدی و تعداد فرصتهای شغلی افزایش ۳۲ درصدی را به دنبال داشته است.
مقایسه عملکرد ماه شهریور ۱۳۹۸ نسبت به شهریور ۱۳۹۷
گزارش نشان می‌دهد که تعداد تعاونی‌های ثبت شده در شهریور ماه سال جاری ۲۲۸ واحد بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۳۱۹ واحد بوده، کاهشی معادل ۲۹ درصدی داشته است. این میزان برای تعداد اعضا با کاهشی ۴۳ درصدی و برای تعداد فرصتهای شغلی با کاهشی ۱۲ درصدی همراه بوده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


لزوم استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها برای اشتغال‌زایی

فرماندار شهرستان صومعه سرا بر لزوم استفاده از ظرفیت تعاونی ها و بخش خصوصی برای گردش اقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال تاکید کرد.

به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا سیدجلال سیدمحمدی در نشستی با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان اظهار داشت: صومعه سرا از جمله شهرستانهایی است که از ظرفیتهای بالایی در حوزه تعاون برخوردار است و می تواند زمینه فعالیت های اجتماعی و اشتغالزایی را داشته باشد.
وی به ظرفیتهای صومعه سرا در حوزه های کشاورزی، گردشگری، فعالیت های مرتبط با کشاورزی، صنعت ابریشم و صنوبرکاری اشاره و تصریح کرد: ظرفیت هایی بالقوه ای را در شهرستان شاهد هستیم که با بهره گیری از توان و ظرفیت بخش خصوصی می توانیم در راستای تحقق بخشی و سرعت بخشی به فعالیت های اجتماعی و اشتغالزایی گام برداریم و استفاده از ظرفیت تعاونی ها و بخش خصوصی می تواند گامی موثر در راستای گردش اقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال باشد.
فرماندار صومعه سرا به اقدامات خوب صورت گرفته در شهرستان طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حوزه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی ۱۶۹طرح با بیش ۳۴۸ هزار و ۹۰۲میلیون ریال پرداخت شده و این طرح ها برای ۹۱۰نفر اشتغال ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه تمام تلاشمان ایجاد اشتغال پایدار است، تصریح کرد: در زمینه اشتغال فراگیر هشت طرح با هشت هزار و ۸۸۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده که در این طرح ها برای ۱۱نفر شغل ایجاد کرده است.
سیدمحمدی ادامه داد: در خصوص اعتبارات مشاغل خانگی جهاد کشاورزی با ۱۰طرح ، صنعت معدن با ۱۱ طرح ، میراث فرهنگی با ۱۰طرح تسهیلات اختصاص داده اند و در مجموع یک هزار و ۵۰۰میلیون ریال تسهیلات به شهرستان اختصاص یافته است.
وی به وضعیت شهرک صنعتی صومعه سرا با مساحت یکصد هکتار اشاره کرد و گفت: ۹۱ واحد صنعتی در این شهرک ثبت شده و ۳۴ واحد در حال حاضر با ۵۰۰ نفر اشتغالزایی در آن فعال هستند.
وی با بیان اینکه ۵۷ واحد در این شهرک غیرفعال است، افزود: تامین مواد اولیه، مشکلات بیمه ای ، مالیاتی و … از جمله مشکلات واحدهای تعطیل است و باید با رفع مشکلات و فعالسازی آنها در جهت رفع مشکل بیکاری و اشتغالزایی گام برداشت.
شهرستان صومعه سرا با سه بخش مرکزی، تولمات و میرزاکوچک در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


وجود ۹۳ هزار تعاونی فعال در کشور

به گزارش ایسنا، یعقوب رستمی در مراسم چهاردهمین دوره تجلیل از تعاونی های برتر استان در سخنانی با اشاره به اینکه بخش اقتصادی کشور مبتنی بر سه حوزه دولتی، خصوصی و تعاونی است، بیان کرد: اولین شرکت تعاونی حدود ۱۸۰ سال قبل در انگلستان ثبت شد، به لحاظ فرهنگی و دینی نیز در قرآن به تعاون اشاره شده است.

وی اظهار کرد: کشورهای پیشرفته دنیا بهترین موفقیت‌ها را از طریق بخش تعاون به دست آورده اند، بعد از انقلاب هم در قانون اساسی و هم تفکر و ایده بزرگان دینی و سیاسی کشور بر این بوده که در قالب تعاونی بتوانیم شرایط بهتری را ایجاد کنیم و در این راستا توجه بیشتری به تعاونی ها شد.
این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ۹۳ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد، خواستار بیشتر شدن اعتقاد و باور به تعاون شد و گفت: باید تلاش کنیم که اگر قرار است از آورده افراد در تعاونی ها استفاده کنیم باید سود این آورده را به آنها برگردانیم و شفاف‌سازی کرده و شرایط مطلوبی را ایجاد کنیم.
او ادامه داد: از یک سال گذشته برنامه جدی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شفاف‌سازی حوزه تعاون در قالب یک سامانه در دستور کار قرار گرفته است. در تلاش هستیم مصوبه هئیت دولت را در این زمینه اخذ کنیم تا این سامانه را برای همه تعاونی ها در نظر بگیریم.
شفافیت فعالیت تعاونی‌ها در قالب این سامانه عملیاتی می‌شود
وی تصریح کرد: با این امر بحث شفافیت فعالیت تعاونی‌ها در قالب این سامانه عملیاتی می‌شود.
این مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: قانون به صراحت اعلام کرده شرح وظایفی برای سامان بخشیدن به تعاونی‌ها وجود دارد که نظارت آن بر عهده وزارت بوده اما تصدی‌گری و آموزش بر عهده اتاق‌های تعاون است و بخشی از نظارت و سایر شرح خدمات به اتحادیه‌ها واگذار شده است.
رستمی اضافه کرد: تعاونی یعنی مجموع افکار و آورده های خرد، در کنار آورده خرد، افکار افراد هم باید باشد و سیستم‌های مدیریتی در کنار هم قرار گیرند تا بتوانند فضای مطلوب و امنی ایجاد کنند.
وی در ادامه گفت: سال گذشته ۲۱۶ میلیون تومان اعتبار برای حسابرسی و نظارت اتحادیه ها اختصاص پیدا کرد که امسال این رقم ۱۱ میلیارد تومان است. این بودجه باید در اختیار اتحادیه‌های مورد اعتماد قرار گرفته شود.
او با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم از ظرفیت اتحادیه‌ها استفاده کنیم و نظارت را از طریق اتحادیه‌ها بر تعاونی‌ها را داشته باشیم، بیان کرد: امسال ۲۶ هزار تعاونی در جشنواره تعاونی‌های برتر مشارکت کردند، لرستان جزء سه استان برتر در مشارکت بود.

منبع : خبرگزاری ایسنا


معافیت مالیاتی ۲۵ درصدی برای تعاونی‌ها

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: دولت برای حمایت از تعاونی‌ها، معافیت مالیاتی تا سقف ۲۵ درصد درنظر گرفته است.

به گزارش بازارکار حفیظ‌الله فاضلی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۸۰۰ تعاونی در سطح چهارمحال و بختیاری فعال است، گفت: برای رسیدن به سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون از اقتصاد، همه دستگاه‌ها باید از این بخش حمایت کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: از محل طرح اشتغال روستایی ۲۲ میلیاردتومان تسهیلات به تعاونی‌های استان پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه معافیت مالیاتی تا سقف ۲۵ درصد برای حمایت از تعاونی‌ها توسط دولت در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: با احتساب اعضای تعاونی‌های سهام عدالت، حدود ۸۳ درصد جمعیت استان در تعاونی‌ها عضویت دارند.

منبع : خبرگزاری فارس


ایجاد ۱۶ فرصت شغلی به مناسبت هفته تعاون در اندیمشک

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۱۶ فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم به مناسبت هفته تعاون در اندیمشک ایجاد شد.
به گزارش خبرنگار مهر، سید ناصر حسینی شامگاه پنج شنبه در آئین افتتاح شرکت تولیدی پوشاک در اندیمشک اظهار کرد: حمایت از تولیدی‌ها یک گام مهم در مسیر تحقق و حمایت از کسب‌وکار ایرانی است.

وی افزود: این طرح برای افتتاح بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون ریال تسهیلات دریافت کرده است.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اندیمشک گفت: با بهره‌برداری از تولیدی پوشاک در شهرک دوکوهه، چهار فرصت شغلی مستقیم و ۱۲ فرصت شغلی غیر مستقیم ایجاد می‌شود.
حسینی افزود: با اجرای مراحل مختلف و توسعه شرکت تولیدی پوشاک بیش از ۱۲ فرصت شغلی مستقیم و ۳۶ فرصت شغلی غیر مستقیم ایجاد می‌شود.


ایجاد ۵۳۷ هزار شغل توسط تعاونی‌ها در استان تهران

در مراسم چهاردهمین دوره انتخاب تعاونی‌های برتر استان تهران ۷ تعاونی برتر و ۱۶ تعاونی برگزیده معرفی شدند.
به گزارش خبرنگار بازارکار، پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در مراسم چهاردهمین دوره انتخاب تعاونی‌های برتر استان تهران که سه‌شنبه سیزدهم شهریورماه با حضور معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و تعاونی‌های برتر استان برگزار شد بخش تعاون را همانند آموزشگاهی دانست که افراد در آن تمرین کرده و از دل آن مدیران خوبی تربیت می‌شوند.

وی بابیان اینکه بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی تعاون بخشی مستقل بین بخش خصوصی و دولتی است عنوان کرد: این بخش مشکلات بخش دولتی همچون بروکراسی اداری، بازدهی پایین و عدم رقابت‌پذیری و… را ندارد؛ از طرفی بخش خصوصی نیز به دلیل کمبود سرمایه در گردش توان رقابت با بخش دولتی را نداشته که بر همین اساس بخش تعاون به‌واسطه تجمیع سرمایه‌های خرد می‌تواند نقش ویژه‌ای در بازار ایفا نماید.
رضایی بابیان اینکه تعاون انسان سالار است و در آن سرمایه انسانی حرف نخست را می‌زند گفت: به‌واسطه آنکه رابطه فعالیت در تعاونی شراکتی است اصناف و حرف مشکلات کارگری و کارفرمایی را ندارند.
وی با اشاره به سابقه تا سیس تعاونی‌ها در کشور و بیان اینکه تعاونی‌های مسکن در ابتدای انقلاب بسیار فعال بودند و زمینه‌ساز خانه‌دار شدن بسیاری از افراد شدند افزود: اما این روزها این تعاونی‌ها به دلیل گران شدن مسکن، کافی نبودن وام‌ها، عدم نظارت کافی و… با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران با قدردانی از اقدامات تعاونی‌های مصرف، حمایت و تقویت تعاونی‌های برتر را وظیفه این سازمان دانست اظهار امیدواری کرد که در سال رونق تولید شاهد اشتغالزایی بیشتری در بخش تعاون باشیم.
شایان‌ذکر است که حاتم شاکرمی،معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم بر استفاده از ظرفیت‌های تعاونی‌های مسکن ، تولیدی و توزیعی برای تامین نیازهای جامعه کار و تولید تاکید کرد .
معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : نقشی که دولت و حاکمیت در حمایت از تعاونی‌ها ایفا می‌کند نقش زیرساخت قانون است که از بعد از انقلاب در برنامه اول تا ششم دولت این توجه را به حوزه تعاون داشته و امروز شاهدیم که بیش از ۵۰ میلیون عضو در تعاونی‌ها وجود دارد .

در ادامه شاکرمی با اشاره به رویکرد فرهنگی در حوزه تعاون گفت : با توجه به اینکه یکی از وظایف اصلی تشکل‌ها هدایت و حمایت است انتظار می‌رود تشکل‌های تعاونی‌ها با پرهیز از نگاه انتفاعی و فعالیت سیاسی می‌توانند با اتحاد در نوسازی و بازسازی فرهنگی در حوزه تعاونی‌ها ایفای نقش کنند .
شاکرمی گفت : انتظار می‌رود با کمک تمامی فعلان این حوزه بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های تعاونی‌های مسکن ، تولیدی و توزیعی نیازهای بخشی از مسکن و کالاهای اساسی جامعه کار و تولید را تامین کنیم همچنین وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز این آمادگی را دارد با دستور دکتر شریعتمداری در تامین تسهیلات از طریق بانک‌ها و صندوق‌های وابسته این نیاز جامعه کار و تولید را حمایت کند.
چهاردهمین دوره انتخاب تعاونی‌های برتر استان تهران در حالی با شعار تعاون و رونق تولید برگزار شد که در این رویداد ۱۳۱۴ تعاونی فعال این استان شرکت کردند که درنهایت پس از دو مرحله داوری ۷ تعاونی برتر و ۱۶ تعاونی برگزیده انتخاب شدند.
در حال حاضر در استان تهران ۱۰ هزارو ۷۶۴ تعاونی با اشتغالزایی ۵۳۷ هزار و ۲۴۲ نفر فعالیت دارند.

منبع : خبرگزاری بازار


افتتاح ۲ تعاونی با اشتغال ۳۲ نفر در کوهدشت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: واحد تولید پوشاک با سرمایه و تسهیلات ۵۲۰ میلیون تومان و اشتغال ۲۰ نفر در کوهدشت به بهره برداری رسید.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: واحد تولید پوشاک با سرمایه و تسهیلات ۵۲۰ میلیون تومان و اشتغال ۲۰ نفر در کوهدشت به بهره برداری رسید.
علی آشتاب افزود: همچنین یک کارگاه فرش دستباف با حدود ۱۰۰ میلیون تومان راه اندازی و ۱۲ فرصت شغلی ایجاد شد.
وی ادامه داد: هفته تعاون امسال ۲۰ شرکت تعاونی با سرمایه گذاری بیش از ۳۲ میلیارد تومان و ایجاد ۲۲۹ فرصت شغلی بهره برداری می‌شود.
۲ هزار و ۸۰۰ تعاونی صنعت، خدمات و کشاورزی با ۲۸ هزار نفر در لرستان فعال است.


ایجاد ۱۲۰ هزار شغل برای زنان در بخش تعاون

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: بخش تعاون در زمینه مشارکت بانوان در اقتصاد نیز حضور موثری داشته است به طوری که ماحصل مشارکت بانوان در تمامی گرایش ها با ثبت ۱۰ هزار شرکت تعاونی بوده که باعث ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در کل کشور شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی عنوان کرد: یکی از کارکردهای بخش تعاون علاوه بر توسعه عدالت اجتماعی، مشارکت کلیه اقشار جامعه در فعالیت های اقتصاد است. ایجاد اشتغال پایدار، توزیع عادلانه ثروت، تجمیع سرمایه های خرد با کم ترین سرمایه اولیه از مزیت های بی بدیل این نوع فعالیت اقتصادی است.
او یادآور شد: از سال ۱۳۰۴ که اولین تعاونی در گرمسار تشکیل شد، تاکنون ۹۳ هزار شرکت تعاونی در تمامی گرایش های اقتصادی مشارکت دارند. این تعاونی ها که با عضویت ۱۰ میلیونی اقشار مختلف تشکیل شده اند، نماد اقتصاد مردمی و بزرگترین نهاد اجتماعی در کشور هستند و یک میلیون و ۷۳۲هزار نفر در تعاونی‌های مشغول فعالیت هستند.
رئیس پارلمان تعاون کشور ابراز داشت: وجود ۶۰۰ اتحادیه استانی و شهرستانی و اتحادیه‌های سراسری در کشور نقش مهمی در توزیع مواد اولیه شرکت های تعاونی و در هماهنگی، ساماندهی و انسجام بیشتر بخش تعاون دارد.
به گفته او، بیشترین ثبت شرکت‌های تعاونی در بین کلیه استان‌ها مربوط به استان تهران با ثبت ۱۰ هزار و ۷۰۰ شرکت تعاونی بوده که سهم ۱۱ درصدی از کل شرکت های تعاونی را در بین استانها دارا است.
این مقام مسئول اذعان داشت: در بین ۱۴ گرایش بخش تعاون، بخش کشاورزی با ثبت ۲۲ هزار و ۶۰۰ شرکت تعاونی بیشترین تعداد از لحاظ فراوانی بین گرایش ها را داراست. اما بیشترین تعداد ایجاد فرصت شغلی مربوط به تعاونی های خدماتی با ایجاد اشتغال ۳۴۲ هزار نفر، بیشترین سهم اشتغال زایی را در بین تمامی گرایش ها به خود اختصاص داده است.
عبداللهی با اشاره به حضور بانوان تعاونگر در اقتصاد تصریح کرد: بخش تعاون در زمینه مشارکت بانوان در اقتصاد نیز حضور موثری داشته است به طوری که ماحصل مشارکت بانوان در تمامی گرایش ها با ثبت ۱۰ هزار شرکت تعاونی بوده که باعث ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در کل کشور شده است.
او گفت: بخش تعاون با ثبت ۲۰۰ شرکت تعاونی دانش بنیان نقش مهمی در افزایش تولید علم و توسعه اقتصادی بر پایه دانش داشته است.
رئیس پارلمان تعاون کشور با تاکید بر اهمیت نتایج پایش محیط کسب و کار یادآور شد: در طرح ملی پایش محیط کسب و کار که بصورت فصلی توسط اتاق ها انجام می پذیرد در بهار ۹۸، تعداد ۴۱۱ بنگاه اقتصادی بخش تعاون در تمامی رشته فعالیت ها و در کلیه استانها مشارکت داشتند و نتایج این طرح نشان می دهد، رقم شاخص ملی بخش تعاون در این فصل، به میزان ۶.۱۹ درصد (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که تغییر نسبتا اندکی بهبود نسبت به وضعیت این شاخص در ارزیابی مدت مشابه قبل (بهار ۱۳۹۷ با میانگین۶.۲ ) دارد همچنین نسبت به زمستان ۹۷ ، میانگین ۶.۰۷) وضعیت نسبتاً بدتر شده است.
رئیس اتاق تعاون ایران، با اشاره به مولفه های محیط کسب و کار ابراز داشت: مناسب ترین مولفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در بهار ۹۸ مربوط به مولفه محدودیت‌ دسترسی به حامل‌های انرژی (برق، گاز، گازوئیل و…) ، محدودیت‌ دسترسی به آب، محدودیت‌های دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت بوده و نامناسبترین مولفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در بهار ۹۸به ترتیب مربوط به بی‌ثباتی و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها، دشواری تامین مالی، موانع در فرآیند اداری و اخذ مجوزهای کسب و کار، بی‌ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی است.

منبع : خبرگزاری ایلنا


ثبت ۱۰۷۰۰ تعاونی در تهران

رئیس اتاق تعاون گفت: فعالیت‌های خدماتی مربوط به فعالیت تامین جا و غذا، بهترین محیط کسب و کار تعاونی را دارند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی گفت: یکی از کارکردهای بخش تعاون علاوه بر توسعه عدالت اجتماعی، مشارکت کلیه اقشار جامعه در فعالیت‌های اقتصاد است؛ به نحوی که ایجاد اشتغال پایدار، توزیع عادلانه ثروت و تجمیع سرمایه‌های خرد با کمترین سرمایه اولیه، از مزیت‌های بی بدیل این نوع فعالیت اقتصادی است.

وی یادآور شد: از سال ۱۳۰۴ که اولین تعاونی در گرمسار تشکیل شد، تاکنون ۹۳ هزار شرکت تعاونی در تمامی گرایش‌های اقتصادی مشارکت دارند؛ به نحوی که این تعاونی‌ها که با عضویت ۱۰ میلیونی اقشار مختلف تشکیل شده اند، نماد اقتصاد مردمی و بزرگترین نهاد اجتماعی در کشور هستند که در آنها، یک میلیون و ۷۳۲ هزار نفر در تعاونی‌های مشغول فعالیت هستند.
رئیس پارلمان تعاون کشور ابراز داشت: وجود ۶۰۰ اتحادیه استانی و شهرستانی و اتحادیه‌های سراسری در کشور، نقش مهمی در توزیع مواد اولیه شرکت‌های تعاونی و در هماهنگی، ساماندهی و انسجام بیشتر بخش تعاون دارد.
به گفته رئیس اتاق تعاون ایران، بیشترین ثبت شرکت‌های تعاونی در بین کلیه استان‌ها مربوط به استان تهران با ثبت ۱۰ هزار و ۷۰۰ شرکت تعاونی بوده که سهم ۱۱ درصدی از کل شرکت‌های تعاونی را در بین استان‌ها دارا است.
این مقام مسئول اذعان داشت: در بین ۱۴ گرایش بخش تعاون، بخش کشاورزی با ثبت ۲۲ هزار و ۶۰۰ شرکت تعاونی بیشترین تعداد از لحاظ فراوانی بین گرایش‌ها را دارا است؛ اما بیشترین تعداد ایجاد فرصت شغلی مربوط به تعاونی‌های خدماتی با ایجاد اشتغال ۳۴۲ هزار نفر، بیشترین سهم اشتغال زایی را در بین تمامی گرایش‌ها به خود اختصاص داده است.
عبداللهی با اشاره به حضور بانوان تعاونگر در اقتصاد تصریح کرد: بخش تعاون در زمینه مشارکت بانوان در اقتصاد نیز حضور موثری داشته است؛ به طوری که ماحصل مشارکت بانوان در تمامی گرایش‌ها با ثبت ۱۰ هزار شرکت تعاونی بوده که باعث ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در کل کشور شده است.
وی گفت: بخش تعاون با ثبت ۲۰۰ شرکت تعاونی دانش بنیان، نقش مهمی در افزایش تولید علم و توسعه اقتصادی بر پایه دانش داشته است.
رئیس پارلمان تعاون کشور با تاکید بر اهمیت نتایج پایش محیط کسب و کار یادآور شد: در طرح ملی پایش محیط کسب و کار که به صورت فصلی توسط اتاق‌ها انجام می‌پذیرد در بهار ۹۸، تعداد ۴۱۱ بنگاه اقتصادی بخش تعاون در تمامی رشته فعالیت‌ها و در کلیه استان‌ها مشارکت داشتند که نتایج این طرح نشان می‌دهد، رقم شاخص ملی بخش تعاون در این فصل، به میزان ۶.۱۹ درصد (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که تغییر نسبتاً اندکی بهبود نسبت به وضعیت این شاخص در ارزیابی مدت مشابه قبل (بهار ۱۳۹۷ با میانگین ۶.۲) دارد همچنین نسبت به زمستان ۹۷، میانگین ۶.۰۷) وضعیت نسبتاً بدتر شده است.
رئیس اتاق تعاون ایران، با اشاره به مولفه‌های محیط کسب و کار ابراز داشت: مناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب و کار بخش تعاون در بهار ۹۸ مربوط به مولفه محدودیت دسترسی به حامل‌های انرژی (برق، گاز، گازوئیل و…)، محدودیت دسترسی به آب، محدودیت‌های دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت بوده و نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب و کار بخش تعاون در بهار ۹۸ به ترتیب مربوط به بی‌ثباتی و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها، دشواری تامین مالی، موانع در فرآیند اداری و اخذ مجوزهای کسب و کار، بی‌ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی است.
گفتنی است، بررسی‌های آماری نشان می‌دهد بهترین محیط کسب و کار مربوط به استان گیلان و بدترین محیط کسب و کار مربوط به استان کرمانشاه است و از نظر بخش‌های عمده اقتصادی بدترین محیط کسب و کار مربوط به بخش صنعت است و محیط کسب و کار در بخش کشاورزی وضعیت مطلوب‌تری نسبت به سه بخش اقتصادی دارد.
عبداللهی ادامه داد: در بین رشته فعالیت‌های مختلف اقتصادی؛ فعالیت‌های خدماتی مربوط به فعالیت تامین جا و غذا بهترین محیط کسب و کار و آب رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه، بدترین محیط کسب و کار را به خود اختصاص داده اند.
این مقام مسئول بیان داشت: بخش تعاون در سالهای اخیر علیرغم نوسانات اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی راه خود را هرچند آهسته ولی مداوم طی و نقش خود را به عنوان نهاد اجتماعی و اقتصادی هم سو با اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی به بهترین شکل ممکن ایفا کرده است.
عبداللهی با بیان اینکه تعاون بهترین انتخاب برای کوچک سازی دولت است، تصریح کرد: علاوه براینکه تعاون، بهترین انتخاب برای کوچک سازی دولت محسوب می‌شود، مسیر کوتاه و سریع برای چابک سازی اقتصاد نیز است ولی در این راه باید دولت در قامت یک بازوی نظارتی عادل و تشکل‌های تعاونی نظیر اتحادیه‌ها و اتاق‌های تعاون به عنوان بازوی اجرایی موجبات ارتقا و افزایش سهم تعاون و پویایی اقتصاد نقش مهمی ایفا کنند.
وی خاطر نشان کرد: این مهم محقق نمی‌شود مگر در سایه حمایت‌های قانونی دولت و ایفا وظایف قانونی همچنین با اعتماد و اعتقاد به بخش تعاون در واگذاری امور تصدی گری و انجام وظایف قانونی خود در قوانین بالا دستی نظیر سیاستهای کلی اصل ۴۴، سند توسعه بخش تعاون، قانون بخش تعاون و قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار که شرایط محیطی و قانونی مناسبی برای رشد و تعالی این بخش اقتصاد مهیا کند.

منبع : خبرگزاری مهر


ایجاد بیش از ۴ هزار شغل در بخش تعاون

با ثبت ۲۲۹ شرکت تعاونی و سه اتحادیه چهار هزار و ۲۷۵ شغل در تیر امسال ایجاد شد.

به گزارش ایلنا، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: بر اساس گزارش‌های اخذ شده از سامانه جامع آمار‌های ثبتی تعاون در تیر سال ۱۳۹۸، تعداد ۲۲۹ شرکت تعاونی و سه اتحادیه در این ماه تشکیل و ثبت شده‌اند که وضعیت فعالیت آنان در حال بهره‌برداری یا در دست اجرا هستند.
تعداد کل اعضای تعاونی های مذکور سه هزار و ۴۸۰ نفر و تعداد شاغل چهار هزار و ۲۷۵ نفر و سرمایه اولیه حدود ۵۴ میلیارد ریال است. متوسط تعداد اعضا و شاغل مربوط به این تعاونی‌ها به ترتیب ۱۵ و ۱۹ نفر است.
بررسی توزیع جغرافیایی این تعاونی‌ها حاکی از آن است که بیشترین تعداد تعاونی تشکیل و ثبت شده به استان‌های فارس ۲۸ تعاونی و خراسان رضوی ۲۰ تعاونی تعلق دارد. بیشترین تعداد تعاونی ثبت شده در فعالیت‌های و کشاورزی و صنعت به ترتیب با ۶۸ و ۵۵ واحد هستند . تعاونی‌های دارای فعالیت صنعت و کشاورزی به ترتیب با ۹۶۲ و ۷۸۳ نفر دارای بیشترین اعضا است. همچنین بیشترین شاغل مربوط به تعاونی‌های دارای فعالیت صنعت و کشاورزی به ترتیب با هزار و ۳۳۹ و ۶۲۹ نفر است.

منبع : خبرگزاری ایلنا


بیش از ۱۲ هزارنفر سهم حوزه تعاون از اشتغال در استان

استاندار همدان سهم حوزه تعاون از اشتغال استان همدان را ۱۲ هزار و ۲۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: تعاون بستر مناسبی برای مشارکت مردم است.

سهم حوزه تعاون از اشتغال استان همدان ۱۲ هزار و ۲۰۰ نفر استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان ،سید سعید شاهرخی استاندار همدان در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: در استان همدان ارتباط خوبی بین حوزه دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی وجوددارد.

وی با بیان اینکه باید پرونده واحد‌ها در دستگاه‌های نظارتی با رعایت قانون تعیین تکلیف شود به وضعیت بخش تعاون اشاره کرد و گفت: سهم حوزه تعاون از اشتغال استان همدان ۱۲ هزار و ۲۰۰ نفر است.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه تعاون بستر مناسبی برای مشارکت مردم در حوزه اقتصادی و اجتماعی است، اضافه کرد: در سیستم توزیع باید از ظرفیت حوزه تعاون بیشتر استفاده شود.

وی با تاکید بر تشویق مردم به خرید کالای ایرانی افزود: خرید کالای تولید داخل باید به یک فرهنگ در بین مردم تبدیل شود

شاهرخی با بیان اینکه در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم، اما دشمن به نتیجه و هدف نمی‌رسد، اضافه کرد: بخش خصوصی خط مقدم جنگ اقتصادی است و باید حمایت شود کمااینکه دستگاه‌های نظارتی و امنیتی استان همدان حامی تولید هستند.

استاندار همدان با بیان اینکه باید شبانه روزی کار کرد و در خدمت تولید و اشتغال بود، اظهار داشت: مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی باید به صورت کامل اجرایی شود.

وی باتاکید بر اینکه رعایت قانون در همه امور خط قرمزاست، اما باید برای حمایت از تولید ریسک کرد و به بخش خصوصی کمک کرد، گفت: دستگاه‌های نظارتی و امنیتی استان همدان همکاری خوبی با حوزه تولیددارند و این یک فرصت است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


ایجاد بیش از ۳۰۰۰ شغل تعاونی در خرداد امسال

در خرداد ماه امسال ۲۱۷ شرکت تعاونی و چهار اتحادیه با عضویت بیش از ۵۰۰۰ نفر در کشور تشکیل شده و برای ۳۱۱۸ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا، گزارش‌های به دست آمده از سامانه جامع آمارهای ثبتی وزارت تعاون نشان می‌دهد که طی خرداد ماه امسال، تعداد ۲۱۷ شرکت تعاونی و چهار اتحادیه تشکیل و ثبت شده‌اند که با داشتن ۵۵۴۳ نفر عضو برای بیش از ۳۱۱۸ نفر اشتغال‌زایی کرده‌اند.

بیشترین تعداد تعاونی تشکیل و ثبت شده متعلق به استان‌های فارس و خراسان رضوی و عمدتاً در گرایش فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی بوده است.

تعاونی‌های با گرایش فعالیت ساختمان با ۱۵۲۹ نفر و تعاونی‌های عمده فروشی و خرده فروشی با ۱۴۶۹ نفر دارای بیشترین تعداد اعضا هستند و بیشترین تعداد شاغلان نیز در گرایش تعاونی‌های کشاورزی و صنعت است.

مقایسه عملکرد خرداد ۱۳۹۸ نسبت به اردیبهشت ۱۳۹۸

تعداد تعاونی‌های ثبت شده در خرداد ماه سال جاری ۲۱۷ واحد بوده که در مقایسه با ۲۳۳ واحد تعاونی ماه گذشته، کاهشی معادل هفت درصد را نشان می‌دهد. تعداد اعضا نیز کاهشی معادل شش درصد و تعداد فرصت شغلی، کاهشی معادل ۳۳ درصد را به دنبال داشته است.

مقایسه عملکرد خرداد ۱۳۹۸ نسبت به خرداد ۱۳۹۷

در حالی که تعداد تعاونی‌های ثبت شده در خرداد ماه سال جاری ۲۱۷ واحد بوده، این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۳۶۰ واحد بوده کاهشی معادل ۴۰ درصدی را به همراه داشته که موجب شده تعداد اعضا نیز ۳۱ درصد و تعداد فرصت‌های شغلی ۴۵ درصد کاهش یابد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر بیش از ۹۸ هزار شرکت تعاونی با ۱.۷ میلیون نفر فرصت شغلی در گرایش‌های مختلف عمران، مسکن، مصرف، اعتبار، خدمات، کشاورزی، تولیدی و توزیعی فعالیت می‌کنند. در بند دوم اصل ۴۳ قانون اساسی و قانون تعاون مصوب سال ۱۳۷۰ ایران، ماموریت بخش تعاون، ایجاد اشتغال برای کسانی است که قادر به کار هستند اما سرمایه کافی در اختیار ندارند.

باوجود پایین بودن سهم بنگاه‌های کوچک و متوسط در تولید ناخالص داخلی که ناشی از بنگاه‌داری بخش دولتی و شبه دولتی در کشور است، شبکه تعاونی‌ها در کشور می‌توانند نقش مهمی در فرایند رشد و توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال ارزان قیمت در قالب بنگاه‌های کوچک و SME ایفا کنند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


طرحی برای حفظ ۱.۷ میلیون شغل در بخش تعاون

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از ارسال طرحی به دولت خبر داد که ضمن تثبیت و صیانت از اشتغال بخش تعاون، زمینه توسعه کسب و کارها و تکمیل طرح‌های نیمه تمام را فراهم خواهد کرد.

محمد جعفر کبیری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بحث اشتغال بخش تعاون با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و صندوق توسعه ملی دو رویکرد را دنبال می‌کنیم؛ اول اینکه تسهیلاتی را برای تولید بخش تعاون در نظر بگیریم و دوم اشتغال موجود در بخش تعاون را حفظ و تثبیت کنیم.

طرح جامع اشتغال تعاون” به دولت رفت

وی از تقدیم طرح جامع”اشتغال بخش تعاون” به دولت خبر داد و گفت: طرحی را برای دو سال آینده آماده و در اختیار سازمان برنامه و بودجه که دبیرخانه اشتغال در آن مستقر است، قرار دادیم و چنانچه این طرح تصویب و نهایی شود، عدد ایجاد اشتغال آن را اعلام می‌کنیم.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره پیش‌بینی اشتغال این طرح نیز، گفت: ما متناسب با منابع موجود چند برنامه را پیشنهاد کردیم و این مساله بستگی به تسهیلاتی دارد که با وضع موجود در اختیار ما گذاشته شود.

تثبیت ۱.۷ میلیون شغل در بخش تعاون

کبیری جزئیات بیشتری از طرح جامع اشتغال بخش تعاون ارائه کرد و گفت: در این طرح چند هدف را دنبال می‌کنیم؛ اول تثبیت یک میلیون و ۷۰۰ هزار شغلی که در بخش تعاون وجود دارد و حفاظت و صیانت از این مشاغل و گام دوم، تکمیل طرح‌های نیمه تمام بالای ۷۰ درصد پیشرفت و توسعه کسب و کارها در قالب تکمیل زنجیره‌های ارزش است.

وی ابراز امیدواری کرد: از طریق این طرح، خصوصی سازی، توانمندسازی، استاندارد سازی، تولید و برندسازی، توسعه بازار بنگاه‌های خرد و اتصال آنها به بنگاه‌های بزرگ‌تر و صاحب برند به وجود آید.

معاون وزیر کار در پایان خاطر نشان کرد: در قالب چند پلن، ظرفیت اشتغال این طرح را پیش‌بینی کردیم و به تناسب تسهیلاتی که اختصاص داده می‌شود، توسعه آن را در دستور کار قرار خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، پیش از این معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دو سناریو برای ایجاد اشتغال در سال ۹۸ خبر داده و گفته بود سناریوی اول در راستای اهداف برنامه ششم توسعه و برنامه مشترکی با سازمان برنامه و بودجه است که هدف‌گذاری ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار شغل را در دستور کار دارد و سناریوی دوم مبتنی بر واقعیات جاری کشور است و پس از تصویب شورای عالی اشتغال اعلام می‌شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.