آخرین اخبار مشاغل خانگی (کلیه اخبار)

اخبار مشاغل خانگی
آخرین اخبار مشاغل خانگی (کلیه اخبار)

در این صفحه شما می‌توانید آخرین اخبار مربوط به مشاغل خانگی، بررسی سامانه‌های حمایتی و مطالب مرتبط با آن را مشاهده فرمایید.


آشنایی با مشاغل خانگی

مشاغل خانگی مدت‌ها است که به عنوان نوعی شغل با منبع درآمد نسبتاً پایدار معرفی می‌شوند. این گونه از مشاغل به دلیل مزایای مختلف خود مانند:

  • عدم وابستگی به محلی ثابت جهت اجاره و کاهش هزینه‌های تملک دفتری
  • نزدیک بودن شخص به کانون خانواده خود و رسیدگی مناسب‌تر به آنها
  • استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده در خصوص انجام کارها

نزد بسیاری از افراد مورد پذیرش قرار گرفته است. در همین راستا وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی مشاغل خانگی سامانه‌ای راه انداخته است که شما عزیزان با ثبت نام در آن می‌توانید در حداقل زمان کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

این مشاغل با گسترش فضای مجازی و کسب و کارهای اینترنتی دیگر به شکل سنتی ( ساخت زیورآلات سنتی، بافت زیر اندازهای سنتی و…) پیگیری نمی‌شود و می‌توان گفت بخش عمده‌ای از مشاغل خانگی را کسب و کارهای اینترنتی و مشاغل حوزه رایانه‌ای در بر می‌گیرد.

به عنوان مثال اکنون بیش از صد شرکت در سراسر ایالات متحده و اروپا اقدام به جذب نیرو در بخش دور کاری نموده‌اند.

در همین راستا با مطالعه حوزه فعالیت برخی از آنها می‌توانیم با الگوبرداری صحیح از نوع کسب و کارشان اقدام به راه اندازی مشاغل خود در خانه نماییم. مشاغلی مانند آموزش زبان انگلیسی از راه دور، آموزش نرم افزارهای رایانه‌ای، برنامه نویسی اپلیکیشن‌های موبایل و وب‌سایت و… تنها بخشی از صدها شغل متنوع نوینی است که بر بستر مشاغل خانگی و دور کاری قابل اجرا و انجام می‌باشد.

فقط باید دقت داشته باشید مشاغل خانگی شما نباید مخل آرامش سایر واحدهای مسکونی باشد و کالا یا خدمات ایجاد شده توسط شما قابل عرضه در خارج از محیط کاری باشد.

مشاغل خانگی به شکل زیر می‌توانند فعالیت کنند:

  • انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کارفرمای خارج از محیط مسکونی
  • انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه و محصول به خارج از محیط مسکونی
  • انجام فعالیت به صورت تعاونی، اتحادیه و یا مشارکت با بنگاه‌های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه‌ای

برای راه اندازی مشاغل خانگی خود تنها کافی است با ورود به سامانه مشاغل خانگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و ثبت نام و دریافت کد پیگیری مربوط اقدام به راه اندازی کسب و کار خود نمایید.


اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای مشاغل خانگی شاهرود

فرماندار شاهرود با بیان اینکه ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای مشاغل خانگی این شهرستان اختصاص یافت، گفت: این تسهیلات با سود چهار درصد ویژه اشتغال واحدهای خانگی و کوچک مقیاس است.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوطالب جلالی ظهر دوشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی شاهرود به میزبانی اداره ارشاد اسلامی این شهرستان با بیان اینکه بیکاری یکی از عوامل آسیب‌های اجتماعی است، ابراز کرد: دولت در برنامه‌های خود ارتقای اشتغال را به مثابه یکی از راه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی در دستور کار دارد.
وی با بیان اینکه در این راستا و در کنار تسهیلات رونق تولید به واحدهای تولیدی حوزه صنعتی، معدنی، کشاورزی و… به تسهیلات خانگی، روستایی و مشاغل کوچک نیز توجه شده است، افزود: ارائه تسهیلات چهار درصد ارزان قیمت برای این منظور در دستور کار قرار دارد.
تسهیل گری برای توسعه اشتغال
فرماندار شاهرود با بیان اینکه تاکنون ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای مشاغل خانگی و کوچک شهرستان اختصاص یافته است، تاکید کرد: این تسهیلات بانکی به ازای هر نفر یک میلیارد ریال پرداخت می‌شود تا بخشی از مشکلات مرتبط با بیکاری در شهرستان کاهش یابد.
جلالی با بیان اینکه تسهیل شرایط اشتغال در زمره اقدامات دولت محسوب می‌شود، گفت: دولت سعی دارد در زمینه تسهیلگری اقدامات لازم را صورت دهد اما باید دانست که زمینه مهارت برای اشتغال نیز امری مهم است.
وی به هفته دولت نیز اشاره کرد و گفت: افتتاح ۵۹ طرح عمرانی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر ۷۷۰ میلیارد ریال و کلنگ زنی ۱۴ طرح با اعتباری بالغ بر ۱۷۰ میلیارد ریال از جمله برنامه‌های هفته دولت در سطح شهرستان بود که پراکندگی خوبی نیز در سطح شهرستان داشته است.

منبع : خبرگزاری مهر


استعدادسنجی ۱۰۶۰ متقاضی مشاغل خانگی آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، دیلمقانی با اعلام مطلب اظهار کرد: طرح ملی مشاغل خانگی در آذربایجان غربی به کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سه فاز شامل شناسایی فرصت ها و پتانسیل ها، آموزش و توانمندسازی و اتصال به بازر متقاضیان مشاغل خانگی در مرحله اجرایی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در این فاز از طرح ملی مشاغل خانگی برای آذربایجان غربی سهمیه ۵۰۰ نفری در نظر گرفته شده بود اظهار کرد:با اطلاع رسانی کافی و استقبال متقاضیان مشاغل خانگی تا کنون ۱۱۶۰ نفر در سامانه مشاغل خانگی ثبت نام کرده اند.

مدیر اجرایی طرح ملی مشاغل خانگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی اظهار کرد: پس از ثبت نام اولیه طی تماس با تمامی متقاضیان ارزیابی اولیه صورت گرفت که ۱۰۶۰ نفر از متقاضیان برای ادامه مراحل آموزش و توانمندسازی در طرح ملی مشاغل خانگی تایید نهایی شدند.

دیلمقانی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در ۲۲ رسته شغلی بر اساس مزیتها و پتانسیل‌های استانی طرح ملی مشاغل خانگی را پیگیری می کند اظهار کرد: در طرح ملی مشاغل خانگی آذربایجان غربی یک هزار و ۶۰ نفر از متقاضیان استعدادسنجی شده و بیش از ۵۲۰۰ نفر به ساعت دوره های مشاوه و هدایت ، ۵۳۴ نفر به ساعت آموزشهای عمومی، ۱۱۳۵ نفر به ساعت آموزشهای تخصصی و ۲۹۰ نفر به ساعت نیز آموزشهای مهارتی را طی کره اند.

دیلمقانی مرحله اتصال به بازر را از مهمترین مراحل طرح ملی مشاغل خانگی عنوان و اظهار کرد:در حال حاضر ۵۵ پشتیبان تخصصی مشاغل خانگی با این طرح در استان همکاری می کنند که تا این لحظه تعداد ۸۹ نفز ار متقاضیان مرحله اتصال به بازار را طی کرده اند.

وی ادامه داد: پشتیبنانان طرح ملی مشاغل خانگی در تمام مراحل تامین موارد اولیه، آموزش، تولید و تضمین خرید در کنار فعالان کسب و کارهای خانگی این طرح ملی بوده و متقاضیانی که آموزشهای مهارتی ارائه شده توسط جهاددانشگاهی را با موفقیت طی می کنند به پشتیبان مربوطه معرفی و مورد حمایت قرار می گیرد.

مدیر اجرایی طرح ملی مشاغل خانگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی افزود: در حال طراحی سیستم شبکه سازی مدون کسب و کارهای خانگی هستیم تا عوامل تولید، تامین و فروش و بازاریابی تمامی رشته های شغلی در راستای هم افزایی و تسهیل در تمامی فرایندهای تولید تا فروش محصولات خانگی با یکدیگر در ارتباط باشند.

وی با اشاره به نقش توسعه ای جهاددانشگاهی در مرحله اتصال به بازار مشاغل خانگی اظهار کرد:تمام مراحل تامین، تولید و فروش محصولات مشاغل خانگی از مداخلات توسعه ای جهاددانشگاهی در راستای کمک به استقرار و در دسترس بودن مواد اولیه، کمک به ارزش گذاری و تضمین کیفیت نهاده، بازاریابی در شبکه های اجتماعی، مشاوره برای ایجاد نمایشگاه های تخصصی و … برخوردار می باشد.

منبع : بازار کار


فاز سوم طرح توسعه مشاغل خانگی هرمزگان در حال اجرا است

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان گفت: فاز سوم طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی (اتصال به بازار) در استان در حال اجرا است.

هادی ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، افزود: در بخش سوم این الگو که همان اتصال به بازار و مهم ترین بخش است، متقاضیان ثبت نام کرده در مشاغل خانگی توسط پشتیبانان فعال در رشته های شغلی مدنظر، آموزش های تخصصی و شغلی مورد نظر را طی می کنند تا با تولید محصولات باکیفیت مشکلات مربوط به اتصال به بازار فروش رفع شود.
وی با اشاره به اینکه مشکل فروش محصولات و پیدا کردن مشتری، یکی از دغدغه های همیشگی برخی از تولیدکنندگان و فعالان مشاغل خانگی است، گفت: دغدغه اصلی اجرای این طرح در استان، اتصال به بازار و شکل‌دهی بازارهای فیزیکی است که با ارایه آموزش های تخصصی، این مشکل برطرف می شود.
ابراهیمی با اشاره به لزوم توسعه بخش فروش مشاغل خانگی در فضای مجازی، تصریح کرد: با شیوع بیماری کرونا، فروش اینترنتی افزایش یافته و متقاضیان بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و سواد رسانه‌ای، می توانند محصولات مورد نظر را سفارش ‌دهند.
مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان اظهارداشت: گسترش ویروس کرونا در فعالیت بسیاری از کسب و کارها و سبک زندگی مردم تغییراتی ایجاد کرد به طوری که در این میان توصیه کارشناسان به روی آوردن افراد به مشاغل خانگی در دوران کرونا باعث شد تا این کسب و کارها به سرعت در بستر فضای مجازی رونق گیرد.
ابراهیمی افزود: در حال حاضر از کسب و کارهای خانگی به عنوان یک منبع مهم درآمد یاد می شود که در چند سال اخیر مورد استقبال زیادی قرار گرفته و افراد با کار در خانه ضمن افزایش سطح درآمد، کسب و کار خود را توسعه بخشیده و به اقتصاد خانوار نیز کمک می کنند.
وی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای توسعه مشاغل خانگی و حمایت از فعالان این بخش، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را در دستور کار قرار داده و در دوران کرونا با رویکرد ویژه ای به اجرای این طرح پرداخته است.
قابل ذکر است که طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح‌های حمایتی حوزه اشتغال، ذیل برنامه اشتغال فراگیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با نقش آفرینی موثر سازمان تجاری ‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط، تسهیل‌گر و توسعه‌ای به منظور کمک و رونق اقتصاد خانوار و تحقق شعار سال و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور در حال اجرا است.

اجرای این طرح در سه فاز پیش‌بینی شده که فاز اول شناسایی و اولویت‌بندی مزیت، ظرفیت‌ و پتانسیل‌های اشتغال در حوزه مشاغل خانگی است، فاز دوم به توانمند سازی متقاضیان از طریق مشاوره، راهنمایی، استعدادسنجی، بهره‌گیری از آموزش‌های کوتاه‌مدت کارآفرینی، شناخت بازار و مسائل مالی و فاز سوم به تعامل با فعالان عرصه فروش محصولات مشاغل خانگی، اتصال به بازار و ارتباط با برندهای معروف بازار فروش می‌پردازد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


اشتغال ۱۰ هزار کرمانی با بهره‌گیری از مشاغل خانگی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: کرمان ظرفیت ایجاد اشتغال ۱۰ هزار نفری با مشاغل خانگی را دارد.

اشتغال ۱۰ هزار کرمانی با بهره‌گیری از مشاغل خانگی

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، صبح امروز شصت و دومین نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصصی استان کرمان در حالی با حضور جمعی از نمایندگان اتسام در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مدیران دولتی و بخش خصوصی بر گزار شد که «مشاغل خانگی» موضوع این نشست بود.

کرمان ظرفیت ایجاد اشتغال ۱۰ هزار نفری با مشاغل خانگی را دارد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در این نشست اظهار داشت: اتاق در راستای ایفای نقش خود به‌عنوان مشاور سه قوه که در قانون مشخص شده است، مسوولیت‌هایی را برای خودش قائل است.

مهدی طبیب‌زاده با تاکید بر اینکه توسعه پایدار همیشه مورد توجه اتاق بازرگانی کرمان بوده است، ابراز کرد: تمرکز ما بر رشد اقتصادی است اما شاخص‌های دیگری مانند پرداختن به مشاغل خانگی را هم مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی اضافه کرد: نهادها و سازمان‌ها اقدامات وسیعی برای مشاغل خانگی انجام می‌دهند، اما توسعه بازار، برندینگ و بسته‌بندی به‌عنوان پاشنه‌آشیل مشاغل خانگی‌ست.

طبیب‌زاده افزود: استان کرمان در زمینه درآمد سرانه شهری رتبه ۳۱ کشور و در بخش روستایی رتبه ۳۰ را دارد بنابراین پرداختن به مشاغل خانگی کار بزرگی‌ست.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی استان کرمان با درک مسوولیت اجتماعی خود و در حیطه اختیاراتش توجه جدی به توسعه پایدار دارد و این مهم همواره دستورکار شورای گفت‌و‌گو قرار دارد و نهادهای مستقر در اتاق در این راستا تشکیل شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بیان داشت: انجمن مشاغل خانگی استان کرمان در حال تاسیس است و به‌راحتی می‌توان با اشتغال خانگی برای ۱۰ هزار نفر اشتغالزایی کرد و این بخش نیازمند زنجیره کامل است.

اعلام آمادگی برای ایجاد ۱۲ هزار شغل خانگی با همکاری بانک رسالت

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست بر مشارکت حداکثری در انتخابات ۲۸ خرداد ماه جاری تاکید کرد و بیان داشت: به هر صورت که هست باید مشارکت بالای مردم را پای صندوق رای داشته باشیم.

شهباز حسن‌پور ادامه داد: استان کرمان از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است و بدون استفاده یک ریال از منابع بانکی موجود آمادگی داریم، ۱۲ هزار فقره مشاغل خانگی را با بانک رسالت قرارداد ببندید و کار را تا پایان سال با محوریت کمیته امداد، بهزیستی، بسیج سازندگی و اداره کار انجام دهیم.

وی اضافه کرد: ۷۳۳ هزار فقره وام توسط بانک رسالت طی سال گذشته پرداخت شده است که حدود ۳۶۰ هزار مورد مربوط به مشاغل خانگی‌ست و ۲۵ درصد از فعالیت بانک رسالت در استان کرمان را شامل می‌شود.

درآمد ۷۰ میلیارد تومانی فرش‌های مددجویان کمیته امداد کرمان

همچنین مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمان در سخنانی اظهار کرد: ۱۳ هزار شغل در سال ۹۹ توسط کمیته امداد استان کرمان ایجاد شده است و ۱۰۳ درصد جذب منابع بانکی داشته‌ایم.

صادقی عنوان کرد: ۱۹ هزار مترمربع فرش نفیش دستباف کرمان توسط مددجویان استان کرمان در سال گذشته بافته شده است که ۷۰ میلیارد تومان فروش داشته‌ایم.

وی بیان داشت: استان کرمان رتبه نخست نصب پنل‌های خورشیدی را دارد و کرمان در ذوزنقه نورگیری بهترین موقعیت را در سطح دنیا و کشور را داراست و معین‌های اقتصادی می‌توانند وارد این بخش شوند زیرا توجیه اقتصادی دارد.

صادقی ابراز کرد: سهم اشتغال کمیته امداد دو برابر شده و سهم کرمان ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است و درخواست داریم سقف وام از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد و اگر مجری مشاغل خانگی بیمه شود بنابراین مشاغل خانگی ماندگارمی‌شوند.

کرمان؛ استان پیشرو در مشاغل خانگی می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: تعیین منابع مالی، نشست مشترک مدیران ارشد بنگاه‌های اقتصادی و مدیران دولتی و بخش خصوصی استان، ارائه آموزش، بازاریابی، کسب و کارهای مجازی باید مورد توجه قرار گیرد.

محمدرضا پورابراهیمی خاطرنشان کرد: آمادگی داریم کرمان را به عنوان استان پیشرو در عرصه تامین، تجهیز و راه‌اندازی مشاغل خرد مشاغل خانگی و کسب و کار کوچک معرفی کنیم.

منبع : خبرگزاری فارس


جذب ۶ برابری تسهیلات مشاغل خانگی در البرز

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز گفت: در سال ۹۹ علیرغم تخصیص اعتبار مصوب تسهیلات مشاغل خانگی به استان البرز، توانستیم با رایزنی‌های صورت گرفته رقم تسهیلات مذکور را به بیش از ۶ برابر افزایش دهیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مرکز البرز، «رامین ربیعی» گفت: در سال ۹۹ تعداد ۲۰۰ کارت قالیبافی صادر و ۷۸۰ کارت قالیبافی تمدید و تعداد ۱۲ جواز تاسیس و پروانه تولید در حوزه فرش تمدید شده است.
وی درباره تعداد قالیبافان بیمه شده تصریح کرد: تاکنون تعداد ۲ هزار و ۶۱۸ نفر از قالیبافان استان تحت پوشش بیمه شده تامین اجتماعی قرار دارند همچنین در سال گذشته تعداد ۸۲۹ نفر جهت استفاده از بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر به مرکز ملی فرش ایران معرفی شده اند که روند کار آن‌ها به دقت در حال پیگیری است.

ربیعی در ادامه درباره میزان مجوز‌های صادره در حوزه مشاغل خانگی اظهار داشت: در سالی که گذشت ۳۲۱ مجوز مشاغل خانگی مستقل و ۲۵ مجوز مشاغل خانگی پشتیبان صادر شد.

این مقام مسئول یکی از مهم‌ترین اولویت‌های حمایتی در حوزه مشاغل خانگی را بحث تسهیلات بانکی دانست و بیان کرد: اعتبار تخصیصی به سازمان صمت استان البرز در حوزه مشاغل خانگی ۶ میلیارد ریال بود که با رایزنی‌های صورت گرفته و تامین اعتبار از محل اعتبارات برگشتی سایر دستگاه‌ها با افزایش ۶ برابری این رقم، موفق به اعطای تسهیلات به ارزش ۳۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال شدیم که تمام این مبلغ در راستای حمایت از تولید و پشتیبانی از مشاغل خانگی در قالب تسهیلات، جذب و پرداخت شد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


صدور مجوز مشاغل خانگی تسهیل می شود

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی گفت: با ابلاغ دستور العمل جدید وزارت بهداشت و درمان با هدف تبدیل هر آشپزخانه به یک گارگاه تولیدی، فرآیند صدور مجوز برای مشاغل خانگی تسهیل می شود.

به گزارش بازارکار، ملیحه یغمایی افزود: استان در دو سال‌گذشته بر موضوع گسترش مشاغل خرد و خانگی متمرکز شده است و تلاش کرده تا رسته های مختلف مشاغل خانگی در استان تقویت و تعریف شود که در این نگاه در راستای منویات مقام معظم رهبری بر محصولات بومی و محلی تولیدی استان تاکید شده است.
یغمایی با اشاره به سیاست های استان برای توسعه مشاغل خانگی با تکمیل زنجیره تولید، برندسازی و استانداردسازی محصولات، ایجاد بازار فروش با تعریف پلتفرم ها و اتصال محصولات به هلدینگ های مهم در کشور از جمله آستان قدس رضوی، گفت: با دستور العمل جدید ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت و درمان، ضابطه مربوط به صدور مجوز برای واحدهای مشاغل خانگی تسهیل و باز تعریف شده است.

وی افزود: در دستورالعمل های قبلی دیدگاه های سختگیرانه برای تولید و فروش مشاغل خانگی وجود داشت اما با ابلاغ دستور العمل جدید واحدهای تولیدی می تواند به صورت کوچک و خانوادگی تعریف شود و محصولات تولیدی قابلیت فروش در سطح شهرها و واحدهای صنفی را دارد.

یغمایی تصریح کرد: بر اساس این دستور العمل بسیاری از واحدهای تولیدی که به صورت غیرمجاز مشغول به فعالیت هستند، می توانند نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام کنند که اطمینان خاطر بیشتری برای تولید و فروش محصولات به‌وجود خواهد آمد.

مدیر کل امور بانوان استانداری ابلاغ این دستور العمل را فرصتی مغتنم برای تولیدکنندگان مشاغل خانگی دانست و افزوذ: تلاش داریم اعتبارات لازم برای برخورداری دارندگان مجوزهای مشاغل در استان تامین شود.

منبع : بازار کار


اجرای طرح توانمند سازی مشاغل خانگی در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح ملی توانمند سازی مشاغل خانگی از سوی جهاد دانشگاهی استان در حال اجرا است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، سید محمد قائم کاظمی بیدک رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس طرح ملی توانمند سازی مشاغل خانگی باید هزار و ۵۰۰ تن در کهگیلویه و بویراحمد در زمینه مشاغل خانگی توانمند و مشغول به کار شوند.
کاظمی بیدک افزود: سهمیه هزار و ۵۰۰ تن کهگیلویه و بویراحمد در این طرح ملی از سوی جهاد دانشگاهی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین و اعلام شده است.

او بیان کرد: اجرای طرح ملی توانمند سازی مشاغل خانگی از امسال در استان آغاز شده و در سال ۱۴۰۰ نیز به پایان می رسد.

کاظمی بیدک عنوان کرد: این طرح ملی بر اساس انعقاد یک تفاهم نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تمامی استان ها اجرا شده و یا خواهد شد.

او افزود: چند سال است که جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد در حوزه اشتغال و تجاری سازی به طور جدی فعالیت می کند.

کاظمی بیدک گفت: سال ۱۳۹۸ طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کهگیلویه و بویراحمد از سوی جهاد دانشگاهی این استان اجرا شد.

او بیان کرد: سهمیه کهگیلویه و بویراحمد در این طرح ملی ۶۸ زن سرپرست خانوار بود که کار توانمند سازی همگی آنها در زمینه اقتصادی و اشتغال انجام شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


جذب ۹۳.۵ درصد سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی در استان سمنان

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: ۹۳.۵ درصد از سهمیه استان در بخش تسهیلات مشاغل خانگی از ابتدای امسال تاکنون پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، اسماعیل غنیان در چهارمین جلسه تخصصی کارگروه اشتغال استان سمنان در سالن یادگار امام (ره) استانداری ابراز داشت: سهمیه استان سمنان از محل تسهیلات مشاغل خانگی ۵۰ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از متقاضیان برای فعالیت در زمینه صنایع دستی مانند قالیبافی، گلیم‌بافی، کشاورزی، کشت گیاهان دارویی و خیاطی درخواست تسهیلات مشاغل خانگی ارائه داده‌اند.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۶ هزار و ۸۳۵ نفر جوینده کار بودند که از این تعداد یک هزار و ۹۶۲ نفر مشغول به کار شدند.

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: ۵۸ درصد از افراد دارای مهارت جویای کار در استان، از ابتدای امسال تاکنون به کار گمارده شده اند.

غنیان تصریح کرد: ۶۱ درصد جویندگان کار استان سمنان در سالجاری را آقایان و ۳۹ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند و از مجموع جویندگان کار استان ۶۱ درصد فاقد مهارت و ۳۹ درصد نیز دارای مهارت هستند.

وی اضافه کرد: ۶۰ درصد از جویندگان کار، دارای مدرک تحصیلی دیپلم و فوق دیپلم بوده و ۴۰ درصد نیز دارای تحصیلات عالی هستند.

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان یادآور شد: ۶۵ درصد از افراد به کار گمارده شده در سال جاری را آقایان و ۳۵ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

وی اضافه کرد: در استان سمنان فرصت شغلی وجود دارد، اما کارگر نیست و ضرورت دارد افراد جویای کار بدون مهارت به سمت مهارت آموزی در مراکز فنی و حرفه ای هدایت شوند.

غنیان اظهار داشت: طی سال‌های اخیر حدود ۱۰ هزار نفر در استان سمنان در زمینه‌های مختلف مانند از استخدام، پیمانکاری، واگذاری و صدور مجوز مشغول به کار شدند.

۹۴ درصد تعهد اشتغال استان سمنان محقق شد

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان اضافه کرد: امسال تعهد اشتغال استان سمنان ایجاد ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر بوده که تا این لحظه ۹ هزار و ۸۸۰ نفر به کار گمارده شده و ۹۴ درصد تعهد اشتغال استان براساس گزارش‌گیری در سامانه رصد محقق شده است.

وی ادامه داد: شهرستان های شاهرود، سرخه و سمنان با تحقق ۱۰۰ درصدی تعهدات خود در زمینه اشتغال بهترین عملکرد را در سامانه رصد دارند.

وی ادامه داد: جمع اعتبار استان سمنان در بخش تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری سه‌هزار و ۱۰ میلیارد ریال است که تاکنون ۲ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال تصویب و ۲ هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.

غنیان یادآور شد: مجموع تسهیلات روستایی و عشایری در استان سمنان سه‌هزار و ۱۰ میلیارد ریال است که از این میزان اعتبارات ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال بوده که تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال آن جذب شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: ۱۴ درصد اعتبارات استان مربوط به تسهیلات ناشی از واحدهای آسیب دیده ازشیوع کرونا تاکنون جذب شده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


جذب ۸۰ درصد از تسهیلات مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اختصاص ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی استان در سال جاری گفت: تاکنون بیش از ۸۰ درصد از این تسهیلات جذب شده است.

محمدرضا رییسی روز شنبه در نشست هم‌اندیشی سلامت روانی و اجتماعی خانواده در دوران شیوع ویروس کرونا با اشاره به اینکه توسعه مشاغل خانگی در این دوران می‌تواند به بهبود معیشت خانواده‌ها کمک کند، افزود: این مشاغل در دهه‌های گذشته نتوانستند به ایجاد اشتغال پایدار منتهی شوند و لازم است دستگاه‌های متولی در این زمینه به صورت زنجیره‌ای و خوشه‌ای روند تولید و فروش را مدیریت کنند.
وی بر ضرورت تشکیل کارگروهی برای شناسایی ظرفیت مشاغل خانگی در استان تاکید و تصریح کرد: عضویت دستگاهی اجرایی همچون جهاد دانشگاهی، فنی و حرفه‌ای، کار و امور اجتماعی و سازمان صنایع، معدن و تجارت و دیگر دستگاه‌های متولی می‌تواند به توسعه پایدار مشاغل خانوادگی در دوران کرونا و بعد از آن منجر شود.

رییسی یادآور شد: برنامه‌های توسعه مشاغل خانوادگی باید بر مبنای نیازهای بازار تعریف شود و برای ورود به این حوزه به برنامه‌های هدفمند نیاز است.

وی تشکیل تعاونی‌های فراگیر شهرستانی برای پرورش مرغ خانگی و گسترش کارگاه‌های گوهرتراشی را از جمله مشاغل پردرآمد خانگی دانست و گفت: در مسیر توسعه مشاغل خانگی لازم است به‌ گونه‌ای عمل شود که زنجیره تولید، بازار و مدیریت آن به درستی دیده شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری همچنین در ادامه افزود: تاکنون ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا در استان پرداخت شده است و متقاضیان در سه حوزه ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تا ۱۵ اسفند فرصت دارند برای دریافت این تسهیلات اقدام کنند.

وی یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی با توجه به شرایط شغلی و فرصت های موجود می‌توانند تسهیلات مشاغل آسیب‌دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا را به سمت ایجاد مشاغل خانگی هدایت کنند.

به گزارش ایرنا، با شیوع ویروس کرونا دولت برای حمایت از بنگاه‌ها و کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا، پرداخت تسهیلات به متقاضیان را مصوب کرد.

ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

منبع : بازار کار


طرح مشاغل خانگی نیازمند همراهی دستگاه‌های اجرایی

رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر گفت: برای اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی کار جهادی صورت گرفته است، دستگاه‌های اجرایی ما را همراهی کنند.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، علی احمدی‌زاده رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر در نشست کارگروه طرح توسعه مشاغل خانگی استان بوشهر بیان کرد: برای به ثمر نشستن طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در استان تلاش شبانه‌روزی و فعالیت‌های جهادی انجام گرفته است.

او با اشاره به اینکه بیشترین متقاضی در شهرستان دشتستان بوده است، افزود: نیرو‌های حوزه اشتغال جهاد دانشگاهی در شهرستان‌های مورد هدف استان حضور یافتند و پس از شناسایی، مذاکره و انعقاد تفاهم‌نامه با پیشرانان به مهارت‌آموزی و توانمندسازی جامعه هدف پرداختند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر افزود: در ابتدای شیوع کرونا و با توجه به نیاز جامعه افزون بر چند هزار ماسک به دست زنان سرپرست خانوار تولید شد که خدمت خوبی برای آن مقطع زمانی -که مشکلات زیادی برای تامین ماسک وجود داشت- بود.

احمدی زاده با بیان مشکلات و روند پیگیری‌های شناسایی افراد و جامعه هدف طرح گفت: برای جذب متقاضیان و رسیدن به زمان برگزاری کارگاه‌ها بیش از ۸۰۰ تماس و پیگیری تا خروجی نهایی حاصل شده و در پایان برای ۱۳۵ نفر آموزش، توانمند و اتصال به بازار شکل گرفت و پس از آن نیز نمایشگاه صنایع دستی و کارگاه‌های توانمندسازی تشکیل شد.

او بیان کرد: با بودجه اندک اختصاص یافته برای این طرح باید کار را پیش ببریم و با مدیریت مشکلات، مسائل و کمبود‌ها و شناسایی ضعف‌ها و تلاش برای برطرف کردن آن‌ها کار را به سرانجام خوبی برسانیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر با اشاره به حمایت‌ها و پشتیبانی از طرح افزود: حمایت خوبی از پیشران‌ها صورت نگرفته است و انتظار داریم مسئولین از پیشران‌ها حمایت کنند.

احمدی زاده با تاکید بر اهمیت توسعه و مسائل مربوط به آن گفت: به نظر می‌رسد در حوزه فرهنگی، یک پارک علم و فناوری در استان شکل گیرد. این ظرفیت خیلی خوبی برای منطقه است که البته همراهی همه دستگاه‌ها را می‌طلبد.

او عنوان کرد: طرح توسعه مشاغل خانگی با ثبت نام بیش از هزار و ۷۰۰ نفر در استان در حال اجرا است که کار‌های مطالعاتی و نیازسنجی، تشکیل شبکه و معرفی پیشران در حال انجام است و با همراهی دستگاه‌های مرتبط وارد فاز مشاوره، آموزش و توانمندسازی خواهیم شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


۲۶۰۷ کردستانی در طرح ملی مشاغل خانگی وارد بازار کار شدند

سنندج- مدیر اجرایی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی کردستان گفت: دو هزار و ۶۰۷ نفر کردستانی در طرح ملی مشاغل خانگی وارد بازار کار شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، سیروان صیدی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال گذشته ۹ استان به عنوان پایلوت اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در کشور معرفی شدند که کردستان نیز در جمع این استان‌ها قرار گرفت.

وی افزود: پس از اطلاع رسانی عمومی بیش از پنج هزار متقاضی در سامانه ملی در استان ثبت نام کردند که از این تعداد چهار و ۸۰۵ نفر تایید صلاحیت شدند.

صیدی عنوان کرد: پس از این مرحله توسط جهاد دانشگاهی کردستان دو هزار و ۶۰۷ نفر به بازار کار وارد شدند.

وی افزود: طرح توسعه ملی مشاغل خانگی راهی برای کاهش بیکاری در جامعه است و اجرای همین طرح در کردستان تاکنون منجر به تولید ۱۰ برند شغلی جدید شده است.

مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی در کردستان خاطر نشان کرد: تاکنون دو خوشه شغلی «شال مه ره ز» و «تولید ماسک» انجام شده و برای این خوشه نیز ۱۳۸ فروشگاه مجازی برای ارائه محصولات دایر شده است.

صیدی اعلام کرد: در اجرای این طرح همچنین ۱۴۵ نفر کارآفرین و ۷۵ نفر پیشران ما را کمک کرده اند و امیدواریم این روند در سنوات آتی با مشارکت و دامنه گسترده‌تری انجام شود.


برنامه‌ریزی ورود متقاضیان ۱۱ رشته مشاغل‌خانگی به بازار کار

همدان رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه براساس ظرفیت‌ها و فرصت‌های استان دو رشته به رشته‌های طرح ملی توسعه مشاغل خانگی استان همدان اضافه شده است، گفت: ۱۱ رشته برای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان همدان برنامه‌ریزی شده تا مقدمات ورود متقاضیان به بازار کار فراهم شود.

اسماعیل قهرمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تاکنون ۲۱۷۷ متقاضی مشاغل خانگی در این طرح ثبت نام کرده‌اند که بیشترین ثبت نام مربوط به رشته خیاطی بوده است، اظهار کرد: استقبال بانوان از طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بیشتر بوده است به‌طوریکه ۸۳ درصد از متقاضیان را بانوان به خود اختصاص داده‌اند.

رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی استان دایر است، تصریح کرد: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سه فاز اجرایی خواهد شد که در حال حاضر فاز اول انجام شده و فاز دوم در حال اجراست.

وی با تاکید بر اینکه در فاز اول این طرح براساس اسناد بالادستی و سیاست های استان، فرصت‌ها و مزیت‌های استان شناسایی شده است، افزود: در فاز دوم توانمندسازی متقاضیان از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی انجام می‌شود که دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از حدود ۵۰ پیشران دعوت کرده و در رابطه با طرح ملی توسعه مشاغل خانگی مباحثی را مطرح کرده است.

رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه ۳۲۰ رشته مشاغل خانگی در استان وجود دارد، یادآور شد: در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی برای ۱۱ رشته برنامه‌ریزی شده است تا مقدمات ورود به بازار متقاضیان مشاغل خانگی فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه هدف نهایی و مهمترین بخش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی اتصال به بازار است، گفت: تولیدکننده مشاغل خانگی در استان همدان زیاد است اما به علت عدم شناخت کافی از بازار نمی‌توانند محصولات خود را بفروش برسانند که هدف اصلی این طرح این است که متقاضیان بتوانند وارد بازار شوند که در این راستا با برگزاری دوره‌های آموزشی کارآفرینی و کسب و کار، تولید بهینه، بسته‌بندی مقدمات صادرات محصولات ایجاد می‌شود.

قهرمانی در پایان با بیان اینکه بیشترین فراوانی ثبت نام در رشته خیاطی است، خاطرنشان کرد: کمترین متقاضی در رشته منبت کاری بوده که ۳۹ متقاضی را به خود اختصاص داده است همچنین بیشترین میزان ثبت نام در شهرستان همدان بوده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا


ایجاد بیش از ۸۱ هزار فرصت شغلی در قالب الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی

معاون آموزشی جهاددانشگاهی در وبیناری که با موضوع «توانمندسازی در حوزه کشاورزی و صنایع روستایی» برگزار شد از پیگیری ایجاد و توسعه تعداد ۸۱ هزار و ۱۰۰ فرصت شغلی در قالب الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی از سوی این نهاد انقلابی خبر داد.

به گزارش بازارکار به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکترمحمدصادق بیجندی در وبینار«توانمندسازی در حوزه کشاورزی و صنایع روستایی» که ۱۸ بهمن ماه با حضور اساتید دانشگاه از ایران و عراق برگزار شد، در سخنانی در رابطه با موضوع «فرصت‌های مشاغل خرد خانگی در اقتصاد خانواده» بیان کرد: کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای اشتغال زنان محسوب می‌شوند. برای ایجاد و توسعه مشاغل خانگی باید متناسب با هر استان و منطقه فعالیت‌های مشاغل خانگی را شناسایی و اولویت‌بندی کنیم و براساس آن عمل کنیم. مشاغل خانگی فرصت بی‌نظیری است که زنان می‌توانند ضمن رسیدگی به مسئولیت‌های خود، از آن بهره برده و به کارآفرینی نیز بپردازند.

دکتربیجندی ادامه داد: تحقیقات نشان داده است که توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط و خرد رمز توسعه اقتصادی دهه آینده است. این بدان معناست که ایجاد کسب و کارهای کوچک، نقش اساسی در توسعه جوامع دارد.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی افزود: مشاغل خانگی با کارآفرینی، نوآوری و پویایی، صنعت، ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش درآمد بر اقتصاد جهان تاثیرگذار است. تا سال ۸۸ قانونی به نام قانون توسعه مشاغل خانگی در کشور وجود نداشت اما به استناد اصول ۲۸ و ۴۳ قانون اساسی و باتوجه به سند چشم‌انداز، قانونی در مجلس شورای اسلامی برای حمایت از کسب و کارهای خانگی تصویب شد که براساس این قانون منظور از مشاغل خانگی آن دست از شغل‌هایی است که از سوی شاغلین در فضای مسکونی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: تنوع عمل در حوزه مشاغل خانگی زیاد است و در این حوزه ممکن است افراد در داخل خانه خود به صورت کارمزدی برای تولیدگران و کارفرمایان کار کنند و به ازای هر کاری که می‌کنند نیز پول دریافت کنند. همچنین، ممکن است فعالیت افراد به صورت مستقل باشد و یا ممکن است که این فعالیت در قالب یک برند شبکه تعاونی یا اتحادیه باشد.

دکتربیجندی اظهار کرد: اگر مشاغل خانگی بخواهد با نگاه روز دنیا شکل گیرد، باید در قالب زنجیره تامین، تولید و یا بازاریابی فروش شگل گیرد چراکه مشاغل خانگی دارای نقش اجتماعی و اقتصادی در توسعه ملی هستند.
مزایای کسب و کارهای خانگی
معاون آموزشی جهاددانشگاهی با اشاره به برخی از مزایای کسب و کارهای خانگی گفت: آزادی و استقلال عمل، انعطاف‌پذیری ساعات کاری، ایجاد تعادل بین کار و زندگی، هزینه اندک در ایجاد کسب و کار خانگی، پایین بودن میزان ریسک این کسب و کارها، پاره وقت بودن این مشاغل، پرداختن به تربیت فرزندان صالح برای جامعه تناسب با ویژگی‌های جسمی افراد کم‌توان، احتمال موفقیت بیشتر، تناسب با اقشار مختلف، احساس راحتی بیشتر و بالابردن کیفیت زندگی از جمله مزایای این مشاغل است.

وی با اشاره به تجارب برخی کسب و کارهای موفق در جهان بیان کرد: بیش از ۱۵۶ کشور جهان در زمینه مشاغل خرد و کوچک خانگی فعالیت نظام‌مند دارند و بسیای از برندها در جهان از طریق این شغل‌ها ایجاد می‌شود. از زمان تصویب قانون حمایت از مشاغل خانگی یکی از اهداف این قانون بهبود وضعیت اقتصادی، افزایش استقلال مالی و پس‌انداز، افزایش آگاهی اقتصادی و توان ریسک‌پذیری و نوآوری بوده است.

دکتربیجندی افزود: از قدیم‌الایام تاکنون زمانی که از مشاغل خانگی سخن به میان می‌آمد، ذهن بسیاری از افراد به سراغ مشاغلی همچون دام‌پروری، خیاطی و … می‌رفت؛ در صورتی که جایگاه مشاغل خانگی در عصر فناوری اطلاعات بسیار زیاد شده و مشاغل خانگی علاوه بر مشاغل سنتی، براساس فناوری اطلاعات بحث‌های جدی را پیگیری می‌کنند.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی ادامه داد: بازاریابی دیجیتال مارکتینگ، حوزه مترجمی و ویراستاری، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوای ویدیویی، مشاوره، کشاورزی هوشمند، طراحی و گرافیک، بازار سرمایه داخلی و خارجی از جمله مواردی است که مشاغل خانگی را پوشش می‌دهند.

وی با اشاره به الگوی نوین توسعه کسب و کارهای خانگی، گفت: وزارت تعاون در سال ۹۵ الگویی را به عنوان الگوی نوین توسعه به تصویب ستاد ساماندهی مشاغل خانگی رساند و پیاده‌سازی آن را نیز به جهاددانشگاهی سپرد. اتفاقی که در این زمینه رخ داد، توجه به تمام زوایای مشاغل خانگی بود. در قالب این الگو چهار طرح ملی برای ایجاد و توسعه ۸۱ هزار و ۱۰۰ فرصت شغلی پیگیری می‌شود.
دکتربیجندی با اشاره به نقش جهاددانشگاهی در این زمینه، تصریح کرد: امروزه در فضای کسب و کار به خوبی از نهادهای توسعه‌ای و واسطه‌ای و دانش‌بنیان در طرح‌های کلان استفاده نمی‌کنیم.
معاون آموزشی جهاددانشگاهی با بیان این‌که جلوگیری از اتلاف منابع، تقویت روحیه تیمی و کار گروهی و … از اهداف این طرح است، افزود: تقویت معیشت خانوارهای کم‌درآمد، کمک به کاهش نرخ بیکاری زنان، افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان سرپرست خانوار، کمک به وضعیت اقتصادی مردم، ایجاد اشتغال پایدار برای زنان سرپرست خانوار، توجه بیش از پیش به مشاغل نوین و … از جمله محاسن پرداختن به این مشاغل است.

وی بیان کرد: برای اجرای این طرح نوین و توسعه‌ای پنج فاز مطالعه و شناسایی مزایای ملی مبتنی بر بازار، شناسایی و ارزیابی اولیه متقاضیان، شناسایی پیش‌رانان طرح مالی و استانی، استعدادسنجی و توانمندسازی اقتصادی و اتصال به بازار در نظر گرفته شده است. اگر اتصال به بازار به درستی رخ دهد، مشاغل پایدار خواهند شد.

دکتربیجندی با بیان اینکه از ابتدای طرح تا انتهای آن به بحث مشاوره متقاضیان در طول طرح می‌پردازیم، اظهار کرد: تاکنون در کل کشور ۱۰۰ مزیت مبتنی بر نیازهای ملی و استانی شناسایی کرده‌ایم که برای این تعداد ۱۳۵ هزار و ۶۸۱ نفر ثبت نام کردند، اما متقاضیان واجد شرایط ۸۹ هزار نفر بودند که ۸۶۳۴۷ نفر ارزیابی شدند.

ایجاد بیش از ۸۱ هزار فرصت شغلی در قالب الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی

معاون آموزشی جهاددانشگاهی با بیان این‌که تاکنون نیز آموزش و توانمندسازی برای ۳۱ هزار نفر انجام شده است، تصریح کرد: نکته مهم برای ما در این زمینه، ایجاد برند و ایجاد شبکه است که با همت همه نهادهای اجرایی در این طرح توانستیم تا ۱۴۶ برند و ۱۸۵ شبکه ایجاد شده است.

وی افزود: نکته بعدی موضوع ایجاد فرصت شغلی است که در این راستا برای ۲۲۸ هزار و ۷۶ نفر شغل ایجاد شده است. همچنین، ایجاد فروشگاه‌های مجازی نیز موضوع مهم دیگری است که توانستیم تعداد ۱۷۸ هزار و یک فروشگاه مجازی در بستر مکان بازارها ایجاد کنیم.

الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی

دکتربیجندی تصریح کرد: در الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی به دنبال افزایش سطح مهارت و تعامل اجتماعی، افزایش دسترسی به اطلاعات، تقویت انگیزه و توانمندی، همکاری و مشارکت گروهی، ارتباط نهادی و فرصت‌های یادگیری هستیم.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی اظهار کرد: امروزه مشاغل خانگی به عنوان ابزار موثر برای تقویت بنیه اقتصادی و افزایش توانمندی شاغلان مورد توجه دولت‌ها بوده و توسعه هدفمند آن‌ها می‌تواند نقش موثری در کاهش نرخ بیکاری و افزایش فرصت‌های شغلی به‌ویژه برای زنان ایران‌زمین ایفا کند.

پریچهر سلطانی دبیر کارگروه زنان روستایی عشایر در معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، نیز طی سخنانی در رابطه با موضوع «بیان واقعیت‌های مسائل زنان روستایی» اظهار کرد: در زمینه موضوعات مربوط به زنان روستایی سال‌هاست که شاهد اتفاقات خوبی در کشور هستیم و این موضوع برای ما ارزشمند است که امروز تعداد دو هزار و ۸۵۵ دهیار زن در سراسر کشور فعال هستند، هر چند که این تعداد نسبت به آمار کلی کشور پائین است اما به خودی خود عامل توسعه خواهد بود.

سلطانی بیان کرد: همچنین، صندوق‌های اعتباری خرد زنان روستایی روز به روز افزایش پیدا می‌کند و زنان روستایی ما امروز در حوزه محصولات سالم، تولید صنایع دستی و … بسیار موفق هستند.

وی ادامه داد: مهمترین مسئله در مورد زنان روستایی و عشایر کشور عدم استقلال مالی ایشان است و این مسئله که بانوان روستایی و عشایر هنوز نمی‌توانند برای دریافت تسهیلات اقدام و تضامین بانکی را تامین کنند و این مسئله نیز باعث کاهش درآمد و معیشت آن‌ها خواهد شد.

سلطانی افزود: یکی از ضرورت‌های جدی امروز حوزه زنان روستایی و عشایر این است که بانک‌ها و مسئولان امور مالی تصمیم بگیرند که به چه شکل می‌توانند به موضوع تضامین مالی زنان روستایی و عشایر ورود کرده و امکاناتی را در اختیار ایشان قرار دهند.

سلطانی ادامه داد: از جمله ضروریات امروز جامعه بانوان روستایی و عشایر این است که ردیف آموزشی خاصی برای ایشان درنظر گرفته شود و آموزش مهارت‌های زندگی و کسب و کار برای توان‌افزایی بیشتر به ایشان ارائه شود.

وی افزود: طی سال‌های گذشته تسهیلات چهار درصدی دولت به روستاها اختصاص داده شده است اما زنان روستایی و عشایری به دلیل ناآگاهی و بی‌اطلاعی نمی‌توانند از آن بهره‌مند شده و آن‌چنان که عدالت جنسیتی حکم می‌کند، به آن دست پیدا کنند.

سلطانی بیان کرد: نکته مهم دیگر، فروش محصولات زنان روستایی است. امروز زنان روستایی ما تولیدات زیادی در حوزه‌های مختلف دارند اما جایی برای عرضه آن‌ها ندارند. در این زمینه باید در مراکز استان‌ها به ویژه در تهران نمایشگاه دائمی فروش محصولات زنان روستایی ایجاد شود که شهرداری تهران نقش عمده‌ای در این رابطه ایفا می‌کند و می‌تواند با این فضا را در مراکز میوه و تره‌بار ایجاد کند.

وی تصریح کرد: نکته مهم دیگر، شکاف دیجیتالی و نابرابری دسترسی روستائیان به فضای مجازی است و باید شرایطی فراهم شود تا ایشان بتوانند به اینترنت و اطلاعات روز دسترسی داشته باشند.
سلطانی اظهار کرد: موضوع دیگر نهاده‌های دامی مورد نیاز روستاییان است که اگر سایت مشخصی برای تهیه نهاده‌های دامی روستائیان طراحی شود، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. از همه مهمتر بحث استانداردهای بهداشتی محصولات زنان روستایی است که وزارت بهداشت و سازمان استاندارد کشور نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند تا با درنظر گرفتن استانداردهای مناسب و در حد کارگاه‌های روستایی، شرایط را برای ارائه خدمات زنان روستایی به خوبی فراهم کنند.

وی گفت: لازم است مراکز رشد روستایی را پیش‌بینی کنیم و در کنار روستاها نیز مراکز کسب و کار و پارک کارآفرینی ویژه روستاییان ایجاد کنیم. ارائه تسهیلات و آموزش‌های کارآفرینی و برپایی آموزشگاه‌های کسب و کار نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در روند خدمت‌رسانی به زنان روستایی تاثیرگذار است.

در ادامه، فریبا سیدان عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) نیز طی سخنانی با اشاره به اینکه زنان از عوامل مهم توسعه هستند که باید در برنامه‌ریزی‌های توسعه در نظر گرفته شوند، گفت: توانمندسازی و تواناسازی برای زنان روستایی موضوع بسیار مهمی است که در پنج مرحله رفاه، دسترسی، آگاهی، مشارکت و کنترل انجام می‌شود.

وی افزود: در حوزه رفاه، توانمندسازی زنان عمدتاً با رفع فقر و توجه به وضعیت درآمد آن‌ها مطرح است. مرحله دسترسی نیز به این موضوع مربوط می‌شود که زنان تا چه حد به ابزار تولید دسترسی دارند که این مسئله با مرحله سوم یعنی آگاهی‌ پیش می‌رود. آگاهی یکی از مراحل مهم توانمندسازی زنان روستایی است.

سیدان بابیان این‌که یکی از عوامل مشارکت زنان روستایی، ارتقای پایگاه اجتماعی زنان است، گفت: از این منظر هر چقدر که دسترسی بانوان به امکانات و منابع اقتصادی و اجتماعی را بیشتر کنیم، مشارکت زنان روستایی بالاتر خواهد رفت.

وی با بیان این‌که یکی از مشکلات بانوان روستایی نداشتن پوشش بیمه‌های مختلف است، افزود: ایجاد این پوشش‌ها و ارائه حمایت‌های قانونی از مشاغل بانون، در تداوم مشارکت آن‌ها بسیار تاثیرگذار است. ارائه خدمات درمانی و اجتماعی برای بهبود وضعیت زنان، آموزش بانوان روستایی در حوزه‌های مختلف و اختصاص بیمه کار به ایشان نیز تاثیر مهمی در افزایش مشارکت زنان روستایی و عشایر دارد.

سیدان با اشاره به این که افزایش سطح سواد و دستیابی به آموزش از طریق برگزاری دوره‌های نهضت سوادآموزی،‌از نکات مهمی است که باید بدان توجه شود، گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی بانوان، گسترش فعالیت‌های فنی، حرفه‌ای، آموزش مهارت‌های اقتصادی، برگزاری کلاس‌های تدبیر در منزل و راهکارهای مدیریتی منزل نیز از موارد مهم در حوزه مشارکت زنان روستایی است.

وی بیان کرد: تقویت قدرت تصمیم‌گیری، تقویت تجزیه و تحلیل مسائل مختلف و تقویت شناخت و درک صحیح از محیط اطراف از سوی بانوان روستایی نیز از مسائل مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد. امروز نیاز است تا محتوای کتب درسی ویژه برای بانوان روستایی تدوین شود که متناسب با نیازهای روزمره ایشان باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) با بیان اینکه بالابردن سطح مهارت‌های تولیدی زنان امری بسیار مهم است، افزود: استفاده از دانش بومی به ویژه در حوزه کشاروزی و دامداری، کمک می‌کند که بانوان روستایی سازگاری بیشتری با محیط خود داشته باشند و از این شناخت برای فعالیت کشاروری و دامداری حود به خوبی استفاده کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) گفت: به رسمیت شناختن فعالیت بانوان و تخصیص برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی، توانمندسازی بانوان بااستعداد به جای پرداختن به موضوعات طایفه‌ای، افزایش دسترسی بانوان به اعتبارات خرد، استفاده از سیاست‌های تشویقی همچون حذف مالیات، اعظای وام مناسب، همیاری و آسیب‌شناسی تشکل‌های بانوان، تشکیل گروه‌های خودیار زنان، بازاریابی صحیح برای ارائه مطلوب محصولات بانوان روستایی همانند تشکیل تعاونی‌های زنان روستایی، ایجاد بانک اطلاعاتی زنان روستایی و … از جمله مواردی است که در میزان مشارکت بانوان روستایی نقش موثری دارند.

گفتنی است، به گزارش ایکنا، وبینار توانمندسازی زنان، به منظور تبادل تجربه و هم‌افزایی در مورد توانمندسازی زنان، به همت پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) و با همکاری مراکز اجرایی، دانشگاهی، ملی و بین‌المللی طی یک هفته تا ۲۲ بهمن ماه برگزار می‌شود.

منبع : بازار کار


جزئیات پرداخت تسهیلات به مشاغل و کسب و کارهای خانگی

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی گفت: از اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت تسهیلات کرونا به کسب و کارهای خانگی آسیب‌دیده از شیوع بیماری کرونا بود که طبق آخرین آمار به ۲۳ هزار طرح، وام پرداخت شده است.
به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا، امروزه مشاغل خانگی و خرد، با توجه به سرمایه‌گذاری اندکی که برای شروع به کار نیاز دارند نقش موثری در رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال گسترده دارند و در واقع یکی از مهمترین محل‌های ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری، توسعه مشاغل خانگی است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی در گفت و گو با ایرنا درباره اهمیت مشاغل خانگی اظهار داشت: مشاغل از راه دور و استفاده از ظرفیت‌های مختلف برای ایجاد شغل موضوعی است که سال‌هاست در کشورهای مختلف پذیرفته شده و دنبال می‌شود.

مهناز امدادی افزود: با شیوع بیماری کرونا این موضوع شدت بیشتری گرفت و با توجه به ظرفیت مشاغل خانگی که این امکان را فراهم می‌کند تا افراد در محیط امن خانه کسب و کار خود را داشته باشند با استقبال گسترده‌ای همراه بود.

وی با اشاره به بررسی‌های دفتر سیاستگذاری اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در بحث مشاغل خانگی به ویژه با شیوع بیماری کرونا در سطح دنیا اتفاقات قابل توجهی رخ داده است. به این صورت که تا سال ۲۰۱۹ آمار فعالان در حوزه مشاغل خانگی ۱۰۰ میلیون نفر بود اما در سال ۲۰۲۰ این آمار رشد ۲۶۰ درصدی داشت و به ۲۶۰ میلیون نفر رسید.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود تنگناها حدود ۳.۵ درصد اشتغال کشور مربوط به فعالان کسب و کار خانگی و ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی برای مشاغل خانگی است و این نشان از ظرفیت این بخش در تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال دارد.

وی ادامه داد: با حمایت‌های لازم از مشاغل خانگی این امکان وجود دارد که رقم ۳.۵ درصد ایجاد اشتغال را به ۱۰ درصد برسانیم و با این عمل برای ۲.۵ میلیون نفر شغل ایجاد کنیم البته منوط به این است که حمایت و بسترهای لازم فراهم شود.

امدادی درباره اقدامات انجام شده در بخش مشاغل خانگی توضیح داد: وزارت بهداشت با تولید مواد غذایی در بخش مشاغل خانگی به دلیل مسائل بهداشتی مخالفت می‌کرد که با هماهنگی‌های لازم بستر این فعالیت فراهم شده است علاوه بر این در زمینه استانداردسازی محصولات مشاغل خانگی با هماهنگی سازمان ملی استاندارد دستورالعمل تاییدیه و انطباق تولیدات با استانداردها فراهم شده است.

وی افزود: در بحث حمایت‌های بیمه‌ای امکان بهره‌مندی بیش از ۹۰ درصد کارگران مشاغل خانگی از صندوق روستایی فراهم شد و در رشته‌های کشاورزی، صنایع دستی و رشته‌های تولیدی و خدماتی در شهر و روستاهای بالای ۲۰ هزار نفر فراهم شده است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی تصریح کرد: همه این اقدامات انجام شده اما اجرایی شدن سیاست‌ها نیازمند حمایت‌های لازم متقاضیان است تا آنها نیز امکان اجرایی کردن آنها را داشته باشند و اگر انتظار داریم تولیدکنندگان نکاتی را رعایت کند باید حمایت شود تا این اتفاق رخ دهد.

وی ادامه داد: در دو سال اخیر ۷۵ درصد از منابع تسهیلات مشاغل خانگی کم شده و این موضوع ادامه کار را با سختی‌ مواجه کرده است به خصوص در دوران کرونا که دنیا رشد بیش از ۲.۵ برابری در عرصه مشاغل خانگی داشته است.

امدادی درباره صدور مجوز مشاغل خانگی گفت: صدور الکترونیکی مجوز مشاغل خانگی از دو سه سال گذشته در چهار استان به صورت پایلوت انجام شد و با توجه به اینکه مشکل خاصی نبود از ابتدای امسال در ۳۱ استان اجرایی شده است.

وی با اشاره به شیوع کرونا از اسفند سال گذشته گفت: پیش از این برابر قانون و برحسب نوع رشته‌ها مشاغل ستاره‌دار دو سال یکبار و سایر رشته‌ها پنج سال یکبار تمدید می‌شد اما پس از شیوع بیماری کرونا وزارت تعاون اعلام کرد مجوزهای مشاغل خانگی در این دوران نیاز به تمدید ندارد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی اظهار داشت: طی سال‌های ۹۶ تا ۹۹ حدود ۲۴۸ هزار نفر مجوز مشاغل خانگی دریافت کردند و از این تعداد ۵۲ درصد بین ۲۰ تا ۴۰ سال و ۴۳ درصد بین ۴۰ تا ۶۰ سال و پنج درصد بالای ۶۰ سال سن دارند و در مجوزهای صادره ۷۶ درصد زنان و ۲۴ درصد مردان هستند.

وی ادامه داد: در حمایت‌های مالی و دریافت کنندگان تسهیلات؛ حدود ۴۹ درصد را افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله و ۴۶ درصد بین ۴۰ تا ۶۰ سال تشکیل می‌دهند و ۸۰ درصد زنان و ۲۰ درصد مردان و طی این سه سال ۲۶ هزار نفر تسهیلات دریافت کردند اما آمارها گویای این ایت که نیاز واقعی بیش از این رقم‌هاست و حداقل سه برابر این رقم در نوبت هستند و اگر بانک مرکزی این فضا را فراهم کند و تسهیلات لازم تخصیص یابد افراد کارهای بزرگی انجام می‌دهند.

امدادی درباره اولویت رشته‌ها در اعطای مجوز و پرداخت تسهیلات گفت: آسیب‌شناسی در سال ۹۴ و ۹۵ موجب شد طرح جدیدی تحت عنوان طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را تصویب کنیم که ابتدا در سال ۹۶ در ۹ استان به صورت پایلوت انجام شد و با توجه به نتایج خوب به پیشنهاد «معصومه ابتکار» معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده این برنامه در ۲۴ استان برای ۶ هزار زن سرپرست خانوار در سال گذشته شروع شد و در ماه‌های آینده شاهد اتمام این طرح خواهیم بود.

وی گفت: از ابتدای امسال توانمندسازی اقتصادی ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر از متقاضیان در ۳۱ استان را شروع کردیم که آن نیز نتایج خوبی داشته است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی بیان کرد: یکی از بحث‌های مهم نگاه جدید به رشته‌های مشاغل خانگی است و در این نگاه ضرورت خلاقیت و نوآوری در رشته‌های قدیمی و شیوه‌های جدید تولید و طرح‌های نوآوری برای رشته‌های قدیمی است بایستی تولیدکنندگان شیوه جدید تولید و طراحی و نوآوری و خلاقیت‌های جدید را برای رشته‌های قدیمی داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به گرایش جوانان به خصوص آقایان نسبت به رشته‌های مشاغل خانگی بحث تنوع رشته‌ها و گرایش به سمت آی تی، تولید محتوا، ویراستاری و ترجمه را در دستور کار داریم که تنوع این رشته‌ها بیشتر از سایر رشته‌ها بوده است.

امدادی اظهار داشت: در زمینه رشته‌های سنتی نیز تاکید ما بر نوآوری‌ها است به عنوان مثال بسیاری از محصولات ما اگر در طراحی و شیوه عرضه تغییر ایجاد شود مخاطبین زیادی خواهند داشت در رشته‌های جدید نیز اعتقاد ما براین است که رشته‌های جدیدی را معرفی کنیم.

وی در خصوص توسعه مشاغل خانگی در کشورهای دیگر توضیح داد: تفاوت کشور ما با کشورهای دیگر این است که تعریف قانون مشاغل خانگی با خارج از کشور متفاوت است و آنها با فعالیتی که از خانه انجام می‌شود عنوان مشاغل خانگی می‌گذارند اما در قانون، مشاغل خانگی به شغلی اطلاق می‌شود که مجموعه فعالیتی توسط اعضای خانواده در محل مسکونی انجام شود و منجر به تولید کالا و خدماتی شود که در بازاری خارج از منزل به فروش برسد. بنابراین قرار نیست کالا و خدمات در درب منزل ارائه ‌شود و این کالا باید در جای دیگری عرضه شود بنابراین فعالیت‌هایی مثل ارائه خدمات پزشکی، نگهداری سالمندان و کودکان در رشته‌های ما قرار نمی‌گیرند اما در خارج از کشور این مباحث به عنوان رشته مشاغل خانگی پذیرفته می‌شود.

امدادی گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، بحث‌های شبکه‌ای و زنجیره‌ای را دنبال می‌کنند و بخشی از تولیدات کارخانه‌های بزرگتر در خانه و واحدهای کوچک تولید و عرضه می‌شود و ما نیز آن را دنبال می‌کنیم و این نیاز است که با همکاری صنعت و کشاورزی در این زمینه رشد بیشتری داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری ایرنا


بیش از یک هزار نفر در طرح اشتغال خانگی استان یزد ثبت نام کردند

شرکت کنندگان در طرح ملی مشاغل خانگی در مشاغلی همچون فرآوری کننده و بسته بندی، خیاط لباس، بافنده تابلو فرش، سازنده زیورآلات سنتی و قالیباف بیشترین رشته های ثبت نام کرده اند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، طرح ملی مشاغل خانگی در یزد, توسط جهاد دانشگاهی از بهمن سال ۹۸ وارد فاز مطالعاتی شده که تاکنون تعداد ۱۸۱۷ نفر در مشاغلی همچون فرآوری کننده و بسته بندی، خیاط لباس، بافنده تابلو فرش، سازنده زیورآلات سنتی و قالیباف بیشترین رشته های ثبت نام کرده اند.
به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: فریبا آیت اللهی مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد با اشاره به تصویب طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سال ۹۶ گفت: به منظور اجرا و پیاده سازی این طرح، جهاد‌ دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه ای، واسطه ای و تسهیلگر مکلف به شناسایی، توانمندسازی (آموزش و مشاوره) اشخاص حقیقی و حقوقی و پایدارسازی مشاغل خانگی گردید.

وی افزود: جهاد دانشگاهی با استفاده از کارشناسان خود در سراسر کشور با بهره مندی از ظرفیت های تمامی سازمان های دولتی و غیر دولتی حلقه‌های مفقوده طرح‌های مشابه قبلی را شناسایی و نقش و جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور را توسعه می دهد.

وی هدف از اجرای این طرح را ساماندهی، بررسی، استعدادسنجی و توانمندسازی متقاضیان راه اندازی مشاغل خانگی عنوان و خاطرنشان کرد: براساس الگوی طرح توسعه مشاغل خانگی توانمندسازی ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر از متقاضیان در دستور کار قرار گرفته که سهم استان یزد از این تعداد ۱۸۰۰ نفر پیش بینی شده است.

مدیر کارآفرینی و اشتغال این اداره کل از پایان مرحله اول طرح در استان خبر داد و اظهار داشت: این طرح توسط جهاد دانشگاهی از بهمن سال ۹۸ وارد فاز مطالعاتی شده که تاکنون تعداد ۱۸۱۷ نفر در مشاغلی همچون فرآوری کننده و بسته بندی، خیاط لباس، بافنده تابلو فرش، سازنده زیورآلات سنتی و قالیباف بیشترین رشته های ثبت نام کرده اند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: امیدواریم با تلاش و توجه ویژه به اجرای این طرح شعار “هر ایرانی یک مهارت، هر منطقه یک مزیت” تحقق یابد.

در این نشست که با حضور فاطمه سعادتجو سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی و فریبا آیت اللهی مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از زحمات کارشناسان اشتغال شهرستان های این اداره کل در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی تقدیر بعمل آمد

منبع : خبرگزاری موج یزد


پرداخت ۴۱ میلیارد و ۳۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی در قزوین

معاون اشتغال اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری ۴۱ میلیارد و ۳۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی برای اشتغال ۱۷۸ نفر در استان قزوین پرداخت شده است.

وحید انتظاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در طرح پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی ۲ بانک رفاه و توسعه تعاون، طرف قرارداد با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند که تا به امروز ۲۰ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال برای اشتغال ۹۷ نفر از بانک رفاه و ۲۰ میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال از بانک توسعه تعاون برای اشتغال ۸۱ نفر پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: در مجموع ۵۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال پرونده تسهیلات مشاغل خانگی به بانک‌های عامل استان ارسال شده است که از این رقم ۴۱ میلیارد و ۳۰ میلیون ریال پرداخت شده است و ۱۲ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال پرونده در بانک‌ها در دست بررسی قرار دارد.

انتظاری گفت: تا به امروز ۲۴۶ فقره پرداخت وام مشاغل خانگی در استان صورت گرفته که از این تعداد ۲۰۶ نفر به صورت مستقل برای دریافت تسهیلات اقدام کرده اند و ۴۰ نفر نیز به صورت پشتیبان بوده است که ۲۱۰ نفر را تحت پوشش خود قرار داده اند.

این مسوول اضافه کرد: در طرح پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی، صدور مجوزها به صورت مستقل یا پشتیبان انجام می‌شود و افراد پشتیبان تا سقف ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و افراد مستقل تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

وی اضافه کرد: در این طرح،۳۲۰ شغل در سررسته‌های مختلف شامل حوزه‌های مشاغل خانگی صنایع دستی، صنعت فرش، تولیدات دامی، شیلات، ماهی‌های زینتی،صنایع تبدیلی کشاورزی،امور تولیدات گیاهی مثل زعفران، فعالیت‌های فرهنگی و هنری، آموزش موسیقی، صدابرداری، خبرنگاری، نقاشی، کسب و کارهای نوین اینترنتی، آی سی تی روستایی، خدمات طراحی سایت و… تعریف شده اند و محدودیتی در تعریف رسته‌های جدید نیز وجود ندارد.

۶۴ نفر در طرح مشوق بیمه ای در قزوین جذب شدند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح مشوق بیمه ای به منظور جذب دانش آموختگان به بازار کار، گفت: در این طرح ۳۹۰ نفر سهمیه به استان قزوین اختصاص یافته است و تا به امروز ۶۴ نفر با امضای قرارداد در این طرح جذب و معرفی شده اند.

انتظاری گفت: در این طرح، کارفرمایان می‌توانند نیروهای دانش آموخته با تحصیلات لیسانس به بالا را استخدام کنند که کمتر از سه سال پرداخت بیمه داشته باشند و سن آنها کمتر از ۳۶ سال باشد.

وی با اشاره به مزایای این طرح، گفت:پرداخت مستقیم حق بیمه کارفرما به سازمان تامین اجتماعی به صورت مستقیم طی ۲ سال یکی از مزایای این طرح است که بهترین راه را برای حمایت از کارفرمایانی که نیروی دانش آموخته را جذب می‌کنند، فراهم کرده است.

انتظاری گفت: از سوی دیگر برای کارفرمایان هم شرایط خاصی لحاظ نشده و فقط افزایش نیرو مد نظر است و هر کارفرما تا ۵۰ درصد لیست بیمه خود می‌تواند جذب نیرو داشته باشد.

معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: این طرح در قالب قانون برنامه ششم توسعه تعریف شده و فعلا محدودیت زمانی خاصی برای آن تعیین نشده است.

وی با بیان اینکه تعداد نیروهای جذب شده در این طرح در حال افزایش است، افزود: شیوه کار به این صورت است که کارگر و کارفرما در ۲ سامانه مربوط ثبت نام می‌کنند و این سامانه آنها را به هم معرفی می‌نماید.

انتظاری اضافه کرد: دولت در این طرح، زمینه را برای استفاده کارگران و کارفرمایان تسهیل کرده است و حق بیمه نیروهای مشغول شده را مستقیما به حساب کارفرما واریز می‌کند که یک امتیاز بزرگ این طرح است.

وی افزود: در همین طرح، سه ماه کارگر می‌تواند به صورت کارورز در یک واحد مشغول به کار شود بدون اینکه رابطه کارگری و کارفرمایی میان آنها وجود داشته باشد و بعد از این مدت می‌تواند بیمه و حقوق دریافت کند که این موضوع هم یکی دیگر از مزایای این طرح است.

این مسوول اضافه کرد: در این طرح که به نام مشوق کارورزی شناخته می شود ۲۳۰ نفر سهمیه استان بوده است و تا به امروز ۶۶ نفر معادل ۱۵.۷ درصد جذب شده اند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، بسیاری از مشاغل را احیاء می‌کند

ایلام مدیر اشتغال جهاددانشگاهی ایلام گفت: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توسط جهاددانشگاهی در حال اجراست مشاغل خانگی را احیاء می‌کند.

«یونس میرزایی» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس تعریف رسمی آن دسته از فعالیت‌هایی است که توسط عضو یا اعضاء خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار، بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می‌گیرد و به تولید خدمت و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد و مبارزه با معضل بیکاری به خصوص در جوانان انتخاب مشاغل خانگی است، تصریح کرد:اگر از یک منظر کلی تر به موضوع بنگریم و با رویکردی توسعه گرایانه مقوله اشتغال و کارآفرینی را تحلیل کنیم اهمیت مشاغل خرد و خانگی برجسته تر خواهد شد. از این منظر اساساً سنگ بنا و اساس شکل‌گیری صنایع و توسعه بسیاری از کشورهای ثروتمند مشاغل خرد بوده است.

مدیراشتغال جهاددانشگاهی ایلام با تاکید بر اینکه نکته چالش‌برانگیز و از عوامل اصلی توفیق و یا شکست هر کسب و کار نحوه و کیفیت راه اندازی یک فعالیت اقتصادی است، ادامه داد: تمام بنگاه‌های اقتصادی از کوچک ترین آنها تا بزرگترینشان نیازمند سرمایه اولیه هستند.

میرزایی گفت: دسترسی به سرمایه موجب استفاده از فرصت های رشد در شرایط خوب اقتصادی می‌شود و در مواجهه با شرایط بد اقتصادی امکان بقا و ادامه حیات شرکت را فراهم می‌کند. اولین موردی که افراد هنگام نیاز به سرمایه به آن می اندیشند بانکها و تامین سرمایه از طریق استقراض و دریافت تسهیلات از بانک است این در حالی است که این روش نه تنها بهترین روش نیست بلکه در بیشتر موارد بسیار چالش برانگیز بوده و بعضاً از عوامل شکست برخی کسب و کارهای نوپا است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر شرکتی کوچک، جوان و یا دارای محصولات نامتعارف باشد و یا در صنعت ناشناخته‌ای فعالیت داشته باشد بانک‌ها به آن اعتبار نخواهند داد. بانک‌ها بسته به شرایط مختلف اقتصادی معیارهای اعطای اعتبارات خود را تغییر می‌دهند و بسته به شرایط در انتخاب صنایعی که به آنها وام می‌دهند نیز تجدیدنظر می‌کنند.

مدیراشتغال جهاددانشگاهی ایلام تصریح کرد: بانک ها همچنین برای شرکت‌های وام‌گیرنده محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند و با این حال بدون تامین مالی کافی کسب و کارهای نوپا هرگز به موفقیت نخواهند رسید و کمبود سرمایه‌گذاری موجب بسیاری از شکست‌ها در کسب و کار جدید محسوب می‌شود، از این روی می‌توان طیف گسترده‌ای از منابع تامین مالی (با امکان‌پذیری و درصد ریسک گوناگون) در دسترس کارآفرینان قرار داد.

میرزایی تصریح کرد: هرچند منابع تامین مالی برای راه اندازی یک کسب و کار نوپا شامل منابع تامین مالی شخصی ، منابع تامین مالی داخلی ، منابع تامین مالی از طریق سرمایه (حقوق صاحبان سهام) و منابع تامین مالی از طریق بدهی است اما متاسفانه رویکرد غالب در کشور ما تاکید و اتکاء کامل به منابع استقراضی و تسهیلات بوده است که در سالهای اخیر علاوه بر افزایش سرسام آور تورم خود از موانع رونق تولید بوده است.

وی تاکید کرد: الگوی نوین مشاغل خانگی را با کارفرمایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گامی ماندگار برای حل این مشکلات است و نتایج آن در آینده‌ی نه چندان دور در اشتغال‌زایی استان‌ها خود را نشان خواهد داد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


دو و نیم میلیون شغل در بخش مشاغل خانگی ایجاد می شود

یکی از مولفه‌های اصلی برون رفت از معضل بیکاری دانش آموخته از جمله زنان دانش آموخته دانشگاهی در اقتصاد ایران استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی و کار از منزل است و با افزایش سهم مشاغل خانگی در اقتصاد به ۱۰ درصد می‌توان ۲/۵ میلیون شغل ایجاد کرد.
دکتر علاءالدین ازوجی، مشاور وزیر و سرپرست دفترسیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این مطلب در نشست ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی، گزارشی درباره تاثیر و نقش مشاغل خانگی در اقتصاد ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته مشاغل خانگی از جایگاه بالایی برخوردار است؛ افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا تعداد شغل های ایجاد شده در این حوزه در دنیا بیش از دو و نیم برابر شده است.
ازوجی گفت: بیش از ۹ تا ۱۱ درصد شاغلین در کشورهای توسعه یافته از جمله استرالیا، آمریکا و انگلیس را کسب و کارهای خانگی تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه در کشورهای جنوب شرق آسیا به دلیل وجود نیروی کار ارزان ، اشتراک گذاری تجربیات کسب و کارهای خانگی یکی از الزامات در این حوزه است افزود: استفاده از ظرفیت‌های مشاغل خانگی یکی از راهبردهای مهم در این کشورها محسوب می‌شود
سرپرست دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته نوع کسب و کارهای شاغلین در حوزه مشاغل خانگی ، به شیوه های نوین گرایش دارد تصریح کرد: مشاغل خانگی در این کشورها با ارزش افزوده بالا و با انعقاد قرارداد بین واحدهای تولیدی بزرگ و متوسط، خدمات خود را از منزل ارائه می‌کنند و ۲۰ درصد از فعالیت های مشاغل خانگی در کشورهای توسعه یافته مربوط به این حوزه از مشاغل خانگی فعالیت دارند.
ازوجی ترکیب مشاغل خانگی در ایران در حوزه صنعت را ۴۷ درصد، در حوزه خدمات ۴۳ درصد و در حوزه کشاورزی ۱۰ درصد عنوان کرد.
به گفته سرپرست دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عدم انسجام سیاستی برای کسب و کارهای خانگی ، نادیده گرفته شدن شاغلین غیر رسمی از حمایت‌های رسمی، وجود شبه انحصار در حوزه محصولات کسب و کارهای خانگی و شناخت ناکافی بازار از جمله مهمترین محدودیت‌ها در این حوزه به شمار می‌رود .
ازوجی با بیان اینکه سهم مشاغل خانگی در کشورهای در حال توسعه ۳ الی ۴ است تصریح کرد: این سهم در کشورهای توسعه یافته ۹ الی ۱۰ درصد است. بر اساس محاسبت و برآوردهای معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال سهم شاغلین مشاغل خانگی در ایران بین ۳.۳ تا ۳.۴ درصد از کل اشتغال کشور را تشکیل می دهد و بر اساس فعالیت های اقتصادی این مشاغل، تقریبا ۲.۲ درصد از حجم تولید ناخالص داخلی کشور ایران مربوط به ارزش افزوده فعالیت های مشاغل خانگی است.
سرپرست دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید از نگاه سنتی در این حوزه به نگاه نوین برسیم؛ افزود :اتصال کسب و کارهای خانگی به زنجیره ارزش ، همراه سازی توسعه کسب و کارهای خانگی، به اشتراک گذاری تجربیات کسب و کارهای خانگی، گسترش مراکز مشاوره‌ای و کارآفرینی در این حوزه و تعیین نهادهای مالی و بانکی مشخص از مهمترین راهکارها برای توسعه حوزه کسب و کار های خانگی محسوب می‌شود.
ازوجی افزود :در اقتصاد ایران مشاغل خانگی مکان محور است ولی در کشورهای موفق و پیشرو فعالیت محور هستند و نقش اصلی در تولیدات خرد و بهبود درآمد خانوارها را بر عهده دارند.

منبع : بازار کار


اشتغالزایی و درآمد پایدار راهبرد اصلی طرح توسعه مشاغل خانگی است

ایسنا/مرکزی فرماندار زرندیه گفت: اشتغالزایی و تامین درآمد پایدار راهبرد اصلی طرح توسعه مشاغل خانگی با تاکید بر شکوفایی هنر و خلاقیت هر چه بیشتر بویژه در میان بانوان است.

سیامک سلیمانی فرماندار زرندیه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، بر ضرورت افزایش سهم مشاغل خانگی توسعه یافته در اقتصاد شهرستان تاکید کرد و افزود: ایجاد اشتغال پایدار منوط به اتصال پایدار صاحبان مشاغل خانگی به شبکه عرضه کالا در بازار خواهد بود و طرح ملی مشاغل خانگی که با همکاری وزارت تعاون کار و رفع اجتماعی و تسهیلگری جهاددانشگاهی در حال اجراست؛ کمک خواهد کرد تا ضمن توانمندی صاحبان مشاغل خانگی، پروسه اتصال به شبکه بازار تسهیل و با توسعه رشته‌های نوین به معرفی ظرفیت‌های شهرستان و تبدیل آن به برندهای ملی پرداخته شود.

وی با تاکید بر اینکه با ورود جهاددانشگاهی به عنوان تسهیل‌گر، بستر توسعه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی فراهم خواهد شد، افزود: جهادانشگاهی کارنامه درخشانی در حوزه‌های گوناگون علمی، تحقیقاتی، دانش بنیان، اقتصادی و … داشته است و قطعا توانمندی این نهاد انقلابی منجر به فراهم شدن بستر توسعه این طرح ملی خواهد شد.

فرماندار زرندیه تصریح کرد: تعامل بین بخشی دستگاه‌های اجرایی با بخش خصوصی دخیل در اجرای طرح و ارائه خدمات آموزش و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار موضوع مهمی است که در این طرح دنبال می‌شود.

وی به ظرفیت بالای شهرستان زرندیه در حوزه صنعتی و تولیدی اشاره کرد و گفت: فعالیت شهرک‌های صنعتی مامونیه، زاویه و پرندک و نیز تعداد قابل توجه کارگاه‌های کوچک و بزرگ، ظرفیت بالای صنعتی و تولیدی این شهرستان در مجاورت پایتخت کشور را در کنار مزیت‌های کشاورزی رقم زده است که می‌تواند زمینه توسعه مشاغل خانگی را با بهره‌گیری از تجارب مدیران کارآفرین و خلاق که سرمایه‌گذاری‌های صنعتی بزرگی را در شهرستان ایجاد کردند، فراهم کند.

سلیمانی از اعلام آمادگی مجموعه شهرستان برای اجرای این طرح خبر داد و افزود: از هرگونه طرحی که منجر به تقویت اقتصاد خانوار شده و معیشت مردم را بهبود بخشد، تمام قد حمایت خواهیم کرد و معتقدیم که طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به عنوان یک طرح زودبازده قطعا می‌تواند رفاه نسبی را با ایجاد فرصت اشتغال خانگی در بین خانواده‌ها ایجاد کند.

وی با اشاره به پتانسیل علمی و نگاه جهادی مجموعه جهاددانشگاهی گفت: از مجموعه جهاددانشگاهی انتظار می‌رود تا با پشتوانه علمی و تفکر جهادی خود به گونه‌ای عمل کند که با تسهیلگری در اجرای این طرح، بخش اعظمی از جامعه هدف تحت پوشش این طرح ملی قرار گیرند و از همه ظرفیت‌های مغفول شهرستان زرندیه در هرچه بهتر اجرایی شدن این طرح بهره برداری شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا


آغاز فاز دوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان زنجان

ایسنا/زنجان رییس جهاددانشگاهی زنجان از آغاز اجرای فاز دوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان خبر داد.

کامران جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در ۳۱ استان توسط وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی به عنوان کارفرما و ناظر و جهاددانشگاهی به عنوان مجری طرح در حال اجرا است، گفت: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از برنامه‌های اشتغال فراگیر است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، جهش تولید، کمک و حمایت از کسب و کارهای خرد در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: این طرح ابتدا به‌ صورت آزمایشی در ۹ استان برگزار شد و پس از بازبینی و رفع نواقص، اجرای آن به شکل سراسری در دستور کار قرار گرفته است.

جعفری بررسی، شناسایی اولویت‌بندی مزیت‌ها و هماهنگی‌های اولیه را فاز نخست این طرح معرفی عنوان کرد و افزود: در این فاز، امکانات موجود شهرستان‌ها، نقاط ضعف قوت، فرصت و تهدید شهرستان‌ها مورد شناسایی قرار گرفت.

این مسئول با تاکید بر اینکه همه مراحل اجرای این طرح رایگان است و کسی حق دریافت وجه از متقاضیان ندارد، ادامه داد: در کنار افراد گروه هدف، پیشران‌هایی باید معرفی شوند که این پیشران‌ها نیازمند شناسایی و ثبت‌نام در سامانه و هدایت هستند.

رییس جهاددانشگاهی استان زنجان با تاکید بر اینکه به دلیل اتصال متقاضیان به بازار، شناسایی پیشران‌ها در شهرستان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: مشاوره‌ها به صورت عمومی در مرحله اول و تخصصی در بخش‌های مختلف فاز دوم و نیز آموزش‌های عمومی و تخصصی متناسب با علایق و توانمندی‌ها طراحی شده که کاملاً رایگان است.

جعفری تاکید کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های به ‌عمل آمده، طرح فوق در سه فاز شناسایی مزیت‌ها، توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار کار اجرایی خواهد شد که هم‌اکنون فاز دوم این طرح در استان زنجان شروع به کار کرده است.

این مسئول به مزیت‌های موجود در استان برای اجرای این طرح اشاره کرد و یادآور شد: رشته‌هایی که به عنوان مزیت در استان به آن پرداخته شده، شامل قالی‌بافی، بافنده تابلوفرش، گلیم‌بافی، قلم‌زنی، خیاط لباس، ملیله‌سازی، تولیدات چرمی دست‌دوز، ویرایشگر متون، مترجم (کتاب و مقاله)، برنامه‌نویس، انیماتور، پرورش‌دهنده گوسفند و بز، پرورش‌دهنده زنبور عسل، ملحفه‌دوز است.

وی افزود: جهاددانشگاهی با ارائه آموزش‌های تخصصی و مشاوره شغلی متقاضیان، مسیر را برای آنان هموار کرده و به درآمدزایی مخاطبان این طرح کمک خواهد کرد.

رییس جهاددانشگاهی زنجان یادآور شد: بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی سهمیه در نظر گرفته شده برای استان زنجان در این طرح ۱۸۰۰ نفر بود که تاکنون ۲۲۶۷ نفر ثبت‌نام کرده‌اند و در حال حاضر غربالگری و ارزیابی اولیه آنان در حال انجام است.

منبع: خبرگزاری ایسنا


تمام تسهیلات مشاغل خانگی استان سمنان با اشتغالزایی برای ۲۹۶ نفر جذب شد

سمنان- ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: ۱۰۰ درصد سهمیه استان از تسهیلات مشاغل خانگی در بخش شهری و روستایی با اشتغالزایی برای ۲۹۶ نفر جذب شد.

به گزارش ایرنا، اسماعیل غنیان روز دوشنبه در نشست شورای روستایی و عشایری استان سمنان با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در سالن یارگار امام(ره) استانداری ابراز داشت: سهمیه استان سمنان از محل تسهیلات مشاغل خانگی ۵۰ میلیارد ریال بود که ۱۰۰ درصد جذب شد.

وی اضافه کرد: عمده درخواست‌ها برای دریافت تسهیلات اشتغال خانگی فعالیت در زمینه صنایع دستی مانند قالیبافی، گلیم‌بافی، کشاورزی، خیاطی و کشت گیاهان دارویی، بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان بیان کرد: در زمان حاضر ۸۵ درصد تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در استان جذب شده است.

وی اضافه کرد: سه هزار و ۱۰ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال سهمیه استان سمنان در تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری است که از این میزان تاکنون ۲ هزار و ۵۵۲ میلیارد و ۸۹۶ میلیون ریال جذب شده است.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود با جذب ۱۰۰ درصدی تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری استان سمنان، ۲ هزار و ۹۴۵ فرصت شغلی در استان ایجاد شود.

غنیان اظهار داشت: از سال ۹۶ تا کنون ۲۹ روستاتعاون در استان سمنان تشکیل شد که بیش از ۴۶۳ نفر عضو دارد و موجب اشتغالزایی برای ۴۶۸ نفر شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان خاطرنشان کرد: بیشترین روستاتعاون در استان مربوط به شهرستان شاهرود است.

محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به منظور بازدید و بررسی طرح‌های روستایی در سفر ۲ روزه به استان سمنان آمده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


توسعه مشاغل خانگی نیازمند حمایت مالی است

نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه مشاغل خانگی نیازمند آموزش، ساماندهی و حمایت مالی است توسعه مشاغل خانگی نیازمند حمایت مالی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یاسوج؛ به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد، مهدی روشنفکر، نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی روز گذشته، در نشست شورای اشتغال استان که به ریاست حسین کلانتری، استاندار و با حضور معاونین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن شماره یک استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، اظهار کرد: معضل بیکاری و ایجاد اشتغال یکی از دغدغه‌های مهم مردم، مجلس و دولت و مسئولان نظام در سال‌های اخیر بوده است.
وی افزود: همگی باید خود را در برابر فراهم کردن زمینه اشتغال و بسترسازی فرصت‌های شغلی، براساس منویات مقام معظم رهبری که ستاد اشتغال را همانند ستاد جنگ دانستند، مسئول بدانیم.موانع اشتغال و همچنین راهکارهای ایجاد شغل‌های مختلف و متعدد، تا حدود زیادی متناسب با بافت هر منطقه هستند.
نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آموزش‌های مهارتی و دانشگاهی پاسخگوی نیازهای بازار کارنیست، بیان کرد: آنچه مسلم است یکی از مشکلات امروز اشتغال عدم تناسب بین قابلیت‌های نیروی انسانی و نیازهای بازار کار است.
روشنفکر تصریح کرد: ساختار نیروی کار با گذشته فرق کرده، امروزه بیشتر جویندگان کار فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که با انتظارات و توقعات متفاوت از گذشته برای کسب شغل تلاش می‌کنند.
وی اضافه کرد: ارتقای آموزش‌های مهارتی و توسعه فرهنگ و آموزش کارآفرینی برای ورود به فضای کسب و کار ضروری است.فرآیند صدور مجوز پیچیده، زمانبر و پرهزینه است و فضای کسب و کار استان به خصوص در زمینه صدور مجوز، سرمایه گذاری و دریافت تسهیلات بانک نیازمند اصلاح، بازنگری و بهبود است.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: در تعریف رسته فعالیت‌های اشتغال‌زا نگاه بومی و منطقه‌ای الزامی است، چراکه نمی‌توان برای کل کشور و حتی کل استان نسخه‌ای واحد پیچاند.
روشنفکر افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت‌های مناسب سرمایه‌گذاری برخوردار است که در شهرستان بویراحمد منطقه دشتروم، بخش کبگیان و سپیدار مستعد احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای، زراعت و کشاورزی و منطقه کاکان در زمینه فرآوری محصولات باغی و کل شهرستان در زمینه توسعه گردشگری، شهرستان مارگون و بخش لوداب در زمینه احداث مجتمع‌های دامپروری، گیاهان دارویی و زراعت، شهرستان دنا در زمینه توسعه گردشگری، فرآوری محصولات باغی و صنایع دستی مستعد رشد و توسعه هستند.
وی ابراز کرد: خوشبختانه استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان میز گیاهان دارویی کشور انتخاب شده و آموزش‌های خوبی از طریق کانون کارآفرینان استان ارائه می‌شود که نیازمند توجه و حمایت مالی هستند.
این نماینده مجلس با اشاره به تاثیرات ویروس کرونا بر فضای کسب و کار و اقتصاد، گفت: بسیاری از کسب و کارها به دلیل مشکلات ناشی از ویروس کرونا تعطیل یا نیمه فعال شده، اما زمینه ایجاد اشتغال در مشاغل خانگی فراهم است.
روشنفکر یادآور شد: توسعه مشاغل خانگی نیازمند آموزش، ساماندهی و حمایت مالی هستند و اقدامات وزارت کار در حوزه کارآفرینی و اشتغال به خصوص طرح توسعه ملی مشاغل خانگی ستودنی است.
وی با تجلیل از اقدامات موثر معاون توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: دکتر منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یکی از تئوریسین‌های اقتصادی کشور است، وی اقتصاددانی است که بسیاری از پروژه‌های کلان کشور را طراحی و هدایت نموده‌ است، و عمده طرح‌های اشتغال‌زایی دولت از جمله طرح اشتغال فراگیر، یارانه حقوق و دستمزد، مشوق بیمه‌ای کارفرمایان، طرح کارورزی به‌ویژه قانون ساماندهی و حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری که از موفق‌ترین طرح‌های اشتغال‌زایی نظام است نتیجه نگاه علمی این بزرگوار می‌باشد.
نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از مشکلات جدی که در زمان کرونا با آن مواجه‌ شدیم بیکاری شاغلین فاقد بیمه می‌باشد، بیکارانی که آنها را به خوبی شناسایی نکرده ‌بودیم و نتوانستیم برنامه حمایتی خوبی برای آنها طراحی کنیم.
روشنفکر دلیل بروز چنین مشکلی را نبودن بانک اطلاعاتی مناسب از وضعیت بازار کار دانست و گفت: ظاهراً سامانه ملی بازار کار طراحی شده ولی بطور کامل راه‌اندازی نشده، انتظار است این مهم تسریع شود و همچنین مسئولان استان نیز به فکر بانک اطلاعاتی جامع و دقیق بیکاران استان باشند.
وی در ادامه به طرح‌های تشویقی و حمایتی وزارت کار اشاره کرد و گفت: اخیراً در طرح یارانه حقوق و دستمزد که استان ما هم جز استان‌های مشمول می‌باشد، کارجویان دیپلمه را در مرکز استان از دایره شمول این برنامه حمایتی خارج نموده‌اند، انتظار است با در نظر گرفتن ساختار جویندگان کار و کثرت دیپلمه‌های بیکارشهرستان بویراحمد، جویندگان کار دیپلم مرکز استان نیز مشمول این طرح شوند.
نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: حوزه فناوری اطلاعات یکی از حوزه‌های پر اشتغال و کم‌هزینه برای سرمایه‌گذاری می‌باشد ولی در استان مورد توجه جدی قرار نگرفته ‌است.
وی از روند برگزاری جلسات شورای کارگروه اشتغال استان کهگیلویه و بویراحمد گلایه کرد و گفت: کارگروه اشتغال یکی از کارگروه‌های تاثیرگذار در پیش‌برد اهداف اشتغال‌زایی دولت و نظام است و نماینده مجلس نیز عضو ناظر بر این کارگروه است، ولی متاسفانه در سال‌جاری به‌دلیل ادغام با کارگروه‌های دیگر و یا هر دلیلی چندان جدی گرفته نمی‌شود و فکر کنم این اولین جلسه واقعی کارگروه اشتغال در سال ۹۹ است.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس اضافه کرد: در زمینه ترویج فرهنگ کارآفرینی نیاز به کار بیشتر در استان هست، صرف برگزاری جشنواره کارآفرینان کافی نیست و ما نیازمند برنامه‌های متنوع و جدی مانند تشکیل خانه خالق، باشگاه کارآفرینان جوان و نوجوان، ساماندهی اکوسیستم کارآفرینی استان و…. هستیم.
روشنفکر تصریح کرد: باعنایت به اقلیم جغرافیایی و وجود مراتع غنی استان از ظرفیت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی برخورداراست، لذا پیشنهاد می‌شود سهم بخش کشاورزی در تسهیلات روستایی افزایش یابد.
وی در پایان احداث مجتمع گلخانه‌ای در منطقه دشتروم یا کبگیان، احداث مجتمع دامپروری صنعتی ۵۰۰۰ راسی در منطقه مارگون، احداث مجتمع صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در کاکان و همچنین توسعه گردشگری شهرستان دنا و روستاهای اطراف به عنوان دهکده گردشگری را خواستار شد.

منبع: خبرگزاری خبرآنلاین


رونق مشاغل‌خانگی در روستای «کهریز» کبودراهنگ

بانوان روستای کهریز مشاغل خانگی همچون قالیبافی را حفظ کرده اند و علاوه بر این کارگاه تنورسازی رونق خوبی در این روستا دارد و تنورهای ساخته شده را به استان کردستان و بیجار صادر می کنند.

روستای کهریز یکی از روستا های مرزی همدان- بیجار در بخش گل تپه از توابع شهرستان کبودراهنگ است که ۶۵ کیلومتر با مرکز بخش و ۱۳۰ کیلومتر با مرکز استان همدان فاصله دارد. موضوع مهمتر اینکه مردم کهریز پس از روستای چورمق بالاترین درصد تحصیلات عالیه را به خود اختصاص داده اند و بیشتر جمعیت کهریز در استان تهران و دیگر استان ها پست های مهمی دارند علاوه بر آن نیز اکثر معلمان بخش گل تپه اهل کهریز هستند.

دهیار روستای کهریز از رونق این روستا سخن به میان آورد. محمد معیدی به خبرنگار ایسنا گفت: مردم روستای کهریز در همه زمینه ها توانمندی هایی دارند از جمله فتح قله های علم و دانش که در بخش گل تپه زبانزد هستند تا مشارکت در کارهای عمرانی روستا و داشتن روحیه همدلی مردم این روستا را از دیگر روستاها متمایز کرده است.

وی درباره کارهای عمرانی در روستای کهریز اظهار کرد: سه فاز طرح هادی در این روستا انجام شده و امسال نیز با ۱۲۰ تن آسفالت به همراه قیر یارانه ای همه خیابان هایی که طرح هادی در آن اجرا شده بود، آسفالت شده و به جزء خبابان های فرعی همه خیابان های روستا آسفالت شده است.

معیدی تصریح کرد: روستای کهریز ۴۰۰ نفر جمعیت دارد اما اکثر اهالی روستا در سال های گذشته به علت تحصیلات و مشاغل مهم مدیریتی به تهران مهرجرت کرده اند البته دو سالی است که مهاجرت معکوس شده و افراد زیادی به روستا بازگشته اند و در حال ساخت خانه و رونق دادن به زمین های کشاورزی هستند.

وی از ساخت پایگاه بسیج و خانه عالم در روستا با مشارکت مردم خبر داد و یادآور شد: هر کار عمرانی و عمومی که در روستا انجام می شود، قسمت زیادی را مردم به عهده می گیرند و این یکی از دلایل موفقیت در پیشرفت روستا است.

دهیار روستای کهریز از اجرای طرح آبخیز داری کشاورزی در روستا خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای آبخیزداری و ساماندهی طرح آبیاری مکانیزه کشاورزی هزینه شده و لایروبی قنات و اجرای ۷۰۰ متر جدولگذاری برای ساماندهی و جمع آوری آب های کشاورزی اجرا شده است.

به گزارش ایسنا، بخش گل تپه یکی از محروم ترین و دورافتاده ترین روستاهای استان همدان محسوب می شود و این بخش از نظر وسعت به اندازه شهرستان اسدآباد است اما به علت مسافت زیادی که با مرکز استان دارد، محرومیت و مهاجرت در این روستا بسیار بالاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا


صدور ۵۰۰ مجوز ایجاد مشاغل خانگی در همدان

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی همدان از صدور ۵۰۰ مجوز مشاغل خانگی در همدان خبر داد و گفت: این در حالی است که تعهد ایجاد مشاغل خانگی ۱۱۰ مورد بود اما در نهایت به ۵۰۰ مجوز رسید.

هاشم مظاهری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه صادرات غیررسمی صنایع‌دستی بر صادرات رسمی پیشی گرفته است اظهار کرد: با شیوع کرونا فروش محصولات صنایع‌دستی محدود شد و در صادرات رسمی صنایع‌دستی رقم قابل توجهی نبود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش صادرات صنایع‌دستی داشتیم افزود: تولیدات صنایع‌دستی هم اکنون ادامه دارد و بازارهای داخلی وجود دارد اما در مجموع فروش تولیدات نصف شده است.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی همدان با بیان اینکه حجم تولید و فروش صنایع‌دستی نصف شده است خاطرنشان کرد: کارگاه‌های صنایع‌دستی تعطیل نشده‌اند ولی کارگاه‌های بزرگ با یک سوم و دو سوم نیرو کار می‌کنند.

وی در ادامه را بیان اینکه امسال تعهد ما ایجاد ۱۱۰ نفر مجوز مشاغل خانگی بود یادآور شد: با استقبالی که صورت گرفت این تعداد به ۵۰۰ نفر افزایش و ۴۲۰ نفر آنها وام اشتغال دریافت کردند.

مظاهری اضافه کرد: با توجه به اینکه در صنایع‌دستی نسبت به مشاغل دیگر مواد اولیه بیشتر در داخل تامین می‌شود، تولیدات زیاد دچار مشکل نشد اما فروش تحت تاثیر کرونا قرار گرفت.

وی با اشاره به راه‌اندازی کارگاه ریسندگی در نهاوند بیان کرد: در نهاوند ریسندگی دستی راه‌اندازی شده به طوری که پس از نخ‌ریسی، رنگرزی انجام شده و بافت گلیم صورت می‌گیرد که این یک محصول بومی و فرهنگی و است و نیاز خارجی ندارد.


آغاز مرحله آموزش و توانمندسازی متقاضیان طرح توسعه مشاغل خانگی در ایلام

مدیر اشتغال جهاد دانشگاهی ایلام از آغاز مرحله آموزش و توانمندسازی متقاضیان طرح توسعه مشاغل خانگی در استان ایلام خبر داد.

«یونس میرزایی» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: این مرحله با کارگاه دو ساعته مجازی برای ۲۰۰ نفر از متقاضیان رشته پرورش گوسفند و بز با عنوان « مدیریت بهداشتی بره و بزغاله» و با تدریس دکتر «محمد علی‌رحمی» برگزار شد.

وی با بیان اینکه دراین طرح ۸ رشته شغلی شامل پرورش بز و گوسفند، گلیم بافی، خیاطی، نخ ریسی، ویراستاری، مترجمی و انیمیشن و برنامه نویسی برای استان ایلام انتخاب شده است، تصریح کرد: در مرحله اول ثبت نام ۲۰۵۴ نفر شرکت کردند که ۱۹۴۰ نفر از متقاضیان تایید شدند.

مدیر اشتغال جهاددانشگاهی ایلام با تاکید بر اینکه ، در این طرح اصل بر پایدارسازی مشاغل و ایجاد اشتغال پایدار گذاشته شده است، ابراز امیدواری کرد بتوان با اجرای کامل طرح مذکور گامی در جهت احیاء ، مدل سازی و تثبیت مشاغل موجود برداشته شود.

منبع: ایسنا


جزییات طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان کرمان

مدیر اجرایی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی کرمان به تشریح جزئیات طرح ملی توسعه مشاغل خانگی پرداخت.
“ایمان حسامی” در گفت‌وگو با ایسنا به تشریح جزئیات طرح ملی توسعه مشاغل خانگی پرداخت و در ادامه با بیان اینکه این طرح در ۳۱ استان کشور توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان کارفرما و ناظر و جهاددانشگاهی به عنوان مجری طرح در حال اجراست، گفت: اجرای موفق این طرح می‌تواند برای ۲۵۰۰ نفر در استان کرمان شغل پایدار به ارمغان داشته باشد.

وی یادآوری کرد: این طرح ابتدا به صورت آزمایشی در ۹ استان کشور اجرا شد و پس از بازیینی و رفع نواقص، اجرای آن به شکل سراسری در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر اجرایی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی کرمان بررسی، شناسایی، اولویت بندی مزیت‌ها و هماهنگی‌های اولیه را فاز نخست این طرح معرفی و اضافه کرد: در این فاز، امکانات موجود شهرستان‌ها، نقاط ضعف، قوت، فرصت و تهدید شهرستان‌ها شناسایی شده است و در این فاز باید هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی شکل بگیرد و افراد برای ثبت نام در سامانه INHB.ir هدایت شوند.

وی افزود: رشته‌های مدنظر برای ایجاد اشتغال در قالب مشاغل خانگی در این سامانه قابل مشاهده است که البته امکان اضافه کردن دیگر رشته‌ها وجود دارد و در این باره محدودیتی وجود ندارد اما منطقی آن است که رشته‌ها براساس مولفه امکان اتصال به بازار انتخاب شود.

مدیر اجرایی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی کرمان با تاکید براینکه تمام مراحل اجرای این طرح رایگان است و کسی حق دریافت وجه از متقاضیان ندارد، ادامه داد: در کنار افراد گروه هدف، پیشران‌هایی باید معرفی شوند که این پیشران‌ها نیاز به شناسایی و ثبت نام در سامانه و هدایت دارند.

مدیر اجرایی طرح گفت: در اجرای این طرح به متقاضیان مشاوره‌هایی به صورت عمومی و تخصصی و همچنین آموزش‌های عمومی و تخصصی متناسب با علایق و توانمندی‌ها طراحی شده که کاملا رایگان است.

وی خاطر نشان کرد: افراد جویای کار، صاحبان مشاغل خانگی، خانم های خانه دار و زنان سرپرست خانوار می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند و از مزایای رایگان این طرح که شامل؛ آموزش، توانمندسازی، مشاوره، بازاریابی محصول، فروش محصول و ثبت برند بهره مند شوند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


صدور ۲۸ مجوز مشاغل خانگی کشاورزی در جویبار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار از صدور ۲۸ فقره مجوز تاسیس مشاغل خانگی در بخش کشاورزی این شهرستان خبر داد.
غلامرضا سعیدی از صدور ۲۸ فقره مجوز تاسیس مشاغل خانگی در بخش کشاورزی شهرستان جویبار از ابتدای امسال تاکنون خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار با اشاره به تشکیل پرونده در زمینه ایجاد اشتغال در بخش های مختلف کشاورزی، افزود: پرونده‌های متعددی برای متقاضیان ایجاد اشتغال در بخش مشاغل خانگی این شهرستان تشکیل شد.

وی بیان کرد: برای صدور مجوز مشاغل خانگی در این شهرستان هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و افرادی که موفق به اخذ مجوز شدند از طریق ثبت نام در سامانه کارا با تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری ارزان قیمت و بازپرداخت مدت دار به بانک های عامل معرفی می شوند.

منبع : بازار کار


ایجاد اشتغال پایدار در روستاها با توسعه مشاغل خانگی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز زنجان ؛ مسوول کارگروه اشتغال ومعیشت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالمهدی استان زنجان گفت:امسال سهم استان زنجان از طرح توسعه مشاغل خانگی روستایی هزار و ۸۰۰ نفر از روستاییان است که استقبال بانوان زنجانی از مشاغل خانگی بیشتر از مردان است.

وی با اشاره به اینکه اولویت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه زنجان با ۱۰۰ روستای محروم تحت پوشش این قرارگاه است افزود: مشاغل خانگی فرشبافی، خیاطی، زنبورداری، دامداری، ملیله کاری، قلم زنی، ترجمه زبان انگلیسی از جمله رشته های در نظر گرفته شده به منظور ثبت نام افراد روستایی در این طرح است.

داداشی با اشاره به اینکه ثبت نام کنندگان بر اساس رشته های ثبت نامی و بر حسب نیاز، از سوی کارشناسان ذیربط اعزامی به روستاها، تحت آموزش قرار خواهند گرفت، تصریح کرد: در این طرح پس از آموزش و راه اندازی شغل خانگی روستایی، گروه های پشتیبان از مشاغل خانگی حمایت کرده و محصولات تولید شده از سوی روستائیان تحت پوشش طرح را بازار رسانی خواهند کرد تا به قیمت اصلی به فروش رسیده و جلوی واسطه‌گری نیز گرفته شود.

وی با بیان اینکه همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه زنجان در اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در روستاهای این استان دقیق و جدی است، افزود: در این رابطه جلسات متعدد توجیهی در سطح روستاهای هدف قرارگاه برگزار شده و از متقاضیان نیز ثبت نام به عمل آمده است.

مسوول کارگروه اشتغال و معیشت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالمهدی استان زنجان، هدف از اجرای این طرح را بهبود وضع معیشتی و افزایش رفاه خانوار، اتصال صاحبان کسب و کار خانگی به بازارهای هدف و ایجاد شغل پایدار برای افراد توانمند و بیکار در سطح روستاهای محروم این استان، ذکر کرد و اظهار داشت: افراد متقاضی در این طرح هنگام ثبت نام نباید زیر پوشش بیمه اعم از خصوصی یا دولتی باشند که در این صورت ثبت نام صورت نخواهد گرفت.

داداشی با تاکید بر اینکه در طرح توسعه مشاغل خانگی این استان اولویت با روستاهایی با ضریب محرومیت بالا است، افزود: ایجاد اشتغال روستایی نه فقط از مهاجرت روستائیان و خالی شدن آنها از سکنه، جلوگیری می کند بلکه این روستاها را پویا و فعال تر کرده و موجب کسب و کار بهتر و بیشتر و رونق اقتصادی می شود.

وی با بیان اینکه اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان زنجان، بانی این طرح در زنجان است و جهاد دانشگاهی و همچنین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه به عنوان مجری هستند، تصریح کرد: عوامل جهاد دانشگاهی و این قرارگاه، کار توجیه، ثبت نام، معرفی رشته ها، آموزش و راه اندازی را عهده دار هستند و در این راستا نیز تفاهمنامه ای میان این ۲ نهاد، حدود ۲ ماه قبل به امضا رسیده است.

داداشی اظهار کرد: یکی از اقدامات موثر و قابل توجه قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالمهدی استان زنجان ایجاد اشتغال و جلوگیری از بیکاری و مهاجرت روستاییان به شهرها بوده است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


اختصاص ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز چهارمحال و بختیاری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای اجرای طرح نوین مشاغل خانگی و زنان سرپرست خانوار برای سال جاری به استان اختصاص یافت.

حفیظ الله فاضلی افزود: طرح پایلوت الگوی نوین مشاغل خانگی از سال ۹۶ در سه بخش مطالعاتی شناسایی مزیت‌ها، آموزش و توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار با همکاری جهاد دانشگاهی در هشت استان کشور از جمله چهارمحال و بختیاری اجرایی شد.
وی گفت: شناسایی ۲۲ شغل مزیت‌دار مشاغل خانگی بر اساس ظرفیت‌های موجود در شهرستان‌ها، تمرکز بر شبکه‌سازی و تکمیل زنجیره ارزش مشاغل و ایجاد ۱۸۴ فروشگاه اینترنتی در راستای فروش محصولات مشاغل خانگی استان از جمله اقداماتی است که تاکنون اجرایی شده است.
فاضلی با اشاره به شناسایی و معرفی چهار ظرفیت شغلی جدید در حوزه مشاغل خانگی استان، افزود: این مشاغل شامل نوغانداری و پرورش کرم ابریشم، تولید و تجارت‌سازی زهر زنبورعسل، تولید و تجاری سازی ژل رویال و پرورش گل کاکتوس برای نخستین بار در استان معرفی و اجرا شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: پارسال هم ۶۵ میلیارد ریال تسهیلات به استان اختصاص یافت که با جذب ۱۰۰ درصدی این تسهیلات، زمینه اشتغال ۵۹۹ نفر فراهم و ۵۸۰ طرح در نقاط شهری و روستایی استان اجرا شد.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری در پایان سال ۱۳۹۸ به ۱۵.۳ درصد رسید.

چهارمحال و بختیاری بیش از ۹۷۹ هزار نفر جمعیت دارد.

منبع : خبرگزاری صداو سیما


دستیابی به اشتغال پایدار در گرو توسعه مشاغل خانگی است

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین از اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان قزوین خبر داد و گفت: این طرح می‌تواند منجر به توسعه و اشتغال پایدار در استان قزوین شود.

فرشاد پیله‌چی رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در ابتدا در نقاط کم برخوردار و مرزی برگزار شد، اظهار کرد: پس از گذشت چند سال از اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، مردم استان‌های مختلف از این طرح استقبال کرده‌اند.

پیله‌چی با اشاره به اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در قزوین از شهریور ماه سال ۹۹ آغاز و تا شهریور سال آینده نیز ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: برای اجرای این طرح ملی در قزوین نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ نفر ظرفیت ثبت‌نام در نظر گرفته شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین عنوان کرد: این نهاد در نظر دارد تا افراد ذی‌صلاحی که در این طرح ثبت‌نام می‌کنند را به رسته‌های مختلفی که ظرفیت و زیر ساخت آن در استان وجود دارد متصل کند به همین سبب تلاش جهاد دانشگاهی استان برای تکمیل این زنجیره ارزش قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح اشتغالزایی برای جوانان استان خوانده می‌شود افزود: مردمی که در این طرح ثبت‌نام می‌کنند می‌توانند در مدت کوتاهی وارد چرخه بازار کار شوند.

پیله‌چی اظهار کرد: امروز که در شرایط اقتصادی نامطلوب قرار داریم و وضعیت اشتغال نیز سامان چندانی ندارد این طرح می‌تواند به عنوان یک ناجی عمل کرده و موجب تحول در وضع فعلی اشتغال استان شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین با اشاره به اینکه پس از ثبت‌نام در این طرح، متقاضیان وارد مرحله مصاحبه شده و ارزیابی دقیقی در خصوص شرایط و ویژگی‌های آنها صورت می‌گیرد، گفت: این افراد باید پتانسیل فعالیت در رسته‌های انتخابی که زیر ساخت آن در استان فراهم شده را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه ثبت‌نام در این طرح تا هفتم آبان‌ماه ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی استان پس بررسی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ثبتنام کنندگان و همچنین بعد از قرار گرفتن در رسته‌های مختلف آنها را به پیشران‌هایی که هم اکنون در بازارکار حضور فعال دارند متصل می‌نماید.

پیله‌چی با بیان اینکه ارتباط این نهاد با پیشران‌ها و کارآفرین‌ها ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: از کارافرینان می‌خواهیم نیازهای افراد جدیدالورود را تصریح کرده تا دوره‌هایی که مد نظر پیشران‌ها است را آموزش ببینند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: پس از گذشت سه سال از آموزش دوره‌هایی که توسط پیشران‌ها در نظر گرفته شده این افراد مشاوره شغلی رایگان دریافت کرده و در نهایت به عنوان کارآفرین و یا در قالب شرکت‌های تعاونی وارد چرخه بازار کار می‌شوند.

وی افزود: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به کارفرمایی وزارت کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود و اجرای این طرح از سال ۹۵ برعهده جهاد دانشگاهی قرار گرفته است.

منبع : خبرگزاری مهر


ایجاد ۳۵ هزار شغل در بخش مشاغل خانگی

رییس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی با بیان اینکه حدود ۳۵ هزار شغل خانگی در سال ۹۸ ایجاد شد، گفت: در سال‌های اخیر افراد تحصیل‌ کرده نیز به مشاغل خانگی روی آورده‌اند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، امروزه مشاغل خانگی و خرد، با توجه به سرمایه‌گذاری اندکی که برای شروع به کار نیاز دارند نقش موثری در رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال گسترده دارند.
در سال‌های اخیر حمایت از مشاغل خانگی مورد توجه دولت‌ها قرار گرفته است و نمونه آن طرح ملی توسعه مشاغل خانگی است. فراخوان شرکت در این طرح از ششم شهریورماه و همزمان با هفته دولت شروع و تا ششم مهرماه ادامه دارد.
در این زمینه گفت و گویی با «مهناز امام‌دادی» رییس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی انجام دادیم و درباره چند و چون این طرح و لزوم اجرای آن پرسیدیم.
وی درخصوص ایده اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و ضرورت آن، گفت: طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، سال ۸۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و دبیرخانه‌ای برای این منظور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد.
رییس دبیرخانه ستاد حمایت مشاغل خانگی افزود: در بحث ساماندهی مشاغل خانگی، در چارچوب قانون موضوع را دنبال کردیم و برای فعالیت‌ افرادی که کارت مهارت داشتند و در سامانه ثبت نام و طرحشان تصویب می شد تسهیلات پرداخت می‌کردیم.
امام‌دادی گفت: پس از مدتی پایش طرح‌ها و بررسی‌ها نشان داد که تنها دادن تسهیلات یا داشتن کارت مهارت برای ایجاد اشتغال کافی نیست و آماده سازی افراد برای ورود توانمند آنها به بازار موضوع مهمی است. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که باید بر روی توانمندسازی متقاضیان بیشتر کار کنیم و از وابستگی آنها به تسهیلات کم کنیم.
وی افزود: در ادامه مطالعاتی در کشورهایی که تجربه‌ای در این زمینه داشتند انجام دادیم و طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را مطرح کردیم و تصویب شد و با توجه به اینکه می‌خواستیم از ظرفیت علمی قوی برای اجرا و پیاده سازی آن استفاده کنیم جهاد دانشگاهی به عنوان مجری طرح انتخاب شد اما نظارت و راهبری طرح با وزارت تعاون است.
رییس دبیرخانه حمایت از مشاغل خانگی گفت: این طرح را در سال ۱۳۹۶ در ۹ استان به صورت آزمایشی و با ۲۰ هزار نفر جامعه هدف، اجرا کردیم و تا کنون ۹۷ درصد از اهداف پیش‌بینی شده محقق شده است. تنها در سه استان از برنامه پیش‌بینی شده عقب هستیم که آن نیز دنبال می‌شود تا به زودی به اهداف مورد نظر دست یابیم.
وی در مورد پروسه اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی توضیح داد: کلیت طرح به این صورت است که در مرحله نخست مزیت‌ها، فرصت و اولویت‌های منطقه شناسایی می‌شود تا از فرصت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی که تجربیاتی در این زمینه دارند استفاده کنیم.
امام‌دادی افزود: در مرحله دوم بحث توانمندسازی است و بحث‌های مشاوره، هدایت، راهنمایی و آموزش افراد را در دستور کار داریم به این صورت که افراد با مهارت‌های لازم که پیش از این شناسایی شدند، در تیم‌سازی و اتصال به افرادی که توان کمتری دارند استفاده می‌کنیم. همچنین افرادی که تمایل به شرکت در طرح‌های مشاغل خانگی باشند نیز ثبت‌نام می‌کنیم تا در کنار آموزش و هدایت‌هایی که دریافت می‌کنند، به پیشران‌های موفق وصل می‌کنیم تا با مدیریت صحیح اشتغال پایدار داشته باشند.
این مقام مسوول اظهارداشت: در مرحله سوم اتصال به بازار کار است که مهمترین مرحله است و افراد با تیم‌سازی‌هایی که انجام شده و با آموزش‌هایی که دریافت کردند به بازار متصل شوند.
وی تاکید کرد: ارتقای کمی و کیفی محصولات در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی مورد تاکید است و تلاش کردیم در تمام مراحل تولید کیفی سازی در کنار کمی سازی مورد توجه قرار گیرد و بستر مناسب برای ارائه محصولات مشاغل خانگی فراهم کنیم.
اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در میان زنان سرپرست خانوار
رییس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی گفت: با اجرای موفق طرح پایلوت توسعه مشاغل خانگی در ۹ استان، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده پیشنهاد داد که این طرح در میان ۶ هزار زن سرپرست خانوار پیاده شود.
وی افزود: بنابراین این طرح در میان زنان سرپرست خانوار در ۲۳ استان شروع شد و بعد هم استان فارس به آن اضافه شد و تعداد زنان سرپرست خانوار که تحت پوشش توسعه مشاغل خانگی قرار می‌گیرند به رقم ۶ هزار و ۲۰۰ نفر رسید.

به گفته امامدادی با اجرای موفق طرح توسعه مشاغل خانگی در بین زنان سرپرست خانوار و انجام آزمایشی در ۹ استان، بحث اجرای آن در ۳۱ استان مطرح شده است و شناسایی فرصت‌ها و مزیت‌ها در بیشتر استان‌ها انجام شده است.
وی اظهارداشت: فراخوانی که برای ثبت نام متقاضیان اعلام شد برای این بود که مرحله دوم که همانا توانمندسازی متقاضیان است را شروع کنیم که افراد برای این منظور تا ششم مهرماه فرصت دارند به سامانه inhb.ir که برای این منظور طراحی شده است مراجعه و اطلاعات خود را وارد کنند.
این مقام مسوول تصریح کرد: در مرحله ثبت‌نام متقاضیان ریزش‌هایی خواهیم داشت چون وابستگی به تسهیلات در طرح‌ها دیده می‌شود در حالی که در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت نمی‌شود.
وی تاکید کرد: منکر تسهیلات و حمایت‌های مالی از طرح‌ها نیستیم، اما معتقد به حمایت‌های به موقع و مناسب تسهیلات هستیم. چرا که وقتی فرد آمادگی ورود به بازار را ندارد پرداخت اینگونه تسهیلات فرد را بدهکارتر می‌کند به همین جهت بر توانمندسازی و تواناتر شدن افراد تاکید داریم.

امام‌دادی افزود: معتقدیم با اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از ورود افراد با قدم‌های لرزان به بازار جلوگیری کنیم و کمک کنیم افراد با توانمندی بیشتری وارد بازار شوند و با اندک مشکلات آسیب نبینند، ضمن اینکه پایداری و درآمد بیشتری هم داشته باشند.

وی در خصوص الزامی بودن داشتن مهارت در طرح توسعه مشاغل خانگی، گفت: این طرح الزاما برای کسانی که مهارت دارند، نیست زیرا ما در این طرح، پیشران‌هایی داریم که خود مهارت لازم را دارند و آنها افرادی را برای همکاری می‌خواهند که مهارتی ندارند؛ زیرا افراد با حداقل دانسته‌های خود از ورود دانش جدید مقاومت می‌کنند.

کدام رشته‌ها در طرح توسعه مشاغل خانگی اولویت دارند؟

این مقام مسوول درباره اولویت رشته‌ها در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، گفت: ما هیچ‌وقت رشته‌ای را توصیه نمی‌کنیم و معتقدیم که شرایط منطقه، شرایط زمانی و مکانی و ظرفیت‌های منطقه تعیین کننده اولویت‌هاست. برای نمونه در خراسان شمالی که سنگ‌های قیمتی را داریم قطعا این رشته فرصت خوبی است.

وی افزود: در حال حاضر رشته‌هایی همچون فرش بافی، خیاطی، دام سبک، آی تی، آی سی تی نیز مورد استقبال قرار گرفته است.

امام‌دادی اظهار داشت: در سال‌های اخیر افراد تحصیل‌ کرده نیز به مشاغل خانگی روی آوردند بنابراین رشته‌های فرهنگی و هنری نیز به رشته مشاغل خانگی اضافه شدند که امیدواریم با حمایت‌های مالی و علمی شاهد پیشرفت این رشته‌ها باشیم.

وی درباره تمدید مهلت ثبت‌نام متقاضیان گفت: در بازه زمانی اعلام شده استقبال خوبی از فراخوان برای ثبت نام در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی انجام شده است. البته در برخی مناطق به دلیل قطعی شبکه اینترنت تعداد متقاضیان به حدنصاب نرسیده یا کمتر بوده است بنابراین برای تمدید مهلت ثبت‌نام برای اینکه عدالت رعایت شود تمام این مسائل را در نظر می‌گیریم.

رییس دبیرخانه حمایت از مشاغل خانگی گفت: ظرفیت پیش‌بینی شده برای ثبت نام در این طرح ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر است که پس از ثبت نام به دلیل شیوع بیماری کرونا جلسات، غیرحضوری خواهد بود و از طریق جهاد دانشگاهی با آنها تماس گرفته می‌شود و مشاوره تلفنی انجام می‌شود.

وی افزود: ممکن است جلسات حضوری هم داشته باشیم. سپس افرادی که توانایی و مهارت لازم را داشته باشند وارد مرحله تیم سازی و کار اجرایی می‌شویم.

کاهش ۷۵ درصدی تسهیلات مشاغل خانگی

امام‌دادی با اشاره به کاهش تسهیلات مشاغل خانگی، گفت: با وجود نقش موثر مشاغل خانگی در ایجاد اشتغال، مورد کم لطفی قرار گرفتیم و تسهیلات پرداختی بانکی امسال و سال گذشته ۷۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است.

وی افزود: مبلغ تسهیلات پرداختی بانک مرکزی در سال ۱۳۹۷ برابر ۸۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ۲۰۰ میلیارد تومان رسید.

رییس دبیرخانه ستاد حمایت مشاغل خانگی گفت: در سال ۱۳۹۷ از محل پرداخت ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی، ۸۸ هزار شغل ایجاد شد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی در طرح توسعه مشاغل خانگی

معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: در طرح توسعه مشاغل خانگی برای افراد پشتیبان ۲۵۰ میلیون تومان وام به ازای پنج نفر زیر مجموعه تخصیص داده خواهد شد و برای افراد مستقل نیز ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، وحید انتظاری معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین با اشاره به شروع طرح توسعه مشاغل خانگی اظهار داشت: در طرح توسعه مشاغل خانگی ظرفیت ثبت نام برای هزار و ۵۰۰ نفر در استان قزوین و درکل کشور نیز برای ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر پیش بینی شده است.

وی افزود: طرح مشاغل خانگی در ۳۲۰ رشته در حال اجرا است که دسته بندی کلی، شامل صنایع دستی، شیلات، امور دامی و کشاورزی، رشته‌های هنری از قبیل نوازندگی و صدابرداری و رشته‌های نوین مانند ای تی و آی سی تی است.

انتظاری با اشاره به نوع تسهیلات ارائه شده گفت: تسهیلاتی که به مشاغل خانگی اعطا می‌شود در دو بخش پشتیبان و مستقل است. وی افزود: پشتیبان‌ها کسانی هستند که به افراد متخصصی که در دسترسی به بازار فروش محصولات و تهیه مواد اولیه مشکل دارند کمک می‌کنند.

معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار داشت: برای افراد پشتیبان ۲۵۰ میلیون تومان وام به ازای پنج نفر زیر مجموعه تخصیص داده خواهد شد و برای افراد مستقل نیز ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

منبع : خبرگزاری فارس


۵ مهرماه آخرین فرصت ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی

متقاضیان تا ۵ مهرماه فرصت دارند به صورت مستقل یا پیشران جهت ثبت نام در مشاغل خانگی اقدام نمایند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد، متقاضیان تا ۵ مهرماه فرصت دارند تا با ورود به سایت inhb.ir به صورت مستقل یا پیشران جهت ثبت نام در مشاغل خانگی اقدام نمایند.۵ مهرماه آخرین فرصت ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی استان در این سازمان افتتاح شد.

عماد تشکری با بیان اینکه این طرح در سه فاز انجام می‌شود گفت: فاز اول طرح مطالعه، بررسی و شناسایی و اولویت بندی مزیت‌های استانی و فاز دوم شامل آموزش متقاضیان و در فاز سوم اتصال مشاغل ایجاد شده با بازار است.
وی اهداف طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را فرهنگ سازی و ترویج مشاغل خانگی در کشور دانست و افزود: استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی برای ایجاد اشتغال پایدار و مولد، خوداشتغالی متقاضیان، ورود به بازار کار، اتصال صاحبان کسب و کار خانگی به بازار‌های هدف، … از دیگر اهداف این طرح است.

تشکری در ادامه تصریح کرد: طرح مشاغل خانگی از سال ۱۳۸۹ در کشور آغاز شده است و در هر صورت برای دست یابی به توسعه و پیشرفت، بهترین راه آن دنبال کردن الگو‌های موفق جهانی است.
وی اضافه نمود: کشور چین ۳۱ درصد محصولات خود را در مشاغل خانگی تولید می‌کند و شعار «هر خانه یک کارخانه و هرکارخانه یک خانه» را مطرح دارد. تایوان با همین شعار جهش اقتصادی خوبی را تجربه کرده است. یکی از راه‌هایی که می‌توان به شعار سال تحقق بخشید استفاده از پتانسیل‌های خوبی است که در زمینه مشاغل خانگی داریم.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اینکه آموزش و فرهنگ سازی دو رسالت مهم جهاد دانشگاهی است تاکید کرد: وقتی به مدرن‌ترین اقتصاد جهان آمریکا نگاه بیندازیم، ۲۰ درصد شاغلان مرتبط با مشاغل خانگی هستند.

سوئیس بزرگترین و معتبرترین تولید کننده ساعت در جهان، بسیاری از کارگاه‌های معتبر برند خود را در مشاغل خانگی سازماندهی می‌کند.

تشکری ابراز امیدواری کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان مجموعه علمی اجرائی طرح، با راه اندازی دبیرخانه طرح ملی در جهاد بعد از مطالعه اولیه در استان، به عنوان مجری نیز موفق عمل نماید و یاری گر متقاضیان مشاغل خانگی از آموزش تا مشاوره و اتصال به بازار باشد.

وی اضافه نمود: قرارداد انجام مطالعات، ساماندهی، بررسی، استعداد سنجی و توانمندسازی ۵۴ هزار و ۴۰۰ نفر متقاضی مشاغل خانگی در کشور براساس الگوی طرح توسعه مشاغل خانگی توسط جهاد دانشگاهی است و سهم استان یزد ۱۸۰۰ نفر پیش بینی شده که حدود ۴/۴ درصد است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


۶ هزار و ۲۰۰ زن سرپرست خانوار از مشاغل خانگی بهره‌مند شدند

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در قالب اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی ۶ هزار و ۲۰۰ زن سرپرست خانوار در ۲۴ استان، توانمند می‌شوند.

مهناز امامدادی روز چهارشنبه در نشست بررسی روند اجرای طرح ملی مشاغل خانگی در جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی افزود: طرح ملی مشاغل خانگی ابتدا در ۹ استان کشور از جمله خراسان جنوبی به صورت پایلوت اجرا شد و با توجه به نتایج خوبی که داشت مورد استقبال معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری قرار گرفت.
وی گفت: در این طرح نگاه اصلی ما بر توانمندسازی متقاضیان است که افراد بتوانند حضور موفقی در بازار داشته باشند.
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این طرح در سه مرحله اجرا می‌شود اظهار داشت: خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی است که در هر سه مرحله حضور داشته و حدود ۷۰۰ نفر در طرح پایلوت اشتغال شرکت کردند.
وی با بیان اینکه تاکنون جهاد دانشگاهی در ایجاد رشته‌های شغلی نوآورانه موفق عمل کرده است عنوان کرد: این موفقیت باید در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به خوبی دیده و تنوع رشته‌ای براساس نیازهای موجود ایجاد شود.
امامدادی با اشاره به اینکه یکی از اهداف توسعه مشاغل خانگی ایجاد فرصت شغلی برای قشر فارغ‌التحصیل است ادامه داد: باید تلاش شود تا با منابع محدود بهترین خروجی را کسب کنیم.
وی با بیان اینکه در این طرح سرانه آموزشی برای هر نفر ۱۰ نفر ساعت است گفت: در رشته‌های انتخابی باید پیشران‌های قوی انتخاب شوند و پیشران‌های قوی به طور قطع در استان وجود دارد که نیازمند شناسایی دقیق است.
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: خودباوری باید بین پیشران‌ها وجود داشته باشد و اگر این خودباوری با مشاوره‌های انگیزشی افزایش پیدا کند، به طور قطع نتایج بهتری به دست خواهد آمد.
وی تاکید کرد: ایجاد خودباوری در قشر زنان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در شرایط کنونی تغییرات فکری از تغییرات مهارتی مهمتر است.
امامدادی گفت: در آموزش باید خلاقیت و اعتماد به نفس را داشته باشیم و این نیاز را در متقاضی به وجود آوریم که عطش به یادگیری داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های استانی برای بسته‌بندی استفاده کنیم یادآور شد: همچنین باید در رشته‌ها و فعالیت‌ها نگاه بین رشته‌ای داشته باشیم و این باور را به پیشرانان منتقل کنیم که مکمل هم هستند و از طریق هم‌افزایی و مشارکت می‌توانند به نتایج مثبت دست یابند.
رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی هم گفت: در حال حاضر مزیت‌های نسبی استان در حوزه مشاغل خانگی شناسایی شده است و تمام تلاش این بوده که نیازها و پتانسیل‌های استان در این حوزه مورد توجه قرار گیرد.
جلال الدین صادقی افزود: در مرحله نخست اجرای طرح ملی مشاغل خانگی استان خراسان جنوبی به عنوان یکی از ۹ استان پایلوت کشور انتخاب و از سال ۹۶ اجرای این طرح در استان آغاز شد.
وی اظهار داشت: وابستگی نبودن به تسهیلات اولیه، شناسایی مزیت‌های شغلی استان، استعداد سنجی متقاضیان آموزش و توانمندسازی و مشاوره افرادی که توان ورود به طرح دارند، شناسایی افراد پشتیبان و در نهایت اتصال به بازار و نظارت بر تکمیل شدن این زنجیره از جمله ویژگی‌های این طرح است.
مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی هم گفت: در اجرای این طرح ۴۳ شغل احصا شد که ۲۹ شغل مربوط به شهرستان بیرجند است.
مجتبی ابراهیمی افزود: در فاز دوم طرح فرایند ثبت‌نام و اقدام عملیاتی در سامانه مشاغل خانگی، ارزیابی و راستی آزمایی نیز انجام و در نهایت اتصال به بازار متقاضیان مشاغل خانگی به برندهای ملی و استانی اجرا شد.
وی بیان کرد: ۶ برند با عناوین جانای دهقان، برسومه، افرا، سارق، زالو پروران شرق و باران در این طرح ثبت شد.
مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی مجموع متقاضیان طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را ۹۶۶ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد اشتغال ایجاد شده در این طرح ۵۷۱ شغل بوده است.
وی از ایجاد سه شبکه پوشاک، عسل و حوله در استان خبر داد و افزود: در این طرح ۳۴ مزیت شناسایی شد که پوشاک، حوله بافی، تکثیر و پرورش زالوی طبی، پارچه بافی، تولیدعسل، گلیم بافی، جاحیم، قالی بافی، قلم زنی از جمله این مزیت‌ها است.

منبع : بازارکار


سهمیه ۲هزار نفری اشتغال در مشاغل خانگی اردبیل

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری اردبیل گفت: در مرحله دوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و در سفر معاون جهاد دانشگاهی به استان اردبیل، سهمیه اشتغال ۲ هزار نفری به استان اردبیل تخصیص یافت.

به گزارش قدس آنلاین،فریبا محمدلو با بیان اینکه این طرح با نام طرح الگوی نوین اشتغال زنان سرپرست خانواده و طی موافقتنامه معاونت زنان و جهاد دانشگاهی در سال ۹۸ اجرا می شود، تصریح کرد: سهم استان اردبیل در این طرح ۱۰۲ نفر تعیین شد که نظارت و معرفی زنان توسط دفتر امور زنان و خانواده استانداری اردبیل انجام گرفت.

منبع : قدس آنلاین


جزییات ثبت‌نام و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

ثبت‌نام در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از ۶ شهریورماه شروع شده و متقاضیانی دارای مهارت یک ماه فرصت دارند با مراجعه به سامانه inhb.ir ثبت نام و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

شیوع بیماری کرونا و الزام به تعطیلی کسب و کارها موجب شد تا در بحث ایجاد اشتغال، مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرد. پیش از این، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در دبیر خانه توسعه و حمایت از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از آسیب‌شناسی طرح‌های قبلی و انجام مطالعات داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۶ طرح تصویب شد.
قرار است جهاد دانشگاهی مسوولیت پیاده‌سازی و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را با کارفرمایی وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی اجرا کند.
این طرح طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸ به صورت آزمایشی در ۹ استان با ظرفیت ۲۰ هزار نفر اجرا شد و با توجه به نتایج قابل قبول این طرح و ضرورت توجه بیش از پیش مشاغل خانگی در دوران کرونا بنا به گفته معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون مقرر شد برای رونق اقتصاد خانوار، تحقق شعار سال و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور در ۳۱ استان اجرا شود.
این طرح در سه فاز شناسایی مزیت‌ها، توانمندسازی و اتصال به بازار انجام می‌شود که وظیفه مطالعات فاز اول طرح (شامل نیازسنجی، مزیت‌سنجی و ظرفیت‌سنجی مشاغل خانگی) به جهاد دانشگاهی محول شد. در عین حال این نهاد پس از ثبت نام متقاضیان، مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد.
زمان و جزئیات ثبت‌نام در طرح
ثبت نام متقاضیان طرح توسعه ملی مشاغل خانگی از ۶ شهریورماه با ظرفیت ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر همزمان با هفته دولت شروع شد و به مدت یک ماه (۶ مهرماه) ادامه دارد.

متقاضیان ثبت نام باید به سامانه inhb.ir که به همین منظور طراحی شده است، مراجعه و نسبت به تکمیل فرم‌ها و اطلاعات مربوط اقدام کنند. پایش و راستی آزمایی اطلاعات پس از ثبت‌نام توسط واحدهای اجرایی جهاد دانشگاهی در تمام استان‌ها انجام می‌شود.

نکته‌ای که باید صاحبان مشاغل خانگی به آن توجه کنند این است که ابتدا این افراد باید خود دارای مهارت باشند زیرا در این طرح موضوعی مبنی بر آموزش وجود ندارد، همچنین در این طرح قرار بر ارائه مجوز یا تسهیلات نیست بلکه طرح توسعه مشاغل خانگی به دنبال تبدیل افراد به پیشران و افزایش درآمدزایی برای خانوارهاست.

چنانچه صاحبان مشاغل خانگی به دنبال دریافت مجوز و تسهیلات هستند باید به سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و زیرسامانه مشاغل خانگی مراجعه و اطلاعات خود را وارد کنند.
دسته‌بندی رشته مشاغل خانگی
مشاغل خانگی در رشته‌های صنایع دستگی، صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی و رشته‌های فرهنگی و هنری دسته‌بندی می‌شوند و ۳۲۰ رشته را دربرمی‌گیرد.
بنا به گفته «مهناز امامدادی» رییس دبیرخانه ستار ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی رشته‌هایی اولویت دارد که علاوه بر استمرار و پایداری، درآمد بیشتر نیز داشته باشند. همچنین در این طرح رشته‌های قدیمی بازنگری و تنوع مورد توجه است و در رشته‌های جدید همچون ویراستاری که برای افراد تحصیلکرده جذابیت درد را وارد بازار کار می‌کند.

ویژگی‌های طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

مهمترین ویژگی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، توجه به بازار یا همان تولید مبتنی بر بازار و توانمندسازی متقاضیان و کاهش وابستگی به وام است. توجه به تجارت الکترونیک و فروش الکترونیکی محصولات، بازنگری در رشته‌های قبلی مشاغل خانگی، توجه به رشته‌های نوین نظیر برنامه‌نویسی، تولید محتوا، مترجمی، ویراستاری، مشاوره، تولید انیمیشن و همچنین توجه به نقش و جایگاه نهادهای توسعه‌ای نظیر جهاد دانشگاهی در پیاده‌سازی برنامه‌ها و سیاست‌هایقانونگذار، از دیگر ویژگی‌های شاخص در اجرای این طرح است.

منبع :بازار کار


پرداخت ۵۵ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در آذربایجان‌غربی

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: امسال ۵۵ میلیارد ریال تسهیلات مربوط به ایجاد اشتغال در زمینه مشاغل خانگی به متقاضیان در شهرهای مختلف استان پرداخت می‌شود.

محمدرضا آمیان عصر روز چهارشنبه در ششمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی در تکاب افزود: این تسهیلات از ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال است و با پرداخت آن به متقاضیان برای ۳۰۰ نفر زمینه اشتغال فراهم می‌شود.
وی بیان کرد: برای پرداخت این تسهیلات در زمینه‌های مختلف از جمله صنایع دستی محدودیت اعتبار وجود ندارد و برای هریک از دستگاه‌های استان جهت ۱۰ طرح مستقل و ۲ طرح پشتیبان مجوز داده شده‌است.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه سال گذشته به ۱۵ نفر به میزان ۱۰ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی در تکاب پرداخت شد، اظهار داشت: تاکنون ۱۲۲ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به ۶۷۵ نفر در این شهرستان اعطا شده است.
آمیان ادامه داد: در راستای حمایت از مشاغل آسیب دیده ناشی از شیوع بیماری کرونا تاکنون ۲۳ میلیارد ریال تسهیلات با حفظ اشتغال ۲۸۱ نفر به دستگاه‌های اجرایی تکاب ارسال شده که از این میزان ۱۹ میلیارد ریال در شعبه‌های بانکی در دست اقدام بوده و تاکنون یک میلیارد و ۵۳۰ میلیون ریال آن پرداخت شده‌است.
وی اضافه‌کرد: همچنین ۷۸ نفر در قالب اجرای طرح کارورزی در ۳۳ واحد پذیرنده در دستگاه‌های اجرایی تکاب مشغول به کار شده اند.
تجهیز مراکز فنی و حرفه‌ای تکاب با ۳ میلیارد ریال هزینه
فرماندار تکاب نیز در این جلسه گفت: در راستای کارآفرینی و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، تجهیزات و امکانات مناسبی با سه میلیارد ریال هزینه خریداری شده و در اختیار کارگاه‌های فنی و حرفه ای شهرستان قرار خواهدگرفت.
محمود زمانی افزود: همچنین مراحل نهایی ثبت جهانی نشان فرش دستباف افشار تکاب انجام شده و به‌زودی محقق خواهدشد.
وی با بیان اینکه امسال ۳۴۰ میلیارد ریال اعتبار عمرانی به تکاب اختصاص یافته، اظهارداشت: در راستای ایجاد تعادل و توازن و توجه ویژه به مناطق محروم کشور، تکاب جزو ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته معرفی شده و بر همین اساس با توجه ویژه استاندار آذربایجان‌غربی و تلاش‌های نماینده مردم در مجلس سهم اعتبارات اینک شهرستان بدون درنظرگرفتن شاخص جمعیتی از ۲.۵ درصد به ۴.۶ درصد اعتبارات استانی افزایش یافته است.
فرماندار تکاب با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال در تکاب نیازمند تسهیلات ارزان قیمت است، ادامه داد: در زمینه ارتقای شاخص‌های توسعه، دستگاه‌های اجرایی استان به گونه‌ای عمل کنند که شاخص های این شهرستان به میانگین استانی برسد و بسترهای رونق سرمایه‌گذاری های اشتغال‌زا در تکاب ایجاد شود.
زمانی اضافه کرد: تکاب با داشتن ۲۶ معدن فعال سنگ، ۲ معدن و ۳ کارخانه طلا، اثر جهانی تخت سلیمان و ۱۷۰ اثر طبیعی و تاریخی ثبت ملی، فرش دستباف، استعدادهای کشاورزی و گیاهان دارویی، ظرفیت‌های لازم برای ایجاد زنجیره توسعه در بخش‌های مختلف و رونق اقتصادی را دارد و نیازمند توجه و نگاه ویژه دستگاه‌های اجرایی استانی است.
وی گفت: استقرار دوباره شعبه بانک توسعه تعاون جهت رونق فعالیت‌های اقتصادی از نیازهای اصلی تکاب است که امیدواریم اقدام لازم در این زمینه صورت گیرد.
رماندار تکاب بیان کرد: پیگیری‌ها و اقدامات لازم از سوی نماینده مردم شاهین‌دژ و تکاب در مجلس جهت احداث بیمارستان تامین اجتماعی در تکاب انجام شده و لازم است اقدامات عملیاتی در این زمینه نیز انجام شود.
معادن به نفع توسعه تکاب فعالیت کنند
نماینده مردم شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: معادن سنگ منطقه از امکانات و زیرساخت‌های تکاب برای بهره برداری استفاده می کنند و باید فعالیت‌های آنها به نفع توسعه شهرستان و حل مشکلات مردم باشد.
حسن همتی با بیان اینکه در شرایط سخت اقتصادی دولت و محدودیت منابع بودجه، اعتباراتی برای توسعه جاده ها و محورهای مواصلاتی تکاب به سختی اختصاص می یابد اما تردد تریلی های حامل سنگ و مواد معدنی با تناژ بالا موجب تخریب جاده‌ها می شود که این رویه باید اصلاح شود.
وی با بیان اینکه در بهره برداری معادن باید اصول زیست محیطی و حفظ منابع طبیعی نیز لحاظ شود، اظهار داشت: در به کارگیری و استخدام افراد در معادن و دستگاه‌های اجرایی شهرستان به‌طور حتم باید قانون و جانب عدل و انصاف رعایت شده و از هرگونه معرفی سفارشی افراد خودداری شود.
نماینده مردم شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: احداث ۲ باب درمانگاه تامین اجتماعی از نیازهای تکاب است و باید جزو طرح های اولویت دار قرار گیرد.
همتی با اشاره به ضرورت تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام از جمله بیمارستان ۹۷ تختخوابی تکاب ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرایی شرایط سخت جذب بودجه و تخصیص اعتبارات دولتی را درنظر بگیرند و با برنامه ریزی مدون از برگشت اعتبارات شهرستان جلوگیری کرده و تلاش کنند اعتبارات شهرستان به موقع جذب و در زمینه اجرای طرح های توسعه‌ای بر اساس پتانسیل‌های منطقه هزینه شود.
۳۶۰۰ نفر در آذربایجان‌غربی مستمری بیمه روستایی دریافت می‌کنند
مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه این صندوق امکان بهره مند شدن روستاییان از خدمات بیمه ای مانند بیمه شدگان لشکری و کشوری را فراهم کرده‌است، گفت: در حال حاضر، سه‌هزار و ۶۰۰ نفر در آذربایجان‌غربی مستمری بازنشستگی بیمه روستایی دریافت می کنند که ۱۰۰ نفر از این افراد در تکاب حضور دارند.
یونس معزز افزود: ۱۰۰ کارگزاری مختلف در شهرهای استان از جمله چهار کارگزاری در تکاب نسبت به پوشش حداکثری بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر اقدام می‌کنند.
وی بیان کرد: به منظور پوشش حداکثری این بیمه در آذربایجان‌غربی ستاد راهبردی بیمه با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان تشکیل شده است.
به گزارش ایرنا، مشاغل خانگی از جمله مهمترین حوزه های توسعه اشتغال در کشور است که با کمترین هزینه ایجاد شده و سودآوری بالایی نیز دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


صدور مجوز مشاغل خانگی در بابل

از ابتدای امسال تاکنون ۲۱ فقره مجوز برای متقاضیان مشاغل خانگی در بخش کشاورزی شهرستان بابل صادر شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران، سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بابل با اعلام این خبر گفت: ۷ مورد پرورش قارچ خوراکی، ۱۲ مورد تولید گیاهان زینتی و نهال در گلخانه‌های کوچک خانگی و ۲ مورد پرورش ماهی در استخر‌های دو منظوره بوده است.

محسن علی گلزاده با بیان اینکه برای صدور مجوز مشاغل خانگی در شهرستان هیچگونه محدودیتی وجود ندارد افزود: افرادی دارای مجوز با ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری ارزان قیمت و نیز بازپرداخت مدت دا، به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بابل با اشاره به اینکه رشته‌های مشاغل خانگی مربوط به دستگاه اجرایی وزارت جهاد کشاورزی شامل فعالیت‌های مختلف امور تولیدات دامی، شیلات، آبزیان، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، عشایری و امور تولیدات گیاهی است گفت: متقاضیان برای ثبت درخواست صدور مشاغل خانگی به سایت مربوطه به نشانی mkh.mcls.gov.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام و دریافت کد رهگیری اقدام کنند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما


اعطای تسهیلات به ۶۴ طرح مشاغل خانگی در دامغان

محمود پور معظمی گفت: در سال گذشته برای ۷۳ طرح مشاغل خانگی در دامغان پرونده تشکیل و از این تعداد ۶۴ طرح موفق به دریافت تسهیلات شدند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، محمود پور معظمی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دامغان با بیان اینکه در سال گذشته برای ۷۳ طرح مشاغل خانگی در دامغان پرونده تشکیل که از این تعداد ۶۴ طرح موفق به دریافت تسهیلات از بانک‌های عامل شدند گفت: در این سال ۷۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات بانکی به ۶۴ طرح مشاغل خانگی از سوی بانک‌های عامل شهرستان پرداخت شد.
او اضافه کرد: تعداد طرح‌های مشاغل خانگی دامغان در سال ۹۷ نیز ۱۳۹ طرح به میزان یک میلیارد و ۷۳ میلیون تومان تسهیلات بود که خوشبختانه این وام‌ها پرداخت شده‌اند همچنین شاخص نشان از کاهش میزان تسهیلات در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ دارند.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دامغان به میزان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در این شهرستان از سال ۹۷ تاکنون پرداخت و گفت: در این باره زمانی ۳۲ میلیارد و ۲۱۲ میلیون تومان تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در شهرستان پرداخت شد که دو میلیارد تومان آن، از محل اعتبارات شناور دیگر شهرستان‌های استان سمنان بوده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


ایجاد ۶۲۸ شغل در بخش مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اجرای ۶۰۵ طرح مشاغل خانگی در این استان، گفت: ۶۲۸ شغل در بخش مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری ایجاد شد.

حفیظ الله فاضلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال گذشته سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی استان ۶۸ میلیارد ریال بوده که توسط دو بانک عامل به طور کامل پرداخت شده است.
وی گفت: تمام کل این مبلغ در قالب ۶۰۵ طرح با اشتغالزایی ۶۲۸ نفر پرداخت شده است.
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در سال گذشته با پیگیری‌های به عمل آمده توسط اداره کل این تسهیلات از سقف سه ساله به پنج سال و همچنین سقف مبلغ تسهیلات با توجه به رشته شغلی متقاضی از ۵۰ میلیون ریال به ۱۵۰ میلیون ریال افزایش یافت.
وی بیان کرد: در سال گذشته تعداد یک هزار و ۱۳۴ مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان صادر شده است.
وی بیان کرد: در زمینه صدور الکترونیکی مجوزهای مشاغل خانگی در سال گذشته و سه ماهه ابتدای امسال سامانه مورد نیاز راه اندازی شد و دیگر هیچ نیاز به مراجعه متقاضی به دستگاه‌های اجرایی و اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی نیست.
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در زمینه زنان سرپرست خانوار فاقد پوشش نهادهای حمایتی تفاهم‌نامه‌ای با جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش، تولید محصول و اتصال به بازار برای ۷۷ نفر منعقد شده و اکنون در حال اجرا است.

منبع : خبرگزاری مهر


مشاغل خانگی راهی مناسب برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد خانواده

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: کسب‌ و کارهای خانگی یکی از مطمئن‌ترین راهها برای درآمدزایی و توسعه اقتصاد خانواده هاست .

به گزارش خبرآنلاین از لرستان، «علی آشتاب» در جلسه هم اندیشی دفاتر تسهیل گری استان با گروه جهادی شهید ابراهیم هادی ، با اشاره به نقش گروه های جهادی در کمک به مشکلات مردم به خصوص در شرایط بحرانی کشور اظهار کرد : تلاشهایی که از جانب گروه‌های جهادی مختلف در استان و کشور انجام می‌شود یادآور ایثارو فداکاری مردم در زمان جنگ بوده و این فعالیت گروه های جهادی میتواند برای گذر از مشکلات معیشتی و دیگر مسائل و مشکلات مردم باشد.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه لرستان دارای ظرفیتهای طبیعی فراوانی می باشد که بایستی از این ظرفیتها برای توسعه اقتصاد استان نهایت استفاده برا کرد ، افزود :تقویت و توانمند سازی جوانان از طریق ترویج کار گروهی و همجنین ترویج فرهنگ کار است که جوانان کار را فقط در استخدام ادارات ندانند چرا که کار فعالیت مشروع و قانونی است که منجر به ایجاد درآمد میگردد و این فرهنگ کار و تلاش باید در جامعه نهادینه و گسترش یابد .

وی به مشارکت زنان در توسعه اقتصاد کشور اشاره کرد گفت : طرح توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح‌های اشتغال حمایتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است که اجرای آن در استان با همکاری جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل‌گر با هدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش می تواند نقش بانوان را در آن اثر گذار کند .

آشتاب در ادامه تصریح کرد : گروه های جهادی با همکاری ، هماهنگی و هم افزایی دفاتر تسهیل گر استان و حمایت این اداره کل با آموزشهای مهارتی و توانمند سازی بانوان و افراد ساکن در محلات آسیب پذیر در رونق اقتصاد و ایجاد درآمد برای این خانواده ها نقش مهمی داشته باشند .

وی به پرداخت تسهیلات حمایتی این اداره کل در قالب تعاونی اشاره کرد و افزود : اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان با پرداخت تسهیلات از محل تسهیلات مشاغل خانگی و اشتغال روستایی در قالب تعاونی جهت ایجاد و رونق اشتغال برای مناطق آسیب پذیر با گروه های جهادی و دفاتر تسهیل گر استان همکاری نماید.

منبع : خبر آنلاین


اجرای طرح “الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی” در فارس

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس از اجرای طرح “الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی” در استان طی سه مرحله خبر داد و گفت: این طرح در ۳ مرحله بررسی و شناسایی مزیت‌ها و توانمندی مناطق، توانمندسازی و آموزش متقاضیان و متصل کردن مشاغل خانگی به بازار اجرایی می‎شود.

مهروش جلالی در همایش زنجیره ارزش که با حضور پیشران‌های مشاغل خانگی برگزار شد، با بیان اینکه طرح مشاغل خانگی در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود و تاثیر مثبتی بر اشتغال و زندگی مردم داشته است، افزود: هم اکنون یک پنجم مشاغل ایالات متحده و ۸۰ درصد مشاغل کشور تایوان بصورت مستقیم و غیر مستقیم در منازل انجام می‌شود که با انجام مطالعات تطبیقی می‌بینیم اقتصاد تایوان جهش اقتصادی خود را از طریق توسعه مشاغل خانگی طی کرده است.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس او افزود: با توجه به اینکه در مشاغل خانگی اعضای خانواده با استفاده از همان امکانات موجود در فضای خانه مبادرت به ایجاد شغل و کسب درآمد می‌کنند، می‌توان تحقق و تبلور اقتصاد مقاومتی را در اجرای صحیح طرح دید.
جلالی خاطرنشان کرد: از سال ۸۹ تا ۹۸ طرح مشاغل خانگی به صورت صدور مجوزهای قانونی و پرداخت تسهیلات و نظارت بر روند انجام کار انجام و در طول مسیر اجرا، طرح آسیب شناسی و نقاط قوت و ضعف آن بررسی و مطالعه شد.
او یادآور شد: مهمترین حلقه مفقوده طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، نبود توجه به مزیت‌های نسبی و رقابتی هر منطقه، بی‌توجهی به توانمندسازی متقاضیان و توجه نکردن به بازار فروش بوده که در طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی از ظرفیت و توان علمی سازمان جهاد دانشگاهی، برای رفع آسیب‌ها استفاده شده است.
جلالی گفت: برای اجرای هر چه شایسته تر این طرح، مشارکت فعالانه و با اعتقاد تمام دستگاه‌های اجرایی مرتبط، بخش تعاون و شرکت‌های تعاونی، فعالان و خیرین حوزه اشتغال، پشتیبانان و پیشرانان لازم است.
او خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح در استان به دنبال ایجاد زنجیره ارزش در مشاغل خانگی و حمایت از ایجاد اشتغال از مرحله شروع فعالیت تا اتصال به بازار هستیم.
جلالی با بیان اینکه «طرح توسعه الگوی مشاغل خانگی در استان فارس» با توانمندسازی زنان بی سرپرست که تحت حمایت هیچ دستگاه حمایتی نبودند، شروع شده است، عنوان کرد: به دنبال گسترش این طرح در سال ۹۹ هستیم، کما اینکه مهمترین دست آورد آن پایدارسازی مشاغل در قالب مشاغل خانگی و ایجاد شغل پایدار و افزایش درآمد و تولید ثروت در سال جهش تولید است.

منبع : بازار کار


پرداخت ۴۲ میلیارد تسهیلات مشاغل خانگی در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد گفت: سال گذشته ۴۲ میلیارد ریال تسهیلات در قالب مشاغل خانگی از سوی بانک های عامل در سطح استان پرداخت شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، پروانه نیک مرام مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته خبرداد.
او با بیان اینکه در سال گذشته ۴۲ میلیارد ریال تسهیلات در قالب مشاغل خانگی از سوی بانک های عامل در سطح استان پرداخت شد، گفت: ۱۰۰ درصد این اعتبارات جذب و به متقاضیان پرداخت شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد افزود: این میزان اعتبار زمینه اشتغال ۳۵۱ نفر را در سطح استان ایجاد کرد.
او گفت: با پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی برای زنان خانه دار با هدف ایجاد مهارت، کسب و کار و کمک به اقتصاد خانواده است.
نیک مرام افزود: بیشترین سهم پرداختی تسهیلات در حوزه کشاورزی و زیرمجموعه های آن و صنایع دستی در استان بوده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


صدور ۱۸۳ مجوز اشتغال خانگی در حوزه فرهنگی و هنری گیلان

مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به صدور ۱۸۳ مجوز اشتغال خانگی در حوزه فرهنگ و هنر، گفت: در سال گذشته ۱۶۱ مورد تسهیلات اشتغالزایی نیز پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، فیروز فاضلی پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌ها و اقدامات اداره کل ارشاد گیلان در سال گذشته، اظهار کرد: در مجموع در سال ۹۸ بیش از ۲۰ هزار و ۱۸۹ مورد فعالیت فرهنگی و هنری در سطح استان انجام شده است.
.وی با بیان اینکه این فعالیت‌ها توسط معاونت‌های فرهنگی و رسانه، هنری و سینمایی، توسعه و مدیریت منابع ارشاد گیلان برگزار شده است، گفت: از این تعداد بیش از ۱۵ هزار برنامه توسط معاونت فرهنگی و رسانه در قالب اجرای برنامه‌ها، جشنواره، نمایشگاه، رونمایی و مسابقه کتاب، کارگاه‌های آموزشی و صدور مجوز برای موسسات، قرآنی، کانون‌ها و موسسات تبلیغاتی، نشریات و پایگاه‌های خبری و تبلیغات محیطی و آگهی‌های رسانه‌ای بوده است.
مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به انجام بیش از ۳۶۰۰ برنامه از سوی معاونت هنری و سینمایی در سال گذشته، افزود: برگزاری جشنواره‌های مختلف، نمایشگاه‌ها، نشست‌ها و کارگاه در حوزه‌های هنری اعم از نمایش، موسیقی، تجسمی، نقاشی، خوشنویسی، عکس، سینمایی، مد و لباس برخی از فعالیت‌های این معاونت بوده است.
وی صدور مجوز تولید ۱۱۱ فیلم مستند و کوتاه، اجرای ۳۵۱ نمایش با ۱۳۸۸ نوبت اجرا در ۲۴ سالن، ۱۶۳ موسیقی صحنه‌ای اعم از سنتی، پاپ و محلی، صدور مجوز فعالیت سه نگارخانه جدید در گیلان و برپایی ۱۱۱ نمایشگاه هنرهای تجسمی، ۸۶ نمایشگاه عکس و ۲۰ نمایشگاه خوشنویسی از دیگر فعالیت‌های این معاونت اعلام کرد.
فاضلی با بیان اینکه همچنین در سال گذشته هزار و ۱۳۱ فعالیت مشترک از سوی معاونت‌های فرهنگی و هنری برگزار شده است، تصریح کرد: معاونت توسعه و مدیریت منابع ارشاد گیلان نیز ۳۹۲ فعالیت در سال گذشته در انجام داده است.
ی در ادامه به برگزاری دوره‌های آموزشی برای کارکنان این اداره کل در سراسر استان اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۸۳ مورد مجوز اشتغال خانگی و ۱۶۱ مورد تسهیلات خود اشتغالی در حوزه فرهنگ و هنر در استان گیلان صادر و اعطا شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


صدور ۳۹ مجوز مشاغل‌ خانگی در همدان

رئیس اداره اشتغال و مدیریت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان از صدور ۳۹ مجوز مشاغل خانگی در سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تقریباً ۸۱ نفر به صورت مستقل در کل استان و هفت نفر به‌صورت پشتیبان در مشاغل خانگی ثبت‌نام شده است.

اسماعیل قهرمانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر از ۸۱ نفر ثبت نام شده برای مشاغل خانگی ۳۹ نفر به صورت مستقل و دو نفر پشتیبان توانستند به صورت الکترونیکی مجوز بگیرند.
وی با بیان اینکه حوزه خیاطی، چرم، صنایع دستی، سفال، منبت، تولید ترشی و مربا، رشته بری و پرورش دام سبک مانند گاو و گوسفند جزء مشاغل خانگی پرمتقاضی هستند، اعلام کرد: در روزهای کرونایی نیز در قالب طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به عنوان یک طرح دو جانبه بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تجای‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی، این نهاد انقلابی تولید ماسک را در کل کشور بر عهده دارد.
قهرمانی با اشاره به وجود ۳۲۰ رسته مشاغل خانگی در استان تصریح کرد: در سال گذشته برای افراد پشتیبان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان و برای افراد مستقل تا سقف ۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده بود که در سال ۹۹ هنوز تسهیلات وام ابلاغ نشده است.
رئیس اداره اشتغال و مدیریت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با اشاره به اینکه در سال گذشته ۸۸ درصد از سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی استان جذب و پرداخت شده است، یادآور شد: در سال گذشته سهمیه استان برای مشاغل مستقل و پشتیبان ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان سهمیه بود که معادل ۸۸ درصد آن پرداخت شده است و ۶۰۰ میلیون تومان آن باقیمانده که طی هفته آینده صددرصد پرداخت خواهد شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


تولید ۹۰۵ هزار ماسک توسط تیم مشاغل خانگی لرستان

دکتر سیدعلی نادر دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: در راستای اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در خدمت مبارزه با کرونا ۹۰۵ هزار ماسک در استان تولید شده است.

وی تصریح کرد: این ماسک‌ها توسط تیم مشاغل خانگی زنان سرپرست خانوار که تحت حمایت جهاد دانشگاهی لرستان مدیریت و ساماندهی شده‌اند تولید و در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
دکتر دهقانی اظهار کرد: همچنین توسط این تیم ۱۵۰ عدد گان و ۵۰۰ عدد دستکش تولید و روانه بازار شده است.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان تصریح کرد: این ماسک‌ها توسط زنان سرپرست خانوار استان در شهرهای بروجرد، معمولان، الیگودرز و خرم آباد تولید شده است.
دکتر دهقانی ساخت دستگاه ضدعفونی‌کننده با یو وی سی و بخار سرد و همچنین ضدعفونی کننده موادغذایی و ایده‌های متنوع دیگر در موضوع جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را از دیگر برنامه‌های جهاد دانشگاهی استان دانست که علی‌رغم مکاتبات و پیگیری لازم مراجع صدور مجوز فعلاً پاسخی ندادند.
ی عزم، اراده، تلاش و سازماندهی برای حضور موثر در عرصه مبارزه با ویروس کووید ۱۹ در بین تیم‌های مشاغل خانگی و زنان سرپرست خانوار را ستودنی دانست و تاکید کرد: برای موفقیت در چنین بحران‌هایی نیازمند چنین انسجامی هستیم که نتیجه آن خدمت صادقانه است.
رئیس جهاد دانشگاهی لرستان توزیع بخشی از این اقلام در مناطق محروم و حاشیه شهرها و نیز کمک برخی افراد خیر برای تامین مواد اولیه را از دیگر شاخص‌های قابل بیان این اقدام دانست و گفت: قطعاً فعالیت در این عرصه در ذهن مردم نجیب کشور خواهد ماند و همه گروه‌ها از جمله تیم‌های پزشکی و کادر درمانی که مجاهدانه در سخت‌ترین شرایط در کنار مردم بودند و تلاش کردند در ذهن مردم و جامعه عزیزتر خواهد شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا


مشاغل خانگی وام اشتغال دریافت کردند

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: بانک‌های عامل پارسال بیش از ۴۰ میلیارد ریال به متقاضیان مشاغل خانگی استان وام پرداخت کردند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، محمد حسین ریاحی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان یزدگفت: سهم ابلاغی تسهیلات مشاغل خانگی استان در سال گذشته ۵۰ میلیارد ریال بوده که سهم بانک‌های رفاه کارگران و توسعه تعاون هر کدام به میزان ۲۵ میلیارد ریال رسیده است.
او افزود: تعداد ۸۱۱ مجوز در حوزه مشاغل خانگی در سال ۹۸ صادر شده که از این تعداد، ۸۰۲ مجوز برای متقاضیان مستقل و ۹ مجوز برای متقاضیان پشتیبان بود.

ریاحی با بیان اینکه تعداد ۴۱۸ طرح به مبلغ۶۸۸۰۰ میلیون ریال به بانک‌های عامل (رفاه – توسعه تعاون) برای اخذ وام معرفی شده اند، تصریح کرد: از این تعداد به ۳۰۷ طرح مبلغ ۴۰۴۶۰ میلیون ریال اعتبار پرداخت گردیده، که این طرح‌ها فرصت اشتغال برای ۳۳۸ نفر را فراهم نمودند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اینکه در حوزه مشاغل خانگی تفکیک جنسیتی وجود ندارد و زنان و مردان می‌توانند با توجه به مهارت خود در منزل، نه تنها برای خود بلکه برای سایر اعضای خانواده شغل ایجاد کنند، افزود: می‌توان در کنار خانواده و همراه با مراقبت از فرزندان، در محیط آرام، راحت و امن خانه مشغول به کار و کسب در آمد شد.

او کاهش هزینه‌های رفت و آمد و همچنین مشکلات ناشی از ترافیک را از مزایا مشاغل خانگی دانست و افزود: مشاغل خانگی باعث توسعه فرهنگ کار در خانواده می‌شود و فرزندان در زمان حضور پدر یا مادر در منزل اهمیت کسب و کار را از نزدیک درک می‌کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


مجوز الکترونیکی مشاغل خانگی در ایلام صادر شد

معاون کارآفرینی و اشتغال تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۹۳ مجوز الکترونیکی مشاغل خانگی صادر شده است.

حمد خان محمدیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توجه به مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه‌ های اجرایی، به منظور تسریع در انجام کار، کاهش زمان و هزینه، تامین رضایت و کرامت مردم، صدور مجوز مشاغل خانگی را الکترونیکی کرده است.
وی افزود: این طرح از ابتدای سال جاری در استان اجرایی شده و شفافیت و تسهیل گری در فرآیند صدور مجوزهای مشاغل خانگی از مزایای طرح الکترونیکی است.
معاون کارآفرینی و اشتغال تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام یادآور شد: سهم میراث فرهنگی از صدور این مجوزها ۱۴۷، جهاد کشاورزی ۱۵۰ ، صنعت، معدن و تجارت ۱۱۰ ، کمیته امداد امام خمینی(ره) هفت ، بنیاد شهید و امور ایثارگران سه و فرهنگ و ارشاد اسلامی ۷۶ مجوز الکترونیکی است.
خان محمدیان تاکید کرد: این طرح ابتدا در چهار استان ایلام، خراسان جنوبی، کرمان و گیلان به صورت آزمایشی اجرا شده و از سال آینده در سراسر کشور اجرا می شود.
گفتنی است تسهیلات مشاغل خانگی استان با عاملیت بانک های توسعه تعاون و رفاه کارگران است.
سامانه مشاغل خانگی به منظور تسهیل گری و تسریع در روند کار و عملیاتی کردن قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، توسط مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری، به نشانی ttps://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir تهیه و طراحی شد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به طرح‌های جهاد کشاورزی

مدیر جهادکشاورزی فارسان، از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به طرح‌های کشاورزی این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، کوچکی مدیر جهادکشاورزی فارسان گفت: از ابتدای امسال، دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در قالب تسهیلات به ۱۹ طرح مشاغل خانگی پرداخت شد.
او افزود: این طرح‌ها در رشته‌های تولیدات گیاهی، صنایع تبدیلی و دام و طیور است که با اجرای این طرح‌ها زمینه اشتغال ۳۰ نفر فراهم گردید.
کوچکی اضافه کرد: مشاغل خانگی راهکار مناسبی برای اشتغال خرد و متوسط و زمینه ساز ایجاد اشتغال و رفع مشکلات معیشتی برای بسیاری از خانواده‌ها است.
فارسان از شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری است که مرکز آن (شهر فارسان) در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرکرد مرکز استان قرار دارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.