اخبار استخدام معلولین (کلیه اخبار)

اخبار استخدام معلولین (کلیه اخبار)

اخبار استخدام معلولین 
اخبار استخدام معلولین (کلیه اخبار)

**در این صفحه آخرین اخبار استخدام معلولین کشور در اسرع وقت منتشر خواهد شد..


استخدام ۸۴۰ معلول در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش گفت:امسال در آموزش و پرورش ۲۸ هزار نفر استخدام داریم که برای گروه معلولان پیش بینی شده ۳ درصد (معادل ۸۴۰ نفر) است.
به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در مراسمی که به مناسبت روز جهانی نابینایان با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و همچنین رییس سازمان بهزیستی برگزار شد، نماینده نابینایان در استان اصفهان درباره وضعیت استخدام نابینان در وزارت آموزش و پرورش مطالبی را عنوان کرد.

در این راستا محمد شریعتمداری وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی تماسی تلفنی با محسن حاجی میرزایی برقرار کرد که وزیر آموزش و پرورش در این تماس تلفنی به منظور اشتغال نابینایان و معلولان توضیحاتی ارائه داد و بیان کرد: امسال ۲۸ هزار نفر استخدام داریم؛ ظرفیتی که برای گروه معلولان پیش بینی شده ۳ درصد (معادل ۸۴۰ نفر) است که به تفکیک استان و شهرستان مشخص شده که در چارچوب قانون اجرا خواهد شد.

حاجی میرزایی بیان کرد: در مورد سایر بخش‌های دیگر درخواستم این است که نماینده‌ای از این دوستان تشریف بیاورند تا من آن‌ها را به مرکز نیروی انسانی وزارتخانه مرتبط کنم.

وی خاطرنشان کرد: ما در اجرای قانون تابع و علاقه‌مند هستیم تا هر خدمتی که بتوانیم برای این دوستان انجام دهیم، بنابراین اگر نماینده شان را به بنده معرفی کنند من نیز آقای حسینی پور که رییس مرکز نیروی انسانی است را مامور می‌کنم که مشترکا موارد را بررسی کنند و پیشنهاد‌های لازم را برای اجرای بهتر قوانین و مقررات ارائه کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


معلولان از فرصت ۳ درصد سهمیه آزمون استخدامی استفاده کنند

رئیس سازمان بهزیستی کشور از افراد دارای معلولیت خواست که از فرصت سه درصد سهمیه استخدامی در آزمون استخدامی استفاده کنند و گفت: مطابق ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت دولت مکلف است که حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد.

به گزارش خبرنگار بازارکار، وحید قبادی دانا روز جمعه در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس این ماده قانونی بالاترین مسئول دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی غیر دولتی یعنی شهرداری‌ها و بانک‌ها مکلف به اجرای دقیق این ماده هستند. بر اساس قانون متخلفان حسب مورد با حکم مراجع ذیصلاح به مجازات تعزیری به جزای نقدی درجه پنج تا هشت موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی همچنین انفصال موقت یا دائم از خدمات عمومی، تنزل مقام یا محرومیت از انتصاب به پست‌های حساس مدیریتی یا اخراج از نهاد یا سازمان متبوع محکوم می شوند.
وی با قدردانی از معاونت رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی خاطرنشان کرد: از سال ۹۸ بعد از تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و ابلاغ آن توسط ریاست جمهور با همکاری بسیار خوب سازمان اداری و استخدامی، این قانون پیاده شده است و در آزمون های استخدام مدنظر قرار گرفته است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی در هفته دوم آبان ماه برگزار خواهد شد و داوطلبانی که شرایط لازم را داشته باشند می توانند در آن شرکت کنند.
قبادی دانا افزود: مطابق با ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری، افرادی که در آزمون شرکت می‌کنند و داوطلب هستند باید توانایی انجام کاری که برای این قرار است استخدام بشوند را داشته باشند. بر اساس این آزمون هر داوطلب می تواند یک شغل محل را انتخاب کند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در این آزمون فراگیر مشترک ۳۸ هزار ظرفیت استخدامی مربوط به ۲۶ دستگاه اجرایی اعلام شده سه درصد است، این پست های در نظر گرفته شده اختصاص داده شده به سهمیه افراد دارای معلولیت که این سهمیه از سایر سهمیه های استخدامی مجزا شده و عزیزان دارای معلولیت می‌توانند شغل محل های مشخص شده در این رشته ها را انتخاب کنند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طبیعتاً رقابت بین این داوطلبان معلول در شغل محل های مشخص شده برای افراد دارای معلولیت صورت می‌گیرد و این عزیزان بر اساس نمره کسب شده می‌ توانند در امتحان مشترک فراگیر به عنوان مستخدمین مربوطه استخدام شوند.
وی تاکید کرد: هیچ‌یک از سهمیه‌های در نظر گرفته شده قابل تخصیص به سایر داوطلبان نیست حتی اگر افراد دارای معلولیت که با هم رقابت می‌کنند برای به دست آوردن یک شغل محل که در سهمیه افراد دارای معلولیت مندرج هست موفق به کسب این سهمیه نشوند و این سهمیه تکمیل نشود میتواند فرصت باقی بماند و برای آزمونهای مراحل بعدی محفوظ خواهد ماند.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که ظرفیت مطابق چیزی که توسط مسئولین سازمان اداری استخدامی اعلام شده حدود ۳۸ هزار نفر باشد حدود ۱۱۵۰ ظرفیت مشخص شده برای افراد دارای معلولیت پنج درصد این موارد را شامل میشود.
قبادی دانا افزود: از همه عزیزان دارای معلولیت می خواعم که هرچه سریعتر اقدام کنند و در این آزمون ثبت‌نام بکنند.فرصت ثبت نام در آزمون از روز پنجشنبه بیستم شهریور ماه ساعت ۱۲ ظهر آغاز شده متولی برگزاری آزمون سازمان سنجش آموزش کشور است طبیعتاً ثبت نام در درگاه اطلاع رسانی سازمان آدرس sanjesh.org خواهد بود و تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۹ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: از افراد دارای معلولیت درخواست می‌کنم که از این فرصت استفاده کنند و هر چه سریعتر کسانی که حائز شرایط هستند در آزمون ثبت‌نام کنند تا این که بتوانیم ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را در سال ۹۹ به شایستگی برگزار کنیم و ۳ درصد سهمیه های استخدامی توسط افراد دارای معلولیت استفاده شود البته اگر مازاد در سهمیه استخدامی به آن عزیزان دارای معلولیت استفاده کنند. از طریق رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد هم میتوانند این کار را در شغل محل های مشخص شده انجام دهند.
قبادی دانا خاطرنشان کرد: امیدوارم که عزیزان دارای معلولیت که شایستگی های بسیاری دارند و توانایی انجام کارهای بزرگی را دارند و این امر را در مراحل مختلف نشان دادند بتوانند از این فرصت و از این ظرفیت قانونی به نحوه شایسته استفاده کنند.

وی گفت: مطابق ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت دولت مکلف است که حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی را اعم از وزارتخانه ها سازمانها موسسات شرکت ها و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه‌های که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد.

منبع : بازار کار


اختصاص حداقل ۳ درصد ظرفیت آزمون استخدامی به معلولان

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی در هفته دوم آبان ماه برگزار می‌شود گفت: در این آزمون فراگیر مشترک، ۳۸ هزار ظرفیت استخدامی مربوط به ۲۶ دستگاه اجرایی اعلام شده است که حداقل سه درصد پست‌های در نظر گرفته شده به سهمیه معلولان اختصاص یافته است.

به گزارش ایمنا، به نقل از سازمان بهزیستی کشور، وحید قبادی دانا با بیان اینکه مطابق ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، دولت مکلف است حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان، موسسات، شرکت‌ها و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد، گفت: بر اساس این ماده قانونی بالاترین مسئول دستگاه‌های اجرایی نهادهای عمومی غیردولتی یعنی شهرداری‌ها و بانک‌ها مکلف به اجرای دقیق این ماده هستند.
وی افزود: بر اساس قانون متخلفان حسب مورد با حکم مراجع ذیصلاح به مجازات تعزیری جزای نقدی درجه ۵ تا ۸ موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی و انفصال موقت یا دائم از خدمات عمومی، تنزل مقام یا محرومیت از انتصاب به پست‌های حساس و مدیریتی یا اخراج از نهادها یا سازمان متبوع محکوم می‌شوند.
وی ادامه داد: بر این اساس از سال ۹۸ بعد از تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و ابلاغ آن توسط رئیس جمهوری و با همکاری سازمان اداری و استخدامی، این قانون پیاده شده و در آزمون‌های استخدامی مدنظر قرار گرفته است.
قبادی دانا با بیان اینکه هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی در هفته دوم آبان ماه برگزار می‌شود گفت: داوطلبانی که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.
به گفته وی، مطابق با ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری افرادی که در آزمون شرکت می‌کنند باید توانایی انجام کاری که قرار است برای آن استخدام شوند را داشته باشند، بر اساس این آزمون هر داوطلب می‌تواند یک شغل – محل را انتخاب کند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: با توجه به اینکه در این آزمون فراگیر مشترک، ۳۸ هزار ظرفیت استخدامی مربوط به ۲۶ دستگاه اجرایی اعلام شده است؛ سه درصد پست‌های در نظر گرفته شده به سهمیه معلولان اختصاص یافته است که این سهمیه از سایر سهمیه‌های استخدامی مجزا شده است و افراد دارای معلولیت می‌توانند شغل محل‌های مشخص شده در این سهمیه را انتخاب کنند و رقابت بین داوطلبان معلول در شغل محل‌های مشخص شده برای افراد دارای معلولیت صورت می‌گیرد و این افراد بر اساس نمره‌ای که در امتحان مشترک فراگیر کسب می‌کنند، می‌توانند به عنوان مستخدمین مربوطه استخدام شوند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هیچیک از سهمیه‌های در نظر گرفته شده قابل تخصیص به سایر داوطلبان نیست، تصریح کرد: حتی اگر افراد دارای معلولیت که با هم برای به دست آوردن یک شغل محل که در سهمیه افراد دارای معلولیت مندرج است رقابت می‌کنند و موفق به کسب این سهمیه نشوند، می‌تواند این فرصت برای آزمون مراحل بعدی محفوظ بماند.
وی ادامه داد: در صورتی که ظرفیت ۳۸ هزار نفر باشد، حدود هزار و ۱۵۰ ظرفیت برای افراد دارای معلولیت (که ۵ درصد از موارد را شامل می‌شود)، مشخص شده است.
قبادی دانا در ادامه از همه افراد دارای معلولیت خواست که هر چه سریع‌تر اقدام و در این آزمون ثبت نام کنند، فرصت ثبت‌نام در آزمون از پنجشنبه ۲۰ شهریور ساعت ۱۲ ظهر آغاز شده است، متولی برگزاری آزمون سازمان سنجش آموزش کشور است و ثبت نام نیز در درگاه اطلاع رسانی سازمان به آدرس sanjesh.org است و تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۹ شهریور ادامه دارد.
در این راستا رئیس سازمان بهزیستی کشور از این افراد خواست که از فرصت استفاده کنند و هرچه سریع‌تر افرادی که حائز شرایط هستند در آزمون ثبت‌نام کنند تا بتوانیم ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را در سال ۹۹ نیز به شایستگی اجرا کنیم و سه درصد سهمیه استخدامی توسط معلولان استفاده شود، البته اگر افراد دارای معلولیت بخواهند مازاد بر سهمیه استخدامی استفاده کنند از طریق رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد نیز می‌توانند این کار را در شغل محل‌های مشخص شده انجام دهند.

منبع : خبرگزاری ایمنا


203معلول در استخدام دستگاه‌های اجرایی خراسان شمالی هستند

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی گفت: ۲۰۳ معلول در استخدام دستگاه‌های اجرای استان هستند که پنج نفر از آن‌ها در سال گذشته به‌کار گرفته شده‌اند.

اسماعیل قربانی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس قانون دستگاه های اجرایی باید قانون به کار گیری معلول را رعایت کنند و به همین دلیل از سه سال پیش در استخدام ها ستون ویژه معلولان بهزیستی تعریف شده است.

وی افزود: در سال ۹۸، ۵ دستگاه دولتی در خراسان شمالی استخدامی داشتند و از اتفاقات خوب این بود که نماینده اداره کل بهزیستی از حوزه توان بخشی در هنگام مصاحبه با معلولان حضور داشت و در هر دستگاه یک معلول جذب شد.

وی مهم‌ترین مشکل معلولان استان را اشتغال بیان کرد و گفت: اعتبار اشتغال زایی سال جدید مدد جویان بهزیستی خراسان شمالی از جمله معلولان استان، ۳۲۰ میلیارد ریال است که به شکل تسهیلات پرداخت می شود.

۱۵ درصد از کودکان خراسان شمالی که در سن مدرسه هستند، دچار نوعی معلولیت بوده و با همسالان خود تفاوت دارند.

خراسان شمالی با دارا بودن ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارای ۲۱ هزار و ۳۰۷ معلول است.

در این استان نام ۱۰۷ هزار مددجو در سامانه بهزیستی به ثبت رسیده که از خدمات این نهاد حمایتی برخوردار هستند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


الزام اجرای قانون ۳ درصد استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی

نشست خبری معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت چهلمین سال تاسیس این سازمان با اصحاب رسانه، صبح امروز در ساختمان مرکزی بهزیستی بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش بازارکار، دکتر وحید قبادی دانا در این نشست ضمن تبریک سالروز تاسیس بهزیستی و تشریح فعالیت ها و برنامه های این سازمان گفت: طبق قانون وظیفه بهزیستی حمایت از گروههای ویژه از جمله؛ زنان، کودکان، سالمندان، افراد دارای معلولیت و بیماران خاص است.
وی “بهزیستی در گام دوم؛ شفافیت ، تحول خدمت و ارتقای سلامت اجتماعی خانواده” را شعار امسال هفته بهزیستی ذکر کرد و افزود: یکی از محورهای فعالیتی سازمان موضوع شفافیت است که در حال حاضر سامانه و ستاد شفافیت بهزیستی آغاز به کار کرده و براساس آن فعالیت‌هایی صورت گرفته بر روی این سامانه قرار گرفته است.

وی به سامانه املاک بهزیستی اشاره کرد و بیان کرد: درسامانه املاک بهزیستی ۲هزار و۸۰۰ ملک این سازمان قرارگرفته است. همچین سامانه مشارکت‌های مردمی، کلیه تفاهم نامه‌ها و قراردادها بر روی سامانه شفافیت قرار گرفته است. همچنین همه مددجویان تحت پوشش این سازمان با دسترسی به این سامانه می توانند کلیه پرداختی مددجویان را از سال ۹۱ مشاهده کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطر نشان کرد: همچنین عملکرد مالی سال ۹۸ برای اولین بار به طور شفاف روی این سامانه قرار گرفته است.

قبادی دانا در ادامه با بیان اینکه در سال ۹۸ از ردیف اصلی سازمان، دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده بود گفت : از این مبلغ دو هزار و ۱۰۰میلیارد تومان یعنی معادل ۷۶ درصد از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص یافته است.

وی همچنین اعتبارات این سازمان از محل تبصره ۱۴ در بحث هدفمندی یارانه‌ها را مبلغ دو هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان ذکر کرد که معادل ۹۹ درصد آن تخصیص یافته است.

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه در سال ۹۸ برای اولین بار بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان تخصیص یافت، گفت : بودجه در نظر گرفته شده در این بخش هزار و ۱۰۰میلیارد تومان بود که ۷۷۶ میلیارد تومان یعنی معادل ۷۳ درصد آن در سال گذشته تخصیص یافت.

وی افزود: سال گذشته ۸۵ درصد از اعتبارات پیش‌بینی شده سازمان بهزیستی در قانون بودجه تخصیص یافت و در قسمت‌های مختلف هزینه شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر ریز فعالیت‌های مختلف سازمان در معاونت‌های مختلف در سامانه موجود است، از پرداختهای مختلف بهزیستی به مددجویان تحت پوشش این سازمان به شکل غیرمتمرکز خبر داد.

پرداخت ۴۵۸ هزار میلیارد تومان برای ۵۰۳ هزار خانوار مستمری بگیر در سال به صورت الکترونیکی

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: ۴۵۸ هزار میلیارد تومان سالانه برای ۵۰۳ هزار خانوار مستمری بگیر به صورت الکترونیکی از محل اعتبارات بهزیستی پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: در سال ۹۸ از محل تبصره ۱۴ قانون برنامه و بودجه نیز دو هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان به عنوان افزایش مستمری برای یک میلیون و ۶۹ هزار خانوار پرداخت شده است.

قبادی دانا گفت: دوهزار و۳۳۰ میلیارد تومان مستمری در سال ۹۸ برای یک میلیون و ۶۹ هزار خانوار بعد از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان بعنوان شروع اجرای قانون وبرای ماده ۲۷ پرداخت وکمک هزینه نگهداری از معلولان شدید و خیلی شدید که در دهک‌های درآمدی یک تا سه هستند آغاز شد به طوریکه ۲۸۰ میلیارد تومان در سال به شکل هر سه ماه یکبار مبلغی برای ۱۹۱ هزار خانوار پرداخت می‌شود.

وی همچنین در خصوص خانوارهای دارای فرزندان سه قلو به بالا و خانواده‌های دارای فرزند دو قلو در دهک‌های یک تا ۳ نیز افزود: سالانه ۴۷ میلیارد تومان برای ۹ هزار و ۲۶۶خانوار پرداخت می‌شود.

قباید دانا به حق پرستاری افراد معلول دارای ضایعه نخاعی که شامل ۲۶ هزار و ۱۸۵خانوار هستند اشاره کرد و بیان داشت: هر سال معادل ۱۷۴ میلیارد تومان به ازای سرانه هر نفر ۵۵۴ هزار تومان پرداخت می شود. البته این مبلغ در گذشته به شکل سرانه ۲۰۰ هزار تومان بود.

تخصیص ۷۱ میلیارد تومان برای ۵۵۱مراکز شبه خانواده

رئیس سازمان بهزیستی کشوردر ادامه با اشاره به بودجه ۳۶ میلیاردی حق پرستاری و مددکاری خانواده‌های افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیزگفت: برای ۱۷ هزار خانوار که از کودکان بی‌سرپرست یا دارای سرپرستان غیر موثر نگهداری می‌کنند ۱۳۲ میلیارد تومان در سال اختصاص یافته است که سرانه هر کودک از ۳۷۰ هزار تومان به ۶۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی یاد آور شد: برای ۵۵۱مراکز شبه خانواده نیز ۷۱ میلیارد تومان تخصیص یافت که ماهانه برای کودکان تا ۱۳ سال ۶۵۰ هزار تومان، کودکان ۱۲ تا ۱۸ هر نفر ۷۵۰ تومان و برای فرزندان معلول سرانه ۹۲۵ هزار تومان به شکل الکترونیکی و متمرکز روی کارت بانکی آنها واریزمی‌شود.

افزایش دو برابری سرانه تامین وسایل بهداشتی از ماه جاری

قبادی دانا همچنین گفت: برای بیماران روانی نیز ۴۸۵ میلیارد تومان به مراکز غیر دولتی پرداخت شده است که برای مراکز درجه یک سرانه هر نفر ۹۲۴ هزار تومان در ماه و برای مراکز درجه دو ۸۴۰ هزار تومان به ازای هر فرد پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشورهمچنین از پرداخت ۳۸مبلغ میلیارد تومان برای امور مددکاری زنان سرپرست خانوار خبر داد.

قبادی دانا افزود: برای کاردرمانی و فیزیوتراپی و توانبخشی به ازای هر فرد در مراکز درجه یک مبلغ ۶۲۷ هزار تومان در ماه و مراکز درجه دوم ۵۶۲ هزار تومان برطبق مصوبه هیئت وزیران برای هزارو ۳۱۴ مرکز پرداخت می شود.

وی به تامین وسایل بهداشتی افراد دارای معلولیت و دارای ضایعه نخاعی اشاره کرد و تصریح کرد: علاوه بر بحث حق پرستاری که به ۵۲۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده، سرانه تامین وسایل بهداشتی آنها از ماه جاری به دو برابر افزایش پیدا میکند یعنی از ۸۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان به مبلغ ۱۶۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان بسته به ضایعه نخاعی برای ۲۷ هزار و ۸۷۶ خانوار افزایش می یابد.

قبادی دانا با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ هزار مهدکودک تحت پوشش سازمان وجود دارد گفت : از این تعداد ۷ هزار مهد در روستا مهد برای نگهداری از فرزندان مناطق محروم هستند که در این مراکز یک وعده غذای گرم با اختصاص مبلغ ۷۵ میلیارد تومان بودجه تامین و توزیع می شود.

پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانشجویان درمراکزدولتی برای نخستین بار

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: پرداخت هزینه تحصیلی دانشجویان تحت بهزیستی در مراکز غیردولتی از دیگر اقدامات سازمان ذکر کرد و گفت : امسال برای نخستین بار کمک هزینه تحصیلی دانشجویان در مراکز دولتی نیز پرداخت می‌شود که بر همین اساس ۲هزار و ۹۱۹ نفر از دانشجویان از این تسهیلات بهره‌مند خواهند شد.

وی ارائه خدمات از سوی مراکز فوریتهای اجتماعی در قالب اورژانس اجتماعی، را از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی ذکرکرد وافزود: سال گذشته بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان در این حوزه هزینه شده است که طبق آمار ۴۸۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات بهزیستی در سال گذشته به صورت الکترونیکی و متمرکز و البته شفاف براساس کد ملی مددجویان و موسسات پرداخت شده است.

قبادی دانا با تاکید بر اینکه حرکت سازمان بهزیستی بر روی ریل شفافیت صورت می گیرد خاطرنشان کرد:‌ هم اکنون این سازمان کارنامه خوبی از این مسئله از خود نشان داده است و این امر منجر به تحقق تحول در خدمت‌رسانی به جامعه هدف سازمان بهزیستی خواهد بود.

پیشگیری از وقوع معلولیت در کشوراز اهداف سازمان است

رئیس سازمان بهزیستی کشور به اقدامات این سازمان در حوزه غربالگری در طی سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: از سال ۷۴ تاکنون ۴۱ میلیون کودک در طرح غربالگری تنبلی چشم شرکت کردند که در همین زمینه از تنبلی چشم ۴۰۰ هزار کودک جلوگیری شده است. همچنین در طرح غربالگری شنوایی نیز که از سال ۸۴ از سوی سازمان بهزیستی آغاز شده است تا به امروز ۱۱ میلیون نوزاد در این طرح شرکت کرده‌اند و از ایجاد ناشنوایی و کم‌شنوایی ۳۱ هزار نوزاد جلوگیری شده است و در واقع یکی از اهداف سازمان بهزیستی پیشگیری از وقوع معلولیت در کشور است.

وی به انجام مشاوره‌های ژنتیک از سوی سازمان بهزیستی نیز اشاره کرد وگفت: در سالهای اخیر اقدام قابل توجهی محسوب می‌شود به طوری از سال ۷۵ تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار خدمات مشاوره ژنتیک به منظور پیشگیری از معلولیت به خانواده‌ها ارائه شده است.

تسهیل شرایط واگذاری کودکان به خانواده‌ها با راه اندازی سامانه ملی فرزند خواندگی

قبادی دانا استراتژی سازمان بهزیستی را فعالیت‌های موثر در بستر خانواده دانست و گفت: از سال ۹۰ تا به امروز سرپرستی ۱۰ هزار کودک در قالب فرزندخواندگی به خانواده‌ها واگذار شده است. در واقع سیاست سازمان این است که این کودکان به خانواده‌های متقاضی و حائز شرایط واگذار شوند تا کودکان در کنار خانوادهای جدید خود رشد کنند.

وی همچنین به تسهیل شرایط واگذاری کودکان به خانواده‌ها اشاره کرد و گفت:‌ با راه‌اندازی سامانه ملی فرزندخواندگی که چندی پیش توسط سازمان بهزیستی رونمایی شد پروسه فرزندخواندگی تسهیل شده است ولی این به معنی این نیست که سازمان بهزیستی توجی به وضعیت واگذاری آنها نداشته باشد چرا که اگر توجه لازم به واگذاری فرزندان انجام نگیرد در آینده این کودکان با مشکل و آسیب جدی روبرو خواهند شد.

قبادی دانا اضافه کرد:‌ یکی د یگر از فعالیت‌های سازمان بهزیستی مسئله آموزش و توانمندسازی خانواده‌هاست که این موضوع از اهداف بهزیستی محسوب می‌شود. از این رو با فراهم کردن شرایط به سمت توانمندسازی افراد تحت پوشش خود گام برمی دارد که کمک به تامین مسکن افراد تحت پوشش یکی از مقوله‌های توانمندسازی محسوب می‌شود.

واگذاری ۱۲۶ هزار و ۲۰۲ واحد مسکونی به مددجویان تاکنون

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد:‌ از سال ۸۴ تا به امروز ۱۲۶ هزار و ۲۰۲ واحد مسکونی با مشارکت شرکای اجتماعی سازمان بهزیستی به مددجویان تحت پوشش واگذار شده است که تنها۹۰ هزار و ۳۲۸ واحد مسکونی در دولت یازدهم واگذار شده است همچنین در یکسال اخیر واگذاری مسکن به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی شتاب بیشتری گرفته است.

وی همچنین بیان داشت : در هفته بهزیستی دو هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی به جامعه هدف بهزیستی واگذار خواهد شد همچنین در طی یک سال گذشته تفاهمنامه مختلفی با دستگاه‌ها و سازمانها و برای تامین مسکن مددجویان به امضا رسیده است که از آن جمله می‌توان به تفاهمنامه با بسیج سازندگی برای احداث ۵ هزار واحد مسکونی اشاره کرد که هم اکنون فرآیند ساخت ۲۰۰۰ هزار آغاز شده است.

قبادی دانا ادامه داد: در راستای امضای تفاهمنامه‌ها با دستگاه‌ها، تفاهمنامه‌ای نیز با بنیاد مسکن به امضا رسید که براساس آن ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی تعهد شده است که در همین زمینه احداث ۱۴ هزار واحد آغاز شد که از این تعداد ۷ هزار واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش بهزیستی واگذار شده است.

وی به امضای تفاهمنامه سازمان بهزیستی با قرارگاه خاتم اشاره کرد و گفت: برهمین اساس نیز قرار است ۱۵ هزار واحد احداث شود که فاز نخست آن و فرایند احداث یکهزار و ۵۰۰ واحد مسکونی آغاز شده است همچنین تفاهمنامه‌ای نیز با سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای احداث یک هزار واحد مسکونی برای ایتام تحت پوشش بهزیستی به امضا رسیده است که مراحل مقدماتی این طرح آغاز شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور سپس به احداث مسکن برای خانواده‌های دو معلول و دو معلول به بالا اشاره کرد و گفت: در این طرح نیز بنا داریم با مشارکت بنیاد مستضعفان و خیرین مسکن ساز واحدهایی برای این افراد بسازیم همچنین سقف کمکهای بلاعوض در مناطق روستایی ۳۶ میلیون تومان و در مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که از ۱۴ هزار خانواده مشمول؛ ۸ هزار و ۷۰۰واحد مسکونی ساخته شده است و به خانواده‌ها تحویل شده است که این فرآیند تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

تامین اجاره ‌بها و ودیعه مسکن مددجویان تحت پوشش بهزیستی

رییس سازمان بهزیستی کشور همچنین به مساعدت و کمک بنیاد مستضعفان برای تامین اجاره‌ بها و همچنین ودیعه مسکن مددجویان تحت پوشش بهزیستی اشاره کرد و گفت: ‌با عنایت رییس بنیاد مستضعفان مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به عنوان کمک هزینه اجاره مسکن مددجویان بهزیستی و همچنین مبلغ ۵۰ میلیارد تومان دیگر از سوی بنیاد مستضعفان برای کمک هزینه ودیعه مسکن مددجویان در قالب وام قرض‌الحسنه به سازمان بهزیستی اختصاص پیدا کرد که با درخواست این سازمان این رقم در صندوق امداد ولایت کمیته امداد اختصاص پیدا کرد که با عنایت کمیته امداد نیز مبلغ ۲۵ میلیارد تومان به این رقم اضافه شد.

وی گفت: در واقع رقم درنظر گرفته شده برای کمک هزینه ودیعه مسکن مددجویان بهزیستی به ۷۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که طبق هماهنگی های انجام شده قرار است تا سقف ۳۰ میلیون تومان تحت عنوان کمک هزینه ودیعه مسکن پرداخت شود که بازپرداخت این وام ۵ ساله خواهد بود و فرآیند پرداخت این تسهیلات تا پایان مردادماه فراهم خواهد شد.

قبادی دانا گفت: همچنین هزینه بلاعوض در ارتباط با رهن و اجاره‌ بهای منازل مددجویان نیز تا سقف ۶ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین به مشارکت ستاد اجرای فرمان امام و همچنین بنیاد مستضعفان برای تکمیل واحدهای مسکونی خانواده‌های دارای دو معلول و دو معلول به بالا اشاره کرد و گفت: در جلسه‌ای که با حضور وزیر رفاه، رئیس ستاد اجرای فرمان امام و همچنین بنیاد مستضعفان برگزار شد؛ ۵۰ میلیارد تومان از سوی ستاد اجرایی فرمان امام و ۳۶۰ میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای تکمیل واحدهای مسکونی برای خانواده‌ها دو معلول و دو معلول به بالا در نظر گرفته شده و تا پایان سال به نقطه مطلوبی خواهد رسید.

استفاده از ظرفیت موسسات غیردولتی و شرکای اجتماعی از سیاستهای این سازمان

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت موسسات غیردولتی و شرکای اجتماعی از دیگر سیاستهای سازمان بهزیستی محسوب می‌شود که در همین زمینه سازمان بهزیستی اقدام به اخذ مجوز برای فعالیت موسسات غیردولتی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی می‌کند که خوشبختانه با پیگیری های انجام شده تمام فرآیند صدور مجوز برای این موسسات به صورت الکترونیکی خواهد بود که این امر می‌تواند منجر به تسریع در صدور مجوز و جلوگیری از هرگونه اعمال سلیقه در این زمینه کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور نظارت بر روند خدمات موسسات غیردولتی را یکی از سیاست های سازمان بهزیستی برشمرد و گفت: فرآیند صدور و نظارت بر موسسات با راه‌اندازی سامانه صدور الکترونیکی به صورت برخط خواهد بود و این امکان را به سازمان بهزیستی خواهد داد که نظارت را بر موسسات در کمترین زمان ممکن انجام بدهد.

قبادی دانا اضافه کرد: براساس هماهنگی‌های انجام شده ۲هزار و ۵۰۰ مرکز خدمت بهزیستی در ۲۵۰۰ محله و منطقه در سراسر کشور ایجاد خواهد شد که در این مراکز ۲۲ خدمت سازمان بهزیستی در سطح یک ارائه خواهد شد.

شناسایی ۴۰۲ نفر مشمول بخشنامه تعارض منافع سازمان بهزیستی

قبادی دانا به بخشنامه تعارض منافع سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: این بخشنامه در ششم بهمن ماه سال قبل به تمامی استان ها ابلاغ شد که براساس آن تا به امروز نتایج خوبی را دربر داشته است به گونه ای که تاکنون ۴۰۲ نفر مشمول این بخشنامه شناسایی شده اند از این تعداد ۱۶۵ نفر پست دولتی خود را تغییر داده‌اند و ۱۹۳ نفر نیز مرکز خیریه خود را واگذار کردند. برای ۴۴ نفر هم قرار است تعیین تکلیف صورت بگیرد.

وی بیشترین آمار تعارض منافع در سازمان بهزیستی را در استانهای تهران و آذربایجان شرقی و کمترین افراد دارای تعارض منافع نیز در استانهای کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه ذکر کرد.

اجرای تمهیدات لازم را برای حمایت از گروه‌های در معرض آسیب از کرونا

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه خاطرنشان کرد: همزمان با شیوع ویروس کرونا و با توجه به شرایط سخت در کشور سازمان بهزیستی از همان ابتدا تمهیداتی را برای حمایت از گروه‌های در معرض آسیب کرونا از جمله سالمندان، معلولان، بیماران روانی مزمن و… در دستور کار خود قرار داد و پیش از ابلاغ بخشنامه و پروتکل وزارت بهداشت در تاریخ ۱۸ اسفندماه سال قبل؛ سازمان بهزیستی نخستین بخشنامه خود را در پنجم بهمن‌ماه سال ۹۸ به تمامی مراکز و بهزیستی سراسر کشور ابلاغ کرد.

وی افزود: همچنین ۸۰ دستورالعمل و پروتکل تخصصی در ارتباط با کووید ۱۹ به صورت تفکیک شده به مراکز تحت نظارت بهزیستی از جمله مهدهای کودک، مراکز توانبخشی، مراکز اقامتی میان‌مدت و… ابلاغ کرد و در تمامی این بخشنامه‌ها تاکید ویژه داشت که تمامی ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی باید اجرا شوند.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با ابلاغ بخشنامه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی از سوی سازمان؛ قرنطینه بیماران مشکوک در استان ها آغاز شد. همچنین تاکید ویژه شد که از پذیرش توان‌خواهان جدید مگر در موارد استثنا ممانعت شود.

وی ادامه داد: همچنین سامانه ثبت کووید ۱۹ نیز در سازمان بهزیستی راه‌اندازی شد که این سازمان توانست با همکاری و همراهی ۲۰ هزار مددکار، مادریار، کودک‌یار، پدریار، پزشک و پرستار اقدامات موثری را در ارتباط با ویروس کرونا انجام بدهد. درحال حاضر نیز با توجه به آمارهای کشوری ۲۵۲ هزار و ۷۲۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی از این تعداد یکهزار و ۳۳۳ نفر مبتلا شده‌اند.

وی گفت: از یک هزار و ۳۳۳ مددجویان مبتلا شده در مراکز بهزیستی به ویروس کرونا ۷۴۴ بهبود و ۴۵۶ نفر نیز در حال طی کردن فرآیند درمانی خود در مراکز نگهداری و یا بیمارستان ها هستند که متاسفانه از تعداد افراد مبتلا شده نیز ۱۳۳ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

رقم فوتی‌ها در سازمان بهزیستی از کل آمار کل کشور یک درصد است

قبادی دانا با اشاره به جانباختن ۱۳۳ نفر از مددجویان نگهداری شده در مراکز بهزیستی به دلیل ویروس کرونا خاطرنشان کرد:‌ این آمار درمقایسه با ۱۲ هزار و ۴۴۷ نفر فوتی به دلیل ویروس کرونا در کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در واقع رقم فوتی‌ها در سازمان بهزیستی از کل آمار کل کشور یک درصد است و این در حالی است که در برخی کشورهای اروپایی ۴۰ تا ۵۰ درصد از کل آمار فوتی‌ها به سالمندان اختصاص دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: خوشبختانه با اقدامات انجام شده هیچ یک از فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست بهزیستی به دلیل ویروس کرونا فوت نکرده‌اند. علاوه بر اینکه ۲۰ نفر از این افراد به ویروس کرونا مبتلا شده بودند که ۱۴ نفر آنها در حال طی کردن فرآیند درمانی خود هستند و ۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

وی ادامه داد: جانباختن ۱۳۳ نفر از مددجویان در مراکز بهزیستی در قبال حضور ۵۱ هزار نفر از این تعداد در مراکز نگهداری می‌تواند برای سازمان بهزیستی قابل توجه باشد و امیدواریم در ادامه راه نیز با تشدید نظارت ها و کنترل ها آمار ابتلا به بیماری کرونا کاهش پیدا کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: از ۲هزار و ۵۳۱ مرکز تحت نظارت سازمان بهزیستی، ۱۰۴ مرکز به ویروس کرونا آلوده شده‌اند که حتما با جدی شدن نظارتها و بخشنامه‌های تخصصی می‌توانیم شرایط بهتری را در آینده داشته باشیم.

قبادی دانا با اشاره به اینکه مراکز نگهداری در استان های تهران، فارس و گیلان شرایط خوبی را در ارتباط با پیشیگری از ویروس کرونا و اجرای پروتکل‌ها داشته‌اند، گفت:‌ استانهای هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان غربی بیشترین موارد را از ابتلا به ویروس کرونا در مراکز نگهداری به خود اختصاص دادند.

حرکت بهزیستی به سمت کوچک سازی مراکز نگهداری و خانواده محوری

وی ضمن تاکید بر سیاست سازمان بهزیستی مبنی بر حضور معلولان در کنار خانواده‌هایشان گفت: سیاست سازمان بهزیستی به گونه‌ای نیست که تعداد قابل توجهی از این افراد را در مراکز نگهداری کند. در واقع این سازمان بنا دارید با راه‌اندازی ۴۰ خانه کوچک فضای مناسبتری رابرای نگهداری بیماری مزمن و معلولان فراهم و در واقع تعداد معلولان در خانه‌ها کمتر از مراکز درمانی و آسایشگاه‌های بزرگ خواهد بود.

قبادی دانا افزود: طبق آمار هزار و ۱۰۰ معلول ضایع نخاعی برای دریافت حق پرستاری پشت نوبت قرار داشتند که با تمهیدات انجام شده از این ماه حق پرستاری این افراد برقرار خواهد شد.

الزام اجرای قانون ۳ درصد استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: با ابلاغ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت؛ تمامی دستگاه‌های دولتی مکلف به اجرای قانون ۳ درصد استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی شدند همچنین سازمان بهزیستی بر فرآیند اجرای این قانون نظارت دارد و آن را رصد می‌کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات سازمان بهزیستی در ارتباط با پرداخت الکترونیکی به افراد مجهول‌الهویه در مراکز نگهداری بود که در همین ارتباط ۱۴ هزار نفر از این افراد در مراکز نگهداری زندگی می‌کنند که براساس تدابیر اندیشیده شده از این پس هزینه نگهداری این افراد پرداخت خواهد شد.

قبادی دانا تصریح کرد: در حال حاضر ۳۵۸ مرکز اورژانس اجتماعی، ۲۵۳ پایگاه اورژانس و ۹۴پایگاه دولتی در ارتباط با توانمندسازی کودکان کار و خیابانی و همچنین ۲۰۳ مرکز حمایتی و توانمندسازی دختران و زنان در معرض آسیب در کشور فعالند و توانستند خدمات خوبی را به جامعه هدف خود ارائه کنند.

ارائه خدمات مشاوره به خانواده‌ها از طریق سامانه مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ در دوران کرونا

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: همزمان با شیوع ویروس کرونا نیز اقدامات خوبی از سوی سازمان بهزیستی برای ارائه خدمات به خانواده‌ها انجام گرفت و خدمات مشاوره‌ای قابل توجهی از طریق سامانه مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ به تماس گیرندگان ارائه شد که ۵۰ درصد از تماس گیرندگان در ۳ ماهه ابتدایی سال ۹۹ به موضوعات مرتبط با کرونا اختصاص داشته است.

وی با اشاره به اجرای پوشش همدلی مومنانه همزمان با فرمایشات مقام معظم رهبری در ایام کرونا گفت: در این زمینه نیز مبلغ ۲۸۱ میلیارد تومان در قالب کمکهای نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری و در اختیار جامعه هدف سازمان قرار گرفت.

قبادی دانا با اشاره به صدور دفترچه بیمه برای مددجویان تحت پوشش سازمان گفت: در این زمینه با عنایت به تفاهمنامه‌های انجام شده با سازمان بیمه سلامت محدودیتی برای پذیرش و بیمه مددجویان وجود ندارد همچنین با تفاهمنامه انجام شده با سازمان بیمه سلامت از این پس افراد مجهول‌الهویه در مراکز سازمان نیز بیمه خواهند شد.

شناسایی و برخورد با باندهای خرید وفروش نوزاد

رییس سازمان بهزیستی کشوردرادامه با اشاره به فعالیت برخی از باندها در ارتباط با خرید و فروش نوزاد در فضای مجازی گفت: خوشبختانه در هفته‌های گذشته با ورود حراست سازمان بهزیستی و شناسایی باند مربوطه و همکاری نیروی انتظامی این افراد دستگیر شدند و باید برخوردهای قانونی و جدی با این افراد صورت بگیرد.

وی همچنین ضمن تاکید مجدد بر تسهیل شرایط واگذاری فرزند به خانواده‌ها گفت: هم اینکه سامانه ملی فرزندخواندگی راه‌اندازی شده و افراد متقاضی می‌توانند با ورود ثبت اطلاعات اقدام به پذیرش فرزند کنند. که البته سازمان بهزیستی در این ارتباط سهل‌انگاری نخواهد کرد چرا که این فرزندان تحت نظر سازمان بوده و بهزیستی نیز به راحتی از احراز هویت خانواده‌های متقاضی نخواهد گذشت و شرایط آنها را بررسی می‌کند.

شناسایی کودکان کار از طریق عنبیه چشم

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین به اجرای طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی گفت: این طرح با شیوع ویروس کرونا متوقف شد اما هم اینک مجددا اجرا شده و بنا داریم اقداماتی در این زمینه انجانم دهیم همچنین بیش از ۸۰ درصد از کودکان کار و خیابانی از کشورهای اتباع و غیرایرانی بودند و در همین زمیننه جلساتی را با مسئولان وزارت کشور برای ساماندهی این افراد انجام داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از آیتم‌های جدید در طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی شناسایی این افراد از طریق عنبیه چشم است که با این طرح می‌توانیم از حضور مجدد آنها در خیابانها جلوگیری کنیم.

قبادی دانا با اشاره به یارانه مراکز نگهداری معلولان و سالمندان در مراکز شبانه‌روزی گفت: با توجه به افزایش هزینه‌ها و شرایط ویژه در این مراکز در حال رایزنی برای افزایش یارانه این مراکز هستیم که البته این مسئله باید در هیئت وزیران نیز به تصویب برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: از سال گذشته نیز با پیگیریهای انجام شده یارانه مراکز شبانه روزی افزایش پیدا کرد و در واقع این موضوع به اطلاع‌رسانی عمومی نیز شد البته جلساتی را با انجمن عالی مراکز توانبخشی، مدیرعامل و هیئت مدیره این مرکز انجام دادیم و تلاش خواهیم کرد میزان یارانه مراکز توانبخشی را افزایش دهیم.

وی در ارتباط با هزینه تمام شده نگهداری معلولان و سالمندان در مراکز توانبخشی گفت: رقمی که در این زمینه در نظر گرفته شده است ۳ میلیون تومان است. در حال حاضر سازمان بهزیستی ماهیان مبلغ ۹۲۴ هزار تومان تحت عنوان یارانه برای هر فرد معلول و سالمند به مرکز نگهداری شبانه‌روزی پرداخت می‌کند که البته این رقم برای افراد مجهول‌الهویه یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان است و با توجه به افزایش تورم در تلاش هستیم یارانه مراکز در سالجاری را افزایش دهیم. که البته در این زمینه نیز سازمان محدودیت‌هایی را دارد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی قبادی دانا گفت: سال گذشته نیز و به محض تصویب افزایش یارانه مراکز توانبخشی شبانه‌روزی در هیئت وزیران این افزایش از آبان‌ماه گذشته عملیاتی شد.

وی در ارتباط با میزان افزایش یارانه مراکز شبانه‌روزی در سالجرای گفت : ‌البته باید این موضوع مورد بررسی قرا ر گیرد اما با توجه به جلساتی که برگزار کردیم این رقم ۱۵ درصد در نظر گرفته شده است.

تخصیص مبلغ ۲۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه برای تامین وسایل بهداشتی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: همزمان با شیوع ویروس کرونا نیز مبلغ ۲۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه به تامین وسایل بهداشتی در مراکز نگهداری به سازمان بهزیستی اختصاص پیدا کرد که سازمان نیز با افزایش این رقم به ۲۴ میلیارد تومان آن را در اختیار مراکز شبانه‌روزی قرار دارد و در واقع سرانه هر فرد مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به حساب مراکز شبانه‌روزی واریز کرد. همچنین با عنایت بنیاد مستضعفان مبلغ ۱۰ میلیارد تومان برای ۲۰ هزار پرسنل مراکز نگهداری تخصیص داده شد که به هر نفر مبلغ ۵۰۰ هزار تومان پرداخت شد.

منبع : بازار کار


اشتغال معلولان و زنان سرپرست خانوار در کارگاه‌های تولید محصولات مقابله با کرونا

معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور از اشتغال بیش از ۱۵۰۰ نفر از معلولان و ۱۵۰۰ نفر از زنان است سرپرست خانوار در کارگاه‌های تولیدی محصولات مقابله با کرونا خبر داد.

به گزارش بازارکار به نقل از ایسنا، ذوالفقار یزدان‌مهر در جمع خبرنگاران در خصوص تشکیل کارگروه ویژه برای راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی لوازم بهداشتی به دنبال با شیوع کرونا گفت: همزمان با اعلام وضعیت ویژه برای مقابله با بیماری کرونا در سطح کشور و تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا و تشکیل کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر در سازمان بهزیستی کشور، کارگروه ویژه‌ای برای راه اندازی و تجهیز واحدهای تولیدی محصولات بهداشتی و مراقبتی نظیر ماسک، مواد ضدعفونی کننده و … در اداره کل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور تشکیل شد.
وی با بیان اینکه از اسفندماه سال ۹۸ و همزمان با شروع به ویروس کرونا در کشور افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی در کلیه استان‌ها در حرکتی خودجوش و به منظور ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود برای مبارزه با ویروس کرونا اقدام به راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی محصولات مقابله با ویروس کرونا کردند اظهار کرد: از اسفند ماه تاکنون بر اساس گزارش میدانی جمع‌آوری شده بالغ بر ۳۵۰ واحد تولیدی در مقیاس کوچک و متوسط توسط جامعه هدف بهزیستی تشکیل شده که بخش قابل توجهی از این واحدها با هماهنگی اداره بهداشت یا اداره صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اقدام به تولید و تجهیز کارگاه کردند.
یزدان مهر با بیان اینکه حدود ۵۰۰۰ نفر از افراد تحت پوشش سازمان و خانواده‌های آنها در قالب کارگاه‌های تولیدی محصولات مقابله با کرونا در اسفند ماه سال قبل و در فروردین ماه سال جاری مشغول به فعالیت شدند، اظهار کرد: بیش از ۱۵۰۰ نفر از معلولان و ۱۵۰۰ نفر از زنان است سرپرست خانوار در بین این افراد هستند و محصولاتی همچون ماسک، لباس کادر پزشکی مخصوصاً لباس ویژه کادر مراقبت از کرونا، شیلد محافظ صورت و محصولات ضد عفونی کننده تولید می‌کنند.
معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در کنار این کارگاه‌ها کارخانجاتی نظیر شرکت فیروز، شرکت اونتاطلوع بابل واحدهای صنعتی دیگر که همکاران بهزیستی محسوب شده و افراد تحت پوشش بهزیستی در این کارخانجات شاغل هستند به شکل شبانه روزی در حال تولید و عرضه محصولات ویژه مبارزه با کرونا خصوصا محلول‌های ضدعفونی‌کننده تحت نظارت سازمان غذا دارو و دانشگاه‌های علوم پزشکی استانها هستند.

یزدان مهر با بیان اینکه جامعه هدف بهزیستی با وجود محدودیت‌های زیادی که از نظر مالی دارند و با استفاده از وام‌های کوچک حمایتی برای اشتغال تا زمان برطرف شدن کامل بیماری کرونا تمام تلاش و توان خود را برای حضور در جهاد مبارزه با کرونا خواهند داشت، تصریح کرد: این جامعه هدف از چالش کرونا به عنوان فرصتی برای جهش تولید منطبق با فرمایشات مقام معظم رهبری بهره‌برداری خواهد کرد.
وی افزود: همچنین پویش ملی اشتغال بهزیستی در فضای مجازی شکل گرفته و تاکنون بیش از هزار نفر از فعالان فضای مجازی در قالب پویش مذکور با اداره کل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور ارتباط و همکاری گرفته‌اند و امیدواریم با این حرکت بزرگ جهادی بتوانیم در حل بحران بیماری کرونا سهمی داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا


قرارگیری سهیمه استخدام معلولان در اختیار بهزیستی

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور معلولان با اشاره به استخدام توانخواهان گفت: ما با سازمان مدیریت برنامه‌ریزی قرارداد بسته‌ایم و در حال حاضر سهمیه سه درصد استخدام افراد دارای معلولیت به طور کلی از سرجمع استخدام ها جدا می‌شود و در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، علی همت محمودی‌نژاد روز پنجشنبه در حاشیه نشست تخصصی با روسای شوراهای شهر و ورستا کرمان در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید حاج قاسم سلیمانی و با اشاره به دیدارخود با معلولان و مدیران تشکل‌های معلولان استان کرمان افزود: مسائل زیادی در مورد قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت بیان شد.

وی با اشاره به اینکه تمام تلاش ما برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان است اما با توجه به شرایط خاص کشور مقاومت‌هایی وجود دارد اظهار داشت: امکان تامین بودجه در راستای حمایت از این قانون سخت شده اما امسال موفق شدیم هزینه افراد دارای آسیب نخاعی را از ۲۵۰ هزار تومان به ۵۵۴ هزار تومان ارتقا دهیم.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور معلولان ادامه داد: در گذشته حدود ۱۷۰ هزار نفر از خانواده‌هایی که معلول و سرپرست خانوار بودند؛ مستمری مربوط به ابعاد خانواده را دریافت نمی‌کردند اما در حال حاضر این مهم تحقق یافته است.

محمودی‌نژاد با بیان اینکه مشکلات افراد دارای معلولیت زیاد است تصریح کرد: از مسئولان سازمان نظام مدیریت برنامه‌ریزی انتظار داریم به حداقل بودجه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی که در قانون حمایت از حقوق معلولان در نظر گرفته شده بود؛ جامه‌ عمل بپوشانند زیرا شنیده‌ها حاکی از آن است که در ۶ ماهه دوم آن را پرداخت می‌کنند.

وی با بیان اینکه معلولان مشکلات زیادی دارند به ویژه در استان کرمان که از نظر مالی وضع بسیار پایینی دارند و دولت باید کمک کند بیان داشت: یکی از دغدغه‌های معلولان این استان در خصوص تامین وسایل توانبخشی و امکانات برای ورزشکاران معلول در المپیاد ۲۰۲۰ بود.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور معلولان با بیان اینکه سرانه نگهداری افراد دارای معلولیت بسیار بالا است البته مدیران و مسئولان استان کرمان تمام تلاش خود را برای ارتقا بهبود کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت به کار می گیرند اما تلاش و کوشش سازمان بهزیستی نمی‌توانند کامل کننده باشد افزود: با توجه به اینکه سازمان بهزیستی یک سازمان ۱۰۰ درصد حمایتی است باید تمام هزینه‌ها اختصاص یابد اما در سال گذشته با ۱۶ درصد انقباض بودجه روبرو بودیم و این امر مشکلات معلولان را زیاد کرده است.

محمودی‌نژاد با اشاره به اینکه در دیدار با نمایندگان مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار پیگیری اختصاص بودجه کامل معلولان شدیم بیان داشت: سازمان بهزیستی یک سازمان حمایتی و دست تنها است و از استاندار کرمان خواستار دستور قطعی در راستای اجرای ماده هشت قانون حمایت از حقوق معلولان مبنی بر استفاده معلولان از مراکز، موسسات و ساختمان‌های ورزشی به طور رایگان هستیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز گفت: یکی از مشکلات معلولان، مناسب‌سازی محیط و عدم امکان حضور راحت در مکان‌های عمومی است که نشست تخصصی مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور افراد دارای معلولیت با روسای شوراهای شهر و روستای کرمان در این راستا برگزار شده است.

عباس صادق زاده افزود: شوراهای شهر و روستا در برنامه های خود باید توجه جدی به مناسب سازی محیط برای معلولان داشته باشند تا در راستای احقاق حقوق معلولان گام های بلندی برداشته شود و این مهم باید از بُعد شهروندی و مسئولیت اجتماعی رعایت شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا


آمار دقیقی از سهم سه درصدی اشتغال معلولان لرستان موجود نیست

مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: آمار دقیقی از سهم سه درصدی دستگاهها در اشتغالزایی معلولان استان وجود ندارد و به طور معمول پس از برگزاری هر آزمون، استعلام هایی گرفته می شود.

به گزارش بازارکار فاطمه زهرا توکلی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: دولت در خصوص سهم سه درصدی اشتغال معلولان جدی است و ما این مهم را مطالبه می کنیم که امسال نیز ۳۰ نفر برای شرکت در آزمون های استخدامی معرفی شده اند.
وی ادامه داد: اشتغال معلولان از دغدغه های جدی است که طرح جامع آن در تبصره ۲ قانون سال ۹۶ بازنگری و تصویب شده اما آنچنان که باید اجرایی نشده است.
وی اظهار داشت: بر این اساس حداقل سه درصد استخدام های رسمی، پیمانی و کارگری باید از جامعه معلولان باشد و بالاترین مسئول دستگاه اجرایی، نهادهای عمومی و غیردولتی حتی شهرداری و بانک ها مکلف به اجرای این قانون هستند چراکه در غیراینصورت به مجازات تعزیری می رسند.

مدیرکل بهزیستی لرستان در خصوص اقدامات این سازمان برای اشتغال معلولان گفت: در صورتیکه کارفرمایان واحدهای تولیدی معلولان را بکارگیری کنند ۴۰ درصد حداقل دستمزد توسط این سازمان پرداخت می شود که امسال ۴۸۸ میلیون تومان برای سهم بیمه کارفرما و خویش فرما مصوب شده است.

توکلی با اشاره به اینکه در این زمینه ۷۸۲ نفر بیمه خویش فرما و ۱۸۸ نفر بیمه کارفرما شده اند ادامه داد: سقف وام اشتغالزایی معلولان ۵۰ میلیون تومان است که هدفگذاری بهزیستی لرستان برای امسال ۲۴ میلیون تومان بوده و انتظار می رود محقق شود.
وی تصریح کرد: همچنین از سال گذشته تاکنون ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت شده و ۹ میلیارد تومان نیز بودجه سازمانی سالجاری بوده که برای پرداخت به مددجویان به بانک ها تخصیص داده می شود.
مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: این استان به لحاظ شیوع معلولیت رتبه دهم کشور را دارد و هم اکنون ۲۰ هزار معلول با عارضه شدید و خیلی شدید تحت پوشش این سازمان هستند.
توکلی افزود: اطلاعات ۵۰ هزار نفر معلول در سامانه استان ثبت شده که حدود نیمی از این افراد دارای ضایعه نخاعی و جسمی حرکتی هستند به نحوی که ۲۱ هزار و ۳۶۴ بیمار با ضایعه جسمی و حرکتی بیشترین تعداد جامعه معلولان استان را تشکیل داده اند که خدمات مستمر و غیرمستمر بهزیستی را دریافت می کنند.
وی با بیان اینکه تشخیص معلولیت به عهده سازمان بهزیستی است تصریح کرد: ضایعات بینایی، ذهنی، روانی، شنوایی و صوت و گفتار، عارضه سایر معلولان استان است و این سازمان به ۲ هزار معلول در مراکز روزانه و شبانه ارائه خدمت می کند.

منبع : خبرگزاری ایرنا

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.