نقش صنایع دستی در اشتغالزایی در سال ۹۹

اخبار صنایع دستی و اشتغالزایی
نقش صنایع دستی در اشتغالزایی در سال ۹۹

در این صفحه آخرین اخبار مربوط نقش صنایع دستی در اشتغالزایی در اسرع وقت منتشر خواهد شد.


ایجاد بیش از ۶ هزار شغل با افتتاح ۴۴۹ طرح گردشگری در دهه فجر

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: در ایام دهه مبارک فجر در راستای توسعه زیرساخت‌های بخش گردشگری و حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ۴۴۹ پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۴۸ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال در دستور کار قرار دارد که برای ۶۶۲۲ نفر شغل مستقیم ایجاد می‌کند.

به‌گزارش بازارکار به نقل از از روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، محمد خیاطیان با اشاره به نامگذاری سال‌ جاری از سوی رهبر معظم انقلاب به نام «جهش تولید» بیان کرد: باتوجه به اینکه یکی از سیاست‌های محوری دولت تدبیر و امید ایجاد اشتغال پایدار است، این وزارتخانه براساس رسالت‌ها و ماموریت‌های محوله نسبت به تدوین برنامه‌های اشتغال در حوزه‌های تخصصی خود اقدام کرده و توانسته موفقیت‌های بزرگی نیز در این حوزه کسب کند.
معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی درباره پرداخت تسهیلات در دولت دوازدهم به سرمایه‌گذاران، علاقه‌مندان و فعالان این حوزه، اظهار کرد: براساس اذن رهبر معظم انقلاب برای برداشت یک‌ونیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به‌منظور ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گام‌های مهمی برای جذب این منابع برداشته است.

در حوزه اشتغال روستایی، بیش از ۱۶هزار طرح گردشگری و صنایع‌دستی با تسهیلاتی بالغ‌بر ۱۰هزار میلیارد ریال در حال اجرا است که این طرح‌ها برای نزدیک به ۲۹هزار نفر شغل مستقیم ایجاد کرده است، این اقدام پایداری جمعیت در مناطق روستایی و مرزی، مهاجرت معکوس، توسعه مناطق روستایی و کمتربرخوردار را در پی داشته است. ۱۲هزار میلیارد ریال از محل منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای ۱۴۶ طرح، هزار و ۳۱۵میلیارد ریال از محل منابع اشتغال فراگیر برای اجرای ۴۲۶ طرح، ۲هزار و ۷۴۲میلیارد ریال از محل منابع رونق تولید برای اجرای ۱۱۴ طرح و بیش از ۵۰۰میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات بانکی ازجمله مواردی است که در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران صنعت گردشگری در دولت دوازدهم پرداخت شده است.

خیاطیان گفت: در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران بخش گردشگری در سال ۹۹، ۴هزار میلیارد ریال تسهیلات از منابع صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده است. تا کنون ۱۷۳ طرح برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

در راستای حمایت از تولید و ایجاد اشتغال براساس ظرفیت‌ها و تبصره‌های قانون بودجه سال‌ ۹۷، مساعدت‌های لازم انجام شده و دراین راستا مبلغ ۱۳۴میلیارد ریال به‌عنوان کمک‌های فنی و اعتباری بلاعوض برای حمایت از بخش‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که ماهیت تسهیلات‌پذیری نداشته و سیستم بانکی حاضر به پرداخت تسهیلات به این طرح نبوده‌اند برای ایجاد یا تثبیت اشتغال مساعدت شده و با این اقدام برای بیش از ۲۸۰۰ نفر شغل ایجاد شده است.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید بر تداوم فعالیت‌ها و حمایت‌ها در راستای توسعه گردشگری کشور به پروژه‌های در حال ساخت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در سطح کشور ۲‌هزار و ۵۲۷ پروژه انواع تاسیسات گردشگری توسط بخش خصوصی در حال اجراست که ۲۱۲ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد دارند که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری برسند.

او در خصوص طرح‌های در دست اقدام در وزارت میراث فرهنگی گفت: برای رفع مشکلات سرمایه‌گذاران که عمدتا ناشی از افزایش قیمت‌هاست، اقدامات حمایتی همچون پیگیری از هیات دولت برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش از منابع صندوق توسعه ملی به طرح های بخش گردشگری، پرداخت تسهیلات متمم تکمیلی و افزایش طول دوران مشارکت و همچنین تنفس و فروش اقساطی تسهیلات بخش گردشگری در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.

خیاطیان تصریح کرد: براساس بررسی‌های انجام شده و پیش‌بینی کارشناسان مطالعات اقتصادی، به‌نظر می‌رسد در دوران پساکرونا تقاضای زیادی برای افزایش سفر و توسعه این بخش را شاهد باشیم و بخش گردشگری نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی از روند روبه رشد بیشتری برخوردار شود که لازم است برنامه‌ریزی‌های لازم از هم‌اکنون انجام شود.

منبع : بازار کار


ارایه تسهیلات اشتغال روستایی به ۲۳ طرح گردشگری کرمان

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از ارایه تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به ۲۳ طرح گردشگری این استان خبر داد.

“رضا بردبار” در تشریح جزییات این خبر افزود: ۲۳ طرح گردشگری استان کرمان شامل ۱۷ واحد بوم گردی، ۵ مجتمع گردشگری و یک کمپ کویری تسهیلاتی برابر با ۱۱۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال با عاملیت صندوق کارآفرینی امید دریافت می کنند.
وی با اشاره به اینکه با راه اندازی طرح های گردشگری مذکور برای ۹۰ نفر شغل ایجاد می شود، اظهار کرد: تسهیلات اعطایی در جلسه ای با حضور مسوولان صندوق کارآفرینی امید و کارشناسان معاونت سرمایه گذاری در محل اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان تصویب شد.
بردبار حمایت از طرح های اشتغال روستایی و عشایری را از اولویت های اصلی دولت دانست و گفت: اجرای این طرح ها موجب ایجاد اشتغال پایدار و همچنین توسعه جوامع محلی می شود.
معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در پایان خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۰۷ طرح گردشگری استان کرمان برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری مورد موافقت قرار گرفته اند.

منبع : بازارکار


پرداخت ۲۵ میلیارد ریال تسهیلات به صنایع‌دستی گلستان

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از پرداخت بیش از ۲۵ میلیارد ریال تسهیلات روستایی و عشایری و مشاغل خانگی در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد تجری اظهارکرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون تسهیلات موردنیاز به ۲۳۳ طرح صنایع‌دستی با اشتغال‌زایی ۲۳۹ نفر در استان پرداخت شده است.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع بیش از ۲۵ میلیارد و ۲۸۹ میلیون ریال در مدت ۹ ماه سپری‌شده از سال جاری در قالب تسهیلات روستایی و عشایری و مشاغل خانگی پرداخت‌شده است.
تجری با اشاره به این‌که این تسهیلات از ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال بوده و با نرخ سود چهار و ۶ درصد به هنرمندان فعال استان پرداخت‌شده است، تصریح کرد: فعالان صنایع‌دستی با دریافت این تسهیلات روند تولید و بازاریابی خود را توسعه می‌دهند و امیدواریم با حمایت‌های این‌چنینی اشتغال جوانان در حوزه صنایع‌دستی افزایش یابد.
وی با اشاره به این‌که در استان گلستان هنرمندان صنایع‌دستی در ۲۸ رشته بومی و ۸۰ رشته غیربومی فعالیت می‌کنند، گفت: گلستان در حوزه صنایع‌دستی ظرفیت‌های خوبی دارد و باید با بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها و با فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای عرضه محصولات صنایع‌دستی استان گام‌های بلندتری در این حوزه برداشت.

منبع : خبرگزاری مهر


حدود ۲۵ درصد مجوز‌های مشاغل خانگی در بخش صنایع دستی

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت:حدود ۲۵ درصد مجوز‌های مشاغل خانگی در بخش صنایع دستی است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، در زمینه حوزه مشاغل خانگی گفت: از ابتدای سال تا کنون تعداد ۹۱۰ مجوز مشاغل خانگی در دستگاه‌های میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی صادر شده است.

او با اشاره به اینکه که از این تعداد ۲۲۹ مجوز در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان صادر شده است. افزود:در استان از مجموع ۹۱۰ مجوز صادر شده، ۸۸۶ مجوز به صورت مستقل و ۲۴ مجوز به صورت پشتیبانی حقیقی با ۱۹۴ نفر تحت پوشش بوده است .

اشرفی ادامه داد: سهم اداره کل میراث فرهنگی در آن صدور ۲۲۶ مجوز به صورت مستقل و ۳ مجوز در قالب پشتیبان حقیقی با ۵۸ نفر تحت پوشش بوده است که این تعداد حدود ۲۵ درصد کل مجوز‌های استان را شامل می‌شود.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بر مزایای بهره مندی افراد فعال در حوزه صنایع دستی تاکید کرد و ادامه داد: اخذ مجوز مشاغل خانگی و همچنین پرداخت تسهیلات ارزان قیمت حمایتی به فعالان این بخش می‌تواند موجب تقویت مشاغل خرد و کوچک شود.

او اظهار کرد: در فعالیت‌های مشاغل خانگی علاوه بر حضور افراد در محل زندگی آنان که منجر به حفظ روابط خانوادگی و حضور موثر در کانون خانواده است، می‌تواند به عنوان فعالیتی اقتصادی کوچک در راستای کمک مالی و تقویت معیشت خانواده نیز مورد توجه قرار گیرد.

اشرفی در خصوص اجرای طرح اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در استان گفت: طرح مذکور یکی از طرح‌های اشتغالزای دولت است که توسط وزارت متبوع و ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کشور اجرا شد.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد: یکی از اهداف اجرای طرح ایجاد و تثبیت اشتغال در مناطق روستایی است که این مهم ارتقا وضعیت معیشتی روستاییان و نگه داشت نیرو در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت به شهر‌ها بوده است.

او طی گزارشی از عملکرد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در طرح اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری گفت: در استان تعداد ۳ هزار و ۲۹۸ به مبلغ ۵۲۷۰۸۱۳ میلیون ریال جهت بررسی در کمیته فنی ارسال شده است که از این تعداد ۲ هزار و۳۴۳ طرح به مبلغ ۲۹۴۵۱۳۸ میلون ریال موفق به دریافت تسهیلات از این محل شده اند.

اشرفی ادامه داد: از مجموع ۸۷ طرح ارسال شده اداره کل میراث فرهنگی استان به مبلغ ۲۴۰۵۶۹.۳۳ میلیون ریال؛ تعداد ۷۶ طرح به مبلغ ۱۷۵۸۸۶.۳۷ میلون ریال موفق به دریافت تسهیلات از محل اشتغال پایدار در مناطق روستایی وعشایری شدند که این مباغ معادل ۶ درصد کل اعتبارات استان از این محل بوده است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خواستار پیگیری طرح‌های معرفی شده به بانک‌های عامل توسط دستگاه‌های اجرایی مربوطه شد و افزود: باید با توجه به شرایط خاص استان در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری تلاش مضاعف جهت اجرای این طرح‌ها صورت گیرد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


۸۰۰ اشتغال در حوزه صنایع دستی استان اردبیل ایجاد شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اعلام کرد: در هفت ماه سال جاری بیش از ۸۰۰ اشتغال در حوزه صنایع دستی این استان ایجاد شده است.

نادر فلاحی روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا این میزان اشتغال ایجاد شده را حدود ۴۵ درصد تعهد پیش‌بینی شده برای اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ذکر کرد.

وی اظهارداشت: امسال برای ایجاد اشتغال و تقویت مشاغل خانگی حوزه صنایع دستی در استان اردبیل، ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات پیش‌بینی شده است.

فلاحی همچنین گفت: این میزان تسهیلات برای بیش از ۳۰۰ طرح از محل طرح اشتغال روستایی، طرح حمایت از اشتغال فراگیر، طرح حمایت از مشاغل خانگی و صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال در حوزه صنایع دستی در بخش اقتصادی، پایداری درآمد خانوارهای روستایی و رونق صنایع دستی بیان کرد: با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال رونق تولید و تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولیدات داخلی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان توجه حداکثری خود را بر تحقق این هدف متمرکز کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اضافه کرد: طبق تاکید استاندار اردبیل نیز، تسهیلات ویژه‌ای برای ایجاد اشتغال در حوزه صنایع دستی تا پایان آذرماه در نظر گرفته شده است.

اردبیل از استان‌های برجسته در زمینه صنایع دستی در ایران محسوب می‌شود و دستان هنرمندان در هر منطقه از این استان از گذشته‌های دور کالاها و آثار ارزشمند در این زمینه خلق می‌کنند.

بیش از ۱۲۰ هزار نفر در استان اردبیل در ۶۲ رشته متنوع صنایع دستی اشتغال دارند.

چرم و ملیله اردبیل، معرق نمین، مرصع و معرق سنگ خلخال، گلیم عنبران، جاجیم بافی، قالی بافی، پالاز بافی، ورنی بافی، تراش شیشه، مسند بافی، سفالگری، چاقو سازی، قلم زنی و کاشی معرق از جمله صنایع دستی معروف استان اردبیل است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


ایجاد اشتغال برای بیش از ۴۰۰ نفر در حوزه گردشگری در ایلام

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان از ایجاد اشتغال برای بیش از ۴۰۰ نفر در حوزه گردشگری خبر داد.

«عبدالمالک شنبه‌زاده» در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: از سال گذشته تا ۶ ماهه نخست امسال ۳۰ پروژه گردشگری در استان ایلام با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال در استان احداث شده که که برای ۱۷۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه این پروژه‌ها اشتغال غیرمستقیم ۲۵۰ نفر را به طور غیرمستقیم را به دنبال داشته است، تصریح کرد: برای ساخت این پروژه‌ها تاکنون ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از افتتاح یک باب هتل و ۳۰ واحد بومگرد ی در این مدت خبر داد و گفت: ۹۵ موافقتنامه اصولی نیز با حجم سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال صادر شده است.
شنبه‌زاده با بیان اینکه سال گذشته یک سفره خانه سنتی، ۲ مجتمع، هفت دفتر خدمات مسافرتی،و سه تشکل راه‌اندازی شده است از برگزاری ۱۰ دوره توانمندسازی برگزار شد، ادامه داد: در نیمه نخست امسال ۲ سفره خانه سنتی،یک مجتمع گردشگری و ۵ دفتر خدمات مسافرتی آغاز به کار کرد و ۱۹ دوره توانمندسازی نیز برگزار شد.
وی ادامه داد: سال گذشته یک میلیون و ۷۰۵ هزار و ۵۹ گردشگر ایرانی و ۶۱۲ هزار و ۵۵ گردشگر خارجی وارد ایران شدند و یک میلیون و ۶۴۰ هزار و ۵۸۵ گردشگر ایرانی و ۴۶۲ هزار و ۶۴۰ گردشگر خارجی از ایران خارج شدند.
نبه‌زاده گفت: در نیمه نخست امسال نیز ۴۶۱ هزار و ۱۷ گردشگران ایرانی و ۳۶۹ هزار و ۴۸۱ گردشگر خارجی وارد ایران شده و ۴۳۰ هزار و ۶۳۴ گردشگر ایرانی و ۳۷۵ هزار و ۴۹۶ گردشگر خارجی از ایران خارج شدند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


ایجاد ۲هزار فرصت شغلی در بخش گردشگری و صنایع دستی تهران

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: با افتتاح ۱۰ پروژه گردشگری و ۶ پروژه صنایع دستی نیز اشتغال برای ۲ هزار نفر در استان تهران فراهم شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از میراث تهران، پرهام جانفشان عراقی با تاکید اینکه گردشگری موتور محرک تولید و اشتغال است افزود: سرمایه گذاری در حوزه گردشگری بسیار زودبازده و پرسود است به همین منظور نگاه اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و شهری از طریق توسعه مراکز اقامتی، تاسیسات پذیرایی و اقامتگاه های بوم گردی و کارگاه های خانگی صنایع دستی است.

وی گردشگری را یک صنعت فرا بخشی دانست و گفت: برای توسعه زیر ساخت های گردشگری نیازمند مشارکت هرچه بیشتر سایر نهادهای دولتی هستیم، اما آنچه مسلم است، گردشگری می تواند بیشترین اشتغال را با کمترین حجم سرمایه گذاری در مقایسه با سایر صنایع به خود اختصاص دهد.

همچنین معاون گردشگری استان تهران با اشاره به افزایش ۴۱۵ تخت هتلی و اقامتگاه‌های سنتی در شهر تهران افزود: همزمان با هفته دولت با افتتاح چهار هتل و یک اقامتگاه ها سنتی در شهر تهران ۴۱۵ تخت به ظرفیت مراکز اقامتی استان تهران افزوده می شود.

محمد کرمی تصریح کرد: در مجموع ظرفیت مراکز اقامتی استان تهران به بیش از ۳۳ هزار تخت رسید.

وی افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در تاسیس مراکز اقامتی در چند سال اخیر حاکی از رشد و توسعه گردشگری در سطح کشور به ویژه استان تهران است گفت: حمایت از تاسیس و توسعه مراکز بوم گردی و اقامتگاه های سنتی با توجه به ظرفیت بالای استان از اولویت هایی است که اداره کل میراث فرهنگی تا پایان دولت دوازدهم مورد توجه قرار داده است.

به گزارش ایرنا همزمان با هفته دولت ۱۰ طرح گردشگری و ۶ طرح صنایع دستی با اعتبار ۵۳۰ میلیارد تومان در سطح استان تهران با حضور سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به بهره‌برداری رسید.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اجرای ۴۵۰۰ طرح خوداشتغالی برای مددجویان کمیته امداد لرستان

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی استان لرستان گفت: بر اساس موافقت‌نامه بودجه تا پایان سال جاری چهار هزار و ۵۰۰ طرح اشتغال برای مددجویان ایجاد می‌شود.

به گزارش بازارکار به نقل از سایت خبری کمیته امداد، امین اله کردعلیوند معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد لرستان از اجرای چهار هزار و ۵۰۰ طرح خوداشتغالی توسط این نهاد خبر داد و افزود: هزینه اجرای این طرح‌ها بالغ‌بر یک‌صد و ۲۰ میلیارد تومان است که از محل اعتبارات اشتغال کمیته امداد و تسهیلات تبصره ۱۶ بانکی تامین‌شده است.
وی به نحوه‌ی ارائه تسهیلات به متقاضیان اشاره کرد و افزود: این طرح‌ها بر اساس شرایط محیطی متقاضیان، علاقه‌مندی،، استعداد و تخصص فنی با اولویت خانوارهای تحت حمایت و فرزندان مددجو اجرا می‌شود.
معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد با اعلام اینکه سیاست اشتغال این نهاد حمایت از مشاغل خرد و زودبازده است افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۸۹۱ طرح بااعتبار ۲۱ میلیارد تومان درزمینهٔ کشاورزی، صنایع‌دستی، خدماتی، دامپروری اجراشده است.
وی بابیان اینکه اجرای طرح‌های خوداشتغالی و پرداخت تسهیلات صرفاً درزمینهٔ کسب‌وکار برای افراد آموزش‌دیده اجرا می‌شود گفت: حمایت‌های فنی، مشاوره و نظارت ناظران فنی اشتغال بعد از اجرای طرح به مدت پنج سال ادامه دارد.
معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد به آموزش مهارت فنی و حرفه آموزی به‌عنوان اولین گام ایجاد اشتغال اشاره کرد و تصریح کرد: آموزش مهارت و توانایی برای احراز شغل و یا افزایش مهارت در تمام حرف و مشاغل در موسسات ذیصلاح جهت ارائه آموزش‌های فنی به مددجویان تحت حمایت به‌صورت فردی و گروهی با هماهنگی این نهاد به‌صورت رایگان ارائه می‌شود.

منبع : بازار کار


اشتغال هزار و ۲۰۰مددجوی درحوزه صنایع دستی

همزمان با اجرای طرح راهبری شغلی زمینه اشتغال هزار و ۲۰۰مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) درحوزه صنایع دستی فراهم شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکزچهارمحال وبختیاری؛معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان گفت: با اجرای طرح راهبری شغلی در حوزه فرش و صنایع دستی، زمینه اشتغال هزار و ۲۶۵ مددجوی این نهاد از جمله بانوان سرپرست خانوار، دختران مددجویان بازمانده ازتحصیل در حوزه بافت فرش، گلیم، تابلو فرش و صنایع دستی فراهم شده است. اشتغال هزار و ۲۰۰مددجوی درحوزه صنایع دستی

مهدی امیری بااشاره به اینکه ایجاد زمینه اشتغال و توانمندسازی مددجویان از رویکردهای این نهاداست، افزود:درطرح راهبری شغلی کارآفرینان موفق در فرآیند اجرای طرح‌های اشتغال، مددجویان را تا مرحله خودکفایی همراهی می‌کنند.

وی افزود: نظارت بر اجرای طرح، تامین لوازم مورد نیاز، ارائه تسهیلات و آموزش توسط این نهاد با مشارکت راهبران شغلی به متقاضیان ارائه می‌شود.

معاون اشتغال وخودکفایی کمیته امداد استان گفت: طرح‌های اشتغال باهدف کمک به خودکفایی مددجویان اجرا می‌شود که این نهاد زمینه آموزش متقاضیان را فراهم و تسهیلات موردنیاز را هم در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: از تمامی فعالان حوزه اشتغال و کارآفرینان استان دعوت می‌شود تا جهت مشارکت در طرح راهبری شغلی، طرح‌های خود را به معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان جهت بررسی و ایجاد زمینه همکاری ارائه کنند

 منبع : خبرگزاری صداوسیما


۳۹۹ طرح صنایع دستی لرستان تسهیلات اشتغال گرفتند

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: تاکنون به ۳۹۹ طرح صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در استان مبلغ ۲۷ میلیارد و ۹۸۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغال پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید امین قاسمی ظهر امروز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: در راستای اجرای دستورالعمل‌های تسهیلات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و به منظور بررسی و بازدید از طرح‌هایی که تسهیلات به آنان پرداخت شده است، معاونت صنایع دستی استان به عنوان نماینده این اداره کل به همراه هیئتی متشکل از نمایندگان دفتر مدیر کل امور اقتصادی استانداری، نماینده فرمانداری، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و همه بانک‌های عامل پرداخت کننده تسهیلات به متقاضیان، از واحدهای مذکور بازدید به عمل می‌آورند.
وی با بیان اینکه این بازدیدها از ابتدای ماه جاری به مدت یک هفته انجام خواهد شد، گفت: علاوه بر بازدید از طرح‌های بخش صنایع دستی، اطلاعات کاملی شامل تاریخ تصویب طرح در بانک عامل، مبلغ تسهیلات در قرارداد منعقد شده، تاریخ انعقاد قرارداد، میزان سهم آورده نقدی متقاضی و اهلیت محل اجرای طرح و مواردی از این دست نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مدیرکل میراث فرهنگی لرستان اظهار داشت: از محل اعتبارات تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری تاکنون به ۳۹۹ طرح صنایع دستی و هنرهای سنتی در استان مبلغ ۲۷ میلیارد و ۹۸۰ میلیون ریال اعتبار پرداخت شده است.

 منبع : خبرگزاری مهر


پرداخت ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به فعالان صنایع دستی فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: در یکسال گذشته بیش از هزار طرح در حوزه صنایع دستی از تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر با اعتباری افزون بر ۲۰۰ میلیارد ریال بهره مند شده اند که این مساله در رونق تولید و اشتغالزایی این استان تاثیر مثبتی داشته است.

مصیب امیری در گفت و گو با ایرنا بر تدوام ارائه تسهیلات در قالب طرح اشتغال فراگیر روستایی و شهری به فعالین حوزه صنایع دستی تا پایان سال جاری تاکید کرد و افزود: انتظار می رود که در مدت پیش رو تا پایان سال ۹۸ پرداخت میزان قابل توجهی تسهیلات به تولیدکنندگان صنایع دستی صورت پذیرد تا روز به روز شاهد توسعه این حرفه در استان فارس باشیم.
وی ادامه داد: سال گذشته دو اتفاق بسیار مهم در این استان رخ داد که ابتدا ثبت منظر باستان شناسی ساسانیان در فارس که بعنوان پنجمین اثر این استان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید و دیگری نیز ثبت شهر آباده بعنوان شهر جهانی منبت بود.

فعالیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر در حوزه صنایع دستی فارس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در ادامه سخنان خود بیان کرد: بیش از ۲۰۰ هزار صنعتگر در حوزه های مختلف صنایع دستی استان فارس فعالیت می کنند.
وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ رشته صنایع دستی در سطح این استان وجود دارد که فعالین آن در قالب ۱۸ گروه مشغول فعالیت هستند، گفت: حدود ۲۰ هزار هنرمند در فارس وجود دارد که ضمن تولید صنایع دستی پروانه فعالیت کارگاهی و یا فردی خود را نیز اخذ کرده اند.
امیری اظهار داشت: در شهر آباده که در سال گذشته به جرگه شهرهای جهانی پیوسته بیش از ۶۰۰ کارگاه عمومی و خانوادگی تولید صنایع دستی فعال وجود دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


اشتغالزایی ۵۵۰ نفر در صنعت گردشگری کرمان در سال ۹۷

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از اشتغالزایی ۵۵۰ نفر در مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری این استان در سال ۱۳۹۷ خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،”غلامرضا فرخی” با بیان اینکه صنعت گردشگری در ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم دارای قابلیت بالایی است، اظهار کرد: خوشبختانه در این صنعت با کمترین سرمایه گذاری می توان شغل‌های مختلفی را ایجاد کرد.

وی با اشاره به اینکه مدیریت کارآمد، نیروی کار آموزش دیده، سرمایه گذاری در زیرساخت ها، فرهنگ سازی عمومی لازمه اشتغالزایی در صنعت گردشگری است، افزود: با توجه به داشته های منحصربفرد کشور در زمینه آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی، رسیدن به اشتغال بالا در صنعت گردشگری دور از انتظار نیست و باید در این خصوص از کشورهایی که در این صنعت رشد چشمگیری داشته اند الگو برداری مناسبی کرد.

وی با تاکید براینکه در سال ۹۷ تعداد افرادی که در مشاغل حوزه گردشگری مشغول به فعالیت شده اند، ۵۵۰ نفر بوده است، بیان کرد: در حال حاضر این استان دارای۳۶ هتل و هتل آپارتمان، ۳۱مهمانپذیر، ۱۴۳ دفتر خدمات مسافرتی، ۱۳۵ واحد بین راهی، ۴۰ مجتمع گردشگری،۶ اقامتگاه سنتی، ۳ پانسیون و ۳۹۸ راهنمای تور است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از راه اندازی ۱۲۶ اقامتگاه بوم گردی در سال ۹۷ خبر داد و گفت: این اقامتگاه ها زمینه اشتغال مستقیم ۳۸۰ نفر را مهیا ساخته اند که ۶۰درصد این اشتغال متعلق به زنان است.

فرخی خاطرنشان کرد: باید با همکاری بخش خصوصی زمینه آماده سازی زیرساخت‌های اقامتی و تبلیغاتی را بیش از گذشته فراهم آوریم.

منبع : خبرگزاری ایسنا


صدور موافقت اجرای ۹ طرح توسعه گردشگری در اردبیل

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت:با اجرای ۹ طرح گردشگری با اعتباری بالغ بر ۶۵۲۲۸۱ میلیارد ریال و با اشتغال زایی ۱۱۶ نفر موافقت شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل امروز درخصوص موافقت طرح‌های گردشگری در استان اردبیل گفت: درکمیته فنی سرمایه گذاری اداره کل ۱۰ طرح مورد برسی قرارگرفت که ۹ طرح گردشگری از این کمیته رای موافقت گرفت.

وی تصریح کرد: این ۹ طرح گردشگری با اعتباری بالغ بر ۶۵۲۲۸۱ میلیارد ریال و با اشتغال زایی ۱۱۶ نفر به موافقت رسید که می‌تواند هم در زمینه توسعه زیرساخت‌های گردشگری و اشتغال تحولی خوبی را در منطقه داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی افزود: ۳ مرکز تفریحی سرگرمی گردشگری اقامتی و رستوران، یک واحد پذیرای، ۲ واحد مهمانپذیر تبدیلی، یک واحدتوسعه آبدرمانی و هتل ۳ ستاره، یک واحد هتل ۳ ستاره و مرکز تفریحی و سرگرمی، و یک واحد هم آپارتمان تبدیلی از جمله طرح‌های گردشگری بود که در این کمیته به تصویب اعضاء رسید.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان


اعطای ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به صنعتگران صنایع دستی کرمان

۶۲۷ روز قبل

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان گفت: طی سال گذشته به ۷۰۰ نفر از صنعتگران صنایع دستی بیش از ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات اعطا شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، غلامرضا فرخی با بیان اینکه طی سال گذشته بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر در دوره‌های آموزش صنایع دستی استان شرکت کردند، اظهار داشت: ۵۵۲ پروانه تولید انفرادی صنایع دستی صادر و ۲ هزار و ۱۷۵ فقره پروانه تولید نیز تمدید شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان داشت: همچنین طی سال گذشته برای ۸ هزار نفر در حوزه صنایع دستی اشتغالزایی شده و به ۷۰۰ نفر از صنعتگران صنایع دستی بیش از ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات اعطا شده است.

وی به حضور هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی استان در نمایشگاه بین‌المللی عیدانه و سراسری استان‌های تهران، اصفهان، شیراز و غیره اشاره و اظهار کرد: یازدهمین نمایشگاه تخصصی صنایع دستی استان کرمان در قالب جشنواره صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

منبع : خبرگزاری فارس


اشتغال ۳ هزار نفری در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی آذربایجان‌غربی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: امسال با سرمایه‌گذاری در بخش‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی آذربایجان‌غربی برای سه هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.

جلیل جباری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه در ارتباط با برنامه‌های اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی در سال جاری اظهار کرد: در سال رونق تولید پیش‌بینی شده است با سرمایه‌گذاری در بخش‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی آذربایجان‌غربی برای سه هزار نفر شغل ایجاد شود.

وی با بیان اینکه هدف‌گذاری اصلی اداره‌کل میراث فرهنگی استان در سال جاری تهیه برنامه رونق تولید در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، افزود: در این راستا در بخش صنایع دستی با پرداخت تسهیلات و آموزش شاغلان در این صنعت برای افزایش ظرفیت کارگاه‌های تولیدی برنامه‌ریزی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و ۶۰۰ مجوز پروانه تولید و کارت شناسایی فعالان بخش صنایع دستی در استان صادر شده است، ادامه داد: امسال همچنین احیای رشته‌های صنایع دستی و برگزاری نشست‌های تخصصی، طراحی و نوآوری نیز در این راستا در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان در نظر دارد تا با تسهیل روند سرمایه‌گذاری زمینه را برای توسعه گردشگری سلامت با ایجاد مراکز جدید و مجتمع‌های تفریحی و رفاهی فراهم کند، عنوان کرد: در این راستا این اداره کل آمادگی دارد تا از محل صندوق توسعه ملی به سرمایه‌گذاران و متقاضیان تسهیلات پرداخت کند.

منبع : خبرگزاری فارس


اشتغال۷۰هزار نفری در صنایع دستی هرمزگان

استاندار هرمزگان گفت: ۷۰هزار نفر در هرمزگان در حوزه صنایع دستی مشغول به کار هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، فریدون همتی عصر سه شنبه در همایش دو روز فرصت‌های سرمایه گذاری در هرمزگان و در آئین افتتاح نمایشگاه افزود: باید صنایع دستی هرمزگان برجسته شود ،۷۰ هزار نفر در کل این استان در صنعت صنایع دستی مشغول به کار هستند که این نشان از ظرفیت خوب در این حوزه دارد که باید بیشتر در این خصوص به آن پرداخته شود.
وی با اشاره به اینکه هرمزگان استان فرصت هاست گفت هدف از ایجاد این نمایشگاه در هتل هرمز، معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری وشناساندن صنایع دستی به مهمان‌های خارجی و داخلی و سرمایه گذاران برای جذب و معرفی بهتر استان بوده و مهمانان می‌توانند در محلی که مستقر هستند از این نمایشگاه بازدید کنند تا توانمندی‌های استان را بشناسند و برای سرمایه گذاری جذب شوند.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم اشتغال را در پهنای استان توسعه بدهیم و مردم نیز در روستاها و در نقاط زندگی خود نگه داریم می‌توانیم در صنعت صنایع دستی آنها را مورد حمایت قرار بدهیم که برپایی این نمایشگاه‌ها خیلی می‌تواند ما را به هدفمان نزدیک کند.
استاندار هرمزگان تصریح کرد: در این همایش فرصت‌های سرمایه گذاری مهمانان و سرمایه گذاران زیادی از داخل و خارج از کشور داشتیم و همچنین سفیران کشورهای دیگر و سفیران ایران در کشورها نیز حضور داشتند که خود می‌تواند نوید بخش شناسایی فرصت‌های خوب استان هرمزگان در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری باشد.
استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه باید فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری را به علاقمندان و سرمایه گذاران بخوبی معرفی کنیم اظهار داشت: با برگزاری این همایش‌ها و دعوت از علاقمندان خارجی و داخلی برای سرمایه‌گذاری در استان و نشان دادن ظرفیت‌های بالقوه زیادی که هنوز کسی به آن ورود نکرده را باید بخوبی معرفی کنیم و با برگزاری این همایش و پخش این خبر در شبکه‌های خبری ملی و شبکه‌های خارجی خود شهر بندرعباس و استان هرمزگان به همه معرفی شده وهمه بهتر در جریان ظرفیت‌های خوب این استان قرار می‌گیرند.
۶۰ هزار شغل در صنایع انرژی بر پارسیان
مدیرعامل منطقه ویژه انرژی بر پارسیان گفت: باید تکمیل زیر ساخت‌ها و شروع کار در افق نه چندان دور، در منطقه‌ی ویژه پارسیان ۶۰ هزار شغل مستقیم و ۲۰۰ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.
شاهرخی در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه گذاری در هرمزگان با بیان اینکه زیر ساخت‌های لازم در خصوص منطقه‌ی ویژه انرژی بر پارسیان در حال انجام است بیان کرد: هاب سوم پتروشیمی در منطقه ویژه انرژی بر پارسیان تشکیل می‌شود که در این راستا وزارت نفت و شرکت ملی پتروشیمی و با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت این کار در دست اجرا است.
وی با اشاره به افق روشن در خصوص اشتغال در این منطقه بیان کرد: زیر ساخت‌های لازم مانند برق و آب در اولویت کار ما بوده تامین برق آن برعهده شرکت مپنا و آب نیز با احداث آب شیرین کن این منطقه برای انجام کارها تامین می‌شود.
مدیرعامل منطقه ویژه انرژی بر پارسیان عنوان کرد: با تکمیل بندر شرایط مناسبی برای تخلیه و بارگیری ۹ تن بار آماده خواهد شد و این خود ظرفیت بسیار خوبی برای این منطقه خواهد بود.
وی در ادامه بیان کرد: میزان سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه انرژی بر پارسیان بین ۴۰ تا ۵۰ یورو برآورد شده است که سرمایه گذاران می‌توانند با آوردن سرمایه‌های خود در آینده اهداف روشن خود دست پیدا کنند.
مدیرعامل منطقه ویژه انرژی بر پارسیان ادامه داد: انتظار نداریم با حضور در این همایش فرصت‌های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری برای منطقه ویژه انرژی بر پارسیان جذب شود چون سرمایه گذاری در این منطقه در مقیاس بزرگ بوده اما انتظار داریم سرمایه گذاران کوچک بتوانند با سرمایه گذاران بزرگ همراه شده و گام‌های خوبی را در راستای کار در این منطقه انجام دهند.

منبع : خبرگزاری مهر


توجه به گردشگری و صنایع دستی راهگشای مسائل اقتصادی است

رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری با اشاره به این که ظرفیت های بسیار خوبی برای ایجاد شغل پایدار در این حوزه ها وجود دارد ،گفت: با سرمایه گذاری اندک در حوزه صنعت گردشگری و صنایع دستی می توان به این مهم دست یافت و راهگشای مسائل اقتصادی شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از میراث آریا، «علی اصغر مونسان» در دیدار با «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شماری از معاونان دو دستگاه و مدیران برخی از بانک ها ، از امادگی این سازمان برای هرگونه همکاری با دستگاه ها و وزارتخانه های دیگر برای کمک به رونق تولید و اشتغال در کشور خبر داد و گفت: در سازمان میراث فرهنگی ظرفیت های بسیار خوبی برای ایجاد شغل پایدار وجود دارد و می توانیم با سرمایه گذاری اندک در حوزه های مرتبط با ماموریت های این سازمان شغل پایدار ایجاد کنیم.
وی با اشاره به ابنکه در دنیا نیز اشتغال فراگیر را در حوزه خدمات دنبال می کنند ، ابراز امیدواری کرد تا با کمک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بتوان به ایجاد اشتغال هرچه بیشتر در کشور کمک کنیم.
معاون رئیس جمهوری ،افزود: توان ایجاد شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی بسیار بالا است و عمده این مشاغل پایدار هستند که با سرمایه گذاری اندک ایجاد می شوند.
مونسان اضافه کرد: به عنوان مثال یکی از ظرفیت های بسیار خوبی که به تازگی در کشور شکل گرفته، موضوع بومگردی ها است، در حال حاضر ۱۵۰۰ واحد بومگردی در کشور ایجاد شده و هدفگذاری ما احداث ۲هزار واحد بوم گردی است.
وی گفت: سرمایه گذاری در حوزه گردشگری علاوه بر اثرات اقتصادی، تاثیرگذاری اجتماعی نیز دارد، به عنوان مثال با رونق گرفتن بومگردی ها شاهد مهاجرت معکوس روستاییان و رونق گرفتن روستاها هستیم.
معاون رئیس جمهوری ،گفت: یکی از مشکلات حوزه گردشگری و صنایع دستی موضوع بیمه فعالان این دو حوزه است، که در این خصوص نیازمند همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری در موضوع گردشگری علاقه‌مند هستند و به طور حتم نیاز مند تعریف اقتصادی جدید در کشور هستیم که این اقتصاد جدید، گردشگری است.
مونسان در ادامه با اشاره به ظرفیت های کشور در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: در نوروز امسال به استان های غربی کشور سفر کردم، واقعا جاذبه های گردشگری بی نظیری در کشور داریم، آثار تاریخی ارزشمندی وجود دارد و ظرفیت های خوبی در حوزه صنایع دستی در استان های مختلف به چشم می خورد که باید از این ظرفیت ها به نحو مطلوب استفاده کرد.
معاون رئیس جمهوری گفت: در حوزه صنایع دستی نیز ظرفیت های بی شماری داریم که توجه هرچه بیشتر به این هنر صنعت می تواند راهگشای مسائل اقتصادی در کشور باشد.

ظرفیت حوزه گردشگری بی شمار است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این دیدار ضمن برشمردن ظرفیت های بی نظیر اشتغال و تولید در حوزه گردشگری و صنایع دستی از آمادگی کامل وزارت خانه متبوع خود با سازمان میراث فرهنگی برای فعالیت بیشتر در این حوزه با هدف کمک به تولید اشتغال و رونق اقتصادی خبر داد.
محمد شریعتمداری گفت: موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد، موضوعات بسیار مهم و حیاتی است که این موضوعات باید تبدیل به تصمیم شود و هرچه زودتر عملیاتی شوند.
عضو کابینه دولت دوازدهم ابراز امیدوار کرد تا با توجه به موضوعات مطرح شده در این نشست، در قالب توافق های جدید کارهای خوبی را در حوزه گردشگری و صنایع دستی با هدف رونق تولید و اشتغال انجام دهیم.
در ادامه این نشست شماری از مسئولان حاضر نیز به بیان نقطه نظرات و ارائه پیشنهادات پرداختند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


ایجاد ۵۵ هزار اشتغال روستایی در بخش صنایع دستی

محمودیان از ایجاد ۵۴ هزار و ۹۴۴ نفر اشتغال در حوزه اشتغال روستایی در بخش صنایع دستی خبر داد و گفت: بخش صنایع دستی ۱۱ هزار و ۴۸۸ شغل برای بانوان ایجاد شده است.

«پویا محمودیان» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان با اشاره به افزایش ۱۸ درصدی فروش صنایع دستی در داخل کشور طی سال گذشته، گفت: صنایع دستی پس از دام و محصولات، دومین حوزه موفق با ۵۴ هزار و ۹۴۴ نفر اشتغال در حوزه اشتغال روستایی بوده است.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه ۷۵ درصد فعالان صنایع دستی کشور را بانوان تشکیل می دهند، خاطرنشان کرد: ۱۱ هزار و ۴۸۸ اشتغال در حوزه صنایع دستی برای بانوان ایجاد شده است.
محمودیان با اشاره به راه اندازی بازارچه های نوروزی و تابستانی طی سال ۹۷ در سراسر کشور، گفت: محمودیان گفت: راه اندازی ۵ بازارچه دائمی، برگزاری ۳۰ نمایشگاه داخلی و خارجی صنایع دستی و برگزاری سی و یکمین نمایشگاه عیدانه صنایع دستی در اسفند ماه سال ۹۷ از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه صنایع دستی است.
معاون صنایع دستی کشور با اشاره به رشد فروش ۳۶ درصدی سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی، تصریح کرد: سی و یکمین نمایشگاه عیدانه با افزایش فروش ۲۹۱ درصدی دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی بود که در سال گذشته در تهران برگزار شد.
محمودیان، اجرای طرح خانه ایرانی برای برج سازان جهت سبک جدید طراحی در برج سازی، برگزاری هفتمین دوره داوری بین المللی مهر اصالت صنایع دستی با میزبانی ایران، اعطای ۱۷ نشان جغرافیانی ملی، ارسال ۶ پرونده صنایع دستی برای ثبت به سازمان جهانی مالکیت فکری (آبگینه تهران، نازک کاری کردستان، زیلوی میبد، مینای اصفهان، شیرکی پیچ سیرجان و ورنی مغان ) را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه صنایع دستی عنوان کرد.
وی با اشاره به برگزاری کارگاه های مشورتی با رویکرد بهره وری اقتصادی در معیشت جوامع محلی و توسعه پایدار، خاطرنشان کرد: اقامتگاه های بوم گردی می تواند فرصت خوبی برای رونق و فروش صنایع دستی در سراسر کشور باشد و به جذب توریسم داخلی و خارجی نیز کمک کند.
محمودیان با اشاره به ثبت ملی ۶ شهر و ۴ روستا و ثبت جهانی دو شهر آباده فارس و میبد یزد و روستای خراشاد خراسان جنوبی طی سال ۹۷، گفت: پرداخت تسهیلات ۱۰ درصدی به خانواده صنایع دستی، صنعتگران و هنرمندان، از سرگیری پرداخت بیمه هنرمندان صنایع دستی پس از پنج سال و راه اندازی کمپین های حمایت از صنایع دستی در شبکه های اجتماعی از دیگر اقدامات مهم در حوزه صنایع دستی کشور بوده است.

منبع: خبرگزاری شبستان


۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات گردشگری در خمین مصوب شد

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین گفت: ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات گردشگری و صنایع دستی از محل اعتبارات اشتغال روستایی در این شهرستان مصوب شده است.

«مصطفی فراهانی» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان تسهیلات برای پنج طرح شامل مجتمع گردشگری، اقامتگاهای بوم گردی، مجتمع خدمات رفاهی بین راهی و تغییر کاربری جدید در ارگ تاریخی میشیجان است و طرح های صنایع دستی نیز در زمنیه ایجاد کارگاه صنایع دستی مصوب شده است.
وی اظهارداشت: با پرداخت این میزان تسهیلات، ۹۰ فرصت شغلی مستقیم فراهم می شود.
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین گفت: ۲۵ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در بخش گردشگری و صنایع دستی امسال در زادگاه امام راحل به متقاضیان پرداخت شده است.
فراهانی افزود: پرداخت این تسهیلات در قالب سه طرح در زمینه اقامتگاه بوم گردی، مجتمع گردشگری و کارگاه صنایع دستی بوده است.
وی ادامه داد: اقامتگاه بوم گردی در روستای سرکوبه، مجتمع گردشگری در جاده خمین – اراک و کارگاه صنایع دستی در زمینه تولیدات چوبی راه اندازی شده است.
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین افزود: اجرای این طرح ها ۱۷ شغل مستقیم و ۵۰ فرصت شغلی جانبی را در خمین ایجاد کرده است.
فراهانی بیان کرد: هشت طرح مصوب حوزه صنایع دستی و گردشگری خمین امسال مصوب شده که به سه طرح تسهیلات پرداختی تعلق گرفته است.
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین ادامه داد: اقامتگاه بوم گردی در روستای سرکوبه در دهه فجر امسال بهره برداری و کارگاه پخت سفال نیز در زمستان امسال تجهیز شد.
۲۵۰ اثر تاریخی و طبیعی در خمین شناسایی شده است و این شهرستان از نظر دستکندها و سنگ نگاره ها در جایگاه نخست کشور و از نظر کبوترخانه رتبه نخست استان مرکزی را دارد.
خمین زادگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی است که در ۶۱ کیلومتری اراک قرار دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا


استفاده از ظرفیت صنایع‌دستی، بوم‌گردی و گردشگری در ایجاد اشتغال

استاندار لرستان با بیان این‌که تولید فقط با کارهای بزرگ و کارخانه‌ها ایجاد نمی‌شود، گفت: لازم است با انجام کارهای کوچک نظیر بوم‌گردی، صنایع‌دستی و گردشگری اشتغال ایجاد کنیم.

به گزارش ایکنا از لرستان، سیدموسی خادمی، استاندار لرستان روز گذشته، ۳۰ بهمن‌ماه در بازدید از روستای صاحب‌الزمان(عج) خرم‎آباد در جمع اهالی این روستا با بیان این‌که شهدا نیازمند برگزاری یادواره‌ها نیستند بلکه ما نیازمندیم تا از راه، شهادت، شجاعت و زندگی آنان بهره بگیریم و با داشته‌های خود این نظام را حفظ کنیم، اظهار کرد: برخی‌ها به‌خاطر خواسته‌های کوچک و تفاوت سلیقه نباید برای نظام مشکلی ایجاد کنند.
وی ادامه داد: امروز مردم مشکلاتی دارند که با کمک خدا حل خواهند شد و از این به بعد شرایط بهتر و وضعیت پایدارتری در اقتصادمان خواهیم داشت.
نماینده عالی دولت در استان لرستان بیان کرد: دولت در محرومیت‌زدایی تمام توان خود را به‌کار گرفته به‌طوری‌که برق، آب، گاز، مدرسه و خانه بهداشت را به روستاها آورده است.
خادمی افزود: توسعه روستا نیازمند دو امر است یکی کارهایی که دولت باید انجام دهد نظیر ایجاد پاسگاه، برق، گاز و آب و امنیت که خوشبختانه عمده این کارها را انجام داده و حتی شاهد جریان مهاجرت معکوس در روستاها هستیم و در بخش اشتغال دولت به‌تنهایی نمی‌تواند کاری کند و باید مردم با بخش خصوصی همکاری کنند و خود نیز مشارکت داشته باشند.
استاندار لرستان عنوان کرد: تولید تنها با کارهای بزرگ و کارخانه‌ها ایجاد نمی‌شود بلکه با انجام کارهای کوچک نظیر بوم‌گردی، صنایع‌دستی و گردشگری اشتغال ایجاد کنیم.
خادمی بیان کرد: با تلاش دولت منابع خوبی برای کارهای اشتغال‌زایی کوچک لحاظ شده و تسهیلات چهاردرصدی در حوزه امداد، بهزیستی، امور عشایری و روستایی وجود دارد؛ چنانچه مشکلی برای دریافت این تسهیلات وجود دارد به بخشدار و دهیار اطلاع دهید و در بخش‌های اقتصادی مشارکت کنید.

منبع : بازارکار


ایجاد شهرک صنایع دستی در تبریز

استاندار آذربایجان‌ شرقی گفت: برای اشتغال‌زایی زودبازده، گردشگری و صنایع‌دستی جزو اولویت‎های ماست و در این راستا احداث چند شهرک یا ناحیه صنعتی را در دستور کار داریم.

به گزارش وقت نیوز، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای برنامه‎ریزی و توسعه استان، با اشاره به تصویب ایجاد ناحیه صنایع‌ دستی به مساحت ۶ هکتار در حریم شهر تبریز و اراضی قزلجه میدان، اظهار کرد: برای اشتغال زودبازده، گردشگری و صنایع‌دستی جزو اولویت‌های ماست و در این راستا احداث چند شهرک یا ناحیه صنعتی را در دستور کار داریم.
وی افزود: ایجاد نواحی صنعتی مزیت‎های زیادی در کاهش هزینه‎ها و تعدیل مسائل زیست‎محیطی دارد.
پورمحمدی در عین حال خاطرنشان کرد: مسائل زیست محیطی بسیار مهم است و باید تعادل بین توسعه شهرک‎های صنعتی و رعایت الزامات زیست‎محیطی حفظ شود.
استاندار آذربایجان‎شرقی در ادامه با اشاره به تصویب کلیات دومین سند تدبیر توسعه استان، گفت: هر برنامه‌ای بهتر از برنامگی است، در هر صورت باید سیاست‌های اجرایی اهداف تعیین شده سند تدبیر توسعه نیز باید تعریف شود.

منبع: بازارکار


۷۵ درصد از صنایع دستی کشور توسط بانوان تولید می‌شود

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به به اهمیت تقویت صنایع دستی برای بهبود وضعیت اشتغال، گفت: ۷۵ درصد از صنایع دستی کشور توسط بانوان تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار عصر شنبه در جمع خبرنگاران در شهرستان دیر اظهار داشت: به مناسبت دهه مبارک فجر همه اعضای دولت در بازدیدها و فعالیت‌های استانی به سر می‌برند و من هم امروز به استان بوشهر آمدم و برنامه‌های مختلفی را داشتیم.
وی با اشاره به اینکه کارهای بسیار خوب و باارزشی در استان بوشهر در حال اجرا است اضافه کرد: امروز چند طرح و پروژه عمرانی و اقتصادی در استان بوشهر به بهره‌برداری رسید که دارای ارزش و اهمیت بسیار زیادی در توسعه استان بوشهر هستند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: صنایع دستی یک صنعت بسیار مهم در کشور است که ۷۵ درصد آن توسط خانم‌ها تولید می‌شود و سازمان میراث فرهنگی نیز توجه ویژه‌ای به این موضوع دارد و امیدواریم با حمایت از فعالان صنایع دستی هم توسعه اشتغال و هم احیای این صنایع بومی قدم‌های خوبی برداشته شود.
وی ادامه داد: در صورتی که هر شهرستان بازارچه‌ای از صنایع دستی خود داشته باشد جاذبه گردشگری خوبی فراهم می‌شود و گردشگران برای خرید و دیدن نحوه تولید این صنایع دستی حضور خواهند یافت.
ابتکار با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی به دستاوردها و پیشرفت‌های بسیار خوبی رسیده است، تصریح کرد: مشکلاتی هم در کشور وجود دارد و بنا نداریم که این مشکلات را نادیده بگیریم و باید تلاش کنیم که مشکلات رفع شود.
وی با اشاره به اینکه توسعه اشتغال از اهداف مهم دولت دوازدهم است، گفت: با استفاده از ظرفیت و توان بخش خصوصی و همراهی دولت شاهد راه‌اندازی صنایع تولیدی و اشتغال‌زایی گسترده‌ای هستیم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ارتباط با استفاده از بانوان در عرصه مدیریتی بیان کرد: در استان بوشهر تحولات خوبی صورت گرفته و تعداد انتصاب‌های استاندار جدید دو برابر قبل بوده است.
وی با اشاره به اینکه رشد انتصاب‌های بانوان در عرصه مدیریتی در همه استان‌ها تقریبا ۶۰ درصد بوده است تاکید کرد: نسبت به وضعیت مد نظر یعنی سهم ۳۰ درصدی بانوان در عرصه مدیریتی هنوز فاصله داریم تلاش می‌شود تا از بانوان توانمند به خوبی استفاده شود و اخیرا در سطح ملی شاهد انتصاب‌های خوبی هستیم.

منبع : خبرگزاری مهر


پرداخت بیش از ۷۶ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال گردشگری در خراسان شمالی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از پرداخت ۷۶ میلیارد و ۱۲۸ میلیون ریال تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در بخش گردشگری استان خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ، حبیب یزدان پناه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: در سال جاری ۷۶ میلیارد و ۱۲۸ میلیون ریال تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در بخش گردشگری استان با هدف تقویت و توسعه واحد‌های بوم‌گردی در روستا‌های مستعد گردشگری پرداخت می‌شود.

وی رونق بومگردی را از رویکرد این اداره کل برای توسعه گردشگری و اقتصاد محلی در استان برشمرد و افزود: با این اقدام به توسعه چشمگیر گردشگری بوم گردی در استان امیدواریم.

یزدان پناه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰ اقامتگاه بومگردی در استان فعالیت دارند ، گفت: اقامتگاه‌های بومگردی فرصتی برای توسعه پایدار گردشگری است که در تلاش برای رونق این بخش از گردشگری در استان هستیم.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۱۰ نفر، متقاضی ایجاد خانه‌های بوم گردی در استان هستند ، افزود: مدیریت بوم گردی در بسیاری از روستا‌ها به صورت خانوادگی است و این امر سبب رونق اشتغال در روستا‌های استان شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


ظرفیت صنایع دستی استان بوشهر برای توسعه اشتغال استفاده شود

استاندار بوشهر گفت: صنایع دستی استان بوشهر ظرفیت مهمی برای توسعه اشتغال است و باید حمایت لازم انجام شود.
به گزارش خبرنگار مهر، عبدالکریم گرواند یکشنبه‌شب در آئین گشایش نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر دشتستان اظهار داشت: در شهرستان دشتستان شاهد ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار زیادی هستیم.

وی بر لزوم استفاده از این ظرفیت‌ها برای توسعه صنایع دستی و تولیدات روستایی تاکید کرد و ادامه داد: در صورتی که به خوبی از ظرفیت‌های عشایر و روستاییان استفاده شود شاهد کاهش مهاجرت از روستا به شهر خواهیم بود.
استاندار بوشهر با تاکید بر توجه به بخش خصوصی خاطرنشان کرد: موانع حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در صنعت باید مرتفع شود تا بدون مشکل بتوانند در زمینه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی و تولیدی و …. سرمایه گذاری کنند.
وی با تاکید بر لزوم شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های هر منطقه در سطح استان، گفت: دشتستان دارای ظرفیت‌های بالایی در حوزه کشاورزی و تولیدی است و بویژه روستاهای شهرستان دشتستان ظرفیت بسیار بالایی دارند.
بدالکریم گراوند افزود: نمایشگاه توانمندی‌های روستایی و عشایری دشتستان، هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی در حد مطلوبی ایجاد شده و از تمام دست‌اندرکاران این نمایشگاه تقدیر می‌کنم.
نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر شهرستان دشتستان با حضور استاندار بوشهر، نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی، معاونین استاندار و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی و تعداد زیادی از مردم دشتستان، گشایش یافت.

منبع: خبرگزاری مهر


اشتغال ۶۰۰۰ هزار نفر در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

استاندار البرز گفت: طبق آماری که اداره کل میراث فرهنگی استان اعلام کرده است؛ شش هزار نفر در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی استان مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، عزیز الله شهبازی پیش از ظهر یکشنبه در نشست هم‌اندیشی با مدیران کل با محوریت تعیین راهبردهای عملیاتی ظرفیت‌های استان که به موضوعات حوزه صنعت، خدمات، صادرات، استفاده از فن بازارها در تولید شغل، رفع مشکلات واحدهای بزرگ، راستی آزمایی آمارهای ارائه‌شده اختصاص داشت، گفت: طبق آماری که میراث فرهنگی استان ارائه کرده است حدود شش هزار نفر در بخش‌های مختلف گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی استان مشغول به کار هستند.
وی با تاکید بر اینکه البرز ظرفیت‌های طبیعی ارزشمندی دارد که می‌توان با توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی استان بیانجامد، گفت: کارگروه برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان تشکیل‌شده است، فرصت‌های مغتنم سرمایه‌گذاری باید احصاء و معرفی شوند.
استاندار البرز با اشاره به مسئولیت‌های اجتماعی واحدهای صنعتی استان، گفت: باید در راستای تحقق برنامه‌های توسعه‌ای استان واحدهای صنعتی مسئولیت‌های اجتماعی به عهده بگیرند.
شهبازی با اشاره به استقرار واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی در استان، گفت: این واحدها علاقه‌مند به اجرای مسئولیت‌های اجتماعی هستند به همین منظور انتظار می‌رود باهم افزایی بتوان این ظرفیت را مورد بهره‌برداری قرارداد.

منبع : خبرگزاری مهر


بیمه و اشتغال قالببافان باید مورد توجه قرار بگیرد

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، با اعلام رقم بودجه قالیبافان در سال ۹۸ از ریزش ۱۵۰ هزار نفری بافندگان فرش دستباف در سالهای اخیر خبر داد.

عبداله بهرامی درگفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بحث بودجه، دولت برای بیمه قالیبافان و بافندگان فرش درسال آینده مبلغ ۸۹۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است که این رقم می‌توند فقط افرادی که از مزایای بیمه برخوردارند، پوشش دهد.
به گفته وی در حال حاضر ۳۵۰ هزار قالیباف تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند و اعتبار ۸۹۰ میلیارد تومانی پیش‌بینی شده در واقع سهم دولت بابت پرداخت بیمه اجتماعی قالیبافان و بافندگان و شاغلان صنایع دستی شناسنامه دار است.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف تصریح کرد: این که از مبلغ پیشنهادی دولت در بودجه چه میزان در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شود و مهمتر از آن چه مقدار در سال ۹۸ اختصاص یابد، مهم است چون یکی از مشکلاتی که در طول سالهای گذشته داشتیم این بود که ردیف اعتباری در بودجه‌های سنواتی می‌آمد و تصویب می‌شد ولی هنگام پرداخت سهم دولت به تامین اجتماعی، به مشکل برمی‌خوردیم.
بهرامی عدم تخصیص مبالغ مصوب شده در بودجه را به زیان بافندگان فرش دانست و گفت: متاسفانه به دلیل عدم تامین اعتبار و عدم تخصیص منابع مشکلات زیادی برای قالیبافان به وجود آمده است به نحوی که طی سالهای گذشته با ریزش بیش از ۱۵۰ هزار قالیباف و بافنده فرش روبه رو بودیم.
وی درعین حال با بیان این که اعتبار پیش‌بینی شده تنها قالیبافان بیمه شده را پوشش می‌دهد، اظهار کرد: اگر چه مبلغ پیش‌بینی شده در بودجه رقم خوبی برای بیمه قالیبافان است ولی از آن طرف ۶۵۰ هزار نفر بافنده‌ای که همچنان چشم انتظار پوشش بیمه هستند را در برنمی‌گیرد. از سال ۱۳۸۸ تاکنون وعده کردیم که این تعداد بافنده را بیمه می‌کنیم ولی علیرغم آن که قانون مصوب کرده کل قالیبافان، ‌بافندگان و شاغلین حرف صنایع دستی تحت پوشش بیمه باشند هنوز این امر محقق نشده است و بافندگان بسیاری عمرشان رو به بازنشستگی می‌رود در حالی که از امنیت شغلی و اجتماعی و حداقل امکانات برخوردار نیستند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، افزود: عدم تامین اعتبار به امنیت شغلی و اجتماعی بافندگان لطمه می‌زند چون اگر به هر دلیل بیمه قالیبافان قطع شود قابلیت وصل شدن مجدد را به سختی دارد و حق بسیاری از بافندگان در سالهای اخیر به این دلیل تضییع شده است.
به گزارش ایسنا، در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، دولت بودجه مربوط به کمک وزارت کار به شکل‌گیری و توانمندسازی تعاونی‌ها را ۱۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است. بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار مصوب سال ۱۳۸۸، همه بافندگان کشور می‌توانند با دریافت گواهی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و تایید ادارات صنعت، معدن و تجارت، از مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا


صدور ۹۶۰ مجوز مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی در زهک

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زهک گفت: در سال جاری ۹۶۰ مجوز مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی در این شهرستان صادر شده است.

عبدالکاظم میرشهرکی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: سالانه حدود ۴۵۰ نفر در رشته های گلیم بافی، پارچه بافی، خامه دوزی، سفال، معرق و منبت چوب، گزبافی و حصیربافی و همچنین معرق ساقه گندم در شهرستان زهم آموزش می بینند.
وی افزود: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زهک از تعداد ۹۶۰ صنعتگری که جهت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ثبت نام به عمل آورده بودند پس از تشکیل پرونده مجوز مشاغل خانگی همه آن ها را به بانک های عامل معرفی کرد.
مدیر میراث فرهنگی زهک ادامه داد: برای رونق بیشتر صنایع دستی در این شهرستان لازم است یک بازارچه دائمی صنایع دستی در شهر زهک و یا روستای هدف گردشگری «قلعه نو» ایجاد شود که در صورت راه اندازی این بازارچه می توان تولیدات صنعتگران صنایع دستی را به صورت دائمی در معرض نمایش و فروش گذاشت.

منبع : خبرگزاری مهر


توسعه بخش گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر برای گسترش اشتغال

استاندار بوشهر با قابلیت‌های بالای استان بوشهر در بخش صنایع دستی، گفت: ظرفیت‌های بخش گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر برای توسعه اشتغال استفاده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالکریم گراوند سه‌شنبه‌شب در حاشیه بازدید از ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی شهرستان تنگستان اظهار داشت: استان بوشهر با برخورداری از سواحل طولانی دارای ظرفیتی بی‌نظیر برای توسعه گردشگری به‌ویژه گردشگری دریایی است.

وی از شهرستان تنگستان به عنوان یکی از قطب‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نام برد و اضافه کرد: باید زمینه‌های توسعه بخش گردشگری و صنایع دستی در شهرستان تنگستان فراهم شود.

استاندار بوشهر با اشاره به سفر وزیر کشور به استان بوشهر و بازدید از شهرستان تنگستان تصریح کرد: برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه بوم گردی و صنایع دستی در بندر عامری ضروری است و باید تلاش ویژه در این زمینه را شاهد باشیم.

فرماندار شهرستان تنگستان نیز ضمن تشکر از حضور و توجه استاندار بوشهر به شهرستان تنگستان اظهار داشت: تغییر ذائقه مردم و گرایش به سمت مناطق بکر و روستاها به خاطر فرار از هیاهوی شهرها فرصتی برای توسعه صنعت توریسم در منطقه هستند.

عبدالحسین رفیعی‌پور اضافه کرد: از آنجا که دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به صنعت گردشگری دارد تسهیلات لازم نیز در اختیار فعالان این بخش قرار می‌گیرد تا بتوانند در راستای توسعه گردشگری اقدام نمایند.

در سفر وزیر کشور به استان بوشهر، سایت و اپلیکیشن گردشگری و بوم گردی استان بوشهر در روستای بندر عامری تنگستان رونمایی خواهد شد.

این اپلیکیشن شامل تاریخچه، آداب و رسوم، آثار تاریخی و گردشگری، جاذبه‌ های طبیعی، موزه‌ ها، خدمات رفاهی، اقامتگاه بوم گردی ، صنایع‌ دستی، حمل و نقل، مراکز زیارتی، سلامت و درمانی، بازی ‌های محلی و مشاهیر روستاهای هدف گردشگری استان بوشهر است.

منبع : خبرگزاری مهر


تخصیص حدود ۷ میلیارد اعتبار به اشتغال صنایع دستی زنجان

در سالجاری تا کنون ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات به شاغلین حوزه صنایع دستی واگذار شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز زنجان ؛ معاون صنایع دستی استان زنجان گفت: این میزان تسهیلات به ۴۱۷ طرح صنایع دستی اختصاص یافته است.

خدایی فرد افزود: بیشترین میزان تسهیلات را طرح های حوزه صنایع دستی فلزی و بافته های داری به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: ۲۴۴ طرح از میان ۴۱۷ طرح مربوط به اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان، در خصوص تعداد طرح های مشاغل خانگی هم افزود: ۱۷۱ طرح مربوط به مشاغل خانگی تسهیلاتی با اعتبار میلیون ریال دریافت کرده اند

منبع : خبرگزاری صداوسیما


صنایع دستی زنان قابل رقابت در بازار داخل و خارج کشور می‌شود

دبیر اجرایی هفته نوآوری در صنعت مد و پوشاک با اشاره به ساز و کارهای برندشدن صنایع دستی روستاییان گفت: با حمایت شرکت‌های مادر این محصولات قابل رقابت در بازار داخل و خارج کشور می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، انسیه زاهدی دبیر اجرایی هفته نوآوری در صنعت مد و پوشاک در آستانه برگزاری همایش بین المللی طراحی و تولید منسوجات و پوشاک با رویکرد توسعه پایدار اظهار داشت: دانشگاه الزهرا از سال‌های گذشته علاوه بر همکاری با بخش علمی و دانشگاهی کارگروه مد و لباس، مسئولیت کمیسیون آموزش و فرهنگ این کارگروه را بر عهده گرفته و امسال نیز بر همین اساس برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده است.
وی افزود دانشگاه الزهرا در همین راستا طرح خوشه‌های فناوری و صنایع دستی را در نظر گرفته و به دلیل اجرایی شدن خوشه‌ها باید صنایع پوشاک، منسوجات و دانشگاه با یکدیگر در ارتباط نزدیکی باشند.
دبیر بخش علمی دانشگاهی بنیاد ساماندهی مد و لباس کشور ادامه داد: امروزه بسیاری از دستگاه‌ها و وزارتخانه های کشور همچنین معاونت ریاست جمهوری به دنبال تشویق مردم در روستاها به ویژه زنان هستند که کارآفرینی و توانمندسازی آنها را مد نظر قرار دهند و تولیدات قابل توجهی از صنایع دستی آنها را به بازار عرضه کنند بدون اینکه نیاز به مهاجرت این افراد به شهرهای بزرگ باشد.
وی افزود: به دلیل اینکه بسیاری از این افراد دسترسی به بازار ندارند همچنین رقابت با صنایع نیز وجود ندارد تولیدات روی دست روستاییان می‌ماند ولی خوشه ها می‌تواند صفر تا صد کار را برعهده گرفته و اقداماتی نظیر آموزش، توانمندسازی، آشنایی با رویکردهای نوین و اقدامات تسهیل گرایانه برای روستاییان مانند مسائل و حمایت‌های مالی و حقوقی را انجام دهند.
دبیر اجرایی هفته نوآوری در صنعت مد و پوشاک گفت: همچنین خوشه‌ها می‌توانند ثبت مالکیت فکری، ثبت طرح، برند و فراهم کردن بازار همراه این افراد باشند حتی به همت خوشه‌ها روستاییان می‌توانند محصولات خود را به مرحله صادرات نیز برساند.
زاهدی اعلام کرد: در همین راستا در حال حاضر ۲۰۰ کارآفرین موفق، برند آنها تجاری شده که شناسایی شدند و تولیدات آنها در این نمایشگاه عرضه خواهد شد و وزارت ارشاد نیز قول داده که به کارآفرینان موفق در این زمینه جایزه اهدا کند.
وی بیان داشت: خوشه‌ها شرکت‌های مادر و تشکیلات هلدینگی هستند که از این افراد در مسیر تولید حمایت می کنند بدون این که احتیاج به مکان بزرگ برای تولیدات خود یا دغدغه بازار فروش داشته باشند.
وی گفت: همایش بین المللی طراحی و تولید منسوجات و پوشاک با رویکرد توسعه پایدار، سوم دی ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا برگزار می شود که طراحی و تولید منسوجات و پوشاک، اقتصاد و نوآوری در صنعت پوشاک، جامعه فرهنگ و سبک زندگی از محورهای اصلی این همایش است.
عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا خاطرنشان کرد: نشست‌های علمی تخصصی، کارگاه‌های آموزشی و رویدادهای کارآفرینانه مد لباس از برنامه های جانبی این کنگره است که یکم تا ششم دی ماه برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس


۲۰ درصد طرح های اشتغال زای کمیته امداد مرتبط با صنایع دستی

معاون کمیته امداد خراسان جنوبی گفت: ۲۰ درصد طرح های اشتغال زایی این نهاد در استان مرتبط با حوزه صنایع دستی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید رضا حسینی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خراسان جنوبی در حاشیه بازدید از نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: ۲۰ درصد از طرح های تحت نظارت کمیته امداد استان در حوزه اشتغال با صنایع دستی مرتبط است.
وی با اشاره به یکی از مهمترین مشاغل و صنایع دستی در بین مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی بحث قالیبافی است، بیان کرد: در حال حاضر حدود دو هزار و ۵۲ کارگاه قالیبافی برای فعالیت مددجویان کمیته امداد استان وجود دارد.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سه هزار و ۱۰۰ بافنده در بحث قالیبافی داریم، بیان کرد: چرم، حوله بافی و تراش سنگ های قیمتی از دیگر صنایع دستی است که مددجویان کمیته امداد به فراگیری آن علاقمند هستند.
وی ادامه داد: آموزش صنایع دستی از مولفه های مهم اشتغال زایی در کمیته امداد است که در این راستا دوره های آموزشی بسیار مطلوبی در استان و در دوره تربیت مربی کرج داشته است.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خراسان جنوبی گفت: برپایی نمایشگاه های ملی و منطقه ای صنایع دستی در بازاریابی و فروش هنر هنرمندان صنایع دستی بسیار مهم است.

منبع : خبرگزاری مهر


قرارگیری صنایع دستی مبنای اشتغال پایدار

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه صنایع دستی می تواند مبنایی برای اشتغال پایدار باشد، گفت: در حوزه بسته بندی صنایع دستی باید تلاش و نایز به بازنگری است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مجتبی علوی مقدم یکشنبه شب در افتتاحیه سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در خراسان جنوبی، اظهار کرد: برگزاری سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در خراسان جنوبی در معرفی توانمندی ها و پتانسیل های استان نقش بسزایی دارد.
وی با بیان اینکه ۱۲۰ غرفه اعم از شهرستان های داخلی و سایر استان ها به نحو احسن جا نمایی شده است، افزود: امروزه اگر صنایع دستی مورد توجه قرار بگیرد می تواند یک مبنا برای ایجاد اشتغال پایدار محسوب شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تولید صنایع دستی سطح درآمد مردم را بالا می برد، گفت: علی رغم اینکه هنوز تا ایده آل هایی که می تواند توانمندی و پتانسیل های استان را معرفی کند فاصله بسیار زیادی وجود دارد اما قدم های زیادی نیز در این زمینه برداشته شده است.
وی با بیان اینکه انتظار داریم با جدیت بسیار بیشتری در معرفی پتانسل های منطقه تلاش شود، عنوان کرد: نوآوری و دقت در ارائه محصولات از اهمیت بسزایی برخوردار است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
پیشرفت ۸۰درصدی بازارچه صنایع دستی
علوی مقدم با اشاره به اینکه در بسته بندی محصولات باید بیش از پیش کار شود چراکه بسته بندی محصولات نیاز به بازنگری دارد، بیان کرد: اگر بر بسته بندی محصولات توجه شود بخش اعظمی از سود و منفعتی که دلال ها و کسانی که هیچ سنخیتی با محصولات استان ندارند به خود تولید کنندگان برمی گردد.
وی با بیان اینکه معرفی صنایع دستی خصوصا در تولید سنگ های قیمتی باید شناسنامه دار باشد، اظهار داشت: محل تولید، منطقه کشف شده و سنگ تراشان باید برای مردم معرفی و در تبلیغات آن ها درج شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه معرفی استعداد ها و توانمندی ها در خارج از مرزهای استان نقش بسزایی در ایجاد منابع درآمدی پایدار و توسعه و اشتغال مضاعف برای مردم را استان فراهم می کند، افزود: همه تلاش و جدیت مجموعه استان این است که از حداقل امکانات برای فرآوری و بسته بندی محصولات صنایع دستی حداکثر استفاده و بهره وری صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه اگر بخش های تولیدی در خصوص اشتغال پایدار و نوآوری در بسته بندی آمادگی لازم را داشته باشند در خصوص ارائه تسهیلات نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد، گفت: اولین بازارچه صنایع دستی در ورودی استان ایجاد و تا کنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تمامی هزینه های آن ازمحل اعتبارات استان تامین شده است.
علوی مقدم ادامه داد: دومین بازارچه صنایع دستی استان که توسط بخش خصوصی ایجاد خواهد شد، در شهر خور کلنگ زنی شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


بخشی از اشتغال خراسان جنوبی در حوزه گردشگری و صنایع دستی تعریف شود

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه خراسان جنوبی دو دهه است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند بنابراین باید قسمتی از اشتغال استان در حوزه گردشگری و صنایع دستی تعریف شود.

نفیسه نخعی در حاشیه بازدید از سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی به خبرنگار شبستان اظهار کرد: کیفیت و تنوع تولیدات در نمایشگاه امسال بسیار خوب و شایسته تقدیر است.

وی با بیان اینکه در بین تمامی غرفه های موجود محصولات خراسان جنوبی درخشش خاصی دارد، افزود: اگر بازار فروش هنرمندان فراهم شود خراسان جنوبی در حوزه صنایع دستی حرف برای گفتن دارد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تولیدات استان از لحاظ کیفیت و تنوع رتبه بالاتری نسبت به سایر استان‌ها دارد، گفت: صنایع دستی می تواند نقش موثری در رونق اشتغال به خصوص اشتغال جوانان داشته باشد.

وی با بیان اینکه برپایی اینگونه نمایشگاه ها می تواند در معرفی صنایع دستی و افزایش بازار فروش این محصولات نقش بسزایی داشته باشد، عنوان کرد: با توجه به اینکه خراسان جنوبی چندین سال با خشکسالی مواجه است لذا باید قسمتی از اشتغال استان در حوزه گردشگری و صنایع دستی تعریف شود

منبع : خبرگزاری شبستان


اعطای تسهیلات به مشاغل خانگی تا سقف ۳۵ میلیون تومان درخراسان رضوی

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خراسان رضوی گفت: تسهیلاتی تا سقف ۳۵ میلیون تومان در راستای مشاغل خانگی و صنایع دستی در این استان پرداخت می شود.

به گزارش خبرنگارمهر، سید حسین کرابی عصر شنبه در گفتگو با مهر اظهار کرد:صنایع‌دستی در بخش مشاغل خانگی و کوچک تقسیم می‌شود و اعطای تسهیلات به این سرفصل شغلی با توجه به نیاز و تعداد شغل ایجادشده از پنج میلیون تومان تا ۳۵ میلیون تومان تفاوت دارد.
وی افزود: بیش از ۱۰۰ هنر در بخش مشاغل صنایع‌دستی کمیته امداد وجود دارد و مشاغلی مانند فرت بافی، قلاب‌بافی، گلیم‌بافی، قالی‌بافی، جاجیم‌بافی، سنگ‌های قیمتی، ترمه‌دوزی، تولیدات چرم، گل‌سازی، معرق، منبت، ابریشم‌دوزی، دوخت‌های سنتی، نمدبافی و عروسک بافی ازجمله هنرهایی است که منبع درآمد خانواده‌های تحت حمایت در خراسان رضوی شده است.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خراسان رضوی ادامه داد: این نهاد در نیمه نخست امسال هزار و ۷۹۸ طرح را با بیش از ۳۵ میلیارد تومان ایجاد کرده که در این میان ۷۵ شغل مربوط به صنایع‌دستی است.
وی گفت: یکی از پردرآمدترین مشاغل ایجادشده در کمیته امداد مربوط به حوزه صنایع‌دستی است و میزان تولیدات و درآمد مجریان طرح‌های اشتغال در صنایع‌دستی با توجه به بازار و میزان درخواست متغیر است و در این راستا تاکنون کمیته امداد خراسان رضوی ۵۴۹ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه را در بخش صنایع‌دستی پرداخت کرده است.
کرابی تاکید کرد: یکی از بخش‌های مهم و پرطرفدار در صنایع‌دستی قالی‌بافی است و خدمات خوبی مانند نظارت‌های فصلی، انجام خدمات چشم‌پزشکی و در صورت نیاز تجویز رایگان عینک به قالی‌بافان و استاندارد سازی فضای کاری ارائه می‌شود.
وی افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات، ارائه مشاوره‌های متعدد بعد از ایجاد شغل، ارتباط با سازمان میراث فرهنگی و معرفی مراکز محل فروش صنایع‌دستی و فراهم کردن زمینه حضور در نمایشگاه‌های مختلف ازدیگر خدمات قابل‌ارائه به مجریان طرح‌های اشتغال در صنایع‌دستی است.

منبع: خبرگزاری مهر


۱۲درصد اشتغال گلستان مربوط به فرش وصنایع دستی است

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان، ۱۲درصد اشتغال در استان را مربوط به فرش و صنایع دستی بیان کرد و گفت: تولید فرش دستباف باید هدفمند و سفارشی و براساس نیاز بازار خارجی و با طرح و نقوش جدید با حفظ اصالت انجام شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا درویش علی حسن زاده در نشستی با فعالان حوزه فرش استان اظهار داشت: فرش در دنیا به عنوان نماد فرهنگ و هنر ایرانیان محسوب شده و با وجود تحریم های دشمن، قسمت عمده ای از صادرات غیرنفتی کشور را شامل می شود.
وی افزود: در راستای توسعه صنعت فرش استان و معرفی هرچه بیشتر آن نمایشگاه فرش دستباف گلستان بهمن ماه امسال برگزار می شود.
معاون امور بازرگانی گلستان یادآور شد که همچنین به منظور حمایت از بافندگان فرش دستباف و حرفه های وابسته به آن اتحادیه صنفی بافندگان فرش دستباف گلستان تشکیل شده است.
به گفته وی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش نیز باید با سلیقه یابی و بازاریابی مناسب زمینه صادرات بیشتر این هنر صنعت را فراهم کنند.
به گزارش ایرنا فرش دستباف، نمد، زیورآلات و سوزن دوزی ترکمن، جاجیم بافی روستای زیارت گرگان، ابریشم بافی قزلباش های رامیان و مینودشت، سوزن دوزی شاهکوه و قوم بلوچ و نیز دوخت های سنتی پوشاک در بین فارس ها از جمله صنایع دستی اقوام ساکن در گلستان است که با هنرمندی زنان و دختران و بعضا مردان این استان، هر کدام نام و آوازه خود را در بین خریداران داخلی و خارجی دارد.
گلستان واقع در شمال کشور از دیرباز مهد تولید فرش های دستبافت از جمله فرش ترکمن بوده و طبق آمارها حدود ۷۰ هزار بافنده فرش در این منطقه فعالیت دارند، از مجموع آمار فعالان بخش قالیبافی در استان، حدود ۳۱ هزار نفر دارای کارت شناسایی این هنر صنعت هستند.
تمرکز بیشتر واحدهای فعال در صنعت فرش در شهرهای گنبدکاووس، بندرترکمن، آق قلا و کلاله است که در این میان گنبدکاووس با داشتن ۳۰ درصد سهم تولید بزرگترین تولید کننده این بخش است.
همچنین طبق آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان میزان تولید فرش دستبافت شامل انواع قالی، قالیچه، گبه، تابلو فرش و فرش‌های بزرگ حدود ۳۰ هزار مترمربع در سال است.
تعداد زیاد بافندگان و واحدهای تولیدی، بیش از ۲۵۰ شرکت تعاونی فرش دستباف، وجود ظرفیت‌های مناسب نظیر تولید فرش ترکمنی و فرش ابریشم منحصر به‌فرد و تنوع طرح و رنگ و نوع ( فرش ترکمنی، گلیم، جاجیم، گبه و طرح‌های خاص ) از جمله نقاط قوت و فرصت های فرش دستبافت استان است.
نقوش فرش اصیل ترکمن ذهنی یا حفظی بافت است و زنان ترکمن در تولید این دستبافت، آرمان ها و اندیشه هایشان را با رنگ های دلخواه بر روی تار قالی گره می زنند تا تابلویی زیبا و مانا پیش روی بینندگان قرار دهند.
بر روی فرش دستباف ترکمن بیش از ‎ ۸۱۱طرح و نماد بافته شده است، طرح هایی که ترکمن ها در بافت فرش به کار می برند، بیشتر شکسته و هندسی و شبیه طرح های بخارایی می باشد که به آن ˈآخالˈ می گویند، زمینه این نوع قالی ها مزین به کتیبه ها و یا قاب های لوزی شکل است که به کمک خطوط متقاطع به هم ارتباط یافته اند.
مهمترین نقوش و گل هایی که در بافته های ترکمن مورد استفاده قرار می گیرد، عبارت از ماری گل، ناب گل، قفسه گل، درناق گل، تکه گل، انسی، قزل ایاق، تونیک گل، قوش گل، آوغان گل، تاج خروز، پنجاراگل، آق نقش، گل پنجه، ارساری گل، دالی، بشیر است.
فرش های ترکمن در اندازه هابی بین یک تا ۱۲ مترمربع و در رنگ های قرمز لاکی، آبی سرمه ای، سبز پر رنگ، سفید و بژ بافته می شود.
رنگ هایی که اینک به فرش دستباف ترکمن اضافه شده شامل طوسی، دارچینی، عبایی، قهوه ای روشن، قهوه ای تیره، طلایی، نخودی و آبی آسمانی است.
استان گلستان طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد و اقتصاد اصلی آن بر پایه کشاورزی و دامپروری استوار است.
در این استان اقوام مختلف زندگی می کنند که هر یک آداب و سنن و صنایع دستی مخصوص به خود دارند، بافت انواع فرش در بین بیشتر این قومیت ها و بخصوص قوم ترکمن قدمت طولانی دارد.
پیش از این حسینقلی قوانلو رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان به خبرنگار ایرنا گفته بود که ۹۵ درصد بافندگان استان را زنان تشکیل می دهند که عمده ترین مشکل آنان نداشتن بیمه است.
به گفته وی، بافندگان مرد و زن در گلستان بدون برخورداری از بیمه و حمایت های ناشی از آن مشغول فعالیت هستند که عملی شدن طرح بیمه می تواند علاوه بر ماندگاری این افراد در صنعت تولید دستبافته، افراد دیگر را برای حضور در این هنر- صنعت ترغیب کند.
او افزوده بود که دولت امسال مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال برای بیمه بافندگان اختصاص داده که با توجه به تعداد فرش بافان استان حدود ۱۰ درصد از این مبلغ صرف بیمه بافندگان گلستان خواهد شد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گلستان نیز پیش از این از ثبت گنبدکاووس واقع در شرق استان به عنوان شهر فرش ترکمن در فهرست آثار ملی کشور خبر داده بود.
ابراهیم کریمی گفته بود فرش ترکمن در دنیا شناخته شده است و نقوش و تکنیک آن منحصربفرد بوده و جهت هویت بخشی و برندسازی درحوزه صنایع دستی و حمایت از هنرمندان و تولیدکنندگان و ارتقا توان تولیدی و مالی فعالان این صنعت در گلستان، این شهر به عنوان شهر ملی فرش ثبت شد.
همچنین به گفته مسوولان صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، افزون بر ۲۲ هزار هنرمند عضو خانواده بزرگ صنایع دستی استان هستند.
هنرمندان گلستانی در ۶۲ رشته غیر بومی و ۲۸ رشته بومی صنایع دستی فعالیت می کنند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


۲۵ درصد تولیدکنندگان صنایع‌دستی بانوان هستند

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور ایران با بیان اینکه ۲۵ درصد تولیدکنندگان صنایع‌دستی بانوان هستند، گفت: صنایع‌دستی می‌تواند به اشتغال بانوان به‌ویژه زنان سرپرست خانوار کمک موثر بکند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، معصومه ابتکار ظهر امروز در بازدید از مراکز کارآفرینی روستای خراشاد اظهار داشت: انجام این کار در روستای خراشاد با حمایت‌های مسوولان میراث فرهنگی بسیار باارزش است.

وی با بیان اینکه لباس تن بسیاری از زنان روستای خراشاد از پارچه‌های بافته‌شده زنان همین روستا است، تصریح کرد: این امر خود نمونه روشنی از اقتصاد مقاومتی بوده که توانسته هم برای مصرف افراد روستا تولید و هم صادر شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور ایران به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در حوزه امور بانوان و خانواده اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها در سطح کلان انجام می‌گیرد و یکی از حمایت‌های این معاونت در حوزه تولید توسط بانوان، توزیع وام و تسهیلات بوده است.

ابتکار گفت: اجرای طرح تاب‌آوری اجتماعی، اجرای سند ارتقاء و بهبود وضعیت زنان و خانواده، طرح ملی گفت‌وگوی خانواده و برگزاری کارگاه‌های مهارت آفرینی از برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بوده که در خراسان‌جنوبی نیز اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه روستای خراشاد الگویی از یک روستای موفق است، افزود: تسهیلاتی که امسال برای طرح‌های معاونت امور بانوان دیده شده قابل توجه است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور ایران اضافه کرد: در بسیاری از مناطقی که بازدید از طرح‌های کارآفرینی انجام شده خانم‌ها مشارکت داشته و تسهیلات خوبی را دریافت کرده‌اند.

ابتکار ادامه داد: بیمه روستایی نیز طرح بسیار خوبی بوده که همه روستاییان باید تحت پوشش آن قرار گیرند.

وی افزوذ: دولت برای بهبود وضعیت زنان و خانواده برنامه دارد که از بسیاری از این طرح‌ها استقبال شده و زنان توانسته‌اند به‌خوبی از تسهیلات پایدار و فراگیر استفاده کنند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور ایران با بیان اینکه ۲۵ درصد تولیدکنندگان صنایع‌دستی بانوان هستند، افزود: صنایع‌دستی می‌تواند به اشتغال بانوان به‌ویژه زنان سرپرست خانوار کمک موثر بکند.

منبع : خبرگزاری فارس


بانوان ۷۵ درصد فعالان حوزه تولید صنایع‌دستی را تشکیل می دهند

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: از مجموع ۴۱۷ هزار و ۳۵۷ نفر که در بانک اطلاعاتی صنایع‌دستی ثبت شده‌اند ۳۱۷ هزار و ۴۸۹ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان پویا محمودیان در اولین نشست هم‌اندیشی بانوان کارآفرین حوزه صنایع‌دستی با بیان اینکه بیش از ۷۵ درصد فعالان حوزه تولید صنایع‌دستی را بانوان را تشکیل می‌دهند، گفت: از مجموع ۴۱۷ هزار و ۳۵۷ نفر که در بانک اطلاعاتی صنایع‌دستی ثبت شده‌اند ۳۱۷ هزار و ۴۸۹ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند و در حوزه تولید، طراحی و عرضه و نیز در حوزه آموزش نقش پررنگی دارند و در حوزه آموزش بالغ‌بر ۸۰ درصد فعالان را بانوان تشکیل می‌دهند.
در ادامه این مراسم فاطمه مهاجرانی سرپرست مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش‌پژوهان جوان گفت: مدارس استعداد‌های درخشان با هدف شناسایی و حمایت از دانش‌آموزان مستعد راه‌اندازی شده و بر اساس مذاکرات صورت‌گرفته با معاونت صنایع‌دستی و در قالب یک تفاهم‌نامه قرار شد موضوع آموزش صنایع‌دستی در این نوع مدارس پیگیری شود.

منبع: بازارکار


ایجاد اشتغال در حوزه صنایع دستی با ۵۰ میلیون تومان

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری با ۵۰میلیون تومان می‌توان شغل ایجاد کرد، درحالی‌که در سایر صنایع این رقم گاه به ۱۰ برابر نیز می‌رسد.

به‌گزارش خبرنگار میراث فرهنگی و صنایع دستی خبرگزاری فارس، علی‌اصغر مونسان در اولین نشست هم‌اندیشی بانوان کارآفرین حوزه صنایع‌دستی که با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در سالن فجر سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها در کسب‌وکارهای کوچک صنایع‌دستی و گردشگری است.

وی با بیان اینکه این بخش حداقل سرمایه را برای ایجاد شغل نیاز دارد، گفت: در صنایع‌دستی و گردشگری با ۵۰میلیون تومان می‌توان شغل ایجاد کرد، درحالی‌که در سایر صنایع این رقم گاه به ۱۰ برابر نیز می‌رسد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به مزیت‌های صنایع‌دستی در کشور گفت: فراگیر بودن این بخش یکی از مزیت‌های مهم صنایع‌دستی است که در همه‌جای کشور توانسته شغل و درآمد ایجاد کند.
مونسان تصریح کرد: موضوع بیمه در این جلسه به‌عنوان یک مطالبه به حق مطرح شد پیگیری کردیم و در این خصوص اقدامات بسیار خوبی انجام شده و با تفاهم‌نامه با صندوق بیمه روستاییان و عشایر، موضوع صنایع‌دستی روستایی به سرانجام رسیده است، موضوع بیمه هنرمندان صنایع‌دستی شهری نیز به‌صورت جدی در حال پیگیری است و نامه‌ای با امضای من و خانم ابتکار برای معاون‌اول رئیس‌جمهوری در این خصوص ارسال خواهد شد.
وی با اشاره به اختصاص ۱۲ هزار میلیارد تومان به طرح اشتغال روستایی گفت: ۱۰درصد از این مبلغ به بخش صنایع‌دستی و ۱۰درصد به بخش گردشگری اختصاص می‌یابد و در کنار این موضوع از کمک‌های فنی و اعتباری برای حمایت از حوزه گردشگری و صنایع‌دستی استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس ابلاغیه صادرشده از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، فروش صنایع‌دستی خارجی در سایت‌های تاریخی ما ممنوع است. این درحالی است که سایت‌موزه‌های ما در سراسر کشور به‌صورت رایگان در اختیار بخش صنایع‌دستی کشور است و هرکس بخواهد نمایشگاهی را در این سایت‌موزه‌ها برگزار کند این امکان به‌صورت رایگان برای آن‌ها فراهم است.

منبع: خبرگزاری فارس


اشتغال ۴۸۸ نفر در بخش صنایع دستی خراسان جنوبی

صنایع دستی خراسان جنوبی در نیمه نخست امسال برای ۴۸۸ نفر شغل ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشتغال ۴۸۸ نفر در بخش صنایع دستی خراسان جنوبیاستان گفت: در شش ماه گذشته ۹۴۶ نفر در کارگاه های صنایع دستی خراسان جنوبی آموزش دیدند که از این تعداد برای ۱۶۶ نفر پروانه تولید انفرادی، ۲۵۶ نفر مجوز مشاغل خانگی و برای ۶۶ نفر مجوز اشتغال روستایی صادر شده است و ۴۵۸ نفر نیز کارت شناسایی صنعتگران دریافت کردند.
عباس زاده افزود: برای راه اندازی کارگاه های صنایع دستی که ۴۸۸ نفر در آن مشغول به کار شدند، ۹ میلیارد تومان تسهیلات صنایع دستی پرداخت شد.
حوله بافی،جاجیم بافی، گلیم، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، صنایع چوب و فلزات و سفال از جمله کارگاه هایی است که در نیمه نخست امسال برای راه اندازی آنها مجوز صادر شد.
وی همچنین با بیان اینکه تعهد امسال صنایع دستی خراسان جنوبی صدور ۱۸۰ مجوز پروانه تولید انفرادی، ۵ مجوز پروانه تولید کارگاهی و ۴۰۰ مجوز کارت شناسایی است افزود: صنایع دستی به طور میانگین برای هر کارگاه ۱۰ میلیون تومان از محل تسهیلات مشاغل خانگی، روستایی، مستقل و پشتیبان پرداخت می کند که با روند رو به رشد صنایع دستی استان، بیش از این تعهدات محقق خواهد شد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: سال گذشته نیز برای متقاضیان ۱۵۵ فقره پروانه تولید انفرادی و ۷ فقره مجوز تولید کارگاهی و برای ۱۱۷۰ نفر هم کارت شناسایی صادر شد.
هم اکنون اطلاعات ۶ هزار صنعتگر در سامانه صدور مجوزهای صنایع دستی خراسان جنوبی ثبت شده است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

 

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.