اخبار استخدام پرستاران در سال ۱۴۰۰(خبر جدید)

آخرین اخبار استخدام پرستاران
اخبار استخدام پرستاران در سال ۱۴۰۰(خبر جدید)
در این صفحه اخبار لحظه به لحظه استخدام پرستاران اعلام میشود:

استخدام ۵۰ پرستار ویژه بخش کرونا در دزفول

فرماندار ویژه شهرستان دزفول گفت: ۵۰ پرستار جدید ویژه بخش کرونایی دزفول برای کمک به کادر درمان این شهرستان به صورت قرارداد ۸۹ روزه استخدام می‌شود.

به گزارش ایرنا علی فرهمندپور روز دوشنبه در گفت وگوی رادیویی افزود: با توجه به وضعیت قرمز شهرستان دیروز نشست ستاد مبارزه با کرونای دزفول به دستور استاندار خوزستان و با حضور معاونان استاندار و سپاه خوزستان برگزار شد و ضمن بررسی اقدامات انجام شده تصمیمات جدیدی نیز گرفته شد.
وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی و بودجه تخصیص یافته، مجوز استخدام تعدادی پرستار برای بخش کرونایی دزفول داده شد که از طریق فراخوانی که دانشگاه علوم پزشکی امروز منتشر کرده، ۵۰ نیروی پرستار از دزفول یا شهرهای اطراف به صورت قرارداد ۸۹ روزه استخدام می‌شود.
فرماندار ویژه دزفول بیان کرد: در حال حاضر فضای موردنظر برای بستری بیماران کرونایی تامین شده و مشکلی از این بابت نداریم ولی نیروهای پرستار به دلیل فشار سنگین کار در یک سال و چند ماه گذشته خسته و فرسوده شده‌اند.
وی افزود: با توجه به شرایط بد کرونایی، اختیار تام در خصوص تعطیلی ادارات داده شد که برخی ادارات تعطیل شدند ولی تا زمانی که مردم با ما همکاری نکنند این تمهیدات اثربخش نخواهد بود چرا که در تعطیلات عید نیز این اقدامات انجام شد ولی مردم همکاری نکردند.
فرهمندپور خواستار رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی شهروندان دزفول شد تا از ورود به موج جدید کرونا جلوگیری شود.
شهرستان دزفول در حال حاضر در وضعیت قرمز کرونایی است و تخت های بیمارستانی آن تکمیل شده‌اند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


 

برگزاری دوره‌های مهارتی ویژه پرستاران شاغل در بخش کرونا

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با هماهنگی‌های انجام شده دوره‌های مهارتی ویژه پرستاران شاغل در بخش کرونا برگزار می شود.

به گزارش شفاف، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در گفت و گویی، با اشاره به آخرین وضعیت جذب پرستاران و نیروی کادر درمان در کشور اظهار کرد: در شرایط کنونی اقدامات خوبی برای جذب نیروی پرستار و رفع کمبود همکاران در بیمارستان های سراسر کشور انجام شده است و شاهد هستیم که برای اولین بار در کشور حدود ۵۰ هزار نفر در مجموعه وزارت بهداشت جذب خواهند شد که بیشتر این نیروها را پرستاران تشکیل می دهند.

او ادامه داد: یکی از اقدامات خوب انجام گرفته شده افزایش حقوق پرستاران در سراسر کشور به خصوص در دوران شیوع بیماری کرونا در کشورمان است به طوری که تعادلی در زمینه پرداخت حقوق بین کادر درمان در کشور ایجاد خواهد شد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته حقوق پرستاران حدود ۲/۵ برابر در سراسر کشور افزایش پیدا می کند.

معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: هرچه قدر پرستاران و کادر درمان از مهارت بیشتری برخوردار باشند درمان بیماران بهتر انجام خواهد گرفت به همین منظور دوره های آموزشی ویژه کادر درمان و به خصوص پرستاران برگزار می شود که در فاز اول اجرای این دوره های آموزشی ۵ هزار پرستار شاغل در بخش های کرونایی شرکت خواهند کرد.

جان بابایی گفت: با توجه به محدودیت های منابع و کاهش درآمد بیمارستان ها و مراکز درمانی حقوق پرستاران در حدود هشت ماه به صورت یک جا پرداخت شده است.


پرستاران بیمارستان‌های دانشگاه آزاد می‌توانند با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شوند

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با صدور رای وحدت رویه مقرر کرد پرستاران بیمارستان‌های دانشگاه آزاد مشمول مشاغل سخت و زیان آور بوده و در صورت درخواست بازنشستگی پیش از موعد با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته می‌شوند.

به گزارش بازارکار به نقل از دیوان عدالت اداری، به دنبال اعلام تعارض در خصوص آرای صادره از سوی برخی شعب دیوان عدالت اداری مبنی بر الزام به بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور پرستاران شاغل در بیمارستان های وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی، که آراء متناقض صادر کرده بودند، هیات عمومی دیوان عدالت اداری طبق ماده ۸۹ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری پس از بررسی، تعارض در آرای صادره در این مورد را محرز دانست و با تشخیص رای به ورود به عنوان رای صحیح، اعلام کرد، پرستاران بیمارستان های دانشگاه آزاد در صورت درخواست بازنشستگی پیش از موعد با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شوند.
بخشی از مستندات صدور رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره نحوه بازنشستگی پرستاران بیمارستان های دانشگاه آزاد از این قرار است:

۱.نظر به اینکه طبق بند ح ماده ۱۲ اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی (مصوب ۸۹/۱/۲۸) که یکی از وظایف و اختیارات هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی را تصویب مقررات مربوط به اعضای هیات علمی و کارکنان اداری دانشگاه اعلام کرده و بند ۶ سومین صورت جلسه کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه (مصوب آذر ماه ۱۳۹۲) که اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی را صرفاً تابع آیین نامه های خاص اداری استخدامی مصوب هیات امنا اعلام نموده است، علیهذا طبق ماده ۱۸۸ قانون کار که بیان می دارد اشخاص مشمول قوانین و مقررات خاص استخدامی، مشمول قانون کار نخواهند بود، اعضای هیات علمی و کارکنان اداری دانشگاه از شمول مقررات قانون کار خارج بوده و رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۵۵ (مورخ ۹۳/۲/۲۹) نیز موید این امر می باشد.

۲.باتوجه به ماده ۵ اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی (اصلاحی مصوب ۸۹/۸/۱۱)، «دانشگاه موسسه ای غیرخصوصی و غیر دولتی است» و مطابق ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوب ۸۶/۷/۸) که مقرر می دارد نهادهای عمومی غیردولتی مشمول قانون مذکور نمی باشند، بنابراین اعضای هیات علمی و کارکنان اداری دانشگاه از شمول ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری خارج خواهند بود.

۳.با عنایت به اینکه مطابق ماده واحده قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور، «کلیه وزارتخانه ها، شرکت ها، موسسات دولتی، شهرداری ها، بانک ها، موسسات و شرکت ها و سازمان هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است و همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی ایران» مشمول قانون مذکور خواهند بود و مطابق با ماده ۵ اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه یک موسسه می باشد و وفق بند الف ماده ۲ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران (مصوب ۹۱/۱۰/۲۸)، یکی از موسسات مستلزم ذکر نام، دانشگاه آزاد اسلامی ذکر شده است، بنابراین اعضای هیات علمی و کارکنان اداری دانشگاه آزاد اسلامی مشمول قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور بوده و بر حسب تبصره ۳ قانون مذکور که بیان می دارد «شاغلین مشاغل سخت و زیان آور که وظایف مربوط به شغل آنان باعث بروز ناراحتی های جسمی و روحی می گردد، می توانند با داشتن حداقل بیست سال سابقه خدمت، براساس درخواست کتبی خود با حداکثر پنج سال ارفاق بازنشسته شوند»، می توانند با ۲۰ سال سابقه تقاضای بازنشستگی نمایند و دستگاه مکلف به پذیرش درخواست بازنشستگی می باشد.

۴.باتوجه به اینکه طبق ماده ۲ اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه یک موسسه آموزشی و پژوهشی بوده و بیمارستان های وابسته به دانشگاه آزاد نیز به دلیل انجام امور آموزشی و پژوهشی و فعالیت اساتید دانشگاه در آن، به عنوان واحدی از دانشگاه محسوب می گردند، علیهذا پرستاران بیمارستان های مذکور نیز مشمول مقررات مربوط به اعضای هیات علمی و کارکنان اداری دانشگاه آزاد اسلامی محسوب شده و مآلاً می توانند با ۲۰ سال سابقه خدمت، با ۵ سال سنوات ارفاقی بازنشسته گردند.


استخدام ۵۳۰ پرستار در بیمارستان‌های زنجان

فتح‌الله حقیقی شامگاه در چهل و نهمین جلسه ستاد پیشگیری، مدیریت و کنترل بیماری کرونا ویروس شهرستان خدابنده با بیان اینکه طی یک سالی که از شیوع بیماری کرونا می‌گذرد، استخدام نیروی انسانی پرستار توسط دانشگاه علوم‌پزشکی استان طبق ظرفیت‌های لازم انجام شده است، اظهار کرد: طی آزمونی که برقرار است، ۵۳۰ پرستار جذب بیمارستان‌ها می‌شود؛ این در حالی است که در طول یک سال ۱۰۰۰ نفر استخدام می‌شود، هر چند باید بیشتر به این مجموعه توجه کرد.

وی با بیان اینکه نقشه‌هایی که برای مقابله با کرونا ویروس در استان کشیده شد تا به امروز موفق بودیم ولی اگر غفلت کنیم همه رشته‌ها پنبه خواهد شد، تصریح کرد: استان زنجان در تزریق واکسن روسی جزو استان‌های پیشرو بود اما واکسن برای درمان نیست و صرفاً برای پیشگیری است، بنابراین این را باید بپذیریم که زدن ماسک باید جزو لاینفک زندگی همه شود.

حقیقی با بیان اینکه جهان با یک ویروس بسیار جهش یافته روبه‌رو است، یادآور شد: ما باید صادقانه با مردم صحبت کنیم و آنچه که در مورد ویروس کرونا و واکسن آن واقعیت دارد باید به مردم گفته شود، هر چند در حال حاضر واقعیت این است که نه تنها این ویروس کم نشده، بلکه هر روز بر پیچیدگی این ویروس افزوده می‌شود و نباید بعد از گذشت یک سال در زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تردید کرد.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه موضوع دیگری که باید با مردم به صراحت در میان گذاشت، این است که برخی فکر می‌کنند کاهش مرگ و میر نشانه ضعیف شدن بیماری در استان است، در حالی که چنین نیست، اضافه کرد: اگر طی چند روز گذشته در تعداد بستری‌های استان تغییر چندانی رخ نداده، این به این معنا است که مردم ۲۱ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی را نسبت به ‌ماه‌های گذشته کمتر رعایت می‌کنند و این میزان یک اخطار بزرگ و جدی برای استان است.

این مسئول با بیان اینکه اگر در امر بهداشت، تخطی صورت گیرد طبق قانون ۶۸۸ جرم محسوب می‌شود، عنوان کرد: بیش از ۶۰ درصد جمعیت شهرستان خدابنده روستانشین هستند که از این بابت خرسندیم که بیماری کووید – ۱۹ در روستاهای این منطقه به خوبی کنترل شده است اما از مناسبت‌های که در پیش رو داریم نباید غافل شد، بنابراین باید کنترل ویروس کرونا در منطقه‌ بهتر از قبل مدیریت شود.

استاندار زنجان با بیان اینکه ۵۰۰۰ بسیجی در طرح شهید سلیمانی مشغول فعالیت هستند، گفت: فلسفه اجرای طرح شهید سلیمانی قطع زنجیره کرونا بود، به طوری که انجام تست PCR به زیر ۱۰ درصد برسد و به ازای یک نفر حداقل ۱۰ نفر را بتوانیم بررسی کنیم، این درحالی است که اکنون چرخه معیوب ما در این میان، افرادی است که PCR مثبت دارند ولی همکاری نمی‌کنند، باید برای این مشکل چاره‌ای اندیشید.

حقیقی با تاکید بر اینکه افرادی که تست PCR آن‌ها مثبت می‌شود، اگر همکاری نکنند در مرگ همه شریک هستند، خاطرنشان کرد: استان زنجان در انجام تست PCR در کشور نمونه است، به طوری که به ازای هر ۱۰۰۰ نفر از ۱۴۰ نفر تست گرفته می‌شود که این میزان در کشور ۴۵ نفر است.

منبع : بازار کار


وضعیت استخدام، اشتغال و کارانه پرستاران تشریح شد

سید کامل تقوی نژاد با بیان اینکه در سال‌های پیش از ۹۲ سالانه به طور میانگین ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی احداث می‌شد اما این رقم اکنون به هر ماه ۱۴۰۰ تخت رسیده است، گفت: همچنین ۶۵ درصد از تخت‌های ویژه بیمارستانی ”آی سی یو“ در دولت فعلی ساخته شده که از این رقم، ۳۵ درصد آن مربوط به سال ۹۹ است.

به گزارش بازارکار، تقوی‌نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به بررسی آخرین وضعیت شیوع کرونا و راهکارهای مقابله با آن پرداخت.
وی در آغاز با اشاره به اینکه نخستین مورد ابتلای رسمی به بیماری کووید ۱۹ در کشور ما در دوم اسفند سال گذشته مشاهده شد، گفت: سال گذشته به محض مشاهده نخستین مورد ابتلا در چین، وزیر بهداشت اعلام کرد که همه تیم‌های درمان در سراسر کشور آماده باش شوند بنابراین پیش از شیوع این بیماری در کشور ما یعنی از حدود ۱۳ ماه پیش مبارزه با این بیماری را در دستور کار قرار دادیم.
تقوی نژاد با بیان اینکه اتفاق های بسیار مهمی برای توسعه تخت‌های بیمارستانی از جمله تخت‌های عمومی و ویژه روی داده است، افزود: حدود ۳۰ درصد از ظرفیت موجود تخت‌های بیمارستانی در دو دولت اخیر انجام شده است.

او ادامه داد: پیش از سال ۹۲، حدود ۹۶ هزار تخت بیمارستانی داشتیم و از ابتدای امسال تا پایان آذر ۳۵۰۰ تخت اضافه کردیم و پس از آن بنا را بر این گذاشتیم که هر ماه تا پایان این دولت، حدود ۱۴۰۰ تخت اضافه کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های پیش از ۹۲ در هر سال میانگین ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی احداث می‌شد اما این رقم اکنون به هر ماه ۱۴۰۰ تخت رسیده است، گفت: همچنین ۶۵ درصد از تخت‌های ویژه بیمارستانی ”آی سی یو“ در دولت فعلی ساخته شده که از این رقم, ۳۵ درصد آن مربوط به سال ۹۹ است.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه بخش‌های «آی سی یو» در بهبود بیماران بسیار موثر است، افزود: حدود ۳۵ درصد آی سی یوهای موجود در سال جاری اضافه شدند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به وضعیت بیمارستان‌های کشور اشاره کرد و گفت: بیمارستان‌های کشور از نظر فرسودگی و مقاومت در برابر زلزله و دیگر حوادث، ارزیابی دقیقی شده اند و بیشتر اصلاحاتی که لازم بود در این بخش انجام شده و از نظر مقاومت، زیبایی و فضاهای استاندارد در برنامه قرار گرفته است.

وی افزود: اکنون ۲۹۸ طرح داریم که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که از این تعداد، ۸۷ طرح بیمارستان هستند.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه در پایتخت بیمارستان‌هایی وجود دارند که نیازمند جدی بازسازی هستند، گفت: اکنون نهضت بیمارستان سازی در کشور در حال اجراست و بزرگترین بیمارستان تاریخ نظام سلامت در تهران با هزار تخت در حال ساخت است که امیدواریم در پایان این دولت به بهره برداری برسد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه همچنین در این دولت توسعه فضاهای بهداشتی را از ۴۴ متر به ازای هر هزار نفر به ۷۵ متر رساندیم، ادامه داد: اکنون حدود ۱۵ هزار تخت در بخش دولتی در حال ساخت داریم که اگر این تعداد ساخته شود به افق چشم انداز سال ۱۴۰۴ نزدیک می‌شویم.

وی تصریح کرد: بیشتر تخت‌های بیمارستانی که اضافه کردیم در مناطقی بوده است که از نظر جمعیت یا دچار تراکم و یا مناطق محروم بوده است.

او با تاکید بر اینکه ایجاد تخت‌های ویژه بیمارستانی و افزایش تجهیزات، سرمایه گذاری برای آینده کشور است، گفت: همچنین درباره دستگاه‌های اکسیژن ساز، کارهای اساسی انجام شد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هر بیمار نیازمند دریافت حدود ۵ لیتر اکسیژن در دقیقه است، افزود: توان مان در تامین اکسیژن برای بیماران در سال ۹۲ حدود ۹۶ هزار لیتر در دقیقه بود اما اکنون این رقم به ۳۲۶ هزار لیتر در دقیقه افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه حدود ۶ تا ۷ سال پیش می‌توانستیم همزمان ۲۰ هزار بیمار را اکسیژن رسانی کنیم اما اکنون توانایی رساندن اکسیژن مورد نیاز برای ۶۵ هزار بیمار را همزمان داریم، گفت: خوشبختانه تاکنون حدود هزار میلیارد تومان اعتبارات از محل‌های مختلف برای تامین دستگاه‌های اکسیژن ساز از طریق شرکت‌های داخلی، تامین شده است و اکنون کمتر بیمارستانی در کشور داریم که دچار کمبود تامین اکسیژن باشد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به بحث تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی که قرار بود در دوران کرونا به نظام سلامت اختصاص داده شود اشاره کرد و افزود: زمانی که بحث تامین اعتبار از محل صندوق پیش آمد، بلافاصله دستور از سوی رهبر معظم انقلاب در این باره صادر شد و یک میلیارد دلار به صورت ارزی از طرف صندوق توسعه ملی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این مدت کمتر از ۷۰۰ میلیون یورو در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است، گفت: در حکم رهبر معظم انقلاب برای بیمه بیکاری هم صراحتی وجود داشت و بنابراین شاید بخشی از این اعتبار در آن جا هزینه شده باشد.

او ادامه داد: ابتدا ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان طرح تعریف و در قالب ۱۵ بسته با سازمان برنامه و بودجه تفاهم کردیم و در مرحله بعدی این عدد با توجه به تغییر نرخ ارز باید به ۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کرد اما عددی که تاکنون در اختیار ما قرار گرفته است حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: رئیس جمهوری به بانک مرکزی دستور داده است تا پایان بهمن، بقیه مبلغ تسویه شود که بانک مرکزی در تلاش برای این کار است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به تلاش های کادر درمان در دوران کرونا اشاره کرد و با تاکید براینکه فعالیت‌های همکاران ما در این مدت با معیارهای مادی قابل ارزش گذاری نیست، گفت: جانفشانی‌های این عزیران یادآور ایثارگری‌های دوران دفاع مقدس است و این موضوع مورد تاکید چند باره رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

تقوی نژاد همچنین درباره میزان کمبود پرستار در کشور نیز افزود: درباره پرستاران در ابتدا سعی کردیم با تامین نیروی انسانی مورد نیاز اقداماتی را انجام دهیم و با جدا کردن اضافه کار از کارانه برای پرستاران قدم‌هایی برداشته شده که از اسفند ۹۸ انجام شده است، همچنین پرداخت مطالبات پرستاران انجام شد که متوسط مطالبات آنان حدود ۱۶ تا ۲۰ ماه بوده است.

او ادامه داد: در این مدت وصول مطالبات از شرکت‌های بیمه‌ای از حدود ۱۴ ماه به ۴ ماه رسیده و همچنین پرداخت مطالبات پرستاران نیز اکنون حدود ۴ ماه است.

تقوی نژاد همچنین درباره میانگین دریافتی یک پرستار در دوران کرونا، گفت: حقوق پرستاران ما در حال حاضر نسبت به پایان سال ۹۷ حدود ۱۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است و تلاش کردیم حقوق پرستاران را متناسب با شرایط فعلی افزایش دهیم که این مختص حقوق همکاران رسمی و پیمانی است.

وی افزود: با تدبیری که در وزارت بهداشت اندیشیده شد، مبلغ ۲۱۰۰ میلیارد تومان سختی کار تعریف کردیم که آن دسته از دانشگاه‌هایی که درآمدهای آنها به شدت کاهش پیدا کرده است اجازه ندهند کارانه همکاران نسبت به دوران قبل کاهش پیدا کند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: ما گروه‌های مختلف کاری از قبیل قرارداد کار معین، شرکتی و خدماتی داریم که پرداخت حقوق آنها از قوانین خاص خودش پیروی می‌کند، به عنوان مثال پرداخت نیروهای شرکتی بر اساس قانون کار است اما اینجا از اختیارات هیات امناء و وزیر بهداشت استفاده کردیم و حقوق آنها را به درصدی از حقوق همکاران رسمی رساندیم.

تقوی نژاد با بیان اینکه ما حقوق همکاران قراردادی را به حدود ۸۰ درصد و شرکتی‌ها را هم به حدود ۷۰ درصد همکاران رسمی رساندیم، افزود: همچنین در این مدت برای تبدیل وضع همکاران شرکتی تلاش‌هایی انجام شده است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه ورود کارکنان به سیستم اداری با آزمون انجام می‌شود، گفت: ما ادعا می‌کنیم همکاران ما تحت عنوان شرکتی آزمون خود را در دوران کرونا پس دادند و قبول هم شده اند و اکنون زمان آن رسیده است که مجوز ساماندهی این افراد صادر شود.

او ادامه داد: همچنین ما تلاش کردیم افزایش حقوق همکاران ما در همه بخش‌ها انجام شود از جمله اینکه کارانه همکاران نه تنها نسبت به دوران قبل از کرونا کاهش پیدا نکند بلکه افزایش هم داشته باشد و در این مدت ۷۱۰۰ میلیارد تومان اعتبارات برای کارانه در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دادیم و کارانه مطابق با فرمول‌های تعریف شده، پرداخت می‌شود.

وی همچنین به آزمون استخدام وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: در سال گذشته تاکنون حدود ۵۲ هزار نفر استخدام کرده ایم که حدود ۱۵ هزار نفر شروع به کار کرده‌اند و آزمونی در ۲ روز گذشته برای احراز ۳۹ هزار پست سازمانی برگزار کردیم که ۲۲۰ هزار نفر رقابت داشتند و در یک ماه آینده نتیجه آن را اعلام خواهیم کرد.

تقوی نژاد گفت: در این آزمون امکان حضور نیروهای شرکتی هم بود که بر این اساس، افرادی که در ایام کرونا در بخش بهداشت و درمان کار کردند به ازای هر ماه فعالیت مستقیم در بخش کرونا ۲ امتیاز برای آن‌ها لحاظ شده است که در ۱۰ ماه ۲۰ امتیاز به آن‌ها افزوده خواهد شد و امیدواریم بخش عمده قبولی آزمون از همکاران با سابقه فعالیت در بخش‌های کرونایی باشد.

منبع : بازار کار


آخرین وضعیت پرستاران شرکتی و پرداخت معوقات پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: در آزمون ۲۴ بهمن، نیروهای اتاق عمل، هوشبری و بهیاری جزو پرستاری هستند اما نیروهای اورژانس جزو این گروه محاسبه نشده‌اند بنابراین استخدام ما ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر است.

به گزارش پیک نکا، دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در نشستی ویدیو کنفرانسی ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر، گفت: در سال ۹۹ سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، اما دستاوردهای خوبی داشتیم و توانستیم به نتایج بزرگی برسیم. یکی از آن‌ها قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بود که سال ۸۶ تصویب شده بود و با پیام رهبر انقلاب در روز پرستار جان تازه گرفت و برای اجرایی شدن آن تلاش می کنیم.
۳ اقدام مورد لزوم تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری
وی در این باره افزود: برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری سه اقدام لازم است؛ یکی تعیین منابع مالی، دوم نحوه تعرفه گذاری و خرید خدمت و باز توزیع آن است که با دستور وزیر و ابلاغی که برای معاونت پرستاری زدند، این اقدام به جد پیگیری می شود و امیدواریم با کمک سایر معاونان، دستگاه‌ها و سازمان نظام پرستاری بتوانیم این قانون را اجرا کنیم.
جذب ۲۴ هزار پرستار طی ۲ سال

وی افزود: فوق العاده ویژه کارکنان نظام سلامت یکی از دستاوردهای مهم بود که به همت و تلاش پرستاران و به همت معاونت توسعه اجرایی شد و نکته مثبتی بود. جذب نیروی پرستاری که در سال ۹۸ و ۹۹ حدود ۲۴ هزار پرستار جذب شدند و این یک این تحول عظیمی در تاریخ پرستاری است. البته هنوز کمبود زیاد است، اما این دستاورد بزرگ جای تشکر و تقدیردارد.
آخرین وضعیت پرستاران شرکتی و پرداخت معوقات پرستاری

وی ادامه داد: در گروه پرستاری کارهای دیگری هم انجام شده است. دستورالعمل خرید خدمت ابلاغ شد. با پرستاران شرکتی به شیوه‌های مختلف برخورد می شد که با این دستورالعمل یکسان‌سازی انجام شد. همچنین معوقات پرستاری در سال ۹۸ در سه ماه اول سال ۹۹ هم تسویه شده است و سه ماه دوم در حال توزیع است.
بررسی سختی کار پرستاران در ۳ بخش بیمارستانی

حضرتی گفت: در زمینه آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاری برای اولین بار در تاریخ پرستاری ایران این اقدام انجام شد و اکنون هم فاز نهم آن را اجرا می‌کنیم و برای پرستارانی که نمره قبولی در این آزمون گرفتند، گواهی صلاحیت حرفه‌ای صادر می‌شود. از سال ۱۴۰۰ نیز این آزمون دو بار در سال برگزار می‌شود. در مورد سختی کار پرستاران نیز این مورد در بخش‌های سوختگی و روانی محاسبه شده بود، اما در بخش اطفال، انکولوژی و عفونی در دست اقدام است که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه در جریان بیماری کووید-۱۹ تخت های ای سی یو به دلیل نیاز جامعه افزایش پیدا کرد، گفت: بر این اساس توانمندسازی ۵ هزار پرستار در کشور برای فعالیت در آی سی یو انجام شد که به صورت مجازی و عملی آموزش دیدند. اقدام بسیار ارزشمندی بود که با کمک معاونت درمان و آموزش انجام شد و در حال انجام است. در عین حال یکی ازبرنامه های مهم در حوزه پرستاری که طبق برنامه ششم توسعه مکلف به اجرای پرستاری در جامعه و برنامه مراقبت تسکینی است که از نظر قانونی ما مکلف به اجرای آن هستیم. این برنامه هم در کنار کارهای کووید۱۹ که کار سنگینی بود، با موفقیت انجام شد. تعدادی از پرستاران هم برای یادگیری مراقبت تسکینی به اردن اعزام شدند تا بتوان آن را اجرا کرد و همچنین دو وبینار برای مراقبت تسکینی نیز برگزار شد.
ابلاغ دستورالعمل‌های مراقبت در منزل برای چند بیماری

حضرتی با بیان اینکه معاونت پرستاری عضو کارگروه پرستاری در سازمان بهداشت جهانی و منطقه امرو برای استقرار مراقبت تسکینی است، گفت: تدوین آیین نامه مراکز ارائه خدمات طولانی مدت نیز از دیگر اقداماتمان بود. برخی از بیماران ما در منزل درمان و برخی در بیمارستان درمان می شوند، اما برای برخی بیماران نه می توان در بیمارستان اقدام کرد و نه در منزل میتوان آنها را مورد مراقبت قرار داد. مانند بیماران مبتلا به آلزایمر و … خوشبختانه بعد از دو سال تلاش مستمر معاونت پرساری این اقدام انجام شد و ابلاغ آن در دی ماه از سوی وزیر انجام شد. تدوین و ابلاغ دستورالعمل های استاندارد مراقبت در منزل نیز انجام شد که هدف ما توسعه مراقبت در منزل است تا بار بیمارستان را کاهش داده و رضایت بیماران را افزایش دهیم که استانداردهای آن برای بیماری هایی مانند سکته مغزی، نارسایی مزمن قلبی و ریوی، سرطان، کووید-۱۹ استاندارد خدمتی مراقبت در منزل تدوین شد و به دانشگاه ها ابلاغ شد. در عین حال بیماران هموفیلی، ام اس در دستور کار هستند تا بسته های استاندارد خدماتی مراقبت در منزل آنها را فراهم کنیم.
پیگیری پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل از بیماران کووید-۱۹

وی گفت: در زمینه تدوین بسته‌های استاندارد مراقبت در منزل از بیمار کووید-۱۹ نیز انجام شد که به دنبال پوشش بیمه ای آن هستیم و باید در شورای عالی بیمه مصوب شود که هنوز اتفاق نیفتاده و امیدواریم سریع تر انجام شود. با سازمان های بیمه نیروهای مسلح درباره اجرای طرح پیشگیری از بیماری های مزمن از سالمندان و پوشش بیمه ای خدمات ارائه شده در منزل و ارائه خدمت در منزل به سالمندان مطرح شده که پیگیریم تا با بیمه های نیروهای مسلح در این زمینه تفاهم نامه ای داشته باشیم.

وی افزود: در خصوص الکترونیک سازی ثبت خدمات پرستاری در منزل نیز اقدام گسترده‌ای انجام شده است و به دنبال آن هستیم تا طراحی و اجرای نرم‌افزار مدیریت و نظارت ارائه خدمت پرستاری در منزل را داشته باشیم و زودتر آن را به کار گیریم.
پیگیری بیماران تا ۶ ماه پس از ترخیص با طرح «پرستار پیگیر»

حضرتی به طرح “پرستار پیگیر” اشاره کرد و افزود: بیماران که از بیمارستان مرخص می‌شوند پیگیری نمی‌شوند یا به شکل محدود پیگیری می‌شوند؛ اما طرح پرستار پیگیر بیماران را تا ۶ ماه پس از ترخیص رصد می‌کنند و اگر آموزش و مشاوره لازم دارند به آنها ارائه می‌شود و از این طریق وضعیت بیمار هم چک می‌شود. بر این اساس هم از مراجعه مجدد جلوگیری می‌شود و هم کیفیت خدمات افزایش می‌یابد.

به گفته وی، الکترونیک سازی ثبت اقدامات پرستاری یک تحول بزرگ در تاریخ پزشکی و پرستاری کشور است که به شکل جدی در معاونت پرستاری و همکاری معاونت درمان پیگیری می‌شود و انقلابی در تاریخ پرستاری ایران خواهد بود و سعی شده است این موضوع به سیستم HIS بیمارستانی متصل شود.

معاونت پرستاری وزارت بهداشت تاکید کرد: به دنبال اجرایی شدن سیستم کدینگ استاندارد و بین‌المللی هستیم که به طور استاندارد خدمات پرستاری بر اساس فرآیند پرستاری اجرایی شود و از طریق الکترونیک سازی شدن خدمات پرستاران کمتر مجبور به انجام کارهای نوشتاری باشند.
تدوین سند جامع پرستاری در افق ۱۴۰۴

وی اقدام دیگر این معاونت را برنامه‌ریزی جهت کنترل بیماری‌های غیرواگیر معرفی کرد و گفت: بیماری‌های غیر واگیر بیشترین درصد آمار مرگ و میرهای زودرس را در کشور ما و جهان به دنبال دارد و این اقدام جزو دستور کار ما در سال ۱۴۰۰ است تا بتوانیم راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر را در پیش گیریم. همچنین تدوین کتاب نقشه راه پرستاری ایران یا سند جامع پرستاری در افق ۱۴۰۴ با همت متخصصین پرستاری تهیه و تدوین شده است.
۱۰۰ شهید پرستار مدافع سلامت تاکنون

وی درباره شهدای پرستاری در دوران کرونا، تصریح کرد: از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون ۱۰۰ پرستار جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. ۵۵ پرونده از این تعداد در حال بررسی است و ۳۲ نفر آنها به عنوان شهید خدمت تایید شدند.

جذب نیروهای جدید تا فروردین ۱۴۰۰
مرخصی تشویقی اجباری برای پرستاران با کاهش بار کرونا در بیمارستان‌ها

حضرتی در پاسخ به سوالی در رابطه با احتمال موج چهارم بیماری و کمبود نیروی پرستاری، اظهار کرد: این موضوع حقیقت دارد اما خوشبختانه طبق اعلام معاونت توسعه ۱۷ هزار و ۵۰۰ نیرو در ۲۴ بهمن ماه آزمون دارند و با دستور مقام عالی وزارت نتایج آن تا اسفند ماه اعلام می‌شود و امیدواریم این نیروها در فروردین ۱۴۰۰ جذب شوند که کمک بزرگی به جبران کمبود نیرو است. الان که بار بیمارستان‌ها کاهش یافته است یک دستورالعملی برای بیمارستان‌ها تهیه شده که پرستاران را به مرخصی تشویقی اجباری بفرستند تا با ازای هر یک ماه کار در بخش کرونا، یک روز مرخصی تشویقی اجباری داشته باشند و نمی‌توانند آن را ذخیره کنند و باید به مرخصی بروند.
وضعیت واکسیناسیون کرونا در گروه پرستاری

وی در خصوص تزریق واکسن کرونا به گروه پرستاری، بیان کرد: واکسن این گروه هم مانند سایر گروه درمان است و تبعیت داریم از برنامه‌ای که معاونت بهداشتی اعلام کرده است. پرستاران هم همزمان با کلیه اعضای تیم درمان واکسن دریافت خواهند کرد.

حضرتی درباره نحوه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اظهار کرد: با دستور رهبر معظم انقلاب این قانون که از سال ۸۶ بلاتکلیف مانده بود جان تازه‌ای گرفت. رکن اصلی قانون تعیین منبع آن است که امیدواریم زودتر تعیین شود، مهمترین مساله برای اجرای این قانون تعیین منبع اجرای آن است. در این زمینه مطالعات وسیعی در حال انجام است و جلسات کارشناسی در کارگروه مربوطه ادامه دارد و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

وی در ادامه تاکید کرد: در مطالعات وسیعی که انجام شده در سال ۹۰ حدود ۵۲۷ خدمت پرستاری برای تعرفه گذاری تعیین شده بود. این خدمات در قالب ۵۸ بسته خدمتی تعریف شده است. برخی بسته‌های خدمتی مشابه هم بودند که در بازنگری بعدی به ۱۰ بسته خدمتی رسیدیم. مطالعات انجام شده برای اجرای این قانون بازنگری شد. این بسته‌ها در سه کارگروه تخصصی دنبال می‌شود و از ۱۸۰ پرستار در این مورد نظرخواهی کردیم. جلسه کارگروه آن، هفته آینده برگزار می‌شود و امیدوارم با تکلیف رهبر معظم انقلاب و با همت و دستور وزیر بهداشت در سال ۱۴۰۰ این قانون را اجرایی کنیم. در ابتدا پایلوت آن در چند بیمارستان شبیه سازی می‌شود و بعد در کل کشور اجرایی خواهد شد. مشکل مهم تعیین منبع اجرای این قانون است که امیدوارم در کارگروه تخصصی که هفته آینده تشکیل می‌شود، تعیین تکلیف شود.
آخرین وضعیت نیروهای ۸۹ روزه پرستاری/ تبدیل وضعیت این پرستاران از طریق آزمون

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری شرکتی، تصریح کرد: خوشبختانه دستورالعملی که از سوی معاونت توسعه به دانشگاه‌ها ابلاغ شد تاحدودی این مسئله را ساماندهی کرد. نیروهای شرکتی ۸۹ روزه در بسیاری از دانشگاه‌ها به طرق مختلف جذب شدند و این افراد باید برای تبدیل وضعیت امتحان دهند؛ زیرا این یک قانون است و به هر حال تبدیل وضعیت آنها از طریق برگزاری آزمون است. البته امتیازاتی برای پرستاران شرکتی که در دوران کووید۱۹ در بیمارستان کار کردند قائل شدیم که به ازای هر ماه کار کردن در بخش کرونا دو امتیاز به آنها تعلق می‌گیرد که جمعا ۲۰ امتیاز است و می‌تواند کمکی باشد تا این افراد تغییر وضعیت داده و جذب شوند.
درخواست چندباره برای پوشش بیمه‌ای خدمات پرستاری در منزل

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره سرانجام پوشش بیمه‌ای خدمات پرستاری در منزل، تصریح کرد: در رابطه با پوشش بیمه‌ای چندین بار تقاضای کتبی به شورای عالی بیمه فرستاده‌ایم و پیگیر هستیم چون این کار اقدامی موثر است. تنها در دوران کرونا حدود ۵۰ هزار خانواده از خدمات مراقبت در منزل بهره بردند و امیدواریم این موضوع زودتر گسترش یابد.

وی در پاسخ به سوالی درباره ورود افراد غیر پرستار و آموزش ندیده در ارائه خدمات مراقبتی در بیمارستان‌ها گفت: این کار تخلف است. جان انسان‌ها را نمی‌توان به دست افراد بدون صلاحیت داد. در هر بیمارستان دولتی و غیر دولتی اگر این تخلف رخ دهد باید به معاونت پرستاری گزارش دهید و حتما پیگیری می شود، این تخلف مجازات قانونی هم دارد.

معاونت پرستاری وزارت بهداشت درباره افزایش حقوق پرستاران، تاکید کرد: افزایش حقوق تنها به پرستاران اختصاص ندارد و مربوط به کل نیروهای نظام سلامت است. ۵۰ درصد افزایش حقوق در اسفند ۹۸ اتفاق افتاد و فوق العاده ویژه هم امسال اتفاق افتاد و فکر نمی‌کنم دیگر افزایش حقوق داشته باشیم.

وی درباره آگهی‌های مهاجرت و استخدام پرستاران در کشورهای اروپایی، بیان کرد: در مورد آگهی استخدام در کشورهای دیگر از جمله کانادا، اسپانیا و… چون جمعیت کشورها پیر می شوند و به خدمات مراقبتی نیاز دارند برخی کشورها پرستار جذب می کنند و سختگیری‌ها را برای امتحان و ثبت پرستاران آسان کرده‌اند که این هم نه فقط برای ایران بلکه برای همه دنیا تسهیلاتی ایجاد کرده اند که بتوانند بیشتر پرستار جذب کنند. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، در پساکرونا مهاجرت پرستاران در سراسر دنیا زیاد می‌شود. البته این موضوع جدیدی نیست و حداکثر تلاش را می‌کنیم که پرستاران با آرامش خاطر در کشور بمانند و دغدغه‌ای جز خدمت به بیماران نداشته باشند.
کاهش تاخیر در پرداخت معوقات پرستاران

حضرتی ادامه داد: در ابلاغیه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ به دانشگاه‌ها دستور داده شد تا منبع اضافه کار را از کارانه جدا کنند و خوشبختانه الان این اتفاق رخ داده و معوقات ما از ۱۸ ماه به حدود ۴ یا ۵ ماه رسیده است. معوقات ۱۳۹۸ در کلیه دانشگاه‌ها تسویه شده و معوقات سه ماه ابتدایی ۹۹نیز پرداخت شده است و در حال پرداخت سه ماه دوم هستیم.

وی درباره شهدای خدمت و امتیاز شبه ایثارگری به پرستاران گفت: در این مورد کمیته دیگری که اعضای مختلفی از بخش های مختلف دارد، نظر می‌دهد. من آمار پرستاران جان باخته را نیز بر اساس اعلام این کمیته گفتم و در این مورد ما در معاونت پرستاری مسئولیتی در این زمینه نداریم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره تعداد پرستارانی که در آزمون استخدامی ۲۴ بهمن جذب می شوند، افزود: نیروهای اتاق عمل، هوشبری، بهیاری نیز جزو نیروهای گروه پرستاری هستند. نیروهای اورژانس جزو گروه پرستاری محاسبه نشده‌اند اما تعدادی که از گروه پرستاری که در این آزمون استخدام ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر است، این افراد فقط از گروه پرستاری بوده و نمی‌توانند در امور اداری به کار گرفته شوند.

وی افزود: کمک پرستاران نیز جزو گروه پرستاری هستند و بر اساس دستورالعمل معاونت توسعه وزارت بهداشت که با نظرخواهی از دانشگاهها تدوین شده، تسهیلاتی برای جذب کمک پرستاران در دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده که پس از تعیین تکلیف اعلام می‌شود.

حضرتی در خاتمه تاکید کرد: آیین نامه کار دانشجویی پرستاری نیز تدوین شده و بر اساس آن ۵۰درصد افزایش حق الزحمه آنها قرار است در نظر گرفته شود.

منبع : بازار کار

مشاهده اخبار استخدام پرستاران در سال ۹۹

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.