اخبار فرهنگیان و معلمان در سال ۱۴۰۰ (کلیه اخبار)

اخبار فرهنگیان و معلمان
اخبار فرهنگیان و معلمان در سال ۱۴۰۰ (کلیه اخبار)

در این صفحه اخبار لحظه به لحظه اخبار فرهنگیان و معلمان اعلام میشود.!


اخبار فرهنگیان و معلمان موجود در این صفحه :


شیوه‌نامه اشتغال فرهنگیان مقیم در مدارس ایران در خارج از کشور برای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور، شیوه‌نامه اشتغال فرهنگیان مقیم در مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را به سرپرستی‌های مدارس خارج از کشور، ابلاغ کرد.

به گزارش بازارکار به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، این شیوه‌نامه برای استفاده از ظرفیت معلمان رسمی وزارت آموزش‌وپرورش که در خارج از کشور اقامت دارند و تمایل به اشتغال در مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور (با حقوق ریالی، واریز در ایران) دارند، ابلاغ‌شده است تا مرکز امور بین‌الملل وزارت آموزش‌وپرورش، پیش از آغاز سال تحصیلی جدید و اعزام نیروهای خود، درباره حضور یا عدم حضور این دسته از همکاران تصمیم‌گیری نماید.
بر اساس این شیوه‌نامه، فرهنگیان مقیم داوطلب اشتغال به کار با حقوق ریالی واریز در ایران،باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

نیروهایی به تبعیت از همسر غیرفرهنگی «مامور، کارگزار، نظامی، دانشجو یا شغل آزاد»
همکاران فرهنگی مقیم خارج از کشور و داوطلب خدمت در مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

در شیوه‌نامه به سرپرستی‌های مدارس خارج از کشور تاکید شده است؛ صرفاً درخواست متقاضیانی که دارای ویزا و مجوز اقامت در خارج از کشور (کشور متوقف فیه) از خرداد ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۱ ‌باشند و متعهد ‌شوند از تاریخ اول مهر ۱۴۰۰ تا حداقل ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ با مدرسه در دوره تحصیلی و پایه و رشته‌ای که آموزشگاه نیاز دارد، همکاری نمایند را دریافت و به مرکز امور بین‌الملل ارسال کنند.

منبع : بازار کار


تشریح جذب معلمان از طریق ماده ۲۸

معاون نظارت ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: تعداد قابل توجهی از رتبه‌های برتر کنکور سراسری امسال اقبال خوبی برای حضور در دانشگاه فرهنگیان نشان دادند و اکنون نیز در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند.

«رضا کچوئیان» معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره نحوه پذیرش دانشجو معلمان این دانشگاه گفت: پذیرش معلمان در دانشگاه فرهنگیان در حال حاضر به دو صورت انجام می‌شود. مرحله نخست به این گونه است که علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان هرساله همراه با افرادی که پس از کسب دیپلم تصمیم دارند وارد مراکز آموزشی و دانشگاهی کشور شوند، در کنکور شرکت می‌کنند. در کنکور سهمیه‌ای برای کسانی که به شغل معلمی علاقه دارند وجود دارد تا در زمان ثبت‌نام، گزینه مربوط به علاقه مندی به دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کنند.

وی توضیح داد: این گروه به میزان سه برابر ظرفیت به ما معرفی می‌شوند البته باید تا قبل از اولویت دهم، دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کرده باشند. اگر نمره علمی این افراد قابل قبول بود در دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شوند. در مرحله بعدی نیز مصاحبه از این افراد انجام خواهد شد و پس از آن برای گزینش معرفی می‌شوند.

کچوئیان خاطر نشان کرد: در نهایت نمره علمی، مصاحبه و نتیجه گزینش باهم در نظر گرفته می‌شود و پذیرش شخص برای شغل معلمی مشخص می‌شود.

معاون نظارت ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان در خصوص چگونگی جذب معلم از طریق ماده ۲۸ عنوان کرد: گروه دوم کسانی هستند که ما به آن‌ها مهارت آموزان ماده ۲۸ می‌گوییم. ما در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، بندی با عنوان ماده ۲۸ داریم؛ این ماده شامل همه افرادی می‌شود که از سایر دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیل شده‌اند.

وی توضیح داد: هرساله از طرف سازمان امور استخدامی کشور بخشنامه‌ای ابلاغ می‌شود تا افرادی که مایل به کار در دستگاه‌های اجرایی کشور هستند در رشته‌هایی مورد علاقه خود ثبت نام کنند که در این راستا بخشی از آن‌ها هم به آموزش و پرورش می‌آیند.

کچوئیان ادامه داد: این گروه یک آزمون علمی دارند که اگر در آزمون علمی پذیرفته شدند، باید همانند متعهدان خدمت روند مصاحبه و گزینش را طی کنند. افرادی که هر سه مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارند به عنوان مهارت آموز مشمول ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به این دانشگاه معرفی می‌شوند تا یکسری دروس را در قالب دو پودمان بالغ بر ۶۷۰ تا ۷۰۰ ساعت پشت سر گذارند.

وی درباره دروسی که داوطلبان ماده ۲۸ باید بگذرانند، گفت: این گروه در دروس خودشان و در دانش نظری افراد متخصصی هستند، اما روش‌ها و فنون روش تدریس جدید معلمی را نگذرانده‌اند تا بدانند چگونه باید دروسی که خودشان یادگرفته‌اند را به دیگران منتقل کنند. از این رو ما دوره (PCK) که در واقع دانش تربیتی و موضوعی است را برای آن‌ها در نظر گرفته‌ایم. این دوره شامل روش‌ها و فنون تدریس، روانشناسی تربیتی، کارآموزی، اقدام‌پژوهی، شیوه‌های سنجش از آموخته‌های دانش آموزان، اخلاق حرفه‌ای و… است.

کچوئیان اظهار داشت: ما روانشناسی را به این افراد آموزش می‌دهیم تا آن‌ها بدانند چگونه باید با دانش آموزان، اولیاء و همکاران خود رفتار کنند. همچنین سنجش و اندازه گیری را به آن‌ها آموزش می‌دهیم تا بدانند چگونه باید از دانش آموزان امتحان بگیرند و چطور سوال طراحی کنند. افرادی که این دو پودمان را با موفقیت می‌گذرانند وارد مرحله کارآموزی می‌شوند. در کارآموزی آن‌ها به مدارس می‌روند و در کلاس‌های درس به صورت تمرین معلمی، کار خود را آغاز می‌کنند.

وی افزود: افرادی که دو پودمان را با موفقیت طی می‌کنند و افرادی که کارآموزی را با موفقیت بگذرانند به حوزه معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت برای آزمون اصلح معرفی می‌شوند. در نهایت به کسانی که حد نصاب نمره را کسب کنند گواهی صلاحیت حرفه معلمی داده خواهد شد. در صورتی که شخص این گواهی را کسب کند می‌تواند به عنوان نیرویی آموزش و پرورش و در جایگاه معلم وارد سیستم آموزشی کشور شود.

معاون نظارت ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان درباره ادامه تحصیل معلمان در مقطع کارشناسی ارشد، گفت: آن دسته از افرادی که دانشجویان خود ما هستند می‌توانند با دو تا سه سال تدریس در مدارس، برای دوره‌های کارشناسی ارشد در رشته‌های مورد نظر اقدام کنند. دانشجویان کارشناسی ارشد ما به شرطی پذیرفته می‌شوند که مقطع لیسانس را در همین دانشگاه گذرانده باشند. ما برای مقطع فوق لیسانس از سایر دانشگاه‌ها دانشجو نمی‌پذیریم.

کچوئیان بیان کرد: در مرحله مصاحبه افراد از نظر شخصیتی و روانی مورد سنجش قرار می‌گیرند که البته این مصاحبه پیش از رسیدن به معاونت ما انجام می‌شود. علیرغم همه مصاحبه‌ها و سنجش‌هایی که انجام می‌شود در حوزه معلمان نیز به صورت جسته و گریخته افراد پرخاشگر هم مشاهده می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که در سال ۹۹ چند نفر از رتبه‌های برتر کنکور دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کرده بودند، گفت: در گذشته افرادی که هیچ کجا شغلی پیدا نمی‌کردند وارد آموزش و پرورش می‌شدند اما اکنون در شرایط جدید رتبه‌های قابل توجهی از کنکور سراسری وارد دانشگاه‌های تربیت معلم می‌شوند.

معاون نظارت ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان در پایان اظهار داشت: در سال ۹۹، رتبه‌ی ۲ کنکور سراسری در سطح منطقه‌ای، دانشگاه فرهنگیان را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد. تعداد قابل توجهی از رتبه‌های برتر کنکور سراسری امسال هم اقبال خوبی برای حضور در دانشگاه فرهنگیان نشان دادند و اکنون نیز در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند.

منبع: خبرگزاری ایلنا


تعیین تکلیف مشمولان قانون تبدیل وضعیت در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش: همه مشمولان قانون تبدیل وضعیت در آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه نشست با مسئولان آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت: همه مشمولان قانون استخدام شامل نیرو‌های حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

حاجی میرزایی افزود: حدود دو سوم این نیرو‌ها وارد دانشگاه فرهنگیان شده‌اند و بقیه نیز در ماه‌های اول سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند.

وی اضافه کرد: همه مشمولان در دوره یکساله دانشگاه فرهنگیان شرکت می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش در مورد نیرو‌های نهضت سوادآموزی که فعالیت بعد از سال ۹۲ دارند نیز گفت: فعلاً استخدام در آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و آزمون‌های ماده ۲۸ است و قانونی برای این نیرو‌ها به تصویب نرسیده است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر


استخدام ۳۰ هزار معلم غیر رسمی از هفته آینده

معاون حقوقی و امور مجلس آموزش و پرورش از آغاز مراحل استخدام ۳۰ هزار معلم غیر رسمی از هفته آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای قاسم احمدی لاشکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار صدا و سیما گفت: اسامی افرادی که براساس امتیاز بندی‌ها مشخص شده اند به استان‌ها ابلاغ شده است و این معلمان به دانشگاه فرهنگیان معرفی خواهند شد و دوره آموزشی خود را برای استخدام آغاز خواهند کرد.
وی افزود: استخدام ۲۵ هزار معلم غیررسمی هم اکنون در دانشگاه فرهنگیان درحال انجام است که با ۳۰ هزار معلم جدید، تعداد معلمان غیر رسمی استخدامی امسال به ۵۵ هزار نفر خواهد رسید.
معاون حقوقی و امور مجلس آموزش و پرورش گفت: استخدام معلمان حق التدریس ورودی بعد از سال ۹۱ و آموزشیاران نهضت سوادآموزی بعد از سال ۹۲ نیاز به مصوبه مجلس و قانون دارد و آموزش و پرورش در این باره هیچ تعهدی نخواهد داشت.
آقای احمدی لاشکی تصریح کرد: دریافت سند مالی برای استخدام معلمان حق التدریس شاغل حذف شده است و این معلمان برای استخدام نیازی به ارائه سند دریافت حقوق سال‌های اشتغال خود را ندارند.
وی به افزایش حقوق سرایداران مدارس هم اشاره کرد و افزود: وزیر آموزش و پرورش پیگیر جدی افزایش حقوق سرایداران مدارس است و وی جلسه‌ای با ریاست کمیسیون‌های برنامه و بودجه و آموزش مجلس داشته و این موضوع را به طور خاص پیگیر است.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر


وزارت آموزش و پرورش مکلف به استخدام معلمان قرآن شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به استخدام معلمان طرح مهرآفرین و کلیه معلمان قرآنی کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان در جلسه علنی عصر امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با بندهای الحاقی (۴)، (۵) و (۶) تبصره (۲۱) ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند.

در بند الحاقی (۴) تبصره (۲۱) ماده واحده لایحه بودجه آمده است: وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور مکلفند نسبت به استخدام معلمان طرح مهرآفرین از محل باقیمانده مجوزهای استخدامی استفاده نشده و همچنین کلیه معلمان قرآنی اقدام نمایند. بار مالی ناشی از اجرای این بند از محل ردیف ۱۲۷۵۰۳ وزارت آموزش و پرورش در سقف پانصد میلیارد (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تامین می‌گردد.

براساس بند الحاقی (۵) تبصره ۲۱ ماده واحده لایحه مذکور؛ دولت مکلف است پس از پرداخت اعتبارات حقوق و مزایای کارکنان شاغل و بازنشسته، پرداخت اعتبارات ردیف‌های بنیه دفاعی را در اولویت قرار داده و به نحوی عمل نماید که درصد واگذاری در تمام مقاطع زمانی با درصد تحقق منابع بودجه عمومی حداقل برابر باشد و در پایان سال حداقل تا هشتاددرصد (۸۰%) واگذاری انجام شود.

در بند الحاقی (۶) تبصره ۲۱ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده است: دولت مکلف است بیست‌درصد (۲۰%) از اعتبارات متوازن سازی مناطق کم برخوردار برای اجرای طرح‌های بسیج سازندگی و قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت زدائی سپاه را در همان مناطق به آنها اختصاص دهد تا سازمان‌های مذکور با هماهنگی شورای برنامه ریزی استان در مناطق کم برخوردار استان هزینه نماید.

منبع : خبرگزاری مهر


 

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.