اخبار وام اشتغال و دریافت وام در سال ۱۴۰۰( اخبار و اطلاعیه ها)

 

 اخبار وام اشتغال و اطلاعیه های دریافت وام
اخبار وام اشتغال و دریافت وام در سال ۱۴۰۰( اخبار و اطلاعیه ها)

برای دریافت اخبار و اطلاع از آگهی های استخدام بانک ها و سازمانهای دولتی و خصوصی در ایمیل و گوشی همراه خود اینجا کلیک کنید.

در این صفحه اخبار لحظه به لحظه در مورد وام اشتغال اعلام میشود.

وام های ویژه خوداشتغالی و مشاغل خانگی

فهرست اخبار وام اشتغال در این صفحه :


جزئیات وام اشتغال معلولان و وضعیت مستمری مددجویان

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه به صرف راه‌اندازی دفتر مرکزی صندوق نمی‌توانیم فورا تسهیلات پرداخت کنیم، گفت: صندوق حمایت از افراد دارای معلولیت و دفتر اشتغال سازمان بهزیستی هیچ‌کدام در قطع مستمری افراد دارای معلولیت و سایر مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی دخالتی ندارد.

«رضا دهقان» مدیرکل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره صندوق فرصت‌های شغلی برای افراد دارای معلولیت و شائبه‌هایی که در خصوص راه‌اندازی این صندوق وجود دارد، گفت: دفتر مرکزی این صندوق راه‌اندازی شده است، البته راه‌اندازی این دفتر به معنای این نیست که سازمان کاری و اجرایی صندوق شروع به کار کرده است، اعتبار لازم برای این صندوق نیز در اساسنامه ۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که خوشبختانه در بودجه امسال ۲۴ میلیارد تومان برای آن اعتبار اختصاص یافت. در حال حاضر به صورت فوریتی بعد از افتتاح صندوق دیگر اقدامات نیز در حال انجام است.

وی تصریح کرد: یکی از این اقدامات ما در راستای اقدامات اجرایی صندوق، شناسایی بانک‌های عامل است تا حساب صندوق در آن بانک بررسی و ایجاد شود. همچنین باید گردش مالی صندوق در بانک شکل بگیرد. با توجه به اینکه افراد تحت پوشش این صندوق دارای معلولیت هستند باید در نظر بگیریم که شعب بانکی که برای دریافت وام معرفی می‌شوند از فضای فیزیکی و مناسب‌سازی شده برخوردار باشند.

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سوال که آیا بانک های عامل مشخص شده است، گفت: گزینه‌هایی در این خصوص مطرح شده که باید با آنها نشست مشترک برگزار کرد و باید با آنها به توافق برسیم. منابعی که ما در بانک می‌گذاریم به عنوان سرمایه صندوق است و در قبال آن نیز بانکی برای افزایش سرمایه منابع مالی به ما کمک می‌کند. همچنین آیین نامه مالی معاملاتی صندوق و مکانیسم عملکرد مالی صندوق که بر اساس آن شکل می‌گیرد، باید در هیات امنای صندوق تصویب شود.

اعطای هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان وام در سال گذشته به افراد دارای معلولیت

دهقان تصریح کرد: تا زمانی که این آیین نامه تصویب نشود امکان پرداخت تسهیلات در قالب صندوق وجود ندارد اگرچه صندوق شکل گرفته، برنامه و بودجه حداقلی برای آن در نظر گرفته شده است، اما این ۲۴ میلیارد تومان در قبال جامعه هدف و نیازهایی که جامعه هدف ما دارد اصلاً اعتبار چندانی محسوب نمی‌شود. ما در سال گذشته از ۲۳۰۰ میلیارد تومان که در شبکه بانکی کشور و در ۱۶ بانک وجود داشت، هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وام را در اختیار مددجویان قرار دادیم، البته بالغ بر ۵۰ الی ۶۰ درصد این وام در اختیار مددجویان دارای معلولیت قرار گرفته است. یعنی از هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان یک سوم در اختیار مددجویان حوزه اجتماعی قرار گرفته است، همچنین حدود دو سوم آن یعنی ۶۰% این وام ها که حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود در اختیار افراد دارای معلولیت قرار گرفته است بنابراین ۲۴ میلیارد تومان اعتبار صندوق برای پرداخت وام به مددجویان اصلاً مبلغ قابل توجهی نیست البته ما باید برای مخارج جاری صندوق نیز اعتباری در نظر بگیریم.

به صرف راه‌اندازی دفتر مرکزی صندوق نمی‌توانیم فوراً تسهیلات پرداخت کنیم

وی با بیان اینکه در حال حاضر ساختمان از بهزیستی گرفته شده اما تجهیزات آن باید از منابع صندوق خریداری شود چرا که صندوق یک نهاد مستقل از نظر اداری مالی است و باید برای خود هزینه کند، خاطرنشان کرد: به صرف اینکه یک ساختمان را گرفتیم و به عنوان دفتر مرکزی صندوق را مستقر کرده‌ایم تا ساز و کار اداری صندوق شکل بگیرد به این معنی نیست که می‌توانیم فورا تسهیلات را پرداخت کنیم.

استفاده از ظرفیت اشتغال افراد دارای معلولیت به عنوان نیروی اجرایی صندوق

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سوال که آیا از افراد دارای معلولیت به عنوان عوامل اجرایی این صندوق استفاده می‌شود؟ گفت: همیشه این توقع و انتظار در جامعه هدف وجود دارد که همان طور که قانون تعیین کرده است افراد دارای معلولیت باید در ظرفیت های استخدامی و اشتغال در کشور به کار گرفته شوند و این انتظار، انتظار به جایی است و افراد دارای معلولیت نیز مانند افراد سالم حق و حقوقی دارند که یکی از این حق و حقوق اشتغال است و تردیدی در آن وجود ندارد در حال حاضر صندوق شکل گرفته است به عنوان یک موسسه جدید تاسیس شده است و طبعاً زمانی که بخواهد نیروی اجرایی به کار بگیرد حتماً از جامعه هدف که افراد دارای معلولیت هستند در قالب فرصتهایی که برای استخدام و اشتغال برای این افراد نیز وجود دارد، برای کار در صندوق استفاده خواهد کرد.

دهقان تصریح کرد: آن چیزی که تاکنون مقرر شده و در حال انجام است عضویت دو نفر از نمایندگان جامعه معلولین کشور در هیئت امنای صندوق است دو نفر از دوستانی که تجربه مرتبط با کارآفرینی داشته اند و همچنین نماینده شبکه انجمن های معلولین در کشور هستند در هیات امنا نیز عضو هستند، دکتر محمود نژاد و علی زارع نفر دوم رئیس شعبه بانک تجارت است و تجربه بانکی داشته و تخصص در زمینه مالی بانکی دارد و در ترکیب هیئت امنای صندوق حضور دارند، بنابراین جامعه معلولان نیز در هیئت امنا سهیم هستند.

وی با بیان اینکه جامعه معلولان در ساختار حاکمیتی صندوق نیز حضور دارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی دبیر هیئت امنای صندوق است. رئیس سازمان بهزیستی، دبیر هیات امنا، وزیر اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس بانک مرکزی نیز از اعضای هیئت امنا هستند پنج نفر شخصیت حقوقی در هیات امنا حضور دارند و دو نفر نیز از افرادی که نماینده جامعه معلولان هستند در این هیئت امنا حضور دارند. نکته دوم این است که هنوز ساختار اجرایی صندوق شکل نگرفته است یعنی هیئت مدیره‌ای که برای صندوق تشکیل شده افرادی هستند که از حقوق دولتی برخوردارند و کارمند دولت هستند و همچنین تجربه اجرایی مرتبط در سازمان بهزیستی کشور داشتند. افراد ناوارد در هیئت مدیره صندوق نیز نداریم اگر قرار بود افرادی خارج از سازمان وارد این هیئت مدیره شوند باید برای این افراد ردیف حقوقی در نظر گرفته می‌شد. در اساسنامه نیز مطرح شده که برای هیات مدیره سه نفر تعیین شده و دو نفر عضو علی البدل هستند. وقتی ما عجله داریم یک صندوق را تشکیل دهیم از افراد با تجربه استفاده می‌کنیم.

حوزه مستمری با پرداخت وام ارتباط مستقیمی ندارد

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سوال که آیا با دریافت وام، مستمری افراد دارای معلولیت قطع خواهد شد، تصریح کرد: مستمری چه برای افراد دارای معلولیت و چه سایر مددجویان که از بهزیستی مستمری دریافت می کنند با دریافت وام ارتباط مستقیمی ندارد و با دریافت وام مستمری افراد قطع نمی‌شود بلکه حوزه‌های تخصصی سازمان بهزیستی دستورالعملی در زمینه توانمندسازی دارند که مولفه‌های مختلف در خصوص توانمند سازی دارد یکی از این مولفه‌ها دریافت وام از سوی مددجویان است بنابراین مددجویی با دریافت وام یا بدون وام شاخص‌های دستورالعمل را داشته باشد مستمری او قطع می‌شود و اساساً اگر در زیر این حد نصاب قرار داشته باشد به او مستمری پرداخت می‌شود ممکن است حتی فرد وام دریافت کرده باشد اما عدد این شاخص‌ها مهم است و اگر فرد در توانمندسازی به حد نصاب نرسیده باشد بنابراین مستمری برای او قطع نمی‌شود.

دهقان خاطرنشان کرد: بنابراین قطع مستمری ارتباطی با دریافت وام ندارد اما ارتباط آن به دستورالعمل‌های تخصصی توانمندسازی است که در حوزه‌های تخصصی سازمان آمده است نه صندوق حمایت از افراد دارای معلولیت و نه دفتر اشتغال سازمان بهزیستی هیچ‌کدام در قطع مستمری افراد دارای معلولیت و سایر مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی دخالتی ندارد.

تاکید رییس سازمان بهزیستی بر حمایت بیشتر از مددجویانی که وام دریافت می‌کنند

وی تصریح کرد: نگاه ما در دفتر اشتغال و صندوق حمایت از افراد دارای معلولیت قطع مستمری افراد تحت پوشش سازمان نیست چرا که فردی که وام می‌گیرد نیاز به حمایت بیشتری دارد این موضوع نیز از سوی رئیس سازمان بهزیستی تاکید شده است که از فردی که وام می گیرد مراقبت بیشتری شود تا در بازپرداخت وام مشکل نداشته باشد و کسب و کارش چه در قالب خوداشتغالی و چه در اشتغال کارفرمایی با مشکل مواجه نشود‌ بنابراین نگاه ما این نیست که وام بدهیم و مستمری را قطع کنیم بلکه حمایت کماکان ادامه دارد اما بر اساس ظرفیت‌های مالی سازمان و بر اساس دستورالعمل‌های حوزه‌های تخصصی سازمان ممکن است برخی افراد با گرفتن وام مستمری شان قطع شود.

تهیه پیش‌نویس چارت تشکیلاتی صندوق

وی درباره استفاده از افراد دارای معلولیت در صندوق اشتغال گفت: اگر بخواهیم از افراد دارای معلولیت در بدنه اجرایی صندوق استفاده کنیم نیازمند این است که صندوق چارت تشکیلاتی داشته و پست‌ها در آن مشخص باشد وقتی هنوز چارت تشکیلاتی برای صندوق تشکیل نشده است چگونه ممکن است که افراد دارای معلولیت را استخدام کنیم بنابراین صندوق ناچار است در کوتاه مدت از نیروهایی که در داخل سازمان هستند کمک بگیرد تا ساختار صندوق شکل گرفته و چارت تشکیلاتی برای صندوق ایجاد شود. ما در حال حاضر نمودار پیش نویس چارت تشکیلاتی صندوق را تهیه کرده‌ایم. در صورت تایید این چارت در هیات‌مدیره، برای سازمان امور استخدامی ارسال می‌شود، در صورت تصویب این چارت در سازمان امور استخدامی فهرست پستهای سازمانی مشخص می‌شود بعد از آن نیز باید مجوز سازمان برنامه و بودجه و امور استخدامی را برای جذب نیرو کسب کنیم این پروسه در یک ساختار دولتی طول می‌کشد و اینکه گفته می‌شود چرا از افراد دارای معلولیت استفاده نمی‌شود به این دلیل است که هنوز چارت تشکیلاتی تشکیل نشده است.

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: ما در بحث صندوق با حداکثر دقت و تمرکز و تلاش از تمام ظرفیت استفاده می‌کنیم تا شفاف‌ترین سرویس‌دهی را برای جامعه هدف‌مان یعنی افراد دارای معلولیت داشته باشیم. ۲۰ میلیارد تومانی که برای صندوق در اساسنامه مشخص شده است در بودجه امسال همانطور که گفتم به ۲۴ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده یعنی ۴ میلیارد تومان بیش از آنچه که تصویب شده اعتبار درنظرگرفته شده است.

تشکیل اتاق‌های فکر اشتغال در فضای مجازی

دهقان تصریح کرد: در حال حاضر در فضای مجازی اتاق‌های فکر اشتغال گروه‌های تخصصی معلولان راه‌اندازی کرده‌ایم و افرادی که در حوزه اشتغال فعالیت داشتند و دارای معلولیت بوده‌اند و در استان‌های مختلف حضور دارند در این اتاق‌های فکر نیز هستند و در حال سازماندهی این افراد به صورت داوطلبانه هستیم و از آنها درخواست کرده‌ایم که در این زمینه ورود کرده و به ما کمک کنند تا بتوانیم بهترین کار را از طریق صندوق برای جامعه معلولان کشور انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما برای خدمات دهی در صندوق حمایت از افراد دارای معلولیت به دنبال ایجاد تشکیلات و سازمان جدید نیستیم و نمی‌خواهیم در هر شهر و استان ساختمانی را ایجاد کنیم چراکه این کار بار مالی برای صندوق ایجاد می‌کند بنابراین ما به دنبال این هستیم که این صندوق را به عنوان یک ستاد کشوری در نظر بگیریم و ازخدمات الکترونیک بانکی برای ارائه خدمت به جامعه هدف استفاده کنیم و تا جایی که بتوانیم از مراجعه افراد دارای معلولیت به دفاتر جلوگیری کنیم و فرد با گوشی یا لپ تاپ و کامپیوتر بتواند از خانه خدمات صندوق را دریافت کند.

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش خدمات بانکی نیاز به مراجعه دارد تلاش می‌کنیم برای این مراجعه دیگر به سراغ ایجاد فضای جدید نرویم و بانک‌هایی طرف قرارداد ما می‌شوند که دارای شعبات مناسب‌سازی شده برای جامعه افراد دارای معلولیت هستند بنابراین مددجو دیگر لازم نیست از روستا به شهر و یا از شهر به شهرستان و مرکز استان بیایید.

دهقان تاکید کرد: استفاده از بانک‌های دولتی یکی از اقدامات ما است اما ما یک سری مولفه داریم که یکی از مهمترین مولفه‌ها این است که بانک های عامل باید در همه شهرها شعبه داشته باشد و به مددجویان بهزیستی خدمات ارائه دهد همچنین فضای شعبه بانک برای معلولان مناسب سازی شده و خدمات الکترونیک را به صورت وسیع ارائه دهد. این صندوق قرار است ابزار کمک به توانمندسازی افراد دارای معلولیت در کشور باشد بنابراین فارغ از اینکه چه دولتی روی کار است این کار ادامه خواهد داشت و دولت مانع از انجام آن نخواهد بود.

منبع : خبرگزاری ایلنا


پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی اشتغال‌زایی در انتظار ابلاغ

مدیرکل توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیونی به زنان سرپرست خانوار هنوز از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ نشده است اما امیدواریم که به زودی این ابلاغ صورت بگیرد تا قابلیت اجرایی پیدا کند.

به گزارش بازارکار، فاطمه عباسی در گفت‌وگو با آتیه‌آنلاین اظهار کرد: وام ۱۰۰ میلیون تومانی تنها مختص زنان سرپرست خانوار نیست و به سایر گروه‌های هدف سازمان بهزیستی از جمله معلولان، معتادان بهبود یافته و همچنین کارفرمایانی که زنان سرپرست خانوار را مشغول به کار کنند نیز می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
وی افزود: سازمان بهزیستی با ۱۶ بانک عامل، تفاهم‌نامه دارد و در حال حاضر می‌توانیم افراد را برای دریافت وام (تا سقف ۵۰ میلیون تومان)، به این بانک‌ها معرفی کنیم تا از این تسهیلات بهره‌مند شوند. البته افرادی که می‌خواهند از وام بهره‌مند شوند باید مدارک لازم و معتبری را مبنی بر اینکه قصد دارند کسب و کار خاصی را راه‌اندازی کنند، باید به مددکار اجتماعی مربوطه تحویل دهند و پس از بررسی شرایط و وضعیت فرد، اقدامات لازم برای معرفی به بانک و …، انجام می‌شود.

مدیرکل توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: برای هدایت دقیق تسهیلات پرداختی به حوزه اشتغال، افراد متقاضی باید حتما دارای گواهینامه مهارت فنی و حرفه‌ای در یک زمینه خاص باشند و نوع کسب و کار آن‌ها به گونه‌ای باشد که توان پرداخت اقساط را نیز داشته باشند.

عباسی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار به همراه اعضاء خانواده آن‌ها تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، افزود: این آمار با احتساب تعداد اعضاء خانواده، بیش از ۵۸۰ هزار نفر می‌شوند.

وی گفت: سالیانه حدود ۷۵۰۰ نفر از این زنان، از تسهیلات اشتغالزایی بهره‌مند می شوند که مبلغ آن، مبلغی در حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به اینکه دریافت کننده تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی برای رونق کسب و کارشان چه اقداماتی را قبل و بعد از راه‌اندازی باید مد نظر قرار دهند، تشریح کرد: هر یک از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی با یک مددکار اجتماعی در ارتباط هستند که این مددکار از وضعیت و شرایط خانوادگی آن‌ها باخبر است. مدد کاران اجتماعی طی یک فرآیند، علاقمندی‌ها و توانمندی‌های خانواده را شناسایی و برنامه‌های توانمندسازی را بر محور آن متمرکز می‌کنند.

عباسی افزود: بدیهی است که اخذ تسهیلات اشتغال پس از طی مراحل آماده‌سازی شغلی و اطمینان از موثر بودن تسهیلات در روند توانمندسازی خانواده صورت می‌پذیرد و پس از اخذ تسهیلات نیز پیگیری‌ها و همراهی‌های لازم برای ادامه کسب و کار بوجود آمده، صورت می‌گیرد.

مدیرکل توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از مشکلات اصلی زنان سرپرست خانوار در بهره‌مندی از تسهیلات اشتغال، عدم دسترسی به وثیقه و ضامن معتبر است، باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا آن‌ها بتوانند بدون دغدغه، از تسهیلات بهره‌مند شوند. علیرغم اینکه این مشکل بارها و بارها با ذکر دلایل توجیهی مطرح شده، لیکن تاکنون اقدامی در این رابطه صورت نگرفته و این مشکل همچنان به قوت خود باقی مانده است.

وی ادامه داد: شاید یکی از مهمترین اقدامات این است که شرط ضامن در اخذ تسهیلات تبدیل به سفته بشود و مدت زمان دریافت تسهیلات را نیز کوتاه شود همچنین باید شرایطی فراهم شود تا خیرین محترم وارد این حوزه شوند و با حمایت مالی از اشتغال زنان سرپرست خانوار، به کاهش بار مالی این حوزه، کمک کنند.

منبع : بازار کار


مددجویان بهزیستی کاشان بیش از ۱۰ میلیارد تومان وام اشتغالزایی گرفتند

رییس اداره بهزیستی کاشان گفت: طی یکسال گذشته و در راستای توانمندسازی مددجویان زیر پوشش، بهزیستی کاشان افزون بر ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی و حق بیمه به جامعه ی هدف خود پرداخت نموده است.

به گزارش بازارکار به نقل از روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان کاشان، ام‌البنین متقی‌نژاد در نشستی خبری با خبرنگاران در اداره بهزیستی کاشان با اشاره به اینکه این مبلغ برای ۲۲۱ مورد تسهیلات اشتغالزایی و ۱۷۳ مورد حق بیمه پرداخت شده است، افزود: از این تسهیلات، در مجموع هشت میلیارد و ۲۲۲ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان شامل ۱۸۶ فقره تسهیلات برای طرح‌های خوداشتغالی، ۳۳ فقره برای اشتغال روستایی و ۲ فقره برای استفاده از سهمیه سه درصد استخدام افراد دارای معلولیت پرداخت شده است.
به گفته وی، از مجموع حق بیمه کارفرمایی و خویش‌فرمایی پرداخت شده از سوی بهزیستی در راستای ایجاد اشتغال، ۵۹ مورد حق بیمه کارفرمایی و ۱۱۴ مورد حق بیمه خویش‌فرمایی است که در مجموع برآورد ریالی آن به بیش از ۲۰ میلیارد ریال می‌رسد.

وی عنوان کرد: در یکسال اخیر علاوه بر پرداخت کمک هزینه مسکن، معافیت پرداخت هزینه صدور پروانه ساختمانی، رایگان نمودن امتیازهای آب، برق، گاز و فاضلاب، ۱۳۰ مورد کمک نقدی برای مددجویان به ارزش ۳۴۰ میلیون تومان  یافته است که۱۲ مورد از این کمک‌ها، پرداخت هزینه ساخت مسکن مددجویان به ارزش ۸۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است.

رییس اداره بهزیستی کاشان با یادآوری فعالیت سه واحد تخصصی و ۲ واحد عمومی این نهاد، گفت: واحدهای تخصصی شامل توانبخشی، امور اجتماعی و واحد پیشگیری است که در واحد توانبخشی ۱۱ مراکز روزانه، چهار مرکز شبانه‌روزی و یک مرکز مراقبت یا ویزیت در منزل فعالیت دارد.

وی با تاکید بر اینکه بهزیستی شهرستان کاشان با مشارکت و مدد خیرین پرتلاش و نیکوکار، در تمامی زمینه‌های توانبخشی مراکز فعال و سرآمد در استان و کشور دارد، اضافه کرد: مرکز نگهداری سالمندان و معلولان گلابچی به عنوان یکی از  بزرگترین مراکز نمونه ی توانبخشی در استان و کشور محسوب می‌شود.
به گفته وی، از ششم اسفند ماه سال گذشته تاکنون ۲ مرکز توانبخشی غیردولتی اوتیسم در کاشان افتتاح و عرصه‌های فعالیت مراکز توانبخشی با افتتاح این حوزه ی فعالیت در کاشان تکمیل شد.

متقی‌نژاد اضافه کرد: بهزیستی به ازای هر مددجوی بستری در مراکز شبانه‌روزی به صورت رایج یک میلیون و ۱۰ هزار تومان و برای مددجویان بی سرپرست یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان یارانه می پردازدکه طبق ابلاغ بخشنامه جدید پرداخت یارانه دو برابر شده است.

رییس اداره بهزیستی کاشان با اشاره به نگهداری ۳۸۳ مددجو در مراکز روزانه ی توانبخشی گفت: بهزیستی برای ۳۴۴ نفر از این مددجویان یارانه پرداخت می‌کند که در سال به بیش از دو میلیارد و ۵۳۵ میلیون تومان می‌رسد.
به گفته وی، افزون بر ۴۸۰ نفر نیز در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند که به ازای هر نفر یک میلیون و ۱۰ هزار تومان یارانه دولتی پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: ۱۸ مرکز مشاوره خانواده دارای مجوز بهزیستی در کاشان فعالیت دارد که پنج مرکز تخصصی ازدواج و خانواده آن از اسفند سال گذشته تاکنون راه‌اندازی شده است.
رییس اداره بهزیستی کاشان، پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی، ایاب و ذهاب و تحویل ۳۰۰ مورد وسایل کمک توانبخشی از جمله ویلچر، عصا، واکر و تشک مواج را از سال ۹۹ تا کنون یادآور شد و افزود: کمک هزینه کاشت حلزون، پرداخت شهریه الکترونیکی دانشجویان توانخواه، نصب ۲۶ مورد پلاک ویژه افراد دارای معلولیت، خرید یک مورد ویلچر برقی، پرداخت ۱۰ مورد کمک هزینه دندانپزشکی، ۱۰ مورد کمک هزینه سمعک، ۴۲ مورد کمک هزینه ایاب و ذهاب از دیگر خدمات واحد توانبخشی در یکسال اخیر است.

متقی‌نژاد درباره فعالیت واحد امور اجتماعی بهزیستی شامل اورژانس اجتماعی، دفتر توانمندسازی خانواده و زنان و دفتر شبه‌خانواده اظهار داشت: از تیر ماه سال گذشته تا کنون واحد سیار اورژانس اجتماعی ۱۲۳ برای مداخله در امور خانوادگی، فردی و اجتماعی ۱۴۷ مورد را ثبت کرده است که بیشترین آن مربوط به اختلاف‌های خانوادگی بوده است.

وی تصریح کرد: این مداخلات با موضوعات ‌کودک‌آزاری، همسرآزاری، معلول آزاری، سالمند آزاری، خودکشی، زنان و دختران آسیب‌دیده، کودکان خیابانی، دختران فراری و اختلافات شدید خانوادگی بوده است که کارشناسان موارد را به مراکز تخصصی و مشاوره ارجاع دادند.

رییس اداره بهزیستی کاشان درباره فعالیت دفتر توانمندسازی خانواده و زنان در امور اجتماعی این نهاد شامل زنان سرپرست خانوار شهری و روستایی، صاحبان فرزندان چند قلو یعنی دو، سه و چهار قلو گفت: ۲۰ خانواده دارای دو قلو، ۲۳ خانواده سه قلو در بهزیستی دارای پرونده بوده و مستمری دریافت می‌نمایند.

وی با اشاره به پرداخت حق بیمه فصلی ۱۵۶ زن سرپرست خانوار با حق بازنشستگی گفت: بهزیستی حق بیمه ۹۰ نفر از زنان روستایی و عشایر را نیز به همین ترتیب پرداخت می‌کند.

متقی‌نژاد، زیر پوشش بودن۲۴۰ دانش‌آموز و ۳۹ دانشجو در واحد امور اجتماعی بهزیستی شهرستان کاشان را یادآور شد و افزود: سه خانه خیریه کودک و نوجوان با نگهداری ۳۰ تا ۳۵ کودک و نوجوان از گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال در کاشان در حال فعالیت است.

رییس اداره بهزیستی کاشان با اشاره موضوعی به فعالیت دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها، گفت: غربالگری شنوایی نوزادان زیر یک ماه بصورت مستمر در حال انجام است و برنامه غربالگری بینایی ویژه کودکان سه تا شش سال نیز تا کنون در روزهای پنجشنبه انجام می‌شده که هم اکنون تا آخر مرداد ماه به دلیل تعطیلی ادارات در روزهای پنج شنبه، به دوشنبه‌ها موکول شده و از ابتدای شهریور ماه همچون در روزهای پنج شنبه به انجام خواهد رسید.

وی با اشاره به اجرای طرح موفق غربالگری بینایی از ۳۵ سال قبل تاکنون در بهزیستی، اضافه کرد: سن طلایی تشخیص تنبلی چشم به عنوان مقدمه نابینایی، زیر شش سال و قابل درمان است.

متقی‌نژاد با یادآوری سه هزار و ۸۰۳ مورد غربالگری شنوایی نوزادان در راستای پیشگیری از معلولیت شنوایی طی یکسال اخیر، ادامه داد: در این مدت، ۱۳ هزار و ۲۰۴ مورد غربالگری بینایی انجام شده است.

رییس اداره بهزیستی کاشان خاطر نشان کرد: یک مرکز فعال خصوصی ژنتیک زیر نظر این نهاد فعالیت دارد که در یکسال اخیر ۱۰۶ مورد مراجعه داشته است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه تصمیم برای مشاوره به زوجین در آستانه طلاق یکطرفه یا توافقی که باید در پنج نشست و مدت ۴۵ روز انجام شود، گفت: هشت درصد برگشت از طلاق در این سامانه ثبت شده است.

منبع : بازار کار


۵۰ میلیون تومان وام خود اشتغالی به مددجویان بهزیستی پرداخت می شود

معاون مشارکت های مردمی، اشتغال و مسکن بهزیستی استان قزوین گفت: مددجویان دارای مهارت تحت پوشش بهزیستی ۵۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغال دریافت می کنند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری برنا از قزوین؛ غفار رمضانی در این باره اظهارداشت: یکی از دغدغه های گروههای هدف تحت پوشش بهزیستی تامین اشتغال و کارآفرینی است و اداره بهزیستی استان هم در کنار دهها نوع خدماتی که به افراد تحت پوشش ارائه می کند، توجه به این مطالبه را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: مددجویان تحت پوشش با ارائه مدرک مهارتی فنی و حرفه‌ای و داشتن شرایطی از جمله نیازمند کار بودن، گواهی مهارت در رشته های کشاورزی، دامداری و مشاغل خانگی و نیز در صورت داشتن معلولیت از اولویت برخوردار بوده و می توانند تسهیلات اشتغال دریافت کنند.

پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی با سود چهاردرصد

معاون مشارکت‌های مردمی، اشتغال و مسکن بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: این تسهیلات تا سقف ۵۰ میلیون تومان با سود چهار درصد و بازپرداخت ۷ ساله به مددجویان پرداخت می شود.

رمضانی تصریح کرد: در سال گذشته میزان اعتبارات ابلاغی بند «ب» تبصره ۱۶ در استان مبلغ ۲۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود که پرداخت ۲۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت که به صورت تسهیلات قرض الحسنه خود اشتغالی و مشاغل خانگی به مددجویان پرداخت شد.

اشتغال بهزیستی

معاون اشتغال بهزیستی استان قزوین یادآورشد: در سال گذشته میزان تعهد اشتغال بهزیستی استان قزوین ۷۱۰ نفر بود که با اقدامات انجام شده و همکاری مسئولان استانی توانستیم بیش از تعهد خود و برای ۷۲۴ نفر شغل ایجاد کنیم.

رمضانی گفت: در سال گذشته همچنین یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان بیمه یارانه ارتقای کارآیی برای توانمند سازی و اشتغال مددجویان به ۹۶ نفر از افراد دارای معلولیت پرداخت شد.

وی اضافه کرد: هر کارفرما و واحد تولیدی که بتواند برای مددجویان بهزیستی تا ۴۰ نفر اشتغال ایجاد کند برای هر نفر ۵۰ میلیون و تا سقف دو میلیارد تومان تسهیلات کارفرمایی پرداخت می شود و بهزیستی هم یارانه کارایی به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد دستمزد و حقوق قانون کار را متقبل می شود در صورتی که مددجویان تا ۵ سال مشغول کار شوند.

۷۵۰ نفر سهم بیمه خویش فرما و کارفرمایی

رمضانی اظهارداشت: امسال سهم بهزیستی در بیمه خویش فرمایی و کارفرمایی تعداد ۷۵۰ نفر است که تاکنون ۶۲۸ نفر از این سهم برخوردار شده اند.

منبع : خبرگزاری برنا


مددجویان بهزیستی خوزستان تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام اشتغال دریافت کردند

معاون مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهزیستی خوزستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶۱ میلیارد تومان وام اشتغال‌زایی به یک هزار و ۳۰۰ مددجوی تحت پوشش بهزیستی استان پرداخت شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی رهیاب، مهران کریمیان معاون مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهزیستی خوزستان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون به یک هزار و ۳۰۰ مددجوی تحت پوشش بهزیستی استان خوزستان وام اشتغال‌زایی پرداخت شده است.
وی میزان مبلغ پرداخت شده به این افراد را ۶۱ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: سقف هر وام ۵۰ میلیون تومان و با بهره چهار درصدی و بازپرداخت هفت ساله برای هر متقاضی است.

کریمیان افزود: همچنین به دلیل راه‌اندازی مشاغل خانگی و یا کوچک، در این زمینه وام ۲۰ یا ۳۰ میلیون تومانی به مددجویان متقاضی پرداخت شده است.

معاون مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهزیستی خوزستان ختطر نشان کرد: در بحث اشتغال یک سری اعتبارات از محل تبصره‌های بودجه که در قالب تحصیلات بانکی هستند، سازمان بهزیستی به کسانی که شرایط اخذ این تسهیلات را دارند، می‌دهد.
به گزارش رهیاب، همه مددجویان واجد شرایط در حوزه‌های «امور اجتماعی» از قبیل زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها، امور «توان‌بخشی» شامل معلولان، امور «پیشگیری» شامل افراد مبتلا به بیماری اعتیاد که در مراکز ترک اعتیاد دارای مجوز از بهزیستی ترک کرده و در حال حاضر پاک شده‌اند و همچنین کسانی که مدارک فنی و حرفه‌ای معتبر و یا جواز کسب دارند، در راستای بهره‌مندی از این تسهیلات به واحد اشتغال در اداره و یا مجتمع‌ها و کلینیک‌های مددکاری مربوطه خود مراجعه و راهنمایی لازم را در خصوص دریافت کنند.

منبع : بازار کار


پرداخت ۲۸۴ میلیارد و۲۰۰میلیون تومان وام اشتغال روستایی در لرستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۲۸۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تهسیلات ارزان اشتغال روستایی طی سه سال گذشته در این استان پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا “علی آشتاب” روز یکشنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان افزود: این اعتبار به یک هزار ۳۰۷ طرح با ظرفیت اشتغال پنج هزار و ۴۴۰ نفر در استان لرستان پرداخت و عقد قرارداد شده است.
وی تاکید کرد: دستگاه های اجرایی و بانک های عامل نظارت دقیقی بر تعهدات اشتغال طرح‌های اشتغال روستایی استان داشته باشند تابه درستی در طرح مورد نظر هزینه شود.
وی اظهار داشت: تعهدات اشتغال طرح‌های اشتغال روستایی و عشایری و تولید این طرح های اقتصادی رصد و پیگیری شود و در صورت انحراف بعد از تذکر، برخوردهای لازم مطابق آیین نامه انجام گیرد.
آشتاب با اشاره به تعیین تکلیف اعتبارات باقی مانده و ابلاغ شده به طرح های بزرگ و دارای توجیه استان افزود: بانک های عامل و دستگاه های اجرایی نسبت به پرداخت تسهیلات لازم از محل اعتبارات ابلاغ شده سیل اقدام کنند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


پرداخت ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان شازندی

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان شازند گفت: ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغال به ۶۴ مددجوی این نهاد در سال جاری پرداخت شد.

«محمد محمودی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: یکی از طرح‌های این نهاد حمایت از مددجویان برای ایجاد اشتغال و خودکفا شدن آنان است و در این راستا از همه فرصت‌ها برای تحقق این مهم کمک گرفته می‌شود.

وی اظهار داشت: امسال به ۱۲۷ نفر از مددجویان شهرستان شازند، هفت میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه کارگشایی پرداخت شده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان شازند گفت: وام‌های کارگشایی شامل کمک هزینه جهیزیه، درمان، تامین وسایل ضروری زندگی و ودیعه مسکن است.

محمودی در ادامه از کمک به خرید و ساخت مسکن مددجویان توسط این نهاد اشاره کرد و افزود: ۱۱۸ میلیون ریال نیز امسال صرف خرید و ساخت مسکن مددجویان شده است.

وی اظهار داشت: ۲۲۰ میلیون ریال اعتبار نیز به ۱۲ مددجوی تحت حمایت برای تعمیر و بازسازی پرداخت شده است.

شهرستان شازند از توابع استان مرکزی در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است و در این منطقه بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.

منبع : خبرگزاری ایرنا


بانک‌ها بر اساس پیوست مهارت تسهیلات اشتغال‌زایی می‌دهند

اقتصاد ایران: سمنان- رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه مهارت افزایی مهمترین رکن اشتغال است، گفت: بانک‌ها بر اساس پیوست ارائه شده فنی و حرفه‌ای از این پس وام اشتغال‌زایی می‌دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اوسط هاشمی ظهر چهارشنبه در نشست شورای مهارت استان سمنان به میزبانی استانداری با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های مختلف مهارت آموزی تضمین کننده اشتغال است، بیان کرد: یکی از این ظرفیت‌ها آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است که در سطح استان‌های کشور می‌بایست تقویت شود.

وی با بیان اینکه مشوق‌هایی برای سوق دادن متقاضیان تسهیلات اشتغال‌زایی به سمت مهارت آموزی می‌بایست وجود داشته باشد، افزود: بانک‌ها اگر بر اساس پیوست مهارت تسهیلات پرداخت کنند، قطعاً افراد نسبت به مهیا کردن پیوست آموزشی و مهارتی اقدام خواهند کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه تسهیلات بانکی زمانی مفید هستند که فرد بتواند از آن برای اشتغال و تولید استفاده کند که این دو مقوله به آموزش و مهارت نیاز دارند، بیان کرد: اگر کار آفرین مهارت داشته باشد پرداخت تسهیلات بدون مشکل و کار موفقیت‌آمیز خواهد بود و تاکید ما نیز بر این منظور است.

هاشمی درباره مهارت افزایی در سطح کشور، توضیح داد: ایران از لحاظ دانش آموختگان در رتبه ۴۶ جهان قرار دارد از بین ۱۳۴ کشور جهان از لحاظ بیکاری دانش آموختگان در جایگاه ۱۱۹ قرار دارد و این نشان می‌دهد که تلاش‌های بیشتری باید در زمینه بیکاری دانش آموختگان با عنایت به مهارت افزایی در کشور انجام شود.

وی ارائه آموزش مهارتی متناسب با نیاز بازار را یکی از مهمترین مسائل مرتبط با حوزه مهارت و اشتغال‌زایی دانست و تاکید کرد: مهارت باید سبب بالندگی و خلاقت و همچنین ارتقا شود لذا از این جهت دارای اهمیتی بسزایی است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه ارائه آموزش‌های مهارتی باید با پیشرفت فناوری همراه شود، گفت: در صورت همراهی آموزش‌ها با فناوری می‌توانیم شاهد ایجاد و تقویت مراکز تخصصی‌تری مثل شرکت‌های دانش بنیان، مراکز تخصصی هوش مصنوعی، نانو تکنولوژی و… باشیم.

هاشمی با بیان اینکه فقدان تناسب مهارت و نیاز بازار دیگر موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشیم زیرا همین امر، شکاف بزرگی را در کشور ایجاد کرده است، بیان داشت: هدایت، راهبری و سرمایه ملی رکن اصلی توسعه محسوب می‌شود اما باید توجه داشت که بازنگری در نگرش‌ها نسبت به مهارت، یکی از نیازهای امروز ایران اسلامی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه استان سمنان از لحاظ توسعه نیروی انسانی در رتبه چهارم کشور قرار دارد، ابراز کرد: رویکرد سازمان فنی و حرفه‌ای کشور توجه به ایجاد مراکز تخصصی ارائه مهارت و فاصله‌گرفتن از ارائه آموزش‌های مهارتی است که این امر یکی از موضوعات مطلوب از مسئولان فنی و حرفه‌ای استان سمنان و دیگر استان‌های کشور است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه مهارت‌افزایی به روز متناسب با بازار و فناوری، نیاز است، تاکید کرد: به دنبال حضور بخش‌های آزاد و آموزشگاه‌های خصوصی در زمینه تناسب مهارت افزایی با توجه به فناوری‌های روز هستیم که در صورت تحقق این امر می‌توانیم به ارتقای مهارت آموزی امیدوار شویم.

هاشمی با اشاره به توافق‌نامه فنی و حرفه‌ای با استانداری سمنان برای ایجاد چهار یا پنج مرکز تخصصی ارائه آموزش‌های مهارتی به جوانان، تاکید کرد: در صورت تحقق این امر، سمنان می‌تواند یکی از استان‌های پیشرو در زمینه مهارت افزایی تخصصی باشد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ریزش نیروی کار به دلیل فقدان تطبیق با بازار جدید است، ابراز داشت: لازمه توسعه و رشد و بالندگی، همراهی تولید و فناوری است، از سوی دیگر در جهان پیش بینی شده که تا دو سال دیگر یعنی آغاز سال ۲۰۲۲ با پیشرفت فناوری ۱۳۳ میلیون شغل جدید ایجاد خواهد شد و لذا باید نتیجه گرفت که هر میزان مهارت دانش‌آموختگان در این مسیر قرار گیرد نرخ بیکاری کاهش می‌یابد و این اهمیت مهارت افزایی است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای از میزبانی دو رویداد مهارتی در سمنان نیز خبر داد و بیان کرد: مرکز رصدخانه مهارت برای اولین بار در کشور در این استان ایجاد خواهد شد که رسالت و وظیفه آن رصد تناسب بازار با مهارت‌های مورد نیاز در سطح استان خواهد بود تا از کارهای کم اثر کاسته شود.

هاشمی از میزبانی سمنان در مسابقات ملی آزاد مهارت اصناف و مسابقات ملی آزاد قطعه‌سازی نیز خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت‌هایی که در زمینه‌های مختلفی مانند قطعه‌سازی در این استان وجود دارد می‌توان شاهد جذابیت رویدادهای مذکور بود که امیدواریم نتایج خوبی نیز از این رویدادها حاصل شود.

منبع: خبرگزاری اقتصادی ایران


پرداخت ۶ هزار میلیارد وام اشتغال زایی روستایی به طرحهای کشاورزی

یک مقام مسئول از پرداخت ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری خبر داد.
به گزارش بازارکار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور اقتصادی این وزارتخانه گفت: از کل ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان تسهیلات تخصیص یافته به طرح‌های مشمول قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری در چهار مرحله، ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ۴۰ هزار و ۵۰۰ طرح کشاورزی پرداخت شده است.

محمد خالدی پیش بینی کرد: ۹۵ هزار شغل با جذب این تسهیلات و راه اندازی طرح در مناطق روستایی و عشایری کشور ایجاد شود.
وی افزود: از ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی، نزدیک به ۱۳ درصد آن به طرح‌های گلخانه‌ای، ۲۱ درصد صنایع تبدیلی و تکمیلی و ۵۱ درصد به بخش دامپروری در مناطق روستایی و بقیه آن به سایر طرح‌های کشاورزی و عشایری پرداخت شده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، سهم این بخش از کل منابع ۱.۵ میلیارد دلاری قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری را بر اساس آئین نامه اجرایی آن ۴۵ درصد، فعالیت‌های خدماتی و فناوری اطلاعات ۱۵ درصد، صنایع و معادن کوچک و صنایع دستی هر یک ۱۰ درصد و سرمایه در گردش واحدهای مستقل در نواحی روستایی را ۱۰ درصد عنوان کرد.

وی، سهم ۴۵ درصدی بخش کشاورزی از کل این تسهیلات را ناکافی خواند و اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی پیگیر افزایش این سهم تا ۷۰ درصد است، زیرا آمارها نشان می‌دهد تقاضا برای جذب این تسهیلات برای فعالیت‌ها و طرح‌های کشاورزی در مناطق روستایی و عشایری بیشتر است.

خالدی ادامه داد: تاکنون ۶۰ هزار میلیارد تومان طرح متقاضی برای دریافت این تسهیلات در سازمان‌های جهاد کشاورزی در کشور داشتیم که ۳۰ هزار میلیارد تومان از این طرح‌های کشاورزی در دستگاه‌های اجرایی تایید شده اند.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی به دنبال آن است که از محل منابع بازگشتی تسهیلات طرح‌های راه اندازی شده این بخش، سهم خود را در مرحله پنجم نیز برای اجرای طرح‌ها ی مناطق روستایی و عشایری دریافت کند.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که مجلس شورای اسلامی نیز درصدد اصلاح قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری است، اظهار داشت: درخواست برای اصلاح این قانون از مجلس قبل آغاز شد و در مجلس یازدهم در حال پیگیری است و وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند با دفاعیات خود در روند اصلاحات، سهم بخش کشاورزی را از منابع تسهیلات توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری افزایش دهد.

وی افزود: با توجه به ماهیت و ظرفیت مناطق روستایی، امکان افزایش سهم بخش کشاورزی از منابع تخصیصی جدید و منابع برگشتی وجود دارد.

خالدی درباره میزان پرداخت این تسهیلات به استان‌ها گفت: بیشترین تسهیلات توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به استان‌های کرمانشاه با ۱۰ درصد، خراسان رضوی ۷.۵ درصد، کرمان ۵ درصد، فارس ۵ درصد و سیستان و بلوچستان ۴.۵ درصد پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد که این تسهیلات با کارمزد ۶ درصد در مناطق برخوردار و ۴ درصد در مناطق مرزی و کم برخوردار تخصیص می‌یابد.

بر پایه این گزارش، قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری از سوی دولت در سال ۹۶ به صورت مستقل از روند موجود تسهیلاتی در بخش‌های مختلف تصویب شد و وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی مجری اصلی اجرای آن است.

منبع : بازار کار


حدود هزار و ۳۰۰ بانو در آذربایجان‌غربی تسهیلات اشتغال دریافت کردند

مدیرکل اموربانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی گفت: در راستای حمایت از بانوان فعال و کارآفرین و صاحب ایده در استان، تاکنون یک هزار و ۲۹۱ بانو از تسهیلات اشتغال استفاده کرده اند.

پریسا علیلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اشتغال زنان سرپرست خانوار، بدسرپرست و روستایی، یکی از مهم‌ترین محورها در حوزه توانمندی این قشر است که تسهیلاتی از محل اعتبارات اشتغال روستایی (سامانه کارا) به آنها پرداخت می شود.

وی اظهار داشت: امسال تسهیلات مشاغل خانگی و تسهیلات ویژه تعاونی های زنان و طرح های روستا محور در دست اقدام است که در صدد اجرایی کردن آنها قرار داریم .

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه سیاست اصلی دولت، حمایت از توسعه مناطق محروم و اقشار آسیب پذیر با رویکرد توانمندسازی زنان در مناطق روستایی و سکونت‌گاه‌های غیررسمی است، اضافه کرد: اهداف و رسالت ما در حوزه زنان و خانواده بر تقویت و تحکیم نهاد خانواده و زمینه سازی برای نقش آفرینی زنان در اجتماع، توسعه مشارکتهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زنان و حمایت از مشاغل خانگی و صنایع دستی و تولیدات بانوان در سال جهش تولید جذب اعتبارات ملی و استانی برای توان افزایی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است.

علیلو با اشاره به اینکه از طرح‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی با رویکرد فرهنگی، تفریحی و گردشگری حمایت می‌شود، افزود: زنان کارآفرین و دارای ایده و همچنین زنان بی سرپرست خانوارها در سطح شهرهای استان در اولویت حمایت و کمک هستند.

وی با اشاره به فعالیت زنان استان در قالب تعاونی ها گفت: در حال حاضر ۱۷۹ تعاونی شهری و روستایی بستر مناسبی را برای اشتغال بانوان فراهم ساخته است.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمارها ۴۹.۲ درصد جمعیت استان آذربایجان غربی را بانوان تشکیل می دهند .

منبع: خبرگزاری ایرنا


 

آگهی های مرتبط

عضویت در سامانه هوشمند استخدام و کاریابی

با ثبت نام در سامانه هوشمند استخدام از خدمات زیر بهره مند گردید.

ارسال اتوماتیک رزومه رزومه شما به صورت اتوماتیک برای کارفرمایانی که نیاز به شخصی با ویژگی های شما دارند ارسال خواهد شد.

دریافت استخدام های مرتبط دریافت تمامی استخدام های مطابق با رزومه شما، همراه با نمایش درصد مطابقت

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه با ایجاد صفحه اختصاصی، رزومه شما برای تمامی شرکت ها و سازمان ها قابل مشاهده میباشد.